Meester Van Ruyssevelt van Moorsel. ZSzeVgën ÏÏT Si mW i J - De Gorrectionnele Rechtbank van Dender- monde heeft Maendag lestleden de zaek onder zocht van den officieelen Hoofdonderwyzer van Moorsel, meester Jsidoor Van Ruyssevelt. Onze geëerde lezers zyn met deze walgelyke zaek reeds genoegzaern bekendook zullen wy daer- omtrent in geene bezonderheden treden. Zoo wy het in ons nummer van 15 Mei zeg den, was meester Van Ruyssevelt beschuldigd van menigvuldige aenslagen tegen de eerbaer- heid gepleegd op zyne leerlingen, en terwyl, deze aenslagen byna allen in 't openbaer ge schied waren,was de vuilbaerd nog bovendien verdacht menigvuldige keeren openbaerlyk de zeden geschonden te hebben. Men weet hetde vogel is op tyd gaen vlie gen en het Parket is de hand op eenen ydelen nest komen leggen. Van Ruyssevelt was vluch tig en is vluchtig gebleven. Hy verscheen dus voor de Rechtbank niet. Alle de feiten tegen den officieelen vuilbaerd ingebracht, wierden door de slachtoffers,(leer lingen van min dan 14 jaren, ja zelfs, van min dan 11 jaren oud) door de ouders dier leerlin gen en door den heer officieelen hulponder- wyzer Beeckman zelfs, teenemael en uitdruk- kelyk bevestigd. De openbaerheid der aenslagen wierd ook onbetwistbaer vastgesteld. Byna alle de feiten wierden gepleegd in de school gedurende de schryflessen, onder de oogen der leerlingen eenigen in openbare plaetsen, herbergen, enz., anderen in den hof in tegenwoordigheid van de kinderen. De Rechtbank, ontelbare doch min bepaelde feiten verwerpende, heeft eene reeks vastge steld van 14 aenslagen tegen de eerbaerheid gepleegd op leer lingen van min dan 14 Jaren oud, en G9 aenslagen tegen de eerbaerheid gepleegd op leer lingen van min dan 11 jaren oud. Daerenboven wierden 143 feiten van openbare schennis der goede zeden vastgesteld. Voor alle deze feiten wierd meester Van Ruyssevelt te samen verwezen tot 286 Ja ren gevangzitting, straf, welke in gevolge de wet verminderd wierd lot eene ge vangzitting van 10 jaren, het maximum dei* straf die de correctionnele Rechtbanken kun nen toepassen. Meester Schoolvos wierd daerby, voor eenen termyn van 5 jaren, beroofd van 't recht van openbare bedieningen en ambten tebekleeden, van gezworen, deskundige, getuige, lid van familieraed,voogd of toeziende voogd te zyn, enz. Eindelyk heeft de Rechtbank zyne on- middelyke aenhouding bevolen, maer de vogel is gaen vliegen en men weet niet waer heen.. En zeggen dat de vlucht van dienvuilen kerel, van dit monster, geluk 't Verbond hem heet, vergemakkelykt werd door een persoon wiens kind ook een zyner slachtoffers is geweest? Hoe is dat toch mogelyk?...Zietdaer nu, geëerde le zers, den Jan die, volgens 't liberael drukpers- ongediert. Vooruit do ouders ver zekerd heeft, dat by van hun ne hinders goede burgers, goede huisvrouwen zou mnekt hebben.... JSfc&fagrook de liberale feniks van wien't bedoeld drukpersongediert uitriep Geluk kig dorp dat zulke onderwy- zors bezit Wat hoogst wonderbaer is in deze gansche zaek, is dat terwyl meester Van Ruyssevelt zyne vuilbaerdery in 't openbaer pleegde en dat byna elkeen in 't witte of liberale kamp met de feiten in alle hunne omstandigheden bekend was, noch Z. H. de heer Van Hauwermaren canton ale opzichter, noch de leden van 'toffi- cieel schoolkoraiteit, gebaerden er iets van te weten.... Hoe komt dit Hoe is dat mogelyk Waertoe dienen de schoolopzichters en de schoolkomiteiten dan Wy hebben Z. H. den heer opzichter Van Hauwermeiren reeds twee mael hieromtrent geinterpelleerd en de groote Jan die, den Denderbode ging tot zwy- gen brengen, blyft zoo stom als nen pladys... Allons, liberale grootspreker kom eens voor de pin, en leg aen 't publiek eens uit hoe het mogelyk is geweest, dat van alle die zoo tal- ryke feiten, door vuilbaerd Van Ruyssevelt ge pleegd, niet eene enkele aen uwe ooren kwam, terwyl er te Moorsel byna gansch de wereld mee bekend was?.... Wy hebben dit recht u hier omtrent uitleggingen te vragen, daer het met onze centen zoowel als met dezen der liberalen is, dat gy betaeld wordtWy wachten dus uwe uitleggingen af heer Van Hauwermeiren, wy herhalen het: 't volk heeft het recht te ken nen welke inspektie de officieele scholen heb benJa dit onbetwistbaer recht heeft het.... Wat zal 't Verbond nu van die veroordeeling van zynen correspondent zeggen Het bladje zalhem wéér een vuile kerel, een monster hee- teu en dan weèr op de broeders van Ronsse en Maltebrugge tempeesten. Maer wat het voorzeker zal nalaten ie doen opmerken is, dat zyn correspondent Van Ruyssevelt meer aen slagen tegen de eerbaerheid pleegde dan al de broeders en andere onderwyzers die in onze provincie, gedurende deze laetste tien jaren, voor dergelyke feiten veroordeeld wierden. Te Ronsse, te Maltebrugge wierden maer een koppel dozynen aenslagen tegen de eer baerheid gepleegd, terwyl de correspondent van 't Verbond er zich aen 145 plichlig maekte. De veroordeelingen tegen de broeders van Ronsse en Maltebrugge uitgesproken, bereiken al te samen genomen nog het vierde der jaren gevangzitting niet tot de welke de moorselsche vuilbaerd veroordeeld wierd. En als er nu iemand is die in deze omstandigheid over de catholieke onderwyzers hoeft te zwygen dan is 't wel 't Verbond, 't orgaen der officieele onderwyzers van t canton Aelst, t welk den moorselschen vuilbaerd onder zyne medeop stellers telde. Zietdaer nu genoeg voor heden Baron Fricandon schryft dat de liberale party al- leenlyk samengesteld is uit oprechte en deftige liberalen en, dat het slecht volk die party teene mael verlaten heeft. Bekykt uwe gebuerte en ge ziet gansch de wereld, zegt 'lspreekwoord, en men moet indordacd niet zeer lang kyken, om weldra de overtuiging te vcr- krygen. dal alle liberalen wel geene cunaillen zyn, maer dat al wie canaille is toch liberael is. Indien Baron Fricandon zich van de waerheid dezer spreuk wil overtuigen, hy plaetse zich voor eenen spiegel en kyke dan eens wel.,,. Hebt g'het p.eet meester. i Verbond vraegt ons waerom de tralie rond den hof der Fabriekplaets zoo hoog en zoo massief ge maakt is Wy gaen u dit eens gauw zeggen, Verbond Om te beletten dat de liberale lonassen en voorat de sprinkbaen uit 't Verbond, des nachts, den no zouden kunnen verwoesten, en dan, zoo bet meer- maels gebeurde, 't lot op de slraetjongens to werpen. 't Orgaentje uit 't Peperstraetje vraegt ons verder waerom wy zwygen over de nieuwe opcenten welke ons catholiek Besluer, na de gemecntekiczing van October, zal heffen. Waerom die stilzwygendheid Waerom durft gy ons niet logenstraffen vraegt het Indien wy alle de zoo dwaze als domme leugen; moesten weerleggen, die 't orgaentje wekejyks uit- kraemt, ons blad ware wel vier mael te klein wat meer is, in de meeste gevallen zyn de beschuldigin gen en verwyten die 't orgaentje legen ons stedeiyk Bestuer uitbrengt, zoodanig dwaes en dom dat zy hunne eigene wederlegging meêbrengen. Overigens in ons voorig nummer hebben wy onze medeburgers verwittigd, dat ónze stedelyke lasten merkelyk gaen opslagen en wy hebben tezeLdortyd de oorzaek aengewezen. Ja, zonder eeuigen twyfel, zullen onze 3tedelyke opcenten moeien vermeerderd worden, maer aen wie do schuld Aen de libera len, die om hunnou boozen godshaet tc koelen, besloten hebben hier vier nieuwe ofllcieele scholen te bouwen, vier nieuwe brandputten van ongeloof en zedeverminking, bestemd om de opkomende geslachten op den leest van 't liberalismus te schoeien en alhier ook zedeverderf en verbeesting te doen heerschen. Ziedaer,Verbond, wie de schuld zyn dat onze stede lyke lasten merkelyk zullen moeten vermeerderd worden.... Weest maer gerust, op tyd en stond, zullen wy onlegensprekelyk bewyzen, dat, indien ons Stadsbestuer door 't maconniek ministerie niet gedwongen wierd vier nieuwe officieele scholen te bouwen en te onderhouden, er hoegenaemd geene noodzakelykheid bestact om onze stedelyke lasten, nog zelfs met geen negenmanneke, te verzwaren. Daermeê nu punctum voor heden. 't Verbond kondigde zondag 11. op zyn eerste blad- zyde hot vonnis af der rechtbank van Dendermoiide, uitgesproken in de zaek tegen 't vuilbladje wegens laster en beleedigicg door den lieer advokaet Eeman ingespannen.... Wal moet het hard vallen niet waar, Verbond,zelf te moeten aenkondigen, datde rechtbank weöral den stempel van schandelyke eerdievery op uw voorhoofd komt te drukken Afduimen, Medeburgers De minister van Openbaer Onderwys komt ons Stedelyk Besluer te berichten, dat ten einde aen 't verzoekschrift te voldoen hem door een zeker getal Aelstenaers toegericht, alhier een atheneum zal worden tot stand gebracht. Afduimen dus. Medeburgers, ja afduimen zult gy, want ten goedkoopst mogelyk zal dit atheneum jaerlyks 40 duizend franks verslinden. Maekt uwe centen dus maer gereed, Medeburgers! Wy zyn heol nieuwsgierig de namen te vernemen der persoonen die hel verzoekschrift onderteekend hebben. Wy zyn overtuigd dat wy aen t hoofd de namen zullen aentreffen van cenige liberale heethool- den, die, om hunnen wrok tc koelen, niets anders zoeken dan de stadskas te ruïneren en de burgery onder zware lasten te verpletteren.... In ons toeko mend nummer komen wy hierop terug. WETGEVENDE KAMERS. .Senaet. De hooge Vergadering zette het onder zoek van 'l budjet der Openbare Werken voort. De heer Baron de Coninck verdedigde de belangen van 'tfwèso ryverbeid Da heer minis lor Saincteléue sprakV-ren eigen loi'im J>r beweerde dal by ;.!!een in staei ./as, aen 't hoofd des miaöitnss- van open bare werker, to stsen, en memand zyne; voorgangers op zulke voortreffelyke wyzo de uitgestrekte belan gen van dien tak des bostuers had weten te verde digen en te bezorgen ?lt?' Eindelyk deed de heer minister de belofte dat kortelings een wetsontwerp zal worden neergelegd, 't welk de legging van yze- renwegen in lal van arrondissementen zal toelaten. Na eenen redetwist tusschen verschillige leden en den heer minister wierd het budjet eindelyk met 51 stemmen aengenomen. De Vergadering nam verder, na eene krachtdadige protestalie der catholieke minderheid tegen de afbre- kirig onzer diplomatische betrekkingen met den H. Stoel, het budjet des ministeries van uitwendige aen, met 27 stemmen tegen 25 onthoudingen. Het wetsontwerp betrekkelyk den afstanc. van den Walgang des Noord-Kasteels te Antwerpen werd ook met eenparigheid 3engenomen. Eindelyk ging t Senaet over tot de bespreking van 't wetsontwerp .t welk de groote naturalisatie aen de alhier verblyvendo vreem delingen toestaet; 't ontwerp werd aengenomen. Yolksknmcr. De Kamer keurde deze week hel wetsontwerp op de jacht en op de viscbvangst in de vvaterloopen goed. Woensdag had de interpellatie plaets over de zoo brutale als hatelyke afstelling van den goeverneur der provincie Namen. Wy verzenden onzen geëerde lezers naer ons arti kel betrekkelyk deze zaek. Toekomende week zal de Kamer zich onledig hou den mei de nieuwe kiessnoeiing,in 't belang der liberale party voorgesteld. HANDEL EN NYVERHEID. M. Emile de Harven heeft eene brochuer uit gegeven, naer aenleiding van eene brochuer van M. Feenstra, een Hollander, die den ryk- dom en de weelde roemt van de Moluksehe eilanden, in bezit van het nederlandsch goe- vernement. - De Molukken zyn tot nu toe niet geëxploi teerd. Niet alleen is er overvloed van natuer- rykdom, maer ook van delfstoffelyken rykdom. Ryst, koffie, kakao, thee, sago, peerlen, tin, koper, yzer, goud, lood, diamant, solfer, pe- trool, marmer, enz., enz., zyn altemael ryk- dotfimen, die in -de Molukken in overvloed voorhanden zyn. Mde Harven wil dat Belgie, dat zich onder politiek oogpunt niet met Nederland kon ver- staen, dit laetste zou ondernemen onder koop handels-oogpunt. Hy zou verlangen dat onze kapitalisten in die exploitatien traden. Reeds is in Holland eene Moluksehe Handelsvereni ging lot stand gekomen, ter exploitatie der Batjan-eilanden. Het is in de overzeesche stre ken, zegt hy, dat de voorspoed gedurig aen- groeit. Frankryk.Engeland, Duitschland,Nederland, alle landen, hebben dit begrepen alleen wy,in Belgie, schynen de weerde van de kolonisatie nog niet te beseffen. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Peene, oud-onderpastoor van Bottelaere, is geestelyke directeur van het hospitio van St. Amandsberg benoemd. De Eerw. Heer n" Feyter is coadjutor van Herdersem aengesteld. ALLERHANDE NIEUWS. Toekomende maendag 27 Juni, zal de heer Verhaeghen be ISaeyer, Goeverneur onzer pro vincie, onze stad zyn eerste officieel bezoek brengen. De heer Goeverneur zal alhier des voormid dags aenkomen met den trein van 10 uren 20 minuten en door de heeren Arrondisse- ments-Kommissaris, Burgemeester en Sche penen ter statie ontvangen worden. Om 11 uren zullen de geestelyke en wereldlyke Overheden den heer Goeverneur voorgesteld worden. Onze Koninklyke Harmonie zal hem alsdan melde uitvoering van eenige fraeie muziek stukken vereeren. Verder zal de hooge Ambtenaer de verschilige officieele en stede lyke gestichten, de kerken en gebouwen be zichtigen. De heer Verhaeghen-De Naeyer zal onze stad verlaten ten 5 uren namiddag om zich te begeven naer Dendermonde. De Processie van het H. Sacrament des Altaers is, zondag lest, uit hoofde van t on gunstig weder, uit de kerk niet kunnen gaen. 't Is waerlyk spylig, want, naer men ons verzekert, zou de processie van dezen jare, alle de voorgaendelyke in pracht en luister overtroffen hebben. Het huisje nevens de Werlkapel is thans afgebroken. Deze afbraek wordt algemeen goedgekeurd, omdat het verkeer aldaer nu grootelyks vergemakkelykt is geworden, en de eerste huizen der Achterstraet meer in 't zicht zyn gebracht. Donderdag heeft men op 't grondgebied van Hofstade het lyk uit den Dender getrokken van den genaemden Joannes VeSaedeleer, twyn- dersgast, oud 35 jaren geboren te Aelst. Men veronderstelt dat de ongelukkige, in eenen aenval van ylkoorts, in 't water is gesprongen. Wy vernemen dat onze aenstaende Foire een der" merkweerdigste zal wezen die hier ooit wierden gezien. Nog nooit waren de aen- vragen van plaetsen zoo talryk dan dees jaer. Al de plaetsen zyn reeds toegestaen. Een groot getal barakken, Renbanen, enz., zyn, uil hoofde van plaetsgebrek, moeten gevvei- gerd worden. Onze kermis zal dus dees jaer hoogst vrolyk en vermakelyk zyn, want als er geene barakken en kramen ter Foire staen, is 't geene kermis Moedermoord. Men schryft uil Wotteren Eene afgryselyke misdaed heeft onze gemeente in opschudding gebracht. Een knaep van 15 jaren oud, Joris Braeckman, wonende op 't gehucht Boschkant, heeft zyne moeder by middel van gowcerscholen ge dood; die misdaed is met voorbedachtheid gepleegd Het schynt dat de ellendige knaep zich aen den drank overgaf en soms zeer laet te huis kwam. Na zyne misdaed bedreven te hebben, is hy naer de gendarmerie van Weiteren gegaen, met hel ge weer op den rug, om zich gevangen te geven. Tol nu toe heeft hy niet hot minste berouw laten blyken. Hy heeft gezegd uit wraek gehandeld te heb ben. Myne moeder, zegde hy, had de gewoonte my te bekyvon en my te slaen, als ik laet thuis kwam over acht dagen heelt ze my nog geweldig geslagen en ik besloot daer eeu einde aen tc stellen. Maendag avond, op het oogenblik dat ik my naer de kermis van Schcllebelle begaf, heb ik mynen tweeloop in de schuer by onze deur verborgen; daer ging ik gewoon- lyk's nachts binnen. Rond middernacht kwam ik acn die deur ik hoorde vader tol moeder zeggen «Julie, doe open.» Myne moeder antwoordde Goed, wy zullen hem wat geven, dien deugenietMaer zy heeft den tyd niet gehad, want ik heb haer in de volle borst myn geweer afgeschoten als zy de deur opentrok. Ondervraegd of hy geen berouw had over zyne misdaed, zegde hy Neen, zy moest my maer niet slaen Het schynt dat de jongen aen oenen gendarm vcr- klaerd heeft, dat hy een kardoes ever had voor zyn vader of zyn broeder, in geval zy hem na den moord zouden achtervolgd hebben. Up hel gemeentehuis riep hy tol den veldwachter Van Langentrom Ah, ge zyt gy daer Gy hebt my vroeger ook nog achtervolgd (voor wildstroopery) bad ik u een uer vroeger tegengekomen, die kogel was voor u in plaets van voor myn vader of een van buis. De moordenaer is naer de gevangenis van Dender monde gebracht; achtervolgd door de menigte, die hem zou doodgeslagen hebben, indien de gendarmen hem niet verdedigd hadden. Het regiment karabiniers, bestaende uit vier bataillons met een effektief van 90 officiers en 2,500 man,zal opf juli aenstaende uit Brus sel naer het kamp van Beverloo vertrekken,om de schyfschietingen by te wonen. De karabi niers zullen gedurende eene maend alleen in 't kamp zyn, om nieuwe oefeningen te doen met de geperfektionneerde wapens, die zy sedert eenigen tyd ontvangen hebben. Gedurende hun verblyf in 't kamp, zullen zy te Brussel niet ver vangen worden de grenadiers zullen alleen den dienst van 't garnizoen doen. De Précurseur bevat dynsdag een artikel dat de comble is van blinden haet of domheid t zyn weêr de nonnen, 't zyn weêr de pastors die het gedaen hebben. In zekere parochie, heeft zekere vrouw haer kind verloren, omdat zy op raed van zekere nonnen, by zekere pastor was gegaen die haer ziek kind had belezen, dat is, die over liet kind gebeden had uitgesproken en eene novene had doen houden. Het kind is gestorven—en nu wil de Précur seur, de nonnen en den geestelyke verant- woordelyk maken voor dat sterven, en hen doen vervolgen door de rechtbank voor het onwettig toepassen der geneeskunst. Begrypt, lezer, dat het onwettig toepassen der geneeskunst hier bestaet in te... bidden. Het is dom te willen doen gelooven, dat de geestelykheid die vrouw belette naer een dok tor te gaen, zooals de pretentie van zekeren doktor even dom is, dat by het kind zou gene zen hebben, ware men vroeger gekomen. Maer wat een schandael mag genoemd wor den is, dat de zucht tot woekerwinst den geestelyke zoo heeft doen handelen dat behalve hel geld dat men van hel belezen trekt, de geestelykheid nog spekuleerde op het onverwacht voordeel dat de lyk- mis voor de ziel van het kind 'T WELK MEN GEDOOD HEEFT, zou opbrengen. En de Précurseur, die hier de gasconjer uit hangt, voegt er walgelyk by Tudicuquelle ripaille dans la sacristie Indien er hier iemand zou moeten vervolgd worden, dan zou het de Précurseur zyn, die eenen geestelyke hy zegt niet wie be schuldigt van moedwillig een kind vermoord te hebben, om eenige centen profyt uit het lyk te Die scribent stelt zich onze geestelykheid voor, zooals zyne monsterachtige inbeelding ze maekt, en die'geestverdwaling moet ons geen heel eerlyk gedacht van zyn binnenste geven. Pouah.... hoe een blad, dal dom boosaerdtg is, toch in de vuiligheid zinken kan la FeuiUe Beige geeft ons het troostend vooruitzicht, dat het berucht school-enkwest in 1880-81 aen het landzal kosten, de ronde som vau 509 duizend 531 fr. dus meer dan een half millioen. De nieuwe nationale feesten zouden den 21, 22 en 23 augusti te Brussel gevierd worden. lnfamie op infamie Al de liberale bladen hebben dezer dagen een schandelyk nieuvvske overgenomen uit de République de Nevers, over eene Blauvv-zuster (soeur bleue), die tusschen Pouilly en Mesves.... Genoeg Alles was nauwgezet opgegeven het uer, de trein, de ouderdom der zuster, de kleur van beur haer ('t geen ons heel verdacht voorkwam) enz. De Etoile, de Précurseur, de Gazette, de Chronique, heel de liberale bende, jubelde by die schandelyke geboorte. Welnu, zegt de Gazette des Tribunaux, heel dat nieuvvske schynt nu leugenachtig bevonden te zyn, en men kondigt aen dat er eene ge- rechterlyke vervolging zal plaets hebben. Mag men op de uitvinders en verspreiders van zoo 'n eerlouze leugen, het woord van de Maistre toepassen l'impiété est canaille. De brusselsche bladen hebben verkeer- delyk gemeld dat M. Franz Duval de Beaulieu, onder borgtocht, voorloopigin vryheid zou ge steld zyn M. Duval is niet in beroep gegaen tegen het vonnis der korrektionneele recht bank. Dynsdag morgend kwam een welgekleed heer by eenen fabriekant van pypen, op den hoek der Heuvelstraet te Brussel hy zegde dat hy een koopman was van Antwerpen en kocht voor ongeveer 700 fr. artikels, welke hy verzocht aen zyn adres, in het Hotel du Luxem bourg te brengen. De fabrikant oordeelde het geraedzaem er in persoon heen te gaen en oud er inderdaed zynen nieuwen klant. Deze roeg zyne artikels, om ze nog eens te onder zoeken, doch nauwelyks had hy ze in handen, of hy snelde het hotel uiten nam de vlucht.Tot nu toe heeft men den dief niet teruggevonden. Wy hebben reeds verscheidene malen de diefstallen gemeld,door een kerel gepleegd, die in de huizen dringt onder voorwendsel van de dakgoten te herstellen. Die kerel, gekleed als werkman en met een pak gereedschap onder den arm, kwam verleden week,onder hetzelfde voorwendsel,in een huis van den Waverschen steenweg te Brussel. Een meisje vergezelde hem tot op den zolder en liet hem op het dak alleen. Kort daerna kwam de zoogezegde werk man naer beneden, en zegde dat hy 'sanderen- dags zou terug komen om het werk te doen. 's Namiddags ontdekte men dat eene som van 200 fr. verdwenen was uit een koffer, in de mansarde geplaetst en toehoorende aen de dienstmeid van den huize. anderen beschuldigen baer, beur eerste kind, dal 11 maenden oud was, ook van kant gemaekl ie bobben. Men zegt ook dal de belichte gansch alleen de mis daed bedreven heeft, dat hare ouders vaD niets wis ten. De misdaed heeft nogtans eerst plaets gehad in den nacht van maendag tot dynsdag, terwyl bet kind zaturdag avond geboren is, 20oals blykt uit de ver klaring van het dochlerke van een gebuer, dat dien avond het kind heeft hooren schreeuwen Naer men verzekert is een derde persoon,die in de kindermoord zou betrokken zyn, te Schaerbeek acn- gchouden. Men leest in den Politik van Praeg, 18 juniPrinses Stephanie deed gisteren namid dag, in gezelschap van gravin Noftiz, eene wandeling in ryluig, naer Rostok en keerde omtrent 4 1/2 ure naer het kasteel terug. De prinses voerde zelf haer ekwipagie van poneys. In de nabyheid der Staubbrucke reden de peer den op stap, uit hoofde van de helling. Eene dame, zeer net gekleed, nam van die gelegen heid gebruik, om in het rytuig eeri pakje te werpen, in eenen groenen omslag gewikkeld. Hare beweging was zoo plotseling.dat de prin ses verschrikte en de peerden langs den ande ren kant van den weg trok. Dit incident heeft gelukkig geen andere gevolgen gehad. Ommer Dobbelaere, de moordenaer der dames Wattine van Rysel en door het assisen- hof van Oost-Vlaenderen veroordeeld is tot de doodstraf, heeft door koninklyk besluit zyne straf zien veranderen in eeuwigdurenden dwangarbeid. Hy bevindt zich nog altyd in de gevangenis te Gent,en zal binnen eenigedagen overgebracht worden naer de centrale gevan genis te Leuven. Te Berchem. by Audenaerde, werd een zoogezegd vrydenker begraven men deed de kinderen der gemeenteschool die delving bywoo- nen, terwyl de schoolmeester op het graf eene redevoering uitsprak. Men ziet, de onzydigheid van de Van Hum- beeck's school, is niets anders dan hel onge loof. Hel is niet alleen te Antwerpen, dat de Duitschers zich vestigenvolgens den National overrompelen zy den bassin van Charleroi. Zy bemachtigen alle plaetsen, steken zich in alle zaken in de glasblazeryen, smeltovens, in de handelshuizenzy zyn met weinig te vreden het voornaemste voor hen is dat zy geplaetst worden en dit laetst geelt stof tot nadenken. De National denkt dat er voorzorgen ten dezen opzichte moeten genomen worden; ons dunkt dat die aenbeveling heel laet komt. Kindermoord te Laken. Eene afgryse- j [>e studenten van Leuven teekenen verzet lyke misdaed is zondag morgend te Laken aen tegen de valsche verhalen der Genzen- gepleegd. Een meisje, met name V...,en waer- J bladen, die beweereu dat er te Leuven alle van het gedrag veel te wenschen laet, is aen- j dagen oproer is tusschen de sludenten. Van gehouden onder beschuldiging van kinder- j ajjes 1S njels Waerde Geuzen-bladen moord. Ten gevolge van het gerucht dat in de ge- j meente in omloop was, had het parket een j onderzoek ingesteld, en na de eerste opzoekin- I gen, deed de prokureur des konings het meisje en hare moeder aenbouden. De eerste betichte heeft bekend dat het kind in den nacht van zaterdag tot zondag geboren waszy heeft het kort na de geboorte, met het hoofd tegen een muer doodgeslagen, het daer na in stukken gesneden en die stukkeu in eene riool geworpen. Eerst had zy beweerd het lyk geworpen te hebben op een veld te Jette, doch de opzoekingen aldaer gedaen bleven vruchte loos. Het meisje werd op nieuw ondervraegd en zy verklaerde dan de overblyfsels van haer kind in eene riool geworpen te hebben. Men heeft gansch den dag in de riool gezocht om de overblyfsels terug te vinden, doch te vergeefs. (Nadere byzonderheden Ziehier in welke omstandigheden die verschrikke- lyke misdaed ontdekt is De geburen en eenige voorbygangers hadden de kreten van het slachtoffer gehoord, en een bewoner van het huis der Allée-Verlc, n. 15, waer de betichte met hare familie woont, had zekere kenteekens be merkt, die by hem erge vermoedens hadden doen ontstaen Hy ondervroeg de moeder, doch deze be weerde dat er niets buitengewoons met hare dochter was voorgevallen. De man was echter niet voldaen en ging den policie-kommissaris der Masiustrael ver wittigen De belichte is een meisje van 23 jaer oud.genaemd Rosalia Vermeusen Zy is dynsdag morgend aenge- houden, even als hare moeder, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid. Hare zuster, een meisje van 13 jaer oud, werd ins- gelyks dynsdag naer het policie bureel der Masui- straet gebracht, doch na een kort verboor werd zy in vryheid gesteld.Denzelfden dag had eene huiszoeking plaets te Jette, by eene tante der belichte. Volgens het openbaer gerucht, zou die huiszoeking gedaen zyn, omdat de tante, die zaterdag in de Allée-Verte geweest was, verdacht werd, stukken van hel lyk van het kind meegenomen tc hebben, om ze te doen verdwynen. Die huiszooking heeft echter geonen uit slag opgeleverd De belichte heeft in haer verhoor bekend, dal zy haer kind by de voeten genomen en met hot hoofd tegen den muer geslagen heeft. Zy heeft daerna het lyk in stukken gesneden by middel van een keuken mes, dat door het parket jin beslag genomen is. Behalve het mes zyn nog in beslag genomeu de deur van den kelder, waerop eene groote plak bloed kleelthet houtwerk van hot gemak, dat insgelyks op zekere plaetsen met bloed bedekt is een rok en een voorschoot, insgelyks bebloed, en eindelyk de eettafel, waerop men groote bloedplekkcn bemerkt, die men ie vergeefs gepoogd heeft uit te wasschen. Hel is op die tafel, dol, naer men denkt, het lyk in stukken gesneden is wat die veronderstelling be vestigt, is dal er ook bloed gespat is op den muer, vvaertegen de tafel stond. De betichte beweert dat al dit bloed op naluerlyke wyze is voortgekomen, hetgeen onaennecmlyk is. Hare moeder loochent alle medeplichtigheid. Zy zegt dal zy van niets wist, hetgeen door talryke getuigen tegengesproken wordt Het parket heeft bevolen het gemak en den bornput te ruimen, en de riool open tc breken, die onder de binneoplaets van het huis loopt. Woensdag morgend was het gerucht in omloop,als zou men eenige stukken van 't lyk in het gemak ge vonden hebben. Dit was niet waer. De werklieden die de opzoekingen deden, hebben in de riool een pak ontdekt, dat zy naer het policie-bureel brachten dit pak bevatte echter niets byzonders De opzoekingen in bet gemak en in de riool zyn thans gestaekt Men is van zin opzoekingen te doen in do Willebroekschevaert,waer eene schippersvrouw in den nacht van maendag tol dynsdag, iets zwaers heeft hooren werpen. Rosalie Vermeusen oefende het beroep uit van stryksler zy woonde met hare familie in het huis n. 15 der Allée-Verte. Haer vader exploiteert eene góede hoeve. By hare aenhouding legde zy de groot ste onbescbaemdheid aen den dag Zy bezag de me nigte uitdagend en antwoordde zonder schrik op de riio ho»r orpflnf»n werden. Na eerst hardnekkig Men hoopt, oen den liberalen kant, dat dit J enkwest ten minste driejaren zal duren: zoo wal een millioen en half. S. v. p. - De liberale gazetten zeggen dat de Kamers zullen geopend blyven tot in de maend au gusti, wanneer zy door eene koninklyke rede voering zouden gesloten worden* i geloochend tc hebben, doed zy woldra halve beken- tenissen Zy verklaerde dat zy haer kind in tien stuk ken had gesneden,en weigerde alleen te zeggen waer zy het lyk verborgen heeft. Rosalie Vermeusen is moeder voor de tweede mael. Allerhande geruchten zyn over de misdaed in omloop. ,ui t,«i mnloio l/rinL7innir» is ftp schryven dit maer om de ouders bang te maken en om de Katholieke Hoogeschool te benadee- ïen De militairen hebben weêr deel gemaekt van de processie van het H. Sakrament te Brugge. Is hel ministerie dan bekeerd Neeii, maer men heeft gezien dat bet ontne men van die militairen aen de H. Bloed-pro- cessie, kwaed deed aen het liberalismus, en men poogt met hypokrietery te herwinnen wat men verloren heeft. Alles spekuleert, zegde Van Duyse in zynen tyd, en wie een duivel is, die spekuleert op God. Dat doet ook het liberalismus. Verleden week is te Proven een kwaed- doener, by middel van beklimming in het huis gedrongen van den landbouwer J. Plaetevoet, en heeft er voor ongeveer 640 fr. juweelen.geld en kleeren gestolen. De dader is onbekend. Een geval van vergiftiging door zoogezegde nieuwe aerdappelen, heeft maendag te Bergen plaets igehad. Zekere Melchior Ghislain, zyne vrouw en zyne twee zonen zyn erg ongesteld geweest, na aerdappelen geëten te hebben, die men hun voor nieuwe verkocht had. Uit het onderzoek bleek dat het oude aerdappelen waren, die men aen eene scheikundige was- sching had onderworpen. Naby de statie te Poperinghe, woont de familie Montmorency, samengesteld uit den vader, de moeder en een kind. Dynsdag mor gend ontving de man eenen brief, die volgens het adres aen de vrouw persoonlyk moest ter hand gesteld worden. Die brief kwam van een gewezen kostganger der familie Montmorency, en die onlangs naer Rysel vertrokken was om aldaer werk te zoeken hy zette de vrouw aen haren man te verlaten en naer Rysel te komen. Een twist ontstond tusschen de beide echtge- nooten en de vrouw bracht haren man met het broodmes,een steek in de richting van het hart toe. Montmorency sleepte zich tot aen het nabu rige huis en viel daer uitgeput op den grond neêr. Zyne wonde is zeer gevaerlyk volgens de geneesheer verklaert, heeft het mes de inge wanden getroffen.Vrouw Montmorency is aen- gehouden en zal naer de gevangenis te Yperen gebracht worden. Moori te Jumet— Ledieu, de moordenaer van Viclorine Andris, heeft zich nog niet gevangen gege ven: lol nu toe zyn alle opzoekingen om hem to vinden vruchteloos gebleven. Den dag voordo misdaed, had hy zich laten opschrij ven op de registers der bevolking van Lodelinsart. Ledieu is te Luik geborcu, doch hy heeft langen tyd te Namen gewoond, vooralcei zich te Jumet te vestigen. Het slachtoffer was door 13 bylslagen gewond aen liet achterhoofd en in den hals. Het meisje was met het aengezicht op den grond gevallen, en hot is in dien toestand dat Ledieu haer met zyne byl geslagen heeft. De begrafenis van hel slachtoffer heeft dynsdag plaets gehad. Men denkt dat de moordenaer gevlucht is in het bosch van Hamendes. Volgens de Gazelle de Charleroi is de moordenaer Emile Ledieu afkomstig van Seraing Hy is gehuwd, doch zyne vrouw, die thans te Manage woont, heeft hem sedert lang verlaten. Hy is door het assisenhof van Douai veroordeeld geweest lot vyf jaren dwangarbeid Niet lang gele den, verliet hy Jumet en ging zich te Etterbeek ves tigen. Viclorine Andris kwam by hem wonen, doch keerde kort nadien by hare ouders weer. Ledieu bad zich naer Jumet begeven, om haer terug te halen, en had in 't openbaer doodsbedreigin gen legen haer uitgesproken, indien zy weigerde hem te volgen; ook werd hy door de policie bewaekt. Nielegenslaende hare verschrikkelyke wonden, is het slachtoffer niet onmiddclyk gestorven. Door hare moeder ondersteund, is zy naer haer huis gebracht, waer zy eerst een half uer later overleden is. De menigte wilde den moordenaer achtervolgen s verscheidene personen hadden zich met gewcerea gewapend Ledieu wist echter by tyds te ontsnappen

De Denderbode | 1881 | | pagina 2