wakkeren om ter Kerk te gaen, mner dat zy zells nog moeten het voorbeeld geven, door het regelmatig bywoonen der goddelyke diensten en de bewaking over de kinderen die zy aldaer vergezellen. Zoo dan.... zouden de duitsche Staetsman- nen nu eindelyk bekennen dat de Godsdienst meer,en veel meer, bescherming oplevert voor detroonen der vorsten en de instellingen van een land dan de in 't duister werkende macon- nieke of liever revolutionnaire party die geen ander doel heelt dan de bestaendesamenleving ol in hare grondvesten te vernietigen De Tribune bevat een artikel van zekeren Rl. llerla, een gewezen beambte van het stad huis van Brussel en die, uit walg zegt hy, in de maend April 1880 zyn ontslag gaf. Die Rl. Herla stelt zich voor, al roept men hem dan ook toe, dat hy een verrader is, de mannen van het brusselsch stadhuis te önt maskeren. Die mannen, zegt hy, zyn onbekwaem, zon der invloed, zonder gezag, het zyn onweer- digen die moeten weggebessemd worden, enz Kom aen, Rl. Herla, laet ons eens zien wat spektakel gy ons gaet aenbiedenwy zetten ons neêr: trek de gordyn op stio-d door een tamelyk goed weder, heeft zy haren gewoonen omgang ongestoord kunnen voltrekken. Onze stedelyke Overheid en eene ontelbare menigte volgde eerbiedig en ingeto gen het Allerheiligste Sacrament. De Processie was met den meesten luister en pracht omge ven en wy mogen zonder vrees van eemge tegenspraek zeggen dal het de luisterryksle en prachtigste was die wy hier ooit zagen. Besla teen wy dal, buiten eenige haetvolle liberale godsdiensthaters, elkeen zyn best had gedaen om door alle mogelyke versiersels hulde en eerbied te bewyzen aen Dezen wieri alle hulde en eerbied toekomen. In nummer van 14 Augusti vervult i Land eene groote halve kolom klein gesloten druk met eigen lof. Het was, zoo't schynt, hoogst noodig En inderdaed, van alle kanten is de ridder- lykc polemiek, nopens een 4dcn candidaet.door 't Land eerst aengevangenop kwetsend persoonlyk terrein geplaelst en met zieu- lyke bitsigheid voortgedreven, afgekeurd, ja, geschandvlekt. Ja, Goddank weinige of geene lezers, zells die van t 't Land zyn van gevoelen dat: een gazellier, al ware hy predikant, tretlelyk man blylt als hy willekeurig, uit persoonlyken liaet en eigenbelang, iemands eere rooft of wilt rooven en hem door list alle middels van vci- dediging ontneemt. Ja. 't volk noemt dat onrechtveerdigheid Ook hebben wy enkel de schuinsche handel wyze van 'l Land doen uilschynen en voor het overig'e aenspraek gemaekt op 'l gezond oor deel onzer lezers. Wy zullen de lofrede van 't Land door't Land niet tegenspreken.... Eigen lof st.... of Dat Land gesticht wierd om goede zaken te verrichten dat zyn programma aller best was, wie betwist het?... Dat de deftige stichters meestallen afgestorven zyn, wie be treurt het niet?.... Dat t Land nooit iets anders bedoeld heeft dan eendracht en macht onzer gezindheid en daervoor alles en nog meer heeft opgeofferdhet zy zoo Rlaer ware dit alles evangelieniemand zal gelooven dat het uit loutere vaderlands liefde is, voor 't vvelzyn onzer party, uit plicht gevoel en belangloosheid dat 't Land als slotrede, opnieuw letterlyk zynen eersten eer- roovenden artikel herdrukt.... Wy ook, zullen ons vergenoegen met, op onze beurt, het slot onzer antwoord van 24 Juli te herdrukken en te zeggen Neen, confrater, gy zyt er niet! Neen, een predikant, ware hy ook gazetlier, ja. ware 0 hy pastoren hief hy het hoofd boven wereld- lyk en geestelyk gezag, een predikant die eene lasterende beschuldiging ter straet op- raept, w.iervan hy de valschheid niet heeft, noch heeft willen, noch heeft kunnen door- gronden, en die niettemin, op zulke listige wyze weel te prediken dal zyne aenlygingen als waerheid voorkomen dat hy dezelve openbaermackt op zulk eene manier dat men kan vermoeden wien hy bedoelt...., zulke predikant alhoewel hy als lasteraer niet kan t vervolgd worden,is en blyft toch in de oogen van alle deftige lieden eenen snooden lallen lasteraer Zoo denken wy, confraterEn gy, ge- eerde lezers Opening «Ier Jaelit. De opening der Jacht is vastgesteld op de volgende tydstippen Voor de provinciën Antwerpen, Brabant, "West- en Oost-Vlaenderen, Limburg en voor de gedeelten der provinciën Henegouw, Luik en Namen gelegen op den linkeroever der Samber en der Maes, hierin begrepen hel ge- heele grondgebied der sleden Luik, Hoei en Namen, op 27 augusti aenstaende. Voor de provincie Luxemburg en de ge deelten der provinciën Henegouw, Luik en Namen, gelegen tusschen de Samber en de Maes, op den 51 der zelfde maend. Noglans is de jacht met den hazewind niet toegelaten dan te beginnen met 20 september aenstaende. De jacht op fazanten wordt slechts den october geopend. Op plaetsen waer de sneeuw toclael het wild op het spoor te volgen, wordt de jacht in de vlakte opgeschorst; zy blyft toegestaen inde bosschen, alsook voor waterwild op de oevers der zee, in moerassen en langs de stroomen en rivieren. De patryzenjacht is gesloten van af 1 decem ber aenstaende alle jacht is verboden na den 31 derzelfde maend. De klopjachten op grof wild en de jacht op konynen in bosschen en in duinen, bij middel van klopjachten of ge dresseerde honden, zyn toegelaten lot 31 ja nuari 1882; de konynenjaeht by middel van nelten en fretten is hel geheele jaer door toe gelaten de jacht op waterwild op de oevers der zee, in de moerassen en langs oevers en rivieren, blyft in alle provinciën geopend tot 15 april aenstaende inbegrepen. De jacht met hazewindhonden en zonder vuerwapens is geoorlofd: lot den 15 april in de provinciën West-Vlaenderen, Oost-Vlaen deren, Henegouw en Namen, uitgenomen het kanton Gedinne en tot den 30 april in de kantons Arendonck, Brecht, Rloll, Turnhout, Zanthoven en Westerloo voor de provincie Antwerpen, in die van Beeringen en l'eer voor de provincie Limburg, in het gedeelte der pro vincie Luik, gelegen op den rechteroever der Maes, in de provincie Luxemburg en in het kanton Gedinne. KERKE LYK NIEUWS. Op den laetsten zondag van deze maend, 28 augusti, wordt te Scherpenhcuvel de vcr- jnerda" gevierd der krooning van het Rliraku- leus Beeld van O. L. V gedaen in den naem van Z. 11. onzen Paus Pius IX in 18/2. Om de gedachtenis van deze merkwaerdige gunst, verleend aen de kerk van Scherpen- heuvel.te doen voortduren, heeft Z. H. ver gund eenen Vollen Aflaettoevoegelyk aen de zielen des vagevuers, te verdienen op den verjaerdag zeiven, of op eenen van dezeoen volgende dagenvoor alle geloovigen die. ge biecht en gecommuniceerd hebbende, de ge zegde kerk zullen bezoeken en daer bidden voor het gekroond beeld lot de gewoonlyke inzichten. Op alle de dagen van liet Octaef zal er een sermoon geschieden onder de solemneele Mis om 10 ure. liet lof zal plaets hebben om 5 ure. Op den laetsten dag van het octaef zal de Aposielyke Zegen gegeven worden onder het lof. PRIESTER LYKÉ BENOEMINGEN. De Z.E Heer Pieraerls,kanunnik van Meche- len en professor by de calholieke Universiteit van Leuven, is Hector magnificus benoemd van dit vermaerd gesticht, in vervanging van Mgr Namêche, die, inziende zyne hooge jaren, aen Hunne Hoogweerdigheden de Bisschoppen se dert een jaer zyn ontslag had gevraegd. De hoogst verdienslelyke aftredende Rector heeft de grootste diensten bewezen aan Kerk en Vaderland gedurende de talryke jaren die hy te Leuven heeft overgebracht. Hy laet de Univer siteit in den grootsten bloei zy heeft in 1881 het getal der inschryvingen zien klimmen tot 150°. Vrye Catholieke Scholen van Aelst. De plechtige Prysdeelingen aen de leerlin gen zullen plaets hebben op de volgende dagen en uren Maemlag Augusti, om 9 ure des morgends, in liet school-lokael van St. Job, aen de Zoutstraet-poort. Zelfden dag, ten 3 ure namiddag, voor de Scholen der Moorselschebaen, in het geslicht der Zusters aldaer. Dynsdag om 9 ure voormiddag, voor 'de Jongensschool van Slr Gudüla {Mylbeke Popenrode-Driesch)in het lokael aen de Moor selschebaen Zelfden (lag, om 3 ure namiddag, voor de Meisjes-school van den II. Jozef, in de zael van Stads-Schouwburg Woensdag 24 ten 9 ure voormiddag voorde Jongens-School van O.-L.-V. der Werf, op Stads-Schouwburg-Zael. Maendag heelt de jaerlyksche Processie van O. L. Vrouw Hemelvaart plaets gehad. licguu- allerhande nieuws. De Moniteur van woensdag kondigt af 1De wet, waerdoor de hoedanigheid van Belg toegekend wordt aen de kinderen,in Bel- gie geboren vqn onbekende ouders 2. Eene wet waerdoor bykredieten verleend worden aen 't departement van openbare wer- 3. De wel waerdoor speciale kredieten tot beloop van 46 millioen verleend wordt voor werken van openbaer nut. De Palrie zegt, dat door de nieuwe wet van bet liberael kabinet, de jenever 10 centie men per Heter zal opslaan. Deze tien centiemen vallen naluerlyk ten laste der kleine herbergiers. Het onderzoek over den diefstal van juweelen, ten nadeele van Rl. Slurbelle, wordt nog altvd voortgezet. Het grootste gedeelte der gestolen voorwerpen zyn teruggevonden, doch er ontbreken er nog eenige van groote weerde. De dieven maken deel van eene wel ingerichte bende; verscheidene onder ben be vinden zich in de banden der juslicie, doch tot nu toe is liet opperhoofd aen alle opzoekingen ontsnapt. Dezer dagen werd de wyk der Nieuw- strael te Brussel in opschudding gebracht door het volgende geval. Zooals men weet, zyn de gebouwen der Banque de Belgique afgebroken eu zal in plaets een passage gebouwd worden. Terwyl men bezig was de grondvesten te gra ven, ontdekten de werklieden, op de plaets waer de beruchten toren gestaen beeft, een sterfput. Aanstouds verspreidde zicli bet ge rucht, dat men de plaets ontdekt had, waer T'Kint zyne gestolen millioenen had verbor gen. 's Avonds zegde men in de wyk dat men reeds 30 millioen had teruggevonden, dus zes a zeven millioen meer dan T'Kint ontvreemd heeft. Eilaes men heeft niets teruggevonden! Sedeit eenige dagen had een hakker, wo nende in de Torekensstraet te Etterheek, be merkt dat er geld verdween uit eenen sekre- taire, in eene mansardekamer van zyn huis geplaetst. Daer hy vermoedens had op eene vrouw, die in zyn huis woonde, deed hy de mansardekamer bewaken door zyne schoonzus ter.Deze zag weldra de vrouw,dieop de tweede verdieping woonde, naer de mansardekamer komen, de deur openen met den sleutel van hare eigene kamer, en den sleutel van den se- krelaire nemen uit een lavabo,waerin hy neer gelegd was. Terwyl zy den sleutel op den se- kretaire stak, draeide de schoonzuster van den bakker de deur der mansardekamer in 't dubbel slot, en ging de policie balen,die eenige oogen- blikken later aenkwam en de diefegge naer het bureel bracht. Belangryke Aanhouding. Verleden zon dag werd bet parket van Brussel verwittigd door een duitschen professor van piano, dat een zyrier landgenooten, slotmaker van beroep, van zin was liet huis van Rl. N.... rentenier, wonende op den Steenweg van Vleurgat, te Elsene, te plunderen. De slotmaker bad aen den professor gevraegd zyne meewerking tot den diefstal te verleenen. De professor moest de dienstmeid van RL N en die betrekkingen onderhield mei den slotmaker, naer eene plaets brengen,waer deze lnelste gezegd bad haer te zullen afwachten. Gedurende de afwezigheid van de meid, zou de slotmaker het huis van haren meester geplun derd hebben. De professor had eerst in die vraeg toegestemd. De twee medeplichtigen kwamen overeen over het plan cn het uer. De duitsche professor kwam echter later op zyn besluit terug en gingdepolicie verwittigen, die aenstondsde noodigemaetregelennam.Een odjunkt-kommissaris en dry policie-agcnten van Elsene namen zondag namiddag plaets in het huis, gelegen tegenover dat van RI.N.... Deze werd insgelyks verwittigd en haestte zich voor ongeveer 17,000 frank bankbiljetten en geld uit zyn buis meê te nemen. Omtrent 5 ure namiddag kwam de professor van piano de dienstmeid halen. RL N... en zyne familie waren afwezig. Korten tyd na het ver trek der meid, kwam de slotmaker, opende de deur van het huis by middel van een valschen sleutel, en deed ze achter zich toe. Vooraleer den diefstal te beginnen,oordeelde de kerel het voorzichtig, de vensiers op de kamers der ver schillende verdiepingen te sluiten. Daerna hooide men hem de meubelen openbreken. Na ongeveer een balf uer lyds, was alles opengebroken en doorzocht, en de dief verliet hel huis, voorzien van een goed gevulden reis- i zak.,Op dit oogenblik kwamen de policie-agen ten te voorschyn er. grepen den kerel vast. Hy werd naer liet bureel gebracht en daer vond men in zyn bezit een dolkmes en de gestolen voorwerpen: 9obligalien der stad Brussel.( 1867) waervau 8 toebehoorende aen de meid, twee bankbiljetten van 20 frank, een goudstuk van 20 fr ,80 fr. in vyfïïanksiukken.eene lynwaden beurs met 10 stukken van 2 fr., een gouden ring, een medaillon met bel portret van mej. N...., eene gouden broche, 18 zilveren koever ten en messen, een tooneelkyker, kleeren.enz. De dief, die aenstonds ter beschikking van 't parket is gesteld,is een oud-veroordeelde,uit eene gevangonis van Duitschland ontsnapt. Hy bad reeds zyn reisgoed en zyne koffer naer Parys verzonden. Maendag, op den spoorweg van Luik naer Brussel, is een veroordeelde uit den gevangen- waggon ontsnapt,die gevoegd was by den trein van 11 ure H m. uil Luik vertrekkende. De kerel had de afsluiting zyner cel ingestampt en eene strop, die hy uit stukken van zyn hemd gemaakt had, om den hals van den gevangen bewaarder geworpen. By de aenkomst van den trein te Brussel, was de man meer dood dan levend. De gevangene was onderweg van den trein gesprongen,terwyl deze met vellen stoom voortreed. Ziellier eenige nadere byzonderlieden over de ontsnapping van een veroordeelde, waer- over wy reeds gesproken hebben. De vluchte ling bad te Hoei plaets genomen in den gevan- genwaggon, deelmakende van een trein in bestemming naer Luik. Onderweg had de kerel het slot zyner cel doorgevylddaerna begon hy te roepen en gerucht te maken, om den gevangenbewaerder by te lokken. Deze kwam inderdaed naer den gevangene, die de deur zyner cel opensliet, den gevangenbewaerder vastgreep, en hem een strop om den hals wierp. Daerna liaelde hy een mes te voor schyn, en bedreigde er den gevangenbewaerder meê, in geval deze hem wilde beletten te vluch ten de andere hield echter den vluchteling in bedwang tot aen de eerste statie, te Flémalle- Haute, waer hy hem losliet. De misdadiger ontsnapte uit den waggon, doch de bediende en twee gendarmen, die zich ter plaetse be vonden, zetten hem achterna en gelukten erin den vluchteling in te halen. Wat den gevan genbewaerder betreft, hy was erg gekwets aan hals en handen. Geheimzinnige misdaed. Men weet dat de vermoedelyke moordenaer van Elvina Rus- sack, te Dieppe aengehouden en die te Brussel verbleven had onder den valschen naem van Alphonse d,e Verteuil, verklaerd had te heeten Eduard BarÜquin. geboren in 1845. te Villers- Gotterets (departement der Aisne). Wy hebben insgelyks gemeld dal in de gevangenis van Hoei zich een broeder van den betichte be vond, genaemd Ch. Ernest Baraquin, leeke- naer, geboren te Pierrefonds (departement der Oise). Charles Ernest Baraquin was onlangs door het assisenhof van Luik veroordeeld, voor diefstal in de kerk van den H. Nikolaes, te Luik; hy was nu nog voor het beroepshof van Luik verzonden, onder de beschuldiging van diefstal met braék en beklimming in de kerk van St-Leonard te Bcn-Ahin. Het is Ernest Baraquin, die uit den gevan- genwaggon ontsnapt is, terwyl hy per spoor weg van Hoei naer Luik vervoerd werd. Te Parys was een onderzoek geopend voor schriftvervalsching en aftruggelaryen, tegen zekeren Edmond-August Baraquin. Een der onderzoeksrechters van 't parket van Parys, dacht dat de Baraquin, in België aengehouden en in de gevangenis te lleei opgesloten, de Edmond-August Baraquin was, dien de fran- scbe justiciê opzocht. Hy vroeg zyne uitleve ring, doch men bevond dat men met een anderen Baraquin te doen bad. Ch. Ernest Baraquin heeft echter verklaerd dat hv inderdaed een broeder heeft, de namen dragende van Edmond-August, die deelgeno men had aen de Commune van Parys, en naer het eiland Noumea verbannen was. Ter gele genheid der amnestie was hy naer Frankryk teruggekomen. Te Noumea had hy het ambt van liulpzie- kendienaer vervuld. By zynen terugkeer in Frankryk, had by te Parys eene bediening op een bureel bekomen. Zyne jaerwedde was vastgesteld op 1,500 fr. De gewezen commu- nard maekte echter misbruik van 't vertrouwen zyner meesters, en beging verscheidene schrift- vervalschingen en ontvreemdingen ten hunnen nadeele. Die Edmond-August Baraquin is niemand anders dan de Eduard Baraquin. te Dieppe aengehouden, de vermoedelyke moordenaer van het meisje Russack. Rlen denkt dat hy den valschen naem van Eduard heeft aengenomen en gezegd dat hy naer het He des Pins, in plaets van naer Nouméa, verbannen geweest is, ten einde voor de justicie zyn vroeger leven verborgen te houden. Het is met liet geld, te Parys ontvreemd, dat de moordenaer te Brussel op grooten voet is komen leven. Hy zal dus niet alleen vervolgd worden voor moord, maer ook voor schrift vervalsching, misbruik van vertrouwen er dragen van een valschen naem. De vader van den moordenaer leeft nog; by Edmond-August Baraquin, de moordenaer van liet meisje Russack, is geen onbekende voorde brusseischepolicie Hy heeft reeds een gerechtelyk dossier, waeruit wy de volgende byzonderhedèn meededen Rlen weel dal hy tot de deportatie naer Nieuw- Caledonië veroordeeld was, voor deelneming aen de paryzer-Commune. Die veroordeeling werd uitgesproken by verstek. Baraquin kwam naer Belgie gevlucht,en in 1875 deed hy dienst als studiemeester, in een byzonder onderwys- gesticlu van Elsene, in de Vauthiersiraet. Den 5 september van hetzelfde jaer begal by zich naer Frankryk, waer by hoopte onbekend te blyven den 7 van dezeltde maend werd by te Compiègne aengehouden voor diefstal. Hy werd in 't bezit gevonden van vier bergbrieljes voor 21 horlogien en een aental juweelen.Bara quin beweerde dat by die voorwerpen gevon den had, doch het onderzoek; bewees dal zy voortkwamen van een diefstal, waerven hy zelf de dader was. De oiuli rzoeksrechler van Compiegne,over tuigd dal hy met eenen doortrapten kwaeddoe- ner had te doen, deed opzoekingen naer de vooi'gaenden van den betichte, en ontdekte alzoo dat deze reeds, op den ouderdom van 14 jaren gezonden was naer een verbelerings- huis. Sedert hy dit gesticht verlaten had, was zyn leven slechts eene aeneenschakeling ge weest van diefstallen, aftruggelaryen en mis- dryven van allen aerd. Baraquin werd naer Nieuw-Caledomë ge zonden, om de straf te ondergaen, waertoe hy veroordeeld was door den krygsraed van Parys voor deelneming aen de Commune. Na de amnislie kwam hy naer Frankryk, en zoo als wy reeds gemeld hebben, mackte by zich te Parys plichtig aen misbruik van ver trouwen en ontvreemdingen ten nadeele van de patroons, by welke by in dienst gelreden was. Vervolgens kwam liy naer Brussel, waer wy hem onder den naem van Alphons de Ver teuil terug vinden. De Gazette van Gent bad onlangs eene aenkondiging meegedeeld, waerin gemeld werd dat men ceu volledig tafelservies kon beko men, mits opzending van een postmandaet van 20 fr Het blad meldt thans dat die annonce, ter goeder trouw opgenomen, uitging van be driegers, en verwittigt zyne lezers dal 17 brie ven met mandaten zich nog in banden der engelsehe posloverlieden bevinden. De opzen- ders er van kunnen liet gestorte geld terug bekomen, met zicli tc wenden tol den belgi- scben konsul te Londen of tot de engelsehe postoverlieden. Dergelyke aenkondiging word aen den Üendekboog gezonden, docli na geno men inlichtingen, hebben wy besloten er geen gevolg aen te geven. Sedert eenige dagen is er te Kortryk slechts kwestie van bet volgende feit.Een jonge werkman,thans opgesloten inliet verbetering s- liuis van Namen, zou, naer bel schynt, bekend hebben dat hy de stichter is van den brand, waerdoor anderhalf jaer geleden de fabriek vun RIM. Nys, te Kortryk, vernield is. De pliclitige bad aen RIM. Nys eenen brief geschreven, dooi den bestuerder van het verbeleriughuis in be slag genomen en aen 'i parket van Kortryk ge zonden. In dien brief verklaert de jongelingdat hy den brand gesticht heeft uit wraek, omdat de meestergast hem had weggezonden hy be weert dat hy zich in de fabriek bad laten op sluiten en liet vuer gesteken heeft aen eenen hoop afval. Men twyfelt aen de echtheid dier bekentenissen en men denkt dat het verhael dier brandstichting door den knaep slechts ver zonnen is, om de aendacht op zich te trekken. Men schryft uit Doornik, 17 augusti Een inwoner van de voorstad Si-Martin, weduwenaer met twee kinderen, had reeds lang getracht betrekkingen aen te knoopen met eene dienstmeid, wonende in de rue Boe St-Mcaise. Het meisje wilde echter van den weduwenaer niet hooren. Deze besloot zich te wreken en eergisteren avond, toen het meisje de vensterluiken van de woning harer mees ters sloot, loste hy twee revolverschoten op haer; zy bekwam gelukkig slechts eene lichte wonde aen het oor. De misdadiger werd on- middelyk achtervolgd, en door twee gendarmen in burgerkleeding aengehouden. Een blad van RIeran (Tyrol) deelt de vol gende byzonderlieden meê over den gezond heidstoestand van prinses StophanieDe zenuwachtige zwakheid,welke de prinsessom- tyds gevoelde sedert haar verblyf te Praeg, is thans volkomen verdwenen. De geneesheeren, die dezer dagen een konsult gehouden hebben over den toestand der prinses, denken dat het verblyf, gedurende den herfst of den winter, in het Zuiden den besten uilslag zal opleveren en de aengeduide plaelsdaertoeis de stadMeran.» Vrydag avond, rond 9 ure, had te Damme een verschrikkelyk tooneel plaats, in de her berg St-Pieler. Een inwoner dier gemeente, zekere Gaillard, een oud-veroordeelde, kwam vrydag van Antwerpen naer Damme en ging in verschillende herbergen in eene dezer kreeg by twist.Gailliard,die gewapend was meteenen revolver, begon te schieten en heeft twee per sonen getroffen, MM. K. Busschaert.gemeente- raedslid, en L. Dombrecht, landbouwer. De eerste is'gevaerlykaen den schouder.deandere aen het oor getroffen. De misdadiger heeft zich vervolgens by middel van denzelfden revolver gezelfmoord. Eenige leerlingen van bet gemeentecol lege van Dinanl hebben verleden woensdag, bvde aenkomst van den trein van 4 ure na middag, den bisschop van Namen beleedigd, die zich naer de prysdeeling van het kollegie van Nolre-Dame de Bellevue begaf. Verscheidene professors en de bestuerder van bet gemeente- kollegie bevonden zich in de statie, maar.... zy hebben niets geboord of gezien Men schryft uit Loncin Een verschrik- kelvk ongeluk, veroorzaekt door de petrool, beeft verleden zaterdag,omtrent 9 ure 's avonds alhier plaets gehad.Eene familie, samengesteld uit vader, moeder en dry kinderen, was slapen ge°aen, toen een nachtlicht, nevens de wieg van T jongste kind geplaelst, omviel, en liet vuer aen de wieg meêdeelde.ln weinige oogen- blikken stond gansclide kamer volop in brand. De moeder, die bare kinderen wilde redden, bekwam erge brandwonden. Het jongste kind, dat in de wieg sliep, werd erg vei brand en is eenige uren later, te midden der afgryselykste pyrien, overleden. De twee andere kinderen, twee meisjes, waren insgelyks door liet vuur aangetast en zyn thans ook aan hunne wonden bezweken. De toestand der moeder is gevaer- lyk er is weinig hoop op genezing. Spoorwegramg te Haul-Pré. Ziethier eenige byzonderlieden over de spoorwegramp, is een gépênsTonneerde conducteur van brug- j welfe^zondag °P Omtrent 11 ure 's morgens verliet een trein, gen en wegen in Frankryk. samengesteld uit 25 Jwaggons, met verschil lende koopwaren geladen, de statie van Ans en reed de helling afin de richting van Luik. Te Ans-RIontegnée, moesten negen waggons wor den losgemaekt eu eene tweede lokomotief by den trein gevoegd worden,om de freins in wer king te stellen by het afryden der belling. De twee freinwachters verlieten hunne waggons, om eenige inlichtingen te geven aen den statie overste. Onderlusschcn werden de negen waggons losgemaekt en de trein reed eenige meters voort. In plaets echter van dan te blyven staen bleef hy voortryden, zonder dal de machinisten erin gelukten hein tegen te houden,waerschyn- lyk omdat de freinwachters zich niet meer op bunnen post bevonden. De trein reed met eene versclirikkelyke snelheid den heuvel af en ging op een anderen koopwarentrein botsen, insgelyks voor Luik bestemd. Zoodia zy het gevaer bemerkten, deden de machinisten van den eersten trein den stoom eene terugwerkende beweging ondergaen,doch te vergeefs. Ziehier de namen der vyf bedienden, die ge kwetst werdenDressens, dienstdoende trein- overste te Ans Bottin, machinist te Luik Thyssens. id. id. Adam, stoker te Luik Decliamps, id. id. Dressens bevond zich in den laetsten four- gon. Hy was bezig met schryven, toen de four- gon verbryzeld werd door den trein komende uil Ans. De machinist Thyssens, gehuwd en vader van vier kinderen, was in de kolen geworpen. Hy werd er onmiddelyk na de ramp uitgehaeld; hy heeft eenige kneuzingen aen het hoofd en op den rug bekomen. Zyn toestand levert ech ter geen gevaer op. Bottin heeft insgelyks eenige lichte kneuzingen bekomen. Dressens waserg gewond; zyn been is moe ten afgezet worden. Zyn toestand is nogal vol doende.De andere bedienden, alsook een trein wachter hebben slechts eenige schrammen bekomen. De schade is zeer aenzienlyk zy wordt be rekend op 300,000 fr. Eerst maendag namid dag is de baen gedeellelyk kunnen ontruimd worden. Een bestuerlyk en een gerechterlyk onder zoek is geopend. Ongeveer twee weken geleden kwam een man en eene vrouw, die bet beroep van tan dentrekkers uitoefendon, zich le RIomignies, naby de fransche grens, vestigen. De vrouw bood zich aen in de beste buizen, onder voor wendsel van haer beroep uit te oefenen. Zy vernam weldra dat de dochter van een ryken veekoopman ziek was; zy begaf zicli by de ouders en zegde bun dat zy te Verviers een persoon kende, welke ziekten van dien aerd, als die waeraen bel meisje leed, kon genezen. Zy vroeg eerst 19 fr. en vervolgens nog 29 fr., waermeê zy, naer zy beweerde, naer Verviers zou vertrekken. By haren terugkeer melde zy dat de persoon haer onder ander gezegd had, dal de ziekte van liet meisje veroorzaekt was door de tegen woordigheid van eene groote som gelds, die door eene misdadige hand in den kelder van het huis verborgen was. Om dit geld te doen verdwynen, vroeg zy 500 fr. en later nog eene andere* som, die haer gegeven werden. Zy vertrok met dit geld weer naer Verviers, doch beval de ouders de stipste stilzwygendheid aen; indien erover gesproken werd, zegde zy, zou het meisje sterven. De gendarmerie van RIomignies had spoedig vermoedens opgevat over de zonderlinge han- delwyzen der twee tandentrekkers. Toen de vrouw van Verviers moest terugkomen, gingen een brigadier en een gendarm haer te gemoet; zy vonden eerst den man, die in een bosch verborgen den terugkeer van zyne medeplich tige afwachtte. Zy hielden hem aen evenals de vrouw, die kort daerop aenkwam. De vrouw is zondag naer de gevangenis van Charleroi gebracht. FRANKRYK. Voorgcdaen is nageleefd. De Bèpublique beklaegt zich hevig over de schandalen, die te Belleville hebben plaets gehad, waer men dikke Ganibella van zynen glorietroon heeft getrokken en waer de halve god, alle weerdigheid verge tende, gevloekt heeft als eene oude Uazerneman. Wat daer gebeurd is, zegt het blad, zal de ver- ontweerdiging van heel Parys, van heel Frank ryk opwekken. Er is maer eene troost voor die neêrhaling;' namelyk dat het maer 300 bona- partisten, klerikalen en inlransiganlen zyn, die dezen aenslag hebben gewaegd. Dat is, in ons oog, een magere troost; wy zeggen, en dit is veel gepaster: voorgedaen is na geleerdDe liberalen en republiekanen heb ben van dat schandael het voorbeeld gegeven, hebben datgene wat men manirs brutales noemt, in de politiek gebracht en dit niet alleen in Frankryk, maer ook in België, in Italië en andere landen. Rlen heeft nu te Parys, gelyk hier en op een ander, de kiesvergaderingen ge stoord, onderbroken, de redeuaers miskend, de kandidaten beleedigd. en men vond dit destyds schoon en gepast. Om die schandalen te begaen heeft men in Frankryk gelyk hier, de hulp ingeroepen van liet onnadenkend volk, zells van de kerels die de Bèpublique nu galeiboeven s noemt, en men dacht niet aen de toekomst; men dacht enkel aen liet tegenwoordige. Rlen dacht niet aen de revanche, die onvermydelyk komen zou en die dan ook nu reeds gekomen is. De tegenparly betaell de Gambetta-mannen met dezelfde munt, met welke zy uilbelaelden en deze hebben dus geen reden om zicli le beklagen. In Frankryk, in België, in Italië bekomt de liberale party den weêrschok van 't geen zy zelf eerst heeft aengewend tot haer eigen en tydelyk voordcel. De Bèpublique mag de woelgeesten, zooveel zy wil, a slraetrakkers, herbergpileeren, souteneurs de filles en andere schandnamen geven, men zal altyd zeggen mot Georges üandin: tu l'as voulu, gy hebt het gewild; gy oogst wat gy zelf hebt gezaeid. Wat Gambelt? betreft, deze ondergaet het zelfde lot persoonlyk, dat zyne party moet onderstaen. Zyne streving naer de diktaluer, ofschoon hy ze loochent, zyne geweldadige poli tiek in het binnenland, de moeilykheden, waerin hy Frankryk gebracht heeft in het buitenland, konden niet anders dan eens, vroeg ol laet, de medalie doen omkeeren, te meer daer Gambetta, alles onpurtydig ingezien, geen wezenlyke ern stige diensten heeft in te roepen, en integendeel een verleden heeft, dal onder meer dan een opzicht heel sterk te krilikeeren valt. Zal Gambetta nu, na die gedruiscbmakende beweging gekozen worden? Wy twyfelcn er niet aen. Zoo ver is de afdaling nog niet gekomen; doch de daling zelve is daer, dit is ontegenspre- Keljk; de omstandigheden kunnen den loop van

De Denderbode | 1881 | | pagina 2