Een cliristene Held. Een koninglyk besluit van 30 januari vergunt het burgerkruis van eerste klas aen den lieer Cellebroeder Hendrik, inde wereld J.Antomus, van het klooster van Lier, voor bewezene diensten tydens den cholera. De Gazet van Lier geeft het verhael dezer diensten. Dit verhael verheerlykt dusdanig den ootnioedigen kloosterling, dat wy niet kunnen nalaten hetzelve mede te deelen. In den loop van verleden zomer, ontving het klooster van Lier het bezoek van eenen per soon, gezonden door den burgemeester van Willebringen die persoon eischte dringend eenen broeder voor eene lamilie dier plaels, gelegen naby Thienen. Broeder Hendrik werd er naer toe gezonden. Op de plaels gekomen, duidde men hem eene kleine hoeve aen, waer de ziekte alreeds een slachtoffer gemaekt had. De Broeder snelde er naer toe, maer wat schouwspel ver toonde zich aen zyne oogen? In eenen kleinen schuilhoek, lagen vier kinders uitgestrektin eene tweede plaels lagen de vader en de moe der, allen waren door den typhus aengetasl, een hunner was zelfs zoo woedend van de koorts, dat men verplicht was hem te binden. Tot overmaet van ongeluk, was deze lamilie gansch verlaten. Zooals het dikwyls gebeurt by het begin der ziekte, was het geheele dorp met schrik be vangen. Niemand durfde die ongeluklugen naderen noch helpen, niemand durfde den voet over den dorpel dezer besmette woning zetten. Op hunne smeekingen bekwamen de lydenden nauvvelyks door een dakvenster,eene kruik water om hunnen brandenden dorst te ïesschen. By dit grievend schouwspel, gevoelde de Broeder zyn hart overstroomd van medelyden en van christelyke menschlievendheid. Het gevaer trotseerende, begaf hy zich aenstonds aen het werk, kuischte de woning, bewaekte de zieken, verzorgde ze dag en nacht; in een woord, bewees hun al de diensten welke hunnen staet vereischte. Gedurende verscheidene weken vervorderde hy zyne trouwe zending, die des te moeiely- ker was, daer de geburen alle samenkomst met den Broeder vermydden. Geen hunner wilde hen onder hun dak ontvangen, wanneer, door vermoeienis afgemat, hy gedwongen was eenige rust te nemen de gemeerite-overheid zag zich gedwongen eenen kleinen aenhang der school ter zyner beschikking te stellen. Maer de Broeder, niet tevreden met aen zyne zieken alle denkbare zorgen te verleenen, vond nog het middel om in de andere nood wendigheden dezer ongelukkige familie te voorzien. Zich nooit met veldwerken bezig gehouden hebbende, oogste hy de vruchten in. reinigde de stallen en deed gansch den dienst .des huishoudens. God zegende zyne pogingen. Al zyne zieken herstelden zich langzaem maer hunne beter schap vereischte voedzaem eten, dat deze half geruïneerde lieden zich niet konden verschaf fen. De Broeder wilde de kroon op zyn werk zetten, maekte zich bedelaer en begaf zich in de omliggende gemeenten, om hulp in te roepen voor zyne ellendige maer geliefde be schermelingen. Wie had eene aelmoes kunnen weigeren aen een zoo edel karakter, aen eenen man, die zoo vele bewyzen van heldenmoed had gegeven Nial alleen bekwam de Broeder vleesch, wyn en andere versterkende zaken, maer men gaf hem bovendien nog geld om den toestand te herstellen van dit ongelukkig huishouden. En wanneer zyne zending volbracht was en de gemeente zyn dagloon betaelde, liet hy, met toelating zyner oversten, eeu groot gedeelte dier som aen die familie, welke hy aen de dood en de ellende had ontrukt. Ziedaer die Broeders, die door eene harte- looze pers en door alle geuzen dagelyks voor gesteld worden als zedelooze en onnuttige schepsels Maer wy vragen a*n die razers, en byzonder aen onze Aelslersche, of er onder hen zich wel eenen bevindt, die bekwaam is tot zoo vele opoffering en verknochtheid. Moge het voorbeeld, dat wy aengehaeld hebben, de kwaedsprekers tot meerdere om zichtigheid en rechlveerdigheid brengen jegens een oneindig getal personen, welke maer ééne vryheid vragen, dat is van zich voor God en hunnen naeste te mogen opofferen. HANDEL EN NYVERHEID. Nieuwe wyn. Een wynteeler van Bordeaux schynt het middel gevonden te hebben om uit den rooden beetwortel wyn te stoken. De nieuwe wynsoort is, volgens men schrylt, aller aengenaemst. Zy heeft verder het voor deel in alle streken te kunnen geteeld worden. Men vraegt zich nu slechts af of de verbruikers er over zullen te vreden zyn, Tabaksmonopool. Het labaksmonopool.dat M. von Bismark in Duitschland wil invoeren, zal al de takken der tabaknyverheid omvatten het monopool zou in voege treden, voor de tabaksteelt op 1 januari 1883, en voor de be werking en den verkoop op 1 juli 1883. Kieskronyk. Het kiezerskorps van Oostende is byeen- geroepen om op 14 Meert over te gaen tot hel kiezen van een Volksvertegenwoordiger, in vervanging van M. Van Iseghem, overleden. Men spreekt van M. baron van Crombrugghe van Eernegem, als catholieke kandidaet voor de aenstaende kiezing van eenen Volksverte genwoordiger, te Oostende, alsook van M. K. Van Iseghem, neef van den overleden repre sentant. De kiezing voor de vernieuwing van de helft der Leden van de provincialeraden zal plaets hebben op 22 Mei, (4C Maendag dier maend) in al de provintien, en 22 dagen later, den 13 Juni (2e Dinsdag dier maend) de wetgevende kiezing voor de hernieuwing van de^ helft der leden van den Senaet en van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. RECHTERLYKE KRONYK Er zyn in de greffie van het hof van beroep te Gent 31)00 kiesbetwistingen toegekomen, te verdeelen tusschen de drie kamers. - Het Parket van Dendermonde heeft zich in den loop dezer week, twee mael naer onze stad begeven, te* einde onderzoek ledoen over ceneaenranding op den openbaren weg,gepleegd zondag lest op de Postweg of Tolleneersstraet, rond 10 uren des avonds. Ziethier wat men over dit feit verhaeld Zekere persoon die eenige dagen te voren eene som van 150 franks had ontvangen, was met eenige zyner vrienden op zwier gegaen en hen wel getrakteerd. Nu, een zyner gezellen zou hem op den Postweg afgewacht, aengerand en zyn geld afgenomen hebben. De aengerande wyst den dader aen. Dit is alles wat wy er van vernomen hebben. Volksltanier. De Vergadering be sprak deze week het budjet des ministeries van inwendige. De bestuerlyke handelwyze van Z. O. Kolin wierd door verscheidene cat- holieken redenaers aengeklaegd. Onzeachtbare vertegenwoordiger M. Woeste, onder andere, protesteerde met krachdadigheid legen den willekeur die alle de besluiten door den mi nister genomen kenschetsen. Hy bestadiguc dat het juist op 't oogenblik is, wanneer de landbouwnyverheid eene doodelyke cricis ou- dergaet, dat het goevemement de toelagen voor de beurtwegen bestemd in beslag neemt, om dat geld aen nuttelooze zedeverdervende scholen te verkwisten. Wy weten het voorden landbouw, voor de nyverheid, voor den koop handel niets maer voor de scholen zonder God alles Plaetsgebrek laet ons niet toe ons verslag heden verder uit te breiden. STERFGEVAL. De Eerw. Heer F. Van Mol, pastor van Cherscamp sedert 21 April 1871, is aldaer na eene lange ziekelykheid, den 27 Februari over leden in den ouderdom van 56 jaren. Een koninklyk besluit van 24 Februari lest aen- veerdt het ontslag zyner bediening van luitenanl- Colonel der garde civiek van Aelst, aengebodon door den heer R. Van Assche. Ons Pluim heeft dus ook zyn buikske vol van aen 't hoofd te staen van 't groot kinderspelterecht, garde- comiek gehceten. Wal ons betreft het doel ons spyt Ons Pluim te zien aflredeu, want hy slondt waerlyk op zyne plaels om die zoogezegde nationale instelling meei er. meer belachelyk te maken Want met azoo nen Colonel en zes centen tapt men u overal eene pinte bier. Het ontslag van Ons Pluim verwondert ons niet, wy hebben immers voorzegd, dal zoo haest hy 't eerekruiske beet bad, hy niet lang zou dralen zyn ontslag te geven. Ons Pluim heeft een kruiskc ge kregen en nu vaegt hy zyn botten aen de garde- comiek En 't zyn wy alleen niet die miscontent zyn omdat Ons Pluim zyn ontslag heeft gegeven; alle de liberale officieren zyn er ook om gestoord... Eenigen zyn vol duivels gestampt, omdat hy zyn ontslag gaf in 't geheim, ja, zonder er iemaud van te verwittigen Na 't banket dal hel officierenkorps hem heeft acn- geboden, na het portret 'l welk hem geschonken werd, roepen zy uil, mocht hy toch zyne legerbenden niet verlaten, zonder hen, even als degroote Napoleon te Fontainebleau, vaerwel te zeggen. 'I Is spytig men zou hel De vaerwel van 't Verbrandhof kunnen doopen hebben... Waerlyk 't is leutig om zekere officierkcns te booren afgeven. Voor dezen, die Ons Pluim vroeger als een held, als een beleefd, beschaefd, welopge voed mensch uitriepen, is hy nu, als by tooverslag, nen lompen, plompen, nalurcelen van Mylbeek geworden Men zegge niet dat wy de waerheid sparen, want wy zouden dag, uer en plaets konnen aenwyzen op dewelke zekere gepluimde officieren hem de geheimhouding van zyn besluit in biltere en nydige woorden verweten... Zy duwden hem toe, dal hy van de garde-civiek afscheid nam gelyk nen boer van zynenmaer, kom, kom, laet ons dit vuil woord niet neêrschryven.... Indien onze inlichtingen echt zyn, dan zyn de liberale officieren nog wel juist zoo kwaed niet, omdat de persoon aftreedt, maer wel omdat zyne geldkas hem volgt... 'I Schynt, dat Colonel zyn, r,og eenige honderden franks 's jaers kost, en, in die voorwaerden hem eenen opvolger zoeken is heel moeielyk, want, men weet het, als er kwestie is van leggen, dan krygen er veel subito pyn in den buik Men heeft gezocht en herzocht en nergens heeft, men iemand ontdekt die Ons Pluim wil opvolgen, neen, niemand wil aen 'l hoold der garde comiek staen. De officieren zyn radeloos; ze weten niet welken liberalen heiligen te aenroepen.... Men kan wel een persoonaedje vinden die als Colonel zou kunnen dienen; men moet daervoor zulke groote bekwaemheden niet bezitten, noch wel te peerd kunnen ryden. Ons Pluim was immers zulkcn feilen klepper niet, en wat geeft het dat, als men te peerd verschynt, men 't effect maekt als of er een kalf in den zadel zït f Er zyn er honderden die als Colonel kon nen dienen, als men aen de geldkas niet houdt, maer ongelukkiglyk men houdt er aen, want zonder geld kas is er geene buikvulling mogelyk.... Men weet hel, wy zyn niet heel garde-ci viekgezind; ware het ons mogelyk wy zouden een handje toe steken om die belachelyke nationale instelling met eenen koordiensl in den dieperik te laten zakken, maer zie: hier en daer is er toch nog een goede bloed onder de liberale officieren, en hierom willen wy hen een gedacht!. ja, een gedacht dal ons daer zoo even inviel en hen rudden kan, meêdeelen Luistert, 'l is noch moeielyk noch gevaerlyk Men trede in werkstaking, en onmiddelyk zal minis ter Ro'.in eenen Commissaire spécial zenden, hel is immers nu mode, die aen 't hoofd zal staen en dat zal een Coloneltje zonder weerga wezen, want hy zal de stedelyke geldkas ter zyner beschikking hebben, die alhoewel zy door de schoolechels byna is plat getrokken, toch nog genoegzaem bevat om te beletten dat het groot kinderspel hier in duigen valle Nog een woordjeMen bevestigt ons dat de liberale officieren in hunne diepe wysheid besloten hebben de belangen van 't groot kinderspel aen do catholieken over te laten.. Bedankt, heeren, voor uwe al te groote genegenheidde catholieken zyn zoo dom niet als ge wel denkt. Ze zullen zich wel wachten uwe belachelyke erfnis over te nemen... Als de ko mieke Garde zonder hunuc hulp olie medewerking moet verzinken, dal ze dan Sapperloot maer diep genoeg verzmko om uit haer graf nooit meer op te staen Eene klacht uit het graf, Toen ik Kerkhov'-Van Slijk nog was Deedlik op Genl een' poel,een slijkig kerkhof gapen Nu, Kerkhov' af.... en in de kas, Moet ik, helaas! zelf op dit Peerdcnkerkhof slapen Brrr!!!...wat is 't koud in 't hout, in 't vlas!... En Genl spotKerkhov',ginds is warmte te betra- 11. I. P. [pen !lü ALLERHANDE NIEUWS. Donderdag avond rond elf uren, bemerkte men alhier liet schemerlicht van eene brand ramp in de richting van Oordegem. Heden zaterdag vernemen wy dat het de Hofstede is van Francis Van Weymeersch, koopman in boter en landbouwer te Vlierzele, die aldaer met byna alles wat zy bevatte de prooi der vlammen is geworden. Voor liefhebbers van Kunstwerken. Juf vrouw Adèle Callebaut, de zoo vermaerde kunstenares van Hekelgem, heeft ten haren huize wederom een nieuw zandlapyt verveer- digd, dat al de vorigen in glans, goeden smaek en oorspronkelykheid overtreft. De talryke wandelaers, de liefhebbers van kunstwerken kunnen er geenen lof genoeg van spreken. Ook wordt de herberg van Petrus Callebaut druk bezocht. De bedienden van deu dienst der begrafe nissen, die zooals men weet, thans door het gemeentebestuervan Brussel wordt waergeno- men, schynen weinig eerbied te hebben voor de dooden. De koetsier van een lykwagen, die zondag ledig van het kerkhof terugkeerde, had niets beters gevonden dan een eind ver in den Vasten-avondtoer meê te ryden, vo^rafgegaen en gevolgd door allehande maskeraden. Een genaemde Sacré, koopman in var kens en lid van liet officieel schoolkomiteil van Mont, buiten den godsdienst gestorven, was op bevel van den burgemeesterop de onge- wyde aerde begraven. Doch, op bevel van minister Rolin, is het lyk. verleden Zondag, ontgraven en ingedolven op het gewyd gedeelte van het kerkhof, by de catholieken. Die gcusche plechtigheid werd geleid door M. Poncin, burgemeester van Houffalize, als commissaire spécial. De klok, onlangs uit den toren gehaeld, omdat deze in slechten toe- stand is, hing op het kerkhof, maer de klepel was er uit. Men heeft eenen smid doen komen om, gedurende de onlgraving en de delving, met een grooten hamer op de klok te slaeri liet lyk werd gedragen door vier ojficieele onderwyzers en op het graf werd, onder ander, eene redevoering uitgesproken door den offi- cieelen onderwyzer van Mont. Zulke schouwspelen vertoont ons thans de geuzery, die zoogezegd alle eerediensten eer biedigt. Eu de byzonderste handelende perso nen in die schouwspelen, zyn de schoolmees ters van het zoogezegd onzijdig officieel onderwys. Dezer dagen ontving een catholiek school meester een boeksken met den post, het H. Evangelie naer de beschryving van St. Mat- theüs. Het was toegezonden from the society for promoting christian knowlegde, van hel genoot schap ter bevordering van christelyke kennis. Op den omslag voor het adres stond erEnvoi de H. B. Atkins, 99. Chaussée St. Pierre, (Etterbeek.) Bruxelles. Gabriel et Lecomte. De protestantsche bybelsche sociëteit had gemist, zy had eene lyst gevolgd van school meesters, in dienst by den Staet vóór de ongelukswet; en het boeksken is alzoo in de handen gevallen van eenen onderwyzer die het geuzen-en het protestantendom in afkeer heeft. Men heeft het gemunt op de gemeente onderwyzers, om ze mede te slepen in den grafkuil met den godsdienst onzer vaderen. Niets is veranderd(Gazette van Brugge.) Twee geuzen onderwyzeressen van Ar- doye zyn algemeene erfgenamen eener meid, die nogtans eene doodarme zuster achterlaet. Waren er hier Jesuiten in 't spel, wellicht schreeuwden de geuzen-bladen dat men zulk een testament moest vernietigen Nu zwygen zy, omdat er geuzinnen wel meê varen De koster van Waerschoot, dien men valschelyk van onnoembare feiten bad be schuldigd, en daerom door liberale gazetten werd gelasterd, is, nu ook door de korrektion- nele rechtbank van Gent vrygosproken. M. Rolin-Jaequemyns- heeft onlangs be noemd tot burgemeester van Tintigny,M. Cor- dier, postonlvanger dier plaets. Maer volgens artikel 49 der gemeentewet, kan men het ambt van burgemeester er. van postontvanger niet tegelykertyd bedienen. M.Cordier wilde burge meester zyn, maer deed de plaets van postont vanger aen... zyne vrouw verleenen.Alzoogaet hy artikel 49 niet te buiten, en bezit hy nu te samen de eer met de winsten. Wy hebben reeds gemeld dat er dit jaer nogmaels groote manoeuvers zullen plaets heb ben. Zy zullen twaelf dagen duren, en met half september beginnen. De eerste en tweede devisien van 't leger zullen er aen deel nemen met hunne batteryen, de genie en den byzon- deren dienst. Het korps der ruiterv zal geleverd worden door de 2P en 4° regimenten lariciers de ver- kennings-ruitery zal bestaen uit de 1" en 2° regimenten jagers te peerd.De staf van de eer ste militaire omschryving is gelast de noodige maetregelen te nemen, de vereenigingspunten aen te duiden, enz. Het is waerschynlyk dat de manceuvers nog maels in de Ardennen zullen plaets hebben. Het eene korps zou uit de vallei der Semoy en het andere uit de vallei der Amblève komen zy zouden elkander ten noorde van Marche ont moeten, waer zy handgemeen zouden worden. De marschen zouden dus zoolang niet zyn als in 1881,en de'.beide korpsen langer handgemeen blyven. De 3° en 4e devisien welke verleden jaer aen de manceuvres deelnamen, zullen dit jaer in het kamp van Beverloo zich in de schyfschie- ting oefenen. Deze zal op 1 april door de gre nadiers geopend worden en by brigaden ge schieden. De schietingen de voorloopige oefe ningen der lf en 2e devisien zullen plaets hebben omtrent het tydstip der groote manceu- vers. De scliyfschieting van het 1' regiment jagers te peerd zal te Gent, en die van het "2* te Oos tende geschieden, gedurende de maenden mei en juni. De brigade gidsen zal zich in septem ber te Brussel vereenigen, om zich naer het kamp van Beverloo te begeven, en zal zich al daer gedurende twaelf dagen oefenen, onder bevel van generael-majoor Jolly. De gidsen zullen naer Brussel weèrkeeren op den dag wanneer de groote manoeuvers zullen eindigen. Al de oefeningen der Iroepen zullen dus op het einde van september geëindigd zyn. Te Gent ook, evenals te Antwerpen, heeft de Vastenavond een slachtoffer geèischt.Maen- dag morgend heeft men uit de Achterlei, het lyk opgevischt van een meisje, dal verkleed was en haer masker nog aen had. Zelfmoord le Uariakerke. Een zonder ling geval heelt verleden zaterdag de gemeente Mariakerke in opschudding gebracht. Rond 1 t/3 ure 's namiddags gingen de kinderen van den grafmaker op het kerkhof spelen, toen zy eensklaps in eene gaendery eenen man ont dekten, die aen een groot kruisbeeld gebonden was en aen den hals eene groote gapende wonde droeg. Onmiddelyk gingen zy hun vader verwittigen en het parket dat aenstonds van de zaek be richt ontving, was spoedig ter plaelse. Een man, ongeveer 60 jaer oud schynende, van gewone gestalte en nog al deftig gekleed, was met den hals aen het kruisbeejd van het kerkhof vastgebonden. De koord die hem om den hals was gedaen, was rond de voelen van den gekruisten Christus gebonden.Hellykdroeg aen den hals onder de koord eene groote wonde, die ten gevolge van het gewicht van het lichaem en de houding waerin het zich bevond, opengerekt was en vreeselyk was om zien. Op de borst van den ongelukkige was by middel van een zwarten halsdoek een koperen kruis gebonden. Op twintig stappen van het kruis heeft men eenen grooten plas bloed gevonden, alsook een scheermes dat toe was en Jmet bloed was bevlekt. Eerst heeft men aen eene misdaed geloofd, maer het is nu vastgesteld dat het een zelf moord is. Deze moet in den nacht van vrydag tot za terdag gebeurd zyn. By M. .Marlens, die recht over den ingang van het kerkhof herberg houdt, heeft men rond dry uren 's morgens gerucht gehoord. De vrouw des huizes is^ opgestaen maer niets bemerkende, is zy vveêr naer bed gegaen, toen het gerucht had opgehouden. Het lyk naer het hospitael te Gent gebracht, werd aldaer herkend voor dat van August Mat- thys, gewezen nachtwaker, oud 66 jaer, wo nende te Akkergem, Hospilaelstraet. Zyne dochter heelt aen depolicie verklaerd, dat haer vader sedert eenigen tyd zyn voornemen had doen .kennen, zich te zelfmoorden, om, zegde hy, by zyne overledene vrouw te zyn. Sedert eenigen dagen had Matthys zyne woning ver laten, een scheermes meenemende,waervan hy zich gewoonlyk bediende. De Moord in de Wetstraet te Brussel. De opzoekingen. Zekere liberale pers is geslagen, men ziet bet duide- lyk, over bet besluit door het parket genomen. Hare werking is dus niet gelukt. De justitie heeft zich niet laten afleiden. Wy begrypen dal gezegde pers voor de gevolgen vreestwie weet welke onaengename onthullingen er nog zullen volgen. Hel schynt zelfs dat andere personen als in de zaek betrokken, zullen aen- gehouden worden. Men zal hem toch niet vinden zegde men deze week op de Beurs. Mogelyk, maer niet waerschynlyk. Het fotografisch portret (niet gegrimeerd) is altyd daer. Overal is er eene politie, met alle landen, op twee of drie na, bestaet er eene overeenkomst tot uitleve ring. Verschynt de verdachte ergens met zyn wezenlyk gezicht, hy zal herkend worden altyd gegrimeerd loopen is onmogelyk en die maskerade zelve zou hem by de justitie aen- klagen. Wy mogen nu met vertrouwen eenigen tyd wachten. Misschien ook biedt zich de betichte aen des te beter In dat geval hopen wy dat het binnen kort zal gebeuren, opdat wy niet veel tyd zouden verliezen, om des noodig een ander spoor op te zoeken wy zullen de zaek- Bernays aen het dagorde houden, tot dat er recht gedaen zy. Men scbryft aen de Meuse uit Hoei, dat M. Colügnon, direkteur van liet gevangenhuis aldaer, in zyne papieren eene kopie gevonden heeft van L. Peltzer, tydens deze te Antwerpen in de gevangenis zat voor Yinaneieele onregel matigheden. M. Peltzer had toelating gekregen om in zyn leegen tyd expedities of kopies te schryven', belrekkelyk de reglementeu van inwendige orde over den dienst der gevan genissen. Het schrift van de kopie, en dat van Henry Vaughan, zou treffende overeenkomsten hebben. De direkteur beeft zyne ontdekking aen het parket van Hoei meegedeeld. Men verteld een zonderling geval M. Demot, gewezen konsul van Belgie te Buenos-Ayres is door M. de rechter Ketels onderboord; by werd ondervraegd over de handelsreputatiè van Leon Peltzer te Buenos- Ayres in 1879 en 1880. In het kabinet van den rechter bevonden zich de voorwerpen, die in de Wetstraet 159, in beslag genomen zyn. ft zie, zegde M. Demot, dat is myn reis koffer 't is hel koffer van Vaughan, antwoord de de rechter. Hel gelykt teenemael op het myne,zegde M. Demot weer; 't is een reiskoffer van Bue nos-Ayres en als gy er in toestemt, ga ik den sleutel halen van het myne, zeker dat hy zal dienen om dat van Vaughan te openen. De rechter stemde er in toe M. Demot gaet naer huis en by zynen terugkeer doet hy het reiskoffer met eenen sleuteldraei open. L'Escaut ontvangt de volgende terechtwy- zingen van M. de Mot, en de kwestie van het reiskoffer 1° M. de Mot is nooit konsul van Belgie ge weest te Buenos-Ayres; hy is konsul der Argenlynsche republiek te Brussel. 2° M. de Mot heeft niet gezegd dat bet een reismalle van Buenos-Ayres was, maer eene die welke door fransche huizen naer dit land worden ingevoerd. 3° M. de Mot zegde er zoo eene te bezitten, maer kleiner, gekocht te La Plata en hetzelfde geheim slot hebbende; ook opende hy met zynen sleutel liet slot. 4° M. de Mot denkt niet dat de malle in de Wetstraet gevonden, de lange reis van Buenos- Ayres gedaen heeftzy was daervoor in te goeden staet, te nieuw. 5° M. de Mot meende dat dergelyke reis koffers verkocht werden te Parys, by Larchier, rue Trevise27. Dit helste was des te meer waer, daer hy dienzellden avond eene valies zag gelyk aen die van Vaughan en de zyne, in het Grand Hótel te Brussel en dat de eerste gekocht was in bovengemend adres. Het zal dus misschien niet moeielyk zyn op het spoor te komen van bet huis, waer Vau ghan zyn achtergelaten valies gekocht heeft, wanneer dit plaets had en misschien zal men zich daer den kooper nog berinneren, die nog niet zal gegrimeerd zyn geweest zoo als later. De Chronique zegt dat men den verkooper van de valies, in de Wetstraet gevonden, beeft ontdekt. Zy is gekocht te Parys door eenen heer; die in rytuig zat en die het koffer ge kocht zynde, dit laetste heeft meêgenomen. Het zou belangryk zyn te weten of die persoon overeenkomst had met Leon Peltzer of Vau ghan. Leon Peltzer heeft te Buenos-Ayres ge woond hv was er agent in de wissel; hy be stierde een gesticht, dat een zyner broeders hem in vollen bloei overgaf. De gemelde Peltzer is heel kundig man in zaken; hy had spoedig een faem van knap financier. Zyn gesticht, eerst heel bloeiend, hield zich niet staende, en na eenige ongeluk kige spekulatiëu, viel bet in duigen. Peltzer, zegt de Chroniquescheen zich als dan te ontmoedigen; hy gebruikte middelen dieniet delikaat waren; by sprak ervan zich te zelfmoordeu. Hy deed liet echter niet en leidde een heel wisselvallig leven. Men heeft gezegd dat Vaughan verdacht werd aen boord der Sorrentoin bestemming voor Melbourne, te zyn geweest, kort na de moord op Bernays gepleegd. Nu vveêr, zegt de Escaut, dat naest de Sorrento, de Neuremberg lag, ter bestemming voor Montevideo dat deze boot maer een enkel passagier aen boord had, die zich geen enkelen keer op het dek heeft laten zien. De Neuremberg was even als de Sorrento door den mist terug gehouden. Dat kan zyn; maer is liet niet mogelyk den naem van dien reiziger le kennen Men leest in de Chronique Eene nieuwe inwikkeling aen welke men zich niet verwacht had, heelt zich opgedaen in de wonderlyke zaeK der Wetstraet. Iemand die sedert tamelyk lang Leon Peltzer gekend heeft, verzekert ons dat hy zich, van voor verscheidene jaren, Amerikaen heeft doen naturaliseeren. Indien hy dus in de Vereenigde-Staten is, op dezen oogenblik, zou de belgische justicie zyne uit levering niet kunnen vragen ol verkrygen. Degenen die Leon Peltzer willen voorstaen en in hem den Vaughan niet erkennen,zeggen, dat men van dezen laetste opgeeft dat hy kleine, terwyl Peltzer integendeel groote handen had. Die zaek, door de Chronique weer opgewor- pen, moet op dezen oogenblik reeds opgelost zyn. Men heelt immers eene rekening gevon den van den handschoenmaker te Antwerpen, en van dat oogenblik is liet gemakkelyk te be- statigen,welke grootte van handschoenen Leon Peltzer droeg. Ook hebben wy reeds gemeld.dat de justicie daeromtrent opzoekingen bad gedaen. Verleden vrydag is de reizigerstrein, komende van Brussel, en die ten 7 u. 13 m. in de statie van Gosselies aenkomt, aen een groot ongeluk ontsnapt. De koopwarentrein van Jumet naer Brussel, en die ten 7 u. 10 m. de statie van Gosselies bereikt, moet aldaer wachten tot gemelde reizigerstrein voorby is. Vrydag reed die koopwarentrein in vollen i stoom die statie voorby, en den reizigerstrein te gemoet. Ook heeft die lyn aldaer maer een enkel spoor. Een ongeluk was byna onvermy- delyk. Nogtans seinde de statie-overste van Gosselies terstond naer de statie van Viesville, om aldaer den reizigerstrein op te houden, indien by nog niet weg was. Gelukkiglyk kwam het bericht in tyds, en wachtte de reizigers- trein te Viesville tot de koopwarentrein aldaer voorbyreed. Een onderzoek is geopend over dit voorval.dat eene verschrikkelyke ramp had kunnen veroorzaken. Op 14 lebruari haelde men uit de vaert van Charleroi,te St-Pielers-Leeuw,het lyk van de genaemde Regine De Vos, vroeger dienst meid te Brussel, doch uil haren dienst wegge zonden. Zy was naer Hal gaen wonen, waer zy zich onder eenen valschen naem liet opschry- ven. Eerst dacht men aen eene zelfmoord,doch nu denkt men dat er een moord met diefstal 1 gepleegd is. Den 15 februaai 's avonds, had men Regina üe Vos in gezelschap van eenen kerel ontmoet,tegen wien nu een aenhoudings- mandaet is uitgeveerdigd.Regina De Vos droeg op dien avond een manteltje en eenen kleinen halsdoek, en had eenen welvoorzienen porte- monnaie by zich. Die kleederen en die porte- monnaie zyn verdwenen. De dagbladen van Meenen melden dat er een aenhoudingsmandaet uitgevaerdigd is te gen Fr. Delaroyère, eigenaer van een fabriek te Meenen, dat hy over eenige dagen heeft willen in brand steken. Fr. Delaroyère was juist benoemd tot lid van de kommissie der burgerlyke godshuizen dier stad. Delaroyère heeft de vlucht genomen. Alle pogingen om hem te vinden, zyn tot hiertoe vruchteloos ge bleven. Zondag avond is er te Namen twist ont- j staen tusschen de soldaten en de burgers aen- gaende de liederen door deze laetsten ter gelegenheid derloting gezongen.Eindelyk kwam men lot een gevecht, waerin een der soldaten gevaerlyk gekwetst werd. Woensdag melde men dat zynen toestand verbeterd is. Maendag avond ontstond er wederom twist, waeraen meer dan 300 soldaten deel namen. De gen darmerie en de policie is er moeten tusschen komen. De militaire overheid heeft een onder zoek ingesteld. In den nacht van zaterdag tot zondag heeft er te Waerdamme een gevecht plaets gehad tusschen jachtwachters en wildstroopers. Er werden geweerschoten gelost,en een der wild stroopers werd doodelyk getroffen.Hy overleed eenige uren later zonder een enkel woord te hebben kunnen uitspreken. Er is een gerech- terlyk onderzoek ingesteld. De Onafhankelyke verhaelt dat deze week 's nachts eenige kwaeddoeners te Genoels- Elderen gedrongen zyn in de hoven van den pastor en van verscheidene leden van het catholiek school-komiteit; zy verwoestten er alle boomen die zy konden beschadigen. Men vond 's morgens twee palmboomen overgezaegd in den tuin van den gewezen burgemeester en eenen in den hof van M. J. Cleeren; in den hof van den pastor lag een appelboom overgezaegd en verscheidene pruimenboomen waren ge broken. De Limburger meldt een droevig ongeluk, dat zondag laetstleden te Rullen heeft plaets gehad. Zekere S... hield zich bezig met het werk van eenen ouden revolver, die jaren lang in eene lade gelegen had en welken hy dacht niet meer geladen te zyn, aen een zyner geburen uit te leggen, toen op eens het schot afging en een meisje van 7 jaren aen het voorhoofd trof. Het kind viel ten gronde neêr en bleef bewuste loos tot laet in den nacht. Het slachtoffer is de klein-dochter van S... en bevindt zich in zeer onrustwekkenden toestand de geneesheeren hebben tot nu toe niet kunnen bestatigen tot waer de kogel in den schedel gedrongen is. Het gerecht van Tongeren heeft zich ter plaetse begeven om een onderzoek in te stellen. HOLLAND. Te Rotterdam is in den nacht van maendag tot dynsdag ten 1 uer een hevige brand uitge borsten in de Rollerdamschestraet. Een geheele blok huizen, bcstaende uit twaelf woningen, is de prooi der vlammen geworden. De meeste bewoners waren reeds te bed, toen het vuer uitberstte. Hall gekleed vlogen allen naer buiten of schoven de ramen op om zich rekening te geven van den toestand, waerin zy zich zoo plotseling bevonden, en naer middelen lot red ding uit te zien. Elf huisgezinnen (eene woning stond leeg) waren aen de grootste ontstellen!

De Denderbode | 1882 | | pagina 2