Zetten wy ons bezoek voort. Als het dier ge keeld, gebrand en onthaird is, wordt liet door een reusachtige nyptang by den snuit voortge nomen en voor de kuischers gebracht. Deze, geholpen door warm water en luchtstroomen, kuischen liet verken in weinige minuten tyds, eu leggen de ingewanden, de lever en de lon gen op zy. Al dezen afval gaet naer het departement van van saucissen en kipkap, en het dier wordt tot ilc snyders gebracht, die hel in stuk ken verdeden zonder ooit de juiste plaets te missen. Het hoofd, de oorcn, de poolen, de ribben, de hespen worden aldus gescheiden, en daerna, even als hel spek, naer helde partement der conserven en gezouten deden verzonden. De beenderen worden op zy ge legd men trekt er het vet uit en verkoopt ze daerna als landmesl. Het bloed wordt ge droogd en aen de suikerraiineerders verkocht of wel aen de fabrikanten van kunstvette. In een kwartier tyds is een verken gedood, gescheiden en gezouten. Wat de hespen betreft, die worden in eene oplossing van zout en salpeter gedopt daer na in kolossale schouwen opgehangen, ge rookt by middel van zaegmael van ahornboo- men om ze te suikeren wordt de suiker by oplossing van zout en salpeter gevoegd. De gesuikerde hespen zyn voor de lekkerbekken bestemd, en worden meest al naer Engeland en Duilschland uitgevoerd. In België en Fran- kryk verschynen zy op de tafels onder den naem van a Jambons de Mayence.» Als de hesp bereid is, overtrekt men ze met een lynwaden zakje, dat daerna met eene laeg gelen oker en rystmeel beschilderd wordt om de vliegen verwyderd te houden. Over twee jaren nog- tans hebben de gezondheidsraden van Fran- kryk en Engeland sporen van loodwit in den oker gevonden, die lot in de hespen door dringende, erge gevolgen zouden kunnen ver oorzaken ook worden de hersenpakjes thans niet meer beschilderd. Waer elk zal Paus en Koning zyn Stemme Ach mannen met uw baerden, wat helt ge toch [gedaen 'k Hoor dag en nacht een liêken Van zeker ongediert, Dat hier en daer een kieken Nu zingt en huilt en tiert, Wanneer zal d'aerdsche woning, Eens worden een woestyn, Waer elk zyn eigen Koning En eigen Paus zal zyn Wel, dan moet elke zwetser Zyn eigen slaef ook zyn Zyn eigen smid en metser, En snyder en crispyn En ook zyn eigen bakker, Zyn eigen herbergier Zyn eigen dicvenpakker, En eigen bankroetier Dan moet ook elke pachter Zyn eigen dorscher zyn, En elk zyn eigen slachter, En eigen chirurgyn Ja, elke groote meester Zyn eigen kleinen knecht Madam' lieur eigen kleèster, (I) En schrobster, goed of slecht. a Da's juistals elk uu Koning En eigen Paus zal zyn, Dan vindt g'hier vast geen woning Met knechten groot en klein. Als gy aen 't wyf zoudt vragen Stopt my eens gauw die kous, Ze schreeuwt Ligt niet te zagen, Ik ben Madam' de Paus o De gast dien gy zoudt zeggen 'k Heb daer een huiske staen, 'k Moet er wat uit doen dreggen Komt 't avond in de maeu. Watschreeuwt de vent, 'k ben [Keuninck En Paus en Kardinael Wroet zelf in uwen heuninck, Mynheer de liberael Ja, 'k zeg het nog, myn vrinden, lk vind die spreuk zoo fyn Dan kan de lompste blinden Zyn eigen leidsman zyn De stomste boer, ja, zeker, Zyn eigen kandidaet, Voor doctor en Apteker, Pastoor en advokaet. Dan ook kan elk malrooske Zyn eigen kapitein En, op hetzelfde vooske, Zyn eigen sluerman zyn En ieder klein schandaeltje Dat er is inyelot, Zyn eigen generaeitje, Trompetter en piot Waerom wordt elke spuiter Ook niet zyn eigen kruis En elke flierenfluiter Zyn eigen man en muis En dan, zoo al te gader. Zou elk zyn eigen klein En ook zyn eigen vader En moeder kunnen zyn And. De Weerdt. Cevcclil lnssclien onze stcdeljLc politie agenten en twee gendarmen. Maendag avond beeft alhier, in 't Statickwarlier, een gevecht in regel lus&chen vier onzer politieagenten en twee gendarmen plaets gohad, die veel opspraek gebaerd heeft. NVy zullen hier de bezonderheden mcödeelen, die wy uit goede bron vernomen hidtben, doch indien wy soms, in zekere punten, de volstrekte waerheid niet mochten meèdcelen, wy zyn bereid alle tercchi- wyzing op te nemen. Ter zake dus Maendag II moest hol Parket van Dendermonde zich naer Moorsel begeven, ten emdc een onderzoek te doen over ocne kindermoord. Men bad op de wyk Hoeksken, bel lykje gevonden van een pas geboren wichtje. De tegenwoordigheid der gendar merie was dus vcrcischl en de gendarmen Acourt en Verbrugghen wierden naer Moorsel gezonden. Doch dien dag wierd aldaer liet huwelyk ingezegeud van den heer Emiel Cumont met Me W" Dal, geboren Van dcc Noot, en ter dier gelegenheid was er in vorscliil- lige herbergen te drinken. De twee gendarmen had den de feest zoodanig wel meegevierd dat zy gocs- telyk verheugd, en in gezelschap van zekeren harmoniumspeler, bygciiaemd Nelle Camu, met den trein van 9 uren 's avonds terugkwamen. In plaets van zich rechtstreeks naer de kazern te begeven, trokken zy met Nette Camu den Café Casimir, naby den hangar, binnen. Er wierden daer ecnige arias gespeeld en de gendarmen dansten in 'i rond hunne gcweèren voor vrouvvspersoonen nemende. Tot daer ging alles wel.cn hadden de twee gendar men zich van daer naer de kazern begeven, zou alles onbemerkt zyn voorbygcgacn, nietlegenslacnde het tegen alle reglementen strydl dal gewapende gen darmen de herbergen binnentreden en er nog boven dien niet hunuc wapens in 't rond dansen. Doch, in plaets van naer de kazern legaen, bega ven zy zich naer hel naeslgelugeii eslamincl Au Camionneur alwacr zy. twee dagen tevoren, tegen de klanten ruzie hadden gezocht en het hen, uil dien hoofde,door den Wachtmeester,streng verboden was, nog voorlacn den voet te zettenDe twee gendarmen stoven op eens dwacs zal weg, de her berg binnen en begonnen onmiddclyk de vrouw des huizes uil te schelden en erg te mishandelen De aenvvezige persoonen deden hen opmerken dal hun gediag onhclamelyk, ja, schandaleus was, en dal zy wel zouden doen, zich te vorwyderen gclyk Madam, hel eischicDie goede raed wierd in den wind geslagen en onze twee verdedigers der wet begonnen dan de acnwezige persoonen te beleedi- gen, zelfs te mishandelen, ja, zy dreven het zooverre een dezer hoeren te willen acnhouden en naer het gevang te leiden. Hiertegen verzette men zich krachtdadig. Een der aenwezige herren had zich van in '1 begin af naer de kazern begeven en zoo men zegt, was daer niemand thuis Midderwyl wasjde agent van politic. De llucck, in dienst acn de Static, verwittigd. De llaeck verscheen in 't cstaminet en verzocht de twee gendarmen zich te verwyderen. Doch in plaets van te gehoorzamen, begonnen zy den agent uil te schelden, hein toeroepende Jtou- chard van den Burgemeester, smeerlap, deugeniel calolin, uwe plaets is opslrael, enz., enz.. De llaeck begaf zich op zyne beurt naer de gendarmerie om hulp le gaen vragen, doch, naer men ons stellig ver zekert, weigerden de thuis zynde manschappen, hunne kamaraden naer do kazern te brengen. De agent De llaeck deed onmiddclyk hulp naer de pcr- manencio verzoeken en weldra snelden hem dry agenten, namelyk, Van Assehe, Dyns en Calletuiul, ter hulp. Wy moeten hier vooreerst doen opmerken dat byna al de aenwezige heeren, op eerste verzoek van den agent De llaeck, het estaminel hadden verlaten en er zich, om zoo te zeggen, niemand meer bevond dan de woedende gendarmen, die alles overhoop zeltou en niet ruimen wilden. De politieagenten drongen binnen cn verzochten de gendarmen naer de kazern te gaen Zy weigerden te gehoorzamen en leen de agenten hen "naderden om hen te dwingen hel esta minel le verlaten, dienden zy de agenten Dyns cn Callcbaut een hevigen slag op T hoofd toe. Dan on- slond er naluerlyk eene worsteling, in de welke de gendarmen van hunne wapens poogden gebruik te maken Doch de agenten behaelden de overhand en ontwapenden de wederspannigen. Verbrugghen sloeg met zyn geweer naer De llaeck, doch gclukkiglyk keerde hy den slag af en ontwapende dan den ra zende zatlap Acourt wierd ontwapend tcrwyl hy op den grond met Van Assehe, dien hy had aengeval- lcn, acn 't worstelen was.. Eindelyk liet de politie de razende gendarmen loopen in plaets van hen,zoo hel hunne plicht was, naer de permanencie te leiden om procesvcrbael legen hen op te stellen. Tol lael in den nacht liepen de dronken gendarmen door onze stralen, om vrienden le gaen opzoeken, die hen,door hunnen in vloed,hunne wapens zouden doen weergeven Macr 't was mis De wapens zyn slechts des aude- rendacgs aen den Wachtmeester behaudigd geweest. Dynsdag heeft de Wachtmeester van Dendermonde hier een onderzoek komen doen. Verscheidene getui gen wierden onderhoord, en, daer die wachtmeester geen vlaemsch verslaet en zekere getuigen de fran- schc lael onmachtig waren, moest de wachtmeester van Aelst als taclman dienen. Wy beschuldigen niemand, macr wy zeggen dat hel eene ongehoorde laekbare zaek is van een on derzoek le laten houden door een persoon die de tael niet spreekt of verslaet van de getuigen die hy moet onderhooren. Men zal ons antwoorden er was een vertaler... Wy nemen dit aen, maer wy vragen of de veriator de fransehc lael op voldoende wyze machtig is, om de verklaring in 'l vlaemsch gege/en, zoo onmiddclyk, getrouwelyk in de eerst genoemde lael over le brengen Wal er dan ook van zy, het is eene schande zulke daedzaken in Vlaenderen te moeten bestaiigeo. Waerom zendt men ons geene vlacmscbsprckcndc gendarmen?.. Wy hopen dal onze achtbare Vertegenwoordigers in Kamer cn Senacl, hel feil zullen aenklagen en andcrmael zullen cischcn dal de Vlamingen recht worde gedaen Onze beer Politic-Commissaris heeft op zyne beurt, een onderzoek ingesteld en al dc getuigen onder hoord... Naer 't scbynt loopt de slinger, de gehabilueerde van den café Casimir, zich reeds gansch de week de spechtenbeen'en, om zoo le zeggen, van onder T lyf, om getuigen ten voordeelc der gendarmen op te zoeken Iemand schryft ons uit goede bron le weten 1° Dat men zekeren liberalen jongeling op 't lyf valt,omdat hy zcgldathy de feilen zal verklaren gelyk hy ze gezien heeft 2° Dat andere persoonen dcganschc waerheid over deze feilen kennen, en ze alleenlyk verzwygen, om- dal zy het ongemak cener getuigenis voor het gerecht vermyden willen. Aciilcn wy liet noodig, voegt hy er hy, dau zullen wy die persoonen dwingen te getuigen. Overigens raedl hy zekere persoonen aen ee«s hel 3lralwelbock acn hel hoofdstuk der valsche getuige nis te overlezen. WEERAL de vermaarde Burgemeester !?-| In antwoord op eenen dollen uitval van mees ter Ceuterick, beloofden wy in ons nummer van 18 Januari 1880, dit heerschap, by gelegenheid, eenige pillekens op te geven. Nu heden doet die gelegenheid zich voor dc lekkere spys eens goed te bereiden zy zal de man des te beter bevallen, daer, hy zelf, er ons de noodige stof toelevei t. Leest en oordeelt Men schrijft ons uit Oullre Op Vrijdag 21 Januari 11., was het hier zitting van dei) Gemeenteraad er moest een lid van het Arm bestuur gekozen worden. Mr Cohhaert, aftredend lid, die, sedert meor dan 25 jaren, dc bediening vervult, was nog eens als candidaat voorgedragen. Terwijl hij ook deel maakt van den Gemeenteraad, was hij daar, henevens de 8 andere leden, tegenwoordig de raad was dus volledig. De Burgemeester, na met degene die hij drij der achtbaarste leden noemt, eenige woorden gesproken te licbuert, opent de zitting en zegt mol opgezcllen toon Secretaris geef mij de gemeentewet. (Algemeene verbazing dc secretaris overhandigt het welhoek De Burgemeester voorstgaande, met het hoek in dc hand liet art, 68, 1° der gemeentewet verbiedt aan elk lid van den raad tegenwoordig le zijn aan he et raadsbgingen over zaken die voor hem van eigen belang zijn. Dus mag Cobbaerl, die candidaat is, geen deel nemen aaD de benoeming van een lid van '1 Armbestuur. Ihj mag met ons niet stemmen M' Van Sinay, oud-Buigcmeester, met bedaard beid Burgemeester, man, gij zijt er niet gij <i miskent den waren zin der wet. liet is u volstrekt niet toegelaten mijnen vriend Cobbaerl van zijn stemrecht le berooven. Dc Burgemeester, met lievigheid onderbrekende Ik ken dc wet, en ik hen hier aangesteld om de wel te doen observeren Hel art. 68, 1° is klaar, en, Cobbaerl zal niet stemmen. Een Raadslid. Mij dunkt. Burgemeester, dat dc wet zoo klaar niet is, cn al scheen ze u zoo klaar als een druppel genever, toch zal ik u niet geloo- ven 't Is immers nog t'onlangs geleden, dal gij, met de benoeming van den Secretaris, zoo leelijk in 't vuil gevallen zijt Een der drij achtbaarsten, bitsig Ja de benoe- ming van uwen Secretaris, is tegen onzen dank goedgekeurd, maar nu zal 't ii niet lukken. Ik ook heb dc wet gcsludccrd, cn Ceuterick heeft gelijk wij zullen dezen keer ons zclven recht doon, en u M' Roiin zal ons niet afvallen. Mr Van Sinay. De minister kan wel Burgemecs- ters benoemenmaar hij kan van wil geen zwart maken lk beweer dal Cobbaerl mag stemmen de bcteckenis van art. (>8, is meermaals door dc hoo- gere overheid in onzen zin opgelost geweest, en, ik hen verwonderd, dal Burgemeester en Scliepe- neo, die ons hier willen le slim zijn, geene betere inlichtingen ontvangen hebben. Hel ware mei moeielyk eene olïiciëclc uitlegging te vinden, en indien de Burgemeester het wil, zal ik hem onmid- delijk de bewijzen opzoeken. De Burgemeester, grammoedig Ik heb geon be- o wijzen van doen Ik ken de wet cn ik ben mees- ter Cobbaerl zal niet stemmen Daarop geelt de Burgemeester eene zoo geweldige botsing tegen de stembus dat deze aan den cenen kant der tafel vliegt...,. Had sekrelaris Steppe nog geleefd, zeker zou hij tien stappen achteruit gespron gen hebben. Doch de stembus werd weder in 't midden gezel, en men gaat over tol de stemming. Dc Burgemeester weigert het stembriefje van Cob baerl. Dan slaan vijf leden recht en verklaren geen deel te willen nemen aan de werking van den laad maar zij zullen dc handelwijs van den Burgemeester aan de bestuurlijke overheid kenbaar makei>. Deze leden verlaten dadeljk dc zaal.... De drij achtbaarsten stemden dan met den Burge meester, vol betrouwen op dezes macht en kennis sen Zou men het kunnen gcloovcn de Burgemeester riep zijn kandidaat uit als gekozen lid van 't Arm bestuur Wat zal men nu zeggen van onzen vermaarden Man cn zijne drij Phenixen Zielhicr inlusschen wal Mr Rolin over de zaak schreef, den 17 November 1879, in eenen omzend brief aan de gouverneurs Men zou blijkbaar tegen hel gedacht van den wetgever gaan, indien men het art. 68, 1° der ge- moentewet, moest aanzien als toepasselijk aan de benoemingen of voorstellingen van kandidaten voor onbeloonde bedieningen En volgens de wel moet hel ambt van bestuurlid der armen kosteloos bediend worden. Zoo staan hier de zaken en nu kunnen de Dender- bode en zijne lezers oordcelen. Deze zullen misschien met ons hel laiijnsch spreekwoord herhalen Ne Su- tor ultra crepidam. hetgeen men hier zal vertalen Bcesien-koopmans. wacht u.met verwaande stoutmoe digheid over besluurli.ke zaken le handelen. En nu een vraegsken van den Denderbode Wat zal minister Rolin hiervan zeggen Immers minister Rolin verklaerde in de Kamer dal hy meester Ceuterick aen 't hoofd van 't gemeentebesluer van Oultre had ge- plaetst, om zich te schikken naer de noodzakelykheid de wetten te doen uitvoeren En verder.... Dal hy die verstandige, ervaren en bekwame meester Ceuterick verkozen had als bur gemeester, bovenden fanatieken ultramontein, M. au Sinay Weet gy, geëerde lezers, wat Rolin zal zeggen als hy die weinig verstandige handel- wyze van meester Ceuterick zal vernemen Wel hy zal uilroepen Ach Heere! ik dacht dat ik een verstandig, bekwaem en ervaren mensch tot burgemeester van Oultre had be noemd,... maereilaes!. ik heb my bedrogen... In plaets van een held heb ik slechts een i dwerg,... in plaets van een verstandig en be kwaem man vind ik enkel een dom kalf Volkskamer De Kamer heeft deze week den redetwist over 'l budjet des ministe ries van binnenlandsche zaken voortgezet. De dwinglandsche maetregelen en onrechtveerdige handelwyze des ministers werden door ver- sehillige redenaers aengeklacgd... Overvloed van stol noopt ons, onze bemerking en bierby te bepalen. RECHTERLYKE KRONYK. De Correctionele Rechtbank van Dender monde heeft dynsdag 11. den genaemden R. B., gewezen soldaet, woonachtig te Aelst, veroordeeld i° Tot vyltig franks boele wegens mishande ling en slagen op den nachtwaker Witzoreck in de uitoefening van zynen dienst. 2° Tol 30franks boete voorsmaed en scheld woorden uitgespuwen tegen de nachtwakers Witzoreck en Pe Vylder. 5° Tot 10 franks boete voor nachlruststoo- ring. 4° Tot de onkosten. De Rechtbanken spreken soms zulke zon derlinge vonnissen uil dat 't publiek er zyne zeven stuivers niet uitmaken kan. Als men den eerste den beste gendarm maer eens leelyk bekykt, dan lapt men u daer maer effenaf tusschen, meestal voor 8 of 14 dagen, niet zelden voor eene maend en soms ook al voor dry maenden gevang.... maer als men de nachtwakers erg mishandelden beu nog boven dien eene geheele vracht bittere scheld en smaedwoorden naer 't hoofd werpt, dan is men er met eene geld boet af. Waerlyk die verschillige handelwyze is zon derlingZou Pandor misschien van eene betere stof gemaekt zyn dan de bannekenuit? Zooals men weet, waren de Zusters van den Goeden Herder van Leuven, te Doornyk vervolgd geweest om geldomhalingen gedaen te hebben ten voordeele hunner school. De rechtbank van Doornyk had de Zusters vryge- sproken, doch het parket was daertegen in beroep gegaen. Het beroepshof vau Brussel beeft dezer dagen de vryspraak bekrachtigd. Men weel dat in lalrykc gemeenten van ons land, de beruchte circulaire van M. Rolin Niels is veranderd door commissaires spé- ciaux aengeplakt werd en dat de kosten van liet zenden dier commissaires ten laste gelegd wei den van de burgemeesters. Graef deGrünne, burgemeester van Russon, had oppositie aengeleekend tegen de dagvaer- diging, waerdoor hy als burgemeester aenge- maend werd de kosten van den commissaire spécial te betalen. De zaek werd voor den vredei echter van het kanton Tongeren ge bracht; het Staetsbestuer beweerde dat de justitie in de zaek niet bevoegd was. De vre- deredhter verklaerde zich echter bevoegd. In beroep werd dit vonnis door de rechtbank van eersten aenleg van Tongeren bekrachtigd. De zaek werd toen voor den vrederechter voortgezet deze heelt een vonnis uitgespro ken, waerdoor de dagvaerdiging verbroken en de oppositie van den burgemeester gegrond verklaerd wordt. Volgens de dagvaerdiging zou het zenden van den commissaire spécial ge schied zyn op de kosten van den burgemeester alleen, terwy! volgens art. 90 der gemeente wet, gansch liet kollegie van burgemeester en schepenen gelast is met de uitvoering der wetten, besluiten en ordonnancien van het Staets-of het provinciael bestuer. De Staet heeft zich in kassatie voorzien tegen dit vonnis. De liberale bladen kondigen aen, dal een priester zaterdag door de rechtbank van Char leroi tot 10 dagen gevangenis en 50 fr. boete veroordeeld is, voor beleedigingen tegen de openbare zedelyklieid. Ziethier wat de Union de Charleroi over die veroordeeling zegt De twee byzonderste getuigen ten laste, twee vrouwen, hebben eene zeer slechte reputatie; ook heelt de verdediger van den betichte in zyn pleidooi aengedrongen op de buitengewoon twylelachlige zedelyklieid dier getuigen. Voegen wy er by, volgens de geruchten die in omloop zyn, dat eene dier getuigen in 't openbaer hare verklaring heeft ingetrokken, welke zy voor de rechtbank len laste van den belichte had afgelegd. En het is op dergelyke getuigenis dat de rechtbank zich steunt om haer vonnis uit te brengen. Er zal in beroep gegaen worden tegen dit vonnis dat, niettegenstaende al den eerbied aen de uitspraken der justitie verschuldigd, hevig besproken wordt. Maendag is voor de burgerlyke rechtbank van Brussel de zaek van MM. Lenaerls en Schroder, tegen den National opgeroepen. Mr De Broux, advokaet der eischers, gaf lezing van het artikel van den National, dat aenleiding gegeven heeft tot het proces; hy vroeg dal er onmiddelyk zou overgegaen wor den lot de pleidooien. Mr Hemeleers, verdediger van M. Boland redakteur van den National, vroeg dat de zaek zou uitgesteld worden tot na het bestuerlyk enkwest, dat door het gemeentebesluer over den handel in blanke meisjes ingesteld is. De rechtbank van Brussel heeft dynsdag de vraeg om uitstel van M. Boland, redakteur van den National, verworpen, en aen de partyeu bevolen aenstonds te pleiten. M. De Broux, advokaet van MM. Lenaerts en Schrö der, vroeg de insertie van het vonnis in twintig dagbladen van het land. Mr Delinge, advokaet van M. Boland, vroeg een uitstel van veertien dagen. De rechtbank weigerde echter allen uitstel. Mr Delinge verklaerde daerop dat hy niet ver scheen. Op de gelykvormige konklusiën van het openbaer ministerie veroordeelde de rechtbank M. Boland, by verstek, tot drie insertiën van liet vonnis in den National,op straf van 100 fr. boet per dag uitstel en tot tien insertiën in andere dagbladen van het land. M. Boland werd daerenboveri nog veroordeeld om 3000 fr. te storten, als waerborg voor de betaling der insertiën. Een zonderling feit heelt dezer dagen plaets gehad voor de correctionneele rechtbank van Luik. Zekere B... van Luik. die reeds talryke ver oordeelingen ondergaen heelt, verscheen voor de rechtbank,onder beschuldigingvan banbreuk B... staet onder het toezicht der policie de stad Verviers is hem tot verblyfplaets aenge- wezen en het verblyf te Luik streng verboden. Hy kan zich echter niet onthouden naer zyne geboortestad weêr te keeren. Voorde rechtbank bekende B, de banbreuk en verzocht de rechters hem tot zes maenden gevangenis te willen veroordeelen. Indien gy in myne vraeg toestemt, zegde hy, zult gy my nooit weerzien, lk zal gedurende myne gevan genzitting sparen, en wanneer ik myne straf zal ondergaen hebben, zal ik gereedschap kun nen Loopen en werken. De rechtbank heeft aen dit verzoek niet kun nen weêrstaenen B.. tol6maenden gevangenis veroordeeld. De belichte was zoo gelukkig, dat hy zyne rechters bedankte vooraleer zich te verwyderen. liet tribunael van Dendermonde heeft de verledene week zyn vonnis uitgesproken in verscheidene zaken, betreffende de studiebeur zen der onderwyzers. Men weet dat de norma listen die eene beurs van den Staet ontvangen, zich verplichten dezelve weder te geven, indien zy geene vyf jaren in den dienst blyven van het olfieieel onderwys. Na de stemming der ongelukswet, verlieten vele jonge onder wyzers de nieuwe onzydige scholen om tot het calholieke onderwys over te gaen. Dadelyk eischte de Staet de beurs terug die zy genoten hadden, zich beroepende op de omstandigheid dat zy zynen dienst verlieten voor dal de vyf jaren om waren, en zy dus aen hunne verbindtenissen waren te kort gebleven. Deze pretentie van den Staet is door het tribunael van Dendermonde afgeslagen. Het vonnis draegt dal van den beginne een we- derzydsch contract tusschen den Staet van de eene zyde, de onderwyzers van de andere a zyde beslaen heeftdat dit contract door den Staet zeiven vernietigd is, op het oogenblik toen by het confessionneel onderwys, zooals bet onder de wet van 1842 bestond, heeft afgeschaft, en dat men dus geen recht heeft a om aen de onderwyzers de uitvoering eener overeenkomst te vragen waervan al de voor- waerden veranderd zyn. Uit het vonnis van Dendermonde volgt dus 1" Dat geen calholieke onderwyzer de stu diebeurs moet teruggeven die hy genoten heeft. 2° Dat de nieuwe schoolwet een geheel nieuwen toestand daer gesteld heeft, en dat de zagers van er is niets veranderd belaclie- lyke lieden zyn. 3° Dat de pensioenen der onderwyzers die hun ontslag gegeven hebben uit oorzaek van geweten, niet kunnen geweigerd worden als deze personen de andere vereischten vervul len. PIUESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Baets, pastoor van Let- terhoutem, is pastor van Oombergen benoemd. De oud pastoor M. De Crick beeft zyne woonst gevestigd te Geeraedsbergen. ALLERHANDE NIEUWS. Land van Riem. Wy erinneren onze geëerde lezers dat bet jeugdige Gezelschap, morgen Zondag 6 Februari, zyn tweede feest de heeren Leden van den Catholieken Bond zal aenbieden. Alles doet verhopen dal het een der verinakelykste Avondleesten zal wezen, welke wy hier ooit bywoonden. Bureel open om 5 urenopgaen der gordyn om 5 1/2 ure stipt. Dus opgepast Woensdag avond keerde alhier Jozef Willems, bygenaemd Petit, kaeiwerker, oud 48 jaren, naer zyne wooning terug, en sukkel de omtrent de yzerenbrug des spoorwegs, in den Dender. Eene halve uer na den voorval, wierd zyn lyk uit 't water getrokken. Het slachtoffer had in den morgend, als getuige, aen het huwelyk van de dochter zyns broeders tegenwoordig geweest, en, zooals het ter dier gelegenheid gemeenlyk gaet, wat diep in 't glas gekeken. Hy laet eene weduwe en twee minderjarige kinders achter. In Y begin dezer week is door onze Politie proces-verl-ael opgesteld tegen de genaemde Regina Van Goethem, beter gekend, onder den naem van Zieneken, als overtuigd van,ongeveer dry weken geleden, eene som van 300 franks ontvreemd le hebben, ten huize van den Eerw. lieer D. woonende ten Beggynhove alhier. In 't begin van 't onderhoor, dat zy ten bu- reele vau politie onderging, loochende de diefegge hardnekkiglyk de haer ten laste ge legde misdaed, doch eindelyk gevoelende dat langer loochenen nutteloos was, bekende zy alles en wees zelfs aen waer en hoe zy het gestolen geld had verteerd of was kwyl ge- raekt. Uit hare verklaringen is een tweede onderzoek gesproten, 't geen waerschynlyk de medeplichtigen zal doen ontdekken. De be schuldigde heelt nauwelyks den ouderdom van 16 jaren bereikt en ging des morgens de schramouille halen op 't Beggynhof. Oordegem. De twee fameuze Jannen die eene associatie hebben aengegaen om in 't groot tegen de kiezerslysten van Oordegem te reklameren, zullen nu lieden toch wel over tuigd zyn dat zy de eene ezelary op de andere hebben gestapeld. Men weet dat de Bestendige Deputatie al de vragen van ir.scbryving door het koppel van twee gedaen naer de maen had gezonden, en dat zy hierover zeer miscontent, zelfs gram moedig, want bedoeld College had immers partydiglyk gehandeld, in beroep zyn ge gaen,met de vaste overtuiging dat het Beroeps hof wel een middel zou gevonden hebben om hen uit nesten te helpen.... Maet ziet, het koppel van twee rekende zonder den weerd.... Niet zoodra hadden de Raedsheeren het dossier in handen genomen om de zaek te onderzoe ken of ze zagen en begrepen de ezelaryen die bedreven waren en spraken oumiddeiyk een arrest uit, luidende als volgt: Het Hof, De beweegreden van den eersten rechter aenne- mende, vernietigt het beroep, en veroordeelt de eischers in de kosten. Wy moeten er byvoegen dat M. Heyndrickx, liberale advokaet, gelast met het bepleiten der kieszaken voor gansch 'tarrondissemerit Aalst, zoodanig overtuigd was dat hy eene zeer slechte zaek voor handen had, dat hy,by eerste onderzoek, ook onmiddelyk de pyp aen Marten gaf.... En zoo is 't gebeurd dat onze twee libe rale Jannen, een brevet hebben verkregen dat door 't Hof van Beroep is bekrachtigd gewor den Uit Moorsel Zaterdag jl. is alhier in de wyk Hoeksken, op den boord van een gracht, hel lykje gevonden van een pas gebo ren kind van het mannelyk geslacht, Maendag heeft het parket van Dendermonde ter plaets geweest en een onderzoek begonnen. Op zelfden dag is alhier het huwelyk vol trokken, Jvan een der bezonderste ingezetenen der gemeente ter dier gelegenheid had er eene brooddeeling plaets aen de armen, wel te verstaen aen die armen welke hunne kinderen aen de discipels van Pier den grafmaker toe vertrouwen, of aen den geuzenboel gehecht zyn. Zoo wy vernemen gaet bet geuzen fanfaren- muziek een Concert geven in voordeel van de armen. Welke armen Advies aen onze calholieke vrienden aen welke men zou kunnen kaerten aenbieden, en die door de woorden voorde armen zouden bewogen zyn, en aldus met een liefdadig in zicht, onvrywillig zouden medewerken om het geuzen onderwys te bevoordeeligen. Des anderendaegs, dynsdag, heeft men gepoogd alhier eene beestenmerkt interichten. Kandidaet geuzenburgemeester bad zich met de politie der merkt gelast en heeft veel behen digheid geloond io het plaetsen van muttens en andere beesten. Alhoewel de merkt goed voorzien was van varkens en muttens (amerikaensche zelfs) is er geen handel gedreven. X. Donderdag in den vooravond is te Den derleeuw de stoomketel der olieslagery en maeldery der heeren Vaerman gebroeders, ge sprongen. Een enkel persoon verloor het leven bv deze ramp, namelyk, zekere Wynandt, oud 19 jaren, loteling der klas van 1881. Verdere inlichtingen ontbreken ons. Maendag heeft de inkasseerder der Nationale Bank te Geerardsbergen een som van 6 duizend franks in goud verloren. Is er hier diefte Men verliest zich in gissingen. Iels wat zeker is, is dat de inkasseerder als een def tig man aenzien wordt, vry van alle verdenking en welke desnoods de verloren 6 duizend fr. kan inslaen. 't Publiek wyst wel in stilte den vinder en houder der C duizend franks met de vinger aen, doch niemand durft hem openbaer- lyk noemen. —By koninklyk besluit van 28 januari, wordt het kiezerskorps van Antwerpen tegen donder dag 17 februari, byeen geroepen om eenen Se- naieur te kiezen in vervanging van M. Dhanis. overleden. De kandidaet der Meeting is de acht bare beer Cogels-Osy; de geuzen met hunnen Gevers-Selb.al is hy zoo zoel als suiker, mogen zich aen eene duchtige klopping verwachten. Te Braine-le-Comte hebben de katholie ken eene schitterende overwinning behaeld. Er moesten vyf gemeerite-raedsleden gekozeu worden de katholieke lvst zegepraelt met 50 stemmen meerderheid. Bravo Weet ge wat per jaer ieder kind, dat de gemeenteschool bezoekt in Limburg, aen de belastingbetalers kost Niet minder dan 1500 fr. In dit cyfer zyn niet begrepen de onrecht- streeksche onkosten, het bouwen van scholen, enz. Waarom geeft het gouvernement de 200 fr. niet terug, die door de milicianen van de laetste lichting gestort zyn en die goede nummers hebben getrokken Waerom blyfl dat geld in bezit van het gou vernement Liberael en kor.servatief klaegt over de na latigheid, om die gestorte gelden terug te geven aen hunne eigenaers. Men verzekert dat het gouvernement be sloten beeft een....groot gedeelte der opbrenst van de nationale loiery te gebruiken ten voor deele van de slachtoffers der overstrooming. De minister van binnenlandsche zaken heeft een omzendbrief aen de gemeente-over heden gesluerd.omhunneaendaclit in te roepen op eene schikking, welke voor doel heeftde macht der veldwachters uit te breiden, door deze, by beslissing van den gemeenteraed, tot agenten der algemeene policie te benoemen.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2