De notaris De Vriendt is reeds vervolgd en verwezen geweest uit hoofde van verschil lende geldontvreemdingen, omtrent GO,000 fr. beloopende. De beide beschuldigingen waervoor hy nu te recht stael, hebben de volgende feiten tot onderwerp In 1878, kocht Mooreels een huis van zync schoonmoeder, op welk huis eene gehypothe keerde rent stond van 650 fr. ten voordeele van Desideer De Meyer, van Ophassell. Die rente kwam voort van de moeder der vrouw van De Meyer, Maria-Theresia Berlangie. Den 13 april 1878 gaf Mooreels aen den notaris De Vriendt de som van 700 fr. ten einde die rent af te leggen, met de intresten van deze som en De Vriendt gaf eene erkente nis aen Mooreels. In plaets die rent af te leg gen, heeft hy die som achtergehouden, doch hy bleef de intresten betalen aen De Meyer, lot rond den tyd zyner vlucht. De Winne is koetsier te Pointoise-1'Evêque. Den 23 October 1876 kocht hy ten pryze van 4500 fr., aen Fr. Joz. Keymeuler., van Aelst, een pachthof,gelegen te Aelst; om de koopsom te kunnen betalen, was hy genoodzaekt ge weest eene ontleening van 4000 fr. te doen, aen Ed. Sinnaert, van Aelst, gewoonlyk door den notaris De Vriendt gebruikt als getuige by de acten die deze opstelde. De intrest die door Sinnaert nooit geëischt werd, beliep 50/„- Ka- pitael en intrest waren gewaerborgd door eene belasting, welke De Winne in voordeel van den storter toegestaen had, op een pachthof door De Winne juist gekocht, en op een huis gelegen te Aelst, waervan hy alreeds bezitter was. Door acte verleden voor den notaris De Vriendt, den 11 juli 1877, had De Winne het pachthof, dat hy aen F. J. Keymeulen gekocht had, weder verkocht aen H«ppoliet Mertens, van Aelst, voor de prijs van 5000 frank. Deze som was met zyne toestemming gestort geweest in handen van notaris De Vriendt, op voor- waerde dat hy die zou gebruiken, 1° om het bovengemelde pachthof even als het huis van de hypotheek te ontlasten 2° om aen Sinnaert het geleende kapitael met de intresten te be talen. Geene dezer verplichtingen werd vervuld. De notaris heeft dit geld achtergehouden. Al deze feiten en de bedrieglyke handelwyze zyn, zegt de beschuldigingsakl, klaerblykend door stukken van het onderzoek en door getui gen vastgesteld. Tot den dag zyner vlucht heeft niemand iels op het gedrag van den notaris te zeggen gehad. Een talryk publiek was in de verhoorzael aenwezig. De beschuldigde wordt binnen geleid. Er ontstaet eene beweging van nieuwsgierigheid onder het publiek. De aengeklaegde neemt plaets op de bank der beschuldigden. Ily is een man van kleine gestalte; zyn haer is vergrysd en by draegl eenen bril. De zetel van het openbaer ministerie wordt bekleed door den heer De Gamond. M. Alberic Kolin heeft de verdediging voor gedragen. De beschuldigde oefent voor liet oogenblik geen bedryf uil. Hy is geboortig van Lembeke. By verstek werd hy veroordeeld door de recht bank \an Dendermonde, terwyl by voortvluch tig was,voor verscheidene feiten van misbruik van verlrouweu, deze verschillende straffen beloopen 10 jaren gevangenzitting en verschei dene bonderden bank boet. Het publiek luistert met groote aendacht naerde lezing van den beschuldigingsakt, dien wy hooger samen hebben gevat. Er ontstaet eene beweging van verbazing by de vermelding dat de ontvreemdingende aenzienlyke som van 700,000 frank bedragen. Onder hel publiek be vinden zich vele inwoners van Aelst, waer de zaek de grootste ontroering beeft verwekt. 12 getuigen ten laste en 1 ter ontlasting zyn gehoord geworden. De beschuldigde wordt ondervraegd, eerst over de ontvreemding ten nadeele van De Winne. Hy onkent de feiten die hooger ver meld zyn. Door den voorzitter over eenigen tyd ondervraegd heeft hy bekent dat De Win ne hem de som beeft overhandigd om Sinnaert te betalen in kapitael en intrest en om de hy potheek op een ander huis te hebben. Hy ver- klaert nu dat De Winne hem de som heelt ge laten om later eene andere hofstede aen te koopen ten einde nieuwe onkosten te vermy- den. V. Wat hebt gy met de 5000 fr. gedaen Ik heb ze in andere zaken gesteken. De heer Sinnaert was by my als kind van den huize hy gaf my al zyn geld. Nopens de ontvreemding gepleegd ten na deele van Moreels zegt by dat hy meende dat die zaek met de familie Moreels heel en al ver effend was. In de gevangenis heeft liy aen den voorzitter verklaerd dat by van de zaek Mo reels niets wist. Mr Rolin. Men heeft de zaek 2 1/2 jaren laten slapen. De heer Voorzitter. Weet de beschuldig de dat de som terugbetaeld is A. Ja. De beschuldigde zegt dat hy alles gedaen heeft wat mogelyk is om de schuldvordering van De Winne te redden, zoodanig dat deze verklaerd heelt dat hy nooit eene klacht te mynen laste zou leggen. De heer Voorzitter. Kent gy den toestand uwer zaken A. Die toestand is my geheel en al onbekend. V. Weet gy dat uw passief 700,000 Ir. be loopt A. Ja, 'k geloof dat een dagblad zelfs gezegd heeft 15 honderd duizend. V. Ik spreek nu niet van een dagblad. Weet gy hoeveel uw aktiel' beloopt Y A. Ik ken niets van mynen toestand. V. Waerom hebt gy Aelst verlaten A. Omdat het vastgesteld was dat er feilen van misbruik van vertrouwen ten mynen laste be stonden. De beschuldigde werd onlangs in Beieren aengehouden. De beschuldigde houdt een opgerold papier in de hand, waerop notas staen waervan hy gebruikt maekt om zekere cyfers, door de ge tuigen aengebaeld te betwisten. Hy schynt ge heel en al op zyn gemak te zyn en ontrekt zich Voegenaemd niet aen de blikken van het pu- jliek, terwyl hy de getuigen beziet en aen- Jachlig luistert. Nu en dan fluistert hy zyncn verdediger iets toe. De beschuldigde spreekt goed vlaemsch. M' Rolin. doet, by het verhoor van den on derzoeksrechter opmerken, dal De Vriendt voor misbruik van vertrouwen is veroordeeld geweest in zaken waervan het bewezen is door kwittancien dat de sommen terug wer den gegeven. V. De Voorzitter. Gy hebt het recht niet gevonnisde zaken te bespreken. Mr Rolin. Ik doe de opmerking om de zedelykheid van den betichte vasttesiellcn. De eerste getuige in de zaekgehoord is den heer Angelet, alsdan, instruciierecliter te Den dermonde. Getuige treedt in 'i historiek der beide zaken, zooals zy in de akte van beschul diging vermeld worden. Op ondervraging van den heer Rolin, verde diger, verklaert M. Angelet, dat Mertens hem verklaerde er nooit in zyne tegenwoordigheid spraek is geweest van hypotheken, maer wel van intrest te betalen. De zitting werd om 12 1/2 ure geheven. Het Hof en de heeren Gezwornen verwyde- ren zich en 't publiek verlaet traegzaem de verhoorzael. Ondertusschen is de betichte De Vriendt met zyn advokaet aen 't klappen en lachen alsof hy zich t' huis in zyn studie-cabinet bevondt.... M. Rolin verliet op zyn« beurt de zael de gendarmen boeiden onmiddelyk De Vriendt aen de rechterhand en leidden hem naer 't gevan gen rytuig. Elkeen, vriend en vyand.was diep ontroerd: zoo boog gevlogen en zoo diep gedaeld, hoorde men zeggen. Niemand echter verontschuldigde hem, men bekende dat hy slechts zyne recht- veerdige straf onderging.... Een kerel, hola, wat zeggen wy, een bier wel gekend schepsel, door zekere liberalen en door al de catholieken ten meest veracht, verbrak de diepe stilzwygenheid die op dit oogenblik heerschle Zietdaer, riep hy uit zyne armen en beenen slingerende geiyk de wieken van eenen houten windmolen, de grootste dief van Aelst, die zoo vele menschen bestoten en geruineerd heeft Dien groote tjeefdien dief, dien groolen diefLaet er ons achterloopen wy zulten hem eenen charivari gevenwy zullen hem uitschreeu wen en uitfluiten Met deze laetste woorden zette hy zich op een drafken gevolgd door twee drie slraetleirendoch toen zy terstrael aen- kwamen was De Vriendt reeds aen 't ryden.... Al de aenwezigen waren verontweerdigd, en meer dan een hoorde men zeggen Dit gedrag is krapuleus een deftig, een wel opgevoed mensch eerbiedigt den grootsten misdadiger, van 't oogenblik dat by aen 't gerecht is over geleverd. 't welk hem zyne verdiende straf zal toepassen.... Zitting van dynsdag 14 Februari. De getuigen De Winne en zyne vrouw wer den dan gehoord. Zy verklaren dat zy uitdruk- kelyk aen De Vriendt last gegeven hebben om met de 5000 fr., voortkomende van den ver koop van bet huis, Sinnaert bet geleende Ka pitael en de intresten te betalen en de hypo theek op een ander huis te heffen, en dat zy De Vriendt niet gelast hadden de som van 5000 fr. te bewaren, met het gedacht later een ander huis te koopen. De heer Sinnaert, notaris-klerk te Aelst, verklaert dat hy de som van De Winne terug heeft gekregen, na de vlucht van den notaris. De Winne heeft om die betaling te doen, het huis dat hy bezat moeten verkooperi. De verdere getuigen doen geene nieuwe by- zonderheden kennen. De beschuldigde blyft voortdurend met groote aendacht de getuigenissen volgen. Hy spreekt meer dan eens de getuigen tegen en doet zulks niet zonder heftigheid, nu eens in 't Fransch, eene andere mael in 't Vlaemsch. Des avonds is dit belangryk proces afgeloo- pen: de beschuldigde, plichiig bevonden, werd lot 10 jaren dwangarbeid veroordeeld. Men zal zich herinneren dat de korrekiionneele rechtbank van Dendermonde reeds dergelyke straf tegen hem heeft uitgesproken. De volgende heeren het Bestueilyk arron dissement Aelst bewoonende, zyn door 't lot aengewezen om het ambt van gezwornen te vervullen, by het Hof van Assisen onzer pro- vintie, tydens den l"u zittyd van 1881, tweede reeks, welke zal geopend worden te Gent, den 14 Maert aenstaende, onder Voorzitter schap van den Raedsheer De Gottal MM. Van Impe, notaris te Ninove. Gb. Druwé, fabrikant te Aelst. J. Van Gyseghem-De Kegel, fabrikant te Aelst. P. Schaltin, nyveraer te Aelst. Eene les voor de vervolgers van 't katholiek onderwys. De katholieke bisschoppen van Australië doen krachtdadige pogingen om den stroom der goddeloosheid tegen te houden, die daer ook de openbare scholen te wege is te over weldigen. Welnu, de anglicaensche bisschop van Melbourne, D' Moorhouse, geeft hun ten volle gelyk a In de kwestie van de opvoeding, zegt hy, welke hier te lande zoo sterk de gemoederen ophitst, moeten de katholieken met de protes tanten niet verward worden. De protestanten laten hunne scholen varenen toonen alzoo dat zy er niet veel zaek van maken de katholie ken integendeel houden de hunne slaende en verdedigen ze met buitengewoone zorg en leggen alzoo hunnen diepen en onoverwinne- lyken afkeer aen den dag voor alle opvoeding, die niet godsdienstig is in den waren zin des woords ik vind dat het onrechtveerdig is de katholieken tweemael te doen betalen voor het onderwys van hunne kinderen; immers zy zyn door hun geweten verplicht onafhankelyke scholen te ondersteunen, en door de wet zyn zy gehouden voor de staatscholen by te dragen. Ik stel dus voor aen de katholieken toelagen te veiieenen, vast te stellen volgens de verslagen der opzieners van bet gouvernement, of, als men dat liever heeft, hun voor 'l onderhoud hunner scholen de zelfde voorrechten toe te staen als in Ganada. Zooals die piotestantsche bisschop spreekt, spreekt ook het gezond oordeel; maer de blinde haet, dien onze ministers tegen den katholieken godsdienst gezworen hebben, doet hen spotten met gezond verstand, wel en recht als het erop aenkomt om zielen aen de Kerk te ontrukken. Wat Schaerbeke betreft, doet de noodzake- lykheid der benoemmg van eenen tweeden agent zich 1 iet min gevoelen. Een enkele agent is heden met de politie gelast. Hei grondgebied dat hy te bewaken heeft is te verre uitgestrekt voor een enkele persoon.... En des zomers, is de dienst byna onmogelyk te verrichten... Terwyl hy het zwemmen op den Tragel moet verbieden, zou by lerzelfdcrtyd de veldvruch ten moeten bewaken, en, dit is onmogelyk.... Indien men wil dat de politie op Schaerbeke wel verricht worde, dan hoeft men een tweede agent te benoemen, gelast met het bewaken van gansch de Ledeschebaen, Meuleschette, Koolstraet, Asschendries, Dendermondsche- steenweg, Geerardsstraet, Zwarten-Hoek en Tragel. Wy roepen op deze zaek, de aendacht onzer heeren Gemeenteraedsleden in. Nu, wy van politie spreken, vragen wy aen wie 't behoort, of 't reglement op 't storten van steengruis en aerde ter strael, is afge schaft Op zekere plaelsen liggen er. reeds sedert weken, lioopeu steengruis of aerde, die den doorgang vooral des avonds, heel gevaerlyk maken. Wy vernemen dal de benoeming van eenen derden agent van politie voor T gehucht Myl- beke, eene beslolene zaek is. Dit besluit van onzen Gemeenleraed, wordt door onze mede burgers van Mylbeke wel onthaeld; de nood* zakelykheid van eenen derden politieagent deedt zich, sedert lang, gevoelen. Moorsel, 15 Februari 1880. Heer Opsteller, Zoo ik zien, heeft mijn artikel uit Moorsel van Zondag 6 dezer, eene antwoord van d'heer Alex. Van der Noot, uitgelokt. Deze heer beweert in de zelve, dat de brood- deeling aan de armen, onpartijdig is geschied. Deze bewecring logenstraf ik ten volle, en zal zulks bewijzen De bi ooddeeling werd door zekeren der be- zonderstepersonen vande geuzen partij gedaan deze gaven bons waarmede de armen by den bakker brood ontvingen. Op de tachenlig huis houdens welke gewoonelijk van de brooddee- lingen genieten,zijn er drie-en-derlig die geene brood bekomen hebben. Veel zijn er dan nog geweest die zich de moeite gespaard hebben te vragen, nadat zij hunne arme partijgenoten ledigerhand hadden zien terugkomen. Vier katholijken zijn er die door bijzondere tusschen- komst van een of ander invloedhebbende libe raal een brood bekomen hebben, en dit als onze brooddeeling al ruchtbaar was. Ik laat mij hier toe, een bijzonder feit aan te halen. Een ouder, wiens drie kinderen de katho- lijke school bijwonen had een bon verkregen, doch te vergeefs bood hij denzelve den bakker aan, men weigerde Item het brood men had liever het handteeken van d'heer Alex.Van der Noot niet te erkennen, dan hem te geven. Ik zende UEd hier ingesloten,dien bon alsook den naamlijst der drie-en-dertig huisgezinnen voornoemd, om op u. bureel ter inzage van een ieder te berusten. Ik veronderstel dat de lange afwezigheid van den geboortegrond, het verblijf in vreemde lan den, de heer Van der Noot de plaatselijke ge bruiken heeft doen vergeten. Daarom zal ik zoo vrij zijn, hem dezelve te herinneren met hem te zeggen, dat diegene, welke onpartijdig wil len handelen de zorg van de bedeeling overlaten aan het armbestuur; hetwelk zich altijd, ten volle genoegen van eenieder, met deze taak beeft gelast, en niet dan lof voor zijne onpar tijdige handelwijs heeft verworven.Pariijhand- langers zijn voor dit werk niet geschikt. Heer Van der Noot zeut met zeker genoegen in zijn brief, dat de armen talrijker zijn in onze partij dan in de zijne. Die bekentenis vereert en verheugt ons. Dit bewijst ten eersten dal het openbaar gevoel ons voordeelig is, ten tweeden is het voor ons troostelijk te zien, dat de armen hel voorbeeld van vele groeten en baalzuchtigen niet volgen en liever te lijden hebben dan bun godsdienst ontrouw te worden. Wilt bij daaruit besluiten dat zijne partij samengesteld is uit meer verlichte en begoede personen, dusvolgens van kiezers, hij bedriegt zich; met aanstaande maand October, zal hem zulks bewezen worden. Ik vind nog in zijn schrijven, dat de partij van den Pastor zijn voorbeeld navolgenswaard heeft gevonden. Wees een weinig ootmoedi ger, heer Van der Noot. Wie van ons toch zou het gedacht kunnen te binnen krijgen, bij u of uwe partij navolgenswaardige voorbeelden te zoeken Die zijn er immers bij u zoo moei lijk om vinden als eene naaide in een wagen hooi. Wij hebben eenvoudig, eerien plicht gekwe ten met den arme welken gij, om zijne gods dienstige gevoelens wille, versloot, te vergoe den en ter hulp te komen. Ook stellen wij ons voor het zelfde te doen telkens dat gij uwen partijgeest in uwe liefdadigheid zult laten uit schijnen. De veldwachter ook heeft de eer vermeld te zyn. Hier hebben wij niets in te zien, enkelijk treffen wij aan de woorden armen zyner kla gende partij Daar volgens schrijver, de veld wachter aan onze partij toehoort prostesteer ik tegen de uitdrukking klagende partij. Aan wie, of voor welke redens dienen wij te kla gen wat klagensnood hebben wij Y Wij heb ben eene schoone meerderheid, samengesteld uit het vrij en defstigste gedeelte der gemeen te. Deze zullen wij behouden en tevens nog zien aangroeien. Daar bet ons goedbekend is dat beer Van der Noot de Vlaamsche taal niet machtig ge noeg is om zijn brief opgesteld te hebben, en waarschijnlijk zijnen toevlucht zal genomen hebben tot 't een of 't ander oflicieel licht duiden wij hem zijne uitdrukkingen niet heel ten kwade. Zoo min als van de beestenmarkt, wordt er van hun aanstaande concert gesproken Zoude dit weer ten voordeele van de armen gegeven worden Y Verledene jaar heeft het geuzenmuziek een concert gegeven Ten voor deele van de armen. Noglhans gedenkt zich niemand dat de opbrengst bedeeld is geweest. Waarschijnlijk heeft er denschamelen en bedrukten armen het genot van. Aanvaard,heer Opsteller.mijne wel gemeen de groeten issen. Daer ik die wyze van bedeeling niet goed keurde aengezien deze aenleiding geeft tot krakeelen en vechtpartyen, heb ik beter ge vonden dit geld aen de armen uit te deelen, en dit heb ikonpartydig gedaen, Zoo nogtans d'heer Van der Noot vind, dat ik misdaen heb met aen zyn bevel niet te ge hoorzamen, stel ik de tien franken ter zyner beschikking, hy kan zich zelf dan het vermaek verschaffen arme menschen te zien vechten en elkanders kleederen in stukken te scheuren. Aenvaerd, Heer Opsteller, de verzekering myner hoogachting. Alph. DE SMEDT, veldwachter. Kiezins" te Antwerpen. By de kiezing die donderdag II. te Antwer pen plaets greep, heeft de Meeting op nieuw gezegepraeld met eene meerderheid van 150 stemmen. Ziethier de uitslag M. Cogels-Osy, bekwam 5274 stemmen M. Gevers-Selb, 5124 Er waren 175 nietige briefjes en zonder twyfel zyn het ten meerderen deele meetingis- tenbriefjes. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Puissant, pastoor van Amougies, is pastoor van Nederbrakel benoemd. De Eerw. Heer Van Poucke, onderp. van Nokere, vervangt hem. Te Meerdonk is pastoor benoemd de Eerw. Heer Bogaert, onderp. te Temsche. De volgende Eerw. Heeren zyn onderpastoor benoemd Van Pamel tc Audenaerde, M. Burrick te St. Amandtberg, M. Van Cauwenberghe, professor te Geeraerdsbergente Balegem, M. Vcrm^ersch, onderp. van Winkelte Winkel, M. De Kezel, onderp. van Lovendegemte Klinge, M. Clere- baut, onderp. te Zeevergemte Doel, M. De Schepper, on derp. te Klingete Lovendegem, M. Thierens, onderp. te Doel. De Heer De Maere, uit bet Seminarie, is professor be noemd in het college van Geeraerdsbergen. Moorsel, 16 Februari 1881. Heer Opsteller, In den brief door d'heer Van der Noot Alex ander UE. gestuerd en in den Denderbode van zondag laetst opgenomen, zegt dezen my tien franken hebben ter hand gesteld, om aen de armen te bedeelen. Die aenhaling vereischt eene terechtwyzing. Bovengemelde heer heeft my twee vyf frank stukken gegeven met bevel deze te doen uit wisselen in koperen munt en aen de armen aen de kerkdeur te grabbelen te werpen. WETTELIJKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 7 Februiari 11. zyn de volgende heeren Ridders van 't Leo- polsorde benoemd M. M. De Deyn, oud-Burgemeester tot Ninove; Verbrugghen, Burgemeester te St- Lievens-Hautem; Baeten, Burgemeester te Nieuwerkerken. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen Zondag 20 Februari. Groot Concert, gegeven dour de Koninklyke Harmonie Al Groeiend bloeiend ter Groote Zael van 't Stadhuis. Verscheidene vreemde kunstenaers verleenen hunne medewerking. Donderdag morgend is een begin van brand ontstaen ten huize van den heer De Cock, Slaliestraet, alhier Dank aen spoedige hulp is T vuerin zynen oorsprong kunnen ge dempt worden. Hel Vrywillig Pompierskorps was spoedig ter plaets. Dynsdag namiddag, ten 5 ure, is de kei zerin van Oostenryk te Brussel aengekomen. Zy werd aen de Noordersiatie afgehaeld door de koninklyke familie. De ontvangst was gansch intiem niemand was in de statie toegelaten buiten den koning, de koningin, prinses Ste phanie, een ordonancie-oflicier en eene dame van 't hof. De koning droeg het oosteriryksch uniform onder eene zwarte kapot. De keizerin was slechts vergezeld van eene holdame, eene kamermeid en twee dienstboden, die reispak ken droegen. De keizerin begaf zich onmidde lyk in de rytuigen van het bof naer hel Paleis, waer een diner plaets had. Ten 8 1/4 ure ver trok de keizerin langs de Zuiderstatie, waer de keizerlyke trein aengebracht wasde konink lyke familie heeft haer vergezeld tot aen den trein. Twee officiers van het belgisch leger, de onderluitenant Janssens der infanterie en de onderluitenant Hurban der artillerie, zullen binnen kort, langs Liverpool, naer Midden- Afrika vertrekken, om zich by een der belgi- sche expedilien aen te sluiten. By ministerieel besluit van 16 februari is de trekking van de eerste serie der Natio nale lotery bepaeld op donderdag 24 meert en die der tweede serie op 7 april aenstaende. Het schepenkollegie van Brussel heeft be sloten, dat de schepene Buis het ambt van burgemeester zal vervullen, tol de benoeming van eenen nieuwen burgemeesterde schepe nen Vauthier en Trappeniers zullen op hunnen post blyven, tot zy door bet goevernement zul len vervangen zyn. In den nacht van 14 tot 15 november laestleden werd een diefstal van 6000 fr. ge pleegd in de Leuvenschestraet n. 8, ten na deele der echtgenooten Dewolfs. Alle opzoe kingen om den dief te ontdekken, bleven vruchteloos. Zekere G.... koffiehuisbediende, van franschen oorsprong, en die by de echt genooten Dewolfs inwoonde, hield eenigen tyd daerna op met werken en vertrok naer Frankryk, onder voorwendsel van een bezoek te brengen aen zyne ouders. Zyne afwezigheid duerde eene maend. Toen hy terugkwam, was G gansch in 't nieuw gekleed,en alhoewel hy veel geld verteerde, werkte hy niet meer. Men vatte aenstonds vermoedens op en de po- licie deed eene huiszoeking men vond in zyn bezit voor 600 fr. kwitlancies van kleergoed en juweelen in de maend december gekocht. De kerel loochende eerst alles, doch bekende weldra dat hy den dader was van den diefstal der 6000 fr. Hy is ter beschikking gesteld van het parket. Een reizigerstrein is heden morgend tusschen de statie's Gravenbrakel en Hennu- yères ontriggeld. Ten gevolge van dit ongeval heeft de reizigerstrein n. 860, die ten 10 ure 13 minuten 's morgends uit Bergen vertrekt, enten 12 ure 9 minuten te Brussel moet aen- komen, eene vertraging ondergaen van meer dan een half uer De dienst tusschen Brussel en 's Gravenbrakel is eenigen tyd langs het verkeerd spoor moeten gedaen worden. Sedert eenige dagen gaf de genaemde Jo anna Janssens, echtgenoote Trappeniers, wonende te Wesmbeeck, teekens van krank zinnigheid. Maeridag heeft de ongelukkige, in een koortsigen aenval, haer vierjarig kind,ver scheidene bylslagen toegebracht, die zyn leven in gevaer stellen. De gezondheidstoestand van M. J. Van Iseghem, lid der Kamer van Volksvertegen woordigers en burgemeester van Oostende, wordt van dag tot dag slechter. In't begin dezer maend is eene aenzienlyke diefstal te Ben-Ahin gepleegd in de kerk van den H Leonardus. De dieven die by middel van beklimming in de kerk gedrongen zyn, hebben er de volgende voorwerpen gestolen: een zilveren gotischen kelk met gouden schael en versierd met vier kostbare steenen, een zilveren ciborium, een zilveren doos, een bos sleutels, een aental keerseu en eene som van ongeveer 8 frank. De policie zoekt op twee kerels, waervan een de hand moet gekwetst zyn. De werkstaking der mynwerkers van de Levant du Flénu heeft slechts dry dagen ge- duerd de mynwerkers hebben reeds allen den arbeid hernomen. Dezer dagen is te Quiévrain het acht ja rig dochterke van een schaliedekker levend verbrand het kind eenige oogenblikken alleen gelaten geweest, terwyl de vader naer den apotheker ging om geneesmiddelen te halen voor zyne zieke vrouw. Het meisje, dat den koffie moet warm maken, is waerschynlyk te dicht by de stoof genaderd en hare kleeren zullen alzoo vuer gevat hebben. De moeder, die te bed lag, had niets gehoord. Overstroomingen. Uit alle streken van bet land worden ons weêr overstroomingen gemeld. Boven en beneden Brussel, van Vil voorde tot Hal, staen al de weiden onder wa ter. Te Forest is de herberg Au jardin de Ver sailles zoodanig door het water omringd, dat men een aental tafels achtereen heeft moeten plaetsen, om den weg nevens de spoorbaen te kunnen bereiken. De spoorweg staet totael onder water. Rond Audenarde heeft het water de hoogte bereikt der hoogste overstroomingen van de cember laelstleden, en nog is er geen daling te bemerken. In Henegauw zyn byna al de rivieren weer buiten hun oevere geloopen voor de vyfde mael reeds, sedert dry maenden, zyn de oe verbewoners der Espierre genoodzaekt, uit hoofde der overstrooming, uit hunne huizen te vluchten. Alle gemeenschap met West Vlaenderen is afgebroken te Leers Noord, te Estaimpuis, te Saint Leger, enz., en nog wast het water altyd. De Maes is insgelyks sterk aen 't wassen, evenals als de Ourthe. Verscheidene gedeel ten der provincie Luik siaen leeds volop on der water. Te Maestricht zyn de lage gedeel ten stad overstroomd. In de provincie Namen vreest men ook voor erge overstroomingen reeds van don derdag avond zyn de rivieren aen 't wassen. De Eure is boven en beneden Walcourt uit hare oevers geloopen tot aen Marchienne staen al de weiden langsheen de rivier onder water. De Piéton is van Gosselies tot Charleroi overstroomd. Gelukkig heeft de regen opge houden, anders zou men erge rampen te be treuren hebben. De regen en sneeuw veroorzaek op nieuw overstrooming. Verscheidene dorpen, vooral Meeswyck, Cothem, een gedeelte der gameente Stockheim, Heppeneert, enz, staen weêr heel en al onder water. Uit bet naburig Meers, hebben reeds voor de derde mael dit jaer, de bewoners met vee en haef de vlucht genomen. Niets blyft in het dorpke overde vruchtbare landeryen zyn nog slechts steen groeven. De droefheid en het verlies van den vlytigeri landbouwer der Maesvallei zyn nog- maels overgroot. HOLLAND. Maendag morgend, zyn de inwoners uit Vly- nien, Hedikhuizen en Nieu-^Kuik, die te Utrecht eenen wyk gevonden hadden, gedurende den groolen watersnood, en aldaer in hel militair j gasthuis een onderkomen vonden, naer hunne dorpen teruggekeerd. Allen zyn ten uiterste vol- daen over de genoten gastvryheid. Het Water. Ten gevolge van hel voort durend wassen der rivieren, wordt het land nog hier en daer onder water g^el. Uit verscheidene plaelsen komen berichien wegens overstroomin gen, die ditmuelgelukkig nu1 gevaerlyk zyu voor de menschen,maer lochve^i schade veroorzaken aen landeryen en woningen. Het was echter meer dan tyd, dal de regen ophield, oui de on rust en het gevaer te verdryven. Volgens de laetste tydingen valt het water reeds opwaerts de riviereidie Holland bespoelen. Volgens een schryven van den Noordbra- banter zal de nieuwe dyk te Nieuwkuik, morgen waerschynlyk klaer zyn. Aen de buitenzyde zyn de herstellingswerken reeds voltrokken langs de binnenzyde iszy byna over de geheele lengte met palen, masten en blar ken afgedamd. In het dorp zelf blyft hel er steeds ellendig uitzien op den Konynenberg staen een twaelftal woningen. In de.Pepers!rael te Nieuwkuik zyn ook eenzes tal woningen afgewerkt. De kuil, die door den doorbraek van den Heidyk ontstaen is, is van vier lot vyf bunderen groot en bevindt zich op het grondgebied van Vlymen hel land integendeel, waerop de kuil gegraven is behoort tot de ge meente Vlymen. Te Nieuwkuik worden nog vier lot vyf honderd personen door de kommissie bediend. De provinciale weg is goed berydbaer, doch Hoeven en het Herpsche veld staen oog onder water. AFRIKA. Zuid-Afrikaensehe Expeditie. De Bien public bevat een brief van den eerw. pater Ch. Ooencnberghe, van Hasselt, deel uitmakende van de zuid afrikaensche missie. De brief isgericht aen den provinciael der So ciëteit Jesu endraegt de dagteekening van Gubu- luwayo. donderdag 4 november 1880. Deschry- ver verhaelt daei in breedvoerig een noodlottig ongeval, aen eenige missionnarisseu overkomen. Op 3 juni begaf paler Law met zyn gezellen, pater Weill en de broeders tledley en Desadelaer zich, in gezelschap van eeuige engelsche jagers, naer de krael van koning Umzila, schoonvader van den bevriende» koning Lo Bengula. Terwyl zy omstreeks bet einde der maend nog slechts eenigedagrei/.en van hun bestemming verwyderd waren, en zy zich van de engelsche jagers hadden afgescheiden, werden de tnissionoarissen door een bende vyanuige Mascbauas aengevallen. De zwarte leidsmannen, die zy by zich ha<£ den, namen de vlucht, zoodat de roovers hun alles afnamen wat zy by zich hadden, wagens, ossen, draegbare kapel, apotheek, linnen,jacht wapens, munitie, levensmiddelen,enz., en zy ten slotte nog van al hun kleëren en schoeisel wer den beroofd. In den rampzaligsten toestand werden zy aen- getroflen door eenige koeriers van koning Lo Bengula, die ze meênamen naer Umzila. Deze ziende dat de paters geen geschenkeu voor hem meêbrachlen, weigerden huu alle hulp en ver bood zelfs aen zyne onderdanen, bun eeuig voed sel ie geven, zoodal zy door bet volk van Lo Ben gula moesten worden onderhouden. Wal er sedert van de missionnarissen gewor den is kan men nog niet mei zekerheid zeggen. Vermoedelyk zyn zy nog wel in leven, maer hun toestand is allervreeslykst.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2