heeft gezonden, op tyd en stond, door socialis ten te doen vervangen.... Wie voortaen nog als candidaet der liberale associatie voor deze of gene kiezing wil uitgeroepen worden, zal met lyf en ziel tot het socialismus moeten be- hooren. Wy zagen reeds verscheidene vrydenkers en socialisten de Kamer binnen treden.Na Bergé, Goblet, Demeur.enz., zagen wy Janson, Feron, Vanderkinderen,allen vrydenkers van de ergste soort kiezen, maer hunne verkiezing was toch zoo grievend,zoo hoonend niet voor 't Koning dom, voor de Kamers en voor de openbare Machten als deze \ancitoyen Eugeen Robert.... En inderdaed, wat riep citoyen Robert in eene openbare vergadering uit?.... Luistert geëerde lezers wy gaen het u zeggen De belastingen dienen slechts tot het bela- len van eenen parasitische Koning, (1) (un roi parasite) eener geprostitueerde Kamer, van een bende kantoorbedienden die het volk uitbuilen, eener magistratuer die het veroor- deelt, en van een leger dat het volk neêr- schiet als het zyne rechten wil verdedigen. Wy vragen het, is de verkiezing van citoyen Robert geen hoonende kaekslagvoor de konink- lyke familie, geen bloedige beleediging voorde Kamers voor de magistratuer en voor het leger Wy durven wedden, dat nu heden dat citoyen Robert zyn doel heeft bereikt, hy, als men hem maer uitnoodigt, by dien parasitischen koning zal gaen feesten, dansen en smeeren, de Volkskamer als eene deftige, waerdige en verstandige vergadering zal houden, en wetten helpen stemmen die de magistra tuer, het leger en den Koning betreffen, zonder zich met zyne vroegere verklaringen het minst te bekreunen. De groote zaek voor citoyen Robert was zich een plaetske in de Volks kamer te bezorgen zyne wensehen zyn ver vuld, en dat is alles De verkiezing van citoyen Robert versterkt den socialistischen groep in de Volkskamer allengskens wordt hy eene macht waermeê het heerschende liberael ministerie te rekenen heeft. Hoe machtiger de socialistische groep wordt, hoe meer zullen de ministers moeten toegeven. Immers zonder de medewerking van de socialisten kan het huidige ministerie geen 24 uren bestaen. Wy mogen er ons dus aen verwachten meer dan eenen maelregel van kwelling en vervolging tegen Godsdienst en Priesters zal in vele gevallen de belooning wezen der toegevendheid van den vrydenken- den socialistischen groep.... Doch het is te hopen dat het kiezerskorps er, in Juni aen- staende, zal pael en perk aen stellen, met het vervloekt ministerie weg te vagen, dat 't Va derland regelrecht naer den afgrond voert (1) Wal is een parasiet (Oude geschiedenis Ie mand die ter eere van Hercules op publieke kosten onderhouden wordt. In 1881,wierden by de 200 officieele school meesters of aspirant-schoolmeesters van den militairen dienst ontslagen. Dus, zooveel studenten die hunne studiën hebben moeten staken, zooveel werklieden die het aenleeren van eenen stiel of ambacht heb ben moeten daerlaten, zooveel landbouwers zonen die hun bedryf hebben moeten laten varen, om in de plaets van de officieele opeters van land, steden en gemeenten die niet weten hoe hunne dagelyksche 24 uren over te bren gen, den ransel te gaen opnemen. Hoe lang zal ditschandael nog blyven duren? De Flandre libérale kondigt aen dat zekere juffer S. Gheldove, officieele onderwyzeres te Gent, solidairlyk.'t is te zeggen, zonder kruis, vaen of priester, gaet begraven worden. Te Luik wierd dezer laetste dagen ook eene officieele onderwyzeres solidairlyk begraven. Solidairlyk begraven worden, is heden den algemeer.en regel by de officieele schoolpedan- ten geworden. Geen wonder de onzydige school leidt tot de onzydige dood. Zullen vele ouders dan toch de oogen niet gaen openen Zal men dan eindelyk toch niet gaen zien en ondervinden, dat de officieele scholen brand punten van godverloochening en ongodsdiens tigheid zyn, en, indien men er de catechismus mits 100 franks onderwyst gelyk aen de pape- gaeien, dit slechts gebeurt om de eenvoudige lieden die niet verder zien dan hunnen neus lang is, deslebeler om den tuin te kunnen leiden Dagelyks ondervindt men hoe wyselyk HH. HH. de belgische Bisschoppen handelen, met aen alle calholiekenop doodzor.de te verbieden hunne kinderen aen de officieele ongodsdiens tige nesten toe te vertrouwen waer men hunne reine en onschuldige zieltjes gewis rooven zou Het handelstraktaet onlangs gesloten tus- schen Frankryk en Belgie, komt door de fran- sche Kamers verworpen te worden. Ziethier hoe de Voltaire een officieus fransch blad het nieuws aenkondigt De onderhandelingen betrekkelyk het slui- ten van een handelstraktaet met Engeland zyn mislukt. De koophandelszaken tussehen dit land en Frankryk gaen aen 't algemeen tarief onderworpen worden. Het zelfde zal gebeuren voor de koophandelszaken met Belgie. Het handelstraktaet met dit land ge- sloten,kan door de Kamers niet goedgekeurd worden. Anders zouden de engelsche koop- t waren langs Belgie in Frankryk konnen ingevoerd worden en aldus van de voordeelen genieten aen onze nooderburentoegestaen.» De Vastenavonddagen zyn hier tamelyk rus- lig afgeloopen. De kavalkade van zondag was, buiten de Boerenfeest door de jongelingen van den gentschensteenweg vertoond, vry onbe duidend. Kalakana en zyne onderhoorigen zullen toekomend jaer veel beter doen thuis te blyven, want waerlyk 't spel beteekende niet veel. De vastenavond vertooningen by klaren dag zyn heden gansch buiten de mode. Slechts eenige kinderen of jongelingen van d'eerste broek en bieren daer eenen natureelen uil de eene of andere naburige gemeente, meest in slordige kleedingen omhuld, ziet men de straten afdwylen. Des avonds en des nachts is 't heel wat anders honderden gemaskerden van allen ou derdom en van beide geslachten, doch vrouwe- lyk 't meest, ziet men, van in den valavond, kwartieren trekken waer zich 4e danszalen bevinden. Men zou waerlyk zeggen dat de slechte tyden zyn geëindigd waerover elkeen nogthans zoo bitter klaegt. Met reden wordt er bitter gejammerd over de vermenigvuldiging der danszalen in zekere kwartieren der stad. Zekere personen vragen dat het bestaende reglement op de danszalen stiptelyk zou nageleefd worden, hopende dat hierdoor het kwaed min of meer zal beteugeld wezen. Doch de strengste uitvoering van 't bedoeld politiereglement zal de vermenig vuldiging niet le keer gaen. Wat ons betreft, wy hebben de overtuiging dat hoe meer dans zalen en kroegen er opgericht worden, hoe eerder zy allen zullen verdvvynen de eene zal de andere doodeti en zoo zullen wy einde lyk van dien verderfiyken kanker ten meerde ren deele verlost wezen. Wy bestatigen met genoegen dat geene erge baldadigheden plaetsgrepen en veel min on zedige liedjes gehuild wierden dan vorige jaren. Niet één proces-verbael werd door onze politie verklaerd. STERFGEVALLEN. M. graef de Kerchove de Denterghem, oud burgemeester van Gent en lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers, is dynsdag morgend overleden, na eene kortstondige ziekte. Onlangs had hy zyn ontslag van burgemeester gegeven, welke plaets hy gedurende omtrent vyf-en- tvvintig jaren bekleed had. M. de Kerchove heeft zich op zyn sterfbed niet met de Kerk verzoend. De eerw. heer pastor van St-Michielskerk is, volgens de Bien public verhaelt, maendag avond ten huize van den zieke gegaen om hem de hulp van 'zyn ambt aen te bieden, doch hy werd doorgezon den. De liberale party, zegt de Bien public, ver liest in M. de Kerchove minder een opperhoofd dan een geidelyken steun. Indien de gewezen burgemeester geen millionnair geweest was, zou hy nooit tot de hooge ambten geraekt zyn, die hy bekleed heeft, en had hy waerschynlyk hel geluk gehad kristelyk te sterven. Gansch zyn leven is hy geëxploiteerd geweest door zoogezegde vrienden. Die omstandigheid zal, hopen wy, van aerd zyn om de verantwoorde- lykheid te verminderen van M. graef de Kerc hove, in de daden waerin zyn naem gemengd is: «den oorlog tegen de calholieke Kerkhoven en de Beggynhoven, de vernietiging der kleine godshuizen en weezengeslichten, het verbod van de processiën en de catbolieke stoeten te laten uitgaen, de beleedigingen tegen Mgr den bisschop van Gent en Mevr. de markgravin de Courtebourne.enz. Dynsdag middag heeft de begrafenis van M. J. Vanlseghem, burgemeester van Oostende en volksvertegenwoordiger, onder eenen groo- ten toeloop van volk plaets gehad. M. Van Humbeeck, minister van openbaer onderwys, M. Descamps. voorzitter, M. Le Hardy, eersten ondervoorzitter en verscheidene leden der Kamer, woonden de begrafenis by. Er werden dry redevoeringen uitgesproken, door M. Des camps, M. Maryssael, schepene van Oostende, en M. Brasseur, in naem van het konsulaire korps. RECHTERLYKE KRONYK. Logiewerk.— In den loop van verleden zomer werd te Besancon een jesuiet aengehouden onder beschuldiging van de schandaligste feiten. In den loop der debatten bleek het dat zyne be schuldigers leugenaers en lasteraers waren, en de jury sprak met eenparigheid van stemmen de onschuld uit van den eerbiedweerdigen geestelyke. Het verhoor der getuigen heeft klaer de tusschenkomst der logie doen zien. Indien deze den pater niet heeft kunnen doen veroordeelen, is zy er toch in gelukt hem ge durende acht maenden voorloopig in de gevan genis te houden. Ook te Cahors is een priester, die beschul digd werd van schandalige feiten, door den jury vrygesproken; ook daer werd bewezen dat de beschuldiging slechts gesteund was op een helsch komplol. De eerlyke lieden beginnen zich af te vragen waer wy met dit stelsel naer toe gaen. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. De Eerw. Heer Baert, onderpastor te St.- Gillis (Waes), is pastor benoemd te ürsel. ALLERHANDE NIEUWS. Maendag aenstaende 27 Februari zal de wereldberoemde heer Veile, alhier ter Schouw- burgzael, eene zyner buitengewoone vertoo ning van mysterieuse toovery geven, die zooveel toeloop te Brussel in den Eden-Theater heeft gehad. Men zie verder de adverlentien. De Moniteur van 21 dezer bevat een koninklyk besluit,waerdoor een nieuwe dienst van koepokinhenting, op kosten van den Staet, ingericht wordt. Men denkt dat deze dienst met 1 mei aenstaende zal in werking treden. —Maendag heeft te Brussel de kiezing plaets gehad voor een Volksvertegenwoordiger in vervanging van M. Jamar, ontslaggever. Op 18,154 kiezers waren er slechts 1401 opgeko men er waren 250 ongeldige en witte brief- kens. M. Eug. Robert werd zonder oppositie gekozen. Maendag namiddag kwam een welge- kleede kerel in een kantmagazyn der Konink- lykestraet te Brussel. Na eene groote hoeveel heid kant te hebben bezichtigd, vertrok hy zonder iets te koopen. Na zyn vertrek besta- tigde de eigenaer van het magazyn dat de kerel met een stuk kant van 9 m. 20 c., van eene weerde van 1840 fr. verdwenen was. Er is eene aenklacht by de policie ingediend. Een feit dat verdient gemeld te worden, is dat sedert een halve eeuw, het arrondisse ment Oostende maer twee vertegenwoordigers in de Kamer gehad heeft MM. Donny en Van Iseghem. Beiden hebben Oostende vertegen woordigd tot aen hunne dood. Wy vernemen met genoegen dat de tyding, als zou de eerw. pater Depelchin, missionnaris in Zambèse (Midden-Afrika) door de Afrikanen vermoord zyn, gelogenstraft wordt. De Courrier de l'Ëscaut meent te mogen verzekeren dat die tyding ongegrond is. Des te beter. Graenoogst in Amerika. De verslagen van het ministerie van landbouw le Washington zeggen dat de graenoogst byzonder slecht is geweest in het afgeloopen jaer. De haver alleen maekt hieraen eene uitzondering. De totale opbrengst van al de graensoorten voor gansch de Unie in 1881 was 2,065,029,570 bushels tegen 2,718,193,501 in 1880. Ter veemarkt van Waver werden woens dag te koop gesteld: 140 melkkoeien,53ossen, 25 veerzen, 18 kalveren, 65 varkens en 120 kleine varkens. Ziehier den middenprys welke betaeld werd koeien, fr. 190; ossen. fr. 280 veerzen, fr. 170; kalveren, fr. 100; varkens, fr. 100; kleine varkens, fr. 20. De Moord in de Wetstraet. Het portret-Vauglian. We dachten in den beginne, schryft 't Handelsblad, dal M. Castan, met zynen Henry Vaughan naer Antwerpen ge komen was, om wat half franks le verdienen; doch als wyeen liberael blad moeten gelooven, zit er wal meer achter De tentoonstelling, zegt het, heeft dit voor- treffelyk resullaet gehad het publiek te over- tuigen dat de type Vaughan, totael onbekend is aen de bevolking van Antwerpen en dat deze type, zelfs wel vagelyk.aen geen gekend persoon alhier gelykt. Dat zou heel gelukkig zyn maer welk brevet van gelykenis het blad ook geeft aen hel werk van Castan, het is in alle geval niet naer de natuer, het is slechts op gegeven inlichtingen gemaekt. Men weet hoe moeielyk of liever onmogelyk het is op enkele aenduiding, een portret van iemand te maken en hoe dit voor dezen min of meer zal gelyken, terwyl een tweede, een derde, een vierde het hoofd zullen schudden en daerin niet de minste gelykenis vinden. Wat nu betreft, dat men in dat portret geen persoon herkent die hier vroeger gekend was dit is eene gevolgtrekking maken die wy her halen 't, al te gewaegd is. Vaughan was reeds sterk gegrimeerd, gepruikt, gebrild, enz., dus reeds onkennelyk; hoe wilt ge dan eenige over eenkomst in hem vinden met niet eenen gegri- meerden, te meer als het potret zelf niet ge maekt is naer den gemaskerde, maer slechts op vage aenwyzingen Een enkele trek verandert dikwyls gansch een gezicht. Wy houden het er voor, dan het portret van Vaughan, door M. Castan, tot niets leiden zal, aengezien als Vaughan er zelfs zoo uitzag te Brussel, hy er zeker zoo niet meer zal hebben uitgezien, toen hy het huis in de Wetstraet ver liet, na het plegen van de moord; toen hy mis schien den prys van zyn bloedig werk ging ontvangen en de wyde wereld invloog om zyn Judasgeld te verteeren, gesteld dat hy een huerling was. Het Journal d' Anvers herinnert ter gelegen heid van Vaughan, de beruchte zaek van La Pommerais, die niet minder gedruisch maekte in de wereld dan die van Bernays. Dokter La Pommerais werd in 1864 te Parys geguiloti- neerd. Geen moordenaer heeft ooit meer dan hy op strafeloosheid gehoopt. Goed chimist had hy de vergiften bestudeerd, die geen spoor ach terlaten; de digitaline scheen hem toe al die hoedanigheden te bezitten. La Pommerais was een geacht dokter, ver plichtend en liberaelhy kon zyn slachtoffer kiezen zonder achterdocht op te wekken. Man van beschaving, ryk, geacht, wel gezien, kon hy denken vry van alle achterdocht te zyn. Niemand kende zyn geheim, hy werktealleen, zonder medeplichtigen, zonder geldstorters. Ongelukkig werd hy verraden door de polissen van assurantie. Deze polissen leverden enkel een gedacht op, maer pas was de aenhouding gedaen, of er kwam licht in de zaek. Alvorens Mad. de weduwe Depauw te ver giftigen had La Pommerais. ten zynen profyte, het leven van die huismoeder verzekerd of schoon er geen familiebetrekkingen tussehen hem bestond. Men ziel uit die aenhaling, dal niet alle mis daden verborgen blyven en dat als de moorde naer der weduwe Depauw eindelyk gevonden werd, er hoop bestaet dien van Bernays eens aen het gerecht te kunnen overleveren. Wat de akkreditiefs aengaet, die zouden in derdaed op den naem van zekeren Vaughan gegeven zyn; doch niet op den Vaughan der Wetstraet. Hoe wist de valsche Vaughan nu dat er sommen beschikbaer waren op de bank Brugman en op gemelden naem Het schynt datM. Almein enkel gevraegd heeft of M. Vaug han solvabel was en dat men hem, op de ware Vaughans doelende, gezegd heelt van ja Die uitleggingen zyn echter niet volledig genoeg naer ons inzien. De Meuse is lastig dat men zoo lang over Vaughan spreektmen moet ook dat liedeke maer doen ophouden. Het blad heeft een titel aengenoraen la Scie Vaughan, de zaeg Vaughan. Onder dien titel zet het Dezen morgend niets nieuws, zooals alle dagen. Wy begrypen dat het liberael blad daerin geen plezier vindt. O, was het dezen of genen koster of onderpastor, hel zou de zaek Vaughan geen scie, geen zaeg noemen —Moord te St-Gillis.— Dynsdag avond ging de genaemde J. B. Hauwaert, schaliedekker en schouwvager, by de weduwe Savenberg, die eene kamer in de Sterckxstraet, 4, teSt.-Cillis bewoont. Hauwaert had betrekkingen met deze weduwe willen aenknoopen, doch le vergeefs. Toen hy haer dynsdag avond ging bezoeken, wilde de weduwe hem eerst niet binnenlaten, doch daer Hauwaert bleef aendringen, opende zy de deur. Nauwelyks binnen, begon Hauwaert met de weduwe te twisten. Eenige oogenblikken later hoorden de andere bewoners van het huis, vier of vyf slagen alsof er tegen eene deur gestampt werd. Daerop werd alles stil. Een der bewo ners zag een kerel uit het huis vluchten. Daer men een sterken reuk van poeier gewaer werd; drongen eenige personen in de kamer der weduween vonden deze doodop den grond uitgestrekd. Zy had vier revolverschoten ont vangen. De politie werd verwittigd en begaf zich terstond naer de woning van Hauwaert. Toen deze de politie in zyne kamerzag komen sprong hy door het venster op de slraet. Hy werd met gebroken schedel en inwendige wonden opge nomen en naer het gasthuis gebracht. Zyn toe stand is niet gevaerlyk. Een onderzoek is inge steld, en de lykschouwing van het slachtoffer bevolen. Donderdag heeft de lykschouwing van het slachtoffer van de moord te St-Gillis plaets gehad. Twee kogels zyn in het hoofd terug gevonden. M. Peereboom, expert-landmeter, heeft eergisteren namiddag het plan der kamer, waerin de misdaed gepleegd werd, opgemaekt. De toestand van Hauwaert is veel verbeterd. Men hoopt hem vandaeg te kunnen ondervra gen. Men denkt zeker te zyn dat de moord alleen aen wraek is toe te schryven. Over tivee jaer had de weduwe Savenberg haren echtgenoot verloren. Sedert dan werd zy door Hauwaert steeds achtervolgd. Zy woonde met hare dochter Maria, 10 jaer oud, en haer petekind Jules Lazare, 14 jaer oud, welke laetste leerjongen by Hauwaert was. Op hel oogenblik dal Hauwaert in de kamer kwam had de ongelukkige de twee kinderen doen in eene naburige kamer gaen. Moord te Lovendegem.Tot nu toe had de politie zeven persoonen, allen landloopers, doen aenhouden, onder de verdenking van medeplichtigheid aen den dubbelen moord op de gebroeders Hebbrecht te Lovendegem ge pleegd. Men had vooral hevige vermoedens opgevat tegen twee landloopers, in de gevangenis van Gent opgesloten, Stevenen Bernard Legiest. Een dezer zou zelfs, naer men zegt, bekente nissen gedaen hebben. Van een anderen kant meldt men dat een der twee kerels, te Aelst aengehouden, de ge naemde Bourguillon, bekend heeft dat hy en zyn kameraed Govaert, de moord gepleegd hebben. Het schynt dat die bekentenissen meer waerheid bevatten, en dat de twee kerels te Gent aengehouden, indien zy in de misdaed zyn betrokken, slechts medeplichtigen zyn. Bourguillon heeft al de byzonderheden van de moord, alsook van de poging tot brandstich ting, die er op gevolgd is, verhaeld. Govaert loochent nog allyd aen de misdaed te hebben deel genomen. Naer men thans meldt, is het niet Bourguil lon, maer Steven Wilmar, een der personen onlangs le Lovendeghem aengehouden, die volledige bekentenissen heeft gedaen en den genoemden Legiest of Roegiest van medeplich tigheid heeft beschuldigddeze laetste blyfl echter voortdurend loochenen. Blyft nu nog de vraeg, of de twee personen te Aelst aengehouden, geene medeplichtigen zyn van Legiest of Roegiest en Wilmar. Dat zal ongelwyfeld blyken uit het verder onder zoek der justitie. Het is van nu af bewezen dat het mes. op het tooneel der misdaed gevonden, aen Roe giest toehoorde. De zaek zal, heel waerschyn lyk, in den aenstaenden zittyd der assisen op geroepen worden. Jeugdige Dievenbende. Twee of drie dagen geleden bemerkte een voorbyganger, op de St-Jacobsmarkt le Antwerpen, een knaep van 15 a 14 jaer oud, die in een bakkerswinkel dier slraet een krentenbrood had gestolen. De man zette den jeugdigen dief achterna, die in zyne vlucht het brood weg wierp, in de hoop, waerschynlyk, van te ontsnappen. Hy werd echter spoedig ingehaeld en op het poliliebureel gebracht, waer hy bekende dat hy deel maekte van eene dievenbende, samen gesteld uil 19 knapen van 11 tot !4jaren. Die kwaèjongens hadden het gemunt op de bak kers-en kruidenierswinkels, waer zy gebak, vygen, rozynen, kaes, enz., stolen. De aenge houden knaep heeft al zyne medeplichtigen doen kennen. Tot nu toe heeft men reeds 13 diefstallen ten hunnen laste ontdekt. De jeugdige dieven hebben ook bekend, dat zy dezer dagen een dronkaerd, die op straet lag te slapen, al zyn geld hadden afgenomen. De politie heeft proces-verbael tegen de knapen opgemaekt. Zaterdag heeft een kwaeddoeuer eenige bareelstaken over den yzeren weg te Moorsele gelegd, eenige oogenblikken voor dat de reizi gerstrein van Roeselare naer Yperen aldaer voorbykwam. De staken werden doordeloko- motief verbryzeld, zoodat er geene ongevallen te betreuren zyn. De machinist alleen heeft een lichten schok gevoeld. Een kerel, op wien ver denkingen rusten, wordt door de gendarmerie opgezocht. In den nacht tussehen 18 en 19 dezer zyn er dieven gedrongen in de woning van M. O. Van Steenbrugge, notaris te Moorseele. Zy hebben er verscheidene gouden kettingen en andere zilveren voorwerpen, voor eene weerde van 1400 fr. gestolen. De daders zyn niet gekend. Te Heek wilde dinsdag avond eene vrouw van 25 jaer, petrol in de lamp doen, terwyl deze brandde. Het vuer deelde zich aen de pe trol mede en in een oogwenk was de ongeluk kige vrouw door de vlammen omringd. Eenige uren later overleed zy aen de bekomen brand wonden. Het hoogwater van zondag namiddag heeft te Hevst groote schade veroorzaekt. Een groot getal sloepen werden beschadigd en eenige zyn gansch verbryzeld. De schade beloopt op 10,000 fr. Ook te Oostende heeft het hoogwater veie verwoestingen aengericht. Zondag waren drie werklieden bezig de linie van den yzerenweg, naby de statie van Libramont, te herstellen. Zy wilden uit den weg gaen voor den koopwarentrein die van Brussel kwam, en werden omgeworpen door eenen anderen trein, komende van Arlon. Twee der werklieden werden gedood en men vreest voor het leven van den derde. Woensdag morgend, ten 10 ure, waren de geburen van de echtgenooten Beaudoux te Jumet, verwonderd dat deze nog niet opge- staen waren. De geburen, hierover ongerust, drongen in huis. Een hevige petroolreuk ver vulde de kamer, en de echtgenooten Beaudoux en hunne twee kinderen lagen half verstikt in hun bed. Met moeite heeft men ze terug tot het leven kunnen roepen. Die verstikking was veroorzaekt door den rook eener petroollamp, die men den ganschen nacht had laten bran den. Dynsdag morgend kwam de genaemde Pirau, herbergier, te Luik, by M. Henrion en vroeg om dezen te spreken. Toen M. Henrion by hem kwam, loste Pirau zynen revolver en trof M. Henrion in het aengezicht. M. Henrion, alhoewel plotselings overvallen, had een stuk hout gegrepen, en bracht Pirau daermeê een hevigen slag toe op het hoofd. Pirau is onmid- delyk aengehouden. Henrion en Pirau zyn alle twee gevaerlyk gekwetst. HOLLAND. Wylezen in een hollandscb blad overeen hollandsch eilandje Het eilandje Roltumeroog is een eigenaer- dig plekje. Elk jaer verplaelst het zich ruim elf meters naer het oosten. Het is ruim 480 hek laren groot. a Slechts één huisgezin woont er opde strandvoogd met de zynen. Hoe eenzaem het daer ook is, hy heeft handen vol werk. By storm moet hy van hel observatorium op het dak van zyn huis een wakend oog op de zee houden. Strandt er een schip, hy waegl zyn leven. Hy zorgt voor het planten van helm, en in den laclsten tyd ook van accacia, om het versluiven van 't zand tegen te gaen. Hy zorgt verder voor het zoeken, inpakken en verzenden van eieren, die daer door duizende vogelen gelegd worden. Hy zorgt voor den tuin, voor zyn vee en dat van de landbouwers van den vasten wal, die er vau Mei tot October koeien, poerden en schap n weiden. Over eene halve eeuw was er slechts voed sel voor een paer koeien nu grazen er wel hon derd koeien, zestig schapen en twee peerden. Maer het byzonderste is de eierhandel die daer gedreven wordt. De voogd doet de kinde ren van den vasten wal komen, om volgens zyne voorschriften, de eieren te zoeken. Het merk- weerdigste is de nesten der bergeenden. Maekten zy vroeger hunne nesten in konynenholen, nu dat er geene konynen meer zyn, heeft de voogd kunstmatige holen gemaekt, waerin de eenden zelfs geerne schynen te leggen. Over 300 jaer behoorde het eiland aen Bar- thold Entens van Mentheda. In 1707 kwam het in handen van den Engelschman Clancarly. In 1738 kocht Groningen hel eiland voor 4612 gulden. Uil het noordelyk deel van Limburg zullen eerlang weer ruim 200 personen naer Amerika vertrekken, onder geleide van M. H. Peelers van Venloo, die in hel vorig jaer daerheen trok en nu als zaekgelastigde van dry bisschoppen te Depere (Wisconsin) is teruggekomen, en zich bezig houdt met het aenwerven van landverhui zers voor de nieuwe wereld. FRANKRYK. Eenige fransche dagbladen hebben dezer dagen gemeld, dat de uileen gedreven klooster- orders in Frankryk, zich weer hadden mogen herinrichten, zoo niet met de goedkeuring van hel gouvernement, dan toch met zyne slilzwy- gende toeslemming. De minister van binnen- landsche zaken heeft nu aen de prefekten eeu omzendbrief gesluerd, om hen aen te manen zich legen de herinrichting der uiteengedreven kongregatiën te verzetten. Dit was te verwachten de tegenwoordigheid van M. J. Ferry in het fransch kabinet, bewyst genoeg dat het nieuw ministerie niet zeer godsdienstig gezind is. Voor het oogenblik moet het zich alleeu voorbehou- dtnd beloonen en in den omzendbrief, waervan wy spreken, verklaert dan ook de minister dat het kabinet den tegenwoordigen toestand van zaken aenneemt, zonder er voorloopig eenige verandering in te brengen. De benoeming van M. Tissot als ambassa deur van Frankryk te Londen, is, zooals reeds per depeche gemeld werd, in het Journal o/Jiciel verschenen. Naer het schynt, hoopt men in Frankryk dat M. Tissot er misschien zal in ge lukken. de onderhandelingen over het fransch- engelsch handelstraktaet, en die afgebroken waren, te hernemen. Het is daerom dat die benoeming, die eerst omtrent 1 meert moest gedaen worden, eenige dageu vroeger is afge kondigd. Gelukt M. Tissot niet in zyne pogingen om een traklaet te sluiten, dan zal men trachten een modus vivendi le vinden. Indien de municipale raed van hel stadje Die, in de fransche slreke Dauphiné, uit geene goede republiekanen bestaet, zyn er in gansch Frankryk geene meer te vinden. De raed heeft besloten al de blazoenen van de openbare ge bouwen, en zelfs uit den stads zegel le doen verdwynen, als zynde overblyfsels van een tydvak tydens hetwelk adel en priesters het volk verdruk ten Hemelsche deugd Te Parys werd de karnaval door allerlei baldadigheden gekenmerkt. De politie heeft onder anderen op Montmarlre twee kerels aen gehouden. die in Jesuieten vermomd op deu boulevard wandelden. De eene droeg een vaen- del van het Heilig Hert en de andere had eenen kwispel in de hand, waermeë hy de roorbygan- gers besproeide. De politie wilde die kerels naer het bureel brengenmaer de tusschen komst van eenen citoyen was genoeg om hen aenstonds op vrye voelen te doen stellen. Maendag nacht bemerkte de bewaker der boetkapel te Parys dat er iemand in den tempe! geweest was. Inderdaed een tiental gemaekte bloemtuilen en kronen, welke neven het altaer waren vaslgeraaekt, waren nu weggenomen en voor het altaer byeengebracht. De indringers hadden er verder bet vuer aengesleken, maer de vlammen waren gelukkig uilgedoold. Bovep de bloemtuilen had men een aenlal stoelen opeen- gezet, ten einde voedsel aen den brand te geven. Een onderzoek is* begonnen om de daders van dien aenslag te ontdekken. Toen de Kamer van Frankryk eene som van zes millioen stemde voor schadevergoeding te betalen aen de zoogezegde slachtoffers van den 2 December, schatte men het getal slacht offers op zeven tot acht duizend. Nu de wet gestemd is, zyn er 23,250 hulpaenvragen toe gekomen, en van dit getal zyn er 19,300 aenge- nomen. Hoe zal dit nu gaen om met 6,000,000 fr. elkeen le voldoen Werkstakingen. Reeds is gemeldt dat eene commissie van onderzoek door de Kamer van Afgeveerdigden benoemd, te Grand'Combe was aengekomen om de voorvallen te onderzoe ken, betrekkelyk de laetste werkstaking. Eene depeche meldt nu dat de inkwisiteurs weer ver trokken zyn. Zy werden by de bazen gelogeerd, zegt een paryzerdagblad; hoe dwaes voor dezen! want nauwelyks waren de vreemdelingen weg, of de mynwerkers van Bessèges lieten hun werk staen. Te Rouane staen de zaken al erger en erger de werkstakers zyn daer byeen gekomen en hebben een besluit genomen, waerby zy de kleinhandelaers en de winkeliers uilnoodigen voor de weveis een eerste krediet van 25,000 fr. te openen. Men heeft nog andere lydingen over de werk stakingen. De engelsche, belgische en duitsche socialisten hebben hulpgelden gezonden aen de timmerlieden van Parys om ze te ondersteunen. Deze hebben hieraen beantwoord met het besluit van de worsteling voort te zetten. De mynwerkers van Creuzot zyn insgelyks op het punt hun werk te laten staen. Tourcoing heeft nog allyd zyne gedeellelyke werkstaking de wevers van M. Duhamel wei geren nog altyd naer het fabriek terug te kee- ren, terwyl de andere patroons voortgaen met de werkstakers niet te willen in dienst nemen. DUITSGHLAND. Het water in den Ryn is ten gevolge van den zachten winter zoo Iaeg, dat meest al de zand platen droog liggen. Die zandplaten liggen nogtans gewoonlyk van vier tol vyf meters onder water. Verleden zondag had een nyveraer te Kelil een peerdenmolen op een dier platen aen- gebracht en duizende personen waren er voor de aerdigheid eens gaen opryden. Die buitengewoon lage waterstand is nogtans zeer nadeelig voor de oeversbewooners van den groolea stroom; de

De Denderbode | 1882 | | pagina 2