Forten aen de Macs. Bïavo! keer Minister, nu zal de militaire eer gered zyn, die uwe voorzalen zoo plichlig waren te laten miskennen. Deukt eens welke schande toch!... Officieren van 't belgischc leger, van 't leger eens demokraliek lands, welke de hoflelykheid zoo verre durven dryven van oenen uieuwjaer aen eenen catholieken Bisschop te durven gaan wcnschen, dat is eene ongehoorde zaek, die men, om deszells eer ongeschonden te bewaren, niet lapger mocht gedoogd worden! NVaerlyk 't land moei u dankbaer zyn, want zonder u zou dit ongehoord misbruik hebben blyven bestaen... Ook deze heldendaed zal uwe gloriezon vele eeuwen hierna doen schilleren en uwe naem zal op de vleugelen der facm de wereld rond verkondigd worden Doch wie de zaek wal dieper inziet, vindt dat de maetregel weer een stapje vooruit is op 'l geuzeupad. Men tracht zoo stillekens weg, de bevelen der logiën uit te voeren namelyk. van 't leger te verwyderen van al wat met God en de Kerk in verband staet... En inderdaed, wat ziet men Geen leger meer by de pro cession of godsdienstige stoelengeen leger meer by de Te Deum's, enz. Maer integendeel, ziet men 't leger in soms goddelooze, onzede- lyke comedie&tukken, in kavalkaden, gericht tegen Kerk, priesters en kloosterlingen optre den. Getuige, de schandelykc en eerlooze kavalkaden van halfvasten te Brussel, te Gent, te Antwerpen, te Luik, enz. De maetregel die ongetwyfeld nu gaet vol gen,zal de afschaffing zyn van de catholieke Ael- moescniersder garnizoensteden welke zoovele diensten bewyzen aen onze jongelingen die naer de kazërn worden gesleurd, om, zonder cenig nut, twee h dry jaren te paraderen en 't klaei'ste van 's lands inkomsten op te vreten. Zeggen wy ten slotte, dat al die genomeue maetregeleu onze catholieke bevolkingen meer en meer afkeerig van 't leger zullen maken. De ouders in 't algemeen zien hedendaegs met hertwee hunne zonen naer't leger trek ken, doch hunne wee zal nog verdubbelen, wanneer zy nu zullen vernemen dat het libe rael ministerie hunne zonen tot eene bende Kerkhatende en priesterbelecdigende geweêr- en sabeldragers wil hervormen De vorige minister van oorlog M. Liagre, heelt ons forten beloofd in de vallei der Maes. Het ministerie loochende nogthans die belofte, en bet was groolendeels om die liberale be lofte bekend gemaekt te hebben, dat M. Liagre moest weggaen. Welnu, lielblykt dal M. Liagre niets anders heeft gezegd dan de waerheid. De burgemeesters van Luik en omtrek zyn vrydag naer den minister van oorlog gegacn, om hem te vragen, dat zekere centrums zoudei: gemaekt worden. Het scbynl dat men in liet ministerie van oorlog dapper aen het plan voortwerktzoodal bet nog niet voltooid is. M. Liagre heeft te vroeg uil de kapel ge klapt hel liberalismus is inderdaed bezig met ons weer te embastilleeren, de millioenen uil den zak te kloppen, en verder al wal zich mannelyk beweegt soldaet te maken. Geuzen-V ooruitgang In Frankryk nemen de zelfmoorden, sedert de laetste jaren, schikbarend toe. De stati stiek levert daeromtrent, sedert 1870, de vol gende opgaven In bet jaer 1870 maekten 4157 persoonen, door zelfmoord, een einde aen bun leven in 1872 waren er reeds 5275 zelfmoorden in 1874 klom het getal tot 5GI7; in 1876 tot 5804 in 1877 tot 5922, en in 1878 tot 0424 Het getal zelfmoorden stijgt nog aanhou dend. Dit is een gevolg van den Geuzen-vooruit gang. waerop de vrijdenkers voorzeker niet wijzen zullen. In België en voornamentlijk te Brussel vin den wij ook siaeltjes van geuzen-vooruitgang. Wanneer wij de statistieken der bevolking aldaer inzien, dan bekomen wij, voor de maend Augustus 11. alleen, niet minder dan 12 echtscheidingen In 1879 waren er, in de hoofdstad van ons Ryk, op 5685 geboorten, niet minder den 1514 onwettige Er waren ook 58 echtscheidingen. In de voorgebergten lelde men 1152 onwet tige geboorten op 6823 de echlscheilingen waren ten getale van 26. Dus in één jaer: 64 echtscheidingen en 2666 onwettige kinderen Mag men niet juichen over den geuzenvoor- uilgang in Belgie Zaterdag 18 der verledene maend December bad te Lede, onder eenen grooten toeloop \an vrienden en kennissen, de plechtige begrave-, nis plaets van den betreurden heer Karei Masen, geneesheer en Schepen aldaer. Onder de talryke vreemdelingen welke eene laetsle buide kwamen brengen aen de nage dachtenis van dezen deugdzamen burger, bemerkte men den achtbaren Voorzitter van den geneeskundigen Bond en eene talryke scbaer geueesheeren, uit Aelst en omliggende en zelfs uil verre afgelegene steden, zoo als Antwerpen, Brussel, Hal, enz.Verder trof men aen den Gemeenleraed, de verschillige Maet- schappyen waervan de eerzame overledene deelmaekte en byna at de inwooners van Lede aen wien hel hunne bezigheden eenigzins toe lieten, met een woord, 't was eene algemeene rouw in de parochie. Die toeloop is niet te verwonderen. De eerzame overledene was immers een man welke zich, zyn ganselie leven, aeu de edele geneeskunst had geslacht*ilïerd een genees heer welkealtyd, zoowel by dageals by nachte, zyne uitstekende wetenschappen en lange ondervinding, ten dienste zyner lydende mede burgers stelde; een openbaer ambtenaer wier onbaelzuchtighcid spreekwoordelyk was ge worden en allyd de belangen zyner bestnerden voorstond; een burger welke in zyne betrek kingen met armen of ryken allyd met de meeste beleeidheid, bevalligheid en menschlievend- heid handelde, en, het afsterven van zulk een volksvriend moest voorzeker den algemee- nen rouw verwekken. Mochten alle deze blyken van deelneming in hare droefheid, de openbare hulde aen de nagedachtenis van den achtbaren overledene bewezen, alsook de verzekering dat by van God reeds de belooning van zyn deugdzaein en voorbeeldig leven beeft ontvangen, de tranen van zyne achtbare familie eenigermalc doen stelpen Wy laten hier de Lykrede volgen, welke de heer Coppens, Burgemeester der gemeen te op den boord des gral's uitsprak Dl edeburgers Onze gemeente is wederom in den iouw ge dompeld een achtbare familie verliest haren steun; de voortrellelyke beer Karei Masen is niet meer! In naem van het kollegie, van den Raed onzer Gemeente, kan ik niet nalaten, rnyn eer ste woord van smartelyke deelneming, ik durf nog niet zeggen van troost, te wenden tot de ongelukkige wee/en. Nauwelyks beeft deze grafstede bet stoffelvk overschot van de beste der moeders omsloten, ol daer wordt ook bet voorbeeld der vaders, te midden zyner liefde- ryke zorgen, aen hunne wederliefde plotseling ontrukt. En wy allen ook ingezetenen van Lede, welen wat wy met den braven man verliezen. Karei Masen was een uitmuntend geneesheer, daervan getuigt dehooge onderscheiding,waer- mede zyne kollegas hem lierhaelde malen, by plechtige gelegenheden, vereerd hebben. En Masen was tevens een menscblievend genees heer daervan getuigen de belioeftigen, de- invvooners dezer gemeente, ren wie by, gedu rende meer dan liet vierde ecner eeuw,met zoo veel verkleefdheid, en, in 't voorkomend geval, met zooveel belangloosheid, zyne kunst en ervaring gewyd heelt. I n 1864, kozen onze inwooners hem als gemeente- raedslid.cn den 5 Februari 1872, by het afster ven en in vervanging van den diep betreurden lieer Joseph Steeman, werd hy als Schcpene benoemd. Karei Masen was een voorlrelTelyk besluer- der, begaefd met talryke praktische kennissen, omzichtig, rechtvaerdig, iiet gemeente welzyn steeds beoogende. Ily was een getrouwe vriend een verstandige en yvervolle medehelper. De gemeente verliest in hem, eenen uilstekenden burger te meer. Maer wat ons te midden dezer treurige menigte geruststelt wy mogen, ja, een troos- telyken terugblik slaen op zyn cliristelyk ver leden. Hy zal niet vergeefs de waerheidbeleden.de deugd beoeffend hebben; by zal niet vruchte loos hebben geloofd, gehoopt en bemind Moge dan de zoo bermhertige als rechtvaar dige God den dierbaren afgestorvene reeds onder de Zynen voor eeuwig opgenomen heb ben Mogen wy elkander in den Hemel terug vinden! En met die bedeen verzuchting roepen wy U, verkleefden vriend, braven man, voor- trèffelyken burger en vader, echten christene, van hèrte toe Vaerwel tot wederziens Kei'klaltrieli van Si-Jozef, to Aalst. LEENING VAN 50 DUIZEND FRANKS. De dragers der titels van lioogerbedoelde leening worden verwittigd dat de uilbetaling der gevallene intreslbriefjes zal geschieden ten bureele van den lieer Amand WAUTHIER, Statiestrael N" 14 te Aalst, op de Maandagen 3 en 10 Januari, van 9 uren 's mor gens tot den middag. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. A. D.-B. V -V. te Sl-Nicolaes fr. 6 00 over 1880. De Aalstersche Klapper, ALMANAK voor'l jaar O. 11. J.-C. 1881 zal in den loop dezer week aen al onze geëerde geabonneerden van den buiten toegezonden worden. Dezen welke hem niet mochten ontvangen, worden verzocht er ons dadelyk by brielkaert kennis van te geven. Senaet. De Hooge Vergadering beeft bate werkzaemhederi besleed aen 't bespreken en stemmen van verscheidene wetsontwerpen, welke tot gcenen merkbaren redetwist aen- leiding gaven. PRIESTERLYKE BENOEMINCEN. De Eervv. Heer Maes, pastoor van Zingern, is pastoor benoemd van Belsele, en wordt vervangen door den Eervv. Heer de Rop, on derpastoor op Akkergem. De Eervv. Heer De Smet, onderpastoor van Exaerde, is directeur van liet Klooster der Damen van 'i Cliristelyk Ünderwys te Vrasene benoemd. De Eervv. Heer De Pratere, onderpastoor van Vrasene, volgt hem op. Hy wordt vervangen door den Eervv. Heer Weemaes, priester der laetste wy- ding. KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 29 December is den beer Schellekens L. M Voorzitter onzer Koophandels-Rechtbank, Ridder van T Leo poldsorde benoemd. By koninklyke besluiten van 29 December zyn de heeren Schellekens J., Voorzitter en Heiderscbeid A., Procureur des Konings, aen de Rechtbank van eersten aenleg te Den- dermondc, Ridders van 't Leopoldsorde be- boemd. De loling voor de nationale militie, zal dees jaer in 't Arrondissement Aelst, op de volgende dagen en uren plaets grypen 28° kanton, Ier herberg de 3 Koningen te Oordegem, op Maendag 7 Februari, om 10 uren 's morgens. 27,: kanton, ten gemeenlehuize van Lede, op Dinsdag 8 Februari, om 10 uren 's morgens. 25° kanton, ten siadhuize van Aalst, op Woensdag 9 Februari, om 9 uren 's morgens. 55" kanton, ten stadhuize van Ninove, Don derdag 10 Februari, om 9 1/2 uren 's morgens. 26° kanton, ten gemeentehuize van Moorscl, op Vrydag 11 Februari, om 2 uren'snamiddags. 23° kanton, ten stadhuize van Ceerardsbcr- gen, op Zaterdag 12 Februari, om 9 1/2 uren 's morgens. 56"kanton, ten gemeenlehuize van Meerbcke, op Maendag 14 Februari, om 9 1/2 uren 'smor- gens. 50" kanion, ten gemeenlehuize van llerzele, op Dinsdag 15 Februari, om 10 uren 's mor gens. 52" kanton, ten gemeenlehuize van Sottegem, op Woensdag 16 Febiuari, om 9 1/2 uren 's morgens. 29" kanton, ten gemeenlehuize van Haeltert, op Donderdag 17 Februari, om 10 uren 's mor gens. 34° kanton, ten gemeentehuize van Idegem, op Vrydag 18 Februari, om 1 ure 'snamiddags. 31" kanton, ten gemeenlehuize van Steen huize, op Zaterdag 19 Februari, om 10 uren 's morgens. ALLERHANDE NIEUWS. Gelyk liet te voorzien was, nam de over- slrooining bier spoedig een einde. Maendag lest hernamen al de fabrieken.ter uitzondering van dii des heeren Van Gyseghem-Dc Kegel, liet werk. liet is te hopen dat geenc verdere overslroomingen ons zullen komen teisteren. Naer wy vernemen heeft ons stedelyk Besluer reeds de bevelen gegeven om de oor- zack der overstroomingen vandebeekloopende langs liet fabriek van den lieer Van Gysegliem op te sporen. Men houdt zich reeds onledig melde middels te studeren om te beletten dat de ramp die bovengenoemden beer zulke erge verliezen deed ondergaan zich nog zou kunnen vernieuwen. De koning en de koningin zullen op 5 fe bruari aenstaende uit Brussel naer Weenen vertrekken, om bel huwelyk van prinses Ste phanie by te wonen. De koning zal vergezeld zyn van de generaels De Moor, Goffinet, Libert, en Joly en van al zyne ordonnancie-ofticiers; bet buis der koningin zal insgelyks deel ma ken van de reis. Maendag, in de kapel van het paleis te Laken, iu tegenwoordigheid der koninlykelam- milie, heeft Z. E de kardinael-aertsbisschop van Mechelen liet sakrament des Vormsels toe gediend aen prinses Stephanie. MgrGoossens, vikaris-generael, en Dr Van Weddingen, ael- moesenier van het bof, stonden den aertsbis- scliop by. Kardinael Dechamps heeft tot de aenwezigen eene treffende toespraek gehouden. Na de plechtigheid, heeft een groot dejeuner plaets gehad in bet kasteel. Volksoptelling.Op de invullingsbrieven der volksoptelling beeft men een dom verschil willen daerstellen tussclien waelsch en fransch, vlaemsch en nederlandsch. Voor het laetste bestaet dit verschil niet men heelt liet dan ook slecbtsdaergesteld, den ken wy, om aen het vlaemsch eene zekere ver mindering van opgaef toe te kennen. De nederlandsche sprekers zou men dus van de vlaemsch sprekende bevolking aftrekken. Welnu, vele flaminganten, vooral die in de letterkundige beweging zyn, schryven meestal de algemeene benaming van nederlandsch als zy van hunne tael gewagen. Wy denken, dat zy in dees geval, bet beste zouden doen niet nederlandsch maer wel vlaemsch in te vullen. Het woord compte rendu analylique speelt ongeluk: eeuige dagen sclireefmen compe rendu paralylu/ue-, vandaeg leesi men in den onfeil bare Moniteur, compte vendu analylique. Maendag bemerkte een inwoner van den Haechtschen steenweg dal men in zyn buis 12 obligaliën der stad Brussel en verschillende voorwerpen gestolen bad zyne vermoedens vielen aanstonds op zekere kerels, waervan een door de policie van St Jans-IMolenbeek is aengehouden, en in wiens buis de gestolen obligatiën gevonden werden. Eene aenzienlyke diefstal is Maendag nacht gepleegd in een onbewoond buitengoed, te Scbaerbeek; de diefstal werd 'sanderdags ontdekt, en daer men dacht dat de misdadigers nog zouden terugkomen om de achtergelaten voorwerpen, diezy reeds ingepakt hadden, te halen, werd een policie agent 's nachts in het huis op wacht gesteld. Maendag morgen heeft men den agent gansch bebloed op den openbaren weg gevonden hy verhaell dat hy door verscheidene kerels aengerand is. Naer men zegt, waren er in de nabyheid verschei dene agenten die niets geboord hebben. Eenige weken geleden trad een jonge Rus, Maurice N..., toehoorende aen eene zeer ryke familie, in dienst als klerk-leerling by een koopman op den Boulevard du Notd té Brussel. De koopman, die zeer tevreden was over zynen nieuwen bediende, zond hem dezer dagen met 600 Ir. naer de Kalkaei, om zyne werklieden te betalen. De jonge Rus keerde echter niet meer weer. Eene klacht werd by de policie ingediend en men ontdekte weldra dat de vluchteling zich aen talryke af- truggelaryen had plichlig gemaekt. De kerel had in den naem van zyn meesters aenzien lyke aenkoopen gedaen en daerenboven in hel buis van den koopman zeil, talryke diefstallen gepleegd. Een stoute Diefstal. Dezer dagen heeft er op een der leien, in den omtrek van het paleis van juslieie, te Antwerpen, een diefstal plaets gehad, die om zyne stoutmoedigheid en eenige komieke byzonderheden, verdient ver meld te worden. De gehuischen Malvina als de naem verkeerd is, zou men des noodig kun nen reklamecren waren te bed gegaen en sliepen en ronkten zalig en rustig, toen een kerel, die een valsclie of misschien een echte sleutel van bet huis had, stillekens binnen kwam en over den traplooper naer boven slib berde. In een klein kamerke vond die menheer eene broek, een frak en wat zoo al meer, en aengezicn by oordeelde wat locht gekleed te zyn voor hel seizoen, school hy in de broek en schoot by in den frak. Zoo gekleed zette de bezoeker zyne wandeling voort met een bran dend waslicht in de band en kwam in de kamer waer de gehuischen Malvina, in diepen slaep lagen 't was 1 uer's nachts. Op bet nacbllafelke lag een gouden horlogie; de man sloeg bet op de kaek; doch om met des te meer gemak te kunnen zoeken, zette hy bet wasliclitje op bet meubel. Ongelukkig viel dit licht om en door de haestigheid van den wan- delacr, om liet licht uit te dooven, maekte hy zooveel beweging dat de gehuischen Malvina wakker schoten, de dief de vlucht nam, de ge huischen hem invliegend vaen achterna spron gen, den trap af en den gang invlogen. De vrouw greep den kerel by den vetten hair- bos, de man greep hem in den nek. Het lawaei bracht de buren in opschudding; men snelde toe en men hield den bezoeker ferm \ast. De mannelyke vervolger vond echter dal by in zyne weerdigheid kon gekrenkt worden,als de policie hem alzoo in soorlgelyke negligé vond. Inder daed niets is meer ontgoocheld dan een groot man zonder te weten of wy bier precies een groot man voorhebben in.... zyn slaepmuls te zien. Hy ging dus naer boven om broek en frak aen te schieten; doch vond dat beiden ver dwenen waren. Hy begreep weldra alles: de man bad min of meer eerbied gevoeld voor de iiachtraef.omdat hy zoo goed gekleed was. Geen wonder, men weet dal de dief in zyn kleeren stak Men was dus verplicht deze laetsle weêr by de gehui schen Malvina terug tebrengen,liem daerbroek eofiaktedoen afleggen, opdat deze bunnen wettigen eigenaer weer zouden omkleeden, en hem toe te laten de frissche lucht te gaen scheppen in den regenaclnigen nacht, na een voorval mei zooveel ontroeringen. Verleden vrydag morgend beeft op hel grondgebied van Meiidonck een gevecht plaets geliacLüissclien twee jachtwachters en drie wildslroopers. Een dezer laetsle werdgekwesl doch by is even als zyi e kameraden, kunnen ontsnappen. Het getal stokeryen, die te Hasselt gedu rende 1880 in werking zyn geweest, beloopt twee-en-twintig. De stokers dezer stad hebben aeu accynsrechten, gedurende het jaer 1879, de aenzienlyke som van drie millioen, zeven honderd duizend, honderd dertig frank en 35 centiemen belaeld. (Limburger) Eene erge worsteling beeft dezer dagen 's avonds, te Luik plaets gehad, tussclien ver scheidene soldaten en eenige burgers een kanonnier heeft verscheidene steken van een snydend voorwerp in den rug, aen de schou ders en in het aengezieht bekomen. De daders zyn aengehouden een onderzoek is ingesteld. Geen blad dal meer stoutheid in bet las teren der gecslelykheid aen den dag legt als de Chronique. De rechtbank van Brussel heeft echter aen dit trottoirblad andermael doen gevoelen, dat er nog rechters zyn bet werd in de zaek van den pastoor van Viualmont veroordeeld. Een kollega van dit blad, l' Echo du Luxem bourg, werd insgelyks voor eerroovery ver oordeeld, op aenklacht van den pastoor van van Vitry. Verwonderlyk, die liberale pers die zoo driftig is naer schandalen, zou er ongestraft kunnen meëdeelen, als liet de delicate daden van bet brusselsch stadhuis vertelde doch dü&rover zwygt men zorgvuldig. De Patrie zegt, dat uit de verklaringen voorde rechtbank te Kortryk, blykt 1" Dat de kommissaris Bouez de gendarmerie heeft gerekwireerd, lervvyl hy daerloe het recht niet bad. M. Bara beeft durven zeggen in de Kamer, dat de prokureur des konings by de gendar merie heelt aangedrongen den kommissaris te vergezellen. De luitenant dergendarmerie beeft verklaard dat de twee gendarmen Bouez hadden verge zeld op dezes formeele rekwireering. 1° Dat volgens de verklaring van den gen- darm Perceval, de tusschenkomst van den onderpaslopr Yserbyt; een vreedzaem karakter had. 2° Dat de burgemeester van Heule. die lliuis blyft als er wanorders zyn, de klok niet heelt hooren luiden, al woont hy maer op honderd meters alstand van de kerk, Te Brussel loopen de zaken meer en meer in de war. Men verslindt voor den oogenblik gcene papen meer, men spreekt van anders niet als van den openliggenden mestput van liet stadhuis die meer en meer slechte uitwas send ngen geeft. In het sladhuis weel men niet meer waer de kop staet, in de /Issoda/i'on Libérale trekt men lange gezichten. M. Buis mag beloven zooveel by wil dat alles nog zoo wanhopig niet is aen niemand geeft die verklaring eenig vertrouwen. De praetjes, de ongelooflyksie, gaen haren gang; men zegt dat men niet aen bet begin der schandalen is. Indien alles waer is wat het publiek vertelt, dan zou men inderdaed zich afvragen of de liberale hoofdstad nog wel eene stad is van onzen tyd. En dat, zegt de Gazelle de Liéye, die mestery allemael moest losbreken in 1880, het schit terende jube.ljaer Ook zekere policie wordt in bet publiek ver- scbrikkelyk gegeeseld. Men beschuldigt haer dat zy den handel in blanken begunstigde. Y Is bovendien in te zien dat sommige liberale- bladen nu luidst roepen. Overstroomingen. Maeseyck, een limburgsch stedeke, ligt laegs den eènen kant op de Maes; langs den anderen kant ligt er toen eene geheele uitge strektheid land, eri eindelyk daerover is de statie. De Maes heelt de stad niet kunnen over- stroomen. doordien zy beschermd is door dykeri en door hare oude vestingen maer bet leeger land tussclien slad en statie, geheel onder,zoodat Maesejek rondom in 't water lag, nu nog dezer dagen. Al de menschen die naar de stad of de statie gingen, moesten dus in booten oversteken. Bovendien, by posten was de stroom op de overstroomde plek zeer ge weldig. Verleden vrydag avond, waren er 14 perso nen gaef en gezond overgestoken, die met den trein vanö uren in de statie waren toegekomen. Welhaest daerna, toen bet nog meer donker was geworden, hoorde men geroepen van nood en om liulpe. Iedereen kwam toe, men ontstak op den dyk stroo en sperrebussen, om wat te zien, en verscheidene booten zetten uit. Wat was er gebeurd? Eene tweede schuite met volk wastewege naer de stad gekomen, zy was door den stroom meêgesleeptgeworden, ramen hielp niet meer, het vaertuig wierd gedreven langs den kant van eenen watermolen, waer bet water eenen feilen val heeltspringt er al uit, bad de geleider Joseph Aertsgeroepen; de mannen die er op waren, sprongen er deels uit, de schuite wierd in kronkels en slroomin- gen meêgerukt. De drinkelingen klampten zich aen alles vast, aen takken, boomen en derge- lyke, men heeft er tien of elf kunnen redden en dry zyn verdronken. Hel Maeseyker Weekblad, zegt onder andere over die ramp: Degene die in 't water waren geraekt zyn al gered, uitgenomen dry ol vier, van wie men veronderstelt dat zy ve^dronli zyn. In den morgen is een lyk gevonden, u van M. Magniet, postmeester te Maeseyck.»] (Nadere byzonderheden.) In eene korrespoudencie uit Roermoi lezen wy de volgende byzonderheden, over, ramp te Maeseyck Donderdag 23 decemberwerd degoeverrii van belgisch Limburg door den postmees; M. Magniet naer de statie teruggevoerd,op! oogenblik datde trein var. Hasselt verschillen reizigers aenbracht. De weg tussclien de statie en de stad Ma» seyck moest wegens het water per bootje w; den afgelegd.Omstreeks vyf ure van den avn stapten dertienpersonen in de gereed liggen schuil, die heendreef terplaetse waer hei wa een sterken val bad en met geweld in een lij lende diepte neerstortte. Juist nu op dat pij werd de boot doorde hevigheid van den stro: meegesleept en zou omslaen inde diepte tegen eenige afgekapte boomen, die aen overzyde van de gracht even onder waf lagen, verbryzeld worden. Toen de veerman het gevaer bemerkte, rij hy zyne reisgezellen; «springt allen uit boot Negen personen gehoorzaemden o| middelyk aen dat bevelen stonden slechts] aen de knieen in het water zy waren gen Dry kwamen deze vvaerschuwing eenige seki den te laet na en vielen in de diepte een, i door den schrik als verlamd was en zich n. meer verroeren kon, stortte neer in de sch» en bleef liggen. De apotheker Rademaekers; die zyn eenig} zoon, student aeu de boogeschool te Leuvj had afgehaeld, hield zyn kind al zwemmen! vast, greep een tak van een in den vloed li genden abeel, doch de tak brak af; een tweej mael beproefde hy hetzelfde en weer schel het hout los een derden keer gelukt hy en een stevigen tak te vatten en klemt er zich a- vast. Een geruimen tyd houdt hy aldus met, eene hand den tak en met de andere zyn kio, tot dal hy uitgeput van krachten,zyn zoon mo loslaten en zich zeiven nauwelyks nog reddi kon op eenen boom. Spoedig waren de burgemeester, de iug neur van den waterstaat en andere mannen li plaetse met een vaertuig, om de drenkeling! ter hulp te komen. De veerman en de apothet Rademaekers werden gered. Men zocht rond de duisternis naer M. Magniet Dr Berghousvr Bree en den student. Alle moeiten bier: vruchteloos. Men riep Waer zyt ge sprei toch Plotseling hoort men eene stem als komei de uit de golven M. is dood. Nog eens he1 haalt men dezelfde vraeg en verkrygt alm hetzelfde geheimzinnig antwoord. Spoed vaert men nu naer de plaets, van waer h mysterieus geluid schynt voort te komen i men vindt er de boot, waeruit de anderen g- sprongen waren, M. Silveryzer, die zich va schrik niet bad kunnen verroeren, lager byt bewusteloos, maer ongedeerd in. Hy was he die het antwoord op de gedane vragen bad gt geven. Onmiddelykuit zyn toestand verlost,bekwa: liy spoedig van zyne hevige ontsteltenis enko nog dienzeltden avond behouden naer Bre terugkeeren. Des anderen dags werden i lyken der dry verongelukten opgevischt e i maendag onder den toeloop van eene groot volksmenigte ter aerde besteld. De Maes staet nog allyd ver boven hae gewoon waterpeil ;de daling duert echter voor en dynsdag ieeds beeft eene boot, toehoorend aer. M. Van Dessel te Rumpst, de vaert op d rivier hernomen, De tydingen uitde provincie zyn zeer gerust stellend. De tydingen betreffende de overstroomingei zyn over liet algemeen zeer geruststellend. Tt Brussel is de Senne aenzienlyk gedaeld en zyi de overstroomde kelders reeds byna allen drooi gemaekt. Terwyl het water overal aen het zinken is, blyft het ongelukkig teGent omtrentop dezelfdi hoogte. Men kent de ooi zaek niet van deze on regelmatigheid. Het water der Leie is aende bruggen vandei yzerenweg van Gent naer Brugge, omtrent eei voet onder liet waterpeil gebleven dat wy ii 1872 hadden. Sedert vrydag staen de dyken der waterig van de Asselste Drongen,vaneeNe uitgestrekt heid van een duizendtal hektaren, op verschil lende punten onder water. De steenweg van Gent naer Drongen, dit onder water had geslaen in 1872, is nu droog gebleven tussclien de twee bruggen, doch nab) het dorp staet de straet onder water seden zaterdag er is een dienst ingericht om de personen die naer de stad gaen, per boot over te zetten. Aende bruggen van den spoorwegop detwee armen der Leie.ishet water omtrent eenen voe; lager gebleven dan in 1872. Langs de Schelde te Zwynaerde, wasdedyk, die een deel dezer gemeente beschermt, ontoe reikend in 1872, en het water kwam totopden steenweg van Gent naer Andenaerde. Sedert de uilspoeling der brug van Oost kamp, worden de reizigers, die met de treinen van Gent naer Brugge ryden, aldaer overgezet en bet vervoer der koopwaren en materieel wordt langs de linie van Gent naer Deinze ge daen en langs de wegen van West-Vlaenderen; men werkt leverig om eene vooiloopige brug te maken, ten einde de rechtstreekschebetrek king te herstellen. De schade in de provincie West-Vlaenderen doorde overslroomingenveroorzaekt, is onbe- rekenbaer. De velden van aen Brugge tot verscheidene uren boven Sl-Michielsdorpzyn ineen onmeet- baer meer veranderdde steenweg is op eene lengte van meer dan 50 meters weggespoeld. De gemeente Oostcamp is gansch door het water ingesloten; verscheidene hoeven staen onder water. In de vallei der Mandel is veel vee omge komen: in verscheidene buizen zyndeinwoners met al wat zy bezaten op de zolders moeten vluchten. Te Cortemack-Elle is eene herberg zoodanig door het water ondermynd.dat men elk oogen blik vreest dat zy zal instorten in de Statie- straet zyn verscheidene woningen erg bescha digd, en op het Neerhoi onder ander, zyn ver schillende muren ingestort.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2