MILITIE. Vertooning van - t Land van Riem.- •fc£SK2É« >.aat vullen die de klas van 1880 heeft ondergaen, vervullen... Ook vielen de geestdriftigstebravo- door sterfte, door afstraffing van dienst voor geroepen hen allen ten deele. slecht gedrag, door desertie enz,. 't Zyn zy eindelyk die bevolen hebben dat het groot getal officieeleonderwyzers en kwee kelingen der geusche normaelscholen en ook een gering getal seminaristen, die vrystelling van dienst hebben verkregen, door andere lotelingen hunner klas moeten vervangen worden. Dit alles te samen genomen, zal de klas van 1881 byna 1500 manschappen meer moeten leveren, 't is te zeggen 13,500 manschappen in plaets van 12 duizend.... 't Volk vraegt zich afzuilen die gedurige verzwaringen der militaire lasten dan toch geen einde nemen?... En wy antwoorden neen, zy zullen geen einde nemen, zoolang het volk zelf er geen einde aen stelt! 'I Volk heelt de macht in handen om er een einde aen te stellen. Die macht is de stembus. By eerste gelegenheid, kiest men mannen die. ondanks alle gunsten, ondanks alle vleieryen, den moed hebberr, aen hoogerhaml te doen gevoelen dal het volk, uit 'l welk alle macht voorspruit, wil dat niet alleen een einde aen alle die mili taire dwaesheden gesteld worde maer ook eene merkbare verzachting eischl der militaire lasten onder de welke het gebukt gaet en die het klaerste van 's lands inkomsten slinden IVillen is immers kunnen! De Echo du Parlement deelt de volgende nota meê, welke zeker slecht zal gekomen zyn by de persoonen die verleden jaer 200 franks voor hunne lotelingen hebben gestort en die ge meend hebben deze som te zullen lerugkrygen: Men vraegt ons van verscheidene kanten, zegt de Echo, hoe men moet te werk gaen en by wien men zich moet bevragen, om de terug gave te bekomen van de som van 200 fr. door de militianen gestort, om het recht van plaets- yervanging te bekomen. Eene wel van verleden jaer bepaelt dat die 200 fr. zullen teruggegeven worden aen de militianen welke liet lol zal begunstigen. Maer de wet beschikt slechts voor de toekomst en heeft geene terugwerken de kracht. Zy zou die kracht maer kunnen hebben indien zy te dien opzichte eene byzondere be paling bevatte, doch deze is er niet te vinden. De stortingen gedaen vóór het in voege bren gen der wel blyven bygevolg hel eigendom van de kas der plaetsvervanging. De wet is alleen toepasselyk op de stortingen die gedaen zyn sedert dat de wet in voege is. liet zullen dus maer de lotelingen van dit jaer zyn welke het recht zullen hebben, in liet geval by de wet voorzien, de teruggave der 200 franks te ei- schen. De luisterryke Avondfeest, welke zondag II., door 't jeugdige Gezelschap, den heeren Leden van den Catliolieken Boud, wicrd aengeboden, heeft dit mael aller verwachting overtroffen Wy mogen het vry zeggen nog nooit heeft 't Land van lliem ons op een muzikael en tooneelkundig feest vergast, 'twèlk zyne faem zoo hoog deed klimmen... In een woord, niets, ten ware, hier of daer, eene kleinigheid dooreen verstokten vilter aengchaeld, bleef er af te vvyzen. De twee openingslukken voor symphonic, wierden met veel juistheid, samenhang en muzikael gevoel,onder de directie van den heer Gustaef Cammaerl, professor aen onze Muziek school, uitgevoerd. Ümioodig byna hierby te voegen dal de beide uitvoeringen geestdriftig wierden toegejuicht. Het blyspel Een slimme trek werd riiet- tegenstaende het stukje geene al te groole kunstwaerde bezit en de rollen lastig en moeie- lyk zyn, met veel gevoel en smaek opgevoerd. Men bestatigde dat Mej. J. Dunne, onder op zicht van de zangkunst, merkelyken vooruit gang heeft gemaekt. Ilaer spel ook was min ongedwongen dan vroeger, wanneer zy hier, voor de eerste mael,op de planken verscheen... De heeren J. Quinlyn en E. Van de Maele speelden hunnen rol op eene byna volmaekte wyze doch de heer P. De. Paepe liet, aen 't einde van zynen rol, wat te wenschen over. Martha, een tooneelspel door Willem Suetenswierd op eene onverbeterlyke wyze opgevoerd. Al de acteurs bezaten en begrepen j hunnen rol lol in de ziel. Hun spel was hart- I roerend, ongedwongen en naiuerlyk, in een woord, liet huiselyk tooneel dal men verbeel den wilde, wierd ons zooduidelyk voorgesteld I dat menigeen tranen van acndoeniiu aen zyne oogen voelde ontglippen.., Wuerlyk, Mej. Daune, de heeren J. De l os en I'. De Vylder hebben zich overtroffen Eu wat zeggen van 't jeugdige juffertje Gabriëlle SchramZeggen j wy maer vry weg, dat zy haren rol met veel kunst en gevoel vervulde en wel honderd mael j het geschenk verdiend heeft, 't welk haer j onder de algemeene toejuichingen, door t Land vaiLDiem »loi aenmoediging in de kunst, wierd aengeboden. Bestaligen wy dat de luidruchtige bravoge- roepen en 't oorverdoovend handgeklap welke by het eindigen van 't stuk de ruime zael deden dreunen, bel onbelwislbaer bewys opleveren, dat de aenwezigen de opvoering Martha, ten vollen goedkeurden en ook ten uiterste j voldaen waren over de onverbeterlyke wyze op de welke de spelende juffers en heeren zich van hunne wederzydsche rollen hadden ge kweten. Indien Martha, by menigeen, tranen van aendoening had doen vloeien, dan kwam voor zeker het blyspel Gevraegd voor de Bruiloft weldra aller lachspieren ontspannen. Dit bly spel is eene wel doordachte klucht, 't welk als het, zooals zondag lest, meeslerlyk wordt opgevoerd, by de toeschouwers, 't grootste genoegen, den meesten geestdrift verwekt. Alle de tooneelisten speelden onverbeterlyk, en de zang was onberispeïyk, doch de palm komt onbetwilbaer toe aen den heer H. Arys welke als eender beste tooneelisten in 'l kluch tig of boertig vak mag gehouden worden. Al. G. I'ape, in den rol van Jantje, juffer Daune, in Lotje, en de heeren P. De Paepe, in Mondra- gon, E. Van de Maele, in Zebedeus, en G. De Winter, in Appelmans, kruidenier, verdienen allen eene bezondere melding. De heeren P. De Paepe, E. Van de Maele en G. De Winter waren de echte typen van een gepensioencerd major, eens kosters en van een ryk geworden, maer trolschen kruidenier. Niemand, wy zeggen het zonder schroomen, kon beter dan zy die rollen Zeggen wy ten slotte, lot spijt van wie 't be- nydt, dat het jeugdige Gezelschap op 't pad der kunst met reuzen stappen vooruitgaet, en, indien hel zich in de kunst blyfl oefenen, weldra onder de beste tooneelmaetschnppyen des lands zal mogen gerangschikt worden. De volgende brief wierd ons woensdag lest ter hand gesteld Mijnheer de Opsteller van De Dender bode. In uw nummer van 6 Februari laatst, randt gij ons rechtstreeks aan, over de omstandig heden die plaats gehad hebben in de herberg Van Geem, rechtover den Hengar. Wij prolesteeren krachtdadig, tegen uw valsch en arglistig artikel, dal van het begin lol het einde niets dan leugens en valschheid inhoudt, en zoekt alle verantwoordelijkheid op ons te leggen, terwijl gij tracht de Agenten van Politie builen de zaak te stellen, zelfs hun lof toetezwaaien, die ons op eene schandige wijze geslagen en mishandeld hebben, na heimelijk onze wapens ontnomen te hebben. Wij willen in geene andere bijzonderheden treden over deze zaak, daar hel gerecht reeds een onderzoek heeft ingespannen. Wij houden er aan, Mijnheer de Opsteller, uwe lezers te berichten, dat er 20 getuigen in de zaak zullen onderhoord worden, van de deftigste pei sonen der stad, die aan de Agenten van Politie voor Moeder Just it ia zullen bewijzen. Gelief, heer Opsteller, deze terechtwijzing, om wille der waarheid, in uw eerstkomend nummer te lassehen en de uitdrukking mijner hoogachting te aanveerden. Ai.ex. Van der Noor. Wy willen de bomerkingen op bovenstaendon brief aen onzen correspondent overlaten, welke ons zon der eenigen twyfel, toekomende week,een antwoord zal toesturen. Overigens, wy zyn heel verwonderd dal M. Alexan der, do gelegenheid niet heelt waargenomen, om ons to verzoeken, n> 'l belang der m èringdoende bevol king van Moorsci, in ons blad, de dagen te willen aenkondigen op de welke do nieuw ingerichte markt van varkens en multcnszal gehouden worden.'t Publiek en vooral de kooplieden dienen te weten of het eene wekelykschc of maendelyksche markt zal wezen.Wat meer is, indien 11. Alexander liet verlangt, zullen wy de nieuw ingerichte markt ook in den Aelslcrschen Pachter en nog bovendien, toekomend jaer, in onze almanak aenkondigen Dus. M. Alexander, de Denderbode blyfl ten uwen dienste Volkskamer. De Kamer heelt zich gausch de week onledig gehouden met het onderzoek der artikelen van 't budjet des mi nisteries van inwendige. De redetwist liep ten meerderendeelc op 't zenden van spéciale commissarissen. Verscheidene leden spraken ten voordeele van den landbouw, onder andere onze achtbare vertegenwoordiger M. Verbrug- ghen, enz. De heer Magerman eischte vermin dei ing der grondbelasting. In zitting van vrydag wierden de aelmoeseuiers der veeartseny- school van Cureghem en van de landbouwschool te Gent afgeschaft, in afwachting, dat de mili- op welke schandige wijze, wij aangerand "en °P beurt ook af. mishandeld zijn geworden. stf=:?d5j';ïkeTrïyie Wij verzoeken, u Mijnheer de Opsteller, dezen brief, in uw eerst komend nummer op- tenemen. Aanvaard, Mijnheer de Opsteller, de verze kering onzer hoogachting. Haccourt. Verrrigghe. Aalst, y Februari 1881. Nu, onze bemerkingen De brief der twee gendarmen is, om zoo te zeggen, de letlerlyke kopy van een artikel uit 't Verbond van zondag lest, 'i geen ons doet veronderstellen dat baron Fricandon aen des- zelfs opstel niet vreemd is. Doch dit is 't minste der zaek. Ons artikel over 't gevecht tusschen onze poli tieagenten en twee gendarmen, 't welk nogthans op inlichtingen aen goede bron genomen, ge- staefd is, word ld us valsch e n di -glisl <7 v e r k 1 a e r d van 't begin tot 't einde zou het eene aeneen- sehakeling wezen van leugens en valschheid Zoodan, jongens dat verwondert ons in 't geheel niet... Wy begrypen u.... Ja, zeker,volgens u is 't valsch dat gy geesle- lyk verheugd waert Zeker, volgens u, 't zyn leugens dat gy, in den Café Casimir, op 't gespel van IS'elle Camu ;eflikkerd hebt Zeker, volgens u, is 't valsch dat gy, eenige dagen te voren, in 't esiaminet Au Camion - neur tegen de klanten ruzie hebt gezocht Zeker, volgens u, 't zyn leugens, dat het u, op klacht van den baes uil deC'am/ou/teur.door uwen commandant, verboden was,in bedoelde herberg nog voortaen de voet te zetten Zeker,volgens u, is T valsch dat gy de vrouw des huizes zoudt mishandeld liebbcii ;dat zoudt gy immers niet dui ven doen Zeker, volgens u,'t zyn leugens dal gy zeke ren heer die u uw onbetamelyk gedrag verweet, zonder eenige reden, hebt willen aenhouden en naer '1 gevang leiden Zeker, volgens u, is 'l valsch dat gy den agent Dc flaeck hebt verwelen: Mouchard vanden Burgemeester, Smeerlap, Deugniet, Calotin,enz., enz., Zeker; volgens u, zyn 't leugens dat gy de politie agenten geslagen hebt en lien met 'uwe wapens bedreigde, by zoo verre, dat de/.e laetsten, uit vrees voor de gevolgen, u moesten ontwapenen. Ei: alle die feiten zyn, volgens u, leugens en valschheid Dus alle de deftige persoonen, zoo liberalen als catliolieken, welke alle deze feiteii en omstandigheden voor '1 gerecht, on- dereed.bevestigd hebben, zyn dus leugenaers?. Alle die deftige persoonen zouden dus, altyd volgens u, eenen valschen eed gedaen heb ben Dat gelooven wy niet die persoonen hebben de waerheid en niets anders dan de waerheid gezegd Twintig getuigen van de deftigste persoonen der stad zullen voor Moeder Justicia bevvyzen dat de agenten u eerst hebben aengerand en mishandeld. 't Verwondert onsdat ergeene 100 persoonen 1 als getuigen optreden... lmmeis meer dan fUO persoonen hebben u, gendarmen, zien buiten dryvenen uook tegen de politie zien verweren, maer van T gene er binnenhuis voorviel,zagen zy niets... ja, niets!..Overigens wy zyn nieuws gierig de 20 deftige persoonen te kennen die in 't estaininet Au Camionneur tegeuwooróig waren, op 't oogenblik dat 't gevecht aenvang nam. heeft eene verklaring uitgelokt van Al. Thon- nissen, welke, in naem der rechterzyde, te kennen gaf, dat de calholieke leden, als een man, tegen hel budjet van oorlog zullen stem men.. Die verklaring wierd door de rechter zyde met geestdrifl toegejuiehd UECHTERLYKE KBONYK. j Onder dc zaken, die, gedurende den aen- i staenden zittydvaiide Assisen onzer provincie, zullen worden opgeroepen, treft men aen 't hoold.'t proces ingespannen legen den gewezen notaris Bernard-Francies De Vriendt van Aalst, j Het verhoor en de pleitingen zullen plaets 1 grypen op maendag 14 en dynsdag 15 Februari j aenstaende. De gewezen notaris De Vriendt heeft te ver- I antwoorden over de beschuldiging van ont- vreemding van gelden hem uit hoofde zyner I bediening toevertrouwd. I Een enkele inwooner onzer stad maekt deel van den jury, namelyk, den heer Van Severen, 1 koopman in hout, aen den Tragel. 1 i Wy hebben gemeld dat de zaek van Heule voorkomt op de.11 rol van bel hot van beroep van Gent, voor de zitting van 28 dezer. Men meldt dat de verdedigers der betichten, voor het bof zullen zyn MMrs L Goethals, stok houder van de orde der advokalen en J. Van Cleempulie. Téttebnieuws. De heer Frans De Cuyper, toezichter der vlasspindery van het huis Eliaert Cools alhier ter slede, komt eene brochuer in 't licht te geven, handelende ovei de Nyverheid van de stad Aelst in de Nationale Tentoonstelling van 1880. Bedoeld boekwerkje beval verder de uitvoerige beschrij ving van de opkomst, uitbreiding, bloei en huidi- gen toestand der verschillige nijverheden onzer slad. Tyd heelt ons tot hiertoe ontbroken om bedoelde brochuer aendachliglyk te lezen later zullen wy eene beoordeeling meêdeelen. De prys van 't boekwerkje is vastgesteld op de geringe som van 50 centimen en is vei- krvgbaer by den Schryver, in de Brusseische- straet (Pontsiraet), en by alle boekhandelaren der slad. Wy raden onze geëerde lezers aen zich dit werkje aen te schaffen- DAVIDSFONDS. AFDEELINC NINOVE. Op Zondag 13 Februari aenstaende zal in het lokael De Keizer 0111 5 1/2 ure 's avonds, eene voordracht gehouden worden, door den E. H. Claeys, leeraer aen 't klein Seminarie te St. Nicolaes. Onderwerp DE WERKMAN. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Ridder, proost te Zombe- ke, is pastor benoemd te Letterhoutem; by heeft voor opvolger den E. H. A. De Dry ver. De E. H. D. Van Branteghem, onderpastoor die verwenschingen? Tot niets anders dan om te bevvyzen dat men eenen miskweckten beer is.... en daermeê is 't alles!... Wy bestatigen met genoegen dat men, dees jaer, wal min onzedelyke liedekens heeft gezongen dan in voorige jaren, iets wat de politie liier allyd ontegenge>proken laet gebeu ren tot bevordering wellicht van 't algemeen verderf. Hoe het toch mogelyk is, maer naby Scheldewindeke, langs den yzeren weg van Gent naer Sotleghem, had men eenen wagon langs de riggels voortgesteken en naby de ver binding der sporen zoodanig gezet, dat er eene hotsing en ontriggeling moest gebeuren, gelyk langs welken kant een volgende trein eerst zou opkomen Door een onuitlegbaer geluk, is een goederentrein op dien wagon gaen bot sen, zonder dat er erge gevolgen zyn van ge komen. liet gerecht onderzoekt de zake neer- stig. Prins Louis de Ligne, het jeugdig hoofd van deze voorname adelyke belgische familie, is verloofd met de jongste dochter van den hertog van Nemours (derde zoon van Lodewyk Philips). Men gaet de zalen der Kamer by middel van den telefoon of spreekdraed, verbinden mei de woningen der volksvertegenwoordigers te Brussel en in 't omliggende der slad. De heeren zullen dus van in de Kamer kunnen zeggen wat zy begeeren tegen dat ze thuis ko men, en al is Mynheer in de Kamer ter zitting, toch zal hy thuis sprekelyk zyn. Een camionneur van eene verzendingsa- gencie was dynsdag avond in een huis van den Zuiderboulevard te Brussel een pak gaen afgeven, en bad zynen wagen eenige oogen- blikken op str3et alleen gelaten toen hy te rugkwam, bevond hy dat een pak van eene weerde van ongeveer 61)0 Ir. uit den camion gestolen was. Een erg ongeluk heelt in de steengroeven van Quenast plaets gehad. Een groote steen blok, die door de ontploffing eener myn van de rots losgeraekt was, is op het dak van een hangaer gevallen, waeronder, by slecht weel de werklieden hun midd.igmael gebruiken. Het dak is ingestort en vier werklieden werden verpletterd een dezer, Louis Breda, is vader van zeven kinderen, waervan het oudste nog geen 11 jaer is. Arme M. Washer, arme M. Jottrand, arme M. Devigrie Het schynt dat de school-enkweslen lien zoo mager doen worden als viscbgralen en dan komen de katholieke dagbladen die onge- lukkigen nog lasteren met te zeggen, dat zy op hunne inkwisitie reizen boncceuren dat is lekker teeren en smeeren. De Gazette zegt integendeel dat zy eens half gebraden Iricadelleu hebben moeten eten; eens beefstekkeri die niet snybaer waren; eens salaed dal geen salaed was, misschien, wie weetsalaed van bessemrys en by dit alles een waterig *edoc-vvyntje. Hoe is 't mogelyk, dat de Bouvier's en kon- soorten nog niet op het gedacht gekomen zyn, om de pastoors en de paters Jesuielen te be schuldigen van tegen de maeg der inkwisiteurs te konspireeren. Alzoo zyn ze zóó pingres de liberalen, dat ze hunne eigen inkwisiteurs nog niet verzoeken op een lekker dineeke Wy hopen dal de klacht over die martelaers van den honger, zal gehoord worden en dat het gouvernement voortaen een waggon met getrutfelde kapuinen, oesters en champagne zal doen mee reizen. Men zou alzoo nog kans hebben die marte laers van officieele schoolmeesters en school meesteressen te laten meé smullen, en des noodig zou men eenen speelman of twee kun nen meé zenden, om alzoo het feest met eenen avant deux te sluiten. Dat zou een middel zyn, om de katholieke vervolgers eri tirannen, eens voor goed te doen biskeeren. De vrienden weten elkander te bevoor- deelen en verstaen het kunstje, om drie of vier vetbetaelde posijes te gelyk te vervullen. Zoo trekt M. Lacomblé 1° Als divisie hoofd in belopen bare werken 2° Schadeloosstelling in juni 1880 5° Stenographic der Kamer 4° Gralifikalie in mei 1880 5° Gratilikatie in augusti 1880 6° Stenograef-reviseur van de Senaet fr. 7000 1800 6400 250 100 4200 Fr. 19750 Zietdaer een ambtenaer, die haest zooveel inslikt als een minister. Wie veel ter hand neemt, moet dikwyls veel slecht werk doen. En liet zyn dergelyken die niet zelden gedurig brullen en lieren tegen de 6 en 700 fr. 'sjaers van S. Amandsherg, is adjunki aelmoezenier j die een armen onderpastoor trekt benoemd 111 hel centrael verbeteringshuis te Geilt. Daer 't Gerecht de zaken onderzoekt, zullen wy onze bemerkingen hierby slaken. Moorsel, 10 Februari 1881. Mijnheer de Opsteller, In liet nummer van den Denderbode van zon dag laatst, houdt een artikel uit Moorsel staan dat de brooduitdeeling aan de armen dier gemeente, ter gelegenheid van het huwe lijk mijner zuster met den heer Emiel Cumont, van partijgeest getuigde. Ik heb mij met dit liefdadig weik willen gelasten. Welnu I op mijne beurt verklaar ik en houd ik slaan dat er hoegenaamd geen verschil gemaakt is tus schen de armen van deze of van gene party iedereen heeft zijn aandeel bekomen, zoodat de armen der zwarte partij, gelijk men die hier noemt, meest onderstand hebben genoten, om de eenvoudige reden, dat zij talrijker zijn in de gemeente en zelfs vele huisgezinnen onder hen hebben van twee tot vier brooden gekre gen. Ook is liet waar dat de behoeftige leer lingen der gemeentescholen elk een brood ontvangen hebben, en dat voorbeeld is dooi de partij van den pastor navolgenswaard ge vonden, want reeds gisteren woensdag is elk arm kind, uit zijne school, ter herberg van den veldwachter met een brood bedeeld geworden. Verder heb ik denzelfden veldwachter tien franken ter hand gesteld om in specien uit te deelen, en die agent kennen wij te wel om te veronderstellen dat hij de armen zijner kla gende partij vergelen zou hebben. ALLERHANDE NIEUWS. Nogmaels worden er in onze stad en 't om liggende overstroomingen besiaugd. Op vele plaetsen loopen de Dender en verscheidene beken over hunne oevers. Het labriek van den heer Van Gyseghem-De Kegel, linneiifabriekant, stond reeds Donderdag namiddag wéér onder water. Hel werk is nogmaels moeten gestaekt worden. Indien wy ons niet vergissen, is het, dezen winter, de derde mael dat gezegd fabriek onderwater komt en dat 't werk moet gestaekt worden. De seh3de is ditmael niet aenzienlyk, voor den patroon, doch voor den arme werk man is T eene wreede zaek, op dit tydstip van 't jaer, gedwongen, te moeten ledig loopen, en in de onmogelykheid te worden gesteld het dagelyksciie brood vooi vrouw en kinderen te winnen.... Wy herhalen het: 't is dringend noodzakelyk dat een middel gezocht worde om de te overvloedige waters van de beek langs eenen anderen weg afteleiden. Vrydag morgend stonden de Bergemeer- schen gedeeltelyk onder water, doch reeds in den namiddag van den zeilden dag, bestatigde men eene merkelyke daling. De loting voor de nationale militie is hier woensdag voormiddag te midden van 't ge- woonlyk helsch gevloek en getier afgeloopen... Men zou waerlyk zeggen dal eene bende Zou- lous ergens uit eene menagerie was ontsnapt Wy hebben eenige oogenblikkende werkzaem- hedeu der loting bygewoond en nog nooit hebben wy zoo sehandelyk liooren vloeken dan dees jaer; de eene loteling vloekte gelyk een hechte duivel, omdat hy een slecht nummer bad getrokken, de andere vloekte niet min, omdat hem een gelukkig lot was te beurt gevallen, in een woord, 't was een waer con- Icert van vervloeking en van verweiisching!.... En waertoe dienen al die vervloekingen, al Een professor van het aihenteum te Luik is dezer dagen burgerlyk, wy willen zeggen, als vrydenker begraven. Het Journal de Liége kondigt de redevoering gen af, welke uitgesproken werden by dit gral zonder kruis:de eene is van M.de Studieprefect des athonmums de andere van eenen leerling waerdigen leerling van den overledene. De spreker van het middelbaer onderwys heeft getoond dat deze dood des goddeloozen hem geenszins belette gerust te zyn over den afgestorvene de laetste spreker, leeraer aen de Hoogeschool, heeft van dit bedroevenswaer- dig einde eene geestdriftige lolrede gemaekt. By den jaarlyksclien pryskamp van vet gevogelte,en die verleden week te Berlyn beeft plaets gehad, is de eerste prys fmedalie van het duilsch gouvernement) weêr gewonnen door een Brusselaer. De Brusselaers houden er waarlyk aan,eere te doen aan hunnen naem. Te Chênée hebben de bestuerders der gemeente de kinderen der ofliciëele scholen, kiriderea allen toehoorende aen katholieke familiën, de begrafenis van eenen protestant en de preèk van den dominé doen bywoonen. Men zou geene klaerdere, geene meer droevige leerrykelogenstraffing kunnen opwerpen tegen de protestatiën van het liberalismus wegens zynen eerbied ten opzichte van het geloof der kinderen. Het is waer dat te Jupille, leiders van dezellde soort, deze arme kleinen hadden doen deel nemen aen vrymetselaers begrafe nissen. Te Grivegnée hebben de inrichters eener wereldsclie tombola ingericht ter ondersteu ning van de arme kinderen der ofliciëele klas sen, eene byzondere manier gevonden 011. de aendacht op zich te trekken de commissaris sen hebben, tot ondersclieidingsteeken, als zy het publiek ontvangen, de zinnebeelden der vrymelselary aengenomen f Het uithangbord is veel beteekenend, maer, liet heelt daeren- boven de verdienste een aerdig uitwerksel te weeg te brengen. —In een dorp, wiens naem wy zullen zwygen om de werking der politie niet te belemmeren, zegt de t'oix du Luxembourg, woont een veld wachter, dry uren in den omtrek gekend voor de overdryving van zyn liberalismus en zynen woestenjiaet tegen de geestelykheid. Deze droevige held is vader van een zoon, welke belooft nog erger en slechter te worden dan hy zeil. Men oordeele Deze jongeling— hy is vyftien jarenwoont de ofliciëele school by. Hy onderscheidt zich tusschen al zyne medegezellen door zye onbe schoftheid en brengt zynen tyd door met de Zusters der vrye school door zyne beschim pingen te achtervolgen. Maendag, acht dagen, kwamen deze kloos terzusters uit de kerk en keerden huiswaeris. Eensklaps springt de jonge liberael voor hen, oyerlaedt hen met smaedwoorden en beleedi- gingen en eindigt met hen te slaen by middel van eenen stok, waermede by zich gewapend had. Dusdanig was de hevigheid der slagen dat de boezemdoek-'en de kornet der Zuster-Over ste werden doorgesneden. De wonde bood zooveel gevaer aen dat een geneesheer onmid- delyk aen de arme Zuster zyne zorgen is moe ien komen toedienen. Van den kar.t der Zusters was er niet de minste scliyn van uitdaging geweest; zy had den den jeugdigen moordenaernoch het woord toegesluerd, noch hem zelfs bezien. Zy ver vorderden hunnen weg en keerden terug naer hunne woning. Wy onderwerpen dit feit aen de overweging onzer lezers. De Gazette zegt dat het ministerie meda- liekens heeft toegekend, aen een zeker getal geestelyke zusters. Dus roept het blad uit, het ministerie ver volgt den godsdienst niet. Tarluffe zou niet anders spreken. Het onderzoek over de zeden-pohlie te Brussel is gestaekt men zegt in het publiek, dat men liet enkwest zal laten zakken, 't Ver wondert ons niet.... De sleeping-car, n. 75, op acht wielen, en waermede men onlangs e^ne proefneming heeft gedaen tusschen Brussel en Leuven, is dezer dagen naer Parys gestuerd. Dit prachtig rytuig is bestem! voor den internationalen express- dienst tusschen Parys (n.>ord)en Brussel (zuid.) Eene depeche uit Weenen meldt dat Prins Rudolf woensdag avond met zyn gevolg naer het oosten vertrokken is de keizer heeft hem lot aen de statie vergezeld. Sedert eenige dagen heeft men in de Ravensteinstraet, te Brussel, balken moeten plaetsen tusschen de huizen, om de gevels te heietien in le storten. Gansch die oude wyk van Brussel verkeert sedert eenigen tyd reeds, in zeer ver\allen toestand en liet is hoogst noo dig maetregels te nemen om erge ongevallen te voorkomen. —Moord te Bassevetde.- De verschrikkelykc moord die maendag morgend, len 6 ure, te Bassevetde werd gepleegd, heeft de grootsie verslagenheid in deze gemeente teweeg gebracht en is nog hei voorwerp aller gesprekken. Het is op de hofstede van den landbouwer Saey dat de misdat-d hogaen is. De moordenaer Lodewyk tie Boever,woonde sinds ■2 1/2 jaren als poerdenkrieciu by de kinderen Sacy, en was nu ui: zynen dienst gezonden het is om zich te wreken op de meid des huv.es dat hy op zoo bar- batrsche wyze, de dochter Suey heeft vermoord Ter- wyl deze bozig was met de koeien le melken, sloop hy achier liaer den koestal binnen, vatie baer by het hoofd en sneed haer onbarmhartig den hals af. Do dood was oogenblikkelyk. be moordenaer was nu voldaen, bv meende de meid gelroffen le hebben, waorop hy zich wilde wre- kan, doch in plaets van deze was hel de zuster van den landbouwer,die dilmael do koeien bezig wasmot melken, zoodat deze by ve gissing het slachtoffer werd van be Boever. Het ongelukkig meisje was 30 jaren oud. Na den moord droeg De Boever het mes, waermeó hy zyne misdacd had volbracht, na het afgespoeld te hebben, terug in de keuken, ging het geld nemen dat by id zyn koffer had en na zich verzekerd le hebben dat zyn slachtoffer wel dood was, verliet by de hoeve en begaf zich naer Gent. alwaer hydoor de policie is aengehoiulen en ter beschikking van den prokureur des koiungs gesteld. Het parket is reeds naer Basse- velde geweest en heeft bel onderzoek begonnen. Weerom al gemeenien die moeten leenen of nieuwe lasten leggen op dit en dat, te weten Bas-Silly enCouillet, inde proi incie Henegau- wen; Yvoir.indeproviucie Namen;Moescroen, in de provincie Westvlaenderen, Ruyen, in de provencie Oostvlaenderen, Ensival, in de pro vincie Luik. Eu dat zal maer gedurig alzoo voort gaen, alle weken tien, twintig gemeenten die moe ten eene leening doen of nieuwe lasten leggen. Bovendien, al verzwaren de lasten, dat is nu de schuld niet van de gemeente-bestuurders; immers alhoewel zy zooveel mogelyk weérstand bieden, komt men vau ambtswege, 't is te zeggen van dwangswege om te bouwen, te benoemen, in te richten, aen te slaen, te ver- hoogen. En men mag nog van geluk spreken, als er geen specialen afkomt. 't Is te zeggen dwingen, breken of speciale zenden, vvy zouden 't wy maer altyd voort laten waeien en in ons verzet volherden. Im mers dal is nu een tyd van stoornis, en wie eerst en meest de wet overtreedt, 't zyn de hooge bestuurders zelve. Toen, een gemeente bestuurder is toch verplicht voor de be langen der gemeente vaderlyk te zorgen, en als de gemeente door domme uitgaven moet in schulden komen of half geruïneerd geraken, eh .vel, wy toch zouden daer op geener wyze willen in meewerken. Nu, de wettige tegenstand wordt kloekelyk gebruikt; doch hy diende zich nog uit te brei den. De Patrie van Brugge, verhaelt wat er te Leke isjjebeurd, in den achternoen van don derdag 3 uezer: De katholieke schoolmeester was beschul digd van ievers eenen jongen eenen klets te hebben gegeven. Vier heeren in burgerskleéren, kwamen de school binnen en geboden den meester van buiten te gaen. De onderwyzer voldeed aen dit bevel, zonder éen woord te spreken. De eerw. heer Windels, pastor der parochie, die gehoord had wal er gaende was, trok da- delyk naer de school. Eerst kwam hy op twee van de vier vreem delingen. Mynheeren, sprak de pastor, ik heb de eer niet u te kennen, en wie gy zyt of niet, ik ver zoek u van hier weg te gaen, dat is hier myn byzondere eigendom. Een der heeren zei tot den pastor dat hy zelve moest weg gaen. In 't gebeele niet, ik ben te mynent. 0 Ik ben de onderzoeks rechter, zei de onbe kende toen, en ik gebied u te vertrekken.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2