Stedelyke belangen. voorgelegd,maer dat den toestand doet kennen gelyk hy wezenlyk is. Na gezegd te hebben dat Z. M. niet het ware Vlaenderen, maer enkel het fransch-liberael Vlaenderen zien zal; dat men den koning slechts het stoffelyk, niet hel geestelyk en zedelyk leven van Vlaenderen zal laten bewonderen, gaet het blad voort: Men zal voor den koning het militairlyk ingerichte batailjon leerlingen der gemeente scholen van Gent laten defilceren; het gods dienstig en vry onderwys zal zich niet mogen laten zien. Zöö wil het de liberale gelykheid a Dat is, Sire, voor ons eene reden te meer, om aen Uwe Majesteit te herinneren, dat te Gent zelve dit godsdienstig en vry onderwys krachtig weerstand biedt aen de liberale scho len, en dat het, heel Vlaenderen door, 81 p. c. van de schooljeugd voor zich heeft. Laten wy u, Sire, met eene gansch vlaem- sche oprechtheid, waerschouwen tegen de liberale en zich voldaen zeggende woordefikra- mery, welke gy vandaeg hooren zult. Men zal u op alle toonen zeggen, dat uwe onderdanen ten toppunt van vreugde zyn dat het land met streelend genoegen de weldaden der vryheid geniet dat de nyverheid vooruit- gaet; dal de handel zich uitbreidt; dat deland- bouw bloeit dat alles om ter beste is in het beste der landekens en onder de wyssle der goevernementen. Geloof er niets van, Sire een goed koning moet de waerheid kunnen hooren, gelyk een goed onderdaen de waerheid moet durven zeg gen: welnu, de waerheid is, dat het land ziek is dal nooit het land meer verdeeld was dan nu; dat onze openbare vryheden en vooral onze geestelyke vryheden, erg verminkt zyn; dal onder voorwendsel van algemeen nut, men deze vryheid aen het liberael belang opoffert. De waerheid is dat denyverheid naer bene den gaet, en vooral te Gent; dat de handel kwynt; dat de landbouw eene krisis doorloopt die misschien onherstelbaer is dat onze vrye gemeenten door de bureelery geplaegd en door de centralisatie geruïneerd worden dat het misnoegen en de verkwyning overal is. Ziedaer wat wy wilden zeggen aen den koning,op het oogenblik dat hy in ons midden komt. Onze tael, oprecht en ferm, zonder op te houden eerbiedig te zyn, beantwoordt, wy dur ven het zeggen,aen het gevoel van gansch het catholieke Vlaenderen. Dat catholieke Vlaende ren, Sire, heeft de hoop u in vreedzamer en gelukkiger tyden te ontvangen en toe te juichen In de redevoering welke Z. M. de Koning, maendag 11. te Gent uitsprak, liet hy klaer en duidelyk hooren dat nieuwe verzwaringen der militaire lasten ons te wachten staen.Tot stich ting onzer geëerde lezers willen wy het deel der redevoering mecdeelen 't welk op dit punt betrek heeft Mynheeren, ik behoor niet tot degenen,die de uitbreiding duchten van den handel en van de nyverheid, en denken dat zy de volkeren ontzenuwt. Ik geloof dat een ryk land een sterk land is, omdat het er prys aen hecht te behou den wat het heeft tot stand gebracht, omdat hel daerdoor de middelen by de hand heeft en liet zyne plichten kan vervullen jegens zichzel- ven en jegens anderen. Dat is u zeggen dat wy, terwyl wy onze rykdommen vermeerderen, de nationale verde diging moeten verzekeren. Ook onder dat op zicht blyft er ons zeker weinig te doen over. in vergelyking met hetgeen wygedaen hebben; doch een krygsstaetis maerdoelmatig wanneer hy volledig is, en zoolang wy niel eens en voor goed den onzen zullen geregeld hebben, zal het land niet bepaeld gevestigd zyn. Ik heb de innige overtuiging dat de natiën, die geen gebruik maken van de kalmte en den voorspoed om zich te waerborgen tegen de tempeesten,de schatten die zy veroverd hebben te beveiligen tegen de grillen der fortuin, om, in een woord, de verdediging des vaderlands te verzekeren.dat die natiën hunnen ondergang te gemoet gaen. Deze woorden behoeven geenen verderen uitleg. Wy zyn gewaerschuwd en dit door den mond van den Koning. De schoolmeesters uit 't Verbond vragen of 't waer is dat de Bestendige Deputatie, of om beter te zeggen, de Goeverneur, het budjet der stad heeft teruggezonden, om rede men er eene som voor 't lager onderwys bestemd, zou vergelen in teschryven hebben. Indien de vetbetaelde liberale leêgloopers ooit eene schoone gelegenheid vante zwygen hebben laten ontsnappen, dan is 't voorzeker in dees geval. Immers ze toonen dat zy meer verstand hebben van stadscenten op te slryken dan over flnancieele kwestien te handelen. Ja, knoeiers, het budjet voor 1881 ('t jaer is byna verschenen!) is teruggezonden om er zekere wyzigingen aen toe te brengen. Ziethier de welke, en, wy mogen op voor hand zeggen dat alle onpartydige lezers zullen overtuigd zyn, dat het heel moeilyk is den vinger dieper in zyne eigene oog te steken dan de magisters uit 'l Verbond het gedaen hebben met deze kwestie op te werpen 1° De liberale schoolvossen hebben, in 't verloopene jaer 1880, ongeveer vier duizend franks meer verprost als er door ons Stedelyk Bestuer voor 't lager onderwys bestemd was. Dit te kort van 1880 moet, nu in 1881, betaeld worden, Hieruit blykt dus, dat niettegenstaende het getal leerlingen der geuzenscholen byna met twee derden verminderd is sedert 1879, de kosten dier scholen en de jaerwedden der onderwyzers en onderwyzeressen met vier duizend franks vermeerderd zyn 2° Piet Faro heeft bevolen dat de kabaskens- school in de 1straet te Mylbeke, moet afgebroken en heropgebouwd worden. In deze geldverkwisting moet de stad voor ongeveer vier duizend franks tusschenkomen. Zy heeft geweigerd er de hand aen te leenen, en nu wordt zy er toegedwongen. Hierom dus ook moet 't budjet veranderd worden. Weeral, vier duizend franks die, gy, laslen- betalers, zult af te duimen hebben.'Maer wat is 't Zyt gy uwe centen kwyt, integen deel zult gy kortelings dry of vier frissche jonge poezekens, schoolmeesteressen, in de gewezen kakschool van de 1.... of- Violetten- itract zien pronken en nog bovendien 't ge noegen hebben haer jaerlyks vijfduizend franks als jaerwedden te betalen 3" In 1879, werd eene som van dry duizend franks als reeds ontvangen in 't budjet geschre ven. Deze som was aen de stad by koninklyk besluit toegekend voor de herstellingswerken aen den toren van 't oud-stadhuis. Die som is tot hiertoe aen de stad nog niet uitbetaeld geweest... Zy zal betaeld worden.... als er geld isIntusschen moet dit te kort aerigevuld worden en de stad het geld ver schieten. Oh! als 'tis om zulke prachtige als nulte- looze scholen te bouwen,dan ontbreekt er geen geldteBrussel.en indien er ontbreekt vermeer dert men de belastingen of heft men nieuwe rechten, zooals die op den tabak, op de sterke dranken,de rechten van den yzerenweg en tele- graef, enz. enz... Maer een monument herstel len?.... Het heeft al zoolang gewacht dat hel nog wat wachte. Zietdaer, geëerde lezers, wat wy verleden zaterdagin deopenbarezittingonzes Gemeente- raeds vernomen hebben.... Een geheelevracht vyffrankstukken is opnieuw moeten ten piooi geworpen worden aen de stadssehoolrente- niersen de magisters uit 't Verbond durven dan nog vragen of 'l waer is dat het budjet naer de stad is teruggezonden Maer,zullen onze geëerde lezers vragen: Waermeê zal de stad die nieuwe en onvoor ziene lasten betalen Dat is eene andere kwestie H^tgene wy zoo dikwyls voorzegd hebben, begint uitte vallen de ongelukswet van 1879 die lot doel heeft onze volkeren te verderven, heeft tot uitwerksel de gemeenten te ruine ren. Wat heeft ons Stedelyk Bestuer nu moeten doen om die nieuwe lasten te kunnen dekken? Openbare werken die in den loop dezes jaers moesten tot stand gebracht worden, en die door onze medeburgers sedert lang met onge duld verwacht zyn, lot later verschuiven,en de gelden voor die nuttige werken bestemd laten dienen om de liberale verkwistingen, door Piel Faro bevolen, te betalen. En welke openbare werken heeft men moeten uitstellen of verschuiven 1° In 't budjet van dees jaer was eene som van vier duizend franks vermeld als toelage aen de Godshuizen voor 't opbouwen eener nieuwe zael in 't Hospitael, om te dienen in tyd van besmettelyke ziektens, en ook om, zoo als in andere steden, kamers in 't Hospitael te maken alwaer burgers zonder bloedverwanten, zich in geval van ziekte, ten hunnen koste kun nen laten verzorgen. Ehwel dit bestemde hulpgeld moet aen de Godshuizen ontnomen worden, en die noodza- kelyke werken zullen wachten tot betere ty den.... 2° Eene som van 5 ii 6000 franks was uitge stoken in 't budjet van dees jaer om eene kaei te bouwen op de Zate, achter de Werfkapel, ten einde aen de stad toe te laten den aldaer liggenden grond te verkoopen om er woonhui zen, enz. op te bouwen. De kaei kan niet gemaekt worden en de grond zal onverkocht blyven. Gy, metsers, schrynwerkers en andere am bachtslieden die met die werken en nieuwe gebouwen het brood uwer kinders zoudet ge wonnen hebben, komt gy er dezen winter niet, lyden uwe vrouw, kinders en gy soms gebrek, zooveel te slechter voor u Waerom zyt gy geene geuzenschoolmeeslers geworden Dan had gy niet of weinig moeten werken om te leven gelyk een vischje in 't water Piel Faro zou gezorgd hebben dat de muizen nooit in uwe schapraei van honger zouden sterven en gy, uwe vrouw en kinders achter de stoof bevriezen. 3° Zes duizend franks waren in 'l budjet van 1881 toegeslaen om de Koeistraet ten gehuchte Mylbeke te-kasseien. Vele inwooners van Mylbeke moeten met kar en kruiwagen door die straet ryden om hun land te bewerken. Gedurende acht maenden op 12 is dien weg onbruikbaer voor menschen en dieren. Ons stedelyke Bestuer 't welk door de schoone kasseiwerken die het heeft doen ver richten reeds byna alle onze brave landbou wers uit het modder heeft getrokken, had besloten dees jaer aen de bewooners der Langestraet en van 't Bornputje ook voldoe ning te geven met de rottering die men de Koeistraet noemt te kasseien. Piel Faro heeft het anders op a Kunt gy er niet door, Boeren van Mylbeke, zegt hy, blyft er dan maer voor staen.... En de Koeistraet zal niet gekasseid worden De inwoners van 't Bornputje zyn in deze zaek 't minst te beklagen.... Immers Piel Faro heeft, op aenvraeg onzer liberalen, beslist dat er eene nieuwe prachtige geuzenschool, ten koste der stad, zal gebouwd worden aen 't Bornputje, rechtover den ingang der Koei straet. Plonst gy maer in het modder tot over de knoesels, verprost gy maer u lichaem, uwe paerden en koeien, integendeel zult gy een prachtig sehoölpaleis zien te pronken staen, zonder leerlingen, maer betrokken door dry k vier kloeke schoolmeesterkes, boerenjongens, gelyk gy, ipaer die, sedert lang, vaerwel gezegd hebben aen modderen kruiwagen; die, gezeten achter een warm vuerke en tusschen 't rooken van een lekker pypje, den spot zullen dryven met die snullen van boeren die zoo dom zyn geweest van geenen geuzenmees ter te worden. Zietdaer, ofticieele Verfowdskribbelaers, onze antwoord op uwe vraeg Wy hopen dat gy ons van tyd tot tyd de gelegenheid zult verschaffen om aen 't Publiek de teerdere bezorgdheid van uwe liberale vrienden voor stadspenningen te laten kennen. Wy zyn nieuwsgierig te zien, knoeiers, of gy onze antwoord aen uw handsvol lezers ook zult meêdeele». Zy kennen de vraeg die gy ons gesteld hebt en 't is dan ook maer rcdelyk dat zy onze antwoord kennen. En nu, magisters, mogen wy u ook eens iets vragen Den 25 October aenstaende is 't kiezing voor 8 leden van onzen Gemeenteraed Durven uwe vrienden uit hun bed komen Indien ja, zyn ze reeds gekend de 8 slacht offers bestemd om hier te Aelst, op 23 oclober aenstaende de schandelyke geldverkwistingen en wraekroepende handelwyze uwer party uit te boeten Is 't waer dat, in geval van stryd, Baron Philemon Kalk en Steen, de kandidaet arron- dissements-kommissaris, de lacher, aen 't hoofd van de liberale lyst zal staen Wy gelooven er niets van Diepzeer diepgevallen het liberale kliekje van Aelst; maer toch nog zoo diep niet? Niet waer, Per&öw/skribbelaers Een antwoordje, als 't u belieft Conciences-Feest. Het Gomitcit gelast den optocht der deel nemende maatschappijen te regelen, welken ter cere van onzen beroemden Conscience, te Brussel, op 25 dezer zal gehouden worden, heeft aan al de Vlaamsche maatschappijen een warmen oproep gezonden, om aan deze plech tigheid te willen deel nemen. Het Bestuur van het Davidsfonds, afdeeling Aalst, heeft besloten aan deze uilnoodiging te beantwoorden en verzoekt op zijne beurt al de leden van 't Davidsfonds, even als de andere Vlamingen, welken onzen beroemden roman dichter eeren en hoogschatten, aan dezen plechtigen optocht deel te willen nemen en zich daartoe ten onzen bureele te doen in schrijven, met aanduiding in welke klas van rijtuigen, zij verlangen te reizen. De inschrijving zal voor 18 dezer gesloten wordenmen zal maatregelen nemen om kaarten aan verminderde prijzen te bekomen. Aan de deelnemende maatschappijen zal een bronzen eerepenning geschonken worden en aan de toonkundige genootschappen, die mu ziek uitvoeren een verzilverden eèrepenning. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eervv. Heer De Somer, onderp. van Ursel. is pastor van Massemen benoemd in vervanging van den Heer De Smcdt, die om beginnende ziekclykhe- den zyn ontslag heeft gevracgd. De Eerw Heer Piasmans, professor te St. Nicolaes, is onderpastor van Ursel benoemd. Catholieke Schoolpenning Aelst. I De Heeren Leden zyn verzocht de Zielmis bytewonen welke op Maendag 12 September, om 8 ure, zal gezongen worden, in de kerk van den 11. Joseph alhier, ter nagedachtenis van het afge storven medelid den heer Gustaef Van I Ghyseghem. CORRESPONDENTIE. Onlv. van den E. II. Hte S. fr. 6,00 over 1881. ALLERHANDE NIEUWS. Morgen, Zondag 11 September, om 9 uren voormiddag. Kiczing van den Werkrech- tersraed, gedeeltelyke vernieuwing. De heeren Fiyverheidshoofden moeten kiezen in de zael van den Gemeenteraed, en, De heeren ambachters en meestergasten in de Mililiezael. De werkzaemheden zullen met klokslag van 9 uren aenvangen. KAETSSPEL. Esplanadeplein. —Ter oorzake van het aenhoudend slecht weder, en van zekere reparatiën aen het materieel van het spel toe te brengen, zal de kampstryd voor eenen zondag opgeschorst en zondag 18 Sep tember hernomen worden. De Kommissie van hel Kaetsspel. De zoogezeide model-school te Brussel» geslicht door den fameuzen Onderwys-Bond, is van liet looneel dezer wereld verdwenen de bestuerders hebben dat door eenen omzend brief kenbaer gemaekt, en voor deze dood ge- ven;zy alle slach van redens op. Eenige liberale gazetten lachen wel met al die uitgezochte redens en zeggen het ronduit waerom de school gesloten is zy trekt niet. Zoo dus, dat was eene vrye liberale school en zy valtEr was maer één zulke school, en zy kan het niet houden Die school was te Brussel, in de liberale hoofdstad, en zy sterft algelyk Wat zou het zyn, stond hel liberael onderwys niet aen de kribbe der staetskas Wat zou er, in acht dagen tyds, van dat onder wys geworden, moest het leven door de by- dragen van de liberalen De Moniteur heeft de begrooting der pro vincie Limburg afgekondigd, die veranderd is naer ministerieelen gril. De bestendige depu tatie had 12,000 frank uitgesteken als buiten gewoon hulpgeld voor 't \erbeteren van de buertwegen, Weg met die 12,000 frank, laetde kasseien maer uitgespoeld en de straten met putten liggen Zelfde bestendige deputatie had ook eene som uilgesteken van 20,000 frank voor 't herstellen van pastoryen en kerken. Weg ook met die 20,000 frank, dat de kerken liever in brokken vallen En waervoor moeten de 12,000 en de 20,000 weg? Wel, waervoor? Ten bate der Van ilumbeecksche scholen, en voor anders niet Een Franschman, bygenaemd Bibi, wo nende in de Newlounlandstraet, te Brussel, leefde sedert eenigen tyd met een meisje,zekere M. W..., met welke hy kennis had gemaekt op de laetste kermis van Cureghem.Zondag avond ging het meisje alleen naer een bal. Toen zy thuis kwam, deed Bibi haer vervvytingen,en in een aenval van woede greep hy een schoen makersmes en wilde haer eenen steek toebren gen. Het meisje ontsnapte echter gelukkig aen den slag en nam de vlucht. De kerel bracht daerna zich zeiven in de rechterzy eene zeer gevaerlyke wonde toe, en is naer het gasthuis moeten gebracht worden. Eene vrouw uit de Zwarte-Lieve-Vrouw- straet, te Brussel, had maendag de toelating van haren man gekregen, om naer de kermis van Leuven te gaen. De man vernam later in den dag dat zy er niet alleen heen gegaen was; hy besloot zich te wreken en verkocht al zyne meubelen aen een opkooper. 's Anderdags 's morgends verliet hy het huis, en terwyl de vrouw alleen was, kwam de opkooper er al de meubelen uit halen. Wanneer gansch het huis leeg was, bleef er aen de vrouw natuerlykniets over dan maer ergens anders een onderkomen te zoeken. In den nacht van maendag tot dynsdag heeft de policie van Schaerbeek een kerel aen- gehouden, die in de nationale schietbacn ge drongen was en de volgende voorwerpen gesto- len had twee karabynen.een olïiciersabel.een zak met buskruit en kogels en een store. De kwaeddoener is een gewezen 'gendarm,die deel gemaekt heeft van de policie van Schaerbeek. Manoeuvers in Luxemburg Marclie, 9 sept9 uren 's morgends. Het beeft gansch den nacht geregend, de mameuvers zullen vandaeg niet plaets hebben. Het tegenbevel is ten 4ure's morgens gegeven. Generael Libois heeft aen koning Leopold getelegrafeerd, die geantwoord heeft dat hy toch zal komen. De koning wordt legen 8 ure te Aye verwacht. De troepen verlatenden bivaken keeren naer hunne kantonneeringen van gisteren terug. Een hert is, naer men zegt, heden nacht on der de peerden van het 2C regiment gidsen geraekt, en heeft de peerden verschrikt, 200 dezer hebben de vlucht genomen. Tot nu toe zyn zy nog niet teruggevonden. De aelmoesenier en de religieuzen die het meisjes-weezenhuis te Bergen bestuerden, hebben op 1 september dit gesticht moeten verlaten. Het afscheid van de weezen en de zusters was uiterst aendoenlyk de kinderen hebben het rytuig waerin de zusters vertrok ken, gevolgd tot aen het huis waer deze laetste afgestapt zyn. —Zaterdag is te Wayaux brand uitgeborsten in de woning van een steenbakker, genaemd Alphonse Lorelte; het vuer had in weinige oogenblikken zulkegroote uitbreiding genomen, dat men den tyd niet meer had een kind van 10 maenden oud te redden, dat in zyne wieg lag. Het lyk van het wicht is gansch verkoold terug gevonden. De stoffelyke schade,door den brand yeroorzaekt, is zeer aenzienlyk. Een diefstal is vrydag in de kerk te Ogy gepleegd. De volgende voorwerpen zyn gesto len dry zilveren kronen, waervan eene ver sierd met blauwe steenen,een zilveren scepter, gouden oorslingers,waervan twee versierd met edelgesteenten, gouden ringen, gouden kruisen en een medaillon, in den vorm van hart. De gestolen voorwerpen hebben eene weerde van ongeveer 2000 frank. Maendag nacht is te Esneux een aenzien- lyke diefstal gepleegd ten nadeele van M. De Kenor, koopman. De dieven, want er zyn er verschcideneri, hebben de vensterluiken van het magazyn opengebroken, eene ruit ingestoo- ten, en daerna op verschillende plaetsen vuer aengelegd waerschynlyk om den diefstal ver borgen te houden. Al liet geld ruit den toog en eene groote hoeveelheid koopwaren zyn ver dwenen. De bewoners van het huis zyn geluk kig nog by lyds wakker geworden, om den brand uil te dooven. Binnen korten tyd zyn er iri de kerk der Sarle, te Hoei, twee diefstallen gepleegd. Den eersten keer hebben de dieven eene gouden ketting met medaillon meegenomen den laet- sten dag van verleden maend heeft men. nog eene gouden horlogie en armband, een kruis in verguld zilver en dry gouden ringen gestolen. Een erg ongeluk is dezer dagen teJemeppe veroorzaekt door het ontploffen eener glazen petroollamp. Een negentienjarige jongeling, M. Alos, die een vyfjarig kind op den arm droeg, stootte by ongeval eene lamp om die op de tafel stond. De lamp ontplofte en de brandende petrool verspreidde zich op de twee ongeluk- kigen, die in een oogenblik tyds poor de vlam men omringd werden. Niettegenstaende de spoedige hulp, is het kind reeds den volgenden dag aen de bekomen brandwonden overleden. De jongeling is in zeer gevaerlyken toestand naer het gasthuis gebracht. Spoorwegramp te Lavaux. Ziehier eenige byzonderheden over de spoorwegramp, welke dynsdagop de linie van Luxemburg heeft plaets gehad De trein n. 715,die ten 6ure 3 m.'s morgens uit Brussel naer Luxemburg vertrekt, was dyns dag tusschen de statiën Longlier en Lavaux gekomen, toen eensklaps eene ontriggeling plaets had, aen den barreel van Assenois. De trein liep nog 150 meters ver, waerna de loko- motief van den weg geraekte en rechts nevens den tallus ging liggen. De trein was samengesteld uit twee foergons, een rytuig van de post,een rytuig van dry klas sen, twee van de 5°, een van de le, en een van de 2° klas. Gansch de trein ontriggelde. Op het oogenblik dat de lokomotief uit het spoor werd geworpen, raekte de tender er van los. De machinist Wilmet werd links op den weg ge worpen; de stoker viel op het oogenblik van den schok, tusschen den lokomotief en den tender, en geraekte onder de wielen van dezen laetste.Hy werd afgryselyk gekwetst; de machi nist kwam er met eenige lichte kneuzingen af. De trein was bestuerd door den overste, M. Wallays; deze herinnert zich niet hoe hy uit zynen waggon gekomen ishy is gelukkig niet gekwetst. De foergon heeft zyne buffels verlo ren de portels zyn losgerukt en de ruiten ver- bryzeld. In den postwagen bevonden zich dry bedien den, die er met een schok zyn van afgekomen. De buffels van dien waggon,die schrylings over de baen gedraeid is,zyn gedrongen in hel opvol gende rytuig, voorbehouden voor de dames en waerin zich elf vrouwen en twee kinderen be vonden. De voorkant van het rytuig werd inge- stoolen.Eene dame die zich in liet eerste kom- partiment bevond, werd er met gebroken been uitgehaeld hare twee kinderen, een jongen en een meisje, zaten vast tusschen den postwagen en de bank,tegenoverwelke zy plaets genomen haddenzy werden gelukkig niet erg gekwetst. De treinwachters MM. Binard en Penasse stelden zich aenstonds aen 'twerk om de slacht offers te redden. Zy snelden eerst naer den tender, waer zy, met behulp van eenige werk lieden en reizigers, den stoker onder uit hael- den. De kinderen en hunne moeder, die zich in het eerste rytuig bevonden, werden daerna uit hunnen gevaerlyken toestand gehaeld. Het is gelukkig dat de lokomotief omgevallen is, op het oogenblik dat de lreins in werking gebracht waren. De trein stond daerdoor aen stonds stil. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk. Het verkeer was eenigen tyd op de baen onder broken. De oorzaek der ontriggeling is niet gekend. De toestand van den stoker is zeer gevaer- lyk men zegt zelfs dat de ongelukkige reeds bezweken is. FRAiXKRYK. In Frankryk gaet het nu gelyk hier, in zake van scholen. In de katholieke school mag de on- derwyzer of klooster-broeder niet roeren, of 't is klachle, onderzoek, vervolging en veroordeeling. In de ofliciëele school is alles toegelaten, men mag er de kinders straffen, schoppen en stam pen naer hertelust. Hoort wat een paryzer blad dacrover zegt Niet alleen in de departementen, maer in Parys zelve, pleegt men baldadigheden op de leerlingen der wereldlyke scholen. In de schole der straet Lemcrcicr, n. 105, waer men de Broeders uil verbannen heeft, zyn 't nu wereldlyke onderwyzers. Wy zouden benieuwd zyn om te weten of de bestderder dier school, die de kinders de zedelcer moei leeren,wel de geschikte man is. Maer. zonder in hel byzonder leven le gaen, 't is ons toch toegelaten le onderzoeken hoe hy zyne leerlingen behandelt. De man is oploopend van aerd, en geen dag gaet voorby, zonder dat hy zich in eene woede stelt die aen razerny gelykt. Komt een leerling te laet, hy krygt een paer duchtige oorvegen. Op eenen anderen keer zit de onderwyzer achter de deur weggesteken en de een of andere leerling wordt gestekt. De kleine Martinet, een leerling van 6 jaer is door dien model-onderwyzer byna de oor afgetrokken geworden. Veel leerlingen vluchten weg en gaen naer de school der Broeders, die ongelukkiglyk veel te klein is. a De leerling Henri Blanchard kwam thuis met een gat in zyn hoofd. De jongen wilde de oorzaek ervan duiken, maer de vader wierd ze toch geware. Vader Blanchard vernam bovendien dat het de eerste mael niet was dal zyn kind was afge beuld geworden. De lieer Blanchard schreef aen den heer Cariot, aen den prefekt der Seine en aen den school-opziener. Ware er kwestie geweest van eene klooster school, er zou reeds lang onderzoek en straf ge weest zyn. Die zaek is nu dry weken geleden, en de schuldige heelt aleens nog geene berisping ont vangen. o En hy zal er geene ontvangen ook en on gestoord zynen weg kunnen gaen, doende met de kinders al wat lieni belieft. De besluerder dier school is felle republi kein, die geerne spreekt van vryheid en alle kiesvergaderingeu bywoont. Spoorwegramp te Charenton. De tydin- gen.welke ons over de ramp van Charenton toe komen, zyn versclirikkelyk. De trein-omnibus n. 584,die van Gorbeil naer Parys reed, stond in de statie.De zeven personen welke niet dien trein moesten vertrekken, ston den op hel voetpad, gereed om in te stappen, wanneer men dtn expresslrein n. f0 aenkon- digde, die in volle vaerl op dezelfde baen kwam aengesloomd. Op het zelfde oogenblik werd aen den trein omnibus liet teeken tol vertrekken ge geven. Eene botsing was onvermydelyk. MM. Viennot, Renaud eu Bielle die zich nog op bet voetpad bevonden, ziende wat er gebeu ren ging, staken de armen in de lucht en riepen tot de reizigers van den trein-omnibus zich te redden. Die welke hen hoorden, openden de por tels en sprongen op de baen. De machinist van den exprasslrein deed den stoom eene terug- gaende beweging ondergaen, maer de trein kon niet ingehouden worden. Hy vloog de statie bin nen op het oogenblik dat de trein-omnibus zich in beweging zette. Eph geweldige schok volgde en le midden van yselyk gekraek ging eene ake lige smartkreet op. En dan niets meeralles was stil geworden als in een graf Het roachien van den expresslrein was blyven rechtslaen op de twee achterste waggons van den trciii-omnibus, welke liet letleriyk verbry- zeld had. liet yzer was geplooid en de assen gekromd. Wat het machien betreft, het was be- irekkelyk weinig beschadigd. De getuigen der ramp waren in de statie ge vlucht; maer na lieteerste oogenblik van schrik, kwamen allen weer buiten om de slachtoffers te helpen. Men opende de portels en trok er de lyken uit. In een der verbryzelde waggonszat eene koor- maelschuppy van Ferté-AIais, welke zicli naer een pryskamp in Engeland begafeenige leden waren vergezeld van hunne vrouwen of andere bloedverwanten. Acht hunner zyn dood. Verscheidene zangers waren er in gelukt voor de botsing op bet voetpad le springen. De lyken werden in eene zael der statie ge bracht. Allen zyn afgryselyk verminkt; eenigen zelfs zyn gepletterd. Er zyn twintig dooden en de gekwetsten zyn ten gelalle van 35 tot 40, waeronder er eenige doodelyke wonden bekomen hebben, zoodat men mag verzekeren, dat de slachtoffers op minstens dertig mogen geschat worden. De eene zal een arm, de andere een been moeten afgezet worden. De gekwetsten werden naer het gasthuis of naer byzondere woningen gebracht. Akelige byzonderheid: toen men het portel van den voorlaetslen waggon opende, zag men een vader des huisgezins op vyf lyken liggen onder deze waren die van een zyner kinderen, dit zyner vrouw en van zyne dienstmeid. Op den expresstrein bevonden zich M. Roustan, fransch konsul te Tunis en het personeel der zending van Siam. De reizigers van den expresstrein gevoelden slechts een geweldigen schok en bekwamen dus slechts onbeduidende kneuzingen. De machinist en den stoker kwam er van af met eenen hevigen schok. De getuigenis van den exentriekwachler heeft den onderzoeksrechter weinig voldaen; die be diende, een jongeling, was buitengewoon ont steld gedurende al den tyd, dat men hem onder vroeg. De plaets der ramp is betrekkelyk klein, veer tig meters ten hoogste. De rails zyn uitgerukt en de grond omwoeld. De lyken, welke men nog niet heeft lerugge- ëisebt, zyn naer het doodenhuis te Parys gevoerd. Eenigen zyn zoodanig geschonden, dat men ze slechts aen hunne kleeren zal kunnen erkennen. liet ras der boozen wordt inderdaed helsch. 't Is zeker daerom dat men de religie meer en meer bespot en uit de herten wil ruk ken, om alzoo misdadigers met de macht aen te kweeken Hoort wat er nu te Ryssel is gebeurd. Verleden zaterdag, kwam een koetsier aenge- reden in de Vlaenderstraet, en by M. Trachet gaf hy eenige doozen af. Hetzelfde gebeurde in de Poststraet by M. Ilelnesle, en in de straet Inkermann, by de heeren Gebroeders Brisse. Overal zei de koetsier gezonden te zyn door zulk eeuen persoon, die in den namiddag in genoemde huizen een bezoek zou gaen afleggen. ftl. Trachet opende eerst eene doos; eene schrikkelyke ontploffing ontstond; vier personen wierden gewond. In die dooze zaten.... ontplof bare bommen Natuurlyk dat zoo'n voorval veel geruchte mick; de policie kwam toe, men ging den koet sier halen, agenten snelden naer de andere per sonen die ook doozen ontvangen hadden, om ze te verwittigen. By M. llelneste was er evenlwel ook reeds eene doos geopend geworden; ook daer was een yselyke ontploffing gebeurd, die dry personen

De Denderbode | 1881 | | pagina 2