Kiezing te Meehelen. De kiezing is een der woeligste geweest, die men te Mechelen nog heelt beleefd. De hevig ste tooneelen hadden plaets. De geuzery tierde, huilde, dreigde; men brulde het Onge- diert der papen en de Marseillaise. Natuerlyk, de geuzery, franschgezind tot in de toppen der teenen, wil ons immers leveren aen Frankryk en aen de republiek. Liever fransch, zegt die party, liever fransch dan paepschin verwis seling van den kreet der geuzenLiever turksch dan paepsch Wat er te Mechelen gedrukt en onwettig gedaen is, gaet alle gedacht te boven, zegt de Courrier Ik sclryf u onder den indruk van een over groot kiesbedrog, in een bureel opgeteekend een kiezer zag in tyds op het stembiljet dat men hem gaf, een polloodteeken; dit laetste bestond in een kruiske, geplaetst in het libe- rael vierkant. Dit biljet werd gegeven aen zekeren Stevens, die luidop verklaerde, dat hy niet wilde ge dwongen zyn met een geteekend briefke, zoo als dat hetwelk hem in de hand werd gesteken. De burgemeester legde zooveel mogelyk de zaek van het geteekend briefken uiter was dwaling en hy weigerde 't feit in het proces- verbael op te teekenen. Het was, zegde hy, eene distraktie van wege het bureel. Ah zoo!.. 't Is overigens het eenige feit niet. Men heeft verscheidene studenten, van Brussel gekomen.de bureelen doen ontruimen. De schoonzoon van M. Verhaegen, M. Grisar, heeft men verplicht buiten het bureel te gaen. De anlwerpsche en brusselsclie Jonge Wachlen waren daer, met blauwe kokarden in het knopsgat. Het schynt echter dat er waren, die pour le besoin de la cause, soms eene roode kokarde instaken, om alzoo in de rangen der catholie- ken te dringenmen begrypt waerom. Alle eerlyke middelen zyn natuerlyk toegelaten. Zieihierdealgemeene uitslag der kiezing van Mechelen MEERDERHEID 1455. MM. MM. Broers 1455 Cluydts 1456 de Cannart-d'Hamale 1456 Delcourt 1464 de Kerckhoven 1440 De Vlaminck 1459 Dessen 1440 Monnem 1458 Janssens 1438 Niemants 1461 Kempeneer 1442 Opdebeek 1451 Ryckmans 1456 Poplemon 1436 Vanderghoten 1457 Selderslag 1456 Wittmann 1434 Van Riel 1460 Kumps 1455 A pers 1459 Ruts 1455 Michiels 1445 Dus is er ballotering tusschen 3 catholieken en 3 liberalen. Volkskamer. De zitting van dynsdag wierd geopend door de bespreking van eene kiesknoeiery door onze liberale ministers uit gevonden om 't liberael kraem in 't arrondis sement Soignies van eenen gewissen onder gang te redden. Het art. 61 der samengevoegde kieswetten laet toe dat wanneer de persoon die kiesre- klamen doet, komt te overlyden vóór dat er bepaeld uitspraek in de zaek is gedaen, ieder persoon, zyne burgerlyke en politieke rechten bezittende, eene nieuwe reklaem mag neerleg gen of de reeds neêrgelegde bytreden. De meuwe reklaem of de akte van bytreding moet bmnen de^vyf dagen aen.de partyen beteekend iOgd worden ter gr.'Me'vini,ne^r8e~ hoorden iievekindersakl ten "voordeele van een per- - i ,'.°n 1 soon die, volgens haer. heden not? rreene fonnrlo Eloile Beige, de Echo du Parlement, enz., enz., moch ten vvy ons aen een min of meer gepeperd afkeurend artikeltje in 'l Verbond verwachten.... Doch neen, wy hebben ons bedrogen.... Meesier Slinger, de groole zedemeesler, zwygl als een graf.. Wat maj de oorzaek van die stilzwygendheid wezen Heeft men hem van hoogerhand den weet gelaten dat 't ordewoord in deze zaek weêral ronken is of zon men soms 'l slot zyner klapkracn zoodanig dicht hebben loegedraeid dat er geen bliesje meer door kan Kom, kom, laet ons dat vragen staken, 't publiek zal wellicht beter dan wy do ware oorzaek van deze onbegrypelyke stilzwygendheid kunnen onderschi den Deloslaling van den ex-notaris De Vriendt wordt door de negentienden onzer bevolking een ongehoord schandaal geheelen. Geen wonder, men heeft zooveel medelyden niet met ongelukkige arme zieko familie vaders die soms slechts een handsvol aerdappels hebben gestolen om hunne lydende vrouw en kinders aen de folteringen van den honger te ontrukken. Zekere lieden, doch deze zyn zeer klein in getal, zoeken de loslaling van M. De Vriendt zooniet te wet tigen dan toch te verschoonen. De Flandre libérale deelde maendag lest een artikel meê In 't welk de schryver, ongetwyfeld een aelste- naer, zegt dal de heer minister van Justicie in de zaek-De Vriendt volgens oud beslaendef gebruiken heeft gehandeld. De zieke gevangen worden aliyd losgelaten om zich le kunnen herstellen, doch zoo zy hersteld zyn, moeten zy weêr na 't gevang lerug- keeren. En zoo is 't, zegt de {Flandre libérale, met M. De Vriendtalle veertien dagen moet hy door eenen geneesheer onderzocht worden, en zoodra hy gene zen is, moet hy weêr naer 't gevang.... Weêr nacr 't gevang?! f?' Men make dit de snullen wys'... Wy hebben ons noch 'l bedoeld nummer der Flan dre libérale, noch dit van den Echo du Parlement, in, 't welk 't artikel van 't eerst genoemde blad werd overgenomen, kunnen bezorgen, doch geloolbarc persoonen verzekeren ons dal, zyn hot wel de eigen- lyke woorden van de Flandre niet, het dan toch den zin weergeeft van 't schryven door 't genlsche gcu- zenblad meêgedeeld. Wy zeggen ronduit dat de liberale schryvelaer aen de wnerheid te kort blyft, wanneer hy beweert dat hel een oud gebruik is de zieke gevangen lot hunne herstelling los te laten. Overigens,wy dagen gansch do redactiën der Flan dre libérale en van den Echo du Parlement uit, ons een enkel geval te kunnen aenhalen buiten dit der ge broeders De Moor deslyds bankiers le Antwerpen, die ook zulke hooggeplaelste voorsprekers moeten gehad hebben. Maer, groole liberale schryvelaers,waertoe dienen de inlirmerien in de gevangenissen als mer. die zieke gevangenen loslaet? Dat men hier en daer een zieke gevangene tot eene geringe straf veroordeeld, vrylaet dat kunnen wy goedkeuren, maer dit doet men nog niet, getuige, 'l geval van den betreurden heer GustaefVan Gyseghem. Hadde men den ex-notaris De Vriendt ergens in een hospilael geplaetst, of hemüin vryheid gesteld onder de uitdrukkelyke voorwaerde dal hy 'lland moest ver laten, en alhoewelhet eenen tot hiertoe ongchoordcn lievekindersakt ware geweest,zou de openbare denk- wyze zyne loslating zoo streng niet beoordeeld heb benMaer een veroordeelde die nog negen volle jaren straf uil te boeten heeft, in vryheid stellen; hem in dit midden terugbrengen waer hy zoo vele ramp zaligen heeft gemaekt, waer de ongelukkigen welke hy lot den bedelzak bracht hem eene smeekendc hand kunnen toereiken, waer gapende graven zyne van verdrielkreverende slachtoffers te wachten slaen, ja, zulk een kerel op 't looneel zyner misdaden doen lerugverschyncn vóór dat hy zyne welverdiende straf heeft uitgeboet, 't is de openbare denkwyze vlakaf in 't aengezicht spuwen, 't is een schandael vervvekken't welk den, eerbied voor de uitspraken des gerechts by'l volk merkelyk moet doen dalen.... Men verbeelde zich niet dat wy uit persoonlyken wrok handelen, neen, dat nietwy treden hierop als de tolk der openbare denkwyze die door den ongc- de hulp van zyne medeplichtigen, scheep te gaen aen boord van een der stoomboolen, die naer Amerika of Bremen vertrekken. Men bevestigt dat eenigen lyd vóór zyne dood, M. Bernays zyn inzicht had te kennen gegeven om zich te hekeeren en zelfs de Logie te verlaten waervan hy deel maekte. (Van dit laetste heeft men in Antwerpen nooit iets gehoord, en wy weten niet waerop het brusselsclie blad de hoogere gezegden kan gronden.,) De Europe verliaelt dat feit, dat indien hel bevonden wordt waer te zyn, een zeer groot gewicht heeft voor het onderzoek der zaek Bernays. Den vermoedelyken dag der misdaed, ten 7 ure 's avonds, bevond zich de koetsier Colas, in dienst van M. Boly, Wolvengrachtstraet, te Brussel, tegenover het llólel du Grand Miroir, toen uit dit hotel een heer kwam, vergezeld van eene dame, en die hem vroeg om hen naer de Wetstraet 159, le voeren. Op hunne bestemming gekomen, belaelden zy den prys, 2 fr. en, vooraleer uit het rytuig te stappen, verzochten zy den koetsier hen 's avonds, omtrent 10 ure te komen afhalen. Colas moest op dit uer ergens anders zyn en antwoordde, dat hy hun een ander rytuig van M. Boly zou kunnen zenden. Zendt niemand, indien gy niet zelf kunt komen werd hem in goed fransch geant woord; de heer en de dame gingen hel huis N° 159 binnen en de koetsier reed weg. De dame was in donker kosluem,en verborg haer aengezicht achter een dikken sluier; de heer was gekleed in 'tzwart; zyn frak was tot boven toe vast geknoopt. De koetsier heeft, uit oorzaek der duisternis, zyn aengezicht niet goed kunnen bemerken. a Wie waren die twee zonderlinge bezoe kers vraegt de Europe. Vaughan zelf en de gezellin die, volgens men zegt, overal met hem mééging, of wel medeplichtigen die het werk gingen beschouwen dat 's morgends voltrokken was De Précurseur brengt- ons de tyding aen dat Mad. Bernays dynsdag morgend met haren broeder Charles vertrokken is naer Menton, aengezien nu weerde ziekte van Mad.Anspacli erger is geworden. De Chronique geeft de volgende byzonder- heden over de belangryke inlichtingen,dynsdag door den Courrier de Bruxelles meêgedeeld, en die wy hooger meódeelen. Maendag heeft M. Willemaers, prokureur des konings te Brussel, het bezoek ontvangen van een achtbaren koopman die hem eenen brief bracht, gedagteekend 1879, aen hem ge- stuerd, geschreven en onderteekend door een anderen koopman, die de hoofdstad niet be woont. Het geschrift komt in alle opzichten overeen met dat der brieven geteekend llenry Vaughan.Wat meer is, het begin van den eers ten volzin zou op dezelfde wyze zyn opgesteld, als dat van eenen brief door Vaughan aen den advokaet Bernays gericht. a Die dubbele gelykenis, men moet het be kennen, is verwonderlyk. In het parket, schynt men geneigd te ge- looven dat de kerel, die den moord gepleegd heeft, niet degene is die de brieven heeft ge schreven geteekend Vaughan en die door de 1 dagbladen zyn meêgedeeld. Dus zou men ter- onderstelling vooruit..dal onmiddclyk na de misdaed de moordenaer vertrokken is met de malle des Indes. die in veertig uren tyd Brindisi- bereikt, en zich vandaer rechtstreeks naer Griekenland heelt begeven, het eenige land in Europa, dal geen nitleveringstraktaet met België heeft. Zal de openbare meening zich by die veronderstelling aensluiten De weduwe van M. Bernays, welke laetste van zyne vrouw gescheiden leefde en een pro ces voor echtscheiding inspande op heloogen- blik dat hy vermoord is, heeft woensdag Ant werpen verlaten om zich naer Italië tebegeven. Het verhael der Europe, aengaende den koet sier Colas, die op 7 januari een heer en eene dame naer het huis n. 159 der Wetstraet ge voerd heeft, word bevestigd. Die koetsier is reeds verscheidene malen door den onderzoeks rechter onderhoord. Men heeft ontdekt dat de revolver, waermeê de moord gepleegd is, voortkwam uit de fabrie ken van het huis-Francolte te Luik; in de boe ken van dit huis heeft men bevonden dat die re volver geleverd geweest is aen M. Emile De- canle, wapenmaker, rue du faubourg St-Martin, 55, te Parys. Een Engelschman, koopman, schryft aen de Etoile dat hy uit het onderzoek van den brief van Vaughan aen Bernays over de sloomboot- maetschappy, het volgende besluit i Het eerste gedeelte van den brief is opge steld door een man die eene grondige kennis bezit van de handelszaken en van de engelsche tael, naer alle waerschynlykheid een Vlaming; het tweede gedeelte is opgesteld door een per soon, die minder geleerd is, en naer men mag denken een Duitscher is. Vaughan heeft het eerste gedeelte gekopieerd en het tweede ge deelte zelf opgesteld. Vaughan is slechts het werktuig geweest van die misdaed, die langen tyd op voorhand voorbereid is door een veel verstandiger per soon dan hy; de aenstoker van de moord kende goed de engelsche tael, vooral zooals zy in de handelszaken gebruikt wordt; hy moet tot de hooge handelswereld toehooren of toegehoord hebben. Later nieuws.Volgens den Courrier de Bruxelles, liep het gerucht gisteren, vrydag, Volkskamer dat men personen in de laetste den Decamber of binnen de tieh dagen na den datum van 't overlyden. Dus indien een reklamant sterft kan een ander in zyne plaets optreden, mits zich naer de schikkingen der wet te regelen. In 't arrondissement Soignies wierden byna alle de kiesreklamen der liberale associatie gedaen door zekere Lodewyk Sirjacq. Deze overleed den 29 September en de reklamen wierden bygetreden door M. Victor Bastenier, die aen de belanghebbende zyne bytredin^ deed beleekenen, doch verwaerloosde dezelve ter griffie van 't Beroepshof néér te leggen. De bytreding was dus radikael nul en van geender weerde en bygevolg waren alle de liberale kiesreklamen naer de maen Dit maekte de rekening onzer liberale mi nisters niet, want 't arrondissement Soignies zou aen 't liberalismus kunnen ontsnappen, en dapper stellen zy een stuk wet voor waerby verklaerd wordt dat de akten van bytreding geldiglyk in 't arrondissements-cpmmissariaet kunnen neêrgelegd worden tot 5 Februari. Onnoodig te zeggen dat de catholieke rede- naers, krachtdadig tegen deze ongehoorde kiesknoeiery protesteerden, en dat, ondanks alle hunne gegronde bemerkingen, het on- rechtveerdig wetsontwerp van politieke zak- kenrollery door de liberale meerderheid aen- genomen werd. En daermeê is de toer voor Soignies ge speeld, denken de liberalen, doch de tyd zal leeren. Immers een bestuer van eiken dwang duert gemeenlyk niet lang Verder nam de vergadering liet voorstel van Kieshervorming van de lieeren Malou en C">' in aenmerking. De Radikalen stemden allen tegen. Eindelyk ving de vergadering het onderzoek aen van tbudjet des ministeries van oorlog. r_. stond den schryver dier brieven niet kunnen sood die, volgens haer, heden nog geene genade aenK~4*;,> daer hy een alibi zal kunnen b-- '•erdiende, tot m de ziel beieedigd is «fzen. Men 70U iius den .eersten plichtiee moeten ontdenken, genial RECHTERLYKE KRONYK. Een wereldlyk onderwyzer, een vriend tan de radikale pers. een vyand van de Broerkeus de genaemde Demeure, is door het tribu- nael van Monlbrison veroordeeld, als leveran cier van.... menschemleesch. Wy kunnen al de walgelyke berichten niet meêdeelen, die men voor de rechtbank geeft voor het plaetsen van jonge meisjes, waermeê die aenhanger der morale independable zich bezig hield. Verschei dene moeders zyn komen getuigen, dat zy hare dochters aen dien leeraer der zedelykheid hadden toevertrouwd om ze eene goede plaets te beschikken, en dat zy ze terugvonden in slechte huizen. De man werd veroordeeld tot een jaer en zyne vrouw tot zes maenden ge vangenis. Al te weinig dunkt ons. CORRESPONDENTIE. Ontv. van Jufv. Pli. d'O, te Cent, fr. Cover looi ALLERHANDE NIEUWS. ZnoL B>e rlcndl. - Acht dagen geleden druk ten wy de hoop uit, dal meester E emen en Bceneu ons wel de gelegenheid zou verschaffen op de zaek- De Vriendt terug te komen. Na al 'l getier en gevloek dal de Slinger uil t Verbond liet hooren, als hy de loslating van M De Vriendt vernam, na alle zyne dreigementen van af straffende artikels le zenden naer de Flandre liberale de Chronijue. de Gazette, de Nouvellcs du jour, dé MoiFehrnari t—raster ryk Concert tenvoordeó. d", Oathoiieken Schoolpenning van EremDootsgem. Men leze verder t programma. —In den loop dezer week wierd te Sorr.er- gem een landlooper aengehouden verdacht van de dubbele moord op de gebroeders Heb- brecht begaen te hebben. De aengehoudene be schuldigt de twee vreemdelingen die onze ste- delyke politie de verledene week aenhield en wegens laiidlooperv veroordeeld wierden, van medeplichtigheid in deze alschuwelyke mis daed. Moord in de Wetstraet. De Courrier de Bruxelles bevat de volgende by- zonderheden over het onderzoek der zaek, en die wy slechts onder alle voorbehouding meê deelen Het onderzoek heeft bewezen, zegt de Courrier. dat er een verraderlyke aenval ge pleegd is, waerin Vaughan slechts de ro! van belaelden moordenaer gespeeld heeft. Men zegde maendag in 't paleis van justicie te Brussel, dal het parket een brief in handen had, waervan het geschrift gansch overeen kwam met dat der brieven geteekend Vaughan. Die brief zou een echt handteeken dragen, namelyk dat van den dader of een der vermoe- delyke daders van de moord, en tegen welke sedert lang vermoedens opgeval zyn. Het parket zou reeds de overeenkomst der ge schriften bestatigd hebben. De brief in kwestie is gedagteekend van vóór de zaek Vaughan, waerop hy geen be trekking heeft, en is in het dossier eener han- delszaek gevonden. x. Een ander gewichtig feit is, dat de schryver van dien brief en die niet le Brussel woont, omtrent het tydstip van de moord, zyne dienst meid die uit Zwitserland afkomstig is, weg gezonden heeft om naer haer vaderland terug te keeren. Het zou die dienstmeid zyn, die op hare reis langs Basel den beruchten brief van 16 januari, in den post heeft gesleken. Men weet dat in dien brief de zoogezegde Vaughan, elf dagen na het zoogezegde ongeluk verklaerde,' dat hy de dader was van een onvrywilligé moord, erby \oegende dat hy zich naer zyne familie begaf die in 't Zuiden is. «Volgens zekere geiuchten, die zekerlyk dienen bevestigd te worden, zou het niet zon der redens zyn dat de zwitsersche dienstmeid door haren meester werd weggezonden, die er zou belang by gehad hebben, zonder gerucht eene gevnerlyke getuige te doen verdvvynen, die de geheime betrekkingen kende van haren meester met een persoon, die, naer het schynt, eene groote gelykenis heeft met den zooge zegden Vaughan, en die eenigen tyd vóór de misdaed, omtrent de maend december uit Duitschland gekomen was. Volgens andere geruchten, die wy onder dezelfde voorbehouding meêdeelen, heeft de moordenaer, na de misdaed schielyk het lyk van Bernays geschikt, zooals hy het noodig oordeelde, is dan van kostuem veranderd, en zou daerna eenvoudig naer Antwerpen geko men zyn, volgens de eenen zeggen, om er zich te verbergen, volgens de anderen, om er, met kelyk zyn. Te Lovendeghem werd een verschrikke- lyke dubbele moord gepleegd, die zoo verbor gen blyft als die in de Wetstraet, te Brussel.op M. Bernays gepleegd. Het Fondsenblad staet stom, dat er van den laetsten moord niets uitlekt. Wat ons nog wonderbaerder voorkomt (in de zaek van Lovendeghem) is dat de moorde- naers niet in handen van het gerecht vallen le meer daer al de omstandigheden aenduiden dat de misdadigers hier geen vreemdelingen zyn en bekend waren met de woningen de levenswyze der ongelukkige gebroeders Heb- brecht. Ons dunkt dat de parketten zich al te veel met nietigheden bezig houden, in plaets van zich toe te leggen op de beteugeling van ware misdaden. De minste beschuldiging tegen eenen catholieken onderwyzer, te recht of ten on rechte verdacht van een kind eenen tik op de kneukels of eene oorveeg'gegeven te hebben brengt gendarmen en gerechtsheeren in eene bedryvigheid die alle denkbeeld te boven gaet. Intusschen wordt er gemoord te Brussel te Antwerpen, te Lovendeghem, te Lootenhullê en elders en de moordeiiaers blwen gerust tusschen de eerlyke lieden wandelen. Intus schen bestaet er, in hetfharlje van Gent, eene Zwarte Bende, waervan de daden niet slecht gelyken aen die van Baekelandt en zyne roo- vers in 't Vrybosch, en fdie de inwoners eener gansche wyk met schrik vervult. Heel verwonderlyk is het, dat de liberale pers maer niet tevreden is, omdat men eene premie van 25,000 fr. heelt uitgeloofd. Ons dunkt dat alle middelen goed zyn om den dader van den afschuwelyken moord Bernays-Pecher Je ontdekken. We zouden zelfs de premie ver dobbelen, indien wy daermeê gelukten,om den dader en de medeplichtigen by den krac te doen vatten! Brussel, 8 februari. Het is eene maend geleden dat M. Bernavs vermoord is en tot nu loe heeft de justicie niets gevonden. Sedert 4 dezer is hier een zeer gewichtig verhael o\er die zaek in omloop - dit verhael komt ons uit Antwerpen. liet betrekt te veel in de zaek zekere personen, uit de om geving van M. en Mad. Bernays, om namen te mogen stellen op de werkelyke of zedelyke daders en medeplichtigen der misdaed, ten minste degenen die men vermoedt, gezien de omstaneigheden die de zaek 2yn voorafgeeaen en gevolgd hebben. Redens van hoogere politiek komen tus schen. om den loop van het gerechtelvk onder zoek moeilyk te maken, want men'moei ten allen pryze beletten, dat zekere personagiën der liberale party van Antwerpen van verre of van naby in de zaek betrokken worden. De dagbladen kondigen vandaeg eene nota af, die vau verre haren oorsprong verraedt. Die bedekte meêdeeling van 't parket, na hulde te hebben gebracht aen de pogingen van den onderzoeksrechter en der policie, zet de ver moord van M. Bernays betrokken kwam aen te houden. Naer't schynt is het de moordenaer zelve niet die aengehouden is, maer personen die hem te werk stelden. Moord te Brussel. De policie van Brussel heeft belangryke ontdekkingen gedaen, aengaende de moord, gepleegd op den jongen Bouillon, wiens lyk men op 2 januari in eenen bornput van den steenweg van Vleurgat ge vonden heeft. Tengevolge dier ontdekkingen heeft men woensdag morgend den genaemde Thomas Theys, steenbakker,geboren te Lillois, 40 jaer oud, wonende in de Ten-Boschstrael, aengehouden, onder beschuldiging van de moord gepleegd te hebben. Theys heeft reeds 17 veroordeelingen on- dergaen, waeronder een voor moordpoging op eenen veldwachter. Hy werkte weinig, doch bezat altyd veel geld. In december betaelde hy nog verscheidene schulden, elk van meer dan honderd franken, kocht over drie weken nog eenen nieuwen fra^c, en haelde de horlogie van een meisje, met wie hy betrekkingen had, uit den Berg van Bermheriigheid. Toen men hem aenhield had by geld by zich en trachtte dit te verbergen. i Ziehier eenige feiten, die tot zyne aenfu,^ ding hebben uygehraent gp 2 januari, ten 6 ure o morgends, ontmoette hem een der getuigen in den omtrek van Vleurgat, in gezel schap van eene vrouw. De getuige riep Theys, doch deze keerde het hoofd om, en de vrouw dekte haer aengezicht met haren neusdoek Twee andere getuigen verklaren dat Theys, omtrent half negen, in de herberg van M. Jacobs op den steenweg van Waterloo geweest is. Gansch zyn uiterlyk gaf te kennen, dat hy den nacht slapeloos had doorgebracht. Hy vroeg aen de vrouw Jacobs of zy nieuwjaersgeschen- ken gekregen had, waerop zy ontkennend ant woorde. Theys zegde daerop Met my is het heter. Dezen morgend ten 4 ure was ik bezig ze my zelf te geven. Theys loochent dit, en zegt op nieuwjaer ten 4 1/2 ure namiddag gaan slapen en eerst 's anderendaegs ten 7 ure 's morgends opgestaen te zyn. En nogtans verklaert een 57jarige vrouw, die betrekkingen met Theys had, by hem tot 10 ure 's avonds gebleven te zyn. Wat Bouillon aengaet, deze kwam soms met een meisje, in eene herberg van den steenweg van Waterloo. Op het einde van december heeft men er beiden nog gezien. Theys werd in den omtrek van Vleurgat zeer gevreesd door de bewoners, wat groole moei- lykheden aen het onderzoek veroorzaekte. Zy durfden zelfs met bewyzen in de hand, tegen Theys niet getuigen, daer zy vreesden dat hy zich op hen zou wreken. Of Theys nu al het geld dal hy verteerde van die 57jarige vrouw kreeg, ofwel of deze den ongelukkigen Bouillon in den valstrik heeft moeten lokken, moet nog door het onderzoek opgehelderd worden. Maendag avond heeft er een bloedig ge vecht plaets gehad in de rue du Petit Chateau, te Brussel. Een genaemde G. Bourgeois bevond zich in staet van dronkenschap in eene her berg dier straet. Zekere F. Deroy vermaekte zich ten zynen koste, waerop Bourgeois ge stoord de herberg verliet,en Lerov aen dedeur ging afwachten. Toen hy buiten kwam, wierp Bourgeois zich op hem en bracht hem een mes steek toe aen de schouder. Op het geroep van het slachtoffer kwam een zyner makkers, M. Vanazeridonck, buiten. Deze werd ook door Bourgeois aengerand, die hem eenen mesteek in den hals toebracht. De beide slachtoffers verloren veel bloed en men heeft hen naer het gasthuis moeten brengen. Bourgeois is aenge houden en ter beschikking van het Parket ge- al de meubels die zy er vonden en droegen ze in het veld. Ongelukkig voorde dieven, werd dit opgemerkt door de boeren die in den om- trek der villa wonen. Deze kwamen in groot ge- i tal by, en verjoegen hen met hunne vorken. De dieven hebben byna gansch hunnen buit moe ten achterlaten. De Ami de VOrdre stipt aen dat uit op zoekingen door eenen bevoegden persoon in de archieven van het tribunael van Charleroi gedaen, gebleken is dal in den loop der twee laetste jaren, lwee-en-derlig veroordeelingen voor aenslagen op de eerbaerheid uilgesproken werden, voor het grootste deel op meisjes door hunne toezieners bedreven. De zedenleer, de menschlievendheid en de gezondheidsleer vorderen krachtdadig en drin gend dat de vrouwen en meisjes volstrekt uit de ondernerdsche werken gesloten blyven. Zouden onze wetgevers er aen willen denken?. Ter veemarkt van Waver werden woens dag te koop gesteld: 145 melkkoeien,58ossen, 2p veerzen, 15 kalveren, 70 varkens en 149 kleine varkens. Ziehier den middenprys welke betaeld werd koeien, fr. 190; ossen, fr. 280 veerzen, fr. 180kalveren, fr. 110; varkens, fr. 100; kleine varkens, fr. 22. —Het Journal de Bruges meldt dat een veer tiental dagen geleden een statieoverste der om streken van Brugge een kistje ontving. Toen hy het opende, vond hy er, tot zynegroote ver wondering, een pasgeboren in, ryk gekleed, alsook eene som van 12,000 fr. in bankbiljetten. —De Katholieke Kring van Cortemarck, die 80 werkende leden lelt, heeft zich aengesloten by den Bond der katholieke kringen van België, die riu reeds uit meer dan 100 kringen bestaat. Weldra zullen de afgeveerdigden der verschil lende kringen byeengeroepen worden, om de plaets aen te duiden waer de veertiende jaer- lyksche algemeene vergadering zal plaets heb ben. Maendag wilde een jongeling Dufraine en een meisje, Dedoncker, beiden 16 jaer oud over den spoorweg gaen tusschen Tubeke en Lem- beek, op hel ougenbiik dat een koopwarentrein aenkwam, en niet tegenslaende het verbod van den barreefwachter. De jongeling werd door den trein afgryselyk verminkt, en overleed an derhalf uer later aen zyne wonden. Hetlichaem van hel meisje werd op 2500 meters afstand der plaets van het ongeluk teruggevondenen was mets meer dan eenen afzichtelyk vleesch- klomp. Alvorens te sterven verklaerde de jon geling dat het ongeluk alleen aen zyne onvoor zichtigheid te wyten is. De genaemde Aline Maillard, wonende op eene kamer in de rue d'lleigne, te Charleroi, had de gewoonte hare drie kinderen waervan liet oudste 5 jaer oud is, in de kamer op te sluiten terwyl zy naer het werk ging. Woens dag tegen half zes ure 's avonds, bemerkte men dat de kamer in brand stond. Een der bewoners van het huis begaf er zich naer toe, en zag hier een afgryselyk schouw spel de kamer stond volop in brand en het was on mogelyk er binnen te dringen om de kinderen te redden. Men plaetste dan eene ladder aen de venster om langs daer toch eenige redding aen te brengen. Op dit oogenblik kwam Aline Maillard, en alvorens men haer kon weêrhouden, was zy de ladder mioeklommen. Aen het venster ge komen werd zy byna verstikt door den rook, en was verplicht neder te dal n. Eindelyk gelukte hel toch aen eenig. mannen de drie kinderen uil de kamer te halen. Zy w uun reeds verstikt en hunne lyken afgryselyk verbrand. De twee jongsten, het eerste 2 jaren en het tweede 18 maenden oud, hielden uog elkander omstrengeld. Zy moeten in hunnen slaep verrast en verstikt zyn gewor den. Het derde lag aen de venster en was reeds gedeeltelyk verbrand. Hunne moeder Aline Maillard, heeft men naer het vrouwen- gasthuis moeten brengen; men vreest voor haer leven. Om het bevriezen van vensters te voor komen wat in deze dagen voor winkeliers van veel belang is. moet men in de nabyheid der ruiten porseleinen bakjes met stukjes (kalk, of, liever nog, chloor-kalium zetten; daerdoor wordt de lucht van de waterdeelen ontdaen. Als het chloor-kalium vochtig is geworden kan men het by de kachel weer droogen. Be- vrozen vensiers doet men het best ontdooien met een m alcohol gedoopte spons. Daerna veegt men ze met zacht leder af. De lente-verschynselen spruiten aen alle zyden uit en als vnendelyke teekenen te mid den van sombere dagen, waerin wy voortle ven, worden zy door de dagbladen overge bracht. steld. Gisteren morgend kwam eene vrouw wel ke zegde dienstmeid te zyn, by M. B... koop man iri verlichtingstoestellen, op deriAntwerp- schensteenweg le Laken. Zy vroeg hem naer den prys van eene hanglamp, welke zy zegde aen haren meester te bevallen. Ook vroeg zy hem, haer zyne kaert te willen overhandigen. Voorzien van deze kaert gingzy by eenen buer- man van M. B..., koopman in schoenen. Daer deed zy zich op rekening van M. B... verschei dene paer schoenen leveren. Met haren buit be laden vertrok zy, en sedert heeft men nog geen nieuws van haer vernomen. —In den nacht van zaterdag tot zondag zyn er dieven gedrongen in een onbewoond villa van de rue Chemin du bois te Laken. Zy roofden Zoo lazen wy dat te Engelbert (Groningen) muerbloemen in vollen bloei staen en te Adorp een eend een echte eend geen canard reeds den 10 dezer begonnen is, eieiren te leggen. In de tuinen kan men allerwege jong groen zienpioenrozen steken haer vuerroode kopjes reeds boven den grond uit; primula veris ver beeldt zich al dat de warme April-zon gereed staet om de bloempjes naer buiten te lokken aen de gevoelige hortensia brak reeds menige knop te vroeg open, en verscheide gewassen, die anders dor en in den winterslaep zyn groeien lustig voort alsof geen koude komen zou. Maer een oud rympje zegt Met Sint-Matthys Was er nog geen ys En den eersten Meert, Reed men over het ys met kar eri peerd. En in het befaemde jaer 1838 was er geen vorst voor 6 Januari, doch toen vroos het dan ook in één stuk door tot in April. Hoewel deze winter byzonder zacht is en er uit verschillende deelen van Europa lente achtige berichten komen, zoo is hy toch niet eenig in 2yne soort en zyn er voorgangers, dié hem overtroffen. Zoo was b. v. in 1172 de winter zoo zacht dat de boomen vol bladeren stonden. In het jaer 1289 had men in het geheel geen winter, terwyl in 1421 de boomen inMaert en de wyngaerden in April bloeiden, de kersen waren toen in de laetstgenoemde maend en de druiven in Mei ryp. In 1583 kon men in Januari in de tuinen tal van bloemen vinden, terwyl de winters iu de jaren 1606, 1609, 1615 en 1617 zich eveneens door zachtheid kenmerkten. In 1659 zag men ys nog sneeuw en in 1792 vond men het in Duitschland niet eens noodig een kachel te zetten. I11 1866, het jaer van de groote overstroo ming der Seine, was de winter eveneens buitengewoon zacht.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2