gewacht om het stelsel van aenmoediging voor het aenwerven te herstellen. Wal meer is dit stelsel is op zulke vvyze heringevoerd dat er niets goeds van te verwachten is. Moet men niet bekennen dat het ministerie 1 tracht door slinksche mindelen tot den ver plichtenden en persoonlyken krygsdienst te geraken. Sedert eenigen tyd hebben kiezingen in dry naburige landen plaets gehad in Holland, in liet hertogdom Luxemburg en in Beieren. In de dry landen hebben de catholieken aenzien- lyk bygewonnen en overal werd de stryd op het gebied der schoolkwestie geleverd. Er is eene krachtige reactie in gansch Euro pa tegen de school zonder God. In Pruisen hervormt men schier overal de officieele scho len in Oostenryk hebben de schandelykheden van het zoogenaemd onzydig onderwvs 's lands afgevaeraigden doen sidderen. Dank deze bedorvenheden van het open- baer onderwys hebben de catholieken thans de meerderheid in het Hertogdom Luxemburg en in Beieren. Met de conservateurs vereenigd zyn ze in Holland lalryk genoeg om de liberale macht wat te betoomen. Zoo zal het ook in België gaen de gezonde belgische rede zal de zedelyke en stoffelyke dwaesheden van het officiéél onderwys niet dulden. De school in Engeland. In België doet het staetsbestuer eenen doo- delyken oorlog aen het vrye onderwys het richt officieele scholen diièr, waer er geene van noode zyn en welke zullen ledig blyven. Iu Engeland worden de vrye scholen vooral beschermd. Alzoo van 17,614 scholen, die door de overheid geïnspecteerd worden, zyn er 14,-181 vrye en slechts 5,433 officieele. In 1880 zyn ervoor 18,478,875 franken gif ten en legaten gedaen aen het onderwys. In België geeft men niets aen het ofliciëel onderwys en juist al ware de staelskas nog niet toereikend tot deszelfs onderhoud, ont vreemden onze ministers ten voordeele van het onderwys zonder God de oude stichtingen gedaen ter eere Gods, door catholieken en priesters. Vooruitzicht van den oogst in Europa. Volgens berichten over den staet der veld gewassen in het begin van Juni waren de uit zichten van den oogst op dit tydstip over het algemeen goed. In geheel zuidelyk Europa staet liet graen op enkele weinige uitzonderingen na, zeer goed. Het meerendeel der graenbouwende streken zullen vermoedelyk een meer dan ge middelden oogst opleveren. Portugal behoort tot de uitzonderingen en daer zal dan ook de opbrengt heel wat beneden het gemiddelde blyven. Spanje daerentegen en het grootste gedeelte van Italië beloven eene ruime op brengst in Lombardië, Griekenland en in meerendeel der provinciën van den Balkan zyn de vooruitzichten zelfs buitengewoon gunstig. Hierby mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de overstroomingen wel ke de laeg gelegen streken van Bulgarië, Ser vië en Ruraenië hebben geteisterd, den oogst in die gedeelten, veel nadeel hebben toege bracht. Moldavië vooral heeft daerdoor veel geleden zoodat de oogst in dezen staet beneden de helft van een gemiddelde opbrengst zal dalen. In Cenlrael-Europa koestert men zeer gun stige verwachtingenwant met goede grond mag worden aengenomen dat de oogst meer dan een gemiddeld bedrag zal geven. In Zwit serland zyn de vooruitzichten nog gunstiger, want men verwacht eene opbrengst die het gemiddelde ver overschryden zal. Oost-en West Pruisen zyn de provinciën waer slechts een zeer matig, zoo niet een schrale oogst wordt verwacht, dit ongunslig resultaet wordt toegeschreven aen den natten zomer van 1880, den strengen winter die dae- rop is gevolgd en de koude vochtige lente van dit jaer. Dezelfde weêrtoestand heeft in Russisch Polen gedurende het genoemde tydperk ge- heerscht en ook daer wordt een opbrengst verwacht die ver beneden het middelmatig zal blyven. Saksen, Thuringen en eenige andere streken van Duitschland, waer zoogenaemde engelsche tarwe wordt herbouwd, zullen een uiterst matig gewas opleveren,terwyl daeren tegen in diezelfde streken, een gemiddelde oogst wordt te gemoet gezien, waer men m- landsche tarwe heeft gezaeid. Eene zeer voldoende opbrengst wordt ver wacht in westelyk Europa, namelyk Frank- ryk België en Nederland. Slechts het zuidelyk gedeelte van Frankryk maekt hierop eene uit zondering, want daer zal de gemiddelde op brengst beneden het gemiddelde peil blyven. Nederland daerentegen mag zeer verblydende verwachtingen koesteren, de opbrengt zal dan ook, naer men onderstelt een middelmatig be drag aenraerkelyk te boven gaen. Hierby mag echter eene zaek niet uit het oog worden verloren, dat in dit jaer eene grootere oppervlakte grond met graen is bezaeid dan gedurende de jongst verloopen jaren het geval is geweest. HANDEL EN NYVERHEID De Oogst. Wy lezen in de Franefïirier Zeitung Het vooruitzicht voor den oogst m Oosten- rvk is allervoordeeligstdit land zal bygevolg dees jaer byzonder veel naer het buitenland kunnen verzenden. Volgens de laetste tydingen uit Amerika, zal de oogst aldaer minder zyn dan verleden jaer maer de stapels van 1880 zullen ruim schoots het te kort kunnen aenvullen en de verzendingen naer Europa zullen naer alle waerschynlykheid niet verminderen. De oogst van Rusland schynt dees jaer eene buitengewone rol te moeten spelen op onze graenmarkten, daer de zuidelyke provin ciën een overvloedige opbrengst beloven. De oogst is ook uitnemend goed in Ru- menië. In Frankryk en Duitschland integendeel schynt hy slecht te zyn. Men denkt over het algemeen, dat Frankryk in den loop van 't jaer vyftien millioen hektoliters zal noodig hebben om zyn te kort aeu te vullen. Oostenryk-Hongariëzal aen het hoofd staen der landen, welke uitvoeren, teu minste indien het zyne pryzen in evenredigheid wil houden. En dit zal waerscbynlyk gebeuren, ingezien de Voiikurrenlie, welke hen zal aengedaen wor- dt-*u door Rusland en de Vereemgde-Staten Ziehier nu eenige byzonderheden over den graenoogst in Amerika De New-Yorker korrespondent van de Daily- News, geeft een schatting van den amerikaen- sclien graenoogst, die naer zyn bcweeren zoo nauwkeurig is, als het by de verwarde en te- genstrydige berichten maer eenigzins mogelyk is ze te geven. Het gemiddeld gehalte van de wintertarwe, dat door spekulanten op een slechten oogst op 55 1/2 p. c. minder dan het vorig jaer wordt gesteld, is waerschvnlyk 20 0/0 minder. De oogst in 1880 was 550 millioen bushels, thans dus 70 millioen minder, welke vermindering echter wordt teruggebracht tot 60 millioen, ten gevolge van de vermeerdering der met tarwe bebouwde oppervlakte met 4 0/0. In het zuidwesten en de oude zuidelyke sta ten is de oogst begonnen, en dynsdag ver scheen de nieuwe tarwe op de beurs te New- York. De hoedanigheid is goed. Zooveel men kan nagaen, zal de oogst der Ier.te-tarwe ongeveer gelyk zyn aen dien van verleden jaer. Iu de oude westelyke staten is zy minder gezaeid. maer dit wordt goed gemaekt door de grootere oppervlakte en de betere kultuer in de nieuwere staten. Petrool. In de nabylieid van Oelbem, provincie Hannover, is op den eigendom van M. A. Mohr, eene ryke petroolbroo van zelfs beginnen te vloeien.In twee eerste uren en hall gaf zy in den begin zestig ton zuivere olie en wanneer bet pompen ophield, vloeide zy nog sterker de natuerlyke uitvloeiing bereikte weldra 150 vaten in 8 uren en zy groeft nog ge durig aen, zoodat zy op 22 dezer, in 52 uren, 360 vaten gaf. Men had echter dan reeds ern stig de hand aen het werk geslagen.omdebron zooveel mogelyk te doen opleveren en men had het boorgat 36 voet dieper gemaekt, Dit laetste bereikt nu eene totale diepte van 228 voet. Landbouw. Nog al een zegeprael voor den vlaemschen landbouw. In de algemeene tentoonstelling van Hanover, hebben de twee hengsten van M. Iiemi Van der Schuerenvan Vollezele, de eerste en vierde pryzen bekomen. Zy hebben daar moeten kampen met de beste producten van het engelsch en duitsch paardenras. Dal men nog zegge dat in Belgie de land bouw verachterd is, en de Vlamingen oribe- kwaem zyn den hedendacgschen vooruitgang op te volgen Huldezang. Koor met orkest uil te voeren op hel Conciensces feest. (Woorden van prof. II. Claeys.Muziek van Edgard Tinei.) Wy naedren duizendtallen Die roemen op uw naem, Uw klauwaerts, allen, allen, En hand in band te saam. Zie welk een stoet zyn rangen Onmeetlyk openspreidt Een volk met huldezangen Aen uw onsterflykheid.... Meer dan zyn roem verkonden Hoort Vlaendrens Hartetolk.... U spreekt uit al de monden De liefde van dat volk, U, schilder van zyn zeden, Vertrouwling van zyn haerd. Die 't erfdeel van 't verleden Ons tael ons hebt bewaerd. Uw volksverhalen streelden 't Aendachtig avonduer De Vlaming kent uw beelden In leven en figuer. Ons Breidel, de Artevelden Ilerryzen voor onze eeuw... Hoe galmt door Kortryks velden HetVlaenderen den Leeuw Herdenk nog eens die dagen.., Ons Vlandren zweeg en sliep, Toen uw verhael zyn sagen En heldenlyd herschiep. Herdenk hoe 't volk ontwaekte, En, 't oog naer u gekeerd, In vlaemsch gevoel weër blaekte... Het had zyn roem herleerd. Toen kwam van alle zyden Een mannenschare fier, Omgord tot kloeke stryden, Ontvlamd in dichtervier... Geniet die groot herdenken, En hoor hun aller zang a Hy gaf de levenswenken Den hoofdman lof en dank Van op ons Noorderduinen En Schelde-en Rhynland door, 't Klinkt al van lofbazuinen In 't Dielsche volkenkoor. Ons roem en ons historie, Ons tael en volksbeslaen Zyn met uw naem en glorie De wereld rondgegaen. Toelagen. De Raed onzer provincie heeft de volgende toelagenaen de steden en gemeenten van 't arrondissement Aelst, toegestaen Aelst, Kasseiwerken. fr. 2,470 St. Antelinekx Herdersem, Aspelaere, Haettert, Herxele, Vleckem, id. id. id. id. id. id. Waerbeke. Opbouwen nieuw pastory Borsbeke. Bygevoegde werken aen de pastory, Oombergen (Kerkfabriek). Herstel lingswerken aen de pastory, Ninove (Kerkfabriek). Herstellings werken aen de Kerk. Ninove, (Stadsbestuer). Bezondere zael van bouwkunst, Geerardsbergen (Burgerlyke Gods huizen,) De kerkfabriek van Sle Maria-Audenhove zal. in evenredigheid der vragen, eene hulpsom verkrygen voor kunstige stoffeeringswerken in 't binnenste der kerk. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Schutyzcr, onderp. van S. Martens Lathcm, is onderpastor benoemd te Zeveneecken. Hy wordt vervangen door den Eerw. Heer C. L. Timmer man, priester der laetste wyding. 2,370 3,300 1,500 2,690 590 530 2,500 200 2,500 4,000 d 500 2,000 ALLERHANDE NIEUWS. Stad Aelst. Bericht. De Burgemeester en Schepenen liebben de eer ter kennis te brengen van het publiek, dat te rekenen van 1 Augusli aenstaende, een bu reel tot de aenvaerding van de koopwaren tarief 1, 2 en 3 tot 500 kilos, en der finantien, tarief 4, zal gevoegd zyn aen het centrael Post- bureel op de Hopmarkt in deze stad. Gedaen en afgekondigd den 26 Juli 1881. De Burgemeester en Schepenen De Sekretaris, (Gel.) Van Wambeke. (Gel.) in. Verleysen. Spoorwegen. Men verzekert ons ten stelligste dat de sectiën van de linie van Antwerpen-Oost naer Gent, langs de brug van Boom en van Boom naer Lotiderzeel der recht- streeksche linie van Antwerpen-Zuid naer Aelst, enz., zuilen geopend worden den 8 Au- gusti aenstaende. Donderdag namiddag bemerkte Judocus De Coninrk, mulder by den heer Burny-Antheu- nis, brouwer alhier, van op de derde stagie waer hy vverkzaem was, dat een knaep, die omtrent het Willickstraetje, in den Dender zwom op 't punt was onvermydelyk te verdrinken niettegenstaende verscheidene persoonen aldaer tegenwoordig waren, maer die niets aenwendden om den drenkeling te redden. De Goninck niets dan zynen moed en zelfsopofl'ering raedplegende, snelde toe, wierp zich gansch gekleed in 'l water, duikte, kwam weldra met den drenkeling boven en bracht hem op de oever.... Dank aen spoedige zorgen wierd de knaep lot het leven teruggeroepen. De naem van den geredden knaep is Schils Constant, oud 12 jaren, zoon van Nicolaus en Melania Waegemans. Vergelen wy niet (e melden dat De Coninck deelmaekt van ons vrywillig Pompierskorps. Wy hopen dat deze moedige dacd niet zal onbeloond blyven. Hel ziet er lief uil te Brussel. Geen Burgemeester, Geen schepenen, Geen hoofdkommissarisvan policie, Geen kommissaris der zedenpolicie, Geen besluerder der mestpaclit, Ceen kommandant der pompiers, Geen ontvanger der huishuren van de stad. Geen ontvanger der vishallen, enz. enz. enz Een gemeenteraed die bet vertrouwen der volking heeft verloren en op krukken springt. De ontvanger die in zyne kas een deficiel laet van meer dan 7000 fiank. Een bediende welke obligatie-koupons ont vreemt en er zyn eigendom van maekt. En voor bouquet eene schuld van 240 mil lioen. Gelukkig Brussel. Geen 26, maar 6. Het brusselsch blad, de Gazelle, zegt, dat het getal dooden in het kamp van Beverloo veel kleiner is dan men gedacht had 'l zyn er geen 26, 't zyn er maer 6. Maer 6... Of dat cyfer niet verpletterend groot was Een aantal famillien in rouw en zes jonge lingen, uit den bloei van 't leven baldadig weggeslagen. En waerom Om nuttelooze exercitiën te doen want waerom moet men aen die bran dende en stikkende hitte, de ongelukkigen blootstellen, die reeds met tegenzin den ran sel dragen Eene liberale fabriek van Thielt, zegt de Palrie, werd dezer dagen gesloten, en de en de werklieden weggezonden, 's Anderen- daegs was de bevolking der officieele school de helft verminderd. By zulke feiten zyn alle opmerkingen overbodig. In het vruchtbaer Land van Waes ligt het schoone dorp St. Pauwels, met eene bevolking van 2500 zielende bevolking is werkzaem, eerlyk, trouw aen eigen zeden dus ook geen levend schepsel in de officieele school. Niettemin moet dat dorp een nietsdoenden onderwyzer en een dito onderwyzeres, zyne zuster, betalen. De school bleef gesloten en droevig leêg; op zekeren dag had men, door de vensters, bewe ging gezien en 't was of er witte spoken over den grond sprongen. Inderdaed, de school was bevolkt met.... konynen. Er was dus eene officieele konynenschool De burgemeester hield er niet aen dat het gebouw aldus verpest en in eenen stinkput veranderd werdby vroeg de verwydering van die officieele leerlingen der onafhankelijke zede- leer. De schoolmeester weigerde. Weldra nogtans, verscheen een commissaire spécial, doch dezen keer zonder gendarmen, die de leerlingen der officieele school buiten dreef. De Chronique, die soms de aardigheden van zyne party ongenadig aen den dag brengt, zegt dat de school-tochtjes heel talryk zyn, en dat de gemeenten ze betalen. Maer ziet, 't zyn niet alleen de leerlingen, die, ten koste der kas naer de zee stoomen, maer zeker direkteurs van officieele scholen,steken tusschen de leerlingen hunne vrouwen, ooms, nichtjes en kozynljes, en wat zoo al meer. Iedereen reist en.... danst, ten koste der gemeente. En de liberale school, die zóó met de kost bare centen omspringt, zingt het oud refrein den boer zal 't wel betalen De Chronique meent te weten dat Br.-. Leenaerts zyne demissie zal geven en toegelaten worden zyne rechten op pensioen te doen gel den. De National voegt er spottend by, dat het ministerie hem, voor bewezen diensten, de rosette der Leopolds-orde zenden moest.... Ziehier eenige byzonderheden over het ongeluk, waervan zondag de treinwachter Har- ting, het slachtoffer was. Sedert eenige maen- den werden er op den ringspoorweg, tusschen de statiën van den Leuvenselien steenweg en der Wetstraet, werken uitgevoerd voor den opbouw van een tunnel. Harting, die de koe pons rondhaelde op den trein n° 401, moet aen die werken, of door eene plank getroffen, of van de bovenste op de andere loopbank geval len zyn. De ongelukkige genekte onder de wie len van den trein hy werd lelterlyk onthoofd en een der armen werd op twee plaetsen door gesneden. Harting was slechts 25 jaren oud. Denzelfden dag, op het oogenblik, dat de expresstrein van I uer 47 m. s namiddags, in de statie te Schaerbeek aenkwam, wierp een onbekende zich op de riggels, aen den barreel der Leeuwenstraet. De barreelwachter wilde hem doen opstaen,doch de onbekende klampte zich aen de riggels vast, en al de pogingen van zynen redder, om hem te doen loslaten, bleven vruchteloos. De zelfmoordenaer werd door den trein verpletterd. Nog denzelfden dag werd een aardewer ker iu den omtrek van Eppeghem, door een voorbyrydenden trein getroffen. De ongeluk kige werd met gekloven schedel en versehrik- kelyke wonden over gansch het lichaem,opge nomen. De dood was oogenblikkclyk. Dynsdag nacht hebben twee nachtwakers een dief aengehouden, die iu liet magazyn van M. B..., op de Grasmarktslraet te Brussel ge drongen was.De nachtwakers hadden met ver wondering bemerkt, dat reeds lang na midder nacht het magazyn nog verlicht was;zy belden om te vernemen wal dit beleekende. Aenslonds werd het licht uitgedoofd. i)c dienstmeid ver scheen toen aen een venster der 2° verdieping en kwam op verzoek der naclftwakers.de deur openen. Men doorzocht het huis en men vond den dief in den kelder, bezig met den cham pagne van M. B..., te proeven. Wy hebben gemeld dat G...,de ontvanger der vischmyn van Brussel, en tegen wicn een aenhoudingsmandael was uitgeleverd, zich ge angen had gegeven. Na een verhoor voor den onderzoeksrechter, is de belichte weêr voor- loopig in vryheid gesteld. Dynsdag, omtrent middernacht, op liet oogenblik van bet vertrek van den laelsten trein van Brussel naer Antwerpen,werd de noorder statie in opschudding gebracht door eene gas ontploffing. Het was in den bagagie-fourgon dat de ontploffing had plaets gehad.Gansch liet persooneel der statie snelde toe, en in eenige oogenblikken gelukte men er in liet begin van brand in den waggon uit te dooven. Kalakaua 1 te Brussel. Koning Kalakaua heeft Belgie niet willen verlaten, zonder een bezoek te brengen aen liet slagveld van Water loo. Hy heeft er zich woensdag heen begeven met zyn gewoon gevolg en vergezeld van zynen konsul-generael te Brussel, Kalakaua is donderdag door koning Leopold II ontvangen geworden na dit verhoor heeft hy zyne reis voortgezet. Hel doel der rois van den koning der Sand- wich-eilanden, is eene emigratie van landbou wers naer die streken te verwekken. Dit blykt uiteen eigenhandige» brief van zynen minister M. Amstrong.aen den konsul-generael te Brus sel gericht, en bestemd om openbaer gemaekt te worden. Afnkaensche Expeditie. liet belgisch komiteit der Internationale Afrikaensche Ver- eeniging heeft goede tydingen ontvangen uit Karema, de statie door kapitein Cambier in Midden-Afrika ingericht. De kapitein der genie, M. Raemaeckers, be velhebber der expeditie, meldt dat hy en zyne mannen in uitmuntende gezondheid verkeeren (de brief dagteekentvan 7 april) en dat de statie van Karema de beste uitslagen belooft op te leveren. Die tydingen logenstraffen tolael de onrust wekkende geruchten, die onlangs verspreid werden en volgens welke de statie van Karema vernield en de inwoners vermoord-zouden zyn door koning Mirambo. Eene nieuwe expeditie, naer Midden-Afrika wordt thans weer ingerichtzy zal bestaen uit kapitein Iianssens van liet 11" linie-regiment, den onder-luitenant Van de Velde van liet 51-' regiment artillerie en een officier der kavabi- niers. De expeditie zal binnen twee of drie maenden uit Belgie vertrekken. Geheimzinnige Misdaed. Het is meer dan twyfelachtig dal de vermoorde persoon, waervan het lyk in liet Soniënbosch ontdekt is, de vrouw zou zyn van M. D..., uit de Trier- slraet. M. D... had geschreven dat zyne vrouw se dert de maend juni spoorloos verdwenen was. Deonderzoeksrecliterlieeft M.Ü...doen roepen, doch deze heeft zich lol nu toe niet by liet par ket aengeboden. De kleeren van vrouw D..., zooals zy door de schoonmoeder van deze laetste beschreven zyn, gelyken daerenboven niet op die van het slachtoffer der misdaed van Iloeylaert. De opzoekingen door het parket en de wets- doktors ter plaetse der misdaed gedaen, zyn vruchteloos gebleven. Daerentegen denkt men op de kleeren van het slachtoffer eenige mer ken ontdekt te hebben, die misschien zullen toelaten de identiteitvan het lyk vast te stellen. Op de kousen heeft men hel spoor gevonden van Uvee letters.die eene C en eene B schynen te zyn. Men is er echter nog niet zeker van, en er zal nog een nieuw onderzoek moeien gedaen worden. Wat de schoenen betreft, volgens de verkla ringen van experten zyn zy van fransclie fabri- Behalve de kleeren van het meisje heeft men op het parket ook de kleeren neergelegd van den jongeling, die zich in het Soniënbosch ge- zelfmoord had, eenige dagen voor de ontdek king der misdaed. Men heeft insgelyks op het parket den revolver gebracht, nevens het lyk van den zelfmoordenaer gevonden, en die nog geladen was met drie kogels. (Nadere byzonderheden.) Een brusselsch blad heeft van zekeren Em. Tournier, handelsreiziger, een brief ontvangen-, waerin het volgende verhaeld wordt Ongeveer zeven of acht weken geleden, op een zondag avond,omtrent 6 ure, stapten twee personen man en vrouw, uit een rytuig op den steenweg van Groeuenduel naer St-Jansberg, tegenover de plaets, waer liet lyk gevonden is. Het rytuig reed den weg naer Waterloo voort op en de twee reizigers gingen liet bosch m.De dame scheen ongeveer 25 jaren oud te zyn, en liaer signalement komt goed overeen met dat door de dagbladen meegedeeld werd. flaer gezel scheen omtrent denzelfden ouderdom te hebben. Wat het rytuig betreft, men heeft gezien dat bet naer Brussel teruggereden is, langs den rechtstreekschen weg van Waterloo naer Brussel. Die brief is in de handen gegeven van liet parket. Woensdag morgend bood zien een bruidspaer, dat niet zeer jong meer was, op het gemeentehuis van St-Joost-ten- Noode aen en verzocht den dienstdoende schepenen de formaliteiten van het huwelyk te vervullen Het paer had echter vergelen getuigen mee te brengen. Daerenboven was de bruidegom erg dronken en zeer slecht gekleed. Men verzocht het paer een weinig frisscbe lucht tc gaen scheppen en 's middags met de getuigen terug te komen. Op liet vastgestelde uer verscheen het paer op het gemeentehuis, doch slechts met eenen getuige men had ergeenen twee de kunnen vinden. De bruidegom was daeren boven nog meer bedronken dan s morgends. De plechtigheid moest dus weer noodzakelyk uitgesteld worden. Wy moeten nog opmerken, dat de bruidegom denzclden morgend zyne bruidskleeren naer den Berg van Bcrmhertig* beid had gebracht en 't was het geld dat hy daer bad ontvangen, dal hy opgedronken had. Waerlyk een schoon slaeltje van brusselsche beschaving. Donderdag rond den middag, is er een tarwemyt van omtrent 700 schoven, toebehoo- rende aen den landbouwer Van Meerhaeghem, te Cruishautem, de prooi der vlammen gewor den. Men is op liet spoor van den brandstich ter. Het gemeenlebestuer van Luik, gelast de verschillende overheden uittenoodigen voor de ontvangst van den Koning en der koninklyke familie, had moedwillig Mgr Doutreloux, bis schop van Luik van die uitnoodigingen uitge sloten. De prelaet heeft zich niettemin naer de statie begeven en de koninklyke familie in eene prachtige redevoering verwelkomd. De koning heeft dei bisschop bedankt voor die beleefd heid Sedert de wet op de naturalisatie, voelen de Duitschers zich nog meer thuis in België dan vroeger. Zy willen overal het hooge woord voeren en beginnen reeds met mes en pistool te spelen. Twee werklieden, van duit- schen oorsprong, wonende te Elsene, zoclft- ten twist met twee Belgen en een Pool. Een der uuitschers heeft een der twee Belgen eenen messteek in het aangezicht toegebracht en nam daerna met zynen kameraed de vlucht. Beiden werden iengehouden. Een der toe komstige Delger, werd in het bezit gevonden van een geladen revolver. Maendag morgend had te Brugge eene buitengewone beweging plaets op den Burg. Vier gendarmen te peerd vergezelden den beul, die uit Brussel gekomen was om eene krimi- neele strafuitvoering te doen. Hy moest op den Burg den scliandpael plaetsen,waerop te lezen stond, dat Renatus Ameele, oud 36 jaer,voort vluchtig,voor vrywillige moordpoging,gepleegd den 15 november 1880 op Julia Crupeele, ie Thourout, den 17 juni laetsileden tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld was doorliet assisen hof van West-Vlaenderen. De pael heeft op de plaets gestaen van 10 1/2 tot 11 1,2 ure omringd door gendarmen. Zaterdag, omtrent 6 i|2 ure 's avonds, hadden twee knapen van 15 jaren oud, A. De Mulder en J. Lietart, een vuer aengestoken naby eenen hoop vlas, toehoorende aen M. Dot- hot te Moeskroen, en ter weerde van 2500 fr. Een der knapen nam eensklaps een handvol brandend hooi. en stak hel vuer aen den hoop vlas, die zonder de lusschenkomst van een landbouwer, totael zou vernield zyn. De twee knapen zyn aengehouden en ter beschikking gesteld van liet parket van Kortryk. Wy hebben onlangs gemeld, dat de gen darmerie een gewezen stryder van 1870, Jan Treutcn, had aengehouden, onder de beschul diging van desertie. Treuten had inderdaed, ongeveer 50 jaer geleden, het legeren het land verlaten. Die zeventigjarige beschuldigde, die tydens de revolutie van 1830 gekwetst werd, is dezer dagen voor den krygsraed van Hene gouw verschenen. De raed heeft aen den on gelukkige het minimum toegepast.... van de verzachtende omstandigheden. Treuten werd veroordeeld tot 1 dag gevangenis, omdat hy zyne militaire kleeren en zyn wapens niet meer kan terugbrengen. De veroordeelde beeft reeds zyne straf ondergaen. Zal liet goe- vernement hem nu geen pensioen verleenen, zooals aen de andere overlevenden der stry- ders van 't jaer 30 Vrydag namiddag, werd de genaemde Louise Smogge, vrouw Henri Carnier, oud 26 jaer, geboren te Vliaise. Frankryk (Somme).en wonende te Klerken, betrapt, terwyl zy bezig was liet geld uit de offerblokken der kerk van Thourout te stelen, by middel van een stokske met lym bestreken. Zy had er reeds 69 centen uitgehaeld. Zy is met hare zuster Octavie Smogge, oud 20 jaer, en wonende te Merken, aengehouden. Woensdag avond waren twee jongelin gen te Oostende, in een huis gedrongen, waer van eene onachtzame meid de deur had laten opensfaen. Zy kwamen eene kamer, waerin zich eene dame bevond. Op de noodkreten van deze laetste, waren zy op het balkon gevlucht, en, door de duisternis misleid, over eene ver keerde leuning gesprongen. Zy dachten, dat zy op liet balkon van bet naburig huis kwa men, doch vielen op eene binnenplaets, ter hoogte van 15 meters. Men vond hen op elkan der liggen, badende in bun bloed de een had vyf ribben gebroken de andere werd met ge broken armen en beenen opgenomen. Een erg ongeval heeft donderdag mor gend plaets gehad in den put 11. 1 van de maetschappy der Charbonnages Béunis (Mam- bourg). Omtrent 6 ure, op het oogenblik dat de nachtploeg (20 werklieden) den put verliet en de 20 werklieden der dagploeg naer bene den daelden, is een overgroote blok steenen van de muren van den put losgeraekt en op het dak van den ophaclbak der dagploeg ge vallen. Zeven ol acht werklieden werden ge kwetst zy werden onmiddellyk naer boven gebracht, ahvaer zy de noodige zorgen ont vingen. Hun toestand is gelukkig niet gevaer- lyk. Den vorigen dag was in denzelfden put een werkman getroffen geweest door een steen, die in eene gaendery was losgeraekt. Hy werd met verpletterd been opgenomen, en verkeert, naer men meldt, in bedenkelyken toestand. HOLLAND. Te Rotterdam, zegt Je Tyd, heeft zich verle den week een geval van slaepziekte voorgedaen by de dienstbode van M. S., suikerbakker aldaer. De meid was zondag avond op den ge- woonen tyd ter ruste gegaen, doch kon s maen- dags morgends niet wakker gemaekt worden. Eerst dynsdag gelukte dit; toen gebruikte ze echter nog altyd le bed een kop thee, waerna zy opnieuw neerzonk en insliep Woensdag heeft men liaer met kracht gewekt en beproefd haer le doen opstaen, wal dan ook gelukte. Zy was echter zoo wezenloos en versuft, dal zy tot niets in staet was, zoodat men besloot liaer naer hare ouders le Culenborg te vervoeren. FRANKRYK. Een vreesselyk ongeluk heeft verleden zondag hef dorp Carrières-sous-Poissy in opschudding gebracht. Een klein zeilbootje laveerde slroomopwaerls in de onmiddelyke nabylieid van de sluis. Zes persoonen zalen in het zwakke vaertuig de ei"enaer, dezes vriend en schoonzuster, de zes jarige zoon dezer laetste en twee vrienden. De spelevaerders hadden hierin eene groole on voorzichtigheid begaen, dat zy in hel vaerluig, dal zonder kiel was, voor allen ballast twee zware gewichten gelegd hadden. Met de eerste windvlaeg sloegen de twee gewichten naer de

De Denderbode | 1881 | | pagina 2