Nieuwe schillen. - Nieuwe lasten. der lokalen ten minste 50 duizend franks zal kosten,en, liet ergste van al, jaerlyks eene uit gave van 20 duizend franks zal veroorzaken. Voor 't oogenblik houdt men zich te vrede met de inrichting van twee klassen, die dry of vier leerlingen bevatten en voor de welke twee professors reeds zyn benoemd die te samen eene jaerwedde van byna 5 duizendf ran ks genieten 2e Eene nieuwe middelbare school voor meisjes in te richten die ook jaerlyks zes h zeven duizend franks zal verslinden 3° Eene nieuwe lagere school voor jongens en meisjes ten gehuchle Mylbeke, aen de Lan- gestraet, tot stand te brengen, alwaer reeds dry of vier vrye scholen bestaen die altyd zullen bloeien terwyl de officieele altyd zullen kwynen. En hiermee zyn wy nog aen 'l einde niet.... Toekomend jaer zal men de inrichting van nog andere nieuwe scholen eischen, en dit zonder dat er de minste noodzakelykheid, eenige gegronde reden toe bestaen. Wy ook zyn minnaers van het onderwys 't is de heiligste onzer plichten aen elkeen het onderwys te verschaffen, maer wy vergeten niet dat volgens den tekst en geest onzer grondwet het Vrye Onderwys de regel en 't Slaetsonderwysde uitzondering is Heden wil men hel vrye onderwys vernietigen en de Staet als de eenige groote opvoeder en onder- wyzer des volks doen optreden. De stichting van zoovele nultelooze scholen alhier is de eenigste oorzaek dat onze slede- lyke financieele toestand, tot hiertoe zoo bloei end, in gevaer gaet gebracht worden. De gewoone inkomsten onzer stad beloopen tol 287 duizend franks. De noodzakelyke uitgaven zyn gemiddeld, of 't een jaer door 't ander berekend, van 960 duizend franks zoodanig dat de begroo- tingsstaet zeer wel in evenwicht kon gehouden worden, wanneer de kosten van 't openbaer onderwys slechts tot 24 duizend 524 franks beliepen gelyk in 1879. Doch nu heden dat deze kosten, uil hoofde der nieuwe scholen, tot rond de zestig duizend franks zyn geklom men, is dit onmogelyk geworden. Wy mogen dus niet meer denken aen groote openbare werken; geen kasseiwerken, geen onderaerdsche goten, enz., enz., meer het is gansch onmogelyk nog eenig werk uit te voeren. Geen ander middel b^staet erdan de burgery met nieuwe lasten te overladen, maer deze taek zullen wy den Staet overlaten; hy alleen zal er de verantwoordelykheid van dragen daer hy alleen het ook noodzakelyk heeft ge- maekt. Op tyd en stond zullen wy u allen, Mede burgers, uitnoodigen de besprekingen dezer zaken te willen bywoonen, om u te overtuigen dat de Gemeenteraed van Aelst zyne plichten weet te kwyten. Hopen wy dat de goddelyke Voorzienigheid het Vaderland en onze stad van die ramp zal bewaren, en laet ons, door u allen ondersteund, de toekomst zonder vrees verwachten Deze klare en zoo duidelyke verklaringen welke de heer Van Wambeke, in naem des Ge- meenteraeds liet hooren, hoeven geenen ver deren uitleg elkeen zal de gewichtigheid ervan by eersten oogslag begrypen. Sprekende over de officieele scholen die alhier, op 't bevel van 'i liberael ministerie, moeten tot stand gebracht worden, en name- lyk.overde inrichting eener middelbare Staets- school voor meisjes, wezen wy op de schreeu wende geldverspillingen die hierdoor zullen veroorzaekt worden. Wy vraegden waer zal de stad al dit geld gaen halen Ja, wy vragen het nogmaels waer zal de stad al dit geld gaen halen En nogmaels ook antwoorden wy dat er, volgens ons, maer twee uitwegen bestaen, namelyk 1° geld leeneu om die scholen op te bouwen en in te richten 2° nieuwe belastingen heffen om de intresten dezer nieuwe leening te beta len, het kapitael op tyd en stond terugkeeren en ook iu de jaerlyksche onkosten te voorzien die deze nieuwe scholen zullen veroorzaken. De magisters uitVerbond diep overtuigd, dat, in tegenwoordigheid der uitzinnige uit gaven, waertoe ons Besluer door 't Gouverne ment gepraemd wordt, eene vermeerdering der stedelyke lasten onvermydelyk is, snauwen ons bitsig toe Had het Besluer in betere ty- den deze dringende instellingen ingericht in plaets van 't geld aen nultelooze werken te ver- kwisten, dan zou het heden geen geld te zoeken hebben. En wat noemen de magisters nu nultelooze werken Het Posthótel, de Overdekte Botermerkt en het traliehek rond den hof der Fabriekplaets de werken van gezondmaking en verfraeiing op den Dam, enz., enz,, met een woord, de ein- delooze jeremiaden die alle de rare vogels uit 't Verbond in de kiesstryden van 1878 en 1881 lieten hooren. Onze geëerde lezers moeten het zich errinne- ren; in 1878 en nu lest in 1881, hebben wy alle de zoo dwaze als ongegronde liberale beschul digingen wederlegd, zonder dat de Magisters en de Esculaep-scliryvervan't kruiskensboekje tot hiertoe iets legen onze wederleggingen hebben weten in te brengen. Wy achten het dus overbodig er ons heden nog verder meê onledig te houden. Wy schreven hierhooger dat eene verzwa ring onzer reedszoo drukkendestedelyke lasten onvermydelyk is en dit willen wy hier in korte woorden bewyzen. Ter zake dus De jaerlyksche gewoone inkomsten der stad beloopen, 't eene jaer door 't ander berekend op 287 duizend franks en de gewoone uilgaven, ook 't een jaer door 't ander gerekend, tot 260 duizend franks. In deze 200 duizénd franks zyn de onkosten voor 't openbaer onderwys niet begre pengansch deze som moet uitsluitelyk dienen om de bestuerkoslen, de politie, bet onderhoud van gebouwen, stralen en wegen, enz., enz., te betalen. En om de gewoone uilgaven niet boven de hooger bedoelde som te doen klimmen, is men genoodzaekt geweest alle de kredieten op het uiterste minimum te bepalen, dit wil zeggen, dat men in 't budjet slechts de sommen heeft geschreven die strikt noodig zullen wezen, wil men niet dal alle openbare diensten op gegeven oogenblik stilstaen de gebouwen in puin vervallen en de straten onbruikbaer worden. Nu, daer de gewoone inkomsten slechts tol 287 duizend klimmen en de strikt noodzake lyke uitgaven tot 260 duizend franks beloopen, blyven er maer 27 duizend franks over die aen 't openbaer onderwys kunnen besteed worden. Maer die som is ontoereikend om in de schoolkosten te voorzien. Voor 1882, dus voor dees jaer, beloopt het schoolbudjet lot ruim 60 duizend franks, in plaets van 24 a 23 duizend gelyk het in 1879 was.... Er is dus eeri te kort van ongeveer 25 duizend franks voor 1882, en wat het later zal wezen, dal weet God alleen. Wy vragen het nogmaels, waer zal de stad die 25 duizend franks gaen zoeken? En wy antwoorden by de lastenbetalers, deze zullen het te kort moeten goedmaken Medeburgers, wy staen dus voor eene onver- mydelyke verzwaring der stedelyke lasten die dees jaer nog zal moeten gebeuren. Onze stedelyke Raed, de heer Burgemeester verklaerde het dynsdag lest in zynen naem, zal weigeren eene enkele roode duit nieuwe stedelyke belastingen te stemmen. Deze taek zal de Raed aen het liberael Ministerie over laten... Wy keuren dit besluit van onzen Ge meenteraed goed en wy zyn verzekerd dat alle ware Aelstenaers er zuilen aen toejuichen. Immers dit besluit is uiterst rechtveerdig men heeft commissaire spécial op commissaire spécial naer Aelst gezonden om er nultelooze scholen te stichten, en 't is dan ook maer juist dat Pietje Faro ook een commissaire spécial afzende om zich de noodige gelden voor die scholen te verschaffen. En het zal alsdan het liberael ministerie en niet onze stedelyke Raed wezen die al de ver antwoordelykheid dezer hatelyke nieuwe belastingen zal te dragen hebben.... De ma gisters uit 't Verbond, zullen dan goed hunne domme jeremiaden over 't Posthótel, de over dekte Botermerkt, enz., enz., te herhalen heb ben de belastingbetalers zullen genoeg weten dat het de liberalen en de liberalen alleen zyn, die hen hun geld uit den Z3k kloppen om eenen troep hoogmoedige en verwaende schoolpedanlen, echie luirikken, ie onderhou den, die hedendaegs de plagen van steden en dorpen zyn geworden Wy vernemen dat minister Van Humbeeck besloten heeft dat de schoolmeubels der libe rale meisjesschool in de Korte Zoutslraet, zonder pryzy door de stad zullen overgeno men worden, maer dat het gouvernement zal betalen. Vrywilligersleger. De maetschappy het Vrijwilligersleger heeft eerie circulair uitgegeven, waerin het bestier andermael klaer en duidelyk de kwestie welke het verdedigt, uit-een zet. Wy roepen er de aendacht over in. Deze verceniging wil zoo min de loling, dat is de bloedwit, als het haellvk en welvaeil-ver- nielend pruisisch stelsel altemael soldaet. Dit laeiste, zegt de cirkulair te recht is het monster dat ons verslinden zal Alleman soldaetdan verzwaren nogmaels de lasten en blyven de akkers braek en fa- brieken stil liggen. Ja, dan kunnen de ver- armde familiën, naer de nieuwe wereld een plekje gronds gaen zoeken, waer hunnen arbeid beter vergeld en hunne vryheid meer geëerbiedigd zal worden. Een vry willig leger is mogelyk, als de in richting daervan slechts loyael en gemeend wordt gedaen; het is voor ons Belgie ration- neel, het is meer dan voldoende, het is zelfs geraedzaem. Alwie zich by die vereeniging wil aenslui- ten, wendde zicli lol den zetel der maetschappy in het Gulick, Moriaenstrael te Antwerpen. De bydrage beloopt van 1 tot 20 fr.; groolere som men zyn ook welkom. Eene Godslastering. Een troltoirblad van Brussel, de Chronique, zegt by gelegenheid van Kersmis deze schan dalige woorden Ik gevoel de goesting om de kleine grap der Joden van de A'IV0 eeuw te vernieuwen en lot handtastelijkheden op de hostiën over te gaen. 11ndien ik ooit eene hostie in handen kryg, één, twee, lahop! en weg er meê Roept het geene wraek om God zulke blas- phemie in België neêr te schryven Hoe laeg is de liberale pers, hoe laeg zyn onze geuzen dan gevallen j Het hart walgt by zulke zondige vermetel heid en zoo durll men in een eatholiek land de overgroote meerderheid der bevolking honen door te spotten met hetgene wy boven alles eeren en beminnen Valt zulke aenstootelyke tael niet onder toe passing van art. 144 "des strafwetboeks Roep echter op wet als de geus ze moet toe passen. frissche berglucht deed ons goed, want onder den grond was hel kil en vochtig. Een honderdtal passen van het roovershol sprong plotseling een man meteen karabyn gewapend uit bet kreupelhout en riep onzen gids, die de eersle was, toe Chi va la! (t) Ik ben Vitlorio, uw vriend, en die twee hoe ren.maer dal raekt u niet, Geronimo! Het wachtwoord dan Vitlorio fluisterde de schildwacht eenige woorden in het oor. liuono, benissimo-, (2) gaet door maer zeide Geronimo en verdween woderaciner het kreupelhout Onderweg vertelden wy elkander in hel fransch wal ons overkomen was. Charles verhaelde, dat hy uit zyn slaep onlwaekie, doordien men bezig was hemde handenen voeleu te binden; loen hy schreeuw de en poogde zich los te rukken, had men hem even als my door een slag op het hoofd onschadelyk gemaekt. Toen hy hel bewustzyn wederkreeg, stond de kapitein vóór hem, en vroeg hem vergeving voor heigeen hem aengedacn w as; hy gaf hem zyne papie ren en hel overige weder en beloofde hem aenstonds mei my in vryheid te stellen Uaer Charles natuerlyk verbaesd opkeek by die zonderlinge handelwyze vao een bandiet, en den kapitein daerover zyne verwon dering te kennen gaf,verklaerde deze het nu te zulle« ophelderen, maer dal hy het op papier zou zetten werkelyk schreef hy gedurende eenige minuten en zeide toen dal hy my ging halen. Nauwlyks had dt kapitein hem verlaten of Charles hoorde een schot. Hy dacht eerst dat de kogel aen myn adres was, doch lot zyr. troost hoorde hy spoedig de zware slem van den hoofdman, wiens woorden hem volkomen ge ruststelden. Voorzichtig, Siijnori! vermaende onze gids want wy bevonden ons op een smal en hobbelig pad tusschen twee donkere afgronden. Eensklaps hoorden wy e^nc geweldige ontploffing in de richting van het hol dal wy verlaten hadden de grend schudde en beefde Wat is dat? vroegen wy onzen gids. (1) Wie is daer, Werda(-2) Goed, hggl goed. By besluit van minister Van Humbeeck wor den voorloopiglyk aengewezen als meesteres seri aen de nieuwe middelbare Staetsschool voor meisjes, te welen Bestuerster Jufw. Cornelie De Dwingelo. Regente. Ondenvyzeressen Jufw" Vermallen Aimée'; Droissart Jeanne; Meert Célestine; Verbist Flore. Dit voorloopig zal weldra definitief wezen wy kennen die knepen. Onon molto, (I) Signorihel is ons paleis dat in de luchi springt! Wy gaen verhuizen. En Vitlorio sprak de waerheid. Eindelyk kwamen we aen een veilig en goed be- gaenbaer pad. De bandiet wees ons eenige huizen in de verte en zeide Ziedaer M. Indien gy dit pad volgt, zyt gy er binnen eenige minuten Verder mag ik op straffe des doods niet medegaen, hel is ook onnoodig. Op straffe des doods vroeg ik onwille keurig. Ja. Signorhet is zoo. Hier begint het gebied van den II. Vader, en hel is ons door den kapitein verboden de grenzen te overschryden. Wacrom zult gy wel weien, zoo goed als ik. a Waerlyk, ik weet hel niet. En de/.ouaven dan, Signor? Die vreemdelin gen, die uil alle landen den Paus komen dienen vroeg de roover ongeloovig. Ik begryp u niet. Dan zal ik het u maer zeggen. Wy zyn geen lafaerds. Signorimaer voor die zouaven zyn we wel een beetje bang; hel zyn echte duivels, de een zoo wel als de ander! Ik spreek by ondervinding.' Daerom heeft de kapitein ons verboden over de grenzen te gaen, en hel spyt ons in 't geheel met. Maer ik moet u verlaten,Signori; men wacht my, want wy gaen, zó'oals ik u gezegd heb, verhuizen. En nu addio Signori! (2j Wy wilden hem eenig drinkgeld geven, doch hy weigerde halslarrig het aen te nemen. Wy verzoch ten hem onze groeten over te brengen aen zynen kapitein, hetgeen hy beloofde.Spoedig was hy achter eeno rots verdwenen. Hel toeval wilde, dat wy in hetzelfde huis onzen intrek namen, waerin ook de officieren logeerden.Zy waren zeer blyde ons gezond en wel te zien over ons avontuer spraken wy byna dien nacht niet. Toen Charles en ik tot onze groote vreugde weder alleen waren,brak myn vriend het papier open en wy lazen lot onze verwondering Ietterlyk hel volgende in de fransche tael MynheerHel is acht jaren geleden dat ik als Honderdjarige Jubelfeest. Wy vernemen dat het Gesticht van den H. Aloysius. te Gyseghem in den loop van 1882, een Jubelfeest van meer dan 100 jaren bestaen zal vieren. pit Gesticht, ten tyde der fransche omwen teling reeds in vollen bloei, telt overal en in alle standen een groot getal oud-leerlingen, welke allen met waer genoegen de gelegenheid zullen waernemen om hunne oude vrienden en gezellen de band te gaen drukken en te samen de Jubelfeest te vieren van het alombe- kend Gesticht, 't welk hen zulke zoete errin- gen hunner jeugd nalaet. Uit Erembodegcm. Op donderdag 29 december j. 1., had te Erembodegem de inwijding plaats der nieuwe lokalen eener catholieke jongensschool, ge steld onder de bescherming van den Hen drik. Dit gebouw^ zonder tegenspraak een der schoonste welke men op buitengemeenten aantreft, is men verschuldigd aan de onuitpul- bare milddadigheid van den achtbaren heer Notaris De Smet. die reeds zoo menige gifte aan zijn geboortedorp schonk. Het wijdingsfeest werd daags te voren door het gebulder des kanons en het geluid der klokken aangekondigd, 's Anderdaags, om half tien ure, werden de leerlingen van al de vrije scholen der gemeente stoetsgewijze naar het huis Gods gebracht. Eene ontelbare menigte vervulde weldra de Kerk. Men bemerkte zelfs ouder de aanwezigen eenige welgekende geu zen en geuzinnen, die ongetwijfeld betaald waren om hunne lage rol van bespieders tot in den Tempel des Heeren te komen spelen. Eene plechtige mis ter eere van den H. Geest, werd gezongen door den Zeer Eerw. Heer Onderpastoor van Ronsse (St. Hermès), zoon van wijlen den eerzamen heer J. Van Vaerenbergh oud-Burgemeester der gemeente. Onder de Mis, beklom de Weleerwaarde Heer Deken van Aalst den predikstoel en deed eene korte aanspraak tot de geloovigen. Hij legde in duidelijke woorden de ceremoniën der wijding uil en wees er op welke groote dank baarheid allen den achtbaren weldoener ver schuldigd waren. Na de Mis, trok men proces- siegewijs naar het nieuwe schoolgebouw. Vooraan het Kruis, het Fanfarenkorps en een ontelbaar getal scholieren van beidegeslachten, daarna de Congregatiën der jonge dochters en van den H. F. X.; vervolgens alle de leden van het Armbestuur, van denKerk-en Gemeen teraad en van den Catholijken Schoolpenning, eindelijk de Geestelijkheid waarachter eene menigte nieuwsgierigen. Ouderwege ontmoette men overal de duidelijkste blijken van ware belangstelling en rechtzinnige deelneming. Alle huizen waren bevlagd, schoone praal bogen opgericht en alle kanten kreeg men keurige omslandigheidsdichtjes en jaarschrif ten te lezen. Aari en in de school vooral had men fraai versierd. Honderden aanwezigen traden te gelijk met de leerlingen de prachtige lokalen binnen, en, men kon het bemerken, elkeen be wonderde om le meest de ruime en gezonde gebouwen welke voorlaan, tot spijt van die 't benijdt, aan de leerende jeugd eener door en door catholijke gemeenteeene waardige schuilplaats zou verleenen. Eene diepe en indrukmakende stilte heerschte terwijl de Zeer Eerw. Heer Deken de ceremoniën der wijding voltrok en de kruisbeelden in de nieuwe school plaatste. Daarna trad een leerling dezer school vooruit, met eenen praclitigen bloem tuil en dezen den waardigen Heer Weldoener aanbiedende hedankle hij Hem in aller naam, Hem ter zelvertijde ook belovende dat eiken dag uit het gezegende schuiloord de vurigste smeekingen voor zijne tijdelijke cn geestelijke welvaart zouden ten Memel stijgen. Ten slotte, werd door de scholieren der gemelde schooi een weluitgevoerd omstandigheidslied gezon gen. Hiermede eindigde dit troostelijk feest. Iedereen keerde voldaan en ingetogen huis waarts, God dankende en lovende en de mild ste zegeningen des Hemels afsmeekende over Hem die zoowel de catholijke belangen zijns geboortedorps begrijpt en zoozeer ter harte neemt. Eere en dank zij Hem. Moge de Algever zijne milddadigheid honderdvoudig beloonen. I.E. P. S. Degenen die niet gelooven dat de Catholijke Jongensschool van het dorp 160 leerlingen en nog meer telt, mogen zich tot den onderwyzer dier school wenden. Hij heeft beloofd dat hij zulks ten allen tijde zal doen aan hen die zoo goed willen zijn bij hem te komen zien. Bericht aan Mijnheer, ftlevrouw en aan de fieskens Wallekcns, aan de aapkens en tutti quanti. Volgens den National,zou minister Frère zyne portefolie van minister willen verwisselen tegen de groote portefolie van gouzerneur der Nationale Bank....Niet dom die minister Frêre\ in die groote portefolie van gouverneur der Bank blyven immers jaerlyks lionclertl banknoten van «likke duizend franks haperen.... Honderd duizend franks is een ander paer gespen als de jaer wedde van 21 duizend franks van minister. GEESTELYK KRONYK. In ons Bisdom blyven er nog slechts 5 pries ters in bediening, in de verledene eeuw gebo ren, te weten E. H. Kanunnik Van Boxelaeregeboren in 1797. E. H. De Lepeleer, Pastor gphnrpn in 1798. E. H. Van Hoeymissen, Pastor van Kerkx- gein, zwarte Kad, vol genever op den Zwartenhoel aengeloopen, roepende ik ga my verdrinkei en dit met den kop eerst.En inderdaed 't gene vervaelje sprong met den kop eerst in waterDoch eenige lieden aldaer aen 't ar beiden, wierpen hem spoedig de reddingsbot toe, en 'i was oprecht leutig om zien hoe dan per en met welke uiterste blydschap dedrenk'e ling het hem toegeworpen reddingsluig me beide armen omsingelde.De held van dit dram 't welk op zulke gelukkige wyze zyne ontknoc ping had, vondt waerschynlyk dat het wate op dit tydstip desjaers wal al te killig is,en hj in alie geval, nog liever zyn buikske met gene ver vulde dan met de bedorvene fabriekwater die onze rivier bevuilen. Dezer dagen deelden de liberale gazette een verhael meê van een non of novice, die t Graz in 't water gesprongen was, omdat z met dwang in 't klooster werd gehouden. 't Was niet moeilyk om er by te voegen, dt dit weereen liberael leugen was. Vandaeg moeten de Oostenryksche liberal bladen bekennen, dal er geen woord van het die historie waer is. De Oostenryksche gazelten hebben een logenstraffing moeten opnemen zullen d Belgische liberale gazelten uit hun eigen eer lyk genoeg zyn, die logenstraffing meê te dee len Gewoonlyk zyn ze dat nietwy zullen zien Men leest in de Volkszeitung van Berlyn De landverhuizing der Duitschers naer d Vereenigde-Staten zal in 1882 nog aenzienlyke zyn dan de vorige jaren. Reeds zyn er i400 geëngageerd voor 1882. De Lloyd van Breme, gaet het getal zeilschepen, dat hy bezigt om d uilwykelingen te vervoeren, vergrooten. Vol gens het nieuwe plan zullen in de maend Maei 1882 achttien stoombooten uit Bremen nae Amerika vertrekken. Het is genoegzaem gekend dat deze zuch naer landverhuizing in Duilschland voor voor naemste oorzaek heeft den langen duer van de militairen dienst en do zware lasten die lie militaire stelsel aen de bevolking oplegt. Oo is het getal jongelingen, welke den ouderdoi hebben om onder de vaendels geroepen t worden, zeer groot tusschen deze duizend Duitschers, die een nieuw vaderland gae zoeken. En ons ministerie ook, zoekt den belgische bodem vorachtelyk te maken door het inkrim pen en verdraeien onzer dierbaerste vryheder door het opleggen van menigvuldige en on rechtvaerdige belastingen en door de uitbrei ding van het soldatenspel. Moord te Gent. Zondag avond om trent 7 uren, is in de herberg de nieuwe zaei op den hoek der Stropstraet en van den Otter gemschen steenweg, te Gent, een moord ge pleegd. Een jongeling van ongeveer 22jaei Laurens Van der Cruyssen, is door Gust. De meulemeester, baes van gezegde herberg, doo geslagen, Volgens het schvnt was Vandercruyssenme eenige makkers in de herberg van Demeule meester, waer gedanst werd, gekomen, hai aldaer twist gezocht en de meubelen der zat erg bf-schadigd en gebroken. Demeulemeester r woede ontstoken, vatte wat hem het eers onder de handen viel, namelyk eenen hame en sloeg Vandercruyssen |op de hersens. D jongeling is eenige oogenblikken later aen d gevolgen van den slag overleden. Demeule ken, geboren in 1796. Op 13 November zal de E. H. Pastor van Kerkxken zyne jubelfeest j meester is nog denzelfden avond aengehoude over vyftig jaren pastorsdienst mogen vieren, j en ter beschikking van den prokureur de w a r»„i»--.— van st-Lievens- konings gesteld. De E. II. Iiemes, Pastor Essche, geboren in 1799. De E. II. Remes is Pastor van St-Lievens-Essche sedert Juni 1853. Dus, zal hy, in Juni 1883,ook over vyftig jaren pastoreelen dienst kunnen jubileeren. De E. H. Tavernier, Pastor van Vurste, ge boren in 1799. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Matthys, onderpastoorleZele, is pastoor benoemd te Nieuwerkerke.— De Eerw. Heer Van Achter, proffessor te Eekloo, is coadjutor be noemd te Ncdereenarue. M. Mazy, uit Seminarie is proffessor benoemd te Ninove (1) Niet veel. (2) Yaertwcl Heeren. konstabel diende aen boord van het fransche oorlogs fregat onder bevel van den kapitein l/z Philippe de la R., uw geachton vader. Op de reede van B., myne geboortestad en de woonplaets myner moeder, eene weduwe, waegde ik het in een oogenblik van opge wondenheid de hand te slaen aen myne luitenant E. d'Hik stond voer den krygsraed terecht, doch het gelukte my uil myne gevangenis te ontsnappen en ik vluchtte naer Italië, alwaer ik geworden ben wat ik nu ben een bandiet. Voor myne gebrekkige moeder, wier eenige steun ik was, heelt, zooals ik sedert ver nomen heb, Mynheer uw vader tot aen hacr dood, die twee jaren geleden plaets had, steeds zorg gedragen. Toen ik in uwe papieren den naem uws vaders las, besloot ik dadelyk u, en om u, uw vriend An- toine de la M in vryheid to stellen, zonder losgeld te vorderen do kinderliefde dwong er my toe. Zooals gy wellicht reeds zult geraden hebben, waren én de gids dien gy te C. genomen hebt, én.de zoogenaemde geitenhoeder leden myner bende. De boer en-zyne huisvrouw, in wier woning gy tot myn leedwezen overvallen zyt, zyn geheel onschuldig, 'zy kennen ons niet als roovers, zyn, zoowel als gy in hun slacp overvallenen konden u niet te hulp komen. Hun is echter geen leed geschied en thans zyn zy weder op vrye voeler.. Wy trekken naer een andpre plaets: ook dat offer breng ik aen de kinderliefde. Jean DUMONT. Een jaer later las ik to Marseille in een Napelscb dagblad: La Véritd, dat de leden der zoogenaemde Roode Bende, die de omstreken van de stad Napels hoogst onveilig inaekten, eindelyk door de llaliaen- sche troepen waren verrast; dat al de roovers, met hun kapitein zestien in getal, zich lot den laelsten man lieten dooden, liever dan zich over te geven en dat, om een denkbeeld le geven van de woedende tegenstand der bende, de kapitein, een zekere Gio- vani del Monte, niet minder dan zeventien wonden had ontvangen. De regeeringstroepen hadden 23 dooden, waer- onder 2 officiereu en 30 gekwetsten, waenan 3 offi cieren. K1NDE. STERFGEVAL. Vrydag avond 6 dezer, is alhier in den gezegenden ouderdom van 80 jaren, godvruchliglyk overleden den achtbaren heer Jan-Frans Possemierslid van '1 Comileit der Bewarende Gezindheid en Hoofdman van't Genootschap van den H Franciscus Xaverius. De achtbare overledene was een moedige en onver- schrokkene christen, aen wien nooit iels te lastig viel, wanneer hel de belangen der goede zaek goldt. Aen zyne medewerking hebben wy de stichting der Bewarende Catholieke Vereeniging-van ons arron dissement te danken, welke zoo veel goeds heeft gesticht en ons van de liberale slaverny eindelyk heeft verlost. Hy ruste in vrede! CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. T. te Bergen fr. 6 over 1881 dank Br. L. D. M. over zyne goede vvenschen en een zalig en geluk nieuwjaer aen uw beide. ALLERHANDE NIEUWS. Aen onze geëerde geabon neerd en. Donderdag lest hebben wy aen alle onze geachte geabonneerden den Aelstereclien Klapper, Almanak voor T jaer O. H. J. C. 1882, toegezonden. Wie het boekje niet mocht ontvangen, wordt verzocht er ons dadelyk van te verwittigen een nieuw nummer zal onmiddelyk afgezonden worden. Het Tribunael der Scliool- inkwisitie zal Maendag 9 Januari aen- staende te Sottegem zitting houden. Wy raden onze vrienden aen zonder vaer noch vrees maer beleefd te antwoorden. Op Dry Koningenavond en lot laet in de nacht zag men alhier eene bende gemaskerde persoonen van de eene herberg naer de andere langs onze straten dwylen.net alsof wy in volle vastenavonddagen waren geweest. Naer 't schynt heeft onze politie aen die persoonen bevolen zich te ontmaskerendoch zy weiger den en lachten bovendien nog de vertegen woordiger der wet uit.... Proces-verbael is tegen ëénigen die door politie gekend zyn, opgemaekt. Of dit procesverbael gevolg zal hebben, dat willen wy afwachten. Wy zyn er in 't geheel niet tegen dat men zich op die dagen eens goed vermake, maer is 't nu toch wel noodig van zich, tegen alle reglementen in, te vermommen en door een helsch gelier de nachtrust der burgers te stooren? Dit feit werd hier verledene jaer en vroeger ook, nogmaels beslatigd.en wy denken dal, om er voor goed een einde aen te stellen, eene ernstige beteugeling noodzakelyk wordt. Dynsdag kwam de genoemde Domg Amand, beter gekend onder den bynaem vansco/t van Er dient hier bygevoegd te worden dat Van dercruyssen deelmaekte van de zoogezegd Zwarte bende, die de St-Pieterswyk zoo onvei ligmaekt; dat hy dus ongunstig gekend was terwyl Demeulemeester integendeel altyd goei van gedrag is geweest.Vandercruyssen en zyn makkers zouden de herberg de Nieuwe Zat binnengegaen zyn, opzettelyk om daer wanor ders te veroorzaken. Zy waren woest en wilt en hadden eene flesch met jenever by zich Vandercruyssen was algemeen gekend onde den bynaem van Korente. In de laetsle zitting van den gemeenteraet van St-Joost-ten-Noodewerd een verslag neêr gelegd van,'de vereer.igde kommissiën van be twiste zaken, policie en van openbare gezond heid, betreffende de lykenverbranding. Di verslag werd door den raed goedgekeurd en he schepenkollege gelast by de hoogere overheb pogingen aen te wenden om de lykenverbran ding te doen wettig verklaren. Indien dit beko men wordt,zal een toestel vanlykenverbrandinj te St-Joost-ten-Noode worden ingericht. Mei moet opmerken dat de belgische wet alleen d( lykenbegraving toelaet. Geheimzinnige zaek.Een onbegrypelyke gebeurtenis heeft in den nacht van zondag oj maendag te Brussel plaets gehad. M. Bouillon 27 jaer oud, bediende van M. Godfrin, Engel- sche straet, 11, was nogal laet gebleven ii eene herberg der rue du Poingon, waer by lie huis n. 14 bewoonde. Ten 2 ure wilde hy zyne makkers verlaten deze vroegen hem nog wat te blyven, doch hj zegde dat hy met zynen patroon moest werker aen de bordereelen der sommen, dien dag aei de Nationale Bank te betalen. 's Anderdaegs wachtte zynen patroon hen te vergeefs. Ten 2 1/2 ure werd M. Godfrii ongerusthy brak zyne kas open en vond alles in orde. Hier begint het geheimzinnige der zaek. Op den steenweg van Vleurgat, naest he! huis bewoond door de familie Anoul, bevindt zich een waterput, die alle avonden met eener sleutel gesloten wordt; die put heeft 30 meters diepte. 's Morgens bevond men dat het water ge roerd was men deed een pompmaker roeper die meteenen haek, twee frakken uit den pul haelde. Men verwittigde M. Rossignol,policie- kommissaris van Elsene, die juist bezig was met een onderzoek over eenen diefstal, den zelfden nacht gepleegd by de echtgenooten Goens. M. Rossignol deed terstond den put onder zoeken,en men vond er het lyk in van M. Bouil lon. In een zyner zakken vond men nog zyn gouden horlogie, zyne ketting en een boeksken met zyn adres en dat van zynen patroon. Het lyk is naer het doodenliuis van Elsene gebracht; het parket is verwittigd. Voegen wy hier nog by, dat liet slot van den put was opengebroken. Veepest. De veepest, die in het dis- trikt Waldenburg, iu Silezië, is uitgebroken, heeft zich ook reeds in de naburige distrikten Landersliut en Bolkenhain vertoond. Er zyr voorzorgmaetregelen tegen de uitbreiding der ziekte geuqmen.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2