gever had meegewerkt aen het opstellen van het lastkohier der aenbesteding. Zoo. in tegenwoordigheid van dien toe stand hel strafwetboek niet loepasselyk is, be sluit de Court ier, dan mag men zeggen dat er voor de liberalen geen strafwetboek meer bestaet in Belgie. VOLKSKAMER. De bespreking van 't budjet des ministeries van oorlog, heeft onder meer dan een opzicht hoogst belangryk geweest. Het is ons onmogelyk alle de bezonderheden in 't wyd en in 't breed meê te deelen wy willen ons dus bepalen de bemerkingen aen te halen welke door de afgeveerdigden van ons arrondissement werden gemaekt. De heer Van Wambeke verzocht vooreerst den heer minister de aenbesteding der beloof de werken aen 't lokael der Troepskinderen- school te verhaeslen. Verder stelde de acht bare redenaer voor de vergoeding van fr. 300 die de heeren officiers, leeraers aen de Troeps- kinderenschool, vroeger genoten en door ge- nerael Thiebauld wierd afgeschaft, te herstel len. De achtbare heer Verbrugghen ondersteunde het voorstelde uitgave uit dien hoofde zou slechts de som van 3000 fr. bereiken. De lieer minister weigerde den voorstel aen te nemen om reden, dal indien men eene vergoeding aen de leeraers der Troepskinde- renschool toestaet, men zou verplicht wezen de leeraers der regimentaire scholen op den zelfden voet te behandelen en dit eene uit gave van 70 a 80 duizend frs. zou veroorzaken. Het voorstel wierd verworpen. Verder verklaerde de heer minister dat de aenbesteding der werken aen de Troepskinde- renschool tot later moesten uitgesteld worden. Het grootste punt ter bespreking, was de onophoudende verzwaringen der militaire lasten die wy aen 't liberael ministerie te danken hebben. De achtbare heer Woeste, tradt hiertegen moedig te velde. Klaer en duidelyk deed hy de ware inzichten van 'tministerie uitsehynen. Hy bewees hoe men door loensche middelen en knepen trapswyze het jaerlyksche contin gent tot 13,500 manschappen wil verhoogen, iets wal de militaire uitgaven zal vermeerderen en het remplacement moeielyker maken. In de kwestie der forten langs de Maes, durft hel ministerie met geene opene kaerten spelen. Generael Gralry beweert wel dat men aen de forten van Namen en Luik het karakter wil doen behouden dat zy altyd gehad hebben, maer om ze dit karakter van vroeger te laten behouden, zullen zy ter hoogte moeten ge bracht worden van den vooruitgang op 't gebied der verdediging van fortenen kasteelen, Dus, nieuwe werken, nieuwe kanons, enz., enz. En 't fort van Hoei? Men ziet ter oogen uit. dat dit fort het middenpunt van een gausch stelsel van verdediging langs de Maes zal worden. Het ministerie handelt in militaire zaken gelyk den mol, die onder den grond werkt en van tyd tot tyd door hoopjes laet zien waer hy aen 't vroeten is. Al de tegenkantingen der linkerzyde, riep M. Woeste uil.zyn niet gemeend; buiten de Kamer noemen sommigen zich wel anti-militarist, maer eens in deze zael gezeten, bukken zy ook het hoofd onder de zweep van MFrère. Deze onderdanigheid, snauwde M. Frère hem toe, zal de liberale leden tot eer strekken. Deze woorden van hei opperhoofd der libe rale party toonen aen dat de militaire zaken geschoteld en gelepeld zyn. Na de kiezingen van Juni, als 't liberalismus nog meester blyft, zal men met hel reserve-leger, de versterkin gen langs de Maes, de quasi afschaffing van 't remplacement voor den beitel komen, en de liberalen, er onder begrepen deze die zich als anli-militarist uitgeven, zullen alle de verzwa ringen stemmen. Indiende kiezers nu nog niet gaen zien waer- heên 't liberalismus ons wilt leiden begrypen wy er niets van.Mochten de kiezers zich by den aenstaenden keus eens voor goed errinneren dat zy aen die gedurige verzwaringen der militaire lasten kunnen pael en perk stellen. De vergadering nam eindelyk het budjet aen met 74 stemmen tegen H en 4 onthoudingen. STERFGEVAL. Woensdag, lest overleed godvruchtiglyk de oudste burgeres onzer stad, Jufw. Isabella- Joanna Van Cauwenbergh, wed6 van wylen den heer Christiaen-Jozef Van Mol, en moeder van den heer Leonard Van MolGemeenteraedslid. De eerzame overledene werd alhier geboren den 15 Juni 1784 en had dus den gezegenden ouderdom van 97 jaren 8 maenden bereikt. Zy ruste in vrede. Een onzer vrienden stelde ons deze week een nummer ter hand van het blad Journal de St. Petersbourg verschenen den 3 Juni 1834. Gemeld blad beval een artikeltje over eene verkooping van meubelen, enz„ gehou den ten sterfhuize van eenen aelsterschen viezen apotheker, welken veleri onzer lezers nog zeer wel zullen gekend en over den welken velen zullen hooren spreken hebben. Wy bedoelen hier wylen den apotheker De Bundel, en niet De Baudel, gelyk de Journal de St. Petersbourg het schreef. Wy willen hier 't bedoeld artikeltje vertalen. Wonderbare verkooping. Eene verkooping, na het overlyden van M. De Baudel (De Bundel) apotheker te Aelst, heeft op dit oogenblik plaets. De samenstelling van den cataloog is van de grootste aerdigheid. De overledene beeft nagelalen 3000 gravuren en schilderyen2000 stuks porselein; 133 lusters en candelabers in kristael; 1100 spiegels in alle grootten; 72 pendulen, zakhorlogien en uerwerken; 283 posturen en andere hofsieraden; 530 broeken; 800 frakken in alle stoffen780 paer koussen; 500 paer handschoenen, enz., enz Er valt te bemerken dat de overledene jongman was, met zyne zuster alleen leefde, met niemand in betrekking was en nooit uit ging. De apotheker De Bundel overleed te Aelst den 29 September 1833, in zyn huis, aen de Molenstraet, thans bewoond door de heeren Van Coutshem-Van Nuffel en Jaek Van den Bossche. ALLERHANDE NIEUWS. Maendag aenstaende Fe bruari, luisterryke Avondstond ten voor- deele van den Catholiekeu Schoolpenning, te geven door de heeren Leerlingen van 't Colle- gie bestierd door de Eerw. Paters Jesuieten, in de groote feestzael van 't Gesticht. De poort in de Pontstraet zal om kwaert voor vyf uren geopend worden. Aenvang om kwaert na vyf uren. Dynsdag aenstaende 1 Februari, groote Vertooning te geven in het lokael Kring de VriendschapKorte Zoutstraet, door de tooneel-afdeeling Nut en Vermaek van St. Jozefskring te Gent. Het programma is samengesteld uit dry blyspelen, namelyk de Onverwachte Belegering; het Eere- kruis en de Poortier van M.Poortier.Tot deze feest zyn alleen de heeren Leden des Krings en hunne huisgenoten genoodigd. Wie geen lid des Krings is, zal den ingang geweigerd wor den. Dus de persoonen welke geen deel van den Kring maken en zich aen geene weigering willen blootstellen, blyven thuis. Kinderen onder de 12 jaren worden niet aenveerd. De strengste toezicht zal aen den ingang gehou den worden. Begin om 5 1/2 ure. De omstandigheden in de welke twee der moordenaers van de gebroeders Hebbrecht te Lovendegem, alhier door onzen heer Politie commissaris wierden aengehouden, zyn door zekere nieuwsbladen verkeerdelyk uitgelegd geweest. Nu, in 't belang der waerheid, en om aen elkeen te erkennen wat hem toekomt, willen wy hier de ware omstandigheden meê- deelen in de welke de vermoedelyke moorde naers aengehouden wierden In den nacht van 2 tot 3 dezer maend. boden zich dry personen in de permanentie van politie aen en vroegen eenig reisgeld. De agen ten van wacht zonden hen weg, zeggende dat het Bureel gesloten was. Op slraei ont moetten onze kerels de nachtwakers die zy begonnen uit te schelden, doch deze laetste hielden hen aen en staken hen in den bak. De heer Politie-Commissaris onderzocht in den morgend hunne papieren, en een der dry aengehoudenen wierd losgelaten, daer zyne papieren slechts daegs te voren te Brussel waren onderteekend om zich naer Brugge te begeven. De twee anderen Bourguillon en Govaert wierden in hechtenis behouden. De heer Commissaris had bemerkt dat het werk mansboekje van Bourguillon in langen tyd niet was geviseerd geweest en dat hy te So- mergem, naby Lovendegem was geboren. (Go vaert is gebortig van Knocke.) Deze laetste omstandigheid wekte de aendacht van den heer Commissaris ten sterkste op. Onmiddelyk vroeg hy per telegram om inlichtingen by de politie van Somergem en weldra ontving hy een telegram in antwoord, hem berichtende dat Bourguillon een gevaerlyke kerel was en reeds 13 veroordeelingen had ondergaen. Ten gevolge dezer inlichtingen nam de heer Com missaris de twee landloopers elk afzonderlyk in verhoor over hun verblyf in de verschillige steden en gemeenten sedert 1 januari lest en eindelyk over hun logement gedurende den nacht der moord. Noch de eene noch de andere wist de plaets aen te wyzen waer zy dien nacht hadden doorgebracht. De heer Commissaris vervolgde hen voor landloopery en den zelfden dag wierden zy door onzen lieer Vrederechter tot 7 dagen gevang veroordeeld en voor eene maend ter beschikking van 't gouvernement gesteld. Den zelfden dag wier- den zy naer Dendermonde overgevoerd. De heer Commissaris berichtte onmiddelyk den heer Procureur des Konings van 't geen was voorgevallen, hem ter zelfdertyd latende weten dat hy in de twee aengehoudenen de vermoedelyke daders der dubbele moord te Lovendegem zag. 't Is dus, dank aen de schranderheid van den heer Commissaris dat deze twee landloopers als de vermoedelyke daders dezer dubbele moord zyn aengehouden geweest. Cuiquesuum. De persoon die op den dag der loting te Aelst eene zakhorlogie verloren heeft, kan ze reklameren ten bureele van politie alhier, al- waer zy door den vinder werd neêrgelegd. Vrydag voormiddag zou men alhier, wyk Schaerbeke, een zwynijeslachten en feest hou den. Het beestje 6 maenden oud, had nog de grootte niet van eenen dryver. Zyne lange borstels getuigden over de armoede die het moest geleden hebben. De slachter, een man zeer behendig nogthans in zynen stiel, stak het zwynije den strot af, zonder dat het eenig geschreeuw liet hooren of zich zelfs een drup peltje bloed vertoonde. Dan sneedt hy gansch den strot uit en wierp hem aen den hond toe doch't zwyntje wilde den geest nietgeven.Me» liet het naer zyn hok loopen alvvaer hel zich zoo gerust hield alsof er niets was voorgeval len, en, had men het rond den middag niet gansch het hoold afgesneden, zou het wellicht nog geleefd hebben. Vele inwoners van Schaer beke denken dat het zwyntje betooverd was. Doch dat is mis. Wie hierover verdere inlich tingen verlangt, wende zich tot a Lapide, den preter van 't gehucht. De Monileur van donderdag kondigt de wet af, waerdoor art. 61 der samengevoegde kieswetten gewyzigd wordt. Wy vernemen dat over eenige dagen M. Louis Borré, pasteibakker, te Assclie, van HH. MM. de koning en koningin der Belgen, eenen brief van dankbetuiging ontvangen heeft, als mede een Brevet, over eene nieuwe uitvinding voor het maken van pain a la grecque. Profi ciat!! (De Asschenaer.) Uloord in de IVetstraet. Het Journal des Tribunaux zegt dat de onrust van het publiek opzichtens de zaek Bernays grooter en grooler wordt, naermate weken voorbygaen zonderuitslag; een blad zegde met reden,* dat men aen eene periode gekomen is, die dicht by liet gemor en de verbittering staet. Sprekende van al de vertelsels, die men in omloop brengt, zegt het blad er geene te zullen meédeelen, maer het komt andermael neer op de punten, waerin men het publiek in de on zekerheid laet: Wat is er waersvan de zaek der assurantie op het leven van den ongelukkigen Bernays Welk is het beloop dier assurantie? Ten wiens profyte zyn de polissen gemaekt?Van welken datum dagteekenen zy? In welke omstandigheden en met wiens tusschenkomst zyn zy gesloten Dit en de voortkomst der gelden, door den moordenaer by eenen bankier te Brussel getrokken moet liet publiek weten. Dat is eene hoofdzaeken zeker van aerd om de opinie tol het ontdekken derwaerheid tedoen geraken. a Wat ons betreft, wy maken ons geen illu sie. Het geheel van wat er gedaengeschreven en gezegd wordt, en vooral wat men weet van den aerzelenden gang der instruktie, op het oogenblik waerop wy nu gekomen zyn, doet ons voorgevoelen dat alles op niets zal uitloopen. Dat zal eon groot ongeluk zyn. d De Etoile bespreekt als volgt de veronder stelling door zekere bladen weer vooruitgezet, als zou de dood van M. Bernays aen een onge luk kunnen toegeschreven worden. Die bladen springen te licht om met de be wezen feiten. De aerd der wonde alleen reeds moet demogelykheid van een ongeluk doen ter zy stellen; de voorafgaendelyke feiten, gansch belgedrag van Vaughan.al zyne daden bewyzen dat hy een misdadig inzicht had. In den brief, op 4 januari aen Bernays uit Brussel gezonden, schryft Vaughau dat het kapitael van 500,000 p. st. voor eene stoom- bootmaetschappy ingeschreven is. Er is geen spoor van die inschryving in Engeland te vin den, evenmin als van de stichters der maet- schappy waervan er spraek is. Te Antwerpen, zou Vaughan, volgens hy schreef, reeds onderhandelingen hebben aen- geknoopt met kooplieden om een komiteit te stichten. Die personen worden niet gevonden. Alles bewyst dat Vaughan Bernays in eene hinderlaeg heeft gelokt. In geval van ongeluk, waerom blyl't Vaughan zich verbergen,waerom laet hy de justucie een dwaelspoor volgen en vermoedens op onschuldigen wegen? Waerom blyft hy tien dagen te Bazel (volgens zynen brief), hy die zulke groote haesl aen den" dag legt, om naer zyne vrouw en zyn ziek kind te gaen «Eris een lang voorbedachte moord gepleegd, besluit de Etoile, en wy zyn overtuigd dat, zoo de dader eene schuilplaels heeft kunnen vinden in een land,waer de juslicie hem niet kan tref fen, zyn ware naem eens zal gekend zyn,even als men de dryfveer der misdaed zal kennen. Een kunstenaer, die Vaughan gezien heeft, is door het parket gelast het gegrimeerde uil- zicht van Vaughan te verduideiyken, by middel van een der in beslag genomen portraits-carles. Later. Wy vernemen dat M. B..., van Ant werpen, verklaerd hebbende dat hy papieren in bezit had, waervan het schrift veel overeen kwam met dat van Henry Vaughan, door de justicie ontboden is geworden. De verschillende stukken zyngekonfronteerd met het schrift van Vaughan, en vrydag heeft M.B.,een geheel dossier gedeposeerd,schriften van den hier bedoelden persoon bevattende. Wy hebben eenige van die stukken onder oogen gehad, zegt 't Handelsblad, en zonder iets te kunnen bevestigen, mogen wy .veron derstellen, dat het dossier niet zonder reden gevraegd is. Naer ons inzien is deze neêrlegging zeer be langryk. Alle Belgen zyn gelyk voor de wet. Dat zegt onze Grondwet maer orize geuzebazen maken de constitutie leugenachtig. Eene premie van 25,000 frank wordt door de tribunalen beloold aen hem die den moorde naer van Bernays kan ontdekken. Daer klagen sommige dagbladen van beide denkwyzen over en vragen zich af of de Grond wet maer nu en dan en niet gedurig bestaet. De Flandre libérale een groot geuzen dagblad trekt de zaek zelfs in 't belachelyk met te eischendat de tribunalen ook premiën moesten uitlooven i voor het terugvinden der veroordeelde Broeder- kens. Het ware niet te verwonderen als onze aelstersche geuzenbladjes zulke flauwigheid naaaple. Wy willen het voorstel der Flandre libé rale of van welkdanig andere geuzen gazet met een ander voorstel beantwoorden en wenschen daerom de volgende premiën aenge- kondigd te zien SOOO frank voorde terugvinding van Cesar Peelers, geuzen-notaris te Willebroeck; SOOO frank voor Van Dyck, geuzer.- notaris te Antwerpen iSOOO frank voor Leduc, notaris- scherrewcg te Peer 10,000 frank voor de officieele schoolmeesters Vanderlinden en Van Ruysse- velt die alleen tot meer gevang veroordeeld zyn voor vuile zaken dan alle Broederkens te zamen genomen,lusschen dit en 10 jaren gele den Moord te Brussel.Zondag nacht zat een jongeling van 20 jaer, De Watripont genaemd, schilder, in de herberg au Cornet. Kooloven - straet, te Brussel. Omtrent een uer verliet hy deze in gezelschap van eenige vrienden. Builen gekomen ontmoeten zy vyf of zes kerels, die een onbekend persoon geweldig sloegen. De Watripont verweet hun dat zy met verschei- denen een enkelen persoon aenvielen, en wilde de vechtenden scheiden. Een der kerels daegde hem uit te naderen. Nauwelyks had De Watripont eenige stappen gedaen, of hy viel neêr. Zyne makkers die voortgegaen waren, dach ten dat De Watripont hen volgde. Toen zy be merkten dat hy by hen niet was, gingen zy op hunne stappen terug en vonden hem in het midden van de straet in bezwyming liggen. De Watripont had eene wondein de richting van het hart ontvangen, waerdoor hy veel bloed verloor. Men droeg hem naer eene nabyzynde apotheek, waer hy de eerste zorgen ontving. Daerna bracht men hem naer het gasthuis, doch hy overleed alvorens men dit bereikte. Men verwittigde terstond de policie, en om trent 3 ure was het parket ter plaetse van de moord. Men heeft verscheidene huiszoekingen in den omtrek gedaen, en de inwooners on- dervraegd. De getuigen verklaren dat de moor denaer met zyne makkers langs de Kanon- straet gevlucht is. Hv droeg eene witte been- houwersvest met zwarte strepen en eene ronde klak. Volgens de verklaring der genees- heeren, heeft de wonde eene diepte van vyf a zes centimeters, doch lot hiertoe heeft men nog niet kunnen vaststellen met welk werk tuig de wonde is toegebracht. Een kerel had over eenige dagen een groot getal stukken van 2 fr. met de beeltenis van Leopold II en het jaertal 1867 in de Senne te Brussel gevonden. Maendag wilde hy met dit geld eene betaling doen, en toen bleek het dat zy valsch waren. De kerel werd aengehouden voor uitgilte van valsche munt en voor land loopery. Vele sleden en gemeenten zitten in nes ten, en dat in groote voor'l onderhouden van die officieele scholen met hun getrek van ach- terloopers, meesters, inspecteurs, en ik weet niet wat nog al meer. Zy moeten lasten leggen op al wat er ge kweekt, gekocht of verkocht geèten of gedron ken wordt. Maer iets dat nog nooit gehoord werd is wal er gebeurd is te Willebroeck, liberale gemeente in 't Antwerpsche. De gemeenteraed heeft daer besloten, en op alle hoeken der straten doen aenplakken.dat de muziekendie opeenen werkdag spelende door de straten zullen pas- seeren een frank zullen betalen per spelend lid. Wat zal men nog al hooren Geheim van Auderghem. Ten gevolge der ontdekking van een menschelyk geraemte te Auderghem, en die wy reeds gemeld heb ben, komen er nu aerdige zaken aen het licht. Alzoo zegt men dal het geraemte dat is van een jongeling, die op 5 October 1876 verdwenen is, nadat hy eene som van fr. 65 -10 ontvangen had, en die men veronderstelt alsdan ver moord en aldaer begraven te zyn. Die jonge ling Jules Figeys was toen 13 lot 14 jaer oud. Al de opzoekingen welke gedaen werden, ble ven vruchteloos. Nu, op 15 september 1880 ontvingen de ouders Figeys een brief uit Wassignies(Frank- ryk), geleckend Jules Figeys en waerin deze om kleederen en geld vroeg. Hy verzocht hem dit te zenden naer Catteau (Nord France, poste restante). De vader antwoordde per briefkaert, en ging zelf des anderdags naer Catteau. De kaert was er niet afgehaeld, en Figeys kon er zynen zoon niet vinden, waerop hy terug naer Brussel kwam. Op 2 januari 1882, ontving Figeys een nieu wen brief en dilmael van de handelsrechtbank te Parys. Door dezen brief meldde Jules Figeys aen zyne ouders dat hy voor zes maenden ge vangenis veroordeeld was; hy kloeg over het eten en vroeg eenig geld. De ouders schreven daerop naer den minister van buitenlandsche zaken in Frankryk en naer den prefekt der Seine. Tot hiertoe hebben zy nog geen ant woord ontvangen. Dit jaer moest Jules Figeys aen de loting voor de milicie deelnemen; men heeft voor hem een sleeht nummer getrokken. Nu vraegt men zich af, of die brieven wel van den zoon Figeys ofwel van zynen moorde naer voortkomen. Dit is een punt dat de jus ticie zal moeten ophelderen. De Vaderlander van Eeloo ontvangt de volgende nadere byzonderhedenover de moord op de gebroeders Hebbrecht te Lovendegem gepleegd De vermoedelyke daders van de moord zyn, zooals reeds gemeld is, te Aelst aengehouden en in de gevangenis te Gent opgesloten. Hunne plichtigheid schynt van nu af bewe zen zy zyn de twee kerels, als veekooplieden gekleed, die te Lovendegem den nacht der misdaed zyn gezien geweest. Menigvuldige bloedvlekken zyn op hunne kleêren gevonden. De vermoedelyke moordenaers der gebroe ders Hebbrecht zyn zekere Pieler Bourguillon, oud 37 jaer, scheeptrekker, geboren te Zo- mergem, en Victor Govaert, oud 25 jaer, werkman, geboren te Knocke, beiden zonder vaste woonst. Zy zyn voor de kamer van inbeschuldigingstelling verschenen, die het mandaet van aenhouding tegen hen uilgeveer- digd, heeft bekrachtigd. Het is bewezen dat die twee kerels zich den nacht van de moord te Lovendegem bevonden hebben. Zy zeiven loochenen het niet. Maer zy beweeren den nacht doorgebracht té hebben by zekere personen die dit op de stelligste wyze loochenen. Niet dien nacht, maer wel den voorgaenden hebben zy by die personen mogen verblyven. Dezer dagen heeft te Gent in de gemeen teschool der Frcebelslraet, een stoutmoedige diefstal plaets gehad. Toen de klas geëindigd was en de kinderen r.aer huis wilden gaen. bemerkte men dat al de bovenkleêren der leer lingen uit de kleêrkamer verdwenen waren, Een stoutmoedige dief was de kleêrkamer bin nen gedrongen en had alles meegenomen wat hem onder de hand viel. De kinderen moesten blootshoofd en zonder bovenkleêren naer huis gaen. De Kempenaer van Turnhout, meldt dat die stad door eene financieele ramp getroffen is, die aldaer de diepste verslagenheid heeft veroorzaekt. Een bankier die gedurende verscheidene jaren eenieders vertrouwen genoot, wierd in de laetste maenden door zyne schuideischers letterlyk bestormd,nadat een ander wisselhan- delaer van Turnhout bankroet maekte en de vlucht nam, veel schulden latende. Na de verledene week zyne betalingen ge- slaekt en zyne schuideischers voor eene min- nelyke schikking en uitbetaling te hebben opgeroepen, is het huis door de koophandels rechtbank van Turnhout in failliet verklaerd. Onze burgery, zegt genoemd blad, die hare spaerpenningen aen die bank toevertrouwde, ondergaet daerdoor groote verliezen; verschei dene inwoners worden met volslagen onder gang bedreigd, indien het eskomplkantoor of de Nationale Bank de eischen tot het uiterste dryven. De gevolgen van die financieele ramp zyn voor den burger, voor den kapitalist, voor den nyveraer en ook voor den arbeider van Turn hout tot hiertoe nog niet te overzien. Ér heerscht hier dan ook groote onrust en ver slagenheid, en er hebben volksoploopen plaets gehad. Men meldt uit Mechelen-aen-Maes aen het Maeseyker Weekblad Een droevig ongeluk is hier verleden woensdag voorgevallen. De genaemde Racco, van Lanklaer, plaetsvervan- ger by het regiment lanciers, was uit de cor rectie ontsnapt en keerde langs het kanael huiswaerts. De gendarmen die hem achter volgden,hielden hem aen en vroegen naer zyne papieren. De ongelukkige deserteur begon "te zoeken, en deed eerst alsof hy zyn verlofpas niet kon vinden, doch sprong in het kanael en trachtte het over te zwemmen. Maer zyne zware kleederen hinderden hem en de onge lukkige verdronk. Het lyk wierd 's avonds op- gevischt. In de gemeente St-Nicolas-by-Luik had dezer dagen een heel aerdig voorval plaets. Een dief poogde 's nachts eene geit te ste len, doch werd verjaegd. 's Anderdaegs bood hy zich aen om het dier te koopen, maer keek zoo schelmachtig rond dat de vrouw des huizes kwade vermoedens kreeg en haren man verzocht den volgenden nacht goede wacht te houden. Deze kreeg een wonderen inval hy plaetste zyne geit in den kelder en in den geitenstal zette hy eenen bruinen beer, die met zyn geleider te vergeefs in het dorp op nachtverblyf wachtte, 's Nachts ontstond er eensklaps hulpgeschreeuw de dief had de geit willen stelen, maer maekte kennis met Bruno, welke hem onaengenaem de lenden.de schouders en het gezicht liefkoosde. De gebu- ren kwamen bygeloopen, alsook de beeren- dryver, die uit de pooten van Bruno den schelm verloste, welke bebloed en gewond zich uit de voeten maekte. Die zal gewis geene geiten meer stelen Zondag avond, ten 7 1/2 ure, kwam een koopwarentrein van Luik in de statie van Borg worm. Een der waggons, met kemp geladen, stond in volle vlam. Terstond werd het vuer gebluscht.doch van de kemp is byna niets kun nen gered worden.Men denkt dat hel vuer door eene genster der lokomotief ontstaen is. MaendayldGriniJ'er te Beveren twist ontstaen li'&jj- r ry buervrouwen, die wel dra liandge Ul werden. Ev'c hunner had zich tegen de twe. Andere, moeder en dochter, te verdedigen. Eensklaps kwam de echtgenoot der eerste vrouw buiten, met een kapmes ge wapend, en kloof daermeê hel hoofd der doch ter van de buervrouw. Men verzekert dat de ongelukkige hare wonde niet zal overleven. De dader van dien aenslag is aengehouden. Te Wucrstwezel is het vierjarig zoontje van den brouwer X. in eenen ketel met kokend water gevallen. Het kind wierd er onmiddelyk uitgehaeld.doch reeds twee uren later was het dood. Over eenige dagen zond eene dame van Hoei een fezantaen haien schoonzoon te Luik. In eenen hoek van het adresbriefje dat op de mande geplakt was, schreef zy voor de klucht: Te bestellen aen M. Vaughan. Toen men dit in de statie te Luik bemerkte, wierd er terstond een onderzoek ingesteld. Degene aen wien de mande gestuerd was, verklaerde Vaughan niet te kennen. Men opende de mande en vond er den fezant in. Men zocht den verzender op, en deze wierd nu veroordeeld tot eene geldboete, voor het verzenden van wild ir. den tyd van gesloten jacht! Verleden zaterdag, rond dry ure namid dag, reed de dienstknecht van den landbouwer Bonne, van langs de wvngensche kalsyde, met zynen wagen van Thielt naer huis. Aen den Kom, t'einde de Brugstraet, begon zyn peerd te stormen. De geleider kon het niet te best inhouden, en een einde verder wilde hy uit den wagen springen, om 't peerd beter te be teugelen maer hy haperde en viel, zoo dat de wielen over zyn een been liepen,*t welkleelyk gebroken was. Het peerd kwam verder tot staen, de dienstknecht wierd opgenomen en verzorgd, en de geneesheer heeft het been in gezet. De lyder ligt in 't hospitael, en 't is te hopen dat er geene kwade gevolgen van zullen blyven. Verleden week is te Acosse een droevig ongeluk voorgevallen. M. Hubert Ramoiseau wilde eene plank op de opening van een wa terput leggen, en viel er in. Een jongeling, Charles Dechamps, wilde hem redden en liet zich langs eene koord in den put glyden. De koord brak en hy viel ook in den pul. Op het gerucht kwam men toegeloopen en by middel eener ladder kon men de beide mannen uit den put halen, De eerste had geen letsel ontvan gen, doch de tweede, Charles Dechamps, overleed een uer later. Duivenliefhebbers. Reeds meermalen werd er dooi de duivenliefhebbers geklaegd over de verwoestingen die door roofvogels maer al le dikwyls onder hunne lievelingen werd aeugericht. In Onze gevederde Vrienden wordt nu melding gemaekt van het volgende voorbehoedmiddel. Men zet de duiven onder eene groote zeef, nadat men den bodem met een weinig kruit (zooveel als voor een schot noodig is) bestrooid heeft. Over de zeef hangt men een doek, heft de zeef in de hoogte en steekt het kruit aen. Meri houdt de zeef zoolang omhoog tot dat de kruitdamp is weggetrokken. Deze behan deling schaedt de duiven niet, maer beschermt ze minstens vier maenden tegen de roofvogels. Personen, die dit middel hebben aengewend, verzekeren dal zy sedert dien geen verliezen door roofvogels hebben geleden, terwyl zy vroeger veel duiven verloren. Verder kan men alle weken een weinig kruit in de duivensla gen branden, zoodat de duiven steeds den kruitdamp, die de roofvogels verre houdt, bewaren. FRANKRYK. De prefekt van policie te Parys, heeft bevel gegeven in de kiosken en winkels al de onzedige schriften en printen aen te slaen welke vermeld staen op eene Ivst die door hem aen de commis sarissen van policie megedeeld is. De minister van juslicie heeft van zynen kant bevolen al de drukkers, schryvers en teekenaers dier schan- delyke voortbrengsels le vervolgen. Uit de gedane berekening blykt, dat het vermaerd heiligdom van ISotrc Dame des Vicloi- tes te Parys, verleden jaer, by de dry millioen gelooviger. is bezocht geworden. Onder de be zoekers waren 33 aerlsbisschoppen en bisschop pen en 3,117 vreemde priesters. In den loop van hetzelfde jaer, wierden in ge meld heiligdom 135,000 heilige communiën uit gedeeld, en 1,026,588 zieken vropgenom gebe den. ENGELAND. Verhalen van geheimzinnige moorden volgen elkander in de laetste dagen, helaes met groote snelheid op. Terwyl het onderzoek wegens de moord op den advokaet Bernays te Brussel in vollen gang is, melden de engelsche bladen ook eene afschuwelyke misdaed. Over rond de zeven weken, was de kleine Eli sabeth Hunsler, le Londen, een lief zevenjarig meisje, plotseling verdwenen. Zy was'smorgends naer school gegaen, kwam 's middags gaef en gezond by eene vriendin harer moeder, ging van daer weêr naer sehool en wierd sedert niet meer gezien. De policie deed alle mogelyke nasporingen; de ouders zochten en informeerden overal; maer al vruchteloos De arme ouders brachten weken lang in onbeschryfelyke droefheid door. Nu heeft men te Yalding, een dorpje in Kent uit de rivier de Medway het lyk der arme klei nen opgehaeld. Zy had eenen zak sleenen rond het lyf gebonden en was blykbaer niet verdron ken maer eerst verworgd en daerna in het wa ter geworpen. Hoe het kind daer gekomen is en wie de dader is van de afschuwelyke moord, men weet het niet. Toch is zekere Mrs. Pay, eene ge wezen buervrouw der ouders van het kind die onlangs te Yalding is komen wonen, in hechtenis genomen, onder verdenking van het kleine, uit wraekzuchl tegen hare moeder, om het leven gebracht te hebben. De koningin van Engeland heeft in bare hoedanigheid van keizerin van Indien, den eerw. pater Lafon, gewezen rector van het jesuieten- collegie te Calcutta, vereerd met het eerekruis van Indiën. Volgens de engelsche dagbladen, wordt de fortuin van den hertog van Westminster geschat op 46 miljoen pond sterling, dat is ongeveer 400 miljoen frank. Als men aenneemt dat die fortuin eenen intrest aen 5 ten honderd opbrengt, dan trekt die arme hertog, 20 miljoen frank 's jaers 't zy 1,666,666 fr. per maend, 254,797 fr. per dag, 2282 fr. per uer en 38 fr per minuet. Met een beetje spaerzaemheid, kan die mau daer of daer door de wereld geraken.

De Denderbode | 1882 | | pagina 2