LOUISA L AT I AU Ongelwyfeld is er nog zeer veel dal men niet weel wegens de eleclricileit;doch van nu reeds weel men genoeg, om le voorzien dal zy wel- haesl als verlichting, den peirol en de gas ge heel zal verdrummen. In verscheidene plaetsen van America, heeft men reeds het gaslicht door het eleclriek licht vervangen. De lezer weet dat hei de Americaen, met naem Edison is, die de eleclriciteit als verlich ting heelt gevonden, ol toch op bruikbare wyze heeft weten toe te passen. Jaren lang heeft Edison dacr op gestudeerd; honderden proefnemingen heelt hy gedaen; hy heeft gewrocht met stalen wil en ongebrokene moed. Eiudelyk heelt hy uitgevonden wat men delamp-Edison noemt en die reeds alom gekend is. De lamp-Edison is een glazen bol van ruim eene vuist groot. Uit dien bol is de lucht ge trokken zooveel mogelyk ln den bol ligt er een gekooide draed geplooid in den voim van een hoefyzer. Er moet toen maer aen dien draed eene leiding van electriek genaken, en hy komt gloeiend en geeft een helder schillerend licht. Met eene soort van kraen, juist gelyk aen de gasbekken, kan men dat licht verkleinen en verflauwen. Het zou kunnen gebeuren dat een al te feilen stroom electriciteit, de draden langs waer men ze in den bol leidt, doet gloeien en zells smel ten, hetgene gevaerlvk zou zyn en brand kun nen slichten. Edison"heeft daer ook middel in geschaft, en op de metalen leidsdraden, is er een stelsel toegepast waerdoor volstrekt alle gevaer verdwvnt. De electriciteit die hel licht moet doen ont- staen, wordt langs metalen draden geleid van uil het werkhuis waer men ze voortbrengt of beter door wryving doet onlslaen, tot aen den bol waer zy licht moet geven. Edison heeft ook den middel gevonden om te weten hoeveel electriciteit er verbruikt wordt, en even gelyk de gasometer, zou men dat den electrico-meter mogen noemen. De lamp van Edison kan gebruikt worden overal en in alle vormen, dat doet niets aen de zaek;'t is precies gelyk men gasverlichtingen en petrolverlichlingen heeft in alle vormen en onder alle gedaeuten. Kan dat nieuwe licht voor goed doorbreken ondervindt men er geene ongerieven meer aen 't zal niet alleen oneindig klaerder zyn. maer ook veel gezonder als gas en petrol. Immers gas en petrol wasemen eenen ongezonden reuk en schadelyke dampen uit, lerwyl zy ook de plaetsen waer ze branden, smachtend heet maken, de gas byzonderlyk. Welnu, de lamp van Edison geeft hoege- naemd geenen geur, vermits haer licht schittert in eenen bol die volkomen gesloten is; warmte komt er ook weinig of niet van. Het moet ons dan niet verwonderen, als wy welhaest in verscheide sleden de machieneri zien inrichten die de electriciteit doen ontstaen als men in plaets van gasbuizen in den grond, eleclrieke draden legt; als wy die bollen zien met electriek licht, die schitteren gelyk zonne- kens, waervan dry of vier genoeg zyn om eene rechte straet te verlichten van een halfv.aeri larig, en waerby de fclaersld ken gelyk doodkeerseu. 'tls ook te verwach ten dat het electriek licht öerkelyk goedkoo- per zal worden ais gaslicht of petrollicht, ver- mi:.- de grondMol, de electriciteit, eigentlyk niets kost. i Heeft Cïis gedacht dat het den lezer aenge- naen, 7.00 zyn een woordje te vernemen over dé eleclrieke verlichting, eene zaek die nu de mannen der wetenschap zoo zeer bezig houdt, waerover het laetste woord nog niet is gezegd, en die eene gansche omwenteling in de wereld zou kunnen te wege brengen, doordien zy is niet alleen licht, maer ook kracht. van Bois d'Haine. Vrijdag laatst, 2 December, bevonden wij ons in het klein waalsche dorp, en waren er nogmaals getuige der wondere feiten welke zich in den persoon eener eenvoudige naaister, sedert meer dan dertien jaren opdoen. Sedert de Kruiswonden zich de eerste maal vertoon den, zijn nu zeven honderd en elf vrijdagen ver- loopen. Eiken vrijdag vloeide het bloed aan de handen, en destijds ook langs voorhoofd, lin kerzijde, rechterschouder, en langs beide voe ten. Rondom zeven ure 's morgens vertrok een kleine stoet uit de paruchie-kerk.oin aan Loui sa's communie tegenwoordig te zijn. Eenige mannen met brandende lantaarnen gingen voorop dan kwam de eerw. Pastoor met het H. Sakrament, eindelijk een zeker getal vrouwen. We sloegen den weg in, die, door eene weide loopende.tot aan het heuveltje leidt waar het huis Laleau is neêrgezet. De dag had nauwelijks den zwaren en wolk- achtigen gezichteinder doorgebroken, en een scherpe wind blies door de hooge bladerlooze boomtakken en over de naakte velden heên. Onder 't bidden van denRoozenkrans was men aan Louisa's woon gekomen. Het is nog steeds de reine hut, met hare enge groen geverwde deur hare drij van ijzeren staven voorziene deiing in hare gemoedstemming niet al le onnatuer- lyk en oDverklaerbaer scheen. Vóór het definitieve vertrek was er nog eene laets te gewichtige zaek al te doen, waervoor hel gebeele gezelschap zich eenigen lyd te Wiesbaden ophield. Marie en Lieze dachten, dal dit de noodige papieren voor de reis gold, en verwonderden er zich dus niei over, dat Jacob en Grele dikwyls lang op het policie- bureel moest vertoeven, tfet antwoord van 't gerecht in Thurmgen luidde,dal dc bedoelde misdadiger ook zonder de moord van den werkgezel, wien hy de brievenlasch. ontstolen had, tol levenslange tuchthuisstraf zou veroordeeld geworden zyn, omdat hy kort vóór die gebeurtenis uit dc gevangenis, waer hy wegens een zwaer mis- dryf opgesloten zal, ontsnapt was en zich van de brieventasch juist tot bevordering van zyne verdere vlucht bediend bad. Uithoofde van gebrek aen bewvs bad hy loenmaels niet ter dood kunnen veroordeeld Vorden; maor thans was hem, ten gevolge van deze onverwachte onthul ing der zaek, hel overige van zynen straftyd kwyt gescholden Hier eindigt ons vcrhael Naer wy vernomen heb ben, gael bel in Amerika het jonge echtpaer Draun zeer goed. Maria is naby New-York,die over weinige jaren schalryk zal wezen. Zy heeft Liezn by zich ge nomen, |üaer ook Jacob reeds et-ne jonge echtgenoole op zyne' boerdery heeft gevoerd en Marie dc meeste behoefte beeft aen den bystand van hare jongere zuster. Marie er. Lieze zyn voornemens over eenigen lyd nog eens een bezoek aen hare vroegere woonplaets te gaen brengen en hel is te vreezen.dat zy daer.door hel verslag van haren voorspoed, de helft der dorpe lingen ook tot de reis naer Amerika zullen verleiden. EINDE. vensters, wier sneeuwwitte gordijnen door eene geranium-ot fuchsiaplant zijn opgeheven. In de voorplaats zitten Louisa's twee zusters le naaien;we komen in liet kleine vertrek waar de nederige dochter bare smarten verbergt. Zij ligt in een bouten bed, tegenover de ven ster van haar kamertje, op hare legerstee uit gestrekt. De reeds bloedende handen onder een linnen verborgen, bet aangezicht eenigzins rood, de oogen neergeslagen, lijdt zij zienlijk aan hevige pijnen. De ademhaling is haastig, en der trillende lippen ontglipt, zou men zeg gen, eene vurige en dringende bede. Maar, Louisa heeft haren God ontvangen. Eensklaps is haar gansche lichaam zoo kalm, zoo stil, dat men met moeite de ademhaling, natellen kan, en dat zij voorwaar aan een lig gende beeld, meer dan aan een levende lichaam gelijkt. Zij is nu ongevoelig aan welkdantge pijn, hare zinnenwerking is opgeschorst, eu dit wel gedurende ongeveer eene halve uur, t is te zeggen, gedurende de wezenlijke tegen woordigheid Unzes Heeren. Omtrent twee ure nanoen, traden wij nog maals de kleine kamer binnen. Het meisje lag, gelijk dezen morgend, met gedekte handen, neergeslagen oogen en moeijelijke ademing, le bed. Zij antwoordde snel.eenvoudig.beleeld en ernstig op al de vragen welke wij haar stel den. Op eens,zoo ras als een weerlicht,keert zij de wijd geopende oogen rechts en hemelwaarts: de zielsverrukking,de extase,is begonnen.Loui sa ziet noch hoort nu wat haar omringtzij is ongevoelig aan pijn hoe hevig deze ook wezen moge het lichamelijke leven alleen is nog zichtbaar, maar geest, ziel en zinnen zijn als weggerukt. Maar,volgen wij aan de trekken des aangezichts, wat er in haar mag omgaan. Haar gelaat is nu ernstig de beweeglooze lip pen, de steeds gevestigde oogen, zeggen ons dat haargeest door een indrukwekkend schouw spel is vastgeboeid. Na eenige stonden, neemt haar gelaat eene nog strengere uitdrukking, en weldra blinktin de groote oogen als eene straal van onzegbaar medelijden. Nu recht het meisje zich, als door eene veerkracht bewogen, van haar hoofdkussen op, zij verheft een weinig de altijd bloedende handeneene wijl ziet men een halve glimlach over haar gelaat henen glijden; doch nu verstijft en verduistert haar blik, hare wangen nemen eene loodverwige kleur, de doodbleeke lippen omgeven eenen halfopen mond, en Louisa valt plotseling als door den bliksem geslagen,achterover op haar bed,alsof zij door angsten schrik verpletterd ware.Twee tranen rollen haar langzaam over de wangen, en nu is hare houding alsof zij smeekend genade vroeg. Ah hartroerend schouwspel Men ziet duidelijk dat de ziel van liet meisje de ver- schillige tijdvakken van onzienlijke gebeurte nissen opvolgt... Maar sluiten wij ons verhaal; de wonderbare feiten van Bois-d'Haine zijn immers genoegzaam beschreven geweekt Zeggen wij enkelijk datdie zielsvern-'. m van vrijdag namiddag na eene uui de neemt Toen wij den la nn' ge's statie langzaam volgden, waren wij in ge dachten verslonden. Louisa eene bedriegster? Neen toch, onmogelijk 't is duizendmaal be wezen. Louisa ziek? Oh! maar. En hoe zal men dan toch die ziekte noemen Dal is zeer gemakkelijk voor persoonen die gewoon zijn gelijkvoets over alle moeielijkheden te sprin gen. Nu, met eenen verslandvollen wip, noemt men dit Christomanie, dat is dolheid of waanzin door Christus. Schoon, niet waar Wij weten echter ten beste, dat. indien er hier van waan zinnigen moest gesproken worden, zij voorze ker niet onder het dak Lateau gehuisvest zijn. Voor Doktor Warlomont, die de zaken van Bois-d'Haine in name der Geneeskundige Aka- demie ernstig bestudeerde, is de staat van Louisa eene névrose of zenuw-ziekte, welke hij extase sligmatique noemt.Dit fransch beteekent, dat het meisje Kruiswonden draagt en ziels verrukkingen heeft. Endat wèet men reeds dertien jaren. Water ook van zij, de heden- daagsche wetenschap kan den staat van Louisa Lateau op geene voldoende wijze uitleggen, en nog min met gegronde redensinde ziekten-lijst doen plaats nemen, Wij willen voorzeker geen belang hechten aan de eerlooze en laffe lasteringen welke door verachtelijke kerels tegen een zwak en vrome meisje zijn uitgebraakt. Maar wij wenschen, dat degenen die de zaken ten gronde en zonder vooroordeel willen nazien, zich de moeite mochten geven een reisje naar het waalsche dorp te ondernemen. C. T Verbond van zondag lest schrvfl wéér dal de priester in de kiezingen niet mag tusscbenkomen; hel zal n el ongepast zyn 't libcraclorgacnljeeens le laten hooren door welke woorden Monseigneur Frcppel in de Franschc Kamer heeft aengetoond welken de rol van den priester in de kiezingen zyn moet: Mgr. FREPPEL Ik zeg. dat de priester liet recht beert, zelfs van op den preekstoel de geloovigcn aen te manen hunne kiesplicht le vervullen, le gaen slem- men, zich niet te onthouden (onderbrekingen links) omdat zich onthouden eene plichligo nalatigheid is cn een misslag tegen du verplichligen jegens den Slaet, (Toejuichingen rechts). Ik hield er aen dit op dezen tribucn le verklaren (gerucht links), opdat elkeen hel hoorc, omdat dit een plicht van sociale zcdelyklieid is (Onderbreking links). liet tweede grondbeginsel is het recht, dal degees- lelykheid bezit, degetoovigen, zelfs op den preekstoel aen le manen (links neen neen hunne plichten van kiezers te vervullen, in overeenstemming met hun geweien als kristenen en katholieken (nieuwe onder brekingen links), want, in mync oogen, is hel men- schclyk geweten c'en en onverdeelbaar, (gerucht). Men verdeelt het geweien in geen twee vakken, waervan het eene zou dienen om er het geweien van den burger in te plaetsen en inliet andere hel geweten van den krislene Dat is onmogelyk; nog eens hel ge weien is een en onverdeelbaer. Zoo lang de priester deze algemeene grondbegin selen naleeft, deze voorschriften van sociale zedelyk- heid, zonder ze op byzonderen toe le passen, iets wat ik altyd heb afgekeurd en wal ik ook altyd zal afkeuren, is dc priester in zynen rol cn niemand kan hem hierover hel minste vcrwyt toebrengen. Ziedaer al wat ik te zeggen heb. (Toejuichingen rechts Deze woorden zeggen genoeg dat de priester die in de kiezingen lusschenkomt niets meer dan zyne plicht doel. Men schryft ons uit Vlierzele 7 Decem ber 1881 lieer Opsteller. De dag van zondag jongstleden is een luis- terlijke dag voor Vlierzele geweest DeE. H. Pastoor die vijf dagen in 't gevang was gaan doorbrengen om de rechten der H. Kerk te hebben voorgestaan, is luisterlijk ingehaald geweest. Er waren door de veertig tal paarden en evenveel rijtuigen; vijf gendar men om de orde te handhaven. Elke wijk had een welkomsgroet en eene prachtige ark voorbereid waarop men de vol gende jaarschriften las 1° Aldus klinko de jubelkreetLang leve Vlierzele's ijverigen Herder. 2° Vreugdekreten weerschallen voor den onschuldige. 5° De trouwe christen lorscht voorwaar eiken aardschen tegenspoed. 4° Liefelijk, gansch troostvol is de pijnlijkste beproeving voorde reine ziel des braven, enz. Al de redevoeringen waren verrukkelijk en deden de tranen van onzen E. H. Pastoor vloeien. Om u daarvan te overtuigen, zal ik u er eenen van aanhalen Eei waarde en teerbeminde Herder, Op dezen plechtigen stond ziet gij uwe ver kleefde kinderen met de vreugde op het gelaat, de liefde in liet hart en de dankbaarheid in de ziel, zich rond hunnen minnelijken Vader scharen om hunnen loegedrukten en over stroomden boezem lucht te geven. Men kent den man aan zijne werken. De stempel van godsvrucht en van plicht gevoel, het onuitwischbaar merk van zelfs- verloochening en deugdrijkheid die op uw onschuldig aangezicht staan gedrukt.de zilver kroon der verdienstvollc grijze haren, die uw hoofd met eer omkranst, doen ons diep genoeg gevoelen dat gij een man zijt van vurig geloof en trouwe plichtbetrachting. Doch wie van ons is niet dagelijks of de ooggetuige of het voorwerp zelf uwer ieverste zorgen Waar is de Vlierzelenaar die uwe onwrikbare standvastigheid niet kent in het stiplelijk vervullen uwer christene plichten, bijzonderlijk als geloofsvolle priester en vurige voorstaander van de rechtvaardige eischen der II. Kerk? 't Is daarom dat wij U eenige dagen aan onze teedere liefde hebben ontrukt gezien'lis daar om dat wij de onverzaadbare goddeloozen die U en al uwe plichtbetrachtende medekampers eeuwigen haat hebben gezworen, de laagste en schandelykste plannen hebben zien smeden, waaraan'zich ooit menschelyk hart bezoedelde! 't Is daarom dat wij U met den kloeksten heldenmoed de bitterste beproevingen, schier hel hardste lol dat ooit eenen waardigen pries ter te beurt viel, met het grootste geduld uit de handen van den vooruitzienden Alwijze hebben zien aannemen. 't Is daarom, en daarom alleen, 0 verdienst- volle Grijsaard, dal wij U met denzelfden iever bezield tot ons zien terugkeeren, om wederom, als de gelegenheid zich aanbiedt, alle wereld lijke macht, hoe dreigend zij ook weze, in 't minste niet te vreezen, als het eenen uwer heiligste plichten geldt; ja, om U wederom als ware priester van liet Roomsclie Katholiek Geloof le blijven gedragen, hetwelk gij des noods met den laatbicu druppel van uw bloed zoudt hestempe'en. Dat de Almogende,Achtbare Herder, gewaar- dige nog lange en heilvolle jaren in onsduur- baar Vlierzele te vergunnen, om ons het ware gevoel van liet goede, dat gij hier steeds met milde handen hebt uitgestrooid, in hart en ziel te blijven drukken, om ons hulp en troost te blijven inblazen als de akelige dood ons met hare koude handen komt aangrijpenmaar ons voornamelijk tot schandmerk en vernedering te strekken van uwe lasterende en meedoo- genlooze vijanden. Om dit doel te ver wezentlijken zullen wij vurige gebeden ten hemel sturen, en als de Gebieder aan leven en dood bet zal rioodig achten U uit dit tranendal tot Hem te roepen, zullen wij uw eerbiedvolle graf met lenteroozen en lauwerkransen prachtig tooien om uwe geheugenis voor ons duurbaar kroost te ver eeuwigen doch dit zal slechts eene flauwe schels zijn van hetgene de Almachtige Loon- gever U heeft voorbeschikt. Dan zult gij, den laatsten tol der natuur betaald hebbende, uwe blinkende en bekoorlijke kroon gaan ontvan gen, waarvoor gij zoo verduldig zult geleden en zoo kloekmoedig zult gestreden hebben. Wy wenschen dit met hart en ziel en noemen ons met edelen hoogmoed Uwe verknochte kinderen. Volkskamer. De Kamer besprak deze week bet wetsontwerp op de valsche bilans, 't welk eindelyk gestemd wierd met 92 stem men eu 4 onthoudingen. Het wetsontwerp op de jacht werd ook aengenomen. HANDEL EN NYVERHEID. Nagemaekt of vervalschl geld. De Moniieur van lieden bevat een koninklyk besluit van 28 november, waerin maetregelen bevolen worden om het nagemaekt of vervalschl geld uil den omloop te'trekken. De ontvangers en agenten der schatkist en der Nationale Bank zyn met die taek gelast wanneer zy denken dat een stuk geld valsch is, moeten zy het in stukken snyden, die zy aen den eigenaer moeten teruggeven. Indien deze beweert dat het stuk goed is, zal het moeten onderzocht worden door den kommis- saris der Munt. Is hel stuk goed, dan krygt de eigenaer de weerde ervan terug; is het slecht, dan krygt hy de slukken weer. Het gouvernement noo- d'ïgt de konstrukteurs uit, een model van machienen beslemd, om de geldstukken in twee te snyden, te zenden aen het ministerie van financiën, Oranjeriestraet te Brussel. Er zullen ongeveer 2,000 van die machienen noo- dig zyn. De aenbiedingen worden ontvangen tot 30 december aenstaende. RECHTERLYKE KRONYK. Het Hof van Beroep te Cent heeft woensdag lest uitspraek gedaen in de zaek ingespannen tegen den achtbaren heer De Cooman, Burge meester van Ninove en den grafmaker dier stad. Zy werden vervolgd de eerste om bevolen le hebben een vrydenker aldaer ge storven in de ongewxde aerde te begraven de tweede om tot deze begraving te zyn over- gegaen. Het Hof, de conclusiën van het openbaer ministerie, vertegenwoordigd door den lieer Van Maele, substituet van den Procureur- generael, aennemende, heeft den heer De Cooman plichtig aen overtreding van 't dekreet van Prairiael jaer XII verklaerd, en hem veroordeeld tot eene boete van 200 franks en verder tot de onkosten. ue grafmaker werd vrygesproken daer hy slechts de bevelen van zyne Overheid uit voerde. Nen herinnert zich dat na de kiezing teKort- ryk, zekere Raes, den uitgever van den Cour- rier de Courtrai, M. Beyaerl aen viel en mishan delde. Die persoon is nu voor de rechtbank verschenen. Nu men bericht ons, dat Raes ver oordeeld is tot 75 fr. boete. O liberale recht- veerdigheid Dezer dagen verscheen een eerbiedweerdige geestolyke, M. Penot, voor de korrektionneele rechtbank van Angers. M. Penot was pastoor der kerk van den H. J.icobus dier stad en werd beschuldigd het repuhlikacnsch gouvernement op den preêk- stoel le hebben aengerand. liet dossier bestond uit zeven geschreven getuigenissen,die allen voor den pastoor meer dan verpletterend waren. Die getuigenissen waren opgenomen door den kommissaris van policie, M. Pohu. Voor de rechtbank echter verklaerden de zeven getuigen eenparig, dat M. Penot nooit de woorden gesproken bad, welke men hem ten laste legde, dat zy zeiven nooit de verklaringen gedaen hadden door den kommissaris van politie opgeschreven, eindelyk dat deze juist het tegen- overgestelde had aengeteekend van hetgeen zy gezegd hadden. Een getuige deed de volgende verklaring u Ik moet u zeggen M. de Voorzitter, dat ik de verklaring niet geteekend heb door den kommissaris meêgebracht. Toen ik voor hem gesproken had, in tegenovergestelden zin als hy aenduidt, zegde hy my 't is wel, teekeu hier, en hy gaf my een wil papier, dat by my verzocht te onderteekenen. Ik deed bet en hy heeft dan boven myn handteeken geschreven wat hy wilde. De pastoor Penot werd vrygesprokenmaer zegt Figaro, Poliu, de kommissaris, die zoo wel de getuigenissen kan wêerg even, blyft kommissaris van politie 1 LETTERNIEUWS. Maria-Almanak voor het jaar onzes Hee ren 1882, door Fr. S. Daems, der abdij van Tongerloo, met medewerking van verscheiden letterkundigen. Derde jaer prijs 0.50 fr.; buiten den calender 96 blz. druk in 16° Verkrijgbaar bij L. TAY- MANS-NEZY, boekdrukker te Lier. Na een jaar achterblijven is de Maria-Alma nak op nieuw verschenen. Hij zij welkom in de vlaamsclie huishoudenshij verdient liet. Prachtig waren zijne twee voorgangers, zoo voor druk en formaat als inhoud doch of zij juist de vereischten bezaten om zich overal doen te aanveerden, dat lijdt twijfel. In butt breed quarlo-formaal schrikten zij velen af wellicht was de inhoud wat te boog voor 't ge woon publiek, en de prijs 1 fr. viel nog al zwaar voor sommige beurzen. De talentvolle kanonik Daemsdacht dus aan zijn' Maria Alma nak eeriige wijziging te moeten toebrengen. De prijs beloopt nu maar 1/2 fr. meer; het formaat is een lief in 16°druk en papier 0111 ter zui verste verzorgd, en de slof ook die er in vervat is, verdient alle hulde.Tal \an Zuid-en Noord- nederlandscheschrijvers wrochten er in mede: van de eenvoudige legende,tintelend van leven, tot de ernstige zedepreek en historische schets; boeiende, ingrijpende dichten als sierlijke, vloeiende proza, dat alles treft men hierin aan en, hopen wij, zullen zijn durend beslaan verzekeren. Wij bevelen hem dus ten zeerste in de gunst van ons vlaamscb en christen pu bliek. Verspreid Maria-Almanak.en gij zult een goed werk verrichten.Langs eene zijde zult gij dien storm fransche almanakken helpen tegen houden, die veelal in den schoot onzer huis gezinnen, dien lichten geest van het Zuiden voortzetten,ol minstens tocli hunne lezers 'nen hoop zouteloozen rimram opdisschen langs een anderen kant met voor Maria-Almanak te ieveren.zult gij gezonde lectuur onder het volk helpen voortgeven en een' eeredienst versprei den die en voor ons eigen zeiven en ook voor de zarnenleving, de heilzaamste vruchten zal dragen. DAVIDSFONDS. - AFDEELING AALST. De Heeren Leden worden vriendelijk uitge- noodigd tot het bijwonen der Voordracht, welke in het gewoon lokaal Kring l)e Vriend schap zal gegeven worden, Zondag 11 De cember, ten 6 1/2 ure 's avonds, door E. H. Professor Claeys, van St. Nikolaas. De ge ëerde Spreker zal bandelen over Onze Voorvaderen. De feest zal opgeluisterd worden door de uitvoering van verscheidene kooren en ro mancen. STERFGEVALLEN. Maendag nacht is alhier in den ouderdom van 81 jaren, schielyk overleden, den heer Jozef De Colnel -de Corbion, sedert 1835 bureel- hool'd, by 't Arrondissements-Kommissariaet van Aelst. Maatschappij Vereenigde Land bouwers van Aalst. Maandelijksche Vergadering, Maandag 12 December 1881, om 6 uren 's avonds, ten lokale De Meiboom. ALLERHANDE NIEUWS?" De Koninklyke Maetschappy De Fontei- nisten van Gent, die voornemens was op 4 dezer alhier eene vertooning te geven, is door een onvoorzien geval daerin verhinderd ge weest. Wy vernemen nu dat die aengekondigde voorstelling op Zondag 18 December zal plaels hebben. Zy zal samengesteld zyn uit het drama De Buschkanters, en uit het blyspel Het Testa ment of de drie Spoken. Hei is de eerste mael dat de Gentsche Fon- teinisten onzen schouwburg zullen betreden geen twyfel dus ot het Aelstersch Publiek zal nieuwsgierig zyn die aloude maetschappy te gaeti zien en door hare tegenwoordigheid haer een vriendelyk wellekom toe le wenschen. De Buschkanters is een dier goede stukken, vol gevoel, en vol treffende tooneelen, en het Tes tament is een blyspel, waer men van het begin tot het einde moet in schaterlachen. Kortom, alles laet zien, dat men er eenen Iraeien en aengenameti avond zal kunnen doorbrengen. Het gerucht alhier dal een yselyk drama in den nacht van donderdag lot vrydag, in de omstreken van Gccrardsbergen plaetsgreep. Een jachtwaker betrapte oen wildstrooper, twee schotten knalden en beide wierden doodelyk getroffen. Den zelfden nacht zou een andere jachtwaker in zyn huis gedood zyn geweest door een schot op hem gelost, door een kamaraed of medeplichtige van den godoo den wild slrooper. De moordenaer zou zich willen vroken hebben overeene verklikking. Nadere bezonderheden ontbreken. Vooruit Een dagblad van Gent maekt de lyst bekend der personen welke zich in de laetste zittingen der Vrymetselaerslogie van Gent als leden dier geheime en goddelooze sekte hebben laten opschryven. Onder de 12 namen dezer lyst merken wy de volgende op MM. HombeecK, Julius, of[iciëele onderwyzer te Lozere-Huysse. Lamot, Emilius, officiéele onderwyzer te Nokere. Buol, Hubertus, offciëele onderwyzer le Brussel. Rampzalige onderwyzers, gy maekt u vry- metselaers en gy trekt nog 100 frank voor godsdienstig onderwys aen kleine kinderen te geven Vooruit, vooruit, naer den afgrond toe Een der reden, schryft het Handelsblad waerom het liberalismus de traktementen der priesters wil herzien dit wil zeggen ver minderen is, zegt het rapport der sektie, dat vele burgers niet meer naer de kerk gaen. Die reden is geen reden maer aengenomen dat dit eens zoo ware, wat zal men dan doen als de liberalen weer in grooter getal terugko men naer de kerk En dit is zoo verwonderlyk nietdat kan binnen eenige maenden het geval zyn, byv. als de cholera wéér eens langs hier komt. In dat geval komen zy voor den dag, die groote verlichtere, en ze doen zells zich in- schryven... in het broederschap van den H. Roclius Zal men dan de traktementen der geestelyk- heid wéér in evenredigheid verhoogen Men ziet de opgegeven reden is geen reden. Terwyl men in België de bezoeken der hooge ambtenaers en van het leger by de bis schoppen afschaftterwyl in de oflicieele re ceptiën, de geuzery de bisschoppen moedwil lig voorbygaet, enz. gaet Engeland, het pro- teslanlsclie land, op eene heel andere manier te werk. II. M. de koningin van Engeland heeft, zooals wy reeds gezegd hebben, een bevel schrift uitgegeven, waerby de twee engelsche kardinalen Mgr Manning en Mgr Newman voorlaen in rechte zullen uitgenoodigd wor den tot de koninklyke receptiën. Dal alles is heel beteekenend doch er loo- pen andere geruchten. Die ontvangsten aen het hof zouden tot het pairschap van die kardinalen geleiden en tot eene oflicieele betrekking tusschen het Vati- kaen en het hof van St-James. Men heeft opgeworpen dat Z. H. Paus Leo geen protestant als gezant van Engeland, zou willen ontvangen dat is niet zoo, het gebruik wil dat er niet naer godsdienst in dergelyke zending gezien wordt. Pruisen zal natuerlyk een protestant, Rus land een schismatiek zenden een en^elsch gentleman van welken godsdienst ook, zoo schryft men aen de Times uit Rome, zou aen het Valikaen zeer welkom zyn. De zaek van Meix-devant-Virion is door de zekere dagbladen groolelyks overdreven geweest. Zy beweerden dat de bisschop van Namen het interdikt op die gemeente had ge worpen, dat er dus geen mis of geen lof meer gecelebreerd werden geen klokken meer geluid, geen sakramenten toegediend, enz. Niets van dit alles is waer. De kerkelyke diensten zyn niet opgeschorst, het interdikt is niet uilgesproken. Ziehier wat er gebeurt is De gemeenteraed van Meix-devant-Virton heeft aen den E. H. pastoor Baltus het gebruik zyner pastory ontnomen, en in de plaels eene schadeloosstelling gestemd van 200 Ir.'sjaers. Twee honderd franks 's jaers voor een huis, dit was belachelyk M. Ballus was dus aen de deur zyner woning gezel. De bisschop van Namen heeft daerop gezegd Men verjaegt u, welnu, vertrekt Is dat liet interdikt Neen, verre van daer. M. Ballus is en blyft pastoor van Meix-devant- Virton, doch hy is ontslagen van de verplich ting om in de parochie te wonen. De bisschop heeft hem echter aenbevolen zich niet te ver- wyderen M. Baltus verblyft thans te Virton, van waer, dank aen den spoorweg, het hem min ol meer gemakkelyk is zich by zyne paro chianen te begeven, die zyne hulp noodig hebben. Er is dus niets gebeurd dan dat de pastoor niet meer te Meix verblyft, en de oorzaek daervanis het besluit van hetgemeentebestuur, dat den pastoor uit zyne woning verjaegd heelt. De Conrrier de Bruxelles deelt eene kor- respondentic meê uit Heule, waeraen wy de volgende byzonderheden ontleenen Om in alles in regel te zyn, hadden de katholieken van Heule aen den burgemeester gevraegd het programma goed te keureu van de feesten, die zy ter gelegenheid der in vry- heidstelling van MM. Yserbyt en Aug. Lagae wilden geven. Die feesten moesten ook de kermis vervangen, die uitgesteld was ten ge volge der aenhouding van MM. Yserbyt en Aug! L?gae. De burgemeester weigerde de gevraegde goedkeuring en verbood de feesten, onder voorwendsel dal deze gevaerlyk konden zyn voor de openbare rust en orde, uit hooide van den toestand der gemoederen in de gemeen te. Ten gevolge van het besluit van den burge meester, werden de feesten tegenbevolen. Zondag namiddag hebben talryke personen op het kerkhof het graf bezocht van den onge lukkige» Cockuyt, die op 1 October 1880 door de gendarmen werd doodgeschoten. Talryke groepen trokken door de straten, den Vlaem- sclien Leeuw zingende. De orde werd geen enkel oogenblik ge stoord. In eene andere korrespondentie lezen wy, dat, niettegenstaetide het verbod van den bur gemeester betreffende de feesten, zondag de nationale vlag aen het gemeentehuis was uit gesteken, alsof de kermis officieel was geo pend, Een liberael blad van Brussel bevat van zynen kant de volgende byzonderheden, die wy slechts onder voorbehouding meêdeelen: M. Van Iseghem, substituet van den proku- reur des konings te Kortryk, bevindt zich reeds van zondag af te Heule. Twaelf gendar men hebben zondag avond ten 11 nre de ge meente verlaten.de anderen zyn eerst maendag morgend naer Kortryk teruggekomen. Zyzyn van zin er eiken dag, 's namiddags, weêr te keeren, lot donderdag inbegrepen. Er hebben geen vyandige betoogingen plaets gehad. De plakkaerten der feesten in de gemeente aengeplakt, waren mede-onderteekend door M. Reynaert, )id der Kamer van Volksvertegen woordigers. De gemeenteraed van Heule, die by hoog dringendheid vergaderd was, heeft het besluit van den burgemeester, waerdoor de feesten verboden werden, afgekeurd. De raed heeft een bloem gestemd tegen den burgemeester. —Het Handelsblad deelde maendag het geval meê van eenen soldaet der tuchtkompagnie die op 't fort 2. te Antwerpen, gedurende de Mis en na de Elevatie, twee stukken dakpan naer den priester slingerde. Die stukken stee*

De Denderbode | 1881 | | pagina 2