veröördëélïng Het Goochelaerskind, reu heeft de Kerk van Christus in ons land te zullen begraven. V. Met welke gevoelens moet by dit geu- zenteeken dragen A. Met groote eerbiedigheid en groot be trouwen op de gunsten van bet opperhoofd van het Geuzeuonderwys. V. Wie is het hoofd van het Geuzenouder- wys A. Het onzienlyk en opperste hoofd is de Vrymetselary, maer het zienlyk hoofd is liaer stadhouder aen het ministerie Piet Van Humbeeck. V. Wat is Petrus Van Humbeeck A. De eigen stadhouder derVrymetselaers aen het ministerie, en de waerdige navolger van alle ketters en schismatieken, die altyd in ons landden Godsdienst geplaegd en vervolgd hebben. V. Wat zyn de geuzeuonderwyzers aen Pietje Faro, ridder der bokkenorüe, graevan Chdtillon, verschuldigd A. Zy moeten hem gehoorzaemheid bewy zen en de allergrootste eerbiedigheid byzon- derlyk als hy ergens zyne intrede doet. (Koezweep.) Catholieke Normaelschool Het aennemingsexamen in de Catholieke Normaelschool voor Jongelingen, te St-Niko laes, zal plaets grypen op 26 Juli, vierden Dynsdag der maend, om 9 ure 's morgens. De jongelingen moeten, om als normalist aengenomen te worden. 1° Ten minste 16 jaer oud zyn 2° Voor den 20 Juli hunne aenvraeg inzen- den 3° By deze aenvraeg voegen hunnen ker stenbrief, een bewys van goede 2eden en on berispelyk gedrag* gegeven door den Eerw Heer Pastor der parochie een bewys, dat zy de pokken gezet zyn of gehad hebben 4° Voldoen in het aennemingsexamen Degenen die, in dit examen, op eene min voldoende wyze antwoorden, of één jaer te jong zyn, zullen in de voorbereidende klasse kunnen aengenomen worden. Voor verdere inlichtingen zich te wenden tot den besluerder, den E. IIIsidoor De Sit- tei van 't Verbond en van Vooruit, de twee liberale lasterbladjes van Aelsi. Zaterdag 11. heeft de Rechtbank van Dender- monde uitspraek gedaen in de twee processen wegens beleediging en laster, door den heer R. Eeman, advokaet en gemeenteraedslid te Aelst, tegen 't Verbond en tegen Vooruit ingespannen. Onze geëerde lezers weten dat die liberale monster gelyk de liberale correspondent van Moorsel hem noemt, tot de catholieke party behoort. Nooit, roepen de Vekbondsjannrn uit, is lnj d liberael geweestnooit of nooit heeft hy innige betrekkingen gehad mei de liberalen, die hem altyil aenzien 'hebben als een echte klerika:,. Zoodan, liberale feniksen, nooit is meester Van Ruyssevelt liberael geweest; nooit of nooit heeft hy innige betrekkingen gehad ryiet dc liberalen, die hem altyd als een echte klerikael aenzien hebben !?!?!?f De liberale feniksen, die, zoo zy zeiven be weren, het monopolium aller begaetdheden, van alle kennissen en wetenschappen bezitten, moeten eene slechte, ja, heel slechte memorie hebben, om zich niet te errinneren dat zy, ja zelfs nog maer slechts eenige maenden gele den, hunnen vriend en medeopsteller I an Ruyssevelt tol in den derden geuzcnhemel ver heften. En inderoaed, kort na de afkondiging van de ongelukswet van 1 Juli 1879, verliet meester Van Ruyssevelt de catholieke party om zich in de liberale rangen te scharen, 't Verbond was zoodanig wel met deze kazakkeerdery bekend, dat het bladje zich verhaestte, in zyn num mer van 31 Augusti 1879, een verslag meé te deelen over de prysdeeiing aen de leer lingen der gemeenteschool van Moorsel, iets vvaervan het zich wel zou gewacht hebben, had meester Fan Ruyssevelt een echte klerikael geweest. Wat meer is, de redevoering die alsdan door Van Ruyssevelt uitgesproken wierd, getuigt dat hy tot de liberale party was overgegaen, want geen echte catboliek zou zulk eene rede voering willen uitspreken. Eu wat zegde, meester Van Ruyssevelt, volgens 't Verbond Luistert, geëerde lezers, en zegt ons dan of de redenaer nog een catholiek kon zyn a In eene diepgevoelde en vloeiende rede- voering heeft de heer hoofdonderwyzer, onder de toejuichingen der ouders, de wet van 1 Juli laetst uitgelegd en bewezen dat de geestelykheid wetens en willens liegt en lastert, als zy de nieuwe wet afschildert, als zynde in stryd met de religie- En 't zou eeu echte klerikael zyn die zulke tael voert!?! Maekt dit de ganzen wys, liberale Feniksen Doch daermeê is 't nog alles niet... Foor- tuf alias De Yl;er deelt op zyne beurt, 't volgende jaer, in zyn nummer van 2 septem ber 1880, een verslag meê over de prysdeeiing aen de leerlingen der oflicieele school van Moorsel, 't geen onbelwistbaer bewyst dat Meester Fan Ruyssevelt, wel degelyk by 't libe- ralismus was ingelyfd. Neen, neen, indien de oflicieele magister Die felle groote lanteern ging den Dender- bode eens dapper aftakelen en tol zwygen brengen.... Maer, ach Heere! wat gebeurde?... De Denderbode nam de groote lanteern eens onder handen en blies't officieel keersken uit, by zoo verre, dat het nu zoo duister is ge worden dr.t het liberael Sanhedrin, samenge steld uit t ranksken en tutti quanli, machteloos is geworden om eenige antwoord uit te bren gen. Wtt meer is, men zegt dat M. de inspekteur vreest dat de Denderbode hem zou vragen hoe het komt, dat hy, oflicieele inspek teur, van de schandalen van Moorsel hoege- naemd niets wist, terwyl, volgens de liberale correspondent van 't Verbond, er te Moorsel vele persoonen geteld wierden die er meê bekend waren, en er reeds eene geheele vracht naemlooze brieven, die de feiten omstandig verhaelden, aen 't parket waren toegezonden... Wy laten 't publiek oordeelen wie gebeten is en zich stdlekens gebeten houdt organen den heer Eeman beschuldigd hadden - jjöireei geene ontegensprekeljke bewy aeu t hoofd te hebben gestaen der persoonen VdU BUÜI oc.'6. -- die, op Verloren Maendag, Ahou Foerlenz. achter de Leden van 'tSchoolenkwest riepen... Een rechterlyk onderzoek wierd ingesteld, 't welk de ongegrondheid der beschuldigingen van onze twee liberale lasterorganen bewees. De Rechtbank verklaert de aenteigingen van a 'l Verbond en van Vooruit a beleedigend en lasterend voor den heer Eeman en veroor deelt Het Verbond, 1° tot de betaling eener schadeloosstelling van 1200, zegge twaelf honderd franks 2° tot de afkondiging van 't vonnis in 't Ver bond 3° tot de betaling eener som van 200 franks voor de afkondiging van 't vonnis in twee nieuwsbladen ten keuze van M. Eeman. 4° tot de onkosten van 't proces. Aengezien, zegt de Rechtbank, 't Verbond met kwaed inzicht heeft gehandeld, wordt den lyfsdwang toegestaen en bepaeld op 4 maen den. Dus indien men niet betaelt, mag M. Eeman den uilgever van 't Verbond, C. Vrancken, ge durende vier maenden, achter de traliën doen zetten. Wy zullen erinneren dat deze veroordeeling voor zeker het derde brandmerk van vuigen laster en eerdievery is, 't welk de Rechtbank van Dendermonde, in het kort lydverloop van 6 jaren, op 't voorhoofd van 't Verbond, komt te drukken.... En dit vuig bladje, die schande der vlaemsche drukpers, is schaemteloos ge noeg om ons, catholieke dagbladen,voor laste- raers en beleedigers uit te schelden Vooruit wordt slechts veroordeeld tot de afkondiging van 't vonnis en tot de onkosten. 't Verbond en meester Van Ruyssevelt. De schryvelaers van 't Verbond zyn blykbaer in uiterste verlegenheid gebracht door 't geval van hunnen vriend en medeopsteller, den officieelen ol liever liberalen gemeenleonder - wyzervan Moorsel. De Verbondskribbelaers willen mordicus aen 't publiek doen gelooven dat de vuile kerel, het zen van libèralismus had* geleverd!, zou a Vooruitzich ook wel gewacht hebben den lofartikel af te kondigen dien wy in zyn hooger bedoeld nummer aentrefl'en. Wy willen hier eenige zinsneden van dit lofartikel laten volgen: M. Van Ruyssevelt die een ware redenaer is heeft met veel kracht en overtuiging de drie vierden der kinders beklaegd, die nu door hel k> snood gedrag der priesters beroofd gzyn van onder wys. Hy, (M. Van Ruysseveli) heeft D de ouders verzekerd dat hy van i> hunne kinders goede burgers, goede huisvrouwen zou gemaekt hebben!.. En of magister Van Ruyssevelt woord heeft gehouden, dit bewyzen de feiten die hem ten laste worden gelegd. Men zal met ons bekennen dat de oflicieele vuile kerel, gelyk de correspondent van 't Verbond hem heet, een aerdig, ja, zeer aer- dig stelsel in praktyk stelde, om de jeugdige meisjes, aen zyne zorgen toevertrouwd, tot goede huisvrouwen te vormen. Op T einde van zyn lofartikel riep Vooruit met geestdrift uit Gelukkig dorp dat zulke onderwy- zers bezit Wat moeten de talryke liberalen van Moorsel die met de zaken bekend waren, inwendig gezegd hebben als zy dit lazen?... Moeten zy niet grynsend tot zich zelve gezegd hebben Gelukkig! ja,... ja.... gelukkig Mei wie komt men dan den spot dryven?... t Ware dui zend mael beter dat Moorsel nooit zulk een liefhebber in zyn midden had bezeten Wy gelooven op de ontegensprekelykstewyze bewezen te hebben.dat Meester Van Ruyssevelt, sedert de afkondiging der ongelukswei. naer t libèralismus is overgeloopen en er definitive- lyk was by ingelyfd. 't Verbond scbryft dat de heer inspekteur Van Hauwermeiren verre boven ons hoofd is gewassen... Ach jongens, dat weten wy zeer goed.... M. de Inspekteur is eene felle groote lanteern, doch ongelukkiglyk er brandt maer een zeer, zeer klein officieel keersken in.... Bedevaart van Lede. Donderdag laatst, feestdag van 0. H. Hemelvaart, heeft 'l Genootschap vat) St. Franciscus-Xaverius onzer stad, zijne jaarlijksche Bedevaart naar Lede gedaan. Verhaasten wij ons van lo getuigen, dat die roem rijke Socicleit in den bloeiendsten toestand verkeert, niet alleen standhoudend tegen de vernielingen van den tijd en tegen de gedurige bestrijdingen der hel- schc machten dwingelandij,niet alleen standhoudend zeggen wij, maar vooruitgaande door 't getal en den ievcr zijner leden. Bewegelijk schouwspel was het vau din ontelbare rijen mansvolk door onze straten tc zien trekken. Alles is baatzucht, zegt men somtijds 'l is den geest onzer eeuwJa, voor vele zaken is 'l waar heid, maar hier, in dees genootschap, welke baat zucht hebben die Eerw. Bestuurder, die achtbare Overheden, welke wij elk jaar aan 'i hoofd zien op treden, welke baatzucht hebben dio honderde en ^ion- derde leden, welke andere baatzucht dan den iever lot dc zaligheid der zielen, dan de vurige genegen heid lot hel Christenc Geloof, dan de drift om te be antwoorden aan d'opwekkir.g van den Goddelijken Verlosser der wereld, aan wie men de heerschappij der zielen wil ontrukken. Eerbied dus aan dit verheven genootschap, en schande over die het durft tegenwerken, schande over dc Meesters, die aan hun werkvolk 'i mes op de keel zetten en uit die volksbeschavende Confrérie doen blijven. Schande, doch neen, mochten zij liever hunne erge dwaling inzien en de plicht verslaan aller wercldsche Overheden, de plicht van de vrijheid voor het goede tc laten, de plicht van zelfs voor de deugd en de Religie op te wekken. Laat ons verheugd en vertroost zijn, vermits Aalst aan '1 omliggende, en bijzonderlijk aan O L. V. te Lede, zulke talrijke schaar vau Christenc Burgers en van Christene Ambachtsmans mocht loonen... Men zegt dal, dees jaar bijzonderlijk, de parochianen van Lede in hooge bewondering stonden voor 't groot getal Leden, voor de orde tijdens de plechtigheden van Optocht, Mis en Communie.Gaal dus voort, achtbare Leden meluwe stad Aalst te vereeren, uw genootschap te verheffen cn aan g'heel de wereld zulke troostende, edele en verheffende voorheelden te geven. TAFEREEI.EN UIT MARLlTT's VER1UEL. Het Geheim der oude Jufvrouw. (28e VERVOLG.) Wat is er een spektakel geweest vertelde zy zacht, terwyl Felicitas in de keuken haer de salado hielp schoonmaken Mevrouw had nog niet eens recht goeden dag gezegd, of zy begon at over hel testament. Hoor, Caroline, zoo driftig en boos als heden heb onze mevrouw nog in myn leven niet ge zien. De professor bracht ook zotten prael voor den dag- Tante was altyd eene verstootelmge geweest, zegde hy geen menscb van de familie had zich ooit om haer bekreund hy zag dus met in, wacrom zy haer geld zou nalaten aen menschen die haer niets den verachting bewezen hadden hy had nooit aen die erfenis gedacht. En toen mevrouw even in den adem schoot, vroeg hy op eens, of alles in huis wel geweest was.. Ik vond hem zoo wonderlyk en de arme jonge me vrouw ziet er uit, afsof zy haer laelstc oordje ver snoept heeft Felicitas antwoordde, als gowoonlyk geen woord op het gesnap der oude keukenmeid. Toen er niets meer voor haer te doen viel, ging zy met haer naai werk onder den notenboom zitten, terwyl Anna by haer op hel gras speelde. Van wacr zy zal kon zy juist door eene smalle opening tnsscben do heesters op het tuinhek zien. Dityzercn hek, dal van weërzyden door wilde ro zen was ingesloten en waerop een fraeie lindenlaen uitliep, had voor het meisje steeds oene liyzondere bekoorlykheid gehad. Wat had zy er al menigeen door zien komen en gaen vriendelyke goede men schen, wie zy juichende te gemoet gesprongen was maer ook menschen, wier komst haer hart beklemd had en achter wier heengaen zy mei vreugde het hek had hooren toeslaen Maer nog nooit had zy geschrikt, had zy zulk een stekende pyn in haer hart gevoelt als op dit oogen- hlik, toen het hek kryscbend openging en mevrouw llehvig aen don arm van haren zoon en door Adèle gevolg den tuin inkwam. Wat had zy van die menschen te vreezen Mevrouw Heiwig deed altyd alsof zy haer niet zag, en die man had bel immers ook opgegeven het goo chelaerskind tot zyne inzichten to bekeeren, volgens welke zy een versloolene, eene uilgeworpene van van het menschelyk geslacht was en bleef Rika had gezegd, dat zy hem zoo wonderlyk ge vonden bad en Felicitas moest toestemmen dat er iets vreemd in zyn voorkomen was. Het denkbeeld van haest liet zich met zyne achlclooze bewegingen en zyne meestal onvorschil- lige houding in hel dagelyks leven eigenlyk niet vereenigen en locii zag Felicitas op dat oogonblik dal eronmiskenbaer gejacgheid in zyn voorkomen was. Hy trachtte blykbaer ongeduldig voorwaerts te komen," 't geer. by den langzamen zwaren gang van mevrouw Heiwig schier onmogelyk was en hy liet met hoog opgericht hoofd zyn oogen zoekend door den tuin zweven, dit gold gewis zyne kleine patiën te. Rosa kwam over het breedc kiezelpad loopen, om de kleine Anna te halen, en Felicitas volgde haer tot acn do eerste laxisheining, om geluige tc zyn van het wederzien van moeder en kind. AdtMe sloeg wel hare armen om hot kind heen en streek het over de wangen, doch knorde in hetzelf de oogenblik op Rosa, omdat deze de sleutels by zich gehouden had, waerdoor zy genoodznekt was geweest in dat afschuwelyk toilet door de stad te loopen Het eenvoudige reistoilet had inderdaed zy ne friscbheici verloren en hing slap en kreukelig, met een zeer gescholen rand over de krinoline. Nu, ik zal die plezierreis lot op hel laetste oo genblik onder de onbehagelykste gobeurtenissen VOLKSKAMER. Het onderzoek van 't budjet des ministeries van openbare werken hield nogmaels de Volks kamer onledig. In antwoord op de redevoering van M. Beer naeri, welke de landbouw-en nyverheids- krisis beeft aengeklaegd, bekende minister Grau, dat deze laelsten waerlyk bestaen, maer dat men overdryft. Wat nu de middelen en maetregelen betreft, die zouden dienen geno men tc worden om de krisis te bestryden, kent 't ministerie geene. Wat de landbouw bezonderlyk aengaet, erkent de minister dat de verhuerprys 25 ten honderd is afgeslagen, sedert dal de invoeren van vreemde landbouw- produkten zoo sterk heeft toegenomen. Doch dit is 'i natuerlyk gevolg van den vryen han del. Indien men de landbouwkrisis wil bestry den, zegt de minister, dat de eigenaers de pacht of huerpryzen afslaen. De houders van Staetsfondsen liebben hunne intresten traps- gewyze zien afslagen, konnen de eigenaers zich ook niet met wat min bevredigen Gy begrypt, geëerde lezers indien de nyverheid en landbouw lyden en stillekens aen te niet gaen, wat scheelt dat de liberale ministers, z' hebben zich met ernstigere zaken, T behoud hunner portefoliën, bezig te houdenEn zitten de nyveraers en landbouwers in nesten, dat ze maer zeiven middelen zoeken en ze aenwenden om er uit te geraken.... Men zegt ons, gaet de minister voort, schaft zekere belastingen af of verminden ze merke- lyk, maer mo£t men dan de eer niet betalen door liberale verdedigers onzer nationale instellingen bestierd te worden M. Woeste roept 't ministerie toeVerminder de uitgaven voor het openbaer onderwysNeen, dat zullen wy niet doen, wy zouden onze heiligste libe rale of maconnieke plicht miskennenEn wat meer de uitgaven voor den schoolstryd zyn onbeduidendOnbeduidend, heer mi nister, als men byna twintig miUioenen aen dit goddeloos en onvaderlandsch spel verkneu keld Zietdaer waer 't peerd gebonden staetalles moet geslachtofferd worden handel, nyver heid en landbouw, die bronnen van rykdom en welvaert moeten uitdampen en vernietigd worden, om de bevelen der logiën te volbren gen. MiUioenen en milhoenen beeft men voor de scholen en meer andere dwaze instellingen, maer voor de nyverheid, voor den landbouw te redden heeft men geene roode duit De minister van openbare werken beeft in zyne antwoord op de bemerkingen en eischen der verscheidene redenaers, onder andere aen onzen achtbaren vertegenwoordiger M. Woeste geantwoord 1° Dat de lignie Antwerpen-Douai, als inter nationale lignie, verlaten was, doch dat de verschillige nog te leggen sckliën zouden vol trokken worden, derwyze dat er eene recht- streeksche lignie van Antwerpen-zuid naer Douai zal bestaen. 2° Dat om de overstroomingen des Denders le voorkomen men de monding der rivier te Dendermonde zal verbreeden. Men twyfell grootelyks of dit werk de over stroomingen alhier zal beletten. Het noodige werk om met zekerheid alle overstrooming onzer rivier te vermyden, ware een doorsteek van Wieze naer Baesrode, door M. Woeste ge- vraegd, doch men vreest dat de liberale minis ter er nooit zal willen in toestemmen. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De volgende Eerw.Heeren zyn onderpastoor benoemd te Moorsel, M. Gevaert, kapelaen van Sint-Baels; le Wortegem, M. Verbracken, oud-coadjutor van Benlille; te Bevere M. Van de Rostvne, oud-coadjutor van Hemelverde- gem; op O. L. V te Gent, M. Van der Biest, onderpastoor te Denderwindekc; aldaer M. Van den Breen, onderpastoor te Erweteuem. M. Uyttersprot, onderpastoor te Poeke, is kape laen van Sint Baefs benoemd. konTnTvlyke BESLUITEN. M. Ronsse Julius, vrederechter le Herzele is in dezeilde boedanigheid benoemd te Rousse- laere en wordt te Herzele vervangen door M. Prosper Arenls, advokaet te Aelst. Naer men men ons verzekert heelt M. Arents de mach tiging verkregen om in Haellert te verblyven. ALLERHANDE NIEUWS. Maetscliappy De Vereenigde Land bouwers, Aelst. Publieke Voordracht, gegev mi door den Nederlandschen Landbouw kundige, den lieer A. F. MARLET. Op 2dc Sinksendag, zynde 6d< Juni aen- slaende, om 3 1/2 ure namiddag op 't Stadhuis te Aelst Spreker zal bandelen Over de wet der teruggaef in den landbouw Stal- en Imlpmeststoffen. De luchtkamer der Notarissen van het arrondissement Dendermonde voor het dienst- jaer 1881-1882 is samengesteld als volgt Voorzitter Mr Scliicks te ZeleV Syndic Mr Diricx te Kemseke; 2® syndic M' Tibbaut te Calcken; verslaggever ?.P Van Nevele te Sinay; tresorier Mr Mich iels te Aelst; geheimschryver Mr De Windt te Moorse!; ledenMM. Landuyt te Dendermonde, Haverbeke te Exaerde en Van de Perre te Temsche. De liberale Associatie van 't arrondisse ment Aelst, heeft zondag II. eene algemeeue vergadering gehouden, ten lokale Au Comle d'Egmont aen de groote merkt alhier. Naer wy vernemen is onder andere besloten dat onze liberalen met de kamerkiezingen van •1882, in 't strydperk zullen treden, 't is te zeggen,dat zy vier slachtoffers zullen aenwyzen om zich deerlyke blauwe schenen te loopen. Eenegenees-en heelkundige raedpleging gegeven door de Doctoren van het Geneeskun dig-Gesticht vau Brussel zal;plaets hebben op Zaterdag 4 Juni, van 10 uren 's morgens lot 's middags in het llótel de Flandre te Aelst. Op O.L.H. Hemelvaert.iste Schoonaerde, des namiddags, gedurende het onweder, de bliksem gevallen op een telagraefstaek en volgde dan den draed tot in de statie, alwaer hy het telegraefstoestel totael verbryzelde. Donderdag 9 juni zal de ontvanger der domeinen le Brussel overgaen tot de verkooping der niet-afgehaelde loten van de twee series der Nationale Tombola. De pryzen der voor werpen, die meer dan 100 fr. zullen verkocht worden, kunnen gedurende dry jaer terugge- eischt worden. Er gaet sedert eenigen tyd byna geen week voorby, zonder dat er zelfmoorden ge pleegd worden in de kazernen van Brussel. Maendag weer heeft een soldaet van liet regi ment karabiniers, in de kazerne van 't Klein- Kasteel, zich gezelftnoord by middel van een geweerschot. De ongelukkige was sedert lang reeds den soldatendienst moede. Een handelsreiziger zekere B... van tuni- siaensche afkomst, heeft verleden week de vlucht genomen met eene som van 5000 fr., myns levens onthouden zegde do jonge vrouw ge- meiyk, terwyl zy eene scheur in het gehavei.de kleedje dicht naeide. Ik wou.datikslil by u gebleven was, lieve lante Wy hebben niets dan ongemak en tegenspoed gehad waer wy ook waren overal regen en slechts wéér, en daerby dat slechte humeur van neeflseghem Gy kunt u niet verbeelden, tante, hoo beleefd cn beminnelyk hy geweest is Hy zou 't liefst gehad hebben, dat wy terstond den eersten dag wcér naer huis waren gekeerd. E11 welk een moeite hebben wy ons gegeven, om zyn somber, boos gezicht in een vriendelyken plooi te krygen Freule von Slernthal had zich met zulk een iever aen die taek gewyd, dal ik ieder oogenblik dacht, zy zou een licsfdesverklaring uitlokken. Nu, zeg zelf, Johannes, was zy niet de welwillendheid en voor komendheid in persoon Wat de professor antwoordde, kon Felicitas niet verslaen. Zy was reeds onder den notenboom terug gekeerd en arbeidde weder, in de hoop, dat men zich niet om haer zou bekommeren Dat zag er boos en dreigend uit daer ginds Nog lag het helle rood eener hevige opgewondenheid op de wangen van mevrouw llehvig en de boozc luim, die haer zoon op reis betoond had, was in geenen deele verbeterd door het tooneel der wederontmoeting. Een tyd lang scheen het, dal de eenzame naeister onder den notenboom onopgemerkt zou blyven maer op eens zag zy, terwyl zy door hel gebladerde gluerde, de gestalte van den professor nader treden. Hy kwam langzaem slenterende, met de handen op den rug geslagen, het kiezelpad af Zyn gelaet had echter iets opgedwondens, iets gespannens, dat met zyn onverschillige houding in stryd was, cn zyn blik drong onrustig in do verschillende paden tusschen het beschaduwde groen. Felicitas hield zich onbcwceglyk stildoch hare oogen volgden hem onwillekeurig had zy hare rechterhand op haer kloppend hart gelegd: 't was als of zyne gejacgdheid op haer overging en zy zag met vrees hel oogenblik te gemoed dal zyne oogen op haer vallen zouden. Nog langzamer dan te voren loehoorende aen zynen patroon, koopman in de Ne\v-Founlandstr.,te Brussel. De kerel was insgelyks besluerder geweest der feesten van eene brusselsche maetscliappy, die hy ook voor eenige honderde Irank bedrogen heeft. Men denkt da', hy zich thans le Lissabon bevindt. De fransche blad 1 brengen ons twee kurieuse officieele slukk n aan over de afstel ling van eene officieele onJerwyzeres, geroepen om de kinderen op te kweeken in de scholen zonder God. M. de prefekl der Oostelyke Pyreneën riecmt den 5 meert een besluit, dat Mej. Rosa Saint- paul, oflicieele onderwyzeres te Rivesaltes, afgesteld werd, omdat zy zonder toelating haren post verlaten heeft. Hoe streng niet waar Doch waarheen mag die officieele onderwyzeres dan toch wel zonder permissie van den prefekt gegaen zyn Waer- schynlyk is zy slechts een wandelingske gaan doen, en zou ze na eenigen tyd weergekeerd zyn De prefekt zwygt er over en misschien zou men het nooit geweten hebben wat kankers er in het officieel onderwys zitten, indien wy niet een vonnis van het hof van assisen in de hand hadden gekregen, waerby de officieele onderwyzeres, Mej. Rcsa Saintpaul, oud 33 jaar, by verstek veroordeeld is voor weyschaf- finy van haar pasgeboren kind, tot 10 jaren opsluiting, tien jaren toezicht en de kosten. M. de prefekt heelt gedacht de kindermoord van die officieele onderwyzeres te verbergen, onder de zoetsappige woorden, dat zy haren post verlaten heeft.... zonder toelating. Dunkt u, eerlyke burgers, dat het beter is uwe dochterkens ter opvoeding toe te vertrou wen aen de Grinart's en de Saintpaul's, offi cieele onderwyzeressen zonder God, dan wel aen de kloosterzusters met God Wy hebben reeds gemeld dat er dees jaer groote manoeuvres zullen plaets hebben in Luxemburg. Van 1 tot 8 september zullen twee volledige divisies van 't leger, de 5e divi sie onder het bevel van gsnerael Baltia, en de 4e divisie onder het bevel van generael Van der Smissen, tegen elkander manoeuvreeren in de streek, begrepen tusschen den rechter oever der Maes en de zuid-oostelyke grens van Luxemburg. De 3e divisie bestaet uit een bataillon karabiniers, de 9®, 1(M ltf en 12e li nieregimenten, vyf batteryen, 't 1° regiment lanciers en het 2e gidsen de 4° divisie uit de dry regimenten jagers te voet, de grenadiers, een bataillon karabiniers, vyf batteryen, een regiment gidsen en het 3® lanciers. In septem ber, wanneer de oogst reeds binnen gebracht is, zal er weinig schade worden weroorzaekt door de manoeuvres en daerenboven zullen de rechthebbenden schadevergoedingen ontvan gen. Ongehoord. Gisteren vrydag heeft men het vonnis van 't Beroepshof van Gent in de zaek van Heule gedeeltelyk uitgevoerd. Zonder de minste verwittiging hebben een twaelftal gendarmen, onder '1 bevel van een lieutenant, zich naer Heule begeven, en, om 4 uren des morgends, den E. II. Yserbyt, ou derpastor, en M. August Lagae aengehouden en naer 't gevang geleid Ondanks het vroege uer, was eene groote menigte te beeti, doch de orde wierd niet gestoord. De handelwyze van 't liberael ministerie die tegen alle gebrui ken slrydt, zal gansch 't. land door eenen pyne- lyken indruk verwekken. Dc bus van den Caiholieken Schoolpenning aen de H. Bloedkapel te Brugge, heelt in de laetste 14 dagen meer dan 600 fr. opgebrachtg Den 18 dezer, omtrent 6 ure 's morgends bemerkte men dat kwaeddoeners teTemsche in dry verschillende kapellen gedrongen waren, waervan zy de deuren by middel van valsche sleutels hadden opengebroken zy hebben den inhoud van verscheidene offerblokken geroofd, alsook eenige juweelen waermeê de beelden versierd waren. De daders zyn tot nu toe on bekend Eenige dagen geleden kwam te Wortegem een welgekleede dame aen en bleef in een her berg vernachten. De dame was zeer lieftallig, sprak wel en 's anderendags betaelde zy haer nachtverblyf Terwyl zy in gesprek was met de vrouw des huizes, vroeg zy aen deze of zy ook goudwerk droegzy zegde dat zy een goed middel had om dit te kuischen en stelde voor er eene proef meê te doen. Aenstonds haelde de vrouw een doosje bevattende eene gouden ketting, die de dame begon te kuischen. Op dit oogenblik kwam iemand de herberg binnen terwyl de vrouw die persoon bediende, bad de dame de ketting verwisseld. Eenige dagen na het vertrek der dame, nam de vrouw hare ket ting om ze aen te doen, en zag met verwonde ring, dat zy met eer.e koperen verwisseld was. Een brand, die erge gevolgen had kunnen hebben, is verleden week te Winenne uitge- bersten. Dry landbouwerwoningen zyn met gansch den inhoud, bet gerief en het vee, door hetvuer vernield.Zonder de spoedigetusschen- komst der pompiers, zou een aenzienlyk ge deelte van het dorp de prooi der vlammen zyn geworden. ging hy over het smalle kiezelpad, dat om het gras perk heen liep waer Felicitas zat Hy was bloots hoofds en, het zy dat hy bleeker was dan gewoon- lyk, of dat in de uitdrukking van zyn gelaet lag, maer Felicitas vond hem veranderd. Hy greep naer de takjes van eenen appelboom, trok ze naer zich toe en bekeek de vrucht, die zich eerst pas gezet had, schynbaer met onverdeelde be langstelling hy zag het jonge meisje onder den no tenboom zeer zeker nietDe takken sprongeu we der omhoog en hy zette zynen zynen weg voort Nu bleef hy in de richting van Felicitas stilslaen, bukte zich en plukte een plantje van den kant van het gras perk He. zie eens, Felicitas, een klaverblad van vie ren riep hy haer toe, zonder op te zien Dat klonk zoo beiiaerd en verlrouwelyk, alsof zyn omgang met haer nooit afgebroken of onaengenacm geweest was en alsof van zelf sprak dat zy daer onder den noten boom zater lag echter ook iels bevelends in den toon, alsof hy het jonge meisje, dat nu opstond, ver bieden willen heen le gaen. De menschen zeggen dat een klaverblad van vieren den vinder gelukt aenbrengt, ging hy voort, terwyl hy snel over het gras naer haer toekwam. Ik zal dan nu terstond zien of het enkel bv geloof is. Hy stond voor haer. Thans lag er ook iets strengs al de geestkracht van een vast karakter in zyne hou ding Hy liet het klaverbladje uil zyn hand vallen en stak beide handen aen Felicitas toe Goeden avond zegde hy toch sprak hy die eenvoudige woorden uit met beveDde stem. Die ver lrouwelyk groei, vvaerin onmiskenbaer de vreugde des wederziens lag, was voor Felicitas iels onbe- grypelyks Maer toch hief zy bare hand op zy, de paria,'die zyn hand zou willen terugslooten, al had haer uil doodsgovaerwillen redden, zy legde hare hand. door eene onbegrypelyke, onweêrslaenbare macht gedreven, in de zyne. Dit was inderdaed eenigzins een wonder en zoo scheen hy 't zelf ook op te vatten een enkele onbedachte beweging kon hel voor altoos verdryven.... Mot al do zelfbehoor- sching, welke hy zich in zyn beroep had eigen ge maekt, ging hy aenstonds in een anderen toon over. ilebt gy veel last van Annatje gehad vroeg hy vriendelyk belangstellend. Integendeel de gehechtheid van het kiod streelt my ik verzorg het geerne. Gy zyt toch bleeker dan anders en die bitter zwaermoedigc trek die om uw mond komt is scher per dan ooitGy zegdel daer, d3t de gehechtheid van hei kind u streelt,, andere menschen kunnen zich ook aen iemand hechten, Felicitas Dat zal ik u terstond bewyzen Gy hebt zeker geen enkele keer aen de menschen gedacht, die ons stadje ontvlucht waren om hunne wils en zielskracht in de krachti ge boslucht te versterken Daer had ik noch tyd, noch aenleiding toe, antwoordde zy, sterk blozend doch met een donker gelaet. Dat dacht ik wel. Maer ik ben menschlieven- dcr geweest, ik heb aen u gedacht. Gy zult ook hoo ren waer en wanneer lk za een fraeie den alleen op eene rots slaen hel scheen alsol zy in het den nenwoud aen hare voelen ge vond cn gekrenkt was, en zy hier op de eenzame hoogte hare toevlucht had gezocht. Daer stond zy nu vast en somber, en ntyne inbeelding gaf haer een mc nschongelael met eene welbekende, trotsch verachtelyke uitdrukking Er brak een onweder los, do regon geeselde bare lak ken en de storm schudde haer onbarmhartig doch na iederen schok richtte zy zich weder op en stond vaster dan le voren. Felicitas had hare oogen half trotseerend naer hem opgeslagen... Wal was hy zonderling veran derd teruggekomen De mar mot zyne koele gryze oogen, by wien wet en regel iedere vonk van dieh- terlyke vryheid moest hebben verstikt, hy, dc pe- dant, dien het gezang der menscbelyke stem onaen- genacm W33 die man vertelde haer zyne welluidon- de stem een soort van sprookje, dat hy zelf bedacht had en in welks beteekenis zy zich niet vergissen kon. Wordt voortgezet)

De Denderbode | 1881 | | pagina 2