Kieskronyk te Aelst. Goed nieuws. Het wordt oprecht leutig 't Verbond te lezen. Men kan zich geen gedacht geven van al wat de knoeiers toch uitvinden om 't stervend liberale kliekske wat meer leven by te zet ten Wilt gy nu weten, geëerde lezers, wat mid del 't vernuftig Verbond komt uit te vinden om zynen liberalen boel te doen marcheeren Ge kunt het nog in geen honderd, neen, neen, in geen duizend jaer raden.... 't Verbond zit er nu op met.... de chemische vetten !!f??t En nu zal, ja, nu moet bongré malgré, het liberale kliekske wel aengroeien AhVerbond, indien de liberale oogst hier op 25 dezer maend, nu niet goed gelukt is, moet gy wel bekennen dat de carotte libérale, eene vreemde plant is die in den aelsterschen grond niet pakt Volgens 't Verbond kwynt alles in Aelst geen verkoopgeen verliergeenc nyverheid geen handel Zou men niet zeggen dat de schryver van 'l Kerfanufcartikeltje in ruzie leeft met den mi nister van financiën Maer alles kan nog hersteld worden, als menden raed van 't Verbond wil volgen. Luistertwy zien dagelyks dat de hoogere Besturen van alle landen, het onze uitgezon derd,hel heelt immers daervoor geenen tyd, naer middels zoeken om handel,nyverheid en landbouwineenen beleren toestand te brengen. Ehwel! het vernuftig Verbond heeft nog- maels eenen middel gevonden om Aelst te ont trekken aen de wet die gansch Emropa onder- gaet Die middel is noglhans heel eenvoudig Aelstenaren, kiest op 25 October voor deliberalen en uwe stad zal in een lui lekkerland herschapen worden De frikadellen zullen gebi aden in uwen mond vallen Iedereen zal leven als een vischjein 't water, of zoo als een ofïicieelen schoolvos, in zyn prachtig schoolpaleiszonder werken! En de lacher Kalk en Steen zal ook te vrede zyn.... Want kon hy er dan in gelukken Arron- dissements-Commissaris te worden,ambt voor 't welk hy alleen onder de liberalen zegt de bekwaemheid te bezitten, oh alsdan zou de toekomst hem van zwaer en grof dat zy er hem nu schynt uit te zien, ligt en klaer toelachen Immers, de goede oude tyden zouden eens terugkomen, wanneer het, hier in ons land, genoeg was dat zekere persoonen Distrikt- Commissaris wierden,om aeristondsde menig vuldige stielen die zy by middel van eenen knecht, van eene dienstmeid uitoefenden, te doen bloeien: kalk en steen,wyn, bloem, zout, houillekolen.enz., enz., enz., zelfs bleekcry,... alles marcheerde van zelfs, niet waer Ach! mocht die zoele tyd terugkeeren Dat ware eene olie!niet waer, jonge Dan zou men de bóeren-burgemeesters, schepenen, sekretarissen en champetters wel zien afkomen Dan zou men zekeren handel in chemische meststoffen niet meer zien kwynen en uitleven, zoo als nu. Dan zou men in de liberale Alliance geene demissiën meer zien geven, omdat zekere nyveraers een karreke kolen meer van Hyppoliet als van den Lacher genomen hadden.... In een woord, dan zouden wy zulke droef geestige artikeltjes in 't Verbond niet meer te lezen krygen die doen denken aen de klachten van Jeremias op de puinen van Jerusalem Volgens 't Verbond heeft ons Catholiek Besluer de dood verdiend omdat het de kazerne afgebroken heeft. Dat noemt men met zyne lezers den zot houden. Denkt gy, schoolvossen, dat de aelstenaers niet weten 1® Dat de afbraek der kazern reeds besloten was door de afgekookte en in onze azyntobbens gestokene regentie 2® Dat de kazern bouwvallig was en het hui dige Catholiek Bestuer ze deed afbreken op bevel eener commissie door den minister van oorlog aengesteld om haer te onderzoeken 3° Dat de stad eenen haes met eene trommel gevangen heeft met de kazern te laten afbreken vooraleer de wet van 1873 op 't kazernement in voege was. Had onze kazern, in 1873, nog bestaen, dan wierd zy ingepalmd door den Staet. Dit zou een verlies voor onze stad geweest hebben van 150 a 200 duizend franks, somme die later zal verbruikt worden voor openbare werken. Maer, vraegt 't Verbond, waerom bouwt gy geene nieuwe kazern 1 Leest de wet van 28 juni 1873, groote fenik sen, en ge zult zien dat het gouvernement alleen voortaen het recht heeft kazernen te bouwen. Wy vragen dus aen het liberale kliekske Indien gy toch zulk groot belang stelt in eene kazern, waerom werkt en zwoegt gy niet om van uwe vrienden, de liberale ministers, te verkrygen, dat het gouvernement hier eene bouwe Dat zy eens toonen, uwe liberale opperba- zen, dat zy te Brussel ook iets te zeggen heb ben en voor geene groote O geteld worden G' hebt heden eene allerschoonste gelegen heid om daerin te lukken Geheel Aelst weet dat 't ministerie u oplegt, u dwingt van met de aenstaende kiezing iu 'tstrydperk te treden, in andere woorden, vanmet opene oogen in onzen azyntobben te loopen. Ehwel! liberale jannen, tracht dan toch dat uwe slachtoffering ten minste eenig nut en voordeel aen onze stad bybrenge..... Zegt dan tot uwe hartlappen, de liberale ministers Ja, wy zullen lutteren, aengezien gy harteloos en onraeedoogend genoeg zyt om ons dit opteleg gen, maer op eene voorwaerde nogthans en die is Van ons een kazerntje te bouwen en ons een garnizoentje piotten te geven. Indien gy daer in gelukt,liberale jannen,dan zult gy mogen zeggen dat gy toch eens in uw leven iets ten voordeele van Aelst van uwe brusselsche liberale vrienden hebt kunnen bekomen. Dan zult gy u, met de kiezing van 1884, niet moeten vergenoegen met tot de kiezers te zeg gen, zooals 't Verbond doet,dat gy wel is waer, in 1866,580 duizend franks schuld hebt achter- gelalen, maer dat gy toch daermeé eenen abbatoir (in 't vlaemsch slachthuis) van 80 dui zend franks hebt gemaekt en een janklasenkot tegen de Carmelieten geplakt Wy kunnen onmogelyk wekelyks terugko men cp de menigvuldige openbare werken van algemeen nut, gezondmaking en verfraeiingdie onze Catholieke Regering, sedert I860 heeft laten uitvoeren, en dit zonder de stedelyke las ten merkelyk te verzwaren. Onze bevolking, zoo liberalen als catholieken, kent die werken en weet er ook het nut en het voordeel van te waerdeeren niettegenstaende het geroep en ge tier van de magisters uit 't Verbond. Doch onder al die werken is er vooral één waerover 't Verbond wel zou doen te zwygen dit is over deyzeren grillie rond den hof der Fabriekplae'.s. Waerom is die grillie moeten geplaetst wor den Is 't niet om dien openbaren hof te bevryden tegen de verwoestingen die de liberale schurk achtige nachtraven, uit haet en nyd tegen onze catholieke Regeering aldaer, sedert verschei dene jaren, pleegden? Spreek dus van dit werk niet meer, Verbond het heeft het dubbel voordeel van eene verfraeiing te wezen voor de gebuerte en eene eeuwige schandvlek te werpen op de Wildemans uwer party.... En nu ten slotte willen wy aen onze lezers een staeltje geven van de groote verkleefdheid onzer liberalen aen de belangen en hetwelzyn onzer medeburgers. De heer Camiel Rogiers, de stad verlaten hebbende, heeft zyn ontslag gegeven van zyne bediening als sekretaris-schalbewaerder onzer middelbare school. Aen die bediening is eene jaerwedde vast van fr. 800, en die wel dra, zonder twyfel, lot 1500 frs. zal klimmen, want al wat de openbare scholen raekt, kan niet te wel betaeld worden volgens de libera- len. Ehwel burgers van Aelst, wie meent gy dat het liberael ministerie, op aenduiding van ons liberael kliekske, met dit ambt gaet be- kleeden Wel een aelstenaer, hoor ik u zeggen, aen gezien de stad de middelbare school en het in te richten, athenaeum met hare centen moet helpen betalen Ge zyt er wel meê, verbasterde aelstenaren gelyk 't Verbond u noemt. Het zal een vreemdeling wezen, een vreem deling, die door geen tien aelstenaers gekend is, die te Brussel een ambt in 't ministerie bekleed en die van daer tot zynen mostaerd toe meebrengt Die vent welke dagelyks de reis heèn en wéér van Aelst naer Brussel doet, vindt dit waerschynlyk wat lastig en reeds hing zyn huis te huren. Maer nu is er 't huerbriefje afgetrokken en blyft hy hier woonen En geen wonder acht honderd dikke vette franks om schier niets te doen en met 't voor uitzicht die reeds vet betaelde bezoldiging kortelings te zien verdubbelen. Wie zou dit niet meenemen?.... O wat zegt gy daervan aelstenaers Wel zeker, dat onze liberalen altyd dezelfde zyn gebleven Alles voor de vreemdelin gen, de overschot voor de aelstenaersl En gy, liberale kiesdravers, wat zegt gy daervan Is er dan toch niemand onder u in staet dit ambtje te bekleeden Is 't dan toch waerheid, 't geen een uwer opperbazen onlangs zegde: dat de libe rale jonkheid van Aelst voor niets anders goed is dan om uitzet te lampetten en pypen te doorrooken? Ehwel, jongens, proficiat Samenspraek tusschen Wannes, Frans en Jaek. Jaek. Gaon ze nu lutteren, Wannes Wannes. 'lSchynt van ja.... Zoo ik daer zoo even vernam, hebben ze na veel smeeken en bidden toch acht slachtoffers voor onzen azyntobben gevon den. Frans. Zou 't waer zyn Wannes, lk twyfel er toch niet aen men hoeft my hunne slachtoffers genoemd. Jaek. En wie zyn die slachtoffers Wannes. Wacht een beetje, ik zal er wel gacn opkomen. Jefke De Windt is een. Charel Cumont is twee.... Kornet Van Assche is dry.,.. Poliet Leclercq is vier.... Doeken, doe, doe, doeken.... neen, Fer- dinandje Lefebvre isvyfNotaris Michiels is zes. Soó Van Vaerenbergh is zeven, en wacht eens, wie is nu weêr 't stopgat Cam... Cam Camiel ja zoo is 't, Camiel Levionnois Jaek. En is dat nu hunne definitieve lyst Zeemeniskinderen! wat is dat dingske toch armzalig! Frans. Neen, neen.jongens, zoo men my gezegd heeft, is dat niet definitiefzaterdag avond 8 October moolen al de liberalen in den Comle d'Egmont byeen- komen om te zien of men diecandidaten aenneemt. Wannes. Dat ze de slachtoffers maer rap defini tief acnnemen, en beslissen dal ze gaen bitteren, ze zullen ons nooit geenen schooneren dienst bewezen hobben Frans. C'est-ca Wannes, en dan zult ge uwe tobbens toch voor den Konink van Pruissen niet ge- kuischt hebben. Jaek. Maer zeg eens, Wannes, gy leest toch zeker 't Verbond. Wannes. Ja, soms als onze baes niet thuis is, neem ikdio vuiligheid eens in de handen. Deze week heb ik 't vuilbladje eens doorsnufleld. Frans. Zegt baron Fricandon niet dal 't snullen- komitcitje van herziening der kiezerslysten om zeep is.. Die jongens gingen verleden jaer eens de kie zerslysten ten voordeele van 't kliekske zuiveren, gelyk zy dit noemen. Geheel'l jaer lang zaten zy er in te klippelen en tot slot van rekening bevonden zy dat zy zoo dvvaes geklippeld hadden dat er, in even redigheid, meer liberale dan catholieke kiezers afge- klippeld waren Wannes. Daer rept hy geen woordje van... Frans. Zegt hy ook niet dat toen 't komiteitje dit overschoon resultael beslatigde, alle de leden zooineenspynin den buik kregen en met de slaepmuts tol over de ooren getrokken iu hunne bedde kropen Winnes. Neen, neen, geen gebenedyd woordje. Jaak. En z'hadden noglhans eenen commis met eene jaerwedde van 1200 fr. die alles als op wielkes zou doen loopen hebben. Wannes. Ajuin, jongens.... ajuin, gelooft my vry... 'k heb onzen baes hooren zeggen dat ze dees jaer geen enkel kieseektoem hebben gedaen. Jaek. 'k Geloof 't wel als g'er vroeger zulke schrikkelyke buikpyn van gekregeu hebt, kan er u toch niet veel goeste van te reklameren meer over- blyven. Daerby ze zien ter oogen uit dat hel al boter aen de galg gekletst is, dat de aelstenaers van hunnen vuilen liberalen bazar niet willen. Frans. Spreekt Fricandon over de demissie niet van Kalk en Steen Die vent wilde van 't komiteitje geen deel meer maken, omdat hy geen candidaet mag zyn... Jaek. Waer de pretentie zich toch gaet neste len 1 Maer Wannes, zegt ons eens waerover zeeverl Fricandon nu toch Wannes. Wel, over 't Poslhölel Frans. C'est ca! den ouden zeever van over dry jaren, waer de aelstenaers meé lachen. Wannes. Over de overdekte Botermerkt. Fruns. Weêral al eene oude koci van op dry jaren. Wannes. Ja, maer nu zegt hy dat men de groote belangrykheid onzer Potermerkt aen 't overdekken der Merkt niet le danken heeft, maer wel aen de yzerenwegen. Jaek. Aerdig en 'l is juist te rekenen van den dag dal de. Botermerkt overdekt was dat zy in belang rykheid begon aen te winnen. Frans. C'est ca voortyds beslondeu dc yzeren wegen ook, en onze merkt kwynde. Wannes. Nu wordt hier wekelyks nog zooveel boter ter merkt gebracht als over 5 k 6 jaren. Jaek. Spreekt Fricandon van de overdekte Kie- kensmerkl niet, den kemel, dien de afgekookte libe rale Regontic, legen de Karmelieten heeft doen plakken. Wannes. Wat zou hy wel!.... maer weol gy waerover hy zeevert over de werken op den Dam. Frans. Een schoon werk nogthans die noodzake- lyk was voor de gezondmaking cn de verfraeiing van dit deel der stad. Jaek. Ln een nuttig werk dal geene verhooging der lasten vergt, dal men mits de jaerlyksehe beta ling eener som van 18 duizend fr. gedurende 62 jaren, kan voltrekken en veel werk aen onze ambaebters zal verschaffen. Wannes. Men zegt dat het aen de stad niets zal opbrengen. Fruns. En do gebouwen dio men er opricht, brengen die aen de stad niets op? Wat dommerik kraernt dat weêr uit Wannes, Baron Fricandon durft die dommigheid uitkramen. Weet gy, waerover hy nog praet: over de gordynen van 't Stadhuis, over 'l schilderen van den Kiosk, over 't ameublement vun 'I cabinet des Burge meesters Juek. Welke scbroomelykemisdaden !Had lapis- sier </roof Kraem de gordynen mogen leveren, Bruno den Kiosk iu 't eikenhout schilderen en een vreemde ling 'l ameublement van 'I cabinet maken,oh! dan zou alles opperbest geweest zyn. Wannes. Ja, men zou op de groote feestzael gordyntjes van 8 nn een oordje van d'elle moeten hangen hebben om de liberalen plezier te doen. Frans ls 'l daermeé alles, Wannes Wannes. Wel, neen, by babbelt ook over den brand van onzen toren. Jaek. Een ongeluk en een goluk. Wannes Hoe is dat mogelyk Frans. 't doel. Wannes jonge, de toren was immers in veel slechtcren staet dan men w el dacht en den eenen of ander dag, viel hy op den kop van onzen Dirk. Wannes. En is dat waer, Frans Frans. Waer, Wannes, zeker waer, vraeg hel eens, aen de architecten van Gent en van Aelst en ook aen iladou die er met zyne gasten aen gewerkt beeft. Die zullen het u zeggen. Wannes. -- Men zegt dat onzen beiaerd valscher klinkt dan de oude. Jaek lk zou de slimmerik eens willen kennen die dat heden kan bewyzen. Wannes. Met de afbraek der kazern komt Baron Fricandon ook voor de pin. Juek. -- Weeral eene oude zaeg van over 3 jaren. Wy weten wat er van is, en beter dan iemand. Frans. Eindigt die liberale litanie nu nog niet, Wannes Wannes. Ja, nu i3 't laelsle voor vandaeg. Fricandon zegt dat handel en nyverheid bier kwynen, dal Aelst aen een begynhof Jaek. Dat is wonder Heeft 't Verbond, in 1878, niet uilgeroepen dat het liberael ministerie handel, nyverheid, landbouw, met een woord, alles zou doen herleven, dat Belgie ineen luilekkerland ging hei schapen worden De liberalen hebben 't volk dan eene klodde met een hol in wysgemaekt Frans. C'esl ca.' waren do liberalen hier meester, Aelst zou weldra een groot spaenscb bordeel wezen en dan zou Fricandon content zyn. Jaek. Gaet eecs na, wal er in de groote liberale sleden gebeurt.... en dat zal u de maet geven van de zedeloosheid, de ongebondenheid die hier, na weini ge jaren, liberael beslier, zouden heerschen. Wannes. lk zou nog eenige dwaze liberale beknibbelingen kunnen aenhalen, maer laet er ons nu eene spel aen steken't wordt laet en ik trek naer myne krib Jaek. Wy ook, niet waer, Frans Frans. C'est-ca allons, de goede nachtrust; droomt er toch niet van, Wannes, en lot morgen. In ons vorig nummer deelden wy het belang rijk nieuws mede dat onze Hoogwaarde Bis schop, altijd bezorgd zoo voor het tijdelijk als voor 't geestelijk geluk zijner diocesane», besloten heelt, in deze stad, op eigene kosten, eene middelbare jongensschool in te richten. Dit voor onze katholijke bevolking zoo heil zaam als gelukkig besluit wordt thans met den meesten vlijt doorgezetde lokalen zullen eerstdags in gereedheid wezen, het school- amcublement is omtrent volledigd, maar 't geen er't bijzonderste is, is dat het onderwij zend personneel benoemd en uitgekozen is onder de meest bekwame en ervarendste gees telijke onderwijzers van ons Bisdom. Het bestuur van "het nieuw gesticht is toe vertrouwd aan den Eerw. Heer De Vos, sedert twaalf jaren, professor in 'l bisschoppelijk kollegievan Dendermonde. Een allergelukkig ste en best beredeneerde keus, wijl de Eerw. Heer De Vos, gedurende die twaalf jaren, met de verschillige leertakken van een grondig middelbaar onderwijs belast, elke dier la ken op de schitterendste wijze gekweten heeft. Dus niet alleenlijk een man van uitgelezene verdienste, maar tevens een man van onder vinding. welke aan 't onderwijs van het nieuw gesticht, door hem zeiven en door de ijverige medewerking zijner geestelijke ambtgenoten, dit cachet van volmaaktheid en vooruitgang zal welen te geven 't geen er. vooral op onze dagen, zoo dringend noodzakelijk is. Wij sturen dus onze vurigste dankbetuigin gen toe aan onzen hoogst achtbaren Bisschop, welke niet alleen gezorgd heeft om aan onze aalstersche jeugd het puik van zijn onderwij zend personneel te schenken, maar bijzonder lijk niet uit het oog verloren heeft bij die eerste uitstékende gunst degene te voegen eener oprecht christelijke opvoeding te bezor gen die alleen ouders, kinders en vaderland kan gelukkig maken. Dat de Eerw. beer De Vos en zijne geaclitte medeprofessors dan maar goeden moed schep pen, de ware genegenheid onzer aalstersche katholijke bevolking komt hun gulhartig be groeten, de diepe dankbaarheid der ouders en de rijkste verdiensten bij God zal de loon van hun streven voor 't welzijn van Godsdienst en Vaderland wezen. De inschrijvingen kunnen van heden af in het lokaal, Stoofstraat.N® 11, genomen worden. Zie hier het prospectus van 't Geslicht Gesticht van den II. Martinus, te Aelst. Bisschoppelijke Middelbare School, voor Jongens. Bestuurd door Priesters. PROSPECTUS., Het is elkeen bekend dat de EE. Broeders der Christelijke Scholen, welke alhier, sinds ettelijke jaren, eene oprecht katholijke opvoe ding aan de jeugd verschaften, thans van de waarneming dier taak hebben afgezien. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop van Gent, in zijne vaderlijke bezorgdheid voor het geestelijk en lijdelijk welzijn der familién van zijne katholijke stad Aalst, heelt in deze leemte dadelijk willen voorzien, dewijl een dergelijk Geslicht voor de godsdienstige opvoeding der kinderen, in de tegenwoordige omstandighe den, dringend noodzakelijk was. Zijne Hoogwaardigheid heelt mij dezen zwa- ren last opgelegd en mij tevens hoogst bekwa me medehelpers toegevoegd, om deze moei lijke tank te vergemakkelijken. Wij zullen het dus, ik en mijne ijverige medehelpers als eene strenge plicht aanzien uit al ons vermogen te werken om aan de inzichten van Zijne Hoogwaardigheid te beant woorden en aan de katholijke jeugd van Aalst de onschatbare weldaad eener goede opvoe ding gepaard met een grondig onderwijs te be zorgen. Dit onderwijs bevat drij afdeelingen I. liet volledig lager onderwijs II. liet middelbaar onderwijs met een voorbe reidenden leergang tot de humaniteit en III. De koophandelsleergangen. De goede houding en, in 't algemeen, 't geen de plichten van wellevenheid betreft wordt aanzien als eene zaak van 't grootste belang. Er zal eene gansch bijzondere zorg toege wijd worden aan de kinderen welke zich tot hunne eerste Communie voorbereiden. Voorwaarden van aanneming. De kinderen worden aangenomen van den ouderdom van 7 jaren. Het schoolgeld voor de lagere afdeeling is 3 franks ter maand, voor de hoogere leergan gen 4 franks ter maand. De betaling geschiedt op voorhand. De leerlingen welke de avond-studie in 't gesticht hegeeren bijtewoonen betalen daaren boven I frank ter maand. Des morgends beginnen de klassen om 8 1/2 ure en eindigen om 11 1/2 ure. Des namid dags herbeginnen de klassen oml 1/2 ure en eindigen ten 4 uren. De opening der klassen zal plaats hebben Maandag 17 October. De Beslierder, L. DE VOS. Kanunnik Campello. De Magisters uit 't Verbond nemen met blyk- bare vreugde een artikel over uil de Stad Gent, 't welk handelt over de geloofsverzaking van zekeren graef Campello, kanunnik van St.Pieter te Rome, die tot het protestanlismus is over- gegaen. Wy willen de Magisters doen opmerken dat de Kerk meer bedroefd dan verwonderd is over zulke geloofsverzakingen. Immers, er moeten verergenissen gegeven worden, zegt onze Zalig maker, maer wee hen die ze geven, voegt hy er by. Apostaten hebben er altyd geweest Judas uit geldzucht Tertuliaen uit eigenzinnigheid Lulher uit afgunst; Lammenais uit hoogmoed Ilyacyntlte Loison om met zyne allerliefste le kunnen trouwen, en de liedendaegsche officieele schoolvossen om hun vet betaeld postje te be houden en bygevolg een lui en vadsig leven te kunnen leiden. En men zegge niet dat onze hedendaegsche officieele schoolvossen geen apostaten zyn. M. Peclier, het opperhoofd der antwerpsche liberalen heeft hen allen gedoopt als apostels van het schisma der rede 't welk, zoo hy zegde, de R. C. Kerk in den grafkuil moet stooten waervan den Paus Piet Van llumbeeckin 1864, te Antwerpen sprak. Wat de apostael Campello betreft het libera- lismus mag dien liefhebber vry weg in zyn pantheon plaetsen; hy is die schande over- waerdig. De italiaensche liberale drukpers heeft van den beginne af aengekondigd dat Campello in betrekkingen met eene ryke russi- sche vrouw verkeerde, en dat zyne geloofs verandering, gelyk eene comedie, met een huwelyk zou eindigen. Wel is waer heeft de aposlaet dit gelogen straft, doch de catholieke Observatore Romano heeft op zyne beurt den man doen kennen en wy zien nu dat de Kerk niets dan een schurf tig schaep heeft verloren. Sedert jaren, heeft Campello van zyne geestelyke Oversten,verma ning op vermaning ontvangen over zyn wis pelturig karakter en zyne verdachte zeden. Altyd heeft hy zyne onschuld en zyne gelieele verkleefdheid aen de H. Kerk staende gehou den. Het is maer toen hy zag dat de langmoe- digheid der geestelyke Overheid voor strenge maetregelen ging plaets maken, dat hy zich met klank van de Kerk heeft gescheurd. Als de liberalen fier zyn over zulk eene aen- winst, dan toonen zy dat zy niet heel vies zyn en dal al wie maer kop, lyf, armen en beenen heeft by hen met vreugde ontvangen wordt, al ware zyne eer en faem nog zoo bevlekt Bericht aen de inschryvers. Conscience-Feest. Het brusselsch Hoofd- Comiteit verzoekt ons mede te deelen, dat de heeren inschryvers zoo gauw mogelyk de be loofde premiën zullen ontvangen. Hel overgroot getal portretten kan niet in eens geleverd worden, daer de steendrukker, de prachtige leekening van M.Van Loo, slechts wekelyks op een paar honderd exemplaren kan trekken,wil hy nietin eens den steenbederven. De medaliën van Wiener, zullen terzelfder tyd worden verzonden en het comiteit zal in elke stad, een persoon gelasten, alles onge schonden, te huis te dragen. PR1ESTERLYKE BENOEMINGEN. Do Eerw. Heer De Vos, professor in het college van Dendermonde, is bestierder benoemd der nieuwe middelbare school van Aelst. De Eerw. Heer Van Doren, onderp. van Velzike, is professor in het college van Dendermonde benoemd, en de Heer Masier, diaken van 'l Seminarie, in de middelbare school van Deinze. De Eerw. Heer Jacobus Van Leysen is pastoor van Koewacht benoemd door Z. Hoogw. den Bisschop van Breda. Hy heeft tevens tol parochianen eenige inwoners van Moerbeke en Waes, die dicht by zyuc kerk wonen. GEMEEIVTEKIEZtlVG van SÉö October 1881 Belangryk Bericht. Alle de kiezers tot de Grondwettige en Be warende Vereenigittg toebehoorende, worden verzocht zich te laten vinden op Donderdag 13 dezer maend om 6 uren des avonds, in den Kring De VriendschapKorte Zoutstraet, ten einde over te gaen lot defi nitieve aenwyzing der kandidaten onder de heeren door de Sektien voorgesteld. De Poll zal gesloten worden om 9 1|2 ure 's avonds. Namens het Comiteit De Voorzitteh, V. VAN WAMBEKE. KAETSSPEL. Esplanadeplein. Zondag 9 October om 2 ure namiddag, kleine beslissing. Aalst (eerste party Claes), tegen Aalst (tweede party). ALLERHANDE NIEUWS. Te Gent had zekere H..., een twintigja rige kerel van zeer slecht gedrag, zynebejaerde moeder dezer dagen erg mishandeld en werd daerom voorloopig in de stadsgevangenis op gesloten. Hy maekte daer kennis met zekeren D..., die reeds talryke veroordeelingen onder- gaen heeft. H. verhaelde aen D. zyn geval en zy besloten den volgenden dag byeen te komen om eene zaek te doen. De twee nieuwe vrienden werden den dag nadien losgelaten H. overhandigde aen D. een pak kleêren om naer den Berg van bermhertigheid te dragen, maer de andere haesttejzicli de kleêren te ver- koopen en ging met het geld op zwier. Op de aenklacht van H. is D.op nieuw door de policie aengehouden. Een schoenmakersgast, die een dezer dagen laat in de herberg te Gent gebleven was, maekte daer kennis met een soldaet der jagers, die op wacht zynde aen het voedermagazyu, zynen post verlaten had, om de herbergen af te loopen. De soldaet en de burger ledigden een goed glas op hunne kennismaking. De jager zegde aen den schoenmaker, dat hy in verlof was en niet wist waer gaen slapen zyn nieuwe vriend stelde hem voor den nacht by hem in de Stoppelstraet door te brengen. Den dag nadien, nog zeer vroeg in den morgend, poetste de soldaet de plael met de horlogie van den schoenmaker. De policie heeft den dief twee dagen later ontdekt, maer de horlogie was reeds verkocht en het geld opgedronken. In de statie te Vertryck. waer dezer da gen de ontriggeling plaets had, die het leven van een der slachtoffers gekost heeft, is weêr een jammerlyk ongeluk gebeurd. Twee reizi gers. vader en zoon, speelden met de kaerten in eene herberg naby de statie, in afwachting der aenkomst van den trein naer Thienen. Eensklaps hoorden zy den barreelwachter op den hoorn blazen denkende dal het hun trein was die aenkwam, liepen zy in alleryl naer de statie, en niettegenstaende de pogingen van den wachter, liepen zy over de baen. Op dat oogenblik kwam juist een expresstrein aenge- reden, die de twee reizigers van ter zy trof en afgryselyk verminkte. De dood was oogenblik- keiyk. Men denkt dat de twee ongelukkigen in dronken toestand verkeerden. Zondag namiduag is te Boufiioulx een onvrywillige moord in de volgende omstandi gheden gepleegd. Een meisje dier gemeente, Mej. Matliilde Doré.oud 18 jaer bevond zich by hare geburen. in gezelschap van eenige vrien dinnen. Zy ging een oogenblik uit, onder voor wendsel van haer toilet te gaen maken, en kwam terug met een geweer, dat zy niet wist dat geladen was. Zy legde aen op een zeven tienjarigen jongeling. Désiré Gilain, van Couil- let, die op straet een accordeon bespeelde, en dreigde op hem te zullen schieten. Nauwelyks had zy die woorden uilgesproken, of het schot ging af. De jongeling, die slechts vyf of zes meters verwyderd was, werd in het aenge- zicht door de lading loodkorrels getroffen eenige oogenblikken later was hy dood. Mej. Matliilde Doré is aengehouden. De moordpoging, die volgens men zegde le Dampremy gepleegd was, heeft plaets gehad op het grondgebied van Charleroi, in eene herberg der rue de Heigne. De herbergier had geweigerd een mynwerker van Montigny, ge- naemd Noël Boucher, te bedienen. Boucher bracht hem by middel van zyu picot, een soort van houweel, dry lichte slagen toe in de borst. Een andere mynwerker, L. Piefort, van Dam premy, wilde Boucher de herberg doen uit- gaen, en bekwam een hevigen slag van den picot in den buik. Zyn toestand is zeer gevaer- lyk. Er is weinig lioop hem te redden. Bou cher is naer de celgevangenis gebracht. Verleden dynsdag zag men de vlag wap peren op de groote schouw, welke de maet- schappy Vieille Montague, te Flöne, heelt doen bouwen, om de schadelyke uitwasemingen der fabriek aldaer in de lucht te verspreiden. Het bouwen dezer zeldzame schouw is in de maend mei 1880 begonnen, onder het bestuer van den aennemer J. Labbaye de maetschap- py heeft eene goede belooning gegeven aen de werklieden, die dit moeilyk werk voltrokken hebben. De schouw verheft zich 167 meters boven bet platte laud zy staet op eenen berg van 77 meters boog, en heeft bygevolg eene hoogte van 90 meters. De doorsnede der schouw is 8 meters 50 aen den voet en 2 me ters 75 aen den top. De dikte van het metael- werk aen het onderste deel der schouw is lm 75 en vermindert langzamerhand tot 36 centi meters. Maendag is een reizigers- en koopwa- rentrein, die ten 12 ure 's middags uit Gera- bloers vertrekt, in de statie te Tamines op een koopwarentrein geloopen, die van Fosses kwam en in die statie stil stond. De schok was hevig. De foergon van den koopwaren- trein werd verbryzeld, en eenige waggons be schadigd. De reizigers en de bedienden zyn er met den schrik afgekomen. Een erg ongeluk is maendag namiddag in de statie te Capellen voorgevallen. De koop warentrein n. 3112, komende van Esschen en bestemd voor Antwerpen, was te Capellen ten 1 uer 30 min. aengekomen. Ily was aldaer eenige oogenblikken blyven stilstaen. Toen hy zich weêr in beweging stelde, wilde de Trein wachter H. Offerman, oud 20 jaer, ongehuwd, die afgestapt was, met der haest in zynen four- gon klimmen. Ongelukkig deed hy een misstap en viel onder de wielen van den fourgeon hy werd in twee gesneden. Tot nu toe heeft men altyd geschreven tegen het gebruik van den tabak, dat door de geneesheeren beschreven werd als nadeelig voor de gezondheid. Nu heeft er eene omkee ring plaets. M. Hepburn, lid der Odontagisch Society van Engeland, heeft aen die maet- schappy de uitslagen meegedeeld van zeer be langwekkende opzoekingen over de werking van den tabaksrook op de tanden. In plaets van nadeelig te zyn, is die werking zeer voor- deelig en weldoende Het loogzout in den rook opgelost, werkt de zuerheid tegen, die soms in den mond opkomt, en de eigenschappen der nicotine beletten het bederf dec tanden. Deze

De Denderbode | 1881 | | pagina 2