Medeburgers opgepast re hoop, dat de met de kerk herstelde vrede, het geheele duitsche ryk tot voordeel zal strekken. Opdat derhalve Onze gezindheid in deze zaek door niets twyfelachtig kunne worden gemaekt, hebben Wy Ons, toen over den vre de onderhandeld werd, voorkomend en toege vend getoond. Evenwel veroorloofden Ons apotholisch ambt en de gezworen eed die Ons bindt, Ons niet, iets toe te staen, wat de god- delyke instelling der Kerk nadeel kon toebren gen en met hare natuer in stryd kon zyn. De catholieke Kerk, welke Wy vertegenwoordi gen, leert in nauwe aensluiting by de voor schriften en voorbeelden van haren Stichter Jesus-Christus, dat men Gode geve wat Codes en den keizer wat des keizers is. Om die reden laet zy openlyk toe, dat het Staetsgezag der gebieders in hel besluer van menschelyke zaken, van burgelyke aengele- genheden en van het algemeene welzyn, vol komen zelfstandig zy. In datgene wat 't eeu wige geluk der zielen raekt, maekt zy voor zich aenspraek op vrye en onbelemmerde machtmaer in zaken, die tol liet gemeen- schappelyk recht behooren, houdt zy dien vorm van vergelyk tusschen het heilige en hel politiek gezag voor den beste, welke in een vriendschappelyk verbond en in wederzydsche eendracht berust. Hieruit blykt,hoe onbezonnen en beleedigend sommige lieden niet schromen, de Kerk te gispen en haer te beschuldigen dat zy vreemde rechten wil bemachtigen en aen het gezag der vorsten iets ontdrukken wil. Overigens zullen wy nimmer Ons voornemen laten varen, maer Ons volhardend inspannen, om de oorzaken der tweedrachten weg te ne men en den vrede te herstellen, die duerzaem en hecht zyn moge. Donderdag II. werd aen byna alle de inwoo- ners onzer stad een boekwerkje met blauwen omslag door de post l'huis gebracht. Bedoeld boekwerkje handelt over 't Evangelie volgens de HH. Apostels Lucas of Johannes. Wy ver wittigen onze geëerde lezers, dat deze boek werkjes zyn uitgegeven door hel engelsch en buitenlandsch protestansch bybelgenoot- schap, en tot propaganda van 't protestantis- nius.door het huis H. B. Atkins, 99, St-Pieters- steenweg, te Etterbeek by Brussel, zyn uitgezon den. Onnoodig byna, denken wy, te doen opmer ken dat niemand onder de roomsche catholieken, zonder oorlof van zyne geestelyke Overheid, gezegde boekwerkjes mag lezen of aen anderen te lezen geven. Immers de evangeliën door het protestantsch bybelgenootschap uitgegeven, zyn op vele plaetsen met kwaed inzicht behen- diglyk vervalscht en veranderdWy raden dus allen aen bedoelde boekwerkjes uit hunne huizen te doen verdwynen en het doelma tigste raiddel is, ze dadelyk in 't vuer te werpen. Onze confrater 't Land van Aelst schryft dat onze verklaring aengaende de vergroo ting onzer statie of 't inrichten eener vormings statie alhier te laet komt. 't ls spytig, zegt hy, dat die verklaring geene dry weken vroeger werd gedaen. Indien onze confrater zich de omstandighe den errinnerd had, waerin wy ons bevon den, juist op 't tydstip dat men 't voordee- ligsl de kwestie van onze statie kon bespreken, dan zou hy zich voorzeker gewacht hebben die beschuldiging tegen ons te richten. Wy willen onzen confrater doen opmerken, dat wy nooit het genoegen- hebben gehad eenige mededeeling der plans, enz., 't is gelyk van wie, te ontvangen. Hadden wy, gelyk hy, van zekeren heer inlichtingen bekomen en door zekeren ingenieur geholpen geweest, voorzeker, alhoewel het ons heel lastig zou zyn gevallen, zouden wy de kwestie der Statie grondig behandeld hebben. Later wanneer een belanghebbende^en te genstrever van de uitbreiding onzer Statie langs den dendermondsche steenweg, ons eenige onvolledige inlichtingen gaf over de slechte gevolgen die de vergrooting langs dien kant zou na zich slepen, hebben wy met ge- aerzeld te verklaren dat het ontwerp tegen- strydig was aen de welbegrepene belangen onzer stad.... Zietdaer onze bemerkingen, doch alvorens te eindigen, verzoeken wy onzen confrater de goedheid te hebben aen ons en aen 't publiek klaer en duidelyk te willen uitleggen, hoe het komt. dal onze veiklaring, eene zoo gewichtige vei klaring is over de geschiedenis der Statiëndie toch vroeg of laet zal in 't daglicht komen. Waerlyk wy begrypen niet. waerom onze verklaring dan toch zoo gewichtig is, dal zy toch, vroeg of laet, moet aen 't daglicht komen.... Wy kunnen niet gelooven dat 't schryven van onzen confrater de beteekenis heeft die zeker lid van onzen Gemeenteraed er aen geeft... Wat er dan ook van zy, zuilen wy die gemeenteraedsheer doen opmerken, dat de Denderbode van niemand hoegenaemd eenig ordewoord ontving noch te ont vangen heeft. Om de aendacht zyner lezers af te wenden van de talryke schandalen die de ofTicieele, of liever, liberale onderwyzers wekelyks geven, kondigt het Verbond nu eene geheele reeks ver oordeelingen af door de belgische en fransche Rechtbanken uilgesproken, tegen priesters, kloosterlingen en catholieke onderwyzers. Indien wy 't Verbond wilden navolgen, 'tzou ons niet heel moeilyk vallen,op onze beurt, we kelyks eene geheele reeks veroordeelingen af te kondigen tegen ofticieele onderwyzers en on- derwyzeressen.inen buiten ons land,uitgespro ken. Oostenryk, alwaer de scholen zonder God, sedert 20 jaren, bestaen, zou ons overvloedige stof leveren. Doch wy willen ons met die vui ligheid niet onledig houden, en, indien wy ze soms eens aenraken met de veroordeeling van dezen of genen officieelen onderwyzer meê te deelen, is 't om aen de liberale schryvelaers te doen begrypen.dat zy beter zou doen zoo hard niet te schreeuwen, als er hier en daer een geestelyke of wereldlyke catholieke onderwy zer aengetroflen wordt die 't eene of 'l andere mispikkeld heeft Doen wy ten slotte bemerken, dat 't Verbond 'twelk zyne lezers zoo wel onderricht van de veroordeelingen die de catholieke onderwyzers ondtrgaen, nu geen gebenedyd woordje rept over 'tvonnisder Rechtbank van Dendermonde, 't welk audermael het brandmerk van vuige lasteraer en eerdief op zyn voorhoofd komt te prenten. Daerover weet 't Verbond wel te zwygen, even als over de omstandigheid dat één der twee broeders van Ronsse, die zich aen de schandelvkste daden hadden overgeleverd, se dert lang uit 't gesticht was weggezonden, en op den dag zyner aenhouding reeds tien maen- den het ambt van officieelen hulponderwyzer, in eene gemeente van West-Vlaenderen uit oefende. Op de derde bladzyde van ons blad zullen onze geëerde lezers de aenkondiging aentreflen van een Concert, welk, op Zondag 5 Juni (Sinxendag) door 'l Fanfarenkorps der Troepskindercnschool, ter esla- minet Au Waux-Hall gehucht St Job, gegeven wordt. Indien wy de aendacht hierop in roepen is l om aen 't publiek de zonderlinge handelwyze van den liberalen minister van oorlog, M. Gralry, te doen kennen. Volgens de bevelen van dien minister mag het Fanfarenkorps der Troepskinderenschool zyne mede werking niet meer verlcenen lot de opluistering dei- Processie van het II. Sacrament des Allaers, eene betooging tot meerdi ro eer en glorie van den Aller hoogste maer nu heden laet hy toe, dal dit zelfde Fanfarenkorps medewerkt tot de verluistenng eener veld-of dansfeest die door eenen nyveraer gegeven wordt, met het onbelwistbaer doel er winst aen te doen. Wy willen ons heden van alle verdere bemerkin gen onthouden, en eindigen met er de aendacht onzer heeren Vertegenwoordigers op in te roepen Liberael geluk. In de maend April laetsileden waren er te Brussel niet min dan 1083 protesten, dat zyn weigeringen van betaling; dus ruim 43 per werkdag. De sommen beloopen van 7 en 10 fr. lol 6000 fr.; het overgroot getal sommen doelt op schulden voor koopwaren 't is dus kwestie van handel. Het antwoord dat door de nïetbetalers op het protest gegeven wordt, is; niet t'huis beletzal later betalen onbekend is niet meer te vinden niet opengedaen adresseer u daer en daer, (inlichtingen gegeven door eene vrouw, die de deur met eene spleet open deed en weêr toesloeg), enz. Die lange rei opgaven doel zien, dat meti zich te Brussel al heel weinig bekommert om eene aengegane en erkende schuld men zendt den schuldeischer letterlyk naer de maen, en gaet waerschynlyk op een ander weer nieuwe lichtgeloovigen in de kleêren steken. Goede trouw is er dus by die menschen niet te vinden en nogtans heeft Brussel eene by uitstek liberale bevolking, en men wil ons altyd doen gelooven, dat als al de menschen liberael waren, de wereld ook een paradys zou geworden zyn Voor de slechte betalers ja In alle geval, dat onze goede vlaemsche bur gers, die mei Brussel handel dryven, voor zichtig zyn hunne wissels zouden wel eens met een inconnu, of met een n'y demeure plus, kunnen terugkomen. VOLKSKAMER. De Kamer heeft hel wetsontwerp belrekkelyk do afstand van den Walgang van 'l Noord Kasteel aen de stad Antwerpen, acngenomen. Verder heeft de Kamer zich onledig gehouden met de vraeg om een lid der Kamer, M. Lucq, te mogen vervolgen uit hoofde van onwettelyke aenhouding en machtsmisbruik op zyne bevelen, ter gelegenheid van 't Scboolenkwesl te Edigheii gepleegd Die vraeg wierd verworpen. P|aelsgebrek laet ons niet toe in eenige bezonderheden te treden. jg? Kiezing te Tongeren van 2 Juni. M. Schaetzen, catholieke kandidaet is lid der Volkskamergekozen met 786 stemmen. De libe rale candidaet, M. Thonnar, bekwam slechts 343 stemmen. 't Is de eerste mael dat het programma De Staet buiten de School aen de goedkeuring van 't kiezerskorps was onderworpen, en men ziet dat het op eene krachtdadige wyze wierd by getreden. Catholieke Schoolpenning van Aelst. Verplichtende vergadering op Maendag 6 Juni, (2e Sinxendag) om o uren namiddag, ter herberg De Graef van Vlaenderen »(Scholp) by den heer Frans Beeckman, gehucht S' Job. Ter dezer gelegenheid, zal eene luisterryke prysschieting met de bol, naer 7 prachtige pry- zen, den heeren Leden aengeboden worden. De inleg is bepaeld op 35 centimen per scheut, bolrapersgeld medebegrepen. De feest zal opgeluisterd worden door de welwillende medewerking van eenige vrienden muziekliefhebbers. Broodjes met hesp zullen aen 't buffet te verkrygen zyn. RECHTERLYKE KRONYK. Het hof van kassatie heeft dynsdag, met alle kamers vereenigd. een arrest uitgesproken, waerin het zyne vroegere toepassing der wet bekrachtigt in de kwestie van de nationaliteit der onwettige kinderen. Het hooger gerechtshof had uitspraek te doen over de twee arresten, strydig met zyne rechtspleging, uitgesproken door de beroeps hoven var. Gent en Luik betreflende de inschry- ving op de kiezerslysten van niet erkende onwettige kinderen, op belgisch grondgebied geboren. Op de gelykvormige konklusiën van den prokureur-generael Faider, heelt het hof de twee arresten verbroken en besloten dat de niet erkende onwettige kinderen, alhoewel op belgisch grondgebied geboren, geen recht hebben op de hoedanigheid van belgisch bur ger, daer de nationaliteit afhangt van de af stamming en niet van de geboorteplaets. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Dc Eerw Heer Van Overbeke, onderpastor van Le- deberg, is pastor van Wondelgem benoemd. De Eerw. Heer R<>elandls, onderpastor van Oostakker, is directeur van de Presentatie of Geestelyk Hof te Beve- ren aengesteld, iu plaels van den Eerw. Heer Ciam- berlani, die om aenhoudende ziekelykheid zyn ontslag heeft gevraegd. STERFGEVAL. Woensdag 1 Juni is alhier in den jeugdigen ouderdom van 44 jaren, godvruchtiglyk over leden, den heer August Van de Meerssche. De diepbetreurde overledene was een der stichters van de vermaerde maetschappy De Bokkenryders welke zoo krachtdadig heeft medegewerkt om onze stad van 't liberael sla venjuk te verlossen. Vrydag namiddag wierden de stoffelyke over- blyfsels van dezen moedigeu stryder ter aerde besteld, onder den toeloop van eene groote menigte bloedverwanten en vrienden, welke eene laetste hulde aen zyne nagedachtenis wil den brengen.Eene lykrede wierd aen den boord des grafs uitgesproken door den heer Polydoor De Paepe. Plaetsgebrek laet ons niet toe die redevoering meê te deelen. WETTELYKE BESLUITEN. By koninklyk besluit van 30 Mei, wordt M. H. Haelterman, Schepen der gemeente Oultre benoemd in vervanging van M. Redant wiens ontslag aenveerd wordt. ALLERHANDE NIEUWS. Ter gelegenheid van de Sinxenfeest zal de Koormaetschappy S,c Cecilia, alhier geves tigd ten lokale De Meiboom, gedurende de Hoogmis in de St. Martinuskerk, de Mis van Mercadente Ave vERuaen Adoro te van pater de Doss; Bone Pastor van Mozart en Tantum ergo van Rossini uitvoeren. Nationale hulde aen Hendrik Cons cience. Verledene week werd ons mede gedeeld, doch te laet om nog kunnen opgeno men te worden, dat, voor het arrondissement Aelst, tot afgeveerdigden by'l midden Comiteit waren benoemd M. Lodewyk De Saedeleer, Provincial- en Gemeenteraedslid te Haeltert. voor 't Davids fonds en 't Land van Riem en M. Ferd. Lefebvre te Aelst, voor 't Willemsfonds en Tael en Vrijheid. Men schryft ons uit Wichelen 30 Mei Eene verschrikkelyke brandramp heelt gis teren zondag onze gemeente geteisterd. Rond 10 uren des avonds, wanneer het grootste gedeelte onzer inwooners reeds te bed waren, liet de alarm klok zich eensklaps hooren, 'tgeen gansch de gemeente in eene angstige opschud ding bracht, 't Was in de wyk Nieuwstraet dat het vuer was uitgeborsten. De woonhuizen van Charles Pollaert, Jozef Fits en Al. Wisse stonden byna te gelykertyde in volle vuer. Een groot getal gemeentenaren waren wel dra op 't tooneel der ramp aenwezig, doch men ondervondt dat aen blusschen niet te denken viel. Men moest zich bepalen de bran dende gebouwen te laten vernielen, maer te zorgen dat het vuer zyn vernielend werk niet kon voortzetten. Doch hierin gelukte men niet. Weldra sloegen de vlammen door het dak der hofstede, bewoond door B. Van Mossevelde. Hier ook viel aen geen blusschen te denken en de hofstede metal wat zy aen huismeubels, kleeding, landbouwalem bevatte, benevens een vet varken en een kalf, werden de prooi der vlammen. De ramp breidde zich altyd verder uitweldra stonden de woonsteden van Jaek Van Wezemael, Serafien Coppielers, Fred. Vlaminck, J. B. Van den Hende en J. B. Leys in volle vlam. Het vuer ging zoo geweldigen snel vooruit dat men met de grootste moeite iels redden kon. Doch hiermee kwam er nog geen einde aen de verwoesting de hofstede bewoond door Joannes Verstraten werd op hare beurt aengetast. Hier ook was de brand zoo geweldig dat men zich haesten moest om vrouw en kinderen te redden. Benevens de gebouwen, de huismeubelen en hel akkeralem zyn 4 zwynen, 4 kalveren en 2 schapen in de vlammen'omgekomen. Joannes Verstraten is koopman in steenkolen en ruim 60 duizend kilogr. dezer brandstof waren in magazyn, doch hieraen werd slechts een geringe schade toegebracht. Eindelyk vatte de hofstede van Fred. Bogaert ook vuer die men gelukkiglyk van vernieling heeft kunnen bevryden. Ik moet hier byvoegen dat de gemeentenaren en de helpers 'uit naburige gemeenten moedig hebben gewerkt om 't verslindend element te bestryden, en het aen hunne heldhaftigheid niet heeft gelogen, indien zy er niet in gelukt zyn het in zyn beginsel uit te dooven. De schade is onberekenbaer, doch alles byna was verzekerd. De Moniteur kondigt eene vertaling af van het vonnis van Heule 't zal er niets aen baten Die publiekatie doet zien, dat men on gerust wordt aen hoogerhand over den slech ten indruk die de willekeurige aenhouding te Heule heeft te weeg gebracht. Men zegt dat de leeraer van de middelbare school, a la Van Humbeeck, die onlangs voor schandelyke feiten op leerlingen gepleegd, ver oordeeld is, de grenzen is overgestoken. Is dat waer Zou de liberale drukpers ons niet eens wil len zeggen,waerom men twaelf gendarmen had om een priester aen te houden, die het leven redde van een commissair spécial en twee gen darmen, en dat men aen geen enkel gendarm last gaf dien officieelen schurk van een school meester aen te houden Zwygen is onverbeterlyk. De minister van oorlog heeft onlangs een omzendbrief aen de militaire overheden ge- stuerd, om hunne aendacht te roepen op het invoeren van het spel, in zekere garnizoenste den,en waerby de officiers soms groote verlie zen ondei'gaen, die niet in verhouding zyn met hunne fortuin. De minister beveelt de over heden aen maetregelen te nemen om die mis bruiken te doen ophouden. Een diefstal metbraek is in den nacht van maendag tot dynsdag in eene herberg der Onaf- hankelykheidstraet te St-Jans-Molenbeek ge pleegd. Ter gelegenheid der kermis werd er bal gegeven in die herberg. Een kwaeddoener heeft van die omstaudigheid gebruik gemaekt om op de bovenverdieping eene kamer open tebreken en eene som van 150 frank te rooven. Te Forest-lez-Avaing is er geen levend kind |in de gemeente-meisjesschooltoch dwingt het liberalismus de gemeente er eene onderwyzeres op na te houden, aen welke zy 3500 fr.'moet betalen. Die onderwyzeres woont zelfs niet teForest; zy komt tweemael per week naer het dorp om zich eens te laten zien, en keert dan weer naer haer rentenierschap terug. Wy vragen aen iedereen die nog voor een centiem gezond verstand heeft, of het een eer- lyk goevernement is dat zóö de zuer gewonnen penningen der belastingbetalers verkwist In eenen ellegoedwinkel by M. Berlin, Larigestraet, 81, te Ledeberg.is zaterdagnacht een stoutmoedige diefstal begaen.Verscheidene ruiten zyn uitgesneden of ingeslagen en niet minder dan negen balen goed zyn gestolen. De daders zyn tot nu toe onbekend: het zyn waer schynlyk dezelfde die onlangs by eenen kleer maker in dezelfde straet,eenen grooten diefstal op dezelfde wyze pleegden. Op den Boomschensteenweg, te Wilryck, woonden de gebroeders D...,molenaers, en die zeer goed te Antwerpen zyn gekend. Die broe ders hadden nog al eens twist, welke soms voor eene kleinigheid ontstond. Dynsdag na middag was dit alweer het geval. De oudste der twee broeders wilde te peerd uitryden en ook de jongste wilde het peerd heb ben, om eene wandeling naer de stad te doen. Om te beletten dat de jongste het peerd zou hebben, had de oudste broeder den stal ge sloten. Toen de jongste broeder nitryden wilde en den stal gesloten vond, poogde hy de deur open te breken de oudste broeder zag dit, greep eene vork en liep daermeê naer zy- uen broeder, die de vlucht nam. Ziende dat hy hem niet bereiken kon, wierp de oudste zyne vork den jonste langs het hoofd, doch zonder hem te raken. De laetste keerde zich om, trok zyn mes en bracht zyn vervolger eene diepe en lange snede onder den rechterarm toe. De gewonde viel onmiddellyk badende in zyn bloed. Het parket en de wetsdoktors hebben zich nog denzelfden avond naer Wilryck begeven om het onderzoek te beginnen. Men zegt dat de gewonde in stervensgevaer verkeert. Heule. Wy hebben in ons vorig num mer de brutale uilvoering meegedeeld van 't arrest des Beroepshofs van Gent in de zaek van Heule. Ziehier overigens nieuwe byzonderheden over die aenhouding, welke wy ontleenen aen eene korrespondentie van den Bien Public Heule, 27 Mei. Heden morgend, ten 4 ure, bood een gen darm, in burger verkleed en begeleid door M. den burgemeester en notaris Lagae, zich in hel huis aen van Mcv. weduwe Lagae, tante van dezen laetste. M. de burgemeester onzicht- baer den 1 October, was ditmael aenwezig. Hy was daerenboven den vorigeti dag verwittigd geweest door M. den luitenant der gendarme rie Dubois, die gezamenlyk met hem al de strategische schikkingen had genomen om het welgelukken te verzekeren van de roemryke aenhouding, waermeê de nationale gendarme- rij gelast was. Om zyne afwezigheid in eene andere gedenkweerdige omstandigheid te ver goeden waekte de burgemeester reeds vóór het uer, op het gemeentehuis. De slachtoffers alleen wisten niet wal tegen hen gesmeed werd. Zooals ik hooger gezegd heb, belden de gen darmen, door den burgemeester geleid, ten 4 ure s morgens aen de deur der tante van dezen laetste. De dienstmeid kwam op 't bal kon, en die beminnelyke personnagies ziende, ging zy Mev. Lagae verwittigen. Deze kwam voor en vroeg aen den burgemeester wat hy op zulk uer doen kwam. August zoeken, was het antwoord van den buitengewoon vroegen bezoeker. Ondertusschen worden al de uitgangen be zet de gendarm, voor wien men de deur had open gedaen, houdt de wacht aen den voet van den trap en laet zelfs aen M. August La gae niet toe eene las koffie te nemen. Hy be veelt hem zonder uitstel in het ryluig te slap pen dat hem wacht. Ik vergat te zeggen dat er voor die roemry ke expeditie met minder dan acht gendarmen te peerd waren met gansch hunne uitrusting, revolver inbegrepen en daerenboven vier an der gendarmen, in pekins verkleed. Het rytuig rolt naer het gevangenhuis van Korlryk, terwyl de inwoners van t dorp wakker worden. De beurt van M. den onderpastor is geko men. Omtrent half vyf bellen de gendarmen by hem aen. De dienstmeid dacht dat hy reeds in de kerk was terwyl hy onderweg by M. J. Ver- straete was gebleven. Zondet tvvyfel vergetende dal verre van laf te zyn, zooals zeker ander personnagies, M. de onderpastor den 1 October, om de menigte te bedaren, niet achteruit gegaen was voor eene karabyn met dry kogels geladen, doet een der gendarmen opzoekingen in gansch het huis tot zelfs onder de matras van 't bed van den on- denpastor. In zyne opzoekingen vindt hy eene soutaen Pouah schreewt hy, ik dacht niet dal ik die vuiligheid had aen te raken ik weet niet of die tael in gebruik is in de kazerne van Kortryk zy is het misschien in zekere huizen van den omtrek. In alle geval ik wensch den gendarm waervan er spraek is, toe, nooit geen andere vuiligheden tegen te komen en te moeten aenraken. Woedend over den tegenslag, begeven de vertegenwoordigers der openbare macht zich naer de kerk. Zy sparen geen lawyd en door snuffelen alle hoeken. Zy doorzoeken de biechtstoelen, beklimmen den preekstoel, snuffelen in de sakristy, klimmen tot aen de beruchte klok, die de onderpastor, zy hebben hel gedaen of niet, heeft moeten doen luiden. Dezen keer komen zy nog eens overrichter zake terug. In tusschen tyd keert M. de onderpastor gerust naer huis weer. Hy ontmoet er de gen darmen in gezelschap van M. den burgemees ter Lagae. Men verklaert hem dat men gelast is hem vast te grypen. Gy behandelt my als een moordenaer, zegt de onderpastor tot den burgemeester, en van de twee rollen, verkies ik gevangene te zyn, dan my te beladen met de verantwoorde- lykheden die gy beloopt, wrekend woord, dat goed doet aen 't hart van allen wier toe genegenheid en eerbied voor M. den onder pastor Yserbyt, aengegroeid is met de oprecht ste bewondering voor zynen edelen en kal- men moed. De aenhouding plaels hebbende zonder eenige voorafgaendelyke verwittiging, vraegtM. de on derpastor M. den pastor te mogen zien, om hem papieren, betreffende de parochie te overhandigen. De gendarmerie had in de tegenwoordige omstandigheid zooveel heldenmoed aen den dag gelegd, da' zy er natuerlyk moest aen hou den hare prooi te bewaren. Men stelt dus aen M. den onderpastor voor dat hy zyne dienst meid zou zenden om den eerw h. Van Dorpe te halen en men moet in 't vervolg nota ne men van de minste koncessie de samen komst heeft plaets zonder oppositie. Verwittigd door dit ongewoon vertoon van wapens, begonnen de inwoners in kleine groe pen naer de plaets te komen. Men zal gemak- kelyk de ontroering der brave menschen be- grypen. Wy spreken van de andere niet. Men moet de gendarmen bedanken om hunne voor komenheid. Zy verwittigen op voorhand, dat hel minste woord zal beschouwd worden als eene uitdaging. Langs welken kant is de uit daging als 't u belieft Zich tot het laetste toe met zyne parochia nen bezig houdende, vraegt M. de onderpas tor dat het rytuig en het geleide zich naer Kortryk zouden begeven langs het gehucht van Heule-Watermoleri, ten einde de gemeen te plaets te vermyden. Na de feiten van den ll,° october, wie weet wat ongelukken er zou den gebeurd zyn Van zynen kant doorloopt de eerw. h. pas tor Vandorpe, kalmte aenbevelende, de groe pen personen die stonden te weenen en moei te hadden eene maer al te billyke verontweer- diging te bedwingen. M. de burgemeester van zynen kant, wandelt eenzaem rond op het gaenpad voor het gemeentehuis ongetvvyfeld fier over zyn grootmoedig heldenfeit. In elk der rytuigen waerin de gevangen weggebracht werden hadden twee gendarmen in burger verkleed, plaets genomen. De ande ren maekten het geleide uit. Er zyn in den omtrek een aental slechte kerels, die men ge ruster laet dan de twee gevangenen. De rouw is algemeen. Byna aen al de hui zen zyn de luiken gesloten en de spionnen overal rond gezonden zullen, indien zy oprecht zyn, slecht woorden aenbrengen van de grootste, doch ik herhael het van de bil- lykste veronlweerdiging. P. S. Ziehier eene byzonderheid die u zal toelaten de kiesheid van M. den burgemeester Lagae naer weerde te schatten. M. Auguste Lagae, de eerste veroordeelde is de volle neef van M. den burgemeester. Wat M. den onderpastor betreft, eenige we ken geleden bevond hy zich aen het sterfbed van Mevrouw de wed. Lagae, de moeder van den burgemeerster. Volgens de Paix, en die weet het van de kopstukken der liberale party, zal de inlyving der paters Jesuielen en andere kloosterlingen in de burgerwacht, opgevolgd worden door de algemeene enreyimenteenng der seminaristen. Welja, de parti de la Prance moet immers doen wat Frankryk doet Men leest in het Luxemburger Wort dat te Weenen, by allen die aen 't hof zyn, de groote roem van Frère-Orban als Staetsman, niet gekend was. Men beraedslaegde over het logeeren der hooge gasten. Goed, zegde een der beambten, maer wat doen met den biecht vader der koningin? Maer, zegde een zen deling uit Brussel, de koningin heeft haren biechtvader niet by zich Niet? was 't ant woord. En Frère (broeder) Orban dan Een schrikkelyk ongeluk is zondag om 6 ï/s uren te Maestricht voorgevallen, en dom pelt een der achtbaerste families dier stad in diepen rouw. Twee jonge lieden, MM. William Regout en Jelinger begaven zich in een licht rytuig naer Slavanteeenklaps verschrikt zich het paerd en door eene beweging naer achter rollen draver ryluig, paerd en jongelin gen in het zydelingsch kanael. M. Jelinger is er in gelukt zich te redden. Doch M. Regout ondanks de bovenmenschelyke popingen wel ke hy in dezen uitstersteu stryd tegen de wreede dood aenwendde, is verdronken. Na een half uer aenhoudende opzoekingen, is het lyk van M. Regout door eenige inwo ners van St-Pieter, onder geleide van M. bur gemeester Ceulen, uit het water gehaeld. Gansch de stad is in verslagenheid gedompeld over het smartvol ongeluk dat de familie Re gout heeft getroffen. Te Vilvoorde hebben de liberalen, met veel gedruiseh, het lyk eener proteslantsche vrouw op het gewyd kerkhof begraven. Boosaerdige moedwilligheid, die geen reden van bestaen had 1 De achtbare deken van Vilvoorde heeft tegen die miskenning van recht en wet, krachtdadig geprotesteerd. Het dekreet van prairial jaer XII bestaet nog altyd doch niet meer voor de katholieken, aen welke men liet recht ontneemt, de kerk der dooden, volgens hun geloof, te doen eer biedigen. Een diefstal is maendag nacht gepleegd in het magazyn van wyn en likeuren, genaerad Maison des Productéurs, op den hoek der Wol- vengracht-en Leopoldstraet te Brussel. De kwaeddoeners zyn Jangs den vasistas der deur, op de Zilverstraet uitgevende, in het huis ge drongen; zy hebben uil eene tooglade eene som van 300 fr. geroofd, en gepoogd, doch te vergeefs, een coffre-fort open te breken, dat ten overige geen geld bevatte. Wy bekomen nadere inlichtingen over de bekentenissen van Douatus Van Impe, die zooals men weet, tot de doodstraf veroordeeld is. Het schynt dat hy dadelyk na zyne veroiar- deeling in de gevangenis om den aelmoezenier heeft gevraegd, aen wien hy bekende inderdaed de moord te hebben begaen, om met Maria Hemelsoet, de vlucht te kunnen nemen naer Frankryk. Hy heeft gezegd die moord begaen te hebben op het aenraden van die vrouw. Dit heeft hy ook aen het gerecht bekend gemaekt ten gevolge van die verklaring werd Maria Hemelsoet aengehouden en in zyne tegenwoor digheid gebracht. Die vrouw heeft hardnekkig geloochend, ooit Van Impe aengeraden te hebben de moord te begaen. De policie heeft by haer eene huiszoeking gedaen. Men heeft in hare wooning geene juweelen of iets anders gevonden, dat van den diefstal by De Vuyst gepleegd, zou kunnen voortkomen. Naby Lauw, is gedurende het on weêr van verleden woensdag, een inwooner van Her- stappe door den bliksem in het veld doodge slagen. Het lichaem droeg geen spoor van den bliksem. Denzelfden dag werden een vader en zyn zoon, op den weg naer Suteridael door den bliksem getroffen, en bleven op den slag dood. FRANKRYK* Men schryft uit Nismes Gedurende het on weer dat vrydag boven onze stad is losgebersten, beeft een zoo wonderlyk alszeldzaemgeval plaets gehad, in een buitengoed uit den omtrek. De bliksem viel op een grooten hond,die aen de voe ten van een kind gezeten was. Het kiDd werd omgeworpen, en zonder dat dit het minste leed bekwam, doch de klompkens werden van devoe- ten geslagen. Wat den hond betreft, men hoorde hem een hol keelgeluid voortbrengen en meu zag hem in een grooten vuerbal verdwynen.Niet- legenstaeude de ieverigsle opzoekingen om den hond terug te vinden, blyfl alle moeite vergeefs. De fransche drukpers houdt zich algemeen bezig met de neêrlaeg, door liet goevernement, in den persoon van M. Constans, maendag in den Senaet geleden, by de stemming van het dag orde van M. Lambert Sainte-Groix, en waer- door de religieuzen worden teruggebracht iu de gasthuizen van Frankryk. Figaro zegt echter dat M. Constans te zeer gewoon is aen zulke neêrla- gen.dun dat hy daeromaftreden zou; de minister, zegt het blad," zal zwygen en zyne portefeuille

De Denderbode | 1881 | | pagina 2