noodig voor de lagere en normale scholen. Nu zal men er nog meer noodig hebben voor de middelbare scholen en de atheneums. Voor den landbouw heelt liet goevernement geen geld voor de slachtoffers der overstroo mingen heelt het geene roode duitintegen deel, het is de landbouw die het meest met de belastingen getroffen wordt. Van eenen ande ren kant weigert men eenigen maetregel om de steeds aengroeieude prysvermindering van granen en vee te bestryden en om te beletten dat de gronden dagelyks meer en meer van hunne waerde verliezen. En de millioenen welke men door de ven sters gael werpen, voor nuttelooze en godde- looze middelbare scholen en athenéums wie zal daer voordeel van hebben De dorpen Geenzins, maer de steden alleen. De geuzen gaen het geld uit de zakken der landbouwers halen, om het in de steden te verkwisten. Alzoo verslaet het goevernement de belan gen van den landbouw, die ook de belangen van den werkman en de burgery zyn.want, als de landbouw kwynt dan kwyut ook de neering in de steden en de werkman is weinig geavan ceerd dat vleesch en brood goedkoop zyn als hy geen geld heeft om er te koopen De geuzenpers maekt veel gerucht van 16 millioen welke, volgens den heer Graux, dit jaer meer zouden ontvangen zyn door de Slaets- kas dan vroeger. Welnu, 16 millioen meer ontvangen door den Staet, dat wil heel eenvoudig zeggen, 16 millioen meer betaeld door boer en burger aen belastingen, spoorwegen registratie, zegels, enz. Dat zyn 16 millioen uit onzen zak. En wat hebben wy daervoor gehad Niets Do volgende brief is ons, verlcdene week, te laet toegekomen, om nog kunnen opgenomen te worden: Aalst, den T'*n April 18SI Den heere Opsteller-Uitgever van het weekblad Df. Denderbode Heer Opsteller, In uw nummer van verleden Zondag zegt gij, dat omstandigheden onafhankelijk van uwen wil, U ge noopt hebben mijne mededeeling voor een volgend nummer te verschuiven. Wal U daartoe heeft aange zet weet ik niet en wil ik ook niet onderzoeken Sommige klaptongen zeggen, dat uw correspondent niet gereed was om te antwoorden, andere lieden beweren, dat hel Sanhédrin eerst moest samenkomen, enz enz Wal er ook van zij, ik dank U, omdat gij, met mijnen brief optenemen het spreekwoord Uitstel is yeen kwijtschei hebt toegepast. In allen gevalle, met mijnen brief aflekondigen, zonder dat ik er U heb toe gedwongen, hebt gij op eerlijke wijze gehandeld. Zoo moet hel zijn en zonder dat is er geene loyale polemiek mogelijk lk reken er dus op dat gij zoo zuil blijven voortgaan en met bereidwil ligheid ook dezen brief als wederantwoord zult opnemen ln den uitleg, welken gij op mijn schrijven van Zondag laat volgen, zegt gij, dal de Deuderbode niel lol hel liberalisthus is overgeloopen en gij niet tot dil slach van ntcnschen behoort, die, om hunnen grensloozen hoogmoed te kunnen voldoen, hun verledtne verloochenen, hunne eer en geweten verkoopen en hunne toekomst bezwalken. - Ik kan niet goed raden wie gij daardoor beoogt Hebt gij gemikt op al de overgo- loopene gemeenteonderwijzers, die eed en plicht vergelende, thans in uwe zoogenaamde Vrije scholen slaan? Of is het op zekere familiehoofden, die hier vroeger in de stad aan 't hnofd stonden van 't liberalismus en om hunnen grensloozen hoogmoed te voldoen hun verledcne verloochenden en hunne oude vrienden verlieten en mei verraad betaalden. Zijn het die mannen, welke gij aanwijst Of zoudt gij soms willen beproeven mij onder dit slach van menschen te durven rangschikken Zoo ja, dan zal ik U zeggen Heer Opsteller, het volk kent U en mij Dal hel volk uitspruak doe tusschen U en mij! IVie van beiden heeft zijn verledene verloochent, zijne eer en gewe ten verkocht en zijne toekomst bezwalkt Ik beschuldig U niet, doelt ik vraag aan hel volk 'Vaar wonen de overloopers, in het gat van de Molenstraat of op de Moorselschebaan - Het walgt mij in zake van polemiek op persoonlijkheden te moeten antwoorden, doch mei een zeer christelijk hart en een evangelisch gevoel verwittig ik U, dat gij, met persoonlijkheden te gebruiken, een zeer slibberig pad hebt ingeslagen, waarop gij wellicht eenen ongelukkigen val zoudt kunnen doen. Verlaat dien gevaarlijken weg, heer Opsteller, en bepaalt U volgens den raad van Charles Dickens, bij feilen. Des fails, rien que des faits Niettegenstaande ik in mijnen voorgaanden brief al de feiten, welke uw correspondent mij ten laste legt, ten stelligste heb gelogenstraft en hem als een vuige lasteraar heb doen kennen, blijft gij. Heer Opsteller, voortgaan met te houden slaan, dal alles gebeurd is gelijk uw correspondent hel U de eerste maal heeft overgebriefd Welnu, zulke oneerlijke handelwijze moet gestraft worden. Ziehier de kopij van een stuk, dat bel brandijzer op den schouder van uwen eerlijken correspondent drukt Aalst, 23,l,n Maart 1881. Mijnheer de Schoolopzichter, De ondergeleekendenonderwijzeressen der stadsmeisjesschool van Aalsl. hebben met veronl- ivaardiging vernomen, dal het nieuwsblad De Dendei bode in zijn nummer van 13 dezer, de wijze hekelt waarop gij jegens het onderwijzend perso- a neel uws kantons, in de conferencie van 15 Febru- ari laatstleden, zoudt zijn te werk gegaan. Eeupariglijk protesteoren zij legen de opinerkin- gen van genoemd blad, en verklaren dal deze ONGEGROND Of VALSCH Zljll. Aanvaard, Mijnheer de Schoolopzichter, de uit- drukking harer gevoelens van eerbied en hoog- achting. Geteekend Mm' Verhaeghe- Waterschoot, S. Scheptns, M°" De Wolf-De Craecker, Mme De Boom-Buys; E. De u Wilde, E. Van den Sype, Marie Pannée, E. Van der Biest, M. Van Mol, G. Van der Guclil. Den heere Van Hauwcrmeiren.kanlonalenSchool- opzichter te Aalst. lk denk, Heer Opsteller, dat hel bovenstaande zal voldoende zijn, om U te overtuigen dat uw correspon dent udn logenaar en een lasteraar is, die mij op eene indcro plaats rekening zal geven van zijne cerroo vorij, car il y encore des juges a Berlin, en ik raad U aai. geen vertrouwen meer te schenken aan dergelijke wangedrochten, die gij en ik en elk deftig man, tol welke partij men ook beboore, souden moeten den kop verpletten, (1) waar wij het kunnen. Met hoogachting bied ik U mijnen beleefden groet. De Inspecteur van het 1* kanton, A. Van Hauwermeiren. tl) N. B. Denk niet dat ik daarom kwaad ben En nu onze antwoord De heer Opzichter schynt in twyfel te trekken dal wy zouden genoodzaekt zyn geweest dc afkondiging van zynen brief te verschuiven. Indien hy zich do moeite had willen geven inlichtingen te nemen, dan zou hy weldra overtuigd zyn geweest dal zekere om standigheden er ons waorlyk toe noopten. Ik bekommer my bitter weinig om den praet van sommige klaptongen, deze even als do gekken pralen maer altyd aen, doch wal ik toch moet zeggen, beer Opzichter.is.neem het niel kwalyk.dat voor cene capa citeit gelyk de uwe, het hocgenaemd niel noodig is eenig Sanhédrin by een to roepen, daer een halve man meer dan voldoende is.... Dal weel gy immers wel Want van gansch uwen brief, Komt er zeer weinig uit uwen eigen koker; uw schryven is ten meerderen deele ontleend aen reeds oude lasterende zinspelin gen.die u door Frunskeii en andere lafaerds uit l ter- bond zyn in de ooren geblazen geweest, ja, lasterende zinspelingen, die men,uil vrees voor de gevolgen,met duidelyk durft uitdrukken. Gy bedankt my,omdat ik uwen brief heb opgenomen zonder dat gy m"y er bebl moeten toe dwingen. Nooit heb ik ecnigc antwoord op artikels in myn blad ver schenen, geweigerd op te nemen, ten ware men builen de kwestie ging of derde persoonen beleedieae of lasterde. Gy zyt dus verwittigd. Gy zegt, heer Opzichter, niel goed te kunnen raden wie ik beoog door myn schryven dal de Dender- bode tot dit slach van menschen niet behoort die.oin hunnen grensloozen hoegmoed te voldoenhun verledene verloochenen, hunne eer en geweten verkoopen en hunne toekomst bezwalken. Wel, heer Opzichter, wy hebben niemand bezondcrlyk aengeduid, maer wy zeggen Wie de schoentjes passen; trekt zich urn,.... en, indien iemand vindt dat zy hem als aen den voel gegoten, passen, dat zyn zyne zaken,dit gact hem alleen aen... Gy spreekt ook, heer Opzichter, van zekere familien die voortvdshet liberalismus voorstonden en die party met verraed belaelden. Zulke familien treft men hier te Aelsl zeer, ja. zeer zelden aen Wat men hier ont moet, zyn familien die,van 't oogenblik dal zy gewaer wierden dat het liberalismus godsdienst- en priester- hatend wierden allengskens naer 'l radicalismusover- ging,zich by de Bewareude Party hebben aangesloten. Integendeel vindt men hier lalryke lamilien die naer 't liberalismus.ol liever,'l radicalismus zyn overgeloopen en, onder de welke er aengelroflen worden die, ik weet niet, hoeveel kwartieren van ezel (hola van edeldom bezitten en die nu heden zoo liefderyk de banden kussen die haer deslyds zoo wreedelyk sloe genIndien gy, heer Opzicliler, die familien niet kent, wend u tot uwe oorenblazcrs uit 't Verbond, ze zullen ze wel lecren kennen Gy vraegl verder, heer Opzichter, dat het volk 't welk ons beiden kent, zon oordeeleu en ons zeggen waer de overloopers woonen, in 't gat van de Molen- straet of op de Moorselschebaen. Wy nemen dien voorstel met beide handen aen. heer Opzichter. Wy vreezen onder dil opzicht het oordeel van t publiek niet. Het publiek zoo van binnen als buiten de stad kent ons sedert lang. ja, hel publiek weel dat wy nooit eenig ambt onder het calholiek ministerie heb ben nagejaegd, en dat wy dan ook niel, toen wy de ondersteuning der catholieke volksvertegenwoordi gers afsmeekten, onze ingeboren gehechtheid en ge- trouwigheid aen de catholieke party hebben inge roepen.... Het publiek weet dat wy dus nooit de liuiehe laer hebben gespeeld, toen wy de ondersteuning van de geeslelyke Overheid gingen vragen met, door het uittrekken van onzen neusdoek, zoo onvrywillig- lyk, eeneu paternoster doen op den grond te vallen, ofwel, hem een einde verre uit onzen broekzak Ie laten hangen, om aldus te doen gelooven dal wy zeer christelyk waren Het publiek weet dat wy, toen het ministerie ver anderde, ons niel verhacsten onze zoogezegde inge boren catholieke princiepen over boord te smyten en ons met lyf en ziel aen Pietje Faro over te leveren, ten einde onzen grensloozen hoogmoed te voldoen. Het publiek weet nog dat wy nooit het masker van schynheiligheid aenirokkon, om hel logenachlig en valsch deuntje, te zingen van niets is veranderd Dus hoeven wy 't oordeel van 't publiek niet te vreezen Vergeet niet, lieer Opzichter, dat wy niemand be schuldigen, noch aenwyzen, doch wy herhalen het: Wie de schoentjes pussen, Irekt zich aen. Het walgt u schryfl gy.heer Opzichter, in persoon- lykheden te treden. Maêr, wy vragen het u, wie trad den eerste in persoonlykbeden, zoo niet gy met ons van overloopery te beschuldigen Wal uwen raed bclrcft, dal wy'het terrein der persoonlytheden zou den verlaten, uit vrees van het te boelen, anlwoor- pen wy u Houd uwen liberalen evangelische» raed voor u zeiven, gy hebt hem meer dan noodig Wy, wy weten genoeg wat ons te doen valt, wy hebben uwen raed niel noodig - Wal willen wy nu zeggen van het getuigschrift van gedienstigheid door de juffers onderwyzeressen van Aelsl afgeleverd. Wel, wy zullen het.maer aenschouwen voor 't gene hel in de oogen van alle weldenkende lieden wacrd is... Ên nu blyft er ons nog over een woord te zeggen over het proces waermeê de heer Opzichter onze correspondenten bedreigt. Wy begrypen zeer wel het doel dal men beoogt, doch daer zal men niet in luk ken wy verwachten u dus, heer Opzichter, en dit met het meeste vertrouwen in de heeren Rechters van Dendermonde en Gent. 'I Verbond heelt de twee antwoorden afgekondigd die de heer Opzichter ons heeft toegestuerd er by voe gende dal de Denderbode harde zweepslagen werden toegediend. Indien de schryvers van 't Verbond nog eenige loyauleil bezitten dan zullen zy onze antwoor den ook meéöeelen, opdat hunne lezers zouden kun nen oordeelen wie waerlyk afgezwcepl wordt Maer wat is 'l, men zou veeleer rozenwater van een slokvischton tappen dan loyauleil te ontmoeten by de lafaerds die wekelyks 't Verbond aeneenflansen Indien, de schryvelaers uit 't Verboml loyale tegenstrevers waren, dan zouden ze niet dur ven schryven dat wy het strydperk hebben verlaten, op de vlucht zyn en nergens meer kunnen gevonden worden. Zekere omstandigheden welke het grootste getal onzer geëerde lezers kennen, hebben oris, sedert eenige weken, tot wetkeloosheid ver oordeeld. Doch wy laten u weten, Verbonds- heeren.dat wy allengskens weêrop goeden voet geraken. Hebt dus nog eenige dagen geduld, heeren,en wy zullen u dra doen gewaer wor den dat de Denderbode noch het strydperk heeft verlaten, noch op de vlucht is gedreven,'! geen gy, wy weten het zeer wel, gy uit den grond uws herten wenscht....Dus een weinig geduld, jongens, wy mogen het u verzekeren, ge zult by een weinig te wachten niets verliezen DAVIDSFONDS. AFDEEL1NG AELST. Op Maeridag 18 dezer, 2° Paeschdag zal, in den Kring De VriendschapKorte Zoutstraet, om 6 i/2 ure 's avonds,eene voordracht gehou den worden, door den heer J. Van der Voort, prolessor in 't St. Norbertus-gesticht te Ant werpen. De redenaer heeft tot onderwerp gekozen Vrijheid, Broederlijkheid en Gelijkheid. RECHTERLYKE KRONYK. De korreklionneele rechtbank van Brussel heeft woensdag uitspraek gedaen in de zaek van de echtgenooten Paradis en andere houders van slechte huizen van Brussel en Antwerpen; zy heelt de volgende veroordeelingen uitge sproken Evarist Paradis, 2 jaren gevangenis en 500 fr. boete, voor aenzetting tot ontucht van een minderjarig meisje uit Engeland Mathilda Meiren. echtgenoote Paradis, 2 jaren gevange nis en 500 fr. boete voor hetzelfde feit, en 300 (r. boete voor schrillvervalsching J. Selle- caerls, 6 jaren gevangenis en 552 fr. boete voor dezelfde leiten. L. Xavieren Irza Lefrand,echtgenoote Blum, werden by verstek veroordeeld, elk tot 18 maenaen gevangenis en 300 Ir. boete; Abraham Blum, van Antwerpen, werd vrygesproken. J. Sellecaerts zal gedurende 5 jaren onder de byzondere waekzaemheid der politie geplaetst worden. De rechtbank heeft de onmiddelyke aenhou- ding der betichten bevolen. De zaek van M. Lenaers, kommissaris van politie, legen den National, werd woensdag voor de 2° burgerlyke kamer der rechtbank vari Brussel voortgezet, voor het enkwest be treffende de feiten welke M. Boland, redakteur van den National, toegelaten was ie bewyzen legen M. Lenaers. Zooals men weel, was er kwestie van de be schuldiging tegen den polilie-kommissaris ingebnclu, dat deze, in den naem van zynen zoon.eene agencie bestuerde en handel in wyn dreef, vooral met de houders van slechte hui zen te Brussel. De rechtbank heeft woensdag verscheidene getuigen gehoord.Het enkwest zal in eene vol gende zitting worden voortgezet. ALLERHANDE NIEUWS. Dynsdag avond, 12 dezer maend, om 7 1/2 ure heeft onze Beiaerd zich voor de eerste mael vóór den klokslag der uer laten hooren. Naer deskundigen ons verzekeren, is er weinig ver schil tusschen het gespel van den vernielden en den nieuwen Beiaerd. De arias duren nu juist nog zoo lang als voot tyds. Vóór de uer laet onze vroolyke Beiaerd ons Faust en vóór de halve uer Les deux Foscaris hooren. Vóór het eerste kwaerl speelt hy Fraises au champagne en voor het tweede kwaerl «Ah Ah Nicolas Deze uitmuntende herstelling van onzen beiaerd hebben wy te danken aen den heer Robert VandeMaele, onzen befaemden beiaer- dist, onder wiens leiding de werkzaemlieden voltrokken wierden. Onze geëerde lezers zullen zonder twyfel, gelyk wy, bemerkt hebben, dat het eerste aria dat gespeeld wierd, het zelfde is dat onze ver nielde beiaerd liet hooren, gedurende den brand en dit eenige oogenblikken vóór dat alles naer beneden stortte. Sedert onze beiaerd zich op nieuw gedurig laet hooren, is, om zoo te zeggen, een ander leven in onze stad begonnen. Onze aloude vroolykheid heelt opnieuw de plaels ingenomen van dit slach van treurighëid die, sedert het afbranden van onzen stadhuistoren, over onze stad zweelde. Dynsdag II. hebben een groot getal onzer medeburgers getuige geweest van brutale mis handelingen door -4 gendarmen op een hun ner wapenbroeders gepleegd. Zielhier in wel ke omstandigheden Een der gendarmen alhier in bezetting, was, dezer dagen, in eene herberg aen de Leopold- straetpoort, in twist geraekt met eenige inwo ners van Hofstade en hierom wierd hem 'l ver bod gedaeri uit te gaen. Nu onze gendarm brak uil; hy klom over den scheidsmuer tusschen de kazern en den hof van den heer Winnepen- ninckx, voiluerschilder en ging de stad in. Twee zyner wapenbroeders wierden in bur- gerskleeuing uitgezonden om hem op te zoeken en wéér na de kazern te leiden. Zy ontmoet ten hem op den dam, en trachtten hem te overhalen zich naer de kazern te begeven en gelukten er in hem te brengen lot op de vaert. Doch daer ging de ontsnapte aen 't vluchten en zyne twee geleiders zetten hem acnterna. lu het begin der Albert-Llénartslraet baelüeu zy hem in, doch naer hunne raedgevingen niet willende luisteren, liet de weerspannige zich op den grond vallen en zyne geleiders slepen hem dan baldadig voorts tot omtrent de woning van den lieer ontvanger der con- iributien van de stad. Alsdan snelden twee an dere gendarmen hunne makkers ter hulp Men deed ketligen aen de voeten van den ontsnap ten, en zy droegen hem zoo op hunne schou ders tot 't midden van 'l statieplein alwaer zy, uitgeput van krachten, den kerel op den grona moesten leggen. Na, eene poos gerust te heb ben, namen zy den kerel weer op en droegen hem dan tot recht over de herberg van Calle- baut, voerman in de Commerciëstraet. Hier moest men weer rusten. Eindelyk sleepte men hem van daer naer de kazern die in de naby- heid gelegen is. Onnoodig te zeggen dat het slachtoffer dezer erge mishandelingen gewel dig huilde en kermde van de pynen die men hem deed lyden. Ook waren al de ooggetuigen hoogst verontweerdigd over deze brutale han- delwyze, en begonnen zekere mannen te mor ren.Gelukkiglyk was men by tyde in de kazern, want de ooggetuigen zouden er zich gaen meé bemoeien, iets wat voorzeker betreur- lyke gevolgen, zou gehad hebben. De agent van policie van dienst op 't statieplein is ge tuige geweest, van al deze leiten, zonder er zich hoegenoemd meé te bemoeien en hy heelt groot gelyk gehad... Wy vragen aen den heer Commandant der gendarmerie of het nog niet hoog tyd is geworden, in T belang van den eerbied aen 't korps verschuldigd, gansch de brigade, hier in bezitting, weg te zenden en door meer gematigde manschappen le vervan gen Een genees- en heelkundige raedpleging gegeven door de Doctoien van het Geneeskun dig Gesticht van Brussel zal plaels hebben Dynsdag 19 April van 10 uren 's morgens tot 's middags in liet Hótel de Flandre te Aelst. Verloving aen 't Hof. Graef Van der Straelen-Poiithoz, groot-maerschalk van bet hof. heelt dynsdag morgend aen den schepene, officier van den burgerlyken stand der stad Brussel geschreven, om dezen te verzoeken de voorafgaendelyke afkondigingen te doen voor het huwelyk van prinses Stephanie met aerts- hertog Rudoll De eerste aenkondiging zal plaels hebben zondag 17 april aenstaende en de tweede den volgenden zondag. Die afkondigingen zullen, evenals die der gewone stervelingen, aengeplakt worden in het kaske, aen den trap van 't stadhuis. Z. H. de Paus Leo XIII heelt aen zyne ma- jordomus bevolen de geschenken gereed te maken, welke hy aertshertog Rudolf en prin ses Stephanie zal aenbieden ter gelegenheid van hun huwelyk die geschenken, bestaen- de uit kostbare kunstvoorwerpen, zullen naer Weenen gezonden worden tegen het einde der maend. De policie van Weenen houdt zich reeds bezig met de kwestie der openbare veiligheid gedurende de huwelyksfeesten, vooral in be trekking met de piek pockets. Zy heelt reeds de lyst opgemaekt van al.de verdachte perso nen, aen welke den toegang tot den Prater en de openbare plaetsen zal verboden zyn gedu rende de leesten. By de aenkomst van den koning en de ko ningin der Belgen en van prinses Stephanie op 6 mei, zal er geene redevoering worden uitge sproken de burgemeester van Weenen. rid der v on Neuwald, zal de prinses een bloem tuil aenbieden. De stoel zal uit liet Tlieresianum naer den Holburg vertrekken, ten 1 ure namiddag. Het rytuig, waerin de koningin en prinses Stepha nie zich zullen bevinden, zal omringd zyn door de wacht der Trabanten en de wacht der boog schutters, en gevolgd van paedjes en kamer- heeren te peerd. Op de Burgplaets zullen al de troepen van het garnizoen liaer de militaire eer bewyzen. Het volkfeest dat in den Prater zal plaets hebben, zal beslaen uit volkspelen, koncerten, een volksbal, vuei werk en elektrische verlich ting. Op een der grootste graspleinen van den Prater zal eene speelplaels ingericht worden voor 25, 30,000 kinderen. Het beroemde Wiener Mdnnergesang-Verein zal insgelyks een koncert geven in den Prater. Het gemeenle-bestuer van Brussel denkt ook prinses Stephanie te moeten vieren maer eilaes de kas schynt zoo leeg dat zy gelyk een versleten Irak, het wit garen laet zien. Wat zal men doen De Longchamps armzalig naapings-werk van Parys zou zynen weg door de stad en langs de Beurs moeten nemen, en daer, op de trappen van de Beurs, zouden de Bulsen en konsoorten.de prinses aenbieden.... een bou quet. In de maend mei heeft men voor 50 fr. wel een heelen kruiwagen bloemen. Maer misschien denken de leden van den brusselschen gemeenteraed, dat het publiek exposeeren van den raed zei ven zoo be rucht geworden in de laelsie dagen de schoonste, de raerste, de riekendste bouquet is, dien men aen de koninklyke familie kan voorstellen Zeker, die bouquet kost aen Brussel meer dan 50 Ir. Het Journal de Bruxelles bad gezegd, dat de brusselsche liberalen gingen doen gelyk de katholieken ze zouden zelf scholen bouwen. Reeds hadden zy voor 3 millioen ingeschre ven Rr .lottrand, Bergé, Washer, enz. ieder voor 60,000 fr. Den dag dat dit zou waer zyn, zouden er witte raven vliegen, en zwarte sneeuw uit de lucht neèrvlokken. Het ligt niet in het karakter van eenen libe- rael van te geven, wel van te nemeri. I11 een ministerieel omzendbrief, waer- door men de officiers verbiedt deel te maken van eene kongregatie, dit willen zeggen van eene catholieke maetscliappy, leest De officier mag niet vergeten dal hg, door zynen eed verbonden, geen ander verbindtenis mag aengoen. Kluchispelers Waerom laet gy dan toe dat de officier deelmaekt van de logie, die niets ande: s is dan eene politieke maetscliappy en waer men eene stellige verbindtenis aenneemt? ln geen enkel catholieke vereeuiging wordt integendeel ooit eenige verbindtenis afge- vraegd. De bestendige deputalievan Braband heelt dynsdag de gemeentekiezing goedgekeurd, welke op 28 meert lae'stleden te Brussel heeft plaels gehad. MM Van der Plassche en Cannarl d'Hamalezyn dus definitiefgekozen tol gemeen- teraedslieeren. Er was geen reklaem ingediend tegen hunne kiezing. Donderdag rian.iddag zyn twee schalio- dekkersgasten, die in dronken toestand ver keerden, langs buiten op den toren van het stadhuis geklommen tot aen het standbeeld van St-Michiel. op wiens vleugelen zy een weinig uitrustten. Eene overgrootle menigte volks was op de Groote Markt samengeschoold en juichte de waeghalzen toe. Daer zy niet meer hooger konden,daelden de werklieden eindelyk naer beneden, doch daer vonden zy eenige politie-agenten, die proces-verbael ten hunnen laste opmaekten. De winner van een der groote loten van de Nationale Tombola, een boudoir geschat op 10,000 fr. en bestaende uit 9 stukken, heeft woensdag zyn lot openbaer op de Groote Markt doen verkoopen. Die verkooping heeft slechts 2,950 lrank opgebracht, de kosten niet inbe grepen. De policie heeft dezer dagen een verkoo- per van onzedige portretten aengehouden; ten gevolge dier aenhouding, heeft het parket van Brussel dynsdag eene huiszoeking gedaen in liet werkhuis van een pholograef in de Blaes- straet eene groote hoeveelheid clichés zyn in beslag genomen. Woensdag is in de statie te Schaerbeeck, een werkman, die een zwaer pak droeg, over de riggels gevallen, op het oogenblik dat een trein aenkwam een zyner armen werd afge reden. By een der laetste genieentekiezingen le Scliaerbeek, werden zooals men weet, in stryd met de bepalingen der wet, de stembussen van een bureel geopend naer hel hoofdbureel gebracht. Een der helden van dit avontuer, een gemeenteraedsheer, te Schaerbeek, is de zer dagen tot 25 maenden gevangenis veroor deeld voor bedriegelyke bankbreuk. De recht bank heeft zyne onmiddelyke aenhouding be volen. Dezer dagen kwam een welgekleed per soon in eene herberg der Koninginnelaen te Laken. Een kwart uers later verscheen een rondleurend koopman en bood een stuk lyn- waed te koop voor 50 fr. De heer dong 5 fr. af en de koop werd gesloten daer hy echter zooveel geld niel by zich had, verzocht hy de bazin des huizes het noodige geld voor te schieten en het stuk Ivnwaed te bewaren. De vrouw gal zonder wantrouwen 45 fr. aen den koopman en borg hel stuk lynwaed.Kort daer- op verdween de heer en kwam niet meer hy en de koopman waren twee behendige af- truggdaers. Het stuk lynwaed, waervoor de lichtgeloovige vrouw 45 fr. had gegeven, was ten hoogste 25 fr. weeid. Eenige dagen te vo ren is in eene herberg te St-Jans-Molenbeek dezelfde altruggelary gepleegd. De politie van Etterbeek heeft zondag een gevaerlyken oud-veroordeelde aengehouden, zekeren Thomas Theys, een svildstrooper van de ergste soort. Nauwelyks uil de gevangenis gekomen, werd by op heeler daed van wild- stroopery betrapt door den jachtwachter De Cock, in de omstreken van Etterbeek. Theys, die met een geladen geweer gewapend was, had reeds op den wachter aengelegd, toen gelukkig de politie aenkwam, hem ontwapende en gevangen nam. De kwaeddoener is ter beschikking gesteld van den prokureur des konings hy heeft reeds niet minder dan twin tig veroordeelingen ondergaen. Maendag namidda; heeft eene landbouw ster van Haeren, op de 1 ails van den spoorweg van Biussei naer Mec"elen, een pasgeboren kind gevonden van hel mannelyk geslacht, in eenen ouden rok gewikkeld. Het kind was zoodanig geplaetstdat hel onvermydelyk moest verpletterd wor len door den eersten voorbyrydenden trein. Een onderzoek is inge steld. Men meldt het aenstaende huwelyk van mej. Delia Faille, van Gent, nicht van den gewezen Senateur, met grael de Theux de Meylandt. Een liberael blad van Gent, sprekende over de toenemende landverhuizing in Vlaen deren, zegt dat alleen de priesters en non nen niet verhuizen. Misgeslagen, eerlyk blad. Jaerlyks gaen honderden priesters en zus ters naèr alle afgelegen streken der wereld om er de beschaving te verspreiden en zy gaen er niet gelyk de pachter, in de hoop van meer te winnen. Weet ge wie er niet verhuist Dat zyn de geuzen, die met hunne lange armen de kas omvatten, en deze voor zich al leen houden. Donderdag morgend, ten 5 ure, heeft de policie te Antwerpen op de markt derTorfbrug drie kerels aengehouden,namelyk twee gebroe ders, wonende te Winlham, en de andere wo nende te Eikevliet. Deze drie personen zyn beschuldigd talryke diefstallen van kiekens en konynen in den omtrek dier stad gepleegd te hebben. Zy wilden donderdag morgend hunnen buit op de' markt verkoopen, doch een hunner slachtoffers,die op de markt tegenwoordig was, herkende de konynen,die by hem waren gesto len,verwittigde de politie en de dieven werden aengehouden. De gezondheidstoestand van den Volks vertegenwoordiger en burgemeester M. Jan Van Iseghem van Oostende, verandert ge durig nu eens beter, dan wéér slechter er is weinig hoop op herstelling. Verleden dynsdag beeft Mgr. Faict. bisschop van Rrugge, een bezoek aen den zieke gebracht en beeft zich lang met hem onderhou len. Men schrylt uit u-sschel, dat de twaelf oudste personen dier gimeente gezamentlyk duizend jaer oud zyn Onder die ouderdoms dekens en dekenessen telt men drie huwelyken die ZESTIG en meer jaren getrouwd zyn. Indien men by die groep nog drie andere ou derlingen opvolgens tel' bekomt men bet cyfer van 1242 jaren. Wy gel wen dat die uitkomst niet ten nadeele der '1 empische luchtstreek pleit. Desschei heeft ^ehts eene bevolking van 1800 zielen. By df. Walen. ,ye Voix du Luxem bourg meldt dat te Meix svant-Virion de eerw. heer pastoor door zit e verplicht was een anderen priester te vra .en om zynen dienst te doen. Len pater redenr orist van Ecl.teruach stemde toe deze zaek t ion veerden. Nauwe- lyks aengekoinen werd y by den burgemees ter ontboden en op bru tie wyze ondervraegd aengaende zyne uaiioi aliteit, de gedragslyu welke hy zou volgen, enz. enz. De eerw. kloosterlim. was gelukkig Belg van gt;boorie men kon In m dus niet uitdryven doch ondanks zyne za. Umoedigheid en zyne bJeefdheid, werd iiygedurigdoor zeker gemeen achtervolgd en uitgejou vd. Eindelyk heelt de b rgemeester gevonden dat het verblyf van twee ariesters in de pastory onwettig washy heeft laerop zynen gemeen teraed vergaderd en her; voorgesteld de pas tory in eene newaersci.ool te veranderen en dL'ii pastor met zynen helper opstraet tezelten.» Dit voorstel werd met eenparigheid en by toejuiching gestemd, maer 't is nog niet al men wil tot het uiterste gaen. Daertoe hebben eenige leden van den gemeenteraed van Meix niets beters gevonden dan het volgende voor stel te doen ln geval van slecht wéér zullen de fooren en markten in de kerk gehouden worden. Dit voorstel is nog niet gestemd, en wy den ken overigens niet dat liet ministerie het voor 't oogenblik, zou durven goedkeuren. Te Luik heeft in de maend juli een con gres van bouwmeesters en aennemers.alsmede eene tentoonstelling plaets van nieuwe machie- nen, dienstig by hel oprichten van gebouwen. Men richle zich tot M. E. Hargot, rue Darbois 15, te Luik. De opruimingswerken in de koolmyn te Marcinelle worden ievering voortgezet. De ly- ken der drie laetste slachtofïërs en van de 9 peezden, die op de verdieping van 360 meters liggen, zullen vandaeg of morgen kunnen op- gehaeld worden. Wy hebben dezer dagen gemeld, dat de eerste magistraet van Latinne aengehouden was, onder de verdenken als zou hy de dader zyn van de geheimzinnige moord eenige weken geleden op eene vrouw dier gemeente gepleegd. De betichte heet Gilles Cornet, schepene en dienstdoende burgemeester, üe kamer van in beschuldiging stelling heeft ver leden donderdag zyne aenhouding bekrachtigd. De betichte, op wi'en erge vermoedens wegen, is naer Luik gebracht, om voor het hof van be roep te verschynen. FRANHRYK. Figaro zegt dat de zilverstukken, Biet de beeldtenissen vanden Paus n Victor-Emmanuel, alsook bel frauscli zilvergeld, wier jaertal ouder is dan 1^64, die sedert verleden jaer buiten om loop gebracht zyn, weer -ven talryk 111 den han del voorkomen als vroeg Slechts in de «taets- bureelen worden zy nog 1 weigeld. Eene afschuwelyk misdaed heeft dezer dagen plaels gehad in t dorp Lavilatte, niet ver van Limoges gelegen 'en meisje heeft met behulp vun hare moeder 1 r eigen kind in eenen oven verbrand. In de as; >e is een stuk van een been terug gevonden. "'Weder en dochter zyn aengehouden. De Paesche» der J- den is sedert vrydag laetstleden begonnen. Alle dagen wordt den arme Joden van Parys ongedesemd brood gegeveo. Wat den Paeschen der Russen betreft,die begint den 24 april. Dien dag wordt de groote mis 's nachts ten twaelt uren gezongen. Dan zyn al de Russen, die Parys bewooen iu de kerk, wanl Paeschen is voor hen, ever als voor ons.de groot ste feestdag van hei jaer. De uildryvingeu vo 1 nonoen en pater» in Frankryk blyveunóg allyo voortduren. De Dames Jet Moeder-Gods, welke te Parys het onderwys geven in het gesticht des Loges, moeten den 22 april aenstaende dit huis verlaten, hetwelk zy reeds sedert 75 jaer vereeren door hunne goede werken en heiligen levenswandel. De oud-leer lingen hebben by de leden van den Senaet een schrift ingediend, om te prolesteeren tegen die ongehoorde haudelwyze.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2