TRIOMFTOCHT. Bijeenkomst aan he Molenstraatpoort. UITSLAG STAD AALST. KAETSSPEL Schipbreuk van den Clan Macduff. Hel stoomschip Upupia, komende van Cork en dat zeventien der overlevenden van den Clan Makduff aan boord had, heeft te Plymouth de tydingder ramp gebracht. Gemeen teltiezingen. De algemeene uitslag der kiezingen van Dynsdag lest, mag als noodlottig voor de libe rale politiek aenschouvvd worden. Byna overal behielden de catholieken hun ne veroverde posiliën, terwyl de liberalen in vele belangryke steden en gemeenten eene duchtige nederlaeg leden. In 't gansche vlaemsche land en tot zelfs in eenige waelsche streken wierden de burge meester en schepenen nu lest door M. Rolin benoemd, afgekookt. Indien de engheid der plaets waerover wy beschikken ons niet hin derde, zouden wy menige plaets kunnen aen- wyzen waer het gebeurde. Kortom, de catholieke zegepralen te Brugge, te Kortryk, te Harlebeke, te Mechelen, te Lier, te Aelst, te Dendermonde, te Lokeren, te Au- denaerdc, te Ninove te Geeraerdsbergen, te llerzele, te Wettercn, te St-N'icolaes, te Soi- gnies, te Hasselt, te Bergen, te Binche, enz, enz, aiwaer de stryd allerhevigst was, moeten als een krachtdadig protest gehouden worden legen de dwinglandy van 'l liberael ministerie en ook tegen de schandelyke geldverspillingen die door de bloedwet van 1879 veroorzaekt worden. Bestatigen wy ten slotte dat de laetsle ge- meentekiezingen alhoewel zy, in de groote steden, aen de verwachting onzer catholieke vrienden niet hebben beantwoord, bewyzen dat het volk overal de liberale dwingelandy wil afschudden. Ja, op vele plaetsen mag de uitslag der gemeentekiezingeu als het onbe- twistbaer voorteekenen aenschouwd worden van de afdoende catholieke zegepralen in 188-2 die ons van 't gehaete en vervloekte liberael ministerie dat over Belgie heerscht zullen ver lossen dei* gemeentekiezingen In do steden en gemeenten van 't arrondissement Aelst waer er stryd is geweest. GEERARDSBERGEN. Volledige en schit terende zegeprael der catholieken. Ziethier den uilslag Ingeschrevene kiezers 706. Aenwezige stemmers 645. Nietige en ongel dig verklaerde briefjes 50. Volstrekte meer derheid 308. De ongeldig verklaerde briefjes waren meest al ten voordeele der catholieken. Catholieken MM. De Clippele Prosper 345 Van Trimpont Aug., 342 ;Pieraert Desiré, 341; Van Coppenholle Jozef, 340; De l'Arbre, Char les, 539 Delestrée Francois, 359 Druvvé Mellon, 537. Liberalen Van Santen Victor, 274; Lioltier Francois, 272 Antheunis Victor, 271 Rens Jules, 271 Coppens Camiel, 270 Slruelens Jan, 270; Van der Eecken Firmin, 270. De geerardsbergsche geuzet y heeft zich aen die verpletterende neerlaeg niet verwacht; inte gendeel zy riep luidkeelsdat zy van haren zege prael verzekerd was, immers 49 catholieke kiezers waren van de lyst geschrabt. In 1878, triomfeerden de geerardbergsche catholieken met slechts 60 stemmen meerder heid, en nu dynsdag lest met 70 stemmen en dit ondanks de afschrabbing van 49 catholieke kiezers. NINOVE.Volledige zegeprael der catho lieken. Ziethier den uitslag Catholieken. MM. Bosteels, 231 Dumont, 234 Fransman, 232 Van den Borre, 239 Van der Schueren, 236. Liberalen. MM. De Deyn, 192 De Mol, 488 Roman, 185 Van den Bossche, 185 Van Ham. 180. OULTRE. Twee catholieken gekozen balloteeriri» lusschen een catholiek en een liberael. De zegeprael der catholieken is ver zekerd HELDERGEM. Een catholiek gekozen balloteering tusschen twee catholieken en twee liberalen. SOTTEGEM. De catholieken zegepralen met eene verpletterende meerderheid. Getal stemmers 267. Meerderheid 134. Catholieken MM. P. Meulenyzer 171 A. Van Heteren 167 Ch. Van Wymersch 169 E. Vekeman 171; D.Van Crombrugge 169; J. B. Van der Straeten 169. Liberalen. MM. V. Cantaert 85 A. Mon- nier 87 Van de Mergel, notaris, 88 M. Van Hcddegem 84 A. Fredericq 88 H. Velghe 84. HERZELE. De catholieke candidalen triomferen met eene meerderheid van 20 stem men. Dit is 't uitwerksel van de Schoolin- kwisilie en andere schandalen die de oogen der kiezers hebben doen openen. EREMBODEGEM. Groote zegeprael der catholieke candidalen. Ondanks de medecynen en de pillekens van doktor Wallekéns, wierden de logiebroers onder eene buis van 87 meters lang begraven. MOORSEL. De catholieken candidaten zegepralen met eene meerderheid van 17 stemmen. Alle verdere uitslag is ons onbe kend. Naer 't schynt hebben de liberalen van Moorsel zich aen schandelyke buitensporighe den en geweldadigheden overgeleverd. Nade re inlichtingen ontbreken hier omtrent. HOFSTADE. De kliek van Cies Matthys, alias Dreddenwerd zoo fynekens afgekookt dat er byna niets meer van overblyfi. De ca tholieken bekwamen 144 stemmen en de jan nen van Cies diep in de 55Dat voorspelt voor binnen drv jaren, niet waer Cieske DENDERHAL'TEM. Catholieke zege prael. HERDERSEM. M. Moens, burgemeester benoemd door Minister Rolin is herkozen. Balloteering tusschen 3 catholieken en een liberael. SMETLEDE. De catholieken zyn met eene betrekkelyke groote meerderheid gekozen. ST-MARIA-AUDENHOVE. liet liberael rommelzootje van Gallus Galle, notaris en lid van 't liberael schoolkomiteit is totael versla gen. Twee liberale schepen byten in 't stof, na- melyk Victor Van de Maele en Ch. Hoorens. Ziethier den uitslag Catholieken. MM. Foubert Marin, 140; Van de Maele Desiré, 117 Van der Linden Adolf, 112; Van Cauwenberghe L., 110. Liberalen. MM. Galle Gallus, 40; Van de Maele Victor, 40Hoorens Ch., 37Van Gans- beke, 37. VIANE. De catholieken streden moedig tegen de lyst gepatronneerd door M. de baron Alfons de lilondet, burgemeester. Nieltegeri- slaende den grooten invloed van den heer de Blondel en zyne menigvuldige persoonlyke be zoeken by de kiezers, heeft de catholieke lyst eene schoone meerderheid behaeld. In alle de overige gemeenten van ons arron dissement zyn de catholieke besturen zonder stryd herkozen. De kiezingen van dynsdag bewyzen dus dat de bevolkingen van ons arrondissement, als ware Vlamingen, aen de catholieke princiepen willen getrouw blyven en dat de liberale haring hier nooit braden zal Eere zy dus aen de catholieke kiezers van 't arrondissement Aelst! Een woord van dank aen 't Aelstersclie kiezerskorps. Catholieke Medeburgers-kiezers, wy mogen hel u zeggen, Dynsdag 11. hebt gy uwe plicht waerdiglyk gekweten. Noch de lasteringen, noch de leugens, noch de loensche knepen en kuiperyen, door de liberalen verspreid en in 't werk gelegd, noch de vleieryen,noch de schoone woorden en be loften, noch de dreigementen van zekere libe rale candidaten, hebben u een eogenblik doen wankelen in de volbrenging van uwe plicht als overtuigde catholieken, als echte Vlamingen en als goede vaderlanders,... Allen z>t gy het catholieke vaendel getrouw gebleven lot 't laetste toe Catholieke kiezers van Aelst, gy hebt door uwe stemming van dynsdag een krachtdadig protest aengeleekend tegen de godsdienstha- lende en dwinglandsche liberale politiek, en vooral legen de oneindige zoo dwaze als schan delyke geldverspillingen, die het ministerie door het oprichten van nullelooze scholen al hier, bevolen heeft. Hebt dank, catholieke Medeburgers, hebt duizend mael dank,over uwe moedige houding, over uwe onwankelbare standvastigheid inden strvd voor het goede. Dat de schitterende zegeprael van Dynsdag u niet verblinde, slaept vooral op uwe lauwe ren niet, want de vyand alhoewel doodelyk gewond, waekt en wacht het gunstig oogeu- blik af.... Op dan niet geslapen en opnieuw ten stryd_e, want errinneren het wy ons de stryd is liet leven, de xverkelooslieid is de dood Weeral non Llonl W «eronder de Llieb Op '1 ooRen llel zooveel Lrneht 1 ooi wordt ver s ill a e hl De uitslag der kiezing van dynsdag heeft onze liberale kliek met verbazing gesla gen.... En inderdaed, de liberale sukkelaers verwachten zich aen zulke eene wel gecondi- tionneerde afkoking nietzy hadden niet kon- nen aennemen dat wy hen de waerheid voor spelden toen wy schreven, dat de liberale slachtoffers meer dan dry honderd meters diep in onze azyntobbens zouden gestoken worden En geen wonder.... Ons liberael kliekske had hier een komiteit van feniksen ingericht, gelast met de kiezerslysten te zuiveren, in andere woorden, om door alle mogelyke mid delen, zoo eerlyke als oneerlyke, aen een zoo groot getal catholieke kiezers mogelyk het kiesrecht te ontrukken. Dit komiteitje werkte hier overpoosd gedurende dry volle jaren. En zoo hoopte het kliekske te triomferen, maer eilaes 't is weêral mis gepierd Niettegenslaende, er, volgens de berekening die 't komiteitje den avond vóór de kiezing in 't licht gaf, rond de 150 catholieke kiezers van dc lysten wierden geschrabt, bekwamen de catholieke candidaten eene zoo verpletterende meerderheid dan in 1878... En hoeveel grooter zou decatholieke meerderheid niet geweest zyn, hadden alle die afgeschrabte kiezers die, in 1878, hadden meè gekozen, nu, in 1881, aen de stemming deelgenomen? Wy laten aen T liberael kieskomiteitje de zorg'over die vraeg te beantwoorden.... Nauwelyks was de uitslag der kiezing ge kend of men zag de liberale kliekskesjannen, groot en klein, al drupneuzen en met lange gezichten zoo zuer als azyn met vitesse naer hunne pypen loopen.... Immers de neêrlaeg die hunne candidaten kwamen te ondergaen, was beslissend't was eene ware ramp, in andere woorden, eenen tweeden Waierloo voor ons uitgemergeld en wegstervend libe rael kliekske.... Onnoodig byna er by te voe gen, dat al wie tot de liberhatery van naby of van verre toebeboorde, als by tooverslag, van de straet was weggevaegd.... Niet een levend liberael hertje was er noch te zien, noch te hooren.... De eenen lagen in hun bed of zaten achter de kachel hun grammoedig spyt te ver kroppen, terwyl de anderen zich naer de hoofdstad hadden begeven om er hun herte- zeer in eenen vloed van faro te versmooren. Onze catholieke Medeburgers, integendeel, toonden zich verheugd over den goeden uit slag. Op aller aengezichten stonden innige blydschap en volkomene tevredenheid te lezen. Weldra waren alle hunne huizen met het nationael vaendel bevlagd. De vreugde be- schryven welke onze catholieke Medeburgers, arm en ryk, begeesterde is ons onmogelyk. Immers niemand had zich aen eenen zoo schitterenden zegeprael verwacht, integendeel velen die het schrift den avond te voren door de liberalen rondgezonden als waerheid aen- zagen,vreesden eene nederlaeg voor de catho lieke candidaten. Doch nu dat zy de overtui ging hadden dat de liberale candidaten onder eene zoo zware buis als in 1878 verpletterd waren, was hunne vreugde destegrooter. Als naer gewoonte, wierden onze achtbare gekozenen, in den Kring, ter Groote Merkt, vergaderd, om 8 uren des avonds met eene luisterryke serenade vereerd, welke eene tal- ryke menigte derwaerts lokte. Om 9 uren, ving de fakkeltocht rond de stad aen. Meer dan vyfduizend persoonen van beide geslachten namen er deel aen. Voorafgegaen van onze Koninklyke Harmonie trok die tal- ryke jubelende menigte den Vlaemschen Leeuw zingende en gedurig Leve de Catholieken l roe pende, door onze straten. Eindelyk, na eens vroolyk rond het standbeeld van onzen Dirk gedanst en gesprongen en eenen krachtigen HoeraLm de Catholieken aengeheven te hebben, ging de stoet rond 11 uren uiteen, zonder dal het minste berispelyk feit werd bestatigd. Dit kon niet nders de liberale Wildemans hadden ten meerderen deele de stad verlaten. Een enkel feit van liberale straelschendery wierd ons bekend gemaekt. De liberale Wil demans die met den trein van half een 's nachts van Brussel terugkwamen, hebben eenige steeneu geworpen door den transparant ge- plaetst voor een der vensters van den Café francais, en bygevolg zyn er eenige venster glazen gebroken. En zoo eindigde de heugelyke dag van 25 October 1881.. Bengaalsch vuur. Venitiaansche lanlaarnen. Fakkellicht. ZONDAG 30 OCTOBER 1881, om 5 1/2 ure 's avonds. Versehilliije muziekkorpsen zullen den Stoet opluisteren. Wy verzoeken alle de Catholieke Kiezers hunne vrienden en kennissen te willen aen- manen om in zoo groot getal mogelyk aen deze grootsche betooging deel te nemen. Elkeen wordt verzocht zich van eene venitiaansche lantaarn te voorzien. N. B. De Stoet zal de volgende stralen door trekken Molenstraatpoort, Molenstraat, Markt, Kerkstraat, Pontstraat, Brabantstraat, (stil stand). Zonnestraal, Zoutslraatpoort tol aan de St. Jobstraat,(stilstand). Keizerlijkeplaats linker en rechter zijde. Korte en Lange Zoutstraten, Markt, Nieuwslrant, Nieuwstraatpoort, (stil stand). Vrijheidstraat, Leopoldstraat, Markt, Kapellestraat, Esplanadestraat, Esplanade, (stilstand). Statiestraat, Albert Liénartstraat, Kapellestraat, Markt. Gedaan in zitting van 27 Oktober 1881. HET BESTUUR C. Van de Putte. Ach. Eeman. II. Arys. P. De Paepe. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Sterck,onderpastor te Grem- bergen, is onderpastor benoemd te Nazareth. STAD AELST. Esplanadeplein, Zondag 30 October 1881, om 2 uren stipt na middag, buitengewone stryd tusschen Frame- ries, party Gaulet en Brussel party De Hand- schutter, (Amedée.) ALLERHANDE NIEUWS. Wy berichten nogmaels onze geëerde correspondenten dat wy geene ongeteekende brieven of artikels konnen opnemen. Eene diefte met braek werd dezen nacht alhier gepleegd ten huize van Mme WcBreckpot, rentenierster, Albert-Lienartstraet. Een of meer kwaeddoeners zyri by middel van eene kleine ladder over den muer van 't hofje geklauterd. De schelmen sneden of sloegen een ruit uit de glazendeur, namen den sleutel die zich langs binnen in 't slot be- vondt en openden dan met veel gemak. Alle de kassen wierden doorsnuffeld en de booswichten legden de hand op twaelf zilve ren serviezen. 12 zilveren koffylepels, een zilveren dienlepel en een som van 4 franks en eenige ccntimen. Nögthans een zilveren dienlepel die zich by de messen bevondt, en nooit gebruikt wierd, heeft men laten liggen. Van daer zyn de schelmen gedrongen in 't holje van den heer Goossens, ontvanger der coutributiën, doch naer alle waerschynlykheid zyn zy aldaer verjaegd geweest door 't geblaf van twee huishondjes die in de kelderkeuken vernachten. Al wat men bestatigd heeft, is dat een der schelmen zyn gevoeg had gemaekt voor de hofdeur. De daders zyn onbekend. Onze politie doet ieverige opzoekingen. Wy laten met waer genoegen aen onze geëerde lezers weten dat de heer Bottin, chi- rurgyn-iandmeester, des Zaterdags zal spreke- lyk zyn in den Café Francais, Statieplein, le Slagie. M. Bottin is te Brussel zeer gunstig gekend, en is, zoo men verzekert, zeer behendig in liet herstellen der tanden, eindelyk hy is liefdadig, aengezieu hy zyne zorgen kosteloos aenbiedt aen onze armen en aen de leerlingen der vrye catholieke scholen. Wy maken hem ons compliment en wen- schen hem goeden kans. Scbrikkelyke Straf. Over eenige da gen werd te Wacken, in Vlaenderen, de Stadsschoolmeester begraven, die voor zyn afsterven zich bekeerd en zyn vorige handel- wys plechtiglyk afgekeurd had zich in alles aen de Kerk onderwerpende. De geuzenschoolmeesters kwamen nogtans eene onbetamelyke belooging doen op het graf van den overledene. Er werd op hel kerk hof eene redevoering gehouden, oie slechts eene aeneenschakeling van leugens en gods lasteringen was. De Eerw. P. Mortier, die het Jubilé in de parochie preekte, protesteerde, op bevel van den heer Pastor, in kiachtdadige woorden tegen de gepleegde goddeloosheid. Eenige schoolgeuzen der gemeente begonnen le schreeuwen en te lieren en kochten met geld een ongelukkigen jongeling om, die het op zich nam van onder hel sermoon den predi kant de volgende woorden toe te roepen Gy moest kreveeren gelyk een zwyn eerdat het Jubilé uit is, wat die jongen dan ook lei- telyk deed. En wat gebeurde Diezelfde jongeling, Van Keirsbeek geheeten. bevond zich 's ander- daegs in hel werkhuis zyns vaders, en water willende drinken, dronk hy een half glas vitnool en stierf na verschrikkelyke tormen ten geleden te hebben, aen elkeen zeggende dat zyne dood eene straf Gods was. (Uit den Bien Public.) Dood van Felix D'Hooi'. De Courrier de Courlrai deelt de volgende byzonderheden mêe over de dood van den zouaef-missionna- ris Felix D'lloop. Sedert lang. schryfi P. Moinet, onder da tum \an 14 mei laetstleden, uit Moulouewa, in Massanci, liet de overste der Bikari's ons niet gerust. Pater Deniand, overste van Ou- roundi, besloot een einde te stellen aen zyne plunderingen. Hy verzocht D'Hoop zyn geweer meè te nemen en zond hem met een mission- naris in de eene richting, terwyl hy zeifin eene andere richting uitging. Geholpen door de negers, die zy hadden vrygekocht; dreven zy de wilden achteruit tot op hun grondgebied, doch op den terugtocht werden zy door de inboorlingen omsingeld en alle drie gewond. Felix D'Hoop en P. Augier bleven op den slag dood. Pater Deniand kon uit de handen der wilden gered worden, doch hy stierf tien minuten later hy was door acht lanssteken getrofTen. M Felix D'Hoop is met zyne vermoorde ge zellen begiaven op de oevers van het meer Tanganyka, in den Roucongué, naby de rivier der Bikaris. V'erschillige Tydingen. Men schryft uit Hamme-by-iette, aen den Courrier de Bru- xellts In den nacht van Woensdag tol Don derdag zyn er dieven in onze arme kerk ge drongen. Zy hebben de deuren der kerk en der sacristy opengebroken en den sleutel van tabernakel gevonden. De twee kelken, een in 't zilver, de andere in verguld zilver, de remontrans en een zilveren ciborie zyn ver dwenen de dieven hadden de HH. Hostie» op het altaer uitgegoten. De pastor der parochie is beroofd van al wat de voorwerpen die noo- dig zyn voor de kerkelyken dienst. Verleden week reeds had hy het spoor van braek op de kerkdeur bemerkthy klaegde er over aen den veldwachter, doch deze antwoordde bru- lael 't Is de burgemeester die my moet be velen geven. De eerw. h. pastor van llamrne- by-Jelte doet een oproep aen de geloovigen om zyne parochie ter hulp te komen. Wy twy- felen niet of dien oproep zal beanntwoord worden. De brusselsche policie heeft eene die venbende aengehouden, samengesteld uit kin deren van 6 tot 13 jaren 6 meisjes en 4 jon gens. Die jonge pick-pockels stolen geldbeugels op de markten en openbare plaetsen vier hunner waren door hunne ouders zelven ge dwongen te stelen. Maendag was een werkman bezig met steenen in stukken le kappen op den spoor weg van Verviers naer Dolhain, toen een trein aenkwam. Hy wilde uit den weg gaen, doch struikelde en viel. De baenwachter Closet snelde te zyner hulp, doch het was te laet. De werkman en de baenwachter werden beiden door den trein getroffen en op den slag gedood. Zaterdag achternoen is te Berchem een jongen van zeventien jaren aengehouden, die een kind van vier jaer, dat garen in zyn huis kwam terug brengen,mishandeld had.Diejonge deugniet heelt het kind zells door het venster gestooten, zoodat het vyf meters hoog op de kasseien gevallen is. Hel kind is echter slechts gekneusd. Het parket en de weisdoktors zyn zaterdag avond ter plaetse geweest. Een verschrikkelyk ongeluk heeft te Awenne plaets gehad. Twee kinderen een knaep van 7 en een meisje van 6 jaer, hoedden het vee in eene weide, waer zy vuer aengeslo- ken hadden. Omtrent 4 uren namiddag kwam de knaep naer het dorp gesneld, roepende Zy is verbrand. De tante van het meisje liep aenstonds naer de weide, en vond er het ongelukkig kind byna totael verbrand. Zy nam het in hare armen en bracht hel naer hare wo ning,waer het weldra le midden der verschrik- kelyksle pynen stierf. Onder hel spelen was het kind le dicht by het vuer genaderd en had aen hare kleêren vuer geval het lichaem van het meisje was totael verkoold. Op de veemarkt, welke woensdag te Wa ver plaets had, waren le koop gesteld 179 melkbeesten, 70 ossen, 60 veerzen, 90 kalve ren, 60 varkens en 150 kleine varkens. Ziehier den midden-prys, welke belaeld werd Koeien fr. 180 ossen, fr. 240 veerzen. Ir. 140 kal veren, fr. 90 varkens, fr. 80 kleine varkens, fr. 14. HOLLAND. Eene oude Vrouw. Men meldt uil Soera- baya, dato 8 september Dezer dagen is alhier in de kampong Kaoeman overleden zekere Radenayoe Patmonegora, die, naer men zegt, den leeflyd van 142 jaren bereikt had. Zy was namelyk geboren in 1739. In 1764 trad zy voor hel eerst in het huwelyk, en nadat zy haer eersten man had overleefd, trouwde zy in 1810 ten tweede male met Raden Patmonegore, in leven djaka by hel deslvds be- staende inlandsch rechtskollege le Samarang. Haer tweede man werd 74 jaren oud en over leed in 1850. Toen de oude vrouw verleden woensdag haer einde voelde naderen, maekle zy zelf alle beschikkingen voor hare begrafenis, liet haer graf op Bergota gereed maken en riep toen al hare kinderen, kleinkinderen en achter kleinkinderen by zich, zegde hun wel te leven en ontsliep toen zacht en kalm. Men herinnert zich niet, dat zy ooit ziek is geweest. Aen hare begrafenis namen meer dan 500 personen deel en de lyksloet werd aen weer- zyden door een ry lansdragers begeleid. DLITSCHLAND. Onze Frits, aldus noemen al de Duitschers, van af den keizer lot zyn kleinste onderdaen, den toekomenden koning van Pruisen. Een fransch dagblad outvangt omtrent de be naming eenige wetensweerdige byzonderheden uit Berlyn. Volgens den brief, waerin die byzon derheden voorkomen, is de kroongrins in zyn vaderland aenbeden hy is het byzonder in het leger. Dit echter heeft niets buitengewoons want al de Hohenzollerns zyn gewoon met hunne soldaten als met broeders om le gaen. Wanneer men den prins ziet zou men niet denken dat hy de held is die te Sadowa en Sedan elkeen met verwondering sloeg men zou eerder gelooven, dal hy geboren is om schoor.e revueën by te wonen, dan om te gebieden op een slag veld. In vredestyd leidt de prins een afgetrokken leven, te nii'lden van zyne familie en zyne ge liefkoosde boeken. Hy bemint het werk om het werk zelf en al wat handel en nyverheid aengaet is zeker by hem ondersteuning en beskherming te vinden. Zyne liefde tol hel volk en hel werk gacl zoo ver dal zyne kinderen, samen met de zonen der burgers van Berlyn, de openbare lessen van het gymnasium der hoofdstad gevolgd hebben en dat de prins hun allen een handwerk heeft doen aenlecren. Men weel niet, zegt hy, of zelfs een keizerszoon, dit nooit zal noodig hebben. ENGELAND. De City of Rome, na de Great Eastern het grootste schip der weield heeft donderdag haer eerste reis van uil Liverpool naer New-York ondernomen. Dit;stoomschip behoort tot de Inman Line, is 586 voet lang en slechts 52 voet breed, dus on gewoon smal. Het schip kan drie-en-dertig ki lometers in een ueralleggen indien het althans den vereischten diepgang van 26 voel heeft en dus ongeveer, even snel varen'als een lokomolicf rydt. De manschap hoopt, daï het schip in zeven dagen de'reis zal kunnen jifleggen. De City of Rome heeft eene schroef van 24 meiers mlddellyn en eene machien van duizend peerdenkracht. liet schip wordt elektrisch ver licht en kan drie duizend passagiers vervoeren. Het eerste schip der Inman Line in i850 ge bouwd, mat slechts 1600 ton, terwyl de City of Rome 15,000 ton meet. De weerde van een Peerd. Dezer dagen verkocht de graef van Lonsdale eene peerd, dat byzonder veel van hem had doen spreken. Het dier, Sommerset genaemd, werd in 1871 door lord Anglessey acngekocht voor 700 gui neën. Het volgend jaer liep Sommeiset te Stock bridge, maer werd overwonnen door Kaiser. Dit belette echter niet dat hel 's anderdags door F. Johnstone 1800 guineën belaeld werd vier dagen later overwon [Sommerset de July Slakes en te Goodwood de Molecomb. Eenigen lyd later kocht kapitein Machel het peerd voor 4000 guineën en verkocht het dan weêr voor 6000 voor de sloetery van lord Londs- dale. Sommerset werd nu nog slechts 50 guineën belaeld. Wat valvan 157,000 Ir. op 787 komen Ook peerden kunnen hoog klimmen en weder- keerig diep dalen. Een der reporters van het Freemans Jour nal heelt Parnell in zyne gevangenis bezocht en een langdurig onderhoud met hem gehad. Par. nell verklaerde, dat zyne aenhouding niet zou schaden aen de iersche beweging. Volgens zyne nipcning was de Land leage zoo uitmuntend ingelicht dat liet moeilyk zou zyn hare zaken in de war le brengen En zelfs, zegde hy onder anderen, als de regeering eens de Land- leage doet ontbinden, dan wordt er eene geheime vereeniging opgericht en deze zal voor de re geering nog veel gevaerlyker zyn dan de nu bestaande Land-leage. Wat zyne aenhouding betreft, zyne bondgenooten doen hunne plicht niet, indien hy, 'l is eender op welke wyie, niet spoedig in vryheid gesteld wordt. De Clan Macduff verliet den 18 October Li verpool en zette koers naer Bombay. Den 19 werd hel in het zicht der kust van 't land van Wallis door een vreeselyken storm overvallen en zoodanig door het water gehavend, dat men liet moest verlaten. Er werd besloten dat allen zich in de reddingsboolen zouden begeven, doch voor men deze in zee kon laten, werden er drie verbryzeld en de drie overigen konden slechts veertig personen btvatlen. Zeventien man der ekwipagie bleven dienten gevolge op liet schip. Het stoomschip Upupia is hun den 21 oclober Ier hulp gokomen, en heeft hen opgenomen, juist toen de Clan Macduff op het punt stond le vergaen. Men vreesde een oogenblik dal alle passagiers en matrozen, die in de reddingsbooten waren gevlucht, waren omgekomen. Het stoomschip Palestina, dat maendag te Liverpool aenkwam, heeft nog tien personen opgenomen. Drie andere schipbreukelingen zyn al zwem mend in de baei van Baliyandren Bey, by Qu- eenstown aengekomen. Inliet geheel had de G7a« Macdu/f 62 man aen boord, waervan 19 passagiers en 43 man der ekwipagie. Zooals men ziel zyn er 17 ma trozen en 15 psssagiers gered. Er blyven nog 32 personen over die iu de reddingsbooten wa ren, en waervan geen tydingen bekend zyn. Waerschynlyk zyn deze ongelukkigen omgeko men. ITALIË» De gewezen keizerin Eugenie, heeft naer men zegt, eene bedevaert ondernomen naer Lorelte. By de opgravingen in het Pantheon te Rome is een aerden pol ontdekt, die meer dan 100 stukken oude provinciale munt bevatte van de 14* eeuw, het lydperk, toen de Pausen le Avignon verbleven. Men veronderstelt, dat een en ander voor de veiligheid moet zyn verborgen door een geeslelyke.die aen de basiliek van San ta Maria ad Martyras was verbonden. Wreede Marteling. Het assisenhof van Rome heeft dezer dagen een man veroordeeld, Gaëtono Celli genaemd, die zich op eene meer dan barbaersche wyze op eene vrouw gewroken had. Gaëlano Celli had namelyk zyn slachtoffer aen den sleerl van een peerd gebonden en hel dan op de vlucht gedreven. Het hollend dier sleepte de ongelukkige vrouw aldus meer dan een kilometer ver. Een diefstal van eenige druiven had den woeslaerd tot die barbaersche daed aengezet. De itaüaeusche rechters hebben den dader slechts plichtig verklaerd, vrywillig kwetsuren te hebben toegebracht en veroordeelden hem uit dien hoofde tot eene gevangenis van 10 jaer. PAUSELYKE STATEN. Onlusten te Rome. De korrespondent van den Londener Times verhaelt in de volgende be woordingen de aenslagen, welke le Rome tegen de itatiaenscbe pelgrims hebben plaets gehad. Hy voegt er het oordeel by van zekere radikale bladen Uil dit alles zullen or.ze lezers kunnen opmaken hoe diep het italiaensclie volk reeds gevallen is en wat de Paus zou te wachten staen, werd dat gepeupel eens gansch meester a Niets schandelyker kon men beleven dan de poging, welke woensdag avond door de radi- kaleu gedaen werd, toen de pelgrims de basiliek van San Vitale in de Via Nazionale verlieten, om de bedreiging uil te voeren, den 13 juli ge daen. De policie verdient den lof, dat zy door hare werkzaemheid eener ramp verhinderd heeft. De breede Vta Nazionale wordt iederen avond door vele wandelaers bezocht. Het gepeu pel, dat niet, zooals een officieel blad beweert,

De Denderbode | 1881 | | pagina 2