Collegie der Rh. 1T. Jraiiclen, te Aelst. Het kloostergoed van België heeft een be- lastbaer inkomen van 794 000 fr. waervan meer dan de dry vierden slaen op bebouwde eigendommen zoo dat eene kloosterhectaer 576 fr. aen het goevernement opbrengt. De 280.000 hektaren der gemeenten verte genwoordigen een belastbaer inkomen van 2,861,000 Ir.; aldus, zoo wat 10 fr. per hek- taer. By gevolg geven de kloosterhektaren 37 mael zooveel aen het land als de burgei hekta ren. Van den anderen kant.bezitten de geuzen in Gent een soort van liberale walvisch, die zoo veel vet rond de graden heelt, dat hy er het heele liberale kamp mede smeren kan, en me de smeert. Dat is zyne groote, zyne ecnige verdienste- Die arme ziel bezit, hy alleen, veel meer gronden, huizen en fondsen dan alle de kloo sters van België te zamen. Allo liberale hondjes bast achter dien, wyl gv toch niet anders dan bassen kunt en bassen wilt, en indien gy het wagen durft, byt hem in de kuiten, dal het walvischvet u langs de gulzige muiltjes afloopt. Immers het is klaer, dat kerk en pastor niet alles bezitten, en dat die arme liberalen niet moeten leven van de kruimelingen, die eenen pater van zyne tafel laet vallen. Dry vrienden. Modest. Zou Eraiel dezen avond niet komen Frans. Hy heeft my nogthans stellig beloofd, dezen avond, hier te zyn om 8 uren. Modest. 't Is reeds 8 i/s ure doch hy kan be letsel hebben. Frans. Tiens Emiel, is daer.... Emiel. Ah vrienden, ik vind u op uwen post ik heb u wat laten wachten, doch 't is myne schuld niet; ik had daer juist iemand thuis die my groot nieuws vertelde. Frans. Nieuws van belang, vriend, politiek nieuws Emiel. Ja, nieuws, politiek nieuws, groot nieuws.... Modest. 't Zyn toch geen sekreten zeker Emiel. - Neen toch ik zal 't u eens gaen vertel len maer ik zit hier nog zonder drank... Een pintje, juffer; als 't u belieft..- Modest. NVy luisteren. Emiel. Ik moet u vertellen, dat ik daer zoo even 'I bezoek hob gehad van een vriend die liberacl is.... Hy vertelde my dat onze liberalon, binnen twee maenden, den kiesslryd gaen aenvangon. en, zege pralen doen ze zeker, dat is vast en zeker en, dees mael, is er geen lievenheeren aen, zoo hy ten minste zegt.. Frans. C'est-cAover dry jaren zongen ze 't zelfde liedje. Emiel. Ja, maer nu is 'lgemeend; alles is in gereedheid om den stryd met krachtdadigheid aen te vangen hunne sektiën zyn reeds gevormd de voor zitters en sekretarissen en leden van 't Komileit der verschilligc sektién zyn reeds gekozen, met een woord, ze zyn veerdig... Modest Dat zal 'nen slag geven.., nu zyn we zeker naer den dieperik Frans. Ze zullen weer veel botermelk vuil maken, een geheel brouwsel meter eens in te p Emiel. - Lacht niet, jongt-ns, dees mael zal 't serieus, heel serieus zyn Ik weet er iets van. Modest. 't Verbond heeft nog>hans altyd liggen te zeeveren dat de liberalen Diet werk.m, en het spoorde hen tot werken aen... Frans. Wal niet werken Wel, ge kunt uwen kop in de straet niet steken of ge ziel den eenen of den anderen liberalen sprinkhaen met eenen van de kiezerslysien onder den arm loopen, die de katoene Welsprekendheid, in augusti II. met een stootwagen!- je naer 'l Siadhuis heeft doen afhalen Emiel Lacht maer, jongens, go zult het onder vinden de kies/aken worden wel bewerkt Frans. - - C'est-ca er zal veel volk komen naer kyken; al dit werk en al dit lawyd, zullen weêr een tempeesije in eer. tasje water zyn.... Modest. Ja, ik weet uil goede bron, dat de de liberale onnoozelaers, gelyk Valerius zegt, even als in 1818, eene felle buis zullen krygen. Emiel. 'l Is mogclyk, maor wy zullen 't afwach- teu Frans 't Scbynt F.miel, dal gy aen den liberalen zeever geloof hecht. Ik herhael het, over dry jaren zongen ze 't zelfde deuntje. Emiel Ja maer 7 Verbond rand ons Catholiek Bestucr ernstig aen Frans. C'est-fA!... al dit onnoozel gezeever dat de slinger alle weken uit zyn botten slaegt, noemt gy dit eene ernstige aenranding Modest. Alles wal 7 Verbond over dry jaren uit- kraemde herhaoll 't bladjc nu; de Denderbode ver gruisde, één voor één, al do liberale beschuldigingen over 't Postliètel, de overdekte Botermerkt enz., enz. en nooit heb ik 7 Verbond op de gepeperde ariikcls van den Denderbodezien antwoorden Meester Slinger zweeg gelyk een platzak Frans. Woest maer gerust, jongens, de Dender bodezal hem nog wel eens zynen kassaert geven. Emiel. Ja, maer maer nu is 'i Verbond loch se rieuzer Frans. C'etl fal... 't Is zeker ook al zeer serieus te klagen, omdat de volksoplelling op derden Decern ber geen plaets heeft gehad, wanneer zy maer op 3( December moest gebeuren... Meester Pannelat klaegde dat men by hem nog niet had geweest Modest. Wal zou er nu by dien suikeren Lippen te recenseren zyn Deurwaerder Note ris gael soms by hem eens recenseren 't is nog niet lang geleden dal hy nog eens by hem kwam. Frans. C'est (A Vrydag zal men dit reconsc- uienl le Dendermonde pleiten Emiel. Dat is de kwestie niet't is 't artikel van meester Pannelat van zondag lest dat go zoudl moeten jezen.... Modest. - En wat zegt dat artikel Emiel. Wel, 'het zegt dat de calholieken vóór dat zy aen 'l sladsbestuer kwamen, vermindering van belastingen door spaerzaemheid beloofden dat nie mand eenig voordeel zou hebben, niet een woord, dat er geene lieve kinderen zoudengemaekt worden. Frans. C'est (A 't Catholiek bestuer zou zyno vrienden aen den kant moeten stellen.cn de liberalen bevoordeeligeu. Deden de liberalen dit ook, toen zy aen 'l bestuer wareo Ons catholiek Bestuer zou wel dwaes zyn, zyne vrienden achteruit le steken. C'est pa maer gelukkiglyk begael ons catholiek Bestuer die dwaesheid niet.... Modest. Dal zou eens wel zyn Een genera el die den vyand poeder, lood en nog bovendien voeding zou bezorgen fraus. Als ze niet anders weten te vertellen.is 't zeever zulde Emiel.... Emiel. Ja, maer eD de leeningvan een millioen? Modest. - Als de liberalen, 't bestuer hebben ver laten,beliep de stadsschuld tot S8U duizend franks dus beloopcn de leeningen door de calholieken acn- gegaonmaer 4-20 duizend franks... en, men kon loch al die openbare werken, al die steenwegen op Myl- beek en Schaerbeek metgccneworlelschyfjesbelalcn? En daerby de 440 duizend franks zyn nog niet gansch besteed er schiet nog eenen zeer acnzienlyken item over voor nieuwe openbare werken. Frans. C'est-ca!.. Ik wil nu al de openbare werken niet aenhalen die hier volirokken werd ol aen den g-ing zyn, maer ik wil uoen opmerken ai wy ons gelukkig mogen acnten, dal de liberalen nier niet meer aen 7 roer zyn. Waer litn raleu aen t be stuer zyn, smelt'l geld iu Ie kas gelyk de sneeuw voor de zou, Te Brussel zyn de liberalen aen 't roer. en 't siinki geweldig naer den mesihak millioenen en millioenen zyn gaen vliegen en de burgery is tot bezwykends toe belast Modest Er. te Gent... Finns. —[C'est-ca en te Get daer slinkt hel wel juist zoo ere niet als le Brussel, maer 't riekt er aer- dig op 't Siadhuis... Joos zit daer ook al ui do stads kas eu de burgery gaet onder de opcenten van allen aerd gebukt.. Modest En le Antwerpen, en te Luik. Frans. - C'est-ca daer heeft men ook al millioe nen op millioenen zien smelten gelyk de sneeuw voor de zon Waren de liberalen hier le Aalst aen 't bewind gebleven de siadsschuld ware voorzeker tot twee millioenen geklommen Modest. - Dat was zeker... En wal zegt meester Pannelat verder Emiel. Dal ons catholiek gemeentebesluer de patenten verhoogd heeft. Modest. Dat is te sterk!.. Durft men nog met die dommigheid voor de pin komen Denkt men dan dat elkeen mot weet, dal de patenten alleenlyk ver hoogd zyn, omdat onze slad, door vermeerdering van bevolking, van den 4den rang uacr den 3den is overgcgacn Frans. - C'est-ca vertelt meester Slinger nog an deren zulken Houwen praet Emiel. Welja, maer ik wil er over zwygen... Nogthans hy zegt dal Aelst een echt begynbofis geworden... Modest. 'l Statiekwaerlier, 'l is waer, is, sedert eenigen tyd, een bcgynhof geworden... Sedert dal de krapuleuze liberale krawal, dien meester Pannelat zoo wel kent dan ik, van don morgend lot den avond, in 'l Slatickwartier resideert vluchten al de deftige lieden, zoowel liberalen als calholieken, dit deel dei- stad, uit vrees van er hem te ontmoeten en, door 't razend schuim, dat gedurig zyne lippen bedekt, bezwadderd te worden. Er zyn liberale esiaminets waer men dit krapuleus schepsel op straet heeft gesmeten en den ingang van 'l huis heeft ontzegd uit eerbied voorde klanten... Frans. C'est-ca Meester Slinger weet best in wiens geldbeurzeken hel altyd aon een begynhof gelykt! En daermeê trek ik or van door vrienden. Modest. - Wacht een beetje Frans, wc trokken meë op. Doch zondag hier wederom op onzen post zulde. De dry vrienden trekken er van door. Wetgevende Kamers. Senaet. De liooge Vergadering hield woensdag eene zeer korte zitting. Vooreerst wierd de kiezing van den heer Cogels-Osy te Antwerpen goedgekeurd. Na verschillige wetsontwerpen van onder geschikt belang aengenomeu te hebben, heeft 't öenaet zich lot nadere byeenroeping ver- daegd. Volkskamer. De Kamer besprak deze week de verschillige wyzigingen aen 't budjet van den catholieken Eeredienst, voorgesteld door minister Bara en door de leden van den radikalen groep Mgr. de Haerne, de veteraen van 't jne> 30, sprak eene weerdige en diep loordacl .-rede voering uit De achtbare spreker deed met ccne grondwettelyke overtui.i' g, klaer en duidelyk uitschynen. dat «le loelageu die de Staet aen den Catholieken Eerrdieu-t uiibeiaelt. eene door hel land erkende schuld /yn. Die schuld is dus heilig,en ze loochenen of niet hetale is eene schreeuwende onrechtveerdigheid. De Eerw. Redenaer verwittigde de liberalen dat ondanks al de vervolgingen, ondanks al de orireciilvecrdigheuen dit* tegen ïiaer zullen plegen, de calholieke geestelykheid geen hair breed van hare plicht zal afwyken... M. Goblet deed een razende» uitval tegen de priesters en kloosterlingen. Die gekende pa penvreter, kraemde eene geheele karrevracht dwaesheden uit die geen de minste wederleg ging waerd zyn. M. Thonissen, de gevierde professor van Leuven, voerde op zyne beurt 't woord; zyne redevoering was afbrekend en verpletterend voor de beweeringen der liberalen. .Menigmael lokte by de hevigste onderbrekingen uil by de de ministers; de zeven moortelbroers gevoel den zich tot in de ziel getroffen door de on weerlegbare aenhalingen en harde waerhede» die de eerzame Redenaer hen deed hooren, met een woord, MM. Frère, Van Humbeeck, en vooral Bara wierden ongenadig op de pynbank gelegd.... De heer Thonissen erinnerde dat M. Bara, verleden jaer, te Doornyk uil riep: Wy zullen lot 7 einde gaen jehwel, wy, ook zullen tot 7 einde gaen, 't is te zeggen, wy zullen ons tot der dood toe verdedigen. M. Bara, onderbrak den redenaer en snauw de hem met eene gemaekte verontweerdiging toe Ik heb niets dergelyks gezegd Ah M. Bara gy hebt die woorden niet uitgespro ken Maer hoe komt het dan dat al de libe rale gazetten des lands die woorden welke gy op een politiek banket te Doornyk hebt uitge sproken, herhaeld hebben?... Allen juichten aen uwe woorden toe, want zy zyn een geheel programma Hebben de liberale gazelten dit weêr uitgevonden Maer als men u die woorden ten onrechte toeschreef, waerom er dan niet tegen geprotesteerd Maenden lang iwygt gy en als men u later uwe woorden crinnert, dan zegt gy ze niet te hebben uitge sproken Weet gy wat ge zyt, M. Bara, een zwetser die vreezende voor de gevolgen, die de verantwoordelykheid zyner woorden niet dragen durft. M. Coniessesprak verder eene merk weerdige redevoering uit, in de welke hy de tegenwoor dige houding van 't liberalismus tegenover de woorden en daden der liberalen van vroeger stelde. Uwe handelwyze tegen de geestelykheid is misdadig, riep hy uit. De achtbare redenaer hekelde het school onderzoek in 't welk de liberale redenaers hunne bewysreden gaen putten. Dit parlydige schooienkwest zal ons nooit eenig vertrouwen inboezemen. In plaeis van de toelagen aen de catholieke geestelykheid te verminderen. z««u men ze moeten vermeerderen De achtbare redenaer haelde de denkwyze van MM. Emiel Üllivier en Proudhon aen. de noodzakelykheid en de rechtveerdigheid bevestigende dei beta ling van de jaerwedden der geestelykheid. De heer Comesse eindigde zyne redevoering met de wederleggingen der argumenten door M. Bara tol verrechtveerdiging zyner voorgestelde wyzigingen bygebracht. 'Heerschap De Vignede man die uitriep dat het schoolenkwest de wraek der liberale party zou wezen, leverde zich op zyne beurt aen eene woedende papenvretery over. Ware bet in zyne macht hy zou den laetsten priester, den laetsten kloosterling verdelgen. Onnoodig te doen bemerken dat de godsdiensthatende ra- dikael, om beterswille, de wyzigingen van heerke Bara by treedt.... M. Jottraiul«lie eeuwige zaegetoel, ontwik- kolde de voorsteller! door den radikalen groep ge i.ien docli zyue bewysreden waren van alle erusiigh' id ontbloot. De lieer Hal/tauts hestreedt de ministerieele en ruilikale voorst ellen met krachtdadigheid en deedt uitschvnen «fat het liberalismus geen ander doel heelt dan de R. K. Kerk door alle niogelyke middelen te bestryden. Verder laekte hy de iiaetvolle beschimpingen die zekere libe rale leden zich tegen de geestelykheid veroor loven Heerke Bara antwoorede op de verschillige reden; ers,doch in plaets van hunnebewysreden te wederleggen, \aerde hy in laster en beleedi- gen uil tegen Paus, Bisschoppen, Priesters en Kloosterlingen. Zoo handelt heerke Bara telkenmale hy door de afdoende bewysreden zyner tegenstrevers in 't eng is gebracht, 't Land zal oordeeten, doch wy "hebben de over tuiging dat alle ware vaderlanders nu, einde- lyk de oogen zullen openen. KÊCHTERLYKE KBÖNYK. Zaterdag lest heeft de correctioneele Rechtbank v3n Audenaerde den genoemden Louis Mellens, oud 43 jaren, geboren tc Denderhaulem, en aldaer hulp- ondervvyzer aen de officieele school N° 2, (Dries ter Warcnl), veroordeeld tol dry jaren gevang-zitting, boete en 10 jaren berooving -zyner burgorlyke en politieke rechten, als overtuigd van aenslag tegen de zeden, gepleegd op twee minderjarige meisjes, zyne leerlingen. Wy zyn nieuwsgierig te zien of 'l Verbond deze veroórdeeling nu ook zal afkondigen onder den titel van Actum o/licieelorum Maer 't voddenpapierlje uit 't Pcperstraelje, zal wel weten le zwygen.... Goldl het een geestclyke en 7 feit gebeurde ergens in Japan, dan zou men hel wel afkondigen, maer nu het byna aen de poorten onzer slad gepleegd wierd, zal men van niets gebaren... Maer wat is 't 't Is nu een oflicieele die op 'l spel slaei cii nog meer die vuilerik was deslyds de cor respondent van onze tweo liberale Savooibladjes, on dal zegt alles. HANDEL EN NYVERHE1D. Volgens het laetste verslag der veeartsen van de provincie Oost-Vlaenderen, neemt de muilplaeg weer uitbreiding. De ziekte, zegt het verslag, wordt byna altyd door dieren uit Hol land ingevoerd; nochtans heelt zy nergens veel zwarigheid opgeleverd, 'en zy in den omtrek van Weileren en Audenaerde. MUZIKALE EN VEIiMAKEIA'KE AVONDFEEST, ten profyte van den Calholieken Schoolpenning t gegeven door de heeren Leerlingen met de medewerking van de Koninklyie Hurmonie van Aalst, den Maendag 28 Februari 1881, om 5 t/4 ure namiddag. liet programma is samengesteld uit 4mu>.iek- stui'ken n de opvoering van een comediestuk i i vven. gepield A C AGNOTTE, ou UN MARDI GRAS A PARIS. Pr./.eu der ingangskaerten ee.ste rang fr 2 u0; tweede rang, Ir. 1 00. Kan ten zvn te verkry ;en bv MM. Lêon Bélhune. Brusselschesiraet. Aimd Leleu. Groote Markt. Jozel Rarrez, Rosmarynstraet. Alph Vei brugghen, Oude-Graenmarkt, A. Schockaert, Genischesteenweg. Ed. Van den Berghe, Botermarkt, KUNST-EN LETTERNIEUWS. VERSCHENEN by VANOS-DEWOLF te Antwerpen, de twee de uitgaef van Het Lydend Hart van Jesus door Kanunnik DAEMS, een Meditatieboek uit muntend om zyne groote ascetische verdien sten en zyne letterkundige weerde. Het aertsbisdom heelt het werk met eene vleiende aenbeveling vereerd. Wat dezen tweeden druk vooral aenbeveelt, is het byvoegen eener Tafel van veertig over wegingen die liet boek teenemael geschikt maekt ook voor persoonlyk gebruik by de dagelyksche meditatie. Depriesters zullen er overvloedige stof in vinden om de geloovigen met vrucht te on derhouden over Jesus. s' Bitter Lyden voor eiken chrisfen bevat het werk voortreffelyke meditatiën die de godsvrucht tol het Lydend Hart zullen vermeerderen. STERFGEVAL. Zondag is te Gent godvruchtig overleden den zeer cerw. heer Pieter De Ridder, eere- kanuniek van St-Baefs en bestuurdei van St- Antonius-godshuis aldaer. Hy was geboren te Assenede en stierf in den ouderdom van 63 jaren. berichten de geëerde geaborineer- neerden aen den Denderbode welke over 1880 nog niet betaeld hebben, dat wy hen kortelings eene kwittantie door de post zullen laten aenbieden... Men merke wel op dat wy slechts de betaling van 't verloopen jaer ei- schen. Wy hopen dat elkeen op eerste aenbod onzer kwittantie, zal betalen ten einde ons werk en onkosten te sparen. ALLERHANDE NIEUWS. OnzeGemeenteraed heeft in zyne zitting van zaterdag 11. Kaiel-L. Ue Neef en Pieter De Bis schop, tot agenten van politie voor 't gehucht Mylbeke benoemd. De brusselsche bladen melden dat de be noemingen eu bevorderingen in de Leopolds orde, verleend ter gelegenheid der Nationale Tentoonstelling van 1880. aen de goedkeuring des konings onderworpen zyn het getal be noemingen beloopt 220. Volgens de liberale Gaz'tte van Brussel, vraegt er een het kruis van Leopold, omdat zyne twee schoonbroeders gedekoreerd zyn, en dat hy achteruit wordt gezet in de familie, omdat hy geen ki nis heeft Dat men er hem eentje op den rug zette, hy zal dan ook een kruiske dragen. Een brusselsch liberael blad verhnelt een erg feit dat in de nieuwe kaserne te Etter beek zou plaets gehad hebben. Dezer dagen was een soldaet van het 2° escadron van het 1° regiment gidsen van zyn peerd gevallen, met hel hoofd in eenen hoek der raanegie. Daer zyn toestand niet zeer gevaerlyk scheen, bracht men hem slechts naer zyn bed. Het was toen omtrent 9 1/2 ure 's morgens. Den gai.schen dag is er geen geneesheer by den ongelukkige geweest. Omtrent den avond scheen zyn toestand erger te worden, zoodat men liet noodig oordeelde hein naer hei mili taire gasthuis te brengen. Onderweg is de on gelukkige soldaet in de ambulancie oituer ge sterven. Wy deelen dit leit slechts onder alle \oorbehouding meê. Aertshertog Rudolf is eerst dynsdag avond uit Cairo vertrokken. Zaterdag avond heeft de Oosienryk-Hon gaersche kolonie zich in stoet naer hel palcis van Kars-en-Nusah begeven, om den kroon prins eene serenade te brengen De kroonprins heeft eene deputatie van de manilesteerders ontvangen; hy heeft Blum-pacha, een Oosten- ryker van oorsptuiig, gelast zyne dankbetui ging aen gansch de kolonie over te brengen. Zondag heelt prins Rudolf de mis bygewoond in de kerk der missionnarissen Lazaristen. Hy heeft vervolgens de byzonderslc moskee's be zocht, onder andere de moskee van Mehemet- Ali, waervan de torens de stad Cairo beheer- schen. 's Namiddags heeft de prins de bazars be zocht, en daerna de groote pyramiden van Gizeh, langs den anderen kant van den Nyl. Maendag morgend had de officieele ontvangst der oostenryksche kolonie plaets. Sneppenjacht. By ministerieel besluit van 16 februari is de sneppenjacht in de bos- schen toegelaten in al de provinciën van 15 dezer tot 31 meert aenstaende inbegrepen. Volgens verklaring van M. Rolin-Jacque- myns heelt zich de trichine in België nog niet verloond en zou het onnoodig zyn hier dezelfde maetregels te nemen, die men in Frankryk tegen den invoer van gezouten amerikaensch varkenvleesch genomen heelt. Wy zouden vragen aen M. den minister of er onlangs geen trichine ontdekt is in Duitsch- land, in amerikaensch spek, dal langs Antwer pen was ingevoerd In de zitting van maendag, gehouden door de kommissie der feesten van Weenen, heelt de burgemeester gezegd, dat volgens de verklaringen van den grootmeester van het paleis, het huwelyk van aertshertog Rudolf met prinses Stephanie zal plaets hebben in de maend mei. De ontvangst der prinses, te Wee nen, zal met de grootste plechtigheid geschie den. Men zegt datM Guillery, voorzitter der Kamer van Volksvertegenwoordigers.eenekan- didatuer heeft aengenomen voorde aenstaende gemeeniekiezingen. Eens gekozen, zou hy be noemd worden lot burgemeester van .Brussel. Van eenen anderen kant sehryft de korrespon- dent der Meuse, dat eene kandidatuer zal aen- geboden worden aen M. Van Schoor, zoon van den Senaleur en provinciaal raadsheer. Men zegt datdeadvokaet AlexisSplingard, die een nog al grooten rol gespeeld heeft iu de zack van den handel in witte meisjes, zich als socialistische» kandidaet zal laten vooMragen voor de gemeentekiezing van 28 meert aen staende. Do brusselsche bladen bevestigen nu het feit va»den ongelukkiger! soldaet van hei 2" es kadron gidsen, die hy gebrek aen geneeskun dige zorgen overleden is aen de g«-volgen van een val. De soldaet was 22 jaer oud, genaemd J. Snnoi), militiaen van 1879 De ongelukkige is gedurende de cxercicie van zyn peerd geval len, met het hoold in eenen hoek der manegie. Hy is twaelf uren in zyne kamer gebleven, zon der verzorgd te worden. Eerst icn 10 ure 's avonds heeft men hem in de ambulance naer 'tgasthuis gebracht.Het gescbokvan het rytuig deed den gekwetste zulke pyn, dat een zyner kameraden hem op zyne armen heeft gedragen: vooraleer men het gasthuis bereikt had, stierf Simon in de armen van zynen kameraed. Hel is te hopen.dat de militaire overheid een streng onderzoek zal instellen over dit feit, Een liberael blad van Brussel bekent dat de kaertzienster Mad. Liguan van Charleroi, inderdaed, zooals men zegde, niet alleen ver volgd wordt voor feiten van kaertziendery en aftruggelary, maer ook voorzekere feiten, zoo als er onlangs te Brussel ontdekt zyn. Mad. Liguan had, naer men vertelt eene dochter van 13 a 14 jaer,doch die er wel 18 a 20 uitzag; het scbynt dat de kaertziensler dit meisje op de schandelykste wyze geëxploiteerd heeft. Voe gen wy er by datMad. Liguan een schoon hotel bewoonde en de mode volgde. Mevrouw Hamoir, de weduwe van den ingenieur die de dood gevonden heelt by de proefneming van den train-éclair, spant een proces in tegen den Staet, voor de rechtbank van Vervierszy eischt van den Staet eene som van 300,000 tr. Het scbynt dat te Gent het grootste ge deelte van hel personeel der telelonmaetschap- pyen, zal zamengesteld zyn uit meisjes. Uit Antwerpen Eene som van 500 frank, opbrengst eener wedding over den uitslag der kiezing met den heer Ferdinand Vander Taelen, scbepene van Antwerpen, is door den heer Van Put gestort in de bus der katholieke pa rochiale scholen. Uit Duffel, zegt de Gazette van Lier, waren duiven gezonden naer Antwerpen, om gauw- het nieuws der kiezing te weten. De liberale duiven kwamen niet. Eerst 's anderendags, tegen den middag, kwamen de duiven ver moeid en afgemat in hun kot terug. «Hoe komt het loch, vroeg de liberale eigenaer, dat die beesten zoo uitgeput zyn van eene zoo korte rejs v Wel, antwoordde de knecht, die naer de duiven was gaen zien, dit moet u niet verwonderen, zy waren met Cogds geladen. By de opgravingen in de oude kerk van St Denys, te Luik gedaen, heeft nen onder de koor, eenen gratkelder ontdekt, bevallende ongeveer dertig graven van kanunnikken en priesters van het einde van vcrledene eeuw. Al die graven zvn met opschriften versierd. Ten gevolge dier belangryke ontkekking. zullen de opgravingen waerschynlyk voortgezet wor den. Wy vernemen dat Karei Van de Voorde, die beschuldigd was te Lootenhulle zyn vader vermoord te hebben, op bevel der raedkamer dynsdag morgend in vryheid is gesteld. Men herinnert zich dat Karei Van de Voorden aen- gehou«Jeu werd op de verklaring van zekeren Vanderlinden. die beweerde Vande Voordede moord le hebben zien bedryven. Die Van der Linden, beeft een zeer slecht gedrag en is reeds verscheidene malen veroordeeld geweest. De policie van St-Jan-Molenbeeck had onlangs het signalement ontvangen van zekere P..., deserteur maendag werd zy verwittigd dat die kerel zich in eene herberg der Vaert- straet bevond. Een adjunkt-kommissaris begaf T.-j-iiia uiS£nr-TTiiia;gaa^ «aftrw zich ter plaetse, doch uauwetyks had dedeser. teur hem bemerkt, of by hae.de een groot keu kenmes, waermeë hy den k lissaris be dreigde. Deze wilde hém entwa en. doch be kwam eene lichte wondt aen ue rechterhand. De deserteur, woedend geworden, sprong op den adjnnkt toe, en beet hem in den rechter arm. Eenige politie-agenten kwamen op dit o igenblik tor hulp gesneld, en gelukten erin, alhoewel mei groote moeiPden kerel naer het politiebureel le brengen. P.. - is naer de ge- vangenis der Kleine Karmelieten gebracht en ter beschikking gesteld van «Jen krygsauditeur. Zondag heeft te Brugge eene betooging, ingericht door de liberalen ter eere van M. den goeverneur Heyvaerl plaets gehad, ter gelegen heid zynerbevorderiug tot oflicierder Leopolds orde. De burgemeesters en schepenen uit de steden en gemeenten waren door de arrondis- sements-commissarissen tot de manifestatie uitgenoodigd De burgemeesters en schepenen waren verzocht zich met hunne écharpe te om gorden, en de veldwachters moesten drager zyn van het vaendel hunner gemeente. Alhoewel die manifestatie van hooger hand was bevolen, hebben er op de 250 gemeenten der provincie, slechts 23 burgemeesters en 54 champetters (waervan42 een vaendel meê hadden), aen de ofltcieelen oproep der arron- dissements-cominissarissen beantwoord. Wat de versiering der straten betreft, 'l was ook een mager beestje Diep in de 31 vaen- dels, waervan twee aen byzondere huizen, en de overige 29 aen herbergen verdeeld als volgt7 op de Statieplaets, 3 iu de Zuidzand- siraet, 1 in de Steenstraet «de voornaemste van de stad), 1 in de Breydelstraet. 2 in de Philipstockstraet, 2 op de theaterplaets en 15 op de Maikt. 't Is ongehoord, doch 't is waer- heid. Overigens het onthael waerop de manife- steerders mochten rekenen was voorzegd door de volgende vlaemsche affiche aen al de hoeken der straten geplakt DOOR REVEL VAN EEN CO.HMISSAIKE SPECIAL ZAL DE KARNAVAL TE BRUGGE, acht dagen vroeger beginnen den Zondag 20 Februari 1881, TER EERE VAN DE CHAMPETTERS MANIFESTATIE die komt vaerwel zeggen aen Heyvaert, ter gelegenheid van de KLOPPING VAN ANTWERPEN. Ten 3 1/2 ure begonnen, is de stoet om 4 1/2 ure uiteengegaen twee muz.iekmaetscha^pyen poetsier. eerst de plaet, en veel .nanifesteer- ders deden ook zoo. De overblyvende muzieken speelden elk een slukje; de laetsie speelde eene treurmarscb, waerschynlyk ter gelegen heid der nederlaeg van de geuzen te Antwer pen en om 7 ure waren geene vreemde geu- i zen, noch champetters, noch hu ;meesters in de siad rneer te zien.... Men leest in 7 Handelsblad Een der korpsen van onze garde civique is in groote beweging Het schuimt en kookt er, en men vreest dat de zae^ met gr^ot gedruisch bersten zal Vóór de kiezing kwam e- n kieslooper by een gewezen hoofdofficier de' burgerwacht, en drong by hem nen om voor de liberalen lyst te komen slem men. Ue gr-ietireerde komnian- dant verklaerde dat het hein onmogelyk was den 17 present te zyn, aengezien dat hy dien dag getuige moest zyn hy een huwelyk te Brus sel en dat men ee:«e trouwende dame zeker niet mocht laten wachten Dan ten minste zouden zyne schoonzoons present zyn aen de stembus Daerover kon pa pa zich niet uitlaten doch hy twyfelde er niet aen of zy zouden aen den appel beantwoord hebben. Immers, hy en zyne zoor.s waren se dert lang gekend in het liberael kamp Ongelukkig waren die twee stemmers, alle twee onderofficiers in een speciael korps, niet present, en dit maekte de achterdocht gaende; van achterdocht kwam men tot beschuldiging, van beschuldiging tot eene veroordeeling.... ter.. dood Niet minder dan dat, lezer. Dezer dagen was er dan ook groote verga dering van al de onderofficiers van gezegd korps, en men besliste daer, dat dit twee acht- terblyvers, die twee verraders van het libera lismus, hunne demissie moesten geven of dat zy... dood zouden verklaerd worden in de ran gen van het korps. Leve de verdraegzaemheid, leve de vryheid van denkwyze Van den eenen kant is die daed van onver- draegzaemheid haetlyk en schandelyk van den anderen kant is dat dood verklaren bela- chelyk. Waerom liever niet besloten dat de twee onderofficiers voor een kanon zouden ge zet en lelterlyk doodgeschoten worden, omdat zy niet voor de geuzery zyn komen stemmen t Wat er verder zal beslist worden, weten wy nietmaer in alle geval les morts se por tent bien, de doodèn zyn nog springlevend, en zullen zelf met al die woordenkramery van hunne kollegas eens hartelyk lachen. Ziethier eenige byzonderheden over het ongeluk dat op de Handelslei te Antwerpen is voorgevallen Het in opbouw zynde huis is vier verdie pingen hoog en de stelling welke met de werk lieden gevallen is, bevond zich aen de vierde verdieping, langs binnen. Drie metsers ei. een diender stonden op de stelling toen een anderen diender met eene mand met steerien op de schouders, naer bo ven kwam. By het neérzetten der mand niet sieenenisde stelling gevallen en de werklie den werden alle vier door den val meégesleept. Een der metsers gelukte erin een balk te vat ten en zich daeraen vast te tropen een tweede bleef op de rootsering «er derde ver dieping liggen en de twee anderen vielen tot in den kelder. Deze twee laetsten zyn de genaemden Karei Van Dyck, 16 jaer oud, wonende te Borger- hout, en Philips Slockmans, 18 jaer oud, en wonende te Putte. Zooals wy woensdag re^-ds zegden, zyn die tNvee doodelyk gewond opgenomen eu naer het gast ïuis gebracht. Te?' plaetse was hun echter reeds de H. 0;ie toegediend Van Dyck is woensdag avond, ten 9 ure, in het gasthuis overleden. Stockmans bevindt zich nog altyd in bedenkelyken toestand. Het blykt uit het onderzoek, 't geen plaets heeft gehad, dat de ramp het gevolg is geweest van hel gebrewkig maken der stelling.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2