Processie van 15 Oogst. Na onderzoek zal er in de Kamer by geheime stemming beslist worden, of men al ol niet de vraeg in aenmerking neemt. Acht dagen na de bekrachtiging levert de minister van juslicie een expeditie van de naturalisatie en met dit stuk zal de genatura liseerde zich voor den burgemeester zyner woonplaets aenbieden en verklaren of hy de naturalisatie aenneemt. Die verklaring zal gedaen worden binnen de twee maenden na het koninklyk handtee- ken. De zoon, geboren uit vreemdelingen hier verblyvende, en die nagelaten heeft zyne ver klaring te doen of geene voldoende verklaring heeft gedaen, wordt toegelaten die verklaring te doen binnen de twee jaren na de publicatie van deze wet, dusbir.nen de twee jaren na den 6 augusti 1881. Conscience's feest. Men schrijft ons uit Brussel Zondag 11. heeft in het Nieuw Ilof van Brus sel, alhier, de algemeene vergadering plaats gehad, van het uitvoerings-komiteit met de leden afgevaardigden der Arrondissementen. Deze vergadering heeft het programma der feestelijkheden, die tereerevan II. Conscience zullen plaats hebben, volgenderwijze vastge steld Algemeene vergadering der Maalschppijen van het Vlaamsche land, aan de Noordslatie, ten 11 ure voormiddag Optocht langs het Kruidtuin Bolwerk Bou levard Botanique) naar het huis van Cons cience, Wiertzslraal; Eene eerste redevoering zal aldaar door M. Stroobant gehouden worden Aanbieding van eerekroonen, bloemruikers, albums, enz., door de maatschappijen Uilvoering van een zangstuk Conscience in rijtuig gezeten zal zich van aan zijne woning bij den stoet voegen, die hem, na verschillige stralen te zijn doorge trokken, naar de Beurs zal geleiden, waar er verscheidene Kooi en van Vlaamsche meesters, Üevaert, Benoit, Tinei, enz., zullen uitgevoerd worden M. Van Driessche zal de plechtige feestrede uitspreken, waarna de afgevaardigden der Universiteit van Leuven aan den grooten Volksschrijver het diploma zullen overhandi gen, waarbij Conscience tot eere doktoor in wijsbegeerte en letteren wordt uitgeroepen; Voorstelling van eene deputatie van Vlamin gen uit West-Amerika, van eene deputatie uit Holland, enz.; Daarna zal men aan den grooten Dichter zijn borstbeeld aanbieden met eene gouden pen en eene prachtige eerekroon, een echt kunststuk Een koor,woorden van den eerw. ll.Claeys, muziek van Tinei, zal onder het bestier van den beroemden toonzetter worden uitgevoerd en de officieele plechtigheden in het lokaal der Beurs sluiten. Alles zal omtrent vier of vijf ure geëindigd zijn. Volksfeesten, bestaande in muziek en zang- stukken zullen later op de Groote Markt gege ven worden, waarbij er des avonds ook verlichtingen zullen plaats hebben, maar dit laatste behoort niet toe tot hel officieel feest programma. De dag van het feest is tot heden nog niet vastgesteld. België en de M. Stoel. De brusselsche korrespondent van de pary- zer Figaro schryft aen dit blad de volgende by- zonderheden. welke wy slechts, vooral wat het laetste betreft, onder alle voorbehouding meédeelen Gedurende de vakantie der Kamers zal eene kwestie, die veel opschudding veroor- zaekt heeft, waerschynlyk in der minne ge schikt worden ik spreek van het hernemen der betrekking lusschen België en den II. Stoel. Neemt wel acht dat ik zeg België en niethet goevernement. De gewezen auditeur van den Nuncius, Mgr Rinaldini, is te Brussel teruggekomen en bewoont weer het hotel der nunciatuer, Wa- verschensteenweg, 204, te Elsene. Mgr Itinal- dini, geheime kamerheer van den Paus, heeft zonder officieele ontvangst, zonder exequatur van 't goevernement, zyne betrekkingen met het diplomatisch korps en de hoogere we reld van Brussel hernomen. Het ministerie heeft in die betrekkingen niet lusschen te komen en zal er ook niet tus- schen komen, tenzy misschien om insgelyks, zonder prael, een diplomaet af te zenden, om het hotel der belgische legatie te Rome te be trekken, hetgeen wel binnen kort zou kunnen gebeuren. HANDEL EN NYVERHEID. Men leest in den Landman Verkoopiog van Engelsch vee van Jersey en Alderney. Men heelt in de bekendmakingen der dagbladen gelezen, dat M. Fowler.de onvermoeibare invoerder en ver spreider der engelschemelkbeesten van Jersey en van Alderney.ons land ook willende beguns tigen met dat kostbaer ras, te koop heelt ge steld in hel hold de Belle Vue (Yzeren Waeg) te Antwerpen, veertien schoone dieren, herkom stig van bovengemelde engelsche eilanden, ge legen in den zeearm het Kanael, niet verre van Frankryk. Het is licht leverstacn dat de achtbare voor zitter van de Provinciale Landbouwcommissie <van Wesl-Vlaenderen, M. baron Peers.die, ge heel zyn leven lang, alles in het werk gesteld ■heeft wat nuttig kan zyn voor den landbouw, sten wiea wy bet invoeren van zooveel uitmun tende landbouwverbeteringen te danken heb- ben, en die nog altyd met evenveel icver allen landbouwvooruitgang naspeurt, de laetste niet is willen zyn om van die dieren te koopen, welkezoo buitengewoon zyn onder liet oogpunt der melk- en botergevende hoedanigheden. Iedereen jzal die kleine dieren willen zien, die zoo uitzonderlyk wel begaefd zyn om eene hoeveelheid melk en boter te geven, welke veel grooter is dan die van de beste melkkoei van ons land. Wy gelooven niet, dat het noodig is hier vele uitleggingen te geven over dat kostbaer ras. Vele schryvers, onder andere M. Baudemont, hebben breedvoerig gehandeld ovei het ras der eilanden van bet Kanael. Het is zoo groot en ook zoo schoon niet als het Durhamsch, doch hel is buitengewoon wel geschikt onder het oogpunt van het geven van melk en boter. Men weet algemeen, dat na het kalven, eene Jersey of Alderney koei van 4 tot 4 1/2 kilogr. boter per week geeft en dat gedurende zes maenden. In een woord, allen die dal kleine, schoone ras beschreven hebben, zyn bet eens om je bestatigen, dat zulk eene koei in een jaer 187o liters melk en 125 kilogram boter geeft. RECHTERLYKE KRONYK. Moedermoord. Men zal zich nog herinne ren dat, ecnige weken geleden, een vyftien- jarige knaep van Weileren zyne moeder ver moord had by middel van een geweerschot, omdat zy hem wilde berispen over zyn hiel uilblyven.Uit hooide van den jeugdigen ouder dom des moordenaers.werd die zack gekorrek- tionnaliseerd. De moedermoorder is dezer dagen voor de korrektionnele rechtbank van Dendermonde verschenen, die hem veroordeeld heelt tot -O jaren opsluiting. Socialist voor de Rechtbank. De rechtbank van Bergen heelt zich maen dag bezig gehouden met de zaek ten laste van den genaemden J. J. Delaunois, oud 44 jaer, bakker, gewezen sekretaris van de socialm- sche afdeeling van Frameries. Delaunois wordt beschuldigd van ontvreemding van ongeveer 1468 fr. ten nadeele der afdeeling, van aftrug- gelaryen en van schriflvervalsching. De verklaringen der getuigen waren nog al belangwekkend. De eerste getuige was zekeren Emmanuel Docquier, voorzitter der socialisten van Fra meries. IIy verhaelde hoe de socialisten met t geld hunnervereenigingeen lot gekocht had den van Brussel. Delaunois als secretaris en schatbewaerder der verecniging, had dit lot in zyn bezit. Zekeren dag deed hy overal uittrom petten dat dit lot by de trekking uitgekomen was met een prys van 10,000 fr. Hy deed in de gemeente Frameries eene plakaert rond ragen, waerin in roode letters op blauwen grond, en omringd met een zwarten gouden boord, het volgende opschrift stond te lezen. Herinnering van 13 juni 1880 N 129,850 Wy bedanken den God der Socialisten! Wanneer men aen Delaunois vroeg de weer den te zien, toonde hy een sleutel van een geld- koffer en beweerde dat dit den sleutel was van hel depot in de Nationale Bank te Brussel. De betichte heeft zich eens 40 fr. doen betalen om te Brussel de zoogezegde weerden te gaen af halen. Hy kwam toen af met twee blikken doozen. Dit gebeurde op 1 april. Op Paaschdag, in algemeene vergadering uer socialisten, werden de Blikken doozen open gedaen: zy bevatten niets anders dan brochu- ren voor socialitische propagande Het is Delaunois, die byna altyd afgevecr- digde benoemd wordt by alle socialitische lees ten en byeenkomsten. Zyne reis-en verteerkos- ten werden door de vereeniging betaeld, en daermee niet tevreden, beslool hy nog de kas zyner vrienden De zack is uitgesteld tot 25 October aen- staende voor de pleidooien. Kiezing te Bergen. Vrydag 11. heeft te Bergen de kiezing placts gehad voor een Volksvertegenwoordiger in vervanging van M. Defuisseaux, ontslaggever, Zooals men weet was er geen stryd. Op de 4,084 ingeschreven kiezers zyn er 891 komen stemmen. Er waren 190 witte en on geldige briefkens. M. Hardy, eenige liberale kandidaet, werd bygevolg lot Volksvertegen woordiger uitgeroepen. Catholieke Schoolpenning. Het Bcstuer van den calholieken Schoolpen ning van Dendermonde, verzoekt dringende de vrienden van Aelst en omliggende gemeenten, in den loop dezer week, hunne bylredingen voor de Tentoonstelling, aen M. Leon Segers, secretaris, zonder uitstel te willen inzenden. Een zestigtal vreemde tentoonstellers zyn inge schreven en verzekeren ons reeds een onver- wachten uitval.Het bestuerbeschikt overgroote zalen en koeren waer schrynwerkers, meubel makers, mandenmakers, marmerslypers, sme den, stoofmakers. loodgieters, blikslagers, modisten, kleermakers, 'papier- en boekhande- laers, enz., enz., in een woord, alle bedryven, hunne produkten, als eenen winkel, kunnen opslagen. De Tentoonstelling is eene recom mandatie. Het bestuer rekent ook op de bylredingen onzer vrienden van den builen, voor den tuin en landbouw, 'en verwacht eenen schoone» keus van oudheden, schilderyen, enz. Op voorhand dank. Medegedeeld SCHOLEN. Wy bestatigen met genoegen dat onze Ge- meenteraed zich krachldadiglyk heeft verzet tegen het opbouwen eener nieuwe jongens-en meisjesschool ten gehuchte Mylbeke, wyk Bornputje, alsook tegen de inrichting van een Atheneum of Coilegie, welke twee gestichten het Goevernement hier wil tot standbrengen en die aen de stad jaerlyks 30 duizend franks zouden kosten. De Raed heeft eene gegronde beslissing ge nomen in de welke aen den Staet bewezen wordt, dat deze nieuwe scholen niet alleen nutteloos maer verslindend zouden wezen voor den geldelyken toestand onzer stad, daer de alhier bestaende officieele en vrye scholen zeer talryk 2yn en aen elkeen toelaten aen zyne kinders de opvoeding en 't onderwys te verschaffen die men verkiest. Wat het Coilegie of Atheneum betreft, is onze Gemeenteraed eenparig van gevoelen dat dergetyke instelling, bier niet alleenlyk eene verkwisting m.ier eenen akt van dwacsheid zou wezen, acngezien het hier bestaende Coilegie het vertrouwen van onze gansche bevolking en zelfs van een groot gedeelte van Belgie geniet. De Raed voegt er by, dat vóór de revolutie van 1830 hier ook een Slaeiscollegie werd ingericht doch de proef mislukte en de Gemeenteracd van 1830, vondt zich verplicht, uit hooide der overgroole onkosten die dit geslicht zonder leerlingen veroorzaekte, er aen Z. M. den Koning Willem, de afschaffing van te vragen. Er bestond alsdan maer een Coile gie en wat zou het wezen nu er heden een bestaet 't welk door eenieder geacht wordt en in vollen bloei is Onze Gemeenteraed, zegt verder, dat hy nooit zulken maetregel van verkwisting zal nemen, dat hy nooit de Burgery voor 't op richten dezer scholen met nieuwe lasten zal bezwaren, en dat byaldien, men aen den eisch van eenige onzer ingezetenen moet voldoen, 't is te zeggen, scholen op scholen oprichten, het bestuer onmogelyk zou wezen. Tol hiertoe heeft 't Goevernement op de beweegreden die onze Gemeenteraed inbrengt tegen de stich ting van een Atheneum of Coilegie alhier niet geantwoord. Wy zullen ons die antwoord tiachten te bezorgen. Wy raden onzen Gemeenteraed aen, alle de correspondentiën, beraedslagingen en beslui ten belrekkelyk de kwestie der scholen, bekend te maken, opdat onze medeburgers klaer en duidelyk zouden zien wie hier te Aelst den llnancieelen toestand wil in gevaer brengen en dus de sledelyke lasten merkelyk vermeer deren. Dit zou de beste antwoord wezen op al 't gebabbel van 't Verbond. Zeggen wy ten slotte liet is dus wacrheid wat men in* de Volkskamer uitriep, namelvk Hoe minder leerlingen er in de officieele scholen zyn, hoe meer scholen zullen wy stichten, en bygevolg, hoe meer onderwy- o zers en onderwyzeressen zullen wy benoe- men, want in zulk geval zyn de Gemeentc- raden medeplichtig aen 't verlaten der offi- cieele scholen Medeburgers zietdaer de weldaden van 't maconniek ministerie en de noodlottige ge volgen der ongelukswetten van 1879 en 1881 Naer wy vernemen zal de processie welke Maendag 15 Oogst, alhier zal uitgaen [aller prachtigst wezen. Verschillige nieuwe groepen zullen er in verschynen. Wy laten hier den uitleg van de groepen volgen en roepen er de bezondere aendacht onzer geachte lezers op in: 1/ deel. De Strydende Kerk. 1° Hel kruis (leeken des geloofs) gedragen door eenen acoliet. 2° De H. Michaël, patroon der strydende Kerk, dragende in de eene hand een zwaerd en in de andere een vaendel waerop deze spreuk Quis ut Bats Wie is gelyk God. 3° Eene schoone schildery verbeeldende de H. Kerk op aerde,gedragen door een jongeling omringd van 8 jongetjes in lieve kleeding. Hierop volgen de verschillende teekenen van het Pausdom de tiare, de staf, de sleutels, 't dryvuldig kruis, enz. 4® 8 jongetjes dragende de beloften door 0.11. J. C. aen St. Pieter.en aen zyne Kerk gc- gedaen. 5° Een groep dochtertjes met groene banie ren waerop de zeven lichamelyke werken van barmhartigheid te lezen staen; en gevolgd van de 7 geeslelyke werken van barmhartigheid. 6° De beloften van Jesus heilig hart aen de gelukzalige Margaretha Maria. Deze worden gedragen door 12 maegden. 2C deel. De lydende Kerk. 1° Het anker (teeken der Hoop) gedragen door eene jonge dochter. 2° Twee meisjes dragende woorden uit de getyden der overledenen. 3° Een wel geschilderd afbeeldsel van het vagevuer, gedragen door eene jonge dochter omringd van acht maegdekens. 4° Twee meisjes dragende spreuken van de II. Schrift. 5° Verschillende verlosmiddelen der zielen worden aengeduid door de vei beeltenissen van het lyden des Heeren, van de II. Mis, van de dry goddelyke deugden, van het gebed. 3jc deel. De zegepralende Kerk. 1° Een vlammend hart (leeken der Liefde) gedragen door een engel. 2° Tweeengelen met spreuken. 5° 12 engelen met bloemkorfjes. 4° Maegdenkooi', in 't blauw dertien maeg den met gouden en zilveren lelietakken in de hand. 5' De hemel verbeeld in kunstige schilderinf gedragen door eene maegd omringd van maegdekens, en gevolgd van 10 andere maeg dekens dragende spreuken aengaende den hemel. 6° Dry maegden met rykversierde bloemkor ven sluiten dezen groep. Donderdag greep alhier de plechtige prys- deeling plaels aen de heeren leerlingen van ons te recht befaemd coilegie, bestuerd door de Eerw. Paters Jcsuïeten. Onze menigvuldige bezigheden op dit tyd§tip des jaers,'hebben o»s niet toegelaten die plech tigheid by te vyoonen, Bepalen wy ons dus met de namen af te kondigen van de hoeren leer lingen welke zich meest deden onderscheiden: BheloricaMM. Leo Béthunc van Aelst Edmond Van den Berghe van Okegem Alex. Malengrau van Luik; Karei Borreman van Aelst, Joseph Barrez van AelstAlbert Canfyn van Gent en Jozef Michiels van Berlaere. Poësis. MM. Emiel Scheerlinck van Aelst; Florent Cautermanvan St. Gilles Waes;Edgard De Sadeleer van Meire Louis Lust van Brus sel Cyrille Dusollier van Luingne. Hoogere Gramatica. MM. Celestin Ghysse- linckx van AelstKarei Van uooslaer de Ten Reycn van Elverselc Prosper Simons van Ninove Frans Hert van Aelst Camiel Van Mosseveldc en Eugeen Borreman beide van Aelst. Middelbare Gramatica. MM. Jozef Boonc van Aelst; Julius Soeteirs van Ninovp; Guslaef Van de Voorde van Dendermonde Geörgius Cauterma» vpp St. Gilles-Waes Edmond De Wolf van Aelst, Lagere Gramatica, 1° sectie. MM. Ben. De Waele van Aelst Prosper Schepens van Uyt- bergen; Hendrik Carton de Wiart van Brussel; Pieler De Vos van Eist Arthur Reyntens van Moorsel en Raymond Van Landuyt van Nieu- werkerken. Lagere Gramatica, 2° sectie. MM. Oscar Reyntens van Moorsel Karei Bélhune van Aelst Ant. Boone van Aelst Hendrik De Prez van Lede; Ben. Berlengée van Ophasselt; Edmond Soete van Vive St. Eloi en Karei Van Pottelsberghe de la Potterie van Gent. Voorbereidende Idas, 1® sectie. MM. Notalis De Cleene van Nieukerke Ben. Vcrmeire van Hammej.Julius Vcrmeirenvan Antwerpen ;Julius Lowet van Neêrheylissen Pieter Coppens van Aelst en Dom. Triest van Lede. Voorbereidende klas, 2® sectie. MM. Ray mond Van der Schueren van AelstRom. Moeycrsoen van AelstRenalus Eeman van Aelst Clemens Borreman van Aelst. STERFGEVAL. De vermaerde geneesheer Mod. De Cock, burgenieesler vanGeeraerdsbergen sedert vele jaren, is dezer dagen aldaer overleden. Hel Zondacrlad dezer stad schrjft eenen langen en welverdienden lof van den volksvriend, instel- ler van het groot Walergeslicht. PR1ESTERLYRE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Teurrekcns, onderpastoor van Lootenhulle is pastoor van Grimmingen benoemd. Zyn onderpastoor benoemd de volgende Eerw. Heeren Te Doornzelendrics, M. De Spiegeleer, on- derp. van Ooike.— Te Gentbrugge, M. Buysse, ondeip. van Schellebelle. Te Lootenhulle, M. Verhart, onderp. van Astene. Te Velsike, M. Ilemelaer, onderp. van Waesmunster. Te Astene, M. Van Landuyt, prof. te Geerardsber- gen. Te Schellebelle, M. Vindevogel, prol. te Dendermonde. —Te Waesmunster, M. Cor- nand, baccalaureus in de godgeleerdheid. Te Ooike, M. De Cuyper, priester der laetste wyding. ALLERHANDE NIEUWS. Zaterdag 11. hebben de heeren Jan Wil- lems cn Camille De Smet, twee jongelingen onzer stad, welke de leergangen volgden aen de Bisschoppelyke Normaelschool voor onder- wyzers te St. Nicolaes, de uitgaende examens op de voortreftelykste wyze ondergaen. De jury heeft aen M Willems een diploma van eerste en aen M. De Smet een van tweede klas overhandigd. —Een buitengewoon zeldzaem feit deed zich deze week voor by de prysuitreiking van 't ge sticht des heeren Oger- Laurent te Brussel Een jongeling oud 8 jaren 4 maenden, reeds in zyn 3dc studiejaer, bchaelde den prys van uitmun tendheid met de lauwerkroon, en verder nog zeven eerste pryzen op 47 mededingers. Dit jeug dige wonder van verstand is de heer Louis Vlieberqli, zoon van onzen stadsgenoot den heer Amand Vliebergli. Wy sturen aen vader en zoon onze warmste gelukwenschingen toe. De zack van den afgeslelden kommissaris van politie van Brussel wordt niet klaerder door de afstelling van dien persoon integen deel, de zaek verwart zich meer en meer en de beschuldigingen welke men elkander naer het hoofd werpt, doen zien dal er achter dit alles nog veel verborgen zit dal tot schandacl aenleiding geeft. Al de schandalen welke zich reeds hebben opgedaen, verbinden zich min of meer aen de vroegere de walgelyke exploitatie van het huis in de rue St. Laurent is het eigenlyk uit gangspunt geweest van heel die rei schanda len, welke zich als eene ankerketting ontrollen. Zyt er zeker van, men is er nog verre af aen het einde te zyn, en het zyn zeker de tegen woordige stadhuisheeren niet, die er zullen in gelukken het bestuer van Brussel te besse- men. Het is overigens blykbaer, dat overal waer het liberalismus meester is, de losban digheid ook groote uitbreiding neemt. - Dot is eigen aen die party. Waer is nu de modelstad van dien model burgemeester, dieborst-en standbeelden, bur- gerkroneu moest hebben na zyn overlyden, en die Brussel, het liberale Brussel, in eenen toe stand heelt achtergelaten, dat die stad precies geen eer voor Belgie geworden is In alle geval hopen wy wel dat de jammer- lyke toestand van Brussel, de oogen aen de vlaamsche steden zal doen openen, cn men den kanker niet zoo diep zal laten invreten pis daer gebeurd is diep dat er alleen redmidde) te vinden is in eene totale omver werping van 't geen er bestaet. De redakteur van den National vraegt, nu men eindelyk moet erkennen op hetjstadhuis en inliet ministerie.dat M.Lenaers plicht had,wat er geworden is van de beruchte enkwest-kom missie, op hel 'stadhuis ingesteld IIy vraegt verder, of men nog langer het ver- blyf zal toelaten van minderjarigen, in de huizen van ontucht Debrief, dien de redakteur publiek maekt, is gericht aen den gemeenteraed van Brussel. Hoe verder men gaet, hoe wonderlyker dingen men hoortde Office brengt nu uit dat een tiental jaren geleden, Br.-. Lenaers, een banquet gaf aen de brusselsche drukpers. En dat de brusselsche drukpers hem op l.are beurt een brocderlyk banquet terug gaf. Tusschen Br.-.'s, waerom niet 1 M. Schroder, de gewezen man der zeden policie, bekent maer eene schuld te hebben Hy had eenige betrekkingen nr.et een zyner onderkoorigen, en had haer twee keer ontsla gen van de visiet. Ziedaer alles Waer men eenen Jiberapl lopli a) voor straft..,. Wy zeggen integendeelwat slinkput moet dat brusselsch stadhuis zyn De ryke amerikaensche banquier Makay, eigenaer van talryke goudmynen in Californië, bevindt zich sedert eenige dagen te Brussel. M. Makay reist iu een salon-rylpig op zes wie len, te Parys gemaekt. en dat onder alle op zichten een waer meesterstuk is. Dit rytuig is voorzien van allerhande fi eins hel is gemaekt om op al de spoorwegen van Europa te kun nen reizen. Voor elke reis, inct zyn rytuig, be- taelt M. Makay den prys van 24 plaetsen van 1° klas. Verleden zaterdag kwam een bruidspaer, van dênWerkmansland, op hel gemeentehuis van een der voorsleden van Brussel, Terwyl hy den trap opging, stapte de bruidegom by toeval op den sleep der bruid. Pas toch op, riep de bruid, dommerik die gy zyt! Ha ik ben een dommerik, antwoordde de andere.... Welnu, met een dommerik moet gy niet trouwen. Goeden dag. Daerop keerde hy zich om en ging heen. De bruid heeft liera niet meer teruggezien. Maendag kwam een adjunkt van policie by een koopman van Brussel en vroeg om de dame des huizes te spreken. In tegenwoordig heid der dame gebracht, begon hy een lang proces-verbael te lezen, waeruit bleek dat haer zoon Paul D...., oud 28 jaer, talryke aftrugge- laryen zou gepleegd hebben te Avignon, en dat een aenhoudingsmandaet tegen hem was uit geleverd. De dame wist niet wat denken, toen de zoon, die den adjunkt had binnengeleid, de dwaling begreep en in een luidruchtiger! lach uitberstte. Hy legde aen den agent uit, dat hy niet 28, maer slechts 18 jaer oud was, en nooit te Avignon was geweesthy had zelfs nooit Belgie verlaten. De aftruggelaryen, waervan er kweslie was, waren gepleegd door een der gewezen handelsreizigers van het huis, die misbruik had gemaekt van den uaem van zynen patroon. Verleden week namen wy uit het Journal de Bruxelles een nieuws over, meldende dat eene arme vrouw, door den nood gedwongen, by een jood dezer stad een billet was gaen ver- koopen van de lotery van Frankfort a/M. De cerlykejood zou haer gezegd hebben, dat haer lot uitgekomen was met eene premie van 100,000 florynen en zou zelfs voor de uitbe taling der premie gezorgd hebben. Men meldt thans, dat men te Maeseyck.noch binnen noch builen de stad, geene arme vrouw kent, aen welke dergelyk geluk zou te beurt gevallen zyn. Het Journal de Bruxelles heeft zich waerschyn lyk in de doeken laten winden door den eenen of anderen grappenmaker, of misschien wel door eenen spekulant die de aendacht op de duitsche loteryen wil inroepen, en zich alzoo eene goedkoope reklaem aenschaffen. Men weet dat een jaer of twee geleden, de vryheidsboom van de Palcizenplaets uitge storven is en door de zurgen van 't stadhuis in blokskes verkocht werd. Vooraleer echter de boom uitgekapt werd, had koning Leopold II, die er zeer veel aen hield, zorgvuldig doen onderzoeken of er geen takske goed aen bleef. Men vond inderdaed nog eenige goede takken, die met de meeste zorg afgezet en in het Park te Laken geplant werd. Die afzetting is goed gelukt, eu een der nieuwe boomen is thans 7 a 8 meters hoog. De Koning, die voor dien afstammeling van den vryheidsboom de groot ste bezorgdheid aen den dag legt, heeft hem doen omringen met een dubbel hekken in yzer en in hout, ten einde hem legen alle verwoes tingen te beschermen. <Bi'!iciiiizinni£C inisilned. .tcnlioiiding v«n den moordenaar. Dieppe, 10 nugusli. Alphonsc de Verlcnil is hier dynsdag op de Place de Si Jacques, door de zorgen \an M. de Gauque. pulicie- koiVimissaris van Brussel, met de hulp van M Brissrd, polieic-kommissaris van Dieppe aengehouden Men bracht hem op het kommissariuet, waer hy een eerste verhoor on Jcrging De misdadiger legde de volgeudo bekentenissen af Zyn ware naem is Eduard Baraquiu; hy is geboren lc Villers Cotleict (departement der Aiane) in 1845. Veioordeeld voor deelneming aen de Commune en verbannrn naer hel tie de Pins, was hy eerst daervan weergekeerd in si plember 1879. Hy had te Parys gewoond met het meisje Russaek, in de rue Diehat, N° 37. liaraquin is een man van groote gestalte, met bruine gelaatskleur, sterk gebouwd en van gemeen uitzicht Zyn levon moet zonder twyfel meer gehei men bevatten, dan hy er lol nu toe bekent. Hel on derzoek zal dit ongctwyfcld bewyzen Van Parys was hy met Amelic Russaek naer Brus sel komen wonen. Den 23 mei laelsleden, was hy met het meisje uit Brussel vertrokken, om het slag veld van Waterloo te gaen bezoeken. Nauwelyks in den trein, onlslond tusschen hen een twist, waerloe de jaloezie aenleiding had gegeven. Zy slapten te Groenendael af cn gingen 'l Soriiénboscli in. De twist was reeds bygelegd, toen Amelic Rus saek dezen hernam en Baraquin hevige verwylen deed. Zy zegde hem onder ander, dal zy veel geluk kiger was met haren vroogeren kameraed Hud. Baraquin, in woede ontsteken, greep een dolk, dion hy by zich droeg, en bracht haer een hevigen steek toe in de richting van 't hart. Zy viel néér, doch zy was nog niet dood. Hy knielde nevens haer op den grond eu bracht haer nog vyf steken too. Ily bleef haer eenige oogcnblikken beschouwen, nam toen het lyk op. cn bracht het in het struikgewas, waer men "hel op 17 juli laelstleden, dit is te zeggen onge veer twee maenden later, terug gevonden heeft Hy begaf zich vervolgens naer Luik, waer hy ken nis mackte met zekere Andrea Darier, die hy den naem deed dragen van Amclio Russaek, zyn slacht offer. Andrea Darier bevond zich dezer dagen te Amicns;: zy was in't bezit van de juweelen, welke Baraquin van zyn slaehtofler had afgenomen. Tc Dieppe, waer Baraquin sedert vier dagen aen- gekomen was, deed hy lange en eenzame wandelin gen Ily veranderde dikwyls van hotel, cn vermeed zorgvuldig deq Cgsinq, en in 't algepiecn al te veel bezochte plaetsen Wanneer men hein gjslcFen avopd heeft aengehouden, was hy in 't bezit van een revol ver van 9 millimeters kaliber, van den dolk die ge diend heeft tol den moord, een sterk mes, tien nie ters nieuwe koord en 1240 frank in gold. Een hoer die, naer het schynt, niet in al te goede verstandhouding met zyne wederhelft leefde, bad deze aengezet eene wandeling 1» rytuig met hem te doen. De vrouw stemde toe, doch toen zy in 't rytuig stapte, boorde zy baren man tot den koetsier zeggen a Naer Hoeylaert Men kan den indruk van die woorden begrypen op de vrouw, die nog een uer te voren een hevigen twist met baren man had gehad. De ongelukkige kreeg een zenuw- aenval, zy schreeuwde en kermde, alsof men haer vermoordde, zood3t gansch de wyk in rep en roer stond. Slechts met de grootste moeite heeft men die dame kunnen bedaren. Wy lezen in het Fondsenblad De policie- kommissaris Ghuys, de officieele ontgraver van het gouvernement, heeft zyn stieltje zater dag weer uitgeoelend, ditmael te Ronsse. Zekere Muiier, een vrydenker. was op bevel van den bprgemeesterep ingevqlge het delfrepj; van prainal, op ongewyde aerde begravep. Zaterdag is M. Gtipys, met zestien gendartpen, naer Ronsse gegaen, en beeft er den vryden ker ontgraven en by de katholieken gelegd.Aftes zeggen zekere bladen, is in de beste orde afgeloopen. Wy gelooven bel wel, sedert de feiten van Heule zullen de buitenmenschep zich wel wachten te dicht by de gendarmen te komen, die eenen commissaire spécial vergezel len. Daer de kermissen volop ln gang zyn, zegt de Onafhankelgke, is liet geraedzaem een oog in 'tzeil te houden op de vreemde kramers cn barakspelers, die niet alleen hunne tent op de fooren komen opslaen, om in den dag de eenvoudige lieden te bedriegen, door het ver*

De Denderbode | 1881 | | pagina 2