''.r-'-lag-gagi! '-1—- ■II—"" zoo verre dat zy er ganscli van vervuld zyn vormt ondeugende herten en gy zult geenc calholieken meer ontmoeten.... 'lis liet bederf in 't groot dat wy ondernomen hebben, hel bederf des volks door de geestelykhcid en van de geeslelykheid door ons. het bederf dat de Kerk naer 't j?raf voeren moet. Dit bederf in 't groot moet alle stalen, alle ouderdommenalle geslachten bereiken de kinde ren in de pensionaten, de jongelingen en de open bare scholen,de mannen die men van de familie verwydert en wier geest, in de herbergen en kringen, met anii-catholieke lezingen wordt gevoed de persoonen, die, volgens de uit drukking der sectarissen zeiven, hel hert der Kerk zyn, de geeslelykheid, de kloosterlingen, de bisschoppen zei ven. Is het Maer en duidelyk genoeg?..Gelyk men ziet, in vroegere tyden, zegde men de Kerk naer 't graf voeren en nu heden zegt mcn't ca daver van 't catholicismus in den grafkuil wer pen.... Doch men zal bekennen dattusschen beide uitdrukkingen bitter weinig verschil bestaet.... Uit de bovenstaende regelen mag men dus besluiten dat de logie hare gezworene vyandin, de Kerk, door 'i algemeen zedebederf wil vei- nietigen. Dat is onbetwislbaer. Wat wil het liberalismus in Belgie liet wil zich over de opkomende geslachten meester maken, om ze tot in 't merg der beenderen te verbeesten en te vergoddeloozen... Het belgische liberalismus volgt den raed door de hoogere overheid der logicn ncn de Carbonari van Italië gegeven Vormt ondeugende en verbeeste her ten en gy zult geen catholieken meer ontmoeten Wy hebben ons tot hiertoe zeer weinig be kommerd met den zoutloozen en soms aerts- dommen praet die zekere sprekers, hier, ten verzoeke van 't Willems-Fonds van Aelst,komen uitkramen. Doch heden, willen wyons eenige oogenblikken onledig houden met de Voor dracht, die, hier, op 'l iiberael Uilenkot, door zeker heerschap met name Adriaensen, veertien dagen geleden, wierd gehouden, om aen 't publiek eens te toonen 1° Dal heerschap Adriaensen, a> is hg offieieele school opzichter, een domme bespotter is, 2° Ofwel, dat liy zyne toehoorders voor gepa tenteerde dommerikken heeft gehouden 3° Dat hxj eenen lokerenschen hoed op had toen hg zyne verachte!gke spotternijen uitspuwde. Ons inzicht is geenzins al het doodon- noozel gezeevcr te ontleden, dal de offieieele opzichter liet loopen. Wy zullen alleenlyk een zeer gering deeltje overschryven van de rede voering die hy, volgens 't verslag van 't Verbond, uitsprak, en dit zal voldoende wezen om onze dry punten te bewyzen. Wy laten dus 't woord aen 'l Verbond Het evangelie getuigt,zegt de redenaer.dat de poorten der hel nooit iets tegen de Kerk zul len vermogen.Om u de waerheid te zeggen, heb ik in myn leven verschrikkelyk veel poorten gezien: sommige gesloten, andere openofeen- voudig op hel springslot, maer ik geef een puntje vanmynen neus als ik er een gezien heb, die de minste poging deed om iets te overwel digen, en zelfs als ik myn onwetendheid maer ronduit moet bekennen ik zou niet weten hoezoo'n poort dat zou moeten aenpak- ken. Moet men nu gelooven, dat sedert den tyd dat de II. Maltheus. (de schryver van dat arti kel) nog leefde, de poorten verbasterd zyn en n den loop der tyden de eigenschap die zy eertyds bezaten, verloren? Dat is wel mogelyk. Maer.of ze 't verloren of behouden hebben, het is buiten allen twyfel dal, wat ze daertoe ook mochten in het werk stellen, de poorten der hel de Kerk nooit zullen overweldigen, dat spreekt gelyk eene politiemuts. Wy willen dus eerst bewyzen dat heerschap Adriaensen een domme spoiler is.... En inder- daed een domme spotter is hy.. De Poorten dei- liet zyn, volgens hem, poorten gelyk al de poorten, immers poorten van hout of yzer ge- maekt, die men kan openen eu sluiten naer beliefte. Waerlyk die spotterny is al Ie dom, en, wy bcgrypen niet hoe het mogelyk is, dat een offieieele schoolopzichler, dus iemand, die dan toch eenige geleerdheid zou moeten be zitten, zulke domme spotterny durft laten hooren Weet heerschap Adriaensen niet dat de Poorten der hel,eenc poëtische of liguerlyke uitdrukking is, dat die woorden, de Mailden dei- lu-l, beduiden willen In de fransche tael treft men niet zelden zulke poëtische of liguer lyke uitdrukkingen aen. Men vindt onder an deren Les partes de la vieLes partes du trepas Les partes de la mortLes partes de l'éternité; Les partes du Cicl, enz., en al deze poorten zouden dan,volgens heerschap Adriaensen, ook van gewoon hout, wellicht van canadaberd, of yzer g'emaekt zynNiet heel slim,hoor je, Meester Adriaensen Nu,nemen wy aen dat heerschap Adriaensen weet dat de Poorten der hel, de poëtische of liguerlyke uitdrukking is om de Machten der hel aen te wyzen, maer in dit geval heeft hy zyne toehoorders voor domme gapers gehou den. Want indien hy zyne toehoorders voor geenen troep dommerikken hield, dan zou hy zich niet geoorloofd hebben zulke ezelachtige spotternyen uit te kramen Voorzeker dan moest hy weten dat de gapers die hem om ringden zyne godsdienslhalende beschimpin gen als Iiberael evangelie zouden slikken Dat heerschap Adriaensen sprak niet met eene politiemuts op 't hoofd maer wel met eene felle Lokerensche buis er op, schynt ons onbetwislbaer. Onmogelyk kunnen wy aennemen dat een officier van Pietje Faro, een voorstaender van Dien n'est change zoo, met kalm en bedaerd hoofd, den spot zou durven dryven met de Re ligie aen de welke de overgrootc meerderheid der Belgen loebehooren. Het spreekwoord zegt immers In vino Veritas.... Wat er dan ook van zy, de kleingeestige domme lazzis van den geleerden en hooggestrenge» schoolbeky- ker Adriaensen geven ons de mael van 't ver trouwen dat alle ware geloovigen in de olli- cicele schoolbekykers en geuzenmeesters mo gen stellen. Zeggen wy ten slotte dat heerschap Adriaen sen even zoo ervaren schynt in 't vak der ge schiedenis dan in dit der letterkunde. Plaets en vooral tyd ontbreekt ons om hierover breedvoorig uit te weiden. Wy willen heden slechts doen opmerken, dat de beroemdste en geleerdste sehryveis, zelfs by de prote stanten,luidruchtig erkennen dat de Roomsche Kerk, in den loop van alle de eeuwen, altyd de warme overtuigde en moedige verdedigster der vryheid is geweest,en,dat zonder haer aen- houdend streven, het mensehdom nog in de diepste slaverny.en de ellendigste barbaerseh- heid zou gedompeld liggen. Onsdunkeus zou heerschap Adriaensen wy- zer handelen met zich zelve wal beter te ver lichten, in plaets van onze reeds domme libe rale nog dommer te komen maken Do volgende brief wierd in den loop dezer week ten onzen burccle neergelegd. Alhoewel wy, om verschillige reden, geenzins verplicht zyn dien brief af lo kondigen, zullen wy hem toch maer laten yol- eu om de hoeren Bcsluerlcdcn van Tact en Vrijheid plezier Ie doen Aelst, 20 Januari 1881. Mynheer de Opsteller, In nacm van het Lettcr-en Tooneelkuudig Gezelschap Voor Tael en Vrijheid, protes teeren wy krachtdadig tegen uw arglistig arti kel van zondag laetst. Wy zouden ons niet gewaerdigd hebben ons met U onledig te hou den, luidde de faem des gezelschaps het niet geëischt. Weet, Mynheer, dal een Tooneelkuudig ge wrocht de eigendom is van den schryver en dat men geen stuk mag opvoeren zónder zyne toestemming, toestemming die altyd gegeven wordt onder voorwaerde dal men het werk niet verminke, noch veraiulere. Wy aenzien liet dan altyd als eene plicht onze verbintenissen jegens de schryvers te houdenvoor ons is liet gegeven woord heilig. Wat nu Uwe bedekte beleedigende en boe nende aentygingen betreft, die gy naer bet hoofd onzer spelende leden werpt, daer behoe ven wy niet op te antwoorecn, hun aller gedrag is verre boven uwen laster. Volgen de handleekens. Aengezien wy r.iet veel tyd meer over hebben en de plaelsruimte wacrover wv beschikken onvoldoende is, zullen wy de volgende kortbondige antwoorden geven 1° Hel is zeer gemakkelyk le prolesteercn als men in de onmogelykhe d is gebracht, zekere zaken le verrichter.overigens alle slecbie gevallen zyn loo- chenbaer. 2' De faem van Tael en Vryheidis, by vele wel denkende lieden, zelfs liberalen, erg gedaeld, sedert dal de bczondcrc Tooneelzacl djer Maetschappy ler beschikking van zekere personen is gesteld geweest, om er walgelyke stukken op le voeren, door cn in de welke eerbiedwecrdigo persoonen op de onccrlykslc wyze belcedigd wierden, 3° Wy, zoowel als de Beslucrledcn van 7Vi<7 en Vrijheid» welen ,dat een looneelkundig gcwrochl de eigendom is van den schryver enz., en dal men het niet mag verminken, noch veranderen, maer wy zeg gen.dal die verminking óf verandering zeer wel in dc woorden kan geschieden zonder dal de schryver er iets van lerwcte komt Verba volant,woorden vliegen. En dit zou de eerste mael niet geweest zyn, want in dien wy deftige oorgetuigen mogen gelooven,gebeurde hel reeds meermacls 4° By aldien zich iemand door ons artikel eenigzins getroffen gevoelt, men het tc wytcn heeft aen zeker spelend lui dal, ten onzen burecle, een nummer van ons blad liet halen, welk lid, ziende dal wy geen woord replen over de beleedigende verloonirgen van 9 Januari II uitriep IVit dat men cv met van spreekt, zullen wij er zondag wel een deel van Scltcrrewey in /likken maer moest de Burgemeester het welen, ge zondl ons zien vliegen. 5° Wy kunnen zeer wel aennemen, dat alles zou gebeuren builen den wcle der liecrcn Beslucrledcn en dal deze laelslen het niet zouden toelaten, maer dit bcwysl toch niet dat zekere spelende leden, die die men de progressisten noemt, liet niet in den zin hadden. Endaermeè nu punctum VOLKSKAMER. Dynsdag lest hernam de Kamer hare werk- zaemheden. Na de stemming van 't wetsont werp nopens den aenkoop van den yzerenweg Lier-Turnhout, is de vergadering overgegaen tot het onderzoek van 't budjetdes ministeries van inwendige. Dc achtbare heer Baron Osy van Antwerpen beklom den eerste 't spreekgestoelte en sprak eene redevoering uit in de welke hy over de gemeente-vryheid handelde. Hy deed zien hoe deerlyk deze vryheid door 't Iiberael ministerie miskend, ja, onder de voelen getrapt wordt. De achtbare redenaer wees op de noodlottige 1 gevolgen die hel onvermydelyk gevolg van deze vrylieidsdoodende politiek zullen wezen. Baron Osy liaelde overvloedige feiten en bewyzen aen die minister Bolin zichlbaer op de pynbank stelden. De kwestie der a Commissaires spéciaux en de benoeming van onbekwame burgemeesters werd ook aengeklaegd. Aengaetide de benoeming van Commissaires spéciaux,*haelde de achtbare redenaer hel feit aen van eenen minderjarige bediende die als Commissaire spécialnaer Cappellen wierd ge zonden om er de rekening van den olficieelen onderwyzer te vereffenen. Die snul van com missaire cvferde zoo wel dat hy aen den onderwyzer 20 Ir, min toekende als de gemeen- teoverheid hem wilde betalen. Ten slotte heeft de heer Osy de antwerpsche bestendige Deputatie op eene schitterende wyze gewroken over de lasterende beschuldi gingen die de geuzen haer onopboudelyk naer 't hoofd werpen. M. de Montpellier van Namen, bewees dat bel de schuld is van bet Iiberael ministerie indien, na de nationale feesten van 1880, het land meer dan ooit ontroerd en verdeeld is. De achtbare spreker laekte de handelwyze van minister Bolin betrekkelyk de provinciale be- groolirigen, die by tegenslrydig met de wet, naer willekeur, wyzigt en hervormt. M. Van den Steen hekelde op zyne beurt, de willekeurige handelingen des goeverne- ments en zyner agenten ten opzichte der gemeentebesturen van VVetteren en Dender- monde. M. Vanden Peereboom verdedigde de rechten der gemeenteoverheid. Hel gouvernement, riep hy uit, benoemt reeds Commissaires spéciaux gelast om, gelyk le Kortryk, de processen voor de rechtbanken hangende, te bespoedigen, en er ontbreekt niets meer dan de rechters door Commissaires spéciaux te vervangen. Dc eerzame spreker eindigde zyne rede met de calholieken aen te zetten zich standvastig te houden op 't gebied der wette- lyklieid en onze eeuwenoude gemeenterechten en vrylieden krachtdadig te verdedigen. Dezittingvan Donderdag wierd geopend door een incident dal veel indruk verwekte. De E. H. Baick, onderpastor, tot Edinghen (Enghien) vroeg de toelating om den heer Lucq,voorzitter der onderzoeks-conimissie van 't Scliool- enkwest, iu rechte te mogen vervolgen, uit hoofde van aenslag op de vryheid der drukpers, misbruik van macht en beleedigingen van een der getuigen. Deze vroeg is naer de commissie van pelilien verzonden en men wacht met on geduld de beslissing der Kamer af. Elkeen stelt zich de vraeg Zal de Kamer durven weigeren? De lieer Malouvraagde verder,by ordemotie, dat de minister van maconniek onderwys eene tabel zou meêdeelen der schooluitgaven van iedere gemeente. Pier Van llumbeeck scheen zeer bedeesd te wezen over deze vraeg, en be loofde al morrende zyr. best te zullen doen om die tabel meê le deelen. Eindclyk besprak men liet budjet van inwen dige. Ai. Eud. Pirmez handelde over de mis bruiken van de kiezing by lyst eri prees de vertegenwoordiging der minderheden aen.stel- sel, dat hy aen de gemeente-eu provinciale- raden zou willen zien toepassen. M. Jacobs interpelleerde minister Bolin over de schandalen onlangs le Brussel besiatigd.De achtbare spreker vioeg welke houding den minister zou aennemen tegenover de zeden- poli lie cn vooral tegenover den gewezen Burgemeester, M. Van der Straeten, in geval de beschuldigingen tegen hem ingebracht, echt worden bevonden M. Bolin zocht de vraeg te out wy ken zichlbaer zal hy op lieete kolen. Doch M. Jacobs liet niet los, en eindelyk ant woordde de minister,lot ergernis van de Kamer en des lands, dat by aldien de feiten, den Bur gemeester der hoofdstad ten laste gelegd, echt wierden bevonden,hyergeene voldoende reden zou in vinden om hem, uit hooide van slecht gedrag, af te stellen. Het land zal oordeelen. De moedige heer Beynaert sprong ook op de bres over de bloedige zaek van Ileule. De rede naer weesop de oiiweltelyklmidderbestuerlyke handelingen van den goeverneur, den dislrikt- commissaris en den specialen commissaris, in ganscli deze zaek, die, gelyk men weet, zulk droevig einde beeft gehad. Vrydag heeft de vergadering den redetwist voortgezet. BECHTERLYKE KRONYK. Gisteren vrydag verschenen voor de Recht bank van enkele Politie onzer stad, twee jeu- dige meisjes, leerlingen der Vrye Galholieke school van Moorsel,onder de beschuldigingen, de kinderen van den heer Van der Noot, zoon, het verwyt van geus le hebben toegebracht en hen verder in den grond te hebben gestoolen. Uit 't verhoor der getuigen is zonneklaer ge bleken dat de beschuldigingen leeriemael on gegrond waren, en zyn de twee jeugdige betichten dan ook vrygesproken geweest. Naer bet schynt had de liberale party te Moorsel van deze onnooz.elheid eene kapitale zaak gemaekt en voorzegde zy eene strenge veroordeeling! Maer, hola kadééée men re kende zonder den weerd In den loop van verleden winter werd de katholieke gemcenteraed van Kortryk door de geuzen dier stad beschuldigd eene som van 18,000 fr. welke aen de armen toekwam ach ter te houden een vlnamsch schimpschrift vroeg zells ol die som niet op eene zekere ma nier verdwen was- Dc drie leden van bel scliepenkollegie, die in dat schrift by naem genoemd werden, span den een proces in tegen den drukker de schryvers van liet schrift, waren te lal zich kenbaer te maken. Dc drukker M. Van de Steene, werd op 3 juni 1880 veroordeeld tot 1300 Ir. schadeloos stelling hy ging in beroep doch bet beroeps- bol van liet Gent heeft verklaerd dat zyn be roep niet ontvankelyk is cn heeft het vonnis der eerste rechters bekrachtigd. Het beroepshof van Brussel heeft woensdag bakkers en verkoopers van lekkernyen ver oordeelt elk tot 100 fr. boete, voor verkoop van bonbons, die eene zekere boeveelheid cbro- naet van lood, eene zeer schadelyke stol, be vallen. Die personen waren door de korrek- lionncele rechtbank vrygesproken. LETTERNIEUWS. Een maendelykscli tydselirift, getiteld Revue Vinicole européene komt te Brussel te verschynen. Het doel van dit tyd- schrift is (ie bekendmaking van practische middelen om de vervalscliingder wynen, likeu ren, enz. en liet bebrog in de eetwaren van allen aerd te doen kennen. De Revue Vinicole zal dus vele diensten aen liet volk bewyzen,nu vooral op onze dagen, dat de vervalsching der eet-eu drinkwaren, door sommige bedriegers, op zulke groote schael gepleegd wordt. Ja, honderde ziekten en onpasselykbeden worden hedendaegs door de vervalsching van de eet-en drinkwaren veroorzaekt en bet wordt meer dan tyd, dat er bevoegde mannen optre den, die 't publiek de middels aenwyzen om de vervalsching of 't bedrog, op eenvoudige wyze te bestatigen, zonder de tusschenkomst van eenen scheikundige. Nu, wy over dil zoo gewichtige punt der vervalsching van de eetwaren spreken, zullen wy doen opmerken, dal, iu byna al de steden en gemeenten, het toezicht onder dit opzicht veel te wenschen laetZeer zelden hoort men dat de politie, uit eigene beweging.de eet waren doet onderzoeken, meestal zyn bet de aenhoudende klachten des publieks die haer uit bare werkeloosheid doen treden. Waerom die toegevendheid, tegenover dit slacli van lieden die niet alleen de mensclie» bedriegen, maer hen nog bovendien, zoo niet vergeven, dan toch ten minste erne ziekte of onpasselykheid in 't lyf jagen CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. Vte S' Pauwels, 6 fr. over 1881. Verscheidene onzer geëerde lezersvragen ons waerom wy tot hiertoe geen woord hebben meegedeeld over 't lieldadiglieidsconcerl van morgen zondag. Antwoord Om de eenvoudige reden dat er ons nooit iemand iets over gezegd ol geschre ven heelt. Al wat wy over bedoelde feest heb ben ontvangen, is een programma. T welk ons in den loop dezer week, wierd gebracht. Verder hebben wy 't bezoek gehad van twee heeren welke ons eene kaert kwamen te koop bieden.. Die handelwyze ten opzichte der Drukpers, doet ons veronderstellen dat de Gommissie geoordeeld heeft dat hare medewerking niet noodzakelyk wasof weldat zy deze zaek, even als nog meer andere, aen de zorgen van den Sekrelaris heeft overgelaten. Wy gelooven dat de tweede onzer beide veronderstellingen waerheid is,en dat de Sekre- taris verwaerloosd beeft ons de noodige mede- deelingen te doen Maer dat komt er van als men iemand zicli zelve als Sekrelaris laet aen- steilen, die men nogtbans weet niet ler boogie van zyn ambt te zullen wezen. Militie. De eerste en tweede vereenigde zittyden, bestemd lot liet onderzoek van de leklamen der militianen, uitgestelden der klassen van 1878, 1879 en 1880, gebracht ten hoofde der lotingsregisters, alsmede van de militianen, welke tydelyk van den dienst ol van de inlyving zyn ontslagen geworden, overeenkomstig art. 29 en 28 der wet en diegenen welke voor de lichting van 1881, aen de loting hebben deel genomen, zullen voorliet arrondissement Aelst, plaets hebben als volgt Ten Sladbuize van Aelst om 9 uren 's mor- geus. 25c Militiekanton, Maendag 14 Maert 1881. 26' Dynsdag lo 27' Woensdag 16 28e Donderdag 17 29c Vrydag 18 30' Zaterdag 19 31e Maendag 21 32e Dynsdag 22 53' Woensdag 23 34'- Donderdag 24 53e Vrydag 25 36' Zaterdag 26 De derde zittyd zal plaets grypen ten Stad- huize van Aalst, den Maeridag, 12 April 1881, voor de militianen van al de kantons, KONINKLYKE BESLUITEN. By koninkiyk besluit van 24 januari wordt bet ontslag aenveerd van M. Saeys, detirwaer- dcr by de rechtbank van eersten aenleg te Dendermonde. ALLERHANDE NIEUWS. In den loop van dees jaer maekt men zich in de provinciën gereed, om de nationale lees ten te vieren. Die feesten, al zyn ze dan ook deels uit de goevernementskas beiaeld, hebben niets natio- naels 't zyn voor zekere groote steden kies- feesten. Ongelukkiglyk zyn de stadskassen in een bedroefden toestand te Gent zoekt men, on der ander, te vergeels waer men de centen zal halen om die feesteryen te betalen'. Het deficit in de kas wordt niet geloochend doch dooi de feesten zal dit nog vergroot wor den en men weet geen middel om de gapende opening te vullen. Toch wil het liberalismus dansen, al zou hel dan ook.... naer het bankroet dansen Hel liberalismus respecteert de godsdienst! De Chronique zegtVan al de godsdiensten is de beste nog geenen dem weerd Die twee regels zeggen meer dan de langste redevoering van M. Pecher. De gemeenteraed van Brussel speelt weër kluciit op klucht. M. Pilloy stelt voor aen zyne vrienden de ministers te vragen, dat er eene wet gestemd worde, waerby de gemeente niet meer ver plicht is om de schadevergoeding aen de gees- telykheid te betalen. 't Is gemakkelyk zich, door eene stemming van vrienden, van erkende schulden te kun nen ontslaen Van den anderen kant stemt men met aen- zienlyke meerderheid, eene nieuwe subsidie aen den franschen theater van 15,600 fr. dus aen eene partikuliere exploitatie. Een ander besluit, dat veel zal doen schreeuwen, is dal men hel verhuren van openbare rytuigen aen eene fransche maet schappy heeft loegestaen. Die maetschappy zal te Brussel aenkomen, met eene volledige inrichtig van werkhuizen voor het maken van rytuigen en al wat er toe hoort. Dat is een troostend nieuws voor de natio nale ny verheid. De Gazette, een hevig Iiberael blad van Brussel, heeft opgeteld dat het beknopt verslag niet min dan elf onderbrekingen vanM Bouvier bevat, gedurende de redevoering van M. Osy,- en nog meldt bet blad al de onderbrekingen niet. Het blad, dat voorzeker niet verdacht kan worden, zet nu M. Bouvier aen zich in acht te nemen met zyne onderbrekingen, uit vrees van zich.... belachelyk te maken! Dat is niet meer mogelyk; hy is dit reeds lang. Woensdag avond heeft het eerste bal aen liet hof plaets gehad. Aerlsliertog Rudolf en prinses Stephanie hebben liet bal geopend. Men heeft bemerkt zegt de Etoile, dat de prin ses gewalst beeft met M. Guillery, voorzitter der Kamer. Het bal is zeer prachtig geweest. - Er zyn soms zonderlinge armen, die er zich schynen op toe te leggen, de ryken een tegenzin te doen krygen van de liefdadigheid. Dezer dagen kwam een man hulp vragen by een liefdadig persoon van Brussel; de meid gaf hem eene broodkaert. Dynsdag kwam de kerel terug en gaf aen de meid de broodkaert weêr, terwyl hy op schimpenden toon zegde Hier. neem uw kaertje maer terug, ik heb den tyd niet dat te gaen halen. In den nacht van maendag tol dynsdag is de thermometer, te Brussel, gedaeld tot 19 graden onder 0°. Dynsdag nacht is te St-Jans-Molenbeek eene moordpoging gepleegd. Omtrent midder nacht bevond de gmaemde L. Herinckx zich in eene herberg der Billardstraat, met eenige kameraden. Ten 12 1/2 ure kwam een meisje, met welke hy in betrekking was, Theresia B... insgelyks de herberg binnen; beiden gingen uit. Op straet ontstond een twist tusschen beiden, en Herinckx bracht bet meisje een messteek in de borst, onder liet hart toe De wonde is doo- delyk. De misdadiger is aengehouden. Een dezer bietste nachten bemerkten twee agenten eene groep van vyf kerels, die een dronkaerd naer huis brachten. In de Ophem- straet, te Brussef, vooraleer den dronkaard in zyne woning le brengen, nam een kerel hem zynen geldbeugel af. Dë agenten snelden aen- stonds loc, en gelukten erin vier der kwaed- doeners aen te houdenmen vond echter den geldbeugel in hun bezit niet. Een der agenten ging toen naer de plaets terug, waer het feil gebeurd was, en vond er den geldbeugel liggen, dien een der dieven, by de aenkomst der agen ten, bad weggeworpenhy bevatte eene som van ongeveer 20 fr. De kwaeddoeners zyn ter beschikking gesteld van het parket. De gezondheidstoestand van M. Julliot, Volksvertegenwoordiger van Tongeren, zal dezen niet toelaten den tegenwoordigen ziltyd der Kamer by te wonen. Het is niet alleen le Antwerpen dat men de geuzery den berg ziet afgaen, maer ook te Oostende. De Chronique wyst er op dat M. Van Iseghem mordicusi-uigemeester en representant blyven wil, en dat hy nogtans zedelyk onbekwaem is otn de gemeente le bestieren of represen tant te zyn. j> Wat daermeê te doen vraegt men. De Chronique antwoordt op die vraeg, haer uit Oostende loegericht, dat men moet trach ten tyd te winnen. Het Ldad bekent dat de katholieke party veld wint te Oostende en dat, als er moest gekozen worden, het liberalismus wel in zee zou kun nen vliegen. Dus, liever de zaken van gemeente en arron dissement in onbekwame handen gelaten, dan de kans loopen van een kundigen en verdien- stelyken konservatieve te zien gekozen wor den. De raed van het blad bewyst, boe het libera lismus het welzyn des lands verstaet. Weet ge wat M. Lhonneux geantwoord beeft, op den eisch van liet liberalismus dat hy zyne kinderen uit hel kollegie der Jesuieten le Luik moest wegnemen? Dat hy dit niet zou doen, en als hun dit niet beviel, dal hy alsdan zyu ontslag van Senateur geven zou. Wat deed het komiteit Hel.... verklaerde zich voldaen en trok nede rig en onderworpen af; doch zeker niet zonder den hael en de wraek in de ziel. Tot later M. Lhonneux M. Leopold Rothschild is een goed scliaet- senryder. Onlangs sneed hy met zyne schaet- sen zyn liandteeken in het ys. Een Engelsch- man deed den blok uitzagen, plekte er een ontvangsizegel op, schreef boven het handtee- ken goed voor 200,000 Ir. en trok er meê, in rytuig, naer de Bank. EiJaes, toen hy daer kwam, was het liandteeken uit den blok ge dooid. De Echo du Parlement is woedend, omdat vier Zusters van de congregatie der Gryze Zusiers te Roeselaere, eenen eigendom, welke op hunne namen was ingeschreven, by akte van donatie tusschen levenden, gegeven heb ben aen M. burggraef de Jonghe d'Ardoye, volksvertegenwoordiger. Die eigendom dient tot pensionnaet en externaet voor meisjes. Een der vier Zusters, op wier naem de eigen dom was ingeschreven, beeft naer het schynt, liet klooster verlaten, en de Echo hoopte dat men daerdoor moeiiykheden aen de kongrega- tie zou kunnen verwekken. Die Zusters hebben wel gehandeld, zegt het Journal de Bruxelles. Met liet tegenwoordig stelsel van liberale eer- lyklieid, is liet beter zich te vertrouwen op de ridderlyke loyauteit van een achtbaren burger, dan in de goede trouw van het gouvernement. In de vallei der Mnes is de uitdeeling begonnen der sommen, door het provinciael komiteit ingezameld ten voordeele der over stroomden. De Echo dn é'amur klaegt dat men in die uitdeeling met part ydigheid te werk gaet en dat in zekere germ-enten de katholieke huisgezinnen niet geholpen worden. Het Journal de Gand roept de aendacht van den minister van binnenlandsche zaken op den toestand der spoorbaen tusschen Meche- len en Dendermonde. Zoo men er geen acht op geeft, zegt dit blad, zyn er ongelukken te vreezen. Wy lezen in de Union van Verviers Maendag morgen werd de politie verwittigd dal twee kerels, die in het bezit waren van eene nog al aenzienlyke som in goud zich in een publiek buis onzer stad bevonden. De politie verzocht de kerels op het bureel te komen; zy verklaerden Duitscliers te zyn, genaemd. L. Jacob en B. Wilhelm, 22 en 25 jaar oud. Ondervraegd over de voortkomst van hun geld en hunne tegenwoordigheid le Verviers, gaven zy ontwykende antwoorden zy werden voorloopig aengehouden en ter beschikking van den prokureurdes konings gesteld, die ze naer de gevangenis heeft doen brengen. Volgens de inlichtingen door de politie inge wonnen, en te oordeelen naer zekere woorden aen de aengehoudenen ontsnapt, denkt men de band te hebben gelegd op de daders van zekere diefstallen in den nacht van 17 tot 18 dezer in eene kerk le Antwerpen gepleegd, Vier waggons van den koopwaren trein N° 3175, van Anlwerpen naer Montigny, zyn ontriggeld naby de bifurkatie der Dry Kande- leers, tusschen Vorst en Brussel. De reizigers treinen hebben daerdoor eene aenzienlyke vertraging ondergaen. M. D'Hanis, senateur van Antwerpen, is den 17 dezer overleden. Ten gevolge van dit sterfgeval moet erbinnen de maend eene kiezing voor eenen senateur plaets hebben.Men herin nert zich nog dat by de kiezing voorden Senaet te Antwerpen,in 1878,de grootste onregelmatig heden werden gepleegd. 26 kiezers die van de lyst geschrapt waren by vonnissen in laelsten aenleg gewezen, hadden aen de kiezing deel genomen, terwyl 7 kiezers die wettig ingeschre ven of door liet hof van kassalie behouden waren, niet hadden mogen stemmen daeren- boven hadden 7 gemeeniekiezers gestemd als kiezers voor de Kamers Indien die kiezing dan regelmatig gebeurd was, zouden de kandidaten der meting met ten minste 21 stemmen meer derheid gekozen zyn geweest. Het bovenstaende en vooral de uitslag der kiezing voor de Kamer, in juni laetst, zyn de beste voorteekens \oor de aenstaende kiezing. Hetschynt dal de catholieken van Antwerpen van meeningzyn de kandidatuer voor te stellen van M. Gogels-Osy, oud-senateur, eventwel beeft de commissie der krygsdienstbaerheden reeds eene vergadering gehouden 40 leden waren tegenwoordig,en met eenparigheid, werd besloteu M. Cogels Osy als kandidaet van de Meeting voor te stellen. Men leest in T handelsblad Dynsdag Het was dezen morgen loting die vselyke loting, die als een doodsmaer in de familien valt en die jaer in jaer uit door duizenden ver vloekt wordt, en toch met den gedwongen sol daten dienst blyft bestaen. Deze was dezen morgend gelukkig, gene was bedroefd een derde wanhoping Moeders, zusteis, vaders en broeders deelden in die verschillende gevoelens. Op de Groote Markt zagen wy eenen huisvader staen, een goed en deftig werkman. Hy wachtte ook naer bet nummer dat zyn zoon trekken zou hy wacht te met bedwongen ongeduld.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2