Staten honderd veertig millioen hektoliters bedragen en zouden er nog veertien millioen hektoliters oude granen overschieten. Einde- j lyk zouden er vyftig millioen hektoliters kun- j uen uitgevoerd worden. j In Australië is de oogst gemeen. In Italië. Turkye en Spanje heeft de graenoogst slechts eene gemiddelde opbrengst opgeleverd. Eene les voor onze geuzen. Een omzendbrief door den minister van openbaer onderwys onlangs aen de protes- tantsche schoolopzieners van Pruisen uitge zonden, behelst het volgende «Het is hoogst noodzakelyk dat de jonk heid aenleere naer de kerken te gaeu en de godsdienstige oefeningen by te wonen. Gy zult bygcvolg de onderwyzers aenbevelen en als eenen plicht van geweten opleggen, niet alleenlyk hunne, kinderen op te wekken om de kerken te bezoeken, maer nog zeiven het goed voorbeeld te geven met zorgvuldig de godde- lyke diensten op te passen en daar hunne leerlingen te bewaken. Welk verschil met ons Belgie Uit Siorti yK. Men schrylt uit Kortryk, 8 november 1881, aen het Handelsblad By myn telegram van dynsdag heb ik slechts weinige woorden te voegen, om uwe lezers bekend te maken met al de omstandigheden der in vryheidslelling van den onderpastor van Heule. Ik vind het nogtans noodig eens op de zaek terug te keeren men kan, dunkt my, niet dikvvyls genoeg op dit vreeslyk drama van lleule, en al water meê in betrekking staet terug komen hel is noodig.dat het heden ik, morgen gy hierdoor voorkomen worde. De onderpastor M. Yserbyt verliet dus giste ren, maendag-avond rond 7 ure de celgevange nis. De achtbare geestelyke was alleen, van de gevangenis tot aen het huis van M. ios. Deb- baul-Vercruysse is de alstand zeer korteen paer honderd meiers ten hoogste. De losgelalene ging er dus regelrecht henen. Waer kon hy zich ook beter begeven dan by dien vriend van al wat goed en schoon is, en die hem gedurende de zeven maenden zyner gevangenisstraf, het eten zyner tafel gezonden heeft. (ld. Uebbaudt deed dit niet alleen voor M. Yserbyt maer ook voor de andere gevangenen van Heide.) Of de achtbare priester in die kristene woning met eerbied, liefde en blydschap ontvangen werd. hoefik niet te zeggen. Ik zou hier hart roerende talreelen kunnen schilderen, welke mv door ooggetuigen werden meegedeeld,maer de kieschheid en de fyngevoeligheid beletten my zulks. Het zy my genoeg te zeggen, dat reeds ten acht ure.de byzonderste ingezetenen der stad het zich tot eene plicht gerekend hadden, den invryheidgestelden een bewysvan achting,eerbied en toegenegenheid te brengen. Een bode werd naer Heule gezonden, ten einde aen de inwoners van het dorp de blyde tyding te brengen. Ook reeds denzelfden avond kwamen verscheidene dorpelingen, den geestelyke te Kortryk geluk wenschen. Het was echter slechts 's anderdaegs s mor- gends, dat men kon zien hoe warm nog altyd de harten kloppen voor dezen moedigen pries ter Reeds ten vyf ure kwamen honderde Heu- lenaren naer de stad en begaven zich, dezen naer de woning van M. Debbaudt, genen naer de St-Michielskerk, waer zy wisten dal M. Yserbvt ten 7 ure zou mis lezen. De woning van M. Debbaudt stond wagenwyd open, en al wie wilde kon op dit vroege uer de band van den vriend en den priester drukken. Hier ook kan, noch wil ik de hartroerende tooneelen weergeven, waervan ik getuige was, Ten zeven ure juist begon demis.inSt-Michiels- Toen M. Yserbyt uit de sakristy kwam.door liep eene rilling van aendoening de menigte ik hoorde snikken uit hel volk opgaen men verdrong zich om het vriendelyk en ingetogen wezen van den priester te zien,en ik ben zeker, dat geen enkele der ooggetuigen, dit wezen zooals vvy het daer zagen, ooit zal vergeten. De twee zonen van M. J. Debbaudt, twee onzer grootste nyveraers, dienden de mis. De kooren van den burgerkring en eemge liefheb bers zongen eenige schoone lofzangen, terwyl de priester officieerde. Aanmerkensweerdige byzonderheid onder die zangers waren er verscheidenen, die eer- lan* ook voorpolitieke feiten en voor eeuigen tyd.de enge cel van onze gevangenis zullen moeten betrekken. Na de mis verliet de menigte diep aenge daen de kerk maer niemand keerde huis- waerts, men wilde nog eens den geachten priester zien en hem groeten. By die eerste menigte voegden zich weldra al de voorbygan- gers en een groot getal personen, die van alle kanten der stad opdaegden. Ook stonden de Rysselstraet, den Aria en de Heilig Geeststraet, waer zich het kloosters der paters Jesuieten bevindt (de Sint-Michielskerk is de kerk dezer paters) weldra vol volk. Ik bad met een ouden vriend voor de deur der residentie post gevat. Na een half uer wachtens verscheen de eeeslelvke aen zyne zyde bevonden zich de twee zoons van M. Debbaudt. Alle hoeden werden eerbiedvol afgenomen, weer blonken de tranen in de oogen. Vreugde, diepe aendoening, gevoelens van eerbied, van liefde en achting woelden in aller gemoed naer boven want hier, heer redak leur, denkt niemand over den jongen onder pastor Yserbyt, zooals zy die hem veroordeel den. Lang nog bleef de menigte voor de wonin van M. Debbaudt stilhouden. Men moest hol eens al de byzonderheden van het ysclyke drama van Heule verhalen men moest spre ken van de willekeur die op de Vlamingen weegt; van de uitdryving der broeders Vandale; van de onverwachte verooi deelingen dezer laetste dagen, en van die,welke misschien nog volgen zullen. Rond negen ure nogtans begon het volk te verminderen men keerde naer huis terug Op datoogenblik gaet de menigte pit den weg. Twintig of dertig jongelingen, aisook een negentienjarig meisje, een grootcn bloem tuil dragende, gingen de woning van M. Deb baudt binnen. De oud en nieuw politieke veroordeelden, zegde eene vrouw aen myne zyde, die den on derpastors gaen feliciteeren Hel was inderdaed zoo de veroordeelden, ook die van de veughel-muite, brachten eenen tuil en hunne gelukwenschingen aen den weerdigen geestelyke, die reeds van daer kwam waer zy, ook dat negentienjarig meisje, naer toe moesten. Dat alles doet zien, in wat toestand de ge moederen in West-Vlaeuderen gekomen zyn, dank zy de willekeurige handelwyze van onbe redeneerde ambtenaers. 't Is te bejammeren maer 't is zoo. En dat alles gebeurt nu in eene landstreek, die vroeger zoo rustig, zoo kalm was, dat men er schier nooit van hoorde spreken in de dagbladen. Toen de groepen de woning van M. Debbaut verlieten, was het reeds laet geworden. De menigte was uiteengegaan. Nu begaf M. Yser byt zich eerst naer liet huis zyner tauten, die de Goevernementslraet bewonen, en vertrok wat later naer Staceghem, een gehucht tus- schen Kortryk en Harelbeke,waer zyne ouders eene schoone hoeve bewonen. Ik heb dynsdag met genoegen vernomen, dat de burgemeester van Ingelmunsler in zoo ver van zyne wonde hersteld is,dal hy zich zon dag ter kerk heeft kunnen begeven. Een lid der familie van den burgemeester vertelde my zon derlinge omstandigheden over die aenuanding. Laet ons hopen, dal het onderzoek er zal in gelukken weldra de kwestie op te lossen. De magisters uil't Verbond liggen^zoodanig verpletterd onder den klont van 320 pond, dat men ze niet meer hooit kikken noch mik ken.... En nogthans dryweken geleden hadden die rare officieele vogels zooveel hoogc noten op hunnen zang en nu lieden zyn zy zoo paf geworden als nen arduinen pilaster.... Welke wandering Wetgevende zittyd. De gewoone wetgevende zittyd werd dyns dag lest zonder trommel oftluit geopend. liet Senaet ging onmiddelyk over lot de samenstelling van zyn bureel. Werden ge kozen Voorzitter. M. Baron de Selys-Long- champs; Ondervoorzitters MM. Baron de Labbeville en De WandreSekrctarissen MM. Graef de Looz-Corswarem en Tercelin; Sekretarissen-plaetsvervangers MM. Biart en d'Andrimont; kwestors MM. Balisaux en De Vadder. Verder hield de hooge Vergadering zich on ledig met de kiezing van twee candidaten voor de twee openstaende plaetsen van Raedsheer by 't Verbrekingshof. Na eene gedachtenwis- seling tusschen de heeren Baron d'Aneihan. Solvyns en De Wandre, besloot hel Senaet later het verslag te bespreken der Commissie gelast met het onderzoek van eenige punten belrekkelyk de kiesbaerheid der leden van *t Senaet'. De Vergadering verdaegde zich onbepaeld. De Volkskamer bekrachtigde voor eerst de kiezing van de heeren Hardy en Mas- quelier, te Bergen, en ging alsdan over tot de kiezing van liaer Bureel, 't welk samengesteld werd,'als volgt: Voorzitter: M. Descamps, Ondervoorzitters: MM.Lehardy.de Beaulieu en Couvreur; Sekretarissen: MM.d Andrimont, De Vigne. de Chimay en Pcty de Chozée. De Vergadering hield zich verder onledig met het j onderzoek van't wetsontwerp op de visschery de stroomen, rivieren en andere binnen- den in beslag genomen waien Alhenajum te IloeiIn den stryd die in zyn binnenste geleverd werd tusschen den chris ten huisvader en den politieken man door de geuzery gekozen, heelt de laetste den eeiste verworgd Zooveel te erger voor hem Ik laat alleman M. de Lhoneux geluk wenschen over zyn heldhaftig besluit, wat my betreft ik be wonderen eerbiedig de arme moeder, die door haren wreeden bezoeker de bete broods zag weigeren en zich liet klompje kool ui', de hand zag rukken, liever dan liaer kind te dien pryze naer goddcloozc scholen te sturen. Arme vrouw, gv betaeld gewis gecne 2000 fr. belas tingen gélyk een senator, maer niemand zal voorzeker aerzelen om u, wat karakter en christene waerdigheid betreft, honderd el boven M. de Lhoneux te plaetsen. De Echo de Namur meldt, dal de bisschop van Namen dezer dagen een groot getal giften ontvangen heeft, bestemd om den eerw. h. Ballus, pastor van Meix-devant-Virton, schade loos te stellen voor de berooving zyner jaer- wedde, die, zooals men weel, hern door den minister van justicie onttrokken is, omdat de eerw. h. pastor nota's had genomen op het schoolenkwest te Virion. Wy vernemen dat de calholiekeri van Hasselt èene proleslatie gestuerd hebben naer de bestendige deputatie, tegen de vernietiging der catholieke stembriefkens in de kiezingen van 25 october laetstleden. Het akademisch jaer 1881-1882 belooft een der bloeiendslc en voorspoedigste jaren te zyn voor de catholieke universiteit. Verle den jaer telde de Hoogeschool 1550 leerlin gen dit jaer is het getal nog aenzienlyk ver meerderd. Men weet dat de wetgevende Kamers de maend juli laetstleden, eene som van f,100,000 frank gestemd hebben voor de uit rusting en de bewapening der burgerwacht tot nu toe heeft 't gouvernement geen aenbeste- ding uitgeschreven voor de levering der nieuwe wapens, en naer het schynt, zou men Z09 lang mogelyk daermeê willen wachten. Al die uit stellen hebben eene groole ontevredenheid te weeg gebracht onder de officiers der burger wacht, vooral te Gent, en men zegt dat er in de maend januari aenslaende een groot getal ontslagen zullen ingediend worden. Een verzoekschrift zal aen den gomeerile- raed van Dendermonde gezonden worden, om de oprichting te vragen van een standbeeld aen den dichter Prudens Van Duyse, die, zooals men weet, te Dendermonde geboren is. Een afrikaensche neger, William Renner, geboren te Sierra-Leone (West-Afrika), heeft in de universiteit van Brussel de drie examen van doktor in de medecynen met groole onder scheiding afgelegd. Hy is van zin naer Afrika terug te keeren, om zyn beroep uil te oefenen op de kust der golf van Guinea, waer het ver- blyf doodelyk is voor de blanken. Dynsdag is M. D'Elhougne, Volksverte genwoordiger van Gent, toen hy «.ie Kamer verliet, gevallen en met gebroken arm opge nomen. Een geneesheer, onmiddellyk byge- roepen, heeft aenstonds een voorloopig ver band gelegd en den gekwetste naer Gent vergezeld. De toestand van M. D'Elhoungne is zoo voldoende mogelyk. M. Willemars, prokureur des konings, is maendag van zyne reis naer Londen, te Brus sel weergekeerd met, de juwcelen voortkomen de van den diefstal-Sturbelle, en die te L011- De zaek van waters. De redetwist leverde weinig belang op. Onze jaermerkt op St. Marlensdag heeft dees jaer bitter weinig volk naer onze stad gelokt. De paerdenmerkl was weer onbeduidend: hoogstens een veertigtal kajuiten wierden te koop gesteld; de veemarkt integendeel was heel belangiyk.meer dan 500 hoornbeesten van alle grootte werden ter markt gebracht. De handel was zeer levendig, een groot getal koeien en vaerzen wierden verhandeld aen goede pryzen. Eene Decoratie. De lonitenr van zaterdag bevatte de benoe ming tot ridder der Leopoldsorde van de dich teres, Mevrouw Van Ackere, geboren Maria Dooiaeghe, te Dixmude. De talentvolle dichte res is eene der oudste letterkundigen van België het is tevens de eerste vrouw, in de letterkunde, die deze onderscheiding ontvangt. Onze gelukwensching aen de dichteres PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Z. D. II. de Bisschop heeft de Eerw. Heeren onderpastor benoemd Te Nieuwerkerke, M. Lauwaet, onderp. van Oeltre. Te Oeltre, M. Ger.tbruggc, onderp. van Welle.—Te Ledeberg, M. Van de Cappelle, onderp. van Heusden. Te llcusden, M. Buysse,onderp. van Nieuwerkerke.—TeWelle, M. u'Hondt, priester der laetste wyding. ALLERHANDE NIEUWS. De bestendige deputatie van Oost-Vlaen deren had de gentsche afdeeling van het Da- vidsfonds gemachtigd eene tombola in te rich ten, om uitbreiding te geven aen de bibliothe ken \an dit génootschap. Het Davidsfonds, die zoo prachtige instelling welke meer goed doet aen de vlaemsche be weging en nen de beschaving in het algemeen, dan al de iheaterflaminganten opeen-gestapeld het Davidsfonds is oprecht vlaemsch katho liek. Van dal oogenblik dachten wy wel dat de haetdragende Rolin, de gewezen kongreganist, het besluit der deputatie zou vernietigen. Als het Willemsfonds, of deze of gene geu- zensocieteit van vogelpik of iets dergelyks, zulke vraeg deed 0, dat zou een verschil maken maer het Davidsfonds zyt ge dwaes M. Rolin heeft by koninklyk besluit een nieuw bewys van vlaemschgezindheid gegeven, met dit oprecht volksbesluit der deputatie, te vernietigen. De betooging, ingericht door de party- gangers van het algemeen stemrecht, ter eere van Leon Defuisseaux, gewezen lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is vastgesteld op zondag 13 november aenslaende. Epiloog of nawoord eener zaak die over eenigen tyd wat gerucht maekte. De heer senator de Lhoneux, van Hoei, de fiere ónafhankelyke dien gy kent, beeft pyp in zak gestoken zooals wel te denken viel. By de. openi..D niet meer naer het College der Jezuïeten te Luik terug gekeerd, hy zendt hem naer het ing van het nieuwe schooljaer is zyn zoon den diefstal zal waerschynlyk voor de assisen van Braband opgeroepen worden in den zittyd van den eersten trimester 1882. By den wapenmaker Hourrel, op den hoek der Groote-Markt te Brugge, is dynsdag eene ton buskruit gesprongen. Vrouw Houraet werd schrikkclyk gekwetst een barer armen werd byna gansch afgeslagen en zy werd ïns- gelyks aen de borst gewond. De ongelukkige is naer het gasthuis gebracht. Men kent de oorzaek van het ongeluk nietwellicht is de onvoorzichtigheid er niet vreemd aen. De stof- felyke schade is nog al aenzienlyk. Op het einde van verleden maend heb ben de meubelmakers van Brussel eene ver meerdering van dagloon gevraegd slechts een patroon heeft in die vraeg toegestemd. De meubelmakers spreken thans, niet van eene werkstaking, maer van eene landverhuizing in massa, met vrouwen en kinderen. Zy zou den zich te Parys of te Londen gaen vestigen, waer het dagloon liooger is dan te Brussel. Een nog al aenzienlyke diefstal is zondag by middel van valsche sleutels op de Papen vest- straet te Brussel gepleegd, ten nadeele der echtgenoten Benchon. De dieven hebben eene som gestolen van o a 600 fr., die in eene blik ken doos verborgen was, alsook eene gouden daineshorlogie met ketting. Diefstal te Brussel. In den nacht van maandag lot dvnsdag is een stoutmoedige diefstal gepleegd in de statie der Bogierstraet. De dieven zyn in het statiegebouw gedron gen langs de glazen deur der wachtzael van 3° klas. In deze zael hebben zy een der ruiten van de deur, die naer de groote wachtzael leidt, met leem- bestreken en vervolgens uit- gestooten daerna hebben zy de deur openge- draeid, die langs binnen gesloten was. In het bureel van den statieoverste hebben zy den colfre-fort, die in den muer gemetseld was, er uitgerukt en op den grond geworpen zy hebben echter te vergeefs gepoogd hem open te breken. De cofiVe-forl bevatte eene som van 30,000 frank. De kwaeddocners hebben eenen lessenaer opengebroken en voor ongeveer 110 frank postzegels geroofd zy hebben insgelyks ver scheidene kleedingstukken meegenomen, die zich in hel bureel bevonden. De diefstal moet gepleegd zyn omtrent 3 uren na middernacht. Omtrent dit uer bemerk te de barreelwachter der Bogierstraet licht in het bureel hy liep er henen en bevond dal er een begin van brand ontstaen was. De dieven hadden vrywillig of by ongeval het vUer mee gedeeld aen de papieren, die zy uil den lesse naer van den statieoverste genomen en op den grond geworpen hadden. De barreelwachter gaf het alarm en het vuer kon spoedig ge- bluscht worden. Het parket van Brussel heeft zich woensdag ter plaetse begeven om een onderzoek in te stellen. Gister morgend omtrent 10 1/2 ure werd eene troep koeien van de Luxemburgsche statie naer het slachthuis gevoerd. In de rue du Cliamp de Mars, te Elsene', liep eene koe den gang binnen van het huis van M. Bogaert, coiffeur. De coiffeur en zyne vrouw, die zich in den winkel bevonden, verschrikt door die onverwachte verschyning, riepen om hulp. j Twee politie-agcnten snelden toe en wilden i zonderlinge bezoekster doen vertrekken. Dit vuig echter niet gemakkelyk, want de gang eng en de koe kon zich niet omkeeren. Men n.ocs'i luier by den steen grypen en alzoo achteruit hot huis uit sleepen. liet getal zelfmoorden neemt van dag tot dag te Brussel toe, en zelfs de kinderen wor den mi êgesleept. Woensdag heeft een dertien jarige kuaep, zoon van een aennemer van den Alsembergschen steenweg, zich in de vaert verdronken. In zyne zakken heeft men een papier gevonden, waerop de knaep geschreven had dat hy zich vrywillig zelfmoordde. De oor zaak dier wanhopige daed is onbekend. Te St-Jans-Molenbcek is weêr een nieuw schandael ontdekt op eene naemlooze aen- klacht heeft de policie dier gemeente een meisje aengehouden, Maria 1)..., oud ongeveer 30 jaer, en die sedert lang reeds slecht te boek stond. I11 een huis der Schouwburgstraet.waer zy woonde, leverde die ellendige een klein meisje van zes jaer en half, aen de schandelyk- ste behandelingen over Het kind heelt de mis handelingen bekend gemaekt, die het in liet huis van hare zoogezegde tweede moeder», zooals het kind het meisje D... heet.ondergaen heeft. Het kind kent zyne ware moeder niet. Wy lezen in een pnryzer blad, dat er in ons land een tweegevecht zou plaets gehad hebben tusschen twee belgische officiers, een kolonel der infanterie en een officier van de artillerie van het gevolg des konings. De af stand was bepaeld op 25 meiers, het gekozen wapen was de revolver, in gebruik by de ka- valerie, en elke tegenstrever had twee schoten te lossen. Geen van beiden werd gekwetst. De oorzaek van het tweegevecht wordt toege schreven, vooreerst aen eene oude yyandschap en vervolgens aen eene oneerbiedigheid van den officier, ten opzichte van den kolonel. Volgens het schynt, zou de officier, om dezelf de reden, neg een tweegevecht op handen heb ben met een anderen officier. Sedert eenige dagen loopt in het nieuw kwartier der Citadel te Gent, eene bende kwaeddoeners rond, die gedurende den nacht in de huizen pogen te dringen. Een huis van den boulevard Leopold heeft in min dan tien dagen, tweemael hel bezoek van die gasten ontvangen. De eerste mael hebben zy de deur opengebroken, zyn over eenen sciieidsmuer geklommen en hebben daer alles meegenomen j wal hun onder de handen viel. De tweede mael hebben zy gepoogd het slot i te breken van de deur, welke op den boule vard uitkomt en hebben de piaet weggenomen waerop de naem van den eigenaer staet. De politie van Gent heeft op den Den- j dermondgchensteenwcg zekere Stephanie Van j den Hove aengehouden, onder beschuldiging van moord zy zou liaer kindje, twee maenden 1 oud, hebben iaten sterven door gebrek aen voedsel. Die ontaarde moeder, die ongehuwd i is en een losbandig leven leidt, zou reeds ver- j scheidene kinderen gehad hebben, doch al die j kinderen zouden korten tyd na hunne geboorte j gestorven zyn. Woensdag kwam een vreemdeling, een j net gekleed heer, by eenen bakker-winkelier te Maldegem. De steenweg van Gent op Brugge, j zegde hy, moest geheel uitgebroken worden, en hy was ondernemer van dat werk. Als dus- danig vroeg hy aen den bakker of deze hem gedurende een zekeren tyd de levering kon 1 doen van 80 brooden daegs, aen zooveel een- tiemen den kilo. Den bakker stemde toe,leidde j daerop den vreemdeling binnen en verzocht hem iels te willen gebruiken. De zoogezegde aennemer nam een ferm ontbyt en zoodra hy gedaen had, haestte hy zich heen te gaen,onder voorwendsel dat hy terstond met den trein moest vertrekken.Weldra bleek het echter, dat men met eenen bedrieger had te doen gehad. De veeziekte is uitgebersten in de stal van den landbouwer J. B. Van deSompel, te Desteldorick. Ten gevolge der verslagen, ge zonden aen het gemeentebestuer van Oestel- donck, door den veearst var. het gouvernement te St-Amandsberg, zyn er twee koeien afge- maekt. Maendag avond was te Hoboken een dronken onderofficier met den blooten sabel in de hand op straet aen 't schermen en be dreigingen tegen de burgers uit te spreken. De soldaet dacht waerschynlyk, dat elkeen voor hem zou gevlucht zyn, maer een inwoner ge lukte er in hem zonder veel moeite te ontwa penen. Nu liep de ruststoorder in de richting van het fort 8, en ontmoette onderweg twee andere onderofficieren die met hem terug naer bet dorp keerden. Aldaer gekomen, begonnen zy met hunne sabels de ruiten in te slagen en op de deur te kappen van een huis waer zy dachten dat de persoon woonde, die den sabel had afgenomen. Deze echter woonde twee hui zen verder. Op het gerucht kwam de burger buiiengeloopen ziende wat er gaende was, gaf hy den sabel terug, waerop de soldaten naer dè kazerne weêr gekeerd zyn. De prokureur des konings, vergezeld van den onderzoeksrechter en van zyn griffier, heeft zich verleden vrydag naer Meulebeke be geven, om een onderzoek in te stellen over zekere feiten, die in het gehucht Marialoop zouden plaets gehad hebben. De gendarmerie van Thielt had reeds opzoekingen gedaen om de daders te ontdekken. Ziehier waervan er kwes tie is.Het schynt dat eenige personen hethoofd gestoken hebben door de openstaende deur van de speelplaets der officieele school, waer de onderwyzer, by gebrek aen leerlingen.konynen groolbrengt; verder zou men op zekeren avond op het oogenblik dat de onderwyzer eene her berg verliet waer hy den grooten Jan uithing, zynen hoed ingeslagen hebben. Een tiental ge tuigen zyn reeds voor den onderzoeksrechter verschenen. Het parket van Bergen heeft zich naer Havay begeven, om een onderzoek in te stel len over eene vergiftiging die aldaer zou plaets gehad hebben. Verleden vrydag, omtrent 8 ure •s morgends, is een grysaerd van 93 jaren, Benoit Zinque, in zyn bed dood gevonden. Eenige dagen te voren was de man onderhevig geweest aen brakingen. Het parket heeft eene lykschouwing bevolen. Benoit Zinque woonde met zyn zoon Victor, daglooner te Havay. Eene huisvrouw van Allain, was woens dag middag bezig eene pctroollamp te kuischen en had er eene nieuwe wiek in gesleken zy stak de lamp aen, om ze te beproeven, doch op dit oogenblik viel de vrouw in bezwymmg op den grond, de lamp in haren vel meèslee- pende. De \lam deelde zich meê aen hare kleeren. doch de geburen, op het gerucht toe gesneld, gelukten er spoedig in het vuer uit te doovcn. De vrouw had echter reeds zeer erge wonden bekomen en is in bedenkelyken toe stand naer hel gasthuis gebracht de ongeluk kige is moeder van zes kinderen. Woensdag morgend heeft men te Got- tignies eene vrouw verwurgd gevonden. De diefstal is de dryfveer der misdaed de vrouw had onlangs eene koe verkocht en men heeft hel geld niet teruggevonden. Men verdenkt een franschen deserteur, dien men in de ge meente heeft zien ïondzwerven en wiens klak naby de plaets der misdaed gevonden is. Eene vrouw van Houdeng, die getrouwd was meteen weduwenaer met dry kinderen, heeft twee dier ongelukkige schepsels, op de afgryselykste wyze gepynigd zy heeft hen met de voeten in het vuer doen zitten. De twee kinderen, twee knapen, zyn erg ver minkt. Het derde kind, een meisje, dat dees jaer zyne eerste Kommunie gedaen had, is verdwenen. De overheid heeft een onderzoek ingesteld. In dezelfde gemeente Houdeng zyn nog twee meisjes beticht van kindermoord. Uit het geneeskundig onderzoek blykt dal er inder daed eene dubbele moord moet gepleegd zyn. De gendarmerie zoekt de kinderlykjes op. In den nacht van 4 lot 5 dezer is eene poging lot ontriggeling te Argenteau gepleegd een riggel was dwars over de baen gelegd. De reizigerstrein, die ten II uren 's avonds uit Luik vertrekt, moest voorby Argenteau ryden gelukkig is de riggel door een steenkeerder der lokomotief van de baen geworpen. Het parket heeft een onderzoek ingesteld de dader is niet gekend. De misdaed van Chdtelet. Zielhier eeni ge byzonderheden over de konfrontalie welke zondag morgend, in de tegenwoordigheid van het parket, te Chatelet heeft plaets gehad tus schen Bourlard en zyne nicht Elvire Gravier. Men weel dat Elvire Gravier haren oom, den herbergier Bourlaerd, by welken zy vroeger gediend heeft, beschuldigt dry jaren geleden den brouwer De Thibaut in zyn huis vermoord te hebben. Zekeren nacht dat zy gerucht hoor de in de herberg, was hel meisje, naer zy zegt naer beneden gegaen, en had in de keuken het lyk van den brouwer tusschen den muer en de stoof zien liggen. Het was in de keuken, dat de konfrontalie plaets had tusschen Bourlard en zyne nicht. In plaets \an eene sloof bevindt er zich thans eene cuisinière. die volgens de beweering van Bourlard er altyd zou gestaen hebben.De echt- genoote van Bourlard onverwachts onder- vraegd, bekende dal er vroeger inderdaed eene stoof had gestaen, die zich thans op den zolder bevindt. Die stoof werd afgehaeld en op hare vroe gere plaets gezet, en men bevond dat er inder daed tusschen den muer en de stoof een lyk had kunnen liggen, hetgeen met de cuisinière onmogelyk was. Bourlard en zyne vrouw blyven hardnekkig de misdaed loochenen, terwyl Elvire Gravier van haren kant ook hare beschuldigingen staende houdt. De opzoekingen, in den hof ge daen, zyn vruchteloos gebleven in den kel der van huis heeft men een grooten houten ha mer gevonden, die volgens de verklaring van het meisje Gravier zou moeten gediend hebben om den moord te plegen. Ter veemarkt van Waver waren woensdag te koop gesteld 150 melkkoeien, 40 ossen, 43 veerzen, 15 kalveren, 70 varkens, 170 kleine varkens. Ziehier den midden prys welke be steed werd koeien, fr. 140 ossen, fr. 245 veerzen, fr. 135kalveren, fr. 90 varkens, fr. 95 kleine varkens, fr. 12. Te Maastricht is hel eerste proces-verbael ten gevolge der nieuwe wet tol beteugeling der open bare dronkenschap, opgemaekt tegen.... een agent van politie. PAUSELYKE STATEN. Pius IX. Den 2 november verdrong zich to Rome eene onafzienbare menigte by het graf van Pius IX. Een berg van kroonen lag in de kei k van Sl-Laurenlius opgestapeld. De Osscrvatore Romano beschryft aldus de versieringen, die op bevel van Z H. Leo XIII aen hel graf gemaekt zyn. Hel graf is omringd van een sterk en sierlyk hek, om hel tegen de beleedigende ontheiligingen eeniger ellendelingen te vrywaren. De boog, waeronder de grafstede is opgericht, is in den basilikaenschen styl der eerste eeuwen van hel kristendom geschilderd. Op den achtergrond wordt de Goede Herder omringd vaii zyne schapen voorgesteld men kon geen schoo ner zinnebeeld van Pius IX uitdenken. De zymuren zyn bedekt met kransen, krooDen, votieve opschriften die bewyzen, welke schatten van gehechtheid en treurnis, deze heilige opperpriester, deze edelmoedige en roemryke souverein. deze be minnende en liefderyke vader heeft nagelalen. ITALIË. Goed geantwoord. De redakteur van een ita- haensch blad ontving dezer dagen den volgenden briefMynheeraen eenen schurk als gy zyt, zendt men geen getuigen ik geef u hierby schrif- tclyk twee oorvegen. Ik had geen ander doel. Gy zyt dus door my op twee wangen geslagen. Wees bly, dat ik niet in plaets daervan myn stok gebruikt heb.» Volgt het adres De redakteur antwoordde per omgaende O gi schoone legenparly«Overeenkomstig uwen wensch ben ik zeer bly, in plaets van klappen, slechts schrif- telykc oorvegen gekregen te hebben. Schriflelyk schiet ik u nu op myn beurt zes kogels door den kop Aenzie u dus voorlaen als een doode, ik groet uw lyk 1 Op zoo 'n manier is een duöl nog al zoo gevacrlyk niet. DUITSCHLAND* Kanonnen Gestolen. Een diefstal van kanonnen en dal nog in het vaderland van Krupp Inderdaed or werden dezer dagen uit de forteres van Wilhelmstein, in het hertogdom Schaunburg- Lippc, twee kanonnen gestolen. En haesten wy ons er by te voegen dat het gou den kanonnen waren, welke bovendien eene zekere historische weerde hadden. Hertog Wilhelm had ze eertyds in geschenk ge kregen van den koning van Portugal uil dankbaer- heid voor uitstekende diens'en door hem op het slagveld bewezen. De daders van het misdryfzyn nog niet gekend. De toestand van Elzas-Lolharingen wordt door de staetsmani.en te Berlyn veel besproken Men spreekt weer van de mogelyke inlyving dezer door Pruissen veroverde provintien. Zeker is het in alle geval, dat hiervan in officieele kringen ernstig spraek is geweest. Echter wil de keizer geen beslissing nemen. Er was spraek den kroonprins als luitenant van den keizer naer Straatsburg te zenden. Deze beslissing had in de oogen var, zeker personen het voordecC om den prins uit den kring van het gou vernement te verwyderen. Dit laetste punt wordt echter heden gelogenstraft. Prins von Bismark had dat voorstel goedgekeurd, maer men heeft het ver laten, ter oorzake van dejernstige moeielykheden, die dit plan oplevert.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2