Onze Kermis. H?s Voor het hotel van M. Bara zongen de mani- festeerders, volgens l'Etoile A bas Bara (bis) 11 faut le pendre (bis) La têle en bas (bis). Voor het huis van M. Janson heeft men geroepen au balconmaer personen die binnen gegaeu waren, keerden terug en verklaerden dat M. Janson afwezig was. De Gazette maekt den stoet zeer klein, zoo kinderachtig mogelyk. Er waren zes fakkels, een trommelslager, een muziek dat pas redou ble's speelde, twee transparantenhet alles te sameu genomen was zoo wat vyltig meters lang. Heel beteekenendDe stoet zong.... de Mar seillaise. Altyd dezelfde fransche zang. Dat toont alwéér de waerheid van wat MCoremans aen het liberalismus toeriep gy zyt de party van Frankryk. En het is by die party, dat zekere Vlamingen zich aensluiten Om terug te komen op het relaesder Gazette, deze beweert dat de talryke wandelaers, die den stoel zagen voorbygaen, eene volslagen onverschilligheid aen den dag legden. Onze Kermis van 1881, door een heerlyk zomerweder begunstigd, is op de vrolykste en deftigste wyze afgeloopen. De luislerlyke festival voor Harmonie-en Fanfarenkorpsen van zondag jl. is onder alle opzichten welgelukt geweest. Negentien vreem de muziekkorpsen verleenden hunne medewer king. Het was een prachtige aenblik die twintig maetschappyen onze Koninklyk Harmoniemeê- gerekend, met hare ryke standaerds, door eene heerlyke julizon bestraeld, onze straten onder het spelen van vrolyke marschen, te zien doorwandelen. Nadat de maetschappyen voor het Stadhuis hadden gedefileerd, begaf de helft van den stoet zich naer de Keizerlyke Plaets alwaer een tweede kiosk was opgericht. Terwyl onze Koninklyke Harmonie de mu ziekfeest op den kiosk terGrooteMerkt opende, geschiedde ter groote bovenzael van 't Stad huis, de ontvangst van de afgevaerdigden der maetschappyen. De heer Burgemeester wensch- te ze welkom, in eene korte doch weldoor dachte rede, welke geestdriftig werd toegejuicht, en bood hen den eerewyn aen. Vervolgens ging men over tot de loting der premiën. Het is een hoogst gelukkig gedacht geweest de helft der maetschappyen hare stukken ter Keizerlyke Plaets te laten uitvoeren, want dank aen dezen maetregel kon dit deel der stad ook van 't festival genieten en wierd er eene wandeling tusschen de twee punten daergesteld, welke meer levendigheid in onze straten bracht, iets waerover onze herbergiers, kramers ter Foore, enz. zich niet te beklagen hebben. Onze Foore de belangrykste die wy hier ooit zagen, wierd ook veel bezocht; op zekere oogenblikken was *t verkeer by na onmogelyk. Geen wonder, wanneer men in acht neemt, dat het Festival en de verdere vermakelykheden verscheidene duizenden vreemdelingen naer onze stad deden stroomen. De Vertooning van 't Land van Riemdes maendags, 't publiek aengeboden, had uit hoofde, der drukkende warmte, min toeschou wers dan voorige jaren uitgelokt. Als gewoon- lyk wierden de verschillige stukken d09r 't programma aengekondigd, uitmuntend uitge voerd en heeft de jeugdige kunstenaersschaer nogmaels bewezen dat zy haren roem waerdig is. Onze jaermerkl van Dinsdag, is voorwat, de paerdenmerkt betreft, geene melding waerd slechts een twintigtal kajutten werden te koop gesteld. Onze veemarkt alhoewel min voorzien dan vroeger, was heel belangryk. Ruim 250 stuks hoornvee werden ter merkt gebracht. De handel was heel levendig, vooral in melk koeien. De groote Volksfeest in de Casino had zoo als voorgaendelyk weêr eene groote menigte naer onze stad doen stroomen. 't Concert door onze Koninklyke Harmonie gegeven, liet niets te wenschen over de ver schillige muziekstukken wierden uitgevoerd met de uitmuntendheid aen ons te recht be- faemd muziekkorps eigen. Het gewoonlyk vuerwerk was dit jaer, door eene algemeene verlichting van den hof ver vangen,en deze is allerbest gelukt geweest. De intrede van den hof, van in de Nieuwstraet aenschouwd, was overheerlyk, prachtig en be- tooverend men kan niet meer. Allen, tot zelfs onze hardnekkigste liberale tegenstrevers, in wier oogen ons stedelyk Bestuer niets goeds kan verrichten,waren het eens om te bekennen dat zy nergens zulke prachtige, zulke betoo- verende verlichting hadden te zien gekregen. Ja, zy moesten bekennen dat moesten de libe ralen hier ten stadhuize zetelen, zy nooit zulke prachtige en aengename feest 't publiek zouden kunnen aenbiedenNiemand dus betreurde het daerlaten van 't vuerwerk, 't welk slechts weinige stonden duert, terwyl de verlichting vyf volle uren bybleef en liet aen elkeen dus gegeven was dezelve op zyn duizend gemakken te bewonderen.... In een woord dus, de dui zenden en duizenden persoonen die de volks feest bywoonden waren ten uiterste voldaen, en men drukte 't verlangen uit zulk eene ver lichting nog dikwyls te zien vernieuwen. Wy zouden aen onze plicht te kort blyven, indien wy, in naem van allen, onze dankbetuiging niet toestuerden aen ons stedelyk Bestuer 't welk ons die hoogst aengename volksfeest verschaf te. Vergeten wy ook niet te melden dat de ver lichting was toevertrouwd aen den heer Lefeb- vre, Langemuntstraet, te Gent, welk geene moeite heeft gespaerd om ze tot het toppunt van pracht en bekoorlykheid te brengen. De dansfeest welke op 't concert volgde, duerde tot laet in den nacht. Niettegenstaende de drukkendste warmte ontmoette men vele dansers. Bestatigen wy dat de strengste zedig heid en deftigheid gedurende de feest onafge broken heerschten.... Het concert des woensdags door 't Fanfa- renkorps der Troepskinderenschool, ter groote ftlerkt gegeven, had als voorgaende jaer, eene talryke publiek rond den kiosk en aen de esta- minets vergaderd. De verschillige stukken op 't programma \«rmeld, wierden met veel kunde en samen hang uitgevoerd, en dan ook geestdriftig toe gejuicht. Donderdag morgend grepen de jaerlyksche groote oeleningen van ons Vrywillig Pompiers korps plaets. Deze oefeningen hebben het be- wys opgeleverd, dat ons Pompierskorpsdank aen den iever van alle zyne leden, hedendaegs tot het punt gekomen is, dat zy voor de best ingerichte vrywillige korpsen des lands niet moet onderdoen. Het concert des avonds door onze Konink lyke Harmonie ter groote merkt aengeboden was allerluisterrykst. Onnoodig by na te mel den dat de uitvoering der verschillige stukken uitmuntend was, en de geestdriftigste toejui chingen der talryke toehoorders ons befaemd muziekkorps te beurt vielen. Zeggen wy ten slotte, dat onze zoo vrolyke Kermisfeest van 1881, aen onze verstokte tegenstrevers den lust zal ontnemen nogmaels de dwaesheid uit te kramen, dat onze stad, sedert zy door catholieken bestierd wordt, aen een uitgestrekt Beggynhof gelykt.... Doch, oude gewoonten zyn kwalyk om laten, en wy durven wedden dat zy, hunne dwaesheid wel dra in 't Verbond zullen herhalen, maer of 't publiek hen zal belachen? Onder de muziekkorpsen die zich zondag lest, door eene uitmuntende uitvoering hun ner stukken deden onderscheiden moeten wy de maetschappyen van Audenaerde, Ninove, Geeraerdsbergen, Sottegem, Erembodegem en Moorsel melden. De harmonie van Audenaerde verdient eene bezondere melding. De beide verkozen stukken. Souvenir Montagnards en Les deux Foscaris werden met de meeste juistheid van toon en samenhang uitgevoerd. De talryke muziekliefhebbers rond den kiosk geschaerd, waren het eens om te erkennen, dat de Harmonie van Audenaerde onder de best geoefende muziekkorpsen van't vlaemsche land mag gerangschrikt worden. Wy wen schen onze Audenaerdsche vrienden geluk, en drukken de hoop uit hen altyd, met even veel vrucht als heden, het pad der kunsten te mo gen zien bewandelen... Indien wy heden eenen bezonderen lof de Harmonie van Aude naerde toezwaeien, dan is 't enkel om lof te laten wedervaren aen wien lof toekomt, im mers Cuique Suum, elk 't zyne, is onze leus Morgen tweede zondag onzer kermis Groot Zangfeest, gegeven door de Maetschappy a 't Land van Riem. Zeven-en twintig vreemde maetschappyen zullen aen de feest deelnemen. De uitvoering der stukken zal op de kiosken ter Groote Merkt en onder de Over dekte Bolermerkt plaetsgrypen. In geval van gunstig weder zal deze feest nogmaels eene talryke menigte naer onze stad lokken. Wy zullen onzen confrater 't Land van Aelst niet volgen in zynen rimram over onyazelierlyke han delwijze, min of meer fyne advokaten streken, sergeanl- instru kleur, deurwaerdeltjke sommatic, predikatie, enz onder den welken hy onze vraeg van den vermoe- delyken vierden candidaet te willen noemen, waermée men, in 188*2, niet moet afkomen, zoekt te begraven. Onze confrater neme het niet euvel op als wy doen opmerken, dat het deuntje dat by afgeeft tegen den vierden candidaet waermeè men, in 1882, niet moet afkomen, nu wel juist 't zelfde liedje is, 'l welk de liberalen van Szingen tegen een geachlen ca- tboliek.welke,zoo zy denken,onzen vierden kandidaet voorde Kamerkiezing van 1882 zal wezen, wel te verstaen, als er aen 't arrondissement Aelst een vierden vertegenwoordiger loogekend .wordt. Wy vragen confrater, is'l niet aerdig.ja, zeer aerdig dat de liberalen van Sin dien vermoede- lyken candidaet wel juist dezelfde zoogezegde ge breken beknibbelen als 'l Land van Aelsll.,... Men zal ons antwoorden 't zyn twee verschillige personen.... Laet ons dit aennemen en zeggon, dat bet, in. dit geval, hoogst noodzakelyk is, in 't belang onzer zaek, dal onze confrater den persoon noeme dien hy bedoelt. De rechlveerdigbeid en loyauteit vereischeD hel, want wy herhalen het, confrater, men zou in ons kamp, een geachten. deftigen en onverschrokken stryder kunnen verdenken op wiens gansche levensloop niets te zeggen valt, en die de liberalen van Sslechts beliegen en belasteren met het eemge doel zyne faem le bezwalken cn hom aldus by 't volk hatelyk te maken. Slack dus, confrater, al dien rimram die niet te pas komtZeg ons vlakaf of gy den zelfden per soon wilt bedoelen als de liberalen van S. Wy gelooven geerne dat gy den persoon niet bedoelt die de liberalen zoo schandelyk lasteren.en dat gy u den tolk hunner vuige kvvaedsprekery niet wilt maken. Noem hem dus, confrater, ten einde allen twyfel uit den weg le ruimen. Wy verwachten dus eene duide- lyke en klare antwoord, niets meer vragen wy Milicie. Het schynt dat, evenals verleden jaer, het goevemement niet genoeg plaetsvervangers zal hebben voor de milicianen, die 200 fr. ge stort en by de loting een slecht nummer ge trokken hebben. Die milicianen zyn ten getalle van 1600 a 1700 en het goevernement heeft tot nu toe slechts 166 plaetsvervangers. Veroordeeld. De goddelooze Voltaire zegde eens Binnen twintig jaren zal de katholieke godsdienst kwaed spel hebben. Twintig jaren later lag Voltaire op zyn sterf bed en 'de godsdienst stond zoo vast als te voren. De geuzenpers wil even als Voltaire, de men- schen bang maken en roep uit De Kerk is ziek, zy is onmachtig om zich te genezen en veroordeeld om te vergaen. Indien de geuzenpers daervan zoo zeer over tuigd is, waerom laet zy dan de Kerk hare eigene dood niet sterven? Waerom trekt zy el- ken morgen met eenen nieuwen iever te velde tegen die Kerk, die aen 't vergaen is Of zou de geuzery misschien zelve niet ge looven wat zy schryft en vreezen dat de Kerk haer zal overleven, gelyk zy Voltaire en al hare andere vervolgers overleefd heeft Wy denken het wel VOLKSKAMER. De Kamer zette den redetwist over het wets ontwerp nopens de vierde besnoeiing van 't kiezerskorps voort. Eenige radikalen, onder andere MM.Lehardy, Bockslael,De Vigne, llans- sens, enz., verklaerden hunne persoonlyke overtuiging van vele jaren te slachtofferen om 't ministerie te redden. Die radikale grootspre kers hebben dus eenen tuimelaer gemaekt; vóör zy in de Kamer zetelden, speelden zy den radi- kael om er in te geraken en nu zy er zetelen, werpen zy hunne radikale overtuiging over boord en huilen zy met doctrinairen meé, die zy vroeger zoo bespuwden. Woensdag aenstaende word er gestemd en wat zal de uitslag wezen De Chronique zegt, dat door den afval van M. Ilanssens,het wetsontwerp met eene stem meer derheid zal gestemd worden Doch gister ontving men in de Kamer het nieuws dat prins de Chi- may uit hooide van een erg ongeval, gedurende geruimen tyd, de zittingen niet kan bywoonen. Daermeê is die stem meerderheid weêr gaen vliegen. Het is kurieus hoe de liberale gazetten zwy- gen over de lange reeks liberale schandalen die te Brussel ontrollen gelyk de ankerketen van een schip Mestpacht, Vanderstraeten, rue St-Laurent. handel in witte slavinnen, poiicie der zeden, wynbandel met verdachte huizen, percenten en winsten op invoerrech ten, koeponknippersvalsche eedafleggers, enz., enz. Met een woord, een liberale stinkput zoo als er nooit een geopend wierd, en welke toont hoe men in die party omgaet met zeden, eer- lykheid en wetten. En wie zyn in al die schreeuwende schan dalen betrokken? De gewezen burgemeester met een deel der poiicie, en wie weet wat al verdedigers der openbare zedelykheid meer, altemael logebroeders en steunpilaren van het liberalismus. Voegt by die schandalen al wat er sedert eenigen tyd in andere streken van het land gebeurt, en men zal inzien dat wy eenen droe- vigen tyd beleven: tyd van kruipery, baetzucht, lafheid, eerloosheid, tyd van nooitgeweten schandalen. CORRESPONDENTIE. Vriend V. D. W. ontv. fr. 3.00, dus tot 31 December 1881, over den heer K. R. te M-W. Ik heb voor de annonce gezorgd. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Th. Verschueren, oud-onder pastoor te Deitize, is pastoor benoemd te Pelegem (by Deinze), in de plaets van den E. H. Maesfranck, die zyn ontslag heeft ge- vraegd. ALLERHANDE NIEUWS. Dynsdag moest men in het stadhuis van Brussel een rapport neêrleggen dat. moeten wy de lndépendance gelooven, aerdige, heel aerdige, ja, al te aerdige dingen voor den dag zal brengen. Er zouden surveillanten van openbare wer ken zyn, (e Brussel, die van de aennemers geld zouden ontvangen hebben, om zoo wat niemen- dalle te bewaken. Hierdoor zouden zeker aennemers zooveel slechte materialen hebben kunnen gebruiken als zy wilden. 't Gaet er schoon in de liberale modelstad van Brussel Als dat waer is, zal men de hand op een nieuwen dieventroep gelegd hebben, en meer dan ooit zal het noodig zyn, dat er onafhankelyken gekozen werden, om de al te liberale werking van zeker hebben te contro leeren. Bel Journal de Bruxelles zegt dat de opper- kommissaris le Brussel, behalve zyn vast trak tement van 11,600 frankskens, en zyne schaê- vergoeding voor woning, nog trekt een deel van de ontvangsten van 7 slachthuis, zoo wat 8000 fr. Waerom niet Dat hebben de liberalen aen zich, en hierdoor winnen zy veel aenhangers zy verdeelen onderling het lekkerste en het beste deel van den algemeenen koek. Zoo gaet bet overal waer de liberalen mees ter zyq, Men zegt dat B.\ Leenaers zyne demissie geeft of zal geven, schryft het Handelsblad van Antwerpen. Dat is het wysste wat die wreker der openbare zedelykheid doen kan. Eilaes, wat zyn er in korten tyd al veel liberale grootheden gevallen te Brussel Om er geene andere te noemen, Fontainas, Verstraeten, Fortamps, Emerique, Grets. Wie denkt er by den val van eenige dezer niet aen de ingerichte schandalige stoeten, aen het beleedigen van eene weêrlooze vrouw, aen de openbare beleedigingen tegen alles wat den mensch heilig zyn moet En nu zyn ze gevallen, die grootheden, ge vallen in- het slyk waermée zy wierpen, geval len onder het mispryzen van het nog eerlyke volk. Het Journal de Liège heeft, door den nood gedwongen, eene bekentenis afgelegd, die goud weerd is het blad bekent dat de li berale party in de school-kwestie, letterlyk geslagen werd In een deel van het land, zegt het, is er geen levende ziel meer in de scholen in ande- re deelen hebben die scholen de helft van hare bevolking verloren. Komt hier de macht der geestelykheid niet in volle glorie voor den dag, en moe- ten wy ons gewillig weêr onder haer juk gaen leggen Dus de liberale party erkent dat zy de min derheid heeft in de groote kwestie van den dag, maer zy wil toch over de meerderheid regeeren Dat kan zy niet dan met geweld, met ver krachting van alle recht en reden, van alle grondwet. Wy, wy zyn de meerderheid, men bekent het, dus wy ook moeten regeeren. En dat blad beweerde vroeger altyd, de meerderheid te hebben in de schoolkwestie. De Steertster. Iedereen weet nu dat de aengekondigde steertster in onzen luchtkring is verschenen. Laet ons ter eere van Belgie zeggen, dat het een Belg, M. Cruis, van het observatorium van Rio-de-Janeiro is, die haer den 29 mei laetstleden heeft ontdekt, en er de eerste beschryving van heeft gezonden naer den keizer van Brazilië. Het schynt dezelfde komeet te wezen die in 1807 nog is verschenendat zy toen door Pons, eenen sterrekundigen van Marseille ontdekt werd en dat deze geleerde haren gang had uit- gecyferd en berekend dat zy naer 74 jaren moest wederkomen. Men ziet dat hy juist gerekend heeft. Volgens geleerde sterrekykers zou den steert dezer komeet niet eene el langer noch korter zyn dan 70,000 uren, en er zou maer eene kans bestaen tegen 280 millioen andere, dat zy met haren kop tegen onzen aerdbodem zou stooten. Zoo dat wy gerust met onze twee ooren op 1 onze kussens mogen liggen slapen en meer kans hebben van het groot lot van 100,000 fr. der stad Brussel te winnen, dan door de steert ster te vergaen. Maer gelyk het dikwyls gebeurt, wanneer zulk hemelvertoonsel zich voordoet, zyn er menschen die in eene steertster erge voorspel lingen zien. Oude wyven spreken dan niets minder dan van cholera, pest, oorlogen en du ren tyd. Een alweter heeft gevonden dat zy de voor loopster of de aenkondigsler is van het einde der wereld. Zekere Leonardo Aretino, een italiaensche almanakschryver uit de XIV eeuw, zou het einde der wereld gesteld hebben op den 15 no vember van dit jaer, en als volgt de verschrik- kelyke voorgangers van dit onheil voorspeld hebben 1 nov. De zee zal buiten hare oevers stroo men. 2 nov. Het water zal in den giond trekken. 3 nov. Al de riviervisch zal sterven. 4 nov. Dood van al de zeebewoners. 5 nov. Dood van al de vliegende dieren. 6 nov. Al de huizen zullen invallen. 7 nov. De rotsen zullen invallen. 8 nov. Algemeene aerdbeving. 9 nov. Nederploffipg van alle bergen. 10 nov. De menschen zullen stom worden. 11 nov. Openen zich alle graven. 12 nov. Sterrenregen. 13 nov. Dood van alle mannen en vrouwen. 14 nov. Vernieling van de wereld door het vuer. 15 nov. Algemeene verryzenis en laetste oordeel. Dat is,men moet bekennen, niet zeer gerust stellend. Diefstal van juweelén te Brussel. De on derzoeksrechter van Bowslreet,le Londen, heeft zaterdag vier personen ondervraagd, wonende te Londen, en die betrokken zyn in den dief stal van juweelen, te Brussel gepleegd, ten nadeele van M. Sturbelle. Die personen zyn de genaemden George Boscien, 21 jaer, zonder beroep, wonende jin de SydneystreetFernan Tressard, 30 jaer, schermmeester, Charltown- slreetGeorge Richards, 32 jaer, kommission - naris, Great-Mitchfieldstreet, en Henri Lavan- dier, invoerder van fransche koopwaren Blackstock road. George Boscien wordt beschuldigd, by mid del van braek gedrongen te zyn in het huis van M. Sturbelle, en de anderen van medeplichtig heid aen den diefstal en van verheeling van gestolen voorwerpen. M. Edward Lee, die het verhoor'bywoonde als vertegenwoordiger van hetbelgisch goever nement en zaekgelasiigde van M. Sturbelle, heeft hulde gebracht aen den iever door de agenten der londensche poiicie, in deze zaek aen den dag gelegd. M. Marshall, inspecteur der londensche poii cie en die als getuige gehoord werd, verklaerde dat hy verleden vrydag met een anderen inspec teur M.Langrish, in de Mitchfieldslreet had post gevat, om de beschuldigden Richards en Tres sard te bewaken. Toen de twee betichten liet huis van Richards verlieten, werden zy door de agenten gevolgd tot in de Morlimerstreet, waer Richards in liet huis n. 34 binnenging. Tressard bleef aen de deurstaen en Richards kwam eenige oogenblikken later terug. De twee kerels begaven zich vervolgens naer het huis van Tressard, in de Charltownsireet, waer zy ook slechts eenige oogenblikken ver bleven. Zy gingen toen naer het huis n. 27 der Sydneystreet, dat zy omtrent 10 ure 's avonds verlieten, in gezelschap van Boscien en La- vandier. In de Falham road, verhaelt M. Marshall, hielden agenten Richards, Tressard en Lavan- dier aen, terwyl ik Boscien by den rechterarm vastgreep M. Langrisli hield hem by den lin kerarm vast. Boscien trachtte zich loste maken en bracht ons verscheidene stampen toe. Hy gelukte erin, een zyner armen vry te maken, en trok uit zynen zak eene gouden horlogie.die hy wilde wegwerpen, toen ik hem by den arm greep. De inspecteur Langrisli was verplicht hem los te laten: ik gelukte er echter in Boscien op den grond le werpen. De betichte haelde toen een revolver te voorschyn.en wilde er gebruik van maken,'toen eenige voorbygangers toesnel den en den kerel ontwapendenDeze trok toen een ring van zynen vingeren wilde hem inslik ken, doch wy grepen hem by de keel,en deden hem den ring uitspuwen.iBoscien werd vervol gens naer het policiebureel gebracht, waer hy my zegde Ik zal naer Parys gezonden wor den, maer ik zal binnen kort terugkeeren. bin nen eenige maenden misschien, en dan zult gy met my te doen hebben. M. Greenham, overste der londensche poii cie, verklaerde dat men in het huis n. 37 der Sydneystreet een groot getal juweelen ontdekt heeft. De voorwerpan zullen by een volgend verhoor op liet bureel van den rechter worden neergelegd, om onderzocht te worden. Na de voorloopige formaliteiten zyn de be schuldigden naer de gevangenis gebracht. Nadere byzonderheden.) De prokureur des konings van Brussel is maendag naer Londen vertrokken, om deel te nemen aen het onderzoek over den diefstal der Oude Kleerkoopersstraet. Men denkt dat de personen te Londen aen- gehouden, en die welke te Brussel en te Ant werpen gevat zyn, eene enkele bende uitmaken. Een werkman is dynsdag in de statie der Allee Verte te Brussel tusschen de buffels van twee waggons geraekt en verpletterd. Het lyk is naer hel St-Jans-gasthuis gebracht. Dynsdag morgend is een man, in de Hoog- straet te Brussel, ten gevolge der groote hitte, dood gevallen. De poiicie van St-Gilis heeft maendag twee Duitscliers aengehouden, genaemd Manlieimen Manco,beschuldigd van bedriegelyke bankroet, en waervan het duilsch goevernement de uit levering gevraegd heeft. Dynsdag namiddag heelt men in een veld te St-Pieters-Jette, het lyk gevonden van een landbouwer, die door een zonneslag getroffen was. Woensdag is op den weg van Brussel naer Uecle, een kind van 8 a 9 jaren, dat te Brussel naer school ging, doodgevonden de kleine was ook aen een zonneslag bezweken. Dit is reeds sedert acht dagen liet vyfde of zesde geval van schielyken dood, door de groote hitte te Brussel veroorzaekt. Een erg ongeval heeft dynsdag plaets gehad op de Willebroeksche vaert. De werk lieden der olieslagery van M.VanHaesendonck, bedienen zich van een boot, om hunne mael- tyden te gaen nemen. Een hunner, om zyne kameraden bang te maken, deed de boot wag gelen, doch hy verloor liet evenwicht en viel in 't water. Toen men hem er uithaelde, was hy reeds een lyk. De ongelukkige, die pas geëten had, was getroffen geweest door eene hersenberoerte en had geen pogingen kunnen aenwenden om zich te redden. Brand te Gent. De brand welke maen dag in de Zondernaemstraet naby de Wolle- straet, te Gent, heeft plaets gehad, heeft meer schade veroorzaekt |dan men eerst gedacht heeft, het is tot nu toe onmogelyk het verlies met juistheid te schatten, maerhet zal aenzien- lyk zyn.Zeven huizen, toehoorende aen M.Tyt- gat, zyn erg beschadigd. De sargiënfabriek van M. De Waele-Verbrugge is geheel afgebrand. Het magazyn van M. Lansenbergh is vernield er blyven slechts de vier muren van over. De huidenveltery van M.Vandewalle-De Cos- ter heeft ook groote verliezen ondergaen. Het dak van het magazyn van M. Damman is ver brand. De verliezen worden oppervlakkig ge schat, voor Dewaele-Verbrugglie op 65,000 fr. in koopwaren en 10,000 fr. in gebouwen; voor Coddens op 45,000 fr. in koopwaren en 20.000 fr. in gebouwen voor Lansenbergh op 45,000 fr. in koopwaren; voor Vandewalle-De Coster, huidevetter op 20,000 fr. en voor Damman op 5000 fr. Men schat het bedrag der schade in zyn ge heel op ruim 200,000 fr. De meest beproefden van allen zyn de inwoners der zeven werk manshuizen, wier eenige fortuin in meubelen bestaende, niet door verzekeringen gedekt is. Een pompier, De Coeyer genaemd,is vaneen dak gevallen en heeft zich aen het hoofd zoo danig bezeerd, dat men hem heeft moeten naer de kazerne brengen. Al de koopwaren, die zich in de afgebrande magazynen bevonden, waren verzekerd. Dinsdag morgend ten il ure waren de pom piers nog ter plaets, alhoewel op dat oogeri- blik alle gevaer verdwenen was. Wy hooren niet dikwyls spreken van ont snappingen uit de celgevangenissen van ons land. Inderdaed.alle maelregelen zyn genomen om alle poging tot uitbreken of vlucht onmoge lyk te maken. De beruchte Cornil heeft wel is waereenigen tyd den spot gedreven met de bewakers en de slotmakersder gevangenissen,doch sedert zyne laetste veroordeeling door het assisenhof van Henegauw, hoort men niet meer van hem spreken. Antwerpen schynt thans ook zynen Cornil le hebben. Woensdag is een opgeslotene uit de gevangenis der Beggyneustraet te Antwerpen, weten te ontsnappen. Die kerel, genaemd Jo seph Jan Van Heurck, oud 21 jaer, dagiooner, was op 15 juni laetstleden veroordeeld tot 6 maenden gevangenis voor gekwalificeerden diefstal. Sedert woensdag wordt de kerel vermist. Naer men denkt, is het 's namiddags dat hy ontsnapt is. Het schoonst van al is, dat men niet weet hoe Van Heurck gelukt is in zyne po gingen. Men heeft nergens eenig spoor van braek bemerkt er zyn geen staven uit het venster zyner cel gerukt en ook heeft men geene koord gevonden, langs waer hy zich zou hebben laten afschuiven. De kerel is verdwenen, en spoorloos ver dwenen, want alhoewel men zyn signalement meêgedeeid heelt aen alle policiebureelen en aeri al de brigades van gendarmen, heeft men echter tot nu toe geen tvdingen van den vluch teling ontvangen. Dynsdag legen den avond is een jonge Duitscher, 17 jaer oud, aen de statie van het Land van Waes, te Antwerpen, in de Schelde gesprongen om zich te verdrinken. Toen men hem uit het water haelde, toonde hy zich zeer verstoord, omdat men hem had belet zich te zelfmoorden hy zegde dat hy weldra herbe ginnen zou. Men heeft den kerel naer het gast huis gebracht, waer men genoodzaekt is ge weest hem het dwangkamizool aen te doen. Dinsdag avond, rond 11 ure is te Zwyn- drecht de hoeve afgebrand van den genaemden Van Wauw, landbouwer aldaer. Zes koeien en twee poerden, waerby een van 1200 fr. weerde zyn in liet vuer gebleven. Verder is alles ver brand wat zich in de hoef bevond. De bewoners waren reeds te bed, toen de brand uitberstte zy hebben slechts den tyd gehad om te vluchten. Een blad van Brugge meldt dat al de per sonen aengehouden onder de beschuldiging van medeplichtigheid aen den moord van den brigadier Lecomte, die twee jaer geleden in 't water geworpen werd, in vryheid gesteld zyn, omdat men geen bewyzen ten hunnen laste heeft kunnen vinden. Maendag nacht heeft men op de spoor- weglinie naer Luxemburg, op het grondgebied van Elsene, hel verminkt lyk gevonden van een meisje van 20 h 25 jaren oud. De twee voeten waren letterlyk afgesneden en het aen- geziclit was afgryselyk gekneusd. Het slacht offer moet op eene lengte van ongeveer 40 meters door een trein meègesleept zyn. Men weet niet of men zich in tegenwoordigheid bevindt van een ongeval, eene misdaed of een zelfmoord. Maendag zyn te Fromelenne, naby Givet, twaelf huizen door een brand vernield. De schade is zeer aenzienlyk. Verscheidene per sonen zyn gewond. Maendag verliet de koopwarentrein N° 4676, bestemd voor Arlon, de statie van Jemelle, toen hy, ten gevolge der verkeerde beweging van een exenlriekwachter, op de linie van Rochefort geraekte. Zoodra de wach ter zyne dwaling bemerkte, liet hy de exen- triek vallen, zoodat het hoofd van den trein zich op de linie van Rochefort bevond, terwyl de volgende waggons den weg naer Arlon insloegen. De trein werd in twee stukken gerukt en verscheidene waggons erg bescha digd. Het verkeer werd eenigen tyd onderbro ken, doch kon nog denzelfden nacht hersteld worden. De exenlriekwachter heeft de vlucht genomen men denkt dat hy zich verscholen heeft in een naburig bosch. HOLLAND. Brand te Vlissingen. Men meldt uit Vlissin- gen aan de Maesbode Nu de ramp, die de maetschappy de Schelde door het afbranden barer belangryke werkplaet- sen, de machien-fabriek, heeft getroffen, eenig- zins te overzien is. blykt dat de onmiddelyke schade zeer aenzienlyk zal zyn. Een cyfer van 400,000 gulden is waerschynlyk niet te hoog. Bovendien is het verlies aen mallen en modellen onbereken-en onherstelbaer.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2