Wat willen <ïe liberalen •««usï£-__: saye2s^;/iSBSgBsas Onder de toejuichingen der linkerzyde, zegl de Flandre libérale, en met Jgoedkeuring van gansch de geusche party, heelt de heer Janson, die slillekens aen den leader der maconnieke party wordt, liet volgende programma in de Kamer vooruitgezet 1" Afschaffing van de beurzen der Semina risten Afschaffing der vrystelling van de milicie voor de jongelingen die zich tot den priester- lyken staet bereiden 3U Vermindering van de jaerwedde der priesters 4° Bestuer der geuzen over de gelden "van kerkfabrieken 5" Inspectie der kloosters, of afschaffing der vryheid van vereeniging en van de onschend- baerheid der woonstede 6° Kosteloos wereldlyk en verplichtend onderwys; 't is te zeggen, afschaffing van 't artikel der Grondwet dat zegt 't Onderwys is vry. Hierby mag men nog voegen 1° Afschaffing der militaire almoeseniers 2° Vermeerdering der jaerwedde van al de ministers, want ze kunnen het met de een-en- twintig duizend francs die ze heden ontvangen niet meer gedaen krygen. En,'t is immers zoo gemakkelyk riemen snyden uit een anders mans leer. 3" Nieuwe kiesknoeieryen, in andere woor den, de kieswetten zoodanig ten voordeele der geuzen gemaekt, dal de liberale ministers, voor hun gansch leven, nimmer te vreezen hebben, dat die dikke veile jaerwedde van wellicht dertig duizend francs hen kan ontnomen worden. 4° Vermeerdering van 't jaerlyksche milicie- contingent van 12 14 honderd manschappen, zoodanig dat er jaerlyks 14 duizend jon gelingen zullen moeten optrekken. Gelyk men ziet. aepen onze iiberalen de fransche radikalen wonder wel na. Doch dit verwonderd ons niet, want lusschen onze belgische liberalen en de fransche radikalen is er geen hair breedvcrschilzy zyn immers met den zelfden haet tegen God en zyne Kerk bezield en rnet de zelfden lek-lrek-en zuiglust behebt l Omdat byna al de liberalen hunne ziel zon den verKoopen voor een handsvol zilverlingen, denken de zcdemeesters uil 't Verbond dal de calholieke geeslelykheid hiertoe ook in slael is.... Maer hola, jongens, dat is mis, de catho- lieke geeslelykheid kent beter wal plicht en eer haer gebiedt, en, 't is onder hare rangen niet dat men jannen ontmoet, die eer en geweten voor eenige dikke stuivers aen de logien hebben verkocht,gelyk er meer dan één onder de libe rale zedemeesters aengetroflen wordt. Hebt gy dit beet, verkochte zielen 7 Verbond vraegt ons wie de soep betaelt.die dagelyks aen de kinderen der bewacrscholen, zoo vrye als officieele, uitgedeeld wordt En wy antwoorden Het Stadsbestuer. Toen ons stedelyk bestuer door de boogere Overheid gepraemd wierd opnieuw, en zoo als het voorgaendelyk gebeurde, soep aen de leer lingen der Bewaerscbolen uit te deelen, ver zocht bet 't Bureel van Weldadigheid zich hier mee te willen gelasten. 't Bureel nam onmiddelyk den voorstel aen, doch besloot terzelfdertyd dat het de soep zou laten deelen aen al de kinderen der bewaer scbolen zonder onderscheid der denkwyze van hunne ouders. Er wierd dus aen bet Beslier der Vrye Calholieke Scholen, even als aen de Bestierster der officieele Bewaerschool n° 1, den weet gelaten dat er dagely ks soep ter hun ner beschikking zou wezen.... Het Bestier der Vrye Calholieke Scholen drukten den wensch uil dry ketels of bidons soep te ontvangen en dit wierd toegeslaeu. De Beslierster M*. Verhaeglien eischte slechts twee ketels. Dit duerde zoo meerdan twee maenden.tocn M". Verhaeglien, bv toeval, vernam dat de Vrye Catholieke School dry ketels soep ontving. Doch niettegenstaende de bevolking der school onder haer beslier niet zeer merkelyk ver meerderd was, eischte zy ook dry ketels, en dit waerschyniyk om te doen geloovendal hare school zooveel leerlingen telde dan de Vrye Calholieke School!.... Het Armbureel stond zonder legenzeg of zonder verder onderzoek den derden ketel soep toe.... Wy zouden er nog kunnen byvoegen, dal iW°. Verhaeglien, de soep dan eens te weinig gekookt, dan weer eens te flauw, den botermelkpap te zuer, enz enz., vondt.maer men heeft zich ombaren praet niet bekommerd en men heeft wel gedaen. Uit hooide der vermeerdering van de be volking zullen er, in 1882, 12 leden der Volks kamer en G leden van 't Senaet meer te kiezen zyn. Het getal der leden zou alsdan zyn voor de Kamer 144 en voor 't Senaet 1-2. De arrondissementen die 'l getal hunner Vertegenwoordigers zou vermeerderd worden zyn de volgende Antwerpen Mechelen Brussel Oostende Aelst Audenacrde Eecloo St. Nikolaes Charleroi Bergen Luik Namen Kamer. 1 i Senaet. 1 12 PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Zeereerw. Heer Van der Moeren, doctor in de godgeleerdheid, eerekanunnik van S1- Baefs en professor in het Seminarie, is door Hll. Hll. de Bisschoppen van Belgie president benoemd van het college van den H. Geest te Leuven en professor der zedelyke godgeleerd heid aldacr. De Eervv. Heer Segers, licenciaet in de godgeleerdheid en onderpastor van S.Martinus op Akkergem, is professor van zedelyke the ologie in hel Seminarie benoemd. De zedemeesters uit 7 Verbond beschuldigen ons van gedurige logentael, omdat wy, in een voorig nummer rondborstiglyk hebben bekend dat de schryver van een door ons opgenomen artikeltje iri dwaling was gebracht en dat het aengeklaegde feit niet bestond. Dwalen is mensclielykeri zyne dwaling rond borstiglyk erkennen is een eerlyk werk, maer in zyne dwaling blyven volherden is een dui- velsch werk, zegt 't spreekwoord. Mogen de zedemeesters uit 7 Verbond dit spreekwoord aen hunne handelwyze toepas sen'.'.... Wy hooien 't publiek antwoorden Neen, neen, duizendipael neen Reeds dui- zendmael werd 7 Verbond op hecterdaed van vuige lastering van schandige logentael betrapt, en nooit heelt hel lastorbladje,uit eigene bewe ging, zonder er door't gerecht toe gedwongen te zyn, zyne logens of zyne lasteringen inge trokkenAltyd hebben de Verbondsknoeiers liet princiep van hunnen voorvader Voltaire nageleefd, 't welk zegt Liegt en blyft liegen er zal altijd iels van overblijven. Wy stellen onze handelwyze tegenover die van de zedemeesters uit 7 Verbond, en laten 't publiek oordeelen wie waerlyk verachting ver diend... Wy, wy vreezen dit oordeel niet, want 'l publiek weet'dat niemand in deze zaek be- paeld is beschuldigd geweest, dat de schryver slechts de vraeg stelde of de beschuldigingen, die openbaerlyk geuit wierden op eenigen grond waren gestaeld... Meer niet werd er gevraegd... Te slotte, doen wy bemerken dat het in 't geheel niet past ons van logentael te beschul digen aen deopstellers van een walgelykbladje 't welk meerdan eens om zyne vuigeensnoode lasteringen en logens door 't Gerecht is ge brandmerkt geweest. Nog een woord. De zedemeesters beknibbe len ons omdat wy, by feil, de/lig in plaels van deftigheid hebben gedrukt.... Indien wy ons de moeite wilden geven de drukfeilen en zonde tegen de tael, van 7 Verbond op te sporen, wy zouden er wekelyks eene gelieele mande kun nen bybrengen. Zulke kleingeestigheid willen wy niet be- dryven. 't Wareons noglhans zeergemakkelyk, want, in 'l bedoeld artikel, komt onder andere een woord voor, namelyk, schandclingeii 't welk wy te vergeefs in al de vlaemsche woorden boeken hebben opgezocht. Maer zoo gael hel altyd by de liberalen Zy zien den splinter die in een andermans oog zit, maer zy gevoelen den balk niet die hunne oogen uitsteekt Herziening der Kiezerslysten. BELANGKYK BERICHT. De Catholieke Kiezers der stad Aelst, welke eenen aenhevolen brief, (lelire recoinmandeé) door de Post zouden ontvangen, zyn verzocht dezen brief te aenvaerdenenhem geenzins wei geren le ontvangen. Deze brief moet op het boekje dat den briefdrager by de aflevering zal vertoonen, afgeteekend worden. Men is verzocht deze brief onmiddelyk binnen te brengen ten bureele van den Dknder- BODic, voor wat de kiezers der stad en van Aelst-Scbaerbeke betreft. Voor wal de kiezers van Aelst-Mylbeke aen- gaet, dezen zyn verzocht hunnen brief te behandigen aen den lieer Achilles Eemau op den Molendriesch. Wy weten waerlyk niet, wat 't Verbond wil, ten ware liet beweerde, dat het Bureel van Weldadigheid soep aen de leerlingen der vrye calholieke Bewaerschool moest weigeren.... ALLERHANDE NIEUWS Wy begrypen niet waerom de kinders van Men schrylt uit Gent Verleden woensdag onze werklieden, die uit overtuiging of gewe- is door de duitsche policie de gewezen notaris tensplicht, de opvoeding hunner kroost aen 't B. F. De Vriendt, van Aelst, aen de belgische vrye catholick onderwys toevertrouwen,van de policie te Herbestal uitgeleverd. Twee jaren bedoeling van soep zouden moeten versloken geleden nam hy de vlucht, een tekort in zyne blyven? De ouders hebben immers zooveel kas latende van een millioen frank. Men heeft recht op gewetensvryheid als de grootste rykc hem nu eindelyk in Beieren ontdekt. Hy is on liberale bollen onzer stad, en hunne kinders middelyk naer Gent gebracht om ter beschik straffen, omdat hunne arme ouders van de ge- king van den prokureur des konings gesteld te welensvryhcid hen door de grondwet gewaer- worden. Hy was vergezeld van zynen zoon borgd gebruikmaken, ware eene der wraek- Het moet er aerdig toegaen in het übe- roepeniisteonrechivcerdighcden bedryven die rae| stadhuis te Brussel; dezer dagen heelt men ooit zou kunnen begaen. j men |lct budjet zoo wat nagezien en bevon- Ons Bureel van Weldadigheid heeft zeer den rechtveerdiglyk gehandeld met le beslissen dat Dat zekere officieele onderwyzers vette Den 7 December heeft men aen het Han delsblad doen zeggen dat er le Luik 430,000 kanons voor hel russisch gouvernement be steld waren. Men begrypt dat dit niet kanons moet zyn, maer wel geweerloopen (canons ii fisil.) Men scliryft uit Wyngene: Zaterdag, rond 8 ure 's avonds, werd zekere Fr Duthoit.wild- kooper te Wyngene, lusschen de Sparre en hel gelnicht Scheewege door dry personen aenge- rand. Een van hen greep hem by de keel,wierp hem ten gronde, zeggende Zvvyg, wy zullen u geen kwaed doen terwyl een ander uil zyne ondervest eene lynwaden beurs, met on geveer 70 fr. ontstool. Duthoit kwam met zyne hondenkar van de markt van Brugge,alwaerhy die 70 Ir. ontvang; n had, welke moesten dienen om zynen kleinen handel voort te zetten. De daders zyn onbekend. Op i dezer, ten 6 t/4 ure 's avonds, zyn twee personen by den genaemde C. Debel, te Harelbekebinnengekomen, onder voorwendsel hunne pyp aen te steken. Ziende dal de vrouw alleen te huis was, hebben zy haer geld ge vraegd mei doodsbedreigingen. Dearmevrouw heelt hun 300 fr. gegeven. Ter gelegenheid van den St-Nikolaesdag, heelt de burgemeester van Luik. evenals rlc vorige jaren, lalryke stalen van allerhande lek- kerny door de policie doen koopen, om aen een scheikundig onderzoek onderworpen te wor den. Dit is een voorzichtige maelregcl, die overal zou dienen toegepast te worden. Een erg ongeluk heelt woensdag op den Luxemburger spoorweg plaels gehad. De rei- TStrein, die ten 5 ure 23 m. 's avonds uit Luik naer Namen vertrek, is in de statie van Aye, door een koopwarentreiti van tenzy ge troffen. Vyf waggons van den koopwarentreiri zyn verbryzeld; de lokomoliel van den reizi gerstrein is erg beschadigd. Galukkig werd niemand gekwetst; reizigers en bedienden kwamen er met den schrik van af. Zaf.k van Heui.e. Den 23 december aen- slacnde zyn gedagveerd voor de rechtbank van Kortryk 1' Aug. Lagae, Jul. De Bruyne, Sylvia Van Halcwyn, Karei Verliaume, beschuldigd van den commissaire spécial geslagen te hebben 2" Dezelfde persoonen, benevens den eervv. heer A. Yserbyt, K.-L. Duyck, L. Verscheu ren, C. Maes, F Joye voor gewapenden weer stand geboden te hebben tegen de gendarmen,! 5" C. Maes, F. Joye en K. Legae voor belee- diging tegen het parket. De markies de Chabrillan, tweede luite nant by het -2Se dragonders is van zynen gracd afgesteld door den franschen minister van oor log,omdat hy le Nantes eenen armenkapucien, die naer Ierland vertrok, beschermd heelt. Het canaille beleedigue dien weerloozen pater en de markies bood den kapucien den arm en leidde hem tot aen boord. Voor die daed van hoffelvk- lieid en plicht zelfs, neemt men hem in Frank- ryk de epauletten alAls hy de afschuwelyke Louise Michel, de pelroleuse, toen zy uit de strafkolonie kwam, gekust had, had men hem zeker tol 1C luitenant benoemd Volgens de Paix zou een officier der bel gische armée bewyzen, in een sterk gerede- Septeoiber laest. als gewoonlyk naer school gegaen. Hei is jammerlyk vermoord geworden. De moeder van den beschuldigde is van zeer goede afkomsl; zy belioorl tol hel oud adelyk geslacht van Imbcyzc van Batenburg Weinige maemien voor de moord, had zy aen den koning vergunning gevraegd, opdat haer zoon by den nacm zyns vaders, ook den haren zou mogen voegen en zich mogen noemen De Jongli van Imbcyse van Batenburg. De vervallen weduwe gaf voor roden op, dat die nacm den eenigen schal was welken zy aan haar kind kon achterlaten. Eersi had de Jongli eenen brandbrief aen M. Bo gaerds geschreven. Den 24 September's nammid- dags, schreef hy een nieuw briefje luidende als volgt Dit schryf ik in haesl, by myn vertrek, een jongen zal 't vrydag avond by u brengen. Gy hebt, zoo als u zult zien, 't geld voor niets gezonden, daer wachllo ik niet op, ik ga wcfir naer Indien 't was maer om je 24 uer je mond to laten houden. lk heb 't niet noodig, dat weet je wol. De olu deelt verder meê, volgens dc bekentenissen van De Jongh Dal hy, onder het ryden met Marius Bogaerds, in dc vigilant een smal strookje papier in de reeds gesloten enveloppe van den bedreigbrief heelt weten le schuiven, en daerop nogmaels eene scherpe aenbeveling had gesteld, om dc gegeven onderrichtingen van geheimhouding en bezorging der 73,0ü«» gulden slipt na te leven dat by Marius onder het ryden en het wandelen, gesproken heeft over zyne school, wacrop deze hem heeft meege deeld dat hy in dc hoogste of op eene na de hoogste klas zatdal hy, na uit hei rytuig le zyn geslapt, eenigen lyd mei Marius door de duinen heeft rond- gcdwaeld en ook hier cn daer gezeten, omdat hy huiverde zyn plan ten uitvoer te brengen; dat eindelyk de jongeling ongeduldig wierd, omdat by geen huis zag, waerop de beschuldigde hem zei dat hel ook niet waer was dat hy daer woonde, maer dat hy hem daer wilde houden, 'hem te gclyker lyd de koord om de handen slaendo cn deze by elkander bindende, oven als de voelen dat Marius zich onder liet binden hevig verzette en uitriep lk ken je wel, ik heb je dikwyls iu liet Willemspark gezien, waerdoor de beschuldigde zoo zeer verschrikte, dat hy in oenen toestand van razerny gcrocht en den jongeling, terwy! hy op den grond lag, gedood heeft door hom verschillende steken met den degen of dolk icr boogie van hel hai l toe te brengen dat hy toen nog de klak over de oogen van den stervenden knnep heeft getrokken, omdat hy diens starenden blik niet kon verdragen, cn ylings de vlucht heeft genomen langs hel strand, naer Sehcveningen, van waer by per tram naer de stad is teruggekeerd dal by by de kloosterkerk den tram heeft verlaten on dei: bedreigbrief aeu hel adres van don heer Bogaerds in de postbus heeft geworpen, in de hoop den vol genden dag toch het geld te zullen ontvangen. 't Is met de meeste wreedheid dat het arme kind Marius Bogaerds is vermoord geworden de jongen was op school, en de moordenaer kwam er om mot een ryluig, alzoo den armen knaep en zyne meesters bedriegende. De moordenaer brengt nu allerlei uilvluchlsols by, onder andere dat hy hot gedacht niet had den knaep te dooden. Doch dat zal hem zeker by zyne rechters niet veel baten. FRANKRYK. Mevrouw Thiers, de weduwe van den gewe zen president der republiek, is deze week te Parys overleden. Blunqui, deelde niaendag zyn programma nieè in liet blad Ai Dien. ni maltre (noch God, noch meester) Op huishoudelyk gebi -d, komt zyn systeem onge\eer op hel volgende neêr Verbod van meergeld Icwinne» dan zyn gebuer, zelfs dan, wanneer die gebuer, een luiaerd of een slemper, en z.clfs wanneer men werkzaem of De zedemeesters beschuldigen de geesle lykheid van twee maten en twee gewichten ie gebruiken, omdat de heeren Boyaval, Orts, Delexliy, Sacqueleu, generael Renard en Eugène Van der Noot, die allen groote voorstaenders der bloedwet van 1879 waren, kerkelyk zyn begraven geworden, terwyl de kleermaker Delahuye van Vlierzele, zonder klok of klepel, zonder kruis ofgebed,in den ongevvyden grond, begraven werd. Wy willen de zedemeesters in hunnen god- deloozen rimram niet volgen, en alleenlyk doen opmerken dat de hoogergenoemde libe ralen, op hun sterfbed.de hulp der Kerk hebben ingeroepen en zich met God hebben verzoend, met een woord, die heeren hebben zich op hun sterfbed gebiecht en zyn berecht geweest. Van 't oogenbiik dat zy op hun sterfbed tot God en dus in den schoot der Kerk terugkeer den, kon men hen de kerkelyke begravenis niet weigeren welke zy, om zoo te zeggen, zei ven gevraegd hadden. Met den kleermaker van Vlierzele is bet gansch anders gelegen deze ongelukkige stierf zonder zich met God en de Kerk te verzoenen en wierd de kerkelyke begravenis geweigerd. Wy mogen de zedemeesters uit 7 Verbond verzekeren dat hadden de heeren Boyaval, Oris en consoorlen in de liberale boosheid blyven volherden, 't is te zeggen, hadden zy niet be recht geweest,men hen, even als aeu den kleer maker van Vlierzele, de kerkelyke begravenis zou geweigerd hebben, al hadden hunne bloed verwanten den ganschen yloer der kerk met goudstukken belegd.... liet,in de maet van zyn vermogen, al de nood lydenden, zonderonderscheid, zal ondersleu tien. Ja, wy welen liet wel, moesten wy 7 onge luk hebben een liberael Bestuer bier le zien heerschen, dan zouden wy te Aelst, gelyk te Oostende, te Gent, te Brussel, te Antwerpen, te Bergen, te Luik, te Waver, enz., 't geval is geweest, ook bet schandtooueel hebben te zien gekregen van aen arme lieden in hunnen nood, lyden, en ziekte wreedaerdiglyk allen hoegettaemden onderstand te weigeren, omdat zy, naer de stem van hun geweien luisterende, hunne kinders naer de vrye catholieke scholen zendenGode zy dank, dit schandtooueel zagen wy hier niet, en, wy mogen de liberale dwinglanden, al heeten zy De Windt, Cumont, De Jtyek, Van der Smissen, enz., voorzeggen, datspyts al hun geweld, spyts al hunne listen cn logens, spyts al hunne berekeningen in zake van kiesreklamen, liet hen, in lange jaren, niet zal gegeven zyn hier de zoo vernederende als schandelyke liberale dwinglandy ton toon te spreiden Leve de vryheid voor allen en in alles VOLKSKAMER. Dc Kamer hoeft deze weck den redetwist ovur liet adres in antwoord op de Troonrede voortgezet. De opscliorsing onzer diplomatische betrekkingen met het Valikaen was nogmaels het eenige voorwerp der algemcene bespreking. Dc heeren Hlalou en Jacobs, vooral,hebben Z. M. Fiére l.andermael eene duchtige afstraffing toegediend. Z. M Frére I antwoordde, maer zyne woorden, zyne houding on zyne gebaren deden genoegzaem zien dat hy op de pynbank zal, daer hy zyne dubbelherligheid. zyne shnksche han delwyze niet genoegzaem verduiken kon. Eiiidolvk wierd de algemeene redetwist gesloten. By dc bespreking der artikelen ondervraegde dc heer Tack 't ministerie over dc moorderyen van Heule. Dc achtbaro spreker bewees dat hel zenden van een Conmlssairc Spécial onwetlelyk was, en ook dat de gendarmen zonder eenige hocgenacmde reden op 'l volk schoten, 't geen de dood van een Hculenaer en de verwonding van dry anderen veroorzaekle. Het ministerie draegt de verantwoordelykhcid, zegde hy, van 'l vergoten bloed. M. Bolin, minister van inwendige,was zichtbaer getroll'en de man dorst niet onmiddelyk antwoorden cn eischte dat M Thonisscn eerst spreken zou M. Thonisscn sprak maer 't was om meester Rolin ceuc les van recht te geven, die hy in 't belang van den vrede cn de rust des lands zou dienen wel te onthouden. Eindelyk antwoordde M. Rolin, en weel gy wie weer de schuld is van al wat te llculc voorviel Wel,'l is wcér dc pastor, en altyd dc pastor.... De afgevallen Congreganist Rolin nam dc" gelegenheid waer om zyne pncstcrsvrectzucht eens goed te verzadigen.... M. Reynaerl nam op zyne beurt het woord en wasehtc 'l bolleken van meester Rolin wonder wel, en de linkerzyde ziende en gevoelende dal dc minister onder de weltoegcdiende slagen zou kunnen bezwyken, versmachte den redetwist met 46 stemmen tegen 22. in zitting van vrydag wierd het adres gestemd met 63 stemmen legen 46. HANDEL EN NYVERHEID. Van verscheidene kanten wordt gemeld, dat uit Californië groote verzendingen gedroogde aerdappclen naer Europa onderweg zyn proeven daermeé hadden reeds in 't vorige jaerplaetsen zyn blykbaergoed bevallen. Men beweert, dat dc versche aerdappelcn in een daerloe ingerichte machien geperst en gedroogd worden, waerdoor zy jaren lang goed blyven en tevens hun natuerlyken smaek behouden. traktementen maekten, met schadeloosstellin gen aen te nemen, voor leergangen die zy niet gaven. Zekere jonge onderwyzer van 21 jaer, kreeg 2100 fr. traktement, en... 1100 fr. voor drie leergangen die reeds lesgevers hadden. Men vond 8600 fr. verhooging op de trakte menten, die voor geen uitlegging vatbaer waren. Eu als men nu in den raed opmerkingen maekl, antwoordt men minachtend bah, Icrie- kensteelen Ja, kriekensteelen; maer waer men sleelen vindt, moeten toch ook krieken geweest zyn?.. De peperdure schilderingen niet nationale onderwerpen, gemaekt voor liet Kunstfeest te Brussel, en waerby er zyn leelyk genoeg om er meê de fooren rond te reizen, zullen geplactst worden in... de verschillende ministeries. Welnu, de zoo nationale ministers konden met beter gestraft worden, dan zóo 'n nationael werk gedurig voor oogen te moeten hebben. Er is rusle in 't liberael huishouden. M. Frère had, in de redevoering die hy nu dezer dagen in de Kamer hield, van de brieven van den gewezen bisschop van Doornyk ge sproken. M. Frère, wie hy is of niet, kan het niet goedkeuren, van alzoo iemands geheime brie ven luclnbaer te maken. 't Is, zoo als men weet, eene gazette van Bergen (Mons), met name de Trubune de Mons, die deze brieven afkondigd. De heer Frère had 't openbaer maken dier brieven vergeleken aen de handelwyze der plunderaers van de T'uileriën te I'arys, die daer ook allerlei geheime stukken bemachtig den. De Tribune is woedend over deze vergely- kenisen schryft eenen geweldigen artikel tegen den heer Frère. Zy doet den heer Frère verstaen dat hy groot ongelyk heeft van dergelyke vergelyke- nissen te maken, doordien hy de hulpe noodig heeft van degene die anders over de zake denken. De Tribune, men kan het denken, is ten uiterste verbitterd, en zy doet eene bemerking die in alle geval zeer gegrond is zy doet zien dat de geuzerye zich, ten profyle van hare zaek, van die ruchibaer gemaekte brieven bediend heeft; zy vraegt aen den heer Frère waerom hy zelve die brieven ten nutte gemaekt heeft, als hy over hunnen oorsprong dergelyke vergelykenissen te maken had. Terwyl Belgie zich al dieper en dieper in de kanons'steekt, vermindert Nederland zyn leger, en maekt Amerika, een land van 30 mil lioen zielen, een budjet voor 30,000 man land en 12,000 zeetroepen dus minder dan de belgische armee Een erg ongeluk heelt op den spoorweg, in den omtrek der Weststatie te Brussel plaets gehad. Een aerdevverker, Hobberechts, oud ongeveer23 jaer, wonende te Laken,ging giste ren langs de baen.toen hy den exprestrein van 7 ure 20 m. zag aenkomen terwyl hy uit den weg ging, werd hy gevat do.or een koopwaren- trein, die in tegenovergestelde richting aen- kwarn. De ongelukkige rolde onder dc wielen het lichaem werd in 't midden doorgesneden en het hoofd van de romp gescheiden. Hobbe rechts moest binnen eenige dagen trouwen. gische armée bewyzen, in een sterk gerede- v,.rstilI1jiB is dus verbod van eenige concur neerd gescli.ift, dal de UO millioen le Anlwer- ,Cnlie daer le slellcn oen in forten vertimmerd, tol niets zullen j dienen in zake van verdediging - vooral niet I - l>e fransche dagbladen houden zich heden onder oogpunt van den waterkant. Er moeten i de stemming der voorafgaendeljke nog, om Antwerpen verdedigbaer le maken, kwestie door den Senaet toen !l. Gavardi. ver eelte vlooi gekurasseerde schepen en forten I 'Sc['\ had endennet te doen oyer de feilen. Th. j- die den minister van binnenlandsche zaken, langsheen de Maes gebouwd worden. En de militaire geleerden die in de Kamer kwamen j verklaren, eenige jarengeleden.dat Antwerpen voortaen onin— neem—baer was Dronkenschap. Een dagblad van Gent bevat de volgende opmerkingen, waerby wy ons ten volle aensluilen. In de zitting der korrektionneele rechtbank van verleden vrydag, zyn waerlyk ongehoorde leiten aen den dag gekomen, in een proces, ingespannen tegen vier deugnieten der ge meente D.... Een bareelwachler van den Stadsspoorweg, als getuige gedagveerd, is verplicht geweest te bekennen dat lty,op bet oogenbiik, dat de feiten der beschuldiging gepleegd waren, zoo dronken was, dat liy niets gezien of gehoord heelt. Om te oordeelen boe dronken die voorbeel dige beambte moet geweest zyn, moet men welen dat de vier kerels in kwestie geheel zyn huis hadden overhoopgezet.zyne vrouw gesla gen en meer andere feiten gepleegd, die zoo onzedelyk waren, dal de debatten met gesloten deuren hebben moeten geschieden. Zoo het schynt zou die barreelwachter de eenige niet zyn, die zich regelmatig tweemael per week smoordronken drinkt. Wy meenen eenen plicht te vervullen met te wyzen op dit schandael, ten einde de oogen te openen aen de bestuerlyke overheid, die wel zou doen een onderzoek over die feiten in te stellen. Wanneer een machinist ol stoker in dronken schap bevonden wordt, al was het maerlichte- lyk en zelfs buiten hunnen dienst, worden zy streng gestraft en by de eerste hervalling wor den zy afgezet. De verantwoordelykhcid der barreelwachters is byna zoo groot als die der machinisteneene verkeerde beweging, eene vertraging in hunnen dienst kan verschrikke- lyke rampen veroorzaken daerom meenen wy dat zy, die zich aen dronkenschap overleveren, met dezelfde strengheid moeten bewaekt en even voorbeeldig gestraft worden. Een goed postje Weel ge wat den inspekleur-generael der... burgerwacht trekt 14000 fr. traktement. 7403 fr. militair pensioen. 610 fr. voor'l IJzeren-Kruis. Verder... reiskosten. Baron d'Hoogvorst, vroeger inspekleur- generael, trok gcenen dein. Delaetsle mode voor juffers, 't zyn hoeden van aerdige gedaente, alzoo gelyk langzamige schottels en zooveel mogelyk gemaekt in den vorm van vogelkoppen de hoed verbeeldt dan ook den kop van groote vreemde vogels, met bek en oogen. Nu zullen de menschen haest vliegen. HOLLAND. Nog niet lang geleden, wierd in de Hollandsche residenciestad 's Gravenhagc eene wreede moord begaen, wacrover de hollandsche dagbladen zeer veel geschreven hebben. De dader slaot nu voor hel gerecht, en wy deelen hier eenen korten uittrek meê uit den zeer langen akt van beschuldiging. Marianus De JoDgh, 'l is de naem van den moor denaer van den jeugdigen Marius Bogaerds. De heer Bogaerds cn zyne dame zyn zeer begoede lieden, die de algemeene achting genieten cn de ge lukkigste der wereld schenen. Hun ccnig kind van 13 jaren, hun zoontje Marius; was op donderdag 23 M. Conslans, worden ten laste gelegd. Die stemming, zegt de Patriv, is des te erger voor den minister, daer liet thans bewezen is dat de minister weigert licht te laten brengen in zyne daden. Eerst, zegl het blad, onlwykt hy de rechtbanken, dan vlucht hy den Senaet en tracht de openbare denkwyze te onlloopen. Wat vreest hy dan toch Indien II. Constans denkt dal hy gelasteid wordt, waerom weêrlegt hy dan zyne lasleraers niet De paryzer radikalen zyn woedendDe gemeenteraed van Parys heeft met 33 sleminen legen 29 geweigerd de petitie in aenmerking te nemen, waerdoor de oprichting gevraegd wordt van een monument aen de gedoodde commu nards. De radikalen moeten echter niet wan hopen vier stemmen slechts geven hunne vrienden ongelyk. Wie weet of die vier stemmen niet weldra r.aer hunne zyde zullen overgaen? De Figaro zegl dat er le Parys een groot getal valsche stukken van 2 franks in omloop zyn, eenigen mei de beeldlenis van Napoleon III en 't jaertal 1869, anderen met de beeldlenis der republiek en het jaertal 1871. Deze stukken wegen ongeveer drie grammeu min dan het wet- tclyk gewicht. Destukken zyu zoowel nagebootst, dal het byna onmogelyk is ze van de echte stuk ken te onderscheiden. ITALIË. Officieele Onderwyzer. Wy lezen in eene korrespondenlie uil Rome, aen den Univers Te Squinzano, provincie Lecca, bestaet een klooster van broeders, gezegd van St-Pascal. Gedurende den nacht van 18 tol 19 november bevond de overste zich in zyne cel met twee der broeders, toen op eens twee personen binnen kwamen, die met den dolk dreigend in de hand, al het goud, hel geld en de kostbare voorwerpen eischten, die zy veronderstelden dat in het klooster waren. De overste wilde den dolk afweeren, die door een der aenvallers op hem werd gericht,en werd vooreerst gewond. Dan begonnen de kloosterlin gen zich le verdedigen en besloten hun leven duer le verkoepen. Er ontstond een geweldigen slryd. Men wierp de lamp om en men slak, en sloeg in het donker. Een der broeders gelukte erin, zyu tegenstrever le ontwapenen en doorstak dezen, na zelve eene wonde in de borst te hebben bekomen. Den anderen broeder werd den buik opengesneden. 's Morgens was de cel met bloed bemorstde overste was gewond, een der broeders lag op sterven en de andere was gekwetst, doch de moordenaer lag le stuiptrekken in de dood. En wie was de moordenaer De gepatendeerde liberale gemeente-onder* wyzer Zyn gezel had de vlucht genomen. Een anch-re liberale en gepatenteerde onder wyzer kwam dezer dagen met een revolver gewapend op een bal le Montaiice, in Ravenna hy wondde drie raedsheeren, waervan twee doodelyk. ENGELAND. De Osservatorc Romano van Rome, meldt dat vyf-cn-twinlig ministers van den ritualistiscben eerediensl in Engeland, in den schoot der ware Kerk zyn teruggekeerd. De hulpbisschop van Westminster heelt, dezer dagen, op zyne beurt het vormsel toegediend aen vyltien nieuwe katho-

De Denderbode | 1880 | | pagina 2