Gemeen tekiezingen op 25 october aenstaende. Schooleiikwest teHerzeele, Kongres der Catholieke Onderwyzers. muer hangt en dc catechimus onderwezen, (beter gezegd), voorgelezen wordt, om de ou ders destegemakkelyker te kunnen (oppen.... Dal is onbetwistbaer En dan is men schaem- teloos genoeg om op alle toonen duizend mael te herlaien Niets is veranderdWal bewyst dit, heeren liberalen Dit bewyst zonne- klaer dat gy schynheilige volksbedrie gers zyt Weg dus Weg met die schynheilige volkfoppers Dry weken geleden stelden de magisters uit 't Verbond ons op zegevierenden toon' de vraeg of'twaer was dat liet budjet der stad was teruggezonden om er zekere veranderingen aen toe te brengen. Wy hebben die vraeg volledig beantwoord. Wy hebben aen onze geëerde lezers laten weten, dat ten gevolgen 1° der schandelyke geldverspillingen veroorzaekt door 't oprichten alhier, van nultelooze oflicieele scholen op 't bevel van 'l liberael ministerie, en 2° der vermeerdering van de reeds vette jaerwedden der oflicieele schoolvossen, verschillige nut tige, ja zelfs, dringende stadswerken tol betere tyden moeten uitgesteld worden. Wy voegden er by dat de gelden door ons Bestuer voor die openbare werken bestemd, nu aen de school- pedanten moeten ten prooi geworpen worden. En wat doen nu de magisters uit 't Verbond Zy stellen den raed in practyk van hunnen grootvader Voltaire, den franschen vuilen gods diensthater Liegt maer, vrienden, liegt maer veel en sterk voor de goede leest liberale) zaek, er zal altyd iets van overblijven. Niet alleen verzwygen de deftige magisters onze antwoord aen hunne lezers, maer zy zyn eerloos en schaemteloos genoeg om in volle letteren in 'l Verbond van zondag II. te doen drukken 1° Dat wy de vragen die ze ons wekelijks stellen onbeantwoord laten 2° Dal ons Bestuer de sladspenningen aen on- noodzakelyke werken, aen nultelooze gestichten (1?) ver kwettert Wat? Uw hatelyk liberaelministerierooftjaer- lyks grooter om grooter sommen geld uit stads kas, om hier scholen te bouwen, veroordeeld om zonder leerlingen te blyven, en er bygevolg meesters zonder werk te moeten in plaetsen, die als echte opeters der stad zullen aen- schouwd worden En gy durft dan nog spreken van geldver spilling, magisters? Hoe is 't mogelyk zoo schaemteloos te wezen Is 't op die wyze. Verbondsknoeiers, dat gy verhoopt onze catholieke en rechtzinnige be volking, binnen vier weken, voor de liberalen te kunnen doen kiezen Voor wie neemt gy de Aelstenaers dan, vreemde krabbelaers Wy hebben alsdan op onze beurt eene vraeg aen 't Verbond gesteld wy vroegen of de acht liberale slachtoffers voor de kiezing van 25 oclober aenstaende reeds waren aengeduid?... Geene antwoord Evenwel een aerdig gerucht liep hier zondag in de stad rond In de algemeene vergadering der liberale associatie van verleden zaterdag (slechts 40 kiezers waren aenwezig) zouden de liberalen op 't punt geweest zyn van te Uitterenonder elkandermet de vuist Is 't waer, Verbond Wy hebben in een eerste artikel de belang- rykheid der aenstaende gemeentekiezingen bewezen, en ter zelfdertyd de gedragslyu aen- getoond van allen calholiek dien naem waer- dig. Ons huidige stadsbestuer heeft, gelooven wy, alle de plichten vervuld van een bekwame lasthebber gansch toegedaen aen de belangen zyner lastgevers. En inderdaed, toen onze te genwoordige Gemeenteraed de vernieuwing van zyn mandaet vroeg, hebben alle de Leden uitdrukkelyk verklaerd, dat zy zich by hunne eer verbonden de rechten der gemeente onge schonden te bewaren, en alle hunne vryeoo- geriblikken te besteden aen de belangen en den voorspoed onzer stad. Wy vragen hetHebben zy de rechten der gemeente waeidtglyk verdedigd Hebben onze Gemeenteraedsleden den rug geplooid voor de almacht van den god-Staet Wy durven vry antwoorden Ja, onze Ge meenteraedsleden hebben de rechten der gemeente waerdiglyk verdedigd; neen, nooit hebben zy den rug geplooid voor de almacht van den god-Staet, want nergens werd de zelf wetgeving en de vryheid der gemeente beter verdedigd tegen de aenslagen van een despo- tiek goevernement 't welk haer schandelyk onder de voeten trappelen wil. Het goeverne ment heeft aen onze Gemeente-Overheid de aenplakking opgelegd van 't plakkaet door 't welk minister Rolin poogde te bewyzen dat de ongeluks-of bloedwet van 1879 op 't lager onderwys, in geerier voege de voorige bestaen- de wetgeving wyzigde, dat de familievaders met volle gerustheid hunne kinderen aen 't officieel- of liberael onderwys mogten toever trouwen. Onze achtbare heer Burgemeester Van 1 Vam- beke, in overeenkomst met alle zyne collegas, heeft geweigerd die zoogezegde plicht te ver vullen, bewerende dat hy ten dien opzichte van niemand hoegenaemd eenig bevel te ont vangen hadEn, liever dan dit logenachtig en bedriegelyk manifest af te kondigen, liet hy zich voor de Rechtbank dagen, welke hem overigens gelyk gaf.... In de schoolkwestie, stelde onze Gemeente raed niet een enkel hoegenaemd feit daer, tegenstrydig aen de zelfwetgeving en vryheid der gemeente; niet eene beraedslaging die deze vryheid kon in gevaerbrengen wierd be krachtigd. De gemeentevryheid wierd hier verdedigd met eene krachtdadigheid en eene volherding waerdig van 't kiezerskorps 't welk onze stedelyke Raedsheeren benoemde, en, 'l is dan ook met fier verheven hoofd dat onze Gemeenteraed zich op nieuw aen 't kie zerskorps van 1881 mag aenbieden.... Ineen toekomend nummer zullen wy errinneren wat 't goevernement onze Raedsleden heeft willen opleggen en ook hoe zy zyne eischen beant woord hebben. zakken der lastenbetalers liet, ons Stedelyk Bestuer,gedurende een termyn van nauwclyks tien jaren, eene som van 058 duizend, 041 franks en 01 centiem aen openbare werken van allen aerd heeft besteed, terwyl de afgekookte libei ale regeering, op een tydverlöop van acfi- tien jaren, er maer 531 duizend 601 franks en 72 cent. voor uitgaf. En welke zyn de bezonderste openbare wer ken die ons Catholiek Bestuer bevool en tot stand bracht? Op den eersten rang mogen wy plaetsen de kasseiing van alle onze buertwegen der ge huchten Mylbeke en Schaerbeke.Ons calholiek Bestuer aerzelde niet 225 duizend franks te besteden om onze medeburgers der buiten- wyken, die toch ook de lasten helpen betalen, uit het modder te verlossen in 't welk zy, acht maenden des jaers.tot over de knoesels plons ten, terwyl de in den azyntobben gestokene liberale re'geering er in achttien jaren, maer 1800 franks of honderd franks 's jaers, voor uitstak. Heeft men hierom de werken van openbare noodzakelykheid en verfraeiing in de kuipe der stad te verrichten, moeten daerlaten? Geenszins, de Overdekte boter merkt, hel Post- hötel, de scholen, de onderaardse lie goten, en meer andere werken van gezondmaking en ver fraeiing te veel om heden te melden bewyzen het. Beziet het Statiekwartier, de Albert-Liénart- slraet, onze openbare plaetsen en wandelingen, de werken op den Dam, enz., en zeg ons 'thand op 't geweien of 't mogelyk is ecnige gegronde beknibbeling te laten hooren over al 'l gene men ziel en ontmoet?.... Onze tegenstrevers roepen uit dat de 2 ten honderd, sedert dry jaren, opnieuw worden gevraegddat de schuld der stad met eene som van 400 duizend franks vermeerderd is; ein- delyk dat de Stadsfinanciën in eenen betreu r- lyken toestand verkeeren Dit is eene dwaling!.... 't Is berekende logentael Ja, de schuld der stad beloopt heden tot een millioen franks.... Men heeft immers eene nieuwe leening voor de werken op den Dam, enz., aengegaen. Doch die ver meerdering van 400 duizend franks eischt geene groote verhooging der lasten,aengezien ervoor intresten en aflossing maer jaerlyks eene som van achtduizend franks in 't budjet moet ge schreven worden. Dus mits de jaerlyksclie beta ling der geringe som van acht duizend franks als intrest en aftossingskapitael, is ons stedelyk Be stuer in staet gesteld een schoonen en belang- ryken gemeenschapweg tusschen de Vaert en den Brusselschen-steenweg te voltrekken.Nog meer, door dit werk heeft men den ouden Dam doen verdwynen, welken boven zyne onge zondheid, by de intrede der stad langs den yzerenweg, het jammerlykste zicht opleverde. Ons Bestuer heeft door 't bevelen dezer werken eenen akt van wys bestuer daergesleld waer- over men het later zal pryzen en danken. Het staet aen de tegenstrevers van ons Be stuer vry dit belangryk en noodzakelyk werk af te keuren, gelyk zy'de oprichting der over dekte Botermerkt afgekeurd hebben,zy betitel den haer met den spotnaemvan Glazenmuit,doch 't is aen die zoogenoemde Glazenmuit, dat wy te danken hebben dat onzewekelyksche Boter merkt heden de belangrykste van gansch 't land is geworden. Andere werken van openbaer nut, gezond making en verfraeiing zullen bevolen worden zoohaest den geldelykcn toestand het zal toe laten, en, deze werken die niet min door onze tegenstrevers gaen beknibbeld worden, zullen bewyzen dal ons Bestuer den ouden slenter wil verlaten, dat het door alle middelen in zyne macht, onze stad wil verfraeien, haer doen bloeien en groeien om haer aldus waerdig te maken van den rang dien zy moet beklee- den. Alle de liberalen die nog eenige rechtzinnig heid bezitten, .kunnen de reeds tot stand ge brachte werken niet afkeuren; alleen de herssenloozen. die op deze wyze ons Bestuer pogen hatelyk te maken, doen het.... Weldra zullen zy de overtuiging hebben dat de overgroote meerderheid onzer medeburgers de gedragslyn goedkeuren dergenen welke zy met 't beslier der stad Aelst gelast hebben Maer wat willen wy zeggen van die lieden welke alle maetregelen, de beste de eerste, beknibbelen van den oogenblik dat zy door hunne tegenstrevers genomen worden? Zeggen wy vlak af, dat er met hen geenen redetwist mogelyk is, dat men er zich niet verder moet meè bekommeren, 't is te zeggen, dat men hen moet laten loopen met 't hair naer buiten gelyk de beeren... Ons huidige catholieke Bestuer mag zich op 25 Oclober aenstaende onbeschroomd voor 't kiezerskorps aenbieden, met de overtuiging dat het zyne zending loyael heeft volbracht,en, wy mogen verzekeren dat, het voor zyne uit- spraek niet te vreezen heeft Later komen wy hierop terug. Dry jaren geleden, hebben wyalle de werken opgesomd, welke ons catholiek Bestuer, sedert zyne. aenkomsl, tot stand bracht. Wy bewezen dat niettegenslaende de afschaffing der 2 ten honderd op 't kadastrael inkomen in 1867, 't geen, in 't voorbygaen gezegd, eene som van 162 duizend 549 franks en 31 centimen in de BERICHT. Indien er liberalen zyn die geerne wedden over de lengte der buizen die op 25 October aen 't achterste der liberale kandidaten zullen gehangen worden, (wel te verstaen als de jongens uit hunne pypen dur ven komen.) ze mogen zich adresseren ten Bu- reele van den Denderbode, alwaer diesaengaen- de alle inlichtingen kosteloos teverkrygen zyn. Men zegge het voorts. De Commissie is samengesteld gelyk de ver ledene week, behalve dat M. de Hemptinne vervangen is door M. de Vigne. De zitting wordt geopend om 10 uren. De Graeve Frederik, 49 jaer, off. onderwyzer te Woubrechtegem, boft op de gemaligheid van zynen pastor. Een myner leerlingen, het kind Stevens, wierd op den eerste rang geplaelst van dezen die hunne eerste communie gingen doen. Men heeft een speciale commissaris moeten zenden om het ministerieel plakkaet over de schoolwet aen te plakken. De dry kinderen Delatle wierden my in de maend april onttrok ken door den dwang van 't gemeenlebestuer van Woubrechtegem aen 't welk 't huis door die familie bewoond toebehoort, en T welk zou geweigerd hebben de noodige herstellingen te doen verrichten, indien de kinderen naer de cath. school niet gezonden wierden. Myne doch ter is onderwyzeres voor 'I handwerk benoemd geweesthet gemeentebestucr heeft een plak kaet doen aenplakken om tegen cie willekeurig heid van deze benoeming te protesteren. Klachten over de ontoereikendheid der jaer- wedde van getuigen. Vóór de wel had ik 120 leerlingen nu heden heb ik er 4 a 5. Ge durende de getuigenis van Dc Gracvc neemt M. de Vigne acnüachtiglyk notas. Dc Pourcq Eugeen, 22 jaer, koster en cath. onderwyzer te Woubrechtegem. M. Willeguet. Mynheer, zyt gy gediplomeerd? De P. Mynheer dit is gekend in de normael- school van Sl. Nicolaes. M. W. Zyt gy gediplomeerd? De P. Mynheer, dit zyn myne zaken. M. W. Zyt gy gediplomeerd? De P. Mynheer, 't is T zelfde of gy my vraagt: zyt gy bekwaem. Dit is eene appreciatie die gy niet te maken hebt. Ik wil u wel zeggen dat ik geen diploma van den Staet bezit. Ge tuige heelt 92 leerlingen in zyne school. M. W. Hue groot is uwe jaerwedde. De P. Dit is eene zaek tusschen 't scboolkomi- mileit en my. M. W. Ik wil welen hoe groot uwe jaer wedde is. De P. Ik antwoord op deze vraeg niet. M. W. Weel gy hel niet De P. Ik wil het niet weten. Uaelterman August, 59 jaer, werkman tol Ilerzeele, verhaelt dal de onderpastor geweigerd heeft de laelstc HU. Sacramenten te bedienen aen zyne vrouw indien zyn kind uil de liberale school niet gelrokken wierd. Getuige heeft het er uitgetrokken. Dooreman, over acht dagen gehoord, biedt zich op nieuw aen. Hy zegt eene les op die hy voorzeker van buiten heeft geleerd, om te zeg gen dal de leerlingen met den vryen wilder ouders naer de off. school worden gezonden. Hy zegt dat dc hueraers der liberale eigenaers hunne kinders naer de cath. school zenden de hueraers der familie Van Wayenberghe zenden er 33 naerloe. Ily wil, niet spreken van de eigen dommen dezer familie te Ilerzeele gelegen. (Men bevestigt dat deze familie geen duim grond bezit builen Herzeele.) Dooreman slingert eenige vuige beleedigingen naer 't hoofd van den heer onder pastor. M. Willequet aenhoort ze met voldoe ning en maekl gebaren van goedkeuring. Getuige treedt alsdan in eene lange pleitrede ten voor- deele van M. Lippens, aen den welken M. Gell- meyer over acht dagen zyne brieven errinnerde. M. Lippens voegt de handen samen en zit te luis teren als nen arduinen bisschop. Dooreman zegt dat de cath. hulp-onderwyzer onbekwaem is en behandigl eenen brief vol* fauten, zegt hy, aen den voorzitter. Deze brief wierd hem gege ven door de tante van den hulp-oudei wyzer. Dc catholieke hoofdonderwijzer neemt het woord. De brief, zegt hy, is in 't fransch grschrtvcn. Myn hulp-onderwyzer is zeer bekwaem in 't vlaemsch; dit is voldoende voor de lagere klas welke hy bestiert. Gy kunt hem niet meer ver- wyten hel fransch niet volmaekt te kennen dan het spaensch. Dooreman. Camiel Delatle, bedeelcr van 't Armbestuer, heeft twee hemden aen de wed. Van den Berghe geweigerd, omdat hare kinderen de oflicieele school van Merlens by woonden. De Meyer Xaveria, 60 jaer, vrouw Van Hecke, zonder beroep te St. Joost-ten-Noode, is de persoon die den brief waervan vroeger kwestie, aen Dooreman heeft behandigd. Zy zegt dat zy aen haren neef nooit zyne intrede in de cath. school zal vergeven. De cath. onderwyzer is verwonderd dat Doore man zyne school aenrandl. Ik heb, zegt hy, off. onderwyzer geweest te Burst, in dezelfde voor- waerden als ik heden in de cath. school van Herzeele ben. Nu, by den laelsten off. kamp- stryd, hebben de 4 leerlingen die ik had aenge- boden, twee eerste pryzen, den derden en den vierden, behaeld. Als Merlens en Dooreman er zooveel zullen kunnen over zeggen, zal ik er met hen over spreken. De cath. onderwyzer heeft van Renneboog. hueraer von M. Van Waeyenberghe, vernomen dal hel hem wel speet zyne kinders naer de cath school niet te kunnen zenden, daer zynen eigenaerhel hem niet toeliet. Nu, Dooreman kwam juist te verklaren dat Renneboog zyn> kinders naer de cath. school zondt. T Advokaelje Dooreman aenhoort beschaemd weg de forraeele logenstraffing van den cath. onderwyzer, zonder een woordje te durven rep pen niettegenslaende de aenmoedigende oog wenken van M. Willequet. Üe Mecrleere Camiel, 35 jaer, klompenmaker tot Herzeele herhaelt 'l feit 't welk Mertens acht dagen geleden kwam uitkramen. Coppens Jheophile, 55 jaer, landbouwer lot Herzeele,zendt zynekinderen naer de off.school, omdat zy uit de cath. school werden weggezon den. Onbeduidende getuigenis,aeneenschake- ling van kinderachtigheden. By voorbeeld, ge tuige zegt dat zybe kinders niet meer van de looverheksen benauwd zyn, sedert zy de liberale school bywoonen. De zitting wordt om 42 1/2 ure geheven en hernomen om 2 ure 15 muniten. Van Eempoel Theoplnlc, 55 jaer, cantonale inspecteur tot Sollegem,geeft eenige inlichtingen over zyn ressort, te Borsbeke en te Ressegem staen de ofiic. scholen byna ledig. In iedere dezer gemeenten telt men maer 5 leerlingen. Te Wou brechtegem zyn er 4. In deze laetste gemeente bestond eene bewaerschool, maer ik lrad be merkt dat de onderwyzeres catho lieke boeken gebruikte in hare klas.Ik heb haer aengeklaegd en onmiddelyk heeft zy haer ontslag gegeven. De heer Burgemeester heeft haer verdedigd en heeft my gelaekt, in een verslag aen den lieer Góeverneur. De getuige verhaelt 't geen reeds door de verklaring van De Graeve gekend is. Te St. Lievens-Essche en te Segelsem is er niet eene leerling in de off. school, 't Bestuer van Sotlegem beslrydt de off. onderwyzeres. Toen ik opzichter benoemd wierd, heeft M. Beatse my den opzeg van myn huis gedaen. Het Bestcer van St. Maria-Hoorebeke bevecht den calvanisten onderwyzer. De gemeente Segelsem oordeelende dal het dwaes is hel huis te onder houden van eenen nulleloozen onderwyzer, laet het vervallen. Te Eist heeft men eene persoon van slecht gedrag cn reputatie onderwyzeres benoemd; dit wierd gedaen om de off. school te ontvolken. De hoofd-onderwyzer is in den grond vyandig aen 't officieel onderwys. de Kerchove Raimond, 33 jaer, Burgemeester te Woubrechtegem, zegt dat de wel van 1879 den toestand van 't onderwys radikael veran derd heelt. Wy hebben ons vele opofferingen voor 't onderwys getroost; de wel van 1879 heeft zc onvruchlbaer gemaekt met onze gewe tens gevoelig te komen kwetsen. De aenkondi- ging der uitvocring'van de wet was voldoende, om zonder bidden of dreigen, de off.school byna gansch teGntvolken. De cath. school wierd met haestc ingerichtin 't begin liet zy te wcnschcn over, doch hedc-n gaet zy goed vooruil. Pcr- soonlyk ben ik niet vyandig aen den offi. onder wyzer, maer ik beslatig dal zyn gedrag een der oorzaken is van de onlvolkiDg zyner school. Hy levert zich aen de dronkenschap overzoodra hy uitgaël komt hy zat 'l huis cencn nacht kwam hy 'l IihIs over einde zetten van den eersten Schepen; eens zegde hy openbaerlyk, ik vacg myn botten aen den Inspecteur. Dikwyls heeft hy slechts twee leerlingen in zyne school en d.m geelt hy les in dc keuken. Zekeren dag veranderde hy die geimproviseerde klas, in een gemakhuisje. Zyne vrouw wil met hem niet alleen verblyven; eens loebakte hy haer af en ik hei) proces-verbael legen hem moeien op stellen, maer dit proces-verbael wierd natuerlyk in de scheurmande geworpen. M. Willequet.Welke maolregelen heblgygeno men om in dien staet van zaken le voorzien M. de Kerckhove. Welke maetregelen heeft de inspecteur genomen M. W. Verschooning vraeg niet, antwoord op myne vragen. M. de K. De inspecteurs moeien toch tol iets dienen, denk ik. M. W. Laet toe.... M. de K. Kortom, 't is genoegzaem dat eene gemeente eenen maelregel neme om hem dade- Ivk le zien verbreken. De inspekteur is verwit tigd geweest en hy heelt zyne plicht niet gekwe ten. Wy hebben de onze gedaen met den onder wyzer te laken en hem de grootste straf toe le passen die de wet ons toelael de amblopschor- sing voor 15 dagen. BI. W. Hebt gy den onderwyzer persoonlyk verwittigd M. de K. Neen, maer hy kent al de feilen. Ik weet en bevestig het. M. W. liet bewys. BI. de K .Myn woord is voldoende. M. W. Gy moest den inspecteur, uwen overste, verwittigen M. de K. De inspecteur myn overste? Wat worden de kiezers dan Mynheer, ik alleen oordcel over myne plichten en heb van u geene lessen te ontvangen. M. W. Wy hebben er niet meer van u le ont vangen, Blynheer, maer gy moest uwe plicht kwyleu en deze was gansch ufgeteekend. M. de K. Ik alleen, Mynheer, ben rechter over myne plichten. Waertoe dient het iels be kend te maken of ons te beklagen, de onderwy- zers mogen al het ongelyk der wereld hebben, zy krygen altyd gelyk. M. W. Gy hebt een zonderling gedacht over de school-overheid. M. de K. Het is verdiend. M. W. (Met eene donderende stem 't Is niet verdiend. M. de K. Ja wel, 't is verdiend. Ik weet het. Overigens, indien ik myne plichten, of 'l gene gy myne plichten heet, verwaerloosd heb, heeft de inspecteur 0"k de zyne miskend. Welke be risping ontving hy BI. W. Gy maekl van dit alles eene persoon- lyke kwestie. M. de K. Verschooning ik mack van dit alles eene kwestie van openbare zedelykheid. BI. de Kerchove zegt dal de onderwyzer geld ontving om de klas le verwarmen, en hy hel niet deed. Óm die rede hebben wy 't krediet op de helft verminderd. Wat de benoeming der onderwyzers voor '1 handwerk betreft, deze werd ambtshalve ge daen. Wy hebben vooreerst inlichtingen over die bediening gevraegd. Men heeft ze geweigerd. Dan heeft men eene onbekwame persoon be noemd en ons verzocht haer in bediening le stellen. Alles was gedaen toen wy den brief ont vingen. 't Is proper! De Graeve zegt dat de heer burgemeester hem nooit in dronkenschap verkeerende, heeft gezien. Men zegt dat ik een zatlap ben, wal weet inen ervan? (Gelach.) BI. W. De zaek is ernstig en ernstiger dan gy wel denkt. De Graeve loochent zich gewoonlyk aen dron kenschap over te leveren. Gansch de gemeente zal zeggen dat ik gelyk heb, nietlegenstuende men dikwyls het tegenslrydige geloofde. Ik loochen alles, lot zelfs het feit in de keuken voorgevallen. E°n vloed van woorden doet de lachspieren van 't publiek ontspannen en verwekt ongeduld by BI. Willequet. Onmogelyk is 't ons die vloed van onsamenhangende tegen- strydighede woorden, die zicli gedurig legen- spreken, ja en neen, wil en zwart op de zelfde kwestie in 't zelfde oogenblik zeggen, hier weer te geven. De Graeve bekent twee jaren geleden door 't Gemeentebestuer te zyn berispt geweest, BI. de K. verhaelt dat de Graeve zekeren dag zoo dom dronken van eene confereneie terug keerde, dat hy zyn deurgat niet vondt. Dc Graeve. Ik was ziek, ik had 't koliek. BI. W. Hebt gy nooit gezegd dat gy uwe bot ten aen den inspecteur vaegde? De Gr. Ik errinner het my niet, Mynheer, a!s u 't belieft, ik errinner het my niet meer, ik had 't koliek, ik errinner het my niet meer. BI. de K. De Graeve was dronken, en hy wilde dopn zeggen dat hy afwezig was. 'I Is alzoo dat de zaek voorviel. BI. W. De heer burgemeester heeft gezegd dat uwe zallappery u in oneenigheid heeft gebracht met uwe vrouw? De Gr. In dc school, mynheer? Ja, ik leef in oneenigheid met myne vrouw, maer zy heeft zich laten opwinden door vriendinnen, door vriendinnen, door vriendinnen BI. W. Uwe vrouw heeft hulpgeroepen en er werd proces-verbael tegen u opgesteld De Gr. Myne vrouw heeft my aengeklaegd, ik ben vervolgd geweest, maer de zaek wierd in de scheurmande geworpen. Ik had een glazeke te veel gedronken. De Graeve verhaelt met veel omstandigheden een huiskrakeel dat by hem voorviel, 't Publiek lacht dal het schokt. De Inspecteur verklaert dat hy De Graeve nooit in staet van verregaende dronkenschap zag. Hy voegt er by dat de broeder van Schepen De Bracckeleer hem eens van de gewoonlyke zallappery van De Graeve kwam verwittigen." Ik geloof, besluit hy, dat hy plichtig is, maer toch zoo plichtig niet als de heer Burgemeester het zegt. BI. Lippens treedt nopens de benoeming der onderwyzeres, in breedvoerige uitleggingen over de plichten door de wet van 1879 aen de ge meentebesturen opgelegd. BI. de K. Dit alles is zeer wel, maer men brieft ons een bevel over, wy vragen inlichtingen en men antwoordt door een akt van geweld. Eene deftige antwoord kost toch zoo duer niet. BI. Lippens. De overheid heeft geene inlich tingen te geven; gy moet alles door u zeiven weten; men weet het wel te Bloerbeke. M. W. Zoo is 't. De wet is daer, en indien zy .•t klaer is, men moet ze niet uitleggen. Trek u uit den slag. BI. de K. volherdl in alles wal hy verklaerde. Hy heeft een volledig dossier der zallappery van Dc Graeve opgesteld en overhandigt het aen de inkwisiteurs. Deze laelsle weigeren het aen 't proces-verbael le hechten. BI. YV. laet aen De Graeve een streng verwyt hooren en spelt hem eene harde les voor. De Graeve begint met le loochenen dat hy in november lest opgeschorst of berispt wierd hy eindigt mei het te bekennen, lot groote veront- weerdiging van AI. Willequet. Zyne antwoorden worden langs om meer onsamenhangend. Het publiek lacht meer en meer BI. YV. wordt meer en meer in verlegenheid gebracht. BI. de K. Ik heb brieven van de Graeve in myn bezit, in de welke hy zyne gewoonte van zallappery bekent. De Gr. bekent het. BI. \V. Openhartigheid en deftige houding ontbreken u, BI. De Graeve. Dit is onvereen- baer met uwe bedieningen van onderwyzer. BI. de K. De onderwyzer heeft zyne ambtsop- scliorsing aengenomen hy is in beroep niet ge- gaen. BI. de K. voegt er by dat de inspecteur die over dit alles de waerheid kon weten met zich tot de gemeente-overheden te wenden, zich nooit tot haer heeft gewend. Dus wilde hy de waerheid niet kennen. Ik bestalig, ging BI. de K. voort, dat men noch legen de calholieken, docIi legen het ge meentebestuer het geringste feit van drukking heeft kunnen inbrengen. In tegendeel, ver klap^ ik dat de leerlingen door drukking naer de oflicieele school worden gezonden. Namelyk de notaris Breckpot van Aelst heeft de twee familiën jtevens en De Stock gedwongen. BI. YV. Is 't waer dal gy geweigerd hebt de plakkaet van BI. Rolin te doen aenplakken BI. de K. Ja, omdat ik van gevoelen ben dat de gemeentebesturen zich moeten onlee- ren met zich tot politieke werktuigen van 't ministerie te verlagen. M. YV. Gy zyt dus de verdediger der wcltelyk- heid niet BI. de K. Van uwe wet van 1879, toch zeker niet. De Ryclc, de oud-koster, geeft eenige uitleg gingen over 't gebruik der galden voortkomen de van de offeranden. Bveynaert Josephina, huisvrouw Van den Ber ghe, winkelierster te Herzeele verklaert dal de onderpastor by haer heeft oengedrongen om haer te doen besluiten hare kinders uit de geuzen school le trekken. Dc Cocn üippoliet, 59 jaer, schoenlapper lot Herzcele.zegt dat hy opde communiebank wierd overgegaen. Rccolet Rosalia, huisvrouw Souffriau, 32 jaer, winkelierster ,tot Herzeele, wierd door den on derpastor verzocht hare kinders uit de geuzen school te trekken. Zy heeft niet gehoorzaemd. Melckcbeke Pius, 32 jaer, koopman in kolen tot Herzeele, komt vertellen dat hy te biechten is gegoen. Hy speelde den rol van bespieder in ver scheidene reeds gekende sermoonen. M. De Vigne moedigt dit schoon en trcffelyk stieltje aen. Alen kon volgens hem geene klachten genoeg neerleggen en geene processen genoeg inspannen legen de priesters. De Cock Constant, 62 jaer, veldwachter tol Herzeele, logenstraft de getuigen die verklaerd hebben, dat hyde bewaker is in de cath. school. En verder, dat hel valsch is dal hy ooit bedrei gingen legen iemand liet hooren. De Cock Pieter,25 jaer, catholieke hulp-onder wyzer lot Herzeele, protesteert tegen debeschul- digingen die Dooreman tegen hem ingebracht, en die hem als onbekwaem voorstelden. Hy zegt dat de leerlingen der off. school zyne leerlingen mishandelen en dit onder de oogen van Mertens. De zonen vau Merlens zyn er by, en deze laet ste weigert er tusschen Ie konien. YVat myne zoogezegde onbekwaemheid aengaet, zegt hy, neem ik 't oordeel van Dooreman niet aen; myne oversten zyn meer bevoegd dan hy. Nu, de brief waervan er dezen morgend spraek was BI. YV. Gy kent geen fransch. De Cock, 't Is Merlensdie het my geleerd heeft indien hy het zelf beter kende, zou ik bekwa mer wezen. BI. YV. (huilend,) Er zyn leerlingen die te dom zyn om uil zyne lessen voordeel te trekken. Gy zyt er eene van.... BI. YV. leest den brief in kwestie en legt hem onder eenen vloed van beleedigingen uit. De Cock wil uitleggingen geven. BI. W. Ik neem geene uitleggingen aen. Zwyg.... De Cock zwygt. BI. YV. Gaet gy spreken. Mertens staet op om getuige De Cock met eene komieke lievigheid te beschimpen. BI. YV. keurt het met de stem en door gebaren goed. De Cock zegt dat hy de fransche tael niet machtig is, en dat hy ze niet onderwyst. Hy onderwyst de vlaemsche tael, die hy genoegzaem bezit. YVat Dooreman aengaet, hy wil hem eene ant woord geven. BI. YV. Ik zal niet toelaten dat gy hem ant woordt. De Cock. Gy hebt hem wel toegelaten my aen le randen. BI. W. Oh! dit is wat anders! BI. YV. gaet voort met getuige te beschimpen, hy verwyt hem, zich lot '1 publiek wendende, dai hy een domhoofd. een onbekwame is, en zoekt hierdoor eene vyandige belooging tegen de calholieken te verwekken. BI. YV. schreeuwt en zit le spar telen gelyk een bezetene; hy beleedigt den veldwachter welken hy beschuldigt zyne plichten le miskennen en stopt hem onmiddelyk den mond om alle verdediging onmogelyk le maken. Eenige geuzen onder 'l publiek jouwen de ca lholieken uit. BI. YYr. lacht en rekt zich eens met veel genoegen op zynen zetel uit. Mertens verklaert dat de getuigenis van De Cock Pieter valsch is, doch onmiddelyk bekent hy er de waerheid van voor wal de bezonder- heden betreft. Delatte Camiel, armmcesler tot Herzeele, calholieke getuige, wordt door BI. Willequet niet aenhoord. Delatte. Natuerlyk ik ben een calholieke getuige.... De zitting wordt om 7 uren geheven. YVy ontvangen uit Carlsburg (Luxemburg) de volgende korrespondenlie over het kongres der calholieke onderwyzers van Belgie, dat aldaer verleden week heeft plaets gehad i Zondag H september, begon het kongres- retraile der catholieke onderwyzers, in het ge slicht van de Broeders der Krislelyke Scholen, te Carlsburg.De onderwyzers waren ten getalle van 247,waeronder30 Vlamingen.De sermonen en onderwyzingen werden gegeven door den eervv. pater Casteleyn, van de Sociëteit Jesu

De Denderbode | 1881 | | pagina 2