Godveerdegem. Schepen, M. Van der Veken F. Goefferdingen. Schepen, M. Van Lierde J. Grimmingen. Burgemeester, M. Germanes T. Schepen, Van Helleputte H. Grootenberge. Schepen, M. Dooreman C.-L. Gysegem.— Schepen,M.Vander Cruysen F.-J. Hautem-St-Lieven.Schepen,M.CarnewalR. Heldergem. Schepen, M. Antheunis J.-B. Herdersem. Burgemeester, M. Moens J.-A. Sehepen, M. De Coninck F. Herxele. Burgemeester, M. De Preter J. Schepenen, MM. Van der Stricht B., en Van Buggenhout P. Hillegem. Schepenen, MM. Dieraert P., en Vits G. Iddergem. Sehepen, M. Cobbaert J. Idegem. Burgemeester, M. De CremerP. Sehepen, M. Van Cleempulle P. Impe. Burgemeester, M. Schockaert L. Schepenen, MM. De Ras B., en Impens J. Kerkxken. Sehepen, M. Coppens J.F. Lede. Sehepen, M. Wibo E. Leeuwergem. Schepenen, MM. De Smaele J.-B., en De Porre C. Lelterhautem. Schepenen, MM. Matthys C., en Eloot J.-B. Liefferingen. Burgemeester, M. Kestens P.-J. Sehepen, Cammaeri J. Meerbeke. Schepenen, MM. Carlier T. en Van Vreckem C. Ninove. Sehepen, M. Van der Schueren L. St-Antelinckx. Sehepen, M. Nuttinck J.-B. Het arrondissement Aelst telt 81 gemeenten, de steden Aelst, Geerardsbergen, Ninove en Soltegem in begrepen 35 gemeentebesturen zyn volledigd en er blyven dus 46 steden en gemeenten die geen College van burgemeester en schepen bezitten ofwel waer het onvolledig blyft. WETTELYK BESLUIT. By Koninklyk besluit van 30 December 1881, wordt aen de stad Aelst eene subside van fr. 20,000 toegestaen, om haer te helpen in het voltrekken van eenen gemeenschapsvveg, langs den Dender, tusschen de St-Anna- en de Zee- bergbrug, welke den steenweg van Brussel na er Gent met de statie des yzerenweg zal verbinden. RECHTERLYKE KRONYK. De volgende heeren het bestuerlyk arron dissement Aelst bewoonende, zyn door 't lot aengeweze» om deel te maken van den jury,ge roepen om de zaken te vonnissen onderwer pen aen de Assisen onzer provincie, gedurende den zittyd beginnende den 30 Januari aen- staende MM. Liénart Karei, bankier te Aelst. Pyck Jozef, koopman te Aelst. Rollier Louis, brouwer te Denderleeuw. Verbrugghen A., notaris te St-Lievens- Hautem. Baert August, eigenaer te Sottegem. De zaek-Van Bavel is maendag voor het assisenhof van Brabant afgeloopen. De jury heeft Adolf Van Bavel plichtig verklaerd aen moordpoging op de genaemde Joanna De Greef. liet hof heelt verzachtende omstandigheden aengsicjnen en d<v" plichtigelot 5 jaer opslui tingen tot dé kosten veroordeeld. Onze lezers zullen zich zonder iwyfêl 00? de omstandigheden herinneren der zoogezegde onlusten van Laroche. Eenige catholieken had den de vryheid genomen te fluiten, wanneer de onschendbare M. Bouvier gedurende hel schoolenkwest aldaer voor den Catholieken Kring voorbyging. Dit schynt eene misdaed duizendmael erger dan eenen catholieken dag- bladschryver half dood te slaen. Inderdaed, verscheidene personen werden hiervoor vervolgd en de rechtbank van Marche sprak onlangs het volgende vonnis uit. Werden veroordeeld Zéphir Tinant, vrye onderwyzer te Houf- lalize, tot eene maend gevangenis en 50 lr. boete of 12 dagen gevangenis; H. Orban de Xivry, nyveraer te Laroche, Voorzitter van den provincialenraed van Luxemburg en Liard- Jacquemin, koopman en oud-burgemeester van Laroche, elk tot 50 fr. boete of 12 dagen ge vangenis Leon Marquet-Danloy, Charles Jos. Béchet, Louis Fagnant, Jul. Bastogne, koopman en Bissen Nicolas, elk tot 400 fr. boete of 25 dagen gevangenis; de echtgenoote Franc-ois en Marie Francois, elk tot 30 fr. boete of 8 dagen gevangenis. Charles-Joseph Béchet, Jules Bastogne, Charles Fagnant en Léon Marquet zyr. daeren- boven nog veroordeeld voor beleedigiog der gendarmen de twee eersten tot 26 fr., de tierde tot 30 fr, en de vierde tot 40 fr. boete. De onkosten tot 400 fr. beloopende, zullen door de veroordeelden gedragen worden. Zeven andere beschuldigden zyn vrygespro- ken. De rechtbank heeft als verzachtende om standigheden aengenomen, dat het schoolen kwest de gevoelens der bevolking van Laroche heelt kunnen kwetsen Van alle kanten ryzen er klachten op over de verwarring die hedendaegs in den Post dienst heerscht. Geeneweekgaet voorby of ons worden menigvuldige klachten door onze ge- abonneerden toegezonden hier wordt ons blad niet besteld, daer brengt men het twee en dry dagen na de verzending thuis. En 't zyn wy alleen niet die hiertegen de stem verheffen, neen, velen onzer Confraters klagen over de heerschende verwarring. Een correspondent der Vlaemsche Gazel van Brussel vraegt wat hier toch de oorzaek mag van we zen Wel eenvoudig, dat men overal de by- gevoegde facteurs die des zondags den dienst hielpen verrichten heeft afgeschaftEn waerom Uit gespaerzaemheid, daer de offi cieele scholen toch zoo schroomelyk veel geld ver slindenWaerom niet eenige duizenden schoolratten die land, steden en gemeenten opvreten afgedankt en aen de builénfacteurs die des zondags onder hunnen dienst byna bezwyken, de hulp gelaten die ze noodig heb ben om hem goed te kunnen uitvoeren Maer wat is 't?... Wat maekt het aen de liberale ministers dat alle de openbare diensten in ver warring verkeeren, als zy maer hunnen gods- diensthatenden en onvaderlandschen school- stryd gunnen voortzetten Wy verzoeken onze geëerde geabonneerden, welke ons blad niet mochten ontvangen of by wien het te laet besteld wordt, er ons schril- telyk te willen van verwittigen... Wy zullen alsdan met meer kracht kunnen reklameren. Minister Rolin is zoodanig van de verbre kingsziekte aengedaen, dat hy tot zyne eigene beslissingen toe verbreekt. De gemeentekiezing van Looz-de-Stad was door de Bestendige Deputatie van Limbourg goedgekeurd.... Eene onbeduidende reklamalie was tegen deze kie zing ingediend, en minister Rolin denkende dat de catholieken te Looz hadden gezegepraeld, verbrak de kiezing... Deze verbreking verwekte groote opschudding in 't gouvernementshötel te Hasselt;... immers, M. Rolin had, o, mira kel! eene liberale verkiezing verbroken.... De Gouverneur vloog onmiddelyknaer Brussel om den minister te verwittigen, en dadelyk liet M. Rolin Zyne Majesteit een tweede besluit onder teekenen, dat een vroeger besluit door hem in dezelfde zaek genomen, verbrak. En zoo verbrak minister Rolin zyne eigene beslissing iets wat nergens gebeurde..., En dan noemen de liberalen M. Rolin een be kwamen minister!? CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. C. V., te St-Pauwels, fr. 6-00 over 4882. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer De Latte, onderpastor van Overmeire, is onderpastor benoemd te Zele; hy wordt vervangen doorden Eerw. Heer Ver- braeken, pastoor der laetste wyding. Te Vrasene is onderpastor benoemd de Eerw. Heer Potjau, onderpastor van Eist, die vervangen is door den Eerw. Heer Weemaas onderpastor van Vrasene. Getuigenis van een School jongen in het Enkwest. De Bien Public kondigt een enkwest af dat leerzaem is voor hel publiek en doel zien wat soms de getuigenissen weerd zyn, die door sommige jongens, tegen achtbare personen, vooral geestelyken worden afgelegd. Camille Vonck, 41 jaer, leerling in de offi- cieele school van Maldeghem, doet zynen eed niet. Hy zegt dat M. Daugimont, in de kerk, aen de catholieke schoolkinderen verboden heeft met de leerlingen der liberale scholen te spelen, omdat deze venyn in het lyf hadden. M. Willequet verlustigt zich gedurende eenige oogenblikken met een aental ongepast heden tegen de geeslclykheid. Cyrillus De Meyer,f jaer, leerling in dezelfde school, zoon van den burgemeester, weigert het verhael van Vonck te bevestigen. Vonck heeft hem verteld wat hy zooeven verklaerde, maer slechts verscheidene dagen na dat de onderpastoor aldus zou gesproken hebben. Dit kind verklaert uit eigen beweging, dat de leer lingen der catholieke school nooit slechte voorbeelden geven. M. Camille Daugimont32 jaer, onderpastoor te Maldeghem, loochent gezegd te hebben dat de kinderen der officieele school venyn of den duivel in het lyf hebben. Het is reeds lang dat dit gerucht in omloop is,en ik heb 95 kinderen der zondagschool ondervraegd of doen onder vragen. Allen waren eenstemmig om te ver klaren dat dit nooit gezegd werd en dat ik nooit onderscheid gemaekt heb tusschen de kinderen myner zondagschool. Vonck houdt aerzelend zyne verklaring M. DaugmWf zegt, dat het kind Vonck :n tegenwoordigheid v?n twee getuigen ?g,'{ ver klaerd heeft, dat de woordtP. in kwestie nooit werden uitgesproken.De twee getuigen bevin den zich in de zael en zyn gereed te bevestigen hetgeen ik zeg. M. Willequet. Gy hebt geene getuigen te dag veerden, en ik weiger wie het ook zy te hooren tot staving van uw gezegde. M. Daugimont. Ik zal er byvoegen dat het kind-Vonck aen VirginieTemmerman verklaerd heeft dat de onderwyzer hem zyne getuigenis gedikteerd had. Vonck voegde er by dat hy op zekeren dag zyne getuigenis gelezen had voor den opzienerdie ze had goedgekeurd. Hy zegde ver der aen vrouw Louisa Delaere. dat de onder wyzer hem geviaegd had of hy naer hel enkwest wilde komendat hy van builen zou geleerd heb ben wat hy zeggen moest en dat indien Vonck op voldoende wyze zyne getuigenis aflegde, de inspek- teur hem eene belooning zou geven. (M. Willequet zweel groote druppels). Het kind Vonck moet die verklaring aen beide vrouwen gedaen heb ben rond het einde van mei, of het begin van juni 4884. M. Willequet. Gy hebt gesproken van 95 kin deren, noemt ze. M. Daugimont. Allen? M. Wiliequet. Allen. M. Daugimont. Ik kan u al die namen niet van buiten opzeggen. Mag ik eene lyst raed- plegen. M. Willeqnet. Neen. De onderhooring van M. Daugimont wordt onderbroken. Pieter Verschorre, 41 jaer, leerling in de offi cieele school te Maldegem, doet zynen eed niet. Hy bevestigt Je getuigenis van Vonck. M. Daugimont maekt een gebaer van ontken ning. M. Willequet, hard sprekende en allerlei ge baren met de handen makende. M. de onder pastor uw gedrag is halelyk. Gy zoudt dit kind willen bang maken: gy zult er niet in geluk ken. Wy zyn hier om de getuigen tegen uwe pogingen te beschermen. M. Daugimont. Verontschuldig my M. de voorzitter, ik wil niemand bang maken. M. Willequet. Jawel! Gendarmen verbergt het kind Verschorre voor den getuige Daugi mont. Getuige Daugimont, nog een woord of een teeken van u, en ik doe u buiten zetten. Verschorre houdt zyne getuigenis staende. (Eenvoudige opmerking Gedurende de ge tuigenis der kinderen staet de onderwyzer recht achter de inkwisiteurs. Wat beteekent dit alles?) Emile De Baets, 41 jaer, leerling der offi cieele school te Maldegem, bevestigd de getui genis van Vonck. Een briefje van uwen reporter wordt den President behandigd en meldt hem, dat toen De Baets binnenkwam, het kind De Meyer aen Vonck zegde Die zal hem misklappen. Het kind De Meyer bekent gezegd te hebben: die zal slecht getuigen, omdat hy zal verveerd zyn te houden staen hetgeen hy te zeggen heeft. M. Willequet zegt dat het schoolenkwest te Maldegem slechts zaterdag vastgesteld werd en dat men bygevolg de getuigenissen reeds over acht maenden niet kon gereed maken. M. Daugimont. Het enkwest was sedert lang verwacht. M. Willequet. Zeker. M. Willequet zegt nog Wy doen het onder zoek slechts dan, wanneer wy van de onderwij zers en hunne vrienden inlichtingen hebben. Het is op die inlichtingen dat hel onderzoek plaets heeR. Walmack loochent het ernstig feit, dat M. Daugimont hem len laste legt. Vonck zegt, dat hy aen vrouw Delaere en vrouw Temmerman gesproken heeft, maer dat deze er van eigen vinding hebben by gedaen. M. Willequet. Hebt gy bekend dal de onder pastoor Daugimont nooit de woorden in de kwestie heeft uitgesproken? Vonck (onthutst). Ja... neen... M. Willequet herhaell zyne vraeg niet meer. Vonck herhaelt altyd letterlijk dezelfde verkla ring, iets dat door het publiek zeer wordt op gemerkt. Walmack loochent niet dat hy de verklarin gen zyner leerlingen heeft gedikteerdhy zegt dat hy hel niet was die aen zyne leerlingen gezegd heeft dat M.Daugimont beweerd had dat de leerlingen der officieele school den duivel in 't lyf hadden. Virginie De Temmerman, vrouw Van Rey- broeck. 40 jaer, koopvrouw in visch te Malde gem, bevestigt op liet eerste punt de getuige nis van M. Daugimont. Vonck wordt rood en verklaert dat vrouw De Temmerman de waerheid zegt,'flat M. Daugimont nooit gezegd beeft dat de liberale leerlingen den duivel in lyf hebben, en dat hy, Vonck gelogen heeft, (Al de aenwezige personen klappen in de handen. M. Willequet doel de zael ontruimen. Hy staet recht en maekt weêr allerlei gebaren met de handen. ALLERHANDE NIEUWS. Het nieuws door de brusselsche dagbladen meegedeeld als zou de Troepskinderenschool alhier in bezetting, onze stad verlaten om zich naer Yperen te begeven,schynt van allen grond beroofd te zyn. De Avenirbelge kondigt aen,dat by Bergen een o/ficieele onderwyzer en een officieele onder- wyzeres, op het punt van samen te trouwen, verklaerd hebben dal alle godsdienst legen hunne princiepen was, en dat zy buiten het gramatikael verbindingsteeken, door den bur gemeester uilgesproken, geen andere verbind- tenis kenden. En aen zoo'n personen, die alle godsdienstig gevoel over boord smyten,zouden wy onze kinderen moeten toevertrouwen Een spreekwoord zegt; het is onmogelyk voor iedereen wel te doen.Dat ondervinden de priesters tegenwoordig het bestvoor zekere liberalen doen zy nooit wel. Dezer dagen stonden twee zulke liberalen aen de statie van Brussel. Een priester kwam van den trein en droeg zelf zyn reiszak, of schoon hem twintigcommissionarissentegelyk hunnen dienst aenboden. Zie eens daer, zegde een der liberalen, die pastoor draegt zyn reisgoed zelfMoest het een koffer zyn, hy zou hem zeker op zyne schouders zetten En dat om geen drinkgeld aen eenen werkman te moeten gev*';, Wat vrek! En dat preekt dei beweert het volk te beminnen. Alle prullen, hoort ge? Gy hebt geiyk, meende de andere. 's Anderendaegs stapte een ander priester van den trein vergezeld van eenen commission- r ris die zyn reiszak droeg. Onze twee geuzen waren daer weer en de beknibbelaer vandaegs te voren herbegon. Dat is my een luiaerdZyn reiszak weegt nog geen twintig kilos en hy moet hem van een ander doen dragen. Die pastoors zyn te grootsch en te lui om hun goed zelf te dragen. 't Is waer zegde zyn kameraed- Wat moet nu een priester doen, die van den trein stapt en eenen reiszak by zich heeft, hem zelf dragen of hem laten dragen door eenen commissionnaris Antwoord't Isgelyk wat hy doet.de geuzen die erop slaen te kyken zullen het slecht vinden. Onder alle belgische steden onderscheidt zich Brussel voortdurend in de beoefening der onalhankelyke en onzydige zedenleer; in 1881, heeft onze hoofdstad 40 echtscheidingen inge boekt. Wel is waer, in 1880 zyn er 65 geweest, of nfeer dan een per week. Luik telt 21 echtscheidingen in het afgeloopen jaer. Hel cyfer van Bergen is ons onbekend doch Henegouwen schittert door het getal misdaden, hetwelk ook een.... liberale voor uitgang is. M. Armand Neut, in de Indépendance aen- gevallen over het vlugschrift Pier Rechtuit, dat hy deed uitdeelen aen de lokalen,waer school enkwest gehouden wordt, heeft aen het brus- selsch blad geantwoord en eischt de opneming van het vlugschrift in zyne kolommen. Daer zal het voortieflelyk geplaetst zyn. Het schynt dat de laelste kiezingen van Laeken, waerin dezen keer de liberalen ge wonnen hebben, zullen worden gebroken dezelfde feiten die de vorige kiezingen deden verbreken, hebben nu weêr plaets gehad en men telt de omkooperyen met honderden. Binnen eenige dagen vertrekt M. Adolf Gilles, nyveraer te 's Gravenbrakel, voor de derde mael naer den Congo (Midden Afrika). Verscheidene handelslalien zullen op de boor den van dien stroom opgericht worden. Kapitein Janssens en de luitenants Vandevelde, Groug en Nelis vertrekken ook naer Midden-Afrika. Het tribunael der schoolinkwisi- tie heeft de verledene week te Antwerpen werkzaem geweest. Uit de koddige ondervragingen blykl dat het Bureel van Weldadigheid van Antwerpen jegens de ongelukkigen, wier voogd en vader het moest zyn, handelwyzen gebezigd heeft welke een getuige met krachtdadigheid geschand vlekt heeft door te zeggen dat zy wraek riepen tot den Hemel. De officieele onderwyzers, düiir gelyk elders, schryven de ontvolking hunner scholen toe aen de drukking der geestelyken, zonder te vergeten, zich zeiven een pluimken aen den hoed te steken met hun onderwys en hunne methoden hemelhoog te verheffen. Maer, als zy het niet deden wie zou het dan wel doen? M. de ddvokaet Frederik De Laet, zoon van den achtbaren Antvverpschen Afgevaerdigae, heeft talryke feiten van drukking aengehaeld, gepleegd door de mannen van de officieele weldadigheid. liet comileit van vrye liefdadig heid van Antwerpen, onderhoudt op dit oogenbiik 1700 huisgezinnen, slachtoffers der schreeuwende willekeur van weldadigheid. De arme huisgezinnen zyn het voorwerp geweest van alle denkelyke vervolgingen. En men zou willen dat in tegenwoordigheid van zulke eer loosheden de openbare denkwyze onverschil lig bleve Uit de samenvatting der afgelegde getuige nissen, moet men opmaken dal M. Devigne te Antwerpen geene lauweren heeft geoogst; ten andere, hy is gewoon, in het vlaemsch land vooral, te ondervinden dat de zetel van het voorzitterschap niet altyd opgevuld is met molligen dons, maer soms met scherpe door nen.... Dynsdag morgend kwam een dronken kerel op het policiebureel te Brussel en ver klaerde dat hy zyne vrouw, die te St-Cillis woont, vermoord had. Hy gaf zynen naem op en stelde zich gevangen. Na genomen inlich tingen vernam men dat hy aen zinsverbysterir.g leed, door den drank veroorzaekt. Zyne vrouw zegde dat hy 's morgens in dronken toestand naer zyn werk gegaen was. Zyne kinderen zyn hem op het policiebureel komen halen en heb ben hem naer huis gebracht. Het is te hopen dat hy na eenige dagen rust zal genezen zyn. Zondag lest heeft er eene stoutmoedige poging tot onlriggeling plaets gehad op de linie van Quiévrain. De trein uit Parys naer Brussel vertrekkende ten 40 ure 45 m.'savonds,was te Quiévrain aengekomen met eene vertraging van 53 minuten, en bygevolg was de trein, gezegd des Primeurs, welke hem moet volgen, hem voorgereden. Tusschen Soigniesen Neuf-villes bemerkte de machinist van dezen trein een rood licht,teeken van groot gevaer.Hy deed terstond den tsein stilhouden. Dwars over den weg waren 15 a 20 bills, op 6 a 8 meters afstand van elkander gelegd Had de expresstrein op zyn gewoon uer moeten aenkomen.dan zouden er groote ongelukken gebeurd zyn, daer men den trein niet gauw genoeg zou hebben kunnen stilhouden. Het is aen de waekzaemheid van een barreelwachter te danken, dat men het gevaer heeft kunnen vermyden. Dynsdag avond, omtrent 6 uren, zyn twee kerels in het huis gedrongen van M. Bo- dart, Boulevard Frére-Orban, te Gent, en heb ben er de dame van den huize, die alleen thuis was, vastgebonden aen den trap en haer een prop in den mond gestopl. Vervolgens hebben zy haer het geld afgenomen, dal zy by zich had en nog andere weerden ontvreemd, waerna zy het huis verlaten hebben. De dame was zoodanig verschrikt.dat zy thans bedlegerig is. Denzellden dag, 's middags, had een achtjarig meisje, Joanna Biesman, wonende in de Rogiersstraet, en dat alleen thuis gelaten was, petrool gegoten in de brandende stool. De uitslaende vlammen deelden het vuer meé aen de kleeren van het meisje en het kind be kwam erge brandwonden. Gelukkig kreeg de policieagent Van der Beken, die in de naby- heid in dienst was, het goed gedacht zynen overfrak uil te doen, en het kind er in te wik kelen. Hierdoor werden de vlammen gedoofd. De moedige agent heeft brandwonden aen de handen bekomen, liet kind is naer het gast huis gedragen en verkeert in bedenkelyken toestand. Men weel dat voor de rechtbank van Moni- pellier, in Frankry^doorecn neef van PiuslX, een proces ingespannen was tegen zekeren Jogand, die onder den pseudoniem van Leo Taxil een eerloos schimpschrift had uitgegeven tegen Z. 11. Pius IX. De rechtbank heeft den schryver veroordeeld tot hetbelalen van 60,000 fr. schadevergoeding en de opneming van het vonnis in 60 dagbladen, en daerenboven de verdere uitgave van dit werk verboden heeft. Dat is goed gepeperd, hé Het volgende drama heeft verleden don derdag avond in de gemeente Cuesmes plaets gehad. Zekere vrouw Sylvia Rideau, echtge noote André, was om 9 uren, eenen eemer water gaen putten, en in den put gevallen. Op hare noodkreten kwamen de geburen toege- loopen. Een liaek, aen eene koord bevestigd, werd in den put neergelaten, en weldra haelde men den drenkeling op. Men greep haer by de kleeren vast, doch ongelukkig scheurden deze en de vrouw viel op nieuw in den put. Twee uren later haelde men haer lyk op. Zy laet ver scheidene kinderen achter. De policie heeft over dit ongeluk een onderzoek geopend. Cesar Vandelanolte, stalknecht in den o Lion Blanc te Wervick, had met gespaerd geld overjaer eene aktie gekocht der leening van Brussel 4856. Hy komt er eene premie van 25,000 fr,mede te winnen. Indien velen, in plaets van hun drinkgeld aenstonds te verleren, de voorzienigheid had den van er eene aktie mede te koopen, zouden zy ten minste kroes trekken van hun geld, en daerby nog de kans hebben van eene premie te winnen. Verleden donderdag is er brand ontstaen in het vlasfabriek van Ath.Ten half elf 'savonds werd de alarmklok geluid er. eenige oogenblik ken later was er reeds veel volk ter plaetse. Het vuer was uitgebersten in het gebouw, dat lot droogkamer diende en waerin zich ook de groote stoommachien bevindt, die de weef getouwen der werkhuizen van MM. Wauters en Cooremans inwerking brengt.Toen de pom piers aenkwamen stond het vlasmagazyn volop in brand. Men kon alleen trachten den brand te beperken. Na vele pogingen gelukte men er in het aengrenzende werkhuis te vrywaren, en weldra was het gevaer geweken.Het vlasmaga zyn is alleen vernield. De schade is nog al groot. Men had dezer dagen jmmeld dat twee personen, een vrouw en een kind omgekomen waren in een brand te Avin (Haspegauw). Zie hier wat het Journal de Huy daerover zegt Woensdag 4 januari, ten 5 ure 's morgens, werden de bewoners van Avin gewekt door het geroep: Brand! brand! Het huis bewoond door de genaemde Euphrasie Wanson stond in volle vlam. De eerst aengekomen zagen eenèn knaep van 8 a 9 jaer,in zyn hemd het huis ont vluchten. Binnendringende vond men in de" kamer de lyken van Euphrasie Wanson en van haer jongste kind. Later viel de zolder in, en men vond het verkoold lyk van zekeren Fla- mache, die met Euphrasie Wanson leefde. Ziehier wat men over dit drama vertelt: Se dert een jaer reeds woonde Flamanche met vrouw Wansondeze laetste wilde steeds met Flamache trouwen, doch Flamache weigerde. Vrouw Wanson had zich daerop tot denproku- reur des konings gericht, om Flamache den toegang tot haer huis te doen verbieden. Den 5 dezer had Flamache dit bevel ontvan gen. Alles bewyst dat vrouw Wanson en haer kind vóór den brand verwurgd zyn.Volgens het verhael van den overlevenden knaep.het oudste kind der ongelukkige vrouw, was Flamache ten 4 1/2 ure opgestaen.en met het licht en zyn geweer naer den zolder gegaen.Eenige minuten later hoorde hy een schot. De moordenaer had zich gezelfmoord, na de woning in brand ge stoken te hebben. Op de veemarkt woensdag te Waver ge houden, waren te koop gesteld 177 melk koeien, 45 ossen, 25 veerzen, 18 kalveren, 60 varkens en 470 kleine varkens. Ziehier den middenprys welke belaeld werd koeien, fr. 490 ossen, fr. 280 veerzen, fr. 135; kalve ren, fr. HO varkens, fr. 100 kleine varkens, fr. 16. "Veeziekte De longziekte der koeien is in verscheidene fransche gemeenten aen Belgie palende uiigeborsten, onder andere: ie Wasquehal, te Capelle, te Templeuve en te Lequin. Men weet dal deze ziektezeer besmet- telyk is voor het rundvee alleen, en zy zich slechts door besmetting ontwikkeld. Dry tyd- stippen worden by deze ziekte bestadigd: 't eerste, als 't vee begint te hoesten en dan is er nog genezing mogelyk; het tweede, wanneer een slymig vocht uil mond en neus vloeit, als ooren en beenen koud zyn, de melk ver* dwynt en het beest weigert te eten, de genezing wordt nu moeielykerhet derde vangt aen, als 't vee mat wordt, onder 't gaen tuimelt en de buik slaegt, en dan is er geene hoop op redding meer. Als goede raed schryven wy voor Zoodra de eerste teekens zich vertoonen, het besmette beest afzonderen, er dadelyk een veearts byroepen,en terzelfder- lyd de Gemeenteoverheid verwittigen. 't Art. 319 van het strafwetboek zegt immers dat alle houder of bewaker .van beesten of run- ders verdacht van besmetieiyke ziekten door 't gouvernementtebepalen, tezynaengedaen wel ke niet dadelyk den Burgemester der gemeente waer de beesten zich bevinden, zal verwittigd hebben, of, die, zelfs vóór dat de Burgemeester op de verwittiging geantwoord hebbe, dezelve niet zal opgesloten hebben, zal gestraft wor den met eene gevangzitting van 8 dagen tot 2 maenden en tot eene boete van 26 tot 200 fr. Men ziet het de wet is streng, maer't is noodig. FRANKRYK. De republiekanen hebben in de kiezingen voor 't Senaet van zondag lest de overhand be- haeld. Er waren 79 senaleurs te kiezen 64 re- ptibliekanen en 18 conservatieven werden geko zen. M. de Freycinel is viermael gekozen. De Senaet zou 207 republiekanen en 93 conserva tieven tellen. Te Parys zyn MM* Victor Hugo en l'eyrat alleen by de eerste stemming gekozen. M. Bara- dot, de inlransigeant, is gevallen en majoor Labordère is by den tweeden toer gekozen met MM. Freycinei en Tolain. De kiezingen zyn lamelyk woelig geweest. Oproerige kreten werden gehoord; 23 personen werden aengehouden waeronder d'Eudes, Couniet en Louise Michel. Een pistoolschot werd in de menigte door een onbekend persoon gelost. Niemand is gekwetst. Onze lezers zullen zich nog wel de veroor deeling t.-.i 60,000 franks schadeveroordeeling herinneren van Leo Taxil, die den overleden Paus Pius IX in een schandig boek belasterd hadLeo Taxil om zich over de rechters te wre ken deed zyne verooVdeeling op al de hoeken van de straten der stad Parys aenplak- ken. Zondag avond, terwyl twee slraetschoeliën met hoeden op, een dier plakkaerten stonden te lezen, kwam een oude priester voorby. De twee laffe kerels namen aenstonds den geestelyke vast, sleurden hem tot by de plakkaerl en wilden hem dwingen de veroordeeling luid op te lezen. De ouderling echter weerstond zoo goed hy kon, maer hel ergste was te vreezen, toen een wacht meester der jagers, ziende wat er gebeurde, naderde en de twee lafaerds by middel van twee goed gepaste oorveegen in de goot deed rollen. Nu nam de moedige soldaet den priester by den arm en vervolgde met hem zynen weg. Zietdaer tot waer tien jaren republiek de be volking der hoofdstad van het catholieke Frank- ryk gebracht hebben. De sterfte ig dezer dagen in de hoofdstad van Frankryk op meer dan onrustbarende wyze aengroeid. Waer lol nu loe de overlydens twee per dag waren, zyn zy lol zes en zelfs geklom men. De buitengewone toestand wordt aen het vochtig warm weêr toegeschreven. Het Graf van Napoleon III De londener- korrespondenl van Figaro spot vandaeg met de mogelykheid van het rooven der overbfyfselen van Napoleon III en van den keizerlyken prins, uit de grafkelders van Chislehursl. Volgens hem berust al wat hiervan gezegd werd op een slechte grap. Inderdaed de depeche aen Mgr. Godard, biechtvader der keizerin, gezonden, droeg noch handteeken, noch datum en verdiende bygevolg geen hel mingle geloof. Waerom dan gansch de policie van Londen en de twee konstabels dag en nacht doen waken, ten einde iets te beletten, dat men zeker weet niet te zullen gebeuren. Van een anderen kant de lyken der beide fran sche prinsen rooven, zou vry wat meer moeilyk- heden aenbieden dan men wel denkt. De kapel van Ste-Marie, waerin het stoffelyk overschot rust van den keizer en van dezes zoon is te midden eener groep huizen gebouwd; men kan er slechls in na eene omheinig te zyn door- gelrokken, en de kerk zelf is in gemeenschap met de woning van Mgr. Godard, die nog door den koster bewoond wordt. Om bel lyk van Napoleon III te stelen, zouden er ten minste drie werklieden noodig zyn en een halve dag werk. De grafsteen van den keizer is een geschenk van de keizerin Victoria, in graniet Aberdeen, en weegt ongeveer 3000 kilo, welke men zou moeten verplaetsen, vooraleer hel be oogde voorwerp te kunnen naderen. De kist van den keizerlyken prins, van haren kant staet op eene verhevenheid, welke omringd is van een yzeren hekwerk, waerdoor zeer moei- lyk zou te komen zyn. De deur van het hekwerk is altyd gesloten en het slot zelf is gezegeld. Na onderzoek is gebleken dal de zegels onaenge- roerd zyn gebleven. De kisl wegnemen ware vol strekt omnogelyk. Wy mogen dus met reden be- weeren, dat die gansche geschiedenisniefsis dan een slechte grap. Dezer dagen overleed te Meyras in de omstreken van Nismes een honderdjarige ou- derlinge, vrouw Chastagner genaemd, en we duwe van eenen man, die in 1826 ter dood ver oordeeld werd. Zy was den 22 meert 1781 ge boren en genoot tol over eenige maenden de beste gezondheid zyoverleed aen de gevolgen van eenen ongelukkigen val. SPANJE. Ef.n drama. Het spaensch dagblad Et Dia bevat bet verhael van eene meer dan dramatische

De Denderbode | 1882 | | pagina 2