Eene lïekentenis. Het gehucht Moorleghem telt een twaelftal kinderen van beide geslachten die de school jaren bereikt hebben, en, van deze 12, zal men, als 't wel gaet, door vele gunsten en beloften, dry ol vier kinders naer den officieelen orige- luksnest van Zonnegem kunnen lokken. Doch, dan zal de geusche magister toch voor alle de ledige lessenaers geen les moeten geven, wel te verstaen, indien hy slim genoeg is om slechts een leerling op eiken lessenaer te doen plaetsnemen. Onbetwistbaer is dezen maetregel genomen om toch een drietal leerlingen aen den godde- loozen broeinest van Zonnegem te verschaffen. Immers de officieele school te Vlierzele is ook bitter weinig bevolkt, en men kan dus onmo- gelyk als rede in roepen, dat er geene beschik bare plaets is. Wat meer is, toen, vóór de ongeluks-of bloedwet van 1879, de gemeente school van Vlierzele zoo talryk bevolkt was, dat, om zoo te zeggen, de leerlingen opeenge pakt waren gelyk haring in de ton, dan heeft men er nooit aen gedacht de scholieren van Bloorleghem naer Zonnegem te zenden. Alsdan immers, zou het als eene opperste dwaesheid gehouden zyn geweest, de scholieren van Mooileghem langs aerdenwegen, des winters onbruikbaer zelfs voor beesten, naer Zonnegem te zenden, wanneer eene gekasseide baen toelaet de school van Vlierzele zonder onge makken, zelfs op 't guerste tydstip des jaers, te bereiken. De duivel weet. want voorzeker is 't hy die al deze maetregelen en middelen den officieele schoolbekykers inblaest, of men de gemeenten Vlierzele en Zonnegem niet zal dwingen de aer denwegen die van Moorleghem naer den geu sehen broeinest van Zonnegem leiden zoohaest mogelyk te kasseiden, ten einde te beletten dat de officieele magister des winters opnieuw voor de lessenaers zou klas moeten houden.... In dit geval zullen de financiën van beide ge meenten het gewaer worden, en zullen byge- volg de inwooners grootere lasten te betalen hebben. En dat zou hen niet heel aengenaem vallen, vooral heden dat de landbouw kwynt en de handel en nyverheid te niet gaen En zoo worden onze in zuren arbeid gewon nen centen in roeien en wissen verknoeid Hoe lang zullen de ware Belgen dat nog blyven verduren Goede, brave en eenvoudige menschen, die u nog inbeeldt dat men hedendaags nog te gelykertyd liberael en christen mensch kan zyn, luistert eens wat een geuzenblad zegt. Het is de Flandre libérale die spreekt, en haer artikel is geteekend Emile de Laveleye t Ik heb, zegt hy, dikwyls gezegd aen hen die den naem onzer voorouders der zestiende eeuw, de Geuzen, willen doen herleven Om waerdig te zyn dien naem te dragen zoudet gy moeten hunne logiek en hunnen moed hebben. Gy vervolgt de catholieke Kerk met uwe aenval- len..., en gy hebt de krachtdadigheid niet u van haer af te scheiden. a Gy bast tegen den priester alsol hy een mis dadiger ware. en, in al de groote gelegenheden van uw leven knielt gy voor hem neder 'l is by die u ontvangt by uwe geboorte, die u trouwt, die u begraeft... a Zwygt dan, of scheidt u af. En de Flandre voegt er by Wy zyn van het gevoelen van den heer Laveleye," dat men geene voorzorgen kan ge noeg nemen om zich te bevryden van den priester en zynen invloed, in al de omstandig- heden van het leven. Het is dus wel te verstaen de liberalen die hunne kinderen nog laten doopen, die zich door den priester nog laten trouwen, die hunne bloedverwanten godsdienstig laten begraven, zyn het niet eens met hunne party en kennen het liberalismus niet. Wat dan gezegd van die welke 's Zondags de mis bywonen en eens of meermalen 's jaars te biechten gaen Onwetenden of schynheiligaards, er is geen middenweg. De heer de Laveleye en de Flandre libérale zeggen het onbewimpeld Het liberalismus is de haet tegen de catho lieke Kerk en men kan geen goed liberael zyn zonder zich van de Kerk af te scheiden. Ons dunkt dat het niet slecht is voor onze lezers dat (e weten. De Naturalisatie. De verwerping der aenvraeg van den eerw. heer Smits, onderpastor van Berlaer, wordt nog des te haetlyker als men nagaet wie deze achtbare geestelyke is, en op welke reden hy zich gronde toen hy vroeg om zyne positie te regelen Het Journal de Bruxelles deelt daeromtrent het volgende meê 1° De aenvrager heelt nooit eeuige veroor deeling ondergaen 2° Hy heelt hier zyne residentie meer dan dertig jaren hy werd geboren in 1834 3° Hy voldeed aen de miliciewet. 4° Hy bewees diensten, die het land erkende door hém de medalie van 1* klas voor moed en zelfopoffering te verleenen en wat nog het schoonste is, 'twas Bara die ze hem toekende 5° Hy bezit getuigschriften van wege gezel schappen, ingesteld om daden van moed en zelfopoffering te beloonen. 6° De Burgemeester van Berlaer, die precies niet katholiek is, heeft de beste getuigschriften afgeleverd over zyn burgerlyk gedrag. Indien men dergelyk man weigert, wie moet men dan aennemen De Duitschers, die hier sedert eenige jaren gekomen zyn enkel en al leen, om geld te winnen, en die daerin gelukt zyn V Men weigert een oud landgenoot, tegen welke men geene enkele gegronde reden kan aenvoeren, en men zal met open armen Duit schers aennemen, die nooit Belg zullen zyn door aerd, tael en zeden. Doch, 't is waer ook, men zoekt geen Belgen in den geest, men zoekt maer kiesmachienen. Waartoe dient het geld der Gemeenten Elke gemeente nu in Belgie wordt, by krachte van wet en btjzondercn Commissaris, gedwongen om met gemeentegeld, 'i is te zeg gen. het geld van al de burgers, de scholen der liberalen te onderhouden. Met haar geld, bouwt zy hunne scholen; Met haar geld, onderhoudt zy hunne scho len; Met haar geld rentenieren hunne school meesters Met haar geld kweekt zy hunnen aenhang en gesleep Met haar geld versterkt zy hunne macht Met haar geld helpt zy hare eigene zonen verdraaien, haar geloof bespotten, haar geluk verwoesten, haren welstand vernielen hare vryheid verpletteren. Haar geld keert men tegen haar, en in zake van godsdienstige overtuiging, en in zake van rust en vrede, en in zake van welstand, en in zake van vryheid en eigen wezen. Wat hebben de geuzen dan gedaan met de gemeente vryheden Welke vryheid blyft er nog over De vryheid van te kruipen als slaven voor de voeten van trotsche ministers, werk tuigen der goddelooze vrymetselary. 7 Verbond kondigt weêr op zegevierenden toon, eenige veroordeelingen af, uilgesproken tegen ca tholieke onderwyzers die de schrooraelyke misdaed hebben bedreven zekere hunner ongewillige leerlin gen wat hard gekaslyd te hebben... Wy willen de veroordeelden niet verschoonen wy eerbiedigen de uitspraken des Gerechts. Doch wy zullen doen be merken, dat de overgroole meerderheid der veroor den zich aen zeer kleine overtredingen plichtig maeklen die, vóór den schoolslryd, dagelyks voor vielen, maer onopgemerkt voorby gingen, omdat er alsdan geene laeghartige verklikkers bestonden. Ja, kon men heden zekere officieele onderwyzers nog doen verantwoorden over de kletsen op de ooren, de knippen op de kneukels, de slagen en stampen die zy, vóór de wet van 1879, hunne leerlingen toe dienden, er zouden er zyn die lot jaren en jaren gevang zouden veroordeeld worden. Indien er heden min officieele onderwyzers acngelroffen worden die voor de rechtbanken te verantwoorden hebben, over te harde kastyding van onwillige leerlingen, ge beurt zulks, omdat ncblj officieele onderwyzers op tien geen enkel ofwel maer 1, 2, 3 a 4 leerlingen in hunne school hebben.... Doch genoeg voor heden eD laet ons eindigen met aen 't publiek de volgende vraeg te stellen Wie van beide is de grootste schelm de onder- wyzer die zyne ongewillige leerlingen wal te hard kastyd of 't Va-bond 't welk, door vuigen laster en leugens, de eer en reputatie steelt van deftige lieden Wy hooren 't publiek antwoorden: 7 Verbond... er bvvoegende, dat dit liberael vuilbladje, in plaets van victorie te zingen ovor de veroordeeling van eenige catholieke onderwyzers, veel beter zou doen zich te errinneren dat het, in een tydverloop van nauwelyks 8 jaren, voor de derde raacl ten minste, als vuigen lasteraer en eerdief komt veroordeeld te worden en uit dien hoofde alle reden heeft om stillekens den bek in de pluimen te houden Wy hebben onzen coufrater 'l Land van Aelst beleefdlyk gevracgd, aen ons on aen 't publiek eens duidelyk le willen uitleggen, hoe het komt, dat onze verklaring, eene zoo gewichtige verklaring is voor de geschiedenis der Statiën, die toch vroeg of tael zul in 7 daglicht komen, en wat antwoord by ons Hy zegt dat onze verklaring uit hare eigen gewichtig is, of is zy los en onbeduidend. Onze confrater neme het niet kwalyk, als wy hem doen opmerken, dat zyne antwoord moet vergeleken worden aen deze die de kinders geven welke ieis mispikkeld hebben, als men hen vraegtWaerom hebt gy dit of dat bedreven Die ook antwoorden immers Daerom.. Wy en velen onzer vrienden lezen maer te duide lyk lusschen de regelen, waervan de confrater uit 7 Land ons wil beschuldigen. Overigens bekommeren wy ons bitter weinig met zyne onrechtveerdige bedekte beschuldigingen, over tuigd dat zy ons niet raken kunnen. Zoo ziet men ook klaer en duidelyk lusschen de regelen wie hy aenwyzen wil als die persoouen welke le Brussel onderduims werkten en op wie de verschrikkelyke verantwoordelykbeid moet wegen der aennemiDg van 't plan van vergrooting langs den Dendermondschen steenweg Indien wy, de overluigiDg hadden dat zekere catholieke aelslenaers te Brussel onderduims ten voordeele van 't aengenomene plan werkten, dan zouden wy ze vlakaf noemen Wy zouden ons wel wachten geduriglyk kwaedaordige zinspelingen te uiten. Wy zouden toonen dat wy moed genoeg heb ben, dezen openbaerlyk te laken wier gedrag te laken valt.... Niels zou ons wederhouden. Maer wat is 't Wy gelooven dat al die onderduim- sche werking, enz. slechts beslaet in den geest van onzen confrater... Wy dagen hem uil een onkelo catholieke onzer stad te kunnen noemen, op wien by, met recht en rede, de vcranlwoordelykheid laden mag der aenneming van 't plan Blcndiau, gelyk hy dit heet. Daermeé punctum voor heden Consciencesfeest. Verleden Zondag heeft 'l midden komiteit, golasl met het inrichten der Consciencesfeest te Brussel zetelende, te samen met de heeren afgevaardigden uil de Provinciën het volgende besluit genomen Het feest zal een vrij en onafhankelijk karakter hebben voorstellen van geldelijke hulp van wegen den Staat of Gemeente worden uitdrukkelijk gewei gerd. Een gouden eerekroon door M. L. Van Ryswyck van Antwerpen vervaardigdzal den gevierden romanschrijver aangeboden worden de waarde van het geschenk zal in evenredigheid zijn der be schikbare golden en minstens öOOo fr. bedragen. De feestrede zal opgesteld en uitgesproken worden door den persoon, welke het Komiteit daartoe zal aanduiden Cantates en feestliederen, vertooningen en andere feestelijkheden, welke in het voorloopig programma voorkwamen zijn verworpen. De graveerder-kunstenaar Wiener zal eene her- innerings-medalie slaan met opschriftAan Hendrik Conscience, zijne Taalgenoten. De feest zal omtrent einde Augustus of in 't begin van September plaats hebben. Een stoet zal den beroemden Vlaming aan zijn huis afhalen en naar de Beurs geleiden, waar de plechtigheid zal uitgevoerd worden Alles zal dei mate geschikt worden dal het feest voor 8 ure 's avonds totael geëindigd zij. Bij eene volgende zitting zal do feestdag vastge steld en andere punten nader bepaald worden. Wij brengen ter kennis van onze geëerde lezers dat wij eene inschrijvingslijst in ons blad openen ter bestrijding van de onkosten der Consciencesfeest Wij hebben de overtuiging dat elke ware Vlaming zijnen penning zal willen bij dragen om de feest den gevierden Vlaamsehcn Schrijver waardig te maken. Alle giften, hoe gering ook zullen aanveerd worden Men gelieve ze te bestellen ten bureele van den Dcnderbode. WETGEVENDE KAMERS. Senaet. De vergadering zette het onderzoek van 't budjet des ministeries van Openbare Werken voort In antwoord op de redevoering van den heer Balisaux, verklaerdo minister Sainclelette dat de landbouw, handel- en- nyverheidcrisis niet bestond, dat integendeel de landbouw, handel en nyverheid in eenen zeer bloeienden toestand verkeerden en dat er dus geene maetregelen van bescherming moesten genomeu worden.Dit wil in andere woor en zeggen Boer en burger, trekt u maer zeiven uit den slag wat ons betreft, daer kommeren wy ons niet meé, al wat wy vragen is dat gy op tyd by de ontvangers gael leggen, en daermeë amon. Verscheidene rede- nacrs der rechlerzyde verlieflen de stem om de houding van 't liberael ministerie in deze kwestie lo laken en te doen zien op welke sehandelyko wyze onze gelden by zoo verre verspild worden, dat men geene duit meer over heeft, om landbouw en nyver heid van eenen dreigenden ondergang te redden. Volkskamer. Do Kamer nam, na eene krachtdadige protestatie door onzen achtbaren Ver tegenwoordiger, M. Woeste, in naem der rechlerzyde gednen, het wetsontwerp aen waerby de nog over- blyvendc geestelyke goederen door den Slael worden geroofd, of beter gezegd gestolen. Verder kwam het wetsontwerp ter spraek 'twelk de groote naturalisa tie verleent aen de alhier verblyvende vreemdelingen. De achtbare heeren Woeste, Coremans en Jacobs be streden bet wetsontwerp met krachtdadigheid en deden de onrechtveerdigheid uitschynen van het burgerrecht en bygevolg het kiesrecht, in 't belang der liberale party, le verleenen aen lal van vreemde lingen wanneer men het kiesrecht aen duizenden inboorlingen op de schandelykste wyze ontfutseld. Plaetsgebrek laet ons niet toe ons verslag verder uit te breiden. De schandige wet is aengenomen. De gedurige Mis. Wanneer middernacht slaet te Brussel, viert men de heilige Mis in West-China, met zyne apostolische vicariaten van Clien-Su, Su- Tchuen en Ju-Nan in Mongolië, door onze landgenooten der congregatie van Scheut, be keerd in het koninkryk Siam, in het schier eiland Malacca en in den Thibet tot waer kloeke geloofszendelingen zyn doorgedrongen. Om één uer 's morgens, in Bëngalen, te Pondichéry, in de vicariaten van Dacca en Calcutta, in het eiland Ceylan, te Madras en in den Madura. Om twee uren 's morgens, op de boorden van Malabar, met zyne dry vicariaten van Mais- sour, Goa en Bombay. Om dry uren's morgens in den indischen archipel, op het Bourbon en in het eiland Ma dagascar. Om vier uren 's morgens, in Persië, te Aden in Palestina, in een deel van Rusland. Om vyf uren 's morgens in Polen, in Oo- stenryk, in Egypte. Van vyf of zes uren tot 's middags, te Rome, hoofdstad der christene wereld, in België, Ita lië, Frankryk, Spanje, Engeland, Zuid-Ameri- ka. Te één uer namiddag, in den Missouri, den Texas en in een deel van Mexico. Te twee uren 's avonds, in Mexico en in de Rotsgebergten, alwaer beroemde mis siën zyn, gesticht door eenen onzer landge nooten, den Eerw. P. Desmet. Te dry uren 's avonds, in Californië en in den Oregon, welke reeds vyf bisdommen telt. Te vier uren 's avonds, in Oceanië, te Gam- bier of eilanden van Magareva en in de Mark- graefeilanden. Te vyf uren ,s avonds, in Oceanië, in de archipels van Pomotou en Taïti. Te zes uren 's avonds, in een groot getal eilanden van Oceanië, waer onlangs het Evan gelie werd verkondigd, zooals Hamoa, Tonga Wallis, Futana. Te zeven uren's avonds, in de uitgestrekte engelsche koloniën van Oost-Australië, in de bisdommen Sydney, Brisbane en Melbourne. Te acht uren 's avonds, op liet Pynboomei- land van Nieuw-Caledonié, in de Nieuwe Hyp- ridisohe eilanden en in de Carolinaseilanden. Te negen uren 's avonds, in den archipel Viti, wier inwoners zich beginnen tot het christendom te bekeeren. Te tien uren 's avonds, in het bisdom van Adelaida, Zuid-Australië, op de Molusques- eilanden, op de Pepynsche eilanden in Azië, in Corea en in de Japaensche eilanden. Te elf uren 's avonds, in het bisdom Perth, in het westen van Australië en in het bisdom van Batavia. In Azië, in Oost-Indië (in de sle den Shangaï, Pekin, Nankin.) Voor vertrekpunt nemende zes uren 's mor gens, te Rome, waer de zon eene halve uer vroeger opkomt dan te Lyon, en te Lyon eene halve uer vroeger dan te Madrid, zal men zien dat, zoo in ieder dezer dry steden de priester te zes uren het altaer beklimt, hunne missen zich zonder onderbreking opvolgen. Ziedaer eene zeer merkwaerdige statistiek, die onzë lezers met belangstelling zullen lezen. RECHTERLYKE KRONYK. KORREKTIONNEELE RECHTBANK VAN BRUSSEL. Zitting van 15 Juni. Tweegevecht de Schiervel-Duval. De 6e kamer der korrekiionneele rechtbank van Brussel heeft zich woensdag bezig gehou den met de zaek van het tweegevecht de Schiervel-Duval. De betichten zyn ten getalle van vyf M. Frans Duval de Beaulieu, oud 26 jaer, ei- genaer te Brussel, beschuldigd zynen tegen strever Mr de Schiervel luitenant der artillerie, in tweegevecht gedood te hebben M. Arthur Duval de Beaulieu, oom van den van den vorigen betichte, oud 60 jaer, eige- naer te Brussel M. Octave de Denterghem, oud 34 jaer, ei- genaer te Brussel M. Ferdinant d'Outremont, oud 41 jaer, ei- genaer te Brussel M. Robert Reyntjens, oud 27 jaer, eigenaer te Brussel. De vier laetsten zyn beticht het tweegevecht bygewoond te hebben in hoedanigheid van ge tuigen. De rechtbank heeft de volgende veroordee lingen uitgesproken Franz Duval de Beau- lien, tot 18 maenden gevangenis en 3,000 fr. boete Arthur Duval de Beaulieu, tot 3 maen den gevangenis en 300 Ir. O. de Denterghem tot 2 maenden gevangenis en 200 fr. Ferd. d'Ouiremoi t, tot eene maend gevangenis en 500 Ir. en R. Reyntjens tot 8 dagen en 150 fr. Op den eisch van het openbaer ministerie, werd M. Fr. Duval op staenden voet aenge- houden en in het gevangenkoetske naer de ge vangenis gebracht. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De volgende Eerw. Heeren zyn onderpastoor be noemd: Te Ledeberg, M. Verburghl, onderpastoor van Over- meire-. Te Ovcrracire, M. Van der Meersch prol. iu S Lie- V6DS; Te Meire M. Raes, onderpastoor van Bottelaro; TeZecvergcm M. Delacroix,onderp. v3n Dikkelvcune, Te Oostakker M. Ramdonck, oud-profesor teSt.- Nicolaos; Michelbeke M Van Geil, kapelaen van S Baefs; Te DikkelvcnneM. N'uttinck,onderp. van Michelbeke; Dc volgende Eerw Heeren der laelste wyding zyn onderpastoor benoemd: Te Kielrecht M. Dc Meester; te Erwelegem, M Van derCruyssen; te Poeke M Verhaert; te Bottelaro M. Dc Boe; le Adegem M. DcSmet. De Eerw. Heer Van der Mci.sbrugge is professor in S. Lievensgesticht benoemd. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen Zondag zal de eeuwenoude pro cessie van 't H. Sacrament haren gewoonlyken ommegang in onze stad doen. Volgens de bevelen van den liberalen minis ter van oorlog is het aen 't Fanfarenkorps der Troepskinderenschool nimmer toegelaten die betooging ter eere van den Allerhoogste op te luisteren, maer die zeilde liberale minister laet toe dat het bedoeld Fanfarenkorps des namid dags, om 4 uren, op nieuw een Concert geeft in den Waux-IJall, te St. Job, Concert 't welk, dit mael. volgens een liberael blad dezer stad, zal plaets grypen tot spyt van die 't benydt Men zegt dat deze concerts gegeven worden tot vermaek onzer bevolking. Ehwel, indien men de overgroote meerderheid der aelster- sche bevolking een waer genoegen wil ver schaffen, dat men dan de vroegere gebruiken weêr doe herleven, 't te zeggen, dat men het Fanfarenkorps de processiën laet helpen ver- luisteren en het ook, met onze Kermis, zyne medewerking doet verleenen. Ja, dan zal men aen de overgroote meerderheid der aelslenaers een waer genoegen verschaffen Sedert 1878 heeft het geuzen ministerie de budjetten met57 millioen franken verzwaerd, en jaerlyks 533 soldalen meer doen inlyven Dat alles is de liberale vooruitgang Milicie. De minister van oorlog heeft aen de militaire overheden een omzendbrief gesluerd, waerin hy herinnert dat de soldalen den baerd en de knevels mogen dragen, zooals zy verkiezen In de provincie Namen zullen in 't begin van October 14 nieuwe catholieke scholen ge opend worden. Men ziet het: de catholieken gaen moedig vooruit De Flandre libérale wyt het gelukken der kaertleggeryen waerzeggery van vrouw Lignan toe,aen... den catholieken geest van ons land. Bah... En wie waren dan de fameuze tafelkloppers, schryfgeesten, spiritisten en andere dwaes- hoofden, die op het punt waren, eenige jaren geleden, de kolonie van Gheel le gaen ver meerderen Wel wie anders dan liberalen. En waer is hel geloof aen waerzegg'ery.hand- kykery en verdere ezelaryen nog het sterkste onder het volk Wel in het prolestanlsche Holland en vooral in de meer noordelyk gelegen landen, die allen nog de heksen op de bessemslok denken te zien ryden. Ons dunkt dat de Flandre libérale zyne kom- plimenten zeer goed voor zyne vrienden kan houden. M. Warnant, volksvertegenwoordiger en inkwisiteur, heelt den Journa1 de Iluy een pro ces aengedaen omdat gemeld blad weigerde uittreksels op ie nemen van processen-verbael van enkwesten, welke gezegde inkwisiteur hem gezonden bad als antwoord. M. Warnant heeft zyne zaek verloren om de volgende reden in het vonnis vermeld i Aengezien hel antwoord van den eischer, wel verre van de zittingen getrouw weêr te geven, waerin de getuigenissen, waervan de opneming wordt geëischt, zyn afgelegd, inte gendeel den aerd dier zittingen grootelyks ver andert, en heel en gansch de beteekenis ver- valscht van de processen-verbael, die ervan zyn opgemaekt. Alzoo krygen de enkwestmannen, die in de Kamer zoo hoog roemden op hunne onpartydig- heid.eene duchtige logenstraffing van de recht bank. (Fondsenblad.) Speurhonden van 't gourvernement drin gen tegenwoordig in kloosters en scholen, om er alles af te snuffelen en te onderscheppen. Men moet die kadés buiten smyten en zonder complimenten. Hunne Handelwyze is onwettig en laf De zaek der mestpacht te Brussel is nog niet geëindigd. De expert-boekhouder M. Ma- rique heeft dezer dagen zyn verslag over het dossier aen de raedskamerder rechtbank over handigd. M. Robyns,;de gewezen bestuerder der mestpacht.lydt thans aen eene hersenziekte die alle ondervraging onmogelyk maekt. Maendag morgend heeft de juweelier M. Sturbelle de volgende depeche uil Londen ont vangen: «Kom onmiddelyk naer Londen, C...., Roadstreet, voor een hoogdringende zaek. (Get.) W. B.M. Sturbelle is onmiddelyk na de ontvangst dier depeche naer Londen vertrok ken Men heeft tydingen van hem ontvangen hy bericht zyne vrouw dat de daders zyn aen- gehouden en byna al de gestolene voorwerpen zyn teruggevonden. De dieven zyn, naer H schynt, drie americanen. In den Debetsgang, Grensstraet, te St- Jans-Molenbeek,woont een koopman in eieren, g^naemd Kempeneer. Zekere Camille drong dynsdag in zyne woning, om met hem twist te zoeken, doch toen men de policie ging halen, nam hy wysselyk de vlucht. Omtrent 9 ï/a ure 's avonds kwam hy echter terug, stootte de deur in en wierp vrouw Kempeneer op den grond. Kempeneer greep in een aenval van gramschap eenen hamer en bracht Camille zulken hevigen slag op het hoofd toe, dat hy in zyn bloed rteêrstortte. De policie heeft den gekwetste naer zyne woning doen brengen en proces-verbael opgemaekt van het gebeurde. Majoor de Vlaeminck, van het I2C linie regiment, in verlof voor gezondheidsredenen, leed sedert eenigen tyd aen aenvallen van krankzinnigheid hy beeldde zich in dat hy vervolgd werd en dat gansch hel garnizoen van Namen byeengeroepen was om hem te fusillee- ren. De ongelukkige is, door eerie zelfmoord, aen die ingebeelde schande willen ontsnappen en heeft zich acht sabelsteken in den buik toe gebracht een der wonden is 25 millimeters breedde sabel heelt gansch het lyf doorboord en de punt is te midden van den rug uitgeko men. De majoor is naer het militaire gasthuis gebrachter blyft weinig hoop op genezing. Zich branden aen kokend water of kokende melk is altyd pynlyk en onaenge- naem. Vooral is dit liet geval ten platten lande waer men niet, gelyk in de steden, heelkundi ge hulp kan erlangen dan na verloop van soms geruimen tyd. De vrouw van een spoorwegambtenaer had op zekeren dag hel ongeluk, een pol met ko kende melk over hare handen te storten. Zy brandde zich erg. Op aenraden van eene op passter in een hospitael, die toevallig aenvve- zig was, ylde zy naer een bak met meel. en stak beide handen er diep in. Daerna bedekte zy de wonden nog niet doek en hield hel meel tot aen den avond aen de handen. Er vormden zich geen blaren, en de vrouw had des avonds niet de minste pyn meer, en dat wel niettegenslaende zy hare handen zeer erg gebrand had. De huid was weèr opgedroogd, en de handen waren weêr bruikbaer. Verleden zondag vernam de genaemde D. G..., mynwerker en herbergier te Seraing, dat zyne vrouw zich alleen met een jongeling in hare kamer bevond met een mes gewa pend, stootte hy de deur der kamer in en randde den jongeling aen. De vrouw kwam lusschen beiden en bekwam twee messteken in de richting van 't hart. Ondertusschen was de andere uit bet venster gesprongen en ge vlucht. D. G... is aengehouden de vrouw is naer het gasthuis gebracht. Hare wonden zyn doodelyk. Eene geleerde maetschappy van Weenen heelt over eene maend het volgende vraegstuk gesteld, met eenen prys van honderd gulden Waerom weegt een dood konyn meer dan een levend konyn Op minder dan eene maend zyn 352 ant woorden aen den voorzitter der maetschappy toegekomen. Op het oogenblik der toewyzing van den prys, kreeg iemand het gedacht ie vragen om de juistheid te onderzoekeu der zienswyze in het vraegstuk uitgedrukt. Een levend konyn werd gevvaegd vervol gens hetzelve gedood hebbende, werd bet nog gewaegd. Het gewicht was juist het zelfde De Geuzen van Frankryk hebben eene wet gemaekt. die voor gevolg heeft dat de Semina risten soldaetje moeten spelen. Onze Geuzen willen nu ook seffens, subiet, zonder dralen, op den oogenblik ook eene wet van dien aerd maken. Waerom Wellicht om te bewyzen dat zy, Geuzen, de party van Frankryk zyn Verleden week is er te Lourdes weêr eene wonderbare genezing geweest. Jufvrouw Mar tial van St-Truiden, die sedert veertien jaren teenemael lam was, was gaen bidden aen de grot van O.-L.-V. Eensklaps richtte zy zich op, begaf zich naer de Basiliek, waer zy binnen kwam by bet eindigen der mis. Men begrypt met wal geestdrift het magnificat en het Leve O.-L.-V. van Lourdes werd aenge- heven. Wat tranen van aendoening er gestort werden. HOLLAND. Woensdag hadden in Nederland kiezingen plaets voor de Tweede-Kamer der Stalen-Generael. Tol dynsdag avond waren de volgende uilslagen bekend: Van de 29 aftredende liberalen waren er 21 herkozen, en vooreen moest er balloteering plaets hebben; van de twee aftredende conserva tieven was er één herkozen en voor de tweede moest worden geballoteerd; 8 aftredende katho lieken zyn herkozen, lie orlodoxsche protestan ten wonnen twee zetels. FRANKRYK. Maendag had in de kerk van den H. Thomas \an Aquinen, te Parys, de begrafenis plaets van Mgr de Ségtir, wiens dood wy gemeld hebben, E'-ii ontzagelykste groote volksmenigte, geloovi- gen van allen stand en rang en depululiën van geeslelyke werken, woonden de lykdiensl by Al wat een naem heeft in de katholieke wereld der hoofdstad, had er aengehouden eene laetste hulde te brengen aen den moedigen stryder voor den godsdienst. De plechtigheid was eenvoudig, vol gens den uitdrukkelvken wil van den doode; het het lyk is tot zes ure 's avondsin de kerk ten toon gesteld gebleven, na welk uur het in de grafkel ders werd neêrgelaten, tot dat men liet er weêr uithaelt om naer Sainl-Anne-d'Auray over le voeren. GEZONDHEID AEN ALLEN teruggegeven zondor medecyneo, zonder purgatie en zonder kosten, door de smakelyke gezondbeidsbloed van Du Barry, van Londen, gezegd REVALENTA ARARICA. Dertig jaren onveranderlyke uitslagen. Zy beslrydt met goeden uitslag den mocilykon eetlust, slechte spysverteringen, longziekte, maeg- ontstekingen, de gal.de winden, de zuerheid, het slym.de bracklust, de maeg, opwerp en uitwerping, den buikloop, den hoest, de belemmering aen adem haling, de uittering, al de wanorders veroorzaekt, door borstontsteking, keel, ademslem, luchtpypen blaes, lever, lenden, ingewanden, slym voortko, mende uil dehersenen n hel bloed. Zy heeft reeds 80,00<> genezingen bewerkstelligd, waeronder die van den graef Pluskow en de markiozin Bréhan- MM. de professors Cédé, Wurzer, doctors Campbell, Shorland, Ure, Gnuelslein, enz., enz., waervan uit treksel. Ovcrgevlng, mnegzlektcn, enz. Jumel by Charleroi, 19 mei 1863. Dank aen de Revalenla, beeft de vrouw van M. L.-J. Dury, genezen geweest na vier jaren overgeving. maegziekte, bert- en lenden pyn, afwezenheid van slaep, enz. M. Johnen Guissc, van Couillet, (Uenegauwen,) schryfl ons Had ik de Revalenla, die my de doctors voorgeschreven "hadden niet gebruikt, zou ik er nu niet meer zyn. N° 78,3b4. M. en MmB Léger, van leverziekte, afgang, zwelling en brakingen. N° 68,671.— M. den abt Pieler Castelli, van vol ledige uitgeputheid op den ouderdom van 85 jaren de Revalenla heeft my weder jong gemaekt. Ik predik, hoor biecht, breng bezoek aen de zieken, doen redelyke lange reizen te voet, mvn geest is hel der en het geheugen frisoh a. Viermael voedzamer dan het vleesch, spaerl zy nog 50 mael baren prys in medecynen. In doozen, 1/1 kil. fr. '2,251/2 kil. 4 fr. 1 kiï. 7 fr.12 kil. 71) fr. De Beschuiten van Revalenla, in doozen van 4, 7 en 16 fr. De Revalenla Chocolaet, in doozen van fr. 2,25, 4 fr. 7 fr. 36 en 70 fr. Opzending tegen post-mandaet, de doozen van 36 en 70 franco Bewaerplaetsen overal, by de apothekers en do kruideniers. Depót van Du Barry en C°, (limi ted) o Algemeene agent voor België M. Km lel Timmermans, 6 en 8, Rouppeplaats. Brussel. Depots te Aelst, by Vanden Herreweghe en Beydler apothekers,Vander Stappen, droguiste, kapeileslraet. Geeraerdsbergen, by D. Wittinck, apotheker. Ninove, by E. Druwé-Jelie. Holloway's Zalf en Pillen. Een onteilbaer middel voor kwade beenen en allo soorten van wonden. Zy genezen spoedig kwade beenen, oude wonden, scheurbuik en huidziekten. Duizende manschen die aen deze verschrikkelyke kwalen leiden zyn er door genezen, nadat alle andere middelen gefeild hadden, en hel is eene zaek buiten allen twyfel, dat er geen geval is, hoe verhard en verouderd ook of hel kan door deze wonderlyko midüelen spoedig en volko men genezen worden. Hunne vereenigde kracht is onwederstaenbaer, meer behoeft men niet le zeggen van deze beroemde Pillen Dal zy, die aen hunne uit muntende, eigenschappen twyfelen, er de prooi van nomen.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2