Begrafenis van den User CONSTANT DM SADELEER. Aan SI. Sainctelette. - aiÉil"ÜL"UH_L'! .■"in» JZJSnï!ïrtSe?ii«^i eeniglyk de gegrondheid van beschuldigingen op'enbaerlyk geuit, willen onderzoeken... Ziet- daer wat wy in belang der waarheid te zeggen hebben. De overige laffe lasterende beschuldigingen der zedemeesters willen wy niet bespreken nocli wederleggen, 't ware immers rozen voor de verkens gestrooid. Nogthans willen wy doen opmerken dat niet- tegenstaende de zedemeesters op hoogen toon vragen Wy zwygen niet heinzy nog geen enkel woordje hebben gewaegd van zekeren officieelen schoolmeester onzer omstreken die zeer kortelings te Audenaerde moet te recht staen, of op 't oogenblik reeds heelt te recht gestaen, als beschuldigd van aenslag op de zeden Ware het een priester,kloosterling olcatho- lieke onderwyzer, de zedemeesters zouden het wel op de vier hoeken der stad uitgeba zuind hebben. Maer nu zwygen zy dat ze zwee- ten, de laffe lasteraers En nu nog iets ten slotte. Wil men zich een gedacht vormen van de nauwgezetheid waer- meê de antwoorden der getuigen in t school- enkwest hier te Aelst gehouden, geboekt zyn geweest, dan leze men het verslag der zitting in de welke den heer Edward Van den Bossche fabrikant inlynwaed.en zekere Hofman,poelier, zyn verschenen Wilt gy nu weten hoe M. Van den Bossche daer getiteld staet, luistert59° Getuige, Van den Bossche Edward, koopman in vylen En Holman dan hoor ik vra gen 1Wel hy staet daer als koopman in witgoed aengeteekendmarchand de blanc zegt het fransch verslag.,.. Heel liet niet waer, geëerde lezers, een fabrikant in lynwaed welken men fabrikant in vylen maekl en een poelier die zoo in eens koopman in witgoed wordt. Dit geeft ons de maet van de nauwgezetheid met de welke de verklaringen der getuigen door sekrelaris Coveliers zyn opgeschreven geweest In den nacht van Vrijdag tot Zaterdag der verledene week, overleed tot Haallert den achtbaren,den alom beminden en geëerden heer Constant De Sadeleer, oud-Gemeenteraadsheer, Voorzitter van den Kerkraad en der Catholieke Fanfarenmaatschappij. De plechtige Begravenis hoeft Maandag namiddag aldaar plaats gehad, onder den toe loop van de talrijke vrienden welke de achtbare overledene, niet alleen in zvne gemeente, maar ook hier te Aalst en omli'ggende gemeenten telde en dieeene laatste en welverdiende hulde aan zijne nagedachtenis wilden brengen. Onder de aanwezigen bemerkte men M.M. Lcireus-Eliaert, SenateurVan Wambeke en Verbrugghen, Volksvertegenwoordigers Karei LiénartProvinciaal-raadslid verscheidene Burgemeesters en Schepen, alsook vele per- soonen van aanzien. Verder bemerkte men ook de Leden van den Gemeenteraad, der Kerkfabriek, van het Armbestuur, der Catho lieke Muziekmaatschappij, de Onderwijzers en Onderwijzeressen en al de leerlingen der Catho lieke Vrije Scholen, ten getalle van meer dan 400, eene talrijke schaar ingezetenen van Haal- tert, zoo dat men zeggen mag, dat de gansclie bevolking van Haallert de droevige plechtigheid bijwoonde. De hoeken van 't baarkleed wierden gehou den, door M.M. Leirens-EliaertVoorzitter van den Catholieken Kring L'Union te Aalst Van Wambeke, Voorzitter der Grondwettige en Bewarende Vereeniging van 'l arrondissement Aalst Boelants, Schepen, dienstdoende Bur gemeester van HaallertKarei Van Landuyl Lid van den Kerkraad. Op den boord des grafs wierden, in tegen woordigheid der talrijke menigte, de volgende Lijkreden uitgesproken: Namens het Kerkbestuur, door den heer Louis Van Londersele, doktor Mijnheeren, Sedert twee dagen, is onze gemeente in den rouw gedompeld eene achtbare familie be weent eenen harer geliefde leden; talrijke vrienden eenen dierbaren en geëerbiedigden vriendde armen hunnen grootsten weldoe ner. Dit graf staat hier nog open, maar welhaast zal het zich sluiten op de stoffelijke overblijfsels van den heer Constant De Sadeleer. Laat mij toe, Mijnheeren, deze droevige af scheiding nog voor eenige oogenblikken te verschuiven, en eenige woorden te zeggen over het verdienstelijk leven van dezen die den algemeenen rouw verwekt. Mijnheer Constant De Sadeleer werd te Haal lert geboren, den 7 maart 1806. Onder het geleide van verkleefde ouders, verkreeg hij eene grondige en christelijke opvoeding. Van jongs af vertoonden zich in hem de schoone hoedanigheden, die later tijds, onzen afgestor vene zoo verdienstclyk moesten smaken, zoo in het openbaar als in het privaat leven de goedheid gepaard met de zachtmoedigheid, het medelijden met eene voorbeeldige mildadigheid vereenigd. Korten tijd na het afsterven van zijnen zoo diep betreurden broeder, den heer Louis De Sadeleer, die gedurende omtrent 50 jaren, de bediening van eersten magistraat der gemeente vervuld had, zien wij onzen vriend het open baar leven binnentreden. Gedurende de jaren die hij in den Gemeenteraad overbracht,stelde hij al zijne krachten te pande, voor het stoffe lijk en zedelijk welzijn der gemeente. In 1868, werd hij tot lid van den Kerkraad benoemd; vervolgens was hij geheimschrijver tot 1875, tijdstip op hetweike, bij het overlijden van den achtbaren heer Saey, het voorzitter schap hem met eenparige stemmen werd toe vertrouwd. Gedurende deze twee laatste plaats- bedieningen, hebben de leden van den Kerk raad angstvolle moeielijkheden beleefd. In 1869, werd onze oude kerk door het vuur verslonden, en, in weerwil der geringe mid delen, moest er aan het heropbouwen gedacht worden. Nogthans, de prachtige tempel, die beden eenieder bewondering inboezemt, is, op korte jaren, opgestegen en voltrokken; op korte jaren ook, is zij verrijkt geweest met al de kunstige sieraden die er den Godsdienst vereeren. 't Is aan de medewerking van Mijnheer De Sadeleer, dat wij dit alles ten grooten deele verschuldigd zijn. Niet uit ijdelen hoogmoed, maar voor Gods luister, wijdde hij er aan toe zijnen tijd, zijne kennissen en zijne mildige giften. Echte vaderlander, diep overtuigde catho- lijke, getrouwe en onderdanige christen, heelt hij, ten allen tijde, de belangen van Kerk en Vaderland welen te verdedigen. En wanneer wij, verleden jaar, ten gevolge eener akelige wet, verplicht waren een godsdienstig onder wijs in te richten, was hij een der eersten om deze groote weldaad aan onze bevolking te verschaffen. Zijne laatste stonden heeft hij toegewijd om het voortdurend bestaan er van te verzekeren. - Mijnheeren, een groote en zoete plicht blijft mij nog te vervullen in naam der noodlijden den welke hij gedurende zijn leven zoo mild bijgestaan heeft, moet ik aan den afgestorvene, onze eeuwige dankbaarheid betuigen. God alleen is het bekend, welke ontelbare almoesen hij hen heeft geschonken; God alleen weet, hoeveel tranen hij gestelpt heeft, hoeveel ellenden hij is ter hulp gekomen. Ware het u gegeven, zooals het mij dikwijls te beurt is gevallen, de uitdrukking der dank bare gevoelens onzer behoeftigen wegens die tweede Voorzienigheid, te aanhooren, dan zoude het u mogelijk zijn het onuitspreekbaar geluk te begrijpen, welke dc edele overleden moet genoten hebben, iedermaal dat hij zijne milde hand uitreikte aan zijnen ongelukkigen evenmensch. Gedurende zijne langdurige en pijnelijke ziekte, heeft hij geene de minste klacht laten hooren. Waaraan is deze volkomene onder werping toe te schrijven Waaraan die won derbare gerustigheid tegenover de dood zelve Ahhet was de diepe overtuiging zijn lieele leven aan het goede besteed te hebben,het was de vaste hoop dat God, dien hij in den persoon zijner armen, gediend had, hem de kroon der eeuwigdurende gelukzaligheid zoude toereiken. Mijnheeren, de vreede afscheidingstond is gekomen; maar voor ons, christen, die geloo- ven aan de verrijzenis der dooden en het toe komende leven, versterken wij ons door de gevoelens van hoop en geloof Zeggen wij aan onzen vriend een vaarwel, maar een chns- telijkeu vaarwel, 't is te zeggen tol weder- ziens. Troosten wij ons in de hoopvolle woor den welke wij daar aanstonds uit den mond des priesters gehoord hebben In Paradisian deducant te Angeli, suscipienl te martyres et perducant te in civitatem sanctum Jerusalem. Dat de engelen u in het Paradijs geleiden, dat de martelaren u ontvangen en doen treden in de heilige stad Jerusalem. VaarwelConstant, vaarwel dierbare en goede vriendtot wederziens..,. 2° Namens deCatholiek Fanfarenmaatschap pij, door een der Leden, den heer Edward Scheerlinck Mijnheeren, Het is in naam van het komiteit der catho lieke fanfarenmaatschapp De jonge Kunstmin naars dezer gemeente, dat ik met kloppend hart nader, tol dit graf hetwelk het stoffelijk overblijfsel in zich sluit van onzen zoo dier baren en diepbetreurden Voorzitter, den Heer Constant De Sadeleer. Mijnheeren, bij dit gapend graf en in dc tegenwoordigheid van een slachtofferder onver biddelijke dood, heb ik voor plicht de loutere waarheid te spreken. Gij allen hebt dezen dien wij betreuren gekend, welnu men mag van dien liefdadigen Mr Constant De Sadeleer zeggen: Hij ging voorbij al weldoende, en iedereen mag in hem den grooten weldoener, den goeden vader der gemeente groeten. Andere en welsprekende stemmen, hebben dit liefdadig en godvruchtig leven voor oogen gelegd, ik moet mij bepalen over onzen dier baren afgestorvene te spreken in naam der maatschappij. In 1875 bracht de Heer Constant De Sadeleer onze muziekmaatschappij tot stand, en hel was, in 1878, op denzelfden dagen op dezelfde uur. dat wij hem hier aan dit gapend graf eenen laalsten vaarwel komen zeggen, dat hij met eenparige stemmen als Voorzitter wierd ge kozen; taak, die hij wel vervulde, want hij be steedde voor ons zijnen tijd, zijnen wijzen raad en zijne fortuin; in ieder lid zag hij eenen vriend, eenen broeder. Vol iever bleef de goede man zijn voorzitter schap ten dienste en tot genoegen van ons allen uitoefenen tot den dagzijner doodelijke ziekte. Mijnheeren,na al dekostelike hoedanigheden en werken van die rechtschapene en gevoelige ziel aangehaald te hebben, thans eerst kennen wij de gansche uitgestrektheid van het verlies, dat wij moeten onderstaan. En dit verlies is onafmetelijk, onherstelbaar. Heer Voorzitter, wij leden der fanfaren- maatschappij, beweenen uwe vroegtijdige dood: de dood heeft u verrast en u te vroeg uit ons midden gerukt, uit de armen uws broeders, uit de vriendschap uwer bloedverwanten,uwer vrienden... Ja, wij betreuren uwe dood en de harten der aanwezigen antwoorden Ja, wij ook beweenen het droevig verlies van onzen weldoener, van onzen duurbaren vriend. Maar, troosten wij ons, in weerwil onzer vurigste wenschen, heeft de Allerhoogste het alzoo geschikt,troosten wij ons omdat de dier bare afgestorvene den loon van al zyne goede werken is gaan ontvangen. Ja, dat zijn lichaam in het graf en zyne schoone ziel in den Schoot der Godheid in "vrede ruste. Vaarwel, Vriend Constant, vaarwel Beminden Voorzitter onzer maatschappij, wij beloven L" vooraleer wij van dezen kuil afscheiden, dat wij alle dagen uwe ziel zullen indachtig wezen, in het storten onzer gebeden, vaarwelCon stant, vaarwel 3°Namens de Grondwettige en Bewarende Ver eeniging van 't Arrondissement Aalst, door M. Van Wambeke, Volksvertegenwoordiger en Burgemeester van Aalst Mijne Heeren, De dood komt ons een man te ontrukken met den welken wij, gedurende meer dan vijf- lig jaren, betrekkingen van innige vriendschap hebben onderhouden, en welke nooit, wij mogen het zeggen, door een enkel zwart wolkje zijn verkoeld geweest. Ja, de dood komt ons een man te ontrukken, welke door de gansche bevolking dezer ge meente bemind en geacht wierd.... De heer Constant De Sadeleer, te Haaltert geboren den 7 Maart 1806, heeft eenen levens loop van eer en deugd voleindigd Altijd en overal, beleedt hij openbaarlijk als een ware vlaming, die christene gevoelens, welke hem, door zijne ouders, der. ouden Vlaamschen Volksstam waardig, waren inge boezemd... Nooit zag men hem den rechten weg afwij ken; nooit heeft hij gewankeld, wanneer bet de verdediging onzer Catholieke Rechten en Vrijheden goldt, welke, eilaas! heden zoo smadelijk vertrapt worden. Hij was een der eersten om, in ons arron dissement, onze bloeiende Catholieke en Be warende Vereeniging te stichten, welke, tol heden toe, onze rechten en vrijheden zoo moedigen roemvol heelt blijven verdedigen. Vriend des Volks en vooral vriend der Armen en Ongelukkigen. gij allen die mij aanhoort, kent zijne oneindige liefdadigheid, zijne onuiiputbate mildheid.... Gemeenteraadslid, Voorzitter der Kerkfa briek wijdde hij zich gansch toe aan 't welzijn der gemeente en aan de opbouwing der schoone kerk welke hij gedurig zijne talrijke vrienden aanbevool. 't Is aan zijne mildadigheid en aan de me dewerking van andere begiftigers dat men de oprichting dier schoone vrije catholieke school te danken heeftde verzekerde hoop van die ouders welke het onzijdig onderwys verstoo- ten en het als eene gewetensplicht aanzien hunne kinderen volgens de Voorschriften der Roomschc Catholieke Kerk, op te voeden. Sedert lang lijdende aan de ziekte, die hem eindelijk moest ten grave voeren, is hij ge storven in gevoelens van diepe godvruchtig heid. Hopen wij dat de Allerhoogste zijn voor beeldig leven, zijne christene deugden en goede werken welke hij ons heeft nagelaten, reeds in den Hemel zal beloond hebben... Vaarwel, vriend Constant! vaarwel Voorwaer, gelukkig is de man Die rustig, stil en bly De kille vlagen schuwen kan Van't gure jaargety Maer ook gelukkig, die in spoed Met den vapetir niet reizen moet Voorwaer zei Peer la la, enz. Vooreerst komt gy aen het guichet, En vraegt voor Luik of Gent Beleefd in 't vlaamsch een reisbillet; Maer zie een styve vent Met knevels antwoordt u weldra Monsieur je ne vous comprends pas. In 't fransch zei Peer, enz. 0 gy, marchand of rentenier, 01 gy, welk naem ge ook draegt; Die voor affairens of plezier Wellicht een reisje waegt Weet gy wel 't is de moeite weerd Wat gy op den vapeur riskeert 1 i Uw vel zei Peer, enz. Gy zyt dus eind'lyk op het pad En rolt op de yz'ren baen Maer zie! daer breekt een as of rad, En de vapeur blyfl staen Maer vliegt vooreerst, met man en maeg. De railles af, en door de haeg Pardoufzei Peer, enz. Doch mcestendcel, helaeseen trein Komt d'uwen te gemoet 't Is 't feit van een vergeten sein Maer zie. o arme bloed Tervvyl gy leest in uw gazet, Zyt gy op een, twee, dry verplet. En dood! zei Peer, enz Ten minste breekt gy arm of been. Of hebt ge uw lyf verminkt En dan, tervvyl ge van geween En pyn den grond in zinkt. Rust Sainctelette in zyn hotel. En zegt In Belgie is alles wel Merci zei Peer, enz. Hoe dikwyls heb ik niet gezien Daer hier of daer een man Zyn vrouwken, zyn lieve Trien, Ter slalie leidde, en dan. By 't afscheid weenend heeft gezeid Adieu, tot in der eeuwigheid 't Was zoo zei Peer, enz. Wie met den helm geboren is Die treft wel eens een dag, Waarop hy zonder schrik gewis 01 onheil reizen mag; Maer als 't dan op zyn beste gaet Dan komt hy weer een dag te laet Verdoemd zei Peer, enz. Men meldt ons van het Pierenstrand 't Is echt. naer allen schyn Dat er per dag van Belgenlandj Wel tien per honderd zyn, Die zeggen, met een droef getreur Wy komen recht van den vapeur Helaes zei Peer, enz. O Sainctelette o macht'ge heer! Genade voor ons al O zie toch op ons leven neer, In 't droevig tranendal Gy hebt het reisgeld opgeslaen Maer wat hebt gy voor ons gedaen O nietszei Peer, enz. Voor een-en-twintig duizend frank Die gy ons kost per jaer, Moet gy, o man van hoogen rang Ons redden van 't gevaer; Zoo niet, ik roep zoo hard ik kan Geef uw demissie voddejian Bravo zei Peer, enz. Ef.n bijna verongelukte. Mechelen, 21 November 1880. VOLKSKAMEÏc De Volkskamer heeft dynsdag hare werk- zaemheden hernomen en is onmiddelyk over- gegaen lot de bespreking van 't adres in ant woord op de Troonrede. Onze achtbare VertegenwoordigerM. Woeste sprong moedig op de bres en werd gevolgd door de heeren Struye, Cornesse, de Moreau d'Andoy.... Deze Catholieke Leden spraken grondige en diepdoordachte redevoeringen uit, waerin zy 't Vatikaen op eene schitterende wyze wroken en de kwade trouw van 't minis terie deden uilschynen. Ste. Ceciliasfeest. Onze Koniuklyke Harmonie Algroeiend' Bloeiendvierde zondag 11. de Ste. Cecilias feest op eene onder alle opzichten waerdigeen overheerlyke wyze. Onder de H. Mis van 11 uren, liet de Harmonie ons twee muziekstuk ken hooren, namelyk, de Overture ran Suppé (Cavalerie légere) en de Potpourri van Verdi, welke, men kan niet heter,werden uitgevoerd. De directie van M. De Mol heeft de Harmonie eenen wonderbaren vooruitgang doen maken en wy denken niet dat zelfs de moeielykste muziekliefhebber, ten dien opzichte de minste kritiek kan laten hooren. De fantasie van Verdi is zeer mocielyk, doch al de moeielykheden welke zy vervat, werden met kunde overwon nen, en de solisten,altyd oplettend op den mins ten wenk des Directors, hebben zich waerlyk overtroffen. De Overture van Suppé is schoon, grootsch en zeer geschikt naer den titel welke zy draegt de finale vooral heeft de toehoor ders geelectriseerd en indien de waerdiglieid van Gods tempel er zich niet had tegen verzet, zouden de geestdriftigste toejuichingen zich hebben laten hooren.... Wy raden nogthans de solisten meer stout heid in 't aenvallen en meer zachtheid in de adagos en andaniinos aen. De laetste bemerking is hoofdzakelyk en verwekt de bekoorlykheid by 't muziek, Het Banket 't welk om 6 uren des avonds aenving heeft eene ware aengename familie feest geweest, welke men van tyd tot tyd zou moeten vernieuwen. Onder de dischgenoten, ten getalle van 130, bemerkte men, behalve al de Leden der Bestierende Commissie, M. Woeste, onzen achtbaren Volksvertegenwoor diger, welke nooit ten achter blyft om zyne genegenheid voor de Maatschappij te toonen... Aan het nagerecht heeft de achtbare heer Van Wambehe, Voorzitter, een vaderlands minnende heildronk aen Z. M. den Koning en de Koninklyke Familie voorgesteld. Deze heil dronk wierd door al de dischgenoten met geestdriftige toejuichingen onthaeld. M. C. Liénart, Onder-Voorzitter, stelde dan een heildronk aen den heer Voorzitter Van Wambeke, voor. De heer Voorzitter bedankte M. Liénart over zyne vleiende woordenen nam deze gelegenheid waer om den heer Onder-Voorzitter Liénart te bedanken over al hetgene. hy reeds voor de Maatschappy heeft gedaenhy eindigde met, op zyne beurt, een heildronk aen den heer Onder-Voorzitter voor te stellen. Onnoodig byna te zeggen dat deze beide heildronken met de geestdriftigste toe juichingen begroet werden. Deze toejuichingen bewyzen hoezeer de Werkende-en Eereleden de diensten waerderen welke deze twee acht bare heeren aen de Maetschappy bewyzen. De heer Liénart stelde alsdan een heildronk voor aen den heer Directeur en M. J. Steleman, een tweede aen den Gemeenteraed. De heil dronk aen den Gemeenteraed lokte eene antwoord vol van vrolyken humor uit door M. J. De Gheest, Gemeenteracdslid. Deze feest welke tot 4 uren des morgens duerde is eene der schoonste en aengenaemste die de Leden ooit hebben bygewoond. Wy drukken hier den welgemeenden wensch uit dat Eendracht en Vrede, in* onze Konink lyke Harmonie altyd mogen heerschen... Wy hebben de verzekering dat de Eendracht en Vrede welke hare sterkte uilmaken nooit zullen verbroken worden, wanneer er mannen, zoo als heden, aen haer hoofd staen welke niets verwaerloozcn om dezelve te bewaren. X. Z. In de openbare zitting van onzen Stedelyken Raed zaterdag jl. gehouden, wierd aen 't Fanfarenkorps der Troepskinderen-School, alhier in bezetting, een gulden Eermetael overhandigd, in herinnering zyner deelneming aen de nationale feesten van 1880. De heer Van Wambeke, Burgemeester, sprak ter dezer gelegenheid, de volgende redevoe- uit Mijnheer de Bevelhebber, 't Is met waer genoegen dat wy u het Eer metael overhandigen, door 't goevernement aen'tFanfarenkorps der Troepskinderen-School geschonkenin herinnering van 't Concert gegeven ter nationale Tentoonstelling, welke geopend werd ter gelegenheid van de 50« verja ring onz eronafhankelykheid. Wy hopen, M. de Bevelhebber, dat de jon gelingen welke gy op zulk eene weerdige wyze opvoed en aen de welke gy liefde tot het Vaderland, tot de eer en tol de plicht inboe zemt, ten meerderendeele, in 1930, de hon derdjarige verjaring onzer politieke herstel ling, zullen vieren, en dat zy alle gelegenheden zullen waernemen om hunne getrouwigheid aen den Koning, hunne gehechtheid aen onze onafhankelykheid en aen alle de vryheden in onze grondwet geschreven, te bevestigen. 't Is de wensch dien wy hier, in naem, van den Gemeenteraed uitdrukkenwelke, wy hebben er de overtuiging van, met de militaire Overheid de aengenaemste betrekkingen ge steund op wederzydsche achting, zal blyven onderhouden. Deze diepgevoelde woorden van den heer Burgemeester werden sterk toegejuicht. Des avonds rond acht uren, hebben de leer lingen der school met muziek, aen 't hoofd, eenen fakkeltocht ingericht en de Graenmerkt en Groote Merkt als ook do straten die van de eene plaets naer de andere leiden, bewandeld. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. - DeEerw, Heer Pannekoek, onderpastor te Appels, is onderpastor benoemd van Vracene; hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Allegaert, oudonderpastor van Sinai. Meester Vrancken, redacteur van 'l Verbond voor de Merktberichten en de Vertrekuren des Yzerenwegs, is Vrydag II. door onze Recht bank van enkele politie veroordeeld tot eene boete van 15 franks en de kosten voor vrywil- lige slagen op zekeren De Meeter. Woensdag avond rond zes uren, is de genaemde Van DorpeJ. B. oud 81 jaren, ge- bortig van Kerkxken, bedelaer, wonende alhier in de Groenstraet, gehucht Mylbeke, omtrent de yzereubrug over den Dender, in 't water geloopen. Zyne noodkreten wierden gehoord en er daegde dan onmiddeling hulp op. Men trok hem uit 't water, doch hy leelde nog slechts eenige oogenblikken. De drenkeling die het gezicht verloren had, zal waerschynlyk jn 't water gesukkeld zyn. Donderdag morgend zyn uit oorzake van den hevigen wind,alhier aen de Scherreslraal, vyf in opbouw zynde wooningen ingestort, toebehoorende aen de heeren Franck Jan en Desiré. De schade wordt berekend op ongeveer 3ÜÜ0 frs. Geen verder ongeluk is te betreuren de schrynvyerker die aen het dak aen 't arbei den was, is er met den schrik en eenige lichte kneuzingen van afgekomen. Een begin van brand dat de ergste gevol gen na zich zou hebben geslepen, ware het niet dat men het by tyds kon blusschen, is vrydag avond ontstaen in de schuer der hofstede van den heer De Cock-Raman, te Erembodegem. De hulp van ons Vrywillig Pompierskorps wierd gevraegd, doch toen het op 't tooneel der ramp verscheen, was zyne tusschenkomsl overbodig. Het vuer was om zoo te zeggen door de toegesnelde gemeentenaren, byna totael uitgedoofd. Dank aen de moedige lus- schenkomst der geburen, heeft men geene grootere onheiler. te betreuren, want de bran dende schuer was met brandstoffen, zooals strooi, hooi en hout gevuld. Naer men ons verzekert wordt de schade op ongeveer 400 fr. berekend. De Staet wil het park van de Nationale Tentoonstelling te Brussel behouden; men is hierover aen 't onderhandelen met de stad. Zooals gewoonlyk. De Staet koopt en betaelt in klinkende munt, en Brussel behoudt alle vruchtgebruik. Zoo is het gegaen met een aental openbare instellingen in de hoofdstad dat is zoo wat verkoopeu en toch behouden. Bruidegom op de vlucht. Zondag mor gend hielden eenige agenten der veiligheids- policie de wacht aen deslatie van den Noorder spoorweg, te Parys by dc aenkomst van den eersten trein uit Belgie, hielden zy een reiziger aen, die uit dien trein stapte, en verzochten hem naer de prefekluervan policiemeê tegaen. De reiziger wilde zich eerst tegen dit bevel verzetten, doch op vertoon van een aenhou- dingsmandaet, volgde hy de agenten. Ziehier de reden dier aenhouding De reiziger, zekere Léo O... had een meisje uit de omstreken van Brussel ten huwelyk gevraegd. Hy had de toestemming der ouders bekomen en al de voorloopige formaliteiten waren reeds vervuld. Een of twee dagen vóór het huwelyk gaf de vader der verloofde hem den bruidschat zyner dochter, en die eene nog al aenzienlyde som bedroeg. Zoodra Leo O...., de som ontvangen had, ging hy naer de statie en vertrok naer Parys. Na zyn vertrek, vernam men dat de kerel een gedeelte der papieren welke hy aen de ouders van het meisje vertoond had, zelf had gefabri ceerd, en men had weldra de overtuiging be komen dat men met een schurk te doen had. De prefekt van policie van Parys werd per depeche verwittigden verzocht den kerel by zyne aenkomst aen te houden. Dit gebeurde. Leo O.... werd nog in het bezit gevonden van het grootste gedeeltp der ontvreemdesom, het overige had hy uitgegeven voor zyne reis kosten. ily had reeds op voorhand zyne reis naer Marseille en van daer naer Griekenland beiaeld. Men heeft insgelyks verscheidene valschc papieren in zyn bezit gevonden. Dekerel zalnaer Brussel teruggezonden wor den en overgeleverd aen de Belgische justicie. Op de veemerkt, welke gisteren te Brus sel gehouden werd, waren 1102 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilo gram op voet zyn: ossen, 0.79 tot 1.04; slieren, 0.68 tot 0.89 koeien en veerzen, 0.68 tot 0.89. Te Lisseweghe, zegt de Patrie, heeft men by den lykdieust van M. Van Moere, van Brugge, brood geweigerd aen al de ouders wier kinderen naer de catholieke school gaen. Men heeft dus aen die ongelukkigen, het aelmoes ontnomen waerop zy recht hadden? U onderwerpen of uitgehongerd worden ziedaer, zegt het blad, de keus die aen de ongelukkigen gelaten wordt. Sluiting der jacht. De minister van binnenlandsche zaken heeft de gouverneurs der provincie verwittigd, dat krachtens besluit van 15 augusti laetstleden, het verboden is te koop te stellen, te verkoopen of te vervoeren, te weten 1. Na den 3 december aenstaende, de patry- zen en alle soort van wild gevogelte, behalve kwakkels, boschhoenders, veld-of boschkwak kels. 2. Na den 5 januari 1881, de hazen, faisan- ten, kwakkels, boschhoentjes, veld- en bosch kwakkels. 5. Van den 5 februari 1881, de reebokken, herten en damherten. 4. Na den 18 april 1881, de watervogels, zooals kievittenwatersneppen, jaquetten, pluviers, enz. Onder het vreemd gevogelte, waervan de verkoop ten allen tyde is toegelaten, moet men begrypen zeker wild, dat hier te lande niet voortteelt en dat de handel uit den vreemde krygt, zooals de witte patryzen, de weieenden, de boschsnep, de schotsche grasmusschen, de roode patryzen, de patryzen van Virginie en de Francolinsche patryzen. Gelyk wy reeds verleden week meldden, klaegt men te Sint-Truidcn, Scherpenheuvel, enz., van nachielyke diefstallen. De winter is slechts voor de deur en reeds gaet schier geene week voorby of men hoort langs d'eene ofd'andere zyde van diefstallen spreken. Verleden dinsdag nacht bezochten deze on welkome gasten de gemeente Beverst. Op eene plaels poogden zy in te breken, doch werden verjaegd. By den koster en winkelier Martens opende zy met het een of andere werktuig de houten vensterluiken, besmeer den eene ruit met zeep en sloegen ze in. Uit den winkel roofden zy al wat hun onder de hand viel, speceryen, ellewaren, garen, kope ren munt uit de tooglade, enz. Eene hesp bleef gespaerd, zy smaekte gewis niet goed wyl zy amerikaensch wasen de zilveren munt welke in eenen pot, onder de lade waer zich het koperen geld bevond, geplaetsl was, is aen hunne opzoekingen ontsnapt. De gestolen waren beloopen op eene waerde van circa 800 lr. 's Anderdaegs heeft men winkelwaren vinden liggen op de baen naer Bilsen en op die naer Diepenbeek. Het schynt dat in de omliggende dorpen rondloopers wollen garen, wollen hemdrokken te koop aengeboden heb ben. De justicie zou in allen geval op die per sonen een oog moeten slaen. Te Bilsen op den Molen heeft men insgelyks de kleederen van vrouwspersonen ontvreemd. Hollowiïy's Zalf en Pillen. Voor alle zweren, wonden, kwade boenen, verstuikingen van allen aerd is deze zalf hel krachtigste heelmiddel. Het verzacht onmiddelyk door de ontsteking tc verdryven en te verhinderen, dat het bloed te veel naar dal licbaemsdeel heentrekt. Indien do ziekte reeds van langen duur is geweest, moet do Zalf geholpen worden door Holloway's zuiverende Pillen, welke op de maag en dc lever werken, ver hinderen dat de spysvertering in dien toestand ver valt, welke dc pijn in rustigheid en koorts waarvan dezo kwalen dikwijls vergezeld gaan, zoo spoedig veroorzaakt en welke de herstelling zeer verachlcrd ja zei s hel geringste geval somtijds ernstig maakt. Geene moeder of min moet zonder deze edele midde len zijn, zij zijn toepasselijk op eiken ouderdom cp p elk gestel. Zij zuiveren het bloed, regelen den omli op daarvan, hernieuwen de onstelde weefsel, en geien kracht aan het geheel stelsel weder.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2