op te richten, gelijk zij in Denemarken gedaan hadden voor Anderssen. Een ander voorstel, door M. Perier, advo- kaat te Dendermonde, vooruitgezet om eeneu oproep te doen niet alleen aan de Vlamingen maar ook aan onze waalsche Landgenoten, werd hevig bestreden. Het is voor ons, Vlamingen, zegde een spre ker, dat Conscience 45 jaren lang heeft ge schreven en gestreden, derhalve behoort het aan ons, en aan ons alleen,hem als een man te eeren en huldigen. Eene Kommissie van 30 leden samengesteld uit Vlamingen te Brussel verblijvende, en in gelijk getal uit de twee Staatspartijen genomen, met twee leden (een liberaal en een katholiek) uit elke arrondissementshoofdplaats en door vlaamsche maatschappijen benoemd, zullen zamen met de Kommissie in de hoofdstad zetelende gelast zijn met de inrichting van het feest. De onkosten zullen gedekt worden door de geldelijke bijdragen der Vlaamsche maatschap pijen des lands en door de opbrengst van eene nationale inschrijving van al de vlaamsche dagbladen. Met genoegen hebben wij bestatigd en het dient hier ter eere der inrichters gezegd te worden, dat het bureel de meeste onpartijdig heid heeft in acht genomen en M. J. Hoste, in naam der Kommissie, alvorens uiteentegaan, plechtig zijn woord van eer verpandde van in alles onpartijdig te zullen blijven. (Medegedeeld.) De Bien Public kondigt een verslag af, over de zitting, die door het schoolenkwest te Waerschoot gehouden werd. De kommissie was samengesteld uit MM. Willequet, Lippens en De Hemplinne en zetelde in het lokael van het vredegerecht, waervan de benedenverdie ping tot herberg dient. Tusschen de getuigen bevond zich zekere Pieter Van de Voorde, landbouwer en sche- pene te Waerschoot, en die ter zelfdertyd voorzitter is van het calholiek schoolkomiteit. Ziethier de getuigenis van dien persoon Af. Willequet. Een schepen die eene gemeen teschool bestrydt Zegt uwe konscienlie u daerover niets Af. Van de Voorde. Neen. Omdat ik weet dat het onderwys zonder God de kanker is der samenleving. Af. Willequet. Is dat 't onderwys zonder God? Af. Van de Voorde. Zeker de wet van 1879 heeft God uit de school gejaagd. Af. Willequet. Waerom gelast gy u dan, als schepen, de wet uit te voeren Af. Van de Voorde. De wet van God gaet voor de uwe, mynheer. Af. Willequet. Uw komiteit bestrydt de wet. Af. Van de Voorde. Verschoon my; zy be strydt de school, niet de wet. Af. Willequet. De byzonderste wet is die van het land. Af. Van de Voorde. De byzonderste wet is die van God. Af. Willequet. De byzonderste wet is de onze. Alle macht komt niet van God, maer van het volk. Wat geeft my de wet van God Eerbiedig onze wet. Af. Van de Voorde. Mynheer, uwe haren zyn byna zoo grys als de myne. De groot-inkwisi- teur zal eens tusschen ons oordeelen. Zoo min als schepen, als in myn partikulier leven, zal ik ooit iets doen tegen de wet van God. Af. Willequet. Men zal u weten te dwingen. Als schepen moet gy het officieel onderwys bevoordeelen Af. Van de Voorde. In zooverre de calholieke Kerk dit toelaet, ja. Maer als de calholieke Kerk dat onderwys veroordeelt, veroordeel ik het ook. Af. Willequet. Zoudt gy dat nog eens kunnen zeggen Ik luisterde niet. Af. Van de Vooide. Als gy niet luistert, moet ik myne verklaringen niet onbepaeld herhalen, Af. Willequet. Wees beleefd, mynheer. Af. Van de Voorde. Ik ben zoo beleefd als gy, mynheer. Af. Willequet. Gy zyt dus de schepen van de Heilige Kerk,van den Paus en van de bisschop pen, maer geen schepen van Waerschoot. M. Van de Voorde. Wees ernstig, mynheer. Gave God dat gy zoo getrouw waert aen de wet van God als de katholieken zyn. De wet van God gaet voor de uwe, mynheer. Af. Willequet. Mynheer, ik zal u niet toelaten zoo nog te spreken. Als ik het voor uwe gryze haren niet liet, ik zou u zulke tael niet laten voeren Af. Van de Voorde. Wat wilt gy zeggen, myn heer Gy zoudt beter doen van katholiek te zyn, dan zoudt gy misschien kalm en beleefd zyn. Af. Willequet. Gy zyt een mensch zonder op voeding Af. Van de Voorde. Mynheer, ik getroost my uwe verwytingen ik heb ,ze liever dan die myner konscienlie.Overigens, wy zullen elkan der in 1882 by de stembus weérzien Morgen, Zondag 8 Mei, tweede alge- meene vertooning van het berucht Groot kinderspel, bygenaemd Garde Komiek. De kluchtige werkzaemheden zullen op 't Es planadeplein, om 8 uren stipt, aenvangen. Bui ten de gewoone oefeningen zullen verscheidene liberale officierkens eenen polichinellendans op de slyve ktorde uitoefenen. De verlooning zal opgeluisterd worden door 't barakkenmuziekske 'twelk de oorverdoovendste arias uit zyn reper torium van 't laetste oordeel zal laten hooren. Onnoodig er by te voegen dat de vertooning publiek isal wat de jongens verzoeken, is dat men uit hun spel blyftWie eens hartelyk lachen wil, r.eme deze gelegenheid waer. Maer a propos van 't barakkenmuziekske...Een onzer lezers vraegt ons,waerom 'tvolk gemeen- lyk de oude Garde, de Oude Prolters noemt Wel eenvoudig om de volgende rede Als de oude Garde zich in 't publiek laet hooren, dan speelt zy een stuk waervan M. Rden zang en al de andere het accompagnement spelen. Nu, M. Rspeelt op zynen trompetTri di ri di rilen al de andere antwoorden hem: Prot, prot, piot!.... Wy willen hier eens het ariaken overschryven waermeê de Oude Pl otters zondag 11. naer Mylbeek trokken, luistert Tri di ri di ri!... Prot, prot, prot! Tra da radara!! Prot prot prot'.'. T ré de ré dé ré!!! Prot, prot prot'.!! Tro dorodoroUll Prot, prot prot En altyd 't zelfde liedjeen ook altyd en eeuwig Prot, prot, prot Weet ge nu, vriend, waerom men de oude Garde de oude Protters noemt VOLKSKAMER. Do Kamer besprak deze week hel budjet van 't ministerie van openbare werken. Verscheidene redenaers bevolen de openbare werken aen in hunne arrondissementen te verrichten De overstroomingen, waermeê de liberale ministers zich zoo zeer bekom meren als met 'tjaer 40, werden ook besproken Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Verbrugghe, onder andere, drong met krachtdadigheid aen opdat het goevernement de noodige werken zou bevelen, om de overstroomingen hier en op andere plaetsen, zoo veel mogelyk, te doen vcrdwynen. In zitting van donderdag werden dry nieuwe wets ontwerpen op 't bureel der Kamer neêrgclegd, wacronder een van ernstig politiek belang, namelyk waerby de provinciale vryheid groolelyks wordt gekrenkt. Bedoeld wetsontwerp steil voor aen de bestendige Deputatiën af te nemen t° De betwistingen in kieszaken. De Gemeenle- overheid zal zoo als voorgaendelyk de kiczerslyslen opstellen, doch men zal nog enkel by de Hoven van Beroep tegen de onwettelyke inschryvingen en weg latingen kunnen reklameren. Deze muetregel toont klaer dal de liberalen gewaer worden dat zy gaen schipbreuk lyden en zich eene redplank bereiden Doch wy gelooven dat het te vergeefs zal wezen 'tvolk is beu van de liberale dwinglandy 2- De beslissingen in materie van militie. 3° Het opstellen der kiezerslysten voor de Koop- handelsrechtbanken en don Goedemannenraed als ook de goedkeuring dezer kiczingen. 4° Hare atlribulien betrekkelvk de contribution. De directeur van de schatkist zal over de reklamen in eersten aenleg beslissen met recht van beroep by de Beroepshoven. Verder wordt ook voorgesteld 4° De moeder-weduwe zal nog enkclyk den kies- cyns kunnen overdragen aen den oudsten harer zonen en by gebrek aen zoon aen don oudsten barer schoon zonen. 2° Het derde der grondbelasting door den eigenaer belaeld.zal nimmer in rekening mogen gebracht wor den voor't volmaken van den gemeentelyken kiescyns. 5° De palentzetiers zullen niet meerdoor do Gemeen tebesturen maer door den fiscus benoemd worden. En nu nog een woord over 'l wetsontwerp door M Bara voorgesteld. Dit webontwerp staet de groote naturalisatië loo aen allen vreemdeling, 25 jaren oud, getrouwd of weduwenaer met kind. na een be stendig verblyf in 't land van 10 jaren en aen dc jong mans, 50 jaren oud, na een bestendig verblyf van 15 jaren. Dit wetsontwerp heeft geen ander doel dan het antwerpsche geuzenleger te versterken met een lal van duitsche protestanten en nietgeloovers, groote voorstanders van den Kulturkampf. Doch onze ant werpsche vrienden zyn niet al te zeer bevreesd van die bepalingen des welsontwcrps. Indien te Antwer pen duitsche geuzen woonen, treft men er ook een groot getal hollanders aen afkomstig uil Noord-Bra bant, en deze behooren ten meerderen deele tot de bewarende calholieke party. Wat er dan ook van zy, het wetsontwerp stelt de voltrekking voor van eene tot hiertoe ongehoorde onrechlveerdigheid die door alle ware vaderlanders moet gelaekt worden, als eene loensche streek on- weerdig van een goevernement 't welk zich eer biedigt. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Beyaert van Ronse heeft op zyn verzoek oorlof ontvangen eenige rust te mogen nemen. Hy is als overste der Broeders vervangen door den Eerw. Heer Van Melle, on derpastoor van St. Stephanus te Gent. De Eerw. Heer Van NVambeke, onderpastoor van Loochristi, is onderpastoor van St. Stepha nus benoend. M.Van Poucke, uit het Seminarie, wordt professor vanSt.Gregoriusgestichtte Ledeberg. HANDEL EN NYVERHeTd. Tabak. Meri weel dat er eene belasting ingesteld is op de tahakplant, Wy herinneren dat eenieder op boete verplicht is vóór I juli de beplanting aen te geven van tabak, gedaen op land dat hy gebruikt. De aengifte wordt gedaen by den ontvanger der belastingen. KUNST-EN LETTERNIEUWS. By den uitgever H. Vander Schelden, Onder- stra'et, te Gent, is verschenen Jan Van Noorde of Onderwerping en betrouwen, door Hendrik Van Doorne, een roman in dry boekdeelen van ongeveer 500 bladzyden ieder. Te bekomen by gemelden uitgever aen fr. 5-75 en franco voor geheel België aen 4 fr. ALLERHANDE NIEUWS. Erratum. In ons artikel over het Gul den Jubelfeest van ons Collegie, is, by drukfeil weggelaten dat de feestelykheden daegs te vo ren, door T luiden der groote klok en 't spelen van den beiaerd, wierden aengekondigd en ook dat onze beiaerd zich op den dag van 't feest verscheidene malen ter opluistering liet hoo ren. Wy vernemen dat morgen Zondag 8 Mei, alhier op de Keizerlyke plaets, van 4 tot 5 uren namiddag eenen loopstryd te voet zal plaets grypen. Die loopstryd zal uitgevoerd worden door M. IJonoré, bygenaemd De mensch- express. Delooper zal in den tyd van een uer eenen afstand van 18 kilometers afleggen. Sedert eeuigen tyd bestatigdemen in onze statie verscheidene diefstallen, en, onder an dere,een nog al aenzienlykendie gepleegd was in den nacht van 2 lot 3 Mei 11. Het Parket wierd van de zaek onderricht, en de heer Pro- kureur des Konings gelastte onze heer Polilie- Kommissaris huiszoekingen te doen by de bedienden der statie. De heer Kommissaris voerde 'tbevel van 'tParket uit,doch uit hoofde van het vroeger verstuiken van zyn voet.vondt hy zich genoodzaekt de heer Onderkommissa- ris met de zaek te gelasten. De heer Onder- kommissaris, bygestaen van den agent Buys Constant en den heer De Vuyst, bureelhoofd ter statie, bezochten alle de wooningen der bedienden, doch nergens ontdekten zy het ge ringste verdwenen voorwerp. Eindelyk,op raed van den agent Buys,besloot men eene huiszoe king te doen by Cliarles-Louis De l os.woonende aen den Hazenwind, en onlangs tot 6 maenden gevang veroordeeld wegens de diefte van bloem, enz. in den windmolen, op Siesegem- kauter, gebruikt by sieur Bemory. Toen zy by De Vos binnen kwamen,vonden zy aldaer zeke ren Jan Wauters, zoon van Lucas, den baes uit de dry Gapers, een zeer verdachte persoon. De diefstallen werden De Vos en zyne vrouw.ten laste gelegd,doch zy loochenden met de meeste stoutmoedigheid. Eindelyk trok de agent Buys naer boven en ontdekte weidra eene geheele vracht gestolen voorwerpen, onder andere 1 stuk blauw lyn- waed van over de 100 meters; 25 paerkousen; 1 zyden vrouwkleedsel2 zwarte vrouwkleed sels in wollen goed 2 volledige manskleedin- gen in elastiek eene groote hoeveelheid hals- en neusdoeken, onderrokken en nog meer audere voorwerpen. Toen De Pos hoorde dat de agent Buys den heer Onderkommissaris meedeelde wat hy ontdekt had, stoof hy den huize uit. De agent Buys zette hem achterna tot boven den molen der heeren Matthys te Hof- stade doch kon hem niet inhalen. Eene huiszoeking wierd ook gedaen by Jan Wauters, woonende in de lange ridderstraei, alwaermen een stukje grauw lynwaed, een engelsche sleutel, en meer andere voorwer pen ontdekte. Woensdag namiddag heeft de heer onderzoeksrechter DeWitte,alhier den be tichte Wauters en verscheidene getuigen on- derhoord... Naer men verzekert, deed Wauters de volledigte bekentenissen en wierd dan on- middelyk aengehouden en naer Dendermonde overgevoerd. Wauters, is een oud-veroor deelde. De Vos en zyne vrouw zyn gevlucht, doch men hoopt weldra hel aenhoudingsman- daet tegen hen te kunnen uitvoeren. Vrouw De Pos geboren Marie-Theresia Van Driessche werd ook uit hoofde der hooger bedoelde dief te van bloem, enz, tot 15 dagen gevang veroor deeld. De Pos en zyne vrouw hebben hunne straf nog niet ondergaen. In den nacht van maendag tot dynsdag poogden dry jonge werklieden, op de schoor steen van een huisje, alhier gestaen in de Scherrestraet, een schimpschrift te hechten het welk gericht was tot zekere weduwe met name Melanie. Een der dry jongelingen was lot dit einde op het dak geklommen, doch eenige dakpannen schoven onder hem weg en de sukkelaer stortte naer beneden. Gelukkiglyk is hy er zonder ernstige wonden van afgeko men. Naer men zegt zou hy zich een der voeten verstuikt hebben. Daerenboven zal hy nog rechterlyk vervolgd worden en aldus dubbel gestraft wezen. Dynsdag namiddag, rond zes uren is alhier, in de Nieuwstraet, brand ontstaen in de wooning van sieur Pennez-De Pos, hoefsmid. Het noodsein wierd gegeven, en op weinigen tyd was ons vrywillig Pompierskorps niet zyn materieel ter plaets. Een slikende rook ont snapte langs alle de openingen en men kon moeilyk onderzoeken waer hel vuer smeulde. Eindelyk bevondt men dat het eenige bussels haverenstrooi waren die in brand waren ge- raekt. Men veronderstelt dat het vuer aen 't strooi gesteken is geweest door de kinderen des huizes, die zeer dikwyls, en gelyk Dynsdag weêr 't geval was, gansch alleen worden in huis gelaten. De geburen verwachtten zich aen eenen brand meer dan eens had men het reeds voorzegd. Dynsdag morgend heeft men te Welle op de spoorbaen, het ysselyke vermorzeld lyk vinden liggen van den genaemden Petrus Tem merman, oud 35 jaren, landbouwer, geboren en woonachtig te Eremhodegem.wyk Terjoden. Maendag heeft te Ninove te midden van eenen grooten toeloop van nieuwsgierigen, de solidaire begravenis plaets gekad van Jef jFa» Droogenbroeckj, gewezen fabrikant in garen aldaer. Gedurende zyne ziekte wierd de ongelukkige door vier heethoofden van 't ninovesche geu- zendom, dag en nacht bewaekt, opdat geen priester hem zou kunnen naderen. Beurtelings trokken zy de wacht op. Zekeren dag, boodt, zoo men ons verzekert, de Eerw. heer Deken, zich ter wooning van Van Droogenbroeck aen, doch de opwachtstaende geus belette hem den stervenden te naderen, verklarende dat deze laetste hem gelast had te zorgen dal geen priester by hem kon geraken Verder voegde hy er by dat de ninovesche geuzen ten getalle van 14 schriftelyk de onderlinge verbintenis heb ben aengegaen, te zullen sterven zonder de hulp of troost des godsdiensies in te roepen, 't is te zeggen, gelyk eene beest. De Eerw. heer Deken zou de vertooning van dit stuk verzocht hebben en hieraen zou voldaen geweest zyn.... En dan pochen de liberalen of geuzen altyd over hunneliefde tot de vryheid... En inderdaed, kan men eenen meer gekarak- liseerden afstand doen van zyne persoonlyke vryheid Men verbindt zich schriftelyk te sterven gelyk eene beest, men staet dus zyne vryheid af van te sterven gelyk men het wil.... Indien deze ongelukkige, nu door eene strael der goddelyke gratie verlicht, tot God wilde terugkeeren, was hel hem onmogelyk gewor- dem daer hy zyne vryheid onder dit opzicht aen zyne geusche vrienden had afgeteekend en deze laetsten hadden dus uil kracht van 't verbond met hen aengegaen, de macht te beletten dat hy zich, volgens zynen laetsten wil, met God zou kunnen verzoenen. Schoone vryheid voorwaer De Gemeenteoverheid besloot gelykvor- mig aen 't dekreet van 't jaer XII, de stoffelyke overblyfsels van den overledene op 't ongewyd deel des kerkhofs te doen begraven. Naer het schynt stondt dit besluit het ninovesche geu- zendom niet aen, en onmiddelyk vertrok hun opperhoofd, geus Edmondus, naer Brussel om minister Bolin de zaek bekend te maken en hem te verzoeken bedoeld besluit der Gemeen teoverheid te verbreken.Doch men antwoordde hem dat men daer geene macht toe had, dat hy zich tot den liberalen goeverneur moest wen den. Edmondus begaf zich met express by den goeverneur en deze antwoordde hem op zyne beurt, dat hy zyn verzoek niet onmiddelyk kon inwilligen, maer dat men later eenen commis- saire spe'cia/.bygestaen van de noodige grafma kers en gendarmen, zou zenden om zynen vriend Jef te doen ontgraven en dan wederom in den gewyden grond te leggen. Even als te Dendermonde, te Vlierzele, te Thourout, zal men dus te Ninove ook op 't bevel van het oud-lid van Vincentius Bolin, het kerkhof komen onteeren. De Gemeenteoverheid vreesde dat er hevige betoogingen zouden plaetsgrypen en, uit voor zorg ontbood men een I5tal gendarmen. De orde wierd niet gestoord de goddelooze be tooging liep af te midden der algemeene onver schilligheid der nieuwsgierigen en van de af keuring der weldenkende bevolking. Op zeker oogenblik had er nogthans een hevig gedrang plaets, waerby een persoon een bajonnetsteek aen 't hoofd bekwam. X. Dynsdag avond ten 5 ure, heeft prinses Stephanie, vergezeld van den koning en de ko ningin, het kasteel van Laken verlaten in de groote laen, die naer het hekken leidt, hadden de dienstboden en de bedienden van het Paleis zich in dubbele haeg gerangschikt, om de prinses eene laetste mael te groeten prinses Stephanie had, naer men zegt, de tranen in de oogen by dit afscheid. In de Noorderstatie werd zy afgewacht door den graef en de gravin van Vlaenderen met hunne kinderen, de ministers en een groot ge tal dames uit de officieele wereld. Na afscheid van hen genomen te hebben, begaf zy zich aen den arm van den koning, naer den trein, te midden der geestdriftige toejuichingen der menigte, die in de statie gedrongen was. De koningin en de dames van het hof, die haer naer Wennen zullen vergezellen, waren met' prinses Stephanie in het koninklyke rytuig ge stapt. De prinses omhelsde de kinderen van den graef van Vlaenderen zy scheen hevig ontroerd. De koning ook was lievig bewogen hy drukte langen tyd de prinses in zyne armen, vooraleer haer te verlaten. De koningin gaf den koning een harteiyken handdruk vooraleer op den trein te stappen. Het afscheid van de prinses in de statie was eene oprechte volksplechtigheid. De koning was om zoo te zeggen tusschen de overige me nigte gemengd, toen prinses Stephanie een laest vaerwel aen de brusselsche bevolking toestuerde. Toen de trein zich in gang zette, werd de prinses nogmaels geestdriftig toegejuicht. De menigte bracht insgelyks eene ovatie aen den koning, toen deze na het vertrek der prinses zich naer zyn rytuig begal. Eene buitengewoon talryke menigte om ringde de statie, die zeer prachtig versierd was. Aen eiken pilaer was een trophee vaen- dels opgericht van hel dak, ênelden lange wimpels naer beneden. De wachtzalen waren versierd met vlaggen, bloemen en planten. De trein, waermeê de koningin en prinses Stephanie vertrokken, bestond uit een inspek- tie-waggon, waerin de hoogere amb'enaers van het bestuer der spoorwegen hebben plaets genomen, een fourgon, de koninklyke berline, twee rytuigen van eerste klas, en een twee den fourgon. Het vertrek uit Brussel had plaets, ten 5 ure 59 m. Vertrek des lioninys. De koning en prinses Clementina zyn woensdag namiddag ten 5 1/2 ure naer Weenen vertrokken. De koninklyke trein, in de Noorderstatie sa mengesteld, bestond uit twee fourgons en dry rytuigen, benevens twee sleeping cars. Al de ministers, behalve M. Sainclelette, die in de Kamer van Volksvertegenwoordigers was, alsook de ambassadeur van Oostenryk kwamen in de Noorderstatie aen ten 3 ure zy namen plaets in een der rytuigen van den ko- ninklyken trein en werden naer de statie te Laken gevoerd. De koning, in burgerkleeding, en prinses Clementina, op wier tegenwoordigheid by het huwelyk van hare zuster het hof van Weenen had aengedrongen, wachtte in de zael dier sta tie. De ministers en de ambassadeur van Oos tenryk stapen al en namen afscheid van den koning. Deze bedankte hen, gaf aen elk hun ner de hand, en zegde, terwyl hy in den trein stapte Tot weêrziens, mynheeren, houdt u wel, ik zal u op de hoogte houden van al wal het land kan aenbelangen. De koninklyke trein vertrok eenige minuten na half vier. In den trein bevonden zich, be halve den koning, prinses Clementina en hare goevernante, M. Frère, minister van builen- landsche zaken, en zyn kabinetsoverste M. Van den Bulcke, M. J. Devaux, M. Van der Straeten-Ponthoz, groot-maerschalk van 't pa leis, generael baron Prisse, luitenant-kolonel baron Lunden, doktor Wimmer en graef Yve de Bavay. Ter gelegenheid van het huwelyk van prinses Stephanie, zal de koning kwytschel- ding verleenen van alle straffen van minder dan 9 dagen gevangenis en 50 fr. boete. Ande re strafverminderingen zullen insgelyks ver leend worden. Het koninklyk besluit van kwytschelding en strafvermindering, en dat zal gedagteekend zyn van Weenen, zal afgekondigd worden den dag na het huwelyk van prinses Stephanie met aertshertog Rudolf. Men schryfl uil Brussel aen het dagblad Le Francais van Parys in dezen zin a Hier in d'hooge wereld, wordt er nu veel gesproken over de reis van onzen minister van buitenlandsche zaken, M. Frère-Orban, naer Weenen, ter gelegenheid van het huwelyk van prinses Stephanie. Hoe is dat gekomen, door het toedoen van den koning zelve, of door 't toedoen van M. Frére? Of is hel met 100.000 gulden die de Kamers hebben gestemd als geschenk aen prin ses Stephanie, dat de minister-president in de huwelyks-feeste tusschen komt Het wordt ook gezegd dal M. Frère er aen houdt om naer Weenen te gaen, ten einde te doen zien dat 't hem niets maekt, ginder den nuncius te ontmoeten dien hy hier op lompe wyze heeft doen vertrekken. Die ontmoeting te Weenen, kan aen M. Frère hoegenaemd geen voordeel bybrengen. In niets zal hy den glans verduisteren van de verheven weerdigheid die Monseigneur Vannu- telli le Weenen by de feesten zal bekleeden, vooreerst als vertegenwoordiger van den Paus toen ook als nuncius en opperhoofd der ambas sadeurs by het keizerlyk hof der Habsburgers.» Sinjeur Gralry, de minister van oorlog, gaet voort met oorlog te voeren tegen het sa- cristyri en al wal de Kerk betreft. Niet wetende tegen wien zyn militairen moed te richten, valt deze kloeke generael nu de processie van het H. Bloed te Brugge aen. Deze processie, de voornaemste openbare plechtigheid in de twee Vlaenderen, was altyd vergezeld van de militairen en hunne muziek korpsen. Br.-. Gratry ontneemt aen den goeden God van hierboven de turlulus, die wel voor den eersten kaporael den besten zullen spelen, maer niet voor le ci-devant Dieu. De processie van het H. Bloed zal er niet by verliezen, maer het liberalismus - dat is wat anders. De bevolking ziet meer en meer in, waer de logie, het liberalismus stap voor stap, hypo- krietelyk naertoe dryft. Als eens de liberale burgemeesters, speel poppen der logie, durven, zullen zy de proces- siën verbieden, zooals te Luik reeds het geval is geweest. M. Neujean, de liberale Volksvertegen woordiger van Luik, heeft M. Dorlodot, een calholiek van Floreffe, zooals men weet, voor het schoolenkwest in duël gedaeld. M. Dorlodot zegt, dat M. Neujean zeer goed weet dat hy catholiek is, gehoorzaem aen de Kerk die het tweegevecht verbiedt, en aen den Staet die dit insgelyks doet. M. Neujean is aen M. Dorlodot niet weerd, dat hy voor hem twee mael aen zynen plicht zou te kort komen. Wat zou het duël overigens bewyzen Het zal de waerheid niet in leugen veranderen het zou enkel bewyzen dat èn M. Neujean, èn Dorlodot den moed hadden van den struikroo- ver, die zyn leven waegt om te stelen. Als men twyfelt aen zynen moed, noodigt M. Dorlodot, M. Neujean uit om eene stad of dorp, waer typhus, pokken, cholera of andere ziekten heerschen, uit te kiezen en daer de zieken te gaen dienen. M. Dorlodot verzoekt die zieken voor zich, welke het ergste, het besmettelykstezyn. In dat geval zal men oordeelen wat ware moed is. Zal M. Neujean aennemen Wy den ken het niet. Dag in dag uit werkt en vroet de liberale pers, om de Kerk en de geestelykheid op eene tegenstrydigheid te betrappen. Dat gelukt nietmaer aengezien die pers voor geen leugen meer rood wordt, vindt men tegenstrydigheden uit, en de gapers die niet anders dan Chronique, Gazette en Etoile lezen, slikken al die leugens. Volgens de liberale pers heeft men een lyk- dienst gevierd in de Sl-Jozels-kerk te Brussel, voor baron de Schiervel, in tweegevecht ver moord. De Redemptoristen zouden dus hebben toe- gestaenwat de geestelykheid van St-Josse-ten- Noode geweigerd heeft, zooals ook die van Fouron-le-Comte. Te St-Josse-ten-Noode is het lyk enkel in de kerk geweest,doch de goede trouw der geeste lykheid werd misleid, tengevolge der tyding, dat M, de Schiervel aen eene beroerte zou ge storven zyn. Beter ingelicht heeft de geestelykheid geene Mis gecelebreerd, doch er heeft by de Redemp toristen ook geen lykdienst plaets gehad. Men heeft daer vyf of zes dagen geleden eene Mis gevraegd voor eenen overledene, dien men niet noemde, en die Mis werd gevierd zooals elk ander gewone Mis. De bevelen van Z. Em. zyn formeel geweest: er werd geen dienst voor de overledene ge daen, omdat de wetten der Kerk, die de duel listen in den ban doet, formeel zyn die beve len zyn dezelfde geweest in ons bisdom, gelyk in het bisdom Luik. De tegenstrydigheid die het liberalismus hier weerwil exploiteeren, bestaet niet en zal nooit bestaen.Alleen boosaerdigheid en kwadetrouw vindt hier tegenstrydigheid. De koning heeft het kasteel der familie d'Hoogvorst, te Meysse, gekocht; men weet dal dit kasteel paelt aen het paleis van Bou- chaut, door prinses Charlotte bewoond. De koning zou, naer men zegt, van zin zyn de eigendommen te Meysse te vereenigen met het kasteel van Laken, door eene strook grond aen te koopen, die de twee gemeenten verbindt en tot eene wandellaan zou ingericht worden. De Clironique vertelt dat zekere A., een advokaet. protestant, die Mej. P., eene calho lieke, wilde trouwen, by de calholieke geeste lykheid weigering onderstond om zyn huwelyk te zien inzegenen, indien de kinderen niet catholiek waren. Wat duivel zet dien protes tant aen eene inzegening te komen vragen, als hy zich niet aen de weten der Kerk wil onder werpen Men is niet beleefd by de calholieke geestelykheid, zegt de Chronique neen, men is heel onbeleefd in de advokatenwereld van de Chronique, want als men ergens wil binnen komen en rechten hebben gedraegt men zich naer de plaets waer men komt, of men blyft er weg. Men schryft uit Brussel aen de Meuse dat M. du Val de Beaulieu, de tegenstrever van baron de Schiervel in het noodlottig tweege vecht dat dezer dagen heeft plaets gehad, België niet verlaten heeft; M. du Val, zegt de korrespondent, is zelfs voor den onderzoeks rechter verschenen. Het parket van Brussel heeft zich verle den zaterdag naer Ganshoreu (Jette) begeven, om een onderzoek in te stellen over een bloe dig gevecht dat tusschen twee inwoners dier gemeente zou plaets gehad hebben. Een der vechters heelt verscheidene rieksleken in het hoofd bekomen en bevindt zich in zeer beden- kelyken toestand. Het parket heeft twee rieken in beslag genomen. Den 25 april heeft er te Velsicke een ge vecht plaets gehad tusschen Hendrik De Mulder en Benjamin Van Tinte. Deze laetste heeft zulk een hevigen slag van een schup bekomen, dat zyn schedel gansch gekloven was. De ongeluk kige is den 28 derzelfde maend overleden. Het parket van Audenaerde is ter plaetse geweest om een onderzoek te doen en de wetsdoktors hebben de lykschouwing gedaen. De dader heeft de vlucht genomen. De inwoners van St -Nicolaes zullen te vreden zuii By koninklyk besluit van 3 mei wordt het gemeentebestuer van die stad gemachtigd (lees gedwongeneene som van 58,000 frank te beta len voor eenen eigendom, bestemd om er eene nieuwe officieele school in te richten. Deze machtiging was gevraegd, niet door de stad,die spaerzameris met hare penningen, maer door eenen commissaire spécial. Sedert verleden donderdag wordt er buiten de Heuvelpoort te Gent van niets anders gesproken dan van het volgende zonderlinge voorval Donderdag morgend kwam een net gekleed heer in den winkel van M. Colpaert, en eene beurs geld op den toog zettende,zegde hy tot de vrouw, die op dat oogeublik alleen thuis was. Hel is hier dat M. Colpaert woont Ja, mynheer. Welnu, ziedaer eene beurs geld,welke u toebehoort. Maer, mynheer, gy bedriegt u zeker Neen, neen het geld is voor u, sluit het maer weg. En vooraleer de vrouw nog an dere vragen kon doen. was de heer in kwestie verdwenen, de beurs welke eene aenzienlyke som inhield, op den loog achterlatende. Tol nu toe weet men niet wie die heer is, of van wien het geld voortkomt. Dezer dagen stapte een reiziger in het hotel Cranenburg, te Brugge, af. 's Andei daegs 's morgends was hy vertrokken en had al het geld en goudwerk meêgenomen uit de kamer der tante van den huize, die vergeten had den sleutel van de deur te trekken. Zondag gingen twee personen, die aen dezelfde juffer het hof maekten.naer Stoumont, toen zy onderweg twist kregen. Een hunner, de ongelukkigste van beiden, werd zoo kwaed, dat hy zyn geweer op zynen tegenstrever richtte en hem eene lading loodkorrels in den rug zond. Naer men zegt, is de wonde zeer gevaerlyk. De dader, die de vlucht genomen heeft, wordt door de gendarmerie opgezocht. Dynsdag morgend heeft men in den put te Marcinelle,waerin in het begin van verleden maend eene ontploffing van grauwvuer heeft plaets gehad, achter een puinhoop verborgen, een peerd gevonden, dat door den slag der ontploffing niet gedood was. Het dier was nog goed gezond en was bezig met stukken hout te knagen, die sedert 28 dagen al zyn voedsel uitmaekten. Men heeft het aenstonds strooi en hooi bezorgd en men hoopt hel dier binnen twee of' dry dagen, uit zynen moeielyken toe stand te kunnen verlossen. Maendag nacht had le Monceau-sur- Sambre, een persoon, die nog al veel geld by

De Denderbode | 1881 | | pagina 2