geerne daertoe hunne bytreding verleend; immers Monseigneur De Haerne is hoog geacht en algemeen bemind. Het portret van den prelaet en staelsmnn, is te dier gelegenheid verveerdigd by den ervaren steendrukker Florimond Van Loo, te Gent, en de uitgever ervan is de heer Ver ga uwen-Gorez, Paddenhoek-straet6 (Café St-Luc), naby de Universiteit te zelfder stede. Niemand ongetwyleld zal de gelegenheid laten voorbygaen oiii dit portret te gaen zien, zoowel om den man die het voorstelt, als om de kunst vvaermeê het is verveerdigd, 't ls een oprecht meesterstuk, vvaer de trekken met de grootste juistheid en natuerlykheid zyn afge beeldhet portret is om zoo ie zeggen Mon seigneur De Haerne zelf, roerend en sprekend. Al de kenners hebben over dit gewrocht hunne groote bewondering uitgedrukt. Voor alvvie dit kunstwerk, om alzoo het afbeeldsel te bezitten van den priester en staetsman waervan de geschiedenis eens eer en roem zal vermelden, kan hel ten pryze van 5 frank het stuk verkrygen by hooger genoem den uitgever Vergauwen. Men schryft ook in ten Bureele van den Denderbode. Benevens het groot portret, zyn er ook min dere portretten in fotografie te bekomen, 16 centimeters lang op 11 breed. '»eze kosten 2 frank hel stuk. Men kan ze verkrygen ten bureele van dit blad de winst is voor den katholieken schoolpenning van Aelst. La Feuille beige kondigt de akte af, welke gepasseerd is tussehen M. Jan Vanderstraetcn, handelende met volmacht van M. Félix Vander- straeten, burgemeester van Brussel, en Myn heer A. C-...., voor den verkoop van het be rucht geworden huis in de rue St. Laurent. Dal huis is verkocht voor 90,000 fr., die de kooper moet afleggen in negen jaren, telkens 10.000 fr. De eerste betaling moet gedaen zyn den 20 november 1880. Voor het niet betaelde kapitacl geeft de aan- kooper 6 p. e., ieder half jaer te betalen, en verminderbaer naer gelang het kapitael wordt afgelegd. De kooper n.oet voor 40,000 fr. veranderin gen doen. De akte vermeldt waerborg-konditiën als hel huis slecht onderhouden of van acid zou veranderen, en dus in weerde verminderen Dat stuk zal zeker geen goeden indruk maken te Brussel, omdat het een nieuw en niet heel schoon licht werpt op de liberale délicatesse. De brief, die Z. 11. den Paus geschreven heeft aen Z. Em. den kardinael Dechamps, getuigt andermael hoe hoog deze geleerde en ieverige prelaet in de achting staet van Paus Leo Xllf. De leergang van hooge wysbegeerte, welke de bisschoppen te Leuven inrichten, draegt de grootste goedkeuring weg in dien leergang zullen de denkbeelden van Thomas van Aquiniën worden uitgelegd, Alzoo zal men in België de monsterachtige denkbeelden van naturalismus en matei ialismus beslryden, die tegenwoordig zoo onbepaeld in zekere kringen heerschen, en wier geest, zegt de 11 Vader, tol in de openbare scholen is doorgedrongen. HANDEL EN NYVERIIEID. De Bieënteelt is in de laeiste jaren aen- merkelyk achteruitgegaen. In het jaer 1860 beliep het getal bieënkorven te Barnevele 5652 en in het jaer 1880, slechts 2448. De voor- naemste oorzaken moeten vooral gezocht wor den in de ongunstige weérgesteldheid en de mindere opbrengst. In de laetste dry verloopen jaren vooral is de teelt verminderd, in 1877 telde die gemeente 2921 korven, in 1878, 2829. De opbrengst was in 1880 daerenlegm zeer bevredigend in dat jaer bedroeg zy per korf gemiddeld 12 kilo in honig en 1 kilo in was. CORRESPONDENTIE. Vriend B. V I». uwe derde brief is zeerwel ter zyner bestemming gekomen en er is 't ge volg acn gegeven dat gevraegd werd R. heeft dus alles ontvangen; ontv. over R. fr. 3 lot 30 juni aenstaende. Indien ik maendag aen- staende over eene vrye uer beschikken kan dan breng ik u een bezoek. noemen, die gy, gedurende uwe levensbaen, hebt aen den dag gelegd. Tydens uwe jongere jaren,in 't burgerleven, waert gy het voorbeeld uwer gezellen, tot wanneer gy, op 5 Mei van het jaer 1847, naer T leger geroepen werd by 't welk gy, met een onberispelyk gedrag, uwen diensityd als ge- getrouwen krygsman volbracht, by het vylde linie-regiment. In het jaer 1854, zyt gy, ten gevolge van uw goed gedrag, door de Overheden dezer stad, benoemd tol het ambt van polilie-agent, welk ambt, gy, gedurende 27 volle jaren, hebt be diend in de volle achting uwer Oversten en ambtgenoten. Reeds twee jaren geleden, op den dag uwer jubelfeest waert gy getuigen onzer erkentenis voor den onberispelyken dienst, welker, gy, gedurende zoo vele jaren, hebt uitgeoefend. Ja, wy zyn het eens te durven zeggen dat Aelsl-Mylbeke een rechtschapen dienaer, een volksvriend, komt te verliezen, wiens nage dachtenis langen tyd in 't geheugen der be volkingen zal geprent blyven. Uwe bedroefde familie die gy, door den wil der Goddeiyke Voorzienigheid, komt te verla ten in den nog jeugdigen ouderdom van slechts "2jaren, zal zich uwe vaderlyke lessen her inneren en zich troosten met de voorbeeld en hartroerende woorden, welke gy haer tot uwen laelsten oogenblik, met volle geestver mogens en onderwerping aen Gods Wil loe- stuerdet. Dus, vriend Romanus, gy gaet uwe rust- plaets binnentreden. Wy vinden ons genood zaekt van u afscheid te nemen, maer uwe nagedachtenis zal met ons gaen; zy zal zoolang in ons geheugen blyven tot op hel oogenblik dat wy elkander wederzien by den Allerhooj" ste. Vaerwel vriend Romanus, vaerwel LETTERNIEUWS. De Eenv. heer Jamarde welgekende schry- ver van Maria Moeder van Jesus Manna voor godvruchtige zielen, enz., enz., komt een nieuw werk in 't licht te geven getiteld Gouden boek van Jesus lyden. Dit werk behelzende het samengesteld verhael der vier Evangelisten, zal uitmuntend wel gekomen zyn voor den aenstaenden Vasten. Verkrygbaer ten bureele van den Denderbode aen den prys van 85 centimeri. Catholieke Schoolpenning van Aelst. Verplichtende vergadering der Werkende Leden, op Maendag 17 Januari 1881, om 8 1/2 ure, ter eslaminel St. FAoi, aen 't Esplanade plein, by den heer Jean Meert. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Te Zulzike is onderpastoor benoemd de Eenv. Heer Pannekoek, coadjutor te Burst, en op St. Martens te Gent de Eenv. Heer De Hert, onderpastoor leOordegem; die vervan gen wordt door den Eenv. Heer Van Haver- maet, priester der laetste wyding. De Eerw. Heer Stevens, van dezelfde wyding, is coad jutor te Burst benoemd. RECHTERLYKE KRONYK. De kamer van inbeschuldigingstelling, van het beroepshof van Gent heeft zaterdag het aenhoudingsbevel bekrachtigd, door de raed- kamer uitgesproken legen Omer Dobbelaere en den beschuldigde voor bel assisenhof verzon den. De beschuldiging zal staende gehouden worden door M. de Gamond, substituet van den prokureur des konings. Lykrede uitgesproken den 13 Januari aen het graf van den diepbetreurden agent van politie Itomanus De iSeef, door Ch. De Wilde, adjunct-kommissaris van politie der stad Aelst Vriend Romanus, Een laetste mael vinden wy ons met u ver gaderd, om u vaerwel te zeggen en afscheid van u te nemen. Wy rekenen het ons eene plicht uwe recht schapenheiduwen deftigen handel op te ALLERHANDE NIEUWS. Onze stadsgenoot M. Joseph Liebaut, lc Sergeant by 't 6C linieregiment, gedeta cheerd by de Troepskir.derenschool alhier, komt tot den graed van adjudant-plaetsbevel- hebber benoemd te worden. Naer wy vernemen zyn reeds vier perso nen betrokken in de zaek derdielte met braek gepleegd in den windmolen gestaen op Siese gemkauter alhier. Maendag morgend eenige minuten, nt 8 uren is de genaemde J.-li. Roelamlt, oud 55 jaren, geboren en wonende te Erpe, alhier in het fabriek van M. Leirens-Eliaert, schielyk overleden. De man was met de andere werklieden aen zyne bezigheid sedert half acht ure; niemand hunner had het minste aen hem bemerkt, toen by by het gaen van de eene werkplaets naer de andere is doodgevallen. Roelandt laet pene weduwe en 6 minder jarige kinderen achter. KUNSTKRING TE GENT. Wy hebben het genoegen, aen onze lezers, de tentoon stelling van den Gentschen Kunstkring, (Poel 4), aen te kondigen. Zy zal geopend wor den den 30 januari, en sluiten den 21 Februari. Deze tentoonstelling belooft schitterend te zyn. Een groot getal onzer befaemste kuuste- naers hebben reeds hunne werken aengekon- digd. De zael zal voor het publiek toeganglyk zyn> van 10 lot 4 uren de inkomprys is vastgesteld op 50 centiemen voor de personen welke geen lid zyn van den Kunstkring. De verloting der -stukken voor de tombola bestemd, zal plaets hebben op Zondag 21 Fe bruari, ten 4 uren; loten voor gemelde tom bola, zyn te bekomen ten pryze van een frank, in het iokael des Krings. De lndépendance zegt, uit zekere bron te vernemen, dat de koninklyke familie, hare terugkomst naer Brussel eenige dagen zal vervroegen en reeds zaterdag het paleis van Laken zal verlaten. Aertshertog Rodolph wordt zondag verwacht. Zyn verblyf te Brussel zal hem toelaten het bal by te wonen, dat op 24 dezer door de Groote Harmonie gegeven wordt, en waer- schynlyk ook het eerste hofbal, die op 26 janu ari plaets heeft. In slryd met hetgeen de Eloile heeft gemeend te kunnen melden, is het onjuist dat er reeds een nieuwe datum definitiel zou zvn bepaeld voor het huwelyk, dat uitoorzaek van de al te groote jongheid der prinses is uitgesteld. - Eene depeche uil Roome aen den Stan dard zegt dat de geschenken die de Paus van 1 zin is, aertshertog Rudolph en zyne verloofde aentebieden, in het Vatikaen verveerdigd wor den. Men verlangt vooral de kunstweerde by de stofielyke weerde der geschenken te voe gen. De verlooide vooral is het voorwerp der genegenheid van deu Paus, die eene aller prachtigste tafel met kostbare gesteenten versierd gekozen heeft, om haer als bruids geschenk aen te bieden. Nog andere voorwer pen zvn besteld. De Paus zal by het huwelyk vertegenwoor digd zyn door den apostolischen nuncius te Weenen, en door den aertsbisschop der stad. Wy hebben dezer dagen gesproken van een groot financieel schandael dat op het punt was is eene der armste provinciën van ons land uil te bersten. De Nouvelliste de Verviers geeft thans de volgende byzonderheden over die financieele ramp de man, waervan wy spraken, is wylen M. 11. van Arlon. Het tekort dat hy na- laet is nog veel aenzienlyker dan men eerst gedacht heeft het beloopt meer dan twee millioen, na aftrekking van het passief. Zooals men kan begrypen, heeft die ontdek king eene groote opschudding te Arlon te weeg gebracht. Talryke personen zoowel .bin nen als builen de stad, zyn daerdoor gansch ten ondergebracht. Eenige dagen geleden, op een merkldag, is eene groote menigte buiten lieden voor het huis van den overledene samen geschoold, en de politie en de gendarmerie zyn moeten tussehen komen, om alle manifes tatie te beletten. Den vorigen nacht hadden eenige verbitterde schuldeischers de ruiten van het huis ingeworpen: Een israëliet van Arlon had gansch zyne fortuin, 30,000 fr., aen M. Htoever trouwd de ongelukkige is door de ramp zoo danig getroffen geweest, dat hy een dezer laet ste nachten naer 't kerkhof gegaen is en reeds begonnen was met het lyk van M. H op te graven, dat hy door de straten der stad wilde slepen. De policie verwittigd zynde, heeft hem nog by tyds kunnen beletten zyn voornemen uit te voeren men verzekert dat de jood ver oordeeld is tot eene boete voor kerkhofschen ding. By de gemeentekiezing, die woensddag te Meehclen plaets had, in vervanging van een libcrael raedslid.is een ander liberae! gekozen, met 50 stemmen meerderheid. De keizer van Rusland heeft aen den Staets-sekretaris van het Vatikaen, kardinael Jacobini, een eigenhandigen brief gezonden om hem te bedanken voor de lange pogingen door de pauselyke diplomatie acngewend, ter ver effening van vele moeilykhedeuontstaen tussehen het Vatikaen en St-Peiersburg. By dien brief was gevoegd de decoratie in bril- anten van liet keizerlyk orde van Alexander- Newski. Een klein leske voor onze diplomaten a la Frère. Brusselsch GcmeentebestuerDe zitting met gesloten deuren, die verleden maendag te Brussel gevolgd is op de openbare vergadering van den gemeenteraed, zou, volgens de Gazette, meer dan byzonder levendig zyn geweest. Men is er elkander in de liairen gevlogen, even als tydens de onvergeetlyke dagen, toen kollegie en raed elkander het dossier der mestpacht naer hel hoofd wierpen. De slryd begon op een voorstel van M. Glieude, strekkende om de jaerwedden van burgemeester en schepenen te verminderen. De redenaer zette zyn voorstel in tamelyk he vige woorden uiteen. Een raedsheer vroeg dat de beraedslaging over dat onderwerp zou worden verdaegd, en zegde dat het behocrlyk zou zyn de kiezingen van october af te wachten, alvorens jaerwed den te verminderen die ter nauwernood eene maend geleden bepaeld zyn, toen het budjel voor 1881 is onderzochten gestemd. Die denkwyze werd echter door den raed niet gedeeld men besloot de beraedslaging voort te zetten, die dan ook hernomen werd, met verdubbelde verwytingen, zinspelingen en schimpscheuten. De vermindering der jaerwedden werd ge stemd, met eene kleine meerderheid. Men splitste vervolgens het voorstel in twee en het traktement der schepenen werd met 9 stem men tegen 8, van 8000 op 5000 fr gebracht. De raed was niet meer in getal toen de stem ming moest plaets hebben over het voorstel tot vermindering der jaerwedde van den bur gemeester tot 20,000 frank. Ramp op het ijs te st-joos-tex-noode. 4 dooden. De gemeenteraed van Brussel heeft zich in zyne zitting van maendag avond bezig gehouden met de verschrikkelyke ramp, welke zondag namiddag te St-Joost-ten-Noode heeft plaets gehad, en die aen vier persoonen het leven gekost heeft. M. Vaulhier, dienstdoende burgemeester, die den raed voorzat, heeft lezing gegeven van het verslag van den politie-commissaris der 5C divisie over de ramp. Wy laten hier eenige uittreksels uit dit verslag volgen Een verschrikkelyk ongeluk heeft zondag omtrent 3 12 ure 's namiddags plaets gehad op den vyver van het Quartier-Leopold; een nog al groot getal personen waren, niettegen- staende hel verbod, op het linker gedeelte van den vyver gekomen hel ys brak omtrent het midden en vier hunner vielen in het water, dal aldaei zeer diep is, en verdronken. Onmidde- lyk verwittigd, snelde ik ter plaetse, en ge holpen door de pompiers der divisie, deed ik de baud leggen aen de reddingswerken by miJdel van ladders, planken en haken. Drie personen werden opvolgentlyk opge- vischl, doch het gevaer was te groot geworden, en niet meer hopende de vierde nog levend op te halen, deed ik myne mannen vertrekken en de opzoekingen slaken, lot de aenkomst eener boot, welke ik by middel van den telegraef van de mestpacht had ontboden. Ongelukkig liet zy zich lang wachten; zy kwam eerst om trent? 3/4 ure aen, toen ik reeds het wachten moede, een vlot had doen maken. d Een detachement pompiers, dat eenige oogenblikken vroeger aengekomen was, zette zich aenstonds aen het werk, en de boot kon, doch niet zonde- groote moeite, over het ys voortgesleept worden naer de plaets vvaer de doorbraek had plaets gehad. Na eenige op zoekingen werd bet vierde slachtoffer uit het water gehaald. Van de drie andere slachtoffers werd liet eerste opgehaeld, omtrent 20 minu ten na de ramp, en de twee anderen eenige oogenblikken later; ik heb ze in de naburige huizen doen brengen, waer hun al de noodige zorgen toegediend werden door den doktur Daubioul en den apotheker Buzon. Doch alles was vruchteloos, en ik kon niets anders doen de lyken naer het policie bureel te doen brengen, waer zy aen hunne famillien teruggeven werden. Ziehier de namen der vier slachtoffers 1' Wéry Emile Constant, geboren te Brussel oud 17 jaer, bediende by de korrectionneele griffie, wonendo in de Molenstraet, 159, te Sl- Joost-ten-Noode. n 2e Van Boogaert, Georges, geboren te St- Joost-len-Noode in 1862, bediende, wonende op den Haechlschen steenweg, 29 Baltus, Adelin,geboren te Elsene in 1857, bediende by eene bank, wonende op de Brou- kereplacts, 34 4* Laura Surlemont, geboren te Brussel in 1863, zonder beroep, wonende op de Nieuw Graenmarkt. Alhoewel het ys, op de plaets waer het publiek er op geloopen is, 8 1/2 centimeters dik was, had ik niet willen de toelating vragen om er te laten schaetsenryden, daer het overi ge van den vyver nog niet bevrozen was. Ik had dus het verbod behouden, een agent hield er bestendig de wacht en een tweede was ge last er zich dikwyls heen te begeven. Doch de agenten konden moeilyk hunnen dienst doen, en zondag namiddag werden zy overrompeld en het volk liep het ys op. Hel is zeer moeilyk den vyver te bewaken daer men er langs alle kanten toegang op heeft van een anderen kant beschik ik op dit oogenblik slechts over een zeer gering getal agenten, uil hoofde der volksoptelling twaelf myner mannen houden zich uitsluitend met dezen dienst bezig, zoodat, buiten myne vaste posten, ik slechts drie man ter myner beschik king heb het is om die reden dat ik niet meer agenten op wacht heb kunnen plaetsen aen den vyver. Na de lezing van dit verslag, kondigde M. Vauthier aen dat een onderzoek ingesteld is om te welen, of de policie al de noodige mae- tregelen eu voorzorgen had genomen. Indien uit dit onderzoek, besloot hy, blykt, dat er on voorzichtigheid geweest is, zal de fout r.iet ongestraft blyven. Behalve de vier verdronkenen waren nog twee schactsenryders, op het oogenblik van het ongeluk, in hel water gevallen. Men kon ze gelukkig by tyds redden de een zette on middellyk aen het loopen, en lot nu toe kent men noch zynen, naem noch zyn adres. De an dere, M. Cayron, bevindt zich, naer het schynt, in zeer bedenkelyhen toestand. Een der dooden, M. Wéry, is bet slacht offer geweest van zyne zelfopoffering hy was by de opening van het ys blyven slaeu en had getracht een der verongelukte schaetsenry- ders te redden. Hy werd echter zelf meêge- sleept. Gisteren werd de plaets der ramp geduren de gansch den dag, door eene groote volksme nigte bezocht, die 't ongeluk niet ten voordeele der policie besprak. Het lyk van Mej. Surlemont is naer het huis van een bloedverwant der familie gebracht men heeft het naer de ouderlyke woning niet durven brengen, daer, naer men zegt, de va der van hel slachtoffer erg ziek is. Naer men verzekert, was Mej. Surlemont met M. Adelin Ballus verloofd, Reeds twee jaren geleden was M Wéry, op denzelfden vvver van St-Joost-ten-Noode, by na bel slachtoffer geweest van eene soortge- lyke ramp. Hy was toen insgelyks door hel ys gevallen, het was slechts met de grooste moei te dat men hem kon redden. Zyn vader had hem toen verboden te gaen schaetsenryden, men ontnam het zelfs zyne schaetsen, doch de jongeling kocht er in liet geheim, en het was buiten weet zyner ouders dat hy naer het ys was gegaen. Brand te Antwerpen. (Tachtig Slachtoffers.) Dinsdag avond heeft er te Antwerpen een brand plaets gehad, die het leven heeft gekost aen de tachtig bewoners van het verbrande ge bouw; haesten wy ons echter te zeggen.dat het geen menschen waren, alhoewel zy van al de dieren den menseh in gedaenle het meest naby komen. Rond 11 i/i gaf de bewaker van den Dieren tuin hel alarmsignael; er was brand uitgebors ten in het zoogezegde Paleis der Apen, gansch het inwendige van het gebouw stond in vlam. De eerw. li. pastor verydelde deverwachling van zynen onderbreker. Zonder iels van zyne koelbloedigheid te verliezen, zegde hy Het is niet noodig te antwoorden... Wat moet men denken van lieden die hier komen om den goddelvken dienst te stooren en de ge- loovigen te verstrooien En, terugkomende op het punt waer hy onder broken was, zette hy zyn sermoon voort en preekte nog een kwartier lang. De onbeschofte uitval van den geuzen mees ter, die zyne eerste opvoeding in de bosschen van Wortegem heeft ontvangen, verdienden geen ander antwoord. Zeker is het dat het ge beurd schandael, de geuzen by hunne mede burgers m een allerslechts daglicht zal stellen. Twee Br.-. Bockslael en Puchot hebben eene petitie publiek gemaekt. gericht aen het bureel van weldadigheid en den gemeenteraed van Bergen, vragende dat alle tombolas voor het werk van St-Vincentius-ü- Pauto, die der Dames van Liefdadigheid, kortom alle werken der by- zomlere liefdadigheid zouden VERBODEN wor den. Dat is kort en goed: alles in-eens dood slaen wat van den kant der vrye liefdadigheid komt. Leve de vryheid Wat tegenslag De tyding dat het huwe lyk der princes Stephanie uitgesteld is, wordt als een waer ongeluk aenzien. Vele jefkens te peerd hadden zich reeds nieuw uniformen aen- geschaft en de rvksten, nieuwe peerden Deze ieverigen hoopten heel de maend februari te Weenen te gaen paradeeren. Hel schynt dat die heeren ontroostbaer zyn. Thans kan men zich een gedacht geven der schade, door de overstroomingen te Mae- seyck aengericht. De steenwegen en bruggen zyn op zulke wyze beschadigd dat er wel eene som van minstens 50,000 fr. zal moeten be steed worden om ze in hunnen vorigen staet te herstellen. Men weet dat rond Maeseyck bui tengewoon schoone steenwegen zyn aenge- legd. Moord te Douvram. Zondag heeft men te Douvrain-lez- Baudour, eene twee-en tach tigjarige vrouw, de genaemde Maria-Theresia Iscoyez, dood gevonden. Toen de kinderen van de pachtersse Es- Hulp daegde onmiddelyken in overvloed op, coyez, weduwe Leclercq, zondag rond 10 uren i/'l» liöi vniip moiïL'lo hpt Anmnnplvk I I/. 1.,.;.. j. doch het vuur maekte het totael onmogelyk naer binnen te dringen, om de. ongelukkige apen te redden, die zot van schrik het yselyk- ste getier aenhieven die men bedenken kan. Het was inderdaed een helsch schouwspel, de vlammen langs de traliën der koten te zien kronkelen,en de zwart gezengde apen als zoo veel woedende duivels te midden van den gloed te zien spartelen, vechten, huilen en schreeu wen. De dieren grepen in hunnen razenden schrik elkander aen, beten de een den andere stukken vleesch uit hetlyfen woedden en raes- den, tot het vuer hen gedood had of de rook hen stikte. Een kwart uer na de ontdekking van den brand, kwamen de pompiers ter plaetse. Alle redding der dieren was en bleef echter onmogelyk hel grootste gedeelte der apen was reeds dood en het gebouw, dat veel hooi en stroo bevatte, brandde als een bussel solfer stekken. Men bepaelde er zich dan ook enkel by, te zorgen dat het vuer zich aen geen der andere gebouwen meêdeelen zou. Ten 12 r/2 ure was alles gedaen en waren de vlammen uitgedoofd. De vogels die aen de achterzyde van het Apen-paleis in de volières zaten, zyn gered doch van al wat zich binnen het gebouw bevond, is er niets levend uitgekomen. Tussehen de apen die verbrand zyn, bevon- i den zich I Orang-Outang, verscheidene Man- drilles enMankiez,3 Diana-apen,2 Neger-apen, j 2 Manaque-negers, 2 luiaerds, enz., enz. liet i was eene der schoonste en koslbaerste verza melingen van Europa. Zooals men weet bevonden zich ter zydevan het Apenpaleis en slechts eenige stappen van j daer de hokken der kanguroes die dieien, welkesieeds zoo zachtaardig zyn als lammeren, waren zoo zeer door den schrik aengedaen, dat zy hunne hokken verbrvzelden of heen en weêr sprongen, tot zy als in'bezwyming neêrvielen. Het Apenpaleis werd verwarmd by middel van een ealorifère en eiken avond werd het, even als al de andere gebouwen der Zoölogie, in oogenschouw genomen,om tezien ofergeen gevaer was. Ook dinsdag avond was dit bezoek regelmatig gedaen. Men denkt dat er een fout aen de buis van den ealorifère zal zyn geweest, en de brand daerdoor zal zyn ontstaen. De schade is zeergroot; het gebouw was verzekerd door de maetschappy Securilas van Antwerpen. Verleden zondag namiddag had te Turn hout een hartverscheurend ongeluk plaets, waervan niemand getuige is geweest dan dry jonge kinderen die er de slachtoffers van zyn. De genaemdeu Jan Leonard fleygaerts,12 jaer oud; zyn broeder Martinus Louis Heygaerts, 8 jaer oud, en een ander twaelfjarig jongske, Alexander Teckx genaemd, alle dry wonende te Turnhout, waren in het gehucht Meirgoren, op eenen vyver gaen schaetsenryden en zyn niet weergekeerd. 's Anderendags zyn er personen uitgezonden om de kinderen op tezoeken en men vond eene opening in het ys; na lang zoeken werden de dry lykjes gevonden en opgehaeld. De twee oudsten hadden de schaetsen nog aen hunne voeten. De ouders dier arme slachtoffers van het schaetsenryden, zyn als wanhopend van droef heid. Dezer dagen, zegt het Fondsenblad, is te Desselgem, in de Kerk,een groet schandael ge beurd, en hy die het schandael verwekte was alwéér de oflicieele onderwyzer. Het was Zondag,onder de hoogmis. De eerw. heer pastor, die sedert meer dan 50 jaren de parochie bedient, met eene verkleefdheid en eenen iever zonder voorgaendeen die door zyne parochianen uit ganscher harte wordt bemind, had den preekstoel beklomen om aen allen een zalig nieuwjaeren allegeluk naer ziel enlichaem te wenschen. By deze gelegenheid maende hy de kinderen aen tot gehoorzaemheid jegens hunne ouders, de jongelingen zich als vigmonlige ch, is- lenen te gedragen en de ouders, de kinderen chris- telyk op 'te voeden en ze niet toe te vertrouwen aen scholen zonder God. Op dit woord begon de geuzenonderwyzer, die zich sederteenigen tyd opzettelyk rechtover den preekstoel had geplaetst, te roepen en te lieren als een bezetene. Hy riep, onder ander, het volgende Ik verzoek u een einde te stellen aen die komedie welke nu twee jaren duert Ik be zweer de inwoners van Desselgem te zeggen Ziehier nog eenige byzonderheden over de ramp. te buis kwamen uit de protestantsche kerk, i vonden zy hunne moeder op den groi d liggen in eenen plas bloed en met eene breede snede I in den hals. 1 Verschrikt gingen de kinderen de geburen verwittigen deze kwamen toegesneld, verge- zeld door de policie, die het gebeurde besta- tigde. De ongelukkige vrouw moet dienzelfden morgen zyn vermoord, op het oogenblik dat I zy bezig was met aerdappelen te schellen voor het middagmael en terwyl hare kinderen naer de kerk waren. In de linkerhand hield het lyk nog een hand- J doek, waermede men haer waerschynlyk den mond had gestopt en welken zy in eene laetste krachtinspanning daeruit gelrokken had. De keel was zoo diep doorgesneden dat hel hoofd schier van het lichaem gescheiden was. Zon derling. in de linkerhand hield zy een vlecht harer eigene hairen. Men denkt niet dat diefstal aenleiding tot de misdaed gegeven heeft, want men bemerkte geen ontvremding en de meubels zyn onaen- geraekt. Hel parket heeft de hairen in beslag genomen welke het slachtoffer in de hand hield, om ze te vergelyken met die der personen waerop 1 het vermoeden vallen zou. j Het mes vvaermeê de moord gepleegd is, heeft men niet teruggevonden. Vader Noé, lang voor de komst van Chris tus, was bezig met den wyngaerd te planten.De duivel werd het algauw gewaer, en nieuws gierig gelyk al wat duivel is ging hy by hem en zei Wat plant gy daer, zoon der aerde Eli wel, zei Noë, eenen wynstok. Waertoe kan dal boompje dienen vroeg Satan Dat zal ik u ne keer uiteen doen, zei Noë alzoo; de vrucht van dat boompje is bevallig en lekker, men trekt er eenen drank uit, zei hy, die hel hert van den mensch styf begees- ligt. Als hel alzoo is, zei Pietje Pek, dan wil ik wel een handje helpen. En Noè stond daer te kyken. Wat deed my de zwarte? Rap bracht hy een lammetje by, slachtte het en goot het bloed daervan in den put om den wyngaerd erin te planten. Dan deed hy hetzelfde met eenen leeuw, met eenen aep en met een zwyn en alzoo besproeide hy de wortels van den wynstok. Ja maer, hy wist wel wat hy deed. Sedert dien tyd, als iemand zoo vvatwyn drinkt,wordt hy zacht en streelend geljk een lamdrinkt hy er meer, dan is hy sterk en kloek gelyK een leeuw gaet hy voort met drinken, daii krygt hy dwaze apenmanieren en als hy dan niet op houdt met zuipen dan ziet men hem eindelyk aen een zwyn gelyken en hy ligt daer in de gooten de zwarte lacht van plezier. Hadde Noë ne keer eenen snapsboom geplant, het hadde nog duizendmae! erger geweest, 't Is waer Pietje Pek heelt later voor de uitvinding van den alcool gezorgd terwyl men toen van de verlichtte eeuw nog niet was, want terwyl hedendaegs alles met stoom en telegraef gaet, heeft Satan, om op de boogie der wereld te blyven, ook het spoedigste middel moeten uit vinden, om de menschen te verbeesten, en ze de zynen te maken. FRANKRYK. Ter nauwernood is te Parys de kiesslryd ge leverd, of men maekt er zich gereed om op nieuw in hel kiesperk te treden. Zondag hebben er inderdaed twee-en-lwir.tig ballotteeringen plaets en de stryd belooft zoo hardnekkig te zyn als by de eerste kiezing al de partyen maken zich dan ook met den groolsten iever lot den stryd gereed. De fransche dagbladpers hieldt zich deze week algemeen bezig met den uitslag der muni cipale kiezingen. Paris-Journal verklaerl zich voldaen over den uitslag der kiezing te Parys. o Niet alleen de vyf uitgaende leden, die in den vroegeren raed onze denkwyze en grondbegin sels waren toegedaen, zegt het blad, zyn herko zen. maer hunne kleine groep is inet zes nieuwe konservatieve leden aengegroeid. Het opportunisms, zegt de Palrie, is te Parys plat geslagen, van den eenen kant door de konserva- tieven en anderzyds door de radikalen het be houdt in den raed nog slechts vier-of vyf-en» of myu onderwys slecht is... Kom onderzoek j twintigpoleis, terwjl de radikalen er een-en- zelf mvne school, maer gv zyt er te trotsch 1 dertig hebben. De Vinlij bekent dit feit en voor 1 Ga nu voort, ik heb gezegd. j zegt dal de meerderheid in den paryzer geween-

De Denderbode | 1881 | | pagina 2