Het Goochelaerskind. die het. in 1882, te verwachten staet. Deze voorstel werd mei algemcene stemmen toege- juichd. Eindelyk gaf onze achtbare heer Burgemees ter Van Wambeke eenige uitleggingen over de politieke inrichting van ons arrondissement, welke met de meeste belangstelling aenhoord wierden. De redenaer raedde aen overal de zelfde inrichting tot stand te brengen en de zegeprael zal zich niet lang laten verwachten. Na eenige woorden van dankzegging door den heer Voorzitter toegestuerd aen de leden welke zoo talryk waren opgekomen, wierd de zitting gelieven. HET BANKET. Om 1 1/2 ure vergaderden de leden zich in de ruime feestzael van ons Collegie der EE.PP. Jesuiëien welke prachtig versierd was met de nationale vaeridels van alle de catholieke na- tien, bloemen, sieraedplanten tusschen de welke de borstbeelden van Z. H. Leo XIII en Z. M. Leopold II prykten, alsook met cartels op de welke men de namen der apostels van België en onzer voormalige christene souve- reinen las, in een woord, de gansche zael leverde een betooverend schouwspel op. Het banket was voorgezeten door den acht baren Voorzitter des Bonds. Aen de eeretafel namen plaets de aenwezige heeren Senators, Volksvertegenwoordigers, Provinciaelraeds- leden, liet Schepenen-college onzer stad en de Leden van 't Bureel. Tien ryen van lange talels waren bestemd voor de overige dischgenoten. Ondanks er ruim 400 personen tegenwoordig waren wierd de dienst op de onberispelykste wyze verricht. De spyzen en wynen waren lekker en lieten niets te wenschen over. M. Dasher-Van Loo haelt er eere van. Onmogelyk is hel voor een weekblad zelfs een zeer beknopt verslag meê te deelen over de redevoeringen welke by het voorstellen der heildronken uilgesproken werden; ons gansche blad ware te eng om hel te bevatten. Wy moeten ons dus bepalen te zeggen dat alle de redevoeringen, heildronken en dankzeggingen geestdriftig wierden toegejuichd. M. de Can- nart stelde een heildronk voor aen HH. MM. Leo XIII en Leopold II; M. Mussely aen de Catholieke Rechterzyde; M. Jacobs, volksver tegenwoordiger, aen de stad Aelst, aen hare waerdige Burgemeester, Schepenen en Ge- meenteraed, aen de heeren Voorzitters onzer beide Kringen; M. Leirens, Senator, aen den achtbaren Voorzitter des Bonds; MM. Van Wambeke en Nothomb, aen M. Neut, de waer dige oude slryder en aen de Catholieke Druk pers in 't algemeen en bezonderlyk aen de Vlaemsche; M. Mabille, in naem van 't Bureel, aen de EE. PP. Jesuïten en aen al de aenwe zige Kringen; en eindelyk M. Woeste, onzen talentvolle» vertegenwoordiger, aen de Catho lieke Kringen van Luik en Marche, welke hy in naem van allen,elk eenen prachtigen bloem ruiker onder de algemeene toejuichingen aen- bood. M. Goblet, Sekretaris des luikschen Krings, bedankte de vergadering in eene sier- lyke bewoording en deed de belofte in October aenstaende, met moed en dapperheid ten stryde te trekken, om de kliek Frère en Cn,c van 't luiksche Stadhuis te verdryven. Voegen wy er eindelyk by dat onze Konink- lyke Harmonie gedurende 't banket eenige weluitgekozene stukken liet hooren, en, by deze gelegenheid, weêr heeft bewezen datzy den roem waerdig is welken zy gansch 't land door en zelfs in den vreemde geniet. Om zes uren ging de Vergadering uit een allen zullen deze schoone feest altyd in 't beste geheugen bewaren. Moorsel, 18 Mei 1881. Heer Opsteller van den Denderbode, Het Verbond van zondag lest bevat een arti kel onderteekend Een moorselsche liberael. d Doch daer men aen de antwoord van een moorselschen catholieke, in gemeld blad, geene plaets zoude verleenen, verzoek ik u. heer Op steller, de volgende regelen te willen opne men, ten einde zekere beweringen en aenha- ling van deD liberalen moorselschen correspon dent onder haer waer daglicht te brengen. Die correspondent drukt bezonderlyk op 't feit dat die vuile kerel, zoo hy hem noemt, destyds leerling en professor aen de bisschop- pelyke normaelschool te St-Nikolaes en hoofd man der catholieke party te Moorsel is ge weest. De correspondent levert zich hierdoor over aen kwaedaerdige en sluwe zinspelingen die ik, in 't belang der waerheid, dien op te klaren. Tot dit einde, vind ik my genoodzaekt eeni ge jaren achteruit te treden in 't leven van den man dien de liberale correspondent heden een monster heet, en welken 't Verbondnog geen jaer geleden, ter gelegenheid der prys- deeling, tot in den derden geuzenhemel ver- trefte. Wat my betreftik wil met meer liefdadigheid handelen ten opzichte van een diepgevallen tegenstrever alhoewel zyn ge drag zeer streng te beoordeelen valt, zal ik my onthouden het te betitelen. TAPEREELEN UIT MARLlTT's VERHAEL. Het Geheim der oude Jufvrouw. (27* VERVOLG.) Nu had zy reeds dry graven daer huiten op het stille kerkhof. De liefste menschen, die haer warm hart met teederheid beminde,rustten onder de aerde. Terwyl zy de bloemen strooide op het graf van tante Cordula, keek zy bitter weemoedig naer den hemel op Nu kon haer niets meer ontnomen worden Haer vader was reeds jaren lang dood en rustte onder vreemden grond daer op dien kostbaren mar ineren steen stond met gouden letters den naem van Frederik Heiwig, en hierzy ging naer hel graf harer moeder, dat, dank zy de zorg van tante Cor dula, sedert negen jaren in hel schoone jaergelyde steeds met geurige bloemen bedekt was geworden. Maer heden lag de grafsteen nevens de groeve. Hendrik had nog voor weinige dagen gezegd, dal het opschrift eindelyk eens vernieuwd moest worden. De steen was schier lot aen den naem der overledene door den grond bedolven geweestthans vertoonde hy zich in zyne gchecle lengte Mela d'Orlowska,» las Feliciias met schemerende oogen maer daer onder stond nog iels, dal tot nog toe altyd door mos en aerde bedcki was geworden, De zwarte verf was verscholen het kostte Feliciias moeite te lezen wat er stond, maer eindelyk gelukte het haer het te onteyferen, en 2y las geboren von Hirschsprung, uil hiel. Felicitas verzonk in diep nadenken.. Die naem had immers ook op hel manuscript van het opera van Bach gestaen hel was de naem van een oud adellyk geslacht, welks wapen nog op al de muren van het oude koopmanshuis prykte en op het kleine zilveren cachet uil hare kinderjaren stond ook hetzelfde springende hert. Leerling en later professor in de bisschop- pelyke normaelschool van St-Nikolaes, werd hy, ten jare 1864, hoofdonderwyzer te Moor sel benoemd. Tot Juli 1879, 't is te zeggen, tot op 'toogenblik van de afkondiging der onge lukswet, was hy eenvoudig voorstaender der catholieke denkwyze en geenzins hoofdman zyn eenige titel was Bestuerlid der Muziek- maetschappy te wezen, van welke bediening hy zyn ontslag gaf. Gedurende 15 jaren was Van Jtuyssevell, \n onze gemeente, een voorbeeld van zedelykheid en van onberispelyke levenswyze, niettegen- staende rechtzinnigheid zyne hoofddeugd niet is. Door hoogmoed en geldzucht gedreven, heeft hy, even als minister Bara, zyne weldoeners, welke hem kosteloos onderwezen en aen de welke hy de plaets verschuldigd was die hy bekleede.versmaed en verloochend.Nauwelyks was de ongelukswet afgekondigd of hy verliet onze party, predikte het geuzengeloof in de herbergen aen, en liet niet na zyne vrienden en weldoeners van vroeger te begekken, te be spotten en te lasteren. Ook van den oogenblik dal hy naer de stem onzer geeslelyke Herders, naer de raedgevin- gen zyner vroegere weldoeners niet meer heeft willen luisteren en den banvloek der II. Kerk trotseerde om aenhanger der party van de on afhankelyke zedeleer te worden, dagteekenen zyne misdaden, 't Is onwaerheid te houden staen, gelyk 't Verbond, dat de aenslagen die men ten zynen laste legt, 2 a 5 jaren geleden gepleegd wierden. Bedoelde aenslagen werden alleen gepleegd op kleine meisjes en dit gedu rende liet tydverloop, dal hy de gemengde school bestierde, 't is te zeggen, van October IK79 tot Mei 1880. Nu, indien het waer is, zooals de liberale correspondent het zegt, dat verscheidene inge zeteneu van Moorsel met die laekbaere en schandelyke aenslagen bekend waren, konnen het geene andere dan liberalen zyn, aengezien onzekinders de officieele school niet bywoonen, Zy alleen dus die zich de vurige voorstanders van 't officieel onderwys toonen, hebben eene onvergeeflyke faut bedreven ten opzichte hun ner party en van de openbare zedelykheid met de gepleegde gruweldaden niet kenbaer te ma ken. Die langdurige slilzwygendheid der libe ralen komt ons des te afkeurlyker voor, daer heden de persoonen welke de justicie met de gepleegde misdaden bekend maekten, door zekere opperhoofden der liberale party ver volgd worden. Eene nota van de redactie des Verbonds zegt dal de liberalen hunne vuilaerds doen afstraf fen.Nu, vooreerst die bekentenis isgoudwaerd de officieele onderwyzers zyn dus niet de on- derwyzers der gemeente, maer die van de libe rale partyWat nu het afstraffen betreft, is 't niet de heer Opzichter alleen die dengevluch- ten hooldonderwyzer suspendeerde en zyne afzetting heeft gevraegd, maer wel de Gemeen- teraed en den Schoolopzichter te samen. En, indien die vuile kerel, dat monster, gelyk de Correspondent hem noemt, door de vlucht aen de justicie is ontsnapt, is zulks gebeurd met medehulp van verscheidene liberale opperhoof- deu, die hem langs verdoken wegen naer de statie van Erembodegem deden leiden. Naer het schynt, heeft de scheiding aen de grenzen der gemeente hartroerend geweest en zegde men elkander :Vaerweltot in Amerika!..Verre dus,heeren liberalen,van uwevuilaerds over te leveren,vergemakkelykt en verzekert gy hunne vlucht om ze aldus aen hunne welverdiende straf te ontrukken. Aenvaerd, heer Opsteller, enz. Een Moorselsche Catholiek. VOLKSKAMER. Dc Vergadering heeft de bespreking van 't budjet des ministeries van openbare werken voortgezet. Onze achtbare vertegenwoordiger, M. Woeste, eischte vooreerst de legging van eenen yzerenweg van Brussel naer Lessen en drong aen op de opening der sectie van Londerzeel naer Boom, welke met eene traegzaemlieid die doet wanhopen voltrokken wordt Minister Bara onderbrak den heer Woeste, met eene verklaring als zou hel ontwerp der lignie van Antwerpen naer Douai verloten zyn. De heer Woeste antwoordde dat hy de hoop koesterde, dat SI. Sainctelelte van een ander advies wezen zou. Verder het onze moedige vertegenwoordiger de gegrondsle klachten hooren over de onafmeetbare schade die door de overstroomingen des Denders in onze stad en arrondissement veroorzaekl worden. Hy hoopt dal de heer minister de uoodige werken zal doen verrichten om die overstroomingen voorlaen onmogelyk te maken De heer minister heeft ge antwoord dat hy zyn best zal doen... Als't weêr maer waer i3 De redenaer verweel verder aen 't liberael ministerie de overgroole geldverspillingen die door den schoolstryd gepleegd worden, Dy zoo verre, dat het geld ontbreekt om die openbare wer ker. tol stand te brengen, wier dringende noodzake- lykheid onbetwistbaer is. Eindelyk vroeg hy rekening over de valsche beloften die hel ministerie in den laelsten kiesstryd aen de kiezers van Namen en Brugge deed om hen voor do liberale candidaten te doen stemmen. Ik denk, riep M Woeste uil, dat men 't zeilde spel, in 18R2, niel zal herbeginnen, want 'l is een laekbaer kiesbedrog j Ten slotte drukken wy hier, op onze beurt, de I hoop uit dal onze Vertegenwoordigers en Senaieurs 5 '1 ontwerp der vcrgrooling van onze Slalie langs den j Dendermondschesteenweg zullen aenklagec en aen 't land zullen docu zien boe de liberalen de belangen van de stad Aelst gaen slachtofferen om eeDigc geu- sclie vriendjes te bevoordeeligen. KIESKRONYK. De liberalen van hel arrondissement Tonge ren hebben besloten deel te nemen aen de kie zing vooreen lid der Kamer van Volksvertegen woordigers, in vervanging van M. Julliot,over leden. Zy hebben de kandidatuer aengeboden aen M. J. Thotinar, groudeigenaer te Eben- Emael, dieaenveerd heeft. De kandidaetder calholiekenis M.Scliaetzen, bankier te Tongeren. De kiezing is vastgesteld op donderdag 2 juni aenstaende. Zonderling raedsel Het oude geslacht, dal in zyn laetsle afstammelingen naer eist en spanriem had moeten grvpen, was sedert lang uitgestorven Hendrik had den laelsten afstammeling nog gekend hy was ongehuwd te Leipzig als student gestorven en toch was er, veertien jaren geleden, eene jonge vrouw uit het verre noorden gekomen, die als meisje denzelfden naem gedragen eu hetzelfde wapen ge voerd had. Was er dus eens een tak van den ouden stam los gerukt, en naer verre streken verplant Gy, trotsche ridder, die uwe gestalte in steen in het oude koop manshuis liet vereeuwigen, treedt uit uwe looden kist en wandel over deze grafplaets Verschillende grafsteenen dragen uwen naem, en daeronder rusten mannen met vereelte werkhandco, mannen die in het zweel huns aengezichts hun brood moesten eten, ter wyl gy de aenspraken en voorrechten van uw geslacht tol in de versie tyden verzegelden gewaerborgd ach terliet, terwyl gy in onverzetlelyken waen de oogen sloot, dat uw bevoorrecht bloed, de arislokralische handen uwer nakomelingen beveiligd zouden zyn voor den smaed van den arbeid Treed hier aen dit gral, dat liet slof eener verre gekomene dochter van uw huis bedekt Hel brood, dal zy at, was een ongemeen hard, een veracht brcod, zy moest in een goocbelaersspel voor de men schen treden,en dit goochelaersspel verwoestte haer bloeiend leven Gy hebt niet aen de afwisseling gedacht, die in de geschiedenis der wereld en des menschen hier eene golf ten hemel beurt en daer in den afgrond stort, om beide vervolgens voor een oogenblik bedriegelyk weder te vereffenen en gelyk te maken. Zouden er nog bloedverwanten harer overledene moeder bostaen Felicitas beantwoordee die vraeg met een bittereu glimlach -, in alle geval bestonden zy niet voor de dochter van Mela von Hirschsprung, zy waren twec- mael openlyk opgeroepen geworden, doch hadden niets van zich laten hooren Misschien had deze tak van het oude geslacht zyne oorspronkelyke reinheid bewaerd tol op het oogen blik, waer eene dochter ervan, haer hart en hand aen PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De E. II Cobbaert, onderpastoor van 0 L V. te Gent, is onderp benoemd te Kncssclare. De E. 11. Parmenlier, onderp te Bevere, is onderp. benoemd te Loochrisli. De Ecrw. 11 Verhagen, onderp. te Wortegcm, is pastoor benoemd te St Jan in Eremo, in vervanging van den E. II Adriaenssens die om zyne hooge jaren zyn ontslag heefl gevraegd. De E. II Do Vos, onderp te Knesselare. is pastoor be noemd te llemclveerdegem, en de E. II. De Sehiyver, onderp. te Moorsel, pastoor te Nieuweuhovo. Boekbeoordeeling. Jan Van Noorde of onderwerping en betrouwen, door Hendrik Van Noorde dry vol. in-12 van by de 300 bladz. ieder Prys fr. 3,75, met de post fr. 4,00. Gent, druk van II. van der Schelden. Dit is een boek, dat in geene christelyke leesbibliotheek mag ontbreken. Het bevat een hertroerend verhael van de beproevingen, welke eenen braven huisvader en echtgenoot ten deele vallen en welke deze met een echt christelyke onderwerping verdraegt en met een ongeschokt betrouwen op de Voorzienig heid, die alles bestiert en bewaert, einde lyk ten goede ziet keeren; In deze bladzyden straelt de weldadige invloed van den gods dienst door, die van den diepbeproefde in zyn lyden eenen waren held maekt. De lezer be wondert met eerbied den vromen christen en beschouwt in den achtbaren man een voor beeld van moed, geduld en volherdend betrou wen. Zulke boeken kondigen wy met vreugd aen, verzekerd, dat zy veel goed doen. De Eerw. Schryver mag overtuigd zyn dat hy niet alleen een belangwekkend boek opgesteld, maer daerenboven een verdienstelyk werk heeft verricht. Zyn schryftrant, volgens de ge kende Westvlaemsche School, die hier en daer van de aengenomene vormen afwykt om meer de gesprokene volkstael naby te komen mag geene reden zyn om het boek op zyde te leggen. Integenteel er ligt iets natuerlyks, iels levendigs, in, dat zyne aenirekkelykheid en verdienste heelt en den rykdom onzer tael zooveel te meer doet uitschynen. Wy weri- schen van herte, dat die gewestelyke schryf- wyze eene uitgestrekte verspreiding van het goed en verdienstelyk boek piet benadeele. De druk is schoon en doet eer aen den Uitgever. (Godsdienstige Week van Vlaenderen). RECHTERLYKE KRONYK. Zaek van Hf.ule. Het hol van kassatie (korrektionneele kamer) samengesteld uit MM. Van den Peereboom, voorzitter, Bayet, Pardon, de Rongé, Beckers, Lenaerts en Bougard, rechters, heeft maendag uitspraek gedaen over de voorziening in kassatie van de veroordeel den in de zaek van Heule. De advokaten der betichten waren niet aen- wezig. De prokureur-generael M. Faider vroeg de bekrachting van het arrest van het beroeps hof van Gent. Na eene beraedslaging van ongeveer een uer, heeft het hof de voorziening in kassatie ver worpen en de veroordeelingen, door hel be roepshof van Gent uitgesproken, bekrachtigd. ASSISENHOF VAN OOST-VLAENDEREN. Zitting van 17 Mei. Dynsdag verscheen voor het assisenhof van Oost-Vlaenderen de genaemde Karel-Louis De Boever, oud 28 jaer, peerdenknecht, geboren te Lembeke en woonende te Bassevelde, be schuldigd van moord. Ziethier hoe do beschuldigingsakte de feiten ten laste van den belichte verhaelt De Boever was peerdenknecht op de hof stede, in gebruik by Petrus Saey en diens zuster Julia Saey.De Boever trachtte sedert lang iri be trekking met deze laelste te komen; doch zyn jaloersch karakter, dat hem altyd tot twisten bracht als hy dronken was, had hem allengs- kens onverdragelyk gemaekt. Den maendag 7 februari had er eene verkoo- eeu goochelacr had geschonken. Zy werd verstooten uit hel paradys van adelyken glans," uit den kring der haren voor altyd Zooveol was zeker, haer kind betrad nimmer den drempel dergene, die hunne familiebetrekking tot de vrouw van den goochclaer openlyk verloochenden XX Nadat Felicitas van hel kerkhof kwam, keerde zy niet naer de stad terug, doch ging terstond naer den tuin, waer Rosa met het kind haer wachtten tegen den avond zou ik mevrouw Heiwig buiten komen om met het kii.d in den tuin te eten De grootc vrouw had uiterlyk hare kalmte herkre gen alleen was het in 't oog vallend, dat zy veel meer uitging dan vroeger 't ha 1 schier den schyn, dat ze behoefte had, lot de terugkomst van haer zoon, zich te verstrooien en afleiding te zoeken. Zy scheen 111 het geheel niel meer te denken aen hare ontmoeting met Felicitas in de woning der overledene dal het meisje omgang met de oude dame had gehad, scheen niet by haer op te komen zy had hel iudringen van Felicitas enkel aen nieuws gierigheid toegeschreven, welke zy in ieder ander geval niet straffeloos zou hebber, laten voorbygaen doch met hel oog op hetgeen er dien avond verder gebeurd was, had zy het ongclwyfeld wenschelyk geacht, dat het voorgevallene zoo spoedig mogelyk vergeten werd Felicitas had schier de geheele stad omgeloopen en stond nu voor eene tuindeur stil. Zy haalde diep adem maer lichtte toen moedig de klink op en trad den naburigen tuin der familie Frank binnen Zy was nu geheel aen zich zelve overgelaten doch hoo haar hart ook leed onder het verlies van het eenige vriendenhart dat voor haer klopte, die droefheid had geen invloed op dc kracht van haer door tegenspoed gesterkt karakter. Haer helder hoofd had haer spoe dig doen inzien, welke maetrogel voor hare toekomst de beste was en hield alle dvveepery-en overgevoe ligheid van haer af. De oude buerdame, die haer eenige dagen geleden zoo vriendelyk had toegesproken, zat in het prieel tc teekenen. Zy herkende Felicitas terstond en ping plaets te Bassevelde, by zekeren Haeme- iii.ck. Julia Saey bad zich naer die verkooping begeven. Rond den avond, als zyn werk gedaen was, kwam De Boever daer ook. Omtrent 7 ure trok het gezelschap naer de herberg van Leo Saey. Een kleine twist was reeds by hel vertrek ontstaen, tusschen De Boever en Julia Saey. De Boever wilde nevens Julia gaen, terwyl hy niet wilde dat zekere Domien De Paepe aen hare zyde ging. Eindelyk vertrok men, na nog veel genever en punch gedronken te hebben. Onderweg begon De Boever we derom te twisten met Julia Saey, en de twist ging zoo ver dat De Boever haer een schup toebracht. Julia beklaegde zich daerover en wilde van De Boever niet meer weien. Deze trachtte dan alles te vereffentn, vroeg vergiffenis, maer te vergeefs. Julia verklaerde hem dat hy hel hof moest verlaten. Laet in den nacht kwam men op de hofstede terug het was omtrent twee uren. Rond 4 ure stond Julia Saey op en begaf zich naer den stal om de koeien te melken. Het is daer dat de Boever haer volgdehy vroeg haer om alles elfen te laten, maer Julia weigerde en verklaerde dat hy het hof moest verlaten. Toen trok De Boever hel achterhuis binnen, nam een broodmes, keerde in den stal terug en vroeg nog eens aen Julia om alles te verge len. Zy wilde niet, en dan haelde hy zyn mes te voorschyn. «Toen zy zag dat ik kwaed was, heefl De Boevere zelf verhaeld, vroeg zy ver giffenis,maer ik had ze reeds vast gegrepen en sneed ze dan met het broodmes de keel af. De Boever bracht het broodmes op zyne plaets terug waschte er het bloed af, ging naer zyne kamer om zyn geld te halen, nam eenige kleederen op zynen arm en verliet het hof Ten 6 ure nam hy den trein naer Gent, waer hy 's avonds rond 10 ure aengehouden werd. Rond zeven uren 's morgends ontdekte men te Bassevelde het lyk van Julia Saey in den stal.Zy droeg aen het voorste deel van den hals eene overgroole wonde, zich uitstrekkende tot twee vingers breedte onder hel linker oor tot aen het rechter oor. De wonde was zeer diep. «)e dood moet byna oogenblikkelyk geweest zyn. De Boever heeft zyne misdaed bekend. Onder de getuigen bevinden zich de twee broeders van het slachtoffer, Petrus en Leo Seay. Toen Leo den beschuldigde voorby ging, om zich naer de kamer der getuigen te bege ven, bracht hy De Boever met de vuist een geweldigen slag op het hoofd toe. Dit verwekte eene diepe ontroering in de zael. De voorzitter doet den getuige voor het hof brengen. V. \\'at hebt ge daer gedaen?A. Mynheer 't is toch zoo lastig den moordenaer zyner zus ter le zien M. De Voorzitter. Gy zyt hier geroepen om te getuigen zonder haet. Hetgeen gy gedaen hebt, zou kunnen doen denken dat gy met gevoelens van liael bezield zyt. Gy moet voorzichtig zyn, luister naer my en wees hedaerd. Gy zoudt an ders zelf voor het gerecht moeten komen en gestraft worden. Gy zyt hier als getuige geroe pen en niet om den beschuldigde te vonnissen of te straffen. Het gerecht zal dien plicht ver vullen. Ga in de kamer en bedenk u wel. Gy zult den eed moeten afleggen van te spreken zonder haet. A. Ik zal spreken zonder haet mynheer de voorzitter. In de ondervraging verklaerde de beschul digde,in stryd met betgeen hy voor den rechter heeft gezegd, dat hy het broodmes niet is gaen halen in de keuken, maer dat hy het in handen had toen hy in den koestal ging. Een twaelftal getuigen werden gehoord. De onderzoeksrechter deed deze byzonder- heid kennen, dat men met het mes, waermeê de moord gepleegd werd, boterhammen heeft gesneden, den dag na de misdaed. De moorde naer had liet mes terug in de keuken gedragen na het eerst zeer goed te hebben afgekuist, zoo danig dat ir.en er niet het minste spoor van bloed heelt aengezien. Ten gevolge van het incident dat tusschen den broeder van het slachtofferen den belichte had plaets gehad, zag het openbaer ministerie af van de getuigenis van P. en L. Saey. De Boever, door den jury plichtig verklaerd aen moord met voorbedachtheid gepleegd,werd door het hof veroordeeld tot de doodstraf. In zyne laetste référé-zittingen heeft de voorzitter der rechtbank van Brugge uitspraek gedaen in verschillende processen, van ambts wege ingespannen om oude stichtingen ten voordeele van het officieel onderwys in te palmen. Een commissaire spécial had de toelating ge vraegd om de gasthuisnonnen van Wyngheue le mogen dryven uit de gestichten die zy le Wytighene en te Schuyfferscapelle in gebruik hebben de rechter heeft die vraeg verworpen en den commissaire spécial veroordeeld tot de kosten van het proces. Een andere commissaire spécial wilde de Zusters der kongregatie Van de Meersch, uit hunne lokalen der Üost-Meersclistrael te Brugge verdryven, onder voorwendsel, er de schoolwet toe te passen. Die lokalen zyn nog- tans niet bestemd om er school in te houden, en er is ooit noch professor noch leerling in geweest, om het lager onderwys te geven of te ontvangen. Het gesticht wordt gebruikt voor het houden van kongregatiën, wekelyksche vereenigingen der jeugd, konferenciën, fees ten, enz., waerin het lager onderwys niets te zien heeft. De vraeg van den commissaire spé cial werd dan ook niet ontvankelyk verklaerd. wenkte haer nader te komen Daer Koml myn buermeisje om raed vragen, niet waer vroeg zy zoo vriendelyk, dat zy aenslonds hel hart van Felicitas won zy verzocht het jonge meisje naest haer le gaen zittenFeliciias verleide haer, dal zy over dry weken het huis van mevrouw Holwig verlaten zou, en dal zy eene betrekking zocht. Wilt gy my niel zeggen, wat gy zoo al kent, kind liel vroeg mevrouw Frank cn liet hare groole verstandige oogen op hel gelael van Feliciias rusten. Feliciias bloosde tol over de ooren... Nu moest zy van hare zoo diep geheim gehouden talenten spre ken en ze uil kramen als koopwacrdit gaf haer een pynlyk gevoel, doch het moest. Ik geloof, dat ik zoo tamelyk onderwys zou kunnen geven in dc fransche en duitsche talen, in aerdrykskunde cn geschiedenis, antwoordde zy aer- zelend Ook heb ik myn in 'l teekenen geoefend van instrumentale muziek weet ik niet veel, maer ik weet wat er lot klassiek en grondig zangonderwys be hoort. Mevrouw Frank zette groole oogen op Overigens kan ik ook koken, wasschen, stry- kenen,alshet verlangd wordt, ook schuren. Die laetste artikels kwamen er veel vlugger uit dan de eerste. Hier in ons goed s'adje X. wilt gy zeker niet geernc blyven vroeg de dame deelnemend. Zeker zou ik op den duer hier niet wenschen te blyven; maer ik heb geliefde graven hier; daer zou ik toch niet geerne my zoo spoedig van willen ver- wyderen. Nu, dan zal ik u iels zeggen. De gezelschaps jufvrouw van myne zuster in Dresden gaet trouwen Die betrekking komt over zes maenden open; ik zal u daervoor aenbevelen en lot dien tyd blyfl gy by my. Vindt gy dat goed Felicitas kuste haer verrasl en dankbaer de hand maer toen zag zy op, en keek de oude dame aen met een gelael, waerop duidelyk le lezen slond, dal haer nog een wensch op de lippen lag mevrouw Frank zag hel terstond. Gy hebt nog iets op het hart, niet waer Als ALLERHANDE NIEUWS. Land van Riem Festival op 10 Juli 1881. Wy errinneren de Zangmaet- schappjen welke voornemens zyn deel le nemen aen 't hooger bedoeld Festival, uit- sluiielyk voor Zangmaelschappyen gegeven, dat zy bare bytreding moeten laten kennen vóór 10 Juni aenstaende. aen den heer Hector Arys, voorzitter van 't Land van Riem, Leopoldsiraet, te Aelst. Heden zaterdag 21 Mei werden alhier ter merkt gebracht en verkocht 1184 klonten boter, wegende te samen 14 duizend 188 kilogr. Wy mogen dus vry zeggen dat de botermerkt onzer stad de belangrykste des lands is ge worden. In den loop dezer week is door de politie van Brussel eene huiszoeking gedaen geweest by den Ireinwacltter Van üriessche, schoon broeder van De Vos. Verscheidene voorwer pen voorlskomende van dieften in onze statie gepleegd, wierdeu ontdekt en in beslag ge nomen. Van Driessche oefende zyne bediening van freinwachter uit op eenen'irein die des nachts rond 4 uren onze statie verlaet. De dieven hadden dus een medeplichtige in een bediende van den yzerenweg. In een voorig nummer hebben wy de dood aengekondigd van den vrydenker Jef Van Droogenbroeck te Ninove. Van Droogenbroeck wierd, gelykvormig aen de wet, op't onge- wyde deel des kerkhofs dezer stad begraven. Nu, zoo als wy het voorzegd hebben, heeft de gentsche poliliekommissaris Ghuys, bygestaen van 21 bairenmutsen tot de ontgraving van den gekenden vrydenker doen overgaen en zyne romp in 't gewyde deel doen begraven. De deftige inwooners van Ninove waren diep verontvveerdigd, doch de openbare rust is niet gestoord geweest.... En ware zy gestoord geweest, aen wie de schuld vraegt de Bien Public Zooals men weet, woonde de kleine prinses Clementine, die thans ongeveer 9 ja ren oud is, te Weenen het huwelyk van bare zuster prinses Stephanie by. Men verhaelt dat op een der feesten van 't hof, de prins van Wallis met de kleine belgische prinses sprak en haer zegde Gy ook, prinses, gy zult eens trouwen. Eu zich vervolgens tot de persoon wendende, die nevens hem stond Wie weel, zegde hy, of zy nog myn schoondochter niet zal worden. De officieele onderwyzeres,te Brussel ver oordeeld, noemt zich Grinartzy is onderwyze res aen een normaelschool dus 't is zy die geroepen was onderwyzeressen te vormen. Het feit waervoor zy veroordeeld werd, be stond in overspel begaen, zegt de Courtier, op een der groole wandelwegen van Brussel. Men ziet het officieel onderwys is in vollen bloei. Eenige dagen geleden begaf de vrouw van een muziekant van het regiment karabi- niers zich naer bare slaepkamer, toen de bek van de petroollamp, welke zy in de band hield, op den grond viel. Het vuer deelde zich aen- stonds aen hare kleêren meê en de ongelukki ge vrouw bekwam erge brandwonden aen de borst en aeri de armen. Zy werd naer het St- Jansgasthuis gebracht, waer zy dynsdag over leden is. De raadkamer der rechtbank van Brus sel heeft het aenhoudingsmandaet bekrach tigd, door den onderzoeksrechter uitgeveer- digd tegen den kleermaker Frans Salmon, be schuldigd verleden zaterdag een moord ge pleegd le hebben op de genaemde Maria Lin demans. Zooals wy reeds gemeld hebben, is Maria Lindemans den volgenden dag aen hare wonden overleden. Men verhaelt dat een barreelwachter, die sedert verscheidene jaren reeds op denzelfden post op een der Stadsspoorwegen dienst doet, en die dezer dagen op hooger bevel naer eenen anderen post verzonden werd,hardnekkig wei gert te gehoorzamen. Men heeft de deuren en vensters van zyn wachthuis weggenomen, het geen den werkman niet belet op zynen post te blyven. wy con tyd lang met elkander zullen leven, moeien wy bovenal openhartig zyn voor den dag dus met wat gy nog hebtzegde zy opgeruimd. Ik zou geerne willen, dat gy my eene bepaelde betrekking in uw buis kondel geven, al ware die ook nog zoo gering en van zoo korten duer, antwoordde Felicitas soel en met nadruk. Aha ik begryp u Gy wilt niet langer brood eten, dal gy zuer genoeg verdienen moet, maer dat toch laten wy hel ronduit zeggen genadebrood gonoemd word! Felicitas knikte met open oog ja. Nu, in die onaengenamo positie zult ge dan by my niet zyn, myn lief, trolsch kind. Ik benoem u mits dezen lol myne gczelschapsjufvrouvv. Wasschen, schuren en stryken zult gy by my natuerlyk met maer wel eens in de keuken toezien, want myne ou de Doortje en ik worden langzaemhand suf en gemak- kelyk... wilt ge 0, heel geerneEn voor het eerst, na den dood van lanle Cordula, kwam er weder een flauw lachje op het ernstige gelaet van het jonge meisje. Inmiddels was de zon op het punt onder te gaen en Felicitas herrinnerde zich, dal zy op haren post moest zyn eer Mevrouw Heiwig in den tuin kwam. Zy verzocht dus verlof te mogen gaen, en mevrouw Frank liel haer met een warmeo handdruk vertrek ken. Na weinig oogenblrkken stood zy in den anderen tuin en bad de kleine Anna op den arm. Spoedig daerop kwam ook Rika zy droeg eene zware mand met tafelgereedschaep en zag er zeer verhit uil. Een uer geledon zyn ze thuis gekomen riep zy hygende en knorrig, haren last neêrzettende. Zoo wild en ongeregeld is het nog nooit inhuisgegaen als tegenwoordig. Eerst zegt mevrouw toen zy het ryluig zag aenkomen, dat er r.u in de stad zou geëten worden, ik maekte hiertoe alles in orde, en toen was het weêr eensklaps dat de professor volstrekt in dezen tuin eten wilde en zoo heb ik nu denbcolen boel weêr naer builen moeten slepen. Met die woorden liep zy naer een bed met krop salade en sneed eenige kroppen af. (Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1881 | | pagina 2