ONDERWYZER Nu xal ik eens tien of gy uw les voor liel nederlandsch kentJan, zeg eens jongen, welke byvoegelyke naemwoorden geen trappen van vergelyking aennemen. JAN. Die de hoedanigheid reeds volmaekt of in den hoogsten graed uitdrukken, meester, byv. luchtdicht, neutrael, almachtig, sneeuw wit, eeuwig, alomtegenwoordig, onslerfelyk. PIET. Meester, hoor Jan daer weei eens omspringen met onze godsdienstige gevoelens, by na geen enkel voorbeeld volgens de wet, ik protesteer daertcgen dat onslerfelyk hindert my, en hindert Papa ook heel erg, dal weet ik. ONDERWYZER. Houd u toch stil, Piet Hoe schryft ge, Hendrik, het woord Almachtig dat Jan daer noemde HENDRIE. Met een hoofdletter meester. Alle benamingen en eigenschappen, aen het Opperwezen toegekend, worden zoo geschre ven, meester, byv. Heiland, de Schepper, de Voorzienigheid, enz. PIET. Meester, alwéér voorbeelden tegen de wet. In de Voorzienigheid geloof ik niet. Oom zegde laetst aen Papa welk denkend mensch kan nog aen eene Voorzienigheid-ge- looven ge weet wel, toen onze turlboer ver dronken is, die een gebrekkige vrouw met 8 kinderen naliet.... ONDERWYZER. Myn God Piet zwyg ofik zet u.... KAREL. Meester, ge vloekt, dat is geen neutrael tusschenwerpsel. ONDERWYZER. Jongens, ik wil datgy my niet meer in de rede valten gy vooral Piet, hou uwen mond gy zyt al te veel neutrael, gy zyt reeds goddeloos. PIET. Dal is juist neutrael by uitstek, mees ter. ONDERWYZER. Zwygt vlegel (I dor zich). Waer zal het nog henen, verbeeld u zoo'n kwaêjongen niet aen de Voorzienigheid ge- looveriAen de voorzienigheid echter van den minister, toen hy die neutrale schoolwet maekte. daeraen geloof ik ook niet, want de toestand wordt toch op den duer onhoiibaer. Ik zal in 's hemels naem maer weer rekenles geven, dan heb ik ten minste rust. ONDERWYZER. Neemt uw schalie en lost ieder voor zich het volgende vraegstuk op Eene moeder heelt voor liaer gezin dagelyks noodig 2 kilogram rundvleescli en 1 kilogram varkenvleesch in hoeveel weken zal ze 52 kilogram rundvleescli en 28 kilogram varken vleesch noodig hebben ONDERWYZER. (na eenige minuten waclilens) Zyt ge klaer, jongens 'ALLEN TE SAMEN. Ja meester. KAREL (liberael). Het rundvleescli in 2 we ken en 2 dagen, het varkenvleesch in 4 weken meester. JAN (catholiek). liet deugd niet, meester, ik heb 3 weken en één dag voor het rundvleescli, en 5 weken en 5 dagen voor het varkens- vleesch vrydagen zaterdag zyn immers vas tendagen. 2 JOODJES. Wy hebben 2 weken en 2 da gen voor het rundvleescli, meester, ge begrypl voorliet varkensvleesch zyn weandersdenkend. ONDERWYZER (vöör zich), 't Is om zot te worden. Kees, komt gy maer eens aen het bord. Trek een lyn van a naer b ab goed zoo verdeel die lyn in het midden door een loodlvn. KEES. Daerloe kunt u my niet verplichten, meester, dal doe ik niet. ONDERWYZER. Brutale vlegel wilt ge wel gauw,'of ik ze', u aen de deur. KEES. (trekt gryzendde gevraegde loodlijn I maer zegt) Ik zal thuiszeggen dat ge my ge- 0 I b dwongen hebt om een kruis te maken. ALLE LEERLINGEN, (met neutrale veront- weerdiging). Een kruis in de school, meester (Woedend vliegt de meester op, deelt eenige klappen uit, ziet op zyn Jiorlogie, en roept ONDERWYZER. De school is uit. Dezen middag hebt gy schryfles en gymnastiek. De meester loopt, zegt, het Handelsblad, met de handen in T luier de school uit en weet niet meer of hy wel by zyu zinnen is. Zyn vrouw geeft hem echter den raed, het ding te laten loopen dat loopt en de centen na ieder maend maer binnen te stryken. Dal is dan ook by de ofïicieele schoolmeesters grootendeels het geval. Sedert lang was aengekondigd geweest dat graef de Kerckhove, Burgemeester van Geut,zyn ontslag zou geven. Eindelyk heeft degentscheCrésus het gedaen en de oorzaek dezer aftreding wordtaen gezond heidsreden toegeschreven.Doch dit is de wezen- lyke oorzaek niet. Ziethier wat het Fondsenblad over die aftre ding zegt Neen, 't is dat niet, maer onze burgemees ter zegt vaerwel aen een ambt dat de welwil lendheid der raedsledeu en de verkleefdheid der leden van het college hem, tot hiertoe, ge- makkelyk en aengenaem hadden gemaekt. Sedert de laetste kiezing is dat niet meer zóó. De nieuwgekozene raedsleden en vooral de kandidaten voor het schepencollege waren, zoo het sellyrit, geenszins van zin het den bur gemeester voortdurend zoo aengenaem en gemakkelijk te maken. Reeds hadden zyne vrien den, de schepenen Vermandei en Pickaert, be grepen dal hunne plaets in 't college, na Nieuw- jaer, niet meer hoübaer zou zyn.'l Is juist het zelfde dat ook de burgemeester begrepen heeft en 't is daerom dat hy zyne twee schepenen in hunne aftreding volgt. Volgens de Flandre libérale verdient M. de Kerchove de dankbaerheid, niet alleen van de gentsche bevolking, maer van geheel het land. Wy weien niet wat het land te stellen heeft Anet het aftreden van M. de Kerchove, als bur gemeester van Gent. Overigens, de dankbaerheid der Flandre komt den burgemeester zckerwel lamelyk ver dacht voor. Hy herinnert zich dat hetzelfde blad zich even dankbaer heeft geloond jegens zyne vrienden, MM. Vermandei en Pickaert, by het geven van hun ontslag. De Flandre heeft eene zonderlinge manier van dankbaer te zyn. De koterie.waervan hare redakteurs niet de minst hevige leden zyn, dwingt de grootste helft van het kollege van burgemeester en schepenen zich af te danken. Deze bukken voor de bevelen der logic en de Flandie maekt hunne lykrede. vol betuigingen van dankbaerheid. 't Is dus niet heel moeilyk de beteekenis van die dankbetuigingen te raden. En zoo komt het dat een burgemeester, de geldkas van het liberalismus, er tegen dank uittrekt na, yolgens zyn eigen schryven, nog den 2a October, een schitterend bewys van het vertrouwen zyner medeburgers ontvangen te heb ben De liberale leegloopers die van tyd tot tyd, als 't hen past, een artikel voor 't Verbond aeneenflansen, duwen ons, catholieken, ge durig toe dal wy de slaven zyn der Bisschop pen, dat wy niet vry zyn, enz., enz, Maer wie zyn slaven zyn het wel de catholieken? Deze vraeg willen wy de Clironique laten beantwoorden. Het brusselsche vuilbladje bekent volmondig dat het kiezerskorps, wanneer het liberale volksvertegenwoordigers betreft, gewoonlyk niets te zien heeft in de kiezingen, maer dal de liberale Associatie deze laetslen maekt wal zy zyn. Wat bewyst dit? Dit bewyst dat vermits de liberale kiezers niets in de verkiezingen der volksvertegenwoordigers te zien hebben en het de liberale Associatie alleen is die de liberale volksvertegenwoordigers maekt, zy de slaven dezer Associatie zyn aen welker beve len zy blindelings moeten gehoorzamen. Maer wat is 't 't Is immers eene verouderde liberale gewoonte zyne eigene vuiligheid aen een andermans rug te vryven. 't Land van Riem. De Vertooning zondag lest door ons kunst lievend Gezelschap Land van Riem den hecren Leden van den Catholieken Bond en hunne familiën aengeboden, heeft, als naer gewoonte, een talryk en uitgelezen puhliek naer onze stadsschouwburgzael gelokt. Nog nooit, sedert hel bestaen van 't Gezelschap, hebben wy eene zoo talryke menigte zyne lustige en vermakelyke avondfeesten zien by- woonenalle plactsen, zoo beneden als boven, waren bezet, met een woord de zael was propvol. De openiugstukkeii voor symphome wierden onder de luiding van den heer G'.istaef Cam- maert meestcrlyk uitgevoerd, maer geen won derT grootste getal der inlrumentisten waren leden onzer zoo befaemde Koninklyke Mael- schappy Al Groeiend' Bloeiend'. De twee Tooneelstukken, in T algemeen beschouwd, werden met vee! kunst en smaek voorgedragen, met een woord, de uilvoering was uitmuntend voor liefhebbers. De zang liet niets te wenschen over, en wy mogen het vry weg zeggen, zelden kan men iets beters van liefhebbers verwachten. Indien, plaetsgebrek ons niet loelaet, aen alle de acteurs in 't bezonder, eenen wel ver dienden lof toe te zwaeien over het talent en gevoel waermeê zy hunne rollen vervulden, dan toch zyn wy eene bezondere melding ver schuldigd aen de heeren Hector Arys, Gustarf l>ape, Valei ius De Vylder, Jozef be l os, en voor- namelyk aeu Mejuffer Malvina D'Ilaenens, over de uitmuntende en meesterlyke wyze op de welke zy hunne wederzydsche rollen vertolk ten. Wy mogen zonder vrees van tegenspraek zeggen dat ons jeugdig kunstminnend Gezel schap, sedert het onder de leiding staet van den ervaren heer Guslaef Cammaerl, zoo onder opzicht der tooneelkundo als onder dit der zangkunst altyd meer en meer vooruitgaet. Ten slotte drukken wy hier de hoop uit dat de groote byval welken het jeudige Gezel- 1 schap zondag lest verwierf, zyne Leden zal aensporen om zich met meer iever en moed dan ooit op de studie toe te leggen, om aldus tot een punt van volmaektheid te geraken 't welk by liefhebbers zelden ontmoet wordt.. Ja, met iever en vlyt tot de studie alleen kan men de goede faem en den roem die Het Land van Riem reeds heeR verworven in de toe komst verzekeren. Vlierzele. Men errinnert zich nog wel dat de E. II. Pastoor van Vlierzele,een achtbare gryzaerd van 70 jaren,door het Hof van Beroep van Gent lot dry weken gevangenisstraf werd veroordeeld,omdat hy de begravenis van eenen buiten de Kerk gestorven verdvvaelde in de gewyddeaerde had welen te beletten, waerdoor hy onze catholiekerechlen envryheden belrek- kelyk de kerkhoven tegenover de liberale dwinglandy handliaefde en verdedigde. Hooge geplaetste persoonen drongen by den E. II. Anseau aen om hem gratie aen Z. M. te doen vragen, verzekerd zy het waren, dat eene volle kwytschelding zou verleend wor den.Doch de E. II. Pastoor weigerde,zeggende: gratie vragen ware my plichtig erkennen en ik ben niet plichtig, daer ik niets gedaen heb dan myne plicht als herder Ambtshalve, 't is te zeggen, zonder dat er gratie gevraegd was, wierd dan de straf tot 5 dagen verminderd en maendag lest na de slui ting van den Jubilé en na de plechtige Mis ge zongen te hebben,verliet de E. 11. Pastoor zyne parochianen en trok naer Dendermonde om er gedurendevyl dagen in 'l celgevang opgesloten te worden. Morgen zondag 4 December, wanneer de Eenv. Herder te midden zyner kudde zal zyn teruggekeerd zal het een ware triomf weze, dien het hert van den christene belyder zal verblyden.... A. Z. Vrymetselaers -plezier. De Figaro zegt.dat de Ruche libre, eene logie van Parys, zondag ten 1 ure achternoen een groot feest begonnen heeft, dat eerst maendag morgend ten 7 ure eindigde. Het zonneslil- slaudfeest heeft aengevangen met het aenne- men van twee lowtons, hetgeen een soort van maconniek doopsel is. Versiering de Groot Tempel is een uitge strekte zael, in blauw-rood. de kleuren der vrymetselary, en in geel-groen, de kleuren der logie. Hier en daer slaen zeven bureaux drie op het tooneel, vier in de zael. Op ieder bureau brandt een licht, al is het volle dag drie op dien van de venerabel. Die keersen zyn het zinnebeeld der sterren. Rondom den Venerabel staen de dignitaris sen de Figaro noemt ze, doch wy kennen toch die spelers niet overladen met zooveel kenteekens, dat hel onmogelyk is ze te be- schryven. Broeders, zusters, zegt de Venerabel, dat men de doopelingen binnen brenge. Een tiental broeders komen binnen met degens, die zy kruisen boven het bureel. Twee kinders worden binnengebrachthet een is 14, hel ander 15 jaren oud. Zygaen onder de degens door en komen aen de estrade. Terwyl zy binnenkomen, kloppen de venerabel en al de dignitarissen met ebbenhouten hamci-kens op de tafels de degen is het zinnebeeld van den.... moedde hamerkens van.... het werk. Jonge Br.-, zegt de venerabel, in naem der Ruclie libre neem ik u aeu. Ik geef u twee namen, die u niet zullen dienen in het leven, maer die gy hier zult gebruiken. U noem ik menschtievendheid en u noem ik Marat Bewaer altyd die namen in uw hart. De eerste zal u doen gedenken aen de groote familie, de andere verbeeldt de revolutieEn nu dat het feest beginne. Nu vangt een groot concert in twee gedeel ten aende twee lowtons, gezeten naest de doopelingen van verleden jaer, juichen toe als simpele stervelingen. Tusschen de twee ge deelten van hel concert, geeft men eene revo- lulionnaire conferencie namelyk over de zinspreuk der logie, die de republiek heeft aen- genomen Vrijheid, gelijkheid, broederlykheid. Natuerlyk, de vryheid, de gelykheid en de broederlykheid a la Marat. Ten 7 ure banket, opgediend dooreen B.\ op houten talels zonder ammelaken en opge volgd dooreen heelen rei toasten. Van mid dernacht tot 7 ure, groot bal,hetgeen eruitziet, door al die met blek en zilver behangen broe ders, alsof het een gepareerd bal is. En ziedaer, roept de Figaro, hoe de vry metselaers zich amuseeren. Zekerlyk er is aen de massa eene religie noodig, als men ziet dat zy die weigeren van te gelooven, zich aen zulke kinderachtigheden als hierboven gezegd wordt, overleveren. VOLKSKAMER. De Kamer heeft den vroolyken redetwist over de wet op de jacht voortgezet. Het leven der hazen, konynen, patryzen, kwakkels, snep pen en meer andere vier- en tweepootige die ren werd door verscheidene leden met eenen weêrgaloozen iever, tegen de snoode aenvallen der wildstroopers verdedigd, welke laetsten men het zich de verledene week niet schaem- de, echte moordenaers en dieven te heeten. Uit gansch den redetwist blykt het zonneklaer dat men aen hoogerhand meer voorzorgen schynt te willen nemen voor de verdediging van het leven der hazen, konynen, patryzen, enz., dan voor de bescherming der mensehens- levens. Immers, zoohaestzich iemand buiten den gewoonen weg, in veld of boscli, bevindt, kan de eerste champetter, gendarm of jacht waker de beste hem dwingen zyne zakken om te keeren of zich te laten betasten om te zieu of hy geen drager is van stroppen Handelt men ook zoo met de schelmen die revolvers, ponjaerds, knotsstokken, ploegkou ters, valsche sleutels, breekyzers, vitriool, dy namiet en meer andere zulke wapens onder hunne kieeren verbergen om er meê in te bre ken, te moorden en te branden Onzes dunkens is de bepaling der wet die aen de amhteuaers der openbare macht hel recht geeft al degenen te betasten die zich bui len den gewoonen weg bevinden heel gevaer- lyk omdat hierdoor groot en klein aen de willekeurigheid van den eersten den besten champetter gedurig blootgesteld wordt. WETTELYK BESLUIT. By koninklyk besluit van 25 november wordt de heer Germ. Levionnois, Sekretaris-Schal- bewaerder van het bestuerlyk Bureel onzer middelbare School benoemd, in vervanging van den heer Camiel Rogiers, ontslaggever. Naer 't schynt heeft hel artikel in ons nummer van 9 october 11. meegedeeld, vruchten gedra gen, daer men nu aen eenen Aelstenaer in plaets van aen eenen vreemdeling den voor keur heeft gegeven. ALLERHANDE NIEUWS. BERICHT. Het Departement van Openbare Werken heelt, om met 1 December aanslaande van kracht te zijn, verscheidene bijvoegsels uitgegeven aan het Belgisch- Berg- Markensch en het Belgisch- Rijnsch-Keuleu. Mindere tarief van 4 October 1880. In de Staatsstatiën kan men afdruksels van die bijvoegsels verkrijgen. (Medegedeeld). Een brusselsch blad meldt dat de minis ter van binnenlandsche zaken een nieuw krediet van 2 millioen zal vragen voor de herinrichting der burgerwacht. De groote kwestie aen het order van den dag is nog altyd de benoeming van den nieu wen burgemeester van Brussel. Wie de geko zene zyn zal, weet men tot nu toe niet. Ziehier in file geval, welke voorwaerden M Buis aen het goevernemenl zal stellen, indien men hem het ambt van burgemeester aenbiedt de tus- schenkomst van 't'goevernemeut in de kosten der policie, de voltooiing der werken aen de Seine en den aenkoop door den Staet van de vaei't van Willebroek- De reizigers, die den 28 van Brussel naer Nancy vertrokken, hebben de groote lakenfa briek* van Laroche in brand gezien; de honderd vensters van die groote fabriek stonden invuer. De ramp is groot. Twee honderd werklieden zyn zonder arbeid. De direkteur van het ge sticht,M.Collarl.is in de vlammen omgekomen. Hy lael eene jonge weduwe, vyf kleine kinderen en geen fortuin achter. Men hoopt dat de eige- naers, zoo machtig ryk, de beurs zullen open maken. Ziethier eenige byzonderheden over de spoorwegramp, welke zaterdag avond heeft plaets gehad op den spoorweg van Parys naer Brussel üe reizigerstrein N° 25, die ten 3 ure 50 m. 's avonds uil Parys naer Brussel vertrekt, is zaterdag avond, voorby de statie van Chauny, op drie ol vier koopwarenwaggons geloopen, die. zonder signael op den spoorweg stonden. De schok was verschrikkelyk. De lokoraotief en de tender lagen drie meters ver van de riggels omgeworpen. De eerste foergon was op den tender geklommen, de bagagiewaggon lag dwars over tien spoorweg, diie rytuigen waren ontriggeld en de andere erg bescha digd. De koopwarenwaggons, die met appelen geladen waren, werden totael verbryzeld. Men vreesde dat men het verlies van men- schenlevens zou te betreuren hebben, doch na den schok hoorde men geen enkelen kreet. Bedienden en reizigers waren door den schrik als verlamd, doch niemand was erg getroffen. Een tiental personen hadden eenige kneuzin gen bekomen, die echter geen erge gevolgen zullen hebben. De schok is nogtans zoo hevig geweest, dat voorzeker al de reizigers nog verscheidene dagen aen pyn in de lenden zullen lyden. De stoffelyke schade is zeer aenzienlyk. Éene landbouwster van Melden was ver leden zondag, gedurende de mis, alleen thuis, toen eensklaps drie mannen inhare keuken kwamen. De vrouw vroeg wat zy begeerden. Eene aelmoes van2o franks was het antwoord. Dit is zooveel voor eene aelmoes, hernam de vrouw; nogtans zal ik trachten uw verzoek te voldoen. Lael my toe den sleutel myner kas te j halen, uit den voorschoot, die daer aen do deur van den stal hangt. Zy ging er heen ter wyl de drie mannen aen de deur op haer bleven wachten. Zy nam inderdaed den voorschoot, maer maekte terzelvertyd den hond los, nam het woedende dier by de kelen, en kwam alzoo naer de drie kwaeddoeuers, zeggende thans hebt gy ie kiezen, ofwel de hoeve te verlaten of dooi' mynen hond verscheurd te worden. Onnoodig te zeggen dat het drietal, in alleryl het hazenpad koos. De verdwyning van den ontvanger van Smeermaes, die onlangs nog met het burgerlyk kruis van 1° klas gedekoreerd was, heeft aller lei zaken aen het licht gebracht. Gedurende zyn beheer zou de ontvanger zich schuldig ge maekt hebben aen talryke ontvreemdingen, waervan hel bedrag 12,000 fr. beloopt. Op het bureel zou verledene week verschillende blancs seingsgevonden zyn van voorname inwo ners van Smeermaes. Al de belastingschuldigen zyu opgeroepen om hunne belastingbriefjes te laten onderzoeken. Indien er ooit een bewys van liberale dwingélandy en willekeur werd gezien, dan zeker lelt de beslissing van de brabanlsche deputatie, in zake der kiezing van Nyvel. Geklopt in de kiezing met één stem, breekt het liberalismus de stemming van 25 october doch ziende dat de balotteering 40 stemmen meerderheid aen de konservatieven gaf. vallen zy terug op de eerste kiezing, verknoeien deze en geven den triomf aen den liberalen kandidael. M Dubois was sinds lang aengewezen in de ministerieele kringen, om den toekomstigen burgemeester te zyn; hy was de man die alles van het ministerie kon verkrygen. Toch werd die gunsteling op eene klinkende manier in de kiezing afgeklopt, en nu men de rechtmatige stemming ziet mislukken,wordlhij met geweld den raed binnen gedrongen. Volgens de Meuse, had maendag byna weer een ongeluk plaets aen de spoorwegbrug van Vertryck,waer reeds zooveel treinwachters het leven of een hunner lidmaten gelaten heb ben. De treinoverste Koopman, .die den trein bestierde welke ten 9 ure 's morgens uil Brus sel te Luik aenkoml.was op de voettrede bezig met uitleggingen aen eenige reizigers te geven, toen hy tegen de wand der brug slootte enzul- ken geduchte» slag ontvipg, dat hy alle zyne tegenwoordigheid van geest noodig had, en al zjne krachten moest inspannen, om zich tot aen de statie van Thienen op het loopbankje te kunnen recht houden. Koopman isalsby mira kel aen eenen gewissen dood ontsnapt. Een dagblad van Bergen verhaelt een aerdig tooneel, dat dezer dagen in de officiecle normaelschool te N.... heelt plaets gehad. Bi- hel middagmael werden er worsten opgediend: de leerlingen lieten ze staen. De bestuerder der school, die waerschynlyk niet geerne zeil al de worsten zou opgeëten hebben, gaf bevel ze de volgende dagen weer op te dienen. De normalisten weigerden hardnekkig er van te eten. Eindelyk besloot de direkteur, zich in de eetzael te vertoonen op het oogonblik dat men weêr de worsten zou opdienen.Zyne verschy- ning maekte echter geenen indruk, integendeel; de leerlingen namen de worsten en draeidenze om den hals van den direkteur. Ten ge\olge van dit feit werden verscheidene leerlingen weggezonden, doch na een onderzoek,door de hoogere overheid ingesteld, zyn zy mogen terugkeeren. Ter veemarkt van Waver waren woens dag te koop gesteld: 135 melkkoeien, 25 ossen, 40 veerzen, 70 kalveren, 80 varkens en 200 klein varkens. Ziehier den midden-prys, welke betaeld werd: koeien, fr. 145 ossen, fr. 257 veerzen, fr. IG5; kalveren, fr. 100; varkens.fr. 100; klein varkens, Ir. 14. —Men schryft uit Harelbeke: Mnendagavond een weinig na het vertrek van den trein van Moeskroen naer Rysel, heeft men op omtrent 300 meters afstand van de statie van Moeskroen de verminkte lykeu van twee welgekleede bur gers gevonden; men vermoedt dal iy, om den vuilen weg te vermyden, zich op de spoorbaen hebben begeven en door den trein verrast zyn. De twee lyken zyn tot nu toe niet erkend. Wy lezen in het Algemeen Belang, van Bilsen, (Limburg) a Verleden zaterdag keerde M. A. H. ten zynent terug, toen hy by het schemeren der stadslanteern iets blinken zag, op de venster van M. den abt Klinkenberg, professor van godsdienstige kennissen aen hel atheneum te Tongeren. Hy stond stil, en, wat hy zag, vervulde hem met verbazing en afschuw. Het was een wywatervat met een kruisbeeld, dat men tol het smeerigste gebruik had doen dienen. M. de abt naer buiten geroepen, herkende aenstonds het kruis, dat aen de deur der kapel hing, binnen de gebouwen van 't atheneum. Tot nu zag men veel, zeer veel gebeuren, in de gestichten van den Staet. Kruisbeelden werden bespot, verbryzeld, bespogen, onder de voeten getrapt; maer wat in Tongeren ge beurde is nog nergens gebeurd. De afschuwe- lykste, de walgelykste beleediging, die bestaen kan, heeft men hier in Tongeren, in het athe neum van Tongeren, aen het kruis gedaen. Al wat eerlyk is in de stad, draegt rouw in de ziel. Dat is nu dat vermaerd geslicht dat ons zooveel duizenden meergaet kosten! a Wat daer is gebeurd, is nog nergens ver zonnen, nog nergens gevreesd. Om de be spotting nog verder te dryven, werd het bezoedeld kruis neergezet, tot zicht van eiken voorbyganger, op de vensters van den abt van het college. M. de directeur van het geslicht, heeft dadelyk professors en leerlingen vergaderd, hy heeft "geprotesteerd tegen die heiligschennis, hy heeft een onderzoek geopend, de studenten, schynt hel, ontdekt die er plichtig aen waren en den plichtigsten voor acht dagen naer huis gezonden. «Maer, de eer van onzen godsdienst, hier zoo diep gekrenkt, vergt meer, vergt veel meer. Publiek was het goddeloos wanbedryf, publiek zou ook de eerherstelling moeten zyn. Wy zullen afwachten, en zien wat er gedaen zal worden, Ondertusscheu zullen wy hier zeggen, dat die Godtergende schending, minder verwondert in een gesticht, waer de helft der professors noch van Kerk. noch van kluis weien wil, waer de helft der professors het voorbeeld geeft der godsdienstloosheid, waer meer dan 15 kinderen, van de godsdiens tige lessen ontslagen zyn. Zie daer dan, waer het officieel onderwys naer toe gaet, zie daer het gevolg der hatelyke opstokeryen tegen Kerk en priester. Toch nog verder gaet het liberalismus Dat wie niet stekeblind is, de oogen opene; indien hy zyne kinderen lief heeft, indien hy ze van het verderf des ongeloofs wil vrywaren, zal hy nu toch wel weten wat hem te doen staet. Verleden zaterdag waren eenige werklie den bezig boringen te doen in de gaenderyen van de koolmyn Gobette, te Grivegnée, toen eensklaps demyn overstroomd werd. Vier werk lieden verdronken en werden onder de instor ting begraven in de gaenderyen, veroorzaekt door de overstroomirig.Zondag had men slechts een lyk gevonden. Men heelt veel gesproken zegt de Gazette vanSl-Truiden.en men spreekt nog van zekeren diefstal van honderdduizend frank, die alhier zou gepleegd zyn; er is van dat sommeke wel iels af te doen om in de waerheid te blyven, doch de som is nog altyd aenzienlyk genoeg. Naer men thans zegt,zou men op het spoor zyn van den vermoedelyken dief. Een bloedig drama heeft zondag namid dag plaets gehad te Louvranges, by Waver. Sedert lang heerschte er oneenigheid tusschen zekeren Desmarets, en den oom zyner vrouw, een ouderling van 63 jaer, genaemd Frisque. De echtgenooten Desmarets woonden in een huis van Frisque; deze laetste had zich echter het gebruik voorbehouden van eene kamer, waerin hy zynen voorraed aerdappelen gelegd had. Zondag namiddag wilde hy zich naer die kamer begeven; toen hy het huis binnenkwam, was vrouw Desmarets vertrokken.Eenigen tyd later keerde zy terug en vond denongelukkigen Frisque in den gang liggen, te midden vari een plas bloed. Zyn toestand is zeergevaerlyk.Des- marets die aengehouden is, heett bekend dat hy Frisque by middel van een hamer verschei dene slagen op het hoold heeft toegebracht. HOLLAND. Het geluk is de wereld niet uit! Een dienst meisje te Tiel ontving dezer dagen hel verras send bericht, dat zy universeel erfgename was geworden van een oom, in Amerika overleden, die haer het bagatel van 16 millioen had nage lalen. Het meisje heeft haer bessem aen kant gezet en leeft nu vorslrlyk te Amsterdam. In een der voornaemsle hotels bewoont zy eenige appartementen.... Zou zy de millioenen al in handen hebben In Nederland zyn deze week wilde zwanen gezien, die men wel eens beschouwt als voor- loopers van een vroegen en strengen winter. Een aerdig Uuwety/e. Een rotter- damsch scheepskapitein, zegt hel 't Rotter- damsch Nicutcsblad, had in zyne kajuit voor eigen gebruik een mand l'ynen wyn slaen. Toen hy zynen voorraed eens natelde, zag hy dal er nieer ontbrak dan hy kon gedionken hebben. Zyn vermoeden viel op den kajuitjongen, die hem bediende en meest altyd in de kajuit was. Om de waerheid te ontdekken, verborg hy zich in eene kas legen den tyd dat de jongen de tafel moest dekken. Deze kwam, en zyn werk verricht hebbende, ging hy naer de mand, nam eene flescli daeruit en zegde op vroolyke toon in zyn eigen Jan Van Dorsten, geboren te Rot terdam, is voornemens in huwelyk Ie treden met jonkvrouw Rosalie Clairet, geboren te Bourgogne, en wordt hiermee voor de eerste, tweede en derde mael afgekondigd en, zoo geen tegenspraek geschiedt, zal het huwelyk onmiddelyk voltrokken worden. Hierop zette hv de flesch met fynen Clairet voor den mond, dronk ze in eenige leugen leeg en wierp ze het venster uit. De kapitein liel ge durende den maellyd niets blyken, maer na dezen nam hy een goed einde scheepstouw en riep den jongen op hel dek. Jan, zegde hy, ik heb u iets aengenaems te zeggen. Ik wil u trou wen Zoo, a zegde de jongen en zette groote oogen op, toen hy de koord zag. Ja, d her nam de kapitein, hoor maer toe. Alles zal vol gens den regel geschieden, d Toen sprak de ka pitein Jan Van Dorsten, geboren te Rotter dam,hier tegenwoordigd.zal in 't huwelyk treden met juffer Strips, geboren in Rusland en wordt hiermee voor de eerste, tweede en derde mael afgekondigd en zoo geene tegensprak geschiedt, zal liet huwelyk onmiddellyk voltrokken worden. Dit zeggende hief hy den arm op,om de trouw plechtigheid te volbrengen. Ho, myn lieve, beste, kostelyke kapitein! riep toen de jongen, ik doe tegenspraek. Wat, schelm, antwoordde deze, hebt gy mvnen wyn niet uitgedronken Ja, b hernam de jongen, maer zoo gy dit weel dan weet gy ook, dal alles naer den regel geschied is. Waerom hebt gy geen tegensprak gedaen, zooals ik nu doe Dan had het huwelyk achterwege moeten blyven. De kapitein moest over dezen inval lachen en zegde Voor dezen keer zy het u geschonken; maer ik raed u niet weêr aen juller Clairet te denken, anders zal het huwelyk met juffer Strips zoo plechtig voltrokken worden, dat gy den bruiloftsdag heel u leven zult gedenken. FRANKRYK. Aenspraek van M. P. Bert. M. Paul Bert deed-verleden zondag eene aenspraek aen het peisonneel van het bestuer der eeredienslen. Volgens den minister is het ministerie van eere dienslen eene soort van policie, gelast met het bewaken der verschillende godsdiensten. Van liet konkordaet sprekende zegt hy Dat wil niet zeggen, dal wy de konkor- daten aenbidden; wy willen niet onderzoeken of Napoleon, ja of neen.gelyk gehad heeft het kon- kordaet te sluiten. "Wy zyn hier niet om geschie denis of theorie te maken wy maken politiek. Wy zien in het konkordaet slechts de zekerste waerborg tegen de aenmaligingen der kerk, die immer vooruitgaet. Wy zien, in zyne strenge uil voering, het zekerste middel om lol op haer uer, die groote beweging te verdagen, welke hier te lande reeds begonnen is,en ons vooruildryft naer de scheiding van Kerk en Staet. Zoo dus de minister zegde.dat het naleven van hel konkordaet slechts een overgang is, die naer de scheiding van Kerk en Staet, t is te zeggen naer de ovei'heersching der eerste, door den tweede moet geleiden.Reeds lang waren wy hier van overtuigd, maer het is altyd goed verwittigd te zyn en wanneer wy aen onze lezers de neigin gen van het liberalismus aenloonen, onze gezeg den te kunnen staken met de woorden zelf onzer vyanden. PAUSELYKE STATEN. De dagbladen van alle kleur bespreken de feesten, welke te Rome zullen plaets hebben, ter gelegenheidderheiligverklaring van Joseplius Benediclus Labre. Die feesten schynen buiten gewoon plechtig te zullen zyn. Yyl honderd bisschoppen zullen er aen deel nemen reeds bevinden zich een groot getal van hen te Rome en dagelyks komen er anderen aen, uit alle landstreken der wereld.

De Denderbode | 1881 | | pagina 2