Nationale Militie. De koopman in antiquiteiten. de jeugd bederft, eene uiterlyke goedheid en toegenegenheid aennemende om des le zeker der de eenvoudigen en de onwetenden te be driegen. Zulk leven, zulk gedrag, zulk werk trekken de vervloeking en de wraek van God op een volk, op eene natie. WETGEVENDE KAMERS. Sonnet. Na de kwestie der kiesbaerheid van de leden des Senaets besproken en dezelve lol eene latere zitting verzonden le hebben, heeft de Hooge Vergadering opvolgcnlyk dc wetsontwerpen op de viselivangst en 'tcontiugenl des legers besproken en aengenomen. Yolkfcknuier. Na de onsluimigo zilling van dynsdag, hield de Vergadering zich onledig met de bespreking van verscheidene wetsonlwerpen, onder de welke wy aentreflen 'l budjel van 'i ministerie van juslicie, hel toestaen van voorloopige kredieten aen alle de ministeriên de verlenging der wetgaving betrekkelyk de vreemdelingen, de bepaling van 't contingent te leveren door de militieklas van 1882. Dees laelste wetsontwerp werd slechts aengenomen met 46 stemmen legen 42 en 6 onthoudingen der linkerzyde. RECHTERLYKE KRONYK. Denzelfden dag als Raes. de aenvaller van M. Beyaert te Kortryk, veroordeeld werd tot 75 fr. boete, verscheen ook voor de rechtbank van Kortryk een jongeling, beschuldigd den hoed van een officieelen onderwyzer te hebben afgeslagen. Er waren geen getuigen van 't feit; de onder wyzer was niet gekwetst of gekneusd, maer de hoed van den officieelen schoolmeester is on- schendbaer en de betichte werd veroordeeld tot 8 dagen gevangenis De lotingen voor de Nationale Militie zullen in ons arrondissement op de volgende dagen en uren plaetsgrypen 25" kanton, op Maendag 6 Februari 1882 om 9 uren voormiddag, ten Stadhuize van Aelst, Militiezael. 28" kanton.op Dynsdag" Februari om9uren, ter herberg de Dry Koningen le Oordegem. 27" kanton, op Dynsdag 7 Februari om 1 ure nanoen, ten Gemeentehuize van Lede. 29" kanton, op Woensdag 8 Februari, om 2 uren namiddag, ten Gemeentehuize van Hael- tert. 35' kanton, op Donderdag 9 Februari om 9 uren voormiddag,ten Stadhuize van Ninove. 36" kanton, op Donderdag 9 Februari om 2 uren namiddag, ten Gemeentehuize van Meer- beke. 26" kanton, op Vrydag 10 Februari, om 2 uren namiddag,ten Gemeentehuize van Moorsel. 31' kanton, op Zaterdag 11 Februari, om 10 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Steenhuyse-Wynhuyse. 32e kanton, op Maendag 15 Februari, om 9 1/2 ure, ten Stadhuize van Sotlegem. 30" kanton, op Maendag 15 Februari, om 2 1/2 ure namiddag, ten Gemeentehuize van Herzele. 33" kanton, op Dynsdag 14 Februari, om 10 uren voormiddag, ten Stadhuize van Geerards- bergen. 34'; kanton, op Woensdag 15 Februari, om 9 uren voormiddag, ten Gemeentehuize van Idegem. Davidsfonds en Kring De Vriend schap, te Aalst. De Heeren Leden worden vriendelijk uiige noodigd tot het bijwonen der Toon- en Letterkundige Feest, welke in het gewoon lokaal Kring De Vriendschap, zal gegeven worden, Zondag 21» December, ten 5 1/2 ure 's avonds. PROGRAMMA EERSTE DEEL. j* Jerusalem, openingstuk voor Harmonium en Piano, uitgevoerd door de heeren Guslaaf Cammaert en Gustaaf I'ape. 2" Droeve Tijden, zangstuk, gedicht van G. Antrkukis, muziek van Willem De Mol, gezongen door M. G. Pape. 3* Wat aan geen Vlaming past, lied, woorden van A. V- Bultynck, getoondichtdoorW. Brand, gezongen door M. Hector Ar ys. TWEEDE DEEL. 4° De Lijkenverbranding, Voordracht gehouden door ;M. 1SID00R BAUWENS, Gene esheer. De piano zal gehouden worden door M. G. Cammaert. Dat wel alles toch geen goud is, wat te Brussel blinkt, wordt bewezen door de talryke weigeringen van betaling die aldaer bestatigd worden. In november lest wierden er maer rond de 1200 wissels geprotesteerd en 74 faillieten door de Rechtbank uitgesproken, die byna allen by gebrek aen actief, moesten ge sloten worden, in andere woorden, dat er geene roó duit in de kas overbleef- Brussel is dus niet alleen de hoofdstad, maer ook de eerste krotstad des lands. STERFGEVALLEN. Den 20 dezer is in den Heer ontslapen in den ou derdom van 75 jaren de E. II. Carolus Ludovicus Dc Vos, achtervolgens pastoor van Viane eu van Nieu- werkerke. De eerbiedweerde grysaerd werd Zater dag, na het II Misoffer, door eene geraektheid ge troffen, en bezweek na dry dagen lyden. De provincie van Ooslvlaenderen doet een groot verlies door het afsterven van Mynheer Frans-Jan bellemans, lid van den provincialen raed en der be stendige deputatie, godvruchtig overleden in zyne geboortestad Sint Nokolaes, den 19 dezer, op den weinig gevorderden leeftyd van 60 jaren. Hy was een vrome katholiek, van iedereen bemind om zyne gedienstigheid en geacht om zyne grondige en uit gebreide kennissen Meermaels vervulde hy de bedie ning van dicnsldoenden gouverneur, tydens de af wezigheid of ziekelykheid der burgerlyke opperhoof den der provincie,en behertigde ir. alle gelegenheden de belangen van Godsdienst en Vaderland. PR 1ESTERLYKE BENOEMINGEN. Zyn onerpasloor benoemd door Z. H. den Bisschop de volgende Eerw. Heeren Te Maldegem, M Heinderickx, onderpastoor van Wondelgem te Nederbrakel, M. Schollen, onderp. van Lembeke le Dikkclvenne, M. Moorlgat, onderp. van Deflinge, M Van der Meulen, onderp. van Nu- kerke. De volgende Eerw. Heeren der laelste vvydmg zyn onderpastoor benoemd le Steendorp, M. De Vos le Baerle, M. De Pau te Lembeke, M. Van Rechem; te Denderwindeke, M. De Steur le Nukerke, M. Ac- kerman. De Eerw Heer Van Vooren, professor te Eekloo, is coadjutor benoemd le Eeke hy wordt vervangen door den Eerw. Heer Fisier, priester der laetslt wyding ALLERHANDE NIEUWS. De Aalstersche Klapper, almanak voor 'tjaar O. II: J. C. zal in den loop der tweede week van Januari aan onze geëerde geabonneerden toegezonden worden. Woensdag voormiddag werd alhier in de Vryheidstraet, een begin van brand bestatigd teti huize van den heer Prosper Van der Smissen, 'l welk onmiddelyk kon uitgedoofd worden. Zondag morgend om 8 uren, gedurende den storm die over onze landstreek heerschte, werd een onlangs opgebouwd werkbuis van 't fabriek van scheikundige meststoffen der firma Achilles Eeman en Coie, totael ten gronde geworpen. Gansch 't gebouw geleek aen een groote hoop puinen. De schade wordt bere kend op ongeveer twee duizend franks. Den 22 December, om 9 uren voormiddag, is het kind Hendriekx Alfred, oud 4 jaer en 4 maenden, zoon van Jan en van Adam de mentia, by toeval, in den mestput der hoeve zyner ouders te Aelst-Mylbeke, Moorselsche- baett, gestuikt en verdronken. Het kind was met eenen kaetsbal aen 't spelen die in den mestpoel rolde. Waer- schynlyk beeft de knaep er hem willen uit halen en is by in 't water gestuikt. De moeder had bet kind nauwelyks eenige minuten alleen gelaten, om bare ketel met savoicn op de stoof te zetten en hy hare terug komst op den hof bemerkte zy het ongeluk. De ouders zyn van eene goede faem en zeer naerstig. De beer doktor Caudron van Moorsel in aller haest geroepen, kon slechts de dood be- statigen. Nieuwer kerken. Ter oorzake van 't overlyden des Eerw. Heeren De Vos, Pastoi, is de voordracht aldaer in den Catbolieken Kring, door M. Siffer van Ger.t^te houden, tot eenen lateren zondag verscheen. Iedereen zal zich bet tweegevecht berin neren tussclien MM. de Schiervel en du Val de Beaulieu, dat door den doe:' van den eerst- genoemden eindigde. In de Annales parlemen- taires eene opzoeking doende, heb ik bestatigd dat in 1840, tydens de bespreking van het wetsontwerp over bet tweegevecht in den Senaet, tussclien de kampioenen der twee tegenovergestelde denkwyzen,zich op de eerste plaets bevonden van de eene zyde M. barori de Schiervel, oom des overledenen, en van de andere graef du Val de'Beaulieu,groot-oom van den veroordeelden tweevechter. M. de Schiervel wilde eene strengere be teugeling van het tweegevecht, dat hy eene in 'toog vallende schending noemde van de god- delyke en de menschelyke wetten. M. du Val de Beaulieu bestreed het wetsontwerp dat, volgens hem, alle middel benam om van do gekwetste eer herstelling te bekomen, en ieder een, voor gemeen recht, de vuist- en stoksla gen zou geven. Het is waerschynlyk dat dc tw'ee vechters deze houding hunner voorzaten niet wisten welke aen de feiten 40 jaren later gebeurd, een gansch byzonder belang byzet. Verleden zondag, zegt VAmi de l'Ordre, is een commissaire spécial vergezeld van twee gendarmen naer Courtil (Luxemburg) gekomen, om het huis bewoond door den onderpastoor, openbaer te huer te stellen. De kerkfabriek van Bovigny, aen welk het huis toebehoort, had geweigerd er den onderpastoor uit te dryven. terwyl een geus,een vrydenker, een vrymelse* laer, hoe slecht hy ook leve en hoe diep hy ook valle, allyd geus, vrydenker of vrymetselaer blyft. Dit verschil begrypt het volk heel wel, en datrom verrichten de geuzen-gazetten ver- geefsch werk, wanneer zy de misdaed van één priester op de gansche priesterschap willen overbrengen, ten einde alzoo bet calholiek on- derwys of den godsdienst ten onderen te brengen. (Gedeeltelyk uit de Sem. Rel. van Doornik.) Magneto. Hypnotismus. Woensdag jongstleden, om 7 uren 's avonds, hadden we het genoegen in,Slads-scliouwburg- zaal van Aalst, aan eene zitting van Magneto- Hypnotismus tegenwoordig te zijn.De magneti seerder was professor Hansen, van Copen- hague Denemarkendie het publiek van Brussel, Leuven, Diest en andere steden om- langs ten uiterste verwonderde door de bijna ongelooflijke uitwerksels welke hij door zijne kunst te weeg brengt. Magnelismus!. Hypnolismus Aardigewoor- den!. Ja toch!. Maar veel aardiger nog zijn de feiten die het magnetismus uitmaken. Vooreerst dus, een woordje uitlegging Een Duilsch geneesheer, met naam Antonius Mes- mer, hield,in 1766,vóór de akademie van Wee- nen staan, dat alle lichamen voorzien zijn van eene dunne, teedere, onvatbare vloeistof, welke de bijzondere dokter door zekere teekens of handwerkingen kan verdrijven of samen hangen en die, in liet laatste geval, bij voor beeld op 's menschen lichaem, zonderlinge uitwerksels heeft. Die vloeistof vergeleek Mes- mer aan degene des zeilsteens (magnes); en daarom noemde hij zijn leerstelsel: Magnetis mus. Daardoor bracht hij zekere feiten op den niensch te weeg, bij voorbeeld; het geeuwen, braken, overgeven, onpasselykhcid, enz. Mes mei's nieuwe leering veroorzaakte veel gerucht in Duitschland. In 1778 werd hij uit Weenen verjaagd, en ging zich le Parijs vestigen. Dus danig was de wieg van het magnetismus. Rond om 1784 hield de markgrsaf De Puységur zich niet de nieuwe kunst onledig en vond den ma- gnetischcn slaapwandel (somnambulismus). Hij deed door zekere handstreken passesen an dere bewerkingen, de persoonen in diepen slaap vervallen, gedurende denwelken zekere zinnen waren opgeschorst, en de slaapwande laars, van allen wil beroofd teenemaal aan den zijnen onderworpen waren.Een Engelsche geneesheer, Doktor Braid, van Manchester, schreef in 1841, dal men de uitwerksels van 't magnetismus kan ie weeg brengen, op eene zeer eenvoudige manier door liet slrak aan staren van een blinkend voorwerp, gedurende eenige oogenblikken. Professor Hansen zegde ons, dat reeds vóór vier duizend jaren, de Egijptenaars daarmede bekend waren. Mogelijk, ja In alle geval, de Fakirs van China, bezien zich eenigen tijd het topje van den neus; daar uit komt, een blauw vlammetje, en.... zij zijn ge- hypnoliseerd Komen wij nu tot liet aantrekkelijk avond feest van professor Hansen terug, en verhalen wij zoo getrouwelijk als 't zijn kan, wat we daar zoo al zien mochten. Prof. Hansen heeft niemand met zichal de personen welke hij magnetiseert zijn hem vreemd. Hij aanzoekt er een twintig of dertigtal gedurende eenige oogenblikken een blinkend glasje strak aan le zien. Middelerwijl komt hij, stilzwijgend, één voor één bekijken en doet eene bandstreek (passé) vóór hel aangezicht, en langs romp en leden. Korts daarna kiest hij de sujecten uit, welke tot het magnetiseren meest bekwaam zijn. Twee derde der vrouws personen en omtrent negen tiende der mannen kunnen, volgens doktor Lefebvre, tegen bunnen wil, niet gemagnetiseerd worden. M. Hansen reker.t dat ongeveer 15 per honderd goede sujecten gevonden worden. De professor liet ons opvolgenilijk aardige feilen bewonderen. Met eenige liandstreken, bracht hij eenen jongeling in hypnolismus of zenuwslaap, na hem vooreerst zijn naam en voornaam gevraagd te hebben. Dan, na eenen handdruk op het voorhoofd, verklaarde hij liern vast en ernstig En nu, mijnheer, nu weet gij uwen naam niet meer De jonge heer dachten herdacht vruchteloos, om zijnen naam te zeggen. Na eenige passes, was hij in volle bezit zijns geheugen weêrgekomen. Dezelfde proef werd gedaan nopens de eerste letter van net abc. Kent ge wel dezen heer, hervatte Hansen Ja toch.Nu, welzeg dan zijnen naam hard op. Zoo is die naam. Eenige passes-, onmogelijk, ja volstrekt onmogelijk dien naam nog te noemen, zoo lang het hypno lismus duurt. M. Hansen neemt een ander su jee taan Met een oogenblik is deze in zijne macht; na eenige liandstreken is hij onbekwaam, nu den mond, dan de oogen te openen of te sluiten. Over de op 't hoofd gelegde hand dessujccts doet de professor eenige passes, en die band is daarop als vastgenageld. Aardiger nog Hansen ziet den jongeling strak in de oogen, neemt hem eene wijl bij de band, laat deze los; en na eenige passes loopen beide nu traagzaam dan rasser, eens voor waarts dan achterwaarts, het tooneel rond, zonder dat de zenuwslaper kunne blijven stil staan. Een andere gemagnetiseerde is onder 's professors handen. Deze spreekt hem zacht en ernstig toe Zie om hoog, naar Godes Hemel... hoe schoon!!.. Daar zweven rond 's Heeren troon de in witte zijde gekleedde Engelen.... welluidende muziek., kniel neder, en aanbid... - En de knaap knielde zachtjes en langzaam, en bleef met opgehevene banden, en smeekende houding nederzitten. Professor Hansen neemt een ander suject. Met drij of vier passes jaagt hij hem in hypno lismus, en.... met eens roept hij hevig Hé vriend uw hair brandt, wrijft uit; cn de jon geling wreef en lierwreef; daar is water 'twas een stoel; en meenende water te zien, wierp de knaap lievig liet hoofd daarop. Toen hij daarna tot bewustzijn was weêrgekomén, verklaarde hij, dat, op 't laatste oogenblik, alles rondom liem water, ja wel, water was. En nu erger nog!... De Deenscbe Professor brengt een' jongeling in zenuwslaap; met zes of zeven passes werpt bij hem in ledendstijving (catalepsie) en welhaast in létauisme ol doods- kramp stijf als een slok is nu het suject. Met liet hoofd wordt hij op eenen stoel, met de voelen op eenen anderen stoel geplaatst en M.Hansen, drukt met 't gewicht van zijn gansche lichaam op die zonderlinge zitbank... Eenige passes, en langzaam buigen zich de zoo even verstijfde leden. Deze persoon is zoodanig van tast- en pijn- gevoelen beroofd, dat men, builen zijne wete, hem eene plompe speld door de band kan ste ken, en hij, bij de ontwaking,zeer verwonderd isdii vQorwerpopzooaardigemanier te dragen. De zitting eindigt met een merkwaardig feit van zinsbedrog. Een knaap was gehypnotiseerd. M. Hansen aanzoekt eenen persoon liem als bemiddelaar te willen behulpzaam zijn, en dit wel in 't vlaamsch.Deze dan zegt aan den zenuw slaper. Gij heet Thereseken hé!. Ja, Mijnheer. En gij zijt de kindermeid des huizes?. Ja wel Nu, gij zult uw best doen om 't kindje goed te bezorgen.Steeds voorzichtig zult gij omgaan,en desnoods ook al een liedje zingen, opdat de kleine guit haastig inslape en weinig schreien zou Ja wel, Mynheer. Opperbest! nu, zie daar En de slaper kreeg eene gekleedde pop in de armen.Eu zoo even klutste en wiegde hij haar; en met écnen begon hij den stoel te schokken waar hij op zat, en Thereseken zong en herzong met klimmende stem van do do do do op het aria van Nicolas ah ah Nu op eens, professor Hansen wekte den jongeling uit zijnen zenuwslaap. En deze was, bij 't eenparig gelach des publieks,verwonderd, aangedaan en misnoegd, en ontevreden wierp hij de pop Yerre van zich weg! Ten slotte, wat is magneto-Itypnotismus? Een aardige staat van het zenuwgestel, door zekere bewerkingen te weeg gebracht. Sedert jaren hebben geleerde mannen zich toegelegd om op te helderen of gezegde kunst niet tol het ge nezen van sommige ziekten mocht nuttig zijn. Onder dit oogpunt echter, heeft de zaak weinig vooruitgang gedaan meer nog men beweert dal het magneto-hvpnolismus soms al ernstige ongemakken 11a zich sleept. Doktor Cliarpignon spreekt van eene vrouw, welke, meermaals gemagnetiseerd zijnde, slechts na vier dagen weer ter sprake kon geroepen wor den. Een persoon was lot ledenstijving of catalepsie gebracht: hevige en stevig aange- wendde middelen alleen konden hem uit dien staat doen wederkeeren. Ons dunkens, is liet hypnolismus een gansch bijzondere slaat des zenuw-gestels wiens gebruik eene uiterste voorzichtigheid vereischi; en diensvolgens aan ernstige en kundige man nen moet worden overgelaten. Wat er ook van zy, de lieer Hansen heeft ons woensdag eenen zeer aangenamen en ten uiterst belangwekkenden avond doen over- Hliddelbare scliool voor meisjes. Onze Stedelyke Raed werd onlangs by brief van den lieer Gouverneur onzer provincie ver zocht te beraedslagen over de stichting eener middelbare school voor meisjes alhierkrach tens hel art. I der wet van 15 Juni 1881. Inzitting van 10 December lest, hield onze Stedelyke Raed zich met deze kwestie onledig en, na rype overweging, wierd er besloten.dat aengezien het gouvernement de stad Aelst lot de stichting dezer school zou dwingen,hel voor hare belangen voordeeliger is, dat zy door 't Stadsbestuerzelf worde ingericht dan er eenen Specialen Commissaris te laten meé gelasten. llii deze beslissing mag men niet afleiden, dat onze Stedelyke Raed afstand heeft gedaen van zyne zienswyze in zake van officieclescho len. lieden even als vroeger, is onze Raed het met de overgroote meerderheid onzer bevol king eens, om te verklaren dat de slichting eener officieele middelbare meisjesschool 011- noodzakelyk is, en de uilgaven die zy zal ver oorzaken van dan af als nutteloos moeten aen- schouwd worden. En inderdaed, er bestaen hier immers vrye middelbare meisjesscholen, die in alle de noodwendigheden voorzien. Elkeen kan hier zyne kinders volgens zyne overtuiging laten opvoeden daer de liberalen hunne dochters naer de liberale meisjesschool in de Korte Zoutstraet en de catbolieken de hunne naer 'l gesticht der Dames van Maria kunnen zenden. Onze Stedelyke Raed besloot verder deze school slechts te zuilen bouwen dauonder de uitdruk- kelyke voorwaerde dat de Staet er door milde toeiagen zal tusschenkomen. Hel Schepenencollege wierd ook gelast1° den noodigen grond te zoeken; 2° de noodige maetregelente nemen om een voorloopiglokael aen te wyze en in gereedheid te brengen, en 3° van mei* 't gouvernement verder te onder handelen. De wet van 15 Juni macbligl het gouver nement om by middel van toelagen in de kos ten van eerste stichting tussclien te komen, en wy hopen dat men aeu de stad Aelst niet zal weigeren't geen aen andere sleden wierd toege- staen. Doch boe mild ook de toelagen van den Staet mogen wezen, zal deze nultelooze offi cieele middelbare meisjesschool weer eene som van 60 a 70 duizend frs. doen verspillen. En ware het daermeê nu maer alles effen,maer neen, boven den jaerlykschen intrest moet de stad vooreen derdein de jaerlyksche onkosten tusschenkomen. Wy errineren het, de school van Mylbeke (Bornputje) zal ook eene uitgave van 40 dui zend frs. veroorzaken en dan nog bovendien zal de stad ook weêral voor liaer aendeel in de jaerlijkscbe onkosten moeten zorgen. Wy vragen bet waer zal de stad al dil geld gaen zoeken?.... Voor ons zyn er slechts twee uitwegen 1" alle de noodzakelyke en zelfs dringende openbare werken tot betere tyden uitstellen, de straten, wegen, banen en gebou wen zonder onderhoud laten, of 2e Geld leenen en om den dienst dezer leer.iiig te verzekeren, 'tis te zeggen, de intresten te kunnen betalen en 't kapitael terug te keeren.eene schoolbelas- tingen te heffen, gelyk le Brugge. Dan zou de Aelstersche Burgery toch wel begrypen, dat hel de schuld is der liberalen dat onze stede lyke lasten zyn verzwaerd geworden. En nu ten slotte zeggen wyWat zyn wy gelukkig dat de liberalen hier op ons stadhuis niet zetelen, wanl men zou bier zooveel nulte looze en zulke kostelyke scholen stichten dat men ons T merg uit de beenderen zou zuigen. HEX WERK. Men kan op dryerlei wyzen werken 1° Met God 2° voor God 5°Tegen God. 1° Met God werken, dat is Hem, by alles wat men doet, in alles en overal zien; Hem bidden, aenbidden, bedanken Hem zyne hulp en gra tiën vragen Hem onze moeiten, ons lyden, onzen arbeid opolferen en Hem zyne zegenin gen verzoeken voor ons en voor al wat ons aengiiet. Niels verrichten zonder Hem te raed- plegen. 2" Voor God werken, dat is werken tol zyne glorie, om hem te doen kennen, dienen, aen bidden, met zyne almacht, zyne goedheid,zyne lielde te verkondigen en te veheffen. Dat is dc onwelenden onderwyzen.aen de bekeering der zondaren, aen het lieil der wereld,aen de zalig heid der zielen medewerken. Voor God wer ken, is man zyn van geloof, zyn leven op land ol water blootstellen in liet opzoeken der ver loren schapen, man zyn van opoffering even als een apostel, die zynen goddelyken Meester helpt in het bekeeron der wereld. 5° Zonder God werken, dat is bandelen zon der le bidden anders gezegd, dat iswerk en gelyk een lastdier dal niet bidt, dat is eten, drinken, slapen-, zyn gemak, zyne vermaken nemen, de fortuin, de rykdommen en de eere- ambten najagen, goed zyne béurs en zynen buik vullen. 4° Tegen God werken, dat is werken als een duivel, het kwaed prediken met hetzelfde door geschriften of godslasteringen bekend te ma ken, terwyl men de Geboden Gods of die der Kerk schendt, heiligschenderyen bedryft en verergernissen geeft, de wereld, de kinderen, Hier is niets, zeide de boer, wat gy zoekt; kyk maer overal rond. Calvinliiac slond op en ging de keuken eu de twee belendende vertrekken rond, terwyl hy de bedden, de kusten, hei vaelwerk, de haerdyzers, enz, opnam. Dal is alles, hé? zeide hy. Er is nog wel een oude kist in de schuer, zei de boer, die wy gebruiklen om haver in le bewaren, toen wc nog kippen hadden. I aet zien, zeide de koopman. Beiden gingen naer de schuer. De koopman moest al zyne handelskoelheid ge bruiken, om niet luidop de bewondering uit te spreken, loen Ivy zich voor de prachtige middelccuw- schc kisl beyond, die naer een boek van deze dorps- schuer,* verbannen was Wanneer hy opgeknapt, schoongcmackt cn vernist was, kon dit meubel dui zend francs opbiengen. u Hoevtcl vraegt gy voor oil oude ding Beide hy tot den hoer, op den verschillijsten toon, die hy kon aenncmen. Twintig francs, zeide Pierre .Matlhieu, na eenige oogenblikken nagedachtenis le hebben, liet schynl my dal du kisl dat waerd is. Hy is nog stevig niellegenstaende zyn ouderdom. Hm zeide dc koopman, twintig francs ma ken vier mooie stukken van honderd stuivers. Laet ons naer den liaerd teruggaen, daer zullen wy er nog eens over spreken. Ofschoon dc afstand van dc schuer naer de keuken kort was, was zy loch voldotnde om in hel hoofd van Calvinliiac een vreemd, ongewoon, ongerymd, zon derling denkbeeld tol rypheid le brengen. Eerst sloeg de koopman cr geen acht op, en loen het vervolgens weer by hem opkwam, dal hy den draek met zich zelvcn stak, vroeg hy zich af, ofhygek werd. Daer de lezer dit denkbeeld zeker niet kan raden, moeten wy het hem doen kennen. Calvinhiac dacht er in ernst aen voor de kist to geven, wal ze waerd was, en van dit zaekje slechts dat voordeel te trek ken, waerop ieder koopman recht heefl. Nu, wat zou het Al is men koopmau in antiquitei ten en rommel, Auvorgnaei en compagnon van een jood, toch zyn er oogenblikken, waerop men iels goeds in de borst voelt kloppen. Dat heerlyke vuerlje, Oio oude mantel, dat eerlyk gezicht van den pachter, die zieke vrouwen, die twee kinderen, dal geheele binnenhuis had de snaren van die goedhartigheid doen trillen, welke God, toen Hy ons schiep, in ons binnenste gelegd heeft. Het scheen Calvinhiac acnge- naem toe, ditmael de rol der Voorzienigheid le spe len, namelyk de deugd le beloonen en menschen ge lukkig le maken. Zyn associé, Samuel Block, zou nooil op die gedachte gekomen zyn, die was ie vasthou dend, te veel man van dc werkelykheid, le zeer koop man, te zeer jood Hy, Calvinhiac, had een even ge voelige ziel en een ev'en edelmoedig hart als de besle, allyd wanneer hy het maer wilde Kortom, hel slond vast: de kist zou volgens de waerde bclaeld worden; zooveel le erger voor Block, die hel meubel vooreen builensporigen pryszou moeien verkoopen, wilde hy en zyn compagnon er niet op verliezen. Toen hy eenmacl besloten had le doen, wat hy voor een goed werk hield, nam de koopman in auti- qditeitcn zyn tyd waer Hy wilde op zyn gemak het voor hem nieuwe genot smaken, eene rechtvaerdige en edelmoedige daed te verrichten, Gy zyl dus besloten, zeide hy, den ouden koffer le verkoopen, vriend Ja, mynheer de koopman. En gy will er twintig Irancs voor hebben Ja, mynheer de koopman Dus als ik u Iwinlig francs voor uw koffer geef, zult ge u voor voldaen en daerenboven nog aen my verplicht rekenen Inderdaed, zeide Pierre Matlhieu. Als ik weer haver heb, zal ik ze ergens anders bergen in afwachting daervan zullen de twintig francs my zeer wolkom zyn. Wil ik u nu eens iets zeggen, eenvoudige landman? zeide Calvinhiac. llw kist is voor my en oen ,venncr acht honderd francs waerd, zoo goed als een franc een fianc waerd is. De pachter wist met of hy waekte of droomde indien de vreemdeling jonger, schooner, minder grof en minder gebaerd geweest was, zou by hem voor een engel aengezien hebben, die uil den hemel geko men was, 0111 hem uil zyne ellende le verlossen.Mae hy kon toch moeilyk een Auvergnaet, die de veertig achter den rug had, in donker groenen fluweelen jas gekleed en rommelkoopman van beroep, niet voor een engel houden De pachter moest zich er dus by bepalen den reiziger als den eerlyksten en edelmoo digslen der menschen aen te zien waerin by zich echter noch evenzeer vergiste, alsof hy hem voor een engel had gehouden. Calvinhiac haelde uit zyn leeren gordel acht hon derd francs in schoone louis d'or en telde ze eer voor een in de van vreugde bevende hand van den pachter. Er werd besloten dat Pierre Matlhieu op zich zou nemen de kist den volgenden dag goed ingepakt naer Saint-Laurent te brengen, in eene herberg, waer de koopman in antiquiteiten ze zou laten alhalen. Daer de regen opgehouden had, begaf de reiziger zich weer op weg, tot aen do poorten van Saint-Lau rent door Pierre Matthieu vergezeld, die hem met zegeningen overlaedde, hem zyn redder noemde en beloofde, zoolang hy leefde, van dienst le zullen zyn, indien de koopman namelyk zyn nederigen dienst noodig mocht hebben. Toen Matlhieu, op de hoeve teruggekeerd, aen zyne moeder verhaelde wat er voorgevallen was, scheen de goede vrouw cr niet uitermate over verrast. Ziet ge wel, Pierre, zeide zy, ik had On zen Lieven Heer al te lang gebeden Hy kon niet nalaten ons le hulp te komen De ziekte dor beide vrouwen was voornamclyk door zorg en ontberingen veroorzaekt. Met de acht honderd francs kwam ook dc gezondheid weldra in dc boerdery terug. Eenige maenden later telden do stallen weer, evenals vóór de veeziekten, twee koeien, een varken en eene geit. Van alle zaken, ooit door de firma Gerard Calvin hiac, Samuel Block en C°, verhandeld, zal de aenkoop van den koffer waerschynlyk de beste geweest zyn voor den rechterstoel Gods. Einde. «0» (t* Vervolg en slot.) Van zyne vroegere beroepen had de Auvergnaet den smaek en dc behoefte om voetreisjes le maken, behouden Hv ,!de derhalve, zolfs loen hy ryk geworden w wee 0: drie r. nden in bet jaer aen helle vort io rloopen van de eene of andere Fran- sehü provincie. De groole en zelfs do kleine steden versmadende, of zo tenminste slechts doortrekkende, bezocht e- de vlekken, dc dorpen cn gehuchten, vvaer op dot lydstip nog verscheidene ouderwetsche oorwerpen bewaerd werden", welker eigenaers de waerde met kenden. Wat had hy al mooie koopjes gedaen Het was op een dezer reizen dal hy op den v% g gekomen was, vvaer wy hem achtergelaten hebben. Hoe moeilyk de wegen ook zyn, een volhardend reiziger komt wel waer hy wezen wil; Gérard kwam dus eindelyk aen de schuilphets, die hy sedert twee uren zocht. Deze schuilplacls was niels anders dan de boeve La Roche. De Arabior, die do wotslyn doorkruist, begroet de frissche bron met geen dank- baerder vreugde. De koopman duwde de deur open, ging de kleine bir.nenplacis over, lichtte de klink van de voordeur open irad hel vertrek binnen, dat wy boven beschreven hebben. Goeden dag, zeide hy, ik ben zoo vry u voor geld en goede woorden een plaetsje by het vuer te verzoeken. Een blik, dien hy in de kamer wierp, loonde liem aen dal dc huiselyke toestand met dezen tuchtigen loon met overeenstemde, Hy voegde er derhalve met al de zalving, waerloe zyne slem in slaei was, by Gy hebt zieken, nadr'rk'-.zic, da's leelyk! Gezondheid is dc grootste schal en ziekte hel ergste kwaed. Terwyl hy deze aphorismen ten beste gaf, zette hy zich zonder complimenten aen den haerd neer, op de plaets dio de kinderen, door de komst van een vreemdeling opgeschikt, zoo oven hadden openge- Wal een hondenweer, zeide hv. ik geloof niet, dat ik zoolang ik leef, ooit zulk een stortbui op mvn Ivf gehad heb. Hy óverdreef niethet water stroomde van zyne kleederen. Ge zuil kou vatten, zeide de eerzame pach ter Daer hangt een oude mantel, lot op den tlraed loe afgesleten, maer zindelyk cn droog, gezoudt wys doen hem in de plaels van uw jas aen te trek ken. Goed, zeide de reiriger, ik ben mei van plan eene kou op le doen. Terwyl Calvinhiac de donkergroene jas voorden gryzen mantel had verwisseld, had Pierre Mallhieu een geheelen takkebosop hel vuer geworpen. De vlam knetlerde vroolyk en Hik kerend. Het is hier beier dan op den weg, zeide de reiziger mei een zucht van voldoening. Maer dal is geene reden, om op zyne lauweren le gaei. rusien. Zeg my eens, vriend, hoever is het van hier naer Saint Laurent 700 kilometers rekent men. Goed! als ik nu binnen een halfuer verlrek, zal ik nog vroeg genoeg komen om van den postwa gen gebruik te maken. Want de duivel hale my al3 ik weer le voel ga. Hy voegde erby Zvl gy eigenaer of pachter van dit boeltjo lk ben pachter, mynheer. cc Dal dacht ik wel, en de zaken gaen niel zooals gc wel zoudt willen, niet vvaer? Uwe slallen zyn ook door de veeziekte geteislerd en uw oogst door den hagel vernield, nielwaer? zonder de ziekte te rekenen, hel ergsle van alle kwaed. Ja, wat zal men er van zeggen Geduld, geduld maer Iedere stand heeft zyne bezwaren, lk ben koopman, maer geloof me, daer is ook alles geen goud wat er blinkt. Bankroeten, slappe lyden, dat zyn onze veeziekten en hagelbuien Maer ik spreek van dingen, waerin ge geen belang stelt. Laet zien, hebt ge soms nog wat oud aerdewerk, wal oud koper of een ouderwetsch meubel te verkoopen ?Ik ben een rommelkoopman.»

De Denderbode | 1881 | | pagina 2