meer zullen aenhouden, omdat zy weldra jaer- lyks mei een dertigtal bankbilletten van duizend franks zullen gevuld worden. Wy hebben de overtuiging dal die gedurige verzwaringen der militaire lasten, gevoegd aen de onophoudende verhooging der conlributiën eindelyk de oogen der kiezers zullen openen, en dat zy de liberale dwinglanden, uitzuigers, afpersers en uilslroopers, bv eerste gelegen heid, naer de maen zullen zenden. De zedemecster uil Vei bond bazuint ge durig op zegevierenden loon uit dat wy de hekelingen die hy wekelyks ons Ge- mcenlebeslucr toedient zelfs niet pogen te wederleggen, en dit, om de goede reden, dat er niets aen te wederleggen valt. Volgens de zedemeester, zou ons catholiek Gcmeenie- bestuer debestuerlyke zaken zoodanig verbrod deld hebben dat hel ons onmogelvk is er klaerte in te brengen of er een weinig wit in te krygen. Waer de pretentie zich toch gaet nestelen!... Zou men niet zeggen dat er heden aen de redactie van Y Verbond een groote geleerde Bol gezeten is?.... Doch ongelukkiglyk voor hem weet Y publiek dat het slechts een onnoo- zele kwant is die 'l Geuzenbladje wekelyks bekladt Wy herhalen het, groote en geleerde zede- meester, begin met ons Gemecntebestuer wel bepaelde, wel afteekende en vooral ernstige leiten of daden van slecht bestuer ten laste te leggen, en gy zult eens ondervinden hoe rap de Denderbode al uwe hersenlooze beschuldigin gen, zonder veel krachtinspanning, zal vernie tigen.... Wy voorzeggen hetu, even als in 1878, zullen weldra al uwe opeengestapelde dwaze beknibbelingen en beschuldigingen, by de minste aenraking, als een kaerlenhuis, in eenstorten. Gy wilt ons bon gré, malgré al den zolle- manspraet doen wederleggen dien gy wekelyks in 't verbond uitzeevert. Maer denkt gy dan waerlyk dat wy dwaes genoeg zyn om ons, in de oogen van alle beredende lieden, be- lachelyk te maken Miskadééée Zoo dwaes zyn wy niet Byvoorbeeld, wat zouden verstandige lieden nu van ons denken, moesten wy uw artikel van zondag lest, Economie getiteld, nu weer leggen Gy raedt, grrrroole en geleerde magisterons Gemeentebestuer meer spaerzaemheid aen. En waerin zou het die spaerzaemheid volgens u nu moeten bewerken Wy gaen dit eens aen Y publiek vertellen De Burgemeester zou moeten beletten dat onze vrywillige Pompiers, alle zondagen, in vollen tenue paraderen, want als hunne tunieken versleten zyn, zal de stad wederom in den onkost moeten vallen om hen nieuwe te bezorgen Zyn dit de cigenlyke woor den van 'l Verbond niet,'tis toch'l geen er klaer en duidelyk in 't bedoeld artikel te lezen staet. Waerlyk de rare vogel, van 't slach der rygers die 't Verbond aencenflanst, moet de aelstenaers voor dommer als dom houden, 0111 hen pogen wys te maken dat onze pompiers alle Zondagen in grooten tenue paradeeren. Denkt gy misschien dat de aelstenaers des zondags blind zyn Ifaer, kom, kom, wy zullen u deze dwaesheid maer vergeven, want dit vrywillig Pompierskorps drukt u zoo hevig op de borst, dat hel by u eene ylkoorts veroor- zaekt, gedurende de welke gy duizenden Pompiers, met hunne Commandanten aen 't hoofd, dreigend rond uwe legerstede ziet stacu loeren, altyd bereid om u, by de minste bewe ging aen legrypcn.... Die toestand is pyuelyk, jongen, ook zullen wy aeu de Pompiers zoeken u met rust le laten, want ander seige vricg of de proefnemingen mot den Wcoiiicht- Irein zouden voortgezet worden. Do heer minister antwoordde, ja, zoodat er wéliiobl nog l enigen zullen den nek gekraekl worden, eer de proefneming zal geëindigd zyn. Dc hoer Sainclelelle nam deze gelegen heid waer, om zich te beklagen o\er 'l gedrag der catholickc drukpers die hem, by dc geringste spoor wegramp zoo lievig acnrandl, Wncrom, vracgl hy, randt men altyd den minister alleen aen Kan de minister hel alleen gebelcrcn enz., enz.. Wy zullen allccnlyk doen opmerken dal de calholieke dagbladen hierin de liberale drukpers naleven Heeft men dan 't dossier Mojicheur, 'l dossier Was- seige, 't dossier Beemaerl vergelen, die alle dry door dc liberale dagbladen ten voordeele hunner pariy wierden geëxploiteerdlol groot genoegen van M Saineteletle Üe minister Snincleletie heeft een putje helpen graven voor zyne calholieke tegenstre vers en is er nu zelf 111 gevallen.. Wy jonnen hem noglhans geen kwaed, maer wy zeggen dat hot spylig is dat 't pulje niet wat dieper was en dan zouden wy misschien van den onhekvvaemstcn aller ministers verlost geweest zyn Ï'RIESTERLYKE BENOEMINGEN. Zyn pastor benoemd te Drongen, de Eerw Heer Mommens, pastor Ie Hcrchcm le Sleidinge, dc Ecrw Heer J. Sonncville, pastorie Wortcgem le Bcrchcm,de Eerw Heer Annaerl, onderp op S Jacobs te Gent,— te Wortcgem, de Eerw. Heer Pyckc, direc teur van het klooster der Zusters van 0. L V. ie Zelc. Dc Ecrw. Heer Van Mol, hulpaclmoesenier in het luchthuis, te Gent, is aelmoezcnier benoemd van liet Celgevang aldaer. De Ecrw Heer J. Schepens, is Kapclaen benoemd op S Elisabeth. De Eerw. Heer De Veirmam.pro'essor in hel college van Ninovc, is onderpastor in dezelfde stad benoemd. STERFGEVALLEN. Dvnsdag moigcnd is le I.cde, in den ouderdom van 3d jaren, godvruchliglyk overleden den heer Maesen, geneesheer, Schepen dier gemeente, en Algemeenc Voorzitter van den Geneeskundigen Bond van Belgie, De achtbare overledene vvas een geleerd en ervaren geneesheer, een vrome christen en een overtuigde voorstander der groote calholieke zaek. De Begravenis heeft heden zaterdag morgend te Lede plaets gehad. gy er gewis den put van vullen... En T ware. spylig dal uw liberael lichtje wierdeuitgedoofd, want Aelst zou dan in de duisternissen ver zinken E11 zulken zotlemanspraet, gelyk hy zondag lest afgeeft, noemt de zedemeester hekelingen die wy zelfs niet pogen te wederleggen! Men denke niet dal liet in 't !Vr/>o.'u/snummer van zondag lest alleen is, dat zulke ongcftymdc vitieryen voortkomen; men neme, '1 is onver schillig. Y een of 't ander nummer vroeger verschenen ter hand en men zal nog veel dwazer en ongerymder gezeever bestatigen.. Laet ons nu maer uitscheiden, want veel le lang reeds hebben wy aen dien zoo dwazen kneukel onzen tyd, papier en inkt verspild Herziening der Kiezerslysten. BELANGRYK BERICHT. De Calholieke Kiezers der stad Aelst, welke eenen aenbevolen brief, (leitre recommandeé) door de Post zouden ontvangen, zyn verzocht dezen briefte aenvaerdenenliem geenzins wei geren te ontvangen. Deze briel moet op het boekje dat den briefdrager by de aflevering zal vertoonen, afgeteekend worden. Men is verzocht deze brief onmiddelyk binnen te brengen ten bureele van den Dender - iiode, voor wat de kiezers der stad en van Aelst-Schaerbcke betreft. Voor wat de kiezers van Aelst-Mylbeke aen- gael, dezen zyn verzocht bunnen briel le behandigen aen den heer Achilles Ecmaii op den Molendriesch. ALLERHANDE NIEUWS. Een geweldige brandramp is maendag II. te midden der gemeente Erembodegem, uitgebors ten. Twee aeneenpalendc woonhuizen, met bel meerdere deel der meubels, iugeoogstc veld vruchten, akkergercedseliappen, enz., zyn tot assclie en puin vernield. De twee afgebrande wooningen zyn gestaen aen de dorpplaels en behoorden toe aen de bewooners de wed0 Dc Clerck Frans en fin/s Judocus. 't Was omtrent 101/2 ure voormiddag dal liet vuer eerst bemerkt vvierd door deu heer Ver- leyscn, geneesheer en Burgemeester, welke op zyne visietrondc was. Oniniddelyk verwittigde de heer Burgemeester de bewooners en ge- huren welke zichdadelyk met den ineeslcn iever en moed aen 't blusschen zeilen Doeli on- zoudt I danks al den moed en dezelfsopolleringen welke VOLKSKAMER. Üe Kamer besprak deze week hel budjet van wegen en middelen. Verscheidene redenaers eischlen dat het hellen van zekere rechten, de vervoerpryzen van zekere koopwaren, enz., zouden afgeschaft, of zoo niet, merkelyk verminderd worden. MM. Leltardy en Couwcur stonden den libre ccltange of afsclialling der inkomende rechten voor. Doch de beer minister verzetlo zich tegen alle afschaffing of vermindering om rede dal hul gepaste uer nog met was geslagen,en, nog veel meer, zegde hy, omdat de toestand der openbare geldkist bet niet vêrmagWy gclooven zeer geerne dal hel libe rael ministerie de openbare geldkist grootelyks heeft verligt door zyne dwaze wet en ruïnerende maelrc- gclcn ten opzichte van 'l openhacr onderwys en dc soldatery M. Lehardy eischic verder dal men met meer spaerzaemheid zou le werk gaen, want dc aenhoudende uitbreiding onzer uilgaven, zegde hy, vergon het dringend. De heer Berlin vroeg inlichtingen bolrckkelyk hel recht op 'l planten van tabak, en vraegde de afscbaf- fing dier belasting die weinig of niets opbrengt. Die belasting,zegde hy, is onrechtveerdig, en, drukt op den landbouw die reeds te veel te lydcn heeft. De klachten der landbouwers zyn algemeen, en in die omstandigheid ware de afschaffing rcchtvccrdig. Dc heer Craux, minister, antwoordde dat hy de ge- vracgde inlichtingen niet dadelyk geven kon, acnge- zieiu dc staten der ontvangers nog niet waren ingekomen. Walnu de klachten -betreft deze bestaen niet, zegde hy, want, op reis zyndc in Wesl-Vlaendc- ron, ondervroeg ik twee landbouwers over '1 recht op't planten van tabak en zy antwoordden my dal zy er zeer lo vrede over waren, aengezien zy nu hunnen tabak veel duerder konden verkoopen. Wy durven wedden dat hel wéér aerdige hoeren zullen geweest zyn, die wellicht van den landbouw zooveel verstand hebben als M Craux zelve. Wy mogen den heer Minister verzekeren dal de over groote meerderheid der landbouwers, 111 dc omstre ken waer labak geplant wordt, hevig klagen, on indien het in hunne maeht was, zy hem en zyne wet zouden naer Japan zenden. Na nog verscheidene rode naers aenhoonl te hcbben.is 'thudjctmel deeenparig- beid der 78 loden aengenoincn geweest. De Vergadering ging alsdan over tot den redetwist over 't budjcl van 't ministerie van financien. Voisc lul lige redenaers voerden 'l woord, onder andere, de heer be Brtnjn van Dendennondc, dio de inrichting van '1 landbouwkrediet voorstond. By't acnvangcn der zitting ondervraagde M. Was- seige den Minister van openbare verplettering (hola worken over do spoorwegramp van Vcrviers. M. Rus- door de Erembodegemnaers aen de dag gelegd vierden, gelukte men er niet in liet brandend element tot bedaren te brengen, en men vrees de zelfs dat deze tweeprooien zynevernielings- lust niet zou bevredigen. De huizen in de omtrek verkeerden in een dreigend gevaer. De beer Burgemeester van Erembodegem, liet dus onmiddelyk de hulp vanons vrywilligPompiers- korps verzoeken, 't welk zieli met al deu spoed mogelyk, naer 't ramptooneel begaf. Ons vrywillig Pompierskorps viel den brand moedig aen en, na een ieverig werken van eene goede halve uer, was alle verder gevaer ver dwenen.... Wy zouden bier kunnen spreken over de weinige beleefde wyze op de welke onze Pompiers, door zekere liberalen van Erembodegem ontvangen en behandeld of liever beloond werden voor hunne goedheid, maer daer willen wy liever over zwygen, want de defiige en welopgevoede lieden, welke te Erembodegem, in groote meerderheid zy. kun nen er immers toch niet aendoen dat er, in hunne gemeente, miskweekte, onbescliaefde liberale loriassen aengetroffen worden,die zoo acltidom zyn van zich tegen persoonen te ver zetten, ze te beleedigen en te dwarsboomen, welke uit loutere menschlievendlieid, waren toegesneld om zekere hunner medeburgers, wellicht partygenoten, te helpen en te bevry- den van eenen soms ge wissen ondergang.... Maer daermeê nu punctum over die zaek, en verhaesten wy ons de persoonen aentewyzen, die zich, by deze brandramp, door daden van moed en zelfsopofferiug, hebben doen onder scheiden. Onder dezen treft men aen MM. Gliysens Frans De Backer CamielVerliegye JozefDeClippele Constant Chysens Gustaef en Verleysen Jozef allen van Erembodegem De Paepe Polydoor, Commandant der Pompiers, Alex. De Vos en Corten,pompiers van Aelst. Dezelaetste bekwam eenenog al ernstige wonde aen de schouder, door het vallen eener ladder. Het spyt ons de namen van nog andere. Pom piers welke eene bezondere meldingverdienen, niet te kennen. Wal dc oorzack der ramp betreft, de/.e is tot hiertoe onbekend gebleven. De schade is bere kend geworden voor de Wed0 Dc Clerck op 5000 frs voor Brys op 4500 frs. en voor de naburige huizen op 2500 frs. Alles was legen brandgevaer verzekerd door dc Maetschappy Helvetia van Antwerpen. Dynsdag nacht zyn te Licdckerke twee aeneeniiangende woonhuizen met al wat zy bevatten de prooi der vlammen geworden. Verdere inlichtingen ontbreken ons. Woensdag 8 December is te Borgt-Lom- becck eene dielie met brack gepleegd ten nadeele van Jozef Meyts. Tusschen 6 ;i 7 uren des avonds zyn dieven langs een der ven- Iers in de woning van Meyts gedrongen en er al zyne kleederen, lynwaed en beddegoed, als ook zyne kist, inhoudende zyne titels van ei gendom, eene zakliorlogie en eene aenzieulyke som gelds gerooid. Deze diellc wierd gepleegd gedurende de afwezigheid van Meyts, die, in eene naburige herberg, aen 't kaertspelen was. Men begrypt niet hoe deze diefte op zulke eene neg vroege uer van den avond, is konnen ge pleegd worden, als men wel in acht neemt, dat het buis aen eene zeer bezochte slraetis gestaen waer, om zoo te zeggen, gedurig volk voorbygaet. Naer 't schyiit is men op Y spoor der dieven. Men vermoede als daders, twee persoonen die Meyts onlangs geleden een onverwacht bezoek brachten, waerschynlyk met Y doel de plaets eens te erkennen. Die vermoedens sebynen ook niet ongegrond te zyn, want, by de huis zoeking door Y gerecht bevolen, heelt men ten huize van deu eene zyne dagclyksclie kleeding en hy den anderen zyne vogelkooi ol muit, gelyk men /.egt, gevonden. De politie zet liaer onderzoek ieverig voort, en, men twylell niet of de twee verdachten zullen loon naer werken ontvangen. A. B. Op de veemarkt, welke donderdag te Brussel gehouden werd, waren 1262 stuks vee le koop gesteld. De besteedde pryzen per kilogram op voel zyn: ossen, 0.77 lol 1.04; slieren, 0.66tot 0.87 koeien en veerzen, 0.66 tot 0.87. Wy lezen in een brusselsch blad, dat de policie te Leuven, die de fameuse pandoers heeft vervangen, eene ongelooflyke partydig- heid aen den dag legt. Nooit zag men zooveel catholieken vervolgen, docli meest altyd kon den deze bewyzen.datzyten onrechte beschul digd waren en werden zy vrygesproken. Die toestand werd zoo erg dat de magistra ten besloten dien tegenstrydigen toestand le onderzoeken en te welen aen welken kant de waerheid was, of aen dien der getuigen ter ontlasting, of aen dien der policieagenten die beschuldigden. De getuigen ter ontlasting, voor valschen eed vervolgd, werden vrygesproken. Een liberael blad viel dit vonnis aen en las terde de getuigen, voor welk feil dit blad werd veroordeeld. Omtrent hetzelfde tydstip werd nogmaels een catholiek vervolgd, en een ma gistral drukte zyne verwondering uil, dat de processen-verbael tegen de catholieken zoo veelvuldig waren, en er zoo weinig voor deu dag kwamen tegen liberalen. Dit artikel deed de liberael pers van kwaed- heid brullen; zy viel de magistraten en het parket op de beleedigendste manier aen zy juichte toe dat een der adjuncten van policie, eenen magistraet by den procureur-generael bad aengeklaegd. Die toestand moest een einde nemen. Verscheidene catholieken werden weêr ver volgd; de alibi van een der beschuldigden werd inregel bevonden. De agent die hetproces- verbael opmaekte, was in de zitting aenwezig, en toen men liern vroeg vvaerom hy dien per soon beschuldigd had, bekende hy, dat de adjunct van policie hem gezegd had lapt liem er maer by. De adjunet loochende dit gezegd le hebbendocli kort nadien werden nieuwe alibis bevonden, en dezelfde adjunct moest bekennen dat die persoonen niet schuldig waren, en dat hy den broeder van een dezer betichten bedoelde.... liet lot van zekere agenten en adjuncten in die beruchte zaek der valsche getuigenis, was opmerkelyk. Velen verdwenen. Deze was afge steld omdat hy op de audiencic, zegt men, zeker feit had doen kenneneen ander ver dween, zonder dat men wist waerom; een derde werd veroordeeld omdat by zich had laten omkoopen; een vierde werd vervolgd voor aenslag op de zeden met geweld; een vyfde zal ook kmmneel vervolgd worden. De magistraluer was gewroken; een acht bare stibsiliuct, die 101 dan in alles de policie had voorgestaan, keerde zich, gedrongen door de gebeurtenissen zeiven, tegen liaer, en hy sprak dc treffende woorden uil die door de dagbladen worden aengeliaeld, namelyk, dat de politie van Leuven in Y geheel niet le ver- trouwer. is, daer zy met partydigheid handelt. Het liberalismus is razend, dat begrypt zich maer al dc pogingen om den kloeken magistraat te verpletten, zuilen niet gelukken. De policie van St-Gillis heeft een jonge ling, zekeren A..., aengehouden. beschuldigd van ontvreemding vrn ongeveer 100,006 fr. ten nadeele zyner ouders. A..., die van een zeer slecht gedrag was, had aen zynen vader beloofd hel land te verlaten, op voorwaerde dat men hem eenesom van verscheidene duizende frank zou geven. Die som werd hem betaeld; de kerel vertrok naer den Havre, waer hy zyn broeder ontmoette, die zich naer Indië begaf, voorzien van eene aenzienlyke som geld. A..., maekte zich van dit geld meester en kwam naer St- Gillis, waer liy met een meisje ging wonen. Dit meisje is insgeiyks aengeliouJen en beiden zyn ter beschikking van liet parket gesteld. Den 7 december, zoo zegt de Gourrier, verdedigde voor eenen provineie-tribunael, zeker advokaet een katholiek blad, en waschte de liberale politiek geducht. Eensklaps richt de president 2ich open roept: Weet, dat ik tot die party behoor 0 Ik dacht, antwoordde de advokaet, dat ik voor rechters sprak Verplettend antwoord inderdaed. De substituet springt op zyne beurt recht, en rekwireerl tegen den beleediyer van de libe rale party. Gy hebt niets te rekwireeren, antwoordde hem de advokaet; gy hebt de policie in de zael niet Eu door zulke rechters moet een katholiek blad geoordeeld worden Spoonvegrampen in België. Zooals wy gemeld hebben, moest dezer dagen eene proef neming worden gedaen met een sneltrein, tusschen Oostende en Aken, en welke dien afstand in vier uren tyds zou afleggen. Die proefneming beeft maendag plaets gehad. De trein is ten II ure 57 m. 's morgends uit Oostende vertrokken; hy was samengesteld uit zes ryluigen en twee fourgons voorzien van een frein Weestinghouse. De oversten van het bestuer der spoorwegen en een vertegenwoor diger der drukpers bevonden zich op den trein. Ziehier de uren waerop de trein de verschil lende statiën moest voorbyryden Meirelbeke, I uer 7 Mechelen aen komst 1 uer 42, vertrek I uer 46; Leuven 2 ure 7; Tbienen 2 ure 22; Landen 2 ure 32; Ans 2 ure 57 1/2; Luik aen- komst 3 ure 7, vertrek 5 ure 10: Pepinter 3 ure 50; Gbic-Chac, Vcrviers 3 ure 34. Voorby Mechelen had de trein op zekere plaet- sen eene snelheid van 88 kilometers per uer, en tusschen Luik en Verviers van ongeveer 70 killometers. Aen den ingang der statie Verviers Oost, heeft ongelukkig eene ontriggeling plaels gehad De lokomotief sprong uit de rals en ploegde door de baen op eene lengte van ongeveer honderd meters daerna steeg het voorste geteelte in de hoogte, en de machiem bleef alzoo liggen. De treinoversto, M. Ilamoir, die zich op den tender bevond, bad hel ongelukkig gedacht van den trein le springen hy geraekte onder de. wielen, die zyne Lieenen verbryzelden. Toen men hem ter hulp snelde, lag hy op den rug hy ademde nog, docli cenigeoogenblikken later was hy reeds dood. De andere passagiers zyn er zonder letsel afgekomen alleen de stoker heelt eenige lichte kneuzingen. De siolf'elyke schade is weinig aenzienlyk behalve de lokomotief en de eerste fourgon, die erg beschadigd werden, zyn er slechts eenige buffels gebroken, hetgeen moei toege schreven worden aeu de krachtdadige werking der freins Weestinghouse. De ontriggeling wordt loegescheven aen bet breken eener riggel men denkt dat de loko motief aen eenen kruisweg onlriggeld is ,en een twintigtal meters verder een riggel gebro ken heeft. Het ongeval beeft plaels gehad len 5 ure 37 m., op 200 meiers afstand van de statie van Verviers (Oost). De trein moest ten 4 ure 17 te Aken (Templaerbemd) aenkomen. Nieltegensiaende dit ongeluk zullen de proef nemingen met den sneltrein zeer waerschyn lyk voortgezet worden. Nadere bijzonderheden. Het is zeker dal de gang van den trein reeds verlraegd was en deze nog slechts een snelle bad van 60 kilometers per uer, toen de ramp plaets bad. Ooggetuigen verklaren dat de on gelukkige Ilamoir r.iet van de locomotief is gesprongen, zooals men gezegd beeft, maer dat hy door den schok der ontriggeling over de balustrade der machieii is geworden. Hel is dank aen den frein Weestinghouse dat de trein niet ganscli vermorzeld werd. Indien het ongeluk eenige meters verder bad plaets gegrepen, zou de ganschc trein op het gebouw der Oosterstatie zyn geloopen, die zich bene den de aendyking bevindt. De ramp zou alsdan ontzettend zyn geweest. De minister van openbare werken moest plaets nemen op den sneltrein; op hel oogen- blik der afreis werd hydaerin belet. Verschei dene lioogere beambten van den spoorweg hadden de groote ongerustheid uitgedrukt die de inrichting van dien trein hen inboezemde. M. Sainctelette. in gezelschap van den be- stuerder M. Van der Sweep, wachtten woens dag avond aen de Noordstatie den trein van 9 ure 55 min. af. waermeê de beambten moes ten terugkomen, die aen het ongeluk zyn ont snapt. (Meuse.) Eene andere spoorwegramp heeft maen dag op de linie van Y zuiden plaels gehad. De reizigerstrein n° 3762, van Doornik naer Brussel (zuid), reed in de statie te Hal een zy- spoor op, toen eensklaps, aen eene exentriek, de achttiende waggon op een ander spoor ge raekte. De kettingen braken en de waggon reed de baen op.juistop liet oogenblikdal de reizigers trein die ten 7 ure45 'savonds uil Brussel naer I'arys vertrekt, nog een twintigtal meters van de static verwyderd was. Deze laetste trein reed met vollen stoom voort (45 kilometers op liet uer); de machinist van den koopwarentreindieliet gevaer bemerkt bad, deed liet alarmsignaal hooren cn de nood seinen werden onmiddelyk in beweging ge- j bracht. liet was echter le laetde trein van Brussel j hotste op den ontriggelden koopwarentrein. De schok was verschrikkelyk. Dc locomotief en de fourgon van den reizigerstrein werden uit de riggels geworpen. Dry waggons van den koopwarentrein, mei suiker geladen, werden van ter zy getroffen en lolael verhryzeld. Al de reizigerswaggons werden erg bescha 1 digd. I Uit de genomen inlichtingen blykt dat slechts een reiziger gekwetst werd de anderen zyn er met den schrik afgekomen. Ten gevolge van dit ongeluk is het verkeer tot middernacht op de baen onderbroken geweest. Zekere K... C..., die beschuldigd werd le Luik, by middel van braek, 140 fr. te hebben gestolen, en daermeê naer Antwerpen te zyn gevlucht, is te Antwerpen aengehouden in de volgende omstandigheden. De bestolene was den vermoedelyken dief opgevolgd, lot deze op den boulevard een koffiehuis binnenging. Dan trad-hy tot voor den dief, zelte hem de vuist onder den neus en zegde: Gy hebt by my, by- middel van braek, 140 Ir. gestolen. De dief ont steld en verrast, stamelde: Ja, mynheer, dat is waer, maer ik zal bet geld teruggeven. Dan zult gy my onmiddelyk eene verklaring leekenen, zegde de bestolene, dat gy den dief stal hebt gepleegd. De dief zelte zyn hand- teeken onder die verklaring, en is onmiddelyk door de policie aengehouden. Men schryft uit Antwerpen Eenige dagen geleden kwam eene welgekleede dame in eenen been hou werswinkel der tweede wyk en bestelde eene groote hoeveelheid vleesch - dat moest gebracht worden op de Kunstlei, in een buis, waer zy zegde dat een huwelyksfeest moest worden gevierd. Na de bestelling te heb ben gedaen, tastte de dame in haren zak, om het vleeschonmiddelyk te betalen,doch scheen grootelyks verwonderd haren portemonnaie niet le vinden, dien zy waerschynlyk zoo zy zegde in haer huis op de tafel had laten lig gen. Dat is echter niets, voegde zy er by, zendt de afgeteekenderekeningmethetvleesch, ik zal alles aen den brenger betalen. Jammer, ik moest nog eenige aenkoopen doen en zal ver plicht zyn terug naer huis te keeren, indien mynheer my geen 10 fr. gelieft le leenen gy kunt ze by Y vleesch op de rekening zetten. De beenhouwer haestle zich aen het verlangen der kalante te voldoen, en gal de 10 fr. Toen de vrouw weg was kreeg de beenhouwer argwaen cn zond zynen gast om aen het opgegeven ad res te informèeren; niemand wist daer iets van liet bestelde vleesch. 's Avonds vertelde de been houwer het voorval in eene herberg aen eenige zyner confraters, en reeds 's anderendaegs bood dezelfde vrouw zich by een dezer aen, bestelde er ook vleesch, vroeg 5 fr., die haer gegeven werden,en ging heen. De beenhouwer achtervolgde de afzetster tot op de Schoen markt, waer zy eenen winkel binnen ging. Dan riep de beenhouwer een politieagent en deed de afti uggelaersler aenhouden. M. Albert Joly, voornaem advokaet, gede puteerde van Versailles, venerabel der logie les Amis philanthropes, is gestorven. M. Gambetta zegde van hem dat hy eene lichtende streep in het leven zou achterlaten. Welnu, die steunpilaer der logie, die groote vrydenker, die lichtgever, beeft by zyn doods bed eenen priester geroepen. M. Albert Joly is als kristen afgestorven, h^ is teruggekeerd tot de Kerk, die hy in zyn leve11 hardnekkig bevochten had M. Paul de Cassagnac komt op de dood van M. Albert Joly terug, die in plaets van als vry denker te sterven, zich op zyn doodsbed met de Kerk verzoend heeft. Het schynt wel, dat de Gambellalisl.cn die byzonderlieid niet kenden j toen zy vertrokken om te Versailles de begra venis by te wonen. Ja, zegt de Cassagnac,gy zyt allen naer Versailles gegaen, denkende te gaen naer eene burgerlyke onderstopping, naer eene schandalige plechtigheid, en daer geko men, hebt gy telael vernomen, le laet om weer op den trein le springen, dat gy niet eene revo- lutionnaire kreng naer de laetste ruslplaets gingt voeren, die u aentrok als dejakhalsen, maer bel gezuiverd lichaem van eenen man die in eene enkele sekonde eene reeks slechte en noodlottige jaren heeft mogen afkoopen. Gam betta zocht sedert langeen lyk, om eene oppor tunisten-manifestatie in te richten. Hel vroege, maer voorziene uiteinde van M. Joly gaf Gam betta de gevvenschtegelegenlieid. Gambettazou eene lange redevoering houdenhet stuk is mislukt De redevoering van M. Gambetta had eene vrydenkersdood noodig, en zie op het oogenblik zelve verneemt mendat deoverledene kristelyk gestorven is. Men heeft de redevoe ring in den zak moeten steken en eenige onsa menhangende woorden moeten uitwerpen. Oproer te Merxplas,Vrydag, 10 decem ber, is de aelmoesenier der landbouwkolonie van Merxplas, wy mogen zeggen aen de dood ontsnapt. Gelukkig voor hem, kwam hy eenige minuten te laet om de Mis te lezen. Was hy op tyd gekomen, dan had hy niet aen de handen ontsnapt van vier opgeslotenen die de kapel overrompelden. Deze hebben op het altaeralles aen stukken gebroken wat zy er vonden het kruisbeeld.de kandelaers.hetbeeld van O.L.V. en dal van den H. Joseph, verder de stoelen, enz. enz. By de Communiebank vond men een kapmes, dat moest dienen om den aelmoesenier en an dere beambten der kolonie le treffen want er was een- groot komplot gemaekt tusschen een zestigtal opgeslotenen.Gedurende de Mis moest menden aelmoesenieraenvallen,daernanatuer- lyk de beambten, en gebruik makende van de verwarring, hoopte men de kapel, het bureel, de kantien te plunderen, en zich in het dorp Merxplas te werpen. De kolonieheeft slechts 70 soldaten ora 1100 opgeslotenen inbedwangte houden. Men hoopte gewis wel die 70 man meester te worden, als ook de 20 wachters die in de kolonie te vinden zyn. Gelukkig hebben eenige opgeslotenen hun woord niet gehouden en zich teruggetrokken verder was het gelukkig, dat de aelmoesenier wet later dan gewoonlyk ter plaetse kwam. Zou het niet hoog tyd worden, dat men te Merxplas de strengste maelregels name, om er de orde te handhaven. Wy denken het. Ver beeld u wat daerenboven het lol der Kempen zou geweest zyn, als die bende eens ware los gebroken, en zich in de eenzame dorpen had verspreid ENGELAND. Veetentoonstelling te Londen. De groote vee tentoonstelling is op het oogenblik in Londen hel onderwerp van don dag. De prins van Wallis heeft haer met een bezoek vereerd, de namen van hen die medaillen gekregen hebben slaen in de engclsche nieuwsbladen vermeld en een groot gedeelte van de prachligo ossen en koeien is reeds verkocht. Veetentoonstellingen hebben altyd eene eigenaer- dige bekoorlykbeid voor de Londenaers en hel is tvvyfelachtig of een Engelschman zich zooveel rund- vleesch kan voorstellen, zonder dal hem een trilling van genot door do leden gael. Zoolang Engeland zich zelf gelyk blyfl, zal het de veetentoonstelling in cere houden. 'n den vrocgeren tyd waren er in Engeland wel enkele vetweiers, die hun leven aen de veefokkery wyddcn, maar liet is eerst in deze eeuw dat de vee houder een soort van schepper is geworden, een archittiki, die planneu beraemt en ten uitvoer brengt, ten einde het groote gebouw dal hy voor oogen heeft, te kunnen samenstellen. De slier is voor hem een groot vraegsluk, dal opgelost moet worden en de fokkery van het rundvee wordt voor bem eene soort van beeldende kunst. Ily lel op de hoedanigheden van den os dien hy in zyn stal heeft, en bouwt daarop zyne berekeningen van den os der toekomst. De beroemde os van Durham was de zoon van eene gewone koe cn men zegt dat de eerste prachtige korlgehoorende slieren heel alledaegscbe beesten tel ouders hadden. Dat Engeland veel over heeft voor het bezit van een schoon stuk vee, blykt uit de geschiedenis van den grooten veefokker Charles Calling, die van het volgend verhael spreekt als van zyne grootste zege- prael. In het kleine stadje Ketton zou de reuzenstier de Komeet, verkocht worden en van alle zyden van hal land stroomden koopers naer de herberg, waer dc veiling zou plaets hebben. De afslager zou toe- slaen als het minuelpas zyn loop zou volbracht hebben Eerst werd hel andere vee onder den hamer gebracht cn toen de groote stier. Een angstig bod van 600 p, sl, werd gedaen, dat een ondernemende melkboer tot 8O0 verhoogde. De stier werd opge- jaegd on juist toen Lalling 1000 p. st. bad gebodeu, had de zandlooper zyn loop volbracht en de afslager liet zyn hamer vallen. De gelukkige bezitter van dc Komeet nam het dier zegepralend mede naer het dorp Clewsby, waer de reuzenstier zyne overige levensdagen doorbracht, tentoongesteld voor veefokkers en andere bewonde- raers. Een veehoeder hield dag on nacht by het dier de wachten toen de volheid der tyden gekomen was. werd hy in een omheind park hegraven en een kas tanjeboom boven zyn kop geplant. Twintig jaer later werd hy opgegraven en zyne beenderen gemeten. Toen bteek dat de verdiensten van het dier niet overdreven waren. De gemeten beenderen werden zorgvuldig byeenverzameld en in eene glazcu kast gelegd, waer zy nog liggen, om door dc gacude en komende geslachten gezien en bewonderd te werden. FRANKRYK. De fransche Kamer zelte dynsdag de beraedsla- ging voort over het wetsontwerp, trekkende om hel lager onderwys wereldlyk en verplichtend te maken. Volgens M. Jozon zou die wet het onderwys onzyding maken, doch M. de Villiers merkte met recht op, dal in een land van omtrent veertig millioen inwoners, er maer slechts 87,000 verklaerd hebben geen godsdienst to belyden, men hel godsdienstig onderwys niet kan afschaffen Mgr Freppel, bisschop van Angers heeft in eene treffende redevoering bewe zen, dal men het recht niet heeft iemand, by middel der wet, te dwingen een bepaeld onderwys aen zyne kinderen le doen geven. De redenaer toondo vorder hel iiulleloozo van het wetsontwerp en bewees dat het verplichtcnd-wereldlyk onderwys niet afdoende, maer machteloos cri gevaerlyk is. De redenaer zegde verder dal Pruisen in den Elzas het onderwys ver plichtend heeft gcmackl, en men aldaer hel getal scholieren heeft zien verminderen. Op verzoek vanM. Ferry is dc voortzetting dier beraadslaging over dit wetsontwerp verschoven tot donderdag. Inden franschen Senael heeft M. Magnin, minister vau finan ciën, bet budjet van ontvangsten neergelegd.

De Denderbode | 1880 | | pagina 2