Meeting der Sooialisten. Heden ik, morgen gy, verleden maendag \vas het al Leve Jansonwat men op de meeting der Socialisten in het Palais des Fleurs hoorde, maendag kon zynen naem niet uitgesproken worden, of er werd gefloten, en Hou d bas Janson geroepen. De meeting maendag avond, te Antwerpen, door de socialisten in het Palais des Fleurs be legd, had vooral ten doel te protesteeren tegen de tuimeling van M. Janson deze werd er duchtig afgezweept, te«vyl de naem van M. Defuisseaux geesldriltig werd toegejuicht. M. Goetschalck, die de meeting opende, eischte voor de socialistische party, de eer het eerst de kwestie van het algemeen stemrecht te hebben opgeworpen. Een volgende redenaer protesteerde kracht dadig tegen de onlangs gestemde wet op de Duilschers. a Wy, zegde spreker, wy moeten de bloed- belasting betalen, en wy hebben geen enkel politiek recht, terwyl de Duitschers van allen last vry zyn en allerhande rechten bekomen. De Duitschers zullen in ons land weldra de bovenhand hebben en nogtans zullen zy altyd duitsch blyven. Die woorden bekwamen een grooten byval en de uitroepingen der aanwezigen toonden genoeg hoe zeer de wet op de naturalisatie de vaderlandslievende gevoelens der Antwerpsche bevolking kwetst Gezel Goetschalck zegde wel is waer, dat hy geen kwestie van nationaliteit kende, dat voor hem een Duitscher zoo goed was als een ander mensch, dat iedereen zyne politieke rechten moet kunnen uitoefenen in de plaets waer zyne belangen hem doen verblyven: het volk stemde daer niet mee in Duitschers zyn er in Belgie niet noodig Daerna verscheen op de tribuun een persoon, die er nog al hevig opgewonden uitzag Ik treed hier op als werkman, zegde hy, en ik eisch eerbied voor het werk en den werk man. Toejuichingen Indien men het ons niet vredelievend wil geven, zullen wy het dynamiet gebruiken. (Toe juichingen.) Wat de man verder wilde, verstonden wy niet zeer goedwy gelooven dat hy de socialis ten verweet, verleden maendag zich dooreenige aenleiders te hebben laten op straet sleepen om te manifesteeren. Hy zegde dat zy zich als slaven gedroegen, enz. Het volk beieedigd, begon den redenaer uit te fluiten en allerhande grove woorden toe te werpen. Een onbeschryfelyk gerucht ontstond in de zael. De redenaer ging altyd voort met de socialisten uit te schelden, terwyl de aenwezi- gen hem ook bleven uitjouwen. Eindelyk ver liet de dynamietman de tribuen te midden van 't algemeen gelach. Gezel Coenen nam vervolgens het woord. Hy viel op hevige wyze uit tegen zekeren schryvelaer die alle weken een klein, smeerig liberael papierke doet verschynen en die ter gelegenheid der meeting van verleden maendag geschreven had, dat al de socialisten schoelies waren. Die kerel, zegde gezel Coenen, stelde my vroeger voor hier te Antwerpen eene derde party in te richten,onafhankelyk van de catho- lieken en van de liberalen ik weigerde omdat ik niets anders wilde dan de volksparty.Thans kruipt die kerel op de knieen voor de liberale associatie om plaetskens te bekomen Gezel Coenen stelde verder voor, eene derde party, de party van 't volk, kandidaten te doen aenbieden by de aenstaende kiezingen van Oc tober. Evenals de liberalen ons den hiel op den hals zetten, zegde hy nog, zoo moeten wy hun ook het mes op de keel zetten. Het algemeen stemrecht, zegde een ander redenaer, indien men het ons niet wil geven, moeten wy het pakken. Ja, ja, vechten riep men ouder het pu bliek. Ten slotte nam de voorzitter nog het woord om te protesteeren tegen de gezegden van den Précurseuv, die beweerde dat de socialisten ruststoorders waren. a Wanneer wy manifesteeren, zegde gezel Goetschalk, blyft alles rustig; er worden geene ruiten gebroken, geen huizen geplunderd, geen rustige burgers aengerand, zooais de manife- steerders doen van de party, die ons thans voor ruststoorders uitscheldt. (Levendige toe juichingen.) Er werd vervolgens besloten.dat binnenkort eene derde meeting zou gehouden worden om het voorstel van gezel Coenen, over het inrich ten eener derde party tegen de octoberkiezin- gen grondig te bespreken. Na de meeting werd er wéér een stoet ge vormd, met muziek aen 't hoofd en de roode vlag met de Jacobynenmuts voorop. Onder het zingen van de Marseillaise, d bas Pecher, h bas Janson en a bas le ministère, trok die stoet eenige straten der stad door,riep hier en daer hou! hou! aen het huis van den eenen of anderen ryke, jouwde eenige garde-civieken uil,die in rytuig door de straten reden,en hield een oogenblik stil voor de Concorde en vervol gens voor den Catholieken Kring op de Meir. Aen beide gestichten werd er hevig gefloten en awoert geroepen. De stoet begaf zich vervolgens naer het Café Van Straelen, alwaer hy uiteen ging. De orde werd geen oogenblik gestoord. Voegen wy er nog ten slotte by, dat de mee ting en de stoet nog veel talryker waren dan verleden maendag. Te Bergen hebben 2500 socialisten, met ont plooide vlag, gemanifesteerd voor hel algemeen stemrecht.De sprekers waren niet gekomen de manifesteerders zyn misnoegd naer huis teruggekeerd.TeVerviers is dergelyke meeting geëindigd door een adres van gelukwensching aen M. Leon Defuisseaux. (Handelsblad.) Concience's Hymnus. Hetwelk door duizende stemmen zal gezongen worden teigroote markt van Brussel, den dag dat men den geliefden Romandichter vieren zal. Getoonzet door Petek Benoit. Klinkt, klinkt luid, o feestbazuinen Schalt den lofzang fallen kant, Uit de velden, uit de duinen, Komt, o Volk van Nederland. Heeft hij niet met ons geleden. Heeft hij niet met ons gestreden, Door zijn mildeu scheppingsgeest? Grooten, kleinen, rijken, armen. Komt uw hart in hem verwarmen, Heil Conscience 1 't is feesti 't is feest! Ja, de tijden zullen stroomen Als de Schelde in d'oceaan.... Zijne dichterlijke droomen Zullen nooit voor ons vergaan. Heil Conscience, zoo wel geheeten, Rein geweten Rein geweten Hij, dien gansch de wereld leest. Glanst zoo zacht als 't licht in 't Oosten, Om de leiders zoet te troosten. Heil Conscience 't is feest't is feest Vaderland, o groene beemden, Uit de Noordzee vrij ontstaan, Moest gij door de taal der vreemden, Door verbastering vergaan Neen, neen, liet Conscience ons hooren Nog is Vlaanderen niet verloren Stam van Vlaanderland, ge reest, Ja, ge reest, o droef ontaarde, Gij hervormd uwe eigenwaarde. Heil Conscience! 't is feest't is feest Hij geen held van 't bloedig wapen, Held der reinste liefdeleer; Hij, die meisjes, hij, die knapen Sticht en richt door deugd en eer. Held der goedheid, held der blijheid, Held der schoonheid, held der vrijheid. Hij, bemind en niet gevreesd Hij, bemind, bemind door allen, Hoort het Volk van Vlaanderen schallen Heil Conscience 't is feest! 't is feest De confrater uit 't Land van Aelst, vraegt Waerom zouden de. liberalen van S. niet eens de waerheid kunnen zeggen? Wy hebben ons dus niet bedrogen... 't Land zoekt ruzie en stookt tweedracht Er zyn mensehen,eilaes! die geerne stroomop gaen. Zelfs wanneer zy het verkeerd op heb ben, gelyk Bert, moet men buigen of bersten. Belangen van party, vrede, vriendschap, voor zichtigheid, vooruitzichtdit alles geldt niet.... De vyand loert zooals vroeger; hy zou geerne, gelvk in 1861, in de plaets sluipen.... Liever de vyand!.... Men heeft een persoonly- ken haet opgevat; men zal hem koelen al moest 't boeltje om zeep Ja, zulke menschen bestaen er Leest en oordeelt Misschienin 1882zal het arron dissement Aelst een vierde vertegenwoordiger verkrygen. Misschien,... want, in 1879, hoopte men het ook. Tot dan, is er en kan er geen kwestie zyn van candidaet. Op lyd en stond,... in 1882,... zal het kieskomiteit de hoedanighe den der candidalen waerderen. De kiezers, dus de opstellers van 't Land,zullen van 't vrye woord gebruik maken om eiken candidaet te ondervragen en dan uitspraek te doen. Een voudig den tvd afwachten schynt natuerlyk Neen, 't Land verkeert in bezondere vyand- schap met zekeren persoon. Die persoon vindt zooveel byval in 't arrondissement, dat, zoo toch denkt het Land, hy den vierden candidaet wel zou kunnen wezen. Dit zou de hoofdop steller van 'tLanderg tegen 't hoold stooten... Aen 't werk dus! Die persoon eens gauw uit gekleed Hy is een intrigant.... Hy zal kruipen, om later den kop boven volk te houden en als hoveling te pralen. Er ontbreekt hem hart, kop, wil, standvastigheid, openhartigheid. Hy heeft d zyne kliénten gefopt... of.willen foppen, enz., enz.... Als een vischwyf aen 't kyven valt, is 't ook zoo eerst scheldwoorden, en danvenynige lasteringen. Wy schrevenConfrater, die tael is hoonend en lasterend.. Noem die persoon.... Verschaf hem den middel uwe beleedigingen te logen straffen. Iemand aldus van verre in den rug slaen en danpiepken duik spelen, dat is in 't geheel niet moedig en ook niet treffelyk... Iemands eer rooven is onrechtveerdig En wat antwoordde de Hoofdopsteller van 't Land ons Hy zegde Een gazettier is, in zekeren zin, een predi- kant; nu, als er gepreekt wordt Al de on- i rechtveerdigaerdsal d'eerroovers, al d'onkui- schaerds, al degeen die hunnen staet le buiten gaen, die een gekamerd juweel zitten hebben, en om dien kanker te voldoen, uit alles moeten geld smeden, al die rampzaligen misdoen groo- telyks en zyn strafweerdig. Als er zoo gepreekt b wordt, en iemand buiten komende, zegt Als de predikant moed heeft, als hy loyael is, hy moet de menschen noemen. Zou g'heel de wereld daermêe niet lachen Neen, confrater, ge zyt er niet! Neen, een predikant, ware hy ook gazettier, ja, ware hy pastor en hief hy het hoofd boven wereldlyk en geestelyk gezag, een predikant, die eene lasterende beschuldiging ter straet opraept, waervan hy de valschheid niet heeft, noch heeft willen, noch heelt kunnen doorgronden, en die niettemin, op zulke listige wyze weet te prediken dat zyne aentygingen als waerheid voorkomen; dat hy dezelve openbaer maekt op zulk eene manier dat men kan vermoeden wien hy bedoelt,... zulke predikant, alhoewel hy als lasteraer niet kan vervolgd worden, is en blyft toch in de oogen van alle deftige lieden eenen snooden laffen lasteraer Zoo denken wy, confraterEn gy, geëer de lezers 't Verbond kan niet verkroppen dat ons ste- delyk vrywillig Pompierskorps zoodanig wel ingericht en geoefend is, en zoo goed vooruit- gaet, dat het onder de beste vrywillige Pom pierskorpsen des lands mag gerekend worden. Van lyd tot tyd wordt dan ook ons moedige Pompierskorps met min of meer hevigheid aengevallen... Wy betreuren die aenvallen niet; immers hoe harder 't vuilbladje uit 't Peperstraetje tegen ons Pompierskorps schreeuwt, hoe meer het in achting by de def tige aelstenaers moet winnen, want elkeen is overtuigd dat het slechts uit verkropte spyt en domme nydigheid is dat men aldus handelt. 't Verbond vraegt waerom ons Pompiers- korps met fusieken en sabels moet gewapend zyn Luistert, jonge, wy gaen u dit eens gauw zeggen Om in geval van oproer, en namelyk, als de liberale schoeliën het hier zoo verre zouden durven dryven van, gelyk te Brussel, te Ant werpen, te Luik, te Gent, enz., enz., de vens terruiten van kerken, kloosters en bezondere huizen uit te werpen en meer andere baldadig heden te plegen, de politie by te staen en liaer desnoods een handje te helpen om de oproer makers en liberale schoeliën by de kraeg te vatten en in de doos te duwen. Hebtg' het vast, Verbond Wy gelooven dat baron Fricandon waerlyk denkt dat wy zynen commissionnaris zyn, want byna wekelyks wilt hy ons uitzenden om 't eene of 't andere voor hem achterna te zitten.... Zoo zouden wy hem nu weêr eens moeten weten te zeggen waer de Festival- medaliën geslagen zyn.... Wel donders, baron, gaet het zelf vragen aen de heeren Voorzitters der inrichtende maetschappyen.... Vriend Hector woont toch zoo ver van 't Fe/fcondsbureel niet... Waerom durft gy u in persoon by vriend Hector niet aenbieden Vreest gy, misschien, uitge droogde, dat vriend Hector u zou kunnen aenzien voor nen stockvisch die uit zyn maga- zyn gedeserteerd is, dat hy u zou doen vastgrypen en tot uwe straf, dadelyk weeken en kloppen Daer hoeft ge niet voor te vreezen, baron.... Vriend Hector is een goede jonge, hy heeft het nooit contrarie op. Wend u dus gerust tot hem en alle de gewenschte inlichtingen zullen u verschaft worden De liberale drukpers jubelt over de veroor deeling die hel Beroepshof van Gent tegen den E. H. Pastor van Vlierzele komt uit te spre ken. Men errinnert zich nog de begravenis in ongewyde aerde van den ongelukkigen Jaek Lahaye en de kerkhofschennis die er 'l gevolg is van geweest. Uit dien hoofde heeft het Be roepshof van Gent den E. H. Pastor van Vlier zele tot dry weken en den grafmaker tot 8 da gen gevang veroordeeld. Er zyn veroordeelingen die onteeren, maer er zyn er ook die vereeren, en, de veroordee ling van den E. H. Pastor is onbetwistbaer eene van deze die de personen vereeren tegen den welken zy worden uitgesproken. Waerom werd de E. H. Pastor van Vlierzele veroordeeld Eenvoudig omdat hy een zyner heiligste plichten kweet, namelyk, de rechten en vryheden der R. C. Kerk te hand haven en le verdedigen tegen de aenvallen van 't maconniek liberalismus. Plaetsgebrek laet ons niet toe in verdere bezonderheden te treden, doch zeggen wy Indien de gemeente Vlierzele eenen moedigen catholieken Burgemeester in plaets van eenen janus of tweegezichter aen haer hoofd had gehad, nooit zou het Beroepshof eenige veroordeeling tegen den E. H. Pastor hebben kunnen uit spreken. Wy twyfelengeenzinsofdecatholieke kiezers van Vlierzele zullen, nu zy den man kennen, de eerste gelegenheid waernemen om dien muilentrekker naer de maen te zenden. HANDEL EN NYVERHEID. Leening aen 4 p. h. 2C reeks van 1881. A. Storting van den termijn op 1 augusti 1881. De zevende betalingstermyn der leening aen 4 p. h., 2e reeks van 1881(10 franken per 100 franken nominael kapitael), eischbaer den 1 augusti 1881, zal ontvangen worden, van den 1 lot uiterlyk den 5 dierzelfde maend, van 10 uren 's morgens tot 2 uren 's namiddags, by de agenten van den staetskassier (Nationale Bank) te Brussel en in de provinciën. By deze storting moeten de dragers de voor loopige titels ervan toonen, ten einde de beta ling erop te laten inschryven. De stortingen niet binnen den bepaelden tyd gedaen, zyn onderworpen aen de betaling van den interest wegens uitstel (5 t. h.) voorzien door artikel 9 van het ministerieel besluit van 8n januari 1880. B. Levering van definitieve obligatiën op reke ning van liet kapitael der voorloopige titels. By de storting hebben de dragers van voorloopige titels het recht definitieve obligatiën van mini mum 100 franken te erlangen voor het beloop van den termyn dien het geldt. Het gebruik van dit recht moet zich uitstrekken tot al de lennynen voor dewelke er definitieve obligaliên mogen geëischt worden. C. Overhandiging van interest-mandaten voor den vervalding van 1 augusti 1881. Ingevolge het bericht van 22 april laetslleden, zullen er te beginnen met dynsdag 26 dezer loopende maend, op vertooning der titels, interest-man daten afgeleverd worden op het ministerie van financiën (openbare schuld), voor den verval- tyd van 1 augusti 1881, betrekkelyk de voor loopige titels van 1 millioen en 100,000 fr. D. Slotstortingen.De dragers van voor loopige titels die bv vervroeging al de nog in loop zynde termynen betalen, zullen overeen komstig artikel 7 des voornoemden besluits van 8 januari 1880, eene korting genieten van 2 t. h. 'sjaers. E. Omwisseling der voorloopige titels uitbe- taeld vóór 16 april 1881. Een zeker getal voorloopige titels tusschen 31 januari en 15 april 1880, zynde nog niet verwisseld legen definitieve obligatiën, zoo worden de dragers dezer titels verzocht die omwisseling ten spoedigste mogelyk te doen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Van Londerselc, onderpastoor vau Zeveneeken, is pastoor genoemd van Dikkcle. De Eerw Heeren Colman, onderp. van Kemzeke, en Cavenailte, onderp. van Ooslerzeele, verwisselen van plaets ALLERHANDE NIEUWS. Plaetsgebrek laet ons niet toe een verslag over de werkzaemheden der wetgevende Kamers meè te deelen. Maendag omtrent 10 i/s ure des voormid dags, is alhier brand ontstaen in eene kleemen schuer afhangende van eene hofstede gestaen in de Koeistraet, gehucht Mylbeke, en bewoond door sieur Leo Callebaut, landbouwer. Omtrent het hooger gemelde uer, bemerkte Louis De Block, werkman aldaer, dat er brand was ont staen in de schuer van Leo Callebaut, en ver wittigde onmiddelyk dezen laetste. Niettegen- slaende de spoedige hulp door de geburen bygebracht welke met de brandspuit zich in de wyk bevindende waren toegesneld, wierd de met strooi en hooi gevulde schuer de prooi der vlammen,en kon men ook niet beletten dat het verslindend element zich aen het kleemen huisje met strooi gedekt meêdeelde, bewoond door den eigenaer, den genaemden Francies Guns, eenen ouderling vari 70 jaren. Guns en zyn zoon waren afwezig toen het vuer zich in de schuer verklaerde. Een steenen woonhuis met pannen gedekt en in de onmiddelyke naby- heid staende van de brandende schuer is dank aen de moedige werking der geburen behouden gebleven. Ons stedelyk vrywillig Pompierskorps, al hoewel nog al vroeg verwittigd, kon zich met al den vereischten spoed op 't ramptooneel niet begeven, daer het aen de uilerlyke grens der stad en op ongeveer dry kwaert uers van de markt is gelegen. De werkzaemheden onzer Pompiers moesten zich dus bepalen by hel blusschen der nog brandende puinen, om aldus te beletten dat de ramp zich nog verder zou kunnen uitbreiden. De oorzaek dezer brand ramp is onbekend en niemand wordt verdacht, want uit de verklaringen van De Block blykt dat op 't oogenblik dat de brand ontstond er zich geen enkele persoon of geene spelende kinders ter plaets of in de nabyheid bevonden. De schade wordt berekend voor Callebaut op 1400 a 1500 frs., en voor Guns op 900 h 1000 frs. Alles was verzekerd. Den zelfden dag om 6 uren des avonds werd eene tweede brandramp ten gehuchle Mylbeke beslatigd. Eene hooimyt toebehoorende aen sieur Van Geert Francies, landbouwer en her bergier, In 't Byl, woonende in den Mel- dertschen dreef, werd door 't vuer verslonden. Deze myt bevondt zich op dertig meters afstand van de woning van Van Geert en op 500 meters van de afgebrande schuer des morgends. De myt was niet verzekerd en de schade beloopt tol 100 frs. De oorzaek is onbekend. De myt was slechts sedert 5 it 6 dagen geplaetst, 't geen gisting doet vermoeden. Kaetsspel. De groote pryskamp op het Esplanadeplein is tot heden zeer wel afge- loopen, ondanks een weinigske tegenkanting, zoo kleingeestig voorwner dat niemand zich getroost eenen ernstigen oogslag langs dien kant te richten. Nagenoeg een veertigtal medekampende par tyen zyn ingeschreven, waeronder verschei dene liit hel Walenland, eenige van Geerards- bergen en dry van Brussel. Van deze laetsten zyn er reeds twee overwonnen en de derde zal zondag eerstkomende ten stryde komen. Op de eerste en tweede ronde hebben reeds twintig partyen gekampt. Daervan blyven er dus vyf winnaers die hunne beurt afwachten voor de derde ronde, en onder die vyf zyn er dry van Aelst, zoodat de stad zelf tot den huidigen stond in de reeds vollrokkene wor stelingen de winnende meerderheid bekomen heeft. Aen de stadsgenoten liefhebbers onze hertelyke gelukwenschingen Aen de naburen en vreemdelingen die onze pryskamp met hunne deelneming vereeren, onze innige aen- moedigingen tol den stryd (Medegedeeld). BERICHT. Gedurende de maanden Augustus en September aanstaande, zullen er abonnementreiskaarten geldig voor eene maand, in bestemming der volgende badsteden uitgegeven worden Oostende, Blarikenberghe, Heyst, Nieuw- poort (baden), Spa en Chaudfontaine. De prijzen dezer kaarten zullen de 2/10 der genen van de abonnementkaarten geldig voor een jaar, bedragen. Deze abonnementkaarten uitsluitelijk be stemd zijnde voor persoonen die lijdelijk in de badsteden verblijven, is het verplichtend de echte woonst der belanghebbenden in de vragen aan te duiden (Gemeente, straat, Nr). Al de andere algemeene voorwaarden des abonnementstariefs zijn toepasselijk aan de abonnementen geldig voor eene maand. Volgens men thans meldt zou het tekort, in de kas van den bediende van 't stadhuis, le Brussel, die zooals wy gemeld hebben op de vlucht is, meer dan 7000 fr. beloopen. Men heeft, zegt het Journal de Bruxelles, zeer sterk delente-lievende houdingopgemerkt van den minister van buitenlandsche zaken. De overwin naer der VII speelde heel de zitting van dinsdag II. met een prachligen rooden an jelier,die door zyne kollegas sterk benyd werd. Wy wanhopen niet morgen heel het ministerie bebloemd van kop tot teen, le zien verschynen. Wy zullen ons toelaten aen te bevelen by M. Bara, de jasmyn.die de faem heeft vooral in de pastoryen te groeien by M. Van Humbeeck, eene inmortelle, de bloem der kerkhoven en grafmakers aen M. Rolin eene jaspis, die zich altyd naer de opkomende zon keertby M. Graux eene simpele.... gele bloem. Het is nog niet zeker dat de burgerwacht het Comblain-geweer zal krygen. Men zegt dat eenige leden der linkerzy in de Kamer,by mid del van amendement, zullen voorstellen, het Comblain-geweer te geven aen hel leger,en het Albini-geweer, dat min goed is, aen de burger wacht. De policie kommissaris Schroeder heeft woensdag zyn ontslag overhandigd aen den schepene, dienstdoenden burgemeester van Brussel. De National zegt dal dit ontslag waer- schynlyk niet zal aenveerd worden. Men zou van zin zyn M. Schroeder af te zetten. Woensdag morgend was in een huis der St-Quintenstraet te Brussel, een driejarige knaep bezig met fosfoorstekskens le spelen ongelukkig deelde het vuer zich aen de kleeren meê van het kind, dat afgryselyke brandwon den bekwam.Gansch hetlyf„van aen de knieën tot aen den hals, maekt slechts eene wonde uit. Het kind is naer het gasthuis gebracht,zyn toestand is zeer gevaerlyk. Zaterdag is de reizigerstrein, die omtrent 5 ure uit Mechelen naer Brussel vertrekt, on derweg in twee gescheiden ten gevolge van het breken eener ketting de lokomotief, de tender, de fourgon en de postwagen zetten hunnen weg naer Brussel voort, terwyl het overige van den trein op den weg bleef staen. Dit ongeval heeft eene vertraging van 40 minu ten veroorzaekt. Eenparyzer blad heeft dezerdagen gemeld, dat de gewezen sekretaris der Banque de Bel- gique, Eugeen 't Kint, kwylschelding bekomen had van de straf, waertoe hy door het assisen hof van Brabant veroordeeld was voor ont vreemding van 23 millioen. Dit bericht is van allen grond ontbloot. Men verzekert, dat er op dit oogenblik in de infirmerie van 't kamp van Beverloo 250 karabieniers zyn, die min of meer erg ziek zyn ten gevolge van zonnesteken. Er zouden reeds 26 sterfgevallen hebben plaets gehad. Wy dee len die geruchten slechts onder alle voorbe houding meê. Geheimzinnige Misdaed. Zondag heeft men in het Soniënbosch, naby Groenendael eene verschrikkelyke ontdekking gedaen. Omtrent 6 ure 's morgends, bevond een in woner van Boitsfort, genaemd Van den Plasse, zich met zyne vrouw in 't bosch, wanneer hy eensklaps,naby den weg die naer St-Jans-Berg leidt, onder eenige drooge takken, twee men- sehenvoeten zag uitsteken. De echtgenooten Van den Plassche ver schrikten, keerden aenstonds naer Boitsfort terug en verwittigden de policie. Eene depeche werd onmiddelyk gezondeu naer de brigade gendarmerie van O.-L.-Vrouwe-ten-Bosch.van waer eenige mannen naer Groenendael kwa men. M. Scheunis, schepene van policie, ver gezelde hen naer de plaets waer het lyk gevon den was. Het lyk was dat van een twintigjarig meisje volgens de verklaringen van dokter Moriemont, die geroepen werd om het lyk te onderzoeken, en te oordeelen naer den toestand der blaêren die het bedekten, moest de dood plaets gehad hebben in de maend mei. Hel lyk verkeerde in gevorderden staet van ontbindingwanneer men het aenraekte, vielen er stukken af. Van het hoofd bleef er niets overdan de beenderen; de linker schouder en borst waren door de wormen opgeeten.Het lyk wierp zulken onver- dragelyken stank uit, dat de talryke nieuws gierigen, die met de gendarmen waren meêge- komen.op een grooten afstand bleven staen. Het slachtoffer was nog al net gekleed een kleed van zwarte zyde of cachemire, zwarte tuniek met peerlen afgelegd, zyden talma met breede mouwen, schoenend la Molière en witte kousen met blauwe strepen. Het lyk lag op den rug; de rechterarm leunde op dén grond, terwyl de linkerband op het hart geplaetst was. In den mond was een zak doek gestopt, die waerschynlyk gediend had, om de kreten van het slachtoffer teversmooren. Zooals men kan begrypen, heeft die ontdek king gansch den omtrek in opschudding ge bracht, des te meer, daer verleden week, ir. 't zelfde bosch een zeltmoord gepleegd is, die waerschynlyk in verband staet met de nu ont dekte misdaed. Vrydag morgend, niet ver van de plaets waer het lyk van het meisje lag, vond men het lyk van een jongeling, die zich twee kogels door het hoofd had geschoten: de ongelukkige hield nog den revolver in de hand, toen men hem vond. Op het einde van de maend mei,had een heer in rt Soniënbosch een dameshoed gevonden eenige slappen verder,ontmoette hy een jonge ling van 20 tot 21 jaren oud, die zeer ontroerd scheen en de wandelaers scheen te vermyden. Die jongeling zou, naer het schynt, dezelfde zyn wiens lyk vrydag morgend in 't bosch ge vonden is. Men zegt insgelyks dat die jongeling, die te Brussel woont verleden donderdag onpasselyk was geworden ten gevolge der groote hitte, en in een staet van groote opgewondenheid de stad had verlaten. Het parket van Brussel heeft zich maendag naer Groenendael begeven, om een onderzoek in te stellen, over die geheimzinnige ontdek king. (Nadere by zonder heden.) Ziehier eenige nadere byzonderheden over de ontdekking van twee iyken in 't Soniën bosch, naby Hoeylaert. Het lyk of liever het geraemte, dat zondag morgend gevonden werd, is door de zorgen van het parket, in eene kist naer Groenendael gebracht.De wetsdoktors hebben de gebeenten en de kleeren van het ongelukkig slachtoffer ondei zocht. Het zal echter moeilyk zyn de indentileit van het meisje vast te stellen. Wat den jongeling betreft, wiens lyk verleden vrydag insgelyks in 't Soniënbosch gevonden werd, naer het schynt was hy niet meer in 't volle bezit van zyne verstandvermogens.op het oogenblik dat hy zich gezelfmoord heeft. Ook is men byna zeker dat zyn zelfmoord niet in verband staet met de dood of de moord van het meisje, waervan het lyk zondag morgend gevonden is. In den nacht van vrydag tot zaterdag der verledeue week zyn er dieven gedrongen in eene kapel, te Donck, gemeente Berlare. Zy hebben het venster en de sakristydeur open gebroken en verscheidene ex votos gestolen. Een meisje, wonende in eene herberg, naby de Werf te Antwerpen.is woensdagnacht uit dit huis willen vluchten langs het venster zy poogde zich van de tweede verdieping naer beneden te laten zakken, by middel der bedden lakens,die zy aen elkander geknoopt had.Twee andere meisjes,die insgelyks in dat huis woon den, hielden aen het venster, het uiteinde der lakens, vastwanneer de vluchtelinge halver wege was, ontsnapten de lakens uil de handen van hare kameraden, en het ongelukkig meisje viel op den grond.Zy werd met gebroken been opgenomen en naer 't gasthuis gebracht. Men leest in de Gazette van Lier: Verleden week werd heel Duffel in opschud ding gebracht, door de aenkomst der gendar men. Er was eene schroomelyke diefstal ge pleegd en de gewapende macht kwam om de daders op te speuren en des noods aen te hou den. Na talryke huiszoekingen, navorschingen en ondervragingen gelukten le policiemannen er eindelyk in de hand op de plichligen te leggen. Hel waren kinderen welke vroeger de geuzen school bezochten en thans naer de katholieke school gaen. En met innig genoegen vreven de duffelsche geuzen in de handen, want zy voor zagen eene veroordeeling, die zy wederom het katholiek onderwys ten laste konden leggen Maer waerin bestond nu die schroomelyke diefstal, voor welken de gendarmen ontboden en al die huiszoekingen gedaen waren geweest Lezers, verschrikt niet, wygaen het u zeggen. Eenige schoolkinderen, huiswaerts keerende, waren in het fabriek van zekeren geus gegaen, en hadden er meêgenomenEEN EI. Ja, een eien daervoorwaren de gendarmen door de slikkende hitte, heel het dorp moeten komen afzoeken Maer er waren kinderen der katholieke school in het spel.... Het onweêr dat dinsdag nacht is uitge- bersten, heeft op verschillende plaetsen van 't land,talryke brandrampen veroorzaekt.Volgens men verhaelt. is de bliksem gevallen op twee huizen le Ottignies, op vierhuizen te Court-St- Etienne.en op verschillende andere te Incourt. Al die huizen zyn totaelof gedeeltelyk vernield; te Irschonwelz, naby Alh, is insgelyks een huis afgebrand. Eene schippersvrouw, die zondag van Doornik naer de sluis van Kain terugkeerde, werd onder weg aengevallen door een kerel, die haer verscheidene wonden toebracht met een degenstok. De vrouw verkeert in bedenke- lyken toestand. De dade»- is gevlucht.Men kent de oorzaek van dien laffen aenval niet. Zondag morgend vond men in een veld te Gilly, het lyk eener vrouw van slecht gedrag men dacht eerst dat zy vermoord was, doch uit het onderzoek blykt dal de dood het gevolg ge weest is van overdaed van sterke dranken. Het lyk lag reeds drie dagen in het veld toen het ontdekt werd.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2