En hoe worden de zieken door de wereld- sche ziekendiensters en dieners opgepast Die vraeg zullen wy beantwoorden door twee volgende feiten, onder honderd genomen 1° In een der gasthuizen van Parys lag eene jonge vrouw van eene zeer ernstige ziekte aen- gedaen en welke men, om die reden, van de overige zieken had afgezonderd, üewereldsche ziekendienster had bevel ontvangen deze vrouw zorgvuldig te bewaken, en liaer, alle twee uren, hel voorschreven geneesmiddel te doen innemen. Wat gebeurde er De wereldsche ziekendienster lag 's anderendaegs 's morgens smoordronken in de kamer.... Eu de zieke vrouw hoor ik vragen,... Deze was, in eenen zenuwaenval, uit haer bed gevallen en lag stervende op den vloer.... 2° Te Macon, waer het gasthuis ook ver- wereldlykt is, werd de walgelyksche zedeloos heid tussehen de ziekendieners- en diensters bestatigd. De grootste wanorde heersclu in 't geslicht,en meer dan een diefstal wierd onder vonden. Ook eischen de geneesheeren, waer- onder verscheidene radikalen, de terugkomst der nonnen, doch 't valt te betwyfelen o( aen hunnen eisch zal worden gehoor gegeven. Zietdaer twee voorbeelden, die toonen hoe en op welke wyze de arme zieken in de ver- wereldlykte hospitalen verpleegd worden. In eenige steden van ons land willen onze liberalen hunne radikale zuiderbroeders naapen. Te Brussel, te Antwerpen, te Luik, te Bergen, enz., is men op 't punt de gasthuizen te verwereldlyken. Men wil daer ook eens zynen helschen godsdiensthaet tegen de gast huisnonnen botvieren. Maer wat zal er bet gevolg van zyn Meer ellende, meer pyningen voor de arme zieken, en byna de verzekering dat zy zonder de 1111. Sacramenten ontvangen te hebben naer de eeuwigheid zullen trekken. De handelvvyze van zekere liberalen is on- uitlegbaer... Zoohaest zy of iemand van bun gezin ziek worden, dapper loopen zy eene geestelyke ziekendienster halen men bidt en smeekt om er eene te verkrygen... Waerom nemen zy geene wereldsche ziekendiener- ol dienster Omdat zy, by ondervinding,weten, dat zy beter zullen verpleegd worden door iemand die dezen staet uit zelfopoffering en uit liefde lot God heeft aengenomen, dan door een persoon die niets dan het geld, dan de winst, beoogt. Nu, indien de liberalen zoo overtuigd zyn dat de geestelyke ziekendiensters goud weerd zyn tegen de wereldsche koper, waerom willen zy dan de nonnen uit de hospitalen verjagen en zoo den arme zieken werkman aen de teerdere en moederlyke zorgen der nonnen ontrukken om hem aen de yskoude banden van huerlingen over te leveren, die zy voor hen en de hunne verstooten? Die tegenstrydigheid bcgrypen wy niet.... Maer wat is 't Hunne booze godsdiensthaet verblindt hen zoo zeer, dat zy niet zien dat zy zich, door hunne legenslrydige handelwyze, voor de oogen van alle verstandige lieden, hoogst belachelyk maken Onder de otticieele onderwyzers en onder- wyzeresseri van 't schoolkanton Aelst worden er, op dit oogenblik, zulke vreemdsoortige zaken verteld dat wy er moeielyk kunnen geloof aeu hechten. Hierom dus, willen wy de vryheid nemen den heer Opzichter Van Hauwermeiren, eenige vragen te stellen. Wy hopen dat hy ons met eene antwoord zal vereeren en ons in staet willen stellen te kunnen oordeelen of die zonderlinge geruchten als echt, of wel, als praetjes moeten gehouden worden. Ter zake dus Is 't waer, heer Opzichter, dat op 15 Febru ari lest, ouder uw voorzitterschap, eene con ferentie, in 'tlokael der officieele meisjesschool te Aelst, plaetsgreep 1s t waer, heer Opzichter, dat het werk van mevrouw Vdoor u als uitmuntend wierd uitgeroepen (Wy willen hier spreken van 't letterkundige werk dat elke onderwyzeres verplicht is ten huize te maken, om zich te oefenen.) Is 't waer, heer Opzichter, dat niettegen- staende het art. 12 van 't reglement op de conlerenlién voorschryft, dat het verdienste- lyksteweik zal voorgelezen worden, het werk van mevrouw Vniet voorgelezen wierd? Is't waer, heer Opzichter, dat ondanks de verdere voorschriften van '1 zelfde art. 12, namelykdat de Voorzitter niemand nochdirekt, noch indirekt noemen, beknibbelen of be doelen mag iit hetgene de opgestelde werken betreft, men nochtans vele onderwyzeresseri heeft vernederd en van schaemte doen blozen? Is 't waer, heer Opzichter, dat de voorbe reidende werkzaemheden der dames en juffers Onderwyzeressen moeten omsloten zyn met een blauw papier of met een blauw lintje gebonden zyn, willen zy goedkeuring ver werven Is 't waer, heer Opzichter, dat vele werk zaemheden verwezen wierden omdat de schryfsters, verwaerloosd hadden haer werk met het zinnebeeld van 7 liberalismus te ver sieren Zietdaer onze vragen, heer Opzichter, en wy wachten uwe antwoord af Dry vrienden Modest. Ik durf wedden dat Finns weur ccn velletje zal aengelrokkcn hebben. Ewiel. Moet ge daer aen twyfclen Jan. Wel ik kom Frans daer zoo even te ont moeten en hy stak er weer in. Modest. Dal kan hy toch niet laten; als't Vasten avond is, moet hy een velletje aentrekken ol hy leeft niet. Emiel. Maer is 't dezen avond geene feest in 7 Land van Riem Jan. Juist, Frans heeft my gezegd dat hy eene romance zingen moest... Emiel. Dan zullen wy hem zeker dezen avond niet zien. Maer ti propos, Jan, hebt gy 'l Verbond niet meé gebracht, men beeft rny gezegd dal de snul zoo helsch kwaed is... Jan. Luister wy zullen 'l Verbond te samen eens gaen onderzoeken de artikels gekopieerd uil den Lierenaer, de Stad Gent, de Westvlaminy, enz., laten wy daer. (Jan haell 'l Verbond uit zynen zak.) Modest.Waermeè begint 't bladjc van meester Pannelul Jan. Zoo haestig metNu, ik ben er. Meester Slinger begint met tc zeggen dat hy geene reden heelt om de veroordecling van den officicclcn vuilerik van Denderhautem te verzwygen... en vorder zceverl hy weör naer gewoonte over broederkensziekle, enz. Emiel. Zoodan waerom wacht hy dan dry volle weken om over die zaek te spreken, en vooral wacht hy lol dal De Denderbode hein zyne stilzwy- gendheid vervvyl Modest. Had de Denderbode van die zaek geen gewag gemaekt, of meester Pannelul zou gezwegen hebben? jun Weel gy wat wonder is in deze zaek eene schandalige vuilbaerdcry door eenen olliciedeu onderwyzer op een uer en half alsland onzer siad gepleegd, heeft dry volle weken lyd noodig om aen de ooren van 't Verbond te komen, maer leiitu die honderde uren van hier plaetsgrepen, kent hy 5 h G dagen nadat zy gepleegd wierden. Emiel. Dat laet zich begrypen immers dit gaet zoo volgens het een otlieieele of een geestelyke onderwyzer rackt. Als 't een geestelyke onderwyzer betreft, dan is hy selleus onderricht, maer als 'i oen officieel licht geldt, dan gebaert men van mets te V>CJan' Meester Slinger stelt den Denderbode voor al de veroordeelingen der onderwyzers zonder God aftekondigen op voorwaerde dat by, Dendei bode, op zyne beurt, de veroordeelingen der meesters met God meédeele u Modest. De Denderbode zal zich zeker wel wach ten den vuilcn stiel van 't Verbond over te nemen, namelvk van do gansche week, hel vuilste modder te doorroeren, in de hoop van er, hier en daer, een ongelukkige uil op te visschen die de plichten van zynen staet heeft verzuimd en do schande der sa menleving is geworden. Emiel. En daerby, men moet van de soort zyn, om zoo gansche weken lang in dit vuil slinkende modder te wei ken. junGaen wy nu over tot 'l tweede artikel ge titeld Beslier. Ik hebdicnzoulloozen rimram aendach- tig gelezen en de eerste indruk dien i artikel my naliet, is dal dit rencensement van Bert Noteris,meester Slinger geweldig op de maeg ligt...Verder is by boos, heel boos, omdat wy hem meester Pannelul, meesier Slinger, enz. heelen. Emiel. Allons done by is daer verstoord om wel, wel, hy is daer kwaed om Jan - - En weel ge waerom hy nog meer verstoord is? Omdat er van M. de Katoene Welsprekendheid, is gesproken geweest. Modest. Wal zegt hy daervan jan.~ Wel hy zegt dat men, drie jaer geleden, dien bynaem aen 't bedoeld liberaet hcersehapke, in den Grooten Cercle, heelt gegeven. Emiel. - Als 't niet anders is dan dat, laet er ons maer van zwygen.... Modest. Meesier Slinger jnnGe moogt hem zoo nimmer titulceren, hy is er immers om verstoord... Modest Wal schilt my datDal hy my reke ning vrage, en hy zal eens ondervinden hoe dapper ik hem mvne tecnen onder de broek zal steken, Emiel. Om de liefde Gods, Modest, schop toch niet te straf, want hy zou kunnen l'hoop vallen gelyk een oud versleten bolermclkvat.. Jan. Enfin, laet ons nu voortgaen... Meester Flierefluiter uil 7 Verbond zegt dal hy geerne de ver gruizingen zou in handen fcrygen van zyne domme beschuldigingen nopens liet Poslhótel, de Overdekte merkt, enz. Modest Wel daer hoeft hy niet lang naer to zockco dat hy de nummers van den Denderbode van September en October 1878 leze en hy zal 't seffens gewaer worden hoe plat hy geslagen wierd Emiel. Ja, dal hy die gepeperde artikels eens leze, en ze wederlegt als hy kan Maer meester Pannelai heeft er zich lot hiertoe wel van gewacht Wat zegt men verder Jan. Dan spreekt meester Flierefluiter over de gordynen van de groote feestzael des Stadhuizes hy zegt dat de acht gordynen elk duizend franks kosten. Modest. Eb wel, is dat misschien te veel Wat wil hy daer nu van hebben Zyn die gordynen mis schien dien prys niet waerd Meester Pannelat zegt eenvoudig dal die gordynen acht duizend franks hebben gekost, is dal nu eene ernstige kritiek. Zyne kritiek zou ernstig wezen, indien hy bewees dal die gordynen geen acht duizend franks waerd zyn, dal het stadsbestuer zich heeft laten foppen door den leverancier Emiel Qui veut la fm, veut les moyens, zegt de franschman, en nadat de groote zacl zoo prachtig hcrschilderd was, kon men toch geene neteldoek- sche gordyntjes van acht en een oordje den meter aen de vensters hangen. jan'i is altyd dezelfde domme kritiekhad 7 kraem ze mogen'leveren, dar. had alles om ter best geweest.. Ik ga voort. Dan spreekt meester Fliere fluiter over deïi grooten boulvard en vraegl dat wy zyne beknibbelingen zouden weêrleggen. Modest. Wal beeft hy legen de werken op den Dam ingebracht Emiel. -- By mync wele niets by schryfl altyd dal hy die werken beknibbelt, maer nooit liaeldc hy eenige rede aen. Jan. Dal iiy zich duidelyk expbkcro en hy zal eens ondervinden ol wy hem eene antwoord zullen schuldig blyven maer hy moet ernstige reden by- brengon. De zelfde antwoord moeten wy hem geven voor wat bel afbranden van den Stadhuistoren betreft, dal hy ons ook zyne beschuldigingen late kennen en wy zullen hem bewyzen dat die brand ramp zulke groote schade niet heeft veroorzaekt, dan de liberalen het wel beweren... Wy zullen op lyd en stond bewyzen dal de wezenlykc schade door dien brand veroorzaekt voor de Aelstenaren nog tot geen acht en een oordje per hoofd beloopt... Modest 'l Is dat meester Slinger veel noten op zynen zang heeft, zulde Jan Hy krilekeert ook dal de herstellingswer ken aen den stadhuistoren niet openbaer aenbesteed zyn geweest. Emiel. Wel, die werken konden niet aenbesteed wordende lloogere Overheid heeft dit moeten erkennen. Die herstellingswerken waren 'ncn don keren kelder, niemand kon voorzien tot hoeverre zy zich zouden uilbreiden. De loron was in veel slech- teren staet dau men hel meende. Modest. II3d men Bona met 'l werk gelast, 't zou wel eerste klas geweest zyn.... JanIk ga voort Nu spreekt meester Fliere fluiter over de belofte van vermindering van contri bution on lasten.... dat is zyn eeuwig deuntje. Emiel.— Wel, had ons catholiek Bestuer gehandeld zoo als hel liberael, 't is te zeggen, de bewooners onzer twee gehuchten, Mylbekc en Schaerbeke, des winters, lol over de knieën in hel modder lilyver. doen polsen, wel dan kon het zyne belofte houden, en de opcenten meer dan de helft afgeslagen maer het heelt geoordeeld, dat hel eene schreeuwende onrechtveerdigheid was ten voordecle onzer mede burgers van die twee gehuchten niets te doen, ter wyl zy zoowel als de andere ingezetenen, alle de lasten helpen dragen. Modest. Dat is maer al te rechlvecrdig, nu zyr. byna alle de wegen van Mylbeek en Schae.rbeek ge kasseid,en als al de besloten openbare werken, zoo binnen als buiten de st3d, voltrokken zyn, dal men dan van afslag spreke.... Jan. Meester Flierefluiter vraegl ook waerom men de 2 u/0 op 'l kadaslrael inkomen opnieuw cisclil en de laks op de stoomtuigen heeft geheven, maer de snul weel zeker niet dat de 2 o/o nooit wier den afgeschaft, dal de Gemeenleraed ziende dal men dien opbrengt, gedurende cenigen lyd, kon missen de burgery die contributie kwylscboldt... Doch zoo haest het noodig was, heoft men de 2 o/o wederom laten ontvangen. Emiel De laks op de stoomtuigen is maer al te rechtveerdig deze laks wordt geheven om in de altyd klimmende onkosten te voorzien, die de onder standen aen de behocfligen veroorzaken... En wie anders dan do fabriken hebben hier honderden werkmansgezinnen van den builen irncr de stad ge lokt,en aldus de armoede zoo zeer doen aengroeien Modest Dat is waerheid, en 't is maer al tc rechtveerdig dat de laks op de stoomtuigen geheven wordt. Jan. Wal meester Flierefluiter niet opeten kan is dat Frans zegde, dat moesten de liberalen hier aen 'l bewind geweest zyn, onze stedelyke schuld weldra tot twee millioen zou geklommen zyn, en nogthansdat is heel waer. Wy, aelstenarcn.zegt de snul verder, moeten ons niet Brussel, Gent of Luik niet bekomme ren, men doet daer wal men wil. Emiel Meester Slinger beweert misschien dat de aclstersche liberalen van eene andere slof zyn ge maekt, maer ik houd slaen dal zy overal van denzelf den deessem gebakken worden Nu, wy zouden de voorbeelden ons door de liberalen in andere sleden gegeven niet mogen aenhalcn, om aen.'l volk tc toonen wat kleppers van bestierders de liberalen overal zyn Ily is er wel meè, die meester Slinger. Modest. - Ik wil hier, om Meester Pannelat plezier te doen, opmerken dal de inwooners van Brussel per hoofd fr 184,3(5 bcialcn.lerwyl dezen van Parys maer per hoofd, fr, 14c,37 moeten afduimen. Brussel is, dank aen de liberale modelregeering.de oemgstestad in ganscli de wereld waer de inwoonerszulkc schroo- melyke hooge conirihuiien betalen. Emiel. En Brussel lelt nauwelyks 175 duizend zielen terwyl er te Parys byna 2 millioen gevonden worden. Jan. 't Einde van 'l artikel van meester Fliere fluiter is nog 't beste van al Indien de liberalen met October nogmaels eene klopping krygen, zullen zy daerom den moed niet verliezen, en den stryd her nemen, roept hy uit.... Emiel. Men zou zeggen dal meester Slinger van de klopping zyner party verzekerd is en hy zich op voorhand begint ie troosten Modest Na onze klopping beginnen wy op nieuw te slryden,zonder ontmoediging zegt meester Slinger! Er zal veel volk komen naer kyken, en, ware Pie Vis niet by den Ilccrc, hy kwam met zyuen haen... Emiel Enfin, wat zeker is, is dat wy, niettegen- slaende hunne klopping van October, nadien nog strydende liberalen, in onze stad, zullen blyven be houden. Modest. - Het kan my weinig schillen dal den les ten lib. rael hier weg trekt, als wy meester Pannelat maer blyven behouden, alhoewel hy nog zeer weinig ie goed heeft Want gerneklemeester Pannelat hier weg.wy waren onze lente en de schoolbcngels hunne speelpop kwyl Jan - Nu hebben wy nog 't verslag over dc zitting van den Calholieken Schoolpenning dat 7 Verbond zegevierend alkondigd.... Modest. Dit artikel geluiglalleenlykdal er overal valschaerds en verraders gevonden worden. Emiel. Maer al wat op die vergadering gezegd is geweest, mag gekend zyn Elkeen weet genoeg dat de Schoolpenning, door alle heerlykc middelen, zoekt geld te slagen. Dal is toch geeii nieuws. Modest En dat de vryc scholen in onze stad geld on veel geld kosten dat betwist niemand. Jan Indien wy, calholieken, in do slaels-of stadskas geld mochten gaen pulten, gelyk dc libera len, dan zouden wy ook niet verplicht zyn alle mid delen te gebruiken om geld te slaen. Modest. lk zou dc liberalen in onze positie eens willen zien. Ik durf wedden dat, mochten zy hunne lange vingers in de staets- of stadskas niet steken, zy nog geen volle jaer. eene ounoozele kakschool zou den recht houden Jan. Dat denk ik met u. maer het wordt reeds laet cn ik trek er van door. Modest cn Emiel. Wy ook, en tot zondag VOLKSKAMER. Na de maelrcgelen van wrack tegen de geeste- lykhcid gestemd tc hebben, waerover wy hier hoo- ger spreken, is do Kamer overgegacn lol het onderzoek des budjels van oorlog. Verscheidene redenaers voerden hel woord Op aendrmgen van den heer Thonissen vcrklaerde M. Frère, In naem van 'l Cabinet, dal hel goevernement van dc versterkingen langs dc oevers der Maes afzag en zich te vrede hield met het stelsel van forten op een gegeven plaets met Antwerpen tol middelpunt, gelyk het, in 1859, wierd aengenomen. De achtbare heer Kervyu protesteerde met kracht dadigheid tegen de weinige waerborgen die het kazernleven, or.dcr het opzicht der zeden, opleverde. Die droevige toestand zal nog verergeren door de alschaffing der militaire aelmoeseniers. De Belgische familievaders zullen beden met meer argwaen dan ooit hunne zonen naer 't leger zien trekken. De redetwist des budjels van oorlog wierd onder broken om den voorstel van M. Frère te onderzoeken, strekkende om hel wetsontwerp op "t middelbaer onderwys, onderwys, dat volgens de liberalen nog niet ongodsdienstig genoeg is, op 'l dagorde te brengen, na de bespreking van 't budjet van onder wys, en aldus de nieuwe wet op de drukpers die, sedert lang, door liberale en catholieke dagblad- schryvers, gewenseht wordt, weer voor langen lyd cn wellicht tol in der eeuwigheid in de kartons tc steken. Natuerlyk wierd de voorstel van M Frère, ondanks de protestation van MM. Coomans. Woeste en ar.dere, aengenomen. De zitting van Donderdag was zeer onstuimig. Vooreerst, ondervraegde onze achtbare Vertegen woordiger M Woeste, den minister van inwendige over de benoeming van M. Jasmes als burgemeester van Pelit-Roiulx, een persoon, die reeds 9 veroor deelingen heeil ondergaen, onder andere, uil hoofde van slagen cn verwondingen M. Woeste eischte dat men, voor dc eer des lands, dien burgemeester- vechter zou afstellen. De minister antwoordde dat hy die zaek door den Gouverneur van Henegauw heeft doen onderzoeken en later eene beslissing zal nemen. De redetwist over 'l budjet van oorlog wierd dan hernomen. Verscheidene leden voerden nog het woord om de verschillige maclicgclen door den minister genomen te beknibbelen. Generael Cralry. minister van oorlog, antwoordde dan op de redevoeringen der verschillige redenaers. Uil zyne verklaringen blykt 1° Dal de solde der kapiteins zal vermeerderd worden die mcuschen eten het land nog niet genoeg op. 2° Dat de fortificatiën van Dendermonde zullen behouden worden. 3* Dat de groote manoeuvers der troepen in Luxem burg zullen geschieden in plaets van in 'l kamp van Beverloo, cn dit in 'l belang der liberale politiek. 4° Dat het ministerie van oorlog geene kredieten zal vragen voor dc forten langs de Maes. 5° Dal een reserve-leger van 30 duizend manschap pen gaet ingericht worden, genomen onder de lote- lingen, die een good nummer hebben getrokken. Een wetsontwerp zal in den loop van dezen legenwoor- digen zillyd neêrgelegd worden... Dus een reserve- leger van 30 duizend manschappen gaet ingericht worden, dit zal do eerste stap zyn om 't liberael doel te bereiken, namelyk, België in eene uitgestrekte kazern te herschapen. Wal zullen de sukkelaers nu zeggen, die, in 1878, voor de liberalen slemden, omdat hel eens zou ver anderen Eindelyk wierd het budjet van oorlog aengenomen met 57 stemmen legen 11 en 3a onthoudingen. De leden welke zich onthielden moesten de reden hnnner onthouding doen kennen. Toon het de beurt van M Woeste was, zegde hy zich onthouden te hebben omdut hy geene maetreyels kan goedkeuren die door 7 leger zelf afgekeurd worden. By 't hooren dezer woorden, ontstak M Frère in eene lievige woede en eischte dat M. Woesle tot de orde zou geroepen worden. M. Woeste verklaerde dal hy slechts van zyn recht had gebruik gemaekt en in zyne meening bleel vol- herden. Dan klom de woede van M. Frère ten toppe efi bevnol dat de President M. Woeste lot do orde zou roepen. De heer Voorzitter verklaerde dal niemand hem te gebieden had en hy alleen 't recht had tot de orde te roepen. M. Frère wiens woede geene palen kende, eischte dat de tot de orderoeping van M. Woeste, zou in stemmen gelegd worden, waerop den heer Voorzit ter, Guillcry. in wcerdigen woorden, antwoordde en ik weigerde tot de orderoeping in sttmmen te leggen en geef myn ontslag.. Die verklaring viel als een donderslag in de kamer neer de overgroole meer derheid juichte M. Guillcry toe, omdat hy den moed toonde de dwinglandsche bevelen van pacha Frère te trotscerenM GniUery sluerde eindelyk de vergadering eenige woorden van dankzegging toe, en verliet de voorzilterszetel verklarende dat hy het onwederroepclvk besluit genomen had hem nimmer tc willen beklccden Vrydag heeft men het onderzoek des budjels van 'l ministerie van onder wys aengevangen. ALLERHANDE NIEUWS. Heden zaterdag, omtrent 8 uren des mor gens, is Vilalis Schelckoud 26 jaer, sleen- kappersgasl, werkende aen de in opbouw zynde Kerk van St. Jozef alhier, ter hoogte van een tiental outers van de stellingen ge vallen. Geene ernstige uitwendige verwon dingen zyn bestatigd geworden. De Impartial meldt dat de Senateur, M. de Selys-Lonchamps, aen eene ongeneesbare ziekte lydt. Barbaersch worden onze jongens som- lyds in de kazerne behandeld. In den winter van 1870-80. zegt de Flandre libérale, zyn er in bet kamp van Beverloo sol daten in het cachot opgesloten, in hunne zo- merkleeding. Dat was reeds erg, en men had 's morgends die ongelukkigen bevrozen kunnen vinden want er was geen vuer. Maer nog erger men beeft hen gesloten in een torluer-werktuig, dat banden en voeten omklemt en dus de soldaten dwingt onbeweeg- lyk te blyven slaen. Wy vragen of men by de Zoeloes iets on- menschelyker zou kunnen bedenken. En wat zegt de liberale minisier van oorlog van soortgelyke pynbank, aen de ongelukkige milicianen opgelegd voor eene fout,diedikwyls in het bnrgerlyk leven schier niet zou gestraft worden By deze aenklacht voegt de Gazelle eene andere: Wy hebben in den tyd wel andere lenen aengeliaeld, ten laste van liet korrekiie-liuis van Vilvoorde, maer eilaes, zonder uitslag. We zouden wel eens willen weten, wat gruweldaden bet blad daar ontdekt heelt In alle geval dal ligt ons minder dicht aen het hart, dan bet instrument de torture, waerin onze mililianen gesloten worden. Niemand mag getorlureerd worden en vooral niet in onzen tyd, nu men zoo hard schreeuwt tegen alle inkwisilie zelfs niet de gevangenen, maer vooral niet onze soldaten. Gedenkt ge nog hoe MM. Frère-Bara aen het kabinet d'Anethan verweten, dat bet den soldaet Vekemans dekoreerde, die, te Verviers op post staende, door de oproerige geuzery aengerand, er eenen van neerschoot. Hoort ge nog roepen, dat dit schandelyk en haetelyk was Kluchtspelers van delinkerzy En wat deed M. Frère zelve toen in april 1848, in eenen oproer te Gent, de straetpoli- tiekers eene wacht besprongen, toen de solda ten, op bevel van den kaporael, vuer gaven, en twee man vielen Wat deed het kabinet Frère Het dekoreerde den kaporael en deed Item tot sergeant benoemen. Als een soldaet onder een catholiek ministe rie zynen plicht doet, is by een moordenaer onder een liberael ministerie wordt liy een held. Of is de dekoratie van den kaporael mis schien gewettigd, omdat hy niet een man, gelyk te Verviers, maer er twee,gelyk te Gent, doodgeschoten beeft Een liberael blad van Namen, l'Opinion, geeft ons liet troostend bericht, dat er een nieuw fort zal opgericht worden, ter volledi ging van de citadel van Namen. Alle studiën zyn gereed. Daer dicht by zou men een enkel fortje op richten, anders niet, om het leger tegen te houden dat op zeker oogenblik, door ons land naer Berlyn of naer Parys zou willen trekken. Men spreekt van tegenhouden, alsof dit zoo gemakkelyk ware. Dat fort is, gelooft ons, bet begin van een lang snoer kostbare steenhopen, die de be lastingschuldigen zullen moeten betalen. En als die steeuhoopeu geleverd zyn, zullen wy de kanons en ook onze zoons moeten leve ren.... Een gemaskerd persoon beeft den sche- pene Vauthier verweten dat hy in de zaek Collin, een wynpot van 100.000 fr. getrokken had. Hy herhaelde dat na zyn masker te heb ben afg'edaen. De persoon wordt vervolgd. Reeds meermaels hebben wy de aen- dacht onzer lezers ingeroepen op het gevaer dat voortspruit uit den al to lastigen dienst welke de bedienden van den spoorweg wordt opgelegd. De Gazette de Charleroi geeft daer- over de volgende byzonderlieden. De goederentrein die uit Antwerpen ver trekt ten 10 uren 30 min. 's avonds, komt te Luxemburg aen 's anderdags ten 6 uren 's avonds. Dat maekt voor he! personeel van den trein, dat geer.e rust heelt op bevel van bet bestuer, 19 achtereenvolgende uren dienst. Eenige dagen geleden, op eene helling, reed die trein in volle snelheid voorby Aubel (samenloop van twee liniën), voorby Sterpe- nich, en bleef slechts slaen te Hellingen. Niet één rem was gesloten, de machinist sloeg den stoom achterwaerts en floot onoplioudelyk. Al de bedienden van den trein.... sliepen. Voorby Sterpenich liep de trein op een enkele baen, en er was bygevolg botsing te vreezen. Een onderzoek is ingesteld, en nu zullen de ongelukkige bedienden, die van vermoeidheid in siaep gevallen waren, streng gestraft wor den. Een andere koopwarentrein vertrekt uit Antwerpen ten 11 uren 50 min,'s avonds,komt te Louwy aen 's anderdags ten 5 uren 's avonds, en vertrekt te Louwy met betzelfde personeel en zonder rust, om eindelyk te Arlon aen te komen ten 6 uren 40 minuten 's avonds. Dus 18 uren dienst. En welk is dan soms de dienst der wissel en teekenwaebters, die deze koopwarentreins met hun doodvermoeid personeel tegen onge lukken moeten vrywaren Dat is byna onge- lootlyk, en toch is bet de juiste waerheid de bedienden van het bestuer, de onder-statie oversten, postbeambten in de statiën, bareel-, teeken- en wisselwachters, en zelfs de eenvou digste werklieden, moeten elk op Itunne beurt en dat alle veertien dageu, eens vier en twin tig uren onafgebroken dienst doen. In vele statiën, onder ander te Charleroi, waer geheel den nacht treins voorby ryden en gemanoeuvreerd wordt, vinden die ongelukki gen, gedurende die 24 uren, geenen oogen blik rust. Kan het dan nog verwonderen dat er zoo dikwyls ongelukken op onze spoorwe gen plaets hebben Christen Heldenmoed. Men meldt aen den Echo de Namur, uit eene naburige ge meente, een voorbeeld van cbristene standvas tigheid, dat zooveel te verdienstelyker is, daer liet gegeven wierd door arme lieden, die niets anders hadden om van te leven dan de giften lutnner liefdadige medemenschen. Hel huisgezin bestaet uit zes kleine kinderen. De vader lag op zyn sterlbed en ontving het bezoek van leden des bureels van weldadig heid en van agenten eener koolmyn, die al Je welsprekendheid gebruikten welke hunne po sitie geeft, om hem te bewegen zyne kinderen naer de oflïcieële school te zenden. Men verbeelde zich den toestand van den armen vader, toen by dacht aen de toekomst van dezen welke hy als weezen ging achterlaten. Hy aerzelde echter geenen oogenblik en antwoordde Hat zyne kinderen naer de catho lieke scholen zouden blyven gaen, al moest bun ook het brood ontbreken. Meer nog by deed zyne vrouw beloven, die liet van gan- scher herte deed. dut zy op dit punt zynen uitersten wil stipt zou uitvoeren. 's Anderendaegs stierf dc man, en ondanks hare ellende, heelt de weduwe, niet min moe dig dan de overledene, liever den beloofden onderstand laten varen, en hare kinderen gaen voort naer de catholieke scholen. Zoo'n daed, God zal ze looneu Het onderzoek der zaek van Mad. Lignan heelt aenleiding gegeven tot de ontdekking van eene andere kaertzienster, te Marcinelle, die in betrekking moet geweest zyn met Mad. Li gnan. De raedsheer Dupont, die gelast is met hel onderzoek, zal deze week verscheidene in woners van Marcinelle onderhooren. Een stoutmoedige dielstal is in den nacht van 8 tot 9 dezer, op het gehucht La Borne ge pleegd; gebruik makende van bel lievig tem peest dat dien nacht gewoed beeft, zyn er die ven gedrongen iu hel huis van den genaemden Ganiois en hebben er de benedenverdieping en den kelder byna totael leeg geplunderd. Het is reeds de tweede mael dit jaer, dat de woning van Gantois door dieven bezocht wordt Ganiois had wel is waer gerucht gehoord in zyn huis, doch hy schreefdittoe aenden storm en bleef gerust te* bed liggen. Maendag ontmoette de genaemde Druine, van Ways, zyne vrouw, eene voddenraepster, van welke hy gescheiden leefde by nam haer twee balen vodden af en ging er meê heen. Een weinig later ging by naer het huis zyner vrouw, doch deze liet hem niet binnen Druine dronglangsachterin'nethuis. De vrouw, een een ongeluk vreezende, vluchte met bare twee kindereu by een gebuur. Na alles kort en klein geslagen te hebben, legde Druine de kleéren zyner vrouw en een aental vodden in een hoop byeen, en stak er bet vuur aen. De eigenaer van het huis bemerkte gelukkig spoe dig den brand, snelde onmiddelyk ter plaetse I en gelukte er in, hel vuur uit tedooven. Druine j is aengeboudert en ter beschikking gesteld van I den prokureur des konings. Woensdag avond der verledene week, zyn te Oost Eecloo dieven in de calholieke i school gebroken. Dicht tegen eene venster vau de school staet een fruitboom. Een per- soonen de gemeente die voorby ging, boorde gerucht in dien boom, en nadurende zag hy daeriri twee mannen zitten, die van daer de 1 venster zochten te bereiken. Bemerkende dat zy ontdekt waren, lieten zy zich uit den boom J vallen en namen dc vlucht. Toen men in de school ging zien, bevond men dat de venster I openstond en dat er een derde dief erin gelukt i was langs den fruitboom en door de venster i in de school te dringen. Ook daer vond men de sporen van zyne aenwezigheid alles was er afgezocht en door elkander geworpen. Men denkt dat de dieven erop uit zyn geweest om het geld der pas vervallen schoolmaend uit den lessenaer van den onderwyzer te rooven. Geld nogtliHiis was er in de school niet te vin den. De daders zyn niet gekend. Sedert twee of drie jaer reeds, leefde de genaemde Vacher, van franschen oorsprong, i met eene vrouw te Bousval, op het gehucht j Basse-Laloud. Beiden oefenden het bedryf van mandenmakers uil. Maendag ontstond er een i twist tussehen beidenVacher wierp de vrouw op den grond en bracht haer verschei dene stampen op het hoofd toe, waervan een haer aen «1e slapen trof. Daerna ging Vacher in eene naburige herberg jenever drinken toen hy naer huis terugkeerde, was de vrouw dood. Hy nam het lyk en verborg bet op den zolder, onder een hoop riet. Hef is daer dat het teruggevonden werd door de gendarmerie van Genappe. Vacher werd onmiddelyk aen- gebouden en naer de gevangenis te Nyvel gebracht woensdag is hy met bet lyk gekon- Ironteei'd Het hoofd der ongelukkige vrouw was gansch met wonden overdekt, en met een zakdoek omwonden, die den mond bedekte. De diefstallen in de kerken duren voort en bet schynt dat er eene bende bestaet die de kerken exploiteert. Inderdaed, op min dan veertien dagen hadden wy de diefstallen te mefden van Merbes le-Chateau en Bois-d'Hai- ne en nu moeten wy spreken over eene poging tot diefstal in de kerk te Luttre ln den nacht van vrydag tot zaterdag hebben kwaeddoeners gepoogd in die kerk te dringen. Zy hebben met groote moeite de deur van de sakristy open gebroken en hebben er al de kassen on derzocht, doch niets gevonden dat hun kon dieuen. Zondag was er te Bergen, in de menage- rie-Bidel, een groote toeloop van nieuwsgieri gen, om een adjunkt-kommissaris van policie in eene leeuwenkooi te zien gaen. De liefheb ber voerde zyn waegstuk uit met minder on troering dan men verwachtte. Nauwelyks werd hy eenigzins bleek toen by de kooi bin nentrad. De geruchtmakende intrede van den leeuw met zyne vier jongen, scheen hem niet buitenmate aen te doen en ofschoon een der leeuwen, Item tvveemael met de schouders te gen bet been stootte, behield by dien tyd eene bewonderensweerdige koelbloedigheid. Ook werd hy geestdriftig toegejuicht. Hy verbelde de kooi slechts op aendringen van liet publiek dat meer beangst scheen dan by zelf, en voor- j aleer eruit te gaen legde hy met kloeke stem de reden uit van zyne intrede in de kooi, na- i melyk eene wedding met M. R... Ziedaer bet J verhael van een blad van Bergen. Wy denken dat de policiemannen juist het voorbeeld niet zouden moeten geven van zulke waegstukken welke de overheid beter zou doen ie verbie- I den.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2