KAATSSPEL aennemen dat zy dan niet werken om zoo veel aenhangers mogelyk voor hunne scheuring of nieuw geloof, te vormen. Hieruit blykt dus zonneklaer dat als wanneer de eene of andere schoolbekyker laet uitplak- ken dat men in de oflicieele of liberale scholen aen de jeugd eene christelijke opvoeding verschaft hy die schynheilige leugen, die valschheid alleenlyk heeft neêrgeschreven om de ouders te verblinden en aldus destegemakkelyker zoo veel zielen mogelyk aen de Kerk te ont rukken Suske heeft het gezegd Er zyn menschen die, wanneer zy van eene kwynende ziekte zyn aengedaen, gedurig van geneesheer veranderen. Heden wenden zy zich tot eenen allopathe, morgen tot eenen homeopathe, overmorgen tot eenen waterdoktor en eindelyk vallen zy in de handen van eenenkwakzalver. En dan is 't op korten tyd met die arme dompelaers opgeschept Zoo is 't ook met ons vcrkwynend liberael kliekske. Na de verpletterende nederlaeg in de laetsle gemeentekiezingen, wierden al de oude prui ken, met groot gedruisch, uit het comiteit der liberale associatie verbannen en teenemael van kant gesteld. Nu zou men alles wat 't liberalismus aenbe- langt, weldra zien herleven en veranderen. De catholieken hadden zich maer wel te klessen, het zou boter aen de galg gekletst wezen; immers 't was met hen gepast en voor goed gepast Wie errinnert zich de koddige artikels niet die 't Verbond ten dien tyde zyne dungezaeide lezers opdischte. Hoe wreedelyk wierden de liberale oude pruiken niet begekt bespot, be knibbeld en veracht Het schynt dat het nog allyd loodzwaer op de maeg van sommigen ligt, niet waer, Denoó, Nelen en consoorleu Nieuwe, jonge en bekwame persoonen, zoo als baron Kalk en Steen en tutti quanti, gingen zich met de zaken eens bemoeien. De eenen gingen zich met de verzuivering der kiezerslysten gelasten, terwyl de anderen, onderde leiding van Z. H. Mgr 'den Schoolbe kyker, onze builenwyken en vooral Mylbeke, zouden liberaliseer en. Van de liberaliseering on zer gehuchten willen wy niet spreken, de libe rale predikanten hadden er.ua een of twee pre dikatiën,weldra hun buikske van vol.Maer kies- reklamen wierden er gemaekt en dit eene ge- heele wagenvracht Een advokaet wierd met de zaken gelast, en op de lekkere dinétjes die hy hier by de libera le bazen kwam bywoonen, deed hy, den roo mer in de hand, de plechtige belofte de catho- lieke kiezers eens te doen dansen De tyd is verloopen.... de kiesreklamen zyn voor de overgroote meerderheid mislukt.... en er blyft van dit groot lawyt niets over dan.. eene gepeperde advokatenrekening die, God weet wanneer, zal betaeld worden Wy beklagen den gentschen rechtsgeleerde indien hy er achter wacht om er brood meé te koopen Wat nu gedaen Tot welke heilige zich nu gewend TotSuske .'?tV Dien waerzegger eens geraedpleegd Hel antwoord is troostend geweest voor de liberalen. Allons, jongens, couragie, schept kloeken moed, dat zal nu wel gaen Suske heeft ge sproken De Dokken zyn naer de maen (Zoo sprak Suske, indien men 't Verbond gelooven mag.) Meer dan honderd oude Bokken hebben by my te biechten geweest Het zyn de menschen van de molenslraet- poort die zullen lachen als zy dit gaen verne men Zoo, zoo, Verbond, Suske is zoo met eens een orakel, een waerzegger geworden Al wat hy, sedert 1866, ten laste van het oud-liberael Bestuer aen de Bokkenryders ver teld heeft, is dan waerheid Ehwel, jongen, zyne ongelooflyke vertellin gen, meest allen op persoonlyke ondervinding geslaefd, zyn nog in aller geheugen en indien het honderdste deel er van waerheid is, verdie nen zekere vermaerde bestierders van dien tyd, wel duizendmael de galg. Wat ons betreft, wy bekennen rechlzinnig- lyk dat wy er nooit een volkomen geloof aen gehecht hebben. Maer hoe fier zyn toch onze liberalen Zoo verre gedompeld,....zoo verregeschupt, dat zy de medehulp van 't vermaerd Suske! moeten inroepen Wel mag hy hen bekomen Op 25 Oktober aenslaende zullen wy zien wat uitwerksel de recepten van dien hongaer- schen doktor op 't verteerend en verkwynend kliekske zullen gemaekt hebben. 't Zal wel den afg... zyn En dat is 't begin van 't einde Samenspraek tusschen Wannes, Jaek en Frans. - C'est-ga, Wannes, 'k zou nog geven hem dus aen hel openbaer gerecht overde gevoelige straf voor den huichelaer is, dal hem voor aller oog het masker van hel gezicht wordt afgeno men. Mevrouw llelvvig zit nog allyd voor haer venster. Hel ongeluk is eindelyk ook over haren gewyden drempel getreden zy heeft twee kinderen verloren haren zoon Johannes heeft zy verstooten, en op zeke ren dag kwam het bericht tot haor, dat Naihanaël in een tweegevecht gebleven was. Ily heeft vele schul den en een zeer geschandvlekten nacni nagelalen. De yzcren trekken der groote vrouw zyn slapper gewor den. en 'l komt menigeen voor, dat het hoofd,'l geen steeds den strengen stempel van hoogmoed en onfeil- baerheid droeg, vaekals vermoeid op de borst is go zonken. De professor heeft haer onlangs de geboorte van zyn eerste kind meegedeeld. Sedert dien tyd ligt er in haer breimandje, waerin anders nooil dan grove blauwe wol voor kousen der KalTerkinderen gevonden werd, een lyn rozenrood breiwerk, waeraen mevrouw Heiwig steeds steelsgewyze en afgebroken werkt. Rika beweert, dat hel geen zendingwerk, maer een fyn kinderkousje is. Of en wanneer die sierlyke rozen- roode kousjes de voetjes van het jongste lid der fami lie Heiwig bekleeden zullen, welen wy niet, maer het moet tot eer van het menschelyk geslacht gezegd worden, dat er gecne ziel zoo verhard is,of er wordt éëne gevoelige plek.ééne edele opwelling,ééne liefe- lyko snaer, in aengetrofl'en zy wordt zich wel is waer, dikwyls dezen inwendigen schat niet bewust, wanneer de opwekking van builen ontbreekt. Maer misschien is de groolmoedcrlyke liefde zulk een on vermoede warme plek in het hart der groote vrouw, eene plek die, plotseling ontgloeid, een zacht licht versproidl, en het overige ys in haer hart doet smel ten. Laet ons dit hopen, lieve lezer! EItNDE, Frans. C'est-ga, Warmes, 'k zou nog wat later komen.. Reeds eene geslegen uer zitten w hierop u te wachten. Waer hebt gy nu weer gezeten Jaek. Wannes, zal zeker uil vryen geweest hebben. IFaimes. Wat! ik uit vryen ge droomt zeker in myn jaren denkt men daer niet meer aen. Frans. Wie weel?... Ze zullen u daervoor toch niet ophangen, Wannes. Wannes. Bert, vriend, een polleken uitzet ik stik van den dorst.... Jaek. En wat goed nieuws. Wannes Wannes. Wel ik weet niet veelik heb de gelegenheid niet gevonden 't Verbond te door loopen;maer ik heb toch zoo 't eene en 't andere vernomen. Frans. Mag het gekend zyn, Wannes TEauncs. Wel, ja. waerom niet. Jaek. Ehwel laet eens hooren, ik zal dan op myne beurt spreken over 't gene 't Verbond deze week zoo al zeevert; ik heb een nummer in de statie laten koopen. IVannes. Wel, ik heb vernomen dat de liberalen zoodanig overtuigd zyn dat hunne candidalen in onzen azyntobben gaen gesteken worden, dat ze onder elkander reeds aen 'l wed den zyn over de diepte die zy er zullen inlijf Er zyn er die gewed hebben dal zy er nog die per dan over dry jaren zullen ingestoken wor den. Dry honderd vyf-en twintig nieters, is nog- thans reeds heel diep. Frans. Die wedders zouden wel kunnen gelyk hebben ik heb er iels van gehoord... Jaek. Alles wel ingezien, dal zou my niet verwonderen. Al wie de vryheid lief heelt, is de liberale dwinglandy beu gelvk kouden pap.... Wannes Ja, en al wie rekent en telt keurt die zoo schandelyke als ongehoorde geld vei spil lingen af, die door den nnrechlveerdigen school- stryd en de militaire dwaesheden veroorzaekt wordenEn nu, Jaek, is 'l aen u, zeg ons eens wat zeevert 'l Verbond nu deze week Jaek. Ach jongens lief, nog nooit heb ik zulken armen raes gelezen...Ik dacht dat andere kleppers 't Verbond schreven,maer 't zyn knoei ers en dit gepatenteerde. Wannes. Ja. dat is gekend en geweten: d< jannen die 't Vuilbladje uil 't Peperstraeije aen eenflanseu zyn om hunne domme kritieken tot in China vermaerd. Maer dat doel er niets aen, laet ons eens hooren, Jaek. Jaek. Voofeerst.de politieke berichten laet ik ter zyde, treft men een artikel aen gekopieerd uit den Dixmudenaer. Dat is volgens gewoonte. In dit artikel zegt men dat de 25 October een tweeden Waterloo voor de catholieken zal wezen. IHan/ies. Ja, de vergadering in den Kring van Donderdag lest, toont klaer voor wie, hier te Aelst.den 25 Oktober een tweeden Waterloo wezen zal.... 't Zullen wel de liberalen zyn! En dan Jaek... Jaek. Dan spreken de magisters weêr van de vertegenwoordiging der minderheden. Ze zeggen dat M. Arthur Verhacghen op eene catho- lieke vergadering verklaerde dat het noodzake- lyk is dal er overal een krachtdadig toezicht over de akten van de gemeentebesturen bestaet, een toezicht zooals, alleenlyk politieke tegenstrevers het kunnen maken. Wannes. De Denderbode heeft reeds zoo dikwerf aen 't Verbond gevraegd, de reden te laten kennen waerom de liberalen van Brussel, Gent, Antwerpen, enz. van dit krachtdadig toe zicht der minderheden niet willen hooren, en tot hiertoe is 't hladje alle antwoord schuldig gebleven. Frans. C'est ga waer de liberalen gansch alleen in den gemeenleraed zetelen is er geene toezicht noodig, maer daer waer de catholieken alleen meester zyn gelyk hier te Aelst, is zv er hoogst noodig.... Connu, beau masque C'est ga De aelstenaers hoe dom men ze ook denkt, zullen zich aen dit lymstokje niet laten vangen... Jaek. Ja, Wannes, en ze vragen de magis ters wat er den Denderbode overdenkt. Wannes. Goed, goed, zoohaest de Ver- bondsknoeiers, zullen uitleggen waerom de libe ralen van Brussel, Antwerpen, Gent en Luik van de vertegenwoordiging der minderheden niet willen, zal de Denderbode, hen zeggen wat er hem nog verder over denkt. Jaek. Wy gaen nu voorts. Verder spreken de magisters over de aenbesledingen. Ze vragen of dit en dit werk aenbesteed is geweest of niet, enz. enz... er byvoegende dal ten tyde der libe rale Regentie alles, ja alles zonder uilzondering, aenbesteed wierd.... Wannes. Met wie komt men den aep hou den De waerheid is dal ten tyde der liberale Regentie niets aenbesteed wierd, en als men dees of geen werk openbaei lyk liet aenbesteden dan was het nog voor den frim. Duizenden ael stenaers en de hongaersche doktor Suske,bezon- derlyk kunnen dit getuigen. Wat meer is, 't zou niet heel moeilyk wezen sprekende bewyzen Ie leveren. Frans. C'est ga nooit wierd er iets onder de liberale Regentie aenbesteed, ten ware men er niet anders uilkon. Dit is waerheid Wannes. De magisters zyn van de eerste leugen niet geborsten...-Wat zeeveren ze ver der? Jack. Wel dat de oflicieele school aen de frikadellenslraet er heel noodzakelyk is, dat er reeds 78 leerlingen ingeschreven zyn. Wannes. Waerom geen twee honderd, geen dry honderd Men kan er immers zoo veel uit de andere oflicieele scholen naer de nieuwe school verzenden als men wil. Die kinders tel len dan immers ook dubbel eerst in de oude school en dan in de nieuwe school.... Maer dat bewysl niet dal de school noodzakelyk is.... Frans. Wat allyd zeker is, 'l is dal de stad wéér jaerlyks vyf duizend franks aen de oflicieele opeters van 't land zal moeten afdui- menDokt ze me daer item vyf duizend franks zonder de steertjes. De liberale ministers zullen onze sledelyke geldkas een dansje doen gaen Wannes. En 't zal er lief uil zien, blyft dat zoo voorlgaen. Weldra zal er geen geld meer zvn dan om schoolpaleizen te bouwen en de lul- rikken, de opeters van 't geld der armen, zieken weduwen en weezen, die ze bewoonen te onder houden. Jack. Maek u niet gram, Wannes.... H'anncs. Ik zeg dat het een schandael is al ons geld aen scholen te verprossen die er zoo veel noodig zyn als 't vyfde wiel aen een wagen. Frans. Allons, laet ons voortgacn. Jaek. Ja, dan beknibbelen zy dal twee be dienden van 't stadhuis eenige kiesreklamen hebben geteekend. Wannes. Omdat zy bedienden zyn op 't stadhuis hebben zy geenen afstand van hunne vryheid en rechten gedaen. Jaek. De kiezerslysten zyn, volgens de ma- i POSTKANTOREN. Te rekenen slers, partydig en onrechlveerdig opgemaekt. van 25 October aenslaende zullen Postkanto- Wannes. Waerom reklameren zy niet De j ten ingericht zyn te Erpe-Meire en Moorsel. 5 Het kantoor Erpe-Meire, zal de gemeenten lyslen zyn partydig en onrechlveerdig opgemaekt en ze welen er niets tegen te reklameren. Frans.Maer't sullencomiteitjc van verzui- vcring der kiezerslysten is naer de maen IFannes. 't Is waer, die gepeperde advoka tenrekening!.. daer had ik niet eens aen gedacht. Maer wat doen de liberalen te Antwerpen Zyn hel ook geene bedienden va.. T sladssekretariael die de kiesreklamen onderteekenen? Frans. Aen de liberalen is dat weer toege laten, maer aen de catholieken nietzoo is 't allydMaer de liberalen doen nog meer Ie Brussel, te Gent, te Luik, enz., gebruiken ze wel de zalen van 't stadhuis om hunne politieke ver gaderingen te houden.... Moesten de catholieken dit eens doen, ge zoudt de liberale gazelknoei ers hooren lieren. Jaek. En nu, Wannes, zeggen de magisters dal de Denderbode eens schreef, dat het afbran den van onzen Belforltoren maer acht en een oordje per hoofd der aelstersche bevolking heelt gekost. Hannes. Dat schreef de Denderbode nooit, maer welnog geen acht en een oordje per hoofd der bevolking onzer stad. En de Denderbode heeft gelyk, en dit kan hy bewyzen met cyfers. Na aftrok van de sommen door de verzekerings- maetschappyen betaeld en de subsidien verleend voor de herstellingswerken, die noodzakelyk kortelings moesten gebeuren, heeft de stad voor herstelling van toren, horlogie en beiaerd rond de vyltien duizend franks betaeld en die som maekl nog geen acht en een oordje per hoofd uil. Frans. Is dat nu de moeite weerd om daer zoo hard tegen te schreeuwen gelykde magisters het doen Jaek. Ja, maer ze zeggen dat de nieuwe beiaerd den welluidenden klank niet heeft van den ouden.... JFannes. Ja, voor dezen die een koppel ezelsooren aen hun hoofd hebben gelyk baron Fricandon!.... Jaek.Wannes nu nog iets voor den Dender bode: De magisters verwittigen uwen Baes, dat by aldien hy den opperknoeier uit 't Verbond, meester Eremen en Beenen blyft heelcn, het niet zal gepast wezen, want dat zy de catholieken ook zullen verwyten en spotnamen geven. Wannes. Juist, alsofzy dit niet reeds sedert jaren en jaren deden.... 't Verbond loopt weke- lyks over van de scheldnamen en bespotting en lasteringen tegen deftige catholieken.... 'l Vuil bladje, cf liever, 't lasterbladje wierd er meer dan eens om gebrandmerkt.... Wat meer is. dal de magisters doen wat ze niet laten kunne. Wy doen ook onze goesting. Doch de magisters lellen maer wel op dat zy geen nieuw brandmerkt aen 't Verbond bezorgen. En is 't daer mee nu alles, Jaek 1 Jaek. Wel, neen ze zeeveren dan voort, over 'l Land van Riem, over le beau Nicolas, over Pater Rector uil 'f Collegic, en over meer anderen brol, die 't onnoozel is om... Wannes. Ja. trop innocent pour faire mort, zou Nollen zaliger gezegd hebben. En is 't met al dien zeever dal de jongens 't verstrooide libe rael kraem hier weer moeien oprechten Ze zyn er vet meé Jls sont gras avec a zou Kor nel f] ooibussel zeggen. Frans. Maer nu is 't zeker dat ze lutleren, niet waer lEannes. Alle de liberale gazelten hebben reeds de namen der liberalekandidaten afgekon digd zonder eenige bemerking 't zyn juist de zelfde die ik u over acht dagen noemde. Frans. C'est ga! proficiat. Er moest zich toch iemand slachtofferen en daerby, 't zal nen perel le meer zyn aen hunne kroon in den libe ralen hemel. Jaek. Amen.... en daermeê Irek ik er nu 'an door morgen moei ik er zeer vroeg uit Hannes. Wacht watwy gaen te samen. De dry vrienden betalen Baes Bert en begeven ich huiswaerls. Hoe men Acta Sanctorum fabriceert Onder voorwendsel van den priesterlyken overmoed wal in te toornen, kondigen zekere 'iberale bladen dagelyks, onder den titel «Acta Sanctorummin of meer fatasiste lysten af van wanbedryven en misdaden door leden van de geestelyklieid gepleegd. Nu, lot stichting van 't publiek, denken wy het noodzakelyk een voorbeeld aen te halen 't welk zal toonen op welke wyze die lysten, be stemd om de «openbare zedelykheid» te wreken, gefabriceerd worden. Over eenige dagen, deelde de Union de Charleroi een feit meé betrekkelyk eene on- derwyzeres en twee leerlingen eener normael- school voor meisjes, die bare werkzaemheden tydelyk hadden moeten verlaten om eene zede- leer beoefend te hebben die volstrekt niets onzydig bevatte. Het was een hoogst be langwekkend feit, en byna alle de catholieke g- en weekbladen deelden liet meé. Het« Journal de Charleroi deed liet ook in zyn nummer van zaterdag. Alleenlyk heeft dit liberael blad, zoo maer in eens, zonder eenige scliaemle, liet tooneel in een pensionnaet van juffers verplaetst en eerie non in de plaets van eene wereldlyke onderwyzeres gesteld, enz. enz. Aldus toegetakkeld, wierd de zaek in eens een kier ik ael schandael En gansch de libe rale drukpers heeft natuerlyk dit buitenkansje niet laten ontsnappen. Zietdaer, eenvoudige en liehtgeloovige lie den, hoe de liberalen Acta Sanctorum fabricee- ren, voor 't allergrootste profyt en voordeel der a openbare zedelykheid. Hoelang zult gy u door die Ada Geusorum laten foppen PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. DeEerw. Heer Marissens, onderpastoor van Nieuwerkerken, is pastoor te Mespelare be noemd, in vervanging van den Eerw. Heer Steeman, die om ziekelykheid zyn ontslag heelt gevraegd en zich te Lede vestigt. De Heer De Clercq, diaken in het Seminarie, is professor benoemd in de katholieke middel bare school van Aelst. ALLERHANDE NIEUWS. STAD AALST. Ësplanatlepiein, O li O O XE DECISIE op Zondag 16 October, om 2 uren namiddag, tusschen Morlanwelz (partij Lebacq) en Aalst (eerste partij.) Op Zondag 25 October GROOTE STRIJD tusschen de twee vermaardste partijen van Belgie. Erpe, Meire, Erondegem, Otlergem en Vlecketr bedienendit van Moorsel de gemeenten Baer- degem, Meldert en Moorsel. De hevige windvlaeg die vrydag avond heersclite heelt overal veel schade aan woo ningen, gebouwen en boomen toegebracht. Op verscliillige plaetsen zyn schouwpypen met geweld omverre geworpen en langs de banen en wegen ontmoet men niets anders dan uit gerukte boomen en afgescheurde takken. Op sommige steenwegen is 't vei keer voor rytui- gen onderbroken door de lalryke boomen en spillen die de baen versperren. De Etoile klaegt er over,dat de engelsche dagbladen zoo hevig uitvallen tegen Belgie. over den handel in witte slavinnen;» het blad zegt dat de groote schuld hierin, te vinden is by de engelsche ambtenaers, die valsche cerlifikaten aen die minderjarigen afleveren. Zeker, die ambtenaers hebben schuld en zyn slrafbaermaer zyn dit de Brusselsche (en ook Antwerpsche) overlieden niet, wanneer zy, we tende dat die schurkery bestaet,niet de streng ste maelregels nemen om deze te beletten Wy denken van ja. Te Brussel is die kwestie van minderjarige meisjes op verre r.a niet opgelost, en het is meer dan lyd.dat men hierover rekening vrage aen het altredend gemeente-bestier. Liberale Leugen. De liberale bladen hebben dezer dagen met veel ophef gesproken van de zelfmoord van een zoogezegde pries ter Sebastiani, die naer een afgryselyken aen- slag gepleegd te hebben in Italic, in Frankryk eene schuilplaels zou gezocht hebben. Men noemde zelfs liet slachtoffer hel was het nichtje van kardinael Ferrani (sic). Welnu, men leest in de Italië van 7 october, dat men noch te Rome, noch in gansch Italië kennis heeft van het feit, dat men nog in 't ministerie van binnenlandsche zaken, noch by de kwestuer een priester Sebastiani kent, en eindelyk dat er geen kardinael Ferrani bestaet. Zullen de liberael bladen die logenstraffing opnemen Wy twyfelen er aen. Wy lezen in de Neue Freie Presse van Weonen Zekere loebereidsels, welke sedert eenigen tyd gemaekt worden in liet kasteel van Hradchin,het verblyf van aertshertog Rudolph en zyne gemalin le Praeg, doen eene gelukkige gebeurtenis in de keizerlyke familie voorzien. De groot-meesteres van hel huis van prinses Stephanie, gravin Nostitz, heelt hare vertrek ken verlaten, die in kinderkamers veranderd worden. De prinses leelt sedert eenigen tyd meer afgezonderd, en men heeft maatregelen genomen om te beletten, dal zy op hare wan delingen In het park door de nieuwsgierigheid van het publiek gestoord wordt. Aertshertog Rudolf en prinses Stephanie zullen te Praeg blyven wonen.» Volgens men uil Praeg meldt, zoudegelukkigegebeurtenis.waervan erspraek is, legen het einde van februari verwacht wor den het doopsel zou te Praeg plaets hebben. De omnibus van bet hotel de VEurope reed dynsdag middag over de Grondwetplaeis, met vyf of zes reizigers, met den expresstrein uit Parys aengekomen, toen de twee linker- wielen in stukken sprongen en het ryluig om sloeg. De reizigers en de koetsier kwamen er met den schrik af. Alleen een bediende \an het hotel werd lichtelyk aen het aangezicht ge kwetst de man zat boven op den omnibus, te midden van de reispakken, en werd met deze op den grond geslingerd. Zyn toestand levert echter geen het minste gevaerop. De Echo du Nord roept nogmaels de aendacht van 't publiek in, op de valsche vyf- frankstukken die thans in België in omloop zyn. Zy dragen de beeltenis van Leopold II en het jaertal 1872. De kleur van het metael is byna dezelfde als die van de stukken, die se dert lang in omloop zyn, doch de klank is een weinig doover. De voorzyde is zeer wel ge maekt, maer de keerzyde is min goed gelukt de teekening is niet zeer duidelyk. De spreuk op de snede is nog slechter. Men kan ze echter het best erkennen aen het gewichtzy wegen slechts 16 h 18 grammen, 't is te zeggen 7 a 9 grammen minder dan de echte vyffrankstuk- ken. De minister van binnenlandsche zaken heeft uil Londen specimens doen komen van de verschillende kepi's, in gebruik by de bur- gerlykc milicies van Engeland. Die kepi's zul len aen den koning voorgesteld worden, ter zelfder tyd als de reeds gekozen modellen voor de uitrusting der belgische burgewacht. De gemeentekiezingen te Brussel zyn voor zekere mannen eene gelegenheid,om zich eens goed op de kosten van andereu te vermaken. Zoo hebben in een der voorsteden eenige Bacliusvrienden liet volgende uitgevonden.Met dry ot vieren bieden zy zich aen ten huize van den eenen of anderen vriend,die eenen goeden wynkelder bezit zy zeggen dat zy door eene invloedryke groep kiezers gelast zyn,hem eene kandidatuer voor den gemeenleraed aen tebie- den. De man, die van niets heeft hooren spre ken, is niettemin gevleid over die onderschei ding; hy neemt de kandidatuer aen of weigert, doch kan niet nalaten eenige goede flesschen te doen ophalen, om op zynen aenstaenden zegeprael te drinken. Wanneer de flesschen leeg en de vrienden vertrokken zyn, hoort de man van geene kandidatuer meer spreken. De Leeuw van Waterloo wordt naer het schynt, ernsiig bedreigd. Er is eene breede kloof in den heuvel, waerop hy rust, en indien er geen maetregelen worden genomen, is liet te vreezen dat by den een of anderen dag het evenwicht zal verliezen. De reizigerstrein n. 725, die ten 12 ure 45 's middags uit Brussel naer Luxemburg ver trekt, met twee lokomotievèn, was maendag tusschen de statiën Marbelian en Habay geko men, toen de kettingen tusschen de tweede lokomotief en haren tender braken. De machi nisten verhaestten gedurende eenigeoogcnblik- ken den gang hunner lokomolieveri, ten einde eene botsing met den trein te vermyden, die nog een eind wegs bleef voortryden. De freins werden spoedig in werking gebracht en de trein hield weldra stil; de lokomolieven werden dan zoo goed mogelyk vveeraen den tender gehecht en de trein zette zonder verder ongeval zyne reis voort,met eene vertraging van 20 minuten. Men schryft uit Brugge aen den Courrier de Bruxelles Gy weet, dat M. Bara aen de goeverneurs der provinciën eene depeche gezonden heeft, die moet meegedeeld worden aen de kerkfa brieken en waerin aen deze verboden wordt verbeterings-, versierings- of andere werken (glasramen, beelden, enz.) te dgen of te laten doen in de kerken. Het schynt dat M. Heyvaert nog niet aen 't einde is van zyne heldendaden en er aen denkt een commissaire spécial te zenden, gelast de binnenmuren onzer kathedrael te witten, die dank aen de milddadigheid der brugsche ka tholieken met prachtige muerschilderingen versierd zyn. Gedurende haer verblyf te Aken bad, zooals wy gemeld hebben, de koningin der Belgen per depeche vernomen dat bare doch ter, prinses Louise van Saksen-Coburg, van haer peerd gevallen was. Ziehier eenige nadere byzonderheden over dat ongeval, dat gelukkig geene erge gevolgen gehad heeft. Terwyl haer echtgenoot in de vallei der Boven-Enns, in Styrië, deel nam aen de gemsenjachten, ging prinses Louiza eens eene wandeling doen in de Alpen van het Franksdall. Zy was alleen vergezeld van haren hond op den terugkeer verdwaelde zy, en zy was genoodzaekt van eene rots te springen. Ongelukkig gleed zy uit en werd aen het aengezicht en den rechterarm gekwetst. Zy kon nog haren weg voortzetten tot naby een jachtpavilloen, waer zy in bezwy- ming viel. De prinses is verscheidene dagen moeten le bed blyven thans is zy volkomen genezen. Zy heelt van dit ongeval een lidtee- ken aen de rechterwang behouden. Een erg ongeluk is maendag morgend voorgevallen, in den put n. 4 der koolmyn Basse-Sambre. Een werkjongen P. Thirionet, oud 15 jaer, had zynen arbeid gedaen en wildé zich naer den ophaelbak begeven in plaets echter van langs de ladder naer den bak te gaen, liet hy zich langs langs eene koord af- glyden en viel in den put, van eene hoogte van 24 meters. Hy werk verschrikkelyk gewond opgenomen en is eenige uren later overleden. Verleden woensdag omtrent 5 1/2 ure 's avonds, kwam vrouw P....wonende te Se- rairig, van Rotlieurs naer de stad terug, toen zy in het bosch de la Vecquée aengevallen werd door een kerel, die haer op den grond wierp haer de ergste mishandelingen deed onder- gaen, en haer dreigde te dooden indien zy om hulp durfde roepen. Maendag ontmoette P...., haren aenvaller, in een der straten van Se- raing hel is zekere P. S...., mynwerker, oud 26 jaer, gehuwd, geboren te Asselborn (groot hertogdom Luxemburg), en wonende te Seraing. Op de aenklacht van vrouw P...., werd de misdadiger aengehouden by poogde eerst alles le loochenen en een alibi te bewy zen, doch eindelyk deed hy volledige bekente nissen. Behalve den aenslag op vrouw P...., wordt hy nog belicht van twee andere derge- iyke feiten. Hy is naer de gevangenis van Luik gebracht, en ter beschikking gesteld van den prokureur des konings. De echtgenooten Lavendhomme, van Le- val-Traliegnies,waren woensdagmorgen bezig met den aerdappeloogst op te doen zooals naer gewoonte, hadden zy een vuer op het veld aengesleken. Hun zevenjarig dochterke Marie vermaekte zich in gezelschap van een ander meisje, met aerdappelen in dit vuer te braden. Eensklaps deelden de vlammen zich aen hare kleeren meé, en vooraleer de ouders hun kind konden ter hulp snellen, had het reeds ver- schrikkelyke brandwonden over gansch het licliaem bekomen. Het kind is ten 10 ure 's avonds te midden der verschrikkelykste py- nen overleden. In 1877 bemerkte het frarisch goeverne- ment dat de zonen van Belgen, die het noor den \an Frankryk bewonen, zich meest allen deden afschrabben van de tabels der volksop telling van Frankryk, legen het tydstip hunner loiing. Hd fransch goevernement zond de namen van al die jongelingen aen hel belgisch goevernement. Al de jongelingen der klas van 1877 en der volgende klassen, die zich in dat geval bevin den, zegt het Journal de Roubaix, hebben reeds of zullen weldra een bericht ontvangen van den goeverneur der provincie, waeruit hunne ouders alkomstig zyn, met verzoek voor de bestendige deputatie te verschynen, om er ondervraegd te worden over de reden, die hen aengezet heeft zich niet op de milicielysten te doen opschryven. Twee honderd jongelingen van Roubaix hebben reeds een bericht in dien aerd ontvan gen, waerdoor zy voor de bestendige deputatie van Oost-Vlaenderen geroepen zyn. Ten gevolge van het verzuimen hunner in- schryving binnen den tyd door de wet be- paeld, worden die jongelingen aenzien als achterblyvers en kunnen zy de voorrechten niet meer genieten, toegekend aen degenen, die zich gedragen volgens de voorschriften der belgische wetten. Wy moeten er nogbyvoegen, dat de jonge lingen, die zich op den vastgestelden tyd voor de bestendige deputatie aenbieden, geene straf zullen ondergaeu. Alphons Karr een alomgekende en zeer geestryke Iransche schryver, wyst dezer dagen in den Montleur Universel op eéne droeve aer- digheid welke het weekblad der rechtbanken onlangs bevatte In hetzelfde nummer van dit blad en achter eenvolgens wordt er gewaeg gemaekt aen dry rechterlyke zaken die denzelfde» dag, door dezelfde rechters, in hetzelfde hof afgedaen werden Ds eerste zaek is die van eenen aertsschelm die een kind heeft vermoord om het eene som van negen franken welke het by zich droeg te ontstelen De tweede, die van eenen overspe ler die des nachts door den man zyner mede plichtige betrapt werdende, twee pistoolscheu ten op denzelven heeft gelost De derde is die van eenen priester die van den predikstoel zich beklaegd heeft over den ongelukkigen toestand der kerk in Frankryk Welnu, wat gebeurt er I)e kindermoorder wordt vrygesproken. De overspeler wordt vrygesproken. En depriester?.... De priester wordt ver oordeeld tot dry maenden gevang. O BLINDE RECHTVEERDIGHEID FRANKRYK. M. Clemenceau en verscheidene zyner vrien den zullen, by de heropening der Kamers van Afgeveerdigden, de afschafling vragen der wet, die het oprichten der basiliek van het Heilig- Hart te Monlmartre van openbaer nut verklaert. Zy stellen voor geldelykc schadevergoedingen aen de rechthebbenden le betalen. De fransche radikale overheidspersonen hebben zich de laelste schoolvakantie ten nutte gemaekt. Uit een groot getal gemeentescholen zyn de kruisbeelden cn andere godsdienstiige voorwerpen weggenomen. Deze maetregel zal, naer hel schynt, algemeen worden toegepast. M. llerold en zyne aenhaugers willen geen God in de scholen meer dulden.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2