LAND VAN RIEM. Lord Granville, een liberale minister, sprak in zyn antwoord met den grootsten eerbied over den Paus en zegde dat Z. H. de beste raedgevingen aen de bevolking van Ierland heelt gezonden. Alzoo ontvangt ons ministerie, het gouver nement van hel katholiek België, lessen van twee groote landen, een schismatiek en een prolestaniscb. Nog schandael te Brussel. Naer men uit Brussel meldt is het schandael van den handel in blanken maer slechts in zyn begin, en zouden er nog meer ambtenaren en personen in die schandige zack betrokken zyn. L)e liberale drukpers blyft het ordewoord van ronken getrouw. Niet een der liberale organen tot verdediging der politieke eer en zedelyklieid (Vil) rept er een woordje van.. VVaerom zwygen de liberale bla den nu?. Waren 't catholieken,ware slechts een enkele priester of kloosterling in zulk eone overschandige zaek gemengd, oh! dan zouden zy wel alles weten, dan zouden zy de beschul digden vermaledyden en van de rechtbanken de toepassing der strengste straf afeisclien. 't Deltig publiek zal die handelwyze der libe rale bladen oordeelen. Het schynt dat de kandidatuervan M. Goblet» lid der Kamer, als burgemeester van Brussel veld wint Het Journal de Bruxelles denkt, dat JM. Goblet niet kan benoemd worden, omdat by geen kiezer is te Brussel of daer geen domi- cilium heeft. Ja, indien M. Goblet een van die leelyke klerikalen was, zou men zeker de wet tegen hem inroepen maer nu De wetten zyn maer goed als zy kunnen gedraeid worden naer goedvinden. Men zal dus oo,k \yel een middel vinden om de wet, wet te laten en M. Goblet als 't zyn moet, toch tot burgemeester te benoemen. L'Echo du Parlement heeft met een enkel woord, de weerlegging gevonden van al de beschuldigingen tegen zekere overheden te Brusselbet blad zegt dat het aenklagend blad een klerikaelblad is en van dat oogenblik moet natuerlyk alles gezegd zyn. Maer al was dat nu eens waer, 't geen niet is, zouden dan al die gruweldaden gereehtveerdigd zyn Immers, neen. De National trekt den Echodu Parlement voor de rechtbank, dewyl by bet eerstgezegde blad voor a klerikael heeft uitgescholden, om alzoo zyne verklaringen in verdenking te bren gen. Wat het proces aengaet dal MM. Lenaers en Schrccder inspannen, hierin zyn do bewy- zen toegelaten, aengezien beiden functionna- rissen zyn. Volgens de brusselsche bladen zouden de houders van bet huis N" 9, i-1 h straet, (gewezen bronwory ven M \.uider- .straeten) het land... verlaten hebben, andere gezegd op <1.- vluuii zyn. -je Kt ode ,-eki van de vlucht vau een de» voarnjtfiuste houders in dezelfde straet. die eetj^Vergroot deucitlaet, n de andere bladen TOESTAND der Vrye Catholieke Scholen in 't Bisdom van Gent. Het Bisdommelyk Komiteit der Vrye Catho lieke lagere Schoien, hield Maendag 17 Januari 11. eene plechtige vergadering, onder Voorzit terschap van Mgr Bracq, Bisschop van Gent. De Bien public deelt ons, in zyn nummer van donderdag lest, het verslag meê waervan den achtbaren heer Lammens, Senateur van Rortryk, in naem van 't Komiteitlezing gaf. De engheid der plaetsruimte waerover wy 1 beschikken laet ons niet toe bedoeld verslag op onze beurt, zelfs zeer beknoptelyk meê te deelen. Wy willen ons dus bepalen bet deel afle- kondigen dat betrek heeft op 't arrondissement Aelst Arrondissement Aelst. De 81 ge meenten van dit arrondissement, behalven de 5 kleine gemeenten Elene, Liefferinghe, Nieu wen hove, Nedeiboidaere en Wanzelebezitten alle eene of meer Vrye Catholieke Scholen. Die vyf kleine hooger genoemde gemeenten, tellen te samen slechts eene bevolking van 3,850 inwooners, wier kinderen naer de catholieke scholen der naburige gemeenten gaen. De Catholieke lagere scholen van 't arron dissement Aalst, bevatten 17,414 leerlingen (jongens en meisjes), zy 86 - G der school bevolking 17,414 De Bewaarscholen tellen 4,879 Totael 22,293 Officieele lagere scholen 3,041 leerlingen, zy 14 3 °/0 der school bevolking. Bewaarscholen 295 Totael 3,356 Onder de officieele scholen, telt men er 26 die geene tien leerlingen tellen, jongens en meisjes te samen gerekend; 21 andere scholen hebben maer 25 leerlingen der beide geslach ten. Het verslag meldt niet hoeveel officieele scholen geen één leerling tellen, en nogthans, wy tvvyfelen geenzins of er worden zulke scholen in ons arrondissement aengetroffen. Van den eenen kant wordt er bestatigd dat men in de officieele scholen een talryk onder- wyzend personeel aentreft en dat de cylers van 't schoolbudjet in tegenovergestelde!! zin van getal leerlingen vastgesteld zyn. Verder biykt uil de tabel aen 't verslag ge voegd dat. voor gansch ons Bisdom, de toe stand van 't Catholiek en 't Officieel onderwys, is als volgt Catholieke scholen. Lagere scholen - Jongens 45,166 Meisjes 47,644 Bewaerscholen Jongens 12,954 Meisjes 16,567 Te samen leerlingen 122,331 Officieele scholen Lagere scholen Jongens 12,863 d Meisjes 9,984 Bewaerscholen Jongens 2,115 d Meisjes 2,260 Te samen, leerlingen 27,222 Dus een verschil ten voordeele der Catholie ke scholen van y5,109. Die toestand is troost vol en toont aen boe diep de Vlaming nog aan 't Geloof zyner Vaderen is gehecht. Het Muziek-en Tooneelkundig Gezelschap 't Land van Biem gaet ons andermael op een buitengewoon luisterryk Avondfeest ver gasten, op Zondag.6 Februari aenstaende. Het programma is samengesteld uitjsS puike muziekstukken voor symphonie en 5 bly- spelen, namelyk Een slimme Trek Martlia en Gevraegd voor de Bruiloft, met een woord,Jdry tooneelstukken welke gansch in den smaek van 't Aelstersche calho lieke publiek zullen vallen. Zooals voorgaendc- lyk verleent juffer Jeanne Üaune, van den Catholieken Burgersbond van Antwerpen, hare medewerking. De jeugdige juffer Gabriêlle Schram zal in Martha optreden. Opening des Bureels om 5 uren. Opgaen der Gordyn om 5 1/2 ure. - Pryzen der plaetsen Parket lr.1,50; Parterre en Balcou fr. 1,00 3° Bang 0,50 cen- timen. Kaerlen zyn op voorhand te bekomen ter herberg Hel Paviljoen Groote Merkt en ten Lokale des Gezelscliaps,by den beer Rudolf Her mans, Albert-Liénartstraet,j*loli den Zondag 6 Februari, om 3 uren namiddag. Verschillige mededeelingen wierden ons toegestuerd betrekkelyk bet zoogezegde Too- rieelkundige leest, 't welk.op Zondag 9 Januari jl., ten lokale der liberale Associatie, gegeven werd. Indien wy wel ingelichte persoonen mogen gelooven, zou er onder anderen een stukje opgevoerd zyn geweest, in 't welk eerbied- wacrdige geestelvken of kloosterlingen en deftige wereldlyken op de Avalgolykste wyze wierden beleedigd, gehoond en versmaed. Ja, er wierden daer beleedigingen, lasteringen en versmadingen naer 't hoofd van persoonen geworpen, wier eer en faem zuiver, zonder bet geringste vlekje is gebleven, welke overal het hoofd hoog en lier mogen houden, en zich, voorzeker, voor de Opperhoofden van ons liberael Uilenkot, onder geen opzicht, moeten ten onder geven. Wy hebben tot hiertoe over die zaek niets meegedeeld, om rede die lasterende en belee- digende vertooning in 'tlokael eenerbezohdere liberale maetschappy, met de toelating, zor<de; twyfel, van het Comiteit plant? gi-eep, dat het van dit oogenbük, ais in liberale familie gebeurd, mocht aenscbouwd worden. Voorzeker zouden wy met deze zoogezegde I elfeest niei teruggekomen, ware het me r; on; lor ooi gebracht, dat men zn -i li mor;; -. Zondag, te*- gelegenheid st van Tael in ryheid die beleedigende en lasterende vertooning, nog- maels, en ditmael in 'tpubliek, op te voeren. Men beeft ons op de stelligste wyze verze kerd, dat men zich voorstelt dit afkeurlyk tooneel in een der op le voeren comediesluk- ken te lassohen. En men bewere met dat er nooit eenig ge dacht is van geweest, want wy zouden des noods, de plaets kunnen aenwyzen waer zeker spelend lid van Tael en Vrijheid het heeft uitgebabbeld er byvoegende Moest de Burge meester het ter wete komen, ge zoudt ons zien vliegen Ongetwyfeld zal men, nu wy er van spre ken, het zoo gemakkelyk niet durven wagen. In alle geval, wy roepen op deze zaek de bezondere aendacht in onzer stedelyke Over heid. Wy durven hopen dat Ons Stadsbestuer eene oog zal in 't zeil houden en, desnoods, door de politie zal doen beletten dat deftige en eerbiedweerdige burgers, op onzen stede- lyken Schouwburg, beleedigd, gehoond en gelasterd worden, door eenen troep liberale jannen die byna allen zouden moeten zwygen dat ze zweeten! Men is dus verwittigd. VOLKSKAMER. De Kamer heeft dynsdag slechts eene kort stondige zitting gehouden. M. Wasseige interpelleerde den minister van Openbare Werken over de maetregelen te nemen ten einde de overstroomingen te voor komen die de stad Namen en 't omliggende zoo geteisterd hebben. De heer Sainclelette be- loolde de kwestie te doen onderzoeken. De Kamer was niet in getal vele leden, waren, ten gevolgen van T onderbreken der correspondentiën met den yzerenweg uit hoofde van den sneeuw, afwezig. M, Coomans stelde voor dat de Kamer zich zou verdagen tot dynsdag aenstaende. Deze voorstel wierd aengenomen. Er heeft zondageen ministerraed plaets gehad die zeer lang heeft geduerd. Heeft men er over den toestand des lands, over de willekeurige verbrekingen over en- kwesten, over de overstroomingen, over den binder in handel en neering gesproken Neen,men sprak schier over niets dan over... den toekomstigen kruiskersregen. RECHTERLYKE KRONYK. Zaek van Heule. - Woensdag morgend is te Kortryk uitsprack gedacn in de zaek van Heule. 1° Zaek van gewelddaden, gepleegd tegen Bouez Beschuldigden August Lagae, De Bruyne, vrouw Van Hallewyn en Verhamme, Allen worden vrygesproken. 2° Zaek van oproer Beschuldigden August Lagae, Debruyne, vrouw Van Hallewyn, Verhamme, Duyck, de onderpastoor Yserbyt, Verscheure, Maes, Joye: Allen worden vrijgesproken 3° Scheldwoorden tegen het parket Beschuldigden Maes, Joye, Karei Lagae Maes en Joye verwezen tol acht dagen gevan genis en 26 fr. boete Lagae 15 dagen gevan genis en 50 fr. boete. Verder elk tot 1/20 der kosten. In de hoofdzaek zyn dus al de betichten on- plichlig verklaerd, en vervallen de beschuldi gingen die men had aengehaeld. De kwestie der scheldwoorden is eene by- gaende zaek. Het vonnis is geheel in den zin der verdedi ging, en bestatigt de onwettigheid van hetgeen er te Heule gedaen werd door zekere overhe den. Het vonnis 't welk de betichten in de bloedi ge zaek van Heule vryspreekt, schynt de libe rale drukpers niet al te zeer te behagen. De Indépendance zoo gezegd Beige zegt dat men zich aen dit vonnis van wege de Rechtbank van Kortryk verwachten mocht en voegt er de vraeg by Blyft te weten wat 't Beroepshof van Gent van dit vonnis denken zal. Wy twijfelen geenzins of liet opeubaer ministerie zal er tegen in beroep gaen. Die uitnoodiging lot verdere vervolging doet klaer en duidelyk begrypen wat de liberale kliek hooptle verkrygen van't gentsche Beroep- hof. In alle geval is de zinspeling der a In dépen dance nietal te vleiend voorde gentscheRaeds- heeren. Voegen wy er by dat de wenschèn van de Indépendance zyn voldaen geweest. De« Echo du Parlement een blad om zyne goede betrek kingen met 't ministerie van justicie gekend, kondigde reeds om 6 uren des avonds te le Brussel aen, dal het openbaer ministerie in beroep was gegaen tegei het vonnis't welk slechts ten half een ure was uitgesproken. Geene boosaerdige uitleggingen zulde, ge ëerde lezers De 6C korrektionneele Kamer der rechtbank van Brussel heeft gisteren twee vrouwen. Con- stancia Delvaux en Catharina Renier, dienst meiden, wonende te Brussel, tot 7 maenden gevangenis veroordeeld voor de volgende fei ten In de maend juni laetstleden boden die twee vrouwen, voorzien \an valsch certifikaei, zich aen in een pensionnaet te Br jssel.en vroegen om een der inwonende leerlingen, een 15 jarig meisje Mej. 1'.... meê te nemen, welke zy, naer zy beweerden, gelast waren naer hare moeder op de Leuvenscheplein le geleiden. Dank aen den valschen brief, werd dit toe- gestaer.. Hel meisje werd door de twee vrou wen naer het Café lliche gebracht, waer zekere Dumesnil haer wachtte. Een groot souper had aldaer plaets, met champagne en het overige. Het meisje vertrok vervolgens met een der betichten naer Aken, waer de moeder haer deed opzoeken,doch te vergeefs. Zv verdween kort daerop, en naer men thans meldt, bevindt zy zich te Parys, van waer zy niaer B< teruggestuerd worden. De twee betichten zyn, zooals wy hooger zegden, elk tot 7 .maenden gevangenis veroo rdeeld en onmiddclyk aengehoudeu. Zegge.'.' wy nog dat Mej. P.... het zoogezegd z i iochts de medeplich- .1;. iwee betichten. Het was de eer- sie i wel niet dat liet meisje, dat tot eene zeer goede familie behoort, uit haer pensionnaet ontsnapt zou zyn. M. Lenaers, hoofdkommissaris vanpoliciele Brussel en M. Schroder, officier-inspekteur van policie. hebben aen ien voorzitter der recht bank van eersten aenleg van Brussel, een re kwest overhandigd, om het blad le National en M. Henry Boland vorr laster te vervolgen. Zy vragen alleen de insertie van het vonnis in 20 nieuwsbladen van het land. De korrektionneele rechtbank van Luik heeft zich maendag en dinsdag bezig gehouden, met de zaek der spoorwegramp van Herstal-Liers. Eene depeche uit Luik meldt, dat Lardinois machinist van den koopwarentrein die de ramp veroorzaekt heeft, veroordeeld is tot vyf jaren gevangenis. Brouckaert, de stoker van denzelf den trein, werd vry gesproken. Vólgens men meldt zal in febru?.ri aenstaen de zaek-De Jongh door den Hoogen Raed van Nederland behandeld worden. PBIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Hee" Stockman, professor te Gy- zegem, is onderpastor van Deinze benoemd, in de plaets-van den E. H Verschueren, die voor eenigen tyd rust neemt; by wordt ver vangen door den HeerRoosens, uit het Semi narie. STERFGEVAL. M. D'Hanis, liberale Senateur voor Antwer pen, is maendag 11. byna schielyk overleden De overledene maekte deel van 't Senaet sedert de kiezingen van 1878. ALLERHANDE NIEUWS. Z. H. den Paus heeft door den kardinael 1 Staetssekretaris van den H. Stoel eene som van 2000 fr. gezonden aen den bisschop van Luik, om verdeeld te worden tusschen deoverstroom- den der provinciën Luik en Limburg. Z. H. heeft deze daerenboven zynen apostolischen zegen gezonden. De bisschop van Luik heeft onmiddelyk 1000 fr. gezonden aen elk der gou verneurs van die twee provinciën. Terwyl de geuzery op allerhande manier wil doen gelooven, vooral in de komedie, dat de geestelyken roovers en inpalmers zyn, zon der hiervan eenig bepaeld bewys aen le halen, gaen zeker kopstukken van hare party voort met die fantasiën in praklyk te brengen. De Mormonen (dat zyn de veelwyvers in Amerika/ komen naer Brussel, om aldaer kon- ferencien te geven en propagande te maken voor de leer van Brigham-Young. Het is l'Étoile, die deze goede tyding aen de vrienden der onafhankelyke zedeleer brengt. Welnu, wy zyn er van overtuigd dat de Mor monen te Brussel, in zeker wereld, grooten byval zullen vinden. Die verzekering pulten wy uit het verslag dat dezer dagen door den national is publiek gemaekt, en waerover de oude en geblankette Etoile zorgvuldig zwygt. Men leest in 't Handelsblad van woens dag II Woensdag nacht is in de St-Laurenliuskerk, in de Marckgravelei, te Antwerpen, een bru tale diefstal gepleegd. Zietliier wat wy over dit feit hebben vernomen Eenige dagen geleden, zwerfden 's avonds een achttal verdachte kerels in den omtrek der kerk.. De geburen verwittigden elkander en de een na de andere hield die kerels in het oog tot ze zich eindelyk in verschillende richtin gen verspreidden. Ook de politie der achtste wyk werd over het geval verwittigd en gedu rende verscheidene nachten werden twee politiemannen gelast, wacht le houden in de kerk. Daer het weder dezer dagen byzonder koud werd schafte men den dienst af, doch de politie behield de sleutels der kerk, om in geval zulks noodig was, onmiddelyk te kunnen binnendringen. Toen woensdag morgend de Koster naer de kerk ging vond hy de deuren open: de sloten waren verbryzeld of uit liet houtwerk gerukt, bet kasken, dal de namen der dienstdoende priesters bevat, was in stukken geslagen. Rechts en links der kerk waren verschei dene vensterruiten verbryzeld en binnen was alles overhoop geworpen De altaers waren gedeeltelyk verbryzeld de tabernakels open gebroken en de offerblokken vernield. Het tabernakel van den hoogen altaer was niet gesloten, doch de dieven hadden het waerschynlyk door onachtzaemheid in het slot gedraeid, want zy hebben liet schier gansch vernield. Toen zy in dit tabernakel geen remonstrans of zilverwerk vonden, dach ten de dieven waerschynlyk dat die voorwer pen zich in het benedengedeelte van het altaer bevonden, want zy hebben gansch de altaer- tombe in stukken geslagen. Onder de gestolen voorwerpen bevinden zich 1° eene zilveren O. L. Vrouwekroon, met brillanten omzet; 2°vyf of zes zilveren relikwiedooskens; 3° een aental ex voto's, pa ternosters, enz., in zilver4° een paer gouden oorbellen, enz., enz. In bet sakrislyn hebbende dieven een coffre- fort, voorzien van zes sloten, opengebroken en daeruit eene som van fr. 4300 in zilver en bankpapier gestolen. Vyf flesschen mis-wyn zyn in liet sakristyn leeg gedronken. Uit de verbryzelde offerblokken is eene on gekende som koperen geld gerooid alles is doorzocht en al wat maer eenige weerde had, is meegenomen, tot zelfs het horduersel van de broek van den suisse is eruit gesneden. De frak van den suisse vond men woensdag mor gend voor de kerkdeur. De dievenbende moet voorzeker zes tot acht man sterk zyn geweest, daer het onmogelyk schynt dat een minder getal personen, zooveel schade aenrichten zou op cén enkelen nacht. In de kerk was al wat door de boosdoeners aengeraekt was, met bloed besm-urd. tot zelfs de yzers der vensters, wat', de ru zyn uitgeslagen. Gok ónd mén in teTtgrk ren met bloed bevlekten dolk. Volgen? voetstappen, die in d- sneeuw zvo opgemerkt en welke zeker van de dieven n o[i hunnen weg ex- rntrgo oden oorbellen, breekyzers, enz., ouden heeft, hebben de inbrekers zich ver- wyderd in de richting der Oude Harmonie. De politie heeft al de gevonden voorwerpen in beslag genomen. De politie beweert lieden nacht ten 2 ure en ten 5 ure üe kerk te hebben bezocht, en niets bemerkt te hebben. Het onderzoek wordt voortgezet. De genaemde lliroux, 44 jaer oud, mar keerder aen de dokken en woonende op de St. Aldegondiskaeile Antwerpenleefde sedert eenigen tyd in oneenigheid met zyne vrouw, die niet meer by hem inwoonde. Die vrouw, M T De Ceuster genaemd, houdt een ellegOKdwinkel m de Oranjestraet. lliroux ver langde terug by zyne vrouw te wonen, doch deze laetste toonde zich daertoe niet genegen. Zondagavond kocht lliroux een degenstok en begaf zich woensdag avond tusschen 6 en 7 ure, met dat wapen naer de woning zyner vrouw, wachtte deze af en bracht haer twee steken toe, een in de richting van het hart, doch öie op een rib afstuitte, en de andere in de rechterbil De aenrander nam de vlucht tot in eene herberg, waer hy door eenen douanier, Hainaux werd ontwapend en binnengehouden tot men de politie had verwittigd, die hem aenhield en naer de gevangenis bracht. De douanier Hainaux die zich reeds meermaels by gevallen van brand onderscheiden heeft, bezit reeds twee medaliën voor daden van moed. Een verschrikkelyk ongeluk heeft maen dag avond te Marcinelle op liet gehucht Char- nière, plaets gehad. Een brave mynwerker,' Fr. VVuys woonde aldaer met zyne zes kinde ren. Wuys werkte met zyne oudste dochters, twee meisjes van 13 a 15 jaer, in de koolmyn van Marcinelle. Maendag avond omtrent 7 1/2 ure wilden zy zich naer het werk begeven de vader had in eene blikken doos de dynamiet geborgen, die moest dienen om de mynen te doen springen. Hy wilde de dynamiet, die nat geworden was, aen het vuer droogen, toen eensklaps eene verschrikkelyke ontploffing plaets had. De vader en de twee dochters wer den afgryselyk verminkt en gedood twee an dere kinderen werden zoo erg gekwesl dat men voor hun leven vreest. De twee laetsten, die op eene bovenkamer sliepen, werden ge- spaerd. Het huis was byna totael vernield deuren en vensters waren afgerukt, een scheidsmuer stortte gedeeltelyk in, en al de meubelen werden verbryzeld, behalve eene oude horlogie, die nog ongeschonden aen den muer hangt, doch op,het uerder ramp is bly- ven stilstaen. Misdaed ontdekt. Dezer dagen was men in eene provinciestad bezig een verlaten graf op te graven onder de overblyfsels, wel ke uit den grond opgehaeld werden, bevond zich een weibewaerd hoofd van een man. Twee voorbygangers onderzochten uit nieuwsgierigheid dit hoofd en ontdekten, bo ven de wervelbeeuen van den hals, een nagel, welke diep in het vleescli vast zat. De justicie werd verwittigd en een onderzoek ingesteld, waeruit bleek, dat het gevonden hoofd dat was vaneen magistraet M. R...., zes jaer ge leden gestorven en wiens vrouw hertrouwd is met eenen geneesbeei Tydens haer eerste huwelyk reeds, zegde men dat zy betrekkingen onderhield met dien geneesheer die de akte van overlyden van den man geteekend heeft. De twee echtgenooten zyn aengehouden. Een Centiem. Niets geeft een grooter bewys van eerlykheid en nauwgezetheid.dan... een centiem. Een centiem in eene rekening, is meer dan goud weerd en daerom dan ook zorgen de mi- nisterien altyd.dat zy in hunne budjetten eenen centiem doen figureeren. Van het oogenblik dat men den centiem ziet, is de rekening juist,en het is die centiem welke de miljoenen doen doorgaen. Het ministerie van financiën heeft zich een eerekrans om liet hoofd geplaetst, ter gelegen heid der rekening van eenen inwoner van Den- dermonde. De man had een rekening le vereffenen met het ministerie vanfinanciën en ziet, dezer dagen kreeg hy voor solde der nota, een mandaet van één centiem. Een centiem! En om die centiem aen zyn adres te kunnen doen komen,heeft men zonder twylel duizendvoudig meer uitgegeven. Haddernen dienschuldeischer verwittigd dat zoo liet resultaet der rekening was, zou deze zonder tvvyfel met plezier alles hebben kwyt- gescholden. De hemel weet hoeveel man er nu aen dien centiem gewerkt en gecylerd beeft,hoeveel pa pieren hier voor beschreven werden,door hoe veel handen die papieren gegaen zyn en hoeveel handteekens er noodig waren om dit resultaet te bekomen. Maerzoo gaet het in onzetegenwoordigegoe- vernementenmen werpt het geld methanden- vol over den muer, en men is nauwgezet op een centiem. Maer ook de centiem is, wy herhalen 't, het schoonste brevet van nauwgezetheid eneerlyk- lieid, dat een schuldeiscber of schuldenaer geven kan De Sneeuw. Eene depêche uit Bergen meldt, dat ten ge volge van de sneeuw, de reizigerstrein 1704, die ten 12 ure 30 minuten uit Bergen vertrekt, dynsdag te Cuesmes outriggeld is. Er zyn geen dooden 15 personen werden gekwetst, waer- onder verscheidene zeer erg. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk. Zietliier eenige byzouderheden over de spoorwegramp te Cuesmes Dynsdag, omtrent 10 1/2 ure 's morgends, was een trein met ballast geladen, op het grondgebied te Cuesmes in den sneeuw blyven steken. Talryke werklieden zetten zich aen- stonds aen 't werk om de baen te ontruimen. Ongelukkig vergat men, naer het schynt, de noodige voorzorgen te nemen, en de reizigers trein uit Quiévrain, die eenige oogenblikken later aenkwam, liep met vollen stoom op den ballasttrein. De schok was zoo hevig, dat de kettingen van dezen laetsten in stukken bra ken de lokoinotief werd vooruit geworpen en ontriggelde op meer dan duizend meters van de plaets waer de botsing gebeurd was. Twee waggons met assche geladen, werden totael verbryzeld en de lokomolief van den reizigerstrein werd erg beschadigd. De reizigers ondervonden eenen hevigen schok, doch gelukkig werd geen hunner erg gekwetst. Een vyftiental personen, die zich in de eerste rytuigen bevonden bekwamen min of meer erge kneuzingen. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk men beeft dynsdag den ganschen dag gewerkt om de baen te herstellen. Dynsdag beeft liet den ganschen dag niet opgehouden in geheel Belgie te sneeuwen. Te Brussel, evenals te Antvvi rnen, was de dienst der tramways onderbroken. Overal waren de spoorwegen onder eene dikkejlaeg sneeuw begraven en hebben de treins aenzierrlyke vertragingen ondergaen men is genoodzaakt geweest twee en zelfs dry lokomo- tieven te gebruiken om eer. gewonen trein voort te trekken. Od zekere plaetsen was de vervoerdienst totael öiiucïbroken, onder ander tusschen Mechelen en Weerde, Hat-debeke en Kortryk, Langemarck en Yperen, Chièvres en Vaudeg- nies, Waesten en le Touquet, Meirelbeke en Melle, Oostcamp en Brugge, enz., enz. De statie teVaux was totaelonderde sneeuw begraven. Alle gemeenschap met Luxemburg is onder broken; de dienst van Duitschland alleen heeft geen onderbreking noch vertraging ondergaen. De trein van Parys is, naer het Journal de Charleroi meldt, te Busigny moeten stilhouden. De trein van Oostende die ten 4 ure te Brus sel moest aenkomen, is te Meirelbeke in den sneeuw blyven steken. De trein die dynsdag morgen ten 10 ure 50 uit Antwerpen vertrok, is eerst ten 7 ure 's avonds teBrussel aengekomen.na allerhande ongevallen. Men was te Mechelen aengekomen omtrent het reglementair uer, doch daer vernam men datde baen naer Brussel onbruikbaer was. Men wilde nogtans den weg beproeven, doch te Weerde erkende men dat het onmogelyk was nog verder te geraken. Men keerde terug naer Mechelen, en men besloot de reis langs Leuven te beproeven. Te Haecht deed de statieoverste den trein stilhou den en verklaerde dat men niet verder mocht. De reizigers waren verplicht een toevlucht te zoeken in de wachtzael, die eenige centimeters onder water stond. Eindelyk, nadat men talryke telegrammen in alle richtingen verzonden had, mochten de rei zigers weer in den trein stappen,en men poogde opnieuw Leuven te bereiken langs het tweede spoor. Die poging gelukte, en de reizigers zyn eindelyk, langs Leuven, te Brussel aengekomen omtrent 7 ure 's avonds, gansch uitgehongerd en byna versleven van koude. Eene depeche uit Londen, 18 januari, meldt dat eeneverschrikkelyke sneeuwstorm dynsdag over gansch Engeland gewoed heeft. Talryke schipbreuken worden van op de kust geseind. Verscheidene irenis zyn door de sneeuw inge sloten. De dienst der postbooten van Dover- Calais-Oostende is onderbroken. Te Parys was de sneeuw zondag en maendag 7,00 overvloedig, dat men vyf peerden moest spannen aen de zeldzame omnibussen die nog reden. Overal in Frankryk is de dienst der spoor wegen onderbroken op de linie van Havre naer Reuzeville, heeft men de reizigers by middel van een byzonderen trein naer de ver- irekplaets moeten terughalen, daer de gewone trein niet meer achteruit noch vooruit kon. Te Rouaen lag de sneeuw meer dan 50 centi meters hoog. Tusschen Yvetolen den Havre was de spoorbaen totael onder den sneeuw verdwenen de militair. o\prlieid heeft 200 soldaten jonden om do gemeenschap te her stellen. In Spanje heeft de sneeuwstorm, die aldaer sedert vyf dagen woedt, groote schade veroor zaekt aen de spoorbanen, de telegraeflynen en zelfs aen de steenwegen in hel noorden en in Audaluzië.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2