Eerlang zal het feestprogramma verschyncn, en al de maelschappyen van het Vlaemsche Land zullen zich dien dag te Brussel vereeni gen. Het vlaemsche volk zal daerdoor bewyzen dat het zyne tael weet in eere te houden, door hulde te brengen aen den vvaerdigsten zyner beroemde zonen. Dus zonder uitstel de lysten ingezonden en by vrienden en kennissen eene laatste mael aengedrongen.omden penning voor dit schoone werk te doen storten. Een koninklyk besluit van 26 Augusti be veelt ambtshalve de oprichting te Aelst van een gebouw, om te dienen tot het houden eener oiïieieele meisjesschool, met byvoeging der Bewaerschool bestaendc ten gehuchte Mylbeke. Zietdaer, Medeburgers, den eersten koek dien 't überael ministerie u toezendt.... Weldra zullen de tweede, de derde, de vierde en de vyfde koeken u ook vrachlvry toekomen. De tweede koek zal eene jongensschool aen 't Boinputje wezen De derde, eene gemengde of jongens-en meisjesschool op Schaerbeke De vierde de gedwongene overneming door de stad van de liberale middelbare meisjes school in de Korte Zoutstracl; De vyfde de stichting van een Atheneum. Maer 't ergste van al is dat die koeken ons zoo schroomelyk duer zullen komen te staen... Jaerlyks zullen zy 't klaerste onzer sledelyke inkomsten verslinden... Ja, VEERTIG A VYF- TIG DUIZEND FRANKS zullen er jaerlyks noodig zyn, om den dienst dier scholen te verzekeren, 't is te zeggen, om de intresten der kapitalen te weren, de gebouwen en school- meubels te onderhouden.de leerlingen school gerief te bezorgen en een legertje velbetaelde otïicieele nieldoeners of luiaerds te betalen. En waer zal de stad die noodige veertig a vyftig duizend franks gaen halen Natuerlyk by de lastenbetalers groote en kleine. Dus, Medeburgers, leggen en blyven leggen zult gyWat nog een troost is, is dat wy, catho- lieken, alleen niet moeten betalen, en de li beralen ook hun deel zullen moeten afduimen. Als de Aelslenaers, de liberalen nu niet bedanken over zulke groote weldaden, waerlyk dan begrypen wy er niets vanEn als al de aelstenaers nu met October aenstaende voor de twee liberale candidaten niet stemmen, dan wordt Baron Fricadon de ter Bdkvisch stapel gek by 't zien van zooveel zwarte ondankbaer- heid Meester Eremen en Beenen doet Boer Jan zeggen dat het hoogst noodzakelyk is dat de liberale minderheid in onzen Stedelyken Raed vertegenwoordigd worde. En waerom?.... Omdat men alsdan, zegt hy, zou verzekerd wezen dat de schandige mis bruiken die thans op onze burgery drukken, zouden ophouden. Volgens meester Eremen en Beenen bestaen er hier schandige misbruiken, die dienen uit geroeid te worden.... Maer hy vergeet aen Boer Jan te doen zeggen, waerin die schandige mis bruiken bestaen.... Zoo oppervlakkig zeggen er bestaen hier schandige misbruiken, zonder eenige hoegenaemde daed of feit aen te halen of te bepalen, daertoe is de domste koeijongen bekwaem.... Maer de schandige misbruiken aenwyzen.de feilen en omstandigheden die hen omringen, duidelyk bepalen dat is wat an ders Wy verzoeken dus den meester en gansch zyn hulpleger van officieele schoolvossen ons eens te laten kennen en duidelyk te bepalen, waerin en terwelker gelegenheid de alhier /bestaende schandige misbruiken bestaen en gepleefl wordenWy zullen de zaken dan eens goed onderzoekenMaer, men ont- houde het, men kome met geene logens voor de pin, gelyk deze van te zeggen dat het Col lege van Burgemeester en Schepenen aen de oude garde verboden heeft de prysdeelingen der officieele liberale scholen met eeuige arias van Ui di ri di ri PrótPrutPrutop te luisterenWy zyn verzekerd dat noch M. Beyniers, noch dame Verhaegen zullen bewe ren dat het Schepenen-College wezenlyk dit verbod heeft gegeven Zoo dus, Meester, wy verwachten u, en wees gerust men zal u wel bewyzen dat, al wat vliegt wel juist geen vogel is Zouden de schoolvossen die 't Verbond hel pen aen een flansen ons niet willen zegge)), waerom de liberalen leBrussel.teGent.te Luik, te Antwerpen, te Bergen enz., de vertegen woordiging der minderheden zoo grootelyks afkeuren en bevechten 't Is loch wonder!.... In die sleden en ge meenten waer de gemeenteraden uitsluilelyk uil catholieken zyn samengesteld, en er geene hoop bestaet ooit een liberael lid in den ge- meenteraed te kunnen brengen, staen de libe ralen de vertegenwoordiging der minderheden voor, maer integendeel, daer waer de liberalen gansch alleen heerschen, gelyk te Brussel, te Gent, te Luik, te Antwerpen enz., enz., willen zy er niet van hooren en bevechten zy haer met handen en tanden. Allons, heeren schoolvossen, een antwoordje a. u. b. De volgende brief is ons de verledene week te laet toegekomen om nog te konnen opgeno men worden Men schrijft uit Sottegem: Kermis dijnsdag hebben wij het genoegen gehad eene ware muziekfeest bij te wonen, dank aan de goedwilligheid van de vermaarde koninklijke maatschappij van Aalst. Meesterlijk was de uitvoering en uitmuntend de kunst met dewelke de verschillige stukken van het programme behandeld wierden. De zwilserschc fantasia van Schroeder heeft met bijzondere toejuichingen begroet geweest. Met brio hebben klarinet, fluit en tuba hunne erva renheid bewezen. Aan hen onzen bijzonderen lof. Hel einde beantwoorde het begin, en wij weten niet hetwelk der twee deelen van hel concerto meest bewondering weerd was. Met luidruchtig handgeplak wierden de kun stige muzikanten door de talrijke menigte be dankt. Hel feest nam einde in de groote zaal des Katholieken Kriugs, en de meeste vriendelijk heid heerschte bij dit broederlijk avondmaal. Itegralcnis van den lieei* Gustaef VAK GIIYSEGIIEAI. Lykrede uitgesproken door Mynheer 11. Arys, Voorzitter van 't Land van Biem. Ileeren Makkers Welk droevig, welk hartverscheurend schouwspel ontioil zich heden voor onze oogen, op dit stille doodcnvcld! Een gapende grafkuil die zijnen wijden mond opcot, en een lijk... En hel lijk van wien O Hemel' Hel lijk, de duurbare stollen van den armen,den onvergctelijkcn.en, door zijnen dood, den onslerlelijkcn Gustaaf Van Ghysegliem. Guslaaf dood! Gustaaf Van Ghyseghem niet meer! zoo in den vollen bloei zijns levens, als eene schoone roos door eene wreede hand van haren kloeken stengel gerukt! Wie van ons kan hel gelooven?... Dood! bij U o Heeren pas vier weken geleden was hij nog gezond in ons midden gezeteo drukten wij hem broederlijk do hand, lachten en spottcden wij met die dagen, welke zulke droevige gevolgen hadden. Heeft dit onverwacht en treurig nieuws ons allen lot in het hart getroffen, blinken er tranen in onze oogen, slaan de smart en droefheid op ieders wezen te lezen, het is niet zonder reden. Van Ghysegliem, Heeren, vrienden, was een jonge borst, lijk er op onzo dagen van verderf, ongeloof en Godsdiensthaat niet vele meer gevonden worden. Gustaaf was voor zijne ouders een brave zoon, voor zijn broeders en zusters een leedere vorlrou weling, voor zijne vrienden een trouwe makker en voor ons Gezelschap 't Land van Riem vonden wij in hem een ware broeder, een oprecht gezel. O mochten wij, op dit plechtig oogenblik, zijnen in tranen slikkende vader, zijne goede moeder, tot getuigenis roepen, zij zouden u verhalen hoe hij hun, van kindsbeen al, do teedersic kinderliefde toe droeg, hoe bij ouder geworden deze liefde lusschen ouders en Godsdienst deelde. Kortom, een brave zoon was hij. Als makker, gij allen vrienden, had hem lief om zijne grootmoedig heid, en de droefheid welke op uw aller wezen ge drukt slaat, schildert bet beter af, als wij het met woorden kunnen uitdrukken. Hij die een brave zoon en een trouwe makker was, moest ook vlaamsch van hart en ziele wezen en vurig aan zijnen Godsdienst verkleefd zijn. En dit was hij.... O! vergeten zullen wij het niel, Gustaaf, dio indrukwekkende woorden welke uwe lippen, bij uwe laatste stonden ontglipten Mijn Cod! hel> medelijden met mij ik lijd voor U en voor mijn arm VaderlandTecderc woorden in zich zeiven, manhaftige woorden in den oogenblik wanneer deze uwe ziel ontvielen. Wie zegt dan dal er geen Vlamingen meer zijn? Wie houdt slaan dat cr, zoo als in de heldentijden, geen warm bloed in do Vlaamsche aderen meer vloeit O vergeten zullen wij dio woorden nim mer, daar deze ons maar al te wel overtuigen van de innige liefde die U met uwen God vereenigde en met welke groote gedachten gij voor uw arm Vaderland bezield waart. O dierbare, onvergetelijk cn diepbetreurdo vriend, te jong aan de teederheid uwer ontroostbare ouders, aan do liefde van gansch uw huisgezin, aan de vriendschap uwer talrijke makkers ontrukt, ons bloedt het hart, van u te moeten scheiden, van u binnen eenige oogenbiikken to moeten verlaten en uw stoffelijk overschot in dat eenzaam doodenvcld te laten. Onze stem weigert u dit laatste, dit door de ongeloovigen uitgesproken vaarwel toe te roepen. Voor ons, kristenen, voor ons, katholieken, zijl gij immers niet dood. O neen, gij leeft, uw geest zal steeds liefelijk en aangenaam in ons midden zweven gelijk hij ook vreeselijk de rust uwer vijanden zal stooren. Uw zacht en goedaardig afbeeldsel zal eene ccreplaals in onze huizen bekleeden, terwijl hel een vloek zou wezen aan do muren vanmaar ge noegUw godvruchtig leven, zal door de jeugd worden nagevolgduw strijd voor het goede zal door de dappere jongelingen worden voortgezet, en uw Marteldood, beste Gustaaf, alreeds door den Almogende bekroond, zal, door iederen vlaamschen vader, aan zijne nakomelingen als eene eere worden verhaald, en uw aandenken zal voor eeuwig in zege ning blijven. Wat ons betreft, zullen wij, om uwe nagedachte nis te eeren, ons hand aan hand rond ons vaandel scharen, trouw blijven aaq Godsdienst, vlaamsche taal en vlaamsche zeden en naar uw voorbeeld strijden voor de ons zoo dierbare geheiligde rechten. Alsdan zullen wij uwe kloekmoedigheid en stand vastigheid verwerven, en als voor ons eens het laatste uurslaan zal, zult gij tot ons nederdalen om ons naar het Hemelsch vaderland te voeren. Tot wederziens dan, beste getrouwe makker, lol wederziens, beminde Gustaaf, met wien wij zooveel uren in vreugd en deugd, door liefde en hoop geleid, hebben doorgebracht. Vier jaren zijn vervlogen sedert uwe inlijving in ons Gezelschap. Altoos hebben wij met do nauwste vriendschap verkleefd geweest. Ja, gij waart een rechtzinnige, trouwe en verkleefde vriend... Daarom, Guslaaf, aanhoort mij nog eens; dal mijne stem uwe dubbele kist die ons scheidt, doordringe, en ontvang een kus van oprechte liefde en ongekrenkte trouw van uwen onlrooslbaren vriend. Gustaaf, niet vaarwel, maar tot wederziens Lykrede van M. Omer Van der Linden, in naem der uaeste vrienden van den afgestorvene Mijne Jlccren en Vrienden Nog eens bij een ver3ch gedolven graf 1.... Nog eens rond de laatste overblijfsels van eenen vriend vergaderd!.... Nog eens het zwaard der droefheid door ons hart, om er ditmaal eene onheelbare wonde in te vlijmen! O God! wat zijt gij wonderlijk in uwe besluiten. O dood! wat zijt gij onverbiddelijk! Wat zijt gij vree selijk in uwe slagen! Der edele bloem, gisteren ont loken, hebt gij vandaag den stengel geknaktDen lorschen boom hebt gij in zijnen vollen wasdom nedergcveld! Den dierbaarslen onzer vrienden hebt gij ons meedoogenloos ontrukt! Guslaaf Van Ghyse- ghem! Ilelaes! Gustaaf is niet meer' Deteedere zoon, de liefderijke broeder, de trouwe vriend, de weer- galoozen gezel, de nooitvolprezen weldoener is ons ontstolen Geachte vrienden, ware het christen geloof hier niet onze steun en onze troost, waren wij in het getal der ellendige hopeloozen, onze tranen zouden einde loos vloeien, ja, dit gapende graf ten boorde ver vullen! Doch!.... Neen!.... De stem der eeuwige waarheid roept ons toe: «Onstuitbare tranen passen derchris- lenc niet, zyne gebeden alleen kunnen del perels eener vriendenkroon vermenigvuldigen.Bidden wij dus, geèrde vrienden.dat onze snikkende stem in een vurig gebed vei keeredat zij zich vermenge met degene der ongelukkigen die Gustaaf nimmer vruch teloos om troost smeekten, der armen die nooit hul peloos van hem terugkeerden, der ontelbare vrienden in wier rangen hij de weerdigsto plaats bekleedde. Hel deugderijk hert, het rondborstig karakter, den onwrikbaren ijver voor hel recht, de diepe verkleefd heid aan den Godsdienst van den dierbaren overle dene, in billijke kleuren afmalen kan of moet ik hier niet! Dij het graf eens martelaars zijn alle loftuitingen over bodig De leden van den catholieken schoolpennings kring, van het looneel en letterlievend genootschap, Land van Riem, van de Maatschappij der Koning- lijke Harmonie, derwelke hij als eerebied behoorde zullen hier na mij de hartscheurende getuigenis neêr- leggen van hetgeen zij met het afsterven van eenen zoo onvermoeibaren medewerker verliezen En wij, Custaaf, wij uwe nauwst verkleefden, wij hadden al reeds door uwe korte afwezigheid, tot onze smartc, geleerd wien wij in u verloren. De zoe le hoop alleen van u welhaast in den schoot der vriendschap te zien tcrugkeeren, lenigde eenigzins onze treurnis. Maar.... Helaas De Almachtige had er anders over beslist dat zijn Heilige wil geschiede dat zijn Heilige naam gezegend zij Voor het aardschc zijt g'J ons ontnomen Voor hel Eeuwige zult gij eerst voor ons en daarna met ons leven en alsdan zal de booze ons geluk niet meer kunnen vergiftigen In afwachting, vergeet ons niet voor den troon des Heeren gedurende ons ellendig ballingschap in de aardsche rampv3lleijeo; wij, van onzen kant, wij zul len u nooit vergeten voor liet altaar des Heeren Gustaaf, vooraleer uwe rustplaats te verlaten, wil onze slem de weerklank wezen van de uitdrukking uwer laaste gevoelens In uwen naam, dus, Gus laaf vergeven wij, als Christenen, aan uwe vijanden al hel onrecht hetwelk zij u hebben aangedaan wij vergeven hun de wraak welke het iweerd der smart tegen een lecder moeder hert, tegen een onver gelijkbaar vaderherl gescherpt het ft. Rust dus in vrede, zalige vriend, dat de aarde uw lichaam zacht weze, gelijk uwe vriendschap ons zacht en troostende was, en dat uwe reine geest tot zijnen oorsprong den schoot des scheppers tcrug- keere Ga, Guslaaf, leg de beslissingen der menschelyke gerechtigheid in de weegschaal des oppersten rech ters, en ontvang de eeuwige kroon welke gy tegen eenige tydelyke folteringen komt te verwisselen: Vaarwel, Guslaaf Doch neen Tol wederziens Guslaaf. By drukfeil hebben wy aengekondigd dat een lykdienst tot lafenis der ziel van den heer Gustaef Van Ghysegliem zal gece lebreerd worden in de kerk van Hofstade op Dynsdag 5 SeptemberDe 5 September is een maendag; dus is 't Maendag aenstaende om 9 uren dat de Lykdienst zal gecelebreerd worden. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Do Eerw. Heer Clercbaut, onderpastoor te Kruis- houtom, is pastoor van Zulzike benoemd. De volgende Heeren uithet Seminarie zyn professor benoemd in het college van Sint Nikolaes, M. De Corlc, te Geeracrdsbcrgon M. Dc Vis, te Den- dermonde M. Van Doren, lie. in letterkunde, en M. Philippart, te Ledeberg M. Vincke. ALLERHANDE NIEUWS Zondag avond werd een baenwachter des yzerenwegs aen de Hooge-vesting alhier door een voorbysnelllenden trein getroffen. De man wierd met gebroken beenen opgenomen en naer 't hospitael overgevoerd. Gelukkig dat hy er met zoo weinig is van afgekomen. In den nacht van maendag tot dynsdag is een kwaeddoener, langs de dak, in de kapel van St-Apolonia te Aelst-Schaerbeke gebro ken, eu heeft er den offerblok opengebroken, die omtrent een frank in centen kon bevatten en eene keevs geroofd. De dader is onbekend. KAETSSPEL, Esplanadeplein. Derde en Vierde Ronde. Zondag 4'lcu September om 2 ure namiddag: Hofstade tegen Geeraerdsbergen, (groote parly). Om 5 ure de winnende party tegen Schendelbeke (met Monblond.) Goed nieuws in zake van onderwysDe model-school van de Ligue de l'Enseignement, dal broeinest der logie, te Brussel, is gesloten. De National denkt die sluiting te moeten toe- schryven aen de groote vermindering in bet getal leerlingen. Niettegenstaende het arrest onlangs door het beroepshof uitgesproken in de zaek van het vervoer van dooden, beeft bet bestuer van Brussel zich dien dienst toegeëigend vandaeg moest die nieuwe dienst in werking komen. De kerkfabrieken van Brussel hebben echter woensdag aen het gemeentebestuer een exploit per deurwaerder gezonden, om tegen die on wettige aenmatiging te protesteeren en bun recht van vervolging voor te behouden. Men had weer gelyk 'l publiek te verwitligeen niel te veel vertrouwen te hebben in de verhalen der liberale pers, over do zoogezegde wanorders die te Laroche zouden plaels gehad hebben, waar M. Bou vier een school-enkwest heeft voorgezeten. Ziehier wal er gebeurd is: Toen de inkwisiteurs hel stadhuis verlieten, werd er hier en daer gefloten. De gendarmen hielden aenstonds een der fluiters aen. De menigte protesteerde, en de gendarmen begonnen aenstonds hunne geweeren te laden. M.Orban de Xivry,voorzitter van den provincialenraed van Luxemburg en gemeenteraedsheer van Laroche, kwam er tusschen om de menigte de kalmte en gen darmen de voorzichtigheid aen te raden. Zonder zyne tusschenkomst zou Laroche misschien een tweede Heule geworden zyn. Onderlusschen werd de aange houdene in vryheid gesteld, en die in vryheidstclling werd met toejuichingen begroet. M. Bouvier werd kwaad, deed den burgemeester en de gendarmen roepen en verliet onder hun geleide het stadhuis. 's Avonds wilde de fanfarcnmaelschappy eene serenade brengen aen de catholieke gemeenteraeds- heeren, die krachtdadig hunne rechten voor de commissie van enkwesl hadden slaende gehouden. Eenige kanonscheuten werden ook gelost. Ongelukkig ontmoetten de fanfaren het rytuig waerin de commissie hel dorp verliet er werd een weinig geroepen en gefloten. Dit was alles En het is over die feiten dat de prokureur des konings van Marche een onderzoek is komen doen en verscheidene personen in beschuldiging gesteld heeft, onder ander M. Orban de Xivry, die noglans het meeste bygedragen heeft om do orde te handha ven. Maer T is waer, de onderpastoor Yserbyt, van Heule, die de gendarmen gered heeft, werd wel veroordeeld De Boulevard Jamar te St-Gillis, is maendag door het volgende feit in opschud ding gebrachtIn een huis van dien boulevard woonde zekere G..., van franschen oorsprong. Die kerel had omtrent 3 1/2 ure 's namiddags op zyne kamer een tienjarig meisje gelokt, waervan de moeder in dat huis werkte. Hy had het kind beloofd beeldekens te geven. Zoodra het meisje op zyne kamer was, begon het te schreeuwen. De moeder snelde aen stonds toe, nam haer kind meê en ging de po- licie verwittigen. Deze kwam spoedig ter plaetse en verzocht den Franschman meê naer iiet bureel te komen. G... weigerde en wilde door het venster springen. Een der agenten greep hem by zyn been vast, doch de kerel ontsnapte hem. Hy viel op de binnenplaets en werd afgryselyk gewond opgenomen en naer het St-Petersgasthuis gebracht, waer hy een uer later overleden is. De policie van St-Gillis heeft dry perso nen aengehouden, die betrokken zyn in den diefstal van juweelen ten nadeele van M. Slur- belle. De dry betichten zyn allen van fran schen oorsprong Henri Bouquet, Albert Cre- tot en een achttienjarig meisje, Marie Tardieu. Hel is door hunne onbedachtzame gesprekken, dat zy deaendacht der policie hebben gaende gemaekt, Cretot beeft onder ander verscheide ne malen in liet publiek gezegd, dat een meis je, waermeê hy kennis had, en die in de Beenhouwersstraet woont, voor meer dan 50,000 fr. juweelen bad, waervan zy reeds een gedeelte had verkocht. Zoodra alles ver kocht was, was hy van zin de wyk te nemen naer Engeland. Een herbergier uit de Monloyerstraet had verleden vrydag in eene herberg "der Belliard- straet te Brussel twee werklieden, die hy goed kende, ontmoet; hy had hen, uit gekscheer- dery, een stoot gegeven, doch een hunner was gevallen en bad eene lichte wonde aen de knie bekomen. De werkman werd naer het gasthuis gebracht, waer hy zondag aen de gevolgen eener koorts overleed. Het gerucht was nu in omloop, dat de herbergier de schuld was van dien dood; die beschuldiging speelde den man in het hootd, en donderdag morgend vond zyne vrouw hem dood liggen in de kelder barer woning: de ongelukkige had zich den hals afgesneden by middel van een scheermes. Woensdag morgend, terwyl eene lokomo- tief in de Zuiderstatie te Brussel maceuvreerde sprengde zuiveringsbuis,ende stoom ontsnapte met groot geweld uit den ketel. De mekanicien en de stoker sprongen spoedig op de baen.doch beiden hadden reeds erge brandwonden beko men. De lokomotief.die in gang was, liep tegen eene aerdaenhooging.die vernield werd.Andere ongelukken zyn er niet te betreuren. Maendag, te middernacht, ontstond een twist tusschen twee vrouwen in eene herberg der Vyfsterrenstraet. Een der vrouwen Cathe- rina Delavienne, wilde in liet naburige huis vluchten. Zy liep de binneplaets op en wilde over een bornput stappen, tusschen de twee eigendommen gelegen. Ongelukkig deed zy een misstap en viel in den putde geburen hoorden haer om hulp roepen en snelden toe. Een man steeg in den put, by middel van de ketting, en greep de vrouw, doch het was reeds te laet. Ondanks de spoedige geneeskun dige hulp, kon zy niet tot het leven terugge roepen worden. Volgens de verklaringen der geburen, moet de ongelukkige vrouw ongeveer twintig minuten in den put gebleven zyn. Ca- tharina Delavienne was te Aerdenburg (Ne derland) geboren in 1856. Een onderzoek is ingesteld. Gedurende den nacht van donderdag tot vrydag zyn onbekende kwaeddoeners met be klimming en braek gedrongen in de woning van M. Doolaege, winkelier te Meirelbeke, en hebben er zich meester gemaekt van verschil lendekoopwaren, ter weerde van ongeveer 200 f M. J. Lambeaux heeft de laetste hand gelegd aen het borstbeeld van Hendrik Con science, dat den beroemden romanschryver zal worden aengeboden. Eene dame, komende van Antwerpen, wilde dynsdag, in de Noorderstatie van den trein n°*314 stappen, toen deze nog niet stil hield. Zy gleed uit van de loopbank en was op het punt onder de wielen te geraken, toen zy gelukkig door een policiebediende gered werd. Ziethier nieuwe inlichtingen over de va dermoord te Brasscliaet In het dorp, rechts van den steenweg,bevin den zich in een slraelje, eenige kleine werk manswoningen, zonder verdieping. In een dier buisjes woont de tamilie Somers,samengesteld uit den vader, Jan Jaek Somers, daglooner, de moeder, den zoon August Somers, timmerman, oud 27 jaren, en eene dochter. Sedert lang reeds heerschte er oneenigheid in het huishouden. De vader, Jan Jaek Somers, leverde zich, naer het schynt, nog al veel aen den drank over. Hy kwam soms dronken naer huis en zocht dan twist ir.et zyne vrouw en kinderen. Maendag avond ten 8 1/2 ure kwam hy weer in dronken toestand thuis. De zoon stond aen de deur toen zyn vader aenkwam, deed hy dezen verwyten en bracht hem een slag in het aengezicht toe. De vader zegde daerop Allez, meê naer binnen, daer zullen wy effen rekening maken. Beiden gin gen in huis, waer de moeder en ue dochter zich ook bevonden. Binnen ontstond een hevige twist vader en zoon wierpen elkander allerhande verwyten en beleedigingen naer het hoofd. Eindelyk ging de zoon op eenen stoel zitten en de vader kwam aen den ingang der deur staan. Dit alles werd alzoo afgezien door een oud vrouwke, die rechtover het huis van Somers tegen eene haeg stond. Het is volgens hare ver klaring dat wy de byzonderheden over de mis- daed meêdeelen.Die getuige heeft alles gezien, want de deur en de vensters van het huis ston den open. Terwyl vader Somers aen de deur was, stond de zoon eensklaps op, trad op zyn vader toe en bracht hem een stoot toe op de borst. Jan So mers liet een grooten schreeuw hooren en liep de straet op, de handen op zyn borst houdende en roependealk ben gewond! Gust,wat hebt gy toch gedaen Hy liep alzoo naer eene herberg,op 120 me ters afstand van zyne woning.eri zakte daer op eenen stoel ineen, terwyl hy uitriep Ik ben gewond, ik ga sterven. Myn zoon heeft my een steek gegeven.«Men ging onmiddelyk de fami lie Somers en een geneesheer halen.De vrouw, de dochter, alsook de zoon, kwamen naer de herberg, waer Somers reeds op sterven lag. Naer het schynt, was de zoon niet zeer aenge- daen. De vader kon niet meer spreken, en vooraleer de geneesheer kwam, was hy reeds dood. De geneesheer bestatigde dat Somers in de linkerborst aen de derde ribbe,eene niet groote maer diepe wonde had bekomen, die veel ge bloed had. De zoon werd onmiddelyk aenge houden en de justicie verwittigd. Het parket van Antwerpen is dynsdag te Brasscliaet aengekomen, en is er aenstonds overgegaen tot het verhoor van den zoon. Deze beweert dat zyn vader gewapend was met een mes en hem er meê bedreigingen had gedaen: hy zou hem het mes hebben willen afnemen, en het zou gedurende die worsteling zyn, dat de vader de wonde zou hekomen heb ben. De zoon is met het lyk gekonfronteerd hy is zeer koel gebleven en scheen niet het minst ontroerd. Uit de lykschouwing, door de wets- doktors van Antwerpen gedaen, blykt dat het werktuig waermeê de wond toegebracht is,een zeer scherp dolkmes is, 't welk de long had doorsteken. De moeder en de dochter werden insgelyks ondervraegdde eerste heeft ten voordeele van haren zoon gesproken, van de tweede kon men weinig inlichtingen bekomen, zy was te veel bedroefd en deed niets dan weenen. De getuigenis van het vrouwke, waervan wy hooger spraken, is zeer bezwarend voor den zoon Somers: zy verklaert dat zy hem zyn vader den slag in de borst heeft zien toebren gen. De zoon was op dat oogenblik niet be dronken. De betichte is dynsdag avond door de gen darmen naer Antwerpen gebracht en in de gevangenis opgesloten. Het dolkmes, dat tot de misdaed gediend heeft,is|in beslag genomen,even als de bebloede kleederen van den vader, en by het parket van Antwerpen neêrgelegd. Nadere byzonderheden.) Wy hebben slechts weinig nadere byzonder heden over de versehrikkelyke misdaed,die de gemeente Brasschaet in opschudding heeft ge bracht. Die vadermoord brengt de meeste in woners de afgryselyke moedermoord weër in het geheugen, die, eenige jaren geleden, in het naburige dorp Schooien gepleegd werd. Een jongeling dier gemeente had zyne moe der de keel afgesneden, om zich meester te maken van haer geld. Op het oogenblik dat hy zyne misdaed pleegde, werd het kind zyner zuster, dat by zyne moeder besteed was, wak ker. De moordenaer, vreezende door het ge schreeuw van het kind verraden te worden, sneed ook liet wicht de keel af. Die misdadiger werd door het assisenhof van Antwerpen tot de doodstraf veroordeeld. Wy hebben hier hooger gezegd, dat de grootste oneenigheid in het huishouden van Somers heerschte. Wanneer vader Somers dron ken thuis kwam, hetgeen nog al dikwyls ge beurde, sprak hy de ergste bedreigingen tegen zyne vrouw en kinderen uit. Er hadden ook dikwyls hevige twisten plaets tusschen vader en zoon soms, wanneer zy slapen gingen, namen beiden een stuk van hun timmermans- gerief, eene schaef, een bytel of iets dergelyks, naer bed meê,omdat zy vreesden 's nachts den een door den anderen overvallen te worden. Vader Somers was 53 jaer oud. De zoon, die naer liet schynt geweldig enbrutael van karak ter is, had van zyne gezellen den bynaem van den YVolf ontvangen. Hy heeft geen de minste aendoening laten blyken. In tegenwoordigheid van het lyk zyns vaders gebracht, haelde hy koelbloedig de schouders op, en zegde dat hy niet plichtig was. De betichte houdt hardnekkig zyne eerste verklaring staende, en zooals wij hier hooger gemeld hebben, wordt die uitlegging door de moeder ondersteund. De getuigenis van de vrouw, die gansch het tooneel door het venster heelt afgezien, schynt nogtans meer geloof te vinden by de inwoners van Brasschaet. De justicie zal te beslissen hebben of zy zich hier bevindt in tegenwoordigheid vaneen verschrik- kelyk ongeluk of van eene wraekroepende misdaed. Melden wy nog dat de steek door den vader bekomen, recht door toegebracht is. Op het oogenblik dat dynsdag de betichte, op eene kar lusschen de gendarmen uit het dorp werd weggevoerd, werd juist het lyk van den vader naer de kerk gebracht, te midden van een grooten toeloop van volk. De gauwdieven hebben zondag van den grooten toeloop van volk, ter gelegenheid der feesten, te Brugge, gebruik gemaekt. Niet min dan vyf horlogien en zeven geldbeugels zyn gestolen. In de statie werd M. Ch. D. S., zink bewerker, van zyn gouden horlogie met keting beroofd een muziekant van Schaerbeek werd ook in de statie beroofd van zyne zilveren hor logie met keting. De andere voorwerpen wer den op de markt ontvreemd. Eene vrouw van Enghien had dezer dagen voor het bed, waerin haer dochterke, een kind van vyf maenden sliep, eenen stoel geplaetst, opdat liet er niet zou uitvallen. Gedurende zynen slaep, deed het kind eene beweging en kwam met den hals op de leuning van den stoel liggen. De ademaling was daerdoor spoedig afgesneden, en toen de moeder terugkwam, vond zy haer kind dood, Dynsdag was te Dour een negenjarigen knaep op een boom geklommen om er een vliegert uit te halen. Ongelukkig viel hy van den boom en werd op den slag gedood. Dit on geluk was gebeurd op eene afgelegene plaets en het lyk van den knaep werd eerst woensdag morgend gevonden. Zondag werd in het kamp van Beverloo door den aelmoesenier van het leger, een plechtige lykdienst gecelebreerd voor de ziele- rust van wylen kapitein Popelin. Al de offi ciers der 4e divisie en van het garnizoen, ge- nerael Van der Smissen en verschillende hooggeplaetste personnagien woonden de plechtigheid by. Zondag avond, omtrent 10 1/2 ure, ont stond er in eene danszael te Ransart, twist tusschen eenige jongelingen van Ransart en van Gilly. De twistzoekers gingen op straet waer een hevige vechtparly begon. Een myn- werker van Gilly, Telesphore Duquesne, be kwam een slag op het hoofd en viel in zyn bloed néér. Hy werd naer Gilly gebracht in het huis zyner ouders, waer hy reeds woensdag morgend gestorven is. Men heeft vermoedens op een mynwerkervan Ransart; tot nu toe echter zyn er geen aenhoudingen gedaen. Verleden week 's nachts is te Hacquegnies eene moordpoging gepleegd op de echtgenooten Blondez: de misdadiger was op een boom ge klommen, over liet venster van de slaepkamer der echtgenooten en had een schot op hen ge lost. Gelukkig werd niemand getroffen. Het schynt dat de gemeente Hacquegnies niet zeer veilig is. Onlangs had een landbouwer in eene herberg twist gehad met een anderen inwoner: de eerste begaf zich 's avonds naer het huis van zynen tegenstrever, en wierp een grooten kasseisteen door het venster zyner slaepkamer. Gelukkig was de andere niet thuis; toen hy kwam slapen, vond hy den kasseisteen met stukken ruilen in zyn bed. Douaniers en smokkelaers. Een hevig gevecht heeft dezer dagen tusschen douaniers en smokkelaers plaets gehad op de fransche grens, te Frelinghien. Omtrent het midden van den nacht zetten twee smokkelaers, in eene boot met tabak ge laden, de Leie over. Op den franschen oever gekomen, lieten zy hunne boot liggen en gin gen op verkenning uit. Zy geraekten weldra in eene hinderlaeg, welke de douaniers, die ver wittigd waren van hunne aenkomst belegd hadden. De brigadier Dutène trad vooruit om de smokkelaers aen te houden, doch een dezer haelde een revolver te voorschyn en zegde tot den douanier; a Indien gy vooruit komt, schiet ik u dood. Dutène wierp zich op den smok- kelaer, die zynen revolver afschoot en den amblenaer kwetste. Gelukkig was de wonde niet erg. De smokkelaers losten nog vyf schoten, die gelukkig niemand troffen. De andere douaniers waren ondertusschen bygekomen en hadden den moordenaer ontwapend en de twee armen vastgebonden. De andere kwaeddoener was er in gelukt te ontsnappen. Terwyl de douaniers hunnen gevangene wegbrachten, gelukte deze er in de koorden, waermeê hy vastgebonden was, los te maken en de vlucht te nemen. De douaniers zetten hem achterna, doch te vergeefs. Aen de Leie gekomen, deed de smokkelaer met der haest zyne kleèren uit de zwom de rivier over. 's Anderdags deed hy de kleêren afhalen, die hy op den oever had laten liggen. Tot nu toe zyn de twee smokkelaers aen alle opzoekingen ontsnapt. Te Boulogne-op-Zee wilden dertien vry- macons het Laetste Avondmael naapen. Zy kwamen in een hunner afgryselyke logiekoten byeen en daer gebeurden de schandigste fei ten, waer de godsdienst en zyn heilige Mees-

De Denderbode | 1881 | | pagina 2