LUISTER li YKE AVONDFEEST M. Descamps zat van den eersten oogenblik dat liy president was, reeds in den war. Toen M. Couvreur tot tweeden ondervoorzitter ge kozen was, en M. Descamps dezen naem moest proklameeren, zegde hy onder algemeen ge lach dus is tol ondervoorzitter uitgeroepen, MThonissen Vorstenmoorden. Ziethier eene lyst der moordaenslagen, op vorstelyke personen en staetslieden, gedurende de laetste honderd jaren gepleegd 1793, 25 jan., vermoording van Lodewyk XVI, van Frankryk, door de konventie. In hetzelfde jaer, den 17 oclober, terecht stelling van koningin Maria Antoinette, door de conventie. 1800, 24 dec.,aeuslag van Arena en Cerachi, door raiddel van een helsch machien, op Napoleon Bonaparte. 1801, 11 meert, verworging van keizer Paulus II, van Rusland. 1804, in feb.Cadouhal's samenzwering tegen Napoleon Bonaparte en mislukte aenslag. 1809, 13 oclober, aenslag van den student Stapss, op koning Ferdinand V van Hongarië. 1832, 9 aug., Reindl's aenslag op koning Ferdinand V van llongarie. 1835, 28 juli, aenslag van Fieschi, door middel van een helsch machien, op Louis Phi lippe. Op denzellden vorst hadden aenslagen piaels in 1836, 25 juni, door den soldaet Ali- baut; 27 dec. daeropvolgend, door den kan toorbediende Meunier; in 1840, 15 oei. door den werkman Darmès; in 1846, 16 april door den boschwachter Lecomle en in datzelfde jaer, 29 juli, door den fabrikant Henry. 1840, 15 juni, aenslag van den kofliehuis- bediende Oxford op koningin Victoria; 1842, 29 mei, aenslag van den timmermansknecht Francis, op dezelfde vorstin. 1844, 26 juli, aenslag van den burgemeester Tschech op koning Frederik Wilhelm IV van Pruisen. 1849, 12 juli, aenslag op den tegenwoordi- gen duilschen keizer te Nieder-Ingelheim. 1850, 22 mei, aenslag van den vuerwerk- maker Seleloge op Frederik Wilhelm IV. 1852, 2 feb., aenslag (dolksteek) van Martin Marinos in de Atochakerk te Madrid, tegen koningin Isabella. 1853, 18 leb., aenslag (dolksteek^ van den kleermaker Lebenyi, tegen keizer Frans Jozef te Weenen. De aenslagen tegen Napoleon III, in 1852 en in 1853, 5 juli. 1854, 27 meert, aenslag op Karei III van Parma. 1855, 28 meert, aenslag van Pianori. en op 8 september van Bellamares, beiden op Napo leon III. 1856, 28 mei, aenslag op koningin Isabella. 1856, 8 december, aenslag van den soldaet Agesilaus Milano op den koning van Napels. 1858, 14 januari, aenslag van Orsini op Napoleon III. 1861, 14 Juli, aenslag van Oscar Becker op koning Wilhelm. 1863, 24 dec., aenslag tegen Napoleon III. 1865, 14 april, moord op president Lincoln, te Washington. 1866, 16 april, aenslag van Karakosof op den czaer Alexander te St-Pelersburg. 1867, fusileering van keizer Maximiliaen in Mexico. 4867, in juni, aenslag op den czaer, te Parys. 1868, vermoording van den vorst van Servië. 1869, aenslag tegen den onderkoning van Egypte. 1869, nieuwe aenslag op Napoleon III, ii het Bois de Boulogne. 1872, aenslag tegen de koningin van Enge land en tegen den koning van Spanje. 1875, 5 augusli, vermoording van Cabriël Garcia Morino, president der republiek Ecua dor. 1s77, 21 april, vermoording van den presi dent der republiek van Paraguay, B. Gill. 1878, 11 mei, aenslag van Hödel op keizer Wilhelm 2 juni, aenslag van Nobiling op den zelfde 25 october, aenslag van Moncasi op koning Alfonso van Spanje, en 17 november aenslag van Passanante op koning Humbert van Italië. 1879, 14 april, aenslag van Solovviëff op czaer Alexander 2 december, aenslag te Mos- cou tegen denzelfde; 12 dec., aenslag tegen den onderkoning van Engelsch-Indië; 50 dec., aenslag van Olero tegen koning Alfonso en koningin Christina van Spanje. 1880, 47 februari, aenslag in het winter paleis, op den czaer. 1881, 15 meert, vermoording van den czaer: door ontplofbare bommen. Dit zyn alleen de aenslagen op hooiden van den Staet; de talryke aenslagen op ministers zyn niet medegerekend. De drie terechtstel lingen, waertoe revolutionnaire regeeringen besloten, daergelalen, en evenzoo de paleis opstand, waervan Paulus II hel slachtoffer werd, dan blyven er 45 aenslagen over, die door ontevreden onderdanen zyn gepleegd. Van deze 45 aenslagen hebben slechts 5 den dood van het slachtoffer ten gevolge gehad; de overige bleven meestal zonder uitslag en in enkele gevallen had er verwonding plaets. Op koningin Victoria, koning Louis Philippe en keizer Napoleon III loerden de moorde- naers zeer dikwyls, zonder hen in helminst te kunnen deeren. Terecht, zegde dan ook keizer Wilhelm, toen hy den dood van den czaer vernam, dat slechts een hoogere macht, en geen aerdsche bescherming over de vorsten kan waken. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Daemers is onderpastor benoemd te Oost-Eecloo. STAD AELST. Katholieke Schoolpenning. op Morgen Zondag 27 Moert, om 5 1/2 ure 's avonds, ter Sledelyke Schouwburgzael. l'RYZEN DER PLAETSEN Benedenplaetsen 2-00 Ir.Balcon 1-00 fr. ALLERHANDE NIEUWS. Meest alle catholieke bladen bespreken de veroordeeling van het hof van appel in zake der gebeurtenissen van Heule. Voor wie het beroepshol van Gent niet kent, zou deze veroordeeling doen stom staen. Y ls alsdan zeker dat de veroordeelden, door zulke veroordeeling, in achting niet zul len verliezen, integendeel Voor de politiek van den vcchters-goever- neur Heyvaert, kan de veroordeeling als een triomf aenzien worden maer veel aerde zal zy hem toch aen den dyk niet brengen. De rechtbank van Kortrvk, die den toestand en al de omstandigheden der zaek allerbest kende, sprak de betichten vry en zei dat er aleens geen sprake kon zyn van oproer. Het hof van appel van Gent neemt de zaek in handen en veroordeelt de beschuldigden. De onderpastoor M. Yserbyt, die het leven der gendarmen en van den byzonderen kommis- sair redde, krygt zeven maenden gevang Duyck, die eene bajonnelsleek kreeg en eeneu kogel in het lyf, moet voor 8 dagen in 't kot.... Waerom heeft men Coquyt niet uit zyn gral gehaeld, om hem ook te veroordeelen, omdat hy dood geschoten was Maer, zal men zeggen, is er sedert de uit- spraek der rechtbank van Kortryk misschien iets nieuws uitgekomen, ten laste by voor beeld van den eerw. heer Yserbyt. Volstrekt niet hel hof van appel heeft aleens niet een getuige gehoord. Breydel en de Coninck wierden ook veroor deeld," over 600 jaer, door den Franschman de Chatillon, die nu door zooveel machtigen van den dag wordt nagepoetst. De veroordeeling was nog wel tot de galge. Eenige maenden later beten de verdrukkers het stof, op '1 Groeningen veld, niet verre van Kortryk. Het is maer om te zeggen hoe de tyden kun nen veranderen en hoe eene zake kan keeren. Wy vernemen dat de veroordeelden in kas- salie gegaen zyn. Eerste aerdigheid. De tribunael van Kor tryk bestatigt dat het bewezen is op onweer legbare manier, dat de beschuldigde Verham- me er niet by en was op den oogenblik dat de speciale commissaris weggejaegd vvierd. Aleer dan 12 getuigen hebben verzekerd dat hy gewrocht heeft in de fabrieke van M. De Qui nemaere. En noglhans heeft het hol van ap pel Verhamme veroordeeld voor er deel in ge nomen te hebben Tweede aerdigheid. Het hof van Gent legt M. Yserbyt te laste van niets gedaen te hebben om de alarmeklok te doen staen. En van eenen anderen kant verklaert de tribunael van Kor tryk, dal het bewezen is door verscheidene ge tuigen, dat hy zyne alkeurig uitgedrukt heeft als hy de alarmeklok hoorde en dat hy de klok die voort luidde, heeft doen staen. Derde aerdigheid. Het hof van appel zegt dat M. Yserbyt door zyne opstandige redevoerin gen de voorvallen van Heule voorbereid heeft. Twintig getuigen zyn komen verklaren dat de onderpastoor nooit van 't luiden der brand- klokke gesproken heeft in de congregatie. Dry Kortryksehe zyn gaen vertellen dat zy dat ge hoord hadden van eenen suikerbakkersknechl die congreganist geweest was te Heule. Maer de knecht liegt het af en zegt dat hy reeds ver scheidene maenden te Kortryk woont, en se dert Paschen van 't jaer 1880 geenen voet meer in de congregatie gezel heeft. Volgens eene depeche uit Weenen aen den Standard, zou het huwelyk van aertsker- tog Rudolf met prinses Stephanie, vastgesteld zyn op 25 mei aenstaende. Een brusselsch blad verklaert daerentegen.dat er nog niets vastge steld is betreffende den datum van het huwelyk. Woensdag morgend was de trein, die ten 5 ure uit llerbestal naer Brussel (Noord,) ver trekt, tusschen de statiën Verlryck en Corbeek- Loo gekomen,toen twee vrouwen over de baen gingen de machinist deed het alarmsein hoo- ren, een der vrouwen kon nog vluchten, doch de andere werd getroffen en op den slag gedood. 46,804 Frank verloren. Ziehier eenige nadere bvzonderheden over de ontdekking, te St Jans-Molenbeek,der 46,804 fr. verleden jaer door een koopman van Brussel in de Nationale Tentoonstelling verloren. Ongeveer eene maend geleden schreef zekere vrouw Walkiers, die met een der betichten in de Vier Windenstraet te St-Jans-Molenbeek woont, in het vlaemsch aen een wagenmaker om een soort van doos te doen maken in een stuk balk, van ongeveer een meter lengte Een plan met potlood gemaekt, was by de bestel ling gevoegd. De wagenmaker deed het gevraegde werk, doch later vreezende dat hy misschien meege holpen had om eenen kindermoord te verber gen, ging hy de policie van Molenbeek verwit tigen. De policie gaf zich niet eens de moeite inlichtingen in te winnen. De doos, waervan er kwestie is, was niets anders dan den uitgeholden balk, dezer dagen by de betichten gevonde, en die nog 38,000 fr. bevatte. De betichten,die zich thans in de gevangenis bevinden, hebben volledige bekentenissen af gelegd. De byzonderste plicluigen zyn de twee vrouwen Walkiers en Rens. De genaemde De- meuter, die met vrouw Walkiers leeft, is een sukkelaer, die gansch van die vrouw afhangt en zonder middelen van beslaen is. Het is vrouw Walkiers die de gevonden bankbiljetten heeft uitgewisseld, eerst in vyf- frankstukken en daerna in verschillende obli- gatien, voor ongeveer 40,000 fr. Den dag zelf van den diefstal, had zy by een juwelier te Brussel eene gouden dameshorlogie van eene weerde van 155 Ir. gekocht. Tóen de policie in <*en kelder der betichten kwam en den balk.waerin de weerden verbor gen waren, in beslag nam, viel Demeuter op zyne knieën en bekende alles. Dynsdag avond, ten 10 ure, sprong een duilsch meisje, aen den Veerdum in de Schelde te Antwerpen, na zich gedeeltelyk van hare kleêren te hebben ontdaen. Nauwelyks lag zy in 't water,of dedrenkelinge riep om hulp,tot men haer gelukkig nog in tyds opvischte en vervol gens naer het gasthuis bracht. Op de kleêren, die zy, alvorens in het water te springen, op den Seheldekant had gelegd, heeft de policie een briefkegevonden.dat by middel eenerspeld eraen was gehecht, en waerop geschreven stond dat de zelfmoord gloor liefdesverdriet veroorzaekt werd. Een erg feit heeft in de universiteit van Gent plaets gehad. Een russisch s'udent had een kahier van een zyner medeleerlingen geno men deze was hel boek op de kamer van den Rus, gedurende dezes afwezigheid, gaen terug halen. Toen de russische student in denkursus verscheen werd hem den gestolen kahier voor gelegd, terwylmen hem het woord «diel» naer het hoofd wierp. De Rus haelde een revolver te voorschyn, mikte op zynen tegenstrever en sloeg den haen néér. Gelukkig had hy vergeten den veiligheidsstok uit zynen revolver te nemen: zonder dit had men misschien een menschen- levcn te betreuren, Degenaemde C. B.,van fransche afkomst, en die van zyne vrouw gescheiden is, leelde sedert eenigen tyd te Hasselt metzekere vrouw C., insgelyks gescheiden van haren man. In eenen 'twist heeft C. B., vrouw C. eene pan brandende olie in betaengezichtgcvvorpen, zoo- dat zy erge wonden heeft bekomen. De policie is ter plaelse geweest en heeft proces-verbael opgemackt. Sedert eenigen tyd zyn er te Luik en in de omstreken valsche vyffrankstukken in om loop. Twee valschmunters zyn te Seraing aen- gehouden. De Perron van Luik zegt, dal men onder de aenstaende gedekoreerden een jongen notaris telt, neef van een liberalen afgeveerdigde. De man zal gedekoreerd worden voor a 35 jaren goede diensten en hy is slechts 56 jarenoud 's Maendags van Vastenavond, heeft te Oostende elk jaer een pryskamp voor het dan sen plaets. Een vier-en-twintig jarig meisje, julv. L. Callewyn.die drie kwart uers lang ge danst had, won dit jaer den eersten prys. Na den dans viel zy echtei buiten kennis en moest naer huis gebracht worden. Sedert dan is zy niet meer tot het bewustzyn teruggekeerd en zy is dezer dagen overleden. Eenige maenden geleden werd een aen- zienlyke diefstal van kleêrgoed en lynwaed te Granville gepleegd. Alle pogingen om den dader te ontdekken waren vruchteloos gebleven. Ver leden week wilde zekere vrouw O..., dier ge meente, hare valsche haervleclnen vernieuwen en daer zy geen geld genoeg had, verkocht zy haren trouwring. Toen de man dit vernam, greep hy haer hoed en de beste kleêren van zyne vróuw byeen, wierp het alles op de straet en stak er hel vuer aen, 11a vooreerst zyne vrouw eens duchtigafgerammeld te hebben. De vrouw, verwoed, liep aenstonds naer de gen darmerie van Oreye en klaegde haren man aen als den dader van den diefstal te Granville ge pleegd. Deoploopende echtgenoot bevindt zich thans in de gevangenis. Men meldt uit St-Remy Verleden don derdag was de weduwe Mt rtin, die sedert ver scheidene jaren reeds aen de vallende ziekte lydt, bezig het eten van haren zoon gereed te maken. Zy had het vuer ontsteken, toen zy eensklaps door een aenval getroffen werd zy viel op het vuer, zoodat hare kleêren in brand schoten. Eenige geburen, die de vlammen be merkt hadden, snelden toe en gelukten erin het vuer uit te dooven. De ongelukkige vrouw had verschrikkelyke brandwonden bekomen, waeraen zy reeds 's anderdags overleed. Zondag avond is een verschrikkelyke moord te Smeermaes.naby Lanaken, gepleegd. Degenaemde PaulinaPaques,weduwe Breuls oud 50 jaer, herbergierster en koopvrouw in yzer, is maendag morgend aen den voet van haer bed vermoord gevonden. Het lyk was af- gryselyk verminkt en het hoofd byna gansch van het lichaem gescheiden. Al het beddegoed was op het lyk geworpen. De meubelen en de kassen waren open ge broken,en op den grondlagen eenige geldstuk ken verspreid. Eene som van ongeveer 100 fr. was verdwenen. Vrouw Breuls woonde alleen in een groot huis, nevens de kerk, in het midden van het dorp Men denkldat de moordenaer zich zondag avond heeft laten insluiten, lerwyl vrouw Breuls zich in de achterkamer of in de herberg bevond, en de ongelukkige vrouw gedurende haren slaep lieeft aengevallen. Na de moord is de misdadiger gevlucht, j langs een venster dat op de binnenplaeis uit geeft. Zondag avond heeft men, rond de woning j der weduwe Breuls een landlooper gezien, van i nederlandschen oorsprong. Die kerel, die te i Sittard woont, geboorleplacls van het slacht- j offer, word ieverig opgezocht. Het parket van Tongeren is maendag ter plaelse geweest. De nederlandsche policie j werd insgelyks verwittigd. Nadere bijzonderheden.) j Zondag omtrent 8 ure 's avonds, heeft een j persoon in een kleinen winkel van Smeermaes 1 een broodje van 20 centiemen gekocht, en dat hy betaeld heeft by middel van lion hollandsche centen. Een stuk van dit brood is op de tafel, in de keuken van het slachtoffer gevonden en door de winkeliers herkend. De vermoedelyke moordenaer heeft zich,naer men zegt, reeds vrydag avond omtrent 9 ure by de weduwe Breuls aengeboden, doch deze wilde hem niet binnen laten. Hy zegde dat hy van Sittard was, de geboorteplaets van het slachtoffer. Hy is door een inwoner van Smeer maes, die te Sittard geboren is, herkend voor een landlooper van zeer slecht gedrag en die geen middelen van beslaen heeft. Men denkt dat de moordenaer heimelyk in het huis gedrongen is, en zich waerschynlyk op de verdieping verborgen heeft. Wanneer vrouw Breuls te bed was, is hy uit zyne schuil- plaets gekomen. Het is onbetwistbaer dat eene hevige worsteling plaets gehad heeft tusschen de moordenaer en zyn slachtoffer. Voor het bed, op den vloer, bemerkt men talryke bloed- plekken, evenals op den buitenkant van het bed. Hel lyk was insgelyks gansch bebloed. Vrouw B... zal waerschynlyk den misdadi ger gehoord hebben en uit haer bed gekomen zvn. De moordenaer heeft haer by het haer ge vat en den hals afgesneden daerna heeft hy het beddegoed op hel lyk geworpen. Na demisdaed heeft de moordenaer eene nog al aenzienlyke som genomen uil eene kas, die tegenover het bed stond 200 pruisische kro nen en verscheidene vyffrankstukken. Hy is langs hel venster op de binnenplaets gespron gen, en heeft zich in de richting der Maes ver- wyderd. De Nieuwe Ttotterdamsche Courant zegt dat de moordenaer te Luik is aengehouden en reeds zyne misdaed heeft bekend. Het is zekere Hu bert Alofs. geboren te Schimmert.in hollandsch Limburg, 39 jaer oud, zonder beroep of vaste woonplaets. De vermoedelyke dader van den moord op vrouw Breuls, te Smeermaes gepleegd, is te Luik aengehouden,waer hy sedert eenigen tyd woonde. Het is zekere Huibrecht Alofs, oud 39 jaren, geboren te Schimmen (Nederland), Alofs is een sterke kerel, met ruwe trekken en bui tengewoon breed gezicht. In zyne woning heeft men eene groote hoe veelheid allerhande voorwerpen gevonden, in zakken en kisten gepakt. De moord werd. zooals men weet, gepleegd in den nacht van zondag tot maendag zondag namiddag heeft men Alofs te Maestricht en in de omstreken gezien. Op het oogenblik zyner aenhouding, droeg Alofs twee hemden een wit en een ander met blauwe strepen. Op liet wit hemd heeft men bloedvlekken bemerkt. Alofs loochend alles, niettcgenstaendedeversehikkelykc vermoedens die op hem wegen. Het is dank aen de ieverige opzoekingen van M. .1. Van Waveren, brigadier-majoor der ryks- veldwacht en van C. Van Egmont, waehtmees- j ter der maréchaussee, te Maestricht, dal Alofs j te Luik is aengehouden. Alofs had te Luik eene kamer gehuerd in hel huis n° 15 der rue Barbe d'Or de policie heeft er eene huiszoeking gedaen en eene som van ongeveer 400 fr. alsook eenige gouden voor- werpen opgespoord. In den porie monnaie van Alofs, heeft de policie den trouwring gevonden die toegehoord heelt aen den man van het slachtoffer. De policie heeft insgelyks een mes in beslag genomen, waerop bloedvlekken te bespeuren w'ren, en dat Alofs eenige dagen voor de misdaed gekocht had. Alofs heeft den dag der misdaed,by een ban kier te Maestricht eenige bankbillelten uitgewis- seld, voortkomende vanden diefstal, by de wed. 1 Breuls gepleegd. j FKANKRYK. Een weekblad van Kameryk.dal de leening van een j milliard bespreekt, maekl eenige juiste vergelykingen tusschen betgeen Frankryk was onder zyne koningen en betgeen bet nu is Onder de koningen werd Frank- ryk groot en machtig, zonder zynen -toevlucht to moeten nemen lol hel leenen van geld.Twaelf revoluti onnaire goevernemenlen,die elkander in min dan eene J eeuw opvolgden, gaven aenleiding lot drie verschrik- kelyke invallen lot het vermindcien van zyn grond- gebied, tol hel maken eener schuld van 33 milliard en hel boffen eener jaerlyksehe belasting van 4 milliard. Voegt hierby de verschrikkelyke oorlogen dezer lact- ste jaren, de moorderyen en de 40 milliard schuld der eerste republiek, het bankroet van 179H, en gy hebt een oppervlakkig gedacht van hetgeen de revolutie s by onze zuiderburen te weeg bracht. j Te Roubaix, zoo schryll men uil die stad, zyn i meer dan 4000 werkliè zonder werk en 4000 anderen i arbeiden slechts van 7 lot 8 ure per dag. Dezer dagen j hadden er reeds eenige samenscholingen van werk- j lieden piaels op den Boulevard de Paris. De gemeente- raed beeft eene som van 5(»,C0i) frank gestemd voor hel oprichten van goedkoope keukens. ITALIË. Brand van den Schouwburg. De brand van het italiaensch opera onstond by bet begin der opvoering van Lucie de Lammrmoor. Men noemt reeds 18 slach toffers. Ten 10 ure waren reeds 10 versmachten ueêrge- legd in de kerk, rechtover den schouwburg. Men denkt dal cr wel 100 slachtoffers zullen zyn. Nizza, 24 meert. De brand van den schouwburg is ontstaen door eene gazonlploffing. Men denkt dat het getal doodenzeer groot zal zyn. i Negen-cn-vyfiig lyken zyn er rccds'uit de puinen opgehacld. Toen de gaz ontplofte, werden in den schouwburg al de lichten uitgedoofd er. de dikste duisternis j heerschte de schrik was onbeschryfeiylc en de ver- 1 warring algemeen. De mariniers van hel eskader dal de Nizza ligt, hebben eene bewonderensweerdige zelfopoffering getoond by de reddingswerken. Ten to ure was men het vuer meester. Veel der slachtoffers behooren tol de werkende klas hel publiek der eerste plactsen was nog niet gansch in de zael. Twee huisgezinnen van acht personen kwamen in de vlammen om De baszanger Cottoin is dood de zangeres Bianea Donadio is te midden der duisternis kunnen ontsnap pen. Overal worden inschryvingcn geopend voor de slachtoffers of hunne familiën De looneelbesluerder M. Strakosch is licht ge wond. Nizza, 24 meert. Men moest Lucie De Lammennoor opvoeren, in gala, met Bianea Donadio, eene jonge italiaensche zangeres, zeer beroemd te Home en te Venetic Ten 8 ure en 10 minuten, terwyl het publiek piaels nam, deelde een gazbek hel vuer mefi aen bet lyst- vverk van bet tooncel. In een oogwenk stond gansch het tooneel in vuer; j de arlislen bevonden zich in hunne vertrekken. Vyf minuien daerna ontplofte de gaz, en de zael en de koelissen werden in de diepste duisternis gedom peld De schrik was ontzaggelyk veel persooncn wer den lelterlyk in liet gedrang versmacht Veel kinde ren bevinden zich tusschen de verbranden en ver slikten. Hel was een verschrikkelyk tooneel Wanhopige en bcireurcnsweerdige feilen grepen plaets; eene.vrouw, wier man in den brand is ge- ble\en, is van het hoogste der Promenade des Anglais in zee gesprongen. De barylon en de baszanger zyn levend verbrand, even als de kooristen, mannen cu vrouwen in groot getal. Nizza, '24 meert. De zael van den schouwburg was byna vol, toen de brand uitberstte. Heden morgend waren reeds 60 lyker. gevonden men denkt, dat er nog wel ongeveer '200 slachtoffers onder de puinen liggen. De zangers Trie en Cotloni zyn levend verbrand De neêrslachligheid in Nizza is zeer groot Op de plakkaert, die de vertooning aenkondigde, waerin dc ramp is gebeurd, las men Woensdag "23 Meert, gala-avondfeestverlichting giorno. Bianea Donadio was gekleed om op te treden toen zy de vlucht nemen moestzy vluchtte uit hare logie. die eensklaps in het donker gehuld was. M. Strakosch is aen het been gewond. M Bus en zyne fam lie, ten gclallc van vyf, zyn in dezelfde logie verstiktBus was president der maelschappy van handelsklerken to Avignon Dry lyken hielden elkander omarmd het kind had een appelcien in de hand Een man heeft het verkoolde lyk zyner vrouw herkend. De meeste slachtoffers behooren tot de werkende klas, ongelukkig genoeg. Er worden inschryvingen geopend. Do toeschouwers van hel paradijs zyn in de gangen versmacht, waer eene volledige duisternis heersebto. Men verdringt zich rond dc mairie om de lyken te herkennenhet opera is lelterlyk vernield men ziet niets meer dan de vier muren. De 59 lyken liggen onder eene tent, in een der dreven van zoogenoemd het Chateau. RUSLAND. Moord o|> den Czaer. De volgende depeche is aen Henri Rochefort te Parys gezonden Geneve, 21 meert. Do verontweerdiging is te St Petersburg algemeen, tusschen al wie ccnigzins aen de moskovotiesche eer houdt Rusakoff en Jeliaboff zyn op dceeiloosste wyze gepynigd Men heeft hen lelterlyk op de pynbank gelegd. Russakoff is geëleklrisiecrd geworden, by middel van een zeer sterk toestel cr. dal in de tegenwoordig heid van Lons Melikoff, die de antwoorden opnam, welke hem door de onverdraeglykste pynen werden onlrukl. Toen de pymging geëindigd was, heeft Russakoff zyuo koelbloedigheid lerugbckomen en gevraegd zoo spoedig mogelyk ler dood ic worden gebracht. Verwacht u aen ecmgo schandclyke pooging, om tc doen gelooven, dat hy zwakheid geloond heeft op de pynbank. Even als voor Solowiell en verscheidene andere veroordeelden gebeurt is, zal men hem waerschynlyk bella donna in zyne spyzen mengen, len einde hem te doen verzwakken en hem zooveel schrik acn le jagen dal hy allen moed zal verliezen. Men durft hem niet in het geheim te recht stellen, en men wil niet, dat het publiek zou kunnen zeggen en herhalen dat hy zeker dood is. Ik ontvang op dit oogenblik, van de grenzen, een# depeche, dio deze yselykheden verhaelt, en ik sein ze u onmiddelyk over. D.... In hel vcthael dat de Golos meédeeltover den moord van den czaer, komt hel volgende voor Een ooggetuige van den aenslag, den onder-luite- "anl Rondakovsky,van het reservebatailjon der wacht, verhaelt dat op hel oogenblik dal den keizer, den moordenaer naderde eu zegde Goddank ik ben niet gctroflen Russakoff, die sterk vastgehouden werd door degenen die hem hadden aengehouden, uitriep Hel is misschien nog te vroeg om God te danken. Na ontwapend te zyn heeft Russakoff nog gezegd n Daerzyn er nog. Volgens M Rondakovsky zyn er omtrent dry minu ten verloopen, tusschen het werpen van de eerste en de tweede bom. St-Petersburg, 23 meert. Wy hebben reeds de aenhouding gemeld van ver scheidene hooggeplaeisie personen, beschuldigd van deelgenomen to hebben aon hel nihilitisch komplot, evenals min of meer rechtstreeks, aen don moord van den czaer. De volgende inlichtingen worden dacrovcr nog meegedeeld. Sedert langen lyd was Loris-Melikoff verwittigd dal de samenzweerders talryke deelgenoten hadden tusschen <lc ngenien der geheime policie, eu waer- door de nihilisten dan ook werden genomen, en le vens in slael waren gesteld, hunne dagbladen en manifesten lot in hel kabinet van den czaer le bren gen. Ten einde eens voor goed gedaen le maken met dien toestand van zaken, bedacht Loris-Melikoff een list, die zoo eenvoudig was als stoul. Den dag zelve van de overbrongst van bel lyk des keizers naer de kalbedrael van Sl-Pieler-en Paulus, riep hy al de agenten der geheime policie by zich. Onnoodig ie zeggen dat allen opkwamen en dat de nihilistische agenten zich het icverigst toonden. Terwyl de politieagenten zich by den generael be vonden, deed Loris-Melikoff, by elk hunner eene huiszoeking doen. De uilslag was verrassend, zelfs voor den minister. Die vergadoring liep af met de schielyke aenhou ding van verscheidene agenten, waerna de overigen werden heengezonden Henri Rochefort heeft den volgenden brief uit Ge neve gezonden Geneve, 17 meert. Niets is bclachclyker dan aen zyne lezers tc zeg- gen lk weel heel veel, maer het is my verboden hel u tc vertellen Dit gezegde lokt onvcrmydelyk hel antwoord uit Hel is ons gansch onverschillig of de zaken in kwestie bekend zyn, als gy ze voor u moet houden. Er zyn er noglans eenige, waerop men geen al te streng embargo heeft gelegd Wy zyn by voorbeeld gemachtigd op le merken, dat by de lyding van hel gelukken van den aenslag, die echter vier dagen vroeger moest plaets hebben en waervan men zon der lydingen was, de vluchtelingen zich overgeleverd hebben aen eene overmatige vreugde die hen onvcr mydelyk zou hebben doen vervolgen door M. Gazot, voor verhecrlvking van feilen, die als misdaden wor- don aenzien. Zy omhelsden hier elkander op de straetzy dans- len op den trottoir Dal was afgryselyk, maer geen enkele wet slrafi iemand omdat hy gedanst liecfl op bel gaen pad. Wal dc inrichting van bel komplot betreft, desaen- gaende hebben wy eenige vertelsels af le breken. De revolutionnaire russische associatie is niet, zooals men dikwyls gedrukt heeft,een soort van carbonari» met algemeene vergaderingen en periodieke byeen- roepingen. Zy bestaet ml jonge lieden, die besloten j zyn le sterven, en men heeft gezien hoe zy sterven. Zy bieden zicb aen by een ma.'lschappelykcn zetel en doen zich ioschryvcn met «lit of dal doel, en voor i deze of gene bepaelde werking. Voor de zaek van Moscou waer er kweslie was van den spoorweg Ie doen springen en den keizer- lyken trein te vernietigen, waren zy vyfticn in getal. Voor de ontploffing van hel Winterpaleis waren zy met achttien. Voor den moord op Mezentzoff waren zy gedrieêu. Dilmacl heeft h-t uitvoerend komileit eerst tot den dood van Alexander II besloten, (oen het meer ge dienstige handen zich zag aenbicdcn dan er noodig waren, opdat hel mislukken eener eerste poging hel welslagen niet beletten zou van opvolgende pogin gen. In den eersten lyd van do stichting der nihiliti- sclie maelschappy, werden de mannen die met eene terechtstelling gelast waren, door hel lot aengeduid. Het rdtyd aengroeiend vrywilligcrs van den dood heeft toegelaten die konscriptie al le schaffen. Toen de aenslag onherroepelyk beslolen was, zoo danig dal de dag zelve was bepaeld, koos men de jonge Heden, die beltwaem waren bommen te fabri- keeren, en vrouwen op wier behendigheid men reke nen kon voor dc gevaerlyko behandeling van den nilro-glycerinc. Byna al de samengezwoornen boden zich aen om do bommen le werpen Men koos cr vyf uit, doeh zy zouden wel met dertig zyn gewecsl, indien het konn- teil niet had gevreesd dat de aenwezigheid op den doortocht van den keizer, van zooveel jonge lieden, d:o voor het groolste gelal by de policie in verden king stonden, geen argwaen zou hebben verwekt. Russakofll, dien men voor den aenslag niet kendo, maekle eerst sedert eenige dagen deel van do mael schappy hel is daerdoor dai er in het begin getwy- feld werd aen de ernstigheid zyner deelneming aen hel werpen der bommen Mistrouw 11 van dc tyding, die den man, welke in het gasthuis aen zyne wonden gestorven is, voorstell als zynde degene die de tweede bom heeft geworpen wier uitwerksel zoo neerbliksement was. Er beslael alle reden om te gelooven dat de echte werper ont snapt is. De depechen en korrespondenlien hebben gespro ken van een groot, bruin, zeer mager man, mei woesten blik, en op wiens spoor dc policie irachtu le komen. Die groote bruine beslaet niet. Men keni do vier samengezwoornen, die evens als Russakoll met de uilvoering gelast waren, en geen hunner beantwoordt aen dat signalement. Men verwacht nog vandaeg, ten vier ure namid dag, nieuwe en belangryke inlichtingen. Deze zuil gy "morgen ontvangen Wat de vluchtelingen betreft, welke men poogt voor oogen te stellen wat ongerymdheid er beslael in het schrik-stelsel dat de revolutionnairen in Rus-1 land hebben ingehuldigd, zy nagelen u vast door de ze redering, waervan zy de weörlegging inderdaei moeielyk is. Zy, die de keizerlyke treinen afwachten om ze te doen in de lucht springen, en den keizer, om hem le vermorzelen, zyn geeu bandieten, nog mannen dio ie de misdaed zyn opgevoed. Hot zyn geleerde, mees lol ryke jongeliugen, studenten, sohryvers, genees- heeren, advokaten Waerom gebeuren die verschrikkelyke rampen, die sedert vyf jaren by ons zoo talryk zyn, ook niet in Engeland, in Amerika noch in Frankryk Omdal op zekeren graeci van verdrukking, de opslaud on- vermydelyk is. Door zich aen te stellen als uitroier tot bel uilstersle, eindigt men met zelf uitgeroeid le worden. De uwe, Henn ROCHEFORT.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2