in die party al aerdig moet gesteld zyn, als men ziet dat men zoo min eenen president kan krygen voor de Kamer, als eeuen voor het stadhuis. De Geus. 1. Gekende wijs VOLKSKAMER. Wy laten hier het eerste deel van 't verslag over de zitting van 15 Maert volgen, in de welke de heer Van Wambeke eene redevoering uitsprak Voorzitterschap van M. Descamps, onder voorzitter. M. de Voorzitter. Mynheeren, een afschmve- lyke aenslag is gepleegd tegen het opperhoofd van een keizerryk met België bevriend. De tyding dier ramp heelt onze bevolking gevoelig getroffen. Ik ben overtuigd den tolk te zyn dei Kamer en van gansch het land, wanneer ik de diepe verontveerdiging uitdruk, welke, zy gevoeld hebben, by het vernemen van de misdaed, waervan de keizer van Rusland het slachtoffer geweest is. (Zeer wel.) M. Frère. Het is onnoodig te zeggen, dat het gouvernement zich aensluit by de gevoelens, die in den naem der Kamer uitgedrukt zyn door haren voorzitter. Reeds heeft het gouvernement, in naem des konings en van het land, aen het keizerlyk gouvernement de gevoelens van verontweer- diging en afschuw doen kennen, welke die afgryselyke aenslag hun inboezemt. De keizer van Rusland, na zynen naem ge hecht te hebben aen de grootste veranderingen, die voldoende zouden geweest zyn om zyne regeering beroemd te maken, is door moorde- naers getroffen op het oogenblik, dat hy door zyn volk moest gezegend worden. Gansch het land zal zich aensluiten by de woorden door den voorzitter uitgesproken. iM. Malou. Ik ben overtuigd, mynheeren, dat de Kamer en gansch het land zich zullen aen sluiten by de woorden van verontweerdiging, door den voorzitter en den minister van bui- tenlandsche zaken uitgesproken. (Zeerwel*) De bespreking van het budjet van openbaer onderwys wordt voortgezet. Af. Bouvier beweert dat, volgens eene sta tistiek van het ministerie van openbaer onder wys, Vlaenderen, onder oogpunt van geleerd heid, eene lage middelmaet bekleedt. Het arrondissement Virion is het geleerdste. Af. Van Wambeke. Bravo M. Bouvier. Aelst en Eecloo zyn volgens die statistiek de minst geleerde. Gelach links.) M. Van Wambeke. Wy komen in alle geval vóór Brussel. Af. Kervyn. Ik heb reeds verscheidene malen de cyters weerlegd, welke gy aenhaelt. Eecloo is geleerder dan Brussel. Af. Bouvier. Gy moest in tegenwoordigheid dier feiten, de officieele scholen aenmoedigen, zoowel als de catholieke scholen gy moest, zooals wy doen, elkander beminnen. Gelach links.) Mgr De Haerne. Dit zou zeer goed zyn van uwentwege. M. Bouvier. Gy ziet dat ik een goeien jongen ben. Ik hoop dat men ons niet meer inkwisi- teurs zal heelen. Rechts. Dat is iels anders. Af. Bouvier doet eene lange redevoering om te bewyzen dat het schoolenkwest onpartydig is. M. Van Wambeke. De statistiek, door M. Bouvier aengehaeld, is niet nauwkeurig wat daerenboven Aelst betreft, indien er iets te verwyten valt, moet de verantwoordelykheid toegeschreven .worden aen hel oud liberael bestuer. Spreker dringt aen op de noodlottige gevol gen der wet van 1879, die overal de verdeeld heid ingevoerd en veel kwaed aen de ge- meentevryheden heeft gedaen. De Staet heeft de plaets der gemeente ingenomen deze heeft nog alleen de ministerieele grillen te betalen. De wel wordt tegen alle reden in, met eene buitengemeene strengheid toegepast. Onze be volking is diep gekwest in hare godsdienstige gevoelens. De redenaer deelt de statistiek meê van het arrondissement Aelst. De ofiicieele scholen bevatten 2600 leerlingen, de vrye scholen 20,000. Er zyn 32 gemeenten, die ten hoogste 10 leerlingen hebben. Het is in die gemeenten vooral dat de Staet zich het strengst toont. Men wil, uit wraek, de catholieke gemeenten treffen. Ik denk myn land te kennen. De liberale zullen nooit hun doel bereiken. Onze vlaem- sche bevolking wil vry zyn. Af. Van Humbeeck. Zeg dat aen de geestelyk- heid. Af. Van Wambeke. De geestelykheid zou ons niet kunnen verdrukken. Wy zyn catholiek methaer, en van dan af oefent zy geen druk king uit. Ga voort, zooals gy tot nu toe gehandeld hebt, en in plaets van liberael, zal men u een voudig dwingelanden heeten. (Zeer welrechts. Gerucht links.) De redenaer bespreekt de handelwyze van M. Rolin in de benoemingen van onderwyzers en burgemeesters. Sedert 1878 wil M. Rolin geen burgemeesters noemen te Dendermonde en in dry andere hoofdplaetsen van kantons Wy hebben het recht de wet van M. Van Humbeeck niet in ons hart te dragen. Wy on- dergaen ze, dat is genoeg. Indien gy denk! dat wy afhangen van anderen dan van onze kiezers, bedriegt gy u. Door hen ondersteund, bekommeren wy ons weinig met uwe tus- schenkomst. Af. Rolin. Dat is de regeeringsloosheid. Af. Van Wambeke. Sedert 1879 hebt gy dc regeeringsloosheid gesteld tegen het zelfbe- stuer der gemeenten. Gy weigert burgemees ters te benoemen, en gy durft van regeerings loosheid spreken!Nooit onder welke regeering ook, hebben wy dergelyke dwingelandy ont moet. (Onderbreking). De redenaer legt uit op welke onweerdige manier het goevernement de stad Geeraerds bergen heeft behandeld, waer nog de gemeen- teraed, noch hel volk, de noodzakelykheid ge voelen ofiicieele scholen te bouwen. Men heeft commissaires spéciaux gezonden, besluiten dei' bestendige deputatie verbroken en den opbouw der ofiicieele scholen van ambtswege bevolen. Geeraerdsbergen heeft gelyk zich wetlelyk te verzetten zulk geweld kan niet blyven duren. Wie wordt er steeds te lmog geacht! De Geus Wie heeft ons land in roer gebracht? De Geus. Wien moet de Belg van jongs af aen Doen kennen en hemwederstaen?DeGeus(6 m 2. Wie maekt der boeren beurzen plat? De Geus. Wie scheert hem zonder zeep of nat? De Geus. Wie maekt dat menig kristen kind De hel en nietden hemel wint? De Geus (6mael) 3. Wie is voor ons een ware schand? De Geus. Wie krenkt 't geluk van Belgenland Dc Geus. Wie maekt dat nergens vrede n-is Dat Kerken Staet in oorlog is? De Geus(6mael) 4. Wie loopt met blauwtjes overal? De Geus Wie speelt de wysneus en moeial? De Geus. Wie leert ontkennen onzen God En overtreden zyn gebod? De Geus (6 mael.) Wie heeft den Belg den vloek geleerd? De Geus. Wie heeft hem van de deugd gekeerd? De Geus. Wie maekt dat hy het kwaed betracht En slechte driften niet versmacht De Geus 6. [6 mael Wie leert den Belg hardnekkig zyn? De Geus. Slecht, maer toch christen met den schyn De Wie zegt er dat de Kerke mist [Geus. Als z' aen het kwaed hel kind betwist De Geus. 7. (6 mael. Gy boezemt ons een afkeer in. O Geus. Wy schuwen u en uw gezin. O Geus. Verkoopt g'uw ziel aen Hanske pek Dat 's uwe zaek; zyt niet zoo gek! O Geus (6m.) (Onafhankelijke.) RECHTERLYKE KRONYK. Zaek van Heule. Het beroepshof van Gent heeft woensdag morgend bet volgende vonnis uitgesproken Het hof neemt de wettigheid aen van het mandaet en de akten van Bouez, bekrachtigd de veroordeeling door de rechtbank van Kor- tryk tegen JoyeenMaes uilgesproken, hervormt voor hel overige het vonnis der rechtbank en veroordeelt August Lagae lot 8 maenden gevangenis en 100 Ir. boete. De Bruyne tot 5 maenden en 15 dagen gevan genis en 26 fr. boeie,enVerhamme lot 4 maen den gevangenis en 26 fr. boete. Vrouw Van Allewyn lot 15 dagen gevangenis en 26 fr. boete. Den eerw. heer onderpastor Iserbyt (die de gendarmen gered heeft) tot 7 maenden gevan genis en 26 fr. boete. Versclnieren tol 3 maenden gevangenis. Karei Lagae tot 10 maenden gevangenis en 100 fr. boete. Duyck, gekwetst te Heule. tot 8 maenden gevangenis. Edward Lagae, tot 15 dagen gevangenis en 100 fr. boete. De Poortere, lot 100 fr. boete en Karei Nuy- tens tol 30 fr. boete. Al de beschuldigden worden tot een evenre dig aendeel in de kosten veroordeeld. Atlée Verte onveilis maekten. De vrouwen Twee gezusters, de eene 7 en de andere brachten 's avonds jongelingen meê naer die 13 jaren oud, Maria en Lonslantia Vani.elniout, algelegen plaets, hunne makkers kwamen bevonden zich dynsdag namiddag aen de Quai Eenige dagen geleden wilde M. Bouvier in de Kamer ons doen voorgevoelen, dat het von nis van Gent, in de zaek van Heule, niet zou zyn wat het te Kortryk geweest was hy was dil- mael een goed profeet. De liberale pers scheen daerenboven brutael de veroordeeling te eischen, zelfs van dien moedigen onderpastor,'d ie het leven beschermde van Bouez en zyn gendarmen Nu kunnen de Bouvier's en de liberale gazet ten triomfeeren Bouez, de gendarmen en hunne voorstanders hebben gelyk gehaeld voor hel hof van beroep van Gent. De onderpastor Iserbyt heeft, volgens het vonnis, tot den oproer aengestookt Maer wy mogen zeggen, dal die veroordee ling een diepen, een smerlelyken indruk zal maken in het weldenkend land, zooals de uit- spraek reeds een indruk van verwondering achterliet in het paleis van justicie. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Reynekink, pastoor van Mel- sen.is pastoor benoemd van Overmeire. De Eerw. Heer Lodens, onderpastoor van Oost- Eekloo vervangt hem. De Eerw. Heer Van Damme, professor in S. Gregorius te Ledeberg, is onderpastoor be noemd te Baerle. ALLERHANDE NIEUWS. Wy hebben in den loop dezer week een ant woord ontvangen van den heer Van Hauwer- meiren. Wy hopen zondag aenstaende den brief van den heer Van Hauwermeiren en onze ant woord te kunnen meêdeelen. De samenspraek der dry vrienden zal alsdan ook, hopen wy, kunnen voortgezet worden. Ter gelegenheid van het overlyden van den keizer ven Rusland, zal het hof van Brussel den rouw aennemen voor eene maend, van 15 dezer tot 14 april inbegrepen. Woensdag namiddag is op den Auder- ghemschen steenweg een kind van 5 jaren oud door een rytuig overreden het kind is eenige minuten later overleden te midden der ver- schrikkelykste pynen. De ambtenaers der openbare werken had den, zoo als wy gemeld hebben, eene Federa tie gesticht, met het doel om gezamentlyk te werken tot verbetering van positie, traktement, pensioen, enz., enz. M. Saincteletle heeft by cirknlair die Fede ratie verboden. 't Verwondert ons niet, al hebben wy nog nergens gezien dat die vereeniging geroepen was om liet ministerie of de kamers te dwin gen. 't Is ook in 't geheel niet plezierig als men zoo lekker op de kussens zit, en de be ambten een vuerken onder dien zetel zouden komen aensloken... Ir.dien hel ministerie nog catholiek was en de ambtenaers maekten eene soortgelyke ver eeniging a la bonne heure maer nu, nu is dit niet toegelaten; het liberael ministerie zorgt immers in alles vaderlyk, voor de ambtenaers van post, telegraef en yzeren wegen En al zou dal niet, silence au parterre, het liberalismus is aulokraet, het liberalismus werpt nu al wie durft kikken of mikken, den mondbal toe. De polieie van St-Jans-Molcnbeeck heeft zondagavond tweepersonen aengehouden.deel makende van eene bende, samengesteld uitman nen en vrouwen en die sedert eenigen tyd de daerop aen," zochten twist me' de jongelingen en dwongen deze hun geld en juweelen af te geven. In den nacht van zondag tot maendag zyn kwaeddoeners in de vrye jongensschool te Oosterzeele gebroken zy hebben er alles doorzocht en meegenomen wat hun kon van dienst zyn, en op een bord doodsbedreigingen tegen den onderwyzer en twee andere per- soonen geschreven. Een onderzoek is geo pend. Men heeft dezer d agen proefnemingen gedaen met den telefon, op grooten afstand, lusschen Brussel en Luik de proefneming is uitmuntend gelukt. De sprekers hoorden elkan der zoo goed, alsof de afstand slechts een hon derdtal meters geweest was. Men schryft uit Zulte Eene reeds be- jaerde weduwe die alleen woonde, is maendag morgend door hare geburen in haer huis ver moord gevonden. De politie van Zulle ver wittigde spoedig de jnslitie, en reeds ten 9 1/2 ure, kwam het parket van Gent alhier aen. Uit het onderzoek bleek dat het slacht offer 's avonds te voren in het huis van eeneu buerman was geweest, en er jenever had ge dronken met twee of drie jonge kerels, die haer naer huis geleid hadden, in zeer dronken toestand. Het parket deed eene huiszoeking by die persoonen, en vond er kleedingstukken, waerop bloedvlekken te zien waren. Twee hunner, de genaemden Adolf Van Brabandten August De Ruyck, beide werklieden alhier, zyn door de gendarmerie van Deinze, op bevel van den procureur des konings, aengehouden en naer de gevangenis te Gent gevoerd. Aengaende deze moord schryft men uil Zulte dat een derde persoon, zekere Kamiel Peers, oud 16jacr, dynsdag aengehouden is, als verdacht in de misdaed betrokken te zyn. Eenige vrienden, waeronder M. L. Goffin, direkteur der yzerplettery te Marchienne, hadden zondag eene klopjacht op het wild varken ingericht, in het bosch van Nismes- Mariëmburg Een wild varken werd omtrent 3 i/2 ure opgespoord en kwam op de jagers af eer. dezer schoot en trof doodelyk het dier. Ongelukkig was een loodkorrel van 3 k 4 mil limeters doorsnede op een der slagtanden van het varken afgeschampt en had M. Goffin in den huik getroffen. De wonde vau M. Goffin is zeer gevaerlyk de geneesheeren wanhopen hem te redden. Zaterdag is de reizigerstrein n. 2155, ko mende van Arlon, op 200 meiers van de statie van St-Mèdard ontriggeld. De lokomotief, vier rytuigen en twee fóurgons, waeruit de trein bestond, werden beschadigd. De stoker heeft eene wonde bekomen aen de borst. Wy lezen in een brusselsch blad Wat zou er wel gebeurt zyn in het Vindelingenhuis der Meyboomsiraet? Zou er geen middel zyn om te weten of het waer is, dal ongehoorde dingen gepleegd zyn door eenen ambtenaer aen dit gesticht gehecht Internationalen, socialisten en nihilisten zyn overal dezelfden. In eene meeting, maen dag avond door de genlsche socialisten in het lokael Parnassus gehouden, heeft zekere A... na den lof gemaekt te hebben der moorde- naers van den keizer van Rusland, gezegd dat de koning der Belgen hetzelfde lol zou onder gaen Er is, uit dien hoofde, eene rechterlyke vervolging ingesteld. Dinsdag namiddag, is de genaemde Maria \Vyns,70 jaer oud en wonende in de Slaclitery straet, te Antwerpen, in den kelder van haer huis gevallen, waerin hel water ongeveer 60 centimeters hoog stond. Toen men de ongeluk kige vrouw ter hulp kwam,was zy verdronken Hét lyk is naer het gasthuis gebracht. Dynsdag morgend heeft men uil de mon ding van den ouden bassin te Antwerpen, het lyk opgevischt van een onbekenden persoon Aen zynen riem hing een gewicht van twintij. kilos. Hel lyk is naer het Kielkerkhof gevoerd De bende kerkdieven, uit 12 a 13 perso nen bestaende, welke te Antwerpen is aenge houden, wordt niet alleen beschuldigd van diefstallen in de kerken te Antwerpen, maer ook van een groot getal dergelyke misdaden, in de andere provinciën van het land. Insgelyks dynsdag morgend, is het lyk van een tweeden onbekende uit het Schyn Antwerpen gelrokken en naer het Kielkerkhof gebracht. Men schryft uit Kortryk aen het Handels blad Woensdag avond ten 10 ure is de droo- gery der spinnery vau M, Boulry-Vanysselsteen door het vuer vernield. De pompiers zyn geluk- kiglyk het vuer meester geworden en hebben verdere ongelukken voorkomen. Nevens de droogery is de machienkamer gelegen,waervan het plafon ook gansch vernield is. De schade is niet aenzienlyk en is gedekt door verzeke- ringsmaetschappyen. Het werk zal, naer men zegt, binnen korte dagen kunnen hernomen worden. Men schryft uit LoenhoulGedurende de Vastenavonddagen hebben de geuzenalhier nog- maels nieuwe baldadigheden begaen. liet was dynsdag avond, toen in de kerk de sluiting plaets had vau de plechtigheid genaemd het Gebed van 40 uren. Een eerw. pater stond op den preekstoel, toen eensklaps twee steenen met geweld door de vensters in de kerk wer den gesmeten. De een was gericht op den pre dikant, de andere op hel Allerheiligste, ter aenbidding uitgesteld, Naer het schynt zouden geuzenkopstukken eenige gemaskerden opge hitst hebben om deze wandaed te plegen. Dynsdag heeft in de russische kapel der Ridderstraet te Elsene een lykdienst plaets ge had voor de zielerust van den keizer van Rus land, Alexander II. De groot-maerschalk van het paleis, graef Van der Straeten-Ponlhoz, verscheidene vertegenwoordigers van het huis des konings en der koningin, en van het huis van den graef en de gravin van Vlaenderen, graef Bloudow, ambassadeur van Rusland, en gansch het persooneel van het gezantschap, alsook een aenial leden van het diplomatisch korps woonden de plechtigheid by. De IS'eue Freie Presse meldt dat aertsher- tog Rudolf een dagboek houdt van al de belang- ryke gebeurtenissen van zyne reis in het Oos ten. Hy zal dit boek, na zynen terugkeer, doen drukken en onder zyne vrienden uitdeelen. De mynwerkers van Jemmapes hebben het werk geslaektzy hebben met steenen geworpen naer de werklieden, die zich naer den put n. 17 van de maetschappy du Levant begaven. Men vreest dan de werkstaking zich zal uitbreiden. de la Derivation te Luik, waer zy liet wasch- goed van hare moeder bekwaekten Maria Vanhelmont wilde water putten en viel in de rivier de oudste zuster sprong haer achterna, om haer te redden, doch beiden werden dooi den stroom meêgcsleept. Twee voorbygangers kwamen aenstonds ter hunner hulp, doch hun ne pogingen bleven vruchteloos een hunner M. Nols, kon eenigen tyd het oudste meisje boven water houden,doch hy gelukte er niet in haer te redden. Woensdag morgend had men nog geen der twee lyken gevonden. Een onweér, dat slechts kan vergeleken worden met dat vin den 12 meert 1876, is maendagover Nieuwpoorten deomslreken los- gebersten en gaf aenleiding tot verscheidene ongelukken. Te Mannckensverre.aen de Knlsy- brugge, op den rechter-oever van den Yzer gelegen, hadden vier werklieden eene scheeps lading strooi gelost. De schipper h.id juist zyn vaertuig toegelegd, toen eene windvlaeg, ver gezeld van een verschrikkelvken donderslag, vier van de scheepdeksels wegsloeg, die met zulk geweld in eene weide terecht kwamen,dat zy eene groef van eenen meter lang in den grond maekten. Diy der werklieden werden niet ge troffen, maer de vierde, een genaemde Tack, kreeg een der deksels, van 80 tot 90 kilo we gende, o;> het hoofd. De ongelukkige zakte ineen. Zyn toestand, alhoewel ernstig, is niet wanhopig. In denzelfden namiddag heeft de bliksem eene strooischelf in brand gesteken te St-Pieters Capelle. Donderdag is te Iehteghem de voorgevel' an eene remisie, welke men bezig was te herstellen, ingestort; de genaemde Rosalia Hendrickx, weduwe Carelte, werd onder de puinen verpletterd. üe werkstaking in de koolmyn Levant du 7lenu duert voort en dreigt zich uit te breiden tot de andere mynen. Woensdag morgend heb ben de werklieden van den put Nouvelle Ava- leresse de Belle et Bonne bet werk gestaekt en eene verhooging van dagloon geèischt. De werkstakers zyn kalm. De gendarmerie is dynsdag morgend ter plaetse gekomen Dynsdag namiddag, heeft eene gazont- .doffing plaets gehad in den kelder van vrouw Fechi, in de Hallestraet te Verviers. Vrouw Fechi was in den kelder gegaen met eene brandende petroollamp; de gaz, die inden kelder gedrongen was langs eene opening van den compteur, vatte vuer. Door het geweld van den slag, werd de vloer der benedenver dieping opgelicht, de vensterruiten, alsook die van het tegenover gelegen huis, sprongen "aen stukken en de meubelen werden in al df kamers overhoop geworpen. Dc ongelukkige vrouw werd door de vlam men omringd, en bekwam erge brandwonden aen den hals, de armen en dc borst. Eene an dere vrouw, die een kind wiegde in de voor- plaets, waer de kelder uitkomt, greep aen stonds het kind en vluchtte er meê over de opening van den kelder; de vrouw bekwam eenige brandwonden, doch hel kind bleef ongedeerd. Vrouw Fechi is raer hel gasthuis moeten gebracht worden. FRANIiRYK. In de zitting der fransche kamer van 15 dezer, werd het wetsontwerp besproken, waerhy de Zusters van Liefde, die de schepen als z'n-ken- dienslers vergezellen, voortaen niet meer onver- geld zullen worden overgevoerd. Mgr. Freppel heeft dien mael regel met zyne gewone welspre kendheid bestreden. Na den lof der Zusiers- ziekendiensters gemaekt te hebben, zegde hy aen het goevernement, dat er niets natuei lyker was dan die personen geen passagiers-geld te doen betalen welke het naer de dood zendt.Nog voor vier maenden. voegde hy er by, stierven veertien zusters \an St-Jozef van Cluny, aen de geele koorts, by het oppassen van de zieken in den Senegal opgedaen. Hy eindigde met te /eg gen, dat den engelsche sloombool-maetschap- pyen, aen de missionnarissen en de Zusters, die zich naer de vreemde landen begeven, een afslag toestaen op de overzetkoslen, die van 30 lot 50 ten honderd beloopt. Uil het geneeskundig onderzoek der over- blyfselen, die men van de in stukken gesneden vrouw gevonden heeft, en dal woensdag te Lyon plaets had.blykl dat de vrouw,van wie zy voort komen, niet mankte. Hieruit dus moet er opge- maekt worden, dat het slachtoffer Maria Noumê- lize niet is. Het gerecht schynt sedert eenige dagen zelfs op een nieuw spoor gekomen. Eene vrouw van Auxerre zou verklaerd hebben, dat zy de foto grafie van het slachtoffer voor die harcr doch lei- herkent. Verscheidene inwoners van Auxerre zouden die verklaring door hunne getuigenis staven. De politie van Rysel doel van een anderen kant opzoekingen naer eene vrouw Bertha Neumiller, barakspeelsler, die met zekere Henri Weils een zwervend leven leidt. Bertha Neumiller wordt opgezocht als kennis hebbende gehad der mis daed van het eiland Ste-Barbe. De Evenement zegldal de minister van bin- nenlandsche zaken, zoohaest hy de tyding ont vangen had van den aenslag op den keizer, M Andrieuy.by hem geroepen heeft en dat zy samen beraedslaegd hebben over hetgeen te doen slond, in geval van een mogelyken opstand der socialis' ten en nihilisten. Zelfmoord van een kind. Zyn er nog we' kinderen Woensdag morgend, namen Leon Lehmann, een veertienjarige knaep, en zyd oom samen het onlbyl in eene kamer hunner woning, in de ruc Vivienne, te Parys. Gedurende den maellyd maekte de oom eenige opmerkingen aen zyn neef over zyn karakter. De oom toonde zich zeis wa' misnoegd. Leon antwoordde niet maer na hel onlbyt ging hy in eene naburige kamer, nam een revol ver van den muer en schoot hem in zvnen mond af. Op het hooren van denknal kwam deoomloe- geloopen en vond het kind in zyn bloed liggen. De dood was oogenblikkelyk geweest. SPANJE. Afgryselyke Misdaed. Eene afschuwelyke misdaed heeft dezer dagen, de Minderbroeder- straet te Madrid, in opschmlding gebracht. De burggiaef van Caicedo zat met zyne familie aen tafel het was 8 ure in den avond, en hel adellyke huisgezin zou juist opstaen om zich naer boven te begeven. De meid had de tafel afgeno men en was de keuken ingetreden, waer zy iels te verrichten had. Eensklaps klonk er een nood- geschreeuw uit de keuken heel het huisgezin verbleekte. Op hel 'gerucht sprong de kleine don Juan "'"do recht n liep in de keuken om te zien w:.t er gebeurde. Een verschrikkelyk schouwspel vertoonde zich voor zyne oogen. De meid lag op den grond en boven haer zat een man op zyne knieën, die haer met messteken overlaedde. Op het geroep van don Juanmoord! moord kwam ook de burggraef loegeloopen, maer hy werd aen den ingang van de keuken tegenge houden door zyn kamerknecht, die hem toeriep: Hy heeft haer vermoord en mv ook. Dit zeggende viel hy zieltogend neer. Men riep om hulp de dochter van den burg graef snelde op haren broeder toe, dien zy in gevaer waende doch zy struikelde over 't lyk der meid en viel op den grond, ten prooi aen geweldige stuiptrekkingen, Op dit oogenblik daegde er hulp op de geburen kwamen loege loopen en met hen de policieagenlen, die er in gelukten, den moordenaer, na een korten tegen stand, aen te houden. De meid heeft dry messteken bekomen, die haer leven in gevaer brengen en de kamerknecht is gestorven ten gevolge van eenen steek in de linkerzy. De moordenaer is zekere Manuël Aluarez Jimenez, de wettelyke echtgenoot van de meid Dolorès. De misdaed werd uit jaloezie gepleegd en de moordenaer bekent, dal hy den kamerknecht slechts gestoken heeft, omdat hy de meid wilde verdedigen. liet dochlerke van den burggraef was zooda- nig aer.gedaen.dat men vreest dat zy krankzinnig zal worden. RUSLAND. Aenslagen. De aenslag, waeraen de czaer bezweken is, was de zesde, die tegen hem is gepleegd, De eerste aenslag had plaets te St-Petersburg in 1861, aen het hekken van den zomertuin en werd beproefd door een edelman met name Karakozoff, wiens arm door den mouyick Kom- missaroff werd tegengehouden, op het oogen blik dat hy op den keizer schieten wilde. De tweede geschiedde te Parys, gedurende de wereldtentoonstelling, door den Pool Bere- zowsky.die een pistoolschot loste op hel rytuig waerin de czaer en Napoleon III zich bevonden. Dank aen M. Rambaux.van liet gevolg des kei zers. die in lyds zyn peerd lusschen het rytuig en de pistool kon dry ven, trof de kogel het dier in den kop en de czaer bleef ongedeerd. Bere- zowsky, die voor de assisen verdedigd werd door Emm. Arago, en veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid, bevindt zich nog in Nieuw-Cale- donië. De derde aenslag was die van den student Solowiclï, in meert 1879, en die vyf revolver schoten op den keizer lostte. De overjas van den keizer werd met twee kogels doorboorden de moordenaer werd door een policieman aen gehouden. De vierde moordpoging gebeurde op 1 decem ber 1879, in de statie te Moskou, waer Hart- manu en zynemedeplichtigen eene myn hadden gegraven onder de baen, waerover de keizer- lyke trein ryden moest, by de terugkomst van den czaer uitLivadia. De moordenaer vergisten zich echter van trein en deden een bagage-trein in de lucht springen,die eenige minuten na den trein des keizers kwam. De vyfde aenslag werd gepleegd op 17 febru ari 1880, by middel eener kas dynamiet, die in de kelders van het winterpaleis was gebracht en aldaer ontplofte. De eelzael des keizers met den ganschen vleugel van het paleis stortte in en 67 soldaten van het Finlandsch regiment werden onder de puinen begraven, doch de czaer bleef ongedeerd. De Palrie van Parys zegt, een brief ontvan gen te hebben van eenen vriend uit Sl-Pelers- burg en waerin de meeste reeds gekende byzon- derheden over den moordaenslag bevestigd worden, doch die ook nieuwe inlichtingen bevat. Zoo zouden zich lusschen de slachtoffers der ontploffing een Ilaliaen bevinden, met name M. Capri, en een Franschman, wiens naem nog niet gekend is. De neerslachtigheid en de woede van het volk, zegt de brief verder, zyn overgroot. Verschei dene lieden, die men voor studenten aenzag, en die zich onderscheiden hadden door onvoorzich tige uitdrukkingen,hebben gevaer geloopendoor de menigte te worden vermoord. Zy hadden hun behoud enkel te danken aen de tusschenkomst der polieie en van de kozakken, die hen meêna- men in het paleis. Itel is niet te midden uit het volk, maer wel uit den hof van paleis van grootvorstin Kalharina, waerin de moordenaers verborgen hadden, dat de bommen geworpen zyn. Men ziet, zegt de Patrie, dat op dit laelste punt de inlichtingen van onzen korrespondent die er verre van is een samenzweerder te zyn overeenkomen met die. welke aen Henri Roche- fort zyn geleverd door de nihilisten, zyne vrienden. PAUSELYKE STATEN. De Jubilé. De Univers heeft de volgende depêche, dato 16 meert, uit Rome ontvangen De pauzelyke bul,die den jubilé aenkondigt, is gisteren verschenen. Zy somlde rampen op en de aenvallen,waer- aen de Kerk, byzonderlyk te Rome, ten prooi is. o Zy spreekt van de beroovingen deonleering der kerken en klaegt over de afwezigheid van vryheid van godsdienst in het onderwys. Zy klaegt inzonderheid over de berooving der Propaganda. a Die redenen hebben den Paustot het besluit gebracht een jubilé te geven. Voor Europa zal van 19 meert tot Allerheiligen duren en lot op einde december voor de andere landen. De bul beveelt het geven van aelmoesen aen de voorplanting van het geloof, de H. Kindsheid en de scholen van hel Oosten. Zy geeft de biecht vaders de buitengewone macht, in de vorige ju- bilé's loegeslaen. Eindelyk de Paus raedl de bedevaerl aen naer Lorellen, en steil den jubilé onder de be scherming van Sl-Joseph. De Paus bereidt eene korte aenspraek die hy in het aenstaende konsislorie zal voorlezen, ter gelegenheid der plechtige herinrichting van de katholieke hiërarchie in Bosnië en Herzego- wina. Ilolloway's Pillen. Leveikwalen en ongesteld heden der maeg liet is onmogclyk de buitenge wone deugden te overdryven. die dit middel by de behandeling van alle levefaendoeningen, of onregel matigheden der darmen kenmerken. In gevallen van bedorven of overmatigen gal, hebben deze Pillen voor zoover bekend is, nooit gefeilt. In darmkwalen werden zy even krachtig, maer dan moet mea een

De Denderbode | 1881 | | pagina 2