Gemeenlekiezingen. Schooleukw est tcller/.ecle. werk liccft moeten laten aen 't begraven van 't catholicismus. Doch dit kon niet anders uit vallen. Andere jannen dan Piet en zyne offi- cieele Inirikken hebben aen 't begraven van 't catholicismus werk moeten laten. Reeds lang liggen zy in den eenen o( anderen grafkuil,ver geten van gansch de wereld en 't catholicismus leeft nog. Zoo ook zullen Pit'l en gansch zyn leger van officieele opeters des lands reeds onder de groene sargie, vervloekt van 't na geslacht, begraven liggen wanneer 't catholi cismus nog zal groeien en bloeien over den ganschen aerdbol tot spyt van de trawanten der hel Op 't oogenblik dal de Gemeentekiezers zich gaen vergaderen, is het hoogst noodzakelyk zich wel te doordringen van de belangrykheid der aenstaendc kiezingen en van de gevolgen die zy noodzakelyk moeten na zich slepen. In tegenwoordigheid van een ministerie vol haet, zonder schaemte en stoutmoedig tot de dwaesheid toe, in tegenwoordigheid der on gehoorde geldverspillingen die de bloedwet van 1879 veroorzaekt, is de gemeente het laet- ste bolwerk onzer vryheden. Tot de aenkomst van 't liberael ministerie, in 1878, genoten de gemeenten eene volkomene zelfwetgeving; zy regelden in volle vryheid liet bestier barer financiën, bevolen de oprichting der noodige scholen, benoemden de onderwyzers en onder- wyzeressen en bepaeiden de jaerwedden die zy zouden genieten. Doch heden is het gansch anders, 't Is het ministerie 't welk, onder 't valsch voorwendsel van openbaer belang, dit alles regelt. Ja, 't is het goevernement dal heden ambtshalve de oprichting van scholen beveelt door de gemeenten als nutteloos aen- schouwd, 't welk de jaerwedden der onder wyzers en onderwyzeressen bepaell, en hierom de budjetten hermaekt, met een woord, de Staet palmt al de rechten in die de gemeente besturen tot dan toe onbesproken genoten hebben.... Het is vooral noodzakelyk dat de onafhanke- Jvke kiezers zich tegen dezen staet van zaken verzetten en door hunne stemming toonen dat zy zich aen dit schandelyk jok, aen die ver drukking der gewetens niet willen onderwer pen. In onze catholieke provincie ontmoet het ministerie overal en bczonderlyk by de ge meentebesturen eenen wederstand welke op de hoogte is van 't gevaer dat ons bedreigt. God geve dat deze wederstand zich derwyze versterke dat het ministerie zich gepraemd ge- voele zyne vryheiddoodende ontwerpen te moeten laten varen. De maconniekc kliek, de goede verstandhou ding zoekende te verbreken welke in 't vlaem- sche land heerscht, preekt, sedert eenigen tyd, de noodzakelykheid aen van eene minderheid in de gemeenteraden te kiezen welke de meer derheid zou bewaken. Wel dom is Iiy die 't doel niet begrypt dat de liberalen hierdoor bereiken willen. Verzekerd van de toestem ming en de medewerking van 't ministerie, werpen de liberalen dien bal slechts op om in de Schepenen-Collegen te kunnen dringen en dan oneenigheid te brengen in den schoot dezer overheid die hen, in vele gevallen, in den weg loopt, De onbetwistbare waerheid van dit feit springt in de oogen, als men bemerkt dat de liberalen die heden de gemeenteraden van Brussel, Gent, Antwerpen, Luik enz. samen stellen,ten geenen pryze willen dat de minder heid zou vertegenwoordigd worden. Dus, indien de liberalen,'t zy in onze stad, 't zy in eenige stad of gemeente van ons arron dissement, onder voorwendsel dat de minder heid dient vertegenwoordigd te wezen, een, twee of dry candidaten voorstellen, is de plicht der catholieken gansch afgeteekend.... Men moet die liberale candidaten krachtdadiglyk bestryden en allen tot den laetsten man moeten wy stemmen voor de gansche catholieke lyst neen, aen niet een enkel catholieke candidaet mag men zyne stem weigeren, ten ware men verlangde zich wetens en willens door de libe ralen te laten foppen.... Onafhankelyke kiezers, voorstaenders der groote catholieke zaek, aerzelt niet overal de catholieke candidaten by te treden, er voor te stryden, en hunnen zegeprael te verzekeren.... Laet nooit de liberale wolf den catholieken schaepstal binnendringen Blyft getrouw aen uw voorvaderlyk geloof, aen uwe godsdiens tige overtuiging,het Vlaemsche Vaderland heelt liet recht èn op uwe standvastigheid, én op uwe krachtdadigheid te rekenen. Gy wilt meester blyven over de opvoeding uwer kinderen, gy wilt ze niet overleveren aen dit zoogezegd onzydig onderwys,'t welk overal waer de Overheden rechtzinnig zyn, als devy- and van 'l catholicismus gehouden wordt. Het li berael ministerie aerzelt niet om door haetvolle onrechtveerdige maetregelen 't vrye catholieke onderwys te vernietigen,en u aldus leverplich ten uwe kinderen aen 't goddeloos staetsonder- wys toe te vertrouwen of wel ze zonder eenig onderwys te laten opgroeien. Slaegt de schaemtelooze leden van 't school- enkwest in hunne verzuchtingen gade, ziet hen aen 't werk 't grootste vermaek dat zy genieten is de priesters en kloosterlingen op de pynbank te kunnen plaetsen, en hen de walgelykste spotnamen naer 't hoofd te slin geren, het vrye catholiek onderwys eenen kwaden naem te geven en uit te roepen dat het niets weerd, dat het eene pest is Een der schoolinkwisiteurs, een brusselsche radi- kale kwant, ging zelfs zoo verre te durven zeggen dat de tegenwoordigheid van een broeder der christelyke scholen gevaerlyk is.... Catholieke Vlamingen, nooit is uwe plicht van overal voor de catholieke candidaten te stemmen, zoo groot geweest.... Stemmen wy dus, allen voor de catholieke candidaten Toonen wy aen de verfranschte liberalen dat er nog onverbaslerd vlaemsch bloed in onze aderen vloeit en dat bygevolg het vlaemsche land nog niet ryp is voor hunne schandelyke onteerende dwinglandy In ons toekomend nummer zullen wy han delen over 'l geen ons catholiek stadsbestuer gedaen heeft, wal het rekent te doen, en wat men hel bevolen heelt te doen. De liberale mngislc-rs uit 't Verbond beweren met ji die kwade Douw ncn alle liberalen, groot en klein j eigen, dat de Denderbodc bekent, dal ons stedelyk I Bcstuer, ondanks de aierkelyke vermeerdering der 1 nkomslen, kortelings &i§ywc opcenten, ja, schro- 1 melvk voel opcenten zal moeten heffen Vlak af ge zegd, dit is eene domme leugen.. Nooit bekenden wy dit en wy dagen de magisters uil het le konncn bewvzen. - Ja", zeker hebben wy geschreven dat de sledelyko opcenten merkelyk zullen moeten vermeerderd wor den. En waerom Om in de oneindige zoo schan delyke als onrechtveerdige geldverspillingen te voorzien die 't liberael ministerie door zynen onva- derlandschen schoolslryd veroorzaekt. Waer zal de siad alle de noodige gelden gaen zoeken om den dienst der vvf of zes nultelooze scholen te verzeke ren die hier door de bevelen van T ministerie, tegen wil en dank van de overgroolc meerderheid onzer medeburgers, moeten opgebouw en ingericht wor den By de laslenbetalers, en by niemand anders dan by de laslenbetalers...... Indien de liberalen de schroomelyke vermeerdering onzer stedelyke lasten willen beletten, dat zy, in plaets van petitiën op pe titiën naer den minister van onderwys te sturen,hem integendeel petilio op petitio toezenden om hem te verzoeken op zyne ruinerende besluiten belrekkclyke de opbouwing en inrichting van 5 of 6 scholen te Aclst terug lo keeren Werkt dus, liceren liberalen, om uwen grooten afgod Piel Faro op zyne besluiten doen terug tc keeren, de stad Aelst zal dan van den last ontslagen wezen 5 a fi scholen te bouwen eu in te richten, en dan ook zal ons slcdclyk Besluerzich niet gedwongen vinden de opcenten en kadaster franken zelfs met een enkele centiem te moeten ver meerderen 1 De magisters kondigen ons verder aen dat zy in een toekomend nummer hel veroordeeld liberael be- stuer zullen pogen wit te wasscben. Wy zyn nieuws gierig meester Ercmen en Boenen met zyn leger offi cieele luibakken aen 'l werk lo zien. Immers andere kleppers d3n zy hebben te vergeefs gepoogd eenig wit aen dien zwarten moor le krygen Wy zyn overi gens overtuigd dat zy hunne afgekookte hartlappen nog zwarter zullen maken. Ten slotte nog een woord. De magisters roden de kiezers aen met October aenstaendc bekwame onbaet- zuchtige!! en bovenal onafhankelyke!!! liberalen te kie zen, die het algemeen welzijn bovenalle partijdige uit buiting zullen stellen.. Onze medeburgers, magisters, zyn toch nog wel zoo dom niet als ge denkt.- Ze weten by ondervin ding, boe bekwaem, hoe onbaetzuchlig, boe onaf hankelyk de liberalen gemeenlyk zyn. Ze weten nog welke liberale feniksen hier van 1819 lot 1867 op 't Bladhuis zetelden..En nog meer, ze zien dagelyks met welke bekwaemheid! met welke onbaelzuchiigbeid met welke onalbankelykheid de liberalen dc groo te steden in ons land bestieren. Ja, zy welen dat dank aen die bekwaemheid en onbaelzuchtiglieid der liberalen Joos zoodanig in do kas der groote steden zit dat 't bankroet voor de deur staet, en dit ondanks de schromelyke belastingen die er moeten betaeld worden. j Onze medeburgers, magisters, houden van die be kwame.onbactzuchtigc, onafhankelyke liberalen niet, zo zyn zoo wat te veel bekwaem, te veel onafhan- kelyken weest gerust, durft't kliekje met eenige slachtoffers voor de pin komen, ze zullen even als vroeger op nieuw tol over d'ooren in den azynlobben gesteken worden onder 'l aenheffen van eenen krach- tigen marchkadééééé 't Land uitlo 't eerste woordsprak 't laelsle woord, sloot dd debatten, nam conclusion en nu laet het be dreigingen hooren. Na de gemeentekiezing zal 't Land eens toonen waer dewezenlyke lafheid huist. En.... als T noo- dig is kan 't Land ook op de tafel slaen. Goed zoo, Confrater, uitstel is geen kwytschel... Tol na de aenslaende kiezing dus; wy zullen u verwachten en dit op vasten voetWy hopen. Confrater, dat gy alsdan wat ridderlyker zult te werk gaen, 't is te zeggen, dat gy den moed zult hebben uwen tegenstrever langs voren aen tc vallen en hem nimmer in den rug zult slaen om deslegemak- kelyker Picpcnduik te konnen spelen Verder nog, Confrater, geven wy u den niedcbroederlyken raed van niet te hardop tafel te slaen uit vrees van uwe kneukels zeore te doen.... Dus tot na de kiezing Confrater. De zitting wordt geopend om 10 uren. De Commissie is samengesteld uit MM. Willcquet, voorzitter, Lippens en De Hemplinne assessors. M. Siffer neemt liet ambt waer van sekretaris. Mertens Joseph, 49 jaer, olficiele onderwyzer le llerzeele, verklaert dat hy veel te vertellen M. De llemptinne. Om de liefde Gods wees kort. Mertens zegt dat M. de baron Vande Woestyne, in zyne hoedanigheid van burgemeester, een voorstaender van 't officieel onderwys is ge weest. 't Is waer, 't was vóór de wet van 1879. De pastor van llerzeele heeft M. Vande Woestyne krachtdadiglyk bestreden, hy verzette zicli tegen 't aenleeren "van 't fransch, alsook tegen de in richting eener school voor volwassenen. Mertens verklaert aen 't onderwys van '1 fransch te hou den, omdat op die wyzè de werklieden die zich naer Erankryk, begeven, hunne godsdienstige plichten kunnen kwylen. (Gelach.) M. Vande Woestyne zeil woonde de school voor volwasse nen by. (Geluch). In 1877. verkreeg ik in den cantonalen kampstryd twalf pryzen voor den Godsdieust, maer de deken van ISinove en de Overheden van Gent ontnamen cr my_tien. Reeds vóór de kiezingen van Oktober 1878, heeft de pastor van llerzeele de godsdienstige vervolging aengekondigd; na de troonrede van dit zelfde jaer, wonnen die serraonen in geweldadigheid aen. De pastor zegde dal wy zouden moeien onderwyzen dal de mensch van den aep afstamt. De sermonen blyven duren; de pastor is nog al gematigd, doch wy hebben hier eenen zekeren onderpastoor Geltmeyer (geruchtvan den wel ken ik eenige sermonen zal verhalen. Op 14 November 1880, predikte hy dat.de on derwyzer die den catechismus aenleerl in zyn ge weten een knagenden verdorven worm bezit (gelach), dat hy de gebeden tegen zynen dank zegt, dat hy alleenlyk de leerlingen die zyne klas volgen le danken heeft of aen baetzuchl, of aen persoonlyke genegenheid, of aen de ouders die hunne schuld by den brouwer niet betalen. (Ge lach). Op 21 november heeft hy gezegd dat dezen die den catechismus leeren zonder tns- schenkomsl van de geestelykheid judassen zyn. Den 6 februari 1881, heeft hy gezegd dat de vaders die hunne kinders naer de onzydige scho len zenden overspelers zyn die de dienstmeiden en getrouwde vrouwen verleiden, en dat de moeders niet beter waren.Ziet rond u, zegde hy, er zyn gecne uilzonderingen. Ik woonde dit sermoon niet by, maer een rechlerlyk onderzoek werd er over ingespannen. Weigering van Sacramenten, enz. 't oud liedje. M. Geltmeyer beeft gezegd in het huis van Pieter Van den Berghe dat de zieke kinderen van dezen laetsten zouden begraven worden gelyk dien van Ylierzele. Te Paeschen 18.9, hebben 5 of 6 kinders hunne eerste communie niet mogen doen, namelyl. T kind van De Boe ver. De pastor zegde dai ik kwacd van dit kind heb gesproken; 't is valsch. M. Willcquet. Mynheer, ge hecht te veel belang aen uwe persoonlyke redetwisten. Mertens ziet in 't geen hy komt te vertellen een be wys van de vyandschap der geestelykheid tegen 'l onderwys. Getuige levert zich aen eene zeer vermakelyke pantomime over, en laeteenige schimpwoorden en lasteringen hooren. Zyne houding en gebaien doen T publiek lachen. Hel kind De Buyst, een myner leerlingen, ziek zynde is M. Geltmeyer het gaen bezoeken en hy vei klaerue dat de ouders de dood vjii hun kind veroorzaekt hadden en dat zy het moesten ver giffenis vragen van het naer de school van ver derf gezonden te hebben. Zonder Iwyf'el dat Ons Heer op dit oogenblik niet thuis was. (Gerucht.) M. Willequet. Wy hebben den lyd niet, mynheer, om uw versland te waerderen. Mertens. De pastor heeft in den zelfden zin gesproken. In mei 1879, heeft hier eene vereeni - ging der catholieken van 't arrondissement plaets gehad. M. Woeste heeft gezegd dat de ouders deslemming der wel-niet moesten afwachten, om hunne kinders uit de officieele school te trekken. De koster die, sedert 48 jaer, in bediening was, werd afgesteld omdat zyn zoon de bedie ning van catholieken onderwyzer weigerde met de jaerwedde van eenige honderden franks, te nemen op de offeranden der geloovigen. Een nieuwe koster werd benoemdT is de catholieke onderwyzer. De onderpastor heeft aen de eerste communicanten verboden keersen te koopen by den ouden koster. (Gelach Voor de wet had ik 111 leerlingen allen jon gens. Ik heb nu 46 leerlingen, myne school is eene gemengde geworden. Eenige varialiën op 't aria niets is veranderd en ook eenige schimpwoorden tegen de geestelykheid. M. Willequet aenhoort dit alles met eene zichtbare welwillendheid. De meubels der gemeente zyn in de catholieke bewaerschool gebleven. In de catholieke jongenschool lelt men 40 50 leerlingen, in de calli. meisjesschool 150 üi 170. M. Van Wambeke heeftin de Kamer gezegd, dat ik maer 62 leerlingen had en dc catholieke school 210. Nu, ik had er op dit oogenblik 82, en er zyn geen 210 jongens in de gemeente. Bemerken wy dal de cyfers van M. Van Wam beke overeenkomen met deze die Mertens eenige oogenblikken geleden zelf opgaf De champetter speelt de rol van bewaker in de catholieke school. M. Willequet lacht en't publiek ook. M. Willequet drukt zynen twyfel uit en Mertens eindigt met 't zelfde tc doen onder 't luidruchtig gelach van de aenwezigen. Ik ken geene feiten van drukking, doch de onderpastor maekt misbruik van den naem der eigenaers en van T bureel van weldadigheid met door belofte van landen te verhuren, kinderen te koopen. M. Geltmeyer heeft geweigerd de vrouw Hael- terman te berechten omdat de vader zyn kind uit mvne school niet wilde trekken. Haellerman heeft' toegestemd en zyne vrouw is berecht ge weest, is gestorven en '1 kind is naer rayne school teruggekomen. Een genaemde Camiel De Meerleere heeft, veertien dagen geleden, in 't zelfde geval geweest. Mertens gaet voort met over weinig beduidende zaken te babbelen, eindelyk na eene halve uer is hy uitgebabbed en zwygtMM. Willequet en de llemptinne los sen eenen zucht van ontlasting. De getuigenis van Mertens heelt niet min dan zeven geslegen kwartieren geduerd. Van KeymolenJoost, 38 jaer, catholieke on derwyzer te llerzeele, protesteert legen de tegen woordigheid van den ond-koster De Ryck, die de zael der getuigen heeft kunnen verlaten en tegenwoordig wezen aen gansch de getuigenis van Mertens. Getuige heeft gemeenteonderwyzer te Burst geweest. In den winter telt zyne school 140 leerlingen eu inden zomer 75. Dooreman, Karei, 51 jaer, advokaet en secre taris van 't schoolkomiteit te Herzele, herhaelt de beschuldigingen en de domme praetjes die Mertens uilkraemde. Hy voegt er niets serieus by. Gedurende zyne getuigenis teekent M. de Hemplinne geometrische figuren en M. Willequet caricaturen M. Lippens zit ir. de lezing van een dagblad verdiept. M. Dooreman zegt dat de hue- raers van catholieke eigenaers vree/.en hunne landen te verliezen de familie Matlhys heeft een stukje land aen Haellerman ontnomen waer- schynlyk om rede der schoolkwestie. Het Bureel van weldadigheid zou onderstand geweigerd hebben aen C, Badesco en dewed. Van Geit. Bemerkt dat de officieele onderwyzer de ontvan ger is van 't armbureel Eene dochter Van Pamele die op 't werkhuis van 't klooster werk te, werd van haer werk beroofd, omdat haer broeder de officieele school bywoonde. Doore man hekelt nog, doch in eene onbepaelde be- woordiging, hel onderwys dal in de catholieke school gegeven wordt. Van Keymolen protesteert en treedt in afdoen de uitleggingen over zyne vroegere studiën als ook over deze van zynen hulponderwyzer, 't geen de inkwisiteurs en byzonderlyk M. Lippens niet goed schynl tc bevallen en die door M. Wil lequet onderbroken werden met eene pleiling in regel tegen den catholieken onderwyzer. De zitting werd om 12 uren 45 min. geheven en hernomen om 2 1/2 uren. M. Willequet kondigt aen dat het enkwelst zal voortgezet worden op donderdag 22 Sep tember a. Hy keurt op zeer scherpen toon, de schikking der lokalen van 't vrederecht af. Dc Boever Constant, 46 jaer, werkman tot llerzeele heeft zyne kinders op hunne vraeg natr de catholieke school gezonden. Zyn kind wierd lot de eerste communie niet aengenomen, omdat het den catechismus niet kende de schoolkwes tie was er voor niets tusschen 't was voor de wel van 1879. Het verhael van Mertens van den morgend werd opgeschreven de verkla ring van De Boever die't verhael van Mertens lo genstraft, word niet opgeschreven. Mertens zegt dat 't kind van De Boever bekwaem was. M. Willequet Mynheer, dat gaet u niet aen de pastor alleen is bevoegd in deze kwestie. Langdurige gedachten wisseling.Merlens spreekt vlug3en kronkelt zich gelyk den duivel in een wy watervat. 'I Publiek lacht. De Boever blyft volherden in zyne logenstraffing van al 't gene Mertens nu zegt en des morgends gezegd heeft. De Byck Edward, 37 jaer, leertouwer tot ller zeele en zoon van den afgestelden koster waer- van spraek des morgends, verhaelt een gan schen roman, die uitkomt op 't gene de voorige getuigen uitkraemden. M. Willequet komt terug op de engheid der lokalen van vredegerecht. Het is niet genoeg, zegt hy, te Brussel uitgestrekte rechterlyke lo kalen te bouwen, de buitenlieden die deze loka len betalen, hebben zekerlyk het recht een voudige maer toch bctamelyke lokalen ten hun nen dienst le hebben. De Ryck zegt dal zyn vader niet afgesteld werd; dat hy zyoe bediening van koster en zynen han del iii keersen verliet. De Buyst An toon, 53 jaren oud, landbouwer tot llerzeele, bevestigt het verhael van Mertens betrekkelyk zyn kind. M, Willequet. G'hebt aen die] woorden van den onderpastor niet geloofd, niet waer?, Gy hebt een grooler gedacht over God dan de pries ters; ik ook. Geloofde priesters niet. M. Wil- leqii-1 spreekt den lol uit van Mertens tot groote verbazing van 'l publiek. Van Cleemputte Karei, 64 jaer, pastor tol Herzeele, verklaert dal hy ten opzichte der wet, slechts de bevelen der Bisschoppen sliplelyk heeft nageleefd. M. Willequet.Welke waren die bevelen? M. Van Cleemputte. Van '1 wetsontwerp uit alle onze krachten te bestryden. M. Willequet. Gy hebt zeer vroeg begon nen, zelfs voor 'l neerleggen van 't wetsontwerp. Hoe hebt gy een wetsontwerp dat niet bestond, kunnen bestryden M. Van Cleemputte. '1 ls wal ik niy afvraeg. Indien ik op dit tyds'ip over 't onderwys ge sproken heb, dan was 't in 't algemeen. M. Willequet. A lions, allons, bepaelt beter. Gy verwachtte u aen 't ncérlfggen van'1 wets ontwerp, of wel wilt gy ons bedriegen. M. de llemptinne. Dat is zonder belang. M. Willequet. Verschooning, verschooning. M. Van Cleemputte. Mynheer, ik wil nie mand bedriegen. Tot den bevelbrief der Bis schoppen toe, hebben wy allyd de gemeente- scbool bezocht. Hoe zou ik haer bevochten hebben Ik erinner my niets van '1 gene gy zegt. M. Willequet. Wal hebt gy na de stemming der wet gedaen M. Van Cleemputte. Ik heb my met alle de mogelyke bescheidenheid geschikt naer de voor schriften der Bisschoppen. M. Willequet.Hebt gy de wet nooit aeu- gerand M. Van Cleemputte. Ik geloof het niet. M. Willequet. Heeft uwe onderpastor uwe voorzichtigheid nageleefd M. Van Cleemputte. Ik geloof het. M. Willequet. 'tSchynt dat hy dit in't geheele niet gedaen heeft. M. J an Cleemputte. Hy zal zich zelf ver- rechtveerdigenik ben het niet die hem noemde. M. Willequet. Noglhans uwe onderpastor pre dikte dal alle de vrienden der liberale scholen overspelers waren. M. Van Cleempulte. Ik denk dat uwe beschul diging legen den onderpastor valsch is. Geltmeyer, Louis, 42 jaer. onderpastor tot llerzeele, groet M. Willequet als eene oude kennis. M. Geltmeyer heelt reeds voor de en- kwest-commissie verschenen le Deynze. IIy werd een jaer geleden tot Herzeele benoemd, M. Willequet. Welke beeft uwe houding te genover de wet geweest M. Geltmeyer. Gelief nader te bepalen. Uwe vraeg is duister en gelykt aen deze die gy my verledene jaer te Deynze sleldet. M. Willequet. Thans gelyk heden,'goldt het uwe geweldadigheden. M. Geltmeyer. Ik protesteer, Mynheer, tegen uwe woorden gy zyl met de bedieningen van 't openbaer ministerie niet bekleed, gy hebt my niet te beschuldigen. M. Willequet. 't Zy zoo. Hebt gy. ja of neen, gepredikt dat alle de vrienden der officieele scho len in bywyfschap leven en overspelers zyn M. Geltmeyer. Neen, dat is valsch. De zaek is voor 't gerecht gebracht. Morgen zullen myne getuigen, eerbiedwaerdige mannen, le Aude- naerde gaen verklaren, gelyk ik hel hier doen, dat de/.e beschuldiging valsch en logenachlig is. M. Willequet. Verscheidene getuigen zyn ko men verklaren dal gy in dien zin gepredikt hebt. M. Geltmeyer. Mynheer, wisten zy het door hun eigen zeiven of vaD hooren zeggen M. Willequet. Ik heb u niet te antwoorden, en zal u nimmer toelaten,... M. Geltmeyervan kennis le nemen der beschuldigingen die tegen my worden gericht M. Willequet. Ja. M. Geltmeyer. T Is uwe wy/.e van de vryheid te begrypen, ook protesteer ik opnieuw. M. Willequet. Evenwel, is er geen rook zonder vuer, en gy zult wel iels van dien aerd gepredikt hebben. M. Geltmeyer. Niels, niets. Ik ben calegoriek niet waer Oh denk niet dat ik acbleruildeins! Wal ik zeg, daerover neem ik de volle verant- woordelykheid. Dal men my desnoods vervolge ik slem er in toe.Doch ik denk nooit myne plicht en myn recht le hebben te builen gegaen. Ik ben sedert verleden jaer niet veranderd. M. Willequet. Eilaes! neen. M. Geltmeyer. Ook beiever ik my om myne plicht le kwyten en dat is alles. Gy kunt niet eischen dat ik u myne sermonen van verledene jaer herhale. M. Willequet. Ik lach met uwesermonen. Laet uwe handen hangen Uwe houding is schandelyk. M. Geltmeyer. Mynheer, ik laet u niet toe myne houding en myne woorden le waerdeeren gelvk gy het doet. M. Willequet. Wat hebt gy by De Buyst ge daen M. Geltmeyer. Myne plicht: niets meer, niets min. M. Willequet. Wat hebt gy gezegd M. Geltmeyer Ik beb gezegd dat indien God dit ziek kind uit de wereld haelde, het zyn geluk zou wezen. Heden, heb ik gezegd, is het nog onschuldig weldra zou hel nimmer onschuldig wezen, overgeleverd gelyk het is aen T verder vend onderwys. M. Willequet. Wat hebt gy by De Meerleere gedaen M. Geltmeyer. Myne plicht en dit is alles. M. Willequet. Dat is niet klaer. Gy hebt de absolutie geweigerd. Waerom M. Geltmeyer. Ik heb u over dit punt niet te antwoorden. M. Willequet. Gy hebt de absolutie gewei gerd.Overigens, De Meerleere ziet van 't geheim der biecht afik eisch dus dat gy my antwoordt en my antwoorden is uwe eenige plicht. M. Geltmeyer. Mynheer, ik zal niets zeggen.Ik heb u niets over de biecht le zeggen. M. Willequet. (met eene donderende slem) En ik zal u wel tot spreken dwingen. M. Geltmeyer. Ik daeg er u toe uit, mynheer. Gy zult my den mond over dit punt niet doen opeuen. l'k protesteer hier tegen uwe woorden, in naem myner eer van priester, in naem van myn geweten van christene, in naem der gan sche Heilige Kerk. M. Willequet. Er is daer geen kwestie vau.Gy spreekt eene beleedigende tael. M. Geltmeyer. Verschooning 'l is de uwe die beleedigend is. M. Willequet. Gy zyt de eerste die op zulken hoogen loon spreekt. M. Geltmeyer. De andere spreken voor hun ei-'en ik spreek ook voor anderen aen wie ik t voorbeeld en 't onderwys verschuldigd ben. M. Willequet. .Weet gy dal gy roy veel geduld oplegt. Gy zyt vrv hevig. M. Geltmeyer. Mynheer, z.edaer myn pols, telde slagen. Walmeer is, wal wilt gy? Iede reen bezit uwe hoedanigheden niet. M. Willequet. Ik was te beleefd om het te zeggen. Antwoord over't geval met De Meer leere- M. Geltmeyer.Ik roep 't geheim der biecht in. M. Willequet. Gy hebt geweigerd dit Sacra ment uc» den zieke te bedienen en zyne biecht te hooien. M. Geltmeyer. 'I Is valsch, ik heb myn noen- mael daergelaten om ze te hooren. M. Willequet. Dit is geene antwoord. Hebt gy geëiseht dat de kinderen uit de gemeente school zouden getrokken worden M. Geltmeyer. Dit is eene punt waerover ik aen God rekening zal geven en niet aen de men- schen. Wees verzekerd, mynheer, dal gy my nooit het geheim, in de biecht aen God toever trouwd, zult doen breken. M. Willequet. Gy hebt aen vrouw De Meer leere, die zwanger was, gezegd dat zy wellicht kortelings in stervensgevaer zou verkeeren en dan gelukkig wezen de catholieken school by te treden. M. Geltmeyer. Ik errinner my niet dit gezegd te hebben, doch indien deze woorden my door den geest waren gevlogen, ik zou ze gebruikt hebben, omdat dit eene heilzame les zou ge weest zyn. M. Geltmeyer voegt er by dat er geene leer lingen naer de officieele school gaen dan deze wier ouders er toegedwongen worden. M. Willequet. 't Is 't zelfde deuntje als te Deinze. M. Geltmeyer. Verschoor.ing. Indien ik heden in geene bepaelde byzonderheden treedt, 't is dat deze byzonderheden aen myne eer onder belofte van geheimhouding zyn toevertrouwd. Ik wil die ongelukkigen aen de wraek uwer vrien den niet blootstellen. Nog een woord. Ik ben van Waesmunsler, alwaer onze vrienden twee brieven in handen hebben, geschreven aen landbouwers om ben te dwingen hunne kinderen naer de officieele school te zenden. M. Lippens (bedeesd.) Dit zyn vertelsels. M. Geltmeyer. Verschooning, mynheer, 't zyn geene vertelsels. Ik zal er byvoegen dat deze brieven geschreven zyn aen die landbou wers door bunnen eigenaer, M. Lippens, afge- veerdigdc van Gent, aen wien ik de eer beb te spreken. Zy zyn gelezen geweest door den oud onderpastor van Waesmunsler en door M. Wuy- tack, die u mei veel genoegen alle de gewenschte inlichtingen zullen verschallën. M. Lippens (hakelend.) Ik heb nooit die brie ven geschreven. M Geltmeyer. Uw geheugen dient u heden zeer slecht, mynheer. Ik doe u 't plezier u getuigen aentewyzen; gy moet er my dankbaer over wezen. Gy ziet dat ik tegen 't enkwèst niet mor. Hel heeft my van Pelegem naer Herzele gevolgd, en ik zal de voldoening hebben hel op myne beurt naer Waesmunsler te volgen. M. Lippens recht zich op rood als een kalkoen- schen haen en roept: Hebt gy die brieven ge zien. M. Geltmeyer. Die heeren hebben ze gelezen. Dit is my genoeg zy zyn geloofwaerdig. M. Lippens. Brieven!.... Indien gy ze niet ge lezen hebt, zult gy er nimmer van spreken, ik vei bied het u. M. Geltmeyer. Mynheer, ge moet my genoeg kennen om te weten dat ge my niet kunt ba" maken. Ik heb u over deze brieven gesprol ik wil myne inlichtingen volledigen indien gy aen houdt. M. Willequet doet in 't procesverbael schi ven dal M. Geltmeyer twyfelt aen 't beslaen dèi brieven in kwestie. M. Geltmeyer protesteert. Ik bevestig, zegt hy, dat de brieven bestaen en aengezien myne getuigenis moet geboekt worden, houd ik er aen dat myne calegorieke bevestiging ook opge schreven worde. M. Willequet. Ik doe opschryven wat ik wil, en verbied u er iets aen le veranderen. Ik heb de macht.... M. Geltmeyer. In dit geval moet myn recht onderdoen, niet waer? M. Willequet. Wy zullen naer Waesmunsler gaen. M. Geltmeyer. De brieven verwachten er u. M.Lippens. Ehwel ik heb niet alleen twee brieven maer meer dan 15 brieven geschreven om myne pachters te verzoeken. M. Geltmeyer. 't Verzoek van eenen eigenaer staet gelyk met een bevel, mynheer. M. Lippens. Wal meer is, ik ben burgemees ter van Moerbeke en voorzitter van 't school komiteit; men weet welke myne plichten in die hoedanigheid zyn. Ik doe overigens wat ik wil. M Geltmeyer. Ik zal er iets byvoegen.... M. Willequet. Gy zult er niets byvoegen. Maer ik zal er iets byvoegen. 'I Is dat gy den naem van eigenaers gebruikt hebt om ten voor- deele der catholieke school invloed op de hue- raers uil te oeffenen. M. Geltmeyer. Dal is radikael valsch, mynheer. Ik heb beloofd landen te bezorgen aen al dezen die cr uit oorzaek der schoolkwestie zouden ont nomen worden of die onder de liberale drukking gebukt gaen. M. Willequet. Zyt gy dan zulke groote eige naer M. Geltmeyer. Om u te dienen, mynheer. Overigens, ik reken op de christelyke liefdadig heid die krachtiger is dan 't liberael geweld De zitting wordt om 5 1/4 ure geheven. De onbeschofte partydigheid, waermee M. Bouvier het schoolenkwest in Luxemburg voor zit, brengt overal de bevolking in opschudding en veroorzaekt ergerlyke tooneelen, waervan de gansche veranlwoordelykheid op dien gro- ven komiek terugvalt. Eenige dagen geleden was het te Laroche, nu is het te Houffalize dat, dank aen meester Bouvier, gewichtige feiten zyn voorgevallen. Een catholiek onderwyzer, M. Tinant, die zich onder het volk bevond, dat M. de onder pastor Adnct, by het verlaten der enkwestzael, toejuichte, is door de gendarmen,op bevel van den geuzenburgemeesler, aengehouden en naer de gevangenis gebracht. Zyne misdaed is niets anders dan dat hy geroepen heeltLeve M. de onderpastor Ongelwyfeld zal de burgemeester van IIouI- falize voor het gerecht te verantwoorden heb ben voor die onwettige aenhouding. Eenen onderpastor op de straet toejuichen is immers geen strafbaer feit Op bevel van M. Bouvier is een nog erger feit gepleegd. De Voix du Luxembourg verhaelt het als volgt Een uer later ging M. Bouvier, na gemiddag- mueld te hebben, de stad in. Voorby het huis van M. Bastin gaende, meende hy te hooren schuifelen, want sedert het enkwest van Laro che droomt. M. Bouvier niet anders meer dan van schuilelen. Spoedig dringt een gendarm op zyn bevel het huis binnen, terwyl MM. Bouvier en Kleyer, de uitgangen bewaken. M.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2