Inkwisitie te Leuven. Medische Brieven. Dezer dagen bood zich in een klooster te Leuven, waerin eene vrye school gehouden wordt, een heer aen, met zwarten baard, in groot toilet, zonder zelfs den hoogen hoed te vergeten. Hy vroeg om met de zuster-overste te spreken. Ziehier ongeveer het gesprek dat plaets had. Ik ben bediende der policie en ik kom u vragen om welke reden gy gedacht hebt, niet te moeten antwoorden aen de kommissarissen die zich hier hebben aengeboden. Ik dacht er niet toe verplicht te zyn en ik denk dit nog. Doch welk bezwaer bestaet erin, zuster, te zeggen ol de overste van 't gesticht het huis bewoont? 't Zy zoo, mynheer, nu houdt het bezwaer op gy ziet dal ik liet huis bewoon gy zult dus wel voor mij willen antwoorden. En verder, waerom niet zeggen hoeveel klassen gy hebt, hoeveel banken, of er een hof is. Wat kwaed bestaet daerin Maer, mynheer, hier is het eene vrye in stelling, en zoo ik in uwe oflïcieele scholen al die vragen ging doen, zou men my zonder twy- fel aenstonds en met reden zeggen: zuster.dat gaet u niet aen. Ik begryp waarlyk niet, zuster, wat de catholieke party wil, door die inlichtingen te weigeren. Indien ik catholiek was en zoo'n volledigen byval had, als dien welken gy hebt, zou ik het my tot eene eer rekenen dat alles te zeggen. Kwestie van oordeel, mynheer, wy zoe ken geen lof. Maer waerom, zuster, zoudt gy weigeren terwyl andere bestiersters van vrye scholen zoo vriendelyk geantwoord hebben leder oordeelt over hel gedrag dat hy te volgen heeftik heb over de anderen niet te oordeelen. en wat my betreft, ik raedpleeg mynen plicht, en ik ken myne plichten en ver bintenissen. In dal geval, zuster, zal ik proces-verbael opmaken van uwe weigering, en gy zult voor de onderzoekskommissie verschyneri. Gy bedreigt my dus, mynheer. Men zal doen hetgeen men het recht heeft te doen Maer zou ik niet een der bulletyns van inlich tingen mogen hebben, en eens zien wat gy noodig hebt te weten Och dat zou ik niet kunnen geven wy hebben maer een bulletyn voor vier of vyf scholen. Maar ik zal het zelf afschryven, en ik zal u uw exemplaer terugzenden. Ha gy moet zeker raed vragen. Verschoon my, mynheer, maar ik ben ge woon na te denken alvorens te schryven, en ik wil zeker zyn van hetgeen ik doe. Gy wilt my toch niet zonder nadenken doen antwoor den Ik zie wel dat ik u geen antwoord zal kun nen afpersen, 't Zy zoo, wy zullen dat by het enkwest zien.Maer, uw huis is wel schoon. Is dat opzettelyk gebouwd om lot school te dienen Wy hebben hier een klooster en eene school. Maer uwe gebouwen zyn prachtig en goed ingericht. Dit alles is recht schoon. Dat zegt men. Maer ik moet ze niet laten zien. Gy zyt nog jong, zuster-overste is men hier gelukkig Heel gelukkig, mynheer. Wy zyn allen gelukkig in het klooster; de roeping doet alles. Enfin, zuster, ik zal u nog commissaires zenden, gy zult hun antwoorden. Mynheer, ik zal doen wat ik moet. Maer raag ik uwen naem vragen Ik ben van de policie. Onnoodig u mynen naem te zeggen. Ik woon in de Beriotstraet. Wy moeten erby voegen dat dit alles op den beleefdsten toon gezegd werd men zag dat die heer zeer verlangde dat men hem het huis zou hebben getoond. Wel slimmer dan dat M. de commissaire sui generis vertrok met veel beleefdheid en groetenissenhy wist zoo veel als toen hy kwam. Pardon hy weet nu dat de overste daer woont. (Gazette de Louvain.) BravoBravisimo Menschen Menschen Nieuws Groot nieuws!' Aller grootste nieuws Een nieuws dat elkeen zal verheugen Een nieuws, wy willen het bekennen, dat ons goed, ja, 't grootste goed aen't harte doet!1!!.. Ziet, menscheo, wy 'inden byna geene woorden om u onze gevoelens uit een te doen, zoo zeer zyn wy van blydschap ont roerd Allons !wy zullen ons wat bedaren en het u maer gauw meêdeelen.LuistertOnze vriend, ja, onze vriend, onze groote vriend,.... onze boezem vriend.... onze vriend tol der dood toe is gedeco reerd Ja, menschen, onze harllap, de afgekookte Sltah van Haellert, heeft een kruiske gekregen En wy wenscheu hem wel duizend mael proficiat proficiat Men zal toch moeten bekennen, dat onze boezem vriend die onderscheiding deftig verdieud heelt. Im mers meer dan vyf-en-deriig jaren, speelde hy den politieken Janus op zulke eene uitmuntende wyze dat men nergens zyns gelyken acntrof Al de verdere titels acnhalen die onzen goeden vriend bezat tol het verkrygen van een kruiske, is ons onmogelyk ze touden wel dry volle kolommen van ons blod beslaen, en dit zou onze lezers vervelen. Men schryft ons dat onze boezemvriend uiterst verheugd is over zyn kruiske, maer dal zyno vreugde niet volmaekt is, omdat zynen vriend Angelus ook niet gedecoreerd is.... 't Is waerlyk spytig dat Angelus geen kruiske gekregen heeft zo zouden een schoon koppel van twee uitgemaekt hebben, en zich dan ook overal, lot zeKs voor den miliiieraed, te samen kunnen aenbieden, zonder groot gevaer van nogmaels aen de deur gezet te worden Doch, laet ons daervan nu maer zwygen, en zeg gen wy dat onze vriend fier zal zyn als hy dit eere- leeken des zondags op zyne borst zal dragen. En in de week ook, immers ten allen lyde, zal men kunnen zien dal onze vriend gedecoreerd is, want even als 6ooris, zal hy een lintje dragen op zyn bovenjas, op zyn onderjas, op zyn gilelje, op zyn hemd, op zynen tabbaerd voor den nacht, en zelfs, zal hy zich een kruiske op zyn vel laten schilderen tegen dat by iu de zee te Blaukenbergo zwemmen gaet Dat zal een leventje wezen Ja, een le ventje., doch scheiden wy nu uit en laet ons roe pen Leve onze vriend Lang leve, onze boezem vriend Lang leve onze vriend lol der dood immers zoo nauw niet. Wy zyn vaders, en o wy zullen niet toelaten dat men ons belee- dige in onze kinders, welke den geestelyken slaet hebben aengenomen. Als naer gewoonte, trok Pietje Faro zich op eene armzalige wyze uil den slag. Pietje zegde dat men niemand had willen kwetsen en dat de tael van M. Lammens deze van alle catholieken niet was Deze woorden lokten de krachtdadig ste proleslatien der catholieke rechterzyde uit. Het wetsontwerp werd met 34 slemmen tegen 27 aengenomen. Volkskamer.De Volkskamer heeft deze week verscheidene wetsontwerpen en onder andere het budjet van buitenlandsche zaken aengenomen. Plaetsgebrek laet ons niet toe eenige bezon- derheden meè te deelen. Melden wy nogthans dat de naturalisatie, door de liberalen, aen twee personen is geweigerd geworden, om de eenige rede dat ze priesters zyn. Hadden het duilschers geweest STERFGEVAL. Maendag is te Parys overleden, in de vurig ste gevoelens van godvruchtigheid, de ver- dienstelyke schryver en ieverige prelaet Mgr de Ségur. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Lion, onderpastor te Meire, is pastor benoemd te S. Maria Lierde. CONSCIENCES-FEEST. Brussel, 9 Juni 1881. Mynheer de Opsteller, Het ontworpen Consciences-feest is op het punt verwezenlykt te worden België gaet zyn Grooten Man, een der stichters onzer vlaem- sche beweging, den ieverigsten voorstaender van vlaemschen aerd en vlaemsche zeden, den volksschryver die den vlaemschen leeslust heeft doen herleven en den roem der vlaemsche letteren tot de uileinden der wereld voerde, den goeden en gemoedigen volksvriend, HEN DRIK CONSCIENCE, vieren. Wy twyfelen er niet aen, ofgansch België en vooral de Vlamingen, zullen het zich ten plichte rekenen hunnen Held, ter gelegenheid der uitgaef van zyn honderste boekdeel, hunne erkenleiykheid te bewyzen en het hunne by te dragen om Hem op eene weerdige wyze hulde te brengen. Begeerende het leest zoo luisterryk mogelyk te maken, verzoeken wy u vriendelyk, Myn heer de Hoofdopsteller, eene inschryving in uw geëerd blad te openen en de hierachter- volgende aenmerkingen wel te willen in acht nemen. U op voorhand dankende, bieden, wy u, Mynheer de Hoofdopsteller, de verzekering onzer hoogachting aen. Het Inschryvings-Comiteit De Schryver, De Voorzitter, L. VERBEECK. Dr HANAU. HET H00FDC0M1TE1T De Voorzitters, E. STROOBANT. E. VAN DRIESSCHE. De Onder- Voorzitters, P. GASSÉE. Dr VANDEN VEN. De Schatbewaerders, F. DE VEEN. J.-B. ONGENAED. De Sekretarissen, H. DE WINDE. J. HOSTE. Aenmerkingen. 1° Het Hoofdbestuer heeft besloten dat er by het opnemen der inschry- vingen niets dan de naem of, naer verkiezing, de naemletters der inschryvers zullen vermeld worden. 2" Er zullen den inschryveren zekere voor rechten kunnen loegestaen worden. 3° De inschryvingen kunnen aen den Heer Ongenaed, Zilverstraet, 30, te Brussel, besteld worden. Koster Baru die in de Kamer verklaerde dal hy HU. de Bisschoppen in 't hert wil treffenkomt een koninklyk besluit legen te teekenen, waerby hel verboden is, by testament, eonige kerkelyko diensten te stichten ter eere van het H. Hert, het H. Sacrament, van 0. L.Vrouw,van den H. Jozef, en dit om rede, zegt de ondankbare kvveekeling der doornyksche kanun nikken, zulke stichtingen den parochialen dienst niet raken. Men ziet het Koster Bara heeft aen den keizer- kosler Jozef II van droevige memorie, niets meer te benydenin sommige gevallen overtreft hy hem zelfs in zoo dwazen als boozen godsdienst-en pries- tershaet. Dit laetste punt zouden wy, ware het noodig, op honderden voorbeelden kunnen staven, want er gaet byna geene week voorby, dat het Staetsblad ons de verbreking van deze of gene slichting, dees of geen testament ten voordeele van de Kerk of een goed werk niet aenkondigl.... De kerkvervolging woedt in ons land in al hare halelykheid, dit valt niet te betwisten. Dagelyks ziet men de handlangers van Koster Bant inlichtingen vragen, om dan maetregelen te nemen of wetten te smeden die de rechten en vryhcid der Kerk inkrim pen en de priesters en kloosterlingen met kwellingen en gewetensfolteringen overladen Zoo vroegen, dezer dagen, de handlangers van Koster Bara welke afstand er is tusschcn de paro chiale kerken. Verder hoeveel aen den ofllcieerenden priester betaeld wordt1° voor eene benedictie met het H. Sacrament, 2° voor het zingen van een Miserére 3° voor 't zingen of 't bidden van een De profundis, enz enz. Voegen wy er by dal die inlichtingen op zulke onbetamelyke wyze gevraegd worden als wilden die laffe handlangers, duidelyk doen gevoelen dat zy de priesters vlak in 't aenge- zicht willen spuwen. Zietdaer welke domme er. bespottelyke vragen in de verhitte hersenpan van den eenen of anderen godsdiensthater kunoen ontkiemen Later komen wy hierop terug. Waer blyfl de vermaerde oflicieele inspecteur Van Hauwermeiren dan toch In zynen brief van 7 April 11. (Zie Denderbode van i7 April 1R81.)bedreigde hy onzen correspondent met een proces. Onze correspondent is, zegde M. de Inspecteur, een logenaer en een lasteraer, die hem op eene andere plaets rekening zal geven van zyne x eerrooving, car it y a encore des juges a Berlin. Waerom blyfl de beroemde officieeie Inspecteur altyd uitstellen dit proces tegen ons en tegen onzen correspondent iu te spannen Zyn de druiven misschien te groen, jonge Vreest de Inspecteur wellicht, dat dit proces zou bewyzen dat er maer een officieel keerske van een oordje in zyD groote lanteern brandt Wat er dan ook van zy, wy verwachten den ofti- cieelen grootspreker op vasten voet, en.... Maer alvorens te eindigen nog een vraegskc Zou de vermaerde officieeie Inspecteur ons niet willen zeggen hoe hei mogelyk is geweest, dat hy niets. hoeyenaemd niets, wist van de vuile zaek van Moorsel, terwyl vele liberalen dier gemeente met de feilen en omstandigheden wonder wel bekend waren en er eene geheele vracht naemlooze klachten aen 't parket waren toegezonden Allons, heer Inspecteur, laet het u geen twee mael verzoeken, antwoord ons een3 op dit eenvoudig vraegske..., Zou 't Verbond ons niet willen zeggen om welke rede het verzwegen heeft,toen het zyn verslag over de zaek der broeders van Ronsse meêdeelde 1° Dat broeder Feliciaen, heetende in de wereld- Lodewyk Puype, sedert September 1878, uit het geslicht was weggejaegd 2° Dat die zelfde Lodewyk Puype, alias broeder Feliciaen, sedert de uitvoering van de ongeluks-of bloedwet van 1 Juli 1879, gedurende zes maeuden, ad interim, hel ambt van hu'poDdcrwyzer aen de officieeie of liberale school van Vyve-St-Eloy be kleedde Allons, Verbond, geef baron Fricundon de ter Back- visch eens de pen in de hand. en doel hem eens zeggen, waerom gy dit hebt weten Ie verzwvgen WETGEVENDE KAMERS. Senaet. De liooge vergadering heeft hare werkzaemheden hernomen en is onmiddelyk overgegaen tot de bespreking van 'l wetsont werp op 't middelbaer onderwys. De achtbare heer Solvyns bestreedt het wetsontwerp met eene ongemeene krachtdadigheid en bewees dat het, even als de wel van 1879, aen 't minis terie door de maconnieke logien is opgedrongen. De redenaer wees 'tgevaeraen.dat in de onzydige middelbare scholen is gelegen, daer zy geen ander doel hebben dan de vrouw aen den heilzamen invloed der Kerk te ontrukken. De achtbare heer Lammens kritikeerde sterk het volksruïnerend liberael onderwys en deedt vooral uitschynen.hoe onrechtveerdig het libe- ralismus is toen het, uit hoofde der misdryven van eenige zeer zeldzame kloosterlingen, al de kloosterordens wil schandvlekken, a Uwe ver- ontweerdiging, riep hy de liberalen toe, is niet gemeendin andere gevallen ziet gy ALLERHANDE NIEUWS. STAETSSPOORWEGEN. Sedert den 1 Juni, zyn er reiskaerten heen en tveér met verminderden prys en geldig voor tien dagen te verkrygen in de statie van Aelst 1° Voor Spa, lc klas. 2C klas. 3e klas. Exp. 22.50 16.90 11.30 Ord. 18.00 13.55 9.05 Met de kermisdagen van Moorsel zynde den 19 en 20 Juni zal er aldaer in de katholieke meisjesschool eene schoone tentoonstelling van nuttige en aengename handwerken, ge- maekt door de leerlingen der school, aen het publiek ten toongesteld worden. Naer wy vernemen zal de zaek van den officieelen of liberalen onderwyzer Isidoor Van Ruyssevelt, van Moorsel, maendag twintigsten Juni, voor de Correctionnele Rechtbank van Dendermonde opgeroepen worden. Een groot getal getuigen, in meerderheid jonge meisjes, zyn gedagvaerd. Twee landbouwsters, die zondag avond met den trein van 6 ure uit Aelst naer Opwyck waren vertrokken, waren zoo in het gesprek verdiept, dat zy niet bemerkten dat de trein te Opwyck stilhield. Hy was reeds terug in gang, toen zy eenklaps hare dwaling bemerkten en van den trein wilden springen. De eerste viel op den grond en bezeerde zich een weinig de andere, die oud en gebrekkelyk was, was op het punt tusschen de loopbanken van twee waggons te vallen, toen de freinwachter, E. De Coene, het gevaer bemerkende, toesnelde, en haer nog by tydsin zyne armen vatte, om haer van eene gewisse dood te redden. De schade, door den brand te Wichelen veroorzaekl, beloopt meer dan 80,000 fr. Een jammerlyk ongeluk is verleden woensdag te Hamme voorgevallen. Ter gele genheid van een huwelykfeest werden er in de I buert kleine kanonnen afgeschoten. Eene ont- I plofïing van buskruit had plaets en zekere Leo Janssens, oud 17 jaer, werd erg aen liet aen gezicht gekwetst. De geneesheer deed hem be rechten. De toestand van de gekwetste is zoo voldoende mogelyk en alle vrees voor levens- gevaer is verdwenen. Jubelfeesten te Wetteren. Te Wetteren is men in volle bedryvigheid voor de inrichting der feesten van de 200e verjaring der stichting van het Koninklyk Gilde van St-Sebastiaen, in die gemeente, en van de 50e verjaring der inhuldiging van den Eersten Koning der Belgen, stichter van het koninklyk stamhuis. Onder de feestelykheden welke men heeft aengekondigd, bemerkt men vooral voor Zon dag 12 dezer maend, de inrichting van eenen schitterenden historischeu stoet, een muziek feest op de groote marktplaets en een prachtig vuerwerk. De toebereidselen, welke men maekt op eene groote schael, laten voorzien, dat de dag van den 12 Juni in de jaerboeken der feesten en vermakclykheden, door de volkryke gemeente Weiteren ingericht eene merk weerdige plaets zal bekleeden. M. Frère Orban is zeer ziek volgens een blad, zyn zyne vrienden zelfs ongerust. Volgens de Gazel trekken de pastors, de eene door den andere, 6 7 duizend franken Dit is eene sterke leugen, Volgens inlichtingen by deskundigen genomen gaet de trek van het grootste getal pastors niet boven de 2,000 frs. en blyfl beneden den trek van den kleinsten officiëelen onderwyzer. Ondertusschen laet ons veronderstellen, dat dit waer zy. Wat kwaad zou daer aen zyn en zou dit niet verdiend zyn. De pastors doen zoo lang studiën als de advocaten en geneeshee- ren. Zouden zy dan zoo veel niet mogen heb ben als deze laetste Welnu, 't is genoeg be kend, dat vele advocaten en geneesheeren tot 50 en 60 duizend frauken verdienen. Doch wat hebben de officieeie onderwyzers gedaen om hunnen vetten post te bekomen Slechts dry of vier jaer studiën met beurzen van den Staet. Daerenboven wat doen zy Op vele plaetsen staen hunne scholen ledig. En het zyn zulke mannen, die over den trek der pastors durven schimpen Welhaest zal ge heel 't land de overtuiging hebben, dat het noodig is den hoogmoed van die mannekens te vernederen. De fabrikatie van nieuwe aerdappelen heeft sedert eenigen tyd een groote uitbreiding genomen te Brussel. Eeri inwooner die 's mid dags van die aerdappelen geëten had, schryft aen een brusselsch dagblad, dat zyne vrouw, zyne dry kinderen en hy zelf ernstig ongesteld geweest zyn hy denkt dat die zoogezegde nieuwe aerdappelen, oude waren, die men in vitriool had te weeken gelegd. Dynsdag namiddag had eene ontploffing plaets onder eenen camion, die door de Leu- venschestraet reed. Aenstonds had eene sa menscholing van volk plaets men sprak van ontplofbare bommen, van dynamiet, enz. Het is echter waerschynlyk dat de ontploffing alleen veroorzaekt werd door een springbus, welke de een of ander grappenmaker op de strael zal geworpen hebben. Gelukkig, zegt een brusselsch blad, dal de ekwipagies van 't hof niet op dit oogenblik door de Leuvensche- slraet gereden zyn, anders zou men weer van moordaenslag gesproken hebben. l)e policie der 7° wyk te Gent heeft dyns dag morgend, ten 6 ure,dry werklieden aenge- houden, die aen lage pryzen by een oudkleer- kooper eene aenzienlyke hoeveelheid koopwa ren verkochten, die zy gestolen hadden ten nadeele van hunnen patroon, M. AHet onderzoek heeft bewezen dat die kerels niel aen hun proefstuk waren zy zullen voor de justicie te verantwoorden hebben voor taliyke diefstallen.Omtrent 4 a 500 kil. koopwaren zyn de magazynen van den verheeler gevonden in beslag genomen. —De zoogenoemde zwarte bende heeft maen dag nog eens in het justiciepaleis te Gent moe ten komen, ditmacl voor het hof van beroep. De kerels hebben zich zeer onbeiamelyk gedra gen en toen de voorzitter hunne straffen uitsprak van 2 tot 7 jaren gevangenis werden zy zoodanig brutaal, dat men het verhoor heeft moeten opschorsen en de wacht op den Kouter is moeten gaen halen om de gendarmen te hel pen. Alen heelt veel moeite gehad om de schel men in het koetske te doen gaen, waerin zy tiaer de gevangenis gevoerd werden. Aenzeiling op de Schelde te Antwerpen. Dynsdag avond, rond 10 ure, verliet de bel gische stoomboot Comle de Hainaut, onze ha ven om zich naer Bilbao te begeven, toen het schip op de hoogte van Ausstruweel in aenzei ling kwam met de sleepboot Goliath, die de visscherssloep Succes naer Antwerpen bracht. De Goliath bekwam erge schade en zonk schier onmiddelyk de bemanning der schersloep had nauwelyks den tyd om het sleeptouw los te maken, ten einde niet met de sleepboot naer onder te gaen. Aen boord van de Goliath bevonden zich vier man^namelyk de kapitein, een matroos, de machinist en de stoker. De matroos en de sto ker zyn op het oogenblik der aenzeiling over gesprongen aen boord van de stoomboot Com- te de llainaut de kapitein bleef aen boord en riep den machinist, die zich in de machienka mer bevond, naer boven. Eer deze laelste bo ven kwam, was de Goliath reeds aen het ziu ken de kapitein was in het reddingsboolje gesprongen, doch dit dreef reeds weg, vóór de machinist het bereiken kon. Dan wierp men dezen laelste, van boord van de Comle de Hainaut, een touw toe, doch deze poogirig was vruchteloos. Eindelyk zwom de machinist naer hel reddingsboolje en gelukte erin dit te bereiken. Weldra was hy ook ge red. l)e kapitein en de machinist kwamen ver volgens aen boord der sloep Succès, waermaê zy naer Antwerpen zyn gekomen. De Comte de Hainaut, die insgelyks avarie heeft bekomen, is terug in de dokken gebracht om hersteld te worden. De sleepboot Goliath hoort toe aen de maet- schappv Gerlinck. Aen den doorry van den yzeren weg, na- by den Wandelenden Jood is alweer een bar- reelwachter overreden dit is de derde die sedeit nieuwjaer op diezelfde plaets veronge- gelukt. Het was heden morgend ten 4 1/2 ure, toen de barieelwachter Hendrik Kierens de baen overstapte om de barreelen te sluiten, dat hy door den trein is verrast. De ongeluk kige is met verbryzeld been en kneuzingen aen het hoofd opgenomen, en naer het gasthuis gebracht. Fierens is geboren te Berlaer en woont te Mortsel. De toestand van den onge lukkige is onrustwekkend. Sedert eenigen tyd werden talryke dief stallen gepleegd in eene verlaten fabriek te Strèe. Ten gevolge van eenen twist tusschen eenige inwoners der gemeente, is de policie op het spoor der daders gekomen. De gen darmerie heeft zich ter plaetse begeven, om het onderzoek, gezamentlyk met de policie, voort te zetten. Het parket van Nyvel heeft zich dynsdag naer Corroy-le-Grand begeven, om een onder zoek in testellen over eene moord, welke aldaer gepleegd is. Sedert ongeveer vyf jaren leefden de echtgenoten Moureaux, landbouwers te Cor- roy, in oneenigheid de vrouw verweet aen haren man dat hy 's avonds te lang uitbleef.Zy begon jaloersch te worden en sedert eenigen van vertrouwen in hare woonniug op zulke wyze te verbergen, dal hy alles kon liooren, zonder gezien te worden. Een luitenant-kolonel van policie werd met die zending gelast Hy verborg zich achter de meubels zelf der kamer, waer de nihilisten samenkwamen en een groot getal andere agen ten hielden zich schuil in de nabygelegen kamers: dezen hadden bevel ontvangen zich in de aen- geduide kamer te begeven, zoohaest zy een schot zouden hoorei). Gedurende zes lange uren zat de officier in zynen schuilhoek. Hy luislerde tot hel einde toe de samenspraek af der 21 nihilisten, die in de kamer waren. Hel slot hunner woordenwisseling was, dat er een aenslag moest gepleegd worden op het leven van den czaer. Zy zouden zich hiertoe van vuerwapens bedienen. Vyf der te genwoordige samenzweerders werden met de zending belast dit besluit ten uitvoer te brengen. Op dit oogenblik spioug de luitenant-kolonel op hel tooneel; hy loste een pistoolschot en uit al de hoeken van het huis kwamen policie-agen ten le voorschyn, die de samenzweerders aen- hielden. Men zegt dat zy voor het grootste deel kinde ren zyn van zeventien jaer en allen leerlingen uil de Lyceums der stad. I'l. Itloedzoivering en Omzetting der Spijzen. De voorname plaats, die het bloed inneemt voor de instandhouding van hel menschelijk lichaam en het behoud des levens, is een ieder bekend. Het is dus nauwelijks noodig den lezer eerst te verzekeren, dal alle, zelfs de nog zoo geringe veranderingen van liet bloed op de een of andere wijze invloed moeten uitoefenen op de gezond heid en deze min of meer aantasten. De grond stoffen, die het lichaam lol zijn instandhouding noodig heeft, komen natuurlijk uit de vaste en vloeibare voedingsmiddelen, die de mensch ge bruikt, voort, maar deze vorderen, om van nut te zijn, een bijzondere bijmenging van sappen in hel lichaam. De zure sappen, die de maag voor de vertering afzondert, dienen namelijk om de vleeschspijzen op le lossendaarentegen dient de gal om die stoffen te verwerken, die het bloed moeten vernieuwen en het lichaam in stand houdenverder beliooren hierbij de af scheidingsorganen van den dunnen en dikken darm. De voor de vernieuwing van het bloed noodige stoffen worden opgenomen, de andere afgescheiden, hel geheele proces is de verlering. Het zal een ieder, die liet zooëven gezegde be denkt, duidt-lyk zyn, welke rol de vertering en daarmede de goede bloedvorming voor de ge zondheid vervullen, maar levens ook hoe door een gebrekkige spysverlering en als gevolg daar van een slechte bloedvorming een zeer groot ge- lal van meest zeer langdurigp, de gezondheid ondermytiende en tenslotte in ziekte ontaardende kwalen ontslaan kunnen; jicht en rhumaliek, open wonden, puistjes op 't gezicht, bleekzucht, loomheid, onooglyke en akelige Huiduitslag, moeheid in de ledematen, lusteloosheid, gebrek aan eetlust, hypochondrie, hysterie, hemorrhoï- den, pyn in de maag en ingewanden, verstopping, opgeb'azenh' id, duizelingeu, kramp enz., zyn alle verschynselen die uit éen en dezelfde oor- spronkelyke kwaal kunnen voortkomen en die ook weder verdwynen, wanneer men die kwaal geneest. Niel genoeg kou er echter legen ge waarschuwd worden, tegen deze kwaal lol zulke middelen zyn toevlucht te nemen, die te scherp werken en de organen verzwakken men kieze evenwel uitsluitend zulke geneesmiddelen, die I zacht de vei teringsorganen tot meerdere werk- J zaaniheid aanzetten, overdadige gallen slymaf- scheiding successievelyk tegengaan, zonder dat ze voor hel lichaam nadeelige gevolgen hebben, 1 70oals dat byvoorbeeld vooral het geval is met j de roemvol bekende Zwilsersche Pillen van den I Apotheker R. BRANDT. De door den Apotheker R. BRANDT, le Schaffhausen (Zwitserland) ver- 1 vaardigde Zwilsersche Pillen zyn te verkrygen, verpakt in blikken doozen van 50 pillen a 70 Cents en van 15 pillen h 25 cents, in elke goede Apotheek in België te Aalst by de Heeren Apot hekers E Van den Herrewoghe en Gustaaf Bey- deler. Elke echte doos is voorzien van een rood tvdrep'iis hpmprklp mpn bv baer leekens van i eli<I"elle' waarop hel Zwilsersche kruisende krankzhmighTid Zaterdag morgend stond zy "»"<"eeke„.ng van den fabrikant staan, vroeg op, terwyl de man nog wat bleef slapen. Toen zy den koffie gereed gemaekt had,naderde zy het bed, nam een houweel en bracht haren man zulken hevigen slag op hel hoofd toe, dat de schedel gekloven werd. De landbouwer had nog macht genoeg om op te staen en zich naer een naburig dorp te begeven, waer een genees heer hem verzorgde. Terug thuis, moest hy te bed gaen liggen en woensdag morgend over leed hy in de verschikkelykste pynen. Moure aux was 50 jaren oud. De vrouw is aengehou- den; zy schyntniet te weten watzy gedaen heeft, en alles schyut aen te duiden dat zy gehandeld heeft in eenen aenval van krankzinnigheid. Maendag waren verscheidene werklieden bezig aen de afbraek van eene oude zinkfabriek in het St-Leonardskwartier te Luik. De wind was zeer hevig en M. Boniver, de ingenieur die de werken bestuerde. bemerkte weldra dat de werklieden groot gevaer liepen. Hy riep hun toe, hel werk te laten staen, doch op het zelfde oogenblik stortte een muer in. M. Boni ver werd door de puinen getroffen en op den slag gedood, evenals een werkman, die niet by tyds uit den weg gegaen was. Twee andere werklieden werden insgelyks getroffen, doch hun toestand levert geen gevaer op. M. Boni ver, die slechts 34 jaer is, was gehuwd en va der van vier kinderen de gedoode werkman laet insgelyks vier kinderen na. Het Journal de Liège verzekert dat het dynsdag namiddag, omtrent 3 ure, te Theux gesneeuwd heeft al de wegen die naer de statie leidde, waren met sneeuw bedekt. De reizigers die van Hoei komen, verzekeren dat het woensdag avond tusschen Natoye en Asses ses gesneeuwd heeft. Het schynt ook dal er woensdag morgend sneeuw lag boven Creil. De fransche Senaet beeft Donderdag met 148 slemmen tegen 114 het wetsvoorstel-Bar- doux verworpen.dat ten doel had de stemming by lysten erin te voeren. RUSLAND. Samenzweei ing tegen den Czaer. Wy ont- leenen de volgende byzonderheden omtrent de samenzweering legen den czaer aen een depeche uit Weenen aen den Standard gezonden De samenzweerders vergaderden in eene gemeubeleerde kamer op de Sabatkanski-lei. Een timmerman die nevens de kamer woonde, boorde wat zyne geburen van zin waren en GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zonder medecynen, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondbeidsldoed van Du Barry, van Londeu, gezegd REVALENTA ARABICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den mocilyken eetlust, slechte spysverlermgcn, longziekte, maeg- ontstekingen, de gal, de winden, de zuerbeid, bet slym, de braeklust, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aen adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaekt, door borstontsteking, keel, ademslem, luchtpypen blaes, lover, lenden, ingewanden, slym voortko, mende uit dehersenen n hel bloed. Zy heeft reeds 80,00<' genezingen bewerkstelligd, waeronder die van den graef Pluskow en de markiozin Bréban- MM. de professors Cédé, Wurzer, doctors Campbell, Shorland, Ure, Gnuelstein, enz., enz., waervan uil treksel. Overleving, uiaegzieklen, enz. Jumel by Charleroi, 19 mei 1863. Dank aen de Revalenta, heeft de vrouw van M L.-J. Dury, genezen geweest naer vier jaren overgeving, maegziekle, hert- en len den pyn, afwezigheid van slaep, enz. M. Johnen Guisse, van Couillet (llenegauwen) schryft ons Had ik de Revalenta, die my de doe tors voorgeschreven hadde niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn. N° 78,364. M. en Mme Léger, van leverziekte, afgang, zwelling en brakingen. Ne 68,671. M. den Abt Pieter Castelli, van volle dige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren de Revalenta heeft my weder jong gemaekt. Ik predik hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen rede ly ke lange leizen le voel, myn geest is helder en het geheugen frisch s Viermael voedzamer dan het vleesch, spaert zy nog 50 mael haren prys in medecynen. In doozen, 1/1 kil. fr. 2,25; 1/2 kil. 4 fr. 1 kil. 7 fr.; 12 kil. 70 fr. De Beschuiten van Revalenta, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Revalenta Chocolaet, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending tegen post-mandaet, de doozen van 36 en 70 franco Bewaerplaetsen overal, by de apothekers en de kruideniers. Depót van Du Barry en C°, (limi ted) Algemecne agent voor België M. Emiel Timmerman*, 6 en 8, Rouppeplaals, Brussel. Depots te Aelst, by Vanden Ilorreweghe en Beydler apothekers,Vauder Stappen, droguiste, kapellestraet. Geeraerdsbergen, by D. Wittinck, apotheker. Ninove, by E. Druwé-Jelie. Hulloway's Zalf en Pillen. Kortheid van adem# Verkoudheden, Hoestbuijen. Duizenden getuig* -J..W Dschriften kunnen afgegeven worden, om de kracht te klaegde hen by do policie aen. De eigenaresse bewyzen die deze heelmiddelen bezitten in gevallen van het huis werd geroepen by M. Baranoff, het van asthma, beginnende tering, en alle kwalen der hoofd der policie. Deze bevool haer een officier borst en der longen. De zalf goed op de borst en op

De Denderbode | 1881 | | pagina 2