3° Kaerten heen en weergenomen voor i grootere afstanden dan 130 kilometers (de te rugreis niet meebegrepen) zyn geldig tot mid dernacht van den derden dag na hunne uit gave, Zy zyn geldig tot middernacht van den vier den dag,wanneer zy 's zaterdags of daegs voor een wettelyken feestdag genomen zyn. Zy zyn geldig tot middernacht van den vyf- den dag A. Wanneer zy donderdags genomen zyn en de vrydag of de 'zaterdag een wettelyke feest dag is B. Wanneer zy vrydags genomen zyn en de zaterdag of de maendag een wettelyke leest- dag is C. Wanneer zy zaterdags genomen zyn en de maendag of dinsdag een wettelyke feestdag is; De wettelyke feestdagen zyn O. H. Hemel- vaert, O. L. V. Hemelvaerf, Allerheiligen en Kersdag. De 1 januari, tweede Paeschdag en tweede Sinxendag worden by de wettelyke feestdagen gerekend. Schoolpenning. In Brussel, in Antwerpen, in Brugge, in Kor- tryk en in meer andere steden, hebben ver scheidene familien hel denkbeeld opgevat, op 't einde van 't feestmael, 't welk, gewoonlyk, ter gelegenheid der eerste communie wordt gehouden,door den eersten kommunikanteene omhaling te laten doen ten voordeele van den Catholieken Schoolpenning. Wy hopen dat dit edelmoedig en lofwaerdig voorbeeld, in onze stad Aelst.ook zal nageleefd worden en dat de Catholieke Schoolpenning op een overvloedige oogst zal mogen rekenen. (Medegedeeld.) CORRESPONDENTIE. Omstandigheden onafhankelyk van onzen wil, hebben ons genoopt dc mededeeling van de antwoord des heeren VAN HAUWERMEI- REN, cantonale opzichter van 't lager onder- wys, tot heden te verschuiven. Wy laten dus den brief volgen dien M. Van Hauwermeiren ons heeft toegezonden Aalst, den !7-Maarl 1881 Den heere Opsteller-Uitgever van bet weekblad De Denderbode. Heer Opsteller, In uw nummer van verleden zondag, stelt gij mij ecnige vragen, op dc welke gij mij uitnoodigl te ant woorden lk wil hieraan niet te kort blijven en doe bel zooveel te liever daar het in antwoord is op een artikel, in uw blad verschenen, waarin gij de verde diging schijnt op u te nemen van hel officieel onder wijs en van het officieel onderwijzerskorps. Ik moet rechtuit bekennen, dal uwe handelwijze mij met ver baasdheid heeft geslagen Hoe Gij die sedert de afkondiging der wet van 1° Juli 1879 nog niets anders hebt gedaan, dan met verachting gesproken van het Staatsonderwijs er. van die deftige Staatsonderwijzers die getrouw gebleven zijn aan plicht en eed, gij gaat nu in eens en als bij tooverslag van toon en gedrag veranderen Is het zoo gemeend, ik wensch er u geluk over, want het is beter laai berouw dan geen berouw. En nu ter zake Reeds de eerste regelen van uw artikel maakten mijne nieuwsgierigheid in hooge mate gaande. En geen wonder Er slaat daar letterlijk gedrukt Onder de oflicieele onderwijzers en onderwijze- ressen van 'l scboolkanlon Aalst worden er op dit oogenhlik, zulke vreemdsoortige zaken verteld, dal wij er mooielijk kunnen geloof aan hechten. Vreemdsoortige zaken zeg ik zco, wat mag daar onder schuilen en twee regels lager zie ik. dat er sprake is van den heer Opzichter Van Hauwermei ren wiens naam in groote vette letters gedrukt is Mijne nieuwsgierigheid klimt meer en meer..., mijn hart jaagt..., wat mag er toch gebeurd zijn?.... Ik lees.. lees altijd voort. en eindelijk kan ik mijne lachspieren met meer bedwingen. C'est du comique du haul comique, zou Halevy zeggen. Wat had ik dan wel golezen Ziehier 1° «Dat er te Aalst op 15 Februari lest eene confe- rencie onder mijn voorzitterschap plaatsgreep. Is dat eene vreemdsoortige zaek 2°«Dat het werk van Mevrouw Vdoor mij als uitmuntend wierd uitgeroepen. Is dat ook eene vreemdsoortige zaak 3° Dal, niettegenstaande hel art 1*2 van 't regle ment op de conferenciën voorschrijft, dat het ver dienstelijkste werk zal voorgelezen worden, het werk van Mevrouw Vniet voorgelezen wierd Vindt gij daar weóral iels vreemdsoortigs in Ik niet, en ziehier waarom a. Mevrouw Vzetelde aan hel bureel in boedanigheid van afgevaerdigdc opzichtster voor de handwerken, en alhoewel zij als bestuurster der stadsschool gehouden is hare confcrencie-wcrk- zaamheden gelijk elke andere onderwijzeres in te zenden, ware hel toch niet betamelijk baar als opzicht ster, voor hare onderhoorigen, hare werkzaamheden te doen voorlezen. Dal zal de eenvoudigste uwer lezers verslaan, b) Gij spreekt van ait. 12 van hel nieuw reglement op de conferenciën. Ik moet u doen opmerken, Heer Opsteller, dal dit nieuw reglement niet op 15° Februari in uitvoeiing mocht gebracht worden, vermits ik hot slechts bij hel eindigen der conferencic van dien dag heb voorgelezen en dit in gevolge do bevelen van den heer hoofdopzichter. Dit reglement heeft slechts kracht gehad, van den dag waarop het door de inspecteurs ter kennis van het onderwijzend persooneel is gebracht Er is hier dus niets vreemdsoortigs in, dan do waanwijsheid van uwen correspondent, die zich bemoeit met zaken die hij niet kent. 4° Al wat gij verder zegt, over onderwijzeressen die vernederd zijn en welke men van schaamte heeft doen blozen, zijn loutere verdichtsels—en. als er iemand zou moeten blozen.dan is het, tu uw fameuze corres pondent over zijne verraderij, zijne logens en zijne vuige laslertael, en 2° de Opsteller van De Dender bode omdat hij zich zulke grove pillen heeft laten opvijzen. Het spreekwoord zegt eigen lof slinkten echter moet ik om hulde Ie brengen aan de waarheid en om den mond te stoppen van de venijnige tong, welke mij heeft willen bezwadderen, doen kennen, djtde heer hoofdopzichter bij het eindigen der conferencie en in het bijwezen van al de onderwijzeressen (waar onder dus ook de verradcres was zijne groote voldoe ning heeft uitgedrukt over de wijze waarop al de punten der dagorde waren afgemaakt en over de goede leiding welke er was aan gegeven geweest Dit zegt genoeg, niet waar, heer Opsteller 5° Voor wal dc twee laatste punten van uw artikel betreft, waarin gij spreekt van blauwe papierkens en blauwe lintjes en van 't zinnebeeld van 'l liberalis- mus e dal is nu toch te flauw, te zouteloosmag ik het zeggen TE DOM om in De Dendeibode op genomen te worden Waarom zendt gij uwen corres pondent met zulken walgelijken brij niet naar de maan Luister, heer Opsteller, en geloof mij vrij, ik heb zoo min schrik vau do roode kleur als van allo audore en het is mij volkomen onverschillig in welke kleur de omslagen zijn derwerkzaamhoden welke mij wor den ingezonden. Is dat klaar en afdoende Om te eindigen, zeg ik u, dal ik steeds in alles en voor allen mijnen plicht zal weten te kwijten, zonder schroom noch vrees van verraderlijke aanvalien.maar ook met den vasten en opgezetten wil, die verrader lijke slangen, naarmate ik ze zal ontdekken en waar ik zal kunnen, den kop te zullon verpletten. Een klerikaal verdraagt een liberaal, een liberaal kan om met een klerikaal, maar verraders moeten van eiken deftigen menscli geschuwd werden. Aanvaard, Heer Opsteller, de verzekering mijner hoogachting. De Inspecteur van het 1c kanton, A. VAN HAUWERMEIREN. M. Van Hauwermeiren drukt ons zyue ver wondering uil, omdat wy de verdediging scliynen op ons te nemen van liet officieel onderwys en van het officieel onderwyzers- korps, in een woord, de heer Opzichter geelt te verstaen, dat wy tot het liberalismus zyn overgeloopen. Abuis, heer Opzichter, de Denderbode is tot hiertoe gebleven wat hy altyd geweest is. 't is te zeggen, ronduit catholiek, en hy hoopt tot het einde toe te zullen volherden.... Neen, heer opzichter, de Denderbode behoort niet tol dit slach van menschen, die, om hunnen grensloozen hoogmoed te kunnen voldoen, hun verledene verloochenen, hunne eer en geweien verkoopen en hunne toekomst be zwalken. Neen, tot dit slach van lieden behoort de Denderbode niet Indien de Denderbode de verdediging van zekere officieele onderwyzeressen heeft op zich genomen, dan is 't alleenlyk, omdat hy, getrouw aen zyn verledene, de verdrukten tegen hunne verdrukkers wil beschermen. Wy zullen den heer Opzichter niet volgen en alleenlyk doen opmerken dat niettegenstaende den schertsenden toon van zynen brief, men ge- noegzaem bemerkt dat de vragen van den Denderbode hem in woede hebben doen ontsteken. En riu laten wy het woord aen onze corres pondenten, welke ons schryven 1° Dal niets kon beletten dat bet werk van Mn" Vvoorgelezen wierde... De om standigheid dat zy aen 't bureel zetelde gaf er niets toe Mme Vzou bierdoor toch niet vernedederd zyn geweest gelyk andere onder wyzeressen. 2° Dal onze correspondenten houden staen dat men zekere onderwyzeressen beeft ver nederd en van scbaemte doen blozen. Onze correspondenten zouden desnoods eigennamen, feiten en omstandigheden kunnen aen- halcn, maer, ja, maer, zy vreezen vervolging en eindelyk broodrooving. Zy vreezen dat gy haer den kop zoudt verpletten, heer Opzichter. (En nu een woordje dat ons betreftGy zegt, heer Opzichter, dat de Opsteller van den Den derbode zou moeten blozen, omdat hy zich zul ke grove pillen heeft laten opvyzen... Gy be driegt u, heer Opzichter, wy hoeven niet te blo zen over de opneming der vragen van onze correspondenten, welke deftige en geloolbare persoonen zyn. Zy zyn zoo goed te vertrouwen en te gelooven dan gy, en, indien wy het moe ten zeggen, stellen'wy meer vertrouwen in haer dan in een overloóper....) 3° Dat wat de kwestie betreft der blauwe omslagen en lintjes die de werkzaemheden der onderwyzeressen moeien versieren, bevesti gen onze correspondenten, dat het feit be- stael, niettegenstaende de heer Opzichter het al te dom heet... Nogtans onze corresponden ten zouden nogmaels de namen van zekere on derwyzeressen kunnen noemen, welkers let terkundige werkzaemheden van de hand wier den gewezen, omdat zy met 't zinnebeeld van liberalismus niet omhuld waren.... Maer nog eens zy vreezen vervolging en broodroof. Zietdaer wat wy voor heden te antwoordde hebben. RECHTERLYKE KRONYR. ASSISENHOF VAN OOST-VLAENDEREN. Zaek'Omer Dobbelaere, Dubbele moord Ic Rysel. Voorzitterschap van den raedsheer De Gottal. Uitspraek van het Vonnis. De gezwoornen zyn omtrent eene halve uer in beraedslaging gebleven. Op liet oogenhlik dat do bel aenkondigt dat de jury hare taek volbracht heeft, verwittigd M. de 'Voorzitter het pnbliek dat alle teekens van goed of alkeuring streng verboden zyn en dat hy by de minste overtreding onmiddelyk do zael zal doen ontruimen. De overste van de jury geeft het antwoord te kennen op de acht vragen aen de gezwoornen gesteld. Dit antwoord is bevestigd op al de vrahen min de 7° (luidende of de diefstal ge pleegd werd by middel van valsche sleutels of By gevolg wordt Dobbelaere plichtig ver- klaerd van dubbelen moord, met voorbedachten rade, gevolgd door diefstal. Niet de minste ontroering is op het aenge- zicht van Dobbelaere te le/.en,op het oogenhlik dat men hem het antwoord van de jury bekend maekt. M. de Gamond vraegt de ter doodveroordee- ling van Dobbelaere. De Voorzitter (tot den beschuldigde Gy hebt liet antwoord van den jury gehoord, hebt gy nog iets te zeggen Dobbelaere antwoord zonder de minste ont roering lk ben onplichlig veroordeeld,ik vraeg dat het arrest aeri het Verbrekingshof zou on derworpen worden. Het hoftreedt opzyne beurt in beraedslaging voor de toepassing der straf. Ten 9ure 40 m. 'savonds keert het hol terug in de verhoorzael. Te midden der grootste stilte, geeft de voorzitter lezing van het vonnis waerdoor OmerDobbelaere veroordeeld wordt lot de doodstraf. Het vonnis luidt dat een uitreksel van het arrest te Rysel en te Gent zal aengeplakt wor den. ALLERHANDE NIEUWS. De trekking van den Tombola der Sl-Jozefs- kerk zal plaets hebben Vrydag 8 April in de Muziekschool. Eene lyst der winnende nummers zal in ons blad medegedeeld worden. Men schryft uit Haelterl In den nacht van den 23 tot24Maert 11. is is er brand ontstaen in de hofstede bewoond door de kinderen Meyanck, wyk Eede. Naer het schynt, zou eene kwaedwillige hand de oorzaek dezer brandramp wezen. Het Parket van Aude- naerde heeft zich reeds tweemael ter plaetse begeven en een veertigtal getuigen onder- lioord. Zekere persoon is op het bevel van 't Parket als verdacht aengehouden en naer 't gevang van Audenaerde overgevoerd. In de nacht van 31 Maert tot 1 April is er te Haeltert nogmaels brand ontstaen, en dit ter hofstede der kinderen Van den Brille. Het vuer was allergeweldigst, en huiten eenige onbc- f duidende voorwerpen is alles in den brand ge bleven. Men verzekert ons dat de bewooners der hofstede en hunne gebuer De Pauw zich half naekt hebben moeien redden. Men verhaelt als eene waerheid.dat een der kinderen Van den Brille, builen liet hof woonende, in de hoop dat zyn geld in meer veiligheid zou geweest zyn by zyne broeders en zusters, hen twee dagen vóór den brand een doosje had toever trouwd, inhoudende eene som van 1100 frs. in bankbiljetten. Nu, het doosje is in de puinen teruggevonden, bevattende nog slechts eenige overblyfsels. Dry aenpalende woonsten en de stalling van eene 4e bolstede,werden door 't vuer vernield. De oorzaek is onbekend. Alles is verzekerd doch zoo men beweert is 't hof der kinderen Van den Brille,verre beneden zyne waerde ver zekerd. 't Is aen de moedige zellsopoffering van den heer P. Van Londersele, schepen en nog andere moedige mannen te danken, dat de brandramp zich niet verder heeft uitgebreid en wy geene meerdere onheilen te betreuren hebben. De kavalkade, welke zondag te Brussel uitgegaen is, ten voordeele der overstroomden van Belgie, is, zoo men zegt, gelukt. Het komi- teit van inrichting, zegt het Journal de Bruxel- les, heelt stipt zyne belolte gehouden. De stoet was zeer belamelyk. Een veertienjarig meisje, wonende met hare ouders te St-Gillis, is dinsdag morgendin de Senne gesprongen. De policie, aenslonds verwittigd, snelde ter plaetse, doch het was te laet. Toen men het meisje uit het water op- haelde, was zy reeds een lyk. De belgisclie infanterie zal binnen kort gewapend worden met nieuwe geweeren, ge zegdvan het model 1867-1880; men zal beginnen met liet regiment grenadiers, dat reeds de nieuwe wapens heeft ontvangen. De loop ervan is gebronsd. Het schynt dat de dames dezen zomer, kleine ridderkruisen der Leopoldsorde als oor bellen zullen dragen. Waerom niet? Het minis terie heelt sedert verleden jaer de mode der ridderkruisen voor mansvolk ingevoerd. Wy hebben hooger gemeld dat een veer tienjarig meisje van St-Gillis in de Senne ge sprongen was. Dit meisje was 'savonds te vo ren zeer laet van het bal thuis gekomen hare ouders hadden haeropmerkingen gemaekt over haer gedrag en woensdagmorgend werd zy een Iweede mael door hare moeder berispt. Het meisje was daerop uitgegaen en rechtstreeks naer de Senne geloopen. De reizigerstrein n. 706, die ten 6 ure 37 m. uit Ottignies vertrekt en ten 7 ure 4b m. 's morgends te Brussel (Quartier-Léopold)moet aenkomen.had dinsdag de statie van Etterbeek bereikt, toen de lokomotief niet meer vooruit kon. De mecanicien had den trein met samen geperste lucht in werking gesteld, en men kon hem niet meer in zynen eersten toestand terug brengen. Een machien werd ter hulp gezonden en heeft den trein afgehaeld, met eene vertra ging van meer dan een half uer. Een sergeant-fourrier van het 5e linie- regimeni, is zaterdag namiddag in degymnase- zael der kazerne, te Gent, van een trapéze ge- vallen hy stuikte met het hoofd op den grond en was eenige oogenblikken nadien een lyk. De politie van de wyk der Dampoort te Gent, heelt eene belangryke aenhouding ge- daen Sedert eenige dagen werden er diefstal len gepleegd in opbouw zynde huizen. Het was vooral op het timmermansgereedschap dal men hel gemunt had. De politie had ein delyk vernomen dat er gestolen gereedschap verkocht was by een oud-kleerkooper Zy begaf er zich heen en bevool aen dien man, als er nog iemand iets kwam verkoopen, de politie te verwittigen. Dezer dagen kwam men inderdaed aen de politie melden, dat een persoon zich by den koopman bevond, drager van een heelen zak gereedschap, dat hy kwam verkoopen. De agenten brachten den verkoo- per voor den kommissaris de kerel begon met een valschen naem en woning op te geven 1 en zegde, dal hy het gereedschap van een werkman had gekregen om liet te verkoopen. De kommissaris was verwittigd, dat er zondag nacht in een in ophouw zynde huis, in de St-Jacobsnieuwstrael, gereedschap was ge stolen en hel werd bevonden dat dit het ge reedschap was, dat de verdachte kerel te koop kwam aénbieden. De man werd achter slot gezet en eindigde met zynen waren naem te doen kennen, V. J. Van Waeyenberghe, soldaet by de grenadiers, in verlof voor gezondheids reden. Men schryft uit Heule Op 16 meert, dat is te zeggen den dag van de uitspraek door het beroepshof van Gent in de zaek Heule, zyn er gendarmen te Heule aengekomen om de wacht te houden rond het huis van den burgemeester Lagae.Het schynt,dal tot nu toe die wacht nog alle nachten gehouden werd, op de aenvraeg van den burgemeester. Men schryft uitMechelen, betreffende den brand diealdaer zaterdag morgend is ontstaen, in het hui6 van M. Hennebert in den Bruel Een postbediende, die ten half vyf's morgens, de brieven van de statie naer het postbureel voert, bemerkte het eerst den brand. Aenslonds belde hy de geburen op, onder ander M. Ver- heyden, wiens magazyn van meubelen juist naest het brandende huis ligt M. Verheyden snelde aenstonds met eene engelsche handspuit ter plaetse,eenige geburen kwamen met emmers water toegeloopen en zoo gelukten zy erin den brand te beperken. Zonder hunne tusschen- komst zou het vuer ongetwyfeld eene groote uitbreiding genomen hebben. De pompiers die vervolgens ter plaetse kwamen hadden spoedig het vuer volkomen uitgedoofd. De schade is nog al aenzienlykalles was verzekerd doorde maetschappy Securitas,\oot de som van 40,000 frank. Het is reeds de derde mael dat M. Ver heyden alzoo met zyne handspuit groote diens ten bewezen heeft by branden, vóór dat de pompiers met hunne spuiten ter plaetse van de ramp konden zyn. De genaemde Jaek Coverden, daglooner te Antwerpen, is Woensdag aen de nieuwe dokken tusschen twee waggons gepletterd. Na verzorgd te zyn in het verbandhuis, is de on gelukkige naer het gasthuis gebracht, waer hy reeds woensdag avond overleed. Vrydag is in 't conservatorium te Brussel eene belangwekkende proefneming gedaen, dooreen muziekant M. MHy verbindt by middel van elektrieké draden, het mecanism van een piano met dat van verschillende instrumenten van den zelfden aerd, in de andere lokalen van het conservatorium ge plaetst. Een muziekstuk wordt op de eerste piano uitgevoerd en met de grootste nauw keurigheid door al de pianos, waermeê hy in gemeenschap, is herhaeld. Zekere Petrus K...., 43 jaer oud, geboren te Brussel en wonende in de Vliersteeg te Ant werpen was donderdag middag te bed gegaen,en droomde weldra dat hy door de gendarmen werd achtervolgd, en dat deze op liet punt wa ren hem te pakken. In zyne schrik is de man het bed uitgevlucht en uit het venster der tweede verdieping op een platform gespron gen, van waer hy op de binnenplaets viel. K... is met wonden aen den rug naer het gasthuis gebracht. Woensdag namiddag werd de Ridder- strael te Antwerpen in opschudding gebracht door een gevecht, dat tusschen twee gebroe ders was ontstaen. De ouders dier gebroeders verhuren draeiorgels; woensdag morgend was er hun een nieuw draaiorgel thuis gebracht en men was met dat nieuw instrument de perso nen gaen bezoeken, die orgels van het huis in kwestie, in huer hadden. Daer dit bezoek meestal in herbergen gebeurde, kwamen de twee broeders in dronken toestand terug de een wilde met de orgel naer huis, waertegen de andere zich verzette. Er ontstond twist en de oudste der broeders greep den yzeren draeier van het orgel en bracht er den jonsle zulke hevige slagen op het hoofd meê toe, dat hy voor dood ten gronde viel. Een geneesheer bestadigde vier groote wonden aen het hoofd die echter niet doodelyk zyn. De gewonde wordt in het gasthuis verpleegd en de policie heeft proces-verbael opgesteld. M. J. Van Iseghem, burgemeester van Oostendeen volksvertegenwoordiger is bediend van de HH. Sakramenten. Zyn toestand is zeer onrustwekkend. Dynsdag morgend ten 4 12 ure, voerde zekere Jos. Gommeren, 18 jaer oud, wonende hy zyne ouders te Essclien. me' eene honden kar een kalf naer eenen beenhouwer te Capel- len. Toer. hy naer Esschen terugkeerde, werd by aen den doorry van den ban eel n. 28, door een koopwarentrein verrast en wel honderd meters verre meegesleept. De man werd opden slag gedood en het verminkte lyk werd door de zorgen van liet gemeentebestuer ter aerde be steld.Ook de honden werden overreden en het karke was verbryzeld. Dezer dagen, by de afbraek eener schouw, in de brouwery van M. Gandibleu, te Jurbise, hebben de metsers een lyk ontdekt. Het moest aldaer reeds lange jaren verborgen geweest zyn, want toen men het aenraekte, viel het in stof. De schouw, waer die ontdekking gedaen is, diende vroeger voor het lorneis van den ketel,doch was sedert lang niet meer gebruikt. De eigenaer der brouwery heelt de plaetselyke overheden verwittigd. Een landlooper, P. Severyns.van Munsler- bilsen, heeft verleden donderdag te Stockheim by den kantonnier B., eene koe gestolen. Te Boorsheim werd de koe by den herbergier M., gestald de dief wist den herbergier 27 Ir. Ie j ontleeuen. waermeê hy goed feest vierde. De diefstal werd echter spoedig ontdekt en de dief I door een gendarm van Reckheim te Boorsheim j aengehouden. De kwaaddoener is denzelfden dagte Mechelen tot dry maenden inkwartiering te Hoogstraten veroordeeld,en tot eene gevan genis van 15 dagen. Moord te Smeermaes. Men meldt uit j Maestricht Dynsdag morgend tegen 9 uren werd de ver- moedelyke moordenaer van de wed. Breuls per wagen, zwaer geboeid en onder geleide van belgische gendarmen naer Smeermaes ge bracht, om ter plaetse van den moord een ver hoor te ondergaen. Alolïs werd in de keuken op een stoel geplaets, in afwachting van het parket van Tongeren, dat per spoorweg moest aenkoinen. Een broeder van liet slachtoffer j schoot op den moordenaer toe, met de woor- den Zyt gy den misdadiger die myne arme I zuster den hals hebt afgesneden De aenge- sprokene antwoordde doodbedaerd Dat gaet u niet aen, dat moet de justicie maer zien uit te maken. Even kalm als Aloffs zich thans in het huis vertoonde, was hy eenige uren na den moord ten huize van Grégoire te Maestricht, waer hy zyn bebloede zokken tegen een paer geleende van vrouw Grégoire verwisseld had. Op de opmerking van die vrouw over zyne bebloe.de zokken, heeft hy toegezegd lk heb eenen haen geslacht da's m'n métier». Eenige oogenblikken later trok hy zyn bebloed mes uit zyn zak om het by zyn ontbyt te gebruiken. Ook u mes is vol bloed zei de vrouw. Heb ik u dan niet gezegd antwoordde Aloffs dat ik 'nen haen heb geslacht Op het oogenhlik dat dit bericht afgezonden werd was de justicie van Tongeren, verge zeld door de doktors, die de lykschouwing ge daen hebben, alsook de brigadier-majoor der ryksveldwacht van Waveren en de wachtmees ter Van Egmond, die den beschuldigde te Luik aenhielden, in het huis waer de moord gepleegd werd. De tuinmuer van dat huis was beklom men door nieuwsgierigen, die het oogenhlik afwachten dat in den hof de indrukken der schoenen van den moordenaer melde schoenen van Aloffs zullen vergeleken worden. Die in drukken waren met planken bedekt, om ze te bewaren. Van op de straet ziet men het open raem, het bed, waervoor de moord plaets had. Men denkt algemeen dat dit de eerste moord niet is, waeraen Aloffs zich heeft plichtig gemaekt. Men meldt ons uit MinderhoutDen 27 dezer, ten 2 ure namiddag, was de genaemde Jaek Matthy, 74 jaer oud, landbouwer op het gehucht Halle, bezig met een oud verroest ge weer uiteen te doen. Niet wetende dat liet wapen geladen was, had de man den loop in het vuer gelegd, ten einde dezen gemakkely- ker los te maken. Eenklaps had er eene hevi ge ontploffing plaets en Matthy viel dood neer. De ongelukkige had eene gansche lading lood in de volle borst bekomen. Zyne twee-en ze ventigjarige vrouw alleen was getuige van het ongeluk. Het Journal d'Ypresmeldt een erg feit,dat in eene officieele school heelt plaets gehad. Eene onderwyzeres heelt een kind van 3 jaer en half lot straf in eene kas opgesloten toen de klas geëindigd was, is de meesteres vertrok ken en het kind heeft den nacht in de kasdoor- gebracht. Eerst 's anderdags 's morgends, om trent 9 ure, werd het kind ontdekt en vry gelaten het had achttien uren, zonder eten of drinken, in zyne engegevangenisdoorgebracht. De ouders hadden te vergeefs hun kind overal in de stad opgezocht, en verkeerden, zooals men kan denken, in de grootste onrust. Hef kind is ziek. Het feit heeft plaets gehad vier dagen geleden en tot nu toe heeft de gendarme rie geen onderzoek geopend. Wy hebben reeds gemeld dat men te Se- raing eenige valsch munters had aengehouden die te Luik en in den omtrek valsche vyffran- stukken in omloop brachten. Die stukken wa ren zeer goed nagemaekt, doch de klank was niet zuiver. Maendag had in een kofiehuis der rue Léopold, te Seraing, eene huiszoeking plaets, die tot de ontdekking leidde van eene groote hoeveelheid vormen en ander gereed schap, noodig voor het maken van valsche munt. Het schynt dat de aengehouden kerels niet alleen vyfl'rankstukken sloegen. De betich ten zyn ten gelalle van drie twee hunner zyn van duitschen oorsprong. Een ongeval dat ergegevolgen had kunnen hebben, heeft zaterdag te Charleroi plaets ge had, op het oogenhlik dat het personeel der cirk-Sanger zynen uittocht in de stad wilde doen. De peerden aen de leeuwenkooi gespan nen, zyn op hol gegaen en op den trottoir der markt gereden.De leeuwenkooi weid tegeneen kandelaber geslagen,dieomgeworpen en gebro ken werd. De koetsier werd van zynen bok ge worpen en, zoo eenige moedige toeschouwers de peerden niet hadden tegengehouden,zou hy overreden geweest zyn. Zonderden kandelaber, 20U de leeuwenkooi omgestort zyn, en wie weet wat er dan had voorgevallen. FRANKP.YK. De ramp van 1%'lzza. Nizza, 25 meert De mariciers zyn bcworderensweerdig geweest van heldenmoed by de redding van verscheidene slachtoffers. Een hunner viel in den vuergloed. doch zyne maf kers gelukten erin b^m met een harpoou eruit op te halen. De marinier kwam ervan af met eenige brandwonden, doch die gelukkig niet doode lyk zyn. Drie ongelukkigen. die ontkend zyn gebleven, werden gedood, door van het dak van den schouw burg op de staet te springen. In dry kwartuers varen de mariniers, die op de reede lagen van Villafranca, ter plaetse bet is aen hen dat 'l behoud der omstaende huizen te danken Rond 9 ure liet do kolonel der genie, Wagner, toe, dat men op zoek ging naer de lyken der slachtoffers, j Nooit werd er verschrikkelyker schouwspel gez'en. De stank van het verbrand vleesch greep de omstan- ders bv de keel en weerhield degenen die vooruit wilden. Verscheidene personen, die zich aenboden om op zoek te gaen naer de lyken, vielen in onmacht. De zeer smalle toegang naer de vierde gaendery vertoonde een yselyk schouwspel. De ongelukkigen hadden, in hunne overyling tot vluchten, den door gang Icttcrlyk opgestopt. Een lange grvsaerd, met witten bacrd was op de dooden blyven rechtslaen. Zyne beide uitgestrekte handen hielden nog een vyf- jarig meisje vost. Toen men den ouden man naderde, poogde een officier van de linielrocnen hem het kleiDe lyk uit de handen te nemen, doch de officier hield een der ar men van den man in de hand.... De lvken werden, zooals wy reeds meldden, neer- gelepd in de kerk, rechtover den schouwburg aen den voet van elk lyk werd eene keers gezet. Het was yselyk om zien. Ik zag. zegt pen korrespondent, het lyk eener vrouw binnenbrengen wier gelaet onherkenbaer was het vleesch van haer lichaem braedde nog, als lag het op den rooster. Ook bracht men in eene kas eene massa vormloos, zwart, afgryselyk pn vvalpelyk vleesch bel waren verscheidene lyken waervan de brokken ondereen lagen. Al dat verbrand vleesch bedierf in een oogenhlik, alhoewel men alle noodige zorgrn aenwendde, en verspreidde een verpestenden slank. Er werd bevel gegeven dc lyken uit de kerk even als uit het gast huis en de ma rie te brengen, waer men er insgelyks had neêrgelegd. Het is onmogclyk dat akelig tooneel te beschryven Lvkwagens, waerop men in alle haest planken had gelegd,werden aengobracht,benevens al de artillerie- wagens, en by het licht der fakkels werden al die brokken menschenvleesch op die voertuigen geladen. De begrafenis der slachtoffers had verleden vrydag plaets gehad. Nizza, 25 meert. M.Bris, voorzitter van de syndikalo kamer der koophandelsbeamteii, te Avignon, is, met zyne vrouw zyn»-zuster zvne schoonzuster en zynen neefin den brand gebleven Zy waren van Avignon naer Nizza gekomen om de regatten by te woonen. Een jong huwelyk had zich naer den schouwburg begeven en had zyne twee kinderen in de wieg gela ten Noch de man, noch de vrouw, noch de kinder meid zyn teruggekeerd de t vee arme kleinen zyn weezen Znkero doktor, M. Giraud, was in zyne logie in bezwymifig gevallen en ^erd gered door een marinier, die do deur by middel eener byl heeft in gekapt. De zangetes Bianca Donad'o bevond zich in hare logie, waer zy de laelste hai d legde aen haer toilet, toen de gaz werd uitgedoofd. Zy was niet het minste bekend in de koulissen vai. den schouwburg van Nizza zy vluchtte verdwaeb' van schrik den gang in cn hevond zich weldra op de straet, zonder te weten hoe zy er gekomen was. De korrespondent van een paryzer blad deelt het volgende verbael meé van het ont3taen der ramp Vier logies én de orchestzetels werden met toe schouwers opgevuld en de gordyn ging op, voor bet eerste bedryf van Lucie Eenige minuten daerna ont plofte de gaz en men zag de vlammen langs het lyst- werk kronkelen en gansch hel tooneel bereiken. Men riep Brand brand en de schrik werd over groot. Byna terzelfdertyd deden nieuwe ontploffingen zich hooren de zael en het tooneel werden in de diepste duisternis gehuld. Beschiyven dal er toen volgde, is onmogelyk. Het verschrikkelyk scbyosel van den brand, die zich met een ongelooflykpn spoed uilbreidde, liet toe eenige ongelukkige artislen te zien, die zinneloos van schrik over het tooneel liepen en een uitgang zochten, die hen weldra door do vlammen word afgesneden. In de zael stormde hel publiek der ganderyen langs de kromme trappen naer de gangen. Vrouwen en kinderen werden onder de voeten getraptmen hoorde niets dan geschreeuw van schrik of wanhoop van al die menschen, welke door den rook werden verstikt of door hunne geburen onder de voeten ge trapt. Builen heerschten hartverscheurende tooneelen ondanks de spoedigste hulp had hel vuur de boven hand en al wat zich nog in den theater bevond, liep het grootste gevaer Men zag trossen menschen aen de vensters hangen, om, door het vuur bereikt of door den rook verstikt, dood op den grond te vallen. Het grootste getal der slachtoffers zyn italiaensche ambachtslieden of van Nizza. In den hof van hel oud kasteel, in de Allée des Soupirs, liggen o2 half verkoolde lyken, mot een nummer op de borst en die meest allen herkend zyn door hunne bloedverwanten of vrienden. Tusschen de lyken ligt eene vrouw, wier hoofd nog slcchls een" stuk kool schynt, dat gelykl aen eene kleine spons, die men in vet zou hebben ge-

De Denderbode | 1881 | | pagina 2