Aenkoop tegen den Staet van den sehoonen bouwgrond op de zate Vernieuwing van den ingevallen kaeimuer op den Dam; Aenlegging van eenen sehoonen openbaren hof op de Fabriekplaets, beschut door eene schoone yxeren grillie van franks 2800 tegen de verwoes tingen der liberale wildemans. (Die yzeren grillie zal meester Eremen en Beenen nog doen sterven van kolere.) Verfraeiing en verbeteringen oen stads gebou wen Aenkoop van gronden op den Dam en her schepping van dien ongezonden poel en van den Radyzengang eene oprechte schande voor Aelsl) in een schoon gezond en voordeelig kwartier, dat 't verkeer langsheen de Viert gemakkelyk, aen- trekkelyk en aengenaem maekt, enz., enz., enz. Zoodus, zeggen wy, alle deze schoone en nuttige werken, die de IVrbow/ssullen niet kunnen verkroppen, zyn tot stand gebracht geworden met slechts de helft der geleende som Herhalen wy nu in't kort de rekening van ons catholiek Bestuer van 1867 tol heden Het Bestuer leende fr. 420,000 Hel heeft te goed 1° Vande Spaerkas fr. 174,000 2° Op de leening, de nog niet verbruikte gelden fr. 200,000 3° Van de gronden van den Dam allen verkocht op rente en waervan niet eenen koopercomp- tant betaeld heeft, en alhier ge schat, de onverkochte gron den mede begrepen, op fr. 150,000 ft Verbond zegt dat deherverkoo- ping der gronden op den Dam 200 duizend franks zal opbrengen. Des te beter voor de stad.) Te samen fr. 524,000 Zoodanig dus, dat indien het catholieke Stadsbestuer zich wilde vergenoegen met alle de zoo schoone en nuttige werken die het tot heden voltrokken heelt, en verder wilde af zien van de nieuwe niet min noodzakelyke en schoone werken die het besloten heeft, de stadschuld aenslonds met de helft zou kunnen verminderd worden, 't is te zeggen, men zon zelfs nog honderd duizend franks kunnen a/korten op de schuld gemaekt door de ezels van 't a/yekookt liberael Bestuer De bovenstaende berekening is zoo klaer en duidelyk dat elkeen ze kan begrypen wy zyn verzekerd dat kornel Van Assche zelf er klaer in ziet. En nu ten slotte, dagen wy alle de liberalen uit, zooveel als er zyn, niet een enkele uitge zonderd, de minste cyfer onzer berekening te kunnen valsch verklaeren en zeggen wy tot onze Medeburgers!.... Oordeelt nu Calholieke Medeburgers Gy weet allen welke vervolgingen onze calholieke arme broeders in de liberale steden te lyden hebben, welke getrouw aen de in- spraek van hun geweten, hunne kinderen naer de catholieke scholen zenden. Ja, Medeburgers, meer dan eens hebben de catholieke dagbladen u bekend gemaekt met welke onmeêdoogendheid, met welke wreed- aerdige snoodheid die ongelukkige onterfden der fortuin in de liberale steden gepynigd eu gefolterd worden. Van 't oogenblik dat die ongelukkigen hunne kinderen, volgens hunne overtuiging, naer de catholieke scholen zenden, wordt hen allen onderstand van 't Weldadigheidsbureel ge weigerd... De zieken blyven zonder genees kundige hulp, de gebreklydenden zonder eten. de weduwen zonder troost, de weezen zonder bystand!.... Te Antwerpen zyn 1600, wy zeg gen, zestien honderd, arme huisge zinnen van allen hoegenaemden onderstand verstoken.... Te Brussel, te Gent, te Luik, te Bergen, te Doornyk. te Oostende en tot in 't nestje van Waver telt men er ook met dui zenden en honderden. Hier te Aelst, wy mogen het met fierheid zeggen, worden onze arme broeders, die, wy moeten hel er byvoegen, ten meerderen deele gedwongen, hunne kinders naer de liberale scholen zenden, hoegenaemd niet vervolgd. Ons catholiek Armbureei verleent hulp en by stand aen alleongelukkigen of zy hunne kinders, 't is gelyk.naer de catholieke scholen of naer de liberale scholen zenden.Ons Armbureei laet dagelyks soep bedeelen zoowel aen de kinde ren der liberale als der calholieke Bevvaer- scliolen. Het eerbiedigt de gewetens vryheid van allen... Wy dagen onze liberale tegenstre vers uit ons een feit te kunnen aenhalen 't welk zou bewyzen dat onze catholieke Arm- meesters. uit hoofde der schoolkwestie, ooit iets aen onze noodlydenden hebben geweigerd. Die handelwyze onzer armmeesters is deftig en wordt door alle weldenkende lieden ten hoogste geprezen. Maer nu eene vraeg Zou die zoo gelukkige toestand hier blyven bestaen, moesten wy het ongeluk hebben in onze stad eene liberale Re- gentie te zien heerschen Wy antwoorden: neen duizend mael neen Even als in de liberale sleden, zouden onze arme ongelukkige broeders hier vervolgd, ge pynigd en gekweld worden van den oogenblik dat zy, volgens de inspr.iek van hun geweien, hunne kinderen naer de calholieke scholen zouden durven zenden. Hier ook zouden de arme zieker, zonder geneeskundige hulp bly ven, de hongerigen honger lyden, de naekten ongekleed blyven.de weduwen vei siooien wor den en devveezen zonder bystand blyven. Medeburgers, Aelslenaers, gy allen die om uwe groote menschlievendheid overal gepre zen wordt, zoudt gy die vervolgingen tegen uwe arme stadsgenoten gedoogen Wy hoo- ren u antwoorden Neen NooitEhwel indien gy nooit wilt gedoogen dat uwe moe derstad het tooneel worde van die afkeurlyke liberale schanddaed, weigert dan uwe stem aen de liberalen en kiest, als een man voor de catholieke candidaten De Armmeesters door onzen catholieken Gemeenteraed aenge- sleld, hebben u getoond hoe zy de gewelens- vryheid begrypen en errinnert het u het ver- iedene is de waerborg voor de toekomst Weg dan met het haetdragend en plaegziek liberalismus en Leve de catholieke candida ten Stene vraeg Geachte Medeburgers, wy willen heden de volgende vraeg stellen en ze ook beantwoor den Hoeveel duizenden en duizenden franks zou het officieel of liberael onderwys hier te Aelst, ver slinden, moesten wy 't ongeluk hebben door eenen liberalen gemeenteraed besluerd te wordenl Vooraleer deze vraeg te beantwoorden moe ten wy doen opmerken, dat ons catholiek Stadsbestuer de ongeluks-of bloedwet van 1879 slechts uitvoert naer de letter en zonder den minsten geestdrift, 't is te zeggen, dat onze stedelyke Regeering voor 't oflicieel on- derwys geene duit meer uitgeeft dan de wet voorschryft. Nu, om onze geachte Medeburgers eens goed te doen begrypen hoe noodlottig het voor onze stedelyke geldkas zou wezen, moesten wy hier te Aelst eenen liberalen gemeenteraed in plaets van eenen catholieken bezitten,willen wy hier nog eens eene vergelykmaking maken tusschen onze stad en verscheidene andere steden des lands. Ter zake dus: In 1877, koste het openbaer ondervvys in onze stad frs. 52,666, en, in 1878, frs. 58,151. De vermeerdering voor 1878 spruit voort uit de inrichting van eene tweede Bewaerschool en eener tweede lagere Jongensschool te Myl- beke. In 1879,beliepen de kosten tot frs. 60,804. Voor 1880, iiad de Gemeenteraed slechts frs. 60,059 in 't budjet geschreven, doch het ministerie heeft die som, ambtshalve,vermeer derd tot ongeveer 65 duizend frs. Voor 't loopende jaar 1881, zullen de kosten van 't openbaer onderwys ten minste tot 70 duizend franks beloopen. ten gevolge der her opening der tweede Bewaerschool en de in richting van 't Alhenteum. He bevolking onzer stad telt omtrent 23 duizend zielen. Nemen wy 22 duizend, en dit maekt dal wy hier te Aelst ongeveer 5 franks per inwooner betalen om de onkosten van 't oflicieel onderwys te dekken. En hoeveel betaelt inen in de sleden wacrde leden van 't Bestuer de slaefsche handlangers van 1 maconnieke ministerie zyn? Te Brussel betaelt men voor 't openbaer onderwys tot zeventien franks vyftig centimen per inwooner. Indien de stad Aalst in zake van scholen be stierd wierd gelyk Brussel,in andere woorden, indien onze stad slaefsche handlangers van 't maconniek ministerie moest aen haer Bestuer hebben, dan zou men jaerlyks eene som van 385 duizend franks te betalen hebben. Te Gent kost het officieel onderwys 14 franks per inwooner, 't zy voor onze stad 308 dui zend franks. Veronderstellen wy dat het onderwys.onder een liberael Bestuer te Aelst maer de helft zou kosten, dit zou nog 150 duizend franks uitmaken. Ehwel! de jaerlyksche ontvangsten der stad Aelst beloopen 'tot ongeveer 520 duizend franks. Men weet hetmet deze som van 320 dui zend franks, moeten alle de openbare diensten en werken bezoldigd en betaeld worden, nu, indien men, hier te Aelst, 150 duizend, ja zelfs maer 90 100 duizend franks aen 't oflicieel onderwys moest verkwisten, dan zouden byna alle de openbare diensten en werken moeten blyven stilslaen, ten ware men onmiddclyk nieuwe belastingen heffe. Hieruit blykt dus zonneklaer, dat moesten hier, gelyk te Brussel, te Gent, te Antwerpen, te Luik, enz. enz., slaefsche handlangers van 't liberael ministerie op ons stadhuis heer schen, men, eer twee jaren zouden verloopen wezen, ten minste jaerlyks vyftig duizend franks nieuwe lasten zou moeten heffen om in de oneindige duizende franks te voorzien die de draeikolk, officieel onderwys gehee- ten, zou verzwelgen. Dank aen ons catholiek Bestuer, 't welk de bloedwet van 1879 maer naer de letter en ge dwongen uitvoert, heeft men de noodzakelyk- heid van onze Medeburgers met nieuwe lasten te bezwaren tot hiertoe konnen vermyden, en men zal ze kunnen blyven vermyden, ten ware het ministerie de schoolkosten gedurig ambts halve bleef vermeerderen. Doch moesten de liberalen hier aen 't be wind komen, de noodzakelykheid van de ste delyke lasten met ten minste 50 duizend franks te verzwaren ware onvermydelyk, want als slaefsche handlangers hunner brusselsche libe rale opperbazen, zouden zy met beide handen toejuichen aen alle de dwaze besluiten en maelregelen die zy in zake van scholen, zou den nemen. Mer. zal ons tegenwerpen dat de wederstand van ons catholiek Bestuer het liberael ministe rie niet zal beletten hier scholen op scholen te bouwen, onderwyzers en onderwyzeressen te benoemen die geen werk zullen hebben en er bygevolg zou noodig zyn als vuer in onze oogen. Dat weten wy wie meester is, heeft veel, ja, veel, te zeggen en te bevelen, rnaer wat wy ook weten is, dat koken kosten moet, in andere woorden, dat de opbouwing en inrich ting dier nieuwe scholen dienen betaeld en de onderwyzers en onderwyzeressen bezoldigd worden... en als er hiervoor geen geld in de kas is, er moet gezorgd worden dat de ledige kas goed voorzien worde. En wat zou er gebeuren moesten wy een liberael Bestuer hebben Wel, in plaets van wederstand te bieden aen alle de ministerieele dwaesheden in zake van scholen, zou het er de hand aen leenen en onmiddelyk zooveel nieuwe lasten stemmen als er zouden noodig wezen.... Wat zeg ik Ze zouden nog eenige duizenden franks meer stemmen om er hunne kozyntjes en vriendekens eens duchtig te laten aen lekken, trekken en zuigen. Onze catholieke Regentie zal tot hel uiterste toe wederstand biedenzy zal de stadsgeldkas, voel voor voet, verdedigen tegen de gedurige aenvallen van 'tliberael ministerie, en, wan neer, het, overwonnen door de ministerieele overmacht, onze stedelyke geldkas aen den officieele schoolworm, gedwongen en tegen wil en dank, zal moeten overleveren, zal onze Regentie, wy mogen het verzekeren, nooit de hand leenen om nieuwe lasten te heffenneen, zy zal al de halelykheid der nieuwe lasten overlaten aen de liberale ministers en hunne aelstersche vrienden, die er alleen de schuld van zyn en er dan ook de verantwoordelyk- heid van te dragen hebben. Zoo dus, Medeburgers, indien gy de stede lyke lasten weldra met ten minste*vyftig dui zend franks wilt zien vermeerderen, stemt dan voor de liberale candidaten.... Integendeel, indien gy wilt dat er tot het laetste oogenblik wederstand geboden wordt, dat men de stads kas alieenlyk aen den liberalen schoolworm overlevert, dan wanneer men, door de minis terieele overmacht overwonnen is, stemt dan voo( de catholieke candidaten,voor de deftige, eerlykc, geleerde, moedige en onbaelzuchtige hceren welke lot hiertoe uwe zedelyke en stof- felyke belangen zoo moedig en eervol verde digd hebben. Mogen wy het u zeggen, geachte Medebur gers, indien gy de vermeerdering onzer stede lyke belastingen wilt vermyden, is het uwe plicht en uw belang voor de party van den wederstand tegen de dwaesheden in zake van scholen te stryden,'t is te zeggen, voor de catholieke candidaten te stemmen.... Immers, wie weet wat Godweet?.... En zouden de aenslaende gemeentekiezingen het gehael en vervloekt maconniek ministerie geenen doode- lykcn slag kunnen toebrengen, welken ons zynen aenstaenden val zou doen voorspel len Een zaek staet vast.de val van 'l godsdienst- hatend maconniek ministerie, zal het einde wezen van den onrechlveerdigen schoolstryd die heden over Belgie woedt Geëerde Medeburgers,gy begrypl te wel uwe belangen, om niet als een man, zonder aenzien van persoon, en alle oude veelen aen kant ge steld, te stemmen voor de calholieke candida ten, voor mannen die ons stedelyke geldkas tegen de liberale verkwisters tol het uiterste zullen verdedigen en aldus wellicht zullen kun nen beletten dat er u nieuwe contributien moeten afgeperst worden. Dat ware immers niet onmogelyk het libe rael ministerie kan verdwynen vooraleer het hier nieuwe lasten zou kunnen doen hellen Geachte Medeburgers.dus voor alle de calho lieke candidaten, niet een enkele uitgezonderd, gestemd dit is onze plicht, dit vereischen onze opperste belangen GA.SKWESTIE. Elkeen weet reeds hoe hoogst voordeelig de zoo belangryke kwestie der openbare verlich ting door onzen Gemeenteraed is opgelost ge worden. Hedendaegs betaelt de stad eene som van omtrent 20 duizend franks voor de verlichting der straten en stedelyke gebouwen. Te rekenen van 1 Mei 1882, zal de stad uit dien hoofde niets meer te betalen hebben. De straten, de stedelyke gebouwen zullen gratis verlicht worden. Deze spaerzaemheid zou eene vermindering van lasten toelaten, ware het niet dat de officieele scholen de stedelyke geld kas gedurig plaltrekken. Doch het grootste deel onzer medeburgers zal uit de zoo gelukkige oplossingder Gaskwes- lie toch groot voordeel trekken, 't geen als eene ontlasting mag gehouden worden. Voortvds betaelde men hier de gas 35 centi men en half den cubieken meter, heden kost ze nog 28 centimen en te rekenen van I Mei 1882 zal zy aen 18 centimen afgeleverd worden. Wy vragen het is dit geene ontlasting voor alwie gas verbruikt Slechts in eene gemeente des lands, name- lyk te Schaerbeek by Biussel, wordt de gas tegen minderen prys afgeleverd. Vergeten wy ook niet te melden dat onze liefdadigheids- en stedelyke onderwysgeslich- ten voortaen de gas slechts acht centimen deu cubieken meter moeten betalen. En aen wie zyn wy, Aelstenaren, die zoo hoogst voordeelige oplossing der belangryke gaskwestie verschuldigd Aen gansch onzen catholieken gemeenteraed, maer bezonderlyk aen de uitgestrekte j kennissen en wetenschappen, aen de langdurige studiën en de moedige zelfsopoffering van den heer Schepen 1 Frans Monfils! En dit roept de Dendvrbode hier luidkeels uit tot spyt van die 't benydt HET POSTHOTEL. i Wy hadden gedacht dat de liberale schry- velaers uil 't Verbond nimmer op hunne zoo dwaze als ongegronde beknibbelingen betrek- kelyk het Poslhótel zouden durven terugkee- ren. Wy hoopten dat zy, even als alle de overige aelstenaers, eindelyk zouden beken- i nen.dateenbestendig Post-enTelegraefs'oureel, met byvoeging van een bureel voor de verzen- i ding de>- kleine colis, in 't midden der stad, niet alleen nut en voordeel voor handel en nyverheid maer ook gemak voor de burgeryin 't algemeen zou bybrengen.... Wy hebben ons bedrogen De liberale fenik sen uit 't Verbond blyven in hunne zoo dwaze beknibbelingen volherden, nietlegenslaende onze gansche bevolking de oprichting van het Post-en Telegraefshótel^goedkeurt. En wat keuren de libérale feniksen af? Den kosteloozen afstand van den noodigen grond waerop het Poslhótel gebouwd werd. Nu wat antwoordde 't Gouvernement toen men vraegde hier een bestendig Posthótel in 'l midden der stad op te richten Hel Gouvernement stemde toe op de acnge- duide plaets een Poslhótel te laten opbouwen, maer dit onder de uitdrukkclyke voorwaerde dat men den noodigen grond kosteloos zou afstaen. Wal stond er aen ons catholiek Bestuer te doen Te weigeren of aen te nemen.... en het nam de voorwaerde aen. Eu ons Bestuer deed wel, zeer wel en zoodanig wel dat, buiten eenige haetvolle liberalen in wiens oogen ons catholiek Bestuer niets goeds kan verrichten, gansch de stad zyn besluit goedkeurde. Dikwerf hebben wy aen de liberale schry- velaers beleefd gevraegd ons te willen zeggen wat het Stadsbes luer met den grond derDry Koningen zou hebben aengevangen, had het de groote dwaesheid begaen, den afstand te weigeren, en nooit hebben zy onze waeg wil len beantwoorden Nu, heden, na zes jaren beknibbelingen, zeggen zy dat men dien grond iu plaets van aen 't gouvernement kosteloos af te staen, in de openbare plaets moest lyven. En wat voor deel, wat nut, welk profyt zou onze burgery hieruit getrokken hebben Hoegenaemd geen, want de openbare plaets is aldacr wyd en breed genoeg om nooit eenige versperring voor 't verkeer te moeten vreezen. Zeggen wy ten slotte en dit met de over- groote meerderheid der Aelstenaers,zoo libera len als catholieken, dat onze stedelyke Regee ring een aki van wysbesluer daerstelde, toen het aen den Staet een deel grond 't welk om trent de 24 duizend franks gekost had, koste loos afstond om er een Post en Telegraefsliótel op te bouwen 'l welk, gelyk het heden over vloedig bewezen is, veel nut, voordeel, profyt en gemak aen klein en groot, aen arm en ryk kon verschaffen Overdekt© Doteinierkt. Als onze liberale kiekenhoofden onze over dekte Botermerkl aenschouwen en ze vergely- ken met 't belachelyke Jan klaeskot dat de afge kookte liberale Regeering teg.tn de Carmelie- ten heeft doen plakken,dan staen zy beschaemd over den kemel die door hunne harllappen ge scholen werd. En hoe meer zy het opreeht monument, door de catholieke Regeering opgericht, beschou wen, hoe heviger ook gevoelen zy nyd en spyt iu hunne lage zielen opwellen, want inwendig toch moeten zy bekennen dat nooit openbaer werk meer voordeel en profyt aen onze nee- ringdoende burgery bybracht. Eu inderdaed, wie zou durven beweren dat, sedert de oprichting der overdekte Boter- merkt, onze wekelyksche botermerkt in be- langrykheid niet veel, heel veel heeft aenge- wonnen en de voornaemste Botermyn des Lands niet is? Niemand denken wy, want 't ware al tc dom.... In 1874,toen de overdekte Botermerkt nog niet bestond, werden gedurende gansch 't jaer, en dit is 't jaer 't welk 't grootste getal kilos oplevert, 555,600 kilos boter in onze stad verkocht en geleverd. In 4878, toen de overdekte Botermerkt was voltrokken, werden er gedurende gansch 'l jaer625,750 kilos boter verhandeld. Verschil in meer voor 1877. 72,150 kilos In 1878, wierden hier rond de 750 duizend kilos boter in de waeg gewogen, 't zy een ver schil van 20Ö duizend Kilos ten voordeele van 1878. Sedert dit laetste jaer, is onze Botermerkt blyven aengroeien, zoodanig dat voor't loopende jaer 1881. de hoeveelheid Boter hier gedurende gansch 't jaer verkocht en geleverd de &OÓ duizend Kilos zal te boven gaen. Wy hopen dat weldra hel mïlloen Kilos jaerlyks zal bereikt wor den En aen 'i welk hebben wy die zoo voordee lige ontwikkeling onzer wekelyksche boter merkt te danken Volgens de liberale kiekenhoofden aen 't ge- makkclyker verkeer door de yzerenwegen tot stand gebracht Maer reeds vóór 1877 verkeerde onze stad, by middel van yzerenwegen, met byna gansch ons arrondissement in gemakkelyke gemeen schap, en nieltegensiaende bleef onze boter merkt kwynen. De ware en eenige oor/nek van de zoo spoe dige en voordeelige ontwikkeling onzer boter merkt hebben wy alleen te danken aen hare overdekking, waèrdoor aen koopers en vcr- koopers meer gemak wordt bezorgd. Dit is zoo klaer als de zon! Besluiten wy heden met uil te roepen dat de oprichting der overdekte botermerkt verre van eene geldverspilling te wezen, als een nuttig en hoogst voordeelig werk voor de stadskas en ook voor onze nceringdoendebevolking mag aenschouwd worden, ten eerste, omdat hier door de opbrengst der stadswaeg merkelyk is vermeerderdten tweede, omdat onze weke lyksche Botermerkt, sedert dien.de belangryk- ste van 't gansche land is geworden. De liberale kiekenhoofden hebben schoon tegen de Overdekte .Merkt te schreeuwen dat het eene glazenmuit is,enz. enz.. niemand be kommert zich niet hun gelier; al wie stiel doet, weet dat onze botermerkt veel volk naer onze stad lokt en waer volk is, is er neering, zegt 't spreekwoord geene kazern te bouwen, maer voetstappen aen te wenden om te verkrygen dat 't gouver nement hier eene kazern zou laten bouwen. Die voetstappen vvierden aengewend. Onze achtbare heer Burgemeester en Volksvertegen woordiger Van Wambeke en zyneandere colle- gas der Kamer drongen meer dan eens by den minister aenEn welke was de onverander- lyke antwoord van dezen hoogen ambtenaer? Het gouvernement, zegde de minister, weigert niet slelliglyk eene kazern te Aelst te a bouwen; maer ik zal doen onderzoeken of er o in 't belang van 's lands verdediging eene kazern te Aelsl, mag gebouwd worden. Tot heden toe, heeft 'l gouvernement den uitslag van zyn onderzoek nog niet laten ken nen, nietlegenslaende menigvuldige errinne- ringen. Waerom wenden de liberalen, zy die tcch zoo zeer aen eene kazern houden, geene voet stappen aen by hunne hartlappen de liberate ministers, om te verkrygen dat 't gouver nement hier eene kazern bouwe Onzes dun- kens mogen zy, die 350 duizend franks uit de stadskas aen klodden en vodden versnoeper- den, wel dien kleinen dienst aen hunne mede burgers bewyzen Dan ten minste zou men mogen zeggen dat de liberalen van Aelst, eens in hun leven, iets voor hunne stad van de liberale ministers hebben kunnen verkrygen Kazern. Ondanks onze afstraffende wederleggingen blyven de liberale feniksen uil 't Verbond, maer altyd en gedurig uitroepen dat de afbraek van onze kazern een der grootste bestuerlyke mis- dryven is, die ons catholiek Bestuer ooit kon plegen. Wy willen heden deze kwestie op nieuw behandelen en doen zien dal ons sledelyk Bestuer, in deze kwestie de bplangcn der stad en deze zyner bestuerden allerbest behertigde. Iu 1865, dekreleerde de weggevaegde libe rale Regentie de opening der straet, tbans de Alberi-Liënartstraet. Indien men daer eene straet wilde openen, moest de kazern afge broken worden, 't Is dus klaer, dat de afbraek der kazern van toen af in princiep besloten was. Reeds van in 1865, eischte de militaire genie dal er zware herstellingswerken en verande- aingen aen de kazern zouden toegebracht worden. Die eischen der militaire Overheden bleven aenhouden, Onze catholieke Regentie zoo wel als de gevallen liberale, weigerde die herstellings werken en veranderingen te laten verrichten 1° omdat deze werken al te groote geldopoffe- ringen vereischten, en, 2" omdat die werken eene geldverspilling zouden wezen, daer de afbraek der kazern in princiep besloten was. De militaire genie bleef aandringen en ziende dal ons stedelyk Bestuer bleef weigeren de gevraegde herstellingswerken en veranderin gen te doen verrichten, bedreigde zy de kazern bouwvallig te verklaren en 't garnizoen gidsen de stad te doen verlaten. De gidsen vertrokken en de kazern stond ledig. Het stedelyk Bestuer bevool dan de afbraek der kazern en opende de Albert-Liénarlstraat, heden een der schoonste straten onzer stad. Doch in dit alles ligt het groote misdryf niet besloten. De groote faut die onze catholieke Regentie begaen- beeft, is van eerst geene nieuwe kazern te bouwen en dan de oude af te breken. Maer waerom heeft de afgekookte liberale Regentie geene kazern gebouwd? Zy heeft er tyd genoeg toe gehad, en, wat meer is, dan zouden de aelstenaers toch weien waer de .350 duizend franks vermeerdering van schuld in vesmolten zyn Het is onbetvvislbaer dat het eene schande- lyke verkwisting van stadspenningen zou ge weest hebben, had onze catholieke Regentie eene nieuwe kazern laten opbouwen.En inder daed, op 't oogenblik dal onze kazern bouw vallig wierd verklaerd, kondigde het ministerie de neêrlegging aen der thans bestaende wet, welke 't gouvernement met 't kazernement der troepen gelast. Volgens de liberalen zou de stadeene kazern moeten bouwen hebben die 400 duizend franks zou kosten, en dit zonder de verzekering te hebben, dat 't gouvernement dit gebouw ging overnemen. De heer minister van oorlog hieromtrent ge- raedpleegd, antwoordde dat hy niet kon ver zekeren dat de Commissie gelast met 't kazer nement de nieuwe gebouwde kazern van Aelst zou overnemen. Het was dus heel voorzichtig handelen, hier Liberale Kruiskensboek Onze artikels betrekkelyke de bestuerlyke zaken onzer stad waren geschreven, toen een vriend ons een vluchtschrift van 15 bladzyden bezorgde, in 't welk de geuzenkliek het bestuer onzer catholieke Regeering aenrandt. Wie dit vluchtschrift niet gelezen heeft, kan er zich gemakkelyk een denkbeeld van vor men neem vyf a zes artikels uit 't Verbond, drukt ze dan 't eene achter 't andere, staert aen slaert, en ge zult 't armzalige gevrocht verkry gen waermeê men de catholieke kiezers tót geuzen wilt hervormen Meest al de onnoozel- lieden in dit vluchtschrift vervat, hebben wy, niet eens, maer honderdmael weêrlegd. Overi gens ons nummer van heden, levert meenig bewys op, gestaefd, op onweêrleglyke cyfers, dat de schryvelaer van 'i bedoeld vluchtschrift, wetens en willens, aen de waerheid te kort blyft, om zyne lezers trachten te misleiden. Wy willen ons dus bepalen, zoo kortbondig mogelijk onze bemerkingen aengaende delogens en valsche aentygingen in dit schrift voorko mende, te doen'kennen. Onze geachte lezers zullen 't overige doen. o De liberale Ki-uisKenshoeK zegt 1°In 't belang onzer stad en harer bevol- king, zou er in den gemeenteraed eene tegen- party moeten zetelen om de daden der meer- derheid na te zien. Wy antwoorden Waerom spreken de libe ralen tc Brussel, te Gent, te Antwerpen, enz. enz. ook alzoo niet?Ah! wy begrypen u: Catho lieken moeten bewaekt worden geuzen niet Maer de kiezers kennen uwe geheime knepen zy weten dat indien er zich ooit een van uwe kliek in den gemeenteraed kan foefelen, het liberael ministerie, er een schepen, ja, zelfs een burgemeester zou van maken Niet slimmer dan dat Maer holakadéééééé, misgepierd, zulde Het catholieke Besluer heeft de beloffe gedaen rcchtveerdig te handelen en het stelde de Hospicieheeren, de heeren van 't Arm- bureel en eenige bedienden af. Antwoord Wie heeft, in 1849, M. D'Huy- gclaere, catholieke sladssekretaris afgezet Waren liet niet. de liberalen En waerom werd die afstelling gedaen Was het niet om er een vreemden gelukzoeker meè te bekleeden, die hier met een withouten kasken, ne roggen- broodkant en een potje smout was aengeland, een kerel, die de liberalen lieden den verza digde (in 't fransch le repu) heeten Wie heeft M. Van den Hende zaliger en an dere Hospicieheeren niet alleen afgezet maer nog bovendien pogen te onleeren De libe ralen.... Dat men ons eens den naem noeme van een enkelen catholieken ambtenaer of bediende, die, in 1866, als de liberale coterie van 't stad huis vloog, in functie was En hoeveel liberale stadsbedienden zyn er nu heden nog in functie (Politie, Stadsbestuer, Spaerkas,- Slachthuis, enz., enz., men kyke daer eens in.) Men heeft zelfs de positie dier bedienden en ambtenaren merkelijk verbeterd Is dit parlydig handelen Wat nu de afgestelden betreft, 't publiek kent de reden en zij nog veel beter.... o 3° Alles is voor eenige bevoordeeligde familiën, en alles hangt hier at van twee meesters, die de oppermachtvan geheel den gemeenteraed uitmaken, a Anlw.— Wie zyn die bevoordeeligde familiën Welke zijn de plaetsen die zij hier in de stad bekleeden? Wie zyn de twee meesters van den gemeenteraed Kunt gy ze noemen Ah jonge, ge zyt onvoorzichtig.... Denkt gy dat de aelstenaers den tyd vergeten hebben, wanneer hier een vreemdeling de plaetsen van Sekretaris der stad, van Sekretaris der Koop handelskamer, van kapitein-rapporteur der Burgerwacht bekleede en nog bovendien in menig proces als de advokaet der stad aenge- steld wierdden tyd, wanneer die zelfde vreemdeling niet alleen de meester van den gemeenteraed maer zelfs de meester van den burgemeester was Was hy het niet die le Brussel in zyne opgeblazene hooveerdigheid uitriepAlost c'est moi f o 4" Het catholiek Bestuer heeft de belofte gedaen alles aen le besteden, en het geeff nu al 't werk aen de catholieken. Ant.«Onder een liberael bestuer zouden de catholieken zoo wel als de liberalen werk van de stad verkrygen, niet waer? Wie er aen twy- felt, errinnert zich wat er gebeurde van 1848 tot 1866.... En die te jong is om over dien tyd meè te klappen, wende zich tot SusKe, en deze heer zal hem al de gewenschte inlichtin gen geven aengaende de openbare aenbestedin- gen ten tyde van het oude liberael Bestuer Wat meer is, de schryver van den kruiskens- boek, zegt dat liet catholiek Bestuer voor wat de leveringen aen de stad betreft, het stelsel van KIK zyne beurt naleeft. De jongen bekent dus dat de liberale ook hunne beurt gehad hebben van 1848 tot einde 1866??? Ah wy verstaen u als de liberalen aen 't roer zyn,'is alles voor de liberalen zelfs geen enkele catheliekc maetseüappy kan de minste

De Denderbode | 1881 | | pagina 2