mogelyk Hoe wilt ge dat liet Pausdom geëer biedigd worde en macht uitoefene met de wetten, waermeê men Italië nu begiftigd heeft, en die men zelf erkent een kanker te zyn, dewyl men erkent dat de toestand van vandaeg onhoübaer is Onmogelyk dus maer toch verwekken die ontwerpen en besprekingen veel aendacht, omdat er reeds iets veroordeeld is, ja, lotael veroordeeld, dat is Rome, de hoofdstad van Italië. Wetsontwerp van uitbrei ding van liet stemrecht bin nen de grondwettelyke palen. Wy laten den tekst van een voorstel tot wet volgen 'l welk. in zitting van donderdag, door de lieeren Malou, Nothomb, Jacobs, Tack en De Bruyn op 't bureel der Volkskamer werd neêrgelegd «Art t. De grondbelasting wordt verlaegd op 5 l. li van hel belastbacr k3daslrael inkomen. Elke persoon die een onroerend goed bewoont of in gebruik houdt, is onderworpen acn eei.e recht- slrecksche grondbelasting, gelyk aen do twee vyfden van de grondbelasting welke op dit onroerend goed kleeft. De wettige bepalingen betreffende de ontheffing of vermindering der grondbelasting, zyn toepasselvk opdc te betalen belastingvoior het ingebruikhouden. A>t. 2. Voorde provincale engemeenlekiezingen wordt hel derde der grondbelasting den huurder of onderhuerdcr aengerekend, zonder vermindering van de rechten des eigenaers. Art. :v Artikel 9 der wet van 28 juni 1822 wordt vervangen door de volgende bepaling: De eigenaers van woonsten en gebouwen of gedeelten ervan, welke verhuerd zyn voor eenen ter- myn korter dan een jaer. zyn elk heel veranlwoor- delyk tegenover den fiscus van de daeraen klevende belasting. Art 4. Artikelon 49 en SO der wet van 28 juni 4822 zyn afgeschaft. Art 5. Artikel 3 der wel van ïb augustus 1878 is afgcschall Ait 6 F.r zal worden overgegaen tot eenc nieuwe gelyke verdeeling van hel belastbacr kadastrael inkomen der bebouwde eigendommen. Die bewerking zal om de tien jaren hernieuwd worden en de kadastrale waerdc zal door de wet bcpaeld worden voor een tienjarig lydperk. u Art. 7. De aldus vastgestelde kadastrale vvaerde zal de wettige grondslag zyn A. Van de grondbelasting fl. Van de belasting voor liet ingebruik hebben C Van de persoonlyke huerwaerde D. Van de waerdo van het mobilair, die naer berekening van twee en ecu vierde van hel kadastrael inkomen zal zyn. Art. 8. Voorde toepassing der eerste gelyke ver deeling der bebouwde eigendommen, zullen de ver schillen in meer of in min, wanneer zy meer dan 10 t. h van de tegenwoordige laks bedragen, verdeeld worden over verscheidene jaren, zonder dal de ver meerdering of de vermindering meer dan 10 t. h. per jaef moge bedragen. De algemeenctaks der belasting op de bebouwde eigendommen zal vaslgesteld wordeu ten gevolge der eerste gelyke verdeeling, derwyze dat men de tegenwoordige opbrengst der belasting op de per soonlyke huerwaerde zal behouden. Te rekenen van 1 januari 1883 u Art. 9. 1° Zullen de opcentiemen door de provin ciën geheven op de grond- en persoonlyke belas tingen, evenals op de patenten, ophouden geheven te worden ten hunnen voordeele en niet meer kun nen heringevoerd worden 2° Zullen de gemeentelyke opcentiemen op de zelfde belastingen afgeschaft worden in de ge meenten waer het getal dezer centiemen zeven of minder bedracgt, en met zeven verminderd worden in de gemeenten waer hel getal hooger is; 3° Zal de hoofdsom der rechtslreeksche belas tingen, geheven ten voordeele van den Siaet, andere belastingen dan degene op de mynen, vermeerderd worden met twee-en-lwinlig centiemen op de begrooling van wegen en middelen voor het dienst- jaer 1883. «Art. 10. Er wordt een vergoedingsfonds inge steld voor de provinciën en de gemeenten. De dotatie van hel provinciael-en gemeentefonds zal zes-en-twintig centiemen bedragen van de op brengst der accynscn op iulandschc sterke dranken en bier, watrvan vyfticn twec-en-twintigsien (15/22) zullen verdeeld worden onder de provinciën en zeven twee-cn-twinligsten (7/22) onder de gemeen- ten. De verdeeling zal gebeuren naer evenredigheid van het bedrag der rollen van de drie rechtslreek sche belastingen van het vorige jaer. Nochtans zal de gehcele som in 1883 te verdoe len, niet min mogen bedragen dan 9,050,0(10 franks, en, voor de twee volgende jaren, niet min dan 9,100,000 franks. Art- II lederen trimester zal er eene verdceling ten voorloopigen titel gedaon worden. De slotafrekcuir.g en de regeling van het saldo zullen gebeuren binnen de twee eerste maenden van bet volgendejaer. Art. 12. Zyn provinciale of gemcentekiezers, zonder het bezit van den cyns te moeten rechlveer- dlgen, dc burgers die een huis bewonen hebbende een kadastrael inkomen gelyk aen of hooger dan de onderslaende cyfers, te welen Kadastrael inkomen om kiezer te zyn voor de voor de provincie, gemeente. In dc gemeenten van: Min dan 2,000 inwoners fr. 100 50 Van 2,000 tol 5,000 150 90 «Van 5,001 tot 20,000 200 120 Van 20.001 lot 50,000 250 150 Van meer dan 5G,000 300 180 M. Malou ontwikkelde het voorstel en zegde Ons ontwerp ontstond uit het denkbeeld dat ons voorstel vao de maend juni laetslleden ingaf. Dit denkbeeld is, dat men de grondslagen van het kies recht moet uitbreiden zonder te komen tot de her ziening der Grondwet, noch tot het algemeen slem- recht. Wy willen tot die uitbreiding geraken met onze fiskale wetten te wyzigen. Door ons voorstel worden echter de belastingen geenszins vermeerderd, Ons voorstel is het derde der grondbelasting uit te breiden lot do gemeentelyke en provinciale kie zingen, lol de sledelyke zoowel als tol de plalle- landsche kiezers. Wy vragen eenc nieuwe gelyke verdeeling der bebouwde eigendommen, welke verdeeling ieder bedrog, iedere betwisting nopens de huerwaerde en de persoonlyke belasting onmogelyk zou maken. De nieuwe gelyke verdecling zal voor de belas tingschuldigen geene nieuwe laslcn medebrengen. Tegenwoordig worden 18 millioen betaeld zonder aen de belastingschuldigen het kiesrecht te geven, öic belastingen zouden overgenomen worden door den Slaet, en van dan af aenleidiug geven tot hel Van zyncn kant, zou dc Slaet een byzonder fonds inrichten ten voordeele der provinciën en der ge meenten, die aldus het equivalent zouden ontvangen van de opcenliomen door den Staet overgenomen. Eindelyk. zonder den cyns als grondslag van het provinciael en gemeenlelyk kiesrecht af te schaffen, zou men. in de plaets van bel tegenwoordig stelsel, hel grondbeginsel der engelscbe wetgeving stellen door de kadastrale vvaerden te- doen medetellen als •jertegenwoordiging van den cyns. Ik voeg er nog slechts een woord by. De waer- schynlyk uitslag dezer maelregelen zou de volgende zyn Na twee jaer toepassing der wet, zou er op de tegenwoordige cyfers eene vermeerdering zyn van 40,000 algemeeno kiezers, 80,000 provinciale en 131,000 gemeenlekiezers. I)e anlwerpsche liberalen vragen dat de kantons Brecliten Santhoven van 't arrondis sement Antwerpen zouden afgescheurd wor den om by 't arrondissement Mechelen gevoegd te worden, ofwel deze twee kantons te vereenigen met de kantons Lier en Duffel, welke vier kantons een nieuw arrondissement zouden uitmaken. Onze liberalen geven als reden op dat bet arrondissement Antwerpen te ver uitgestrekt is, enz.,enz., maer de wezenlyke rede is, dat zy zich van deze twee kantons zoeken Ie ontmaken om voortaeu in dit arron dissement met meer zekerheid te kunnen triomferen. Men begrypt de liberalen werpen eenen proelballon op, en als het lukt, dan rap twee kantons van Gent, twee kantons van Brugge, twee kantons van Namen afgescheurd, en de onrechtveerdige toer zal weer eens gespeeld zyn, 't is te zeggen, de liberale heerschappy zal voor lange jaren verzekerd wezen.... Nu, 't arrondissement Brussel verbrokkelen, er ten minste dry arrondissemenlen van maken, hola! dat niet, ondanks er nogthans meer reden bestaen als voor Antwerpen, Gent, Brugge en Namen.... Maer... 't arrondissement Brussel is voor de liberalen verzekerd en 't zendt nu 14 en toekomend jaer 15 liberale leden naer de Volkskamer... Wy herhalen het, de verbrokkeling van 't arrondissement Brus sel ware eene hoogst rechtveerdige zaek..... Waerom moeten de kiezers van dit arrondis sement die ook maer den zelfden kiescyns betalen, 15 volksvertegenwoordigers mogen kiezen, als zoo vele anderen, die evenveel rechten hebben als zy, er maer 8, 7, 6, 5, 4, 2 en 1 mogen stemmen Later komen wy op deze zaek eens terug. Waer mogen de liersenlooze Slinger en zyne bende oflicieele magisters uit 'l Verbond dan toch naertoe gevaren zyn?.... Sedert onze kiezing zyn de sukkelaers. om zoo te zeggen, spoorloos verdwenen.... Nogthans vóór de kiezing hadden zy zooveel klaps of praetin dat men er oorendul zou van worden.... Maer nu lieden zyn zy op eens zoo stom als karpers, ze laten niet het minste geluid of gerucht meer hooren!... Liggen de jongens onder dien klont van 5-20 pond verpletterd of zyn zy 't land uit gevlucht van verbazing en schrik?Allons, liersenlooze Slinger,kom eens met uwe oflicieele speelpoppen voor de pin en laet hen eens een deuntje afgeven tot ons vermaek en bezonder- lyk tot dit van 't publiek, 't welk, in October lest met uwe verregaende dommigheden en ezelaryen toch zoo hartelyk gelachen heelt! KONINKLYKE BESLUITEN. By koninklyke besluiten van 12 December lest worden de volgende beeren Raedsheer aen 't Hof van beroep te Gent benoemd: MM. Fréderick, ondervoorzitter by de Recht bank te Gent; lleiderscheidt, Procureur des koninks te Den- dermonde; Van Maele, substituet van den Procureur- generael te Gent; lloels Arthur,Procureur des konings te Kort- ryk; De Blauwe, ondervoorzitter der Rechtbank te Kortryk; Gondry, oud Rechter te Dendermonde en thans leeraer aen deStaetshoogeschoolte Gent. M. De Gamond, substituet van deriProcureur- generael aen 't Beroepshof te Gent wordt by koninklyk besluit van den zelfden datum lol het ambt van Advokaet-generael by 't zelfde Hof verheven. De Volkskamer hield zich onledig met het onderzoek van 't budjet des ministeries van justicie. De redetwist heeft ons opnieuw de maet gegevèn van den onverbiddeiyken haet dien de liberalen aen den Godsdienst en de priesters gezworen hebben. In een zeer beknopt verslag gelyk het onze, is 't onmogelyk zelfs een flauw denkbeeld vari dien helschen haet der liberalen in den geest des lezers te vormen; men moet de redevoerin gen in haer geheel lezen om zich van die dui- velsche vyandschap te kunnen overtuigen. BERICHT. Eene plaats van commis staat open in het Ar- rondissemenls-Komissariaat dezer stad; de persoonen die dezelve begeeren te bekomen, mogen hunne vraag, binst de 10 dagen, indie nen ten bureele van gemeld Kommissariaat, alwaat hun zal worden bekend gemaakt welke kennissen daartoe zyn vereisebt,alsook den dag op welken hunne bekwaamheid, in het provin ciaal bestuur, te Gent, zal onderzocht worden. Aalst, 17 December 1881. (Medegedeeld). ALLERHANDE NIEUWS. By besluit van den heer Gouverneur onzer provincie in date 10 December,wordt den heer Louis Verhuist, 1' commies, tot Bureelhoofd van ons Arrondissements-Commissariaet be noemd, in vervanging van M. de Colnet de Corbion overleden. Woensdag 21 December aenstaeiicle. Eene enkele zitting, zal ter Stadschouwburgzael van Aelst, gehouden wor- door den heer Karei Dansen, magnetiseerder le Copenhaegue, in Denemarken. Pryzen derplaetsen fr. 5.00—2.00—1.00 en 50 centiemen. Men zie de plakbrieven.— Vol gens 't verslag van onze dieslersche confraters over eene zitting in hunne stad gehouden, zyn de magnetische werkzaemheden van M. Han sen zeer wonderbaer. —Zondag avond, rond zes uren. werd een kasseisteen geworpen door een der vensters van 't gesticht des H. Vicentius aen de Moor- selschbaen alhier, en kwam te recht in de zael alwaer de Zusters vereenigd waren. De dader is onbekend... Men verzekert ons dat de gebu- ren het besluit hebben genomen eene oog in 't zeil te houden en wee de schelm die zal be trapt worden Men veronderstelt dat die schelmery 't werk is van den eenen of den anderen der gelukkiglyk dungezaeideliberale kleddens die ons zoo catholiek gehucht Myl- beke bewoonen. "'—De Senaet is byeengeroepen tegen woens dag 21 december aenstaende, ten 2 ure namid dag. De Broeders der Christelyke Leering be wonen te Namen, in de Brusselschestraet, een schoonen eigendom, door eenige weldoeners geschonken aen het Groot-Seminarie. De libe rale gemeenteraed heeft dezer dagen de kwes tie besproken ol het ministerie het recht had die fondatie te verwereldlyken de raed heeft die kwestie bevestigend beantwoord en binnen kort mogen wy dus in den Monileur een mi nisterieel besluit \erwachien waerdoor de Broeders uit hunne woning zullen gedreven worden. Wy komen op die wraekroepende on- rechlveerdigheid terug. Het geuzenblad van Tongeren, zegt de Poslryder, geeft zich oneindig veel moeite om de aendacht af te trekken van de heldendaed begaen door sommige leerlingen van ons nieuw gebakken athenreum. Dat is verloren moeite. Alle eerlyke lieden hebben eenen alkeer van een geslicht van openbaer onderwys waer zulke heiligschende ryen kunnen geschieden. Wat hier is ons athenteum of collegie om- gaet is nooit ergens anders gebeurd. Wy heb ben dikwyls veelery schandalen vernomen die in scholen en collegies plaets hadden maer wy hebben nooit gehoord dat leerlingen de bedor venheid zoo ver brachten van het kruis met wywatervat dat aen den voet van gehecht is met hunne vuiligheid te vullen en dit bewys hunner ondeugd op het venster van eenen priester le gaen neerzetten. Dat is teTongeren gebeurd in het koninklyk athenfeum dat wy aen onze geuzen te danken hebben in datathenteum dat aen onze burgery zoo oneindig veel geld kostin dat athenceum dat zoo talryke pensionnairen moest naerTon- geren trekken en waer zich, och Heere, een enkele pensionnaire in bevindt Zulke baldadigheden gaen om in het athenrn- um, en onze geuzen in plaets van hunne af keuring le voegen met die der eerlyke lieden, willen zelfs niet toelaten dat men de handel- wyze onzer lekkere studenten schandvlekke. Wy lezen in het Journal de Bruxelles Men haelt eene gemeente aen in Limburg, waer de oflicieele school een leerling telt, den zoon van den onderwyzer. Er bestaet daer ook eene oflicieele school voor volwassenen zy telde verleden winter 11 leerlingen. Van die elf-leerlingen zyn er zeven in den loop van 't jaer veroordeeld geweest lot korrektionr.eele gevangenisstraffen. Daerenboven is nu een lid van het schoolkomiteit aengehouden. Door ministerieel besluit van 15 Maert 1880 werd de gepensionneerde P.-J.-A. Segers te Vroenhoven, lid van het 7C liberael school- comiteit benoemd. Door uitspraek der correctionnele rechtbank van Tongeren, op 2 December 1881, werd de gepensionneerde P.-J.-A. Segers te Vroenho ven veroordeeld tot 9 maenden gevang, voor aenslagen op de zeden. Waerom zwygt de geuzery daerover stil Waerom drukt 't Verbond dit niet met dikke let- tersgelyk hyvoorsoortgelykevuiligheden doet? 't Moest maer een kalot zyn, wat zoudt ge dan de hypocriet-jeremias weer hooren jammeren M. Dizelle, geuzen onderwyzer van Battice, is tot eene boet van 20 frank veroordeeld om een meisje van 5 jaren het haer uit het hoofd te hebben gerukt. Wat menschlievende school meester Dat is wat anders dan iemand eene oorveeg geven of in 't zandkolje steken. En zulke feiten gebeuren er in de geuzen scholen veel, maer men houdt ze bedekt zooveel raoge- lyk. Bericht aen't Verbond... Belooging te Gent. De liberale gazetten staen in opgetogenheid over de betooging, die men gebracht heeft aen den burgemeester van Gent. Wat hypokrielen Ze hebben het den man zoo eng gemaekt dat hy zyn demissie geven moest, en nu komen zy met halfbedrukte en half lachende gezichten voorby zyn huis trekken. Zielhier hoe het Fondsenblad over die farce spreekt Degrrroote belooging van de Dressers en Syssers, de twaelf Apostels, de Lamberts en andere Kluchtige Leerjongens, heeft maendag voormiddag plaets gehad. Tusschen lien en elf ure was er op den Kouter veel geharrewar, maer minder volk dan gedurende dë zomerkoncerten op de kiosk. De (commissarissen liepen over en weer, uitziende naer de maetschappyen, welke met eene wan hopige traegheid aikwamen. De leden van die, welke beter op hun uer hadden gepast, hebben een groot uer op den Kouter gestaen en kou voeten gekregen. Eindelyk zyn zy met vaen- dels en bloemtuilen aen 't hoofd, en vergezeld van belaelde muzieken, naer de Burgtstraet af gezakt. Daer gekomen hebben zy de bloemtuilen, onder 't spelen der Brabanconnedoor het venster gesleken. De leiders van den stoet zyn binnengegaen en hebben den bnrgemees ter proficiat gewénscht, met de rust die hy gaet genieten. Deze is aen 'i kryschen gevallen en al de omstaenders kreeschen meê, zoodanig dat het water in de Lei, achter de Burgtstraet, 25 cen timeters geklommen is. Dat gedaen zynde heeft de stoet voorby het huis van den burgemeester gedefileerd, de maetschappyen zyn naer huis gegaen en de kopstukken zegden in stilte tot elkander daermeê zyn we er van af. Wat de versiering der straten betreft, deze liet veel te wenschen, vooral in de Burgtstraet, waer slechts dertien huizen bevlagd waren. He geburen van M. de Kerchove zyn over '1 algemeen onverschillig gebleven. Een brusselsch blad zegt, dat M. H. Lip pens zal benoemd worden lot gouverneur van Oost-Vlaenderen, in vervanging van M. Ver- haege-De Naeyer.die zou benoemd worden tot gezant van België le Athene. M. O. de Kerc hove, gouverneur van Henegouw,zou zyn vader vervangen als burgemeester van Gent. Yselylc drama. Wy laten hier eenige nadere bezonderheden volgen over hel jacht- drama, dat wy in ons laetste nummer hebben aengekotidigd In den nacht van woensdag tol donderdag der verledene week, deden drie jachtwachters van den hertog van Arenberg, Druet, Bour- guignon en Limhourg, eene ronde in het bosch van Twee-Acren, gelegen tusschen Geeraards- bergen en Lessen, op het grondgebied der provincie. Henegauwen. De drie wachters waren tol aen den zoom van het bosch gekomen,toen Druet zyne kame raden in de verte eenen man toonde, die neergezeten was in de houding van eenen jager op loer. Zonder twyfcl was het een wild- strooper. Het was een heldere nacht en het licht der maen bescheen den nachlelyken jager, die zich niet verroerde toen de jachtwachters op hem afkwamen. Joseph Druet ging voorop by was nog eenige stappen van den wildslrooper. toen deze eensklaps recht stond, zyn geweer in de hand Haltriep hy tot den wachter, en te zelfder tyd weerklonk een dubbel schotde wildstrooper en Druet hadden alle twee ge schoten. Beiden ook vielen neer, gewond aen den lin ker arm. Terwyl Bourguignon en Limbourg hunnen gekwetsten kameraed ter hulp kwa men, stond de wildsrooper op en vluchtte een einde verder, in eene landbouwerswoning gelegen op den zoom van 't bosch. Nauwelyks was hy daer in huis, ol hy viel neer terwyl hy uitriep Nu is 't gedaen, ik moet sterven. De ongelukkige had boven aen den arm een afgryselyke wonde, waerdoor hy veel bloed verloor. De bewoners van het huis verbonden zyne kwetsuer zoo goed mogelyk, en brachten hem kort nadien naer de hut die hy met zyne vrouw en kinderen in den omtrek bewoont. Deze wildstrooper die door de jachtwachters wierd verrast, is een zeer gevaerlyke kerel, genaemd Samson Azorne, oud 55 jaer. Hij is gehuwd en vader van verscheidene kinderen. Het is een wildslrooper van beroep, die daer- voor reeds verscheidene veroordeelingen heeft ondergaen. De wachter Druet was omlertussehen naer de woning van zyn vader gebracht, een der oudste wachters van den hertog van Arenberg. Hy was aen den voorarm getroffen. De gendarmericging donderdag naer Acren, en zy. vond Azorne in zyne hut, uitgestrekt op eenen armzaligen stroozak. De wildstrooper leed verschrikkelyke pynen; hy kermde van smert, en zyne vrouw kon hare kinderen niet bedaren,die rond hun vader stonden te weenen. Het jongste kind sliep op eenen hoop aerd- appelen. De grootste ellende was inde hul vanAzorne; de muren en 't dak waren geborsten en lieten den wind doorspelen er was geen vuer in huis, en gansch het mobilair bestond uit eene slechte tafel,twee banketten eene ouden koffer met eenige kleéren. Het parket van Doornik is donderdag ter plaelsegeweest en heeft Azorne in zyne woning bezocht. Eenige uren later wierd de wildslroo per naer het gasthuis gebracht,waer zyn linker arm is moeten afgezet worden; hy heeft die operatie met koelbloedigheid onderslaen. Wat den jachtwachter Druet betreft, men weet nog niet of zyn arm zal moeien afgezet worden.Eer, geneesheer van Brussel,die opzet- telyk daervoor is ontboden, verzorgt den ge kwetste. Die gebeurtenissen waren ongelukkiglyk maer de voorboden van nog veel ergere feilen. Vrydag morgend was te Twee-Acren het ge rucht in omloop, dat Bourguignon, een der wachtersdie Druet verge; elden.in zyne woning vermoord was geworden. En 't was de waer- heid. Nadat hy donderdag door het parket was gehoord, was Bourguignon naer huis weêrge- keerd. Bourguignon bewoont met zyne vrouw en vier kinderen een klein afgelegen huis, op den zoom van 't bosch. Het was omtrent 6 ure 's avonds. Bourguig non zat op eenen stoel, nevens de sloof hy rookte eene pyp en was in gesprek met zyne vrouwen eenen zynervrienden,Vanden Borre, die hun gezelschap was komen houden. De wieg waerin het kleinste kind sliep, was ge- plaetst tusschen man en vrouw. Eensklaps weêrklonk een schoteene der ruiten sprong aen stukken en Bourguignon zakte ineen. De ongelukkige jachtwachter was in den hals geiroffendoor eene lading grof lood en korrels. Het schot was gelost op slechts dry meiers afstand; de halsslagader was door sneden en het bloed stroomde overvloedig uit de wonde. De dood was byna oogenblikkclyk. Om te schieten, moet de moordenaer op de knieën gezeten hebbenhy heelt op zyn slacht offer gemiki langs eene splete der gordyn. De lading is nevens het hoofd van vrouw Bour guignon gevlogen. Toen zy zag dat haer man getroffen was, viel de ongelukkige vrouw in bezwyming. De kinderen die door het schot wakker wierden, weenden luidop, terwyl Van den Borre, die niet durfde uiigaen, uit vrees van ook vermoord te worden,zich in een aenpalende Kamer verborgen (had. Eerst drie uren later keerde vrouw Bourguignon tot haer zeiven terug, en aenstonds liep zy om hulp naer eene naburige hoeve. Het parket van Doornyk is ter plaetse ge weest en heeft een onderzoek gedaen. Het heeft de lykschouwing van het slachtoffer be volen uit het hoold en den hals van den ver moorde heeft men een aental loodkorrels gehaeld. Bourguignon was 55 jaer oud hy was sedert dry jaren in dienst van den hertog van Arenberg. Even als Druet en Limbourg, wierd hy door de wildstroopers gehaet, omdat hy stipt zynen dienst deed. Verscheidene malen reeds waren er doodsbedreigingen legen hem uitgesproken. De begravenis van Bourguignon heeft zondag plaets gehad, onder eenen grooten toeloop van volk. Tot nu toe heelt het parket de hand niet kunnen leggen ',op den dader of de daders dezer moord. En dat alles om eenen onnooze- len haes De toestand van deu jachtwachter Dr van Twee-Acren, die zooals men weet, den wildstrooper Samson gekwetst wf zeer voldoendezyn arm zal niet moet' zet worden. De moordenaer van den Bourguignon is nog altyd niet ontde' Sedert eenigen tyd werden er ,üe- huis van den Alcazar-schouwburg **V\i.-.<d, diefstallen met braek gepleegd !v geld der tooglade, flesschen likeuren i champagne verdwenen, zonder dat men de kon o ,i- dekken.Dynsdag nacht bleef eet; indiende wa ken hy was gewapend met revolve; Om trent 2 ure hoorde hy geruc schoot, en spoedig kwamen de bewc i an koffiehuis toegesneld, en hielden d Hef aen,die slechts lichtelyk aen 't aengez' gekwetst was. De dief was niemand and'- dan een der pompiers in dienst in den Air. '.ai ie kerel is ter be schikking gesteld v hel parkei. Kooplieden in bloem hebben eene aen- klacht ingediend tog een -;ommissionnaris van Luik, die te m groote bestellingen deed, doch v Ier te betalen. De bloem die men hem opzond, -iuerde hy naer Brussel terug, waer vne medeplichtigen ze onder den prys van don dag verkochten. De kommission- naris is a .uien n zyne medeplichtigen worden opgezocht. Een huis van Brussel had aen der afimggenter voor 60.000 frank koop waren geleverd, een ander voor 10,000 frank. na de St-Nicolaesgeschenken, de nieuw- jaer - >'oor de handelaers van alle soort van o n is dus ook het oogenblik gekomen on d ikke trommel te slaen en de koopers te ci<kn by middel van plakbriefven, omzend- oukondigingen, enz. Eene drukkery P. assel komt een nieuw artikel uit te vinden om ofschoon niet al te aentrekkelyk by de lange opsomming der voorwerpen tevoegen.die als nuttige nieuwjaersgiften kun nen aengeboden worden. In hare, by overvloed roridgestnerde omzendbrieven, doet zy weten dat zy, ter gelegenheid van nieuwjaer, in staet is om aen hare kalanten, tegen gematigde pry zen,.... doodsbrieven te bezorgen Dynsdag morgend heeft men de genaem- den Van Cleynenbreugel en zyn zoon Henri, beenhouwers, wonende op den Genlschen- steenweg te Brussel, in hun bed byna verstikt gevonden. Zy waren zondag avond zeer laet te huis gekomen, en de vader had de stoof aen- gesteken op de kamer waer hy met zyn zoon slaept. 's Morgens zag men hen niet naer be neden komen, en toen men hen ging roepen vond men hen bewusteloos in hun bed liggen. Men heelt groote moeite gehad om ze tol het leven terug te roepen. De vader is thans byna volkomen hersteld, terwyl daerentegen de zoon in een zeer bedenkelyken toestand ver keert. Zondag zyn te Arbespine-Gart twee land bouwerswoningen door een brand vernield. Toen het vuer reeds zeer hevig was, is een zesjarig meisje in een der brandende huizen gedrongen, zonder dat men haer bemerkt had. om de pop te redden, die zy op St-Nikolaes had gekregen. Gelukkig heeft die daed van zelfopoffering geen ongevallen veroorzaekt.Het kind kwam behouden uil de vlammen terug, hare pop in de armen houdende. Eene zonderlinge ontriggeling heeft woensdag morgend plaets gehad in de statie te Charleroi. Een leurder, die byna overreden werd door den trein komende van Pieton, wierp zyne koopwaren weg, die juist onder de wielen der lokomotief vielen. De lokomotief sprong uit de riggels, doch kon er spoedig weer terug op geptaetst worden, zonder onge vallen te veroorzaken. Wy hebben verledene week gezegd, dat er op de Noord-zee dikwyls betreurerisweer- dige tooneelen voorvallen tusschen de bel- gische en engelsche visschers. Wy hadden onder ander gemeld, dat twee engelsche vis- scherssloepen hunne netten verloren hadden door de schuld van belgische visschers. Ziehier wat wy daerover lezen in den Duinen- galm van Oostende De Engelschen gelyken aen dien gast die roept Pakt den diefterwyl hy zelf met volle hand in een andermans beurs zit. Als onze visschers netten snyden, welnu, wy mogen zeggen dat de Engelschen daer zeiven de schuld van zyn. Vooreerst de Engelschen, byzonder die op haringvangst uilvaren, spreiden hunne netten uit, juist alsof de zee hunnen eigedom was! In hel snyden van netten zyn zy ook niet ten ach ter; zy kerven zonder genade al de netten, die hun iti den weg liggen. Over eenige dagen dreigden zy zelfs ceue belgische visscherssloep te doen ink-" middel van bylslagen. Zondag nacht is te Sint-Laureins, in de wyk Balgerhoeke.eene moordpoging gepleegd. Zekere Eduard Van Hulle, landbouwersknechl aldaer, was bezig met de kaert te spelen en dreef gedurigden spotmet een anderenki 1 Alfons De Vliegher genaemd. Deze iaef antwoordde, en zoo ontstond er twist. De 1 zette eerst Van Hulle buiten en daerna ook Vliegher. Builen werden zy handge -pV'en Van Hnllebracht metden hiel van zynen v i c. De Vliegher verscheidene stampen c borst en den buik. De Vliegher werd met gc broken ribben, in bedenkelyken ioec ir dc ge nomen.Men heeft een oogenbli' -d r zyn leven, maer hy schynt nu in <èter n a- stand te verkeeren. De dader eng ouden. Zondag avond kreeg u <óne lie.be; g te Villers-l'Evêque, een knecht van vlaemsche afkomst, twist met een i? woier der gemeente. De knecht verliet eensklaps e zael,maer kwam weldra terug met een g:ader. revolver, en schoot op zyn tegen tre er, gelukkig zonder dezen te kwetsen. D< emdarmene heeft den plichtige aengehouden Alweer gevaerlyk Onlangs is te Parys een geval van Ion ontsteld voorgekomen, veroorzaekt door f gewoonte van den lyder, die een sigaren e 'ooker is, den rook in te slikken. De Rcv* sci' nti r-->ue deelt hieromtrent de volgende 1 erscbuwingen voor rookers meê': Men meet nooit den rook doorslikken of inhalen. 2. Zoo mogelyk in een besloeten vertrek rook de ongen alsdan genoodzaekt zyn eeo g ot dee: van den rook op te nemen. 5. Ror men in eene besloten kamer, dan moet zy. aim en goedluchtigzyn. Hoe v« i'der de brandende tabak van den rooEd verwyderd is, des te beter. Daerom is i-.'t altyd goed zeer lange pypen te rooken, en by agaren en sigaretten gebruik te maken van oypen. Moelanger eene pyp is des te gemak- këlyker blyft ook de nicotine er in hangen. 5. Men doet wel tabak te rooken, die zoo weinig mogelyk nicotine bevat er zoo droog mogelyk is. Wilde Peerden. In Australië zyn in den laetsten tyd zooveel wilde paerden, dit men ze onder de schadelyke dieren rekent, en ze dus door iedereen kunnen worden gedotd. Zy zyn voor den landbouwer eene ware olaeg geworden zy verwoesten akkers en schiren en halen niet zelden de tamme peerden tot vlucht over, waerdoor deze dan onherroepd^K voor hunne bezitters verloren zyn. Voor'Eu- ropeesche ooren klinkt de uitdrukking paer- denjacht zonderling en zelfs barbaersch de Australische kolonist weet echter slechts door middel van kruit en lood zich van dergelyke vyanden te ontdoen. FRAiVKRYK. Wereldlyk ondsrwys. Te Bizons is een onderwyzeres van den Staet verdwenen. Die vrouw was sedert eenigen tyd by de policie als diefegge aengeklaegd. Zy had eene onweêrslaeu- bare liefde voor andermans goed. Onder welken vorm het zich ook voordeed, zy eigende zich alles toe. In goud-en slach:erswinkels was zy byzonder by de hand. Horlogiën. oorbellen, hespen, worsten, suiker, wyn eu likeuren wist die beheudige diefegge meester te worden. Haer laetste diefstal was eene ontvreemding van zyde voor een bedrag van duizend franks. Op zekeren dag besloot de gendarmerie by haer eene huiszoeking te doen, maer noch in de school, noch in hare woning was de weerdige onderwyzeres le vinden. De vogel was weggevlo gen. (Bericht aen 11. Paul Bert.)

De Denderbode | 1881 | | pagina 2