Aen 't geëerd Publiek. GEZONDHEID ENKRACUTDADIGHEID nog niet gekleed zyn en voor de officiers die nu gekozen worden. Wat zullen de jongens schoon zyn Wy zyn verzekerd dat buiten eenige ver- waende guiten, de overgroote meerderheid der soldaten van 't schoon weer de liberale minis ters en hunnen nieuwen tuniek en uitrusting naer de maen verwenschen. En inderdaed, waertoe dient de garde civiek anders dan om de burgery te plagen, met haer des zondags, voor 't vermaek van eenige hoogmoedige hansworsten twee uren lang te doen para deren, exerceren en marcheren Dit nieuw kleedsel, enz., zal de burgers weêr eens diep in hunne beurs doen lasten, en menigeen gevoelt reeds met welk groot genoegen het algemeenlyk zal gedaen worden. Tot hiertoe heelt de garde civiek altyd als een groot kinderspel aenschouwd geweest, en zal zy met dit nieuw kleedsel nu meer eerbied verwekken ?...Watons betreft,wy gelooven het niet, want ondanks alle de nieuwe unilormen en uitrustingen der wereld, zal men er nooit loegeraken haer te doen aenschouwen als eene ernstige instelling geroepen om désnoods diensten aen 't vaderland te kunnen bewyzen... Officieele Schoolmeester. De korreklionneele rechtbank van Antwer pen, voorgezeten door M. Boonen, heeft zich woensdag bezig gehouden met nieuwe onzede- lyke feilen ten laste van den genaemden Van der Linden, gewezen onderwyzer in de staets- middelbare school te Antwerpen. Van der Linden is, zoools men weet, voort vluchtig: de feilen,waermeê de rechtbank zich woensdag heeft bezig gehouden, zyn eerst ont dekt sedert zyne eerste veroordeeling. 13 knapen waren als getuigen opgeroepen. De rechtbank heeft Van der Linden veroor deeld lc tot 25 straffen van 2 jaren gevangenis; 2' tot 20 straffen elk van 4maenden gevangenis en 26 fr. boete, en 3° 10 jaer berooving zyner burgerrechten. Daer echter de korrektionneele straffen een zeker mximum niet mogen overtreffen, heeft de rechtbank het totael der straffen bepaeld op 8 jaren en 10 maenden gevangenis. Leve het officieel onderwys Tooncelvertooningen. Land van Riem. Morgen Zondag, 27 November, zal ons befaemd Zang, Tooneel- en Letterkundig Gezelschap't Land van Riem, andermael een luisterlyke Avond feest den heeren Leden van den Catholieken Bond en hunne familie, ter Schouwburgzael, aenbieden. Onze jeugdige kunstvrienden zullen ditmael twee blyspelen met zang opvoeren, namelyk Keizer Karei en de Berchemsche boer. in twee bedryven, en Willem Beukels, in een bedryf. Wy twyfelen geenzins of ons kunstminnend catholiek Publiek zal nogmaels deze vermake- lyke Avondfeest met hare tegenwoordigheid willen vereeren: wy mogen verzekeren dat 'l Bestuer van 'i Land van Riem geene moeite en onkosten heeft gespaerd, om de aeugekon- digde tooneelvertooning zoo aentrekkelyk en vermakelyk mogelyk te maken. Vergeten wy ook niet te melden dat, als naer gewoonte, dry openingstukken voor Symphonie zullen uitgevoerd worden. PRYZEN DER PLAETSEN Parket fr. 1.50. Parterre en Balcon fr. 1.00. 3* Rang 50 centimeu. Bureel open om 5 uren. Op 't tooneel om 5 1/2 uren. Kaerlen zyn op voorhand te bekomen ter herberg Het Paviljoen, Groote Merkt, en ten lokale des Gezelschaps by deri heer Rudolf Hermans, Albert-Lienartstraettot morgen Zondag, dry uren namiddag. Maendag 28 November, luisterryke Avond feest den heeren Leden van den Kring De Vriendschap en hunne familie aengeboden door de heeren Meesters der Zondagscholen. Builen verscheidene kluchtige gezangen, zullen erlwee Tooneelstukken opgevoerd worden, na melyk Het Testament en c De onverwachte Belegering. Begin om 5 1/2 ure. Ingang-prys 25 centimen ten profyte van den catholieken Schoolpenning. Fonteinisten. Wy vernemen dat de aloude Maetschappy van Rhetorika De Fonteinisten, van Geril, voornemens is op Zondag 4 December aenstaende, alhier eene luisterlyke vertooning te geven, beslaende in De Buschkanters, tooneelspel in vier tafe- reelen, gevolgd door het blyspel De twee Dooven. De goede faem welke deze meer dan vier eeuwen bestaende maetschappy geniet, laet ons geen twyfel of zy zal door het aelstersche publiek goed onthaeld worden, te meer, daer in het tooneelspel De Buschkanters al hare leden zullen optreden, dat is te zeggen, meer dan dertig werkende personen, en men daeruit zal kunnen opmaken hoe ver die maetschappy in de tooneelkunde bedreven is. Volkskamer. De Kamer besprak gansch deze week het wetsontwerp op de jacht. De redetwist was heel verward en bygevolg weinig aentrekkelyk. Volgens een der artikels zou het aen de politiebeambten toegelaten zyn, gedurende de sluiting der jacht, huiszoekingen te verrichten, ten einde het gestroopte wild te ontdekken. Sluiting; der Jacht 1881-82. De minister van binnenlandsche zaken her innert, dal de beschikkingen van het ministe rieel besluit van 14 augusti laetstleden, alsook die van art. 5 der wel van 26 februari 1846 en van het reglement van 25 april 1875 op de insektetende vogelen, verbieden te koop te stellen,te verkoopen, te koopen,rond te leuren, te weten 1' Van den 5 december aenstaende, patryzen en allerlei wilde vogelen,uitgenomen fezanten, kwakkels, korhanen, watervogels en die vogels vermeld in paragraef 1 van het artikel 9 van gezegd reglement 2e Na den 3 januari 1882. hazen, fezanten, kwakkels, hazelhoenders, veldhoenders,wach telkoningen en korhanen. 3e Na den 13 januari volgende, reeën,herten en damherten. 4' Na den 13 april 1882, watervogels, zooals kievitten, sneppen en phiviers. Onder de uitheemsche vogelen, welke het toegelaten is altyd te verkoopen,moeten eenige wildsoorten begrepen worden, die in ons land niet voortteelen en ons uit den vreemde gezon den worden, zooals de witte patrys, de snep, <le roode patrys,die van Virginia, enz. RECHTERLYKE KRONYK. Zaek Robyns. Woensdag verscheen eindelyk voor de kor rektionneele rechtbank van Brussel, M. Robyns, gewezen bestuerder der mestpacht aldaer. Men weet dat M. Robyns door den gemeen- teraed afgezet is en dat een onderzoek door het parket was ingesteld over zekere feilen, dietenzynen laste gelegd waren; doch, naer het schynt, eindigde dit onderzoek met een arrest van niet-vervolging. M. Robyns verscheen woensdag voor de rechtbank onder eene enkele beschuldiging hy zou met den leverancier van hel hooi, noodig voor de peerden der mestpacht, de winst gedeeld hebben, welke die leverancier had gedaen. M. Robyns zou daerop 976 fr. ontvangen hebben. Een andere bediende der mestpacht, M.L. Grand, verscheen insgelyks voor de justicie, onder de beschuldiging eene som van 50 fr. die hy te veel betaeld had aen een leverancier en die hy had teruggeèischt, behouden hebben. M. Robyns loochent hel feil ten zynen laste gelegd, terwyl M. Grand volledige bekente nissen doet. Het verhoor der getuigen bood weinig be lang aen. M. Maricq, expert-boekhouder, ver- klaerde dat hy uit hel onderzoek der boeken van den leverancier M. Van Bockstael, besluit, dat M. Robyns van dezen laetste eene som van 976 fr. ontvangen heeft, zynde de helft der winst opgebracht door de levering van hooi aen de mestpacht. M. Van Bockstael heeft, van zynen kant, gedurende het verhoor verklaerd dat hy inder daed 976 fr. aen M. Robyns heeft gegeven. Deze laetste beweert echter dat M. Van Bock stael slechts de helft zyner winst op zyne boeken zou hebben opgeschreven, omdat zyne vrouw uiterst gierig en nauwgezet is, en dat zyne dochter hem altyd geld vroeg, zoodat hy zich dikwyls in verlegenheid bevond. Verscheidene getuigen ter ontlasting kwa men verklaren, dat zy M. Robyns beschouw den, als onbekwaem om eene oneerlyke daed te plegen. M. Robyns bezit niets hy is arm en leeft thans op de kosten zyner zuster, die onlangs eene kleine erfenis gedaen heeft. De rechtbank zal aenstaenden maendag uit- spraek doen in de zaek. Officieel onderwys. Onze lezers zullen zich nog herinneren, dat onlangs eene officieele onderwyzeres, Roland, uit Brussel, veroordeeld werd voor heel on eerlyke feilen op den openbaren weg gepleegd. De man dier onderwyzeres verscheen dezer dagen voor de korrektionneele rechtbank van Parys. M. Roland had den medeplichtige zyner vrouw, zekeren M. Cammaert, professor van gymnastiek, eenen messteek toegebracht. M. Roland werd door de rechtbank slechts veroordeeld lot 200 fr. boete. De peroonen welke, van heden af, een abon nement aen ons blad, voor 1882, nemen, zullen te rekenen van 1 December aenstaende de num mers vóór nieuwjaer te verschynen gratis ont vangen. Wy errinneren onze geëerde geaborineerden voor een gansch jaer, dat alle bekendmakingen, betrekkelyk het verhuren van huizen en andere eigendommen, hel te koop bieden van artikels 1 die hunnen stiel of nyverheid betreffen de ver anderingen van woonst, enz., in den Dender- bode gratis zullen afgekondigd worden, voor zooveel zy de zes regels niet overtreffen. ALLERHANDE NIEUWS. BERICHT. Een telegraeftoestel is tegenwoordig in dienst in de postontvangery van Aelst (hoek der Hoppemerkten derNieuw- straet.) In de week mogen de telegrammen er aen geboden worden van 9 uren 's morgens tot 7 uren 's avonds; des zondags van 9 uren 's morgens tot middag en van 2 tot 7 uren 's avonds. Op 15 dezer loopende maend November wierd alhier eenen vergulden armband ver loren. Het verloren voorwerp 't welk, naer 't schynt, van eene merkelyke waerde was, werd gevonden door jufv. Maria De Wolf, toe- zichlsler in't fabriek van den heer Borreman- Van Melckebeke en lid der Congregatie, welke zich verhaeste het aen de eigenaresse ter hand te stellen. Deze eerlyke daed verdient allen lof. Volgens men uit Selzaele (Oost-Vlaende- ven) meldt, zou in den nacht van woensdag tot donderdag, een geveeht aldaer plaets gehad hebben tusschen de gendarmen en wildstroo- pers. De gendarmen der gemeente waren sedert eenigentyd verwittigd dat er wildstroopersalle nachten op jacht uitgingen. Meermaels hadden zy gepoogd hen te ontdekken, menigen nacht hadden zy reeds de velden doorkruist, tot zy eindelyk erin gelukten op het spoor der jagers te komen. Wat er tusschen de gendarmen en de wild- stroopers heeft plae's gehad, weten wy niet mogelyk hebben deze laetste weerstand ge boden. Men zegt dat de gendarmen geschoten heb ben en dat een wildstrooper gedood werd, ter wyl de tweede de'vlucht nam en in het water sprong,om over de Sasschevaert te zwemmen. Hy zou echter den overkant niet bereikt heb ben en men zou 's morgens zyn lyk uit het water hebben opgetrokken. Volgens wy later vernemen, hebben de gen darmen vyf wildstroopers aengehouden. Er zyn geen dooden. Volgens den Bien Public heeft een hoog ambtenaer der stad Gent, en die alle zondagen zyne vrouw, in rytuig, naer St. Baefskerk ver gezelde, van hooger hand verbod ontvangen dit nog te doen. Het officieel rytuig mag aen de kerkdeur niet meer gezien worden en de man mag zyne vrouw nog wel vergezellen, maer hy moet te voet gaen. De hoogeambtenaer gehoor zaamt, sedert een drietal weken, aen dit bevel.... van hoogerhand. Uit het verslag van de vlaemsche kon- ferencie der jonge balie van Gent, blykt dat het getal zaken welke voor de korrektionneele rechtbank aldaer in het vlaemsch gepleten wor den, \an jaer tot jaer vermeerdert, in 1876 be droeg dit getal 138, in 1879 reeds 201 en in 1880, was het geklommen tol 292. De Scltoolinkwisilie voor de Rechtbank. De Bien Public deelt het verslag meê van een be- langryk proces, dat zaterdag voor de Recht bank van Gent gepleten werd. Ziehier hoe het blad de feiten verhaelt De betichte, Victor Van den Bossche, eige- naer en zaekwaernemer, te Middelburg in Vlaenderen, is 55 jaer oud. Het is een man, gebouwd als een herkuel zyn uiterlyk is ver re van vrienuelyk te zyn, en in zyn dorp is hy door elk gevreesd. Van den Bossche is een li- berael van de ergste soort, en de betrekkingen die by met de gentsche geuzery onderhoudt, hebben hem onder het tegenwoordig ministe rie een grooten invloed gegeven. Alhoewel hy reeds ell keeren voor de recht banken is moeten verschynen, heeft hy zich by de laetste gemeentekiezingen van 25 Octo ber als kandidaet-burgemeester durven aen bieden. Van den Bossche verscheen voor de recht bank onder de beschuldiging van 1° Schenis, met geweld en bedreigingen te gen personen, van de woning der kinderen De Sulter. 2° Slageu en kwetsuren op Rosalie De Sut ter. 5° Beleedigingen tegen dezelfde. 4° Verwoesting en beschadiging van meube len, toehoorende aen de kinderen De Sutter. De feilen, waervan Van den Bossche be schuldigd wordt, hebben plaets gehad op 2 mei 1881. Ziehier hoe de feiten gepleegd zyn, volgens de verklaringen der getuigen. De kinderen Sutler zyn ten getalle van vyf— vyf meisjes waervan de oudste 23 jaer oud is en de vier andere nog minderjarig zyn. Hare,moeder is overleden, en zy zyn door hare vader verlaten. Zyzyner nogtans in ge lukt, op eerlyke wyze hun brood te winnen, en zy worden algemeen geacht in de gemeen te Middelburg. Wat den betichte belreft. het is een brulalen kerel die, zooals zyn advokaet zegt, een ge- rechtelyk dossier heeft in alle landen waer hy geweest is. Uil het dossier der zaek blykt, dal hy in Nederland vervolgd is in 1857, voor schandelyk feilen in 1860 werd hy in België veroordeeld, voor slagen en kwetsuren, tot 100 fr. boete of een maend gevangenis in 1862, voor slagen, lot veertien dagen gevan genis het zelve jaer nog tot 25 fr. boete in 1863, tot 5 frank boete in 1865 tot 30 fiank boete en een maend gevangenis in 1868 tot 15 dagen gevangenis in 1876 voor opstand, tot 8 dagen gevangenis. Den 2 mei 1881 kwam Van den Bosscha by de kinderen De Sutter binnen geloopen en tot het oudste meisje Rosalie sprekende, gaf hy haer het bevel vóór een uer het huis, dat zy bewoonden, en dat zyn eigendom was, te ver laten. Rosalie De Sutter deed hem opmerken dal hy het recht niet had hen zoo brutael aen de deur te zetten. Van den Bossche aritwoorde dat hy hen 's namiddags zou komen op straet werpen. Inderdaed, omtrent 5 urenamiddag, hoorden de meisjes De Sutter hem komen de jongsten, verschrikt, gingen zich in hun bed verbergen. Daer men weigerde open te doen, sloeg Van den Bossche met geweld op de deur en gelukte er alzoo in ze te openen. Terwyl de jongste zusters weenende weg liepen, greep hy Rosalie by den schouder en wierp haer op straet. Daerna smeet hy al de meubelen, een voor een, door het venster hy wierp zelfs naer de kinderen, en twee getuigen zyn komen verklaren dat Rosalie De Sulter door een paer schoenen aen het hoofd getroffen werd. Hy scheurde de kleeren aen stukken en beleedigde daerenboven de oudste zuster. De oorzaek van dit brutael tooneel is de politieke haet. De betichte heeft het zelf voor den onderszoeksrechter 4bekend. Ik moet ook bekennen, zegde hy, dat ik handeld heb ten opzichte der kinderen. De Sutter, omdat zy hare twee jongste zusters naer de katholieke school hadden gezonden. Ik had het hun gezegd, en daer zy weigerden ze naer de officieele school te zenden, heb d ik haer gezegd dat zy denzelfden dag moes- ten verhuizen. Wy denken het onnoodig verder aen te drin gen. De advokaet der kinderen De Sutter, Mr Nyssens, brandmerkte op krachtdadige wyze die schandelyketooneelen, a lk ben beschaemd zegde hy, te denken dat in een vry land zulke eerloosheden kunnen gepleegd worden, en ik roep de aendacht van het publiek op dit feit, als op het schandelykste, hel hatelykste, het meest monsterachtige, dat in onze dagen in België legen de vryheid van onderwys gepleegd is. Ook zal ik er de aeridacht op iruoepen der der kommissie van het Schoolenkwest. Mr Willequet, ondervoorzitter dier kommis sie, en die gelast was met de verdediging van Van den Bossche, antwoordde op die woorden niet. Mr De Bast, substituet van den prokureur des konings, die het ambt van openbaer mi nisterie bekleedde, hield krachtdadig de be schuldiging staende. Ik zal altyd, zegde hy, uit al myne krachten de onverdraegzaemheid vervolgen, van waer zy ook moge komen. Het is daerom dat ik hier zeg de handelwyze van Van den Bossche ten opzichte der kinderen De Sutter, is inderdaed hatelyk. En wat nog erger is, is dat hy zich voor de rechtbank durft be- die onweerdigheid begaen te hebben. De pleidooi van M. Willequet was zeer onbe hendig de ondervoorzitter der kommissie van hel schoolenkwetst beweerde dat de drukking, door Van den Bossche uitgeoefend, de palen van een rechtmaligen invloed niet te buiten gaet Wy zullen den afloop dier zaek doen ken nen. By de groote manceuvers in Luxemburg door twee al'deelingen belgische troepen vol bracht heeft het ministerie de volgende toela gen, boven hunne gewone bezoldiging, aen de officieren en manschappen verleend en wel per dag aen Eiken generael fr. 20 00 kolonel of hoofd officier 10.00 gewonen officier 5.00 onderofficier 0.50 kaporael 0.10 soldaet 0.03 Dus aeri de kinderen des volks 3 centimen, som onvoldoende om een broodje met boter, zelfs in het arme Luxemburg te koopenen die zeven mannen, met een Frère-Orban als leaderaen bet hoofd, durft zekere kliek een democratiek ministerie noemen. Maendag namiddag deed eene dame eenige aenkoopen in een magazyn der Heuvelstraet te Brussel, toen zy wilde betalen, vond zy haren geldbeugel niet meer, die 800 fr. bevatte, en dien zy by hare intrede in het magazyn nog by zich had. Een behendige pick-pocket had den geldbeugel uit haren zak geroofd, terwyl de dame bezig was haren keus te doen. In den nacht van zondag tot maendag heeft op den Alsembergschensteenweg, te St-Gillis, een erg tooneel plaets gehad. Eenige minuten vóór middernacht maekten dry kerels van de ergste soort, een plofonneer- der eu twee metsers, nachtrumoer in eene hei berg der rue de l'tlölél des Monnaies. De policie agent Everard, welke in die straet van dienst was, had reeds verscheidene malen de ruststoorders verzocht zich stil te houden,doch te vergeefs. Ondertusschen kwam de agent Lem|iereur terplaetse en ging insgelyks deher- berg binnen. Daer het toen juist middernacht v\us, gaf hy aen den patroon hel bevel de her berg te sluiten. De dry ruststoorders verlieten de herberg, gevolgd door de twee agenten. Aen den barreel van St-Gillis gekomen, keerde een der dry kerels, de plafonneerder Jan Everaert, zich om, en zegde tot zyne kameraden .- Ik zal u eens laten zien wat een piot kan. Daerop sprong hy naer de twee agenten toe, slootte den eenen weg, en wierp Lempereur op den grond. De agent Everaert snelde zynen makker ter hulp, en greep den kwaeddoener vast, doch deze had den sabel van Lempereur uit de schede getrokken,en zwaeide het wapen boven zyn hoofd. Everard poogde hem dien sabel uil de han den te rukken, doch te vergeefs hy bekwam erge wonden aen de hand. Hy trok toen zelf zynen sabel en trad op den plafonneerder toe, die den agent Lempereur reeds twee ver- sehrikkelyke slagen had toegebracht, de eene in het aengezicht, de andere op het been. Een hevig gevecht ontstond tusschen den kwaeddoener en Everard deze bekwam een hevigen slag op het hoofd, zoodat zyn helm in twee gekloven werd. Eenige geburen waren op het gerucht toegesneld, doch zy durfden niet tusschenkomen. Het gevecht duerde ver scheidene minuten de plafonneerder werd eindelyk licht gewond en op raed van zyne kameraden keerde hy zich eensklaps om eu nam met hen de vlucht in de richting van Ukkel. De agent Lempereur is in bedenkelyken toe stand naer het gasthuis gebracht: hy heeft eene groote snede in het aengezicht bekomen en eene erge wonde aen het been. Men vreest zelfs dat het been zal moeten afgezel worden. Jan Everaert is maendagmorgend aengehou den in de in opbouw zynde gevangenis, waer hy werkte. Hy bood geen weerstandliy zegde alleen In plaets van my aen te houden, zou men my moeten dekoreeren. Everaert heeft reeds verscheidene veroordeelingeu onder- gaen. In zyne woning heeft men den sabel van den agent Lempereur teruggevonden hy had het wapen in den hoek van een duivenhok ver borgen. Een der kameraden van Everaert, de ge- naemde L. Godefroid, is insgelyks aengehou den die kerel had den vorigen nacht gepoogd een kleinenitaliaenschenmuziekanttebestelen. Ter gelegenheid van een huwelyk, dat maendag te Boilsfort plaets had,gaf de muziek- maetschappy Union et Puogres 's avonds eene serenade aen den bruidegom, M. Hauwaert, wonende in de Villastraet. De muziekanten, omringd van eene talryke menigte,waren bezig met spelen voor de woon van den bruidegom, toen men vier schoten hoorde. Zekere Theodoor Stuckens, die met een transparant in de hand, zich te midden der muziekanten bevond, viel by het vierde schot neer. De muziekanten hielden aenstonds op met spelen; de leden, die nevens Stuckens stonden, namen dezen op en bevonden dat hy door een kogel in het hoofd getroffen was. De policiekommissaris van Boilsfort, aen- stondsverwiltigd.kwam onmiddelyk ter plaetse en deed een geneesheer roepen. Stuckens was ondertusschen in eene naburige herberg ge bracht, waer men hem de noodige zorgen toe diende. De geneesheer beslatigde.dat Stuckens door een revolverschot getroffen was.de kogel was langs de slapen in de hersens gedrongen en in het achterste gedeelte van het hoofd bly- ven steken. De wonde was doodelyk. Stuckens werd naer zyne woning iu de Zand- straet, te Boilsfort gevoerd, alwaer hy dinsdag morgend overleden is. Het parket van Brussel heeft zich naer Boilsfort begeven, om een on derzoek in te stellen. Verscheidene getuigen zyn reeds gehoord. Men denkt dat de schoten gelost zyn in een hof nevens de woningvan den bruidegom,en op een afstand van 8 a 9 meiers van het slachtoffer. Aerdbevinc. Verleden vrydag, omtrent 11 ure, heeft men te Brussel en over een gedeelte van het land, eene aerdbeving waer- genomen. De aerdbeving was vergezeld van een dof gerucht. Uit de inlichtingen door het observa torium te Brussel ontvangen, heeft de aerd beving zich uitgestrekt van Doornyk tot aen de duitsche grens. Zy was byzonder hevig in hel land van Luik, en vooral in Ardennen, waer men twee schokken, de tweede geweldiger dan de eerste, heeft waergenomen. De richting der aerdbeving was van het noord-westen naer het zuid-oosten. In den avond van vrydag, van 9 ure 20 min. onderging de magneetnaeld van het Observa torium van Brussel ongewoone veranderingen. Eerst omtrent 2 ure middernacht had zy haren normalen toestand hernomen. TeElseneen te Etterbeek werden de inwo ners door de schokken wakker gemaektin verscheidene koffiehuizen werden de glazen tegen elkander geschoktde deuren van de drukkery Callewaert werden met geweld toe geworpen. In de Chasse Royale, werd het keu- kengerief op den grond geworpen. Te Luik werden twee schokken gevoeld de eerste ten 11 ure 8 m. De eerste aerdbeving duerde ongeveer drie seconden de muren der huizen werden geschokt, de meubels verzet, de kleine voorwerpen op den grond geworpen. De tweede schok had plaets omtrent het kwart voor middernacht. Talryke inwoners werden door het gerucht wakker gemaekt; in verscheidene huisen sprongen er deuren open, er werden spiegels gebroken en de horlogien stonden stil. Op verschillende plaetsen heeft de aerdbeving groote schade veroorzaekt. Uit Namen, Andennes en Verviers wordt gemeld dat men daer ook de aerdbeving heeft gevoeld.Te Stavelot en Warsage was de schok zeer hevig. Te Ciney heeft men duidelyk twee schokken waergenomen. De huizen werden op hunne grondvesten geschokt, hel keukengerief werd omgeworpen. Verscheidene {personen stonden op, denkende dat er dieven in hunne wonin gen waren. De tweede schok had plaets twee minuten na den eerste. In de statie te Eghezée, is een waggon, die zich op een bascuel bevond, door de yzeren plael gedrongen en in den put gevallen die er zich onder bevindt. In eene koolmyn van Chalelinau zou eene aenzienlyke instorting door de aerdbeving veroorzaekt zyn. De aerdbeving is insgelyks gevoeld te Wel- kenraedt, te Herbestal, te Perwez, op den spoorweg van 'famines naer Landen en van Namen naer Thienen verder te Aken, Keulen, Elberfeld, enz., en in de statiën van den Rynsch-Pruisischen spoorweg. Uit anderelanden worden belangrykebyzon- derheden gemeld. Eene korrespondencie uit Keulen luidt Omtrent de aerdbeving van vrydag zyn thans uit zooveel plaetsen berichten ontvangen, dat men in staet is een algemeen overzicht te nemen. De waernemingenvan het verschynsel strek ken zich uil van hier noordwaerls tot omstreeks Wesel.oostwaerts tot de Wipper en Sieg, zuid- waerts lot voorby Aken en Eupen naer Belgie. De opgaven omtrent den tyd van waernemin- gen verschillen tusschen 11 ure 11 minuten (in de berichten uit Eupen, Eschweiler, Herbest- hal), en II ure 30 minuten (uit de zuidelyke plaetsen Obercassel en Remagen, en uit het noordelyk gelegen Wesel). Evenzeer loopen de lydingen uiteen ten opzichte van de richting, die het heeft genomen. Voor zoover ik, naer eigen opmerking, er over kan oordeeleri, is de richting van het Oos ten naer het Westen geweest. Ik lag namelyk te bed, met het hoofd naer het Zuiden,en werd van den rechter- naer den linkerkant, dat is van de oost- naer de westzyde, geslingerd, terwyl myne huisbel, die in de laetstgenoemde richting hangt, krachtig sloeg. Ook aengaende den duer van het verschyn sel, loopen de berichten ver uiteen. Naer myne berekening heeftde eerste schok dry seconden geduerd,waerna onmiddelyk de tweede volgde, zoodat men alles te zamen op vyf seconden kan rekenen. Wel had ik nog iets langer een gevoel alsof er een spoortrein myn huis was voorby gesneld,maer daerin kan men zich licht misrekenen, daer het onbehaegelyke gevoel nog voortduert wanneer de schok lang voorby is. De eerste schok was vry hevig, de tweede minder. Te Stolberg hebben ook de mynwerkers den schok waergenomen, hetgeen er anders niet hel geval moet zyn. Te Elberfeld klepten de klokken der Drievuldigheidskerk. Te Nieder- dollendorf, naby Bonn, werd eene halfduim- dikkeankerketting vaneen Rynschip gebroken. De nacht was helder.de wind oost-zuid-oost; de thermometer stond op 8 graden. Van een anderen kant bevat het Journal de Genève de volgende depechen Saint-Gall, 19 november Heden te 4 ure 50 min. werd alhier eene geweldige schok der aerde gevoeld. Wy hebben drie bewegingen in de richting van het noord-oosten en het zuid oosten waergenomen. Te Kagalz werden twee bevingen gevoeld, ten 4 ure 45 min. in de richting van het noor den naer het zuiden. Zurich, 19 november Een hevige aerdbe ving heeft dezen morgend ten 4 ure 48 min. plaets gehad. ITALIË. De lyding wordt bevestigt, dal er te Rome oproerige plakkaerlen op de muren dezer stad waren aengeplakt. Men weet dat de italiaensche radikale party de reis van koning Humbert naer Weenen met geen gunstig oog heeft aenzien. Men weet ook nog dat de keizer van Oostenryk den koning van Italië benoemd heeft lot kolonel van een Oostenryksch regiment. Het is op die benoeming, dal de party der Irredenta zinspeelt, wanneer zy in hare plak kaerlen koning Humbert den oostenrykschen kolonel noemt. De plakkaerlen, maendag aengeplakt, waren spoedig door de zorgen der overheid afgetrokken. Dynsdag morgend waren er weer nieuwe aange plakt. vooral op de muren der huizen in de na- byheid van het Quirinael, op de muren van het Quirinael, en zells op de n.uren van hel paleis van het oostenryksch gezantschap. Zy droegen de volgende woorden a Weg met den oosten rykschen kolonel! Weg met Oostenryk! Leve Trente en Triest! Leve de Revolutie Toen de agenten der openbare veiligheid de plakkaerlen kwamen afscheuren, werden zy door de menigte uitgejouwd. EETLUST, SPIJSVERTEERlhG, SLAAP, aan allen teruggegeven zonder Medecynen, zonde Purgatien en zonder Kosten,aan de volwassene en aan de kinderen door de smakelijke Gezondheidsbloem, gezegd REVALENTA ARABIGA l)u Barry van Londen. Slilliocnen genezingen Sedert 1846 geneest zij de slechte spijsverterin gen, longziekte, maagontsteking, maag-en buikpijn, verstoptheid, speen, slijm, winden, opgezwollend heid, hartklopping, afgang koliek, gezwel, verbijste ring ruisching in de ooreu, zuur, wrangheid, slijme righeid, hooldpijn. migraine, doofheid, walging, braking na het eten of in zwangerschap, pijnen, opdrang, ontsteking der longwanden en der blaes krampen en sluipen, slapeloosheid, tering, huiduit slag, abcessen, zweren, droefgeestigheid, zenuw kwalen, uitputting, vervalling, rhumalisme, jicht, koorts, groep, keelverkoudheden, zenuwprikkeling, hysterie, vallende ziekte, lamheid, de kwalen van den keerlijd des ouderdoms, scheurbuik, bleekzucht, bloedgebrek en bloedarmoede, alsook ontsteking en koortsachtigheid bij hel opstaen,of na zekere spijzen ajuin, look, enz., of sterke dranken, zelfs na gebruik van tabak, zwakte, nachtzweelen, waterzucht, al de ziekten der borst, keel, van den adem, de stem, de luchtpijpen. Insgelijks als voedsel voor kinderen van hunne geboorte af, is zij verkiesbaar boven alle andere spijs. Vermijdt de namaeksels en eischl het fabriekmerk. Revalcnla Arabica du Barry. Onder de genezingen komen diegene voor van mevrouw de hertogin Castlesluart, den hertog van Pluskow, mevrouw de markiezin de Bréhan, lord Stuart de Decies, pair van Engeland, den heer doctor professor Wurzer, enz., enz. Ziehier eenige genezin gen Genezing n' 76,418, Sedert vijfjaren had ik pyn in de rechterzyde|cn in het bolle der uiaag, slechte spijsvertering, enz. Ik aarzel niet u de getuigenis te geven, dat Uwe Revalenta mij het leven heeft gered. Ernest Catte, muziekanl bij het 6H* linie, Verdun. N' 49,811. Mm* Marie Joly, van vijftig jaren verstop ping, slechte spijsvertering, zenuwachtigheid, sla peloosheid, astma, hoest, krampen en brakingen. Genezing nr 56,985. Barr (Neder-Rhyn). De Revalenta Du Barry heeft op mij wonderbaar gewerktmijne krachten komen terug en een nieuw leven bezielt mij, zooals dat der jeugd. Mijn eetlust, die gedurende verscheidene jaren nietig was, is wonderbaar terug gekomen en de hoofdpijn, die mij sedert veertig jaren bijna niet verliet, kwelt mij niet meer. David Ruff, eigenaar. Nr 49,5-22, M. Baldwin, van de volledig ste uitputting, lamheid der blaas en der leden, leq gevolge van buileasporigUei^ iu de jeugd,

De Denderbode | 1881 | | pagina 2