Kongres van Socialisten. tot O.-L-V. -van l.ourdes een schitterend bewys van welverdiende hoogachting en verkleeldheid willen geven. Eer aen die moedige Katholieken De katholieke Jonge Garde, die altoos voor alle goede zaken dienstvaerdig is, zal hel banket en Jubelfeest door haer lotvol muziek korps komen opluisteren de gansche Brus- selschestraet zal den ganschen dag, zegt men bevlagd wezen en des avonds prachtig verlicht worden. Dit is billyk. Maer zou die deelneming en dit jubelfeest zich alleen moeten bepalen tol de Brusselsche- straet Neen, niet waer, burgers Het Kolle- gie bestaet voor de gansche stad, bewyst dienst aen allen burger, voedt de kinderen op van alle standen, stort in de burgersbeurzen 'sjaer- lyks meer dan 60,000 Ir., laet alle neering- doenden leven en hun brood verdienen, daerom moet de gansche stad, alle burger, klein en groot, den aenstaenden Donderdag, met de oude studenten feesten en vieren, en de vlag uit steken. Dit vraegt de dankbaerheid aen allen waren Aelstenaer. Onze geëerde lezers hebben voorzeker, even als wy, zondag 11. een vluchtschrift ontvangen 't welk noch geteekend is, noch de naem des drukkers draegt, en handelt over de vertegen woordiging der minderheid. Wy willen den inhoud van 't vluchtschrift heden niet bespreken,maer alleenlyk verklaren dat eene wet op de vertegenwoordiging der minderheid door de liberale meerderheid ge- maekt, ongetwyfeld wéér een wapen zou wezen om ons, catholieken, te kwellen en te vervol gen. Ook daerom houden wy er niet zeer sterk aen, want wy errinneren ons 't spreek woord: Timeo Danaos et dona ferentes Ik heb geen vertrouwen in de liberalen zelfs wanneer zy beloven iels goeds te willen doen. Dat bedoeld vluchtschrift door ons liberael kliekske alhier werd verspreid, laet geen den minsten twyfel over de liberale jongens wer pen eenen bal op, dien zy zich wel zouden wachten op tewerpen, indien zy op 't stadhuis meester waren. Immers, in al de steden waer de liberalen de meerderheid in den stadsraed bezitten, is men het stelsel van de vertegen woordiging der minderheid hoogst vyandig. Wy begrypen zeer wel wat de liberale jon gens hier beoogen zy komen hier zachtjes aen de passie preken, gelyk de vos, en, omdat het publiek den vossensteert niet zou zien, hebben zy het geraedzaem gevonden het vlucht schrift noch te teekeneu noch er den naem des drukkers op te melden. Maer och arme die looze knepen zyn gekend Wat meer is de verspreiding van dit vluchtschrift is voor ons het afdoende bewys, dat ons liberael kliekske van zyne verzekerde klopping met October aenstaende overtuigd is. Want indien de liberalen, hier vast en zeker, met October gaen triomfeeren, gelyk 'l Verbond het gedurig uitbazuind.waerom dan de vertegenwoordiging der minderheid op eene bedekte wyze voorge- slaeu?....Een tweede onbetwistbaer bewysdat ons liberael kliekske van zyne aensiaende klop ping verzekerd is, vinden wy in 't schryven van 't Verbond,'t welk met eene geslepene tro nie zegt, dat het wenschelyk waie,dat ten minste dry liberalen in onzen gemeenteraed zouden zete len, om aldus een einde te stellen aen misbrui ken die de Verbondschryvelaerszich wel wachten te noemen of duidelyk te bepalen, en die niet bestaen dan in de hersenlooze pannen van de onnoozelaers die 't bladje aeneenflanseii. Doch weest maer gerust, liberale kliekjan- nen, de Aelstenaers kennen uwe knepen ze zyn immers zoo dom niet van den wolf in den schaepsstalte brengen; met October aensiaende moeten uwe geusche kandidaten weêr tot den laetsten man, zonder genade, tot over de ooren in den azyntobben. Gy moogt er hen van ver wittigen en er byvoegen dat de Denderbode er hen, van nu af, de volledigste verzekering van geeft Nu,sprekende van de zoogezegde misbruiken en akten van slecht bestuerwaerover het Verbond gedurig raest en zeevert, dagen wy 't bladje uit eens die misbruiken en akten van slecht bestuer duidelyk te bepalen. Zeggen, by voorbeeld, dat de overdekte Botermerkt eene glazen muit is, is niet bewyzen dat derzel- ver oprichting schadelyk is geweest voor de belangen der burgery, dat het een akt van slecht bestuer is.... En zoo is 't met al de zoo gezegde misbruiken die 't Verbond aenklaegt. Wy verwachten u dus, Verbondskrabbelaers, en ge zult eens ondervinden of de Denderbode op de vlucht is, gelyk gy het schryft Maer a propos van dit vluchtschrift, 't welk noch geteekend is, noch de naem des drukkers draegt, zyn wy nieuwsgierig te vernemen of M. de Procureur des Konings van Dender monde ergeene beenen zal in vinden. Ongeveer twee jaren en half geleden, drukte een catholieke drukker dezer stad eenen brief die zyn naem niet droeg en hy werd hierom vervolgd en tot boete veroordeeld. Wy denken dat de heer Procureurnu het een liberale drukker, die hier door elkeen gekend is, aengaet, niet zal toonen dat hy twee maten en twee gewichten gebruikt. Alle belgen moeten immers gelyk zyn voor de wet, zoo wil het onze grondwet.... Davids-V oordracht. Verleden maandag, heeft de heer J. Van dei- Voort van Antwerpen, in de zaal van den Kring De Vriendschap voor een uitgelezen publiek, de aangekondigde voordracht gehou den. Eene uur lang hield de redenaar, door zijn krachtig en hegeesterend woord, zijne aan hoorders als aan zijne lippen geboeid. Onmeêdoogend geesselde hij de heersch- zuchtige half-en kwaartgeleerden der jaren 90, de voorstanders van VrijheidGelijkheid en Broederlijkheid, gelijk zij zich zeiven noemden; hij rukte hen hel schijnheilig masker af, waar achter zij zich vermomden en stelde ze ons in al hunne afschuwelijke naaktheid voor, met al hunne dierlijke driften, ondeugden en mis daden. Hij sprak van die bende schaamtelooze zwet- sers, welke als een zwerm roofzuchtige gieren onze grenzen overtogeu en bezit kwamen nemen van ons ongelukkig vaderlandonbe schofte pochers en grootsprekers nestelden zich in onze steden om, in naam eener logen- achlige en hersenschimmige vrijheid, onze voorouders erger dan eene kudde gekochte slaven te behandelen. Niets werd door deze verdierlijkte wezens geëerbiedigd noch godsdienst, noch zeden, noch eigendom, noch bestaande wetten en gebruiken; men verbrijzelde of onlroolde de kunstschatten door onze vaderen met zoo veel zorg en opoffering verzameld, en nis hei lige panden bewaardmen stampte de gouden en zilveren vaten en versierselen der kerken in tonnen, om naar Frankrijk te worden ge voerd; men sloeg de klokken aan stukken om er geld en kanonnen van te makenbij dit alles durfden zij nog den spot drijven met een nog onverdorven volk om zijne kieschheid en godsdienstzin; men legde de Belgen eene schatting van meer dan 100 millioen op en stool daarbij nog uit de huizen der bijzonderen al wat eenige kunst of geldwaarde had. De winkels en magazijnen werden geplun derd en onze kooplieden gedwongen, in ruil hunner waren, nietig papieren geld iri ont vangst te nemen. Een groot deel onzer kloosters, weèrgalooze juweeleu van bouwkunst, werden na de plun dering verwoest of aan de vlammen prijs gegeven; onze priesters als gevaarlijk wild nagejaagd werden in stinkende koten opge sloten of door het lood, of de guilotien omge bracht. Verders deedt Spreker ons door een tal voorbeelden begrijpen hoe eene maatschappij waar men den stelregel van Vrijheid, Broeder lijkheid en Gelijkheid, als wet zou huldigen, tot het denkbeeldige, liet onmogelijke behoort, vermits er, hier op aarde, geene volkomen gelijkheid kan bestaan. Aan wie kwamen de fransche zonder broeken hunne zoo genaamde vrijheid brengen, aan ons, Vlamingen, wier voorouders, sedert eeu wen, bekend stonden als het vrijste en meest onafhankelijkste volk der aarde, die altijd be reid waren om, bij het minste vergrijp aan hunne rechten en privilegiën, als een man op te slaan en bij het nakend gevaar de wapens vast te grijpen ter verdediging van hel be dreigde vaderland. Geen land kan in zijne geschiedenis een helden feit toonen, zoo als de schitterende zege, door de Vlamingen op dc Leliaards behaalde, in den veldslag van Groeninghe. Bij onze zuiderburen zag men integendeel hoe eene jonge maagd de gezonken moed der krijgers moest opbeuren en de vaderlandsliefde aanvuren en, na het vaderland eenen koning geschonken en ^oor haren heldenmoed talrijke steden op den vijand heroverd te hebben, viel zij in de handen der Engelschen, die haar op den brandstapel legden, terwijl geen enkel harer landgenoten pogingen tot hare redding aanwendde.Voor Lodewijk IX.de trouwloossle en slechtste hunner koningen,kropen de Fran- schen in het stof, terwijl onze voorouders den grooten hertog van hel westen, Karei de stou te, durfden trotseeren en bij zijne intrede, te Gent, gewapender hand hunne rechten en privilegiën terug eischten. Wat een heerlijk contrast maakte onze Von del met hunne dichters Mollière en Racine, welke voor een karig jaargeld aan de trap pen des troons van le roi soleil stonden, om hem in hunne verzen en zangen, als eene hal ve godheid, te bewierooken, terwijl onze groo- te dichter,in zijne onsterfelijke treurspelen, als de wreker optrad van twee onschuldige slachtoffers van den persoonelijken-en partij haat Maria Stuarl en Oldenbarnevell. Liever wilde hij zijne dagen in ontbeeringen en armoede slijten, en luid op de waarheid te mogen zingen, dan in eer en rijkdom le baden en zijne zangen aan de plegers der ongerech tigheid le wijden. Daarna herinnerde ons de redenaar hoe,over eenige jaren, hij de oprichting van een liefda digheids-gesticht, door de vrijmetselaers te Parijs, al de dag-en weekbladen aan de logie verslaafd, de loftrompet staken om dit werk als een achtste'wereldwonder uit te bazuinen, terwijl de gestichten van liefdadigheid door de catholieken opgericht, zoo talrijk zijn als de sterren in het firmament. Men vindt er voor alle behoeften zoo wel voor het wichtje dat de moeder moet missen, als voor den afgesloofden wroeter, wiens stramme leden tot arbeiden onbekwaam zijn geworden, zoo wel voor zieken als voor stom- doof en blinden, waar de zorgen door aai dsche engelen worden waargenomen, welke altijd bereid zijn om hunne ongelukkige en lijdende broeders te helpen en te troosten, hoe afzich telijk of hoe besmettelijk hunne kwalen ook mogen zijn. De nieuwe schoolwet heeft onze, liefdadig heidswerken op nieuw vermeerderd en aen onze jongelingen het middel gegeven om de bedelarij le veredelen. Zeggen wij niet, besloot de spreker, gelijk een onzer dichters J. F. De Laet in een oogen- blik van ontmoediging misschien Onze vaderen waren groot, En wy, wat zyn wy heden? En diep gevallen en vernederd volk. Laat ons naar het voorbeeld onzer dappere voorouders onze krachten vereenigen ter ver dediging onzer rechten en vrijheden, waar naar men reeds de schendende hand uitsteekt dus vooruit waarde Broeders, moedig vooruit ten strijde voor Godsdienst, Moederlael en Vaderland 1 In naam der heeren leden van het Davids- fonds zeggen wij den heer J. Van der Voort onzen innigen dank, voor zijne leerrijke voor dracht en durven hopen hem toekomenden winter nogmaals als Spreker te zien optreden. Den 17 april hebben de Socialisten in het Café Van Straelen te Antwerpen, eene verga dering gehouden, onder het presidentschap van M. Van Bever, van Gent. Wy vinden in heUournal de Bruxelles eenige notas over het geen er gezegd werd. Volgens het rapport, in zitting voorgedra gen, is er in 1880 niet veel gewerkt; men heelt den 15 augusti te Brussel eene poging gedaen tot het bekomen van het algemeen stemrecht, doch het publiek is zoo dom. dat de byval niet aen de verwachting beantwoord de. De sociale beweging mist vooral mannen en geld. De verslaggever denkt dat men zich niet meer te bemoeien heeft met betoogingen en kieswerkingen, maer enkel met de propa- gande door de pers. Men moet dus een fransch en een vlaemsch weekblad stichten, die beiden tot het versprei den der socialistische denkbeelden zullen die nen. De verslaggever zegt dat de geldelyke zaken der party niet goed staende verkoopers van la Voix de l'Ouvrier hebben het geld ingezakt het belgisch gouvernement werkt de werk- zaemheden legen; het fransch goevernement is vyandig aen de afdeelingen van Roubaix; de socialisten van den Borinage zyn eigenbaet- zuchtig.en willen zich niet met het Antwerpsch kongres vereenigende werkstakingen hebben veel geld gekost, enz. Men zou aen de gemeen teraden een adres moeten zenden, om hun te doen opmerken, dat zonder het socialismus de vooruitgang onmogelyk is. Men had misschien, in dees geval, het oog op den raed van Antwerpen, die vroeger ver scheidene leden telde, welke zich by de radi- kalen lieten aenwerven, om alzoo de stemmen van deze voor de liberale zaek te winnen. De radikale party is in alle geval niet tevre den over de liberalen, die, langs de schouders der werkliê naer boven geklommen zyn, nu moedwillig hunne beloften vergelen. Altyd eerlyk! De socialisten verwylen hun dit in liederen, die men op het kongres uitdeelde, vooral hel liedeke liberalen, denkt gy er wel aen waerin zy spreken van kwade trouw zy bedreigen niel'alleen den priester in die koe- pletten, maer den ryk geworden liberael, den kapitalist. De meeting had plaets in het Palais Royal hoe men dien naem heeft kunnen verdragen M. Van Bever opent de meeting met eene vlaemsche redevoering, waerin hy uitvaert tegen God, de priesters en al de geldbezitters. De werkman is uitgesloten van alle politieke rechtende luierikken alleen die geld weten machtig te worden, zyn de bezitters van al die rechten. Als bewys ervan hoe zeker personen zich zonder te werken weten goed te doen, citeert spreker M. De Wael, die bourgeois welke 30,000 fr. trekt om direkteur aen de Bank le zyn, en die zeker zooveel niet doet als een werkman die men 5 fr. geeft. Ook de Kamers doen niets; de leden beleedigen daer elkander als vischwyven, maer nemen de werk- mansbelangen niet ter harte. M. Coene valt de groote eigenaers aen, die zoo 'n hooge huerceelen eischen van de pach ters, dat deze er niet meer kunnen komen. De pachten moeten verminderd worden. Indien het socialismus ware ingericht, zou de boer enkel eene huer te betalen hebben aen den Staet. Spreker randt M. Frère-Orban aen, die een bewonderaer is van de tegenwoordige samenleving, omdat hem alles ruimschoots wordt thuis gebracht.Over het algemeen houdt spreker het er voor, dat die groote heeren niet werken en ten koste leven van de arbeidende klas. Wat de goede trouw der partyen aengaet, M. Coene heeft niets op met de katholieken, maer de liberale party geeft van goede trouw zeker geen bewyzen. Ziet liever M. Pecher hy is een anli-klerikael, maer op het graf van zynen vriend Grisar gaet hy zeggen dat hy hoopte zynen vriend terug te zien in het ver- blyf der rechtveerdigen, waer God hem zeker reeds beloonde voor het goed dat hy gedaen had.... Die woorden van M. Pecher worden met afkeuring ontvangen terzelfdertyd denkt een jong meisje van 18 jaer en met een rooden omslagdoek aen, te moeten roepen Daer is geen belooning, daer is geen Godwoor den, die dat kind zeker niet zou kunnen goed maken, en die dan ook enkel en alleen in blinde loszinnigheid werden uilgesproken. M. Coene zegt verder dat M. Pecher zich aenslelt als de 14° Apostel. Dat hy zyne doch ter laet trouwen voor de kerk is eene ge- priveerde zaek, maer redevoeringen uitsprken zoo klerikael als die van Mgr Dechamps, dat gaet te ver, dat is deloyaelPecher heeft kazak gekeerd hy heeft gezien dat als de werkliê hunnen hemel hier op aerde wilden hebben, zy ook niet meer voor 2 fr. zouden willen werken, en daerom heeft hy zich de de bondgenoot gemaekt van den aertsbis- schop Men ziet tot welke ondoordachte, zelfs dwaze redevoeringen men in een kongres komen kan M, Goedschalk randt het leger aen; de sol daten houdt hy, (natuerlyk met priesters en kapitalisten) voor de verdrukkers der wereld. De moord van den keizer van Rusland was een middel van wettige verdediging. Misschien, deukt M. Goedschalk, zullen wy eens gedwon gen zyn in België, zeker maetregels te nemen gelyk in Ruslanddoch de tyd daertoe is nog niet gekomen, voegt hy er volgens bovenge meld blad, by. Als de burgery voortgaet met het socialismus te onderdrukken, moet men de burgery met geweld omwerpen. In den namiddag stelt men voor de betoo gingen, ten voordeele van het algemeen stem recht, te vernieuwen; doch de president merkt op dal die betoogingen veel geld kosten en dat de Kamers zich er toch niet om bekommeren. Men zal echter de lokale betoogingen bestu- deeren. Het verslag van de 2° zitting levert niet veel byzonders op veschillende punten worden besloten. M.Coenen wil,volgens het Journal de Bruxel les, om het lot des volks te veranderen, dit laetste uit de arme buerten doen komen en het laten logeeren in de paleizen der boulevards, waer nu de burgers wonen. Kan men dat niet,dan zal men doen wat men deed in 1793; men zal koppen neêrslaen,en men zal wel doen. (Gelach.) M. Goedschalk wil den eigendom doen ver- dwynen, en daerom moet het socialismus naer de notarissen gaen en daer, zoowel als by de partikulieren, alle eigendomslitels verbranden. HANDEL EN NYVERHEID. De Munlconferende. De Staten, die tot nu toe deel nemen aen de muntconferencie zyn de volgende Duitschland, Oostenryk-Hongarië, België, Denemarken, Spanje, Griekenland, Italië, Nederland, Portugal, Rusland, Zweden en Noorwegen en Zwitserland. De conferencie zetelt té "Parys en werd geopend door eene redevoering van M. Barthelemy-Saint-Hilaire, die de afgeveerdigden verwelkomd heeft. M. Magnin is tot voorzitter benoemd en er is be sloten, dal de afgeveerdigden van elk land een hunner zullen benoemen, ten einde eene kom missie van vyftien leden te vormen, gelast met het doen der voorbereidende studiën. Postkonvencie. Het gouvernement der republiek van Paraguay heeft zich aengesloten by de postkonvencie van Parys van 1 juni 1880. Die bytreding zal kracht hebben te reke nen van 1 juli 1881. RECHTERLYKE KROiYYK. Een Beroemd Proces. Wy lezen in de Vrye Stem van Lokeren Maendag. 11 april 1881 zal als eenheuchelyke dag aengeteekend worden in de jaerboeken van het gerecht. Het beroemd Neuzenproces kwam voor de korrektionnecle rechtbank van Den- j dermonde. Zooals men weet, kwam het parket eenige weken geleden, te Lokeren om een onderzoek te doen wanneer, hoe dikwyls, en op wat mar.ier, vyf kleine jongens van 10 a 11 jaren, 'nen neus gezel hadden achter M. De Vleesch- liouwer, officieelen onderwyzer op de wyk Spoeleken. De rechtbank was samengesteld uit MM. Blomme, voorzitter, Van Wambeke en de la Kethulle, assessors substituet De Clercq, openbaer ministerie. Toen de vyf beschuldigden, kinderen van 10 a 11 jaren, binnengeleid waren, gaf de voorzit ter lezing van de beschuldiging, waerin de vyf knapen belicht weiden den onderwyzer S. De Vleeschouwer beleedigd te hebben in de uil oefening of ter gelegenheid ter uitoefening van zyn ambt. Wy willen onze lezers niet vervelen met al de vragen en antwoorden nopens deze neuzen- kweslie. Door den voorzitter ondervraegd.verklaerde de eene jongen niets gedaen te hebben, en de andere, had slechts gezongen, een derde had neus geroepen, een vierde had gezongen en geschuifeld, de vyfde wist van niets.... Mr De Baets, van Gem, droeg in eenige ge paste woorden de verdediging der jonge belich ten voor. Toen wy vernamen, zegde hy, dat het parket te Lokeren was afgestapt,dachten wy aen eene groote krimineele zaek, aen eene groote poli tieke kwestie.... en, geheel de zaek bestaet hier in Eenige kinderen van rond de 11 jaren hebben eens neuzel neuzel geroepen en 'nen neus gezet En achter wien? M. De Vleeschouwer is te Lokeren,sedert25 jaren,algemeen gekend onder den bynaem van Neuze Vleeschouwer. De groote menschen zelfs zyne vrienden, noemen hem neuze -, is het dan te verwonderen dal de kinde ren ook al eens neuze zeggen Om te toonen hoe weinig er noodig is om M. De Vleeschouwerkwaedte maken,verhaelde spreker het geval van een meisje.dat onbewust haren neus snoot, toen zy voorby de woning van den meester ging en onverwachts door dezen werd aengevallen en bedreigd voor de rechtbank gebracht te worden.... De rechtbank van Dendermonde heeft de kinderen,zooals te verwachten was,eenvoudig vrygesproken. zael van het Nieuw Hof van Brussel, Fontainas- plaels Brussel. DAGORDE Benoeming van een Komiteit van uitvoering. Al de Vlamingen en Vlaemsche Kl ingen van het land worden uitgenoodigd hunne afgevaer- digden te sturen. Voorloopig kan men alle verdere inlichtin gen bekomen ten lokale der Vereenigde Vla mingen, Brasserie du Commerce, Anspachlaen, 66, Brussel. Officieel Vlaemsch. AVIS. 11 est porté kla con- naissance du public que tous les certifiats d'abonnements d'ou- vriers, antérieurs au mois de Décembre courant, cesseront d'etrevalables a partir du 1 Janvier 1881. En conséquence, loute personne, dési- rant obtenir un coupon de semaine, devra se munir pour le 28 courant au plus tard. BERICHT. Erwordt ter kennis gebracht aen het pu bliek dat al de certifi- katen van de geabon neerde van het werk volk, buiten de maand December niet meer zullen kunnen dienen dan tot eersten Januari 1881. By gevolg alle per soon willende bekomen een werkelyk cou pon zal verplekt (Dit kon men in het vlaemsch niet vertalen want de vertaling staet er niet by.) 1° Een certiflkaet, waerdoor de patroon laten welen dat hy hen dagelyks te werk steld. 2°Een certifikaatvan den burgemeester, constateerend zyn 1881. JUBELJAER. Groote nationale Belgische bodevaert MET GOEDKEURING VAN Z. Eminentie Monseigneur Deschamps Aertsbisschop van Mechelen, Primael van Belgie, van Hunne Dl). HU. de Bisschoppen, en de Bescherming van het Centrael Bestuer der Pauselijke Werken. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. Vertrek uit Bergen (Mons) dynsdag7Juny ten 9 urer. 35 m. 's avonds, wederkomst te Bergen (Mons) dynsdag 14 Juny, in tyds voor de bedevaertgangers om den zelfden dag t'huis te komen. De pryzen der reis, heen en weêr, zyn be- paeld als volgt: l"e 150 Francs, 2d- 100, 3de 70. Voor verdere inlichtingenen inteekenings- bericht of prospectus, gelieve men zich te wenden tot den Bestuerder-Inrichter M. L. Henry, 0. L. V. Goedertierenstraet (rue N.-D. Débonnaire) 7, te Bergen (Mons). Men voege er eenen postzegel by voor de ant woord. Burgers van Aelst. Donderdag 28 April aenstaende wordt het vyftigjarig bestaen van het Collegie van Aelst, gevierd. Uit erkentenis voor de weldaden waermede de EE. PP. Jesuïeten onze stad steeds hebben beladen, verzoeken wy U vriendelyk dien dag de nationale vlag aen uw huis te laten wap peren. De leerlingen van het Collegie Jozef Barrez. Leo Bethune. Karei Borreman. Amatus Leleu. Alfried Verbrugghen. ALLERHANDE NIEUWS. Erratum. By de afkondiging van de op lossingen der Raedsels van den kampstryd is eene feil begaen geweest. Men heeft de oplos sing van 't 6e raedsel weggelaten. Het moet dus zyn 5° Weêrgalm Echo. 6° Overvloed. Het begaen dezer feil is van weinig aenge- legenheid, daer het den uitslag geenzins wei- zigt. Kermis Aelst 1881. Op zon dag 10 Juli aenstaende, zal alhier, onder het Bestuer van het Zang-Tooneel-en Letterkundig Gezelschap 't Land van Riem een luis- terryke Festival gegeven worden, uit- sluitelyk voor Zangmaetschappyen. De maetschappyen welke begeeren er deel aen te nemen, moeten hare bytreding, alsook de twee uit te voeren Zangstukken met den naem der componisten, schriftelyk laten ken nen, aen den heer Voorzitter der maetschap- py vöór 15 Mei aenstaende. Het getal uitvoerende leden voor elke maet- schappy mag niet minder dan 20 wezen. Aen elke deelnemende maetsehappy zal on- middelyk na het uitvoeren der koren een prachtig Eermetael geschonden worden. Verder zullen onder de deelnemende maet- schappyen, om 7 uren 's avonds, ten lokale van 't Land van Riem, de volgende premiën verlot en onmiddelyk betaeld worden. P premie fr. 50 2e premie fr. 40 3C 4e en 5e premiën ieder fr. 20 dus te samen, fr. 150. Om aen te loting der premiën te kunnen deelnemen, zal elke maetsehappy met haren standaerd of kartel den stoet moeten bywo- nen. Voor verdere inlichtingen, wende men zich tot den heer Hector Arys, Voorzitter der Maet sehappy, te Aelst. Nationale hulde aen Hendrik Conscience. De eerste vergadering tot inrichting van het FEEST-CONSCIENCE zal gehouden worden te Brussel, op Zondag, Mei, t. k. ten 14 ure 's morgens, in de 1° D'un certificat, par lequel le patron déclare Femployer journellement. 2° D'un cerlitical du bourgmestre, consta- tant sa conduite. Wat vlaemsch zegt de Binsselaer. Nu hebben we veel met de wetten De Laet en Coremans over het vlaemsch B.\ Buis zal dan den 2 mei den gr»oten bouquet aen de prinses Stephanie overhandi gen. Na hem zullen twaelf jonge meisjes insgelyks bouquets aenbieden. Als de koninklyke familie op de estrade zal gezeten zyn, zal het défilé beginnen, en ieder maetsehappy die voorby trekt zal een bouquet neêrleggen. Heel schoon, heel...herderlyk door B.\ Buis uitgevonden; maer wat zal men met die vracht bloemen daerna doen De prinses zal ze niet eens naer het paleis kunnen meenemen, en neemt zy ze nog al mee, wat dan Den dag nadien moeten ze toch worden weg geruimd een blyvend kunst-aendenken zou zeker meer gepast zyn geweest. De toestand van 's lands schatkist is, volgens opgave van M. Graux, op 1 januari 1881 Verbindlenis 195,564,579 fr. 24 c. Inkomsten 190,337,479 fr. 14 c. dus een le kort van 5,127,100 fr. 10 c. Gelukkig dat er de centiemen by staen. Een nieuwsgierig blad vraegt in hoeverre de som der inkomsten, voortkomt van de leening? De openbare schuld beloopt 1 milliard 428 millioen 270 duizend 448 fr. 91 c. De Eloile bekent dat er een zonderling geval heeft plaets gehad tusscheu eene ofpcieele onderwyzeres te Brussel en den meestersgast van een der brusselsche stadhuisheeren. De i Escaut heeft gesproken van eenen officieelen onderwyzer van onze stad, die zich uit een particulier huis heeft doen verwyderen.om fei- j ten die het blad nog meldt. De moeder eener officieele onderwyzeres, weduwe met zeven kin deren, waervan de onderwyzeres de oudste was, klaegt er over by de buren.dat hare doch ter onverwachts is opgetrosl en in gezelschap te Brussel woont.Zoudende liberale journalen, die toch zooveel van gepeperd nieuws houden, die in alles kwaed zien wat het vry onderwys betreft, ons niet eenige inlichtingen kunnen meédeelen over die dry gevallekens. (Handelsblad.) De liberale bladen klagen dat het dossier van Mgr Dumont gestolen is, niettegenstaende eiken dag, op bevel van M. Bara, zes gendar men de wacht houden voor het kasteel van Villers-Perwin. De Moniteur bevat in zyn niet officieel gedeelte, de volgende afkondiging Gansche of gedeeltelyke kwytschelding der grondbelastiny, uit hoofde van verlies, voortko mende van openbare rampen. (Art. 37 en 38 der wet van 15 september 1807.) Ter gelegenheid der overslroomingen, welke onlangs plaets hadden, kunnen de belasting schuldigen, wier eigendommen gansch of gedeeltelyk, hunne opbrengst verloren hebben, de kwytschelding of vermindering bekomen der grondlasten voor het loopend jaer. Volgens de bestuerlyke bevelen, zyn de bur gemeesters gelast, het initiatief te nemen der vragen »ol teruggaefin geval zy zouden nala ten de schade te doen bestatigen, worden de belanghebbenden verwittigd dat zy hun een rekwest, op los papier mogen toezenden, ten einde de formaliteiten te doen gebeuren, die in dat geval zyn voorgeschreven. Deze worden behandeld in de bevelen van 14 augusti 1860. De Moniteur deelt verder den tekst meê dier bevelen, aen de gemeenteoverheden. De byzonderste pryzen der tweede serie van de nationale lotery zyn gewonnen door de volgende nummers 1. Nr415917 wint het lot van fr. 100,000 2. 701460 50,000 3. 877324 25,000 4. d 610572 25,000 5. 363851 10,000 6. 158549 10,000 7. d 359320 10,000 8. 980391 10,000 De vier eerste loten mogen tegen speciën uitgewisseld worden, mits een aftrek van 5 ten honderd. Het schynt dat het lot van 100,000 fr. der tweede trekking van de nationale lotery, deel maekte van de serie nummers, welke in de statie van Godardville verkocht werden. In den nacht van zondag tot maendag zyn er dieven gedrongen in het huis n°27 derKool- straet te Brussel.Eene oude vrouw die gerucht hoorde en dacht, dat het haer zoon was, die thuis kwam, riep op hem; maer een der dieven ging zich vooi de oude vrouw plaetsen, haer met zyn mes bedreigende deze echter wist te ontsnappen en vluchtte op het dak. Terwyl maekten de dieven zich meester van al wat hun onder de handen viel, onder andere van eenige

De Denderbode | 1881 | | pagina 2