een linnen zak, die de geslachte os o( schaep er verzending gereed maekt. Het schip de Profos heeft een beviiezings- vertiek met stoommachien, zooals er in de kompagnie-werkplaetsen zyn om het breken van liet zeer kortbreking geworden vleesch ie voorkomen, wordt alles op elkander gesta peld in plaets van opgehangen, zooals in de Strathleven. Het bevriezen geschiedt, door drooge lucht eerst te samen te persen en dan te laten uit zetten, waerdoor eene koude wordt verkregen van 24 graden onder nul voor de afkoelings- kamer en 48 graden in hel bevriezingsvertrek, en waertoe een stoommachien van 40 peer- denkraclit wordt gebruikt. Met dit schip worden ongeveer 5000 scha pen en eenige ossen verzonden, alles van d< beste soort, en waeronder schapen van 185 engelsche pond zwaerle. Ook met de verzending van boter wordt eene proef genomen, door in de Protos 15 ton te laden. Ook deze boter is van de beste soor ten en wordt verzonden in vaten, elk van 100 pond. Deze boter komt hoofdzakelyk van boerderyen in de omstreken van Benalla en Goulbura. In elk vat is alleen boter van de zelfde boerdery, met wat zout bestrooid onder de deksels. Aen boord van het schip moet zy worden bewaerd in eene kamer met een tem- peratuer van 8 graden boven nul. Telegraef. De Moniteur bevat het vol gende bericht Bedieningen van leerlingen telegraphisten voorvrouwen zyn te begeven in het tele graef- bureel van Brussel (statie van het Leo- polds-kwartier.) De meisjes, die zich zullen acnbieden, moeten 15 a 18 jaren oud zyn, en hunne famil- lie moet woonachtig zyn in de plaets waer zy willen in dienst treden. Uitgebreide programma's der voorwaer- den van aenneming zyn ter beschikking der belanghebbenden gesteld in het telegracfkan- loor der Noordcrstalie, te Brussel,waer zy ins- gelyks alle andere inlichtingen kunnen beko men. Diensten van de zelfde soort zullen binnen kort open gesteld worden in de volgende plaet- sen: Brugge, Oostende, Verviers, Charleroi en La Louvière. Een Amerikaensche Kwakkel. De dagbladen van New-York zeggen dat Edi son, eene uitvinding gedacn heeft, die de af schaffing der muziekkorpsen en pianos ten gevolge hebben zou. De uitvinder zou van zin zyn te Suez en in Panama, monslerkoncerten in te lichten, bene vens muziekanten aen le stellen, die dag en nacht de voornaemste gewrochten van al de gekende meesters zouden uitvoeren. liet geluid dier koncerten zou by middel van elektrieke draden door gansch de wereld worden ver spreid, Men zou dan in zyn salon slechts op een knop ie drukken hebben, om aenstonds muziek te hooien van Weber, Mozart, Meyer beer, enz., enz., zells van Pieter Benoil. Vivat Edison Eene nieuwe uitvinding-. De Revue Chronomélrique van januari 1881, maekt mel ding van eene nieuwe uitvinding, die door den ontdekker genoemd wordt: een toestel om de menschheid te verlossen van de tirannie der spoorwegen. 't Is een wagen met dry wielen, die voort bewogen wordt, by middel van samengeperste lucht, bevat in een yzeren reservoir, die levens tot zilplaets voor den reiziger dient. Wie zich dit werkluigaenschaft, zou dus eene lokomotief bezitten voor eigen gebruik, waermeê hy, naer verzekerd wordt,een afstand van 40 kilometers per uer zou kunne,n afleggen. Vindt die uitvinding byval en algemeene toe passing, dan zouden, naer de uitvinder zich voorstelt, van afstand lot afstand reservoirs van samengeperste lucht gevestigd worden, waer de reizigers hun voorraed luchtdruk tegen zeer geringen prys zouden kunnen ver nieuwen. Het slinkt geweldig op 't Stadhuis te Brus sel al waer men de mesthoopen van den Mest- pacht doorwoeltNu, naer 'l scliynt, riekt liet ook maer aerdig en zeer aerdig, op 't stad huis te Gent. M. de Nobeleeen geneesheer indien wy ons niet vergissen, heeft de gemeentelyke geldkist eens onderzocht, en verklaerde d,1n dal zy gevaerlyk, ja, heel gevaerlyk ziek is. Ik daeg myne collegas uit, zegde hy, on- langs my le kunnen bewyzen waertoe de leenuing van 17 millioenen gediend heeft. Ik heb er my dezer laetste weken, het hoofd rneè gebroken, en 't is onmogelyk uil dien waerboel vvys te worden. Verder zegde hy dat de algemeene besluer- kosten van 20 duizend lol 48 duizend franks geklommen zyn de bureelbehoefleeu kosten viermael meer dan in 1850. MM. Prayon en Van llollebeke deden er hun woordje by en zegden dat er zware onregel matigheden in de bureelen bcstatigd worden. M. Van llollebeke voegde eronder anderen by: Ik durf niet verhalen hoe groot hot getal pennemessen is dat er op T stadhuis verbruikt worden, en hoe fabelachtig duer die penne- messen zyn. Ik hel) ronde cyfers gezien voor melden en bindgarendie heel belang- ryk zyn. Wat geluk van door de liberalen bcstuerd te zyn, niet waer, geeërde lezers Wy herhalen helwaer de liberalen aen 't bestuer zyn, moei de geldkist ei gewis kwalyk van aftvomcn, olwel, moet men de burgers het laetste druppeltje bloed afpersen. Immers, "t is van ouds gekend, de meesten spelen maer liberael om des te beter en te gemakkelyker hunnen byna onverzadelyken gelddorst te kun nen lessehen, en kozyntjes, vriendekens en maegdekens ook te laten lekken en trekken dat het eene ware benedictie is Wy hebbende liberalen hier te Aelst ook aen 'l werk gezien en men weet er van te spre ken.... En de liberale jannen zouden hier weêr aen 't sehotelke willen geraken.maer 't zal Marsch- kadëéééé zyn, en ge zult ze,tol over hunne ooren, in den azynlobben zien vliegen Een Nieuwjaerskoek. Wy vernemen dal 't Verbond en Vooruit. alias De Yker, voor de Burgerlyke Recht bank van Dendermoude komen gedaegd te worden, ten einde er te verantwoorden over laster en beleediging jegens den heer Rudolf Eeman, advokaet en Gemeenleraedslid onzer stad. Dc twee liberale laslerpapieren hebben voor genoemden heer dikwerl beschuldigd, op Ver loren Maendag, 5 October 11., deelgenomen te hebben, en zelfs aen 't hoofd te zyn geweest van de manifestatie diealsdan legen het School- enkwest plaetsgreep. Ten gevolge dezer aenleigingen werd een rechterlyk onderzoek tegen den heer Eeman ingespannen, 't geen op de klaerste en duide- lykste wyze beeft bewezen dat de beschuldiging teenemael valsch was. Ook heeft de Raed- kamer der Rechtbank van Üendermonde, op gelykvormig advies van den heer Procureur des Konings, met eenparige stemmen bevolen dat er geene de minste reden tot vervolging, van den aengeklaegden heer Eeman bestond. Zietdaer de feiten die aenleiding hebben gegeven tot hel proces tegen onze twee libe rale lasterpapieren ingespannen. Wy wachten er den uilslag van af en zullen hem onze leze- ren.op lyd en stond, meêdeeleu. Met waer genoegen zien wy dat de heer Eeman die liberale lasterbladen eene scherpe rekening vraegl. Wy hopen dat nog anderen dit voorbeeld volgen zullen. Reeds te lang hebben zy hier straffeloos hun lasterend venyn in 't rond geworpen, 't Is de eenige middel om een einde te stellen aen de lasteringen die eenige vreemdelingen wekelyks naer 't hoofd der def- tigsten en eerbiedwaerdigstcn onder de Aelste- naers werpen Hy is gebuild geweest. Naar het schijnt, zou Kornel Palaehe, met nieuwjaaravond, ter eslaminct van den Zwar te man, slatiekwartier alhier, eens fel door den builmolen gedaan zijn. De grove zemelen die er uit vielen willen wij voor heden aan den kant vagen, aangezien Meester Builder de be dreiging heeft laten hooren Z. M. Patache voor dame Thé-mis te dagen. Eenieder zal dan de waerde van de grove zemelen en den ver loren geloopen Spiritus van genever kunnen schatten.... Wy moeten er bij voegen dat er ook wat korlmeel is bijgeraakt, 't geen de waarde moet vermeerderen maar meester Builder zegt dat deze schatting niet kan ge daan worden door mannen die, gelijk Kornel Patache, nen dikken kop hebben waar geen spi ritus in te vinden is Waarom dan eene pluim op dit Spirilusloos hoofd gezet Jef. Muzikale Avondfeest te Moorsel. De Muzikale Avondfeest die morgen Zondag 9 Januari door de Harmonie S,c Cecilia, met medewerking van verschillige vreemde muziekliefhebbers, ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning, zal gegeven wor den, belooft aller luislerrykst te zullen wezen. Wy mogen onze geëerde lezeren verzekeren dat zy die het feest zullen bywoonen, eenige genoeglyke uren zullen slyten. Immers het programma kondigt ons de uitvoering van puike muziekstukken en kluchtliederen aen, die men alle dagen niet te hooren krygt. Wy raden onze geëerde lezers dus dringend aen deze feest met hunne tegenwoordigheid te vereeren zy zullen er ten eerste een goed werk meê verrichten, en ten tweede zich eens deftig vermaken. De ingangspryzen zyn vastgesteld Eerste plaets lr. t-00 tweede plaets fr.0-50 cenlimen. Men schryft ons uit Moorsel Den 4 Januari jl. omtrent 6 uren des mor gens is alhier eenen geweldigen brand uitge borsten ter hofstede van de wede. Leemans, gestaen wyk Idolen, naby de Statie. De schuer, stalling en remisie zyn de prooi der vlammen geworden. Het huis enolieslagery zyn dank aen den moed en de zelfsopoffering van 't vry willig Pompierskorps onzer gemeente behouden gebleven. Het Pompierskorps metzynen achtbaren bevel hebber aen 't hoofd waren zeer spoedig op 't ramptoonee! en werkten als ware helden. Ver- derdeden zich door moed en zelfsopoffering on derscheiden: MM.Louis De Vos,mulder .Alfons Van Malderen Alfons Moens Honoré Fernon en Desiré Buyl. De schade wordt berekend op ongeveer 1500 frs. De oorzaek is lot hiertoe onbekend gebleven. Nationale lotery. —Men verzoekt ons aen te kondigen dal de opening der Tentoon stelling van de aengekochte voorwerpen en der giften ontvangen voor de nationale lotery, zal plaets hebben zondag 9 Januari om 11 uren, ten Paleize der schoone kunsten,Regentschap- straet, te Brussel. Ingangsprys een frank, legen een billet der lotery. (Men zie de aenkondigingen.) U. G ra try, verwittigt het leger dat luite nant II., van 'hel 8,! linieregiment van zynen graed beroofd is, omdat hy zich gepermelteerd heeft in den vreemde te gaan trouwen zonder permissie van den koning Palsambleu, dat is ook eene groote misdaed Op de veemarkt, welke donderdag le Brussel gehouden werd, waren 1177 stuks vee te koop gesteld. De besteedde pryzen per kilo gram op voet zyn: ossen, 0,77 tot 1 02; stieren, 0.G6 tot 0.87; koeien en veerzen, 0 66 tot 0,87. De Flandre libérale in haer razerny tegen al wal catholiek is, heeft eene leugen uitge worpen tegen de Broeders van Maltbrugge, Ziehier welk kort en klinkend antwoord, die frausche Flandre zich op den hals haell Mynheer de Uitgever, In uw nummer van 1 januari, bevestigt gy dat vier Broederkens, gehuisvest in mynen eigendom van Maltebrugge, de vlucht genomen hebben, om zich te onttrekken aen rechter- lyke vei volgingen tegen hen gericht. Dit feit is valsch, en ik eisch dat gy zulks in uw blad zult bekend maken. Gent, 5 januari 1881. Graef DE HEMPTINNE. Waerom, als de Flandre libérale schandalen wil vertellen aen zyne lezers, waerom vertelt zy dan de waerheid niet, Over den mestpacht van Brussel, Over den handel in blanken, Over het publiek huis van de rue St-Laurent, Over al de andere vuiligheid die hare broe ders in liberalismus, in hunne zakken omdra gen Het ministerie zelf zal voordragen in de Kamer, dat de representanten vry reizens hebben op den yzeren weg van den Staal. Men geeft voor reden op, dat alsdan de represen tanten een streng toezicht kunnen uitoefenen op al wat er omgaet. Ook op den sneltrein van Oostende naer Aken Brussel lelt in 1880 niet minder dan 65 echtscheidingen. Leve de model-stad van den model-burgemeester Maendag namiddag is de koningin byna hel slachtoffer geweest van een ongeluk, aen den doorry van den spoorweg te Laken. De koningin was op het punt met haer ryluig, met vier peerden bespannen, de baen over le ryden, toen de barreclwachter eensklaps riep Spoed u Spoed u De koningin, denkende dat een trein met vollen sloom aen- kwam, reed spoedig voort. Zy zag echter eens om, en bemerkte dat het gevaer niet op den spoorweg, maer op den straetweg was een ryluig kwam hier aengereden, zonder koetsier, hel peerd was op hol gegaen. De koningin, in plaets van den spoorweg over te ryden, reed dezen op nauwelyks was dit gedaen, of het ryluig dat haer volgde reed met een verschrik- kelyk geweld den doorry over. De koningin bracht haer gespan weer op den straetweg en zette haren weg naer het paleis voort. Het Organe van Bergen zegt dal een groot financieel schandael le Arlon komt uitteber sten. De liberale Burgemeester onlangs ge storven te midden van den algemeeneri rouw. en die met de grootste plechtigheid begraven is, laet naer het schyrit een deficit na van meer dan een millioen, in allerhande beursoperatiën verloren talryke lieden, die in hem volle ver trouwen hadden, en hem groote sommen gelds hadden toevertrouwd, zullen daerdoor ten on der gebracht zyn. De trein naer Duitschland, die ten 11 ure 's avonds te Brussel vertrekt, is zondag nacht, aen de vertakking van den spoorweg, aen de statie van Borgworm van ter zvde verrast door een koopwarenlrein. Drie rytnigen van den sneltrein werden van de rails geworpen. Van den koopwarentrein werden drie waggons verbryzeld, die met pelrool geladen waren. Een treinwachter werd gekwetst, Woensdag heeft op den spoorweg van Brussel naer Leuven eene proefneming plaets gehad met de sleeping-car met acht wielen, die in de Nationale Expositie tentoongesteld werd. Men wilde onderzoeken of die waggon gemak- kelyk over de bochten en andere gevaerlyke plaelsen der spoorwegen zou kunnen ryden. De proefneming is uitmuntend gelukt. Binnen kort zal de train-éclaireur tus- schen Oostende en Aken, niettegenslaende alle opmerkingen, ingericht zyn. Wy hopen dat onze zeven ministers het goede voorbeeld zullen geven en allen plaets nemen op den eersten trein, die dwars door het land vliegen zal. Dat ware het beste middel om vertrouwen in dien trein, by de bevolking op te wekken. In de statie te Marchiennes is zondag morgend eene lokomotief op eenige stilstaende waggons gebotst. Eene yzeren staef trof den stoker en boorde hem door en door den buik, terwyl de machinist er van afkwam met eene dubbele breuk aen een zyner beenen. Wy hebben onlangs gemeld dat een nog al aenzienlyke diefstal gepleegd was in de kerk van Basse-Wavre. Sedert de ontdekking van dit feit, oefende de koster Peelers een streng toezicht in de kerk uit. Verleden dinsdag zag hy in den omtrek een kerel van verdacht voor komen. Peeters ging naer de kerk, en vond er den man voor een O. L. Vrouwebeeld als in gebed verslondenhy verborg zich en weldra zag hy den kerel zynen stoel verlaten, een gouden krucifiksvan den altaer nemen en door een houten vervangen. Peeters snelde den dief achterna, die de vlucht genomen had en het gestolen kruis wegwierp. De kwaeddoe- ner werd door een inwooner van Waver aen- gehoudenhy beweert te Soignies te woonen. Hy is naer de gevangenis leNyvel gebracht en ter beschikking gesteld van het parket dier stad. Dezer dagen ging een koopman le Namen, M. Poulart, met een pelroollamp in de hand den trap af; zyn voet schoof uit en hy viel. De lamp brak en de uitgestorte olie zette den ongelukkige in brand. M Poulart leed aen zware wonden en is dan ook overleden. Het lyk van den toezichter Serlet, is te Westcapelle aengespoeld. Serlet laet eene weduwe met zes jonge kinderen achter. Ter wyl men den 29 dezember bezig was met herstellingen te doen aen den havendam, is de ongelukkige, die alleen in een bootje zat, afgedreven en in eenige minuten was hy zoo ver weg dat men zyn hulpgeroep niet meer hoorde. De nacht die volgde, was zeer onstui mig. De opzoekingen van drie visschersloepen gedurende den nacht, zyn vruchteloos geweest. Het bootje moet omgeslagen zyn, en, zooals wy hooger zegden, is het lyk van Serlet reeds gevonden. In den nacht van dinsdag tot woensdag, is te Peer, by M. Eyckens-Hagen, winkelier, een stoutmoedige diefstal gepleegd. De kwaed- doeners hadden eene vensterruit, na deze met zeep bestreken te hebben, gebroken, en waren door de opening in den winkel gedrongen, waer zy zich meester maekten van de schuif lade met ongeveer 35 a 40 fr., benevens eene nog al groote hoeveelheid stoffen ter weerde van ongeveer 400 fr. De verdenkingen van den bestolene vielen dadelyk op een drietal vreem delingen van verdacht voorkomen, welke sedert verscheidene dagen reeds te Peer ver bleven, en meermaels in den avond in den winkel van M, Eyckens iets waren komen koopen. De policie en de statie-oversten uit den omtrek werden verwittigd. Vrydag 's mor- gends boden zich in de statie te Helchteren drie behoorlyk gekleede persoonenaefc om een verzending te doen naer Aerschot. De statie overste vatte vermoedens open deed onmid- delyk den burgemeester halen. Vooraleer deze aen de statie was, waren de drie kerels in twee verschillende richtingen vertrokken. Twee van hen keerden terug naer Peer. De derde nam de richting naer Hasselt. De twee eersten werden den volgenden dag le Aerschot aengehouden. Te Marchiennes heeft een jongeling zich gezellmoord uit vrees voor de militie. Paulin Brogniez, die in de loting gevallen was, had de vereischte 200 fr. gestort en evenals de anderen een uitstel bekomen tot 1 januari om een plaelsvervanger in le leveren. Hy kon er ongelukkig geen inden, en is zondag, uit wanhoop, in de vaert van Charleroi naer Brus sel gesprongen toen men hem uit het water haelde, was hyjnog slechts een lyk. Brogniez woonde te Monceau-sur-Sambre met zyne ou ders. Moord te Lootenhulle. Verleden jaer werd omtrent op hetzelfde tyd- slip eene verschrikkelyke moord te Lootenhulle gepleegd. Zekere Van de Voorde, een ryke grysaerd, was 's avonds in eene naburige herberg met de kaert gaen spelen, en toen hy naer huis keerde, omtrent 8 1/2 ure 's avonds, met eene kleine lanteern in de hand, werd hy aen de hofstede van De Wulf, by middel van een sny- dend werktuig aen hel hoofd getroffen, en daerna in eene naburige gracht geworpen. Hy werd een uer nadien door geburen, die hem hoorden kermen, uit het water gehaeld en naer huis geleid. De man is 's anderendaegs overleden, zonder dat hy nog een woord had kunnen spreken en den dader aenduiden. Het parket van Gent met behulp der plaelse- lyke policie, deed alle mog«dyke opzoekingen en onderhoorde talryke getuigen, doch le ver- geels de dader bleef onbekend, en men begon reeds te wanhopen, toen nu verleden maendag een jongeling der gemeente zich by den polieie- ambtenaer te Lootenhulle aenbood en hem bekend mnekle, dat hy de moord had zien begaen, toen hy 's avonds van de avondschool OVERSTROOMING. De Tyd ontvangt de volgende lydingen uit Waelwyk Wy vaerden in den vroegen morgen van den eersten dag van 'l nieuwe jaer, voorzien van eenig proviand, te Waelwyk van wal en zetten koers naer Elshout. Aldaer geland, za- gen wy een begin der ellende verscheidene in der haest uit strooi opgetrokken hutten, vol arme vluchtelingen, slecht gekleed, half be- schut legen regen en wind, gebrek lydend aen alles. Geheel het dorp was overstroomd, alle hui zen stonde» diep in 't water. Zoover het oog kon reiken, zag men niets dan water vóór zich. Het meestendeel der bewoners was ge vlucht verschillenden echter ook hadden geen afscheid kunnen nemen van hunne woningen, en sloegen nu van hunne zoldering met droe vige blikken de vreemde menschen gade, die langs hunne huizen voeren. Hier en daer, waer het noodig was, lieten wy van ons proviand achter, en roeiden steeds verder door, Elshout in, want ons plan was Haersteeg en Nieuwkuyk te bezoeken. Hoe verder wy kwamen, hoe ellendiger de toestand werd. Te Haersteeg stond het water eene manslengte hoog en aldaer was veel vee ver dronken men sprak er van stallen van 12 tot 15 koeien. Onder de Hoeven was geen en kel bewoner meer te bespeuren allen hadden voor den vreeselyken vyand de wyk genomen naer elders. Wy waren thans gekomen te genover de doorbraek, ongeveer een kwartier er van verwyderd, en kregen van terzyde te gen het schuitje den vollen stroom, die daer nog zeer hevig was en hel roeien uiterst moei- lyk maekté. Nu richtten wy koers naer Nieuwkuik, om aldaer de ramp in hare geheele uitgestrektheid te leeren kennen. Wy kwamen Nieuwkuik binuen, ongeveer te midden van hel dorp, dicht by de schoone kortelings nieuwgebouwde kerk. Er bevond zich daer ter plaetse één huis, dat door het water geheel gespaerd was gebleven en waer men nog droogvoets in en uit kon gaen. Hier was het alles ellende, wat het oog aen- schouvvde. Ongeveer honderd personen van kwara.cn dat de moordenaer de. eigenIzoon beide geslaclit waren op deze drooggebleven was van het slachtofter, de genaemde Karei olek verzameld Men L genaemde Karei Van de Voorde, eigenaer in de gemeente, by wien vader Van de Voorde woonde. plek verzameld. Men zag er weenende vrouwen en radelooze mannen, kinderen die schreiden van koude en gebrek, meisjes die ternauwer nood een kleedingstuk bezaten om hunne De prokureur des konings werd aenstonds verwittigd en deed onmiddelyk den beschul- j schouders te bedekken. Het was een hartroe- digde door de gendarmerie aenhouden. rcr)d schouwspel. Er hebben te Nieuwkuik, naer men my zegde, slechts twee menschen het leven verloren, eene blinde vrouw en een jongentje van 10 of 11 jaren. Doch,zooals licht te begrypen valt, velen zwakken en ouden heeft de verschrikkelyke ramp eene ziekte op den Zooals men kan denken, heeft die aenhou- i hals gehaeld. ding eene groote opschudding te Loolenliulle Tegen den sterken stroom zyn de huizen niet bestand, en reeds 40 zyn er, naer men De betichte had zelfs vroeger verscheidene 1 personen der gemeente en zelfs zynen eigen broederen dezes vrouw beschuldigd.de moord bedreven te hebben. teweeg gebracht. Overstroomingen. OOST-VLAENDEREN. Het water bedekt nog altyd al de beemJen gelegen tusschen de spoorwegen van Aude- naerde naer Kortryk en van Audenaerde naer Ronsse; er is eene gevoelige daling, doch het zal nog wel ten minste dry maenden duren,eer weer in zynen normalen toestand zal weêrgekeerd zyn. Maendag namiddagis naby destalie te Aude* naerde het lyk aengespoeld van vrouw Colbers, die den vorigen avond hare woning verlaten had om eene boodschapte doen,en waerschyn- lyk door de duisternis misleid, in het water gesukkeld is. LUIK. Men schryft uit Jemeppe dal die gemeente byzonder veel van de overstrooming heeft te lyden gehad. Meer dan de twee derden van het dorp hebben onder water gestaen, dat in zegt, gedeeltelyk door het water ondermynd, ingestort ol medegesleept. Ook de toreu der R. K. kerk loopt gevaer. i 't Is niet om le verhalen,wat ellende en jam mer er geleden is en nog geleden wordt. Den nacht der overslrooming bracht eene jonge vrouw voor deeerste maeleen kind ter wereld, boven op de zoldering van een huis, dat in den stroom stond. Luid klonk haer gillen boven het bulderen der inrollende baren uit, akelig om te hooren niemand heelt het arme schep sel hulp bunnen bieden. In den morgend na de overstrooming zag men vier personen, moeder met dry kinderen, zittende op hel dak van een huis, dat eveneens blootstond aen den stroom. Men beproefde de i bedreigde woning met een bootje te naderen, doch te vergeefsde stroom was niet te over- i winnen. Terwyl nu de dappere roeiers 'een ander plan beramen om het arme viertal aen een waerschynlyken dood te onttrekken, valt eensklaps het huis ir-, en het rieten dak gaet I met zyne vracht aen het dryven. Een angstkreet gaet op van den nabygelegen lb, uul|Z 11UUUUII UIIUVI XUlul UCOldCII, Uul 111 I -J., I j j ele straten eene hoogte bereikt heelt van 2 wa,lt niemand denkt anders dan dat het laetste uer van die ongelukkigen geslagen heeft. Weenend roept de arme moeder de kloeke mannen, die al het mogelyke hadden beproefd om haer en hare kinderen te redden, het laet ste vaerwel toe. dan, 0 wonder! het vreemd soortig vlot kwam terecht tegen een meer ver wyderd hoogerhuis en het viertal ongelukkigen, dai zich reeds verloren waende, werd onder luid gejubel der toeschouwersdoor een venster naer binnen gehaeld. 's llertogenbosch, 4 jan. Volgens oogge tuigen is de toestand in hel land van Heusden en Allona allerverschrikkeiykst. Op verschil lende plaelsen zyn gaten en kuilen gespoeld van 30 tot 40 meters diepte. Nog dynsdag vertoefden een lOOOtal ingezete nen van Nieuwkuik, Elshout, enz., op den dyk, de-meesten in ongelukkigen toestand. Velen echter zyn naer Heusden overgevoerd. Langs den Dyk onder Drunen zwierven nog 800 run deren. Van de haegsche brood-en meelfabrieken zyn woensdag 10,000 kilo brood ontvangen, die uitmuntend te pas kwamen. meters. De arbeidersklas is aen de diepste ellende ten prooimeer dan 250 huishoudens hebben hunne woningen moeten verlaten. Te Seraing is overal het werk kunnen her nomen worden. Men isieverig bezig het water te pompen uit de koolmynen Henri Guillaume en Collard, die volgeloopen waren. In de kool mynen Marie en Calorine is men reeds aen liet werken.Men berekent dat in de eerst genoemde mynen het werk eerst binnen drie of vier maenden zal hernomen wordende werklieden dier mynen worden thans gebruikt in de twee andere. Ramp te Maeseyck. De Onafhankelyke deelt over die ramp nog de volgende inlichtingen meê die eenige onjuistheden weerleggen door zekere dagbladen opgegeven. De apotheker Rademaekers en M. Aerjs, als by mirakel aen den dood ontsnapt, hadden toen zy aen de oppervlakte van het water terug kwamen het geluk, takken van ontwortelde canadaboomen te kunnen vastgrypen.en op die wyze hunne redders kunnen afwachten. Het bootje dat ter hunner opzoeking uitgezonden was, had aen boord MM. Jules Driane, Joseph Driane, M.Raeds.den burgemeester M. School meesters, den ingenieur M. Pierrol en M. Conings* Toen het bootje de gevaerlyke plaelsen na derde, zyn dry personen er uitgesprongen het zyn MM. Jules Driane, Joseph Driane en Raeds welke met levensgevaer de drenkelingen uit hunnen verschrikkelyken toestand verlosten. Het gevaer was zoo groot dat de apotheker Rademaekers op het punt was uit te roepen Laet my aen myn lot over, of gy zult allen vergaen. RAMP TF GROOT TER-NAYE. Men meldt uit Maestrichl: Van tyd tot tyd vind mer. een der lyken van deongelukkigen, die op den 23 december laetst- leden te Groot Ter-Nayc omkwamen. Men vond eerst het lyk van M. Henri Hauquet; het lykje van een der kinderen van ambtenaer B. H. Henri, werd aen zyne beenen geklemd, met hem opgehaeld. Gisteren werd hel lyk der moeder te Ilteren, drie uren beneden de plaets waer hel ongeluk voorviel, uit het water gehaeld. De hevige stroom heeft wellicht de overige lyken nog ver der gesleept. FRANKKYK. De billardspeler, M. Slosscn, wenschl op nieuw te spelen tegen M. Vignaux, die hem dezer dagen overwonnen heelt. Hy stelt voor, 3000 punten te maken, 600 per avond. De inzet zou 5000 fr. zyn, en het spel zou plaets hebben te Parys, Londen of New-York, naer verkiezen van M. Vignaux. Zekere prefekt in het Zuiden van Frank- ryk slaept op geen bed van rozen. Die ambte naer is in den kerkban geslagen, en sedert dien als by buiten komt, gaen vrouwen en manuen voor hem uit den weg, en maken een kruis ats hy voorbygael. De prefekt is razend en heeft eene klacht neêrgelegd. Daer is niets tegen te doen zegt men hem. Jawel, er is iels tegen le doen, zegt een substituut. En dat is Geeft aen die brave menschen de rust en het geluk terug Die stoutmoedige substituut wacht zyne afstelling, M. Cazot is verwittigd. Een pater redemptorist is dezer dagen by den president der republiek gegaen, oin hem eenige opmerkingen te maken, geschikt om het goevernemenl aen te zetten de zegels le lichten, gelegd op de eigendommen van het klooster* M Grevy, zegt de Moniteur Umvertel, blameer de alle geweldhy zegde dal hy de dekreten noch uengeraden, noch goedgekeurd had maer hy z-gde niet legne zyne ministers te kunnen ir.gaen, dal hy de meester niet was, Arme Grevy Gy hebt dan niets meer te zeg-

De Denderbode | 1881 | | pagina 2